TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Истрагата завршена, се чека одлуката на обвинителот

Вест - 19.07.2015

Основното јавно обвинителство Скопје ја заврши истрагата за случајот со експлозијата во фабриката за пиротехника во скопско Сопиште која се случи пред една година и во која од тешки изгореници починаа тројца вработени.

Кекеновски: Далеку е сонцето или желбата наречена специјален јавен обвинител

МКД - 19.07.2015

Гледам и слушам деновиве како Шеќеринска и Шилегов од петни жили се обидуваат да и објаснат на јавноста како Специјалниот јавен обвинител ќе и наредел на МВР истрага за бомбите односно дека до изборите истиот тој ќе ги расчисти сите сомнежи за ...

Ристова: Првиот предизвик за лидерите е специјален јавен обвинител

24 Вести - 18.07.2015

На Македонија и претсои жешка политичка есен, затоа што треба да започне спроведувањето на политичкиот договор од Пржино, вели за 24 Вести, Малинка Ристова Јордановска од Институтот за европски политики.

Ристова: Првиот предизвик за лидерите е специјален јавен обвинител

Репортер - 18.07.2015

На Македонија и престои жешка политичка есен, затоа што треба да започне спроведувањето на политичкиот договор од Пржино, вели за 24 Вести, Малинка Ристова Јордановска од Институтот за европски политики.

Кекеновски: Опструкциите врз Специјалниот јавен обвинител ќе бидат жестоки

Репортер - 18.07.2015

Гледам и слушам деновиве како Шеќеринска и Шилегов од петни жили се обидуваат да и објаснат на јавноста како Специјалниот јавен обвинител ќе и наредел на МВР истрага за бомбите односно дека до изборите истиот тој ќе ги расчисти сите сомнежи за ...

Ристова: Првиот предизвик за лидерите е специјален јавен обвинител

Локално - 18.07.2015

На Македонија и претсои жешка политичка есен, затоа што треба да започне спроведувањето на политичкиот договор од Пржино, вели за 24 Вести, Малинка Ристова Јордановска од Институтот за европски политики.

ПОЛИТИЧКА КРИЗА VS ИВАНОВ: Дали може да се поврати кредибилитетот на претседателот?

Фактор - 18.07.2015

Каде е и зошто не е активен претседателот Иванов? Многумина сметаа дека политичката криза беше идеална шанса за него да го поврати легитимететот на избран претседател и токму тој да биде фактор на помирување.

Проф. Кекеновски: Свесни ли сте дека опструкциите за работа на Специјалниот јавен обвинител ќе бидат огромни

Локално - 18.07.2015

ДАЛЕКУ Е СОНЦЕТО или ЖЕЛБАТА НАРЕЧЕНА СПЕЦИЈАЛЕН ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ Гледам и слушам деновиве како Шеќеринска и Шилегов од петни жили се обидуваат да и објаснат на јавноста како Специјалниот јавен обвинител ќе и наредел на МВР истрага за бомбите односно ...

Специјалниот обвинител клучен пред изборите

Телма - 17.07.2015

Специјалниот обвинител е клучната фигура од најновиот договор од Пржино кој треба да ја обезбеди правната разврска на кризата во Македонија. Веднаш по потпишувањето европски и американски претставници започнаа консултации околу процедурата за негово ...

Не го извадија од уста независното судство, а политички договараат обвинител

Дневник - 17.07.2015

Kритиките за партиско влијание во изборот на јавните обвинители и судии и во нивните одлуки беа едни од најгласните што лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ги пласираше во текот на политичката криза.

Многу пречки до Специјален обвинител

Правдико - 17.07.2015

Правна рамка, кус рок за назначување, кој би се нафатил да го работи тоа, кои ќе му бидат надлежностите, колкав тим ќе има, па тука се и притисоците…Специјалниот обвинител кој треба да се назначи наскоро отвара многу прашања пишува Радио слободна ...

Многу пречки до Специјален обвинител

Р.С.Европа - 17.07.2015

Правна рамка, кус рок за назначување, кој би се нафатил да го работи тоа, кои ќе му бидат надлежностите, колкав тим ќе има, па тука се и притисоците...Специјалниот обвинител кој треба да се назначи наскоро отвара многу прашања.

ЕУ: Специјалниот обвинител нема да го замени Јавниот обвинител во Македонија

МК News - 17.07.2015

Изолација на земјата, јавно обвинување на виновникот од можниот неуспех да се постигне договор, исфрлање на Македонија од евро-атлантската патека, недипломатски притисок и зборови, се било на маса при преговорите што вчера успешно завршија во ...

