TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Казната на Горан Грујевски вреди 75 ќебапчиња

+инфо - 10.11.2017

Законот ограничува дека максималната казна што може да ја добие сторителот е казна затвор од 24 месеци. Затворската казна од година и пол што ја доби поранешниот началник на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Горан Грујевски за ...

Година и пол за криминалец и пол

Окно - 10.11.2017

Специјалното јавно обвинителство вчера ја доби првата пресуда и, со право, 8 ноември може да биде прогласен за празник, или барем за ден (специјален) на македонското правосудство. Уште повеќе што истиот ден и Кривичниот суд доби нов претседател, кој ...

Казната на Горан Грујевски вреди 75 ќебапчиња

Слободен Печат - 10.11.2017

Највисоката казна за предметот „Тврдина 2“ изнесуваше две години, но за предметите „Трезор“ и „Тврдина и Таргет“, за кои допрва треба да му се суди на Грујевски, најниската казна што би можел да ја добие е пет години, а максималната изнесува 20 ...

Казната за Горан Грујевски од 1,5 година затвор определена според законот за одмерување на казни

24 Вести - 09.11.2017

Казната за поранешниот началник на Петата управа Горан Грујевски е навидум блага, но е во рамки на Законот за одредување на видот и одмерување на висината на казната вели поранешниот јавен обвинител и адвокат Трајче Китановски.

Аналза на „Призма“: Еве зошто Грујевски доби „толку мала“ казна затвор

Таратур - 09.11.2017

После бурните реакции кои ја разбрануваа македонската јавност за висината на казната затвор која ја доби бившиот началникот на УБК, Горан Грујевски, а која изнесува 1,5 години зад решетки за случајот „Тврдина 2“ кој го опфаќа уништувањето на ...

СЛОБОДЕН УДАР Година и пол за криминалец и пол

+инфо - 09.11.2017

Од ваква правда како да им се стемни на сите кои очекуваа, во најмала рака, Грујевски да биде помилуван на доживотна робија. Специјалното јавно обвинителство вчера ја доби првата пресуда и, со право, 8 ноември може да биде прогласен за празник, или ...

Илиев: Ако осудениот не беше Грујевски, за ова дело казната ќе беше драконска

Локално - 09.11.2017

Поранешниот претседател на Врховниот суд и долгогодишен претседател на Основен суд, Дане Илиев, коментирајќи го затворот од една и пол година, на кој е осуден поранешниот началник на Петтата управа во УБК, Горан Грујевски, вели дека судската пракса ...

Грујевски се соочува со вкупна казна затвор од 5 до 20 години

Бизнис Вести - 09.11.2017

Во јавноста има бурни реакции околу висината на казната за екс началникот на УБК Горан Грујевски, кој доби 1,5 години затвор за случајот „Тврдина 2“ кој се однесува на уништување на документацијата и списите за нелегалното прислушување.

Денеска пресуда за „Тврдина 2“

Телма - 08.11.2017

Во скопскиот Кривичен суд денеска треба да биде изречена пресудата за случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во УБК. На минатото рочиште Специјалното јавно обвинителство побара ...

Грујевски осуден на 1,5 година затвор за „Тврдина 2“

Телма - 08.11.2017

Поранешниот началник на УБК Горан Грујевски доби 1,5 година затвор за уништување на опремата за прислушување во УБК, одлучи денеска Кривичниот суд во Скопје. Другите шетмина вработени во УБК обвинети во случајот „Тврдина 2“ добија условни казни.

Година и пол затвор за Горан Грујевски, за останатите условен затвор

Нова ТВ - 08.11.2017

Кривичниот суд ја објави пресудата за седуммината обвинети во случајот Тврдина 2, како прв од десетиците случаи на СЈО кој ќе дојде до завршница. Горан Грујевски, екс началник во Управата за безбедност и контраразузнавање доби една година и пол ...

Грујевски и Бошковски се уште се вработени во УБК, но во мирување

Нова ТВ - 08.11.2017

Екс началниците во УБК Горан Грујесвки и Никола Бошковски кои се во затвор во Солун и чекаат екстрадиција, се уште се вработени во МВР. На барање на нивните адвокати, нивните места во Управата за безбедност и контраразузнавање им се во мирување, што ...

Година и пол затвор за Грујевски, СЈО задоволно

Deutsche Welle - 08.11.2017

Поранешниот началник на УБК, Горан Грујевски, кој е во екстрадиционен притвор во Грција, е првото лице осудено по обвинение на Специјалното јавно обвинителство. Тој е прогласен за виновен во случајот „Тврдина 2“ .

Година и пол затвор за бегалецот Грујевски

Телма - 08.11.2017

На ситниот дожд дојде и ситна казна во првата пресуда изречена по обвинение на СЈО. Година и пол затвор за избеганиот Горан Грујевски, условни казни за 6-те службенички на УБК кои биле во комисијата и по налог на Грујевски противзаконски уништиле ...

Шврговски:Ќе се жалиме на одлуката, очекувавме ослободителна пресуда

Нова ТВ - 08.11.2017

Адвокатите на Горан Грујевски ќе се жалат на пресудата од година и пол казна затвор за случајот Тврдина 2, најавија денеска по завршувањето на рочиштето. „Ние очекувавме ослободителна пресуда бидејќи ние сме на становиште дека не постои како објект ...

Кривичниот суд треба да ја изрече пресудата за „Тврдина 2“

24 Вести - 08.11.2017

Во скопскиот Кривичен суд денеска треба да биде изречена пресудата за случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во УБК. На минатото рочиште во завршните зборови обвинителите од ...

Кривичен суд треба да ја изрече пресудата за Грујевски

Алсат-М - 08.11.2017

Во скопскиот Кривичен суд денеска треба да биде изречена пресудата за случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во УБК. На минатото рочиште во завршните зборови обвинителите од ...

Една и пол година затвор за Горан Грујевски за „Тврдина 2“

24 Вести - 08.11.2017

Поранешниот началник на Петтата управа Горан Грујевски е осуден на една и пол година затвор во отсуство за случајот „Тврдина 2“. Шесте службенички од УБК кои беа обвинети во овој случај добија условни казни.

Шврговски: Ќе се жалиме, Грујевски треба да добие ослободителна пресуда

Фокус - 08.11.2017

Адвокатите на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, најавија жалба на пресудата за една и пол година затворска казна, по завршувањето на денешното рочиште на кое судијката Лидија Петровска ги соопшти пресудите и казните за ...

Горан Грујевски осуден на година ипол затворска казна

Фокус - 08.11.2017

Горан Грујевски е осуден на година ипол затворска казна, а шестте службенички добија условна казна. Кривичниот суд ги осуди за виновни седумте во предметот на Специјалното јавно обвинителство под кодното име Тврдина 2 за уништување на службена ...

Денес пресуда за Грујевски и шесте службенички во УБК обвинети во „Тврдина 2“

МКД - 08.11.2017

Основен суд Скопје 1 денес треба да ја објави одлуката за случајот „Твдрина 2“ во кој на поранешниот разузнавач Горан Грујевски и на уште шест службенички во УБК им се суди за уништување и палење на службени документи.

18 месеци затвор за Грујевски

Алсат-М - 08.11.2017

Горан Грујевски, екс началникот на Петтата управа е осуден на затворска казна во траење од 1 и 6 месеци. Останатите обвинети заработија условни казни. Грујевски беше главниот осомничен во предметот „Тврдина 2“ што го отвори Специјалното јавно ...

Ленче Ристоска: Правдата излезе на виделина за „Тврдина 2“, судот ги уважи нашите докази

МКД - 08.11.2017

Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство денеска изјави дека е задоволна од пресудата на Кривичниот суд со која седумтте обвинети во предметот „Тврдина 2" се прогласени за виновни.

Ристоска: Со пресудата за Грујевски, правдата излезе на виделина

Фокус - 08.11.2017

Изразуваме задоволство од пресудата на Кривичниот суд, правдата излезе на виделина, изјави Ленче Ристоска од СЈО, откако Кривичниот суд ги прогласи за виновни седумте обвинети во предметот Тврдина 2, меѓу кои е и екс началникот на Петта управа, ...

Година ипол затвор за Горан Грујевски за Тврдина 2

Р.С.Европа - 08.11.2017

Година и половина затвор доби поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски во случајот „Тврдина 2“ за уништување документација за прислушувањето. Останатите шест службенички од МВР добија условни затворски казни, пресуди Основниот ...

СЈО ја доби првата пресуда, 18 месеци затвор за Грујевски

МКД - 08.11.2017

Судот му изрече една година и шест месеци ефективна затвроска казна на Горан Грујевски, еден од обвинетите во случајот „Тврдина 2" на Специјалното јавно обвинителство за уништување службени документи. Шестте службенички од МВР добија условни казни.

Грујевски осуден на затворска казна од година и пол

Призма - 08.11.2017

Една и пол година затвор за поранешниот началник на УБК, Горан Грујевски за незаконско уништување на документацијата за нелегалното прислушување за случајот „Тврдина 2“, пресуди денеска судијката Лидија Петровска од Кривичниот суд.

Година ипол затвор за Грујевски, условно за другите во Тврдина 2

Р.С.Европа - 08.11.2017

Година и половина затвор доби поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски во случајот „Тврдина 2“ за уништување документација за прислушувањето. Останатите шест службенички од МВР добија условни затворски казни, пресуди Основниот ...

