TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во првата фаза без Митревски, Маркоски и без Прибак

Екипа - 12.01.2014

ЕКИПА со Тотал ТВ во Данска, Стеван Цаневски Македонија отпатува со 19 ракометари за Европското Првенство во Данска, но според пропозициите е јасно дека во првиот круг можат да бидат пријавени ...

Славеникот Пецаковски е „фит“ по повредата

Екипа - 12.01.2014

ЕКИПА со Тотал ТВ во Данска , Стеван Цаневски Добра вест за нашиот национален тим е рехабилитацијата на Дејан Пецаковски од повредата на коленото што го мачеше бекот на Металург веќе извесно време.

Мојсо е дел од „отсутните ѕвезди“ на ЕП

Екипа - 12.01.2014

Европското првенство по дефиниција треба да биде натпреварување во кое силите ќе ги одмерат најдобрите селекции, предводени од најголемите ѕвезди на овој спорт.

Обрван без „специјален“ план за Хансен

Екипа - 12.01.2014

Се е подготвено за премиерниот натпревар на нашата репрезентација на ЕП 2014, во кој „црвено-жолтите“ ќе ги одмерат силите со домаќинот Данска. Јасно е дека актуелниот европски првак ја има ...

Обрван: Не е срамота да се загуби од Данска

Екипа - 12.01.2014

Македонскиот селектор Ивица Обрван им ја честиташе победата на данските ракометари, потенцирајќи дека увидел низа грешки што ќе треба да се поправат во следните денови, во пресрет на дуелите против ...

Македонија со Пецаковски, а без Никола Маркоски, Стојчевски и Прибак во првиот круг на ЕП!

МКД - 12.01.2014

Левиот бек на ракометниот вицешампион Металург, Дејан Пецаковски, кој пропушти поголем дел од подготовките, сепак, ќе биде дел од составот со кој селекторот на македонската репрезентација, Ивица ...

Еп ДАНСКА: ракометарите вечерва се среќаваат со европскиот првак

Телма - 12.01.2014

Ракометната репрезентација на Македонија по долгото патешествие пристигна во Данска, вечерва нашите ракометари се среќаваат актуелниот шампион и домаќин на првенството , репрезентацијата на Данска, ...

Австрија ги прегази Чесите, Македонија задутре ќе игра за место во втората фаза!

МКД - 12.01.2014

Ракометарите на Австрија ја остварија првата победа во групата А на Европското првенство (ЕП) во Данска, во која уште се Македонија и селекцијата на домаќинот, откако вечерва буквално ја прегази ...

Европскиот првак пресилен: Македонија со пораз го отвори ЕП во Данска! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 12.01.2014

Македонската ракометна репрезентација со пораз го започна настапот на Европското првенство во Данска, откако вечерва во првиот меч загубивме од европскиот првак и домаќин на континенталниот шампионат ...

Димовски: Реализиравме полошо отколку на тренинг!

МКД - 12.01.2014

Кружниот напаѓач на ракометната репрезентација на Македонија, Ванчо Димовски, не беше премногу задоволен од вечерашниот настап на средбата против Данска, иако смета дека крајната негатива не е реален ...

Еп Данска: пораз на Македонија од Европскиот првак Данска 29:21

Телма - 12.01.2014

Македонската ракометна репрезентација со пораз од Данска ги започна настапите на Европското првенство, домаќинот Данска славеше со 29:21, полувреме 12:8.

Обрван: Не е срамно да се загуби од Данска, веќе почнуваме да мислиме на Чешка!

МКД - 12.01.2014

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Ивица Обрван, не беше премногу расположен за разговор по вечерашниот меч против Данска, кој жолто-црвените го загубија со високи осум голови ...

Славеникот Пецаковски со измешани емоции: Пресреќен сум што заиграв на ЕП, но тажен сум поради поразот!

МКД - 12.01.2014

Ракометарот на Металург, Дејан Пецаковски, денеска го прослави 28. роденден за што го доби можеби најпосакуваниот подарок што еден спортист може да го посака – дебитантскиот настап во националната ...

Обрван ги обелодени имињата на играчите кои ќе и се спротистават на Данска

Спортклуб - 12.01.2014

Во пресрет на стартот на Европското првенство во Данска, селекторот на машката ракометна репрезентација, Ивица Обрван ги избра 16-темина ракометари кои ќе настапат во првата групна фаза.

