TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали наместо на чело на ЕУ, Грција се подготвува за избори ?!

Канал5 - 29.09.2013

Дали наместо да застане на чело на Унијата на Грција и претстојат предвремени избори? Овие информации се во фокусот на светските медиуми, но не се спомнува и дека овие настани се алиби за Грција не ...

ДУИ: Постои напредок во преговорите за името, идентитетот не е веќе на маса

24 Вести - 29.09.2013

Постои напредок во преговорите околу спорот за името а идентитетот не е веќе на дневен ред, тврдат од владеачката ДУИ. Велат преговорите кај медијаторот Метју Нимиц се водат само за делот кој јавно е ...

ДУИ vs Груевски-Постои напредок за името, идентитетот не е веќе на маса

Локално - 29.09.2013

Постои напредок во преговорите околу спорот за името а идентитетот не е веќе на дневен ред, тврди владејачката ДУИ.Според шефот на кабинетот на Ахмети-Артан Груби.Според него преговорите кај ...

Венизелос пред он: бараме решение на спорот, име за севкупна употреба

Телма - 28.09.2013

Потпретседателот на грчката Влада Евангелос Венизелос во своето вчерашно oбраќање пред Обединетите нации ги повтори грчките позиции дека Македонија мора да прифати ново име, со географска одредница, ...

Венизелос во ОН повторно побара решение за сите употреби, ерга омнес

24 Вести - 28.09.2013

Потпретседателот на грчката Влада Евангелос Венизелос во своето вчерашно oбраќање пред Обединетите нации ги повтори грчките позиции дека Македонија мора да прифати ново име, со географска одредница, ...

Венизелос повторно побара „ерга омнес“ за решение за името

Deutsche Welle - 28.09.2013

Потпретседателот на грчката влада Евангелос Венизелос во своето вчерашнo (27.09) oбраќање пред Обединетите нации ги повтори грчките позиции за спорот за ...

ООН: Груевски побара активно вклучување, Венизелос побара ерга омнес

24 Вести - 28.09.2013

Македонскиот народ никогаш нема да прифати да биде преименуван, нагласи премиерот Груевски во своето обраќање пред Генералното Собрание на Обединетите Нации.

Венизелос во ОН повторно побара решение за сите употреби, ерга омнес

Канал5 - 28.09.2013

Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи додаде дека ваквото решение ќе овозможи натамошно интегрирање на Македонија во евроатланските институции и ќе придонесе кон просперитетот на целиот ...

Венизелос во ОН повторно побара ерга омнес

Алсат-М - 28.09.2013

Потпретседателот на грчката Влада Евангелос Венизелос во своето вчерашно oбраќање пред Обединетите нации ги повтори грчките позиции дека Македонија мора да прифати ново име, со географска одредница, ...

ОН: Груевски побара помош, Венизелос едвај го спомена спорот

Телеграф - 28.09.2013

Шефот на грчката дипломатија и преку говорот во ОН јасно покажа дека на Атина не и се брза да го реши спорот За разлика од премиерот Никола Груевски кој во својот говор пред Генералното собрание на ...

Венизелос: Ерга омнес или блокади

Сител - 28.09.2013

Потпретседателот на грчката Влада Евангелос Венизелос во своето вчерашно oбраќање пред Обединетите нации ги повтори грчките позиции дека Македонија мора да прифати ново име, со географска одредница, ...

Венизелос пред ОН: Атина бара ерга омнес име

Press24 - 28.09.2013

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос вчера во своето обраќање пред Обединетите нации ги повтори грчките позиции дека Македонија мора да прифати ново име, со географска одредница, кое би ...

Венизелос во ОН ги повтори грчките позиции - едно име за севкупна употреба

+инфо - 28.09.2013

Македонија мора да прифати ново име со географска одредница кое би се употребувало во сите услови, рече потпретседателот на грчката Влада, Евангелос Венизелос во своето вчерашно oбраќање пред ...

Венизелос во ОН повторно побара решение за сите употреби, ерга омнес

А1 On - 28.09.2013

Потпретседателот на грчката Влада Евангелос Венизелос во своето вчерашно oбраќање пред Обединетите нации ги повтори грчките позиции дека Македонија мора да прифати ново име, со географска одредница, ...

Венизелос побара име за сите употреби, ерга омнес

Р.С.Европа - 28.09.2013

Потпретседателот на грчката Влада Евангелос Венизелос во своето вчерашно oбраќање пред Обединетите нации ги повтори грчките позиции дека Македонија мора да прифати ново име, со географска одредница, ...

Венизелос во ОН повторно побара решение за сите употреби, ерга омнес

Алфа - 28.09.2013

отпретседателот на грчката Влада Евангелос Венизелос во своето вчерашно oбраќање пред Обединетите нации ги повтори грчките позиции дека Македонија мора да прифати ново име, со географска одредница, ...

Венизелос во ООН побара "ерга омнес" за решение на спорот

Нова ТВ - 28.09.2013

Вицепремиерот на грчката влада Евенгелос Венизелос од говорницата на ООН побара ерга омнес за решавање на спорот со името. Грција секогаш беше цврст поддржувач на европската иднина за балканскиот ...

Венизелос „не крева раце“ од ерга омнес

Локално - 28.09.2013

Потпретседателот на грчката влада Евангелос Венизелос во своето вчерашнo (27.09) oбраќање пред Обединетите нации ги повтори грчките позиции за спорот за името.

Што порачаа Груевски и Венизелос во своите обраќања пред ООН?

Фактор - 28.09.2013

Македонскиот народ никогаш нема да прифати да биде преименуван. Решавањето на разликите со јужниот сосед е приоритет на Македонија, но само во рамки на границите на резолуциите на Обединетите Нации, ...

Грција ни во Њујорк не отстапи од црвените линии

Либертас - 28.09.2013

Грчкиот министер за надворешни, Евангелос Венизелос во своето обраќање на Генералното Собрание на Обединетите нации ја повтори позицијата на официјална Атина, спорот да се реши со прифаќање на ...

Венизелос во ОН ги повтори црвените линии за името

Sky - 28.09.2013

Потпретседателот на грчката Влада Евангелос Венизелос во своето вчерашно oбраќање пред Обединетите нации ги повтори грчките позиции дека Македонија мора да прифати ново име, со географска одредница, ...

Ни требаат Вашингтон, Берлин и дипломат-булдожер

Н.Македонија - 28.09.2013

Судејќи исклучиво по изјавите на официјалните личности од Скопје и од Атина, спорот за разликите за името не е блиску до решение или, како што рече министерот за надворешни работи Никола Попоски, во ...

Попоски: За спорот со името меѓу нас се планини

Вест - 27.09.2013

Грција не е заинтересирана за решавање на спорот за името, оцени министерот за надворешни работи Никола Попоски, по средбата со грчкиот колега Евангелос Венизелос.

И по средбите во Њујорк – планини меѓу Атина и Скопје

24 Вести - 27.09.2013

Непроменливоста на грчките позиции во спорот околу името, шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во Њујорк ја изразил и пред американскиот државен секретар Џон Кери.

Попоски: Меѓу Атина и Скопје стојат планини

Дневник - 27.09.2013

Грција и Македонија не успеаја да ги приближат ставовите околу решавањето на спорот за името ниту по њујоршката средба на министрите за надворешни работи на двете земји, Евангелос Венизелос и Никола ...

Попоски: Грција и покрај кризата, да се посвети повеќе на спорот за името

24 Вести - 27.09.2013

Македонија има разбирање за тешката ситуација во која се наоѓа Грција, но не може да разбере дека Грција не може да посвети минимум внимание на спорот за името, изјави министерот за надворешни работи ...

Попоски: Грција и покрај кризата, да се посвети повеќе на спорот за името

Канал5 - 27.09.2013

Македонија има разбирање за тешката ситуација во која се наоѓа Грција, но не може да разбере дека Грција не може да посвети минимум внимание на спорот за името, изјави министерот за надворешни работи ...

Попоски: Атина да се посвети повеќе на спорот за името

Утрински - 27.09.2013

Шефот на македонската дипломатија вели дека постои разбирање за тешката ситуација кај јужниот сосед, но е потребно минимум внимание на спорот Македонија има разбирање за тешката ситуација во која се ...

Попоски се сретна со Вигенин и Венизелос

Алсат-М - 27.09.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, како дел од делегацијата на Република Македонија предводена од премиерот Никола Груевски, покрај учеството на генералната ...

Во Њујорк, средба на Попоски со неговите колеги Вигенин и Венизелос

24 Вести - 27.09.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, како дел од делегацијата на Република Македонија предводена од премиерот Никола Груевски, покрај учеството на генералната ...

Венизелос го информирал Кери за споровите со Македонија и за кипар

Телма - 27.09.2013

Спорот за името на Македонија бил една од темите на синоќешната средба на грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос со американскиот државен секретар Џон Кери во ...

Венизелос разговарал со Кери за спорот за името

Утрински - 27.09.2013

Спорот за името на Македонија бил една од темите на синоќешната средба на шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос со американскиот државен секретар Џон Кери во Њујорк.

Во Њујорк, средба на Попоски со неговите колеги Вигенин и Венизелос

Канал5 - 27.09.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, како дел од делегацијата на Република Македонија предводена од премиерот Никола Груевски, покрај учеството на генералната ...

