TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Власта ја минира собраниската дебата за А1 телевизија

Шпиц - 05.12.2010

Владејачкото мнозинство не сакаше за денеска да биде одложена расправата, бидејќи, како што рече пратеникот Гилев, имале обврски.

Ексклузивно: Велија формирал „СИЗ“ за измама на доверителите и државата

Сител - 05.12.2010

За да избегне плаќања кон државата и кон доверителите на кои им должи, Велија Рамковски организирал незаконско здружување на весниците Време и Шпиц од една, и А1 Телевизија од друга страна.

А1 води кампања против ДУИ

Вечер Прес - 05.12.2010

Насоки за дејствувањето и приоритетите на ДУИ по самитите на НАТО и ЕУ. Ова била главната точка на завчерашниот состанок на раководството на ДУИ во Мала Речица.

Дефинитивно: А1 и весниците на Велија фатени во перење пари и измама на доверители?!

Вечер Прес - 05.12.2010

Веќе нема дилеми, затоа што има документи. Велија Рамковски организирал незаконско здружување на весниците Време и Шпиц од една и А1 Телевизија од друга страна за да се избегнат плаќања и судски ...

ДУИ - А1 секогаш била против нас

Inpress - 05.12.2010

Тетово, 5. декември 2010 (ИНПРЕС) ДУИ синоќа ја анализираше актуелната политична состојба во земјава. На состанокот во седиштето на партијата во Тетово се расправаше и околу очекувањата на нивното ...

Мехмети: А1 Телевизија исвестува против ДУИ

А1 - 04.12.2010

Владеачката партија денеска заседаваше во седиштето во Мала Речица. Каде оди земјата по неуспехот во Лисабон и што по декемврискиот самит на Унијата се прашања на кои партијата допрва ќе бара ...

Македонија - Власта бега од отчетот за упадот во „А1“

Време - 04.12.2010

Јасминка Догова Во хаотична атмосфера пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ вчера побара да се одложи седницата на Анкетната комисија за заштита на слободата и правата на граѓаните, на која требаше да се ...

Македонија - Грковска: Власта не сака расправа за А1

Вест - 04.12.2010

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Јован Гинев објасни дека без завршена постапка и без информација од институциите, нема за што да се расправа за А1 Вчера немаше расправа за случувањата во А1 телевизија во ...

Македонија - МВР ги отфрли претставките на новинарите на А1

Вест - 04.12.2010

Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди на МВР вчера ги отфрли како неосновани претставките од новинарите на А1 телевизија дека полицијата на 25 октомври употребила сила против нив.

Закажи-откажи расправа во Собранието за А1

Утрински - 04.12.2010

Анкетната комисија за заштита на слободата и правата на граѓаните не успеа да ја отвори расправата за случувањата на улицата „Перо Наков“ б.б. од пред десетина дена.

Влатко, what’s wrong with you?

Утрински - 04.12.2010

Минатата недела беше полна со случувања од голем интензитет, кои ја тресеа политичката сцена. Не е можно се' да се покрие и искоментира и затоа бев принуден да се определам да пишувам само за два ...

Обвинителството активно како никогаш порано

Н.Македонија - 04.12.2010

По последните случувања во А1-телевизија и по аферата „Надеж“, обвинителството експресно се ангажира за да провери дали сопственикот на А1-телевизија извршил финансиски криминал, како и дали ...

Состанок на претседателството на ДУИ

Сител - 04.12.2010

Во партиското седиште на ДУИ, во тетовска Мала Речица, денеска состанок одржа претседателството на партијата при што беше анализирана актуелната политичка состојба во земјата.

Тензична атмосфера на анкетната за А1

А1 - 03.12.2010

Невообичаен тек и на моменти тензична атмосфера на Анкетната комисија. Со единствената точка - дали имаше прекршување на уставно загарантираните права на вработените во А1 Телевизија.

Трибина за упадот во А1 Телевизија

А1 - 03.12.2010

За упадот на полицијата во А1, во четвртокот вечерта синоќа се дебатираше на трибина во организиација на ГЕМ. „Практично ние бевме изложени на еден психолошки терор, во кој што ниту портпаролот на ...

Внатрешна ги отфрли претставките на новинарите на А1

А1 - 03.12.2010

Неосновани се претставките на новинарите на А1 Телевизија дека полицијата вечерта на 25. не им дозволувала да влезат или излезат од објектот, полициските службеници професионално и во рамките на ...