Македонија во трет европски поход!

Спортклуб - 12.01.2014

По новата одисеја која ракометарите ја доживеа во текот на вчерашниот ден, патувајќи 17 часа за да стигнат до Данска, нашите најдобри ракометари денес ги стартуваат своите настапи на третото Европско ...

Обрван ги избра ракометарите за првиот круг на ЕП

Дерби - 12.01.2014

Македонскиот ракометен селектор, Ивица Обрван, го направи конечниот избор на ракометари кои ќе бидат во комбинација за трите натпревари од првиот круг на Европското првенство.

Почнува ЕП во Ракомет: Дуел со Данска на стартот

Кајгана - 12.01.2014

Македонската ракометна репрезентација, вечерва ќе го одигра првиот натпревар на 11-то Европско првенство, кое до 26. јануари ќе се одржува во Данска. Репрезентацијата на домаќинот, ќе биде првиот ...

ОБРВАН ГО ОДРЕДИ СОСТАВОТ КОЈ ЌЕ И СЕ СПРОТИВСТАВИ НА ДАНСКА

РК Металург - 12.01.2014

По се што поминавме, првиот натпревар против домаќинот и најсилниот противник во групата треба да ни дојде како олеснување. Мечот против Данска не е тој што решава за нашиот пласман во втората фаза и ...

Со Данска секогаш добро играме, но секогаш губиме

СуперСпорт - 12.01.2014

Традицијата на меѓусебни средби со данската репрезентација не ни се насмевнува, иако во трајно сеќавање ни остануваат нашите добри партии со оваа репрезентација.

Со пораз од домаќинот Данска го започнавме Европското првенство!

СуперСпорт - 12.01.2014

На првиот натпревар од Европското првенство, Македонија се сретна со домаќинот Данска, кој за жал не успеавме да славиме, а конечниот резултат гласеше 29:21.

Обрван: Не е срамота да се загуби од Данска

Дерби - 12.01.2014

Македонскиот селектор Ивица Обрван не го сфаќа трагично стартниот пораз од домаќинот Данска и бара енергијата уште сега да биде пренасочена кон можеби клучниот дуел со Чешка за второто коло на ...

(ВИДЕО) Потег на денот на ЕП: Евроголот на Манасков

Спортклуб - 12.01.2014

Македонија загуби од Данска на стартот од Европското првенство, но нашите ракометари го направија најубавиот потег на првиот ден. Станува збор за вториот гол на нашата репрезентација кога голманот ...

Со Данска секогаш добро играме, но секогаш губиме

+инфо - 12.01.2014

Традицијата на меѓусебни средби со данската репрезентација не ни се насмевнува, иако во трајно сеќавање ни остануваат нашите добри партии со оваа репрезентација.

Нодесбо: Лазаров може да даде 10 гола од 11 шута

+инфо - 12.01.2014

Соиграчот на Кирил Лазаров од Барселона, Јаспер Нодесбо исклучително го цени Кирил Лазаров и стравува од него за вечерашниот натпревар. За данските медиуми во пресрет на мечот тој изјави: - Одлично ...

Лазаров: Данска ја почитувам како екипа

Сител - 12.01.2014

Во текот на летот за Данска иако измоерни репрезентативците се свесни што ги очекува на на шмпионатот, а капитенот Кирил Лазаров истакна: - Ова што ни се случи е стварно неочекувано и никој не може ...

Обрван одбра 16 играчи

Сител - 12.01.2014

Селекоторот на македонската репрезентација Ивица Обрван се реши со кои 16 ракометари ќе игра во првата фазата од натпреварите. Од листата отпаднаа Никола Митревски, Никола Маркоски, додека Немања ...

ТВ Сител: Стартуваат директните преноси од ЕП во Данска

Сител - 12.01.2014

Денеска стартува долгоочекуваното ЕП во ракомет во Данска. Ексклузивните права за овој шампионат ги има ТВ Сител. Првиот пренос е на Сител 3 и тоа од дуелот Чешка-Австрија во 17.40ч.

ЕП Данска: Победи на Исланд и Австрија

Сител - 12.01.2014

Во Данска започна 11. ЕП во ракомет за мажи. На стартот репрезентацијата на Исланд ја совлада Норвешка со 31-26 додека во рамките на А-групата во која игра и репрезентацијата на Македонија Австрија ...