Попоски: меѓу Македонија и Грција „се планини“

Deutsche Welle - 27.09.2013

Нема напредок во однос на спорот за името по средбата во Њујорк меѓу македонскиот и грчкиот шеф на дипломатијата. Попоски ја обвини Атина дека нејзините ставови се основа на ...

И Кери како и Попоски ги слушнал истите позиции од Венизелос

Канал5 - 27.09.2013

Венизелос го известил Кери за грчките позиции во однос на прашањето за името, како што тие му биле претставени на Нимиц во Атина- соопштуваат од грчкото МНР.

Груевски на Генералното собрание на ОН за проблемот со името

Канал5 - 27.09.2013

Што точно ќе порача Груевски засега знае само неговиот кабинет, но по вчерашниот настап на грчкиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Венизелос јасно е дека македонската делегација во Америка може да ...

Средба Венизелос - Кери, разговарале и за спорот со Македонија

Inpress - 27.09.2013

Њујорк, 27. септември 2013 (ИНПРЕС) Спорот за името на Македонија бил една од темите на синоќешната средба на грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос со ...

Груевски ќе говори на Генералното Собрание на ОН

Р.С.Европа - 27.09.2013

Вечер во Њујорк, пред Генералното собрание на ОН, треба да се обрати претседателот на Владата на Македонија Никола Груевски, кој в сабота треба да се сретне и со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун.

Грција не покажува волја да биде дел од решението и меѓу ставовите на двете страни „има планини“

Курир - 27.09.2013

Македонија има разбирање за тешката ситуација во која се наоѓа Грција, но не може да разбере дека Грција не може да посвети минимум внимание на спорот за името, изјави министерот за надворешни работи ...

Попоски: Планини меѓу ставовите на Македонија и Грција - нема напредок во преговорите

Press24 - 27.09.2013

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, вчера оствари средба со својот грчки колега Евангелос Венизелос. По средбата на двајцата министри, Попоски изјави дека Грција не е заинтересирана за ...

Груевски и Венизелос денеска ќе зборуваат пред Генералното собрание на ОН

МКД - 27.09.2013

Вечерва во Њујорк пред Генералното собрание на ОН ќе се обрати Никола Груевски, претседателот на Владата на Република Македонија. Утре Груевски ќе се сретне и со генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун.

Попоски: Грција и покрај кризата, да се посвети повеќе на спорот за името

А1 On - 27.09.2013

Македонија има разбирање за тешката ситуација во која се наоѓа Грција, но не може да разбере дека Грција не може да посвети минимум внимание на спорот за името, изјави министерот за надворешни работи ...

Попоски се сретна и со својот бугарски колега Вигенин

Press24 - 27.09.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, како дел од делегацијата на Република Македонија предводена од премиерот Никола Груевски, покрај учеството на генералната ...

Спорот за името тема на средбата Венизелос-Џон Кери

Press24 - 27.09.2013

Синоќа грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос со американскиот државен секретар Џон Кери во Њујорк разговарал и за македонско-грчкиот спор со името.

Во Њујорк средба меѓу Попоски и Вигенин

Р.С.Европа - 27.09.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски во Њујорк оствари билатерална средба со министерот за надворешни работи на Република Бугарија, Кристиан Вигенин.

Попоски - Вигенин: Европска перспектива на регионот преку дијалог и соработка

Макфакс - 27.09.2013

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски на маргините на 68-то заседание на Генералното собрание на ОН се сретнал и со својот бугарски колега, Кристијан Вигенин.

Венизелос и со Кери разговарал за спорот со Македонија

Макфакс - 27.09.2013

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос разговарал за спорот за името и со американскиот државен секретар Џон Кери, соопштува грчкото МНР. На маргините на работната средба меѓу министрите ...

Попоски: Имаме разбирање за тешката ситуација на Грција, но таа земја мора да посвети внимание за спорот

Нетпрес - 27.09.2013

Македонија има разбирање за тешката ситуација во која се наоѓа Грција, но не може да разбере дека Грција не може да посвети минимум внимание на спорот за името, изјави министерот за надворешни работи ...

Попоски - Грција има желба да разговара за се, освен за името

Inpress - 27.09.2013

Њујорк, 27. септември 2013 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи Никола Попоски, по средбата со грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, изјави дека Грција не е ...

Попоски: Грција и покрај кризата, да се посвети повеќе на спорот за името

Сител - 27.09.2013

Македонија има разбирање за тешката ситуација во која се наоѓа Грција, но не може да разбере дека Грција не може да посвети минимум внимание на спорот за името, изјави министерот за надворешни работи ...

Попоски се сретна со Винегин и Венизелос во Њујорк

Сител - 27.09.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, како дел од делегацијата на Република Македонија предводена од премиерот Никола Груевски, покрај учеството на генералната ...

Пораката на Попоски главна вест во грчките медиуми за средбата во Њујорк

Сител - 27.09.2013

Пораката што шефот на Македонската дипломатија Никола Попоски ја испрати по средбата со својот грчки колега Евангелос Венизелос е главната вест што грчките медиуми ја пренесуваат од синоќешните ...

ПОПОСКИ: Грција да се посвети на спорот за името

Телеграф - 27.09.2013

Попоски и Венизелос вчера присуствуваа и на неформалната трансатланска вечера на министрите за надворешни работи од САД, Канада и европските земји Можеме да имаме разбирање за значителните тешкотии ...

Попоски со повеќе активности во рамки на Генералното собрание на ОН

Макфакс - 27.09.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски имаше повеќе значајни активности на маргините на заседанието на 68-то заседание на Генералното собрание на ОН во Њујорк, ...

Прв ќе зборува Груевски, по него Венизелос

Телеграф - 27.09.2013

Предвидено е утре премиерот да има средба со генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун Околу 22 часот вечерва, премиерот Никола Груевски ќе се обрати на 68.

Нема прогрес на средбата во Њујорк, планини меѓу ставовите на Македонија и Грција

Таратур - 27.09.2013

Во Њујорк штотуку заврши средбата на министерот за надворешни работи Никола Попоски и грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, по која македонската страна ...

Попоски: Грција и покрај кризата, да се посвети повеќе на спорот за името

+инфо - 27.09.2013

Македонија има разбирање за тешката ситуација во која се наоѓа Грција, но не може да разбере дека Грција не може да посвети минимум внимание на спорот за името, изјави министерот за надворешни работи ...

Њујорк: Средба на Попоски со неговите колеги Вигенин и Венизелос

А1 On - 27.09.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, како дел од делегацијата на Република Македонија предводена од премиерот Никола Груевски, покрај учеството на генералната ...

Венизелос разговарал со Кери за спорот за името

Сител - 27.09.2013

Спорот за името на Македонија бил една од темите на синоќешната средба на грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос со американскиот државен секретар Џон Кери во ...

Венизелос разговарал со Кери за спорот за името

А1 On - 27.09.2013

Спорот за името на Македонија бил една од темите на синоќешната средба на грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос со американскиот државен секретар Џон Кери во ...

Кери и Венизелос разговарале за спорот со името

+инфо - 27.09.2013

Спорот за името на Македонија бил една од темите на синоќешната средба на грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос со американскиот државен секретар Џон Кери во ...

Венизелос разговарал со Кери за спорот за името

Курир - 27.09.2013

Спорот за името на Македонија бил една од темите на синоќешната средба на грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос со американскиот државен секретар Џон Кери во ...

Венизелос разговарал со Кери за спорот за името

Алфа - 27.09.2013

Спорот за името на Македонија бил една од темите на синоќешната средба на грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос со американскиот државен секретар Џон Кери во ...

Њујорк: Разговори за името - Венизелос-Кери

Нова ТВ - 27.09.2013

Синоќа грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос со американскиот државен секретар Џон Кери во Њујорк разговарал и за македонско-грчкиот спор со името.

Средба Венизелос - Кери, меѓу другото, и за името на Македонија

Р.С.Европа - 27.09.2013

Спорот за името на Македонија бил една од темите на синоќешната средба на грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос со американскиот државен секретар Џон Кери во ...

Попоски во Њујорк се сретна со Вигенин и Венизелос

Курир - 27.09.2013

Никола Попоски, министерот за надворешни работи на Република Македонија, како дел од делегацијата на Република Македонија предводена од премиерот Никола Груевски, покрај учеството на генералната ...

Во Њујорк, средба на Попоски со неговите колеги Вигенин и Венизелос

Алфа - 27.09.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, како дел од делегацијата на Република Македонија предводена од премиерот Никола Груевски, покрај учеството на генералната ...

Средба Попоски-Вигенин

Либертас - 27.09.2013

Вчеравечер во Њујорк на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации се сретнаа македонскиот и бугарскиот министер за надворешни работи. На состанокот Никола Попоски и Кристиан Вигенин, ...

Средба Венизелос-Џон Кери:Нема промена на грчките позициии за името

Локално - 27.09.2013

Засега нема промена на грчките позиции во спорот околу името, ова грчкиот министер за надворешни работо Евангелос Венизелос во Њујорк му ги искажал и на американскиот државен секретар Џон Кери.

Груевски и Венизелос денеска ќе зборуваат пред Генералното собрание на ОН

Тера - 27.09.2013

Вечерва во Њујорк пред Генералното собрание на ОН ќе се обрати Никола Груевски, претседателот на Владата на Република Македонија. Утре Груевски ќе се сретне и со генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун.

