TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Командантот на евросилите се извини за името

А1 - 30.03.2003

„Не беше намерно и не знаев за проблемот со името“, изјави денеска теренскиот командант на првата мисија предводена од Европската унија, генерал Пјер Марал, поправајќи се за првата изјава што ја даде по пристигнувањето во Скопје минатиот понеделник, кога рече дека пристигнал во „оваа земја“, ...

Солана: „Никогаш нема да ја напуштиме Македонија“

А1 - 29.03.2003

„Не верувам дека ќе има проблеми по преземањето на мисијата од НАТО во Македонија“, вели високиот претставник на Европската унија, Хавиер Солана, во интервјуто за денешен „Дневник“. Солана в понеделник заедно со генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, ќе присуствува на официјалното завршување ...

Ние сме со вас затоа што вие сакате да бидете дел од ЕУ

Дневник - 29.03.2003

Интеревју - Хавиер Солана,Висок европски претставник за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана, високиот претставник за заедничка надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, в понеделник заедно со генералниот секретар на НАТО, лордот Џорџ Робертсон, ќе допатува во Скопје на ...

Грбот на "Конкордија" ќе го чува НАТО

Дневник - 29.03.2003

ЕВРОСИЛИТЕ В ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ ДЕБИТИРААТ ВО МАКЕДОНИЈА Ако дојде до проблеми, ЕУФОР може да смета на НАТО, кој останува во заднината, вели воен претставник на Алијансата, кој не стравува од "пролетна офанзива" Мисијата на Европската Унија во Македонија "Конкордија" не стравува од пролетна офанзива во ...

Пратениците едногласни за доаѓањето на евросилите

Вест - 27.03.2003

Македонските пратеници вчера со консензус го усвоија Законот за ратификација на СОФА договорот помеѓу Европската унија и Македонија, со кој се регулира престојот на евросилите во државата, кои на 31 март ќе ја преземат мисијата од НАТО "Сојузничка хармонија".

Во евросилите и војници надвор од ЕУ

Утрински - 27.03.2003

ИЗЈАВИ Скопје - Мисијата на ЕУ, што ќе стартува во Македонија од понеделник, ќе биде предводена од Франција, а во неа ќе партиципираат 27 земји, соопшти на вчерашната прес-конференција портпаролката Ирена Ѓузелова. Деталите околу примопредавањето сў уште не се познати, освен дека претставниците ...

Евросилите стапуваат на сцена

Капитал - 27.03.2003

Замена на воените мисии во МакедонијаЕвросилите стапуваат на сценаДефинитивно е договорено од крајот на март мисијата "Сојузничка хармонија" да ја преземат евросилите Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија минатата недела и формално се договорија од 31 март да ја ...

Пратениците со акламација ги прифатија евросилите

Дневник - 27.03.2003

СОБРАНИЕ По оваа, Македонија нема да има потреба од присуство на странски воени мисии, смета министерката за надворешни работи Илинка Митрева Собранието вчера со акламација го ратификува договорот меѓу Македонија и Европската Унија за статусот на силите што на 31-ви овој месец треба да ја заменат ...

Евросилите добредојдени, но последен пат

Дневник - 27.03.2003

Коментар - Жана П. Божиновска Македонија, конечно, постигна консензус. Пратениците во Собранието вчера со акламација го поддржаа договорот СОФА за статусот на силите предводени од ЕУ, кои ќе ја продолжат мисијата на НАТО во Македонија.

По евросилите ќе нема потреба од странско воено присуство

А1 - 26.03.2003

НАТО смета дека по завршувањето на мисијата „Слога“ предводена од ЕУ, во Македонија нема да има потреба од странско воено присуство. Мисијата на НАТО ќе претрпи измени по преземањето од евросилите. Брисел ќе го преиспита и бројот на војниците кои ќе останат во штабот во Скопје, од каде еден дел ќе ...

Собранието го ратификуваше статусот на евросилите

А1 - 26.03.2003

Собранието со 88 гласа „за“ и ниту еден „против“, денеска го донесе Законот за ратификација на СОФА договорот помеѓу Европската унија и Македонија, со кој се регулира престојот на евросилите во земјава. Мисијата треба да започне на 31.

Мисијата на ЕУ ќе го означи крајот на кризата во Македонија

Утрински - 26.03.2003

Средба на Црвенковски со командантот на евросилите, генерал Марал Мисијата на Европската унија во земјава ќе го означи крајот на кризата во Македонија и со тоа ќе се докаже дека превентивното дејствување е најмудриот начин за справување со кризни ситуации, оценија на вчерашната средба претседателот ...

Трајковски испрати писмо до Хавиер Солана

Утрински - 26.03.2003

Во пресрет на мисијата на ЕУ Скопје - Претседателот Борис Трајковски упати писмо до високиот претставник на ЕУ за заедничка надворешна и безбедносна политика, Хавиер Солана, во кое му се заблагодарува за неговото писмо од 20 март годинава, и потврдува дека тоа претставува основа за спроведување на ...

Солана в понеделник ќе ја донесе "Конкордија"

Дневник - 26.03.2003

СЕ Е ПОДГОТВЕНО ЗА НОВАТА МИСИЈА НА ЕУ Новата мисија на евросилите во Македонија, кои ќе ја заменат на 31 март, "Сојузничка хармонија", најверојатно ќе се вика "Конкордија" (Слога), дознава "Дневник" од дипломатски извори. Правната рамка за престојот на евросилите е решена со договорот СОФА, кој ...

Првата операција на евросилите со назив „Конкордија“

А1 - 25.03.2003

„Конкордија“ или во превод „Слога“ ќе биде името на првата операција на евросилите кои ќе дебитираат во Македонија. Во мисијата засега најавиле учество 27 држави. Таа ќе брои околу 350 војници, поголемиот дел Французи. Мандатот ќе и` биде ист како задолженија на досегашната НАТО мисија „Сојузничка ...

Црвенковски ќе вложи максимални напори за евромисијата

А1 - 25.03.2003

За обезбедување ефикасност и успешност на мисијата на ЕУ како продолжување на НАТО мисијата „Сојузничка хармонија“ ќе се вложат максимални напори, е договорено на денешната средба на премиерот Црвенковски со генерал Пјер Марал, командант на евросилите во Македонија.

Трајковски се сретна со командантот на евросилите Марал

Утрински - 25.03.2003

Мисија Скопје - Македонскиот претседател Борис Трајковски вчера го прими генерал Пјер Марал, командант на евросилите, кои на 31 овој месец од НАТО ќе ја преземат мировната мисија во земјава. "Претседателот Трајковски потврди дека го поздравува доаѓањето на евросилите.

Францускиот генерал Марал го трасира патот за евросилите

Дневник - 25.03.2003

ВОЕНА МИСИЈА Европската Унија го испрати францускиот генерал Пјер Марал да ја подготви мисијата на евросилите во Македонија пред официјалното примопредавање со НАТО, планирано за 31 март. Името на мисијата се уште не е утврдено, но утре пред пратениците во Парламентот ќе се најде договорот СОФА ...

Трајковски го прими командантот на евросилите Марал

А1 - 24.03.2003

„Преземањето на мисијата на НАТО од евросилите е уште еден доказ за поддршката што ЕУ и ја дава на Македонија за трајно стабилизирање на безбедноста во земјата,“ изјави претседателот Борис Трајковски на денешната средба со командантот на мисијата на ЕУ во земјата, францускиот генерал-мајор Пјер ...