Ракометарите од кревет на терен

Вечер - 12.01.2014

И ВРЕМЕТО ПРОТИВ МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА ЕП По 18-часовна одисеја "црвено-жолтите" синоќешниот натпревар против домаќинот Данска го одиграа непосредно по пристигнувањето во Хернинг со само ...

ОБРВАН: Не е срамота, но можевме подобро

Телеграф - 12.01.2014

Селекторот побара да се фокусираме на мечот против Чешка, кој ќе претставува да се биде или не за македонскиот национален тим. Селекторот Ивица Обрван свесен е дека не може да се сонува за чудо на ...

Ракометарите изгубија на првиот натпревар против Данска

Вистина.мк - 12.01.2014

Со резултат од 29-21, нашите ракометари изгубија од репрезентацијата на Данска. Иако Данците имаа предност со тоа што се играше на нивен терен, сепак тие беа фаворити за победа.

Македонија со овие 16 ракометари ќе игра во првата фаза

Курир - 12.01.2014

Селекторот на македонската репрезентација Ивица Обрван се реши со кои 16 ракометари ќе игра во првата фазата од натпреварите. Од листата отпаднаа Никола Митревски, Никола Маркоски, додека Немања ...

Обрван ги избра 16-мината со кои ќе го стартува првенството

Нетпрес - 12.01.2014

Селекторот на македонската репрезентација Ивица Обрван се реши со кои 16 ракометари ќе игра во првата фазата од натпреварите, објави официјалната интернет стран на капитенот на репрезентацијата, ...

Лазаров: Проблемите при патувањето нема да ни бидат алиби

Курир - 12.01.2014

По голготата од цел еден ден во исчекување на аеродром и пат до Софија, не беше најлесно да се мисли само на ракомет. Покрај сите овие проблеми со патот, капитенот Кире Лазаров е оптимист.

Да навиваме за Македонија! - ракометарите ќе ги одмерат силите со Данска

Press24 - 12.01.2014

Машката ракометна репрезентација на Македонија откако вчера пристигна во Данска каде започнува ЕП во Ракомет, денеска ќе ги одмери силите со домаќинот. Дуелот ќе се игра вечер од 20 часот и 30 минути.

Сите дуели против Данска

Курир - 12.01.2014

Македонската ракометна репрезентација вечерва со почеток во 20:30 часот против домаќинот Данска го игра првиот меч од Европското првенство. Традицијата од дуелите против оваа скандинавска земја вели ...

Без Митревски и Маркоски во групната фаза

Нетпрес - 12.01.2014

Македонската ракометна репрезентација отпатува со 19 ракометари за Европското Првенство во Данска, но според пропозициите во првиот круг можат да бидат пријавени максимум 16 играчи.

Обрван: Ќе се бориме за што подобар пласман

Република - 12.01.2014

Македонските ракометари се подготвуваат за нови предизвици - Европското првенство во ракомет, кое се оддржува во Данска. Нашите момци стартуваат на 12 јануари, а во нашата група, покрај домаќинот ...

Македонците веруваат дека ракометарите ќе ја поминат првата фаза

Република - 12.01.2014

Македонците веруваат дека македонските ракометари ќе ја поминат првата фаза на Европското првенство во ракомет, што започнува денеска. На нашето анкетно прашање - Што очекувате од македонските ...

Трета среќа за Македонија на Европските првенства

Република - 12.01.2014

Предводени од капитенот Кирил Лазаров по третпат ќе играме на Европските првенства, а иако со многу проблеми и повредени ракометари, амбициите се да го минеме првиот круг во конкуренција на домаќинот ...

Нодесбо предупредува: Кирил Лазаров е еден од најкомплетните ракометари на планетата

Република - 12.01.2014

Кирил Лазаров не е само опасен шутер, туку одлично знае да ги разигрува своите соиграчи и тој ќе биде главна закана за Данска на вечерашниот меч од првото коло во А групата, вели пикерот на Барселона ...

ЕП 2014: Македонија вечерва против домаќинот Данска

Фама - 12.01.2014

По десетчасовното патешествие, нашите ракометни репрезентативци вечерва во 20:30 часот ќе ги одмерат силите со репрезентацијата на Данска. Данска е фаворит во групата А, а поддршка ќе и пружат и ...