Став - Демократија или диктатура?

Време - 03.12.2010

Дане Талески Сигурен сум дека ова е главната дилема пред која што сме исправени, без да звучам патетично или да претерувам.

Македонија - Упадот во „А1“ се сели во парламентот

Време - 03.12.2010

Јасминка Догова Полицискиот упад во телевизија „А1“ од пред една недела ќе биде единствена точка на дневен ред на денешната седница на собраниската Анкетна комисија за заштита на слободите и на ...

МВР постапила законски и професионално во А1

Р.С.Европа - 03.12.2010

Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди на МВР, во врска со претставките од новинарите на А1 ТВ, утврди дека полициските службеници од СВР-Скопје, по добиениот повик од инспекциските ...

Кој ќе се испазари за 5 мин.

Утрински - 03.12.2010

Д алтонизмот како епидемија ги напаѓа партиските првоборци за власт најбрзо во критични ситуации. Тогаш тие гледаат само црно-бело.

Денот кога умре новинарството

Форум - 03.12.2010

Едиторијал Не остана никаков простор за дистанцирано, објективно мислење. Ни се случи прозивка за припадност во табори. Останаа остатоци од едно некогаш пристојно новинарство врз кои се насобрани ...

Контаминирана вистина

Форум - 03.12.2010

Случај А1 Еден ист настан ја окупира јавноста цела недела. Некои тоа го нарекоа упад во телевизијата, други блокада на институциите да си ја вршат работата.

Котевски доби извинување од коментаторот

Шпиц - 03.12.2010

По најавата на портпаролот на МВР, Иво Котевски, дека ќе го тужи модераторот на сајтот на телевизија А1 за објавување коментар поврзан со текстот во кој наводно двајца полициски инспектори зеле рекет ...

МВР:Неосновани обвинувањата за физичко малтретирање на новинари на А1

Форум - 03.12.2010

Полицијата постапувала според Законот за полиција за време на асистенцијата на инспекциските служби на Министерството за финансии при контролата на фирмите на Перо Наков бб, каде што се наоѓа и А1 ...

Власта ја блокира дебатата за А1 во собранието

Алфа - 03.12.2010

Власта не дозволи дебата за случувањата во А1 на собраниската анкетната комсија – мнозинството пратеници побара одложување.

МВР - Неосновани наводите за употребена сила врз новинари на А1

Алсат-М - 03.12.2010

На новинарите од А1 не им било ограничено движењето, а полицајците не употребиле физичка сила при минатонеделната инспекција на шесте фирми сместени во истата зграда со телевизијата.

Настаните во А1 утре пред анкетна комисија

Алсат-М - 03.12.2010

Настаните во А1 телевизија од 25 – ти ноември ќе бидат предмет на дебата на утрешната седница на собраниската анкетна комисија за заштита на човековите слободи и права.

Одложена расправата на Анкетната комисија за случувањата во А1

Сител - 03.12.2010

Седницата на Анкетната комисија за заштита на слободите и правата на граѓанинот на која требаше да се расправа за случувањата во А1 телевизија од 25 ноември со цел да се утврди дали имало прекршување ...

Анкетната комисија за А1 ТВ

Канал5 - 03.12.2010

Се одложи Анкетната комисија за случувањата во А1 телевизија. Власта и опозицијата се надмудруваа кој колку бил подготвен да зборува за жешки теми.

МВР: Полицајците во А1 се однесувале според правилата

Канал5 - 03.12.2010

Полицајците минатиот четврток во А1 се однесувале професионално и согласно Законот за полиција, утврдила истрагата на Секторот за внатрешна контрола по разгледувањето на снимките и извршените ...

Пратениците не расправаа за случувањата на "Перо Наков"

Вечер Прес - 03.12.2010

Одложена седницата на собраниската анкетна комисија за заштита на правата и слободите на граѓанинот, на која требаше да се расправа за случувањата во објектот на "Перо Наков" бб од 25 ноември.

Анкетната комисија ќе расправа за случувањата во А1

Курир - 03.12.2010

На дневен ред на собраниската Анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓанинот се случувањата во А1 Телевизија од 25 ноември 2010 година.

Собраниска комисија ќе расветлува дали биле прекршени правата на вработените во А1

Нетпрес - 03.12.2010

Постојаната анкетна комисија за заштита на слободата и правата на граѓанинот од денеска почнува со расветлување на минатотнеделните случувања во просториите на А1 телевизија.

