TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од денеска на сила Договорот ЕУ-Турција

Телма - 20.03.2016

Договорот меѓу Европската унија и Турција со кој треба да се стави крај на приливот мигранти во Европа, од денеска е на сила. Договорот беше постигнат пред два дена. Според документот, Анкара ќе прифати назад илегални мигранти кои преминале во ...

Од денеска на сила Договорот ЕУ-Турција

24 Вести - 20.03.2016

Договорот меѓу Европската унија и Турција со кој треба да се стави крај на приливот мигранти во Европа, од денеска е на сила. Договорот беше постигнат пред два дена. Според документот, Анкара ќе прифати назад илегални мигранти кои преминале во ...

Стапува на сила Договорот ЕУ - Турција

Р.С.Европа - 20.03.2016

Од денеска е на сила договорот меѓу Европската унија и Турција со кој треба да се стави крај на приливот мигранти во Европа. Договорот беше постигнат пред два дена и според документот Анкара ќе прифати назад илегални мигранти кои преминале во Грција ...

Стапи во сила договорот меѓу ЕУ и Турција за бегалците

Утрински - 20.03.2016

Договорот меѓу Европската унија и Турција со кој треба да се стави крај на приливот мигранти во Европа, од денеска е на сила. Договорот беше постигнат пред два дена. Според документот, Анкара ќе прифати назад илегални мигранти кои преминале во ...

Од денеска на сила Договорот ЕУ-Турција за крај на приливот мигранти во Европа

Либертас - 20.03.2016

Договорот меѓу Европската унија и Турција со кој треба да се стави крај на приливот мигранти во Европа, од денеска е на сила. Договорот беше постигнат пред два дена. Според документот, Анкара ќе прифати назад илегални мигранти кои преминале во ...

Од денеска на сила Договорот ЕУ-Турција

Идивиди - 20.03.2016

Брисел, 20 март 2016 (МИА) – Договорот меѓу Европската унија и Турција со кој треба да се стави крај на приливот мигранти во Европа, од денеска е на сила. Договорот беше постигнат пред два дена.

Стапи на сила Договорот ЕУ-Турција

+инфо - 20.03.2016

Договорот меѓу Европската унија и Турција со кој треба да се стави крај на приливот мигранти во Европа, од денеска е на сила. Договорот беше постигнат пред два дена. Според документот, Анкара ќе прифати назад илегални мигранти кои преминале во ...

Бегалците и мигрантите пристигнуваат во Грција и покрај стапувањето на сила на договорот ЕУ-Турција

Тера - 20.03.2016

Педесетина пресреќни што успеале да допловат со голем гумен чамец до брегот на Европа бегалци и имигранти се првите кои се истоварија на грчкиот остров Лезбос токму на денот кога на сила стапи договорот меѓу Европската унија и Турција, чија цел е да ...

Од денеска на сила Договорот ЕУ-Турција

Алфа - 20.03.2016

Според документот, Анкара ќе прифати назад илегални мигранти кои преминале во Грција вклучително и сириски бегалци, доколку ЕУ преземе некои сириски бегалци, а Анкара ќе добие пари, безвизен режим и напредок во преговорите за членство во Унијата.

Од денеска на сила Договорот ЕУ-Турција

Курир - 20.03.2016

Договорот меѓу Европската унија и Турција со кој треба да се стави крај на приливот мигранти во Европа, од денеска е на сила. Договорот беше постигнат пред два дена. Според документот, Анкара ќе прифати назад илегални мигранти кои преминале во ...

Од денеска на сила Договорот ЕУ-Турција

Локално - 20.03.2016

Договорот меѓу Европската унија и Турција со кој треба да се стави крај на приливот мигранти во Европа, од денеска е на сила.Договорот беше постигнат пред два дена. Според документот, Анкара ќе прифати назад илегални мигранти кои преминале во Грција ...

Денеска стапува на сила договорот ЕУ - Турција за враќање на мигрантите во Турција

Канал5 - 20.03.2016

Договорот меѓу Европспката унија и Турција според кој треба да се запре приливот на мигранти во Европа денеска стапува на сила. Договорот беше постигнат пред два дена во Брисел. Според договорот Анкара ќе ги прифати назад сите илегални мигранти кои ...

4000 еврочиновници “засукаа ракави” од денес да враќаат бегалци на Турција

Локално - 20.03.2016

Од денес во следните две недели сите странци без право да престојуваат во Грција треба бидат вратени во Турција. Тоа е дел од историскиот договор меѓу Европа и нашиот јужен сосед, постигнат пред неколку дена во Брисел.

Приказната со бегалците се уште не е завршена, сметаат аналитичарите

Алфа - 20.03.2016

Од полноќ започна да се спроведува договорот меѓу ЕУ и Турција за окончување на бегалската криза и враќање на бегалците во Турција. Сепак, според дел од аналитичарите, приказната со бегалците не е завршена.

Анкара ќе земе мигранти, три милијарди евра, визна либерализација и преговори за зачленување во ЕУ

Дневник - 20.03.2016

Договорот меѓу Европската Унија и Турција со кој треба да се стави крај на приливот мигранти во Европа од вчера е во сила. Но, премиерите на Унгарија и на Словачка, Виктор Орбан и Роберт Фицо, изјавиле дека нив „никаков договор што вклучува прием на ...

На сила договорот ЕУ-Турција: Каков третман ќе добијат бегалците

еМагазин - 20.03.2016

Договорот меѓу Европската унија и Турција со кој треба да се стави крај на приливот мигранти во Европа, од денеска е на сила. Договорот беше постигнат пред два дена. Според документот, Анкара ќе прифати назад илегални мигранти кои преминале во ...

Стапува на сила договорот меѓу ЕУ и Турција

Нетпрес - 20.03.2016

Договорот меѓу ЕУ и Турција со кој треба да се стави крај на приливот мигранти во Европа, од денеска е на сила, пишува МИА . Според Договорот што беше постигнат пред два дена, Анкара ќе прифати назад илегални мигранти кои преминале во Грција ...

Од денеска на сила Договорот ЕУ-Турција

Денешен - 20.03.2016

Договорот меѓу Европската унија и Турција со кој треба да се стави крај на приливот мигранти во Европа, од денеска е на сила. Договорот беше постигнат пред два дена. Според документот, Анкара ќе прифати назад илегални мигранти кои преминале во ...

Стапи на сила договорот за бегалци помеѓу Турција и ЕУ

Вечер - 20.03.2016

Се очекува бегалците да почнат да се враќаат во Турција од 4 април. Во Грција моментно има околу 47.500 бегалци, 8.200 на островите и 10.500 на Идомени Договорот меѓу Европската унија и Турција со кој треба да се стави крај на приливот мигранти во ...

Од денеска на сила Договорот ЕУ-Турција

ТВ21 - 20.03.2016

Договорот меѓу Европската унија и Турција со кој треба да се стави крај на приливот мигранти во Европа, од денеска е на сила. Договорот беше постигнат пред два дена. Според документот, Анкара ќе прифати назад илегални мигранти кои преминале во ...

Бегалците и мигрантите пристигнуваат во Грција и покрај стапувањето на сила ЕУ-Турција

Макфакс - 20.03.2016

Педесетина пресреќни што успеале да допловат со голем гумен чамец до брегот на Европа бегалци и имигранти се првите кои се истоварија на грчкиот остров Лезбос токму на денот кога на сила стапи договорот меѓу Европската унија и Турција, чија цел е да ...

Политичка гимнастика во Брисел

Дневник - 20.03.2016

ЕУ и Турција се договорија. Ја решија судбината на бегалците што доаѓаат од Мала Азија. По повеќе од една и пол година и стотици и илјадници кои во меѓувреме изгинаа. Сега изгледа дека било лесно да се постигне договор.

Од денеска на сила Договорот ЕУ-Турција

Lider - 20.03.2016

Договорот меѓу Европската унија и Турција со кој треба да се стави крај на приливот мигранти во Европа, од денеска е на сила. Договорот беше постигнат пред два дена. Според документот, Анкара ќе прифати назад илегални мигранти кои преминале во ...

САД го поздравија договорот ЕУ-Турција за мигрантска криза

24 Вести - 19.03.2016

Стејт департмент го поздрави договорот што го постигнаа ЕУ и Турција со цел да се стави крај на мигрантската криза, оценувајќи дека тој претставува „значаен чекор“. Ја поздравуваме формулацијата во договорот дека сите бегалци имаат право на заштита.

САД го поздравија договорот ЕУ-Турција за мигрантска криза

Телма - 19.03.2016

Американскиот Стејт департмент доцна синоќа го поздрави договорот што го постигнаа ЕУ и Турција со со цел да се стави крај на мигрантската криза, оценувајќи дека тој претставува „значаен чекор“.

Грција се подготвува за имплементација на договорот ЕУ-Турција за бегалците

Телма - 19.03.2016

Грчките власти денеска предупредија дека договорот за надминување на мигранстката криза, што вчера во Брисел го постигнаа ЕУ и Турција, мора да се имплементира постепено, бидејќи се уште треба да се прецизираат некои детали од него.

САД го поздравија договорот на ЕУ и Турција

Алсат-М - 19.03.2016

Американскиот Стејт департмент доцна синоќа го поздрави договорот што го постигнаа Европската Унија и Турција со цел да се стави крај на мигрантската криза, оценувајќи дека тој претставува „значаен чекор“.

Туск, Јункер и Давутоглу: Имаме договор што ќе стави крај на бегалската криза

Вест - 19.03.2016

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер заедно со турскиот премиер Ахмет Давутоглу официјално објавија дека е постигнат договор меѓу Европската унија и Турција за ставање крај на бегалската криза.

САД го поздравија договорот на ЕУ и Турција за мигрантската криза

Р.С.Европа - 19.03.2016

Американскиот Стејт департмент доцна синоќа го поздрави договорот што го постигнаа Европската Унија и Турција со цел да се стави крај на мигрантската криза, оценувајќи дека тој претставува „значаен чекор“.