Попоски: Грција и покрај тешката ситуација да посвети минимум внимание на спорот за името

Бриф - 27.09.2013

Македонија има разбирање за тешката ситуација во која се наоѓа Грција, но не може да разбере дека Грција не може да посвети минимум внимание на спорот за името, изјави министерот за надворешни работи ...

Венизелос разговарал со Кери за спорот за името

Вечер Прес - 27.09.2013

Спорот за името на Македонија бил една од темите на синоќешната средба на грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос со американскиот државен секретар Џон Кери во ...

Спорот со името останува непремостлив проблем

Фактор - 27.09.2013

Според министерот за над­во­реш­ни работи Никола Попоски, Гр­ци­ја не е заинтересирана за решавање на спорот за името. Ваквата оценка преку Твитер, тој ја даде непосредно по соноќешната средба со ...

Венизелос разговарал со Кери за спорот за името

Денешен - 27.09.2013

На синоќешната средба на грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос со американскиот државен секретар Џон Кери во Њујорк, с порот за името на Македонија бил една од ...

Попоски се сретна со неговите колеги Вигенин и Венизелос

Денешен - 27.09.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, како дел од делегацијата на Република Македонија предводена од премиерот Никола Груевски, покрај учеството на генералната ...

Груевски ќе се обрати на Генералното собрание на ОН

Либертас - 27.09.2013

Премиерот Никола Груевски вечерва околу 22 часот ќе се обрати на 68. Заседание на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк. Според листата на говорници објавена на интернет-страницата на ...

Планини ги делат Скопје и Атина од решение за името!

Вечер Прес - 27.09.2013

НЕМА НАПРЕДОК ЗА ГРЧКО-МАКЕДОНСКИОТ СПОР ПО СРЕДБАТА НА МИНИСТРИТЕ ПОПОСКИ И ВЕНИЗЕЛОС ВО ЊУЈОРК Спорот за името на Македонија бил една од темите и на средбата на грчкиот заменик-премиер и министер ...

Венизелос и Кери разговарале за името

Република - 27.09.2013

Спорот за името на Македонија бил една од темите на синоќешната средба на грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос со американскиот државен секретар Џон Кери во ...

Попоски во Њујорк се сретна со Вигенин и Венизелос

Вечер Прес - 27.09.2013

Никола Попоски, министерот за надворешни работи на Република Македонија, како дел од делегацијата на Република Македонија предводена од премиерот Никола Груевски, покрај учеството на генералната ...

Венизелос му ги пренел на Кери грчките гледања за прашањето за името

Либертас - 27.09.2013

,,Беа пренесени нашите позиции за прашањето за името, исто како што тие им беа кажани и на генералниот секретар на Он Бан Ки Мун и неговиот пратеник Метју Нимиц,, – се вели во кусото соопштение од ...

Грувски ќе говори на Генералното Собрание на ОН

Локално - 27.09.2013

Вечер во Њујорк, пред Генералното собрание на ОН, треба да се обрати претседателот на Владата на Македонија Никола Груевски, кој в сабота треба да се сретне и со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун.

Пред новата средба за името планина меѓу Атина и Скопје

Локално - 27.09.2013

Нема напредок во однос на спорот за името по средбата во Њујорк меѓу македонскиот и грчкиот шеф на дипломатијата, иако УН најавува нова средба со посредство на Нимиц за некоја недела .

Кери и Венизелос разговарале за спорот со името

Локално - 27.09.2013

Спорот за името на Македонија бил една од темите на синоќешната средба на грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос со американскиот државен секретар Џон Кери во ...

Венизелос и со Кери разговарал за спорот со Македонија

Тера - 27.09.2013

Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос разговарал за спорот за името и со американскиот државен секретар Џон Кери, соопштува грчкото МНР. На маргините на работната средба меѓу министрите ...

Попоски: Грција и покрај кризата, да се посвети повеќе на спорот за името

Денешен - 27.09.2013

Македонија има разбирање за тешката ситуација во која се наоѓа Грција, но не може да разбере дека Грција не може да посвети минимум внимание на спорот за името, изјави министерот за надворешни работи ...

Венизелос и Кери разговарале и за спорот со Македонија

Sky - 27.09.2013

На синоќешната средба која се одржала помеѓу Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос и американскиот државен секретар Џон Кери во Њујорк, станало збор и за спорот за името со ...

Прашањето за името и новиот државен удар во Грција

Република - 27.09.2013

Зошто Грција не сака да преговара? Одговорот на прашањето во поднасловот на оваа колумна, кој се однесува на дологорчните аспекти на проблемот, е јасен и многу пати елабориран.

Директен пренос: Обраќање на Груевски во ООН

Република - 27.09.2013

За околу 2 минути премиерот Никола Груевски ќе се обрати на 68. Заседание на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк. Според листата на говорници што е објавена на интернет-страницата на ...

Попоски - Вигенин: Европска перспектива на регионот преку дијалог и соработка

Тера - 27.09.2013

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски на маргините на 68-то заседание на Генералното собрание на ОН се сретнал и со својот бугарски колега, Кристијан Вигенин.

Тежнеат кон ЕУ и Запад, а пијат кафе со колеги од Истокот

Н.Македонија - 27.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски вчера доцна попладне се очекуваше да се сретне со грчкиот колега Евангелос Венизелос, на прва средба откако посредникот Метју Нимиц ги соопшти сосема ...

Грција да вложи минимум внимание на спорот за името

Н.Македонија - 27.09.2013

Македонија има разбирање за тешката ситуација во која се наоѓа Грција, но не може да разбере дека Грција не може да посвети минимум внимание на спорот за името, изјави министерот за надворешни работи ...

Нема напредок на средбата во Њујорк

Идивиди - 27.09.2013

планини меѓу ставовите на двете земји Њујорк, 26 септември 2013 (МИА) - Министерот за надворешни работи Никола Попоски, по средбата со грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи ...

Грција и покрај тешката ситуација, да вложи минимум внимание на спорот за името

Lider - 27.09.2013

Македонија има разбирање за тешката ситуација во која се наоѓа Грција, но не може да разбере дека Грција не може да посвети минимум внимание на спорот за името, изјави министерот за надворешни работи ...

Нема напредок на средбата во Њујорк, планини меѓу ставовите на двете земји (обновено)

Канал5 - 26.09.2013

За се друго можеме да бидеме партнери, но за спорот, меѓу нас се планини, изјави министерот Никола Попоски по средбата со Венизелос. Во Њујорк штотуку заврши средбата на министерот за надворешни ...

Нема напредок на средбата во Њујорк, планини меѓу ставовите на двете земји

24 Вести - 26.09.2013

Во Њујорк штотуку заврши средбата на министерот за надворешни работи Никола Попоски и грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, по која македонската страна ...

Попоски по средбата со Венизелос: „планини меѓу нас и југот“

Телма - 26.09.2013

Во Њујорк штотуку заврши средбата на министерот за надворешни работи Никола Попоски и грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, по која македонската страна ...

Во Њујорк средба Попоски-Венизелос

Deutsche Welle - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, потврдија за МИА во македонското ...

Попоски ќе се сретне со Венизелос

Алсат-М - 26.09.2013

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, јави дописникот ...

Средба Попоски-Венизелос во Њујорк

24 Вести - 26.09.2013

На маргините на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, нова средба на шефовите на македонската и на грчката дипломатија Никола Попоски и Евангелос Венизелос.

Горчлива средба Попоски-Венизелос

Утрински - 26.09.2013

Ставовите од југот се основа за проблемот. Немаме никакво убедување дека има желба да станат дел од решението, напиша Попоски на „Твитер“ Атина - Ниту втората средба на министрите за надворешни ...

Попоски разговараше со фуле, денеска средба со Венизелос

Телма - 26.09.2013

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, јави дописникот на МИА.

Во Њујорк средба Попоски-Венизелос

Сител - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, потврдија за МИА во македонското МНР.

Попоски ќе се сретне со Венизелос во Њујорк

Курир - 26.09.2013

Во Њујорк денеска министерот за внатрешни работи, Никола Попоски, ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, потврдија за МИА во македонското МНР.

Поповски во Њујорк ќе се сретне со Венизелос

Капитал - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос.Средбата е закажана во 12 часот по њујоршко време, а се одржува на ...

Попоски имаше средба со Филе, денеска со Венизелос

Сител - 26.09.2013

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, јави дописникот на МИА.

Попоски ќе се сретне и со Венизелос

Кајгана - 26.09.2013

По вчерашната средба со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, министерот за надворешни работи Никола Попоски во Њујорк ќе оствари и средба со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос.

Попоски имаше средба со Филе, денеска со Венизелос

МКД - 26.09.2013

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, јави дописникот на МИА.

Никола Попоски вчера со Филе, денеска со Венизелос

+инфо - 26.09.2013

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, јави дописникот на МИА.

Попоски денес во Њујорк на средба со Венизелос

Inpress - 26.09.2013

Њујорк, 26. септември 2013 (ИНПРЕС) Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Денес во Њујорк средба Попоски-Венизелос

Таратур - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски утре во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, потврдија за МИА во македонското МНР.

Попоски со полни раце работа во Њујорк - еве што се најде на неговата агенда

Press24 - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, вчера учествуваше на главните настани на почетокот на 68-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, а оствари ...

