TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локализирани пожарите кај Радуша и Кучково

Утрински - 12.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување денеска соопшти дека под контрола е ставен пожарот кај село Радуша, општина Сарај, а на терен дежураат екипи од две возила и три лица од противпожарната бригада.

Локализирани пожарите кај Радуша и Кучково, будно се следи ситуацијата на целата територија

Сител - 12.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување денеска соопшти дека под контрола е ставен пожарот кај село Радуша, општина Сарај, а на терен дежураат екипи од две возила и три лица од противпожарната бригада.

Локализирани пожарите кај Радуша и Кучково

МРТ - 12.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување денеска соопшти дека под контрола е ставен пожарот кај село Радуша, општина Сарај, а на терен дежураат екипи од две возила и три лица од противпожарната бригада.

Локализирани пожарите, будно се следи ситуацијата низ цела Македонија

Курир - 12.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување денеска соопшти дека под контрола е ставен пожарот кај село Радуша, општина Сарај, а на терен дежураат екипи од две возила и три лица од противпожарната бригада.

Локализирани пожарите кај Радуша и Кучково

Алфа - 12.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување денеска соопшти дека под контрола е ставен пожарот кај село Радуша, општина Сарај, а на терен дежураат екипи од две возила и три лица од противпожарната бригада.

Повторно активен пожарот кај село Радуша, Скопско

Сител - 12.08.2012

Пожарот кај село Радуша, општина Сарај, кој утрово беше ставен под контрола, повторно се активира, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

Повторно гори во околината на Скопје

Press24 - 12.08.2012

Пожарот кај село Радуша, општина Сарај, кој утрово беше ставен под контрола, повторно се активира, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

Нов пожар во скопско, во Кучково ставен под контрола

Курир - 12.08.2012

Нов пожар е регистриран вчера попладне во село Радуша, во општина Сарај, додека пожарот во село Кучково е ставен под контрола, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

Пожарот кај Радуша под контрола

Нетпрес - 12.08.2012

Пожарот што вчера попладне избувна во близина на скопското село Радуша е ставен под контрола, информира Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС).

Пожарите во Радуша и Кучково под контрола

Макфакс - 12.08.2012

Пожарите во Радуша, Општина Сарај и во Кучково, Општина Ѓорче Петров се ставени под контрола, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување.

Локализирани пожарите кај Радуша и Кучково

+инфо - 12.08.2012

Под контрола е ставен пожарот кај село Радуша, општина Сарај, а на терен дежураат екипи од две возила и три лица од противпожарната бригада, соопшти денеска од Дирекцијата за заштита и спасување.

Се гасне огнот околу Скопје - локализирани пожарите кај Кучково и Радуша

Inpress - 12.08.2012

Скопје, 12. август 2012 (ИНПРЕС) Од Дирекцијата за заштита и спасување информираат дека е ставен под контрола пожарот кај село Радуша, општина Сарај, а на терен дежураат екипи од две возила и три ...

Реактивиран пожарот кај Радуша

Макфакс - 12.08.2012

Пожарот кај село Радуша, општина Сарај во недела доцна попладне е повторно активиран, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување.

Локализирани пожарите кај Радуша и Кучково

Либертас - 12.08.2012

Авионите на Дирекцијата за заштита и спасување во моментот не дејствуваат, се подвлекува во соопштението, но се спремни доколку има потреба.

Повторно се распламтел пожарот кај Радуша

Либертас - 12.08.2012

На терен се екипи од шест возила и 15 лица од ППБ кои се справуваат со огнената стихија. Пожарот кај село Радуша, општина Сарај, кој утрово беше ставен под контрола, повторно се активира, соопшти ...

Повторно се активира пожарот кај Радуша

Sky - 12.08.2012

Пожарот кој утрово беше ставен под контрола, кај скопското село Радуша, повторно се активира, а на терен се екипи од шест возила и 15 лица од ППБ кои се борат со огнот, соопшти Дирекцијата за заштита ...

Локализирани сите пожари во скопско, будно се следи ситуацијата на целата територија на државата

Скопје инфо - 12.08.2012

Локализиран е и пожарот кај село Кучково, општина Ѓорче Петров. Авионите на Дирекцијата за заштита и спасување во моментот не дејствуваат, се подвлекува во соопштението, но се спремни доколку има ...

Повторно активен пожарот кај село Радуша, Скопско

Н.Македонија - 12.08.2012

Пожарот кај село Радуша, во општината Сарај, кој утрово беше ставен под контрола, повторно се активира, соопшти дирекцијата за заштита и спасување На терен се екипи од шест возила и 15 лица од ППБ, ...

Нов пожар избувна во Демирхисарско

Дневник - 11.08.2012

Нов пожар избувна попладнево помеѓу атарот на селата Журче и Осрилци, Демирхисарско, додека околу пладне повторно се активираше и пожарот кај село Кучково, соопшти Центарот за управување со кризи.

Изгаснат пожарот кај Јегуновце

Утрински - 11.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување денеска соопшти дека е изгаснат пожарот кај тетовската општина Јегуновце. Под контрола се и пожарите кај село Радуша, општина Сарај и во село Кучково, Општина Ѓорче ...

Нов пожар кај скопска Радуша

Утрински - 11.08.2012

Нов пожар е регистриран попладнево во село Радуша, во општина Сарај, а пожарот во село Кучково е ставен под контрола, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

Нов пожар кај Радуша, Скопско

Дневник - 11.08.2012

Нов пожар е регистриран попладнево во село Радуша, во општина Сарај, а пожарот во село Кучково е ставен под контрола, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

Во Дебарско годинава 70 пожари, но со минимални штети

Дневник - 11.08.2012

Дебарската територијална противпожарна единица, во изминатиот период од годинава интервенирала во 70 случаи на гаснење на пожари, што е речиси на исто ниво како истиот период лани.

Изгаснат пожарот кај тетовско Јегуновце

Дневник - 11.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување денеска соопшти дека е изгаснат пожарот кај тетовската општина Јегуновце. Под контрола се и пожарите кај село Радуша, општина Сарај и во село Кучково, Општина Ѓорче ...

Ставен под контрола пожарот кај Копанце, Туденце и Раотинце

Дневник - 11.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека е под контрола пожарот меѓу селата Копанце, Туденце и Раотинце, Општина Јегуновце и оти е локализиран пожарот кај селото Грешница, Македонски ...

Пожарите што вчера беснееa веќе ставени под контрола

Нетпрес - 11.08.2012

Пожарите што до вчера неконтролирано беснееа низ Македонија, утрово се изгаснати или ставени под контрола. Според информациите од Дирекцијата заштита и спасување, пожарот што вчера избувна во општина ...

Сите пожари на територијата на Македонија ставени под контрола

Макфакс - 11.08.2012

Сите пожари на територијата на Македонија до сабота наутро се ставени под контрола, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување.

Изгаснат пожарот кај Јегуновце, останатите под контрола

Курир - 11.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување денеска соопшти дека е изгаснат пожарот кај тетовската општина Јегуновце. Појавениот пожар во селото Радуша, општина Сарај е ставен под контрола и на терен дежураат ...

Пожарот на Жеден локализиран, во Сараќино изгаснат

Алфа - 11.08.2012

Пожар избувнал предпладнето во атарот на тетовското село Сараќино. Брзата интервенција на противпожарната единица спречила огнената стихија да ги зафати првите куќи во селото.Горела сува трева,а ...

Борба со пожарот кај Радуша

+инфо - 11.08.2012

Пожарот кај тетовската општи Јегуновце е изгаснат, но пожарот кај село Радуша, кој пламнал околу 17:30 часот се уште преставува проблем за противпожарните служби, известуваат од Дирекцијата за ...

Се гасне огнот околу Скопје- локализирани пожарите кај Кучково и Радуша

Press24 - 11.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување денеска соопшти дека под контрола е ставен пожарот кај село Радуша, општина Сарај, а на терен дежураат екипи од две возила и три лица од противпожарната бригада.

Нов пожар кај Радуша, скопско

Сител - 11.08.2012

Нов пожар е регистриран попладнево во село Радуша, во општина Сарај, а пожарот во село Кучково е ставен под контрола, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

Пожарите се под контрола

Press24 - 11.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување денеска соопшти дека е изгаснат пожарот кај тетовската општина Јегуновце. Под контрола се и пожарите кај село Радуша, општина Сарај и во село Кучково, Општина Ѓорче ...