Македонската ракометна репрезентација вечерва игра против домаќинот Данска

Кумановски м. - 12.01.2014

Откако нашата репрезентација се соочи со стомачните вируси и проблемите со патувањето, кое траеше речиси 10 часа, Македонската ракометна репрезентација вечерва во 20:30 часот ќе ги одмери силите со ...

Нодесбо: Лазаров може да даде 10 голови од 11 шутеви

Курир - 12.01.2014

Клупскиот колега на Кире Лазаров од Барселона Јаспер Нодесбо вечерва ќе биде на спротивната страна, во дресот на Данска. Тој за нашиот најдобар ракометар вели дека ќе биде главна опасност по нивниот ...

Со Данска играме солидно, но ги немаме победено !

За Се - 12.01.2014

Традицијата на меѓусебни средби со данската репрезентација не ни се насмевнува, иако во трајно сеќавање ни остануваат нашите добри партии со оваа репрезентација.

Митревски, Никола Маркоски и Прибак нема да настапат во првиот круг на ЕП, Обрван го одреди списокот

Република - 12.01.2014

Никола Митревски Голманот Никола Митревски и пивотот Никола Маркоски како и Немања Прибак нема да бидат во состав на македонската машка ракометна репрезентација која вечерва игра со Данска, во мечот ...

ЕП Данска 2014: Чешка – Австрија (живо)

Република - 12.01.2014

Европското првенство во Данска почна со натпреварот од нашата група меѓу Чешка и Австрија. Натпреварот стартуваше во 18 часот, а сите оние кои сакаат да се запознаат со формата и играта на нашите ...

Кирил Лазаров: Ние сме блиску до врвот, но уште не сме го кажале последниот збор

Република - 12.01.2014

Капитенот на македонската машка ракометна репрезентација Кирил Лазаров се обрати на македонската јавност непосредно пред првиот меч со Данска, на ЕП кое почна денеска.

Изненадување на ЕП, Австрија ја совлада Чешка

Курир - 12.01.2014

Селекцијата на Австрија која важи за тотален аутсајдер на ЕП во Данска вечерва направи изненадување и ја совлада селекцијата на Чешка со 30:20. Неочекувано убедлива победа остварија ракометарите на ...

Австрија ја збриша Чешка со десет гола разлика

Република - 12.01.2014

Австрија ја збриша Чешка со 30-20 во првиот меч од 1. коло групата А на ракометното Европско првенство (ЕП) кое почна денеска во Данска. Во оваа група се уште и Македонија и Данска чиј меч почнува за ...

Ќе се радува ли Пецаковски денеска на роденденот?

Република - 12.01.2014

На Дејан Пецаковски, левиот бек на Металург и на македонската ракометна репрезентација денеска му е роденден – полни 28 години. Токму денеска Пецаковски во Данска ќе настапи во дресот на Македонија ...

ВИДЕО ВО ЖИВО: Ако не сте во Македонија овде можете да глдате ракомет!

За Се - 12.01.2014

Доколку не сте ве Македонија овде можете да го гледате ракометот ...

Пецаковски даде гол на роденденот

Република - 12.01.2014

При резултат 16 : 11 македонскиот репрезентативец Пецаковски кој денеска го слави својот роденден го даде 12 гол за Македонија а негов прв против Данска и воопшто на ова Eвропско првенство.

Македонија со пораз од европскиот првак го почна настапот на ЕП во Данска (фотогалерија)

Република - 12.01.2014

Македонија загуби од Данска со високи 21-29 (8-12) во првиот меч од 1. коло во групата А на Европското првенство (ЕП) за ракометари кое почна денеска во земјата на актуелниот европски првак и светски ...

Обрван: Да го заборавиме мечот со Данска и да се фокусираме на Чешка

Република - 12.01.2014

Ивица Обрван, селекторот на македонската машка ракометна репрезентација смета дека е важно што поскаро да се заборави поразот од европскиот првак Данска.

Борко Ристовски: Очекувам да победиме најмалку барем еднаш и да продолжиме на ЕП

Република - 12.01.2014

Борко Ристовски, голманот на македонската машка ракометна репрезентација вечерва против Данска, на отворањето на еврошампионатот имаше 15 одбрани од кои три седмерци, но тоа не беше доволно за победа ...

Ракометарите на мегдан со Данска (20:30 ч.)