Шврговски: Очекувавме ослободителна пресуда и ќе се жалиме на првостепената одлука

МКД - 08.11.2017

Љупчо Шврговски, адвокатот на обвинтиот Горан Грујевски по изречената пресуда рече дека одбраната очекувала ослободителна пресуда за случајот „Тврдина 2“ и дека остануваат на тврдењето дека не постои како објект на заштита службена исправа која што ...

Една ипол година затвор за Грујевски

Глас на Америка - 08.11.2017

СКОПЈЕ — Поранешниот началник на петата управа на тајната полиција, Горан Грујевски, е прогласен за виновен за уништување на документација и доказите поврзани со масовното нелегално прислушување и е осуден на една и пол година затворска казна.

За СЈО пресудата за „Тврдина 2“ очекувана, одбраната најави жалба

Р.С.Европа - 08.11.2017

Кривичниот суд денеска донесе пресуда за обвинетите во случајот „Тврдина 2 “ на СЈО. Казна затвор доби само првообвинетиот Горан Грујевски, додека другите обвинети добија условни казни. Од СЈО се задоволни што обвинетите биле осудени за делото, а од ...

Прва пресуда што ја доби СЈО: 18 месеци затвор за разузнавачот Горан Грујевски

24 Вести - 08.11.2017

За наредбата да бидат запалени службени документи од Управата за безбедност и котраразузнавање кои биле поврзани со системите за следење на комуникациите, Горан Грујевски е осуден на казна затвор од една и пол година.

Грујевски се соочува со минимална казна затвор од 5 години

Призма - 08.11.2017

Во јавноста има бурни реакции околу висината на казната за екс началникот на УБК Горан Грујевски, кој доби 1,5 години затвор за случајот „Тврдина 2“ кој се однесува на уништување на документацијата и списите за нелегалното прислушување.

Грујевски осуден на 1,5 година затвор за „Тврдина 2“

Идивиди - 08.11.2017

Поранешниот началник на УБК Горан Грујевски доби 1,5 година затвор за уништување на опремата за прислушување во УБК, одлучи денеска Кривичниот суд во Скопје. Другите шестмина вработени во УБК обвинети во случајот „Тврдина 2“ добија условни казни.

Денеска прва пресуда за случај на СЈО -„Тврдина 2“ во кој обвинет е Горан Грујевски

Либертас - 08.11.2017

Денеска ќе биде објавена пресудата за случајот „Тврдина 2“, во кој е осомничен поранешниот директор на Петтата управа, Горан Грујевски, и уште шест вработени во УБК. Според обвинението кое против нив го поднесе СЈО, тие се товарат дека уништиле ...

Грујевски доби една и пол година затвор за палење докази за прислушувањето

Сакам да кажам - 08.11.2017

Поранешниот началник на Петтата управа во МВР, избеганиот Горан Грујевски, доби една и пол година затвор за незаконското палење илјадници списи, докази за прислушување, одлучи денеска Основниот суд Скопје 1.

Една и пол година затвор за Горан Грујовски

А1 On - 08.11.2017

Една и пол година затвор за екс началникот на УБК, Горан Грујовски кој е во екстрадициски притвор, за незаконско уништување на документацијата за нелегалното прислушување. Судењето за овој предмет наречен „Тврдина 2“ траеше точно една година бидејќи ...

Шврговски најави жалба на пресудата за Грујевски

ТВ21 - 08.11.2017

Адвокатот на Горан Грујевски, Љупчо Шврговски, по објавувањето на пресудата за предметот „Тврдина 2“ рече дека очекувале ослободителна пресуда, бидејќи не може да постои кривична одговорност ако недостига суштинскиот елемент на кривичното дело.

Прва пресуда за предмет на СЈО – Кривичен ќе ја соопшти одлуката за Грујевски и службеничките во УБК

Правдико - 08.11.2017

Во кривичниот суд за денеска е закажано изрекувањето на пресудата за ексначалникот на УБК, кој е во екстрадициски притвор, Горан Грујевски, и за шесте службенички вработени во Управата за незаконско уништување на документацијата за нелегалното ...

(ВИДЕО) Илиев: Ако осудениот не беше Грујевски, за ова дело казната ќе беше драконска

Либертас - 08.11.2017

Поранешниот претседател на Врховниот суд и долгогодишен претседател на Основен суд, Дане Илиев, коментирајќи го затворот од една и пол година, на кој е осуден поранешниот началник на Петтата управа во УБК, Горан Грујевски, вели дека судската пракса ...

Горан Грујевски осуден на една и пол година затвор

Макфакс - 08.11.2017

Поранешниот началник на УБК, кој е во екстрадициски притвор во Солун, Горан Грујевски, е осуден во отсуство на една година и шест месеци затвор во предметот „Тврдина 2“ за уништување документи од кои некои биле поврзани со набавката на опремата за ...

Прва пресуда за предмет на СЈО – Кривичен ќе ја соопшти одлуката за Грујевски и службеничките во УБК

Кајгана - 08.11.2017

Во кривичниот суд за денеска е закажано изрекувањето на пресудата за ексначалникот на УБК, кој е во екстрадициски притвор, Горан Грујевски, и за шесте службенички вработени во Управата за незаконско уништување на документацијата за нелегалното ...

Горан Грујевски осуден на една ипол година затвор

Кајгана - 08.11.2017

Поранешниот началник на УБК, кој е во екстрадициски притвор во Солун, Горан Грујевски е осуден во отсуство на една година и шест месеци затвор во предметот „Тврдина 2“ за уништување на документи, од кои дел биле поврзани со набавката на опремата за ...

Ристоска: Задоволни сме од пресудата за Грујевски

Макфакс - 08.11.2017

Специјалната обвинителка Ленче Ристоска вели дека се задоволни од пресудата за поранешниот началник на УБК, Горан Грујевски, и шесте службенички во Управата кои се осудени за уништување на документи, од кои дел биле поврзани со набавката на опремата ...

Шврговски најави жалба на пресудата за Грујевски

Сител - 08.11.2017

Адвокатот на Горан Грујевски, Љупчо Шврговски, по објавувањето на пресудата за предметот „Тврдина 2“ рече дека очекувале ослободителна пресуда, бидејќи не може да постои кривична одговорност ако недостига суштинскиот елемент на кривичното дело.

Кривичен ќе ја соопшти одлуката за „Тврдина 2“

А1 On - 08.11.2017

Во Кривичниот суд за денеска е закажано изрекувањето на пресудата за ексначалникот на УБК, кој е во екстрадициски притвор, Горан Грујевски, и за шесте службенички вработени во Управата за незаконско уништување на документацијата за нелегалното ...

Ристоска: Очекувавме ваква пресуда за Грујевски

Либертас - 08.11.2017

Денеска СЈО ја доби првата пресуда, обвинетите беа осудени, а ваквата осуда беше во нашите очекувања, рече Обвинителката од СЈО, Ленче Ристоска по пресудата за случајот „Тврдина 2“, каде првообвинетиот Горан Грујевски е осуден на казна затвор од ...

Илиев за Грујевски: Казната е смешна, судот треба да има дебели образложенија

А1 On - 08.11.2017

Поранешниот претседател на Врховниот суд и долгогодишен претседател на Основен суд, Дане Илиев, коментирајќи го притворот од една и пол година, на кој е осуден поранешниот началник на Петтата управа во УБК, Горан Грујевски, вели дека судската пракса ...

Во Кривичен денес ќе падне првата пресуда за случај од СЈО – Грујевски во фокус

Таратур - 08.11.2017

Во кривичниот суд за денеска е закажано изрекувањето на пресудата за ексначалникот на УБК, кој е во екстрадициски притвор, Горан Грујевски, и за шесте службенички вработени во Управата за незаконско уништување на документацијата за нелегалното ...

Давидовиќ за Грујевски: Смешно е за кражба на ќебапи да се лежи три години, а за сериозно дело една и пол

Макфакс - 08.11.2017

Пресудата од една година и шест месеци притвор за Горан Грујевски можеби е во полза на СЈО, но не е во полза на државата и правниот систем бидејќи ако ги земете сите отежнувачки околности на страна на еден од обвинетите кој е во бегство, а давате ...

Една и пол година затвор за Горан Грујевски – од СЈО задоволни од пресудата

Таратур - 08.11.2017

Поранешниот началник на УБК, Горан Грујевски, кој е во екстрадиционен притвор во Грција, е првото лице осудено по обвинение на Специјалното јавно обвинителство. Тој е прогласен за виновен во случајот „Тврдина 2“.

Грујевски се соочува со вкупна казна затвор од 5 до 20 години

Либертас - 08.11.2017

Во јавноста има бурни реакции околу висината на казната за екс началникот на УБК Горан Грујевски, кој доби 1,5 години затвор за случајот „Тврдина 2“ кој се однесува на уништување на документацијата и списите за нелегалното прислушување.

Прва пресуда за предмет на СЈО – Кривичен ќе ја соопшти одлуката за Грујевски и службеничките во УБК

Макфакс - 08.11.2017

Во кривичниот суд за денеска е закажано изрекувањето на пресудата за ексначалникот на УБК, кој е во екстрадициски притвор, Горан Грујевски, и за шесте службенички вработени во Управата за незаконско уништување на документацијата за нелегалното ...