Европскиот валкан и опасен пакт со Турција

Deutsche Welle - 19.03.2016

ЕУ го постигна она што се чинеше речиси невозможно: решение за бегалската криза. Пактот со Турција беше последен излез. Цената е висока, оценува Барбара Везел. Договорот со Анкара е еден вид политички успех за германската канцеларка.

САД со поддршка за договорот ЕУ-Турција за бегалската криза

Либертас - 19.03.2016

Американскиот Стејт департмент доцна синоќа го поздрави договорот што го постигнаа ЕУ и Турција со со цел да се стави крај на бегалската криза, оценувајќи дека тој претставува „значаен чекор“.

Организации за заштита на човекови права револтирани од договорот ЕУ-Турција за бегалците

Либертас - 19.03.2016

Неколку организации за заштита на човековите права вечерва изразија разочараност од Договорот за надминување на мигрантската криза, што денеска во Брисел го постигнаа ЕУ и Турција, јави ТАСС.

САД го поздравија договорот ЕУ-Турција за мигрантска криза

А1 On - 19.03.2016

Американскиот Стејт департмент доцна синоќа го поздрави договорот што го постигнаа ЕУ и Турција со со цел да се стави крај на мигрантската криза, оценувајќи дека тој претставува „значаен чекор“.

САД го поздравија договорот ЕУ-Турција за мигрантска криза

+инфо - 19.03.2016

Американскиот Стејт департмент доцна синоќа го поздрави договорот што го постигнаа ЕУ и Турција со со цел да се стави крај на мигрантската криза, оценувајќи дека тој претставува „значаен чекор“.

САД: Стејт департментот го поздрави договорот меѓу ЕУ и Турција

Телеграф - 19.03.2016

Во соопштението исто така се изразува и подготвеноста на САД да ги поддржат државите кои се најмногу погодени од бегалскиот прилив Американскиот Стејт департмент доцна синоќа го поздрави договорот што го постигнаа ЕУ и Турција со со цел да се стави ...

САД го поздравија договорот ЕУ-Турција за мигрантска криза

Сител - 19.03.2016

Американскиот Стејт департмент доцна синоќа го поздрави договорот што го постигнаа ЕУ и Турција со со цел да се стави крај на мигрантската криза, оценувајќи дека тој претставува „значаен чекор“.

Договорот со Турција – пакт со ѓаволот

Локално - 19.03.2016

ЕУ сепак го постигна посакуваното – најде некакво решение на бегалската криза. Засега. Пактот со Турција беше последната надеж на канцеларката Меркел. Но реализиран со премногу висока цена, пишува DW.

Грција се подготвува за имплементација на договорот ЕУ-Турција за бегалците

Сител - 19.03.2016

Грчките власти денеска предупредија дека договорот за надминување на мигранстката криза, што вчера во Брисел го постигнаа ЕУ и Турција, мора да се имплементира постепено, бидејќи се уште треба да се прецизираат некои детали од него.

ЕУ и Турција го запираат бегалскиот бран – балканската рута ќе се чува затворена

Алфа - 19.03.2016

Европската унија и Турција се договорија – бегалскиот бран се запира, воедно западнобалканската мигрантска рута ќе се држи затворена. Европската унија и Турција се договорија – бегалскиот бран се запира, воедно западнобалканската мигрантска рута ќе ...

Што договорија ЕУ и Турција за бегалците?

еМагазин - 19.03.2016

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер заедно со турскиот премиер Ахмет Давутоглу синоќа на прес-конференција во Брисел официјално објавија дека е постигнат договор меѓу Европската унија и Турција ...

САД го поздравија договорот ЕУ-Турција за мигрантска криза

ТВ21 - 19.03.2016

Американскиот Стејт департмент доцна синоќа го поздрави договорот што го постигнаа ЕУ и Турција со со цел да се стави крај на мигрантската криза, оценувајќи дека тој претставува „значаен чекор“.

САД го поздравија договорот ЕУ-Турција за мигрантска криза

Денешен - 19.03.2016

Американскиот Стејт департмент доцна синоќа го поздрави договорот што го постигнаа ЕУ и Турција со со цел да се стави крај на мигрантската криза, оценувајќи дека тој претставува „значаен чекор“.

Туск објави дека е постигнат договор со Турција, за Давутоглу историски ден

Денар - 19.03.2016

Претседателот не Европскиот совет, Доналд Туск, објави во петокот попладнето дека е постигнат договор за мигрантската криза меѓу Европската унија и Турција, додека турскиот премиер Ахмет Давутоглу петокот го нарече „историски ден“, пренесуваат ...

Илјадници на собирите за поддршка на мигрантите во Европа

Макфакс - 19.03.2016

Илјадници луѓе во саботата се собраа на собирите за поддршка на мигрантите во повеќе европски градови, ден по договорот меѓу Европската унија и Турција кој би требало да ја запре најтешката мигрантска криза на континентот по Втората свеска војна.

Брисел: Давутоглу и ЕУ-лидерите очекуваат договор за бегалците на денешните средби

Телма - 18.03.2016

За прашањето со бегалците не се тргува, туку тоа е прашање на вредности, порача утринава турскиот премиер Ахмет Давутоглу пред клучната средба со лидерите на Европската унија во Брисел од која тој очекува дека ќе се постигне договор за запирање на ...

Лидерите на ЕУ договорија план кој ќе и го понудат на Турција

Телма - 18.03.2016

Заедничка позиција, но не и текст на договорот што денеска ќе и биде понуден на Турција за решавање на бегалската криза, договорја рано утринава лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија по долгочасовни разговори во рамки на првиот ден од ...

Лидерите на ЕУ договорија план кој ќе и го понудат на Турција

24 Вести - 18.03.2016

Заедничка позиција, но не и текст на договорот што денеска ќе и биде понуден на Турција за решавање на бегалската криза, договорија рано утринава лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија по долгочасовни разговори во рамки на првиот ден од ...

ЕУ и Турција постигнаа договор за мигранската криза

24 Вести - 18.03.2016

Европската унија и Турција постигнаа нов договор за спречување на приливот на мигранти преку Егејското Море, објави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на својот налог на Твитер.

Меркел: Преговорите со Турција нема да бидат лесни

24 Вести - 18.03.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави, откако лидерите на ЕУ постигнаа договор за враќање на десетици илјади мигранти во Турција, дека денешните преговори со Анкара нема да бидат лесни.

Давутоглу: Се надевам на добар исход за Турција, ЕУ и имигрантите

24 Вести - 18.03.2016

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека гледа одредени потешкотии рамките на ЕУ во врска со исполнувањето на условите на договорот за мигрантите, но додаде дека се надева на позитивни резултати од денешниот разговор во Брисел.

Меркел: Преговорите со Турција нема да бидат лесни

Телма - 18.03.2016

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави, откако лидерите на ЕУ постигнаа договор за враќање на десетици илјади мигранти во Турција, дека денешните преговори со Анкара нема да бидат лесни.

Давутоглу: Се надевам на добар исход за Турција, ЕУ и имигрантите

Телма - 18.03.2016

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека гледа одредени потешкотии рамките на ЕУ во врска со исполнувањето на условите на договорот за мигрантите, но додаде дека се надева на позитивни резултати од денешниот разговор во Брисел.

ЕУ со "заеднички став" за бегалците, се чека одговорот на Турција

Нова ТВ - 18.03.2016

По долги преговори во петокот до доцна во ноќта, лидерите на 28 земји членки на ЕУ најдоа “заеднички став” за решавање на бегалската криза кој попладнево ќе му биде презентиран на турскиот премиер Ахмет Давутоглу.

ЕУ лидерите и Турција договараат решение за мигрантската криза

Телма - 18.03.2016

Според предлогот на ЕУ на Турција и е понудена финансиска помош и политички отстапки во замена за прифаќање десетици илјади мигранти кои патуваат кон Грција. Се уште не е јасно дали ќе биде постигнат договор.

Лидерите на Унијата со заеднички позиции за бегалската криза

24 Вести - 18.03.2016

На дводневниот, деветти по ред вонреден Самит што е посветен на бегалската криза, лидерите се обидуваат да го завршат принципиелниот договор постигнат минатата недела, според кој Турција мора да ги прими сите бегалци кои ќе пристигнат на нејзина ...

ЕУ и Турција го финализираа договорот за мигрантската криза

Телма - 18.03.2016

Преговарачите на ЕУ и Турција постигнаа согласност за нацрт договорот за мигрантската криза , кој сега мора да биде одобрен од лидерите на 28-те земји членки на Европската Унија. Веста преку твитер прв ја објави чешкиот премиер, Бохуслав Соботка а ...

Лидерите на ЕУ договорија план кој ќе и го понудат на Турција

Утрински - 18.03.2016

Заедничка позиција, но не и текст на договорот што денеска ќе и биде понуден на Турција за решавање на бегалската криза, договорја рано утринава лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија по долгочасовни разговори во рамки на првиот ден од ...

Лидерите на ЕУ договорија план кој ќе и го понудат на Турција

Вест - 18.03.2016

Заедничка позиција, но не и текст на договорот што денеска ќе и биде понуден на Турција за решавање на бегалската криза, договорја рано утринава лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија по долгочасовни разговори во рамки на првиот ден од ...

Туск, Јункер и Давутоглу - Имаме договор што ќе стави крај на бегалската криза

Утрински - 18.03.2016

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер, заедно со турскиот премиер Ахмет Давутоглу вечерва на прес-конференција во Брисел официјално објавија дека е постигнат договор меѓу Европската унија и ...