Попоски- Елијасон: Личните односи и довербата се клучот за решението на спорот за името

Нетпрес - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, вчера учествуваше на главните настани на почетокот на 68-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, а оствари и билатерални средби со ...

Активности на шефот на дипломатијата Попоски на 68-то заседание на ГС на ОН

Макфакс - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи на Никола Попоски во средата учествуваше на главните настани на почетокот на 68-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации (ОН), а остварил и ...

Средба Попоски-Венизелос во Њујорк

Таратур - 26.09.2013

На маргините на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, нова средба на шефовите на македонската и на грчката дипломатија Никола Попоски и Евангелос Венизелос.

Средба Попоски - Венизелос во Њујорк

Р.С.Европа - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, потврдиле за МИА во македонското МНР.

Њујорк: Средба Попоски - Венизелос

Нова ТВ - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, потврдија за МИА во македонското МНР.

Попоски ќе се сретне со Венизелос во Њујорк

Кирилица - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, потврдија за МИА во македонското МНР.

Попоски денеска тет-а-тет со Венизелос

Press24 - 26.09.2013

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски утре во Њујорк ќе се сретне со својот грчки колега, Евангелос Венизелос, јавува МИА. Според најавите, втората средба на Попоски и Венизелос ќе се ...

Нема напредок на средбата во Њујорк, планини меѓу ставовите на двете земји

Сител - 26.09.2013

Во Њујорк штотуку заврши средбата на министерот за надворешни работи Никола Попоски и грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, по која македонската страна ...

Попоски ќе се сретне и со Венизелос

Макфакс - 26.09.2013

По средбата со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе во средата, министерот за надворешни работи Никола Попоски во Њујорк ќе оствари и средба со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос.

ЊУЈОРК: Попоски со Филе разговарал за спорот, денеска средба со Венизелос

Телеграф - 26.09.2013

Според МНР, Попоски и Филе разговарале за три точки: претстојниот извештај на Европската комисија, очекувањето за почеток на преговори на земјата со ЕУ и напорите за надминување на спорот со јужниот ...

Активности на министерот Никола Попоски на 68. заседание на Генералното собрание на ОН во Њујорк

Сител - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, на 25 септември 2013 година учествуваше на главните настани на почетокот на 68-то заседание на Генералното собрание на ...

Средба Попоски - Елијасон: Потребен е минимум интерес да се реши спорот

+инфо - 26.09.2013

Шефот на македонската дипломатија , Никола Попоски, вчера на почетокот на 68-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, учествуваше на министерскиот состанок на тема: „Мирно решавање ...

Средбите во Њујорк за името без содржина

Р.С.Европа - 26.09.2013

Домашните аналитичари не се оптимисти дека средбата на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски со неговиот грчки колега Евангелос Венизелос ќе донесе поместувања во однос на позициите за ...

Попоски и Венизелос во обид да ги одржат разговорите за името во живот

Алфа - 26.09.2013

Министрите за надворешни работи на Македониј и на Грција, Никола Попоски и Евангелос Венизелос денеска во Њујорк ќе се соочат во четири очи, откако пред две недели посредникот во спорот за името ...

Средби на министерот Попоски во Њујорк и со Венизелос

Сител - 26.09.2013

Во Њујорк за неколку часа ќе започне средбата на министерот за надворешни работи Никола Попоски и грчкиот заменик премиер и министер за надворшени работи Евангелос Венизелос.

Премиерот Груевски ќе се обрати пред ОН

Нова ТВ - 26.09.2013

Доцна вечер, по македонско време ќе се обрати премиерот Груевски пред 68. Генерално Собрание на ОН. Според најавата, утре се среќава со генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун.

Венизелос: На Грција не и треба трет пакет помош, само подобрување на условите за враќање на долгот

Макфакс - 26.09.2013

Грција ќе нема потреба од трет пакет спасоносни заеми и ќе може сама да ги подмирува своите потреби без натамошно оптоварување на своите кредитори, доколку се избори за подобрени услови за враќање на ...

Без оптимизам заврши средбата Попоски-Венизелос во Њујорк

Телеграф - 26.09.2013

Ставовите од југот се основа за проблемот. Немаме никакво убедување дека има желба да станат дел од решението, напиша Попоски на „Твитер“ Без знаци дека ќе има напредок во разговорите околу спорот со ...

Нема напредок на средбата во Њујорк

А1 On - 26.09.2013

Во Њујорк штотуку заврши средбата на министерот за надворешни работи Никола Попоски и грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, по која македонската страна ...

Попоски по средбата со Венизелос: Планини не делат за името!

+инфо - 26.09.2013

Грчките позиции воопшто не се сменети и нема најава дека Грција е подготвена за решавање на спорот, информира македонската страна по средбата на министерот за надворешни работи Никола Попоски со ...

„Планини“ до решение за името

Р.С.Европа - 26.09.2013

„Ставовите од југот се основа на проблемот. Немаме никакво убедување дека имаат желба да станат дел од решението. За се друго можеме да бидеме партнери, но за спорот, меѓу нас се планини, изјави ...

Венизелос со исти ставови како и пред Нимиц

Телеграф - 26.09.2013

Во соопштението на грчкото МНР кратко е наведено дека Венизелос на Попоски му ги пренел грчките позиции за името што претходно му биле кажани на посредникот, Метју Нимиц Грчкото министерство за ...

Венизелос му ги повторил грчките црвени линии и на Попоски

Алфа - 26.09.2013

Грчкиот министер за надворешни работи, вечерва, на шефот на македонската дипломатија и лично му соопштил дека грчките црвени линии во поглед на решавање на спорот за името, остануваат непроменети - ...

Попоски: Планини се меѓу нас во однос на компромисно решение за името

МКД - 26.09.2013

Во Њујорк по само 20 минути заврши втората средба на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Попоски и Евангелос Венизелос. Завршија како што и почнаа, со големи разлики во ...

Венизелос и Кери за спорот за името

Телеграф - 26.09.2013

Грчкиот министер за надворешни работи го информирал американскиот државен секретар за прашањето за името Спорот за името на Македонија бил една од темите на синоќешната средба на грчкиот ...

Грција без интерес за спорот

Телеграф - 26.09.2013

Помеќу ставовите на двете земји „има планини“, вели Министерот за надворешни работи Никола Попоски Министерот за надворешни работи Никола Попоски , по средбата со грчкиот заменик премиер и министер ...

Попоски - Венизелoс: Атина и Скопје сè уште далеку од компромис

Макфакс - 26.09.2013

Втората средба меѓу шефовите на дипломатиите на Скопје и Атина, Никола Попоски и Евангелос Венизелос не вроди со плод во однос на приближувањето на ставовите околу решавањето на спорот за името, и ...

Венизелос и Поповски со непроменети позиции

Капитал - 26.09.2013

Во Њујорк штотуку заврши средбата на министерот за надворешни работи Никола Попоски и грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, по која македонската страна ...

Попоски: Со Грција за се може да бидеме партнери, за спорот меѓу нас се планини

Нетпрес - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, како дел од делегацијата на Македонија предводена од Претседателот на Владата, Никола Груевски, покрај учеството на генералната дебата на 68-то ...

Попоски на средба со Венизелос во Њујорк

Нетпрес - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, потврдија за МИА во македонското МНР.

Средбата Поповски – Венизелос во Њујорк без напредок

Република - 26.09.2013

Во Њујорк, по средбата на министерот за надворешни работи Никола Попоски и грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, македонската страна информира дека грчките ...

Името главна тема на средбата Попоски – Венизелос во Њујорк?

Фактор - 26.09.2013

На маргините на 68-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, министерот за надворешни работи Никола Попоски треба да се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос ...

Филе помина, вечерва следува Венизелос

Либертас - 26.09.2013

Шефот на македонската дипломатија синоќа во Њујорк се сретна со еврокомесарот за проширување Штефан Филе. ,,На средбата се разговарало пред се за редовниот извештај на Европската комисија за ...

Денеска средба Попоски-Венизелос во Њујорк

Република - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, потврдија за МИА во македонското МНР.

Министерот Поповски денеска средба очи во очи со Венизелос

Sky - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска во Њујорк ќе оствари средба со својот грчки колега Евангелос Венизелос. Средбата е закажана за во 12 часот а се одржува на маргините на 68-то ...

Попоски имаше средба со Филе, денеска со Венизелос

Бриф - 26.09.2013

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, јави дописникот на МИА.

Тета а тет средба на Поповски и Венизелос во Њујорк

Локално - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, потврдија за МИА во македонското МНР.

Никакво поместување по средбата Попоски-Венизелос, планини помеѓу двете страни

Либертас - 26.09.2013

Заврши средбата на министерот за надворешни работи Никола Попоски и грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос во Њујорк.

Нема напредок на средбата во Њујорк, планини меѓу ставовите на двете земји

Денешен - 26.09.2013

Во Њујорк штотуку заврши средбата на министерот за надворешни работи Никола Попоски и грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, по која македонската страна ...

Активности на шефот на дипломатијата Попоски на 68-то заседание на ГС на ОН

Тера - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи на Никола Попоски во средата учествуваше на главните настани на почетокот на 68-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации (ОН), а остварил и ...

Попоски - Елијасон: Личните односи и довербата се клучот за решението на спорот за името

Точка - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, вчера учествуваше на главните настани на почетокот на 68-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации, а оствари и билатерални средби со ...