Денеска прва пресуда од „бомбите“: Судот ќе одлучи за Грујевски и вработените во УБК

+инфо - 08.11.2017

СЈО бараше најстрога казна за Грујевски, додека за останатите побара условна осуда. Основниот суд Скопје 1 денеска треба да ја донесе првата пресуда по обвинение на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за случајот „Тврдина 2“.

Горан Грујевски доби 18 месеци затвор

ТВ21 - 08.11.2017

Поранешниот началник на Управата за безбедност и контраразознавање (УБК), Горан Грујевски е осуден во отсуство на една година и шест месеци затвор за предметот на СЈО, „Тврдина 2“. Останатите шест обвинети, вработени во УБК добија условни казни за ...

(ВИДЕО) Ристоска: Очекувавме ваква пресуда за Грујевски

А1 On - 08.11.2017

Денеска СЈО ја доби првата пресуда, обвинетите беа осудени, а ваквата осуда беше во нашите очекувања, рече Обвинителката од СЈО, Ленче Ристоска по пресудата за случајот „Тврдина 2“, каде првообвинетиот Горан Грујевски е осуден на казна затвор од ...

Кривичниот суд треба да ја изрече пресудата за „Тврдина 2“

МРТ - 08.11.2017

На минатото рочиште во завршните зборови, обвинителите од Специјалното јавно обвинителство побараа најстрога казна за Грујевски како првообвинет. За останатите шест обвинети, вработени во УБК, СЈО побара да им бидат изречени алтернативни мерки, ...

Шврговски: Очекувавме осободителна пресуда, ќе поднесеме жалба

Либертас - 08.11.2017

Адвокатот на првообвинетиот во случајот „Тврдина 2“, Љупчо Шврговски, во изјавата за медиумите рече дека одбраната очекувала ослободителна пресуда, бидејќи нивното становиште било дека не постои како објект на заштита службена исправа која може да ...

Грујевски осуден на една ипол година затвор, условни казни за останатите

МРТ - 08.11.2017

Првообвинетиот Горан Грујевски доби една ипол година затвор за случајот „Тврдина 2“. На другите шестмина обвинети, скопскиот Кривичен суд им изрече условни казни затвор... Изречена пресудата за случајот „Тврдина 2“.

Ристоска: Правдата излезе на виделина за „Тврдина 2“

+инфо - 08.11.2017

Обвинителката од СЈО, Ленче Ристоска, изрази задоволство од денешната пресуда на Кривичниот суд. Обвинителката од СЈО, Ленче Ристоска, изрази задоволство од денешната пресуда на Кривичниот суд со која седумте обвинети во предметот „Тврдина 2“, меѓу ...

Горан Грујевски осуден на една ипол година затвор, за останатите условен затвор

Либертас - 08.11.2017

Поранешниот началник на УБК, кој е во екстрадициски притвор во Солун, Горан Грујевски е осуден во отсуство на една година и шест месеци затвор во предметот „Тврдина 2“ за уништување на документи, од кои дел биле поврзани со набавката на опремата за ...

(ВИДЕО) Шврговски: Очекувавме ослободителна пресуда за Грујевски

А1 On - 08.11.2017

Ние очекувавме ослободителна пресуда бидејќи сме на становиште дека како објект на заштита не постои службена исправа која може да биде предмет на ова кривично дело, изјави адвокатот Шврговски по донесувањето на одлуката првообвинетиот во случајот ...

СЈО задоволно од затворската казна за Грујевски, го чека да биде спроведен за судењето за масовното прислушување

Сакам да кажам - 08.11.2017

Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство Ленче Ристоска по објавувањето на првата судска пресуда за обвиненијата што ги покрена СЈО пред Кривичниот суд, рече дека затворската пресуда од 18 месеци за ексначалникот на Петтата управа во МВР ...

Шврговски најави жалба на пресудата за Грујевски

Канал5 - 08.11.2017

Адвокатот на Горан Грујевски, Љупчо Шврговски, по објавувањето на пресудата за предметот „Тврдина 2“ рече дека очекувале ослободителна пресуда, бидејќи не може да постои кривична одговорност ако недостига суштинскиот елемент на кривичното дело.

Грујевски доби 1,5 година затвор- СЈО задоволно од пресудата

МРТ - 08.11.2017

Првообвинетиот Горан Грујевски доби 1,5 година затвор за случајот „Тврдина 2“. На другите шестмина обвинети скопскиот кривичен суд им изрече условни казни затвор. СЈО задоволно од пресудата...

Давидовиќ: За „неважни“ дела – драконски казни, Грујевски уништи докази и доби една и пол година затвор

А1 On - 08.11.2017

Пресудата од една година и шест месеци притвор за Горан Грујевски можеби е во полза на СЈО, но не е во полза на државата и правниот систем бидејќи ако ги земете сите отежнувачки околности на страна на еден од обвинетите кој е во бегство, а давате ...

18 месеци затвор за Грујевски, осуден во отсуство

Канал5 - 08.11.2017

Уништувањето на документите поврзани со прислушувањето – ја донесоа првата пресуда за случај кој го води Специјалното обвинителство. Една и пол година затвор доби првообвинетиот во „Тврдина 2“ Горан Грујевски.

(Видео) Илиев: Ако осудениот не беше Грујевски, за ова дело казната ќе беше драконска

Макфакс - 08.11.2017

Поранешниот претседател на Врховниот суд и долгогодишен претседател на Основен суд, Дане Илиев, коментирајќи го притворот од една и пол година, на кој е осуден поранешниот началник на Петтата управа во УБК, Горан Грујевски, вели дека судската пракса ...

18 месеци затвор доби Горан Грујевски во случајот ТВРДИНА 2

Сител - 08.11.2017

Затворска казна од 1 година и 6 месеци заработи екс-началникот на Петтата управа Горан Грујевски првообвинет за уништување на документација поврзана со незаконското прислушување. За останатите 6 вработени во Управата за безбедност и ...

Грујевски доби 1,5 година затвор, условни за шесте вработени во УБК

+инфо - 08.11.2017

„Тврдина 2“ е прв судски случај што произлегува од „бомбите“ за кој е донесена пресуда. Една година и шест месеци затвор доби Горан Грујевски во случајот „Тврдина 2“. Пет од останатите обвинети вработени во УБК добија условно една година затвор која ...

Горан Грујевски доби 1,5 година затвор, службеничките од УБК поминаа со условни казни

ТВ21 - 08.11.2017

По две години од основањето Специјалното обвинителство ја доби првата судска пресуда. Екс началникот во Петтата управа, Горан Грујевски е осуден на 1,5 година затвор поради уништување на документацијата за нелегално прислушување во УБК, случај воден ...

Кривичниот суд треба да ја изрече пресудата за „Тврдина 2“...

Н.Македонија - 08.11.2017

Кривичниот суд треба да ја изрече пресудата за „Тврдина 2“ Во скопскиот Кривичен суд денеска треба да биде изречена пресудата за случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во УБК.

Една и пол година затвор за Грујевски за уништување докази...

Н.Македонија - 08.11.2017

Една и пол година затвор за Грујевски за уништување докази Горан Грујевски, поранешниот началник на Петтата управа на МВР, кој избега и е во екстрадициски притвор во Грција, е осуден на една и пол година затвор за незаконско палење службени ...

СЈО ја доби првата пресуда, 18 месеци затвор за Грујевски

Тера - 08.11.2017

Судот му изрече една година и шест месеци ефективна затвроска казна на Горан Грујевски, еден од обвинетите во случајот „Тврдина 2″ на Специјалното јавно обвинителство за уништување службени документи. Шестте службенички од МВР добија условни казни.

Шврговски најави жалба на пресудата за Грујевски...

Н.Македонија - 08.11.2017

Шврговски најави жалба на пресудата за Грујевски Адвокатот на Горан Грујевски, Љупчо Шврговски, по објавувањето на пресудата за предметот „Тврдина 2“ рече дека очекувале ослободителна пресуда, бидејќи не може да постои кривична одговорност ако ...

Ристовска: Правдата излезе на виделина...

Н.Македонија - 08.11.2017

Ристовска: Правдата излезе на виделина Изразуваме задоволство од пресудата на Кривичниот суд, правдата излезе на виделина, изјави обвинителката Ленче Ристоска, откако Кривичниот суд ги прогласи за виновни седумте обвинети во предметот Тврдина 2, ...

Година и пол затвор за Горан Груевски, условни за службеничките од УБК што уништиле документи

Сведок - 08.11.2017

Поранешниот началник на УБК Горан Грујевски, кој е во екстрадициски притвор во Солун, е осуден на казна затвор во траење од една година и шест месеци, за уништување на документи за набавка на опремата за пприслушување, познат како случај „Тврдина 2“.

Кривичен ќе ја изрече пресудата за Грујевски

Newsroom - 08.11.2017

Во скопскиот Кривичен суд денеска треба да биде изречена пресудата за случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК, Горан Грујевски и уште шестмина вработени во УБК.

Кривичниот суд треба да ја изрече пресудата за „Тврдина 2“

Press24 - 08.11.2017

Во скопскиот Кривичен суд денеска треба да биде изречена пресудата за случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во УБК. На минатото рочиште во завршните зборови обвинителите од ...