Давутоглу: Турција нема да стане затвор за бегалците

Р.С.Европа - 18.03.2016

Турција нема да дозволи да се претвори во затвор под отворено небо за бегалците, изјави синоќа во Анкара турскиот премиер Ахмед Давутоглу пред заминувањето за Брисел, каде што со лидерите на ЕУ ќе разговара за финализирање на договорот за ...

Организации за човековите права разочарани од договорот ЕУ-Турција

Алсат-М - 18.03.2016

Неколку организации за заштита на човековите права вечерва изразија разочараност од Договорот за надминување на мигрантската криза , што денеска во Брисел го постигнаа ЕУ и Турција, јави ТАСС.

Лидерите на ЕУ договорија план кој ќе и го понудат на Турција

Алсат-М - 18.03.2016

Заедничка позиција, но не и текст на договорот што денеска ќе и биде понуден на Турција за решавање на бегалската криза, договорја рано утринава лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија по долгочасовни разговори во рамки на првиот ден од ...

ЕУ лидерите согласни за понудата до Турција

Р.С.Европа - 18.03.2016

Лидерите на Европската унија се согласија да и понудат на Турција финансиски и политички концесии ако ги запре мигрантите кои стигнуваат во Грција. Тоа во Брисел ги зголеми надежите дека може да се постигне клучен договор за крај на мигрантската ...

Одобрен договорот ЕУ-Турција за мигрантската криза

Р.С.Европа - 18.03.2016

Европските лидери соопштија дека го одобриле договорот со Турција за намалување на мигрантската криза. „Договорот со Турција беше одобрен“, напиша финскиот премиер Јуха Сипила на твитер, откако лидерите на 20-те земји-членки на Унијата се состанаа ...

Постигнат договор меѓу ЕУ и Турција за мигрантите – ќе стапи во сила на 4 април

Капитал - 18.03.2016

Лидерите на Европската унија постигнаа договор со Турција за запирање на нелегалната миграција – враќањето на мигрантите ќе стартува на 4 април. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, претходно им го предаде на одобрување на лидерите на ...

ЕУ денеска ќе го договара со Турција планот за мигрантите за кој вчера се усогласија лидерите на Унијата

Капитал - 18.03.2016

Лидерите на Европската унија на самитот во Брисел договорија заедничка позиција за планот за враќање на десетици илјади мигранти во Турција, што предвидува сите илегални мигранти кои на грчките острови доаѓаат од Турција да бидат вратени во оваа ...

ЕУ и Турција, договор со многу прашања

Р.С.Европа - 18.03.2016

Лидерите на Европската унија се согласија да и понудат на Турција финансиски и политички отстапки ако го запре бранот мигрантите кон Грција. Тоа во Брисел ги зголеми надежите дека е можен договор за крај на мигрантската криза, но, од друга страна ...

Дилот со Турција полн со отворени прашања

Deutsche Welle - 18.03.2016

Членките на ЕУ дозволуваат да бидат уценувани од Турција во врска со бегалската криза. Но, можеби воопшто нема да дојде до договор, коментира Кристоф Хаселбах. Литванската претседателка Далиа Грубаускаите е позната по своите остри коментари.

ЕУ и Турција постигнаа контроверзен договор за бегалската криза

Deutsche Welle - 18.03.2016

Договорот меѓу Брисел и Анкара предвидува враќање на сите илегални мигранти од Грција во Турција. Турција ќе добие дополнителни средства и концесии од ЕУ. Сомнеж околу легалноста на договорот.

ЕУ и Турција постигнаа договор за мигранската криза

Алсат-М - 18.03.2016

Европската унија и Турција денеска постигнаа договор за надминување на мигрантската криза, со кој треба да запре приливот на бегалци преку Егејското Море и од недела сите нови мигранти што ќе пристигнуваат во Грција од Турција ќе бидат враќани ...

Турција: Во бегалската криза помагаме од чисто хумани причини, а немаме намера да се ценкаме

МКД - 18.03.2016

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу ги предупреди лидерите на Европската Унија дека Анкара нема намера да се ценка за прашањето за решавање на кризата со бегалците. Тој истакна дека понудата на Анкара да учествува во решавањето на проблемите е ...

Давутоглу и ЕУ-лидерите очекуваат договор за бегалците на денешните средби во Брисел

Либертас - 18.03.2016

За прашањето со бегалците не се тргува, туку тоа е прашање на вредности, порача утринава турскиот премиер Ахмет Давутоглу пред клучната средба со лидерите на Европската унија во Брисел од која тој очекува дека ќе се постигне договор за запирање на ...

Давутоглу и ЕУ-лидерите очекуваат договор за бегалците на денешните средби во Брисел

А1 On - 18.03.2016

За прашањето со бегалците не се тргува, туку тоа е прашање на вредности, порача утринава турскиот премиер Ахмет Давутоглу пред клучната средба со лидерите на Европската унија во Брисел од која тој очекува дека ќе се постигне договор за запирање на ...

Меркел: Преговорите со Турција нема да бидат лесни

А1 On - 18.03.2016

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави, откако лидерите на ЕУ постигнаа договор за враќање на десетици илјади мигранти во Турција, дека денешните преговори со Анкара нема да бидат лесни.

Лидерите на ЕУ договорија план кој ќе и го понудат на Турција

+инфо - 18.03.2016

Заедничка позиција, но не и текст на договорот што денеска ќе и биде понуден на Турција за решавање на бегалската криза, договорија рано утринава лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија по долгочасовни разговори во рамки на првиот ден од ...

Давутоглу: Се надевам на добар исход за Турција, ЕУ и имигрантите

+инфо - 18.03.2016

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека гледа одредени потешкотии рамките на ЕУ во врска со исполнувањето на условите на договорот за мигрантите, но додаде дека се надева на позитивни резултати од денешниот разговор во Брисел.

ПОСТИГНАТ ДОГОВОР: Мигрантите ќе се враќаат во Турција – Турција добива безвизен режим

МК News - 18.03.2016

Европската унија и Турција постигнаа нов договор за спречување на приливот на мигранти преку Егејското Море, објави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на својот налог на Твитер.

Лидерите на ЕУ договорија план кој ќе и го понудат на Турција

А1 On - 18.03.2016

Заедничка позиција, но не и текст на договорот што денеска ќе и биде понуден на Турција за решавање на бегалската криза, договорја рано утринава лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија по долгочасовни разговори во рамки на првиот ден од ...

Туск подготвен да го предаде договорот со Турција на усвојување

А1 On - 18.03.2016

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск е подготвен да им достави на лидерите на 28-те држави од Европската унија проект за договор со Турција за миграцијата и препорача тој да биде прифатен, јавија западни медиуми.

Организации за човековите права разочарани од договорот ЕУ-Турција за бегалците

+инфо - 18.03.2016

Неколку организации за заштита на човековите права вечерва изразија разочараност од Договорот за надминување на мигрантската криза, што денеска во Брисел го постигнаа ЕУ и Турција, јави ТАСС.

ЕУ и Турција постигнаа договор за мигранската криза

Идивиди - 18.03.2016

Брисел, 18 март 2016 (МИА) - Европската унија и Турција постигнаа нов договор за спречување на приливот на мигранти преку Егејското Море, објави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на својот налог на Твитер.

Туск подготвен да го предаде договорот со Турција на усвојување

+инфо - 18.03.2016

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск е подготвен да им достави на лидерите на 28 држави од Европската унија проект за договор со Турција за миграцијата и препорача тој да биде прифатен, јавија западни медиуми.

Лидерите на ЕУ договорија план кој ќе и го понудат на Турција

Идивиди - 18.03.2016

Брисел, 18 март 2016 (МИА) - Заедничка позиција, но не и текст на договорот што денеска ќе и биде понуден на Турција за решавање на бегалската криза, договорја рано утринава лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија по долгочасовни ...

ЕУ и Турција постигнаа договор за мигранската криза

А1 On - 18.03.2016

Европската унија и Турција постигнаа нов договор за спречување на приливот на мигранти преку Егејското Море, објави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на својот налог на Твитер.

Од недела примена на договорот помеѓу ЕУ и Турција за бегалците

Тера - 18.03.2016

Европските лидери соопштија дека го одобриле договорот со Турција за намалување на мигрантската криза. „Договорот со Турција беше одобрен“, напиша финскиот премиер Јуха Сипила на твитер, откако лидерите на 20-те земји-членки на Унијата се состанаа ...

ЕУ и Турција, договор со многу прашања

Правдико - 18.03.2016

Лидерите на Европската унија се согласија да и понудат на Турција финансиски и политички отстапки ако го запре бранот мигранти кон Грција. Тоа во Брисел ги зголеми надежите дека е можен договор за крај на мигрантската криза, но, од друга страна ...

Се чека одговорот на Турција

Тера - 18.03.2016

По долги преговори во петокот до доцна во ноќта, лидерите на 28 земји членки на ЕУ најдоа “заеднички став” за решавање на бегалската криза кој попладнево ќе му биде презентиран на турскиот премиер Ахмет Давутоглу.

ЕУ и Турција постигнаа договор за мигранската криза

+инфо - 18.03.2016

Европската унија и Турција постигнаа нов договор за спречување на приливот на мигранти преку Егејското Море, објави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на својот налог на Твитер.

ЕУ и Турција пред договор за бегалската криза

+инфо - 18.03.2016

Европската унија и Турција се пред конечен договор за решавање на проблемот со бегалската криза, јави дописникот на МИА од Брисел. По синоќешниот договор меѓу лидерите на 28-те земји членки на Унијата за позицијата во однос на договорот со Турција, ...

Од недела примена на договорот помеѓу ЕУ и Турција за бегалците

Либертас - 18.03.2016

ЕУ и Турција склучија договор за решавање на бегалската криза, најави пред малку финскиот премиер Јиха Сипила. Неговата примена почнува веќе во недела на 20 март, изјави чешкиот премиер по самитот во Брисел.