Во Њујорк средба Попоски-Венизелос

Денешен - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, потврдија за МИА во македонското МНР.

Попоски имаше средба со Филе, денеска со Венизелос

Вечер Прес - 26.09.2013

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, јави дописникот на МИА.

Попоски на средба со Венизелос во Њујорк

Точка - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, потврдија за МИА во македонското МНР.

Во Њујорк средба Попоски-Венизелос

Н.Македонија - 26.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, потврдија за МИА во македонското МНР, пренесува МИА Средбата е ...

Попоски по средбата со Венизелос: Разликите се големи како планини

Н.Македонија - 26.09.2013

„Ставовите од југот се основа на проблемот. Немаме никакво убедување дека имаат желба да станат дел од решението. За се друго можеме да бидеме партнери, но за спорот, меѓу нас се планини, изјави ...

Попоски имаше средба со Филе, денеска со Венизелос

Идивиди - 26.09.2013

Њујорк, 26 септември 2013 (МИА) - Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, јави ...

Македонија се повика на меѓународната пресуда во спорот со Грција

Канал5 - 25.09.2013

На денешната расправа за почитувањето на владеењето на правото, организирана во рамките на Генералното собрание на Обединетите нации, македонската делегација потсетила на неспроведувањето на ...

Попоски имаше средба со Филе, денеска со Венизелос

Канал5 - 25.09.2013

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со грчкиот заменик премиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Mнр потврди дека ќе дојде до средба на Попоски и Венизелос

Телма - 25.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски утре во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, потврдија за МИА во македонското МНР.

Во Њујорк утре средба Попоски - Венизелос

Канал5 - 25.09.2013

Венизелос пред неколку дена по средбата со генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун изјави дека Атина инсистира на својата позиција за име со географска одредница за севкупна употреба, што би ...

Македонија се повика на меѓународната пресуда во спорот со Грција

24 Вести - 25.09.2013

На денешната расправа за почитувањето на владеењето на правото, организирана во рамките на Генералното собрание на Обединетите нации, македонската делегација потсетила на неспроведувањето на ...

Македонија се повика на меѓународната пресуда во спорот со Грција

Утрински - 25.09.2013

На денешната расправа за почитувањето на владеењето на правото, организирана во рамките на Генералното собрание на Обединетите нации, македонската делегација потсетила на неспроведувањето на ...

Во Њујорк денеска средба Попоски-Венизелос

24 Вести - 25.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос. Средбата е закажана за во 12 часот по њујоршко време, а се одржува ...

Утре средба Попоски – Венизелос во Њујорк

Канал5 - 25.09.2013

Во 12 часот по локално време, на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации, ќе се сретнат македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи.

Грција во Њујорк ќе биде потсетена да ги почитува одлуките на Меѓународниот суд

Канал5 - 25.09.2013

Грција ќе мора да ја признае одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Венизелос лично на иницијатива на Холандија, а во присуство на сите земји членки на Обединетите нации јавно на дебата во ...

Македонија се повика на меѓународната пресуда во спорот со Грција

Сител - 25.09.2013

На денешната расправа за почитувањето на владеењето на правото, организирана во рамките на Генералното собрание на Обединетите нации, македонската делегација потсетила на неспроведувањето на ...

Во Њујорк средба Попоски-Венизелос

А1 On - 25.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, потврдија за МИА во македонското МНР.

Во Њујорк утре средба Попоски-Венизелос

А1 On - 25.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски утре во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, потврдија за МИА во македонското МНР.

Попоски по Филе, ќе се сретне и со Венизелос

МКД - 25.09.2013

По денешната средба со еврокомесарот Штефан Филе, утре македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски ќе се сретне и со неговиот грчки колега Евангелос Венизелос.

Попоски во ОН потсетува на пресудата на нивниот суд

МКД - 25.09.2013

На денешната расправа за почитувањето на владеењето на правото, организирана во рамките на Генералното собрание на Обединетите нации, македонската делегација потсетила на неспроведувањето на ...

СОБРАНИЕ НА ОН: Македонија се повика на меѓународната пресуда во спорот со Грција

Телеграф - 25.09.2013

На денешната расправа организирана во рамките на Генералното собрание на ОН, Попоски потсетил на неспроведувањето на пресудата на Меѓународниот суд на правдата во врска со грчкото кршење на Времената ...

Македонија се повика на меѓународната пресуда во спорот со Грција

А1 On - 25.09.2013

На денешната расправа за почитувањето на владеењето на правото, организирана во рамките на Генералното собрание на Обединетите нации, македонската делегација потсетила на неспроведувањето на ...

Во Њујорк средба Попоски-Венизелос

Алфа - 25.09.2013

Средбата е закажана во 12 часот по њујоршко време, а се одржува на маргините на 68-то Генерално собрание на ОН. Тоа ќе биде втора средба на Попоски и Венизелос.

Во Њујорк утре средба Попоски-Венизелос

Алфа - 25.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски утре во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, потврдија за МИА во македонското МНР.

Македонија се повика на меѓународната пресуда во спорот со Грција

Курир - 25.09.2013

На денешната расправа за почитувањето на владеењето на правото, организирана во рамките на Генералното собрание на Обединетите нации, македонската делегација потсетила на неспроведувањето на ...

Македонија се повика на меѓународната пресуда во спорот со Грција

Алфа - 25.09.2013

На денешната расправа за почитувањето на владеењето на правото, организирана во рамките на Генералното собрание на Обединетите нации, македонската делегација потсетила на неспроведувањето на ...

Утре втора средба Попоски-Венизелос

+инфо - 25.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски утре во Њујорк ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос, потврдиле за МИА во македонското МНР.

РАЗГОВОРИ ЗА ИМЕТО: МНР ја потврди средбата Попоски-Венизелос

Телеграф - 25.09.2013

Утрешната средба ќе биде доцна попладне по македонско време МНР и официјално ги потврди информациите на Телеграф.мк дека во Њујорк ќе има средба меѓу македонскиот и грчкиот министер за надворешни ...

ЊУЈОРК: Се спрема средба Попоски-Венизелос

Телеграф - 25.09.2013

Од дипломатски извори дознаваме дека двајцата министри би можеле да се сретнат утре, иако во агендата на Венизелос не е предвидена средба Се подготвува средба меѓу министрите за надворешни работи на ...

Попоски: ОН не успеваат да ја спроведат одлуката од Хаг

+инфо - 25.09.2013

Македонската делегација, на денешната расправа за почитувањето на владеењето на правото, организирана во рамките на Генералното собрание на Обединетите нации, потсетила на неспроведувањето на ...

Македонија се повика на меѓународната пресуда во спорот со Грција

Денешен - 25.09.2013

На денешната расправа за почитувањето на владеењето на правото, организирана во рамките на Генералното собрание на Обединетите нации, македонската делегација потсетила на неспроведувањето на ...

Попоски на Генералното собрание на ОН потсети на непочитувањето на пресудата во спорот со Грција

Република - 25.09.2013

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски на денешната расправа организирана во рамките на Генералното собрание на ОН потсети на неспроведувањето на пресудата на Меѓународниот суд на правдата ...

Попоски вечерва со Филе, утре со Венизелос

Либертас - 25.09.2013

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски вечерва ќе се сретне со еврокомесарот Филе, а утре, како што најавуваат грчките медиуми, на маргините на Генералното собрание на ОН, Попоски ...

Македонија се повика на меѓународната пресуда во спорот со Грција

Н.Македонија - 25.09.2013

На денешната расправа за почитувањето на владеењето на правото, организирана во рамките на Генералното собрание на Обединетите нации, македонската делегација потсетила на неспроведувањето на ...

Попоски му одговори на Венизелос

Алсат-М - 24.09.2013

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски одговори на изјавата на грчкиот министер Евангелос Венизелос, според кого единствено решение за спорот за името мора да биде ерга омнес, ...

Попоски: Меѓународниот суд кажа што не може од надвор да се регулира

Телма - 24.09.2013

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски одговори на изјавата на грчкиот министер Евангелос Венизелос, според кого единствено решение за спорот за името мора да биде ерга омнес, ...

Попоски му одговори на Венизелос за спорот за името

24 Вести - 24.09.2013

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски одговори на изјавата на грчкиот министер Евангелос Венизелос, според кого единствено решение за спорот за името мора да биде ерга омнес, ...

Попоски: Меѓународниот суд кажа што може да се регулира од надвор

Утрински - 24.09.2013

Шефот на македонската дипломатија одговори на изјавата на грчкиот колега, според кого единствено решение за спорот за името мора да биде ерга омнес Македонскиот министер за надворешни работи Никола ...

Попоски: Меѓународниот суд на правдата кажа што може да се регулира од надвор

Канал5 - 24.09.2013

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски одговори на изјавата на грчкиот министер Евангелос Венизелос, според кого единствено решение за спорот за името мора да биде ерга омнес, ...

Попоски: Венизелос да ги чита одлуките на Меѓународниот суд

Deutsche Welle - 24.09.2013

Шефот на македонската дипломатија Попоски одговори на вчерашната изјава на неговиот грчки колега Венизелос во која тој инсистира на решавање на спорот со име со географска одредница со широка ...

Активности на министерот Попоски на 68-то заседание на ГС на ОН во Њујорк

Канал5 - 24.09.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски, вчера во Њујорк, во седиштето на ОН учествуваше на неформален министерски состанок на земјите членки на Меѓународната ...