Кривичниот суд треба да ја изрече пресудата за „Тврдина 2“

Стандард - 08.11.2017

Во скопскиот Кривичен суд денеска треба да биде изречена пресудата за случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во УБК. На минатото рочиште во завршните зборови обвинителите од ...

Горан Грујовски доби година и пол затворска казна во случајот „Тврдина 2“

Мета - 08.11.2017

Поранешниот началник на петтата управа во МВР, Горан Грујовски, кој беше во бегство, доби една и пол година затворска казна за незаконското палење на илјадници списи во случајот „Тврдина 2“ на СЈО.

Горан Грујевски доби 1,5 година затвор за уништување на опремата за прислушување во УБК,

Телевизија Нова - 08.11.2017

Поранешниот началник на УБК Горан Грујевски доби 1,5 година затвор за уништување на опремата за прислушување во УБК, одлучи денеска Кривичниот суд во Скопје. Другите шетмина вработени во УБК обвинети во случајот „Тврдина 2“ добија условни казни.

Грујовски доби година и пол затворска казна во случајот „Тврдина 2“

Позитив.мк - 08.11.2017

Поранешниот началник на петтата управа во МВР, Горан Грујовски, кој беше во бегство, доби една и пол година затворска казна за незаконското палење на илјадници списи во случајот „Тврдина 2“ на СЈО.

Грујевски осуден на 1,5 година затвор за „Тврдина 2“

Шеталиште - 08.11.2017

Поранешниот началник на УБК Горан Грујевски доби 1,5 година затвор за уништување на опремата за прислушување во УБК, одлучи денеска Кривичниот суд во Скопје. Другите шетмина вработени во УБК обвинети во случајот „Тврдина 2“ добија условни казни.

Грујевски осуден на 1,5 година затвор за „Тврдина 2“

МК News - 08.11.2017

Поранешниот началник на УБК Горан Грујевски доби 1,5 година затвор за уништување на опремата за прислушување во УБК, одлучи денеска Кривичниот суд во Скопје. Другите шетмина вработени во УБК обвинети во случајот „Тврдина 2“ добија условни казни.

Една и пол година затвор за Горан Грујовски

Вечер Прес - 08.11.2017

Една и пол година затвор за екс началникот на УБК, Горан Грујовски кој е во екстрадициски притвор, за незаконско уништување на документацијата за нелегалното прислушување. Олеснителна околност која судот ја земал во предвид при носењето на пресудата ...

Шврговски најави жалба на пресудата за Грујевски

Кумановски м. - 08.11.2017

loading... Адвокатот на Горан Грујевски, Љупчо Шврговски, по објавувањето на пресудата за предметот „Тврдина 2“ рече дека очекувале ослободителна пресуда, бидејќи не може да постои кривична одговорност ако недостига суштинскиот елемент на кривичното ...

Една и пол година затвор за Горан Грујовски

Орбис - 08.11.2017

Една и пол година затвор за екс началникот на УБК, Горан Грујовски кој е во екстрадициски притвор за незаконско уништување на документацијата за нелегалното прислушување. Судењето за овој предмет наречен „Тврдина 2“ траеше точно една година бидејќи ...

Адвокатот на Грујовски ќе ја обжали пресудата

Позитив.мк - 08.11.2017

Адвокатот на Горан Грујовски, Љупчо Шврговски, по објавувањето на пресудата за предметот „Тврдина 2“ рече дека очекувале ослободителна пресуда, бидејќи не може да постои кривична одговорност ако недостига суштинскиот елемент на кривичното дело.

Горан Грујевски осуден на една ипол година затвор, за останатите условен затвор

iPortal - 08.11.2017

Поранешниот началник на УБК, кој е во екстрадициски притвор во Солун, Горан Грујевски е осуден во отсуство на една година и шест месеци затвор во предметот „Тврдина 2“ за уништување на документи, од кои дел биле поврзани со набавката на опремата за ...

Шврговски најави жалба на пресудата за Грујевски

Слободен Печат - 08.11.2017

Адвокатот на Горан Грујевски, Љупчо Шврговски, по објавувањето на пресудата за предметот „Тврдина 2“ рече дека очекувале ослободителна пресуда, бидејќи не може да постои кривична одговорност ако недостига суштинскиот елемент на кривичното дело.

Прва пресуда за предмет на СЈО – Кривичен ќе ја соопшти одлуката за Грујевски и службеничките во УБК

Точка - 08.11.2017

Во кривичниот суд за денеска е закажано изрекувањето на пресудата за ексначалникот на УБК, кој е во екстрадициски притвор, Горан Грујевски, и за шесте службенички вработени во Управата за незаконско уништување на документацијата за нелегалното ...

Шврговски најави жалба на пресудата за Грујевски

Курир - 08.11.2017

– Не може да постои кривична одговорност ако недостига суштинскиот елемент на кривичното дело, рече Шврговски и додаде дека без тоа нема одговорност за никој. Шврговски повтори дека пред Судот направиле јасна дистинкција меѓу текстовите на ...

(ВИДЕО) Давидовиќ за Грујевски: Смешно е за кражба на ќебапи да се лежи три години, а за сериозно дело една и пол

iPortal - 08.11.2017

Пресудата од една година и шест месеци притвор за Горан Грујевски можеби е во полза на СЈО, но не е во полза на државата и правниот систем бидејќи ако ги земете сите отежнувачки околности на страна на еден од обвинетите кој е во бегство, а давате ...

Илиев: Ако осудениот не беше Грујевски, за ова дело казната ќе беше драконска

iPortal - 08.11.2017

Поранешниот претседател на Врховниот суд и долгогодишен претседател на Основен суд, Дане Илиев, коментирајќи го затворот од една и пол година, на кој е осуден поранешниот началник на Петтата управа во УБК, Горан Грујевски, вели дека судската пракса ...

Ристоска задоволна од пресудата за Грујовски – прва во корист на СЈО

Локално - 08.11.2017

Специјалната јавна обвинителка Ленче Ристоска изрази задоволство од пресудата за поранешниот началник на Управата за безбедност и контраразузнавање, Горан Грујoвски, и за шесте службенички во УБК, осудени за уништување и за незаконското палење на ...

Шврговски: Ќе се жалиме, Грујевски треба да добие ослободителна пресуда

iPortal - 08.11.2017

Адвокатите на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, најавија жалба на пресудата за една и пол година затворска казна, по завршувањето на денешното рочиште на кое судијката Лидија Петровска ги соопшти пресудите и казните за ...

Илиев за Грујевски: Казната е смешна, судот треба да има дебели образложенија

Орбис - 08.11.2017

Поранешниот претседател на Врховниот суд и долгогодишен претседател на Основен суд, Дане Илиев, коментирајќи го притворот од една и пол година, на кој е осуден поранешниот началник на Петтата управа во УБК, Горан Грујевски, вели дека судската пракса ...

И покрај казната од 1,5 години, Грујевски сепак се соочува со минимална казна од 5 години

iPortal - 08.11.2017

Во јавноста има бурни реакции околу висината на казната за екс началникот на УБК Горан Грујевски, кој доби 1,5 години затвор за случајот „Тврдина 2“ кој се однесува на уништување на документацијата и списите за нелегалното прислушување.

Ристоска задоволна од пресудата за Грујовски

Позитив.мк - 08.11.2017

Специјалната јавна обвинителка Ленче Ристоска изрази задоволство од пресудата за поранешниот началник на Управата за безбедност и контраразузнавање, Горан Грујoвски, и за шесте службенички во УБК, осудени за уништување и за незаконското палење на ...

Горан Грујевски осуден на една ипол година затвор за палење докази за прислушувањето

Точка - 08.11.2017

Поранешниот началник на УБК, кој е во екстрадициски притвор во Солун, Горан Грујевски е осуден во отсуство на една година и шест месеци затвор во предметот „Тврдина 2“ за уништување на документи, од кои дел биле поврзани со набавката на опремата за ...

Шврговски најави жалба на пресудата за Грујевски

Press24 - 08.11.2017

Адвокатот на Горан Грујевски, Љупчо Шврговски, по објавувањето на пресудата за предметот „Тврдина 2“ рече дека очекувале ослободителна пресуда, бидејќи не може да постои кривична одговорност ако недостига суштинскиот елемент на кривичното дело.

Давидовиќ: За „неважни“ дела – драконски казни, Грујевски уништи докази и доби една и пол година затвор

Орбис - 08.11.2017

Пресудата од една година и шест месеци притвор за Горан Грујевски можеби е во полза на СЈО, но не е во полза на државата и правниот систем бидејќи ако ги земете сите отежнувачки околности на страна на еден од обвинетите кој е во бегство, а давате ...

Одбраната на Грујовски ќе се жали на пресудата на Кривичниот суд

Република - 08.11.2017

Адвокатите на поранешниот началник на Петтата управа во Министерството за внатрешни работи, Горан Грујевски, најавија жалба на пресудата од година ипол казна затвор за случајот „Тврдина 2“.

Грујевски се соочува со вкупна казна затвор од 5 до 20 години

Локално - 08.11.2017

о јавноста има бурни реакции околу висината на казната за екс началникот на УБК Горан Грујевски, кој доби 1,5 години затвор за случајот „Тврдина 2“ кој се однесува на уништување на документацијата и списите за нелегалното прислушување.