Макфакс - 12.01.2014

Македонската ракометна репрезентација, в недела, ќе го одигра првиот натпревар на 11-то Европско првенство, кое до 26.јануари ќе се одржува во Данска.

ЕП ракомет : Вечерва Македонија против домаќинот и актуелен европски првак Данска

Lider - 12.01.2014

Домаќинот и актуелен европски првак Данска е првиот противник на селекцијата на Македонија во дуелот кој ќе се игра вечер од 20 часот и 30 минути. Во првиот натпревар од оваа група од 18 часот ќе ...

Македонија по трет пат на eвропските ракометни првенства

Inpress - 12.01.2014

Скопје, 12. јануари 2014 (ИНПРЕС) Машката ракометна репрезентација на Македонија денеска ќе го започне својот трет настап на Европските шампионати. Домаќинот и актуелен европски првак Данска е првиот ...

Објавен списокот на нашите ракометарите за првата фаза од ЕП во Данска

Lider - 12.01.2014

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија , Ивица Обрван ја објави листата на ракометарите кои ќе настапат во првиот дел од Европското првенство во Данска.

Јаспер Нодеспо : Кире Лазаров е еден од најкомплетните ракометари во светот

Lider - 12.01.2014

Соиграчот на нашиот најдобар ракометар Кире Лазаров од Барселона Јаспер Нодесбо вечерва ќе биде на спротивната страна, во дресот на Данска. Тој за нашиот најдобар ракометар вели дека ќе биде главна ...

Обрван: Ќе го оставиме срцето на терен!

МКД - 11.01.2014

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван најави дека ракометарите едвај го чекаат утрешниот старт на Европското првенство во Данска против континеталниот првак закажан за ...

Лазаров: Македонија многу очекува од нас, ќе дадеме сѐ за да ги исполниме очекувањата

МКД - 11.01.2014

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров најави дека тој и неговите соиграчи се подготвени и способни да ги исполнат високите очекувања што ги има македонската спортска јавност ...

Петте најдобри гола на ракометарите на големите натпреварувања! (ВИДЕО)

МКД - 11.01.2014

Македонската ракометна репрезентација утревечер ќе го почне настапот на Европското првенство (ЕП) во Данска, и тоа против силната домашна селекција, со што ќе продолжи низата учества на големите ...

Ракометарите ќе стигнат на полноќ, а за Данска се подготвуваат – по пат!

МКД - 11.01.2014

Македонската ракометна репрезентација ќе мине ново десетчасовно патешествие за да стигне до Данска во пресрет на утрешниот старт не Европскиот шампионат, а избраниците на Ивица Обрван уморни поради ...

Подготвени за ракомет?

Идивиди - 11.01.2014

Европското првенство во ракомет за мажи започнува оваа недела, а македонската ракометна репрезентација ќе за одигра првиот натпревар на 12-ти јануари во Хернинг против домаќинот Данска.

Нема крај на проблемите на ракометарите: Маглата го одложи летот кон Данска

Спортклуб - 11.01.2014

Повреди на Наумче Мојсовски и Филип Лазаров, стомачен вирус на пола репрезентација, а сега густа магла на македонските аеродром. Македонскиот ракометен национален тим се соочува со огромни проблеми ...

Сите термини на македонската репрезентација на Европското првенство во Данска

Спортклуб - 11.01.2014

Европското првенство во Данска почнува утре, македонската репрезентација на отворањето игра со домаќинот во Хернинг. На првиот ден играат репрезентациите од групите А и Б, а в понеделник од Ц и Д.

Искуството на металурзите и на вардарците ќе биде адут

Н.Македонија - 11.01.2014

Големи се очекувањата од оваа репрезентација, која направи најмногу за македонскиот колективен спорт последниве 20 години. Ќе го прифатиме предизвикот.

Македонија тргнува во одбрана на 5-то место

Н.Македонија - 11.01.2014

Прв ривал е стариот познаник, а сега и домаќин на ЕП, Данска, а место во следната фаза ќе се бара и во дуелите со Чешка и со Австрија. Потоа нашата група вкрстува со групата Б, во која се Исланд, ...

Мојсовски: Верувам во моите другари, можат без мене!

Спортски - 11.01.2014

Наумче Мојсовски, поради повреда, со која се здоби кон крајот на мината година ќе го пропушти претстојното Европско првенство, кое во Данска ќе започне на 12-ти јануари.