Попоски: Венизелос да ги чита одлуките од меѓународниот суд

Дневник - 24.09.2013

Промени во ставовите на Грција и на Македонија за спорот за името нема според изјавите на министрите за надворешни работи на двете земји, но посредникот во преговорите, Метју Нимиц, за неколку недели ...

Попоски до Венизелос: Меѓународниот суд донесе јасни одлуки

Кајгана - 24.09.2013

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски со одговор до својот грчки колега Евангелос Венизелос, во однос на решението кое Грција го посакува за спорот за името.

ПОПОСКИ: Меѓународниот суд на правдата кажа што може да се регулира однадвор

Телеграф - 24.09.2013

За неколку недели може да се очекува нова средба на посредниците во разговорите за спорот Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски одговори на изјавата на грчкиот министер Евангелос ...

Министерот Попоски на состанок за франкофонската солидарност во Њујорк

Press24 - 24.09.2013

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, вчера во Њујорк, во седиштето на ОН учествуваше на неформален министерски состанок на земјите членки на Меѓународната организација на ...

Попоски на средби со секретарот на ОБСЕ, Заниер и новозеландскиот министер Макали

Макфакс - 24.09.2013

За време на првиот ден од посетата на Њујорк и Генералното собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Никола Попоски, учествуваше на повеќе неформални министерски состаноци, а ...

Попоски: Грција да ги погледне рамката на ОН и мислењето на Меѓународниот суд на правдата

Press24 - 24.09.2013

Шефот на македонската дипломатија одговори на изјавата на грчкиот министер Евангелос Венизелос, во која потенцираше дека Грција би прифатила само ерга омнес име, односно Македонија да прифати ново ...

Попоски во одговорот до Венизелос се повика на рамката на ОН

Р.С.Европа - 24.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски се повика на рамката на ОН во која се решава македонско – грчкиот спор и на одлуката на Меѓународниот суд на правдата.

Активности на министерот Попоски на 68-то заседание на ГС на ОН во Њујорк

А1 On - 24.09.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски, вчера во Њујорк, во седиштето на ОН учествуваше на неформален министерски состанок на земјите членки на Меѓународната ...

Попоски до Венизелос: Меѓународниот суд донесе јасни одлуки

Макфакс - 24.09.2013

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски со одговор до својот грчки колега Евангелос Венизелос, во однос на решението кое Грција го посакува за спорот за името.

Попоски вторпат му одговара на Венизелос: Меѓународниот суд донесе јасни одлуки

МКД - 24.09.2013

Никола Попоски, шефот на македонската дипломатија од Њујорк по вторпат му одговори на својот грчки колега Евангелос Венизелос, во однос на решението кое Грција го посакува за спорот за името.

Попоски: Мора да бидеме сигурни дека интересите на сите луѓе се вклучени во развојната агенда која ја градиме

Нетпрес - 24.09.2013

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, во седиштето на Обединетите нации во Њујорк, учествуваше на неформален министерски состанок на земјите членки на Меѓународната организација на ...

Активности на министерот Попоски на 68-то заседание на ГС на ОН во Њујорк

Сител - 24.09.2013

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски, вчера во Њујорк, во седиштето на ОН учествуваше на неформален министерски состанок на земјите членки на Меѓународната ...

Нимиц ќе свика нова средба во Њујорк во наредните недели

Р.С.Европа - 24.09.2013

Амбасадорот Метју Нимиц ќе свика нова средба на посредниците во разговорите за името, во Њујорк, во текот на следните недели, јавува МИА. Портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации, ...

Попоски: Меѓународниот суд на правдата кажа што може да се регулира од надвор

Алфа - 24.09.2013

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски одговори на изјавата на грчкиот министер Евангелос Венизелос, според кого единствено решение за спорот за името мора да биде ерга омнес, ...

Попоски до Венизелос: Основа за името одлуката од Хаг

Нова ТВ - 24.09.2013

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски одговори на изјавата на грчкиот министер Евангелос Венизелос, според кого единствено решение за спорот за името мора да биде ерга омнес, ...

Попоски: Решение во рамките ОН и МСП

Курир - 24.09.2013

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски одговори на изјавата на грчкиот министер Евангелос Венизелос, според кого единствено решение за спорот за името мора да биде ерга омнес, ...

Попоски: Меѓународниот суд на правдата кажа што може да се регулира од надвор

А1 On - 24.09.2013

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски одговори на изјавата на грчкиот министер Евангелос Венизелос, според кого единствено решение за спорот за името мора да биде ерга омнес, ...

Нимиц најавува нови грчко-македонски средби

Кајгана - 24.09.2013

Во текот на следните недели посредникот Метју Нимиц ќе свика нови средби меѓу грчките и македонските преставници за продолжување на дијалогот за решавање на спорот за името, изјавил неговиот ...

Попоски: Решение во рамките на ОН и Меѓународниот суд на правдата

МРТ - 24.09.2013

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски одговори на изјавата на грчкиот министер Евангелос Венизелос, според кого единствено решение за спорот за името мора да биде ерга омнес, ...

Попоски: Меѓународниот суд на правдата кажа што може да се регулира од надвор

Сител - 24.09.2013

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски одговори на изјавата на грчкиот министер Евангелос Венизелос, според кого единствено решение за спорот за името мора да биде ерга омнес, ...

Попоски - Спорот за името да се гледа во рамките на Меѓународниот суд на правдата

Inpress - 24.09.2013

Њујорк, 24. септември 2013 (ИНПРЕС) Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски одговори на изјавата на грчкиот министер Евангелос Венизелос, според кого единствено решение за спорот за ...

Попоски до Венизелос: Почитувајте го Меѓународниот суд на правдата!

+инфо - 24.09.2013

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски, му одговори на неговиот грчки колега Евангелос Венизелос, според кого единствено решение за спорот за името мора да биде ерга омнес, ...

Попоски: Меѓународниот суд кажа што може да се регулира од надворешен фактор

Капитал - 24.09.2013

Не треба да се заборави дека се работи за две демократски земји кои се залагаат за владеење на правото и за почитување на меѓународните норми, а Меѓународниот суд на правдата јасно дефинира што може, ...

Нимиц за неколку дена со нова средба за името

Таратур - 24.09.2013

Амбасадорот Метју Нимиц ќе свика нова средба на посредниците во разговорите за името, во Њујорк, во текот на следните недели. Портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации, Мартин Несирки ...

Попоски: Мора да бидеме сигурни дека интересите на сите луѓе се вклучени во развојната агенда која ја градиме

Точка - 24.09.2013

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, во седиштето на Обединетите нации во Њујорк, учествуваше на неформален министерски состанок на земјите членки на Меѓународната организација на ...

Попоски го потсети Венизелос дека ерга омнес не се вклопува во рамката на ОН

Вечер Прес - 24.09.2013

ХАШКИОТ СУД ЈАСНО ДЕФИНИРА ШТО НЕКОЈ ОД НАДВОР (НЕ)МОЖЕ ДА РЕГУЛИРА! Се уште нема најава за средби помеѓу македонските и грчките власти на маргините на Генералното собрание на ОН, но извесно е дека ...

Попоски до Венизелос: Меѓународниот суд донесе јасни одлуки

Тера - 24.09.2013

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски со одговор до својот грчки колега Евангелос Венизелос, во однос на решението кое Грција го посакува за спорот за името.

Попоски: Меѓународниот суд на правдата кажа што може да се регулира од надвор

Денешен - 24.09.2013

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски одговори на изјавата на грчкиот министер Евангелос Венизелос, според кого единствено решение за спорот за името мора да биде ерга омнес, ...

Поповски се повика на рамката на ОН во неговиот одговор до Венизелос

Sky - 24.09.2013

Во својот одговор кој се однесуваше на изјавата на грчкиот министер за надвоешни работи Евангелос Венизелос дека за Грција е прифатливо решение „ерга омнес“, министерот за надворешни работи, Никола ...

Попоски: Меѓународниот суд на правдата кажа што може да се регулира од надвор

Бриф - 24.09.2013

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски одговори на изјавата на грчкиот министер Евангелос Венизелос, според кого единствено решение за спорот за името мора да биде ерга омнес, ...

Попоски: Решение во рамките ОН и МСП

Вечер Прес - 24.09.2013

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски одговори на изјавата на грчкиот министер Евангелос Венизелос, според кого единствено решение за спорот за името мора да биде ерга омнес, ...

Попоски: Меѓународниот суд на правдата кажа што може да се регулира од надвор

Република - 24.09.2013

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски одговори на изјавата на грчкиот министер Евангелос Венизелос, според кого единствено решение за спорот за името мора да биде ерга омнес, ...

Попоски на средби со секретарот на ОБСЕ, Заниер и новозеландскиот министер Макали

Тера - 24.09.2013

За време на првиот ден од посетата на Њујорк и Генералното собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Никола Попоски, учествуваше на повеќе неформални министерски состаноци, а ...

,,Владеење на право и почитување меѓународни норми,, – Попоски до Венизелос

Либертас - 24.09.2013

,,Мислам дека најзначајно во овој момент е пред да се даваат такви изјави и размислувања, да се погледне рамката на Обединетите нации во која се решава овој спор и да се погледне мислењето на ...

