TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Отстранети полициските блокади во Куманово кои беа поставени синоќа

24 Вести - 17.05.2015

Сообраќајот по улицата „11 Октомври“ во Куманово се одвива тековно. Полициските блокади се отстранети, така што и автомобилите се движат непречено. Во текот на вчерашниот ден полициските автомобили беа отстранети, но за време на доцните попладневни ...

КУМАНОВО: Во градот е мирно, полициските пунктови целосно отстранети

Телеграф - 17.05.2015

Полициските блокади беа поставени, ноќта помеѓу 14 и 15 мај. Од Министерството за внатрешни работи не дадоа официјално известување за причината поради која беше засилено полициското присуство Во Куманово, ситуацијата е мирна.

Во Куманово сообраќајот се одвива непречено

Алфа - 17.05.2015

Сообраќајот по улицата „11 Октомври“ во Куманово се одвива тековно. Полициските блокади се отстранети, така што и автомобилите се движат непречено. Сообраќајот по улицата „11 Октомври“ во Куманово се одвива тековно.

Во Куманово сообраќајот се одвива непречено

Популарно - 17.05.2015

Сообраќајот по улицата „11 Октомври“ во Куманово се одвива тековно. Полициските блокади се отстранети, така што и автомобилите се движат непречено. Во текот на вчерашниот ден полициските автомобили беа отстранети, но за време на доцните попладневни ...

Во Куманово сообраќајот се одвива непречено

А1 On - 17.05.2015

Сообраќајот по улицата „11 Октомври“ во Куманово се одвива тековно. Полициските блокади се отстранети, така што и автомобилите се движат непречено. Во текот на вчерашниот ден полициските автомобили беа отстранети, но за време на доцните попладневни ...

Во Куманово сообраќајот се одвива непречено

Канал5 - 17.05.2015

Сообраќајот по улицата „11 Октомври“ во Куманово се одвива тековно. Полициските блокади се отстранети, така што и автомобилите се движат непречено. Во текот на вчерашниот ден полициските автомобили беа отстранети, но за време на доцните попладневни ...

Во Куманово сообраќајот се одвива непречено

Сител - 17.05.2015

Сообраќајот по улицата „11 Октомври“ во Куманово се одвива тековно. Полициските блокади се отстранети, така што и автомобилите се движат непречено. Во текот на вчерашниот ден полициските автомобили беа отстранети, но за време на доцните попладневни ...

Во Куманово сообраќајот се одвива непречено

Вечер - 17.05.2015

Сообраќајот по улицата „11 Октомври" во Куманово се одвива тековно. Полициските блокади се отстранети, така што и автомобилите се движат непречено. Во текот на вчерашниот ден полициските автомобили беа отстранети, но за време на доцните попладневни ...

Во Куманово сообраќајот се одвива непречено

Нетпрес - 17.05.2015

Сообраќајот по улицата „11 Октомври“ во Куманово се одвива тековно. Полициските блокади се отстранети, така што и автомобилите се движат непречено, пренесува МИА. Во текот на вчерашниот ден полициските автомобили беа отстранети, но за време на ...

Сообраќајот во Куманово се одвива непречено

Press24 - 17.05.2015

Сообраќајот по улицата „11 Октомври“ во Куманово се одвива тековно, полициските блокади се отстранети, така што и автомобилите се движат непречен Во текот на вчерашниот ден полициските автомобили беа отстранети, но за време на доцните попладневни ...

Сообраќајот во Куманово се одвива непречено

Курир - 17.05.2015

Сообраќајот по улицата „11 Октомври“ во Куманово се одвива тековно, полициските блокади се отстранети, така што и автомобилите се движат непречено. Во текот на вчерашниот ден полициските автомобили беа отстранети, но за време на доцните попладневни ...

Уште една мирна ноќ во Куманово – блокадите отстранети

Кумановски м. - 17.05.2015

По вчерашното отстранување и повторно поставување на блокади околу улиците кои водат до СВР Куманово, од изутринава, сообраќајот на тој патен правец е повторно прооден за автомобили. СВР Куманово досега не излезе со конкретно соопштение зошто се ...

Во Куманово сообраќајот се одвива непречено

Lider - 17.05.2015

Сообраќајот по улицата „11 Октомври“ во Куманово се одвива тековно. Полициските блокади се отстранети, така што и автомобилите се движат непречено. Во текот на вчерашниот ден полициските автомобили беа отстранети, но за време на доцните попладневни ...

Сообраќајот во Куманово се одвива тековно

Пулс24 - 17.05.2015

Сообраќајот по улицата „11 Октомври“ во Куманово се одвива тековно, полициските блокади се отстранети, така што и автомобилите се движат непречено. Во текот на вчерашниот ден полициските автомобили беа отстранети, но за време на доцните попладневни ...

Сообраќајот во центарот на Куманово нормализиран

Телма - 16.05.2015

Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ во центарот на Куманово е целосно нормализиран. Полициските автомобили кои беа поставени на почетокот на улицата од крстосницата со „Доне Божинов“ и „Гоце Делчев“ од едната страна и во близина на џамијата од ...

Нормализиран сообраќајот во центарот на Куманово

Р.С.Европа - 16.05.2015

Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ во центарот на Куманово е целосно нормализиран. Полициските автомобили кои беа поставени на почетокот на улицата од крстосницата со „Доне Божинов“ и „Гоце Делчев“ од едната страна и во близина на џамијата од ...

Во Куманово мирно, сообраќајот целосно нормализиран

Утрински - 16.05.2015

Во Куманово денеска е мирно. Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ во центарот на градот е целосно нормализиран. Полициските автомобили кои беа поставени на почетокот на улицата од крстосницата со „Доне Божинов“ и „Гоце Делчев“ од едната страна и во ...

КУМАНОВО: Тргната полициската блокада од центарот на градот

Телеграф - 16.05.2015

Според податоците на МВР, распоредувањето на зголемено полициско обезбедување било со цел превентивно да се делува по случувањата минатиот викенд кога во кумановската Дива населба Од попладнево тргната е полициската блокада од централните улици во ...

Сообраќајот во центарот на Куманово целосно нормализиран

Орбис - 16.05.2015

Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ во центарот на Куманово е целосно нормализиран. Полициските автомобили кои беа поставени на почетокот на улицата од крстосницата со „Доне Божинов“ и „Гоце Делчев“ од едната страна и во близина на џамијата од ...

Нормализиран сообраќајот во Куманово

Здравство24 - 16.05.2015

Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ во центарот на Куманово е целосно нормализиран. Полициските автомобили кои беа поставени на почетокот на улицата од крстосницата со „Доне Божинов“ и „Гоце Делчев“ од едната страна и во близина на џамијата од ...

Сообраќајот во центарот на Куманово целосно нормализиран

Алфа - 16.05.2015

Полициските автомобили кои беа поставени на почетокот на улицата од крстосницата со „Доне Божинов“ и „Гоце Делчев“ од едната страна и во близина на џамијата од другата страна ги нема, така што сообраќајот е нормализиран.

Денови на опасно живеење

SportMedia - 16.05.2015

Две исклучителни фигури што уживаат огромен авторитет, Горан Пандев и Агим Ибраими, можат да порачаат во дует: Да навиваме заедно за Македонија! Во улога на медијатор моментно е Србинот Љубинко Друловиќ.

Сообраќајот во центарот на Куманово целосно нормализиран

Канал5 - 16.05.2015

Состојбата во Куманово се нормализира. Улиците се деблокирани, полицијата ги повлече возилата. Пешаците и останатите автомобили можат слободно да минуваат. Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ во центарот на Куманово е целосно нормализиран.

Втор ден блокади во Куманово-ноќта мирна

Локално - 16.05.2015

Втор ден како полицијата го држи затворен приодот кон полициската станица во Куманово, со блокирање на две улици кои кружно водат кон зградата на СВР Куманово-информира Кумановски муабети.

Полицијата ги повлече блокадите во Куманово

Локално - 16.05.2015

Полицијата ги острани блокадите поставени на двете улици во Куманово кои водат до зградата на СВР Куманово -јави Кумановскимеуабети. Сообраќајот во тој дел на градот се одвива нормално, и не се забележува посебна зголемена присутност на полицијата, ...

Сообраќајот во центарот на Куманово целосно нормализиран

Сител - 16.05.2015

Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ во центарот на Куманово е целосно нормализиран. Полициските автомобили кои беа поставени на почетокот на улицата од крстосницата со „Доне Божинов“ и „Гоце Делчев“ од едната страна и во близина на џамијата од ...