Ристоска задоволна од првата добиена пресуда на СЈО

Слободен Печат - 08.11.2017

Специјалната јавна обвинителка Ленче Ристоска изрази задоволство од пресудата за поранешниот началник на Управата за безбедност и контраразузнавање, Горан Грујoвски, и за шесте службенички во УБК, осудени за уништување и за незаконското палење на ...

Шврговски најави жалба на пресудата за Грујовски за „Тврдина 2“

Локално - 08.11.2017

Адвокатите на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, најавија жалба на пресудата за една и пол година затворска казна, по завршувањето на денешното рочиште на кое судијката Лидија Петровска ги соопшти пресудите и казните за ...

Ристоска: Очекувавме ваква пресуда за Грујевски

Орбис - 08.11.2017

Денеска СЈО ја доби првата пресуда, обвинетите беа осудени, а ваквата осуда беше во нашите очекувања, рече Обвинителката од СЈО, Ленче Ристоска по пресудата за случајот „Тврдина 2“, каде првообвинетиот Горан Грујевски е осуден на казна затвор од ...

Ристоска за пресудата во „Тврдина 2: Правдата излезе на виделина

Стандард - 08.11.2017

Специјалната обвинителка, Ленче Ристоска по излегувањето од Кривичниот суд изјави дека е задоволна од пресудата со која седумтте обвинети во предметот „Тврдина 2″ се прогласени за виновни. „Правдата излезе на виделина.

Грујевски осуден на една ипол година затвор, за останатите условни казни

Вечер Прес - 08.11.2017

Првообвинетиот Горан Грујевски доби една ипол година затвор за случајот „Тврдина 2". На другите шестмина обвинети, скопскиот Кривичен суд им изрече условни казни затвор Изречена пресудата за случајот „Тврдина 2".

(ВИДЕО) Шврговски: Очекувавме ослободителна пресуда за Грујевски

Орбис - 08.11.2017

Ние очекувавме ослободителна пресуда бидејќи сме на становиште дека како објект на заштита не постои службена исправа која може да биде предмет на ова кривично дело, изјави адвокатот Шврговски по донесувањето на одлуката првообвинетиот во случајот ...

Грујевски доби година ипол затвор, условни за петте вработени во УБК

Press24 - 08.11.2017

Една година и шест месеци затвор доби Горан Грујевски во случајот „Тврдина 2“. Пет од останатите обвинети вработени во УБК добија условно една година затвор која ќе се изврши ако во наредните три години го повторат делото.

Денеска пресуда за Грујевски и шесте службенички во УБК обвинети во „Тврдина 2“

Локално - 08.11.2017

Основен суд Скопје 1 денес треба да ја објави одлуката за случајот „Твдрина 2“ во кој на поранешниот разузнавач Горан Грујевски и на уште шест службенички во УБК им се суди за уништување и палење на службени документи.

Денес пресуда за случајот „Тврдина 2“

Нетпрес - 08.11.2017

Основенниот суд Скопје 1 денес треба да ја објави одлуката за случајот „Твдрина 2“ во кој на поранешниот разузнавач Горан Грујевски и на уште шест службенички во УБК им се суди за уништување и палење на службени документи.

18 месеци затвор за Грујевски

10без10 - 08.11.2017

Горан Грујевски, екс началникот на Петтата управа е осуден на затворска казна во траење од 1 и 6 месеци. Останатите обвинети заработија условни казни. Грујевски беше главниот осомничен во предметот „Тврдина 2“ што го отвори Специјалното јавно ...

Година и пол затвор за Горан Грујевски за Тврдина 2

Бриф - 08.11.2017

Година и половина затвор доби поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски во случајот „Тврдина 2“ за уништување документација за прислушувањето. Останатите шест службенички од МВР добија условни затворски казни, пресуди Основниот ...

СЈО ја доби првата пресуда, 18 месеци затвор за Грујевски

Локално - 08.11.2017

Судот му изрече една година и шест месеци ефективна затвроска казна на Горан Грујевски, еден од обвинетите во случајот „Тврдина 2″ на Специјалното јавно обвинителство за уништување службени документи. Шестте службенички од МВР добија условни казни.

Одбраната на Грујовски ќе се жали, за СЈО пресудата е очекувана

Нетпрес - 08.11.2017

Адвокатите на поранешниот началник на Петтата управа во Министерството за внатрешни работи, Горан Грујевски, ќе се жалат на пресудата од година ипол казна затвор за случајот „Тврдина 2“, најави во средата адвокатот Љупчо Шврговски по завршувањето на ...

Грујевски доби 1,5 година затвор, останатите условна казна

Нетпрес - 08.11.2017

Горан Грујевски, екс началникот на Петтата управа е осуден на затворска казна во траење од една година и 6 месеци. Пет од останатите обвинети вработени во УБК добија условно една година затвор, а шестата обвинета од УБК, пак, доби условно девет ...

Горан Грујевски доби една и пол година затвор

Стандард - 08.11.2017

Основниот суд Скопје 1 денеска на ексначалникот на Петтата управа, Горан Грујевски, кој се наоѓа во екстрадициски притвор во Солун и му се судеше во отсуство, му досуди една и пол година затвор.

СЈО ЈА ДОБИ ПРВАТА БИТКА: Горан Грујевски осуден!

Фактор - 08.11.2017

СЈО бараше максимална затворска казна, судот го осуди на 18 месеци затвор. Горан Грујевски е првиот обвинет од СЈО кој што доби пресуда. Екс началникот на УБК за палење докази за прислушувањето доби затворска казна од една и пол година затвор.

Ристоска задоволна од пресудата за Грујовски – прва во корист на СЈО

Мета - 08.11.2017

Специјалната јавна обвинителка Ленче Ристоска изрази задоволство од пресудата за поранешниот началник на Управата за безбедност и контраразузнавање, Горан Грујoвски, и за шесте службенички во УБК, осудени за уништување и за незаконското палење на ...

Грујевски од Солун право во Идризово

Newsroom - 08.11.2017

Една и пол година затвор за Горан Грујевски, поранешениот началник на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), му пресуди денеска Кривичниот суд во негово отсуство. Грујевски кој е во екстрадициски притвор во Грција е првообвинет од ...

Падна првата пресуда од случаите кои ги покрена СЈО

Алфа - 08.11.2017

Падна првата пресуда од случаите кои ги покрена СЈО. Година и пол затвор за поранешниот началник на Петтата управа, Горан Грујевски обвинет за случајот „Тврдина 2 “, и уште шест условни казни за негови соработници , вака денеска одлучи Кривичниот ...

Шврговски најави жалба на пресудата за Грујовски за „Тврдина 2“

Мета - 08.11.2017

Адвокатите на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, најавија жалба на пресудата за една и пол година затворска казна, по завршувањето на денешното рочиште на кое судијката Лидија Петровска ги соопшти пресудите и казните за ...

Нема веќе „само слушав наредби“: Што треба административците да научат од првата пресуда на СЈО

Newsroom - 08.11.2017

Професорот по административно право Темелко Ристовски дава совети што мораат и што не смеат да направат вработените во јавниот сектор ако некој им нареди да го прекршат законот, бидејќи тоа нема да им биде простено, како што се виде во случајот ...

Шест деца загинаа во експлозија во училиште во Африка

Sky - 08.11.2017

Специјалната обвинителка Ленче Ристоска вели дека се задоволни од пресудата за поранешниот началник на УБК, Горан Грујевски, и шесте службенички во Управата кои се осудени за уништување на документи, од кои некои биле поврзани со набавката на ...

(Видео) Давидовиќ за Грујевски: Смешно е за кражба на ќебапи да се лежи три години, а за сериозно дело една и пол

Sky - 08.11.2017

Пресудата од една година и шест месеци притвор за Горан Грујевски можеби е во полза на СЈО, но не е во полза на државата и правниот систем бидејќи ако ги земете сите отежнувачки околности на страна на еден од обвинетите кој е во бегство, а давате ...

Илиев: Ако осудениот не беше Грујевски, за ова дело казната ќе беше драконска

Sky - 08.11.2017

Поранешниот претседател на Врховниот суд и долгогодишен претседател на Основен суд, Дане Илиев, коментирајќи го притворот од една и пол година, на кој е осуден поранешниот началник на Петтата управа во УБК, Горан Грујевски, вели дека судската пракса ...

Денеска пресуда за Грујевски и шесте службенички во УБК обвинети во „Тврдина 2“

Канал 77 - 08.11.2017

Основен суд Скопје 1 денес треба да ја објави одлуката за случајот „Твдрина 2“ во кој на поранешниот разузнавач Горан Грујевски и на уште шест службенички во УБК им се суди за уништување и палење на службени ...

Горан Грујевски осуден на 1,5 година затвор

Канал 77 - 08.11.2017

Поранешниот началник на УБК, кој е во екстрадициски притвор во Солун, Горан Грујевски е осуден во отсуство на една година и шест месеци затвор во предметот „Тврдина 2“ за уништување на документи, од кои дел биле поврзани со набавката на опремата за ...

(Фото) Како Грците на Твитер го „бранеа“ гирото

еМагазин - 04.12.2017

Натписите во медиумите дека Европската Унија ќе го забрани гирото и ќебапите, кои подоцна беа демантирани, предизвикаа еуфорија во Грција, пренесува дописникот на еМагазин од Грција. Како и нашите твитерџии, и грчките беа прилично активни на темата ...