Меѓународниот суд на правдата кажа што може да се регулира

Идивиди - 24.09.2013

Њујорк, 24 септември 2013 (МИА) - Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски одговори на изјавата на грчкиот министер Евангелос Венизелос, според кого единствено решение за спорот за ...

Министерот Попоски на 68. Генерално собрание на ОН

Канал5 - 23.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, како дел од делегацијата на Република Македонија предводена од претседателот на Владата, Никола Груевски, од денеска до 28 септември ќе учествува на ...

Груевски и Поповски во Њујорк

Алсат-М - 23.09.2013

Премиерот Никола Груевски и министерот за надворешни работи на Македонија Никола Попоски ќе учествуваат на годинашнтото 68 заседание на Генералното собрание на Обединетите нации.

Венизелос: Географска одредница и ерга омнес

Вест - 23.09.2013

Националната позиција на Грција за името е јасна - име со географска одредница за севкупна употреба, изјави шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во Њујорк, по средбата со генералниот ...

Спорот за името главна тема на разговорите Бан - Венизелос

Deutsche Welle - 23.09.2013

Генералниот секретар на ОН, Бан и шефот на грчката дипломатија Венизелос синоќа во Њујорк разговарале за повеќе отворени прашања, меѓу нив и за спорот за името.

Атина ги повтори црвените линии и пред Бан Ки-мун

Утрински - 23.09.2013

Шефот на грчката дипломатија пред генералниот секретар на ОН настапил со добро познатото барање за име со географска одредница ерга омнес Атина – Ни Њујорк не носи промена во грчките позиции за ...

За спорот за името ќе се разговара и на собранието на Обединетите нации

Канал5 - 23.09.2013

Спорот со името ќе се најде на дневен ред и на Собранието на Обединетите нации во Њујорк, на која ќе присуствуваат и премиерот Груевски и министерот за надворешни Поповски.

Бан слушна за грчките позиции од Венизелос

Канал5 - 23.09.2013

Спорот за името била главна тема на синоќешната средба меѓу генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-Mун со грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Венизелос: Географска одредница и „ерга омнес“

Deutsche Welle - 23.09.2013

Шефот на грчката дипломатија Венизелос по средбата со генералниот секретар на ОН, Бан во Њујорк уште еднаш ја повтори позицијата на неговата земја во спорот за ...

Скопје и Атина ќе се разминат во Њујорк?

24 Вести - 23.09.2013

Ниту состанокот на Генералното собрание на Обединетите нации што започна во Њујорк најверојатно нема да го понуди посакуваниот терен за динамизирање на разговорите меѓу Скопје и Атина.

Венизелос: Географска одредница и „ерга омнес“

Алсат-М - 23.09.2013

Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос, изјави дека официјална Атина е за сложеното име, прифатливо за двете страни, со географска одредница и тоа за севкупна ...

Нимиц ќе свика нова средба за името во Њујорк

Канал5 - 24.09.2013

Амбасадорот Метју Нимиц ќе свика нова средба на посредниците во разговорите за името, во Њујорк, во текот на следните недели. Портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации, Мартин Несирки ...

Молк за престојот во Њујорк

Утрински - 23.09.2013

Претстојното Генерално собрание може да биде решавачко за начинот на кој ќе се водат преговорите за името со Грција Премиерот Никола Груевски в петок попладне по американско време ќе се обрати на ...

Помош за соседот ако прифати ерга омнес

Дневник - 23.09.2013

Име за севкупна употреба и ни помалку ни повеќе од тоа, е ставот со кој грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос настапил пред генералниот секретар на ОН, Бан Kи-мун, на средбата во ...

Венизелос му порачал на Ки мун: географска одредница и „ерга омнес“

Телма - 23.09.2013

Националната позиција на Грција за името е јасна - име со географска одредница за севкупна употреба, изјави шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во Њујорк, по средбата со генералниот ...

Попоски: Уникатност е уставот на една земја да го дефинира влада на друга држава

Канал5 - 23.09.2013

Уникатност е да се самоперципираш како лулка на демократијата, а да промовираш теза дека устав во една држава треба да се дефинира не од народот кој живее во таа држава, туку од влада на друга држава.

Попоски до венизелост: уникатност да дефинираш устав на друга држава

Телма - 23.09.2013

Униктност е да се самоперципираш како лулка на демократијата, а да промовираш теза дека устав во една држава треба да се дефинира не од народот кој живее во таа држава, туку од влада на друга држава.

Попоски: Уникатност е уставот на една земја да го дефинира влада на друга држава

24 Вести - 23.09.2013

Униктност е да се самоперципираш како лулка на демократијата, а да промовираш теза дека устав во една држава треба да се дефинира не од народот кој живее во таа држава, туку од влада на друга држава.

За неколку недели Нимиц ќе свика нова средба за името

24 Вести - 23.09.2013

Амбасадорот Метју Нимиц ќе свика нова средба на посредниците во разговорите за името, во Њујорк, во текот на следните недели. Портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации, Мартин Несирки ...

Нимиц наскоро ќе свика нова средба на преговарачите

Телма - 23.09.2013

Амбасадорот Метју Нимиц ќе свика нова средба на посредниците во разговорите за името, во Њујорк, во текот на следните недели. Портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации, Мартин Несирки ...

За неколку недели Нимиц ќе свика нова средба за името

Утрински - 23.09.2013

Амбасадорот Метју Нимиц ќе свика нова средба на посредниците во разговорите за името, во Њујорк, во текот на следните недели. Портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации, Мартин Несирки ...

Груевски и Попоски на 68. Генерално собрание на ОН

Утрински - 23.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, како дел од делегацијата на Република Македонија предводена од претседателот на Владата, Никола Груевски, од денеска до 28 септември ќе учествува на ...

Венизелос: Географска одредница и „ерга омнес“

Алфа - 23.09.2013

Националната позиција на Грција за името е јасна - име со географска одредница за севкупна употреба, изјави шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во Њујорк, по средбата со генералниот ...

Венизелос: Националната позиција на Грција е јасна - географска одредница и „ерга омнес“

Press24 - 23.09.2013

Денеска шефот на грчката дипломатија, Евангелос Венизелос оствари средба со генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун. На средбата Венизелос истакнал дека националната позиција на Грција ...

Венизелос: Географска одредница и „ерга омнес“

Сител - 23.09.2013

Националната позиција на Грција за името е јасна - име со географска одредница за севкупна употреба, изјави шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во Њујорк, по средбата со генералниот ...

Бан Ки Мун и Венизелос разговарале за спорот за името

Кајгана - 23.09.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) и шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос на средбата во Њујорк најмногу време посветиле на спорот за името со Македонија, велат од кабинетот ...

Попоски на генералната дебата на 68-то заседание на Генералното собрание на Обединетите нации

Нетпрес - 23.09.2013

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, како дел од делегацијата на Македонија предводена од Претседателот на Владата, Никола Груевски, од 23 до 28 септември 2013 година ќе учествува на ...

Венизелос: Географска одредница и „ерга омнес“

А1 On - 23.09.2013

Националната позиција на Грција за името е јасна – име со географска одредница за севкупна употреба, изјави шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во Њујорк, по средбата со генералниот ...

Венизелос си кажа - географска одредница за севкупна употреба. Тоа е конечно!

МКД - 23.09.2013

Нашата национална позиција за името е јасна - географска одредница на името за севкупна употреба, изјави Евангелос Венизелос, шефот на грчката дипломатија по средбата со генералниот секретар на ...

Венизелос: Име со географска одредница за севкупна употреба

+инфо - 23.09.2013

Националната позиција на Грција за името е јасна – име со географска одредница за севкупна употреба, изјави шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во Њујорк, по средбата со генералниот ...

Груевски и Попоски на 68. Генерално собрание на ОН

Inpress - 23.09.2013

Скопје, 23. септември 2013 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи Никола Попоски, како дел од делегацијата на Република Македонија предводена од претседателот на Владата, Никола Груевски, од ...

Венизелос - Географска одредница и „ерга омнес“

Inpress - 23.09.2013

Њујорк, 23. септември 2013 (ИНПРЕС) Националната позиција на Грција за името е јасна - име со географска одредница за севкупна употреба, изјави шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во ...

Министерот Попоски на 68. Генерално собрание на ОН

Сител - 23.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, како дел од делегацијата на Република Македонија предводена од претседателот на Владата, Никола Груевски, од денеска до 28 септември ќе учествува на ...

Попоски: Уникатност е уставот на една земја да го дефинира влада на друга држава

А1 On - 23.09.2013

Униктност е да се самоперципираш како лулка на демократијата, а да промовираш теза дека устав во една држава треба да се дефинира не од народот кој живее во таа држава, туку од влада на друга држава.

ПОПОСКИ: Туѓа влада сака да ни го менува уставот

Телеграф - 23.09.2013

Сè уште нема најава за евентуална средба меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Уникатност е да се самоперципираш како лулка на демократијата, а да промовираш теза дека устав во ...

Попоски: Уникатност е уставот на една земја да го дефинира влада на друга држава

Курир - 23.09.2013

Уникатност е да се самоперципираш како лулка на демократијата, а да промовираш теза дека устав во една држава треба да се дефинира не од народот кој живее во таа држава, туку од влада на друга држава.

Министерот Попоски на 68. Генерално собрание на ОН

А1 On - 23.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, како дел од делегацијата на Република Македонија предводена од претседателот на Владата, Никола Груевски, од денеска до 28 септември ќе учествува на ...