Изгаснат пожарот кај тетовско Јегуновце

Сител - 11.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување денеска соопшти дека е изгаснат пожарот кај тетовската општина Јегуновце. Под контрола се и пожарите кај село Радуша, општина Сарај и во село Кучково, Општина Ѓорче ...

Сите пожари на територијата на Македонија ставени под контрола

Алфа - 11.08.2012

Сите пожари на територијата на Македонија до утринавасе ставени под контрола, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување.

Локализирани пожарите кај селата Копанце, Туденце и Раотинце

+инфо - 11.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека е под контрола пожарот меѓу селата Копанце, Туденце и Раотинце, Општина Јегуновце и оти е локализиран пожарот кај селото Грешница, Македонски Брод.

Под контрола три пожари

Курир - 11.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување доцна синоќа соопшти дека е под контрола пожарот меѓу селата Копанце, Туденце и Раотинце, Општина Јегуновце и оти е локализиран пожарот кај селото Грешница, ...

Во дебарско пожари исто колку и лани

Курир - 11.08.2012

Во изминатиот период од годинава во дебарско се регистрирани 70 пожари, што е речиси идентична бројка колку и лани истиот период.

Во Дебарскиот регион годинава имало околу 70 пожари

+инфо - 11.08.2012

Дебарскиот регион оваа година го зафатиле околу 70 пожари, што е исто во во споредба со ланскиот период. Во перодот јули-август, кога тресеа тропските горештини регистрирани се 25 пожари, од кои само ...

Сите пожари на територијата на Македонија ставени под контрола

Кајгана - 11.08.2012

Сите пожари на територијата на Македонија до утринава се ставени под контрола, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување.

Нов пожар кај Радуша

Sky - 11.08.2012

Нов пожар попладнево избувнал во селото Радуша, општина Сарај, додека пожарот во село Кучково е ставен под контрола. Во тек е интервенција на пожарот во Радуша кој избувнал околу 17:30 часот.

Пожарите што вчера беснееa веќе ставени под контрола

Точка - 11.08.2012

Пожарите што до вчера неконтролирано беснееа низ Македонија, утрово се изгаснати или ставени под контрола. Според информациите од Дирекцијата заштита и спасување, пожарот што вчера избувна во општина ...

Изгаснат пожарот кај Јегуновце

Либертас - 11.08.2012

Под контрола се и пожарите кај село Радуша, општина Сарај и во село Кучково, Општина Ѓорче Петров. Дирекцијата за заштита и спасување денеска соопшти дека е изгаснат пожарот кај тетовската општина ...

Три пожари ставени под контрола

Денешен - 11.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување доцна синоќа соопшти дека е под контрола пожарот меѓу селата Копанце, Туденце и Раотинце, Општина Јегуновце и оти е локализиран пожарот кај селото Грешница, ...

Во Дебар годинава избиле 70 пожари

Sky - 11.08.2012

Во дебарскиот регион годинава имало 70 случаи на гаснење на пожар, односно на исто ниво како и лани. Во перодот јули-август, кога владеат тропски горештини регистрирани се 25 пожари, од кои само еден ...

Нов пожар кај скопското село Радуша

Н.Македонија - 11.08.2012

ов пожар попладнево е регистриран во селото Радуша, во општина Сарај, додека пожарот во село Кучково е ставен под контрола, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување Пожарот во Радуша избувнал околу ...

Пожар во должина од 7 километри загрозува повеќе села од скопско и тетовско

Канал5 - 10.08.2012

Неизвесна е состојбата со пожарот меѓу селата Копанце и Туденце – Тетовско. Во должина од 7 километри гори нискостеблеста шума.

Два „Ер трактори“ го гаснат пожарот на Жеден планина

Телма - 10.08.2012

Пожарот на планината Жеден кој пред три дена избувна над селото Копанце и се прошири и во правец над селата Раотинце - Туденце и Сиричино, попладнево започна да се гасне од авиони.

Активни пожарите во Кумановско и Тетовско

Утрински - 10.08.2012

Пожарот во атарот на кумановските села Пресница и Глажња се` уште е активен, но надмината е опасноста во Пресница каде што вчера пожарот се приближи до куќите.

Нов пожар во Демирхисарско

Утрински - 10.08.2012

Нов пожар избувна попладнево помеѓу атарот на селата Журче и Осрилци, Демирхисарско, додека околу пладне повторно се активираше и пожарот кај село Кучково, соопшти Центарот за управување со кризи.

За седум месеци - 100 пожари

Утрински - 10.08.2012

За седум месеци на подрачјето на општина Кавадарци избувнале 100 пожари. Половината од нив на отворен простор, а останатите во затворен простор, информира командирот на кавадаречката противпожарна ...

Активни пожари во Кумановско и Тетовско

Дневник - 10.08.2012

Пожарот во атарот на кумановските села Пресница и Глажња се уште е активен, но надмината е опасноста во Пресница каде што вчера пожарот се приближи до куќите.

Пожари на пет локации во Република Македонија

Inpress - 10.08.2012

Скопје, 10. август 2012 (ИНПРЕС) Од Центарот за управување со кризи информираат дека во моментов на територијата на Република Македонија се активни пожари на пет локации.

За седум месеци 70 пожари во Неготино

+инфо - 10.08.2012

За седум месеци од годинава во Неготинско се регистрирани над 70 пожари, што е повеќе во однос на истиот период лани, информира денеска Иле Илиев, командир на територијалната противпожарна единица од ...

Избувна нов пожар кај Демирхисарско

Press24 - 10.08.2012

Нов пожар избувна попладнево помеѓу атарот на две села во Демирхисарскиот регион а се активираше и пожар кај село Кучково.

Нов пожар во Демирхисарско, повторно активен пожарот кај Кучково

Сител - 10.08.2012

Нов пожар избувна попладнево помеѓу атарот на селата Журче и Осрилци, Демирхисарско, додека околу пладне повторно се активираше и пожарот кај село Кучково, соопшти Центарот за управување со кризи.

Нов пожар во демирхисарско, се шири кон крушевско

Макфакс - 10.08.2012

Нов пожар избувна попладнево во демирхисарско, помеѓу атарот на селата Журче и Осрилци, кој поради ветерот кој дува кон север, се шири на крушевска територија, информираат од Центарот за управување ...

Избувна нов пожар во демирхисарско, активни повеќе пожари низ земјава

Нетпрес - 10.08.2012

Попладнево избувна нов пожар помеѓу атар на селата Журче и Осрилци, демирхисарско. Поради ветерот кој дува спрема север истиот се шири кон Крушевска територија. Гори нискостеблеста дабова шума.

Со 22 тони вода ставен под контрола пожарот во тетовско

Нетпрес - 10.08.2012

Со 22 тони вода исфрлена од ангажираниот авион ставен е под контрола пожарот во тетовските села Туденце и Раотинце, соопштува Дирекцијата за заштита и спасување.

Нов пожар во демирхисарско, повторно активен кај Кучково

Курир - 10.08.2012

Нов пожар избувна попладнево помеѓу атарот на селата Журче и Осрилци, Демирхисарско, додека околу пладне повторно се активираше и пожарот кај село Кучково, соопшти Центарот за управување со кризи.

Нов пожар во демирхисарско, се шири кон крушевско

Кајгана - 10.08.2012

Нов пожар избувна попладнево во демирхисарско, помеѓу атарот на селата Журче и Осрилци, кој поради ветерот кој дува кон север, се шири на крушевска територија, информираат од Центарот за управување ...

Над 70 пожари годинава во неготинско

Курир - 10.08.2012

За седум месеци од годинава во Неготинско се регистрирани над 70 пожари, што е повеќе во однос на истиот период лани, информира денеска Иле Илиев, командир на територијалната противпожарна единица од ...

Под контрола пожарот кај селата Копанце, Туденце и Раотинце

Сител - 10.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека е под контрола пожарот меѓу селата Копанце, Туденце и Раотинце, Општина Јегуновце и оти е локализиран пожарот кај селото Грешница, Македонски ...

Активни пожари во Кумановско и Тетовско

Алфа - 10.08.2012

Пожарот во атарот на кумановските села Пресница и Глажња се уште е активен, но надмината е опасноста во Пресница каде што вчера пожарот се приближи до куќите.

Активни пожари во Кумановско и Тетовско

Сител - 10.08.2012

Пожарот во атарот на кумановските села Пресница и Глажња се уште е активен, но надмината е опасноста во Пресница каде што вчера пожарот се приближи до куќите.

Локализиран пожарот на подрачјето на село Копаница

Курир - 10.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека пожарот на подрачјето на село Копаница во околината на Скопје е целосно изгаснат.