Туск, Јункер и Давутоглу: Имаме договор што ќе стави крај на бегалската криза

+инфо - 18.03.2016

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер заедно со турскиот премиер Ахмет Давутоглу вечерва на прес-конференција во Брисел официјално објавија дека е постигнат договор меѓу Европската унија и Турција ...

СРЕДБИ ВО БРИСЕЛ: Давутоглу и ЕУ-лидерите очекуваат договор за бегалците

Телеграф - 18.03.2016

Рано утрово, на Самитот на Европскиот совет, ЕУ-лидерите договорија заедничка позиција, но не и текст на договорот што денеска ќе ѝ биде понуден на Турција За прашањето со бегалците не се тргува, туку тоа е прашање на вредности, порача утринава ...

Давутоглу: За прашањето со бегалците не се тргува

Локално - 18.03.2016

За прашањето со бегалците не се тргува, туку тоа е прашање на вредности, порача утринава турскиот премиер Ахмет Давутоглу пред клучната средба со лидерите на Европската унија во Брисел од која тој очекува дека ќе се постигне договор за запирање на ...

Лидерите на ЕУ договорија план кој ќе и го понудат на Турција

Точка - 18.03.2016

Заедничка позиција, но не и текст на договорот што денеска ќе и биде понуден на Турција за решавање на бегалската криза, договорја рано утринава лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија по долгочасовни разговори во рамки на првиот ден од ...

МЕРКЕЛ: Преговорите со Турција нема да бидат лесни

Телеграф - 18.03.2016

Лидерите на ЕУ рано изутринава на Самитот во Брисел договорија заедничка позиција за планот за враќање на десетици илјади мигранти во Турција, кој денеска ќе му го презентираат на турскиот премиер Давутоглу Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави, ...

Договорот склучен: Мигрантите се враќаат во Турција, земјата добива безвизен режим

Локално - 18.03.2016

Европската унија и Турција постигнаа нов договор за спречување на приливот на мигранти преку Егејското Море, објави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на Твитер. информацијата ја потврди и литванската претседателка Далиа Грибаускаите, ...

Меркел: Преговорите со Турција нема да бидат лесни

Точка - 18.03.2016

Откако лидерите на ЕУ постигнаа договор за враќање на десетици илјади мигранти во Турција, германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека денешните преговори со Анкара нема да бидат лесни.

Давутоглу: Се надеваме на добар исход за Турција, мигрантите и ЕУ

Точка - 18.03.2016

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека гледа одредени потешкотии рамките на ЕУ во врска со исполнувањето на условите на договорот за мигрантите, но додаде дека се надева на позитивни резултати од денешниот разговор во Брисел, пренесува МИА, ...

Туск, Јункер и Давутоглу: Имаме договор што ќе стави крај на бегалската криза

Сител - 18.03.2016

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер заедно со турскиот премиер Ахмет Давутоглу вечерва на прес-конференција во Брисел официјално објавија дека е постигнат договор меѓу Европската унија и Турција ...

Меркел: Преговорите со Турција нема да бидат лесни

Алфа - 18.03.2016

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави, откако лидерите на ЕУ постигнаа договор за враќање на десетици илјади мигранти во Турција, дека денешните преговори со Анкара нема да бидат лесни.

ДАВИТОГЛУ: Се надевам на добар исход за Турција, ЕУ и за мигрантите

Телеграф - 18.03.2016

Сите треба да знаат дека нема да се прифати каков било договор кој Турција би ја претворил во отворен затвор за мигранти, рече турскиот премиер Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека гледа одредени потешкотии рамките на ЕУ во врска со ...

Меркел: Преговорите со Турција нема да бидат лесни

Курир - 18.03.2016

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави, откако лидерите на ЕУ постигнаа договор за враќање на десетици илјади мигранти во Турција, дека денешните преговори со Анкара нема да бидат лесни.

ЕУ и Турција постигнаа договор за мигранската криза

Сител - 18.03.2016

Европската унија и Турција постигнаа нов договор за спречување на приливот на мигранти преку Егејското Море, објави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на својот налог на Твитер.

Меркел: Преговорите со Турција нема да бидат лесни

Сител - 18.03.2016

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави, откако лидерите на ЕУ постигнаа договор за враќање на десетици илјади мигранти во Турција, дека денешните преговори со Анкара нема да бидат лесни.

Туск подготвен да го предаде договорот со Турција на усвојување

Точка - 18.03.2016

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск е подготвен да им достави на лидерите на 28-те држави од Европската унија проект за договор со Турција за миграцијата и препорача тој да биде прифатен, јавија западни медиуми.

ЛИДЕРИТЕ НА ЕУ СЕ ДОГОВОРИЈА: Турција ќе го добие најконкретниот предлог

Телеграф - 18.03.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел порача дека патот по кој ќе се постигне конечниот договор со Турција нема воопшто да биде лесен Заедничка позиција, но не и текст на договорот што денеска ќе ѝ биде понуден на Турција за решавање на бегалската ...

Организации за човековите права разочарани од договорот ЕУ-Турција за бегалците

Сител - 18.03.2016

Неколку организации за заштита на човековите права вечерва изразија разочараност од Договорот за надминување на мигрантската криза, што денеска во Брисел го постигнаа ЕУ и Турција, јави ТАСС.

Давутоглу: Се надевам на добар исход за Турција, ЕУ и имигрантите

Алфа - 18.03.2016

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека гледа одредени потешкотии рамките на ЕУ во врска со исполнувањето на условите на договорот за мигрантите, но додаде дека се надева на позитивни резултати од денешниот разговор во Брисел.

Лидерите на ЕУ договорија план кој ќе и го понудат на Турција

Курир - 18.03.2016

Заедничка позиција, но не и текст на договорот што денеска ќе и биде понуден на Турција за решавање на бегалската криза, договорја рано утринава лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија по долгочасовни разговори во рамки на првиот ден од ...

Давутоглу: Се надевам на добар исход за Турција, ЕУ и имигрантите

Локално - 18.03.2016

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека гледа одредени потешкотии рамките на ЕУ во врска со исполнувањето на условите на договорот за мигрантите, но додаде дека се надева на позитивни резултати од денешниот разговор во Брисел.

ЕУ и Турција постигнаа договор за мигрантската криза (ФОТО)

Курир - 18.03.2016

Европската унија и Турција постигнаа нов договор за спречување на приливот на мигранти преку Егејското Море, објави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на својот Твитер профил.

Лидерите на ЕУ договорија план кој ќе и го понудат на Турција

Сител - 18.03.2016

Заедничка позиција, но не и текст на договорот што денеска ќе и биде понуден на Турција за решавање на бегалската криза, договорја рано утринава лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија по долгочасовни разговори во рамки на првиот ден од ...

Туск објави дека е постигнат договор со Турција, за Давутоглу историски ден

Точка - 18.03.2016

Претседателот не Европскиот совет, Доналд Туск, објави во петокот попладнето дека е постигнат договор за мигрантската криза меѓу Европската унија и Турција, додека турскиот премиер Ахмет Давутоглу петокот го нарече „историски ден“, пренесуваат ...

Организации за човекови права негодуваат по договорот ЕУ-Турција

Локално - 18.03.2016

Неколку организации за заштита на човековите права вечерва изразија разочараност од Договорот за надминување на мигрантската криза, што денеска во Брисел го постигнаа ЕУ и Турција, јави ТАСС.

ЕУ лидерите согласни за понудата до Турција

Канал5 - 18.03.2016

Лидерите на Европската унија се согласија да и понудат на Турција финансиски и политички концесии ако ги запре мигрантите кои стигнуваат во Грција. Тоа во Брисел ги зголеми надежите дека може да се постигне клучен договор за крај на мигрантската ...

САМИТ ВО БРИСЕЛ: ЕУ пред договор за бегалците

Телеграф - 18.03.2016

Лидерите на ЕУ го поддржаа новиот нацрт-договор со Анкара што им го презентира Туск и сега останува уште негово конечно одобрување од страна на Давутоглу. соопштија извори во седиштето на ЕУ Европската Унија и Турција се пред конечен договор за ...

ТУРЦИЈА ДОБИ СÈ ШТО БАРАШЕ: Постигнат договор за мигрантската криза

Телеграф - 18.03.2016

Постигнувањето на спогодбата го потврди претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, со објава на Твитер Европската унија и Турција денеска постигнаа договор за надминување на мигрантската криза, со кој треба да запре приливот на бегалци преку ...

Давутоглу: Се надевам на добар исход за Турција, ЕУ и имигрантите

Сител - 18.03.2016

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека гледа одредени потешкотии рамките на ЕУ во врска со исполнувањето на условите на договорот за мигрантите, но додаде дека се надева на позитивни резултати од денешниот разговор во Брисел.

Давутоглу пресече: Турција нема да се претвори во затвор за бегалци

Локално - 18.03.2016

Ние ги променивме правилата на играта, вели премиерот Денес со голем интерес се очекува самитот во Брисел меѓу ЕУ и Турција, на која треба да се разгледаат можни решенија на кризата со мигрантите.

Давутоглу: За Турција проблемот со бегалците не е прашање на договор

Локално - 18.03.2016

Давутоглу изрази уверување дека ќе има договор со ЕУ. Турскиот премиер Ахмет Давутоглу ги предупреди лидерите на ЕУ дека предлогот на Анкара за ограничување на протокот на бегалци е хуманитарен прашање кое не подлежи на договарање.

Лидерите на ЕУ договорија план кој ќе и го понудат на Турција

Алфа - 18.03.2016

Европските лидери рано утрината се согласија на заедничка позиција, но без текст на договор за решавање на мигрантската криза, што веќе е понуден на Турција. Европските лидери рано утрината се согласија на заедничка позиција, но без текст на договор ...