Анкетната за А1 одложена за утре

Нетпрес - 03.12.2010

Седницата на постојаната анкетна комисија за заштита на слободата и правата на која требаше да се расправа дали им биле прекршени слободите и правата на вработените во А1 телевизија, е одложена за ...

МВР: Претставките за прекумерна сила од полицијата во А1 се неоснови

Нетпрес - 03.12.2010

Претставките што новинарите и вработени во А1 телевизија ги поднеле до Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди во Министерството за внатрешни работи се оценети како неосновани.

МВР:Неосновани обвинувањата за физичко малтретирање на новинари на А1

Макфакс - 03.12.2010

Полицијата постапувала според Законот за полиција за време на асистенцијата на инспекциските служби на Министерството за финансии при контрола..

Анкетната комисија ќе расправа за случувањата во А1 телевизија

Inpress - 03.12.2010

Скопје, 3. декември 2010 (ИНПРЕС) Денеска ќе се одржи седница на Постојаната анкетна комисија за заштита на слободата и правата на граѓанинот, во врска со расветлувањето на случувањата во А1 ...

Груевски: Случувањата во А1 обид за манипулација од страна на СДСМ

А1 - 02.12.2010

Настаните во А1 Телевизија што ја вознемирија домашната и светската јавност премиерот Груевски и ги припиша на опозициската СДСМ, која како и многу пати досега сака да ја манипулира јавноста.

Став - Каде е претседателот Иванов?

Време - 02.12.2010

Поминаа седум дена од упадот во телевизијата „А1“. Јас лично го осудувам тоа што се случи и нема да навлегувам во тоа кој е виновен и кој прв почна - видовме на телевизија, и секој што размислува ...

Македонија - Му верувам на Велија зашто ги поддржува правите вмровци

Време - 02.12.2010

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, нема никаква моќ бидејќи државата ја водат двајцата братучеди на премиерот Никола Груевски, здружени со директорот на Управата за јавни приходи, ...

Македонија - Полицијата јавно подгрева линч врз „А1“

Време - 02.12.2010

Валентина Стојанчевска Скандалозен повик за јавен линч врз телевизијата „А1“ е апелот на МВР до граѓаните да ја тужат ова медиумска куќа ако сметаат дека не известувала објективно кога изминатиот ...

Груевски: За реклами на А1 не се трошени буџетски пари

Р.С.Европа - 02.12.2010

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска изјави дека случајот со А1 телевизија го смета за злоупотреба од СДСМ и обид за манипулација, да се прикаже дека некој медиум е опседнат од полицијата.

Исто е, ама не е исто

Дневник - 02.12.2010

Единствено можно да го коментирате настанот на „Перо Наков“ б.б. а да не бидете веднаш обележани како ваков или онаков, е да ги раздвоите двата сосема различни субјекти во приказната: Велија ...

Иво Котевски пука со ќор-фишеци

Шпиц - 02.12.2010

Нашите закони не предвидуваат основа за тужба доколку новинари дословно пренесат туѓа изјава, а во согласност со правилата за интернет-објавувања на социјалните мрежи, исто така дозволена е објава на ...

Чадиковски:Не претеравме, бевме професионални

Алсат-М - 02.12.2010

Главниот и одговорен уредник на А1 Младен Чадиковски не се согласува со изјавите на сопственикот на телевизијата Велија Рамковски дека новинарството претерал о.

А1 Телевизија се извинува на Канал 5

А1 - 01.12.2010

А1 Телевизија се извинува на Канал 5 што синоќа ја репризиравме нивната емисија посветена на случувањата во А1 во четвртокот.

Уреднички став

А1 - 01.12.2010

Веќе 4-ти ден сме сведоци на невидена медиумско политичка бура во која во центарот на вниманието се А1 и нашите новинари.

Инспекторите ќе одговараат за измама

А1 - 01.12.2010

Наместо за мито, изнуда и злоупотреба на службената положба, двајцата инспектори кои камерата на А1 ги регистрираше како земаат пари од скопјанецот Хасан Иловски - ќе одговараат за измама.

Повикот на МВР е спротивен на Уставот

А1 - 01.12.2010

Наместо да се извини за направената грешка, МВР ја дефокусира целата расправа. Иако повод за повикот граѓаните да ја тужат А1 беше токму лагата дека не било објавено нивното соопштение, сега откако ...