(Обновено) Гори шумата над Радуша

+инфо - 10.08.2012

Активни се пожарите во Скопско, Тетовско и Липковско. Пожарот во атарот на кумановските села Пресница и Глажња се уште е активен, но надмината е опасноста во Пресница каде што вчера пожарот се ...

Активни пожари во кумановско и тетовско

Курир - 10.08.2012

Пожарот во атарот на кумановските села Пресница и Глажња се уште е активен, но надмината е опасноста во Пресница каде што вчера пожарот се приближи до куќите.

Активни пожари во Кумановско и Тетовско

МРТ - 10.08.2012

Пожарот во атарот на кумановските села Пресница и Глажња се уште е активен, но надмината е опасноста во Пресница каде што вчера пожарот се приближи до куќите.

Сè уште активен пожарот во тетовско- се бара гаснење со авиони

Кајгана - 10.08.2012

Сè уште е активен пожарот кај селата Копанце и Туденце, тетовско, а по вчера огнот почна да се шири кон селата Сиричино, Еребино, Ротинце, како и кон скопското село Радуша.

Активни пожари во Кумановско и Тетовско

А1 On - 10.08.2012

Пожарот во атарот на кумановските села Пресница и Глажња се уште е активен, но надмината е опасноста во Пресница каде што вчера пожарот се приближи до куќите.

Активни пожарите во Јегуновце и Липково

МРТ - 10.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека се уште се активни пожарите во општините Јегуновце и Липково. Во селата Копанце, Церово и Туденце, во општина Јегуновце гори нискостеблеста деградирана ...

Четири пожари се уште активни во Македонија

Нетпрес - 10.08.2012

Четири шумски пожари се уште беснеат во повеќе региони низ Македонија. Според најновите информации од Центарот за управување со кризи, пожарникарите се уште се обидуваат да стават под контрола ...

Активни пожари во кумановско и тетовско

Inpress - 10.08.2012

Скопје, 10. август 2012 (ИНПРЕС) Од Центарот за управување со кризи информираат дека на територијата на Република Македонија се активни пожари во кумановскиот и тетовскиот регион.

Сè уште активен пожарот во тетовско-се бара гаснење со авиони

Макфакс - 10.08.2012

Сè уште е активен пожарот кај селата Копанце и Туденце, тетовско, а во вчера огнот почна да се шири кон селата Сиричино, Еребино, Ротинце, како и кон скопското село Радуша.

Активни пожарите во Јегуновце и Липково

Курир - 10.08.2012

Уште се активни пожарите во општините Јегуновце и Липково соопшти Дирекцијата за заштита и спасување. Во селата Копанце, Церово и Туденце, во општина Јегуновце гори нискостеблеста деградирана шума.

Два дена трае борбата со пожарите во Скопско, Тетовско и Липковско

+инфо - 10.08.2012

Активни се пожарите во Скопско, Тетовско и Липковско. Пожарите кај село Радуша, општина Сарај, и Кучково, општина Ѓорче Петров, се уште се активни и моментно се гаснат.

Пожарот во Општина Јегуновце се гасеше од авион

+инфо - 10.08.2012

Противпожарниот авион на Дирекцијата за заштита и спасување, кој од вчера гасеше на територијата на општина Липково, денеска бил пренасочен да гаси во Општина Јегуновце, во селата Раотинце, Копанце и ...

Пожарите околу Скопје под контрола - авионите завршија работа

Press24 - 10.08.2012

Пожарот меѓу селата Копанце, Туденце и Раотинце, Општина Јегуновце е ставен под контрола откако денеска авион на Дирекцијата во 11 наврати врз него изфрлил 22 тона вода.

Активни пожарите во Јегуновце и Липково

Сител - 10.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека се уште се активни пожарите во општините Јегуновце и Липково. Во селата Копанце, Церово и Туденце, во општина Јегуновце гори нискостеблеста деградирана ...

(Обновено) Нови пожари во Општина Јегуновце

+инфо - 10.08.2012

Нов пожар настана во општина Јегуновце во селата Копанце, Церово и Туденце. Гори нискостеблеста деградирана шума, и до сега изгореле 50 хектари.

Четири пожари се уште активни во Македонија

Точка - 10.08.2012

Четири шумски пожари се уште беснеат во повеќе региони низ Македонија. Според најновите информации од Центарот за управување со кризи, пожарникарите се уште се обидуваат да стават под контрола ...

Активни пожари во Кумановско и Тетовско

Денешен - 10.08.2012

Пожарот во атарот на кумановските села Пресница и Глажња се уште е активен, но надмината е опасноста во Пресница каде што вчера пожарот се приближи до куќите.

Пожари во тетовско, скопско и липковско

Sky - 10.08.2012

Центарот за управување со кризи информираше дека пожарите во Тетово, Липковско и Скопско се сеуште активни и се превземаат активности за нивно гаснење.

Под контрола пожарот кај селата Копанце, Туденце и Раотинце

Вечер Прес - 10.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека е под контрола пожарот меѓу селата Копанце, Туденце и Раотинце, Општина Јегуновце и оти е локализиран пожарот кај селото Грешница, Македонски ...

Нов пожар во Демирхисарско, повторно активен пожарот кај Кучково

Н.Македонија - 10.08.2012

Нов пожар избувна попладнево помеѓу атарот на селата Журче и Осрилци, Демирхисарско, додека околу пладне повторно се активираше и пожарот кај село Кучково, соопшти Центарот за управување со кризи.

Активни пожари во Кумановско и Тетовско

Н.Македонија - 10.08.2012

Пожарот во атарот на кумановските села Пресница и Глажња се уште е активен, но надмината е опасноста во Пресница каде што вчера пожарот се приближи до куќите.

Aktивни неколку пожари во скопско, Тетовско и Кумановско

Телма - 09.08.2012

На територијата на Македонија активни се неколку пожари во Скопско, Тетовско и Кумановско. Во атарот на скопското село Кучково во општина Ѓорче Петров синоќа избувна пожар на кој до полноќ ...

Активни четири жаришта, изгаснат пожарот кај ОКТА

Дневник - 09.08.2012

Во државата се уште активни се четири пожари, а исто толку се локализирани, вклучувајќи го и пожарот во близина на рафинеријата ОКТА, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување .

Шест активни пожари во Македонија

Дневник - 09.08.2012

На територијата на Македонија активни се шест пожари во Скопско, Тетовско и Кумановско. Во атарот на скопското село Кучково во општина Ѓорче Петров синоќа изби пожар на кој до полноќните часови ...

Шест активни пожари во Македонија

Утрински - 09.08.2012

На територијата на Македонија активни се шест пожари во Скопско, Тетовско и Кумановско. Во атарот на скопското село Кучково во општина Ѓорче Петров синоќа изби пожар на кој до полноќните часови ...

Пожар во близина на ОКТА

Дневник - 09.08.2012

Активен пожар има во атарот на село Дејадровци, во близина на рафинеријата ОКТА, информираат од Центарот за управување со кризи. Зафатена е сува трева и стрниште.

Албанија во пламен, бара помош од соседите

Дневник - 09.08.2012

Албанските власти побарале помош од соседните земја, бидејќи само не може да се справат со тешката ситуација предивикана од масивните пожари во земјата.

Пожарникарите се борат со шест активни пожари

Канал5 - 09.08.2012

Во моментов, во земјава има шест активни пожари на отворен простор. Според Дирекцијата за заштита и спасување, противпожарни екипи и денеска ги гансат пожарите кај селата Радуша и Рашче, во атарот на ...

Пламени јазици ја пустошат Жеден планина

Телма - 09.08.2012

Пламени јазици втор ден ја пустошат планината Жеден над селото Копанце. Гори нискостеблеста шума во радиус од околу 10 километри.

Изгаснат пожарот на подрачјето на село Копаница

Сител - 09.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека пожарот на подрачјето на село Копаница во околината на Скопје денеска попладне е целосно изгаснат.

Локализиран пожарот во близина на рафинеријата ОКТА

Курир - 09.08.2012

Во државата се уште активни се четири пожари, а исто толку се локализирани, вклучувајќи го и пожарот во блинина на рафинеријата ОКТА, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

Три активни пожари во Скопско

Нетпрес - 09.08.2012

Пожарникарите од скопскопт регионот синоќа добија нова задача кога оиколу 21,30 часот избувна пожар во атарот на селото Кучково.