Една и пол година затвор за Грујевски

Exclusive.mk - 08.11.2017

Поранешниот началник на петата управа на тајната полиција, Горан Грујевски, е прогласен за виновен за уништување на документација и доказите поврзани со масовното нелегално прислушување и е осуден на една и пол година затворска казна.

Денеска пресуда за Грујевски, неговите соучеснички под голем притисок

Нова ТВ - 07.11.2017

Денеска Кривичниот суд ќе ја објави пресудата за седуммината обвинети во случајот Тврдина 2. Ова ќе биде прв од десетиците случаи на СЈО кој ќе дојде до завршница. Обвинети се Горан Грујевски како началник во Управата за безбедност и ...

Нова: Соучесниците на Грујевски во Тврдина 2 под притисоци и закани за да не сведочат против него

Либертас - 07.11.2017

Утре во 11.30 часот, Кривичниот суд ќе ја објави пресудата за седуммина обвинети во случајот Тврдина 2. Овој случај, е првиот од десетици случаи на СЈО кој ќе дојде до завршница. Обвинети се Горан Грујевски како началник во Управата за безбедност и ...

Пред пресудата за „Тврдина 2 “, извесно е дека предметот ќе се врати на почеток

Канал5 - 07.11.2017

Каква и да е утрешната пресуда за случајот „Тврдина 2“, првообвинетиот поранешен началник на Петтата управа, Горан Грујевски, откако ќе биде екстрадиран во Македонија, судскиот процес ќе се врати на повторно одлучување во Кривичниот суд.

НОВА ТВ: Соучесниците на Грујевски трпеле притисоци да не сведочат против него

iPortal - 07.11.2017

Утре во 11.30 часот, Кривичниот суд ќе ја објави пресудата за седуммина обвинети во случајот Тврдина 2. Овој случај, е првиот од десетици случаи на СЈО кој ќе дојде до завршница. Обвинети се Горан Грујевски како началник во Управата за безбедност и ...

СЈО излезе од ингеренциите и го тужи Горан Грујоски според избришан југословенски закон – адвокатите остро против ...

Алфа - 07.11.2017

Тимот на одбраната вели дека спорно е и што целата постапка не ја покренал овластен тужител како што налага законот. Специјалното јавно обвинителство нема ингеренции за предметот „Тврдина 2“ бидејќи тој излегува од рамките на нивните надлежности кои ...

Завршни зборови во Тврдина 2

Нова ТВ - 06.11.2017

За денеска се закажани завршните зборови на обвинителите од СЈО и од одбраната во случајот за уништување на 2.047 службени списи, од кои 22 се однесуваат на системите за следење на комуникациите, во случајот познат како Тврдина 2.

Почнува жешка недела во Кривичниот суд

Deutsche Welle - 06.11.2017

На денешното рочиште во Кривичниот суд се закажани завршните зборови за „Тврдина 2“, воведни зборови за предметот „Транспортер“, а од утре почнува и судењето за предметот „Труст“ Поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, кој од СЈО се ...

Во среда пресуда за случајот Тврдина 2

Нова ТВ - 06.11.2017

Во среда, на осми ноември Кривичниот суд треба да ја соопшти пресудата за вкупно седум обвинети во случајот Тврдина 2. Денеска, во завршните зборови, обвинителката на Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска за првообвинетиот Горан Грујевски ...

Обвинетите од „Тврдина 2“: Постапувавме по наредба на Грујевски

Нова ТВ - 06.11.2017

Обвинетите службенички во случајот „Тврдина 2“ , во своите завршни зборови пред судијката Лидија Петровска рекоа дека не се чувствуваат виновни затоа што се што направиле било по наредба на претпоставениот, екс-началникот на Петтата управа, Горан ...

Пресуда за„Tврдина2“ во среда

Телма - 06.11.2017

Најстрога казна за првообвинетиот Горан Грујовски побара СЈО на денешниот завршен збор за предметот „Тврдина 2“ во Кривичниот суд. Одбраната на Грујевски, пак, бара ослободителна пресуда, бидејќи, според, нив, во овој случај обвинетите се гонат ...

СЈО бара најстрога казна за Горан Грујевски

Телма - 06.11.2017

Не правевме ништо со умисла, туку началникот Грујевски ни нареди, а во УБК мора да се почитува хиерархија, вака во своите завршни зборови, 5-те обвинети службенички од УБК се бранеа откако СЈО ги обвини дека противзаконски уништиле документи кои ...

За денес закажани рочишта за „Тврдина 2“ и за „Транспортер“, двете кај иста судијка

МКД - 06.11.2017

Специјалните обвинители на СЈО и одбраната во случајот „Твардина 2“ денес ќе треба да ги дадат своите завршни зборови за обвинителниот акт во кој обвинет е поранешниот разузнавач Горан Грујевски, кој е во бегство и уште шест вработени во УБК.

Завршни зборови за „Тврдина 2“

Р.С.Европа - 06.11.2017

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбараната во случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во ...

Завршни зборови за случајот во кој е обвинет Горан Грујевски

Фокус - 06.11.2017

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбраната во случајот „Тврдина 2“во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во ...

Завршни зборови за „Tврдина 2“

24 Вести - 06.11.2017

Во Kривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбраната во случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во ...

Завршни зборови за „Тврдина 2“

Алсат-М - 06.11.2017

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбараната во случајот „Тендери 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во ...

СЈО побара најстрога казна за Горан Грујевски

МКД - 06.11.2017

СЈО во завршен збор за случајот Тврдина 2 побара најстрога казна за обвинетиот Горан Грујевски и алтернативни мерки за шесте обвинети службенички од УБК. Специјалната обвинителка Ленче Ристоска во завршен збор пред судот нагласи дека при изрекување ...

СЈО побара најстрога казна за Грујевски, а алтернативна казна за службеничките од УБК

Фокус - 06.11.2017

СЈО бара максимална затворска казна за поранешниот началник на Петтата управа, Горан Грујевски , кој е обвинет во случајот „Тврдина 2“, за уништување на службена документација поврзана со масовното нелегално прислушување.

„Тврдина 2“; СЈО бара најстрога казна за Грујевски

Алсат-М - 06.11.2017

Најстрога затворска казна за Горан Грујевски во Тврдина 2 побара сјо. За шестте службеницки кои се обвинети дека палеле службени белешки на УБК, СЈО побара алтернативни мерки, поради тоа што службеничките се мајки на малолетни деца, а мегу нив има и ...

СЈО бара максимална затворска казна за Грујевски

Р.С.Европа - 06.11.2017

Бегството на поранешниот началник на Петтата управа Горан Грујевски е една од причините зашто Специјалното јавно обвинителство бара максимална казна затвор за него во случајот „Тврдина 2 “.

Обвинетите службенички од УБК тврдат дека постапувале по наредба на Грујевски

МКД - 06.11.2017

Во завршниот збор пред судот шесте службенички од УБК рекоа дека не чувствуваат вина, бидејќи тоа што го сториле било единствено по наредба на нивниот претпоставен, во случајов Горан Грујевски, како што налага нивната работна позиција.

СЈО бара најстрога казна за Грујевски, а одбраната ослободителна пресуда

24 Вести - 06.11.2017

Најстрога казна за првообвинетиот Горан Грујовски побара СЈО на денешниот завршен збор за предметот „Тврдина 2“ во Кривичниот суд. Одбраната на Грујевски, пак, бара ослободителна пресуда, бидејќи, според, нив, во овој случај не е извршено кривично ...

Ристоска: Очекувам обвинетите во „Тврдина 2“ да бидат осудени

Фокус - 06.11.2017

Специјалната јавна обвинителка, Ленче Ристоска, очекува осудителна пресуда за обвинетите во судскиот процес „Тврдина 2“, меѓу кои е екс началникот во УБК, Горан Грујевски, на кого му се суди во отсуство.

Ристоска: Очекувам обвинетите во „Тврдина 2“ да бидат осудени

МКД - 06.11.2017

Специјалната јавна обвинителка, Ленче Ристоска, очекува осудителна пресуда за обвинетите во судскиот процес „Тврдина 2“, меѓу кои е и поранешниот началниk во УБК, Горан Грујевски, кому се суди во отсуство и шест вработени во УБК.

Денеска ќе падне прва пресуда за случај на СЈО, во кој обвинет е Горан Грујевски

Фокус - 06.11.2017

Денеска ќе биде објавена пресудата за случајот „Тврдина 2“, во кој е осомничен поранешниот директор на Петтата управа, Горан Грујевски, и уште шест вработени во УБК. Според обвинението кое против нив го поднесе СЈО, тие се товарат дека уништиле ...

Утре пресуда за случајот „Тврдина 2“

24 Вести - 06.11.2017

Максимална затворска казна за поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујевски и алтернативна казна за останатите шестмина обвинети за незаконското прислушување побара специјалната обвинителка Ленче Ристоска на завршни зборови на рочиштето за ...

СЈО бара максимална казна за Горан Грујевски

24 Вести - 06.11.2017

Горан Грујевски на дрзок начин, злоупотребувајќи ја моќта и авторитетот кои ги имал ги прекршил сите правила во работењето. Поради тоа бараме да биде прогласен за виновен и да му биде изречена максимална затворска казна, истакна обвинителката од СЈО ...

Завршни зборови за „Тврдина 2“

А1 On - 06.11.2017

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбараната во случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во ...