Во Брисел го усогласуваат договорот со Турција

Локално - 18.03.2016

Денеска наутро претседателите на Советот на Европа и Европската комисија Доналд Туск и Жан-Клод Јункер планираат да ги претстават позицијата на ЕУ пред премиерот на Турција, Ахмет Давутоглу.

Обид да се официјализира договорот за бегалската криза

Канал5 - 18.03.2016

Ако пред десет дена Европската унија триумфално најави дека е најдено решение за бегалската криза, сега на дводневниот самит во Брисел, Унијата сама се демантира, Европа и Турција и покрај големата желба да се договорат сепак меѓу нив има планини ...

ЕУ и Турција конечно се договорија за бегалците и за турските привилегии

Алфа - 18.03.2016

Нацрт договорот предвидува Анкара да ги прифати назад сите нелегални имигранти кои пристигнале во Грција, а за возврат ЕУ ќе прими на своја територија дел од сириските бегалци, ќе и исплати на Турција три милијарди евра, ќе го укине визниот режим за ...

Давутоглу и ЕУ-лидерите очекуваат договор за бегалците

Вечер - 18.03.2016

За прашањето со бегалците не се тргува, туку тоа е прашање на вредности, порача утринава турскиот премиер Ахмет Давутоглу пред клучната средба со лидерите на Европската унија во Брисел од која тој очекува дека ќе се постигне договор за запирање на ...

Меркел: Преговорите со Турција нема да бидат лесни

ТВ21 - 18.03.2016

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави, откако лидерите на ЕУ постигнаа договор за враќање на десетици илјади мигранти во Турција, дека денешните преговори со Анкара нема да бидат лесни.

Меркел: Преговорите со Турција нема да бидат лесни

Репортер - 18.03.2016

Германскaта канцеларка Ангела Меркел изјави дека откако лидерите на ЕУ, постигнаа договор за враќање на десетици илјади мигранти во Турција, денешните преговори со Анкара нема да бидат лесни.

Меркел: Преговорите со Турција нема да бидат лесни

Денешен - 18.03.2016

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави, откако лидерите на ЕУ постигнаа договор за враќање на десетици илјади мигранти во Турција, дека денешните преговори со Анкара нема да бидат лесни.

Лидерите на ЕУ договорија план кој ќе и го понудат на Турција

Нетпрес - 18.03.2016

Заедничка позиција, но не и текст на договорот што денеска ќе и биде понуден на Турција за решавање на бегалската криза, договорја рано утринава лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија по долгочасовни разговори во рамки на првиот ден од ...

ЕУ и Турција постигнаа договор за мигрантската криза

Fox.mk - 18.03.2016

Европската унија и Турција постигнаа нов договор за спречување на приливот на мигранти преку Егејското Море, објави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на својот Твитер профил.

Меркел: Преговорите со Турција нема да бидат лесни

Република - 18.03.2016

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави, откако лидерите на ЕУ постигнаа договор за враќање на десетици илјади мигранти во Турција, дека денешните преговори со Анкара нема да бидат лесни.

Лидерите на ЕУ договорија план кој ќе ѝ го понудат на Турција

Вечер - 18.03.2016

Неколку лидери на Унијата, по крајот на првиот ден од Самитот, рано утирнава на друштвената мрежа „Твитер" објавија дека постигнале заеднички став што претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, претседателот на Европската комисија Жан-Клод ...

Давутоглу: Турција нема да се претвори во затвор за бегалците

ТВ21 - 18.03.2016

Турција нема да дозволи да се претвори во затвор под отворено небо за бегалците, изјави вечерва во Анкара турскиот премиер Ахмет Давутоглу пред заминувањето за Брисел, каде утре со лидерите на ЕУ ќе разговара за финализирање на договорот за ...

Падна договор, што ќе и понуди ЕУ на Турција за да се „спаси“ од бегалците?

еМагазин - 18.03.2016

Заедничка позиција, но не и текст на договорот што денеска ќе и биде понуден на Турција за решавање на бегалската криза, договорја рано утринава лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија по долгочасовни разговори во рамки на првиот ден од ...

Турција нема да се претвори во затвор за бегалците!

Вечер - 18.03.2016

Турција нема да дозволи да се претвори во затвор под отворено небо за бегалците, изјави вечерва во Анкара турскиот премиер Ахмет Давутоглу пред заминувањето за Брисел Турција нема да дозволи да се претвори во затвор под отворено небо за бегалците, ...

Давутоглу: Се надеваме на добар исход за Турција, мигрантите и ЕУ

Нетпрес - 18.03.2016

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека гледа одредени потешкотии рамките на ЕУ во врска со исполнувањето на условите на договорот за мигрантите, но додаде дека се надева на позитивни резултати од денешниот разговор во Брисел, пренесува МИА , ...

Давутоглу: Турција нема стане затвор за бегалците

еМагазин - 18.03.2016

Турција нема да дозволи да се претвори во затвор под отворено небо за бегалците, изјави вечерва во Анкара турскиот премиер Ахмет Давутоглу пред заминувањето за Брисел, каде утре со лидерите на ЕУ ќе разговара за финализирање на договорот за ...

ЕУ и Турција постигнаа договор за мигранската криза

Денешен - 18.03.2016

Европската унија и Турција постигнаа нов договор за спречување на приливот на мигранти преку Егејското Море, објави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на својот налог на Твитер.

Туск, Јункер и Давутоглу: Имаме договор што ќе стави крај на бегалската криза

Република - 18.03.2016

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер заедно со турскиот премиер Ахмет Давутоглу вечерва на прес-конференција во Брисел официјално објавија дека е постигнат договор меѓу Европската унија и Турција ...

Преговорите со Турција нема да бидат лесни

Вечер - 18.03.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави, откако лидерите на ЕУ постигнаа договор за враќање на десетици илјади мигранти во Турција, дека денешните преговори со Анкара нема да бидат лесни Германската канцеларка Ангела Меркел изјави, откако ...

Туск, Јункер и Давутоглу: Имаме договор што ќе стави крај на бегалската криза

Денешен - 18.03.2016

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер заедно со турскиот премиер Ахмет Давутоглу вечерва на прес-конференција во Брисел официјално објавија дека е постигнат договор меѓу Европската унија и Турција ...

Туск подготвен да го предаде договорот со Турција на усвојување

Република - 18.03.2016

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск е подготвен да им достави на лидерите на 28-те држави од Европската унија проект за договор со Турција за миграцијата и препорача тој да биде прифатен, јавија западни медиуми.

ЕУ и Турција постигнаа договор за мигранската криза

Република - 18.03.2016

Европската унија и Турција постигнаа нов договор за спречување на приливот на мигранти преку Егејското Море, објави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на својот налог на Твитер.

Туск, Јункер и Давутоглу: Постигнат е договор за крај на бегалската криза

Нетпрес - 18.03.2016

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер заедно со турскиот премиер Ахмет Давутоглу вечерва на прес-конференција во Брисел официјално објавија дека е постигнат договор меѓу Европската унија и Турција ...

Туск, Јункер и Давутоглу: Имаме договор што ќе стави крај на бегалската криза

Press24 - 18.03.2016

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер заедно со турскиот премиер Ахмет Давутоглу вечерва на прес-конференција во Брисел официјално објавија дека е постигнат договор меѓу Европската унија и Турција ...

DW: Дилот со Турција полн со отворени прашања

Репортер - 18.03.2016

Членките на ЕУ дозволуваат да бидат уценувани од Турција во врска со бегалската криза. Но, можеби воопшто нема да дојде до договор, коментира Кристоф Хаселбах. Литванската претседателка Далиа Грубаускаите е позната по своите остри коментари.

ЕУ се договори со Турција за превземање на бегалците

Позитив.мк - 18.03.2016

Европските лидери соопштуваат дека Самитот со Турција дал резултати и дека е постигнат договор за превземање на бегалците кои на нелегален начин преминале во Грција, а потоа и низ Европа. Дел од политичарите во ЕУ се предомислуваа дали се навистина ...

ЕУ договори план за враќање на бегалци, се чека одобрение од Давутоглу

Република - 18.03.2016

Лидерите на членките на ЕУ на самитот во Брисел договориле заедничка позиција за планот за враќање на десетина илјади мигранти во Турција која ќе му биде понудена денеска на турскиот премиер Ахмед Давутоглу.

ЕУ договори заеднички став за надминување на мигрантската криза

Репортер - 18.03.2016

Лидерите на ЕУ се согласија за заедничка позиција која што ќе ја презентираат на Турција во обид да постигнат конечен договор за надминување на мигрантската криза, изјави премиерот на Луксембург Ксавиер Бетел.

Меркел: Преговорите со Турција нема да бидат лесни

Нетпрес - 18.03.2016

Откако лидерите на ЕУ постигнаа договор за враќање на десетици илјади мигранти во Турција, германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека денешните преговори со Анкара нема да бидат лесни.

Давутоглу: Немаме намера да се пазариме со ЕУ во однос на бегалската криза

Макфакс - 18.03.2016

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу ги предупредил лидерите на Европската унија (ЕУ) дека Анкара нема намера да се пазари по прашањето на решавањето на бегалската криза, пренесуваат светските агенции.

Туск подготвен да го предаде договорот со Турција на усвојување

Нетпрес - 18.03.2016

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск е подготвен да им достави на лидерите на 28-те држави од Европската унија проект за договор со Турција за миграцијата и препорача тој да биде прифатен, јавија западни медиуми.

ЕУ договори заеднички став, но не и текстот на договорот со Турција

Макфакс - 18.03.2016

Челниците на 28-те земји членки на Европската унија по првиот ден од самитот во Брисел договорија заеднички став, но ни и текстот од договорот кој ќе треба да ѝ биде понуден на Турција за решавање на мигрантската криза.