“Коза ностра” ја откри рутата по која македонските ракометари патуваа за Данска

Фокус - 11.01.2014

Пат до Данска за осумдесет дена. Вака е наречен новиот македонски авантуристички риалити филм во кој ракометната репрезентација ќе се обиде да го обиколи светот шест пати за да стаса на шампионатот ...

Карабатиќ во пресрет на почетокот на ЕП: Фаворити се Данска, Хрватска и Шпанија...

Точка - 11.01.2014

Пред нас е ново големо ракометно натпреварување, Европското првенство во Данска. Како и на претходните шампионати, репрезентацијата на Франција не е една од главните фаворити за „пиедесталот“.

Наумче Мојсоски меѓу 10 најголеми ѕвезди кои ќе го пропуштат ЕП

Нетпрес - 11.01.2014

Пред стартот на Европското првенство во ракомет во Данска (12 – 26 јануари ) голем број на ѕвезди го откажаа својот настап. Ракометната фантазија во Данска без овие ракометари нема да биде комплетна, ...

Мојсовски: Верувам во моите другари, можат без мене!

Таратур - 11.01.2014

Наумче Мојсовски, поради повреда, со која се здоби кон крајот на мината година ќе го пропушти претстојното Европско првенство, кое во Данска ќе започне на 12-ти јануари.

Обрван: Чешка и Австрија се силни селекции

Portal - 11.01.2014

Македонската ракометна репрезентација, в недела, ќе го одигра првиот натпревар на 11-то Европско првенство, кое до 26.јануари ќе се одржува во Данска.

Обрван: Чешка и Австрија се силни селекции

Макфакс - 11.01.2014

Македонската ракометна репрезентација, в недела, ќе го одигра првиот натпревар на 11-то Европско првенство, кое до 26.јануари ќе се одржува во Данска.

Оптимизам во македонската ракометна репрезентација

Денешен - 11.01.2014

Македонската ракометна репрезентација утре заминува за Данска каде од недела ќе ги започне натпреварите на Европското првенство. Во таборот на „црвено-жолтите“ владее оптимистичко расположение и ...

Кој ќе го пропушти ЕП во Данска? Наумче Мојсоски меѓу 10 најголеми ѕвезди

Lider - 11.01.2014

Реномираниот интернет портал “Планет – Хендбал” состави листа на најголемите десет ѕвезди кои ќе го пропуштат европското првенство во ракомет во Данска, кое започнува во недела.

Топ 10 ѕвезди кои нема да настапат на ЕП

Оn.net - 10.01.2014

Kако дел од подготовки за пласман на ЕП во Данска овој период го одбележаа бројните повреди на најголемите ракометни ѕвезди. Ракометниот спектакл во Данска што ќе се игра од 12. до 26.

„Ќе дадеме сè од себе да ја оствариме целта“

Оn.net - 10.01.2014

Ракометната репрезентација на Македонија утре патува за Данска каде од недела ќе настапи на Европското првенство. Според селекторот, Ивица Обрван прва цел е пласман во вториот круг.

Македонија тргнува во трет европски поход

Оff.net - 10.01.2014

Иако ја оствари високата 5-та позиција на минатиот континентален собир во Србија, Македонија не лета во облаци по висок пласман на 11-то Европско ракометно првенство во Данска кое стартува овој ...

Одиме со кренати глави во Данска

Екипа - 10.01.2014

Македонија е подготвена за предизвикот наречен ЕП 2014. Нашите ракометари, во друштво на претседателот на РФМ, Живко Мукаетов и селекторот Ивица Обрван, едногласно порачаа дека ќе го дадат максимумот ...

Мојсовски: Оваа репрезентација може без секого

Екипа - 10.01.2014

На денешната прес-конференција пред тргнувањето за Данска присутен беше и Наумче Мојсовски, нашиот ракометен ас кој поради повреда нема да може да биде дел од континенталниот собир.

ЕП Данска: пласман во втората фаза, резултатски приоритет на ракометарите

Телма - 10.01.2014

Македонската ракометна репрезентација подготвена го очекува настапот на Европското првенство во Данска,на физички и тактички палн сме целосно спремни за ова континентално натпреварување на кое ...

Со кренати глави во Данска

Утрински - 10.01.2014

Македонската ракометна репрезентација утре заминува на своето трето Европско првенство „Одиме со кренати глави во Данска, со оптимизам и со верба во добар резултат“.