Шест активни пожари во Македонија

Press24 - 09.08.2012

На територијата на Македонија активни се шест пожари во Скопско, Тетовско и Кумановско. Во атарот на скопското село Кучково во општина Ѓорче Петров синоќа изби пожар на кој до полноќните часови ...

Гори на шест локации низ Македонија

Макфакс - 09.08.2012

Пожари беснеат на вкупно шест локации низ Македонија, соопштува Центарот за управување со кризи. Нов пожар избувна синоќа во атарот на скопското село Кучково, во општина Ѓорче Петров.

(Обновено) Мобилизирани дополни екипи за гаснење на пожарите

+инфо - 09.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување во раните утрински часови изврши мобилизација на републичките сили за заштита и спасување на 130 припадници, кои се испратени да им помогнат на скопските ...

Шест нови пожари во Македонија

+инфо - 09.08.2012

Во скопскиот, тетовскиот и во кумановскиот регион беснеат шест пожари. Во скопското село Кучково вчера вечер пламнал пожар, а од утрово, на помош на скопските пожарникари се испратени 50 вработени од ...

Нови пожари во Македонија

МКД - 09.08.2012

Во последниве 24 часа регистрирани се нови пожари на вкупно шест локации низ Македонија, соопштува Центарот за управување со кризи.

Мобилизирани 130 лица за гаснење на пожарите

Нетпрес - 09.08.2012

Сто и триесет припадници на републичките сили за заштита и спасување утрово се мобилизирани со цел да локализираат неколку пожари во скопскиот регион, информира Дирекцијата за заштита и спасување.

Пожари во скопско, тетовско и липковскo- изгаснат огнот кај Копаница

Press24 - 09.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека пожарот на подрачјето на село Копаница во околината на Скопје денеска попладне е целосно изгаснат.

Шест активни пожари во Македонија

Р.С.Европа - 09.08.2012

На територијата на Македонија активни се шест пожари во Скопско, Тетовско и Кумановско. Во атарот на скопското село Кучково во општина Ѓорче Петров синоќа изби пожар на кој до полноќните часови ...

Гори околу Скопје

Press24 - 09.08.2012

Неколку пожари се сеуште активни во Македонија. Пожарот кој што се појави вчера во дванаесет часот во општина Јегуновце,тетовско, е сеуште активен.

Мобилизирани 130 лица за гаснење на пожарите

Макфакс - 09.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување рано утрово мобилизираше 130 припадници на републичките сили за заштита и спасување. Тие се испратени на пожарот во околината на Скопје во општина Сарај на ...

Шест активни пожари во Македонија

Сител - 09.08.2012

На територијата на Македонија активни се шест пожари во Скопско, Тетовско и Кумановско. Во атарот на скопското село Кучково во општина Ѓорче Петров синоќа изби пожар на кој до полноќните часови ...

Активни неколку пожари во Скопско, Тетовско и Кумановско

Сител - 09.08.2012

На територијата на Македонија активни се неколку пожари во Скопско, Тетовско и Кумановско. Во атарот на скопското село Кучково во општина Ѓорче Петров синоќа избувна пожар на кој до полноќ ...

Во кавадаречко 100 пожари за седум месеци

Курир - 09.08.2012

За седум месеци во кавадаречко биле евидентирани 100 пожари, од кои 50 биле на отворен простор, а 44 во затворени објекти, соопшти денеска командирот на кавадаречката територијална противпожарна ...

Пламените од Копанце се шират кон Радуша, се бара интервенција од воздух

Нетпрес - 09.08.2012

Огненат стихија од тетовското село Копанец и покрај интервенцијата на пожарникарите денеска се шири во правец кон скопското село Радуша, информираат од Центарот за управување со кризи.

ЦУК - Активни се четири пожари во Македонија

Inpress - 09.08.2012

Скопје, 9. август 2012 (ИНПРЕС) На територијата на Македонија се активни четири пожари, информираат од Центарот за управување со кризи.

Сеуште беснеат пожарите во Македонија

Press24 - 09.08.2012

На територијата на Република Македонија се уште се активни пожарите во Скопско, Тетовско и Липковско. Пожарите кај село Радуша, општина Сарај, и Кучково, општина Ѓорче Петров, се уште се активни и ...

Пожарот од тетовско се шири кон скопско Радуша

Макфакс - 09.08.2012

Пожарот од тетовското село Копанце се прошири кон скопското село Радуша, соопшти Центарот за управување со кризи. Гори нискостеблеста шума и сува трева во должина од седум километри.

Активни неколку пожари во Македонија

Р.С.Европа - 09.08.2012

Пожарите кај село Радуша во општина Сарај и во Кучково општина Ѓорче Петров, се уште се активни, информираaт од Центарот за управување со кризи.

Состојба со пожарите во земјава

Алфа - 09.08.2012

Топлото време и сушата се главна причина за пожарите што во моментов се активни на територијата на целата Македонија. Дел се локализирани, а четири поради непристапност на теренот се прошируваат.

Гори на шест локации низ Македонија

Кајгана - 09.08.2012

Пожари беснеат на вкупно шест локации низ Македонија, соопштува Центарот за управување со кризи. Нов пожар избувна синоќа во атарот на скопското село Кучково, во општина Ѓорче Петров.

Целосно изгаснат пожарот во скопското село Копаница

Нетпрес - 09.08.2012

Пожарот кој избувна кај скопското село Копаница на планината Жеден е целосно изгаснат, соопштува Дирекцијата за заштита и спасување.

Шест активни пожари во Македонија

МРТ - 09.08.2012

На територијата на Македонија активни се шест пожари во Скопско, Тетовско и Кумановско. Во атарот на скопското село Кучково во општина Ѓорче Петров синоќа изби пожар на кој до полноќните часови ...

Пожари во скопско, тетовско и кумановско

Курир - 09.08.2012

На територијата на Македонија активни се шест пожари во Скопско, Тетовско и Кумановско. Во атарот на скопското село Кучково во општина Ѓорче Петров синоќа изби пожар на кој до полноќните часови ...

Шест активни пожари во Македонија

Алфа - 09.08.2012

На територијата на Македонија активни се шест пожари во Скопско, Тетовско и Кумановско. Во атарот на скопското село Кучково во општина Ѓорче Петров синоќа изби пожар на кој до полноќните часови ...

Активни неколку пожари во Скопско, Тетовско и Кумановско

МРТ - 09.08.2012

На територијата на Македонија активни се неколку пожари во Скопско, Тетовско и Кумановско. Во атарот на скопското село Кучково во општина Ѓорче Петров синоќа избувна пожар на кој до полноќ ...

Активни пожарите во скопско, тетовско и липковско

Курир - 09.08.2012

На територијата на Република Македонија се уште се активни пожарите во скопско, тетовско и липковско. Пожарите кај село Радуша, општина Сарај, и Кучково, општина Ѓорче Петров, се уште се активни и ...

Пожарот од тетовско се шири кон скопско Радуша

Кајгана - 09.08.2012

Пожарот од тетовското село Копанце се прошири кон скопското село Радуша, соопшти Центарот за управување со кризи. Гори нискостеблеста шума и сува трева во должина од седум километри.

Активни пожарите во Скопско, Тетовско и Липковско

Сител - 09.08.2012

На територијата на Република Македонија се уште се активни пожарите во Скопско, Тетовско и Липковско. Пожарите кај село Радуша, општина Сарај, и Кучково, општина Ѓорче Петров, се уште се активни и ...

Активни пожарите во Скопско, Тетовско и Липковско

МРТ - 09.08.2012

На територијата на Република Македонија се уште се активни пожарите во Скопско, Тетовско и Липковско. Пожарите кај село Радуша, општина Сарај, и Кучково, општина Ѓорче Петров, се уште се активни и ...

Активни неколку пожари во Скопско, Тетовско и Кумановско

Денешен - 09.08.2012

На територијата на Македонија активни се неколку пожари во Скопско, Тетовско и Кумановско. Во атарот на скопското село Кучково во општина Ѓорче Петров синоќа избувна пожар на кој до полноќ ...

Пожарот од село Копанец му се заканува на Радуша

Sky - 09.08.2012

Пожарникарите и покрај тешката борба не успеваат да го спречат ширењето на пламените јазици на пожарот од тетовското село Копанец кон скопското село Радуша.

Изгаснат пожарот во близина на рафинеријата ОКТА

Денешен - 09.08.2012

Во државата се уште активни се четири пожари, а исто толку се локализирани, вклучувајќи го и пожатот во блинина на рафинеријата ОКТА, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

Во кавадаречко евидентирани 100 пожари за седум месеци

Либертас - 09.08.2012

Тој информира дека синоќа пожарникарите од Кавадарци гаснеле пожар близу росоманското село Сирково, а денеска интервенирале во објект во центарот на градот во кој бил предизвикан краток спој поради ...