Туск им го претставил на челниците на ЕУ компромисниот предлог за договорот со Турција

Макфакс - 18.03.2016

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, им го претставил во петокот на челниците на земјите членки на Европската унија компромисниот предлог за договорот за бегалската криза и побара од нив да ги прифатат без промени.

Туск објави дека е постигнат договор со Турција, за Давутоглу историски ден

Макфакс - 18.03.2016

Претседателот не Европскиот совет, Доналд Туск, објави во петокот попладнето дека е постигнат договор за мигрантската криза меѓу Европската унија и Турција, додека турскиот премиер Ахмет Давутоглу петокот го нарече „историски ден“, пренесуваат ...

Лидерите на ЕУ договорија план кој ќе и го понудат на Турција

Денешен - 18.03.2016

Заедничка позиција, но не и текст на договорот што денеска ќе и биде понуден на Турција за решавање на бегалската криза, договорја рано утринава лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија по долгочасовни разговори во рамки на првиот ден од ...

Очекувања од самитот за бегалската криза

МРТ - 18.03.2016

Дали Европската Унија и Турција ќе најдат заедничко решение за бегалската криза? Официјален Брисел ќе го презентира планот на турскиот премиер, Давутоглу... Нема формален договор меѓу лидерите на ЕУ, само заеднички став за ресавање на бегалската ...

Организации за човековите права разочарани од договорот ЕУ-Турција за бегалците

Press24 - 18.03.2016

Неколку организации за заштита на човековите права вечерва изразија разочараност од Договорот за надминување на мигрантската криза, што денеска во Брисел го постигнаа ЕУ и Турција, јави ТАСС.

Преговорите со Турција за бегалците почнуваат со „заеднички став“, но без „конкретна согласност“

Фактор - 18.03.2016

По пет часа на преговори европските лидери се обединија околу единствена позиција пред денешната средба на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер и на холандскиот премиер Марк Руте со ...

Европа се договори со Анкара, се чека датум за акција

Дневник - 18.03.2016

Европската Унија и Турција постигнаа договор за спречување на приливот на имигранти преку Егејското Море, објави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на својот налог на „Твитер“, пренесува МИА.

Туск, Јункер и Давутоглу: Имаме договор што ќе стави крај на бегалската криза

Lider - 18.03.2016

Претседателите на Европскиот совет и на Европската комисија, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер заедно со турскиот премиер Ахмет Давутоглу вечерва на прес-конференција во Брисел официјално објавија дека е постигнат договор меѓу Европската унија и Турција ...

ЕУ и Турција постигнаа договор за мигранската криза

Lider - 18.03.2016

Европската унија и Турција денеска постигнаа договор за надминување на мигрантската криза, со кој треба да запре приливот на бегалци преку Егејското Море и од недела сите нови мигранти што ќе пристигнуваат во Грција од Турција ќе бидат враќани ...

Во Брисел клучен Самит на Европскиот совет за решавање на бегалската криза

Телма - 17.03.2016

Шефовите на држави или влади на земјите-членки на Европската унија, попладнево и утре изутрина во Брисел ќе го одржат клучниот Самит на Европскиот совет на кој главна тема е бегалската криза и нејзиното решавање во Европа.

Денеска и утре во Брисел клучен Самит на Европскиот совет за решавање на бегалската криза

24 Вести - 17.03.2016

Шефовите на држави или влади на земјите-членки на Европската унија, попладнево и утре изутрина во Брисел ќе го одржат клучниот Самит на Европскиот совет на кој главна тема е бегалската криза и нејзиното решавање во Европа.

Протести во Шпанија против спогодбата меѓу ЕУ и Турција за мигрантите

24 Вести - 17.03.2016

Околу 5.000 лица синоќа се собраа на протест во центарот на Мадрид против спогодбата меѓу Европската унија и Турција за ограничување на приливот на мигранти. „ЕУ е нечовечна кон бегалците“, пишуваше на еден транспарент што учесниците на протестот го ...

Давутоглу: Турција нема да се претвори во затвор за бегалците

24 Вести - 17.03.2016

Турција нема да дозволи да се претвори во затвор под отворено небо за бегалците, изјави вечерва во Анкара турскиот премиер Ахмет Давутоглу пред заминувањето за Брисел, каде утре со лидерите на ЕУ ќе разговара за финализирање на договорот за ...

Туск: Повеќе сум внимателен отколку што сум оптимист

Телма - 17.03.2016

Претседателот на Советот на Европа Доналд Туск изјави дека „повеќе е внимателен отколку што е оптимист“ во врска со шансите за постигнување на договор со Турција за запирање на мигрантскиот бран во Европа.

Оланд: За глобален договор меѓу ЕУ и Турција се потребни дополнителни гаранции

24 Вести - 17.03.2016

Франција смета дека меѓу ЕУ и Турција може да биде постигнат „глобален договор“, но дека за тоа се потребни дополнителни гаранции, изјави денеска во Брисел францускиот претседател Франсоа Оланд.

Давутоглу: Турција нема да се претвори во затвор за бегалците

Телма - 17.03.2016

Турција нема да дозволи да се претвори во затвор под отворено небо за бегалците, изјави вечерва во Анкара турскиот премиер Ахмет Давутоглу пред заминувањето за Брисел, каде утре со лидерите на ЕУ ќе разговара за финализирање на договорот за ...

ЕУ за враќањето на мигрантите во Турција

Глас на Америка - 17.03.2016

Контроверзниот план е мета на критика од групи за човекови права и пречекан со резерва од некои држави Лидерите на ЕУ за време на дводневниот самит во Брисел, се очекува да го финализираат договорот со Турција во однос на мигрантите.

Франција очекува глобален договор, Германија изразува внимателен оптимизам на Самитот во Брисел

Телма - 17.03.2016

Лидерите на Европската унија попладнево во Брисел започнаа уште една рунда преговори со цел изнаоѓање решение за бегалската криза. Унијата смета дека, освен западно балканскиот коридор, кој бегалците и мигрантите го користат за пристигнување во ...

Самит ЕУ-Турција, конечна одлука за бегалската криза

24 Вести - 17.03.2016

Тема на разговор на самитот кој се одржува во Брисел се очекува да биде договорот кој на 7-ми март ЕУ го постигна со Турција, посветен на мигрантската криза. Договорот уште на самиот почеток беше проблематичен за скоро сите членки на унијата.

Европа во комплицирана потрага по легално и хумано решение за бегалците

Нова ТВ - 17.03.2016

Додека европските лидери патуваат кон Брисел на самитот со Турција закажан за денес и утре, Европскиот парламент (ЕП), Обединетите нации (ОН) и невладините организации низ цела Европа го креваат гласот против нацрт договорот со Турција за бегалците.

Самит на ЕУ за финализирање на договорот за мигрантската криза со Турција

Телма - 17.03.2016

Европските лидери во наредните два дена ќе се обидат да го финализираат договорот со Турција за справување со мигрантската криза. Со нацрт договорот се предвидува дека Турција ќе мора да ги прими назад сите мигранти кои од оваа држава пристигнуваат ...

Во Брисел клучен Самит на Европскиот совет за решавање на бегалската криза

Утрински - 17.03.2016

Шефовите на државите и владите на земјите-членки на Европската унија, попладнево и утре изутрина во Брисел ќе го одржат клучниот Самит на Европскиот совет на кој главна тема е бегалската криза и нејзиното решавање во Европа.

Давутоглу - Турција нема да се претвори во затвор за бегалците

Утрински - 17.03.2016

Турција нема да дозволи да се претвори во затвор под отворено небо за бегалците, изјави вечерва во Анкара турскиот премиер Ахмет Давутоглу пред заминувањето за Брисел, каде утре со лидерите на ЕУ ќе разговара за финализирање на договорот за ...

ЕУ самит за договорот со Турција за мигрантската криза

Р.С.Европа - 17.03.2016

Лидерите на Европската унија денеска почнуваат тежок состанок за да го потурнат важниот договор со Турција за справување со мигрантската криза. Тој е доведен под прашалник откако Кипар го услови со поддршката на Анкара на мировните преговори во таа ...

ЕУ договорот со Турција за мигрантите зависи од Кипар

Р.С.Европа - 17.03.2016

Лидерите на Европската унија на дводневен тежок состанок за финализација на важниот договор кој начелно е постигнат со Турција за справување со мигрантската криза. Тој е доведен под прашалник откако Кипар го услови со поддршката на Анкара за ...

Ќе има ли турско-европски дил за бегалците?

Утрински - 17.03.2016

Членките на ЕУ поделени околу тоа дали ова е шанса да се спречи мигрантската криза или само турска уцена што не може да се одбие Димитар Чулев Напорни преговори со неизвесен крај се очекуваат на самитот ЕУ-Турција, кој денес, втор ден, се одржуваат ...

За еден месец од Турција веќе нема да доаѓаат мигранти, вели холандскиот премиер

МКД - 17.03.2016

Холандскиот премиер Марк Руте изјави дека во рок од еден месец мигрантите ќе престанат да доаѓаат од Турција во Европската Унија. Освен тоа, вели тој, на дводневниот самит во Брисел ќе бидат разработени деталите од договорот со Анкара.

Самит ЕУ-Турција: Може ли преговорите да дадат решение за бегалската криза?

МКД - 17.03.2016

Лидерите на Европската Унија се сретнуваат денес во Брисел за да го финализираат договорот со Турција со кој таа би се обврзала да ги сопре емигрантите на патот кон Европа, а за возврат би добила европска помош и други отстапки, но преговорите ќе ...

Денеска Брисел одлучува за бегалската криза

+инфо - 17.03.2016

Шефовите на држави или влади на земјите-членки на Европската унија, попладнево и утре изутрина во Брисел ќе го одржат клучниот Самит на Европскиот совет на кој главна тема е бегалската криза и нејзиното решавање во Европа.