Во Куманово мирно, но се уште тензично

Н.Македонија - 16.05.2015

Некои улици во централното градско подрачје меѓу кои во преден план се улиците „11 Октомври“ и „Тодор Велков“, кои гравитираат кон полициската станица, и денеска останаа блокирани од страна на полицијата Главната улица во Куманово, „11 Октомври“, на ...

Повлечени полициските блокади од улиците во Куманово

+инфо - 16.05.2015

Полицијата ги повлече блокадите кои беа поставени пред два дена на две улици во Куманово. На улиците Тодор Велков и 11 Октомври кои се во центарот на градот се наоѓаат повеќе институции и зградата на СВР Куманово.

Сообраќајот во центарот на Куманово целосно нормализиран

Курир - 16.05.2015

Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ во центарот на Куманово е целосно нормализиран. Полициските автомобили кои беа поставени на почетокот на улицата од крстосницата со „Доне Божинов“ и „Гоце Делчев“ од едната страна и во близина на џамијата од ...

Мирна ноќ во Куманово – блокадите остануваат

Press24 - 16.05.2015

Втор ден како полицијата го држи затворен приодот кон полициската станица во Куманово, со блокирање на две улици кои кружно водат кон зградата на СВР Куманово. Со поставување на полициски возила, полицијата според неофицијални извори, поради ...

Повлечени полициските блокади од улиците во Куманово

Либертас - 16.05.2015

Полицијата ги повлече блокадите кои беа поставени пред два дена на две улици во Куманово. На улиците Тодор Велков и 11 Октомври кои се во центарот на градот се наоѓаат повеќе институции и зградата на СВР Куманово.

Мирна ноќ во Куманово – блокадите остануваат

Кумановски м. - 16.05.2015

Втор ден како полицијата го држи затворен приодот кон полициската станица во Куманово, со блокирање на две улици кои кружно водат кон зградата на СВР Куманово. Со поставување на полициски возила, полицијата според неофицијални извори, поради ...

Полицијата ги отстрани блокадите околу СВР Куманово

Кумановски м. - 16.05.2015

Пред неполн половина час, полицијата ги острани блокадите поставени на двете улици во Куманово кои водат до зградата на СВР Куманово. Сообраќајот во тој дел на градот се одвива нормално, и не се забележува посебна зголемена присутност на полицијата, ...

Улицата „11 Октомври“ во центарот на Куманово пуштена за сообраќај

Република - 16.05.2015

Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ во центарот на Куманово е целосно нормализиран. Полициските автомобили кои беа поставени на почетокот на улицата од крстосницата со „Доне Божинов“ и „Гоце Делчев“ од едната страна и во близина на џамијата од ...

За неполни пет часа – вратена блокадата околу СВР Куманово

Кумановски м. - 16.05.2015

Патната блокада на ул. 11 Октомври и ул. Тодор Велков е повторно вратена од страна на СВР Куманово. Иако полицијата одлучи да го пушти во употреба кружниот пат околу неколку институции сместени на тој потег денес попладне, пред 20-тина минути, патот ...

Нормализиран сообраќајот во Куманово

Sky - 16.05.2015

Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ во центарот на Куманово е целосно нормализиран. Полициските автомобили што беа поставени на почетокот од крстосницата меѓу улиците Доне Божинов и Гоце Делчев од едната страна и во близина на џамијата од другата ...

Нормализиран е сообраќајот во центарот на Куманово

Пулс24 - 16.05.2015

Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ во центарот на Куманово е целосно нормализиран. Полициските автомобили кои беа поставени на почетокот на улицата од крстосницата со „Доне Божинов“ и „Гоце Делчев“ од едната страна и во близина на џамијата од ...

Сообраќајот во центарот на Куманово целосно нормализиран

Lider - 16.05.2015

Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ во центарот на Куманово е целосно нормализиран. Полициските автомобили кои беа поставени на почетокот на улицата од крстосницата со „Доне Божинов“ и „Гоце Делчев“ од едната страна и во близина на џамијата од ...

Еве што се случува во Куманово

Sky - 16.05.2015

Втор ден како полицијата го држи затворен приодот кон полициската станица во Куманово, со блокирање на две улици кои кружно водат кон зградата на СВР Куманово, објави порталот „ Кумановски муабети “ Со поставување на полициски возила, полицијата во ...

МВР: Во Куманово нема инциденти

Нова ТВ - 15.05.2015

Во Куманово од вчера вечер е видливо засилено полциско присуство. Булеварот „11 Октомври“ во Куманово од синоќа на полноќ, е блокиран и нема пристап за приватни возила, освен за службените возила на Министерството за внатрешни работи.

Градоначалникот на Куманово бара одговори од надлежните

Телма - 15.05.2015

Главните сообраќајници во Куманово од ноќеска се блокирани за сообраќај. Забележливо е зголемено полициско присуство на улиците „11 Октомври„ и „Тодор Велков“ во центарот на Куманово. Во текот на ноќта пред истекот на работното време биле затворени ...

Куманово повторно под опсада

Телма - 15.05.2015

Вооружени со калшаникови, панцири и шлемови, полицијата од синоќа ги блокираше приодите до општинската зграда, судот и полициската станица во Куманово. Улицата 11 Октомври наликува на воена зона, за разлика од останатитот дел од центарот каде ...

Куманово осамна под полициска опсада

24 Вести - 15.05.2015

Синоќа на полноќ, центарот на Куманово осамна под полициска блокада. Веста прво излезе на социјалната мрежа Твитер, каде граѓаните споделија информации за блокираност на централните улици на Куманово.

Засилено полициското обезбедување на државните објекти во Куманово

Р.С.Европа - 15.05.2015

Полциското засилување има на улицата на која се наоѓаат седиштето на Општина Куманово, полициската станица, Основниот суд, како и пред други институции. Засиленото полициско обезбедување на институциите во Куманово е поради превентива по најава за ...

Неделниците го анализираат настанот во Куманово

Р.С.Европа - 15.05.2015

Република во насловот на воведникот поставува прашање: „Што дознавме по Куманово?“. Фокус открива „Како е договарана кумановската војна“, а Глобус потсетува дека по Куманово останаа стотина неодговорени прашања.

Полициската станица во Куманово под силно полициско обезбедување

МКД - 15.05.2015

Зголемено присуство на полицијата има и покрај градската џамија. Нема официјални информации за тоа што се случува. Од кумановската полиција велат дека повеќе информации ќе има во текот на денот.

Центарот на Куманово под полициска опсада

Вест - 15.05.2015

Центарот на Куманово осамна под силно полициско обезбедување. Возила и специјалци беа распоредени на улиците Тодор Велков и 11 Октомври, покрај полициската зграда, која граничи со Општината, Судот и Поштата.

ФОТО: Центарот на Куманово под полициска опсада

Утрински - 15.05.2015

Зградите на Општина Куманово, на полицијата и на Судот утрово беа чувани со полиција. Центарот на градот, каде што изминатиот викенд се случија жестоки пресметки меѓу припадници на МВР и на терористичка група, беше затворен за сообраќај.

ПРЕВЕНТИВНА АКЦИЈА: Полицијата се распореди во дел од Куманово (ФОТО)

Телеграф - 15.05.2015

На пунктовите се поставени полициски возила покрај кои има вооружени полицајци. Сепак, тие не вршат легитимирања ниту го пренасочуваат движењето на граѓаните што се движат пеш, јави нашата екипа која од утрово е во градот Раздвижено и мирно е утрово ...

Полициската станица во Куманово под силно полициско обезбедување

Тера - 15.05.2015

Зградата на полициската станица во Куманово и центарот на градот од ноќеска е под силно полициско обезбедување. Улиците „Тодор Велков" и „11 Октомври" се блокирани и не е дозволено движење на возилата.

Полицијата на готовс – Еве каква е атмосферата во Куманово во моменотв

За Се - 15.05.2015

Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи, од информациите добиени од СВР Куманово е соопштено дека состојбата со сообраќајот и движењето на луѓето е целосно нормализирана, додека, поради настаните кои се случија, подигнат е ...

Куманово: Специјалците го обезбедуваат Судот, полициската станица и зградата на општината

За Се - 15.05.2015

МВР ги обезбедува државните институции во Куманово. Од полицијата за Press24 не сакаат да откријат повеќе детали за засиленото полициско присуство во Куманово. Во моментов блокирани се улиците „11 Октомври„ и „Тодор Велков“ во центарот на Куманово.