Пламените од Копанце се шират кон Радуша, се бара интервенција од воздух

Точка - 09.08.2012

Огнената стихија од тетовското село Копанец и покрај интервенцијата на пожарникарите денеска се шири во правец кон скопското село Радуша, информираат од Центарот за управување со кризи.

Шест активни пожари во Македонија

Либертас - 09.08.2012

Активни се пожарите кај селата Радуша и Рашче, каде од утринските часови интервенираат три пожарникари со едно возило. На територијата на Македонија активни се шест пожари во Скопско, Тетовско и ...

Двајца мртви на Сицилија, во последните 24 часа 158 нови пожари

Sky - 09.08.2012

Во повеќе шумски пожари во Италија смртно настрадаа две лица, соопштија официјални лица. Само на Сицилија во последните 24 часа избиле 158 пожари.

Осум пожари беснеат низ Македонија

Вечер Прес - 09.08.2012

Македонија во пламен, гори на 8 различни локации. Најголема опасност се заканува за жителите од село Липково, каде дејствуваат противпожарните авиони.

Изгаснат пожарот кај рафинеријата Окта

Sky - 09.08.2012

Изгаснат е пожарот кај рафинеријата Окта по интервенцијата на повеќе противпожарни возила. Засега нема информација дека пламените јазици зафатиле дел од рафинеријата.

Гори на шест локации низ Македонија

Канал 77 - 09.08.2012

Пожари беснеат на вкупно шест локации низ Македонија, соопштува Центарот за управување со кризи. Нов пожар избувна синоќа во атарот на скопското село Кучково, во општина Ѓорче Петров.

Изгаснат пожарот кај Рафинерија

Либертас - 09.08.2012

Засега нема информација дека пламените јазици зафатиле дел од рафинеријата. Пожарот избувна вчера попладне во атарот на селото Дељадровци.

Мобилизирани 130 лица за учество во гаснење на пожарите

Sky - 09.08.2012

Мобилизирани 130 припадници на републичките сили за заштита и спасување, од страна на Дирекцијата за заштита и спасување.

Мобилизирани 130 лица за гаснење на пожарите

Точка - 09.08.2012

Сто и триесет припадници на републичките сили за заштита и спасување утрово се мобилизирани со цел да локализираат неколку пожари во скопскиот регион, информира Дирекцијата за заштита и спасување.

Активни три пожари во скопско, гори и во Тетово и Липково

Sky - 09.08.2012

Нов пожар избувнал синоќа околу 21:30 часот во атарот на село Кучково во Скопје. Гори блиската шума, а во текот на ноќта огнот се доближил опасно до првите куќи од селото.

Мобилизирани 130 лица за гаснење на пожарите

Канал 77 - 09.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување рано утрово мобилизираше 130 припадници на републичките сили за заштита и спасување. Тие се испратени на пожарот во околината на Скопје во општина Сарај на ...

Три активни пожари во Скопско

Точка - 09.08.2012

Пожарникарите од скопскопт регионот синоќа добија нова задача кога оиколу 21,30 часот избувна пожар во атарот на селото Кучково.

Шест активни пожари во Македонија

Н.Македонија - 09.08.2012

На територијата на Македонија активни се шест пожари во Скопско, Тетовско и Кумановско Во атарот на скопското село Кучково во општина Ѓорче Петров синоќа изби пожар на кој до полноќните часови ...

Изгаснат пожарот на подрачјето на село Копаница

Н.Македонија - 09.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека пожарот на подрачјето на село Копаница во околината на Скопје денеска попладне е целосно изгаснат Дирекцијата во раните утрински часови изврши ...

Гори во скопско, тетовско и кумановско

eReporter - 09.08.2012

На територијата на Македонија активни се неколку пожари во скопско, тетовско и кумановско. Во атарот на скопското село Кучково во општина Ѓорче Петров синоќа избувна пожар на кој до полноќ ...

Шест активни пожари во Македонија

Идивиди - 09.08.2012

Скопје, 9 август 2012 (МИА) - На територијата на Македонија активни се шест пожари во Скопско, Тетовско и Кумановско. Во атарот на скопското село Кучково во општина Ѓорче Петров синоќа изби пожар на ...

Пожар во близина на рафинеријата ОКТА

Утрински - 08.08.2012

Во близина на рафинеријата ОКТА, во атарот на селото Дејадровци, гори сува трева и стрниште. Во моментов интервенираат екипи од БППЗ на Град Скопје, а поради близината до рафинеријата, во гаснењето ...

Пет активни пожари во Македонија

Дневник - 08.08.2012

На територијата на Македонија активни се пет пожари, а локализирани се пожарите над охридското село Октиси и во атарот на скопското село Света Петка.

Пет активни пожари во Македонија

Утрински - 08.08.2012

На територијата на Македонија активни се пет пожари, а локализирани се пожарите над охридското село Октиси и во атарот на скопското село Света Петка.

Локализиран пожарот кај аеродромот Стенковец

Утрински - 08.08.2012

На аеродромот Стенковец се појави пожар во близина на резервоар за авионско гориво. Поради големата опасност, интервенираа противпожарните авиони на Дирекцијата за заштита и спасување Ер Трактор ...

Пожарот кај ОКТА изгаснат, активни уште четири

Утрински - 08.08.2012

Во државата се` уште активни се четири пожари, а исто толку се локализирани, вклучувајќи го и пожатот во близина на рафинеријата ОКТА, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

Нови пожари уништуваат нови површини со шума

Канал5 - 08.08.2012

Пожари го уништуваат македонското шумско богатство. Во месноста Биљак во атарот на село Танушевци гори ниско стеблеста шума. Од утрото на локализирање работат екипи од шумското стопанство.

Спасен од пожар резервоарот за гориво кај Стенковец

Дневник - 08.08.2012

Брзата интервенција на противпожарните екипи и на авионите „ер трактори“ спречија да се прошири пожарот што рано вчераутро избувна во близина на резервоарот за авионско гориво на спортскиот аеродром ...

Изгаснат пожар кај резервоарот за гориво кај “Стенковец“

Дневник - 08.08.2012

Брзата интревенција на противпожарните екипи и авионите „Ер трактори“ спречија да се прошири пожарот кој утинава избувна во близина на резервоарот за авионско гориво на спортскиот аеродром Стенковец.

Активни неколку нови пожари

Телма - 08.08.2012

Синоќа избувнаа неколку нови пожари. Гори кај селото Рашче, во околината на Танушевци, и во близина на пругата Гевгелија - Миравци.

Активни четири пожари низ Македонија

Макфакс - 08.08.2012

Пожари беснеат на четири локации низ Македонија, во Чучер Сандево, во општина Брвеница, Тетовско, општина Сарај, општина Липково. Гори шума во општина Чучер Сандево, кај местото Биљак.

Локализиран пожарот во близина на резервоар за авионско гориво кај аеродромот Стенковец

Сител - 08.08.2012

На аеродромот Стенковец се појави пожар во близина на резервоар за авионско гориво. Поради големата опасност, интервенираа противпожарните авиони на Дирекцијата за заштита и спасување Ер Трактор ...

Успешна интервенција- изгаснат пожарот на аеродромот Стенковец

Press24 - 08.08.2012

На аеродромот Стенковец се појави пожар во близина на резервоар за авионско гориво. Поради големата опасност, интервенираа противпожарните авиони на Дирекцијата за заштита и спасување Ер Трактор ...

Пет активни пожари во Македонија

Курир - 08.08.2012

На територијата на Македонија активни се пет пожари, а локализирани се пожарите над охридското село Октиси и во атарот на скопското село Света Петка.

Пет активни пожари во Македонија

А1 On - 08.08.2012

На територијата на Македонија активни се пет пожари, а локализирани се пожарите над охридското село Октиси и во атарот на скопското село Света Петка.

Локализиран пожарот кај аеродромот Стенковец

Курир - 08.08.2012

На аеродромот Стенковец се појави пожар во близина на резервоар за авионско гориво. Поради големата опасност, интервенираа противпожарните авиони на Дирекцијата за заштита и спасување Ер Трактор ...

Локализиран пожарот во близина на резервоар кај аеродромот Стенковец

МРТ - 08.08.2012

На аеродромот Стенковец се појави пожар во близина на резервоар за авионско гориво. Поради големата опасност, интервенираа противпожарните авиони на Дирекцијата за заштита и спасување Ер Трактор ...