Ќе сакаат одмазда, но знаеме како треба

Идивиди - 10.01.2014

„Чешка ја испративме дома по прва рунда во Србија, Австрија ја елиминиравме во квалификациите за СП. Ќе бидат екстра мотивирани против нас и ние за тоа сме свесни“ - Ванчо Димовски Крај на ...

Ќе сакаат одмазда, но знаеме како треба

Спорт - 10.01.2014

Крај на подготовките на ракометната репрезентација, Димовски најавува мега битка за втор круг Крај на подготовките денеска ќе означи селекторот Ивица Обрван, попладнево ракометниот тим ќе ја одржи ...

Данска е „двоен“ прв фаворит

Н.Македонија - 10.01.2014

Обложувачниците сметаат дека актуелниот првак и домаќин ќе го освои златниот медал, а по него шанси им се даваат на Шпанија, Франција, Хрватска, Шведска, Србија, итн.

Македонските ракометари по трет пат ќе учествуваат на ЕП

Кајгана - 10.01.2014

Данска, од недела до 26.јануари, ќе биде домаќин на 11-то Европско првенство за ракометари. Натпреварите на првенството на кое Данска ја брани титулата, ќе се играат во четири градови: Олборг, Орхус, ...

Мојсовски меѓу десетте најголеми ѕвезди што ќе го пропуштат ЕП во Данска

Спортклуб - 10.01.2014

Македонскиот ракометен репрезентативец Наумче Мојсовски е една од десетте најголеми ѕвезди што нема да настапат на претстојното Европско првенство во Данска во изборот на реномираната ракометна ...

Обрван оптимист: Цел е поминување на првата групна фаза

Н.Македонија - 10.01.2014

Македонската ракометна репрезентација утре заминува за Данска каде од недела ќе ги започне натпреварите на Европското првенство. Во таборот на „црвено-жолтите“ владее оптимистичко расположение и ...

Оптимизам во македонската ракометна репрезентација пред тргнувањето за Данска

А1 On - 10.01.2014

Македонската ракометна репрезентација утре заминува за Данска каде од недела ќе ги започне натпреварите на Европското првенство. Во таборот на „црвено-жолтите“ владее оптимистичко расположение и ...

Селекторот и ракометарите едногласни: Целта е пласман во втората фаза

Кајгана - 10.01.2014

Македонската ракометна репрезентација, физички и тактички е подготвена за настап на 11-то европско првенство, кое на 12.јануари ќе започне во Данска. На последната средба со новинарите пред ...

Наумче Мојсовски: Единството и сплотеноста можат да надополнат сечие отсуство

Спортклуб - 10.01.2014

На ден пред отпатувањето во Данска, каде нашите најдобри ракометари ќе ја бијат битката на континенталниот собир, и повредениот Наумче Мојсовски им даде поддршка на своите колеги.

Мојсовски: Македонија може и без мене!

Дерби - 10.01.2014

Македонската ракометна репрезентација ќе биде доста ослабена поради неиграњето на повредениот Наумче Мојсовски на претстојното Европско првенство во Данска, кој сепак присуствуваше на денешната прес ...

Мојсовски: Без секого се може, верувам во моите другари

Кајгана - 10.01.2014

Наумче Мојсовски поради повредата со која се здоби кон крајот на мината година, ја заврши тековната сезона. Бекот на Металург, поради повредата, ќе го пропушти претстојното Европско првенство, кое во ...

Мојсовски: Моето отсуство нема да влијае на резултатот

А1 On - 10.01.2014

Наумче Мојсовски присуствуваше на денешната прес конференција на ракометната федерација, кој поради повредата нема да биде дел од Европското првенство во Данска.

ОБРВАН- Ќе форсираме до границите на нашите можности, а потоа уште 50% над тоа

Спорт - 10.01.2014

Селекторот убеден дека ракометарите ќе дадат се` од себе на ЕП Машката ракометна репрезентација на Македонија утре тргнува за Данска. Подготовките завршија, стратегиите се скроени, останува само ...

Ивица Обрван: Целта е пласман во втората фаза од натпреварувањето

СуперСпорт - 10.01.2014

Македонската ракометна репрезентација денеска отпатува во Данска, а на последната прес-коференција ветија дека ќе дадат се од себе и најважна цел е да влеземе во втората фаза.