Во Куманово мирно – превентивно зголемено полициско присуство!

МК News - 15.05.2015

Улиците во Куманово на кои се наоѓаат виталните институции од ноќеска се под полициска блокада. Официјално – просторот се обезбедува од превентивни причини. Каква е атмосферата во градот, пренесува екипата на МТВ.

Во Куманово е мирно, иако е под полициска опсада

Орбис - 15.05.2015

Од синоќа во Куманово повторно е забележано присуство на полицијата, а блокирани се улиците во центарот на градот. Од МВР соопштија дека се преземаат мерки за безбедност на градот, без да посочат детали.

Косовското Собрание одби да расправа за Куманово

Точка - 15.05.2015

Косовското Собрание одби да расправа за состојбата во Куманово. По барање на движењето Самоопределување пратениците во Собранието гласаа дали ќе се најде на дневен ред состојбата во Македонија, односно во Куманово.

Од синоќа блокиран приодот до полициската станица во Куманово

Бизнис Вести - 15.05.2015

Од вчеранавечер, приодот до полициската станица во Куманово е блокиран од две страни. Забранет е сообраќајот, но се пуштаат пешаци и вработени во Основен Суд Куманово, Центарот за социјални работи, Пошта и останати згради кои се наоѓаат на тој потег.

ГАЛЕРИЈА: Куманово под полициска опсада

Сител - 15.05.2015

МВР ги обезбедува државните институции во Куманово. Од полицијата не сакаат да откријат повеќе детали за засиленото полициско присуство во Куманово. Во моментов блокирани се улиците „11 Октомври„ и „Тодор Велков“ во центарот на Куманово.

Дамјановски: Во Куманово се врати паниката, градот е под полициска опсада

+инфо - 15.05.2015

Кумановскиот градоначалник Зоран Дамјановски-Циц вели дека нема никакви информации зошто во градот има зголемено полициско присуство, иако побарал информација во МВР. Оттаму, вели тој, му одговориле кратко дека тоа е поради безбедносни причини.

Што се случи во Куманово?

Н.Македонија - 15.05.2015

Најнапред сум должен да го изложам своето мислење. Во услови на вжештена политичка атмосфера, овој викенд во Куманово полицијата и преостанатите институции ѝ одржаа лекција на политичката класа! Доколку некој имаше дилеми за институционалниот ...

Косовското Собрание одби да расправа за Куманово

Fox.mk - 15.05.2015

Косовското Собрание одби да расправа за состојбата во Куманово. По барање на движењето Самоопределување пратениците во Собранието гласаа дали ќе се најде на дневен ред состојбата во Македонија, односно во Куманово.

ГАЛЕРИЈА: Полицијата на готовс - Еве каква е атмосферата во Куманово во моменотв

Press24 - 15.05.2015

Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи, од информациите добиени од СВР Куманово е соопштено дека состојбата со сообраќајот и движењето на луѓето е целосно нормализирана, додека, поради настаните кои се случија, подигнат е ...

Полициската станица во Куманово под силно обезбедување

Макфакс - 15.05.2015

Зградата на Полициската станица во Куманово и центарот на градот од ноќеска се под силно полициско обезбедување, јави порталот KumanovoNews. Улиците „Тодор Велков“ и „11 Октомври“ се блокирани и не е дозволено движење на возилата.

РЦУК: Движењето нормализирано но со подигнат степен на борбена готовност

Кумановски м. - 15.05.2015

Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи, од информациите добиени од СВР Куманово е соопштено дека состојбата со сообраќајот и движењето на луѓето е целосно нормализирана, додека, поради настаните кои се случија, подигнат е ...

Полициската станица во Куманово под силно полициско обезбедување

Репортер - 15.05.2015

Полициската станица во Куманово од синоќа е под силно полициско обезбедување. Улиците „Тодор Велков“ и „11 Октомври“ се блокирани и не е дозволено движење на возила. Извори за Репортер.мк јавуваат дека и општинската зграда е под силно полициско ...

Косовското Собрание одби да расправа за Куманово

Макфакс - 15.05.2015

Косовското Собрание одби да расправа за состојбата во Куманово. По барање на движењето Самоопределување пратениците во Собранието гласаа дали ќе се најде на дневен ред состојбата во Македонија, односно во Куманово.

Од ноќеска: Блокиран приодот до полициската станица во Куманово

Кумановски м. - 15.05.2015

Од вчеранавечер, приодот до полициската станица во Куманово е блокиран од две страни. Забранет е сообраќајот, но се пуштаат пешаци и вработени во Основен Суд Куманово, Центарот за социјални работи, Пошта и останати згради кои се наоѓаат на тој потег.

Полициската станица под силно полициско обезбедување

Kumanovo News - 15.05.2015

Зградата на Полициската станица во Куманово и центарот на градот од ноќеска е под силно полициско обезбедување. Улиците “Тодор Велков“ и “11 Октомври„ се блокирани и не е дозволено движење на возилата.

Најава за напад на Полициската станица Куманово?

Kumanovo News - 15.05.2015

Најава за напад на зградата на Полициската станица во Куманово, наводно упатиле членови од вооружената група што беше разбиена во населбата Тоде Мендол. Оваа неофицијална информација осамна во Куманово, откако од ноќеска центарот на градот е под ...

Куманово: Специјалците го обезбедуваат Судот, полициската станица и зградата на општината

Press24 - 15.05.2015

МВР ги обезбедува државните институции во Куманово. Од полицијата за Press24 не сакаат да откријат повеќе детали за засиленото полициско присуство во Куманово. Во моментов блокирани се улиците „11 Октомври„ и „Тодор Велков“ во центарот на Куманово.

Во Куманово мирно, превентивно зголемено полициско присуство!

МРТ - 15.05.2015

Улиците во Куманово на кои се наоѓаат виталните институции од ноќеска се под полициска блокада. Официјално - просторот се обезбедува од превентивни причини. Каква е атмосферата во градот, пренесува екипата на МТВ...

Куманово под силно полициско обезбедување!

Пулс24 - 15.05.2015

Полициската станица во Куманово и центарот на градот од ноќеска се под силно полициско обезбедување, јави порталот KumanovoNews. Има зголемено присуство на полиција има и покрај Градската џамијата.Улиците „Тодор Велков“ и „11 Октомври“ се блокирани ...

Во Куманово мирно, превентивно зголемено полициско присуство

Канал 77 - 15.05.2015

Улиците во Куманово на кои се наоѓаат виталните институции од ноќеска се под полициска блокада. Официјално - просторот се обезбедува од превентивни причини, пренесува МТВ. Мирно, но раздвижено беше денеска во Куманово.

ПАК ВРИЕ НИЗ КУМАНОВО: Полицијата засилено присутна

Sky - 15.05.2015

Полицијата е засилено присутна во дел од улиците во Куманово од синоќа. Полицијата е присутна речиси на секој чекор, особено на главните две улици во центарот на Куманово. Сето ова се случува на локации каде што се сместени повеќе објекти на ...

Блокирани улици и полициски возила во Куманово

Sky - 15.05.2015

Заради настанатата состојба, во Куманово има зголемо полициско присуство, изјави Иво Котевски на прашањето што се случва во овој град. Тој не сакаше да каже која е таа „настаната состојба“.

Куманово: Блокирани улици и зголемено полициско присуство

Канал 77 - 15.05.2015

Неколку улици кои водат од полициската станица до Поштата во Куманово и дел од автопатот од изутрината го блокираа силна полициска сила. Никој нема пристап до овој дел од Куманово. Засега од институциите нема официјална информација што се случува.

Бурна недела - Напад во Куманово, оставки, „бомба“...

Р.С.Европа - 14.05.2015

Полициската акција во Куманово беше во фокусот на дневниот печат. Внимание предизвикаа и оставките на Јанкулоска, Јанакиески и Мијалков. Откако Куманово во изминатиот викенд доживеа „Апокалипса во Диво насеље“, како што фотогалеријата од разурнатите ...

ФОТО: За овој графит од Куманово пишува целиот Балкан

За Се - 14.05.2015

Куманово остана разрушено, по терористичкиот напад кој се случи изминатиов викенд. Медиумите од регионот будно ја следеа ситуацијата и известуваа за состојбата во Куманово. Но сето внимание денеска беше свртено во овој ...