Адвокатите на Горан Грујевски и службеничките во УБК на завршни зборови пред пресудата

Макфакс - 06.11.2017

Во кривичниот суд ќе бидат изнесени завршни зборови во случајот „„Тврдина 2“ во кој првообвинет е поранешниот разузнавач Горан Грујевски, кој е во бегство и уште шест службенички во УБК. Нему му се суди во отсуство.

Завршни зборови за „Тврдина 2“

Канал5 - 06.11.2017

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбараната во случајот „Тендери 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во ...

Завршни зборови во случајот „Тврдина 2“ против Грујевски и вработените во УБК

+инфо - 06.11.2017

По денешните завршни зборови, се очекува Судот да донесе конечна одлука за „Тврдина 2“. Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбараната во случајот „Тврдина 2“ во ...

Завршни зборови за „Тврдина 2“

Сител - 06.11.2017

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбараната во случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во ...

Завршни зборови за „Тврдина 2“

ТВ21 - 06.11.2017

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбараната во случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во ...

Завршни зборови за „Тврдина 2“

Идивиди - 06.11.2017

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбраната во случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во ...

Адвокатите на Горан Грујевски и службеничките во УБК на завршни зборови пред пресудата

Правдико - 06.11.2017

Во кривичниот суд ќе бидат изнесени завршни зборови во случајот „„Тврдина 2“ во кој првообвинет е поранешниот разузнавач Горан Грујевски, кој е во бегство и уште шест службенички во УБК. Нему му се суди во отсуство.

Почнува жешка недела во Кривичниот суд

Либертас - 06.11.2017

На денешното рочиште во Кривичниот суд се закажани завршните зборови за „Тврдина 2“, воведни зборови за предметот „Транспортер“, а од утре почнува и судењето за предметот „Труст“. Поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, кој од СЈО се ...

Завршни зборови за „Тврдина 2“

Либертас - 06.11.2017

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбараната во случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во ...

Завршни зборови за „Тврдина 2“

МРТ - 06.11.2017

Во „Тврдина 2“ првообвинет е екс началникот на Петтата управа, Горан Грујевски... Завршни зборови во случајот „Тврдина 2“ во скопскиот Кривичен суд. Специјалните обвинители и одбраната ќе говорат за случајот со уништување на службени списи, од кои ...

СЈО побара од судот најригорозна затворска казна за Грујевски како наредбодавач на палењето докази за прислушувањето

Сакам да кажам - 06.11.2017

Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство Ленче Ристоска побара најригорозна затворска казна за избеганиот Горан Грујевски за незаконското палење на списи во МВР, докази за прислушување, а за шесте обвинети вработени во УБК, условни казни.

СЈО бара најстога казна за бегалецот Горан Грујевски

+инфо - 06.11.2017

Обвинителката Ленче Ристовска побара условни казни за шесте обвинети вработени во УБК. Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство Ленче Ристовска во завршни зборови денеска пред Основниот суд Скопје 1 за предметот „Тврдина 2″, побара ...

СЈО бара затвор за Грујевски и алтернативни мерки за службеничките во УБК

Макфакс - 06.11.2017

Специјалното јавно обвинителство побара од судот затвор за поранешниот началник на петтата управа во УБК, Горан Грујевски, а за службеничките во УБК алтернативни мерки. Обвинителката Ленче Ристоска рече дека конечно по една година дошло крај на ...

СЈО бара најригорозна затворска казна за Грујевски

ТВ21 - 06.11.2017

Специјалното јавно обвинителство побара најригорозна затворска казна за Горан Грујевски кој беше во бегство и е фатен на солунскиот аеродром, поради незаконското палење на списи во МВР, докази за прислушување, и давање наредби за палење на доказите.

ВИДЕО: СЈО бара затвор за Грујевски и алтернативни мерки за службеничките во УБК

А1 On - 06.11.2017

Специјалното јавно обвинителство побара од судот затвор за поранешниот началник на петтата управа во УБК, Горан Грујевски, а за службеничките во УБК алтернативни мерки. Обвинителката Ленче Ристоска рече дека конечно по една година дошло крај на ...

СЈО бара затвор за Грујевски и алтернативни мерки за службеничките во УБК

Кајгана - 06.11.2017

Специјалното јавно обвинителство побара од судот затвор за поранешниот началник на петтата управа во УБК, Горан Грујевски, а за службеничките во УБК алтернативни мерки. Обвинителката Ленче Ристоска рече дека конечно по една година дошло крај на ...

Грујевски осуден на 1,5 година затвор за „Тврдина 2“

Сител - 08.11.2017

Поранешниот началник на УБК Горан Грујевски доби 1,5 година затвор за уништување на опремата за прислушување во УБК, одлучи денеска Кривичниот суд во Скопје. Другите шетмина вработени во УБК обвинети во случајот „Тврдина 2“ добија условни казни.

Горан Грујевски осуден на 1,5 година затвор за „Тврдина 2“

Канал5 - 08.11.2017

Поранешниот началник на УБК Горан Грујевски доби 1,5 година затвор за уништување на опремата за прислушување во УБК, одлучи денеска Кривичниот суд во Скопје. Другите шетмина вработени во УБК обвинети во случајот „Тврдина 2“ добија условни казни.

СЈО побара затвор за Горан Грујевски и алтернативни мерки за службеничките во УБГ

Либертас - 06.11.2017

Специјалното јавно обвинителство побара од судот затвор за поранешниот началник на петтата управа во УБК, Горан Грујевски, а за службеничките во УБК алтернативни мерки. Обвинителката Ленче Ристоска рече дека конечно по една година дошло крај на ...

СЈО бара најстрога казна за Грујевски

МРТ - 06.11.2017

а останатите шест вработени во Управата, условна казна поради, како што наведе обвинителката Ристовска, фактот што немале никаква дамка во досегашното работење. Затворска казна за првоосомничениот, поранешниот началник на УБК за случајот „Тврдина 2“ ...

Во среда пресуда за Грујевски во „Тврдина 2“

+инфо - 06.11.2017

Ова ќе биде прва судска пресуда во случај поврзан со прислушувањето во кој СЈО побара најстрога казна за Грујевски и условна за вработените во УБК. Судијката Лидија Петровска од Кривичниот суд во Скопје во средата ќе ја соопшти пресудата за случајот ...

Во среда пресуда за случајот „Тврдина 2“

МРТ - 06.11.2017

Највисока затворска казна за првоосомничениот, поранешен началник на УБК за случајот „Тврдина 2“ побара СЈО. За останатите шест вработени во Управата, условна казна. Одбраната заклучи- ова не е кривично дело, побара ослободување.

В среда пресуда за „Тврдина 2“

Сител - 06.11.2017

Во среда Кривичниот суд ќе ја соопшти пресудата за случајот Тврдина 2 на СЈО. Специјалното обвинителство бара најстрога затворска казна за екс-началникот на Петтата управа Горан Грујевски и алтернативни казни за 6-те службенички во УБК, обвинети за ...

СЈО бара најстрога казна за Горан Грујевски

ТВ21 - 06.11.2017

Првообвинетиот во Тврдина 2, екс-началникот во Петтата управа Горан Грујевски побегна за да не се соочи со казната – со овој аргумент Специјалното обвинителство во својот завршен збор побара за него најстрога затворска казна.

Денеска завршни зборови за „Тврдина 2“...

Н.Македонија - 06.11.2017

Денеска завршни зборови за „Тврдина 2“ Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбараната во случајот „Тендери 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан ...

За денес закажани рочишта за „Тврдина 2“ и за „Транспортер“

Тера - 06.11.2017

Специјалните обвинители на СЈО и одбраната во случајот „Твардина 2“ денес ќе треба да ги дадат своите завршни зборови за обвинителниот акт во кој обвинет е поранешниот разузнавач Горан Грујевски, кој е во бегство и уште шест вработени во УБК.

СЈО побара максимална казна за Грујевски...

Н.Македонија - 06.11.2017

СЈО побара максимална казна за Грујевски Максимална затворска казна за поранешниот началник на Петтата управа Горан Грујевски побара обвинителката Ленче Ристоска во завршните зборови на рочиштето за случајот Тврдина 2.

Горан Грујевски прва „жртва“ на бомбите, завршни зборови за „Тврдина 2“

Фактор - 06.11.2017

Обвинителите од Специјалното јавно обвинителство и одбраната на седумтемина обвинети во случајот „Тврдина 2“ денеска во Кривичниот суд ќе ги изнесат завршните зборови. Во наредните денови Судот ќе треба да донесе пресуда, што ќе биде прва од сите ...

Завршни зборови за „Тврдина 2“

Локално - 06.11.2017

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбраната во случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во ...

Завршни зборови за „Тврдина 2“

Кумановски м. - 06.11.2017

loading... Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбараната во случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина ...

Завршни зборови во Судот за "Тврдина 2"

Press24 - 06.11.2017

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбраната во случајот „Тврдина 2“во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во ...

Завршни зборови за „Тврдина 2“

Орбис - 06.11.2017

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбараната во случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во ...

Завршни зборови во случајот „Тврдина 2“ во кој е обвинет бегалецот Грујевски

Newsroom - 06.11.2017

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбараната во случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во ...

Завршни зборови за „Тврдина 2″

Слободен Печат - 06.11.2017

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбараната во случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во ...