Шацимаркакис за ДВ: Конзистентен модел на напади

Deutsche Welle - 01.12.2010

Европратеникот Јорго Шацимаркакис за ДВ ги потврдува наводите дека бил цел на закани на претставници на ВМРО-ДПМНЕ. Не сака да именува никого, но вели дека дел од случувањата не се примерни за земја ...

Македонија - Латас потврди дека го цензурирал Чадиковски

Време - 01.12.2010

Уредникот на телевизијата „Сител“, Драган Павловиќ - Латас завчера потврди дека не му дозволил на главниот уредник на „А1“, Младен Чадиковски да биде гостин во магазинот „Ние“, откако авторот на ...

Истрага за случувањата во А1?

Р.С.Европа - 01.12.2010

Меѓународните институции повикуваат на смирен и разумен дијалог на сите страни и спроведување на истрага за да се утврди вистината околу случувањата во А1.

За А1 и рекламите на Владата

Утрински - 01.12.2010

Поминаа случувањата во А1, па од оваа временска дистанција можеби и трезвено може да се анализира што е она што се случуваше таа ноќ во истоимената ТВ.

Телевизиите со попусти ги врзуваат партиите

Дневник - 01.12.2010

Сите телевизии со национална концесија, меѓу кои и ТВ „А1“, им давале огромни попусти на најголемите партии, со што овозможувале изигрување на законските правила за финансирање на изборните кампањи, ...

Меѓународната федерација на новинари загрижена за случувањата во А1

Макфакс - 01.12.2010

Меѓународната федерација на новинари е загрижена поради минатонеделните случувања во А1 телевизија и препорачува правилно постапување на надлежните..

Пет години затвор за „кражбата“ на дебата на Канал 5

Inpress - 01.12.2010

Скопје, 1. декември 2010 (ИНПРЕС) Без потпишан договор може да се користи туѓо дело, но само законски точно определено, ако е фрагмент или пак е во интерес на информирање на јавноста за полемика, ...

Иво Котевски најави тужба против модераторот на сајтот на А1

А1 - 30.11.2010

Помошникот за односи со јавност на МВР, Иво Котевски најави тужба против модераторот на интернет страницата на А1 Телевизија за нарушување на честа и угледот.

МВР против А1 Телевизија

А1 - 30.11.2010

МВР ги повикува граѓаните да бараат санкции за А1 Телевизија оти не известувала објективно во четвртокот вечерта. Тврдат дека А1 сакала да сокрие оти таму имало инспекција. Па во соопштението се вели.

Ѓорчев ја бранел Македонија

А1 - 30.11.2010

„Ние нема да ги коментираме партиските известувања на вашата телевизија во врска со тој настан. Ние сме свесни дека тоа известување е прилично партиско известување.

Став - Реакција

Време - 30.11.2010

Почитувани, би сакал да го демантирам наведеното во вашиот текст, а се однесува на моите политички ставови за телевизија „А1“.

Македонија - Чадиковски „технички проблем“ за „Ние“

Време - 30.11.2010

Магазинот „Ние“ во неделата не се емитуваше во својот редовен термин на телевизијата „Сител“ бидејќи новинарот Драган Антоновски во последен момент ги известил своите гости дека емисијата што требало ...

МВР: А1 ги наруши одредбите за слободно и непристрасно информирање

Р.С.Европа - 30.11.2010

Македонското министертво за внатрешни работи на својата интернет страница објави соопштение во кое ги советува граѓаните доколку сакаат да го изразат својот револт на демократски начин и да побараат ...

Етичкиот кодекс кај новинарите

Утрински - 30.11.2010

Вистински сум загрижен за етичкиот кодекс кај новинарите. Оваа функција е од особена важност за јавноста, бидејќи преку визуелниот момент и нивниот говор тие можат да го креираат јавното мислење и ...

Самобендисаните од Б1 телевизија

Утрински - 30.11.2010

Во парадата што деновиве прилично невкусно и без секакво чувство за пристојно дозирање ни ја приредуваше тимот на А1 телевизија, во серијата креативни проблесоци слушнавме и поплаки дека колегите од ...

Опасен ветер за бротчето на демократијата

Утрински - 30.11.2010

Спаѓам меѓу луѓето што го доживеаја полицискиот упад во телевизијата А1 во четвртокот на 25 ноември како шок и како прашање на „живот и смрт“ на нашата демократија, како што рече режисерот Слободан ...