Еве што се случува на само 14 километри од Куманово (ВИДЕО)

МК News - 14.05.2015

Од судирот во Куманово засилени се патролите на полицијата на српско-македонската граница. Безбедносната ситуација на границата меѓу Србија и Македонија е стабилна, потврдиле за Алџазира од Жандармеријата на Србија.

Еве што се случува на само 14 километри од Куманово

Точка - 14.05.2015

Од судирот во Куманово засилени се патролите на полицијата на српско-македонската граница. Безбедносната ситуација на границата меѓу Србија и Македонија е стабилна, потврдиле за Алџазира од Жандармеријата на Србија.

ВИДЕО: Српската Жандармерија на 14 километри од Куманово

Денешен - 14.05.2015

Од судирот во Куманово засилени се патролите на полицијата на српско-македонската граница. Безбедносната ситуација на границата меѓу Србија и Македонија е стабилна, потврдиле за Алџазира од Жандармеријата на Србија.

Нема награда за подвигот на кумановските пожарникари

Кумановски м. - 14.05.2015

Иако кумановските пожарникари на 9 мај, активно учестуваа во гаснење пожар на ул. Александар Здравковиќ, кога било пријавено дека две куќи се во пламен поради вооружените дејства, и фактот што пожарникарите од ТППЕ Куманово превезоа група граѓани ...

Сага за Куманово

Оff.net - 14.05.2015

Lокална самоуправа вика: „А неееее, немамо паре, враќамо дугови, а и за тој е држава задужена". Држава вика: "А не, не е тој под нас, локална самоуправа е одговорна..." И ти, останеш си сас прашалник над главу, what the fu**.

Дамјановски се сретна со претставничката на ОН

Телеграф - 13.05.2015

Претставничката на ОН Винтон изјави дека нејзината посета е со цел да покаже солидарност по случувањата во Куманово минатиот викенд, како и да се увиди што му е потребно на градот на среден и долгорочен план и како можат да помогнат Кумановскиот ...

ВИДЕО: Еве што се случува на само неколку километри од Куманово

За Се - 13.05.2015

Иако ситуацијата во Куманово е мирна и нема наци за нови немири или напади, грничната полиција на Србија сериозно си ја сфати задачата и се штити од ескалирање на терористи на нивна територија.

ВИДЕО: Погледнете што се случува на само 14 километри од Куманово

БркајРабота - 13.05.2015

Поради неодамнешната полициска акција во Куманово, на граничниот појас со Македонија и Косово пред три дена, Србија распореди дополнителна војска и полициски сили. Ба терен се повеќе стотина полицајци и сите ја обезбедуваат границата – кон ...

Полицајци им вртеле на терористите при акцијата – МВР ги проверува

Точка - 13.05.2015

Полицијата проверува неколкумина полициски службеници за кои е утврдено дека им вртеле на припадници на кумановската вооружена група. Од МВР велат дека се проверува секој контакт на терористите за да се утврди дали луѓето кои биле на врска со ...

Средба на кумановскиот градоначалник Дамјановски со претставникот на ОН Винтон

Сител - 13.05.2015

Кумановскиот градоначалник Зоран Дамјановски попладнево на средба со постојаниот координатор на Обединетите Нации во Македонија Луиза Винтон информирал за состојбата во Куманово по полициската акција во минатиот викенд од политички и безбедносен ...

Средба на кумановскиот градоначалник Дамјановски со претставникот на ОН Винтон

Канал5 - 13.05.2015

Кумановскиот градоначалник Зоран Дамјановски попладнево на средба со постојаниот координатор на Обединетите Нации во Македонија Луиза Винтон информирал за состојбата во Куманово по полициската акција во минатиот викенд од политички и безбедносен ...

За дијалог се потребни и отстапки

Н.Македонија - 13.05.2015

Разговорите меѓу власта и опозицијата за решавање на политичката криза треба да продолжат. Ова е една од главните пораки на највисоките претставници на меѓународната заедница по полициската акција во Куманово.

УНДП понуди своја помош за надминување на кризата во Куманово (видео)

Кумановски м. - 13.05.2015

Водени од добрите односи со Општина Куманово во изминатиот период, како координатор на ООН и висок претставник на УНДП во Македонија, денес во овие тешки моменти за градот, одлучив да дојдам во посета на градот, за да заеднички помогнеме за изградба ...

Проекти за надминување на траумите од вооружените дејствија

Kumanovo News - 13.05.2015

Ќе се реализираат проекти за надминување на траумите од вооружените дејствија во Куманово и градење на соживот. Ова денеска го вети Лујза Винтон, претставник на УНДП и постојан координатор на Обединети нации во Македонија при посетата на општина ...

Еве што се случува на само 14 километри од Куманово (ВИДЕО)

Sky - 13.05.2015

Од судирот во Куманово засилени се патролите на полицијата на српско-македонската граница. Безбедносната ситуација на границата меѓу Србија и Македонија е стабилна, потврдиле за Алџазира од Жандармеријата на Србија.

Британија, Швајцарија и Холандија со предупредување за безбедносни ризици при патување во Македонија

Sky - 13.05.2015

Холандските власти издадоа препораки на своите државјани што планираат да патуваат во Македонија, да бидат внимателни поради актуелните политички случувања во земјата и настаните со полициската акција во Куманово.

(ВИДЕО) Погледнете што се случува на само 14 километри од Куманово

Falanga - 13.05.2015

Поради неодамнешната полициска акција во Куманово, на граничниот појас со Македонија и Косово пред три дена, Србија распореди дополнителна војска и полициски сили.. Ба терен се повеќе стотина полицајци и сите ја обезбедуваат границата - кон ...

Пукале во полицијата, а биле вработени во МВР

Телма - 12.05.2015

Полицијата проверува неколкумина полициски службеници за кои е утврдено дека им вртеле припадници на кумановската вооружена група. Од МВР велат дека се проверува секој контакт на терористите за да се утврди дали луѓето кои биле на врска со групата ...

По црниот викенд Куманово полека се нормализира

Р.С.Европа - 12.05.2015

По полициската акција во Куманово, во градот е тивко. Додека луѓето се обидуваат да му се вратат на секојдневието се прашуваат што им се случи. Празни улици, молчаливи, забрзани ретки минувачи,загрижени и се уште шокирани кумановци по црниот викенд ...

Во Куманово во полицијците пукале вработени во МВР

МКД - 12.05.2015

Меѓу телефонските контакти имало и неколку контакти со полицајци и тоа во попладневните часови во саботата кога групата предводена од командант Нато и Малишева била притисната и решиле да се предадат.

НАТО во Анталија ќе расправа за Куманово

Вест - 12.05.2015

Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје деновиве ќе одржи состанок по повод случувањата во Куманово. "Средбата ќе биде дел од редовната соработка. Се разбира, потоа ќе има дополнување за актуелната ситуација и за тоа како таа се решава.

Инцидентот во Македонија ги загрижи соседите

Утрински - 12.05.2015

Се зголемува контролата на границите, војската е на готовс, се заканува комуникацијата меѓу безбедносните служби . Регионот ја зголемува борбената готовност, ја подигна готовноста на сите служби на повисоко ниво и ја зајакнува комуникацијата меѓу ...

Котевски: Заев на седницата на Советот за безбедност правел планови како да прави селфија во Куманово

А1 On - 12.05.2015

Помошник министерот во МВР, Иво Котевски одговарајќи на прашање за весникот „Слободен печат“, зошто претседателот Ѓорѓе Иванов не бил информиран за акцијата во Куманово, вели дека не може да коментира изјави на Заев, кога не знае дали ја говори ...

ПОЛИЦАЈЦИ им вртеле на терористите при акцијата – МВР ГИ ПРОВЕРУВА

МК News - 12.05.2015

Полицијата проверува неколкумина полициски службеници за кои е утврдено дека им вртеле припадници на кумановската вооружена група. Од МВР велат дека се проверува секој контакт на терористите за да се утврди дали луѓето кои биле на врска со групата ...

Меѓу уапсените терористи имало и полицајци

Фактор - 12.05.2015

Полицијата проверува неколкумина полициски службеници за кои е утврдено дека им вртеле припадници на кумановската вооружена група. Од МВР велат дека се проверува секој контакт на терористите за да се утврди дали луѓето кои биле на врска со групата ...

Двајца странски новинари приведени во Куманово

Локално - 12.05.2015

Француската новинарка Јулија Друел и холандскиот новинар Марсел ван дер Стен биле приведени попладнево во Куманово од страна на македонската полиција, извести порталот „ Le Courrier des Balkans “.