Клучен Самит на Европскиот совет за решавање на бегалската криза

А1 On - 17.03.2016

Шефовите на држави или влади на земјите-членки на Европската унија, попладнево и утре изутрина во Брисел ќе го одржат клучниот Самит на Европскиот совет на кој главна тема е бегалската криза и нејзиното решавање во Европа.

Туск: Повеќе сум внимателен отколку што сум оптимист

А1 On - 17.03.2016

Претседателот на Советот на Европа Доналд Туск изјави дека „повеќе е внимателен отколку што е оптимист“ во врска со шансите за постигнување на договор со Турција за запирање на мигрантскиот бран во Европа.

Протести во Шпанија против спогодбата меѓу ЕУ и Турција за мигрантите

А1 On - 17.03.2016

Околу 5.000 лица синоќа се собраа на протест во центарот на Мадрид против спогодбата меѓу Европската унија и Турција за ограничување на приливот на мигранти, пренесе ТАСС. „ЕУ е нечовечна кон бегалците“, пишуваше на еден транспарент што учесниците ...

Туск: Повеќе сум внимателен отколку што сум оптимист

+инфо - 17.03.2016

Претседателот на Советот на Европа Доналд Туск изјави дека „повеќе е внимателен отколку што е оптимист“ во врска со шансите за постигнување на договор со Турција за запирање на мигрантскиот бран во Европа.

Протести во Шпанија против спогодбата меѓу ЕУ и Турција за мигрантите

+инфо - 17.03.2016

Околу 5.000 лица синоќа се собраа на протест во центарот на Мадрид против спогодбата меѓу Европската унија и Турција за ограничување на приливот на мигранти, пренесе ТАСС. „ЕУ е нечовечна кон бегалците“, пишуваше на еден транспарент што учесниците ...

Кипар се закани со вето и блокада на договорот меѓу ЕУ и Турција за мигрантите

+инфо - 17.03.2016

Властите во Кипар соопштија денеска дека можат да го искористат правото на вето и да го блокираат договорот меѓу Турција и ЕУ за надминување на мигрантската криза, доколку Анкара не ги отвори пристаништата и аеродромите за островот.

Руте: Мигрантите ќе престанат да доаѓаат од Турција во ЕУ за еден месец

+инфо - 17.03.2016

Холандскиот премиер Март Руте денеска изјави дека мигрантите ќе престанат од Турција да доаѓаат во Европската унија во рок од еден месец, според новиот догвоор со Анкара чии детали ќе бидат усогласени на дводневен самит во Брисел.

Руте: Мигрантите ќе престанат да доаѓаат од Турција во ЕУ за еден месец

А1 On - 17.03.2016

Холандскиот премиер Март Руте денеска изјави дека мигрантите ќе престанат од Турција да доаѓаат во Европската унија во рок од еден месец, според новиот догвоор со Анкара чии детали ќе бидат усогласени на дводневен самит во Брисел.

Клучен Самит на Европскиот совет за решавање на бегалската криза

Точка - 17.03.2016

Шефовите на држави или влади на земјите-членки на Европската унија, попладнево и утре изутрина во Брисел ќе го одржат клучниот Самит на Европскиот совет на кој главна тема е бегалската криза и нејзиното решавање во Европа.

Денеска и утре во Брисел клучен Самит на Европскиот совет за решавање на бегалската криза

Алфа - 17.03.2016

Шефовите на држави или влади на земјите-членки на Европската унија, попладнево и утре изутрина во Брисел ќе го одржат клучниот Самит на Европскиот совет на кој главна тема е бегалската криза и нејзиното решавање во Европа.

Протести во Шпанија против спогодбата меѓу ЕУ и Турција за мигрантите

Точка - 17.03.2016

Околу 5.000 лица синоќа се собраа на протест во центарот на Мадрид против спогодбата меѓу Европската унија и Турција за ограничување на приливот на мигранти, пренесе ТАСС. „ЕУ е нечовечна кон бегалците“, пишуваше на еден транспарент што учесниците ...

Клучен Самит на Европскиот совет за решавање на бегалската криза

Курир - 17.03.2016

Шефовите на држави или влади на земјите-членки на Европската унија, попладнево и утре изутрина во Брисел ќе го одржат клучниот Самит на Европскиот совет на кој главна тема е бегалската криза и нејзиното решавање во Европа.

БРИСЕЛ: Претстои клучниот Самит за решавање на бегалската криза

Телеграф - 17.03.2016

Сè што вечерва лидерите на ЕУ ќе се договорат, утре во рамки на вториот ден од Самитот на Европскиот совет ќе се потпише и утврди и со Турција Шефовите на државите и владите на земјите членки на Европската Унија, попладнево и утре изутрина во Брисел ...

ТУСК: Не сум оптимист, повеќе сум внимателен

Телеграф - 17.03.2016

Претседателот на Советот на Европа додаде дека договорот мора во целост да биде во согласност со европското и со меѓународното право Претседателот на Советот на Европа, Доналд Туск, изјави дека повеќе е внимателен отколку што е оптимист во врска со ...

Туск: Повеќе сум внимателен отколку што сум оптимист

Сител - 17.03.2016

Претседателот на Советот на Европа Доналд Туск изјави дека „повеќе е внимателен отколку што е оптимист“ во врска со шансите за постигнување на договор со Турција за запирање на мигрантскиот бран во Европа.

Тешки преговори на самитот на ЕУ и Турција

Точка - 17.03.2016

Челниците на Европската унија ќе се сретнат подоцна во четвртокот во Брисел за со претставниците на Турција да го финализираат договорот со кој оваа земја би се обврзала да ги запре мигрантите на патот кон западните и северните земји од Унијата, а ...

Денеска и утре во Брисел клучен Самит на Европскиот совет за решавање на бегалската криза

Сител - 17.03.2016

Шефовите на држави или влади на земјите-членки на Европската унија, попладнево и утре изутрина во Брисел ќе го одржат клучниот Самит на Европскиот совет на кој главна тема е бегалската криза и нејзиното решавање во Европа.

ФРАНЦИЈА: Потребен е глобален договор меѓу ЕУ и Турција

Телеграф - 17.03.2016

Франсоа Оланд, пред започнувањето на самитот во Брисел, даде изјава дека се потребни дополнителни гаранции од страна на Турција Франција смета дека меѓу ЕУ и Турција може да биде постигнат „глобален договор“, но дека за тоа се потребни дополнителни ...

Протести во Шпанија против спогодбата меѓу ЕУ и Турција за мигрантите

Сител - 17.03.2016

Околу 5.000 лица синоќа се собраа на протест во центарот на Мадрид против спогодбата меѓу Европската унија и Турција за ограничување на приливот на мигранти, пренесе ТАСС. „ЕУ е нечовечна кон бегалците“, пишуваше на еден транспарент што учесниците ...

Оланд бара дополнителни гаранции од Турција пред склучувањето на „глобалниот договор“

Локално - 17.03.2016

Франција смета дека меѓу ЕУ и Турција може да биде постигнат „глобален договор“, но дека за тоа се потребни дополнителни гаранции, изјави денеска во Брисел францускиот претседател Франсоа Оланд.

ЕУ ја отвора вратата за Турција?

Локално - 17.03.2016

Дводневниот состанок на лидерите со Давутоглу започнува во Брисел По втор пат овој месец, Европскиот совет ќе заседава во обид да постигне договор со Турција за мастеринг на миграциските текови.

КИПАР СЕ ЗАКАНУВА: Вето и блокирање на договорот меѓу ЕУ и Турција за мигрантите

Телеграф - 17.03.2016

Турција да ги исполни обврските за отворање на пристаништата и аеродромите за островот за кипарскиот сообраќај и да ги нормализира односите со Никозија Властите во Кипар соопштија денеска дека можат да го искористат правото на вето и да го блокираат ...

Во Брисел клучен Самит на Европскиот совет за решавање на бегалската криза

Локално - 17.03.2016

Шефовите на државите и владите на земјите-членки на Европската унија, попладнево и утре изутрина во Брисел ќе го одржат клучниот Самит на Европскиот совет на кој главна тема е бегалската криза и нејзиното решавање во Европа.

Самит на Европскиот совет за решавање на бегалската криза

Вечер - 17.03.2016

Шефовите на државите и владите на земјите-членки на Европската унија, попладнево и утре изутрина во Брисел ќе го одржат клучниот Самит на Европскиот совет на кој главна тема е бегалската криза и нејзиното решавање во Европа.

Во Брисел клучен Самит на Европскиот совет за решавање на бегалската криза

ТВ21 - 17.03.2016

Шефовите на државите и владите на земјите-членки на Европската унија, попладнево и утре изутрина во Брисел ќе го одржат клучниот Самит на Европскиот совет на кој главна тема е бегалската криза и нејзиното решавање во Европа.

Клучен Самит на Европскиот совет за решавање на бегалската криза

Нетпрес - 17.03.2016

Шефовите на држави или влади на земјите-членки на Европската унија, попладнево и утре изутрина во Брисел ќе го одржат клучниот Самит на Европскиот совет на кој главна тема е бегалската криза и нејзиното решавање во Европа.

Протести во Шпанија против спогодбата меѓу ЕУ и Турција за мигрантите

Нетпрес - 17.03.2016

Околу 5.000 лица синоќа се собраа на протест во центарот на Мадрид против спогодбата меѓу Европската унија и Турција за ограничување на приливот на мигранти, пренесе ТАСС. „ЕУ е нечовечна кон бегалците“, пишуваше на еден транспарент што учесниците ...

Протести против спогодбата меѓу ЕУ и Турција за мигрантите

Вечер - 17.03.2016

Околу 5.000 лица синоќа се собраа на протест во центарот на Мадрид против спогодбата меѓу Европската унија и Турција за ограничување на приливот на мигранти Околу 5.000 лица синоќа се собраа на протест во центарот на Мадрид против спогодбата меѓу ...