Полицијата не го попречи движењето на новинарите на А1

Идивиди - 30.11.2010

Охрид, 29 ноември 2010 (МИА) - При финансиската контрола на фирмите чие седиште е во објектот во кој се наоѓа и телевизијата А1, полицијата им асистираше на инспекциските служби, но не го попречи ...

Луѓето веќе се плашат и да мислат

Шпиц - 30.11.2010

Универзитетскиот професор и борец за човекови права, Мирјана Најчевска, за полицискиот упад во А1 телевизија смета дека е многу сериозен затоа што самото присуство на полицијата и забраната за ...

Котевски ќе го тужи модераторот на интернет страницата на „А1“ за клевета

Алсат-М - 30.11.2010

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Иво Котевски денеска изјави дека ќе покрене соодветна постапка и ќе го тужи модераторот на интернет страницата на А1 телевизија заради објавените ...

Котевски ќе ја тужи интернет страницата на „А1“ за клевета

Кирилица - 30.11.2010

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Иво Котевски денеска изјави дека ќе покрене соодветна постапка и ќе го тужи модераторот на интернет страницата на А1 телевизија заради објавените ...

Портпаролот на МВР Котевски ќе го тужи модераторот на сајтот на А1

Сител - 30.11.2010

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Иво Котевски денеска изјави дека ќе покрене соодветна постапка и ќе го тужи модераторот на интернет страницата на А1 телевизија заради објавените ...

Портпаролот на МВР Котевски ќе го тужи модераторот на интернет страницата на „А1“ за клевета

МРТ - 30.11.2010

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Иво Котевски денеска изјави дека ќе покрене соодветна постапка и ќе го тужи модераторот на интернет страницата на А1 телевизија заради објавените ...

А1 призна дека не е способна да направи професионална дебата

Канал5 - 30.11.2010

Се разочара ли Рамковски во своите новинари па наредил да се објави дебата на Канал 5 која што од А1 телевизија беше најавена како единствената професионална дебата за случувањата на Перо Наков без ...

Фактор 5: До пет години затвор за кражба на дебатата на Канал 5

Канал5 - 30.11.2010

-Без потпишан договор може да се користи туѓо дело, но само законски точно определено, ако е фрагмент или пак е во интерес на информирање на јавноста за полемика, стручна анализа.

Тужба од Котевски за модераторот на сајтот на А1

Вечер Прес - 30.11.2010

Тужба за клевета му се заканува на модераторот од веб-страницата на А1. Помошникот-министер за односи со јавност на МВР бара од него да достави докази за објавениот коментар под текст, во спротивно, ...

Котевски ќе го тужи модераторот на сајтот на А1 за клевета

Курир - 30.11.2010

Иво Котевски, портпаролот на Министерството за внатрешни работи, денеска изјави дека ќе покрене соодветна постапка и ќе го тужи модераторот на интернет страницата на А1 телевизија заради објавените ...

Котевски ќе тужи поради коментар на сајтот на А1 дека земал мито

eReporter - 30.11.2010

„Заради коментарите објавени на интернет страницата на А1 телевизија во кои неосновано сум наклеветен дека сум зел мито, ќе покренам соодветна постапка и ќе го тужам модераторот на страницата“, ...

Шацимаркакис ја замолчи дописничката на А1 од Брисел

Курир - 30.11.2010

На состанокот на Мешовитиот парламентарен комитет ЕУ – Република Македонија, европратеникот Јоргос Шацимаркакис морал да ја дисциплинира дописничката на А1 телевизија во Брисел Тања Милевска, која ...

Народниот правобранител за А1 Телевизија

А1 - 29.11.2010

Народниот правобранител формирал комисија која ќе ги истражува случувањата во А1 Телевизија и недозволувањето на полицијата новинарите да си извршуваат својата работа.

„Да се собереме и да ја запалиме А1“

А1 - 29.11.2010

Да се собереме и да ја запалиме А1 Телевизија. Пратеникот Андреј Жерновски, шокиран дека неговиот колега и директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ се зачленил во оваа група на Фејсбук.

Тодоровски не одговара кој е крив за попречувањето на движење на новинарите

А1 - 29.11.2010

Директорот на Бирото за јавна безбедност Љупчо Тодоровски, одбегна да одговори кој полициски службеник е одговорен за издавање наредба за слободното движење на новинарите, во објектот во кој работат.

Став - Да верувам или да не верувам!?