ФОТО: За овој графит од Куманово пишува целиот Балкан

Сител - 12.05.2015

Куманово остана разрушено, по терористичкиот напад кој се случи изминатиов викенд. Медиумите од регионот будно ја следеа ситуацијата и известуваа за состојбата во Куманово. Но сето внимание денеска беше свртено во овој ...

(ВИДЕО) Кризен штаб: Од утре почнува наставата во кумановските училишта

Локално - 12.05.2015

Кризниот штаб за заштита и спасување денес повторно заседаваше по повод состојбата на терен во Куманово, при што беа донесени нови заклучоци, со оглед дека ситуацијата се нормализира-информира Кумановски муабети.

(ВИДЕО) Дамјановски во ”Топ тема”: Доживеав немила сцена при барање помош за евакуација

Локално - 12.05.2015

Во вчерашното издание на ТОП тема на Телма ТВ, гости беа кумановскиот градоначалник Зоран Дамјановски, како и тројца универзитетски професори кои говореа за најновите случувања во Куманово-пренесува Кумановски муабети.

Котевски: Заев на седницата кај Иванов правел планови како да прави селфи во Куманово

+инфо - 12.05.2015

Не можам да коментирам изјави на Заев кога не знам дали ја говори вистината, изјави портпаролот на МВР, Иво Котевски одговарајќи на прашањето зошто претседателот Ѓорѓе Иванов не бил информиран за акцијата во Куманово.

Во вчерашното издание на ТОП тема на Телма ТВ, гости беа кумановскиот градоначалник Зоран Дамјановски, како и тројца ...

Локално - 12.05.2015

Граѓанското движење за одбрана на Македонија соопшти дека стои зад иницијативата за организирање голем народен собир за поддршка на полицијата.

Околните армии ја подигаат борбената готовност

Н.Македонија - 12.05.2015

Борбената готовност на АРМ во овој момент е подигната на потребното ниво, кое одговара на актуелните процени на безбедносната ситуација во земјата. Мерки на претпазливост и подигнување на степен на готовност презеле и преостанатите соседни држави, ...

Фото: За овој графит од Куманово пишува целиот Балкан!

Шеталиште - 12.05.2015

Куманово остана разрушено, по терористичкиот напад кој се случи изминатиов викенд. Медиумите од регионот будно ја следеа ситуацијата и известуваа за состојбата во Куманово. Но сето внимание денеска беше свртено во овој ...

ВИДЕО: Говорот на кумановецот што ја обедини Македонија

Кирилица - 12.05.2015

Крвавите сцени од Куманово ја вознемирија и ја кренаа на нозе цела Македонија. Меѓу бројните реакции, изјави, апели за смирување и сомнежи околу позадината на немилите сцени, се издвои мирољубивата и искрена порака на еден Албанец од Куманово.

Полицајци им вртеле на терористите при акцијата – МВР ги проверува

Fox.mk - 12.05.2015

Полицијата проверува неколкумина полициски службеници за кои е утврдено дека им вртеле припадници на кумановската вооружена група. Од МВР велат дека се проверува секој контакт на терористите за да се утврди дали луѓето кои биле на врска со групата ...

Странски новинари биле приведени во кумановската полиција

Kumanovo News - 12.05.2015

Француската новинарка Јулија Друел и холандскиот новинар Марсел ван дер Стен, вчера биле приведени во Куманово од страна на македонската полиција, извести порталот „Л куриер де Балкан“. Тие биле приведени во 14 часот, по пристигнувањето во Куманово.

ВИДЕО: Пукале во полицијата, а биле вработени во МВР

Денешен - 12.05.2015

Полицијата проверува неколкумина полициски службеници за кои е утврдено дека им вртеле припадници на кумановската вооружена група пренесува телевизија Телма . Од МВР велат дека се проверува секој контакт на терористите за да се утврди дали луѓето ...

Телма: Полициски службеници примале повици од припадници на кумановската вооружена група

Либертас - 12.05.2015

Полицијата проверува неколкумина полициски службеници за кои е утврдено дека им вртеле припадници на кумановската вооружена група, информира Телма. Од МВР велат дека се проверува секој контакт на терористите за да се утврди дали луѓето кои биле на ...

Во Куманово, приведени па пуштени двајца странски новинари

Бриф - 12.05.2015

Француската новинарка Јулија Друел и холандскиот новинар Марсел ван дер Стен, попладнево биле приведени во Куманово од страна на македонската полиција, извести порталот „Le Courrier des Balkans“ .

Котевски: Заев на седницата кај Иванов правел планови како да прави селфи во Куманово

Либертас - 12.05.2015

Не можам да коментирам изјави на Заев кога не знам дали ја говори вистината, изјави портпаролот на МВР, Иво Котевски одговарајќи на прашањето на весникот „Слободен печат“, зошто претседателот Ѓорѓе Иванов не бил информиран за акцијата во Куманово, ...

Нато во Англија ќе расправа за случувањата во Куманово

Репортер - 12.05.2015

Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје овие денови ќе одржи состанок во Англија по повод случувањата во Куманово. “Средбата ќе биде дел од редовната соработка. Се разбира, потоа ќе има дополнување за актуелната ситуација и за тоа како таа се ...

Двајца странски новинари приведени во Куманово, па пуштени

Либертас - 12.05.2015

Француската новинарка Јулија Друел и холандскиот новинар Марсел ван дер Стен биле приведени попладнево во Куманово од страна на македонската полиција, извести порталот „ Le Courrier des Balkans “.

ФОТО: За овој графит од Куманово пишува целиот Балкан

Press24 - 12.05.2015

Куманово остана разрушено, по терористичкиот напад кој се случи изминатиов викенд. Медиумите од регионот будно ја следеа ситуацијата и известуваа за состојбата во Куманово. Но сето внимание денеска беше свртено во овој графит.

Кризен штаб: Од утре почнува наставата во кумановските училишта (видео)

Кумановски м. - 12.05.2015

Кризниот штаб за заштита и спасување денес повторно заседаваше по повод состојбата на терен во Куманово, при што беа донесени нови заклучоци, со оглед дека ситуацијата се нормализира. Како што извести Валентина Алексовска, секретар на Општина ...

Дамјановски во ”Топ тема”: Доживеав немила сцена при барање помош за евакуација (видео)

Кумановски м. - 12.05.2015

Во вчерашното издание на ТОП тема на Телма ТВ, гости беа кумановскиот градоначалник Зоран Дамјановски, како и тројца универзитетски професори кои говореа за најновите случувања во Куманово.

Продолжува наставата во училиштата во Куманово

Kumanovo News - 12.05.2015

Училиштата и градинките од утре ќе продолжат со работа, соопштија од општина Куманово по одржана седница на кризен штаб. Од локалната самоуправа велат дека се создадени услови за нормализирање на образовниот процес.

Приведени па пуштени двајца странски новинари во Куманово

Канал 77 - 12.05.2015

Француската новинарка Јулија Друел и холандскиот новинар Марсел ван дер Стен биле приведени попладнево во Куманово од страна на македонската полиција, извести порталот „Le Courrier des Balkans".

Критики од амбасадорите за Владата

Глас на Америка - 11.05.2015

Странските дипломати по средбата со премиерот Груевски изразија сомнеж во нејзината определба за демократските принципи „Конкретно му ја повторивме нашата загриженост на премиерот дека неговата Влада не направила напредок во врска со многу наводи за ...

Топ Тема за крвавите судири во Куманово

Телма - 11.05.2015

Дали жителите на Куманово забележале непозната група луѓе која не само што успеала да се стационира во центарот на Куманово туку и да донесе огромно количетсво оружје? Во вечерашната ТОП тема за ова говореа градоначалникот на Куманово, Зоран ...

Да се избегне натамошна ескалација

Р.С.Европа - 11.05.2015

Ова е основната порака што светските новински агенции ја нагласуваат од многубројните реакции на меѓународните фактори по акцијата на македонската полиција во Куманово во која загинаа дваесетина луѓе.

Во Куманово се враќа животот, во Скопје – протестите!

Deutsche Welle - 11.05.2015

Со свеќи во рацете, во црна и бела облека како израз на тага, вечерва на мирен граѓански собир во Скопје ќе им биде оддадена почит на полицајците кои трагично ги загубија животите во акцијата во Куманово Животот во Куманово постепено се враќа во ...