Пожар во близина на резервоар за авионско гориво во Стенковец

Кајгана - 08.08.2012

Пожар избувна во вторникот во близина на резервоар за авионско гориво во близина на аеродромот Стенковец, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

Пожар во близина на рафинеријата ОКТА

+инфо - 08.08.2012

Во близина на рафинеријата ОКТА, во атарот на селото Дејадровци, гори сува трева и стрниште. Во моментов интервенираат протипожарни екипи, а поради близината до рафинеријата, во гаснењето се вклучени ...

Пожар во близина на ОКТА, канадерите на терен

Курир - 08.08.2012

Во близина на рафинеријата ОКТА, во атарот на селото Дејадровци, гори сува трева и стрниште. Во моментов интервенираат екипи од БППЗ на Град Скопје, а поради близината до рафинеријата, во гаснењето ...

Пожар во близина на рафинеријата ОКТА

Кајгана - 08.08.2012

Пожар избувна во близина на рафинеријата ОКТА, во атарот на селото Дејадровци, а зафатена е сува трева и стрниште. Пожарот го гаснат противпожарни екипи на Град Скопје, а во гаснењето се вклучени и ...

Пожар во близина на рафинеријата ОКТА

МРТ - 08.08.2012

Во близина на рафинеријата ОКТА, во атарот на селото Дејадровци, гори сува трева и стрниште. Во моментов интервенираат екипи од БППЗ на Град Скопје, а поради близината до рафинеријата, во гаснењето ...

Пет активни пожари во Македонија

Press24 - 08.08.2012

На територијата на Македонија активни се пет пожари, а локализирани се пожарите над охридското село Октиси и во атарот на скопското село Света Петка.

Четири пожари уште беснеат во Македонија

+инфо - 08.08.2012

Активни се четири пожари, а исто толку се локализирани, вклучувајќи го и пожатот во блинина на рафинеријата ОКТА, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

Албанија бара помош од соседите заради пожарите

+инфо - 08.08.2012

Поради големиот број пожари во повеќе области во земјата, кои добиваат се поголеми размери, албанските власти побараа помош од властите во Грција и во Црна Гора, за да инвервенираат од воздух во ...

Пет пожари неконтролирано беснеат низ Македонија

Нетпрес - 08.08.2012

Пет огнени стихии во моментов неконтролирано беснеат низ Македонија Најдраматична е состојбата со пожарот источно од селото Казандол што вчера се прошири во повеќе правци, а во опасност беше ставено ...

Пет активни пожари во Македонија

Алфа - 08.08.2012

На територијата на Македонија активни се пет пожари, а локализирани се пожарите над охридското село Октиси и во атарот на скопското село Света Петка.

Пет активни пожари на територијата на Република Македонија

Inpress - 08.08.2012

Скопје, 8. август 2012 (ИНПРЕС) Од Центарот за управување со кризи информираат дена во моментов се активни пожари на пет локации на територијата на Република Македонија.

Пожар во близина на резервоар за авионско гориво во Стенковец

Макфакс - 08.08.2012

Пожар избувна во вторникот во близина на резервоар за авионско гориво во близина на аеродромот Стенковец, соопштува Дирекцијата за заштита и спасување.

Пет пожари беснеат во Македонија

+инфо - 08.08.2012

Пет пожари се активни во државава, противпожарните служби известија дека успеале да ги изгаснат пожарите кај охридското село Октиси и во атарот на скопското село Света Петка.

Навреме спречена катастрофа кај Стенковец

Нетпрес - 08.08.2012

Со помош на противпожарните авиони навреме беше локализиран пожарот што синоќа избувна во близина на резервоар за авионско гориво кај скопско Стенковец.

Временскиот пекол не попушта, Македонија во опасност од пожари

МКД - 08.08.2012

Временскиот пекол кој веќе два месеци владее во земјава, а кој деновиве е со уште посилен интензитет, како да им дува во грб и на пожарите кои секојдневно пламнуваат на различни локации низ земјава.

Пет активни пожари во Македонија

МРТ - 08.08.2012

На територијата на Македонија активни се пет пожари, а локализирани се пожарите над охридското село Октиси и во атарот на скопското село Света Петка.

Пет активни пожари во Македонија

Сител - 08.08.2012

На територијата на Македонија активни се пет пожари, а локализирани се пожарите над охридското село Октиси и во атарот на скопското село Света Петка.

Пет пожари неконтролирано беснеат низ Македонија

Таратур - 08.08.2012

Пет огнени стихии во моментов неконтролирано беснеат низ Македонија Најдраматична е состојбата со пожарот источно од селото Казандол што вчера се прошири во повеќе правци, а во опасност беше ставено ...

Активни пожари на четири локации

Inpress - 08.08.2012

Скопје, 8. август 2012 (ИНПРЕС) Од Центарот за управување со кризи информираат дена во моментов се активни пожари на четирит локации на територијата на Република Македонија.

Изгаснат е пожарот кај аеродромот „Стенковец“

+инфо - 08.08.2012

Изгаснат е пожарот кој се појави на спортскиот аеродромот „Стенковец“ крај Скопје, а кој пламна во близина на резервоар за авионско гориво.

Пожар во близина на рафинеријата ОКТА

Макфакс - 08.08.2012

Пожар избувна во близина на рафинеријата ОКТА, во атарот на селото Дејадровци, а зафатена е сува трева и стрниште. Пожарот го гаснат противпожарни екипи на Град Скопје, а во гаснењето се вклучени и ...

Голем пожар кај рафинеријата ОКТА

Press24 - 08.08.2012

Голем пожар попладнево избувна во близина на рафинеријата ОКТА. Пламените јазици се шират кон плинарата. Огромен број пожарникари интервенираат на терен а се очекува интервенција и од воздух.

Пожар во близина на рафинеријата ОКТА

Р.С.Европа - 08.08.2012

Во близина на рафинеријата ОКТА, во атарот на селото Дејадровци, гори сува трева и стрниште. Пожарот го гаснат пожарникарни екипи од Скопје, но Во поради близината до рафинеријата, во гаснењето се ...

Пожар кај Рафинеријата ОКТА

А1 On - 08.08.2012

Гори во близината на рафинеријата ОКТА. Поради опасноста од експлозии,поради близината на плинарата, и ширење на огнените јазици, на терен се противпоќарни екипи,кои се борат да го стават огнот под ...

Пожар во близина на рафинеријата ОКТА

Сител - 08.08.2012

Денес околу 15:00 часот настанал пожарво кругот на „Рафинерија – Миладиновци“ гори сува трева покрај прругата. Можно е пожаротда се прошири кон плинарата, која е на поголема далечина.Железничкиот ...

ОКТА во опасност да биде зафатена од пожар

Нетпрес - 08.08.2012

Пожарот што денеска избувна во близина на скопското село Дејадровце е во опасна близина на рафинеријата ОКТА, информира Центарот за управување со кризи.

Изгаснат пожарот во близина на ОКТА

Макфакс - 08.08.2012

Локализиран и изгаснат е пожарот што околу пладне во средата избувна во близина на рафинеријата „Окта“ во близината на главниот град Скопје. Со помош на канадерите, огнената стихија конечно стивна.

Изгаснат пожарот кај Окта

Press24 - 08.08.2012

По интервенцијата на десетици противпожарни возила, изгаснат е пожарот кај рафинеријата Окта. Нема информација дека огнот зафатил дел од рафинеријата. Состојбата е целосно ставена под контрола.

Во Tетовско уште гори

МКД - 08.08.2012

Голем пожар беснее во планинскиот појас од Тетово кон Скопје и во реонот на планината Жедeн. Според Дирекцијата за заштита и спасување во земјава се активни уште четири пожари, а исто толку се ...

Навреме спречена катастрофа кај Стенковец

Точка - 08.08.2012

Со помош на противпожарните авиони навреме беше локализиран пожарот што синоќа избувна во близина на резервоар за авионско гориво кај скопско Стенковец.

Пет активни пожари во Македонија

Либертас - 08.08.2012

На територијата на Македонија активни се пет пожари, а локализирани се пожарите над охридското село Октиси и во атарот на скопското село Света Петка.

Пожар во близина на ОКТА, канадерите на терен

Вечер Прес - 08.08.2012

Се уште е активен и пожарот во месноста Биљак во атарот на село Танушевци. Поради непристапниот терен, местото е недостапно за возила на БППЗ, а заради интензитетот на пожарот општина Чучер Сандево ...

