TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јужна Кореја ќе гради нов главен град

Вест - 12.08.2004

Сеул,- Властите во Јужна Кореја соопштија дека земјата ќе добие нов главен град што ќе се наоѓа во централниот дел на државата бидејќи престолнината Сеул е пренатрупана. "Изградбата ќе почне во 2007 година на место што се наоѓа во покраината Чунгчеонг на околу 160 километри од Сеул", соопшти ...

Јужна Кореја ја преместува престолнината од Сеул

А1 - 11.08.2004

Сеул повеќе нема да биде главен град на Јужна Кореја, чии власти наскоро ќе започнат да градат нова престолнина јавија денеска западните агенции Според јужнокорејскиот премиер Ли Хаи-Чан, новата престолнина ќе биде лоцирана во централниот дел на земјата, на место во покраината Чунгчеонг, оддалечено ...

Јужна Кореја ќе врши пренос за Северна Кореја

Време - 10.08.2004

ЛОИ 2004 ВО АТИНА Јужна Кореја ќе врши директен пренос за Северна Кореја од свеченото отворање и затворање на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Атина, како и од повеќе интересни натпревари на Игрите. Ова го потврдија официјалните лица од телевизијата од Ј. Кореја. Во минатото, С.