Димовски - Меѓуетничките односи никогаш подобри

Р.С.Европа - 11.05.2015

Меѓуетничките односи во Македонија, никогаш не биле подобри, вели Владо Димовски од Центарот за меѓуетничка толеранција. Тој вели дека настанот во Куманово дополнително ги сплоти луѓето и тие покажаа дека не потпаѓаат под провокации.

ЕУ, САД, ОБСЕ и НАТО: Сега треба лидерите со дијалог да се ангажираат да ја решат кризата

МКД - 11.05.2015

Силно веруваме дека не смее да се дозволи овој настан да им наштети на односите во општеството. Исто така, се надеваме дека ова ќе биде моментот во кој лидерите на земјата заеднички ќе се ангажираат во дијалог за сите прашања со кои се соочува ...

Видео од Кумановецот што ја обиколи Македонија

365 - 11.05.2015

После судирот во Куманово, ова видео ја пренесе најмоќната ...

Општина Куманово: Граѓаните покажаа дека сакаат да живеат заедно

Утрински - 11.05.2015

Квалитетните меѓуетнички односи го спречија конфликтот и неговото ширење. Граѓаните на Куманово покажаа дека сакаат да живеат заедно и да градат општина и држава со заеднички сили, рече денеска претседателот на општинскиот совет Максим Димитриевски ...

ФОТО: Апокалипса во Дива населба

Утрински - 11.05.2015

Куманово ден по најкрвавиот викенд од 2001 година. Разурнувањата во куќите каде што се воделе најжестоките борби се огромни. Нивните стопани не знаат што да прават. Среќни се што нема загинати межу цивилите КУМАНОВО - Пред влезот на улицата „Перо ...

Седница на Владата за хуманитарна помош и отштети по акцијата во Куманово

Утрински - 11.05.2015

Владата на Република Македонија денеска ќе одржи седница во врска со антитерористичката акција во Куманово. Ќе биде презентирана информација за антитерористичката операција на полицијата во Куманово.

ВИДЕО: Дел од операцијата во Куманово

Алсат-М - 11.05.2015

Полицијата денеска попладне ги објави снимките од операцијата во Куманово. На снимките можат да се видат секвенции од борбите, како и апсењата од страна на полицијата. Гледајте ги снимките без ...

Нема реакција од официјална Атина за случувањата во Македонија

Телеграф - 11.05.2015

Грчките медиуми главно не изнесуваат свои теории за причините на судирите во Куманово „Осуммина полицајци загинаа во Куманово“, „Албанските националисти пролеаја крв во Куманово“, „Крвави судири во Куманово“, се само некои од насловите во грчките ...

ВЛАДА: Седница за определување помош и отштети по акцијата во Куманово

Телеграф - 11.05.2015

Ќе се дискутира и за повеќе аспекти за определувањето на хуманитарна помош и за обесштетување на граѓаните кои имаат штети по нивните објекти и имоти. Се очекува да стане збор и за определување на награди на полицајците кои беа учесници во акцијата, ...

Медиумите за Куманово

Тера - 11.05.2015

Македонија и случувањата во Куманово, остануваат и денес топ тема во светските медиуми, особено во Балканските. Српски Блиц прашува дали Македонија е буре барутот на Балканот. Ова е мислењето на загрепскиот стручњак за геополитика, Влатко Цвртило за ...

Заедничко соопштение на мисите на САД, ЕУ, ОБСЕ и НАТО за настаните во Куманово

OhridNews - 11.05.2015

Дипломатските мисии на САД, Европската унија, Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) и НАТО, излегоа со заедничко соопштение во врска со полициската операција на македонската полиција во кумановска Дива населба против поголемата ...

ЕУ,САД,ОБСЕ и НАТО: Да не се дозволи настанот во Куманово да наштети на општеството

Правдико - 11.05.2015

Силно веруваме дека не смее да се дозволи овој настан да им наштети на односите во општеството. Исто така, се надеваме дека ова ќе биде моментот во кој лидерите на земјата заеднички ќе се ангажираат во дијалог за сите прашања со кои се соочува ...

Да не се дозволи настанот во Куманово да наштети на општеството

Идивиди - 11.05.2015

Скопје, 10 мај 2015 (МИА) - Силно веруваме дека не смее да се дозволи овој настан да им наштети на односите во општеството. Исто така, се надеваме дека ова ќе биде моментот во кој лидерите на земјата заеднички ќе се ангажираат во дијалог за сите ...

Голем број Албанци од Куманово заминале на Косово но и во Србија

МК News - 11.05.2015

Голем број Албанци од Куманово преминале во неделата на територијата на Косово, каде што, како што објави вечерта ТВ Кохависион се сместиле во страв од оружените дејства во македонскиот град, додека локалните власти на Прешево во јужна Србија ...

Во Куманово не работат училиштата и градинките

Кајгана - 11.05.2015

Основните и средни училиштата, како и градинките во Куманово, од понеделник нема да работат, поради нарушената безбедносна состојба во Општината. Оваа одлука е донесена на денешната седница на Кризниот штаб на Општината Куманово, а ја прифати ...

Говорот на кумановецот што ја обедини Македонија

Окно - 11.05.2015

Крвавите сцени од Куманово ја вознемирија и ја кренаа на нозе цела Македонија. Меѓу бројните реакции, изјави, апели за смирување и сомнежи околу позадината на немилите сцени, се издвои мирољубивата и искрена порака на еден Албанец од Куманово.

Општина Куманово: Граѓаните покажаа дека сакаат да живеат заедно

А1 On - 11.05.2015

Квалитетните меѓуетнички односи го спречија конфликтот и неговото ширење. Граѓаните на Куманово покажаа дека сакаат да живеат заедно и да градат општина и држава со заеднички сили, рече денеска претседателот на општинскиот совет Максим Димитриевски ...

Владата ќе заседава за хуманитарна помош, обештетувања и награди за антитерористичката акција во Куманово

А1 On - 11.05.2015

Владата на Република Македонија денеска ќе одржи седница во врска со антитерористичката акција во Куманово. Ќе биде презентирана информација за антитерористичката операција на полицијата во Куманово.

Владата ќе заседава за хуманитарна помош, обештетувања и награди за акцијата во Куманово

Популарно - 11.05.2015

Владата на Република Македонија денеска ќе одржи седница во врска со антитерористичката акција во Куманово. Ќе биде презентирана информација за антитерористичката операција на полицијата во Куманово.

Владата ќе заседава за помош, обештетувања и награди за антитерористичката акција во Куманово

Здравство24 - 11.05.2015

Владата на Република Македонија денеска ќе одржи седница во врска со антитерористичката акција во Куманово. Ќе биде презентирана информација за антитерористичката операција на полицијата во Куманово.

ФОТО: Осумте загинати полицајци во акцијата во Куманово

Локално - 11.05.2015

На Фејсбук страницата ЕСЗ ТИГАР е објавена фотографија на осумте загинати полицајци во акцијата во Куманово. „Полицајци кои ги дадоа своите животи за Македонија. СЛАВА ИМ!“, пишува на Фејсбук ...

ЕУ: Инцидентот во Куманово е изолиран, потребен е дијалог

Фактор - 11.05.2015

Амбасадорите на САД, ЕУ, НАТО и ОБСЕ во Скопје издадоа заедничка декларација по повод крвавиот инцидент во Куманово. „Сите длабоко жалиме за загубата на човечки животи при операцијата во Куманово.

Соживотот посилен од политиката

Н.Македонија - 11.05.2015

По мирната, но за многу кумановци непроспиена ноќ, вчераутро кумановци повторно беа на нозе и повторно беа вознемирени од новите утрински пукотници, додека градот и понатаму го надлетуваа полициски хеликоптери и дронови Во Куманово и натаму тензично ...

Грчките медиуми за настаните во Куманово

Сител - 11.05.2015

„Осуммина полицајци загинаа во Куманово“, „Албанските националисти пролеаја крв во Куманово“, „Крвави судири во Куманово“, се само некои од насловите во грчките медиуми кои изминативе два дена постојано известуваат за случувањата во Македонија.

Кумановците кои останаа без своите домови времено ќе бидат сместени во училишта

+инфо - 11.05.2015

Општината Куманово отвори кол центар за потребите на семејствата кои ги напуштаат своите домови и имаат потреба да бидат згрижени, јави Куманово њуз. Центарот е сместен во просториите на општината Куманово, а раселените семејства можа да се ...