Завршни зборови за „Тврдина 2“ и ново рочиште за случајот „Транспортер“

Мета - 06.11.2017

Специјалното јавно обвинителство и одбраната на обвинетите, денеска во Кривичниот суд во Скопје треба да ги изнесат завршните зборови во случајот „Тврдина 2“, во кој првообвинет е поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, заедно со ...

Адвокатите на Горан Грујевски и службеничките во УБК на завршни зборови пред пресудата

Точка - 06.11.2017

Во кривичниот суд ќе бидат изнесени завршни зборови во случајот „„Тврдина 2“ во кој првообвинет е поранешниот разузнавач Горан Грујевски, кој е во бегство и уште шест службенички во УБК. Нему му се суди во отсуство.

Завршни зборови за „Тврдина 2“

Стандард - 06.11.2017

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбараната во случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во ...

Завршни зборови за „Тврдина 2“ и ново рочиште за случајот „Транспортер“

Позитив.мк - 06.11.2017

Специјалното јавно обвинителство и одбраната на обвинетите, денеска во Кривичниот суд во Скопје треба да ги изнесат завршните зборови во случајот „Тврдина 2“, во кој првообвинет е поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, заедно со ...

Почнува жешка недела во Кривичниот суд

iPortal - 06.11.2017

На денешното рочиште во Кривичниот суд се закажани завршните зборови за „Тврдина 2“, воведни зборови за предметот „Транспортер“, а од утре почнува и судењето за предметот „Труст“ Поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, кој од СЈО се ...

Завршни зборови за „Тврдина 2“

Нетпрес - 06.11.2017

Завршни зборови во случајот „Тврдина 2“ денеска во скопскиот Кривичен суд. Специјалните обвинители и одбраната ќе говорат за случајот со уништување на службени списи, од кои 22 се однесуваат на системите за следење на комуникациите.

Ќе добие ли екс разузнавачот Горан Грујевски најстрога затворска казна?

Фактор - 06.11.2017

Жешок старт во судовите го означува почетокот на оваа недела. Денес треба да се слушнат завршните зборови за случајот „Тврдина 2“ во скопскиот Кривичен суд. Прв обвинет во овој случај е екс началник на УБК Горан Грујевски .

СЈО бара затвор за Грујевски и алтернативни мерки за службеничките во УБК

Орбис - 06.11.2017

Специјалното јавно обвинителство побара од судот затвор за поранешниот началник на петтата управа во УБК, Горан Грујевски, а за службеничките во УБК алтернативни мерки. Обвинителката Ленче Ристоска рече дека конечно по една година дошло крај на ...

СЈО побара најстрога казна за Горан Грујевски

Шеталиште - 06.11.2017

СЈО во завршен збор за случајот Тврдина 2 побара најстрога казна за обвинетиот Горан Грујевски и алтернативни мерки за шесте обвинети службенички од УБК. Специјалната обвинителка Ленче Ристоска во завршен збор пред судот нагласи дека при изрекување ...

СЈО бара најстрога казна за Грујевски, одбраната смета дека не е извршено кривично дело

Newsroom - 06.11.2017

СЈО на денешниот завршен збор за предметот „Тврдина 2“ во Кривичниот суд побара најстрога казна за првообвинетиот Горан Грујевски, а одбраната бара ослободителна пресуда, бидејќи, според, нив, во овој случај не е извршено кривично дело.

Пресудата за „Тврдина 2“ во среда: СЈО бара најстрога казна, одбраната отфрлање на обвинението

Орбис - 06.11.2017

– Најстрога казна за првообвинетиот Горан Грујовски побара СЈО на денешниот завршен збор за предметот „Тврдина 2“ во Кривичниот суд. Одбраната на Грујевски, пак, бара ослободителна пресуда, бидејќи, според, нив, во овој случај не е извршено кривично ...

СЈО бара затвор за Грујевски и алтернативни мерки за службеничките во УБК

Точка - 06.11.2017

Специјалното јавно обвинителство побара од судот затвор за поранешниот началник на петтата управа во УБК, Горан Грујевски, а за службеничките во УБК алтернативни мерки. Обвинителката Ленче Ристоска рече дека конечно по една година дошло крај на ...

Грујевски осуден на 1,5 година затвор за „Тврдина 2″

Слободен Печат - 08.11.2017

Поранешниот началник на УБК Горан Грујевски доби 1,5 година затвор за уништување на опремата за прислушување во УБК, одлучи денеска Кривичниот суд во Скопје. Другите шетмина вработени во УБК обвинети во случајот „Тврдина 2“ добија условни казни.

СЈО побара најстрога казна за Грујевски, Шврговски ослободителна пресуда

Стандард - 06.11.2017

Најстрога казна за првообвинетиот Горан Грујeвски побара СЈО на денешниот завршен збор за предметот „Тврдина 2“ во Кривичниот суд. Одбраната на Грујевски, пак, бара ослободителна пресуда, бидејќи, според, нив, во овој случај не е извршено кривично ...

Ристоска побара од судот максимална казна за Грујовски за „Тврдина 2“

Мета - 06.11.2017

Обвинителката на Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска денеска побара од судот максимална казна за поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски за случајот „Тврдина 2“, додека за останатите шест службенички од УБК, обвинети во ...

СЈО бара затвор за Грујевски и алтернативни мерки за службеничките во УБК

Локално - 06.11.2017

Специјалното јавно обвинителство побара од судот затвор за поранешниот началник на петтата управа во УБК, Горан Грујевски, а за службеничките во УБК алтернативни мерки. Обвинителката Ленче Ристоска рече дека конечно по една година дошло крај на ...

Службеничките обвинети во „Тврдина2“ не се чувствуваат виновни

Фактор - 06.11.2017

Постапувавме по наредба на началникот Горан Грујесвки и не чувствуваме вина. Ова се завршни зборови на обвинетите службенички во случајот „Тврдина2“ каде прв осомничен е екс началникот на УБК Горан Грујесвки.

СЈО обара од судот максимална казна за Грујовски за „Тврдина 2“

Позитив.мк - 06.11.2017

Обвинителката на Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска, денеска побара од судот максимална казна за поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, за случајот „Тврдина 2“, додека за другите шест службенички од УБК, обвинети во ...

СЈО бара затвор за Грујевски и алтернативни мерки за службеничките во УБК

МК News - 06.11.2017

Специјалното јавно обвинителство побара од судот затвор за поранешниот началник на петтата управа во УБК, Горан Грујевски, а за службеничките во УБК алтернативни мерки. Обвинителката Ленче Ристоска рече дека конечно по една година дошло крај на ...

СЈО бара најстрога казна за Грујевски, а одбраната ослободителна пресуда

Кумановски м. - 06.11.2017

loading... Најстрога казна за првообвинетиот Горан Грујовски побара СЈО на денешниот завршен збор за предметот „Тврдина 2“ во Кривичниот суд. Одбраната на Грујевски, пак, бара ослободителна пресуда, бидејќи, според, нив, во овој случај не е извршено ...

Во среда пресуда за Грујевски

Press24 - 06.11.2017

Судијката Лидија Петровска од Кривичниот суд во Скопје во средата ќе ја соопшти пресудата за случајот „Тврдина 2“ против поранешниот началник на Петтата управа, Горан Грујевски, и шесте вработени вработени во УБК.

Епилог на денот: Ќе се прегласува во Чаир, најстрога казна за Грујевски, кој сака да го обеси Коцевски

Newsroom - 06.11.2017

СЈО на денешниот завршен збор за предметот „Тврдина 2“ во Кривичниот суд побара најстрога казна за првообвинетиот Горан Грујевски, а одбраната бара ослободителна пресуда, бидејќи, според, нив, во овој случај не е извршено кривично дело.

Завршни зборови за „Тврдина 2“

еМагазин - 06.11.2017

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да бидат презентирани завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбараната во случајот „Тврдина 2“ во кој обвинети се поранешниот началник на УБК Горан Грујевски и уште шестмина вработени во ...

Адвокатите на Горан Грујевски и службеничките во УБК на завршни зборови пред пресудата

Канал 77 - 06.11.2017

Во кривичниот суд ќе бидат изнесени завршни зборови во случајот „„Тврдина 2“ во кој првообвинет е поранешниот разузнавач Горан Грујевски, кој е во бегство и уште шест службенички во УБК. Нему му се суди во отсуство.

Завршни зборови за „Тврдина 2“ и ново рочиште за случајот „Транспортер“

Sky - 06.11.2017

Специјалното јавно обвинителство и одбраната на обвинетите, денеска во Кривичниот суд во Скопје треба да ги изнесат завршните зборови во случајот „Тврдина 2“, во кој првообвинет е поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, заедно со ...

„Stop&go“ се присоедини со „Технокомерц“

еМагазин - 04.12.2017

„Технокомерц“ АД Скопје преку Македонската берза објави дека склучил спогодба за присоединување со која друштвото за промет, производство и услуги „Stop&go“ ДООЕЛ Скопје се присоединува кон оваа компанија.

„Тврдина 2“: СЈО бара најстрога казна, одбраната отфрлање на обвинението

Канал 77 - 06.11.2017

Најстрога казна за првообвинетиот Горан Грујeвски побара СЈО на денешниот завршен збор за предметот „Тврдина 2“ во Кривичниот суд. Одбраната на Грујевски, пак, бара ослободителна пресуда, бидејќи, според, нив, во овој случај не е извршено кривично ...