Пожар во близина на Окта- канадерите го гаснат

Sky - 08.08.2012

Центарот за управување со кризи информира дека во атарот на селото Дејадровци, во непосредна близина на рафинеријата ОКТА гори сува трева и стрниште.

Локализиран пожарот во близина на резервоар за авионско гориво кај аеродромот Стенковец

Денешен - 08.08.2012

На аеродромот Стенковец се појави пожар во близина на резервоар за авионско гориво. Поради големата опасност, интервенираа противпожарните авиони на Дирекцијата за заштита и спасување Ер Трактор ...

Пет активни пожари во Македонија

Денешен - 08.08.2012

На територијата на Македонија активни се пет пожари, а локализирани се пожарите над охридското село Октиси и во атарот на скопското село Света Петка.

Пет активни пожари беснеат во земјава

Sky - 08.08.2012

Пет активни пожари беснеаат на територијата на земјава. Според информациите од Дирекцијата за заштита и спасување локализирани се пожарите над охридското село Октиси и во атарот на скопското село ...

Изгаснат пожарот во близина на резервоар за авионско гориво кај аеродромот Стенковец

Sky - 08.08.2012

Изгаснат пожарот кој пламна во близина на резервоар за авионско гориво на спортскиот аеродромот `Стенковец` кај Скопје. Поради големата опасност, интервенираа противпожарните авиони на Дирекцијата за ...

Пет пожари неконтролирано беснеат низ Македонија

Точка - 08.08.2012

Пет огнени стихии во моментов неконтролирано беснеат низ Македонија. Најдраматична е состојбата со пожарот источно од селото Казандол што вчера се прошири во повеќе правци, а во опасност беше ставено ...

Изгаснат пожарот кај ОКТА, активни се уште неколку пожари во Македонија

Либертас - 08.08.2012

Противпожарните екипи се на лице место во обид да се справат со пожарите, а некои од нив се ставени под контрола. Доцна попладнево изгаснат е пожарот во во близина на рафинеријата ОКТА, во атарот на ...

Активни се четири пожари, а исто толку се локализирани

Либертас - 08.08.2012

Ова го јави Дирекцијата за заштита и спасување во најновото соопштение за сотојбата со пожарите во земјава. Во државата се уште активни се четири пожари, а исто толку се локализирани, вклучувајќи го ...

Албанија бара помош за гаснење на пожарите од соседните земји

Либертас - 08.08.2012

Помош е побарана од властите во Грција и во Црна Гора. Поради големиот број пожари во повеќе области во земјата, кои добиваат се поголеми размери, албанските власти побараа помош од властите во ...

Локализиран пожарот во близина на резервоар за авионско гориво кај аеродромот Стенковец

Либертас - 08.08.2012

Според последните информации, во општина Брвеница, на планината Сува Гора, кај село Гругурница, во пожарот кој се појави вчера во 13 часот гори трева и нискостеблеста шума, а се проширил на висока ...

Неколку активни пожари во Македонија

Sky - 08.08.2012

Според најновите информации кои ги објави Дирекцијата за заштита и спасување во Македонија во моментов има неколку активни пожари.

Пожар во близина на ОКТА

Н.Македонија - 08.08.2012

Во моментов интервенираат екипи од БППЗ на Град Скопје, а вклучени се и авионите на ДЗС Во близина на рафинеријата ОКТА, во атарот на селото Дејадровци, гори сува трева и стрниште.

Активни пет пожари во Македонија

Н.Македонија - 08.08.2012

Пет пожари се активни на територијата на Македонија, а локализирани се пожарите над охридското село Октиси и во атарот на скопското село Света Петка Според Дирекцијата за заштита и спасување пожарот ...

Албанија бара помош за справување со пожарите

Н.Македонија - 08.08.2012

Најпроблематична е состојбата во Корча, каде се активни два големи пожара Поради големиот број пожари во повеќе области во земјата, кои добиваат се поголеми размери, албанските власти побараа помош ...

Гори кај рафинеријата ОКТА

eReporter - 08.08.2012

Пожар се расмпламти во близина на рафинеријата ОКТА во атарот на селото Дејадровци. Интервенираат противпожарни екипи од Скопје, а поради близината на пожарот до рафинеријата, во гаснењето се ...

Пет активни пожари во Македонија

Идивиди - 08.08.2012

Скопје, 8 август 2012 (МИА) - На територијата на Македонија активни се пет пожари, а локализирани се пожарите над охридското село Октиси и во атарот на скопското село Света Петка.

Пет пожари активни на територијата на Македонија

eReporter - 08.08.2012

На територијата на Македонија во моментот се активни пет пожари, соопшти денеска Центарот за управување со кризи. Пожарот во месноста Биљак во атарот на селоТанушевци се уште е активен, но со намален ...

(Обновено) Активни неколку пожари во Македонија

Утрински - 07.08.2012

Пожарот во место викано Казан Дол кај валандовското село Дедели се` уште е активен, информира, Дирекцијата за заштита и спасување.

Пожарите и натаму пустошат

Канал5 - 07.08.2012

Три пожари се активни на територијата на Македонија. Во општина Тетово од 13 часот дејствуваат авиони за да го изгасат пожарот на планината Сува Гора каде што е запалена бујна борова шума.

Пожари во тетовско, струшко и валандовско

Дневник - 07.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека денеска пожари има во местотот викано Сува Гора, на територијата на општина Тетово, во местото викано Краста кај струшкото село Октиси и во Казан Дол ...

Нови пожари на територијата на Македонија

Курир - 07.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека денеска пожари има во местотот викано Сува Гора, на територијата на општина Тетово, во местото викано Краста кај струшкото село Октиси и во Казан Дол ...

Изгаснати сите пожари на територијата на Македонија

Р.С.Европа - 07.08.2012

Моментално нема активни пожари на територијата на Р Македонија,соопшти дирекцијата за заштита и спасување.Вчера во реонот на Кочани, кај селото Ново Село околу 13 часот и 30 минути се запали ...

Изгаснати сите пожари на територијата на Македонија

Курир - 07.08.2012

Во реонот на Кочани, кај селото Ново Село вчера околу 13 часот и 30 минути се запали нискостеблеста шума. Во попладневните часови, пожарот беше целосно изгаснат и моментно нема активни пожари на ...

Беснеат неколку пожари на територијата на Македонија

Press24 - 07.08.2012

На територијата на Република Македонија има неколку активни пожари. Вчера избувна пожар на територија на општина Крива Паланка во с. Конопниц. Гореа 2 декари борова шума.

Два пожари горат во Скопско

Нетпрес - 07.08.2012

Два нови пожари од синоќа горат во скопскиот регион. Според информациите од Дирекцијата за заштита и спасување, првиот пожар се појавил синоќа во близина на селото Света Петка, додека вториот е кај ...

Три пожари беснеат низ Македонија

Макфакс - 07.08.2012

Три пожари избувнаа во понеделникот вечерта на територијата низ Македонија, соопшти МВР. Едниот пожар избувнал во кривопаланечкото село Конопница во понеделникот вечерта во 20.55 часот.

Нови три пожари во Македонија

+инфо - 07.08.2012

Три пожари им задаваат мака на пожарникарите и на Дирекцијата за заштита и спасување. Првиот пожар беснее на тетовска Сува Гора, каде гори многу бујна борова шума и високостеблеста шума.

Голем пожар во Тетовско, авионите ставени во функција

Нетпрес - 07.08.2012

Бујна борова шума гори на местото викана Сува Гора во општина Тетово, поради што противпожарните авиони на Дирекцијата за заштита и спасување се ставени во функција, информира Дирекцијата.

Активни пожари во струшко, тетовско и валандовско

Макфакс - 07.08.2012

Борова шума гори во местото викано Сува Гора, на територијата на Општина Тетово, а авионите дејствуваат од 13 часа, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување.

Пожари во тетовско, струшко и валандовско

МРТ - 07.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека денеска пожари има во местотот викано Сува Гора, на територијата на општина Тетово, во местото викано Краста кај струшкото село Октиси и во Казан Дол ...

Се уште активен пожарот кај валандовското село Дедели

Сител - 07.08.2012

Пожарот во место викано Казан Дол кај валандовското село Дедели се уште е активен, информира, Дирекцијата за заштита и спасување.

Горат пожари на најтоплиот ден годинава

+инфо - 07.08.2012

Пожари ја зафатија Македонија на најтоплиот ден од годинава. Денеска во Сува Гора тетовско, бујна борова шума и високостеблеста шума биле зафатени од огнена стихија, која до 13 часот била ...