Грчките медиуми не изнесуваат теории за причините за судирите во Куманово

+инфо - 11.05.2015

„Албанските националисти пролеаја крв во Куманово“, „Крвави судири во Куманово“, се само некои од насловите во грчките медиуми кои изминативе два дена постојано известуваат за случувањата во Македонија, објави МИА Во Грција коректно се пренесуваат и ...

Грчките медиуми за настаните во Куманово

Канал5 - 11.05.2015

„Осуммина полицајци загинаа во Куманово“, „Албанските националисти пролеаја крв во Куманово“, „Крвави судири во Куманово“, се само некои од насловите во грчките медиуми кои изминативе два дена постојано известуваат за случувањата во Македонија.

Грчките медиуми за настаните во Куманово

Н.Македонија - 11.05.2015

„Осуммина полицајци загинаа во Куманово“, „Албанските националисти пролеаја крв во Куманово“, „Крвави судири во Куманово“, се само некои од насловите во грчките медиуми кои изминативе два дена постојано известуваат за случувањата во Македонија Во ...

Грчките медиуми за настаните во Куманово

Точка - 11.05.2015

"Осуммина полицајци загинаа во Куманово", "Албанските националисти пролеаја крв во Куманово", "Крвави судири во Куманово", се само некои од насловите во грчките медиуми кои изминативе два дена постојано известуваат за случувањата во Македонија, ...

Сочувство од црногорскиот претседател за загинатите полицајци

+инфо - 11.05.2015

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ упати изрази на сочувство до македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов по повод трагичните настани во Куманово, при што загинаа осуммина полицајци. Невладината организација „Граѓанска алијанса“, како што ...

Сочуство од црногорскиот претседател по повод случувањата во Кумановo

Сител - 11.05.2015

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ упати изрази на сочуство до македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов по повод трагичните настани во Куманово, при што загинаа осуммина полицајци. Невладината организација „Граѓанска алијанса“, како што пренесува ...

Општина Куманово ќе донира 2 милиони денари за раселените

Точка - 11.05.2015

Семејствата кои ги напуштија своите домови и останаа без елементарни услови за живот ќе добијат помош од општината. Општината Куманово на вонредна седница ќе донесе одлука за обезбедување 2 милиони денари за хуманитана помош на граѓаните, пишува ...

Општина Куманово: Граѓаните покажаа дека сакаат да живеат заедно

Н.Македонија - 11.05.2015

Квалитетните меѓуетнички односи го спречија конфликтот и неговото ширење. Граѓаните на Куманово покажаа дека сакаат да живеат заедно и да градат општина и држава со заеднички сили, рече денеска претседателот на општинскиот совет Максим Димитриевски ...

Владата ќе заседава за хуманитарна помош, обештетувања и награди за антитерористичката акција во Куманово

Сител - 11.05.2015

Владата на Република Македонија денеска ќе одржи седница во врска со антитерористичката акција во Куманово. Ќе биде презентирана информација за антитерористичката операција на полицијата во Куманово.

Владата ќе одржи седница за антитерористичката операција

Канал5 - 11.05.2015

Владата денеска ќе одржи седница во врска со антитерористичката акција во Куманово. Ќе биде презентирана информација за антитерористичката операција на полицијата во Куманово. Ќе се дискутира и за повеќе аспекти за определувањето на хуманитарна ...

Битола им оддаде почит на хероите кои загинаа во Куманово

Канал5 - 11.05.2015

Вечерва граѓани на Битола им оддаваа почит на паднатите македонски бранители во акцијата против терористите во Куманово. Откако се организираа преку социјалните мрежи преку повикот под наслов „Битола им се поклонува на хероите од Куманово“ битолчани ...

Голем број Албанци од Куманово заминале на Косово и во Прешево

Курир - 11.05.2015

Голем број Албанци од Куманово преминале во неделата на територијата на Косово, каде што, како што објави вечерта ТВ Кохависион се сместиле во страв од оружените дејства во македонскиот град, додека локалните власти на Прешево во јужна Србија ...

„Тигрите“ објавија фотографии од осумте загинати колеги во Куманово

Репортер - 11.05.2015

На страницата на Фејсбук на полициската единица за специјални задачи „Тигар“ објавени се фотографии од осуммината припадници на полицијата кои вчера го загубија животот во вооружениот судир во Куманово.

,,Британци, не одете во Куманово”

1.мк - 11.05.2015

Амбасадата на Велика Британија во Скопје ги советува своите сонародници да избегнуваат да патуваат во Куманово. Во објаснувањето се вели дека македонската полиција во овој град спроведе акција за апсење на членови на вооружена група.

ЕУ, САД, ОБСЕ и НАТО со реакција за случувањата во Куманово

еМагазин - 11.05.2015

Делегацијата на ЕУ во земјава, Амбасадата на САД, Мисијата на ОБСЕ и Мисијата на НАТО излегоа со заедничко соопштение за последните случувања во Куманово. Во соопштението порачуваат дека тие силно веруват дека не смее да се дозволи овој настан да им ...

Засега нема реакција од официјална Атина

Вечер - 11.05.2015

Засега нема официјална реакција од грчките власти, а без одговор остана и барањето на МИА до грчкото МНР за коментар на случувањата во нашата земја. „Осуммина полицајци загинаа во Куманово", „Албанските националисти пролеаја крв во Куманово", ...

Хоророт во Куманово топ-тема во грчките медиуми

Press24 - 11.05.2015

Осуммина полицајци загинаа во Куманово“, „Албанските националисти пролеаја крв во Куманово“, „Крвави судири во Куманово“, се само некои од насловите во грчките медиуми кои изминативе два дена постојано известуваат за случувањата во Македонија.

Грчките медиуми за настаните во Куманово

Нетпрес - 11.05.2015

„Осуммина полицајци загинаа во Куманово“, „Албанските националисти пролеаја крв во Куманово“, „Крвави судири во Куманово“, се само некои од насловите во грчките медиуми кои изминативе два дена постојано известуваат за случувањата во Македонија, ...

Во Куманово не работат училиштата и градинките

Макфакс - 11.05.2015

Основните и средни училиштата, како и градинките во Куманово, од понеделник нема да работат, поради нарушената безбедносна состојба во Општината. Оваа одлука е донесена на денешната седница на Кризниот штаб на Општината Куманово, а ја прифати ...

Грчките медиуми за настаните во Куманово

Курир - 11.05.2015

„Осуммина полицајци загинаа во Куманово“, „Албанските националисти пролеаја крв во Куманово“, „Крвави судири во Куманово“, се само некои од насловите во грчките медиуми кои изминативе два дена постојано известуваат за случувањата во Македонија, ...

Подгорица вознемирена по настаните во Куманово

Макфакс - 11.05.2015

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ во врска со судирот меѓу македонската полиција и терористичката група во Куманово, упати сочувство до македонскиот колега Ѓорге Иванов поради загинувањето на осумте полицајци, додека црногорското министерство ...

Општина Куманово ќе донира 2 милиони денари за раселените

Нетпрес - 11.05.2015

Семејствата кои ги напуштија своите домови и останаа без елементарни услови за живот ќе добијат помош од општината. Општината Куманово на вонредна седница ќе донесе одлука за обезбедување 2 милиони денари за хуманитана помош на граѓаните, пишува ...

Сочуство од црногорскиот претседател за загинатите во Кумановo

Вечер - 11.05.2015

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ упати изрази на сочуство до македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов по повод трагичните настани во Куманово, при што загинаа осуммина полицајци. Невладината организација „Граѓанска алијанса", како што пренесува ...

Сочувство од црногорскиот претседател по повод случувањата во Кумановo

Република - 11.05.2015

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ упати изрази на сочувство до македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов по повод трагичните настани во Куманово, при што загинаа осуммина полицајци. Невладината организација „Граѓанска алијанса“, како што ...

Општината Куманово 2 милиони денари за раселените

Репортер - 11.05.2015

Општината Куманово на вонредна седница ќе донесе одлука за обезбедување 2 милиони денари за хуманитана помош на граѓаните за семејствата кои ги напуштија своите домови и останаа без елементарни услови за живот ќе добијат помош од општината, пишува ...

Сочуство од црногорскиот претседател по повод случувањата во Кумановo

Press24 - 11.05.2015

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ изрази сочуство до македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов по повод трагичните настани во Куманово, при што загинаа осуммина полицајци. Невладината организација „Граѓанска алијанса“, како што пренесува Хина, ја ...