Aко Зврлевски му биде шеф и на специјалниот обвинител, нема што да се очекува!

Либертас - 17.07.2015

Договорот што го потпишаа двете страни е политички договор, кој ќе треба да се операционализира особено делот за специјалниот јавен обвинител, бидејќи не е доволно да се каже дека ќе има специјален јавен обвинител кој ќе ги истражи прислушуваните ...

Јавното обвинителство е нетранспарентно, а специјалниот обвинител во најава – нејасен

Sky - 17.07.2015

Граѓанските здруженија организирани во платформата за борба против корупцијата, реагираат на нетранспарентниот и игноратски однос на Јавното обвинителство околу прашањата за истрагата за наводните злоупотреби, незаконити постапувања и корупцијата и ...

Тортевски: На власта ќе и суди чесен обвинител, а врз рајата ќе се изживува старото, корумпирано обвинителство

Локално - 17.07.2015

Договорот за назначување специјален обвинител за содржината на бомбите, според адвокатот Александар Тортевски, повторно ја става актуелната власт во привилегирана позиција. -Треба да се избере специјален обвинител.

За власта чесно, а за рајата корумпирано обвинителство!

Фокус - 16.07.2015

Реакција на адвокатот Александар Тортевски за специјалниот обвинител кој ќе биде задолжен за „бомбите“. Договорот за назначување специјален обвинител за содржината на бомбите, според адвокатот Александар Тортевски, повторно ја става актуелната власт ...

Специјалниот обвинител нема да биде „под капата“ на Зврлевски

Deutsche Welle - 16.07.2015

За да може да биде автономен, специјалниот обвинител треба да располага со свои кадровски, просторни и материјални ресурси, укажуваат правните експерти. „До 15 септември 2015 ќе има нов специјален јавен обвинител со целосна автономија да води ...

Експерти: Специјалниот обвинител нема да биде подреден на Зврлевски

24 Вести - 16.07.2015

Многу дилеми и отворени прашања кај стручната и пошироката јавност предизвика одредбата од политичкиот Договор, со кој се превидува до 15 септември да биде консунзуално избран Специјален јавен обвинител, со задача да води истраги што се во врска и ...

Специјалниот обвинител нема да биде „под капата“ на Зврлевски

Правдико - 16.07.2015

За да може да биде автономен, специјалниот обвинител треба да располага со свои кадровски, просторни и материјални ресурси, укажуваат правните експерти. „До 15 септември 2015 ќе има нов специјален јавен обвинител со целосна автономија да води ...

Платформа на граѓански организации: Обвинителството да не молчи за „бомбите“

Кирилица - 16.07.2015

Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата го повика Јавното обвинителство поефикасно и потранспарентно да постапување за прашањата кои се однесуваат на можните злоупотреби, незаконито постапување, корупција и нарушување на ...

Јавното обвинителство е нетранспарентно, а специјалниот обвинител во најава – нејасен

Репортер - 16.07.2015

Граѓанските здруженија организирани во платформата за борба против корупцијата, реагираат на нетранспарентниот и игноратски однос на Јавното обвинителство околу прашањата за истрагата за наводните злоупотреби, незаконити постапувања и корупцијата и ...

(ВИДЕО) Експерти: Специјалниот обвинител нема да биде подреден на Зврлевски

Репортер - 16.07.2015

Многу дилеми и отворени прашања кај стручната и пошироката јавност предизвика одредбата од политичкиот Договор, со кој се превидува до 15 септември да биде консунзуално избран Специјален јавен обвинител, со задача да води истраги што се во врска и ...

Од 15 септември, покрај јавниот обвинител ќе имаме и специјален обвинител

МКД - 16.07.2015

Нема да има смена на јавниот обвинител, туку нов специјален обвинител чија задача ќе биде да ги истражи случаите од аудиоснимките за кои има сомневања за криминални и коруптивни дејства на високи владини државни службеници.

Зврлевски може да биде мирен. Новиот специјален обвинител нема да му ја земе позицијата?!

Капитал - 16.07.2015

Поставувањето на новиот специјален јавен обвинител, за кој, партиите добија рок до 15 септември да го изберат по своја мерка, нема да ја загрози позицијата на сега актуелниот обвинител Марко Зврлевски, брифираат од партиите.

Платформата против корупцијата бара транспарентност од јавниот обвинител

+инфо - 16.07.2015

Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата уште еднаш упати повик до Јавното обвинителство за поефикасно и потранспарентно постапување по прашањата кои се однесуваат на наводните злоупотреби, незаконитото постапување, ...