Гори валандовско

Press24 - 07.08.2012

Пожарот во место викано Казан Дол кај валандовското село Дедели се уште е активен, информира, Дирекцијата за заштита и спасување.

Пожари во тетовско, струшко и валандовско

Сител - 07.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека денеска пожари има во местотот викано Сува Гора, на територијата на општина Тетово, во местото викано Краста кај струшкото село Октиси и во Казан Дол ...

Изгаснати сите пожари на територијата на Македонија

Вечер Прес - 07.08.2012

Во реонот на Кочани, кај селото Ново Село вчера околу 13 часот и 30 минути се запали нискостеблеста шума. Во попладневните часови, пожарот беше целосно изгаснат и моментно нема активни пожари на ...

Голем пожар во Тетовско, авионите ставени во функција

Точка - 07.08.2012

Бујна борова шума гори на местото викана Сува Гора во општина Тетово, поради што противпожарните авиони на Дирекцијата за заштита и спасување се ставени во функција, информира Дирекцијата.

Пожари во тетовско, струшко и валандовско

Денешен - 07.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека денеска пожари има во местотот викано Сува Гора, на територијата на општина Тетово, во местото викано Краста кај струшкото село Октиси и во Казан Дол ...

Пожар во Тетовско, на помош и авионите

Sky - 07.08.2012

Голем пожар во Тетово во месноста викана Сува Гора. Според информациите гори бујна борова шума гори поради што противпожарните авиони на Дирекцијата за заштита и спасување се ставени во функција.

Активни пожари во струшко, тетовско и валандовско

Канал 77 - 07.08.2012

Борова шума гори во местото викано Сува Гора, на територијата на Општина Тетово, а авионите дејствуваат од 13 часа, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување.

Пожарите изгаснати

Sky - 07.08.2012

Во Македонија нема активни пожари до овој момент. Според соопштението од Дирекцијата за заштита и спсување, реонот на Кочани, кај селото Ново Село вчера околу 13:30 часот се запали нискостеблеста ...

Изгаснати сите пожари на територијата на Македонија

Либертас - 07.08.2012

Пожарите кои се појавија и во општина Струга во атарот на селото Октиси и во тетовско-гостиварскиот регион целосно се ...

Четири активни пожари во Македонија

Вечер Прес - 07.08.2012

Огнена стихија ги зафати македонските шуми, а во текот на вчерашниот ден активни беа четири пожари, информираат од Центарот за управување со кризи.

Два пожари горат во Скопско

Точка - 07.08.2012

Два нови пожари од синоќа горат во скопскиот регион. Според информациите од Дирекцијата за заштита и спасување, првиот пожар се појавил синоќа во близина на селото Света Петка, додека вториот е кај ...

Нема веќе пожари во Македонија

Денешен - 07.08.2012

Во реонот на Кочани, кај селото Ново Село околу 13 часот и 30 минути се запали нискостеблеста шума. Во попладневните часови, пожарот беше целосно изгаснат и моментно нема активни пожари на ...

Пожари во тетовско, струшко и валандовско

Либертас - 07.08.2012

На територија на општина Тетово, во местото Сува Гора, гори многу бујна борова шума и високостеблеста шума. Авионите на Дирекцијата за заштита и спасување на терен дејствуваат од 13 часот.

Се уште активен пожарот кај валандовското село Дедели

Вечер Прес - 07.08.2012

Пожарот во место викано Казан Дол кај валандовското село Дедели се уште е активен, информира, Дирекцијата за заштита и спасување.

Пожари во тетовско, струшко и валандовско

Н.Македонија - 07.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека денеска пожари има во местотот викано Сува Гора, на територијата на општина Тетово, во местото викано Краста кај струшкото село Октиси и во Казан Дол ...

Беснеат неколку пожари на територијата на Македонија

Н.Македонија - 07.08.2012

На територијата на Република Македонија има неколку активни пожари. Вчера избувна пожар на територија на општина Крива Паланка во с. Конопниц Гореа 2 декари борова шума.

Изгаснати сите пожари во Македонија

Дневник - 06.08.2012

Сите пожари на територијата на Република Македонија се изгаснати, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување. Засега нема регистрирано нови пожари на отворен ...

Русија мобилизира луѓе за гаснење на пожарите

Р.С.Европа - 06.08.2012

Рускиот премиер Дмитри Медведен денеска нареди да се мобилизираат уште луѓе и да се обезбеди уште опрема и пари за справување со шумските пожари во Сибир и во крајните источни објасти на земјата.

Изгаснат е пожарот кај струшкото село Октиси

+инфо - 06.08.2012

Изгаснат е пожарот кој пламнал кај месноста викана Краста, во атарот на струшкото село Октиси. Пожарот е забележан околу 11:15 часот, а горела сува трева, но постоела голема опасност да бидат ...

Изгаснати пожарите кои избувнаа претпладнево

Макфакс - 06.08.2012

Двата пожара што во понеделник претпладне избувнаа во струшкото село Октиси и во тетовско-гостиварскиот регион, попладнево се целосно изгаснати, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување.

Изгаснати пожарите кои денес избувнаа

Кајгана - 06.08.2012

Двата пожара што претпладне избувнаа во струшкото село Октиси и во тетовско-гостиварскиот регион, попладнево се целосно изгаснати, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување.

Изгаснати пожарите во тетовско и струшко

Курир - 06.08.2012

Во атарот на струшкото село Октиси и во реонот над селата Волковица и Чегране во тетовско - гостиварскиот регион денеска избувнаа пожари кои во попладневните часови се изгаснати.

Изгаснати сите пожари во Македонија

МРТ - 06.08.2012

Сите пожари на територијата на Република Македонија се изгаснати, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување. Засега нема регистрирано нови пожари на отворен ...

Изгаснат пожарот меѓу Селемли и Стојаково

Курир - 06.08.2012

Пожарот кој избувна вчера меѓу селата Селемли и Стојаково, блиску до репетиторот и со кој беше зафатена сува трева и деградирана шума е изгаснат, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

(Обновено) Изгаснати сите пожари во Македонија

+инфо - 06.08.2012

Сите пожари на територијата на државата се изгаснати, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување, од каде посочија дека засега нема регистрирано нови пожари на отворен простор.

Изгаснат пожарот кај Стојаково

+инфо - 06.08.2012

Изгаснат е пожарот кој пламна вчера помеѓу селата Селемли и Стојаково, блиску до репетиторот, каде изгоре сува трева и деградирана шума.

Сите пожари во Македонија се изгаснати

Курир - 06.08.2012

Сите пожари на територијата на Република Македонија се изгаснати, информира Дирекцијата за заштита и спасување. Според информациите на Дирекцијата до овој момент нема регистрирано настанати нови ...

Пожарот во близина на Октиси е изгаснат

Sky - 06.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување информираше дека пожарот што денес избувнал кај селото Октиси во близина на Струга, е целосно изгаснат.

Изгаснати сите пожари во Македонија

Точка - 06.08.2012

Двата пожари што денеска претпладне избувнаа во селото Октиси и во тетовско-гостиварскиот регион попладнево се целосно изгаснати, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување.

Сите пожари во Македонија се изгаснати

Точка - 06.08.2012

Сите пожари на територијата на земјава се изгаснати, информира Дирекцијата за заштита и спасување. До 10,15 часот, нема регистрирано настанати нови пожари на отворен ...

Пожарот меѓу Селемли и Стојаково е изгаснат

Sky - 06.08.2012

Изгаснат е пожарот кој избувна вчера меѓу селата Селемли и Стојаково, блиску до репетиторот и со кој беше зафатена сува трева и деградирана шума.

ДЗС: Изгаснати пожари во струшко Октиси и во тетовско - гостиварскиот регион

Либертас - 06.08.2012

Дирекцијата за заштита и спасување информира дека пожарот кај струшкото село Октиси избувнал во 11 часот и 15 минути, а е изгаснат во 13 часот и 30 минути.

ДЗС: Изгаснати пожари во струшко Октиси и во тетовско – гостиварскиот регион

Денешен - 06.08.2012

Во атарот на струшкото село Октиси и во реонот над селата Волковица и Чегране во тетовско – гостиварскиот регион денеска избувнаа пожари кои во попладневните часови се изгаснати.

Изгаснати сите пожари во Македонија

Либертас - 06.08.2012

Сите пожари на територијата на Република Македонија се изгаснати, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување. Засега нема регистрирано нови пожари на отворен ...