Време - 29.11.2010

Коле Манев Во неколку наврати имам кажано, сега ќе повторам уште еднаш, за таа малку или многу демократија што постои во нашево општество, своја заслуга имаат и новинарите.

Македонија - Новинар на новинар е волк

Време - 29.11.2010

Валентина Стојанчевска Додека новинарите на телевизијата „А1“ беа подложени на полициска тортура, односно ги клоцаа, тепаа и влечеа, нивните колеги засолнети во топлите студија на провладините ...

Македонија - Граѓаните не поддржаа

Време - 29.11.2010

Валентина Стојанчевска Зад новинарите на телевизијата „А1“, весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ завчера застанаа илјадници македонски граѓани што ги охрабрија да истраат во притисоците од власта ...

Македонија - Полицијата влезе и во Европскиот парламент

Време - 29.11.2010

Игор Чавески Европската унија отро го осуди полицискиот упад во телевизијата „А1“ нагласувајќи дека на овој начин се потврдуваат оцените дадени во последниот извештај дека во Македонија се сериозно ...

Македонија - Полицијата води истрага за насилните полицајци

Време - 29.11.2010

Тони Ангеловски Внатрешната контрола на МВР детално го проверува однесувањето на полицајците што во четвртокот го ограничија движењето на новинарите на телевизијата „А1“.

Македонија - Данокот ќе го плати слободата на говорот

Време - 29.11.2010

Жарко Јорданоски Јасминка Догова Присуството на полициски сили пред единствениот влез во телевизија „А1“, спречувањето на движењето на новинарите и на нивните гости во објектот, како и запечатувањето ...

Македонија - Илија Димовски ќе ја запали „А1“?

Време - 29.11.2010

„Да се собереме 2.000 и да ја запалиме А1“ е групата на социјалната мрежа „фејсбук“ чијшто фан е и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, кој истовремено е и директор на Центарот за комуникации на ...

Тодоровски: полицијата само асистираше

Телма - 29.11.2010

При финансиската контрола на фирмите чие седиште е во објектот во кој се наоѓа и телевизијата А1, полицијата им асистираше на инспекциските служби, но не го попречи движењето на новинарите, изјави ...

Запленетото од фирмите кај „А1“ денеска на систематски

Дневник - 29.11.2010

Датум: 29.11.2010, 09:20 Запленетата документација од шесте фирми, кои имаат исто седиште со телевизијата „А1“, денеска ќе ја прегледуваат финансиската полиција, истражен судија и инспектори од ...

ТВ А1 во романско сценарио за уривање на Груевски

Н.Македонија - 29.11.2010

Што и да прават новинарите на А1, колку и да сакаат да се прикажат како жртви на државна репресија, ќе мора да ја прифатат одговорноста за своето предавство на професијата и преоѓањето на страната на ...

Што навистина мисли Брисел за „А1“

Дневник - 29.11.2010

Датум: 29.11.2010, 12:11 Настаните во ТВ „А1“ во минатата недела фрлија уште една црна дамка врз македонската демократија.

Брисел бара отчет од ВМРО-ДПМНЕ за упадот во телевизија А1

Шпиц - 29.11.2010

Пратениците на владејачката партија Александар Спасеноски и Влатко Ѓорчев денеска во седиштето на ЕУ ќе треба да одговараат на прашањата на европските функционери за случувањето во телевизија А1.

За вистината се работи, драги колеги!

Шпиц - 29.11.2010

Десет најважни факти за настаните во телевизија А1, во четвртокот вечерта, кога новинарите чесно ја бранеа и успешно го одбранија она што им е најсвето - слободата на говорот.

Диференцијација

Н.Македонија - 29.11.2010

Надлежните ни должат кристално јасен одговор за настаните, ама и конкретен исход; А1 треба да и се извини на јавноста за стравот кој го внесе.

Фирмите на Рамковски недопирливи за инспекторите и во 2006 година

Сител - 29.11.2010

Полициски упад во А1, овој наслов на екраните, има минато. Во четвртокот беше само неговата реприза. И во март 2006та имаше ист наслов на вестите на А1.

А1 телевизија бесправно реемитува програма на Канал 5 Телевизија!

Канал5 - 29.11.2010

Нови бранувања од Перо Наков б.б – А1 Телевизија, бесправно реемитува програма на Канал 5 телевизија! Не престануваат изненадувањата кои доаѓаат од Перо Наков б.б.