Тортевски: На власта ќе и суди чесен обвинител, а врз рајата ќе се изживува старото, корумпирано обвинителство

Репортер - 16.07.2015

Договорот за назначување специјален обвинител за содржината на бомбите, според адвокатот Александар Тортевски, повторно ја става актуелната власт во привилегирана позиција. -Треба да се избере специјален обвинител.

ЕУ: Специјалниот обвинител нема да го замени Јавниот обвинител

Телеграф - 16.07.2015

Имено, според Брисел, Специјалниот обвинител е нов обвинител и такво нешто е можно оти според Уставот на Македонија во земјата има главен обвинител и секторски обвинители, а институција на специјален обвинител не е непозната за земји со функционален ...

СПЕЦИЈАЛЕН ОБВИНИТЕЛ: Ќе бидат ли „специјалните“ недопирливи?

Фактор - 16.07.2015

Договорот меѓу лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Никола Груевски, за назначувањето на специјален јавен обвинител, кој ќе ја води истрагата со прислушувањето, мора итно да се допрецизира, сметаат поранешните антикорупционери Слаѓана Тасева ...

Јавното обвинителство е нетранспарентно, а специјалниот обвинител во најава – нејасен

Локално - 16.07.2015

Граѓанските здруженија организирани во платформата за борба против корупцијата, реагираат на нетранспарентниот и игноратски однос на Јавното обвинителство околу прашањата за истрагата за наводните злоупотреби, незаконити постапувања и корупцијата и ...

Специјалниот обвинител со своја истрага -Нема да биде „под капата“ на Зврлевски?

Локално - 16.07.2015

„До 15 септември 2015 ќе има нов специјален јавен обвинител со целосна автономија да води истраги што се во врска и што произлегуваат од прислушувањето на комуникациите. Специјалниот јавен обвинител ќе биде назначен со договор на долупотпишаните ...

Специјалниот обвинител нема да биде „под капата“ на Зврлевски

Либертас - 16.07.2015

До 15 септември 2015 ќе има нов специјален јавен обвинител со целосна автономија да води истраги што се во врска и што произлегуваат од прислушувањето на комуникациите. Специјалниот јавен обвинител ќе биде назначен со договор на долупотпишаните ...

Тортевски: На власта ќе и суди чесен обвинител, а врз рајата ќе се изживува старото, корумпирано обвинителство

Либертас - 16.07.2015

Договорот за назначување специјален обвинител за содржината на бомбите, според адвокатот Александар Тортевски, повторно ја става актуелната власт во привилегирана позиција. -Треба да се избере специјален обвинител.

(DW) Специјалниот обвинител нема да биде „под капата“ на Зврлевски

Локално - 16.07.2015

До 15 септември 2015 ќе има нов специјален јавен обвинител со целосна автономија да води истраги што се во врска и што произлегуваат од прислушувањето на комуникациите. Специјалниот јавен обвинител ќе биде назначен со договор на долупотпишаните ...

МВР ќе добие нов министер од опозицијата

Телма - 15.07.2015

Од Пржино се реши, 4-цата лидери ќе мора да изберат специјален обвинител кој ќе мора да го направи она што актуелниот состав на обвинителството го почна но никогаш не дојде до резултат. А тоа е комплетна истрага околу следењето на комуникации во ...

Зврлевски не коментира политички договори

Утрински - 15.07.2015

Поставување нов специјален јавен обвинител, кој ќе ја води истрагата во врска со наводите искажани на прес-конференциите од СДСМ, претставува дел од политички договор кој не би бил предмет на наш јавнообвинителски коментар.

Специјалниот обвинител ќе ја спаси Македонија од политичката мафија?

+инфо - 15.07.2015

Новиот Специјален јавен обвинител на Република Македонија ќе треба да се справи со политичката мафија во земјава, да воведе ред и спокој кај граѓаните, а за таа цел да ги има на располагање сите законски овластувања кои му ги даваат законите, ...

ПРОФЕСОРИ ОД „ЈУСТИНИЈАН ПРВИ“ ОБРАЗЛОЖУВААТ: Нема правна основа за врзани потписи и специјален обвинител

Академик - 15.07.2015

Професорката по административно право на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Ана Павловска – Данева, во врска со правните аспекти на популарно наречениот „Договор од Пржино“, потпишан од политичките лидери, вели дека правниците во двата тима повеќе ...