Во Брисел клучен Самит на Европскиот совет за решавање на бегалската криза

Press24 - 17.03.2016

Шефовите на државите и владите на земјите-членки на Европската унија, попладнево и утре изутрина во Брисел ќе го одржат клучниот Самит на Европскиот совет на кој главна тема е бегалската криза и нејзиното решавање во Европа.

Втора рунда пазарење со мигрантите на ЕУ и Турција

Позитив.мк - 17.03.2016

Челниците на Европската унија ќе се сретнат денеска во Брисел со претставниците на Турција за да го финализираат договорот со кој оваа земја би се обврзала да ги запре мигрантите на патот кон западните и северните земји од Унијата, а за возврат би ...

Самит на Европскиот совет за решавање на бегалската криза

Република - 17.03.2016

Шефовите на државите и владите на земјите-членки на Европската унија, попладнево и утре изутрина во Брисел ќе го одржат клучниот Самит на Европскиот совет на кој главна тема е бегалската криза и нејзиното решавање во Европа.

Туск: Повеќе сум внимателен отколку што сум оптимист

Денешен - 17.03.2016

Претседателот на Советот на Европа Доналд Туск изјави дека „повеќе е внимателен отколку што е оптимист“ во врска со шансите за постигнување на договор со Турција за запирање на мигрантскиот бран во Европа.

Давутоглу: Турција нема да се претвори во затвор за бегалците

Република - 17.03.2016

Турција нема да дозволи да се претвори во затвор под отворено небо за бегалците, изјави вечерва во Анкара турскиот премиер Ахмет Давутоглу пред заминувањето за Брисел, каде утре со лидерите на ЕУ ќе разговара за финализирање на договорот за ...

Тешки преговори на самитот ЕУ и Турција

Денар - 17.03.2016

Челниците на Европската унија ќе се сретнат подоцна во четврток во Брисел за со претставниците на Турција да го финализираат договорот со кој оваа земја би се обврзала да ги запре мигрантите на патот кон западните и северните земји од Унијата, а за ...

Туск: Повеќе сум внимателен отколку што сум оптимист

ТВ21 - 17.03.2016

Претседателот на Советот на Европа Доналд Туск изјави дека „повеќе е внимателен отколку што е оптимист“ во врска со шансите за постигнување на договор со Турција за запирање на мигрантскиот бран во Европа.

Протести во Шпанија против спогодбата меѓу ЕУ и Турција за мигрантите

Денешен - 17.03.2016

Околу 5.000 лица синоќа се собраа на протест во центарот на Мадрид против спогодбата меѓу Европската унија и Турција за ограничување на приливот на мигранти, пренесе ТАСС. „ЕУ е нечовечна кон бегалците“, пишуваше на еден транспарент што учесниците ...

Брисел: Клучен самит за решавање на бегалската криза

МРТ - 17.03.2016

Денеска во Брисел почнува самитот посветен на бегалската и мигрантската криза. Претседателот на Европскиот совет, Туск, во писмото до шефовите на државите и владите, за овој самит, ги потсетува дека на 7 март е добиен нов предлог од Турција, за тоа, ...

Мигрантска криза: Лидерите на ЕУ во нов обид да постигнат договор со Турција

Репортер - 17.03.2016

Лидерите на ЕУ треба да одржат средба денес во обид да го финализираат договорот со Турција за надминување на мигрантската криза, објави БиБиСи. Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск признава дека низа прашања остануваат нерешени на патот ...

Втора рунда на „пазарлак“ меѓу ЕУ-Турција, Jункер ја „пресече“ Турција

Фактор - 17.03.2016

Според нацртот на договорот за кој денеска лидерите на ЕУ ќе разговараат, ќе се отворат нови поглавја за преговори за еврочленство на Анкара против нејзиниот великодушен предлог да ги прифати назад бегалците од Грција.

Тешки преговори на самитот ЕУ и Турција

Макфакс - 17.03.2016

Челниците на Европската унија ќе се сретнат подоцна во четвртокот во Брисел за со претставниците на Турција да го финализираат договорот со кој оваа земја би се обврзала да ги запре мигрантите на патот кон западните и северните земји од Унијата, а ...

По десетици европски самити за бегалците, Меркел сега најавува „вистински“

Дневник - 17.03.2016

Германската канцеларка Ангела Меркел завчера истакна дека планираниот договор меѓу Европската унија и Турција е „првата вистинска шанса за ставање крај на мигрантската криза“, но предупреди дека блокот нема да бара договор по која било цена.

Туск: Повеќе сум внимателен отколку што сум оптимист

Lider - 17.03.2016

Претседателот на Советот на Европа Доналд Туск изјави дека „повеќе е внимателен отколку што е оптимист“ во врска со шансите за постигнување на договор со Турција за запирање на мигрантскиот бран во Европа.

Руте: Мигрантите ќе престанат да доаѓаат од Турција во ЕУ за еден месец

Lider - 17.03.2016

Холандскиот премиер Март Руте денеска изјави дека мигрантите ќе престанат од Турција да доаѓаат во Европската унија во рок од еден месец, според новиот догвоор со Анкара чии детали ќе бидат усогласени на дводневен самит во Брисел.

Во Брисел клучен Самит на Европскиот совет за решавање на бегалската криза

Lider - 17.03.2016

Шефовите на државите и владите на земјите-членки на Европската унија, попладнево и утре изутрина во Брисел ќе го одржат клучниот Самит на Европскиот совет на кој главна тема е бегалската криза и нејзиното решавање во Европа.

Тимерманс - На Турција не ѝ нудиме „бесплатно возење“

Р.С.Европа - 16.03.2016

Потпретседателот на Европската комисија Франс Тимерманс тврди дека со договорот ЕУ-Турција за запирање на приливот мигранти во замена за отстапки кон Анкара, Брисел не ѝ нуди на Турција „бесплатно возење“.

Тимерманс: На Турција не и нудиме „беплатно возење“

+инфо - 16.03.2016

Потпретседателот на Европската комисија Франс Тимерманс тврди дека со договорот ЕУ-Турција за запирање на приливот мигранти во замена за отстапки кон Анкара, Брисел не и нуди на Турција „бесплатно возење“.

Тимерманс: На Турција не и нудиме „беплатно возење“

А1 On - 16.03.2016

Потпретседателот на Европската комисија Франс Тимерманс тврди дека со договорот ЕУ-Турција за запирање на приливот мигранти во замена за отстапки кон Анкара, Брисел не и нуди на Турција „бесплатно возење“.

Тимерманс: На Турција не и нудиме „беплатно возење“

Сител - 16.03.2016

Потпретседателот на Европската комисија Франс Тимерманс тврди дека со договорот ЕУ-Турција за запирање на приливот мигранти во замена за отстапки кон Анкара, Брисел не и нуди на Турција „бесплатно возење“.

Европа оди на прсти по лушпи од јајца, кои ги кршеше Ердоган

Локално - 16.03.2016

Европа има нов најдобар пријател. Неговото име е Реџеп Таип Ердоган. Турскиот претседател, на целиот народ, човекот кој врши се во рамките на својата власт правилно, сега ја моделира земја во автократија по моделот на Русија на Владимир Путин, се ...

ЕК - Непроменети условите за визна либерализација на Турција

Р.С.Европа - 15.03.2016

ЕУ и Турција постигнаа спогодба за забрзување на процесот на укинување на визите за турските државјани, но барањата до Турција остануваат непроменети, односно 72 критериуми треба да бидат адекватно покриени, изјави на прес-конференција портпаролката ...

ЕК: Непроменети се условите кои Турција треба да ги исполни за да и се укинат визите

Вест - 15.03.2016

ЕУ и Турција постигнаа спогодба за забрзување на процесот на укинување на визите за турските државјани, но барањата до Турција остануваат непроменети, односно 72 „бенчмаркови“ треба да бидат адекватно покриени, изјави на прес-конференција ...

Кипар се заканува со вето на договорот на ЕУ со Турција

Точка - 15.03.2016

Кипар во вторникот се закани дека ќе стави вето на дел од договорот меѓу Европската унија и Турција за решавање на мигрантската криза, наведувајќи го како причина тоа што Анкара досега не ги извршила своите обврски.

Анастасиадис: Кипар нема да го одобри договорот межу ЕУ и Турција

Денешен - 15.03.2016

Кипар не планира да го одобри договорот меѓу Европска унија и Турција за мигрантите поради ветувањата, дадени на Анкара, изјави кипарскиот претседател Никос Анастасиадис. Изјавата на Анастасиадис уследи по средбата со претседателот на Европскиот ...

ЕК. Непроменети се условите кои Турција треба да ги исполни за да и се укинат визите

Денешен - 15.03.2016

ЕУ и Турција постигнаа спогодба за забрзување на процесот на укинување на визите за турските државјани, но барањата до Турција остануваат непроменети, односно 72 „бенчмаркови“ треба да бидат адекватно покриени, изјави на прес-конференција ...

Кипар се заканува со вето на договорот на ЕУ со Турција

Макфакс - 15.03.2016

Купар во вторникот се закани дека ќе стави вето на дел од договорот меѓу Европската унија и Турција за решавање на мигрантската криза, наведувајќи го како причина тоа што Анкара досега не ги извршила своите обврски.

Туск утре во посета на Никозија

+инфо - 14.03.2016

Претседателот на Европскиот совет Донад Туск утре ќе престојува во посета на Никозија, каде ќе се сретне со кипарскиот претседател Никос Анастасијадис. Според информациите објавени од некои од медиумите, кои не беа ниту демантирани, ниту потврдени ...

Третина од Британците би гласале да излезат од ЕУ ако во неа влезе Турција

Дневник - 14.03.2016

Kандидатурата на Турција за влез во ЕУ во саботата беше посочена како менувач на играта откако една анкета покажа дека поради тоа третина од Британците многу поверојатно би гласале за напуштање на Унијата, пренесува британски „Експрес“.