Сочувство од црногорскиот претседател за загинатите полицајци

Нетпрес - 11.05.2015

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ упати изрази на сочувство до македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов по повод трагичните настани во Куманово, при што загинаа осуммина полицајци. Невладината организација „Граѓанска алијанса“, како што ...

Подгорица вознемирена по настаните во Куманово

Fox.mk - 11.05.2015

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ во врска со судирот меѓу македонската полиција и терористичката група во Куманово, упати сочувство до македонскиот колега Ѓорге Иванов поради загинувањето на осумте полицајци, додека црногорското министерство ...

Во Куманово не работат училиштата и градинките

Fox.mk - 11.05.2015

Основните и средни училиштата, како и градинките во Куманово, нема да работат, поради нарушената безбедносна состојба во Општината. Оваа одлука е донесена на денешната седница на Кризниот штаб на Општината Куманово, а ја прифати Советот на општината ...

Црногорскиот претседател изрази сочувство за загинатите полицајци

Репортер - 11.05.2015

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ упати изрази на сочувство до македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов по повод трагичните настани во Куманово, при што загинаа осуммина полицајци. Невладината организација „Граѓанска алијанса“, како што ...

Кумановците кои останаа без своите домови времено ќе бидат сместени во училишта

Либертас - 11.05.2015

Општината Куманово отвори кол центар за потребите на семејствата кои ги напуштаат своите домови и имаат потреба да бидат згрижени, јави Куманово њуз. Центарот е сместен во просториите на општината Куманово, а раселените семејства можа да се ...

Општина Куманово ќе донира два милиона денари за хуманитарна помош за граѓаните

Република - 11.05.2015

Семејствата кои ги напуштија своите домови и останаа без елементарни услови за живот ќе добијат помош од општината. Општината Куманово на вонредна седница ќе донесе одлука за обезбедување два милиони денари за хуманитана помош на граѓаните, пишува ...

Сочуство од црногорскиот претседател по повод случувањата во Кумановo

Курир - 11.05.2015

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ изрази сочуство до македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов по повод трагичните настани во Куманово, при што загинаа осуммина полицајци. Невладината организација „Граѓанска алијанса“, како што пренесува Хина, ја ...

Сочувство од црногорскиот претседател за загинатите полицајци

Кирилица - 11.05.2015

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ упати изрази на сочувство до македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов по повод трагичните настани во Куманово, при што загинаа осуммина полицајци. Невладината организација „Граѓанска алијанса“, како што ...

Сите збратимени општини на Куманово се јавија за помош (видео)

Кумановски м. - 11.05.2015

На ден по случувањата во Куманово, советниците денес изразија сочуство за сите изгубени животи, а на сите повредени, побрзо закрепнување, порача денес претседателот на Совет на Општина Куманово, Максим Димитриевски.

Владата ќе заседава за хуманитарна помош, обештетувања и награди за антитерористичката акција во Куманово

Press24 - 11.05.2015

Владата на Република Македонија денеска ќе одржи седница во врска со антитерористичката акција во Куманово. Ќе биде презентирана информација за антитерористичката операција на полицијата во Куманово.

Владата ќе заседава за хуманитарна помош, обештетувања и награди за антитерористичката акција во Куманово

Курир - 11.05.2015

Владата на Република Македонија денеска ќе одржи седница во врска со антитерористичката акција во Куманово. На седницата ќе биде презентирана информација за антитерористичката операција на полицијата во Куманово.

Владата ќе заседава за хуманитарна помош, обештетувања и награди за антитерористичката акција во Куманово

Fox.mk - 11.05.2015

Владата на Република Македонија денеска ќе одржи седница во врска со антитерористичката акција во Куманово. На седницата ќе биде презентирана информација за антитерористичката операција на полицијата во Куманово.

Хуманитарна помош, обештетувања и награди за антитерористичката акција во Куманово

Нетпрес - 11.05.2015

Портпаролот Александар Ѓорѓиев соопшти дека Владата денеска ќе одржи седница во врска со антитерористичката акција во Куманово, на која ќе се дискутира и за повеќе аспекти за определувањето на хуманитарна помош и за обесштетување на граѓаните кои ...

Хуманитарна помош, обештетувања и награди за акцијата во Куманово

Вечер - 11.05.2015

Владата на Република Македонија денеска ќе одржи седница во врска со антитерористичката акција во Куманово. Ќе биде презентирана информација за антитерористичката операција на полицијата во Куманово.

Владата ќе заседава за хуманитарна помош, обештетувања и награди за антитерористичката акција во Куманово

МРТ - 11.05.2015

Се очекува да стане збор и за определување на награди на полицајците кои беа учесници во акцијата, вели владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев... Владата на Република Македонија денеска ќе одржи седница во врска со антитерористичката акција во ...

Владата ќе заседава за помош, обештетувања и награди за антитерористичката акција во Куманово

Репортер - 11.05.2015

Владата на Република Македонија денеска ќе одржи седница за антитерористичката акција во Куманово. Во која ќе биде презентирана информација за антитерористичката операција на полицијата во Куманово.

Димитриевски: Добрите меѓуетнички односи го спречија конфликтот

Kumanovo News - 11.05.2015

Претседателот на Советот на општина Куманово, Максим Димитриевски смета дека квалитетните меѓуетнички односи во градот го спречиле проширувањето на конфликтот. При тоа им се заблагодари на граѓаните што останаа присебни и не дозволија ескалација и ...

И утре нема настава во училиштата

Kumanovo News - 11.05.2015

Основните и средени училишта и градинките во Куманово нема да работат ни утре. Според раководителот на одделението за образование во Општината Куманово Жико Крстевски, Министерството за образование го прифатило барањето на Советот и дозволило да не ...

Максим Димитриевски: Добрите меѓуетнички односи го спречија конфликтот

Репортер - 11.05.2015

„Чувствуваме за потреба да се обратиме како совет на овој град, а пред се како човек на човек и граѓанин на граѓанин“, рече Максим Димитриевски, претседател на Советот на општина Куманово на денешната пресконференција.

ЕУ, САД, ОБСЕ и НАТО со заедничко соопштение за настаните во Куманово

Sky - 11.05.2015

„Силно веруваме дека не смее да се дозволи овој настан да им наштети на односите во општеството. Исто така, се надеваме дека ова ќе биде моментот во кој лидерите на земјата заеднички ќе се ангажираат во дијалог за сите прашања со кои се соочува ...

Мустафа: Ситуацијата во Прешево е мирна и стабилна

Sky - 11.05.2015

Градоначалникот на општина Прешево, Рагми Мустафа, утринава изјави дека ситуацијата во неговата општина е целосно стабилна и нема нарушување на општата состојба на безбедноста. – Ситуацијата во општина Прешево е сосема стабилна, мирно е, како и ...

Грчките медиуми за настаните во Куманово

Lider - 11.05.2015

„Осуммина полицајци загинаа во Куманово“, „Албанските националисти пролеаја крв во Куманово“, „Крвави судири во Куманово“, се само некои од насловите во грчките медиуми кои изминативе два дена постојано известуваат за случувањата во Македонија.

Грчките медиуми постојано известуваат за настаните во Куманово

Пулс24 - 11.05.2015

„Осуммина полицајци загинаа во Куманово“, „Албанските националисти пролеаја крв во Куманово“, „Крвави судири во Куманово“, се само некои од насловите во грчките медиуми кои изминативе два дена постојано известуваат за случувањата во Македонија, ...

Сочуство од црногорскиот претседател по повод случувањата во Кумановo

Lider - 11.05.2015

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ упати изрази на сочуство до македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов по повод трагичните настани во Куманово, при што загинаа осуммина полицајци. Невладината организација „Граѓанска алијанса“, како што пренесува ...

Општина Куманово: Граѓаните покажаа дека сакаат да живеат заедно

Lider - 11.05.2015

Квалитетните меѓуетнички односи го спречија конфликтот и неговото ширење. Граѓаните на Куманово покажаа дека сакаат да живеат заедно и да градат општина и држава со заеднички сили, рече денеска претседателот на општинскиот совет Максим Димитриевски ...

Владата ќе заседава за хуманитарна помош, обештетувања и награди за антитерористичката акција во Куманово

Lider - 11.05.2015

Владата на Република Македонија денеска ќе одржи седница во врска со антитерористичката акција во Куманово. Ќе биде презентирана информација за антитерористичката операција на полицијата во Куманово.