Попоски: Уникатност е уставот на една земја да го дефинира влада на друга држава

Нетпрес - 23.09.2013

Уникатност е да се самоперципираш како лулка на демократијата, а да промовираш теза дека устав во една држава треба да се дефинира не од народот кој живее во таа држава, туку од влада на друга држава.

Министерот Попоски на 68. Генерално собрание на ОН во Њујорк

Press24 - 23.09.2013

Делегацијата на Република Македонија предводена од претседателот на Владата, Никола Груевски, во чиј состав се наоѓа и министерот за надворешни работи Никола Попоски, од денеска до 28 септември ќе ...

За неколку недели Нимиц ќе свика нова средба за името

А1 On - 23.09.2013

Амбасадорот Метју Нимиц ќе свика нова средба на посредниците во разговорите за името, во Њујорк, во текот на следните недели. Портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации, Мартин Несирки ...

Нимиц наскоро ќе свика нова средба за името

Нетпрес - 23.09.2013

Амбасадорот Метју Нимиц ќе свика нова средба на посредниците во разговорите за името, во Њујорк, во текот на следните недели. Портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации, Мартин Несирки ...

Спорот за името главна тема на разговорите Бан - Венизелос

Кирилица - 23.09.2013

Во Њујорк предмалку заврши средбата на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун со грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, кој ја предводи грчката ...

Средба Венизелос - Бан Ки-мун во Њујорк

Р.С.Европа - 23.09.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун синоќа во Њујорк се сретна со грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, кој ја предводи грчката делегација на ...

Бан Ки Мун и Венизелос разговарале за спорот за името

Макфакс - 23.09.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) и шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос на средбата во Њујорк најмногу време посветиле на спорот за името со Македонија, велат од кабинетот ...

Венизелос и Бан Ки-мун разговараа за Македонија

Inpress - 23.09.2013

Њујорк, 23. септември 2013 (ИНПРЕС) Спорот за името меѓу Атина и Скопје беше главна тема на разговор на средбата на Евангелос Венизелос со Бан Ки-мун, пишува Дојче Веле.

Венизелос и Ки-мун разговарале за името

+инфо - 23.09.2013

Спорот за името бил главната тема на вчерашната средба во Њујорк, меѓу генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун со грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, ...

Името ќе се додефинира за неколку недели?

+инфо - 23.09.2013

Амбасадорот Метју Нимиц ќе свика нова средба на посредниците во разговорите за името, во Њујорк, во текот на следните недели. Портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации, Мартин Несирки ...

Нимиц најавува нови средби со Јолевски и Василакис

МКД - 23.09.2013

Амбасадорот Метју Нимиц ќе свика нова средба на посредниците во разговорите за името, во Њујорк, во текот на следните недели. Портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации, Мартин Несирки ...

Груевски и Попоски во Њујорк, нема детали за договорени средби

+инфо - 23.09.2013

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, како дел од македонската делегацијата предводена од премиерот Никола Груевски, од денеска до 28 септември ќе учествува на генералната дебата на 68-то ...

Груевски и Попоски на Генералното Собрание на ОН

Макфакс - 23.09.2013

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Попоски, како дел од делегацијата на премиерот Никола Груевски, од 23 до 28 септември 2013 година ќе учествува на генералната дебата на 68-то ...

Груевски и Попоски во Њујорк

Р.С.Европа - 23.09.2013

Премиерот Никола Груевски и министерот за надворешни работи на Македонија Никола Попоски ќе учествуваат на годинашнтото 68 заседание на Генералното собрание на Обединетите нации.

Нимиц ќе свика нова средба за името

Телеграф - 23.09.2013

Амбасадорот Метју Нимиц ќе свика нова средба на посредниците во разговорите за името, во Њујорк, во текот на следните недели Портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации, Мартин Несирки, ...

Венизелос: Дефинитивно, јасно и функционално решение за спорот за името

Макфакс - 23.09.2013

Нашата национална позиција е јасна, таа е поддржана од сите политички фактори во земјата. Сакаме решение кое ќе биде заедничко прифатливо сложено име со географска одредница, но и име кое ќе биде за ...

Венизелос: Географска одредница за севкупна употреба

Р.С.Европа - 23.09.2013

„Националната позиција на Грција за името е јасна, име со географска одредница за севкупна употреба, изјави шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во Њујорк, по средбата со генералниот ...

Венизелос: Сложено име со географска одредница- ерга омнес

Нова ТВ - 23.09.2013

Ние поддржуваме заеднички прифатливо сложено име со географска одредница, кое ќе биде за севкупна употреба – ерга омнес. Тоа е конечно, јасно, функционално решение, изјави шефот на грчката ...

Решение за името во наредните неколку недели?

Press24 - 23.09.2013

Амбасадорот Метју Нимиц ќе свика нова средба на посредниците во разговорите за името, во Њујорк, во текот на следните недели. Портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации, Мартин Несирки ...

Грција ги закопа преговорите за името

Алфа - 23.09.2013

Грција и натаму цврсто останува на позициите за сложено име со географска одредница за севкупна употреба,како можно решение на спорот за името. И на средбата со генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун ...

Спорот за името главна тема на разговорите Бан – Венизелос

А1 On - 23.09.2013

Спорот за името бил главната тема на средбата во Њујорк, меѓу генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун со грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, кој ја ...

Венизелос и пред Бан Ки Мун со ,,Црвените линии‘‘ – ниту збор за пресудата од Хаг

Сител - 23.09.2013

Грчката влада уште еднаш му ги пренесе црвените линии во спорот за името на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун. За време на средбата во Њујорк шефот на грчката дипломатија и ...

За неколку недели Нимиц ќе свика нова средба за името

Сител - 23.09.2013

Амбасадорот Метју Нимиц ќе свика нова средба на посредниците во разговорите за името, во Њујорк, во текот на следните недели. Портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации, Мартин Несирки ...

Попоски до Венизелос: Како лулката на демократијата си дозволува да менува Устав на друга земја?

МКД - 23.09.2013

Уникатност е да се самоперципираш како лулка на демократијата, а да промовираш теза дека устав во една држава треба да се дефинира не од народот кој живее во таа држава, туку од влада на друга држава.

Нимиц наскоро ќе свика нова средба за името

Курир - 23.09.2013

Амбасадорот Метју Нимиц ќе свика нова средба на посредниците во разговорите за името, во Њујорк, во текот на следните недели. Портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации, Мартин Несирки ...

Попоски: Уникатност е уставот на една земја да го дефинира влада на друга држава

Сител - 23.09.2013

Уникатност е да се самоперципираш како лулка на демократијата, а да промовираш теза дека устав во една држава треба да се дефинира не од народот кој живее во таа држава, туку од влада на друга држава.

ООН најавија нова рунда разговори за името наредните недели

Нова ТВ - 23.09.2013

Наредните недели ќе се одржи нова рудна разговри за името во Њујорк. Ова како што пренесува Курир го најавил портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации, Мартин Несирки - Господинот ...

Спорот за името главна тема на разговорите Бан - Венизелос

Алфа - 23.09.2013

Во Њујорк предмалку заврши средбата на генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун со грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, кој ја предводи грчката ...

Нимиц најавува нови грчко-македонски средби

Макфакс - 23.09.2013

Во текот на следните недели посредникот Метју Нимиц ќе свика нови средби меѓу грчките и македонските преставници за продолжување на дијалогот за решавање на спорот за името, изјавил неговиот ...

Никола Попоски: Интервју

МРТ - 23.09.2013

Попоски за МТВ: Македонија не е за прекин на преговорите со ...

Министерот Попоски на 68. Генерално собрание на ОН

Курир - 23.09.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, како дел од делегацијата на Република Македонија предводена од претседателот на Владата, Никола Груевски, од денеска до 28 септември ќе учествува на ...

Груевски и Попоски на Генералното Собрание на ОН

Тера - 23.09.2013

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Попоски, како дел од делегацијата на премиерот Никола Груевски, од 23 до 28 септември 2013 година ќе учествува на генералната дебата на 68-то ...

Посредникот за првпат контра Грција

Република - 23.09.2013

Колумнист: Горан Момироски По­сред­ни­кот во пре­дол­ги­от спор за име­то про­дол­жу­ва со оби­ди­те да се нај­де ре­ше­ние за име­то. Во Скоп­је дој­де на­вре­ден отка­ко грч­ка­та вла­да, без ...

Попоски: Уникатност е уставот на една земја да го дефинира влада на друга држава

Бриф - 23.09.2013

Уникaтност е да се самоперципираш како лулка на демократијата, а да промовираш теза дека устав во една држава треба да се дефинира не од народот кој живее во таа држава, туку од влада на друга држава.

Венизелос: Географска одредница и „ерга омнес“

Фактор - 23.09.2013

Националната позиција на Грција за името е јасна – име со географска одредница за севкупна употреба, изјави шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос во Њујорк, по средбата со генералниот ...

Попоски: Уникатност е уставот на една земја да го дефинира влада на друга држава

Денешен - 23.09.2013

Униктност е да се самоперципираш како лулка на демократијата, а да промовираш теза дека устав во една држава треба да се дефинира не од народот кој живее во таа држава, туку од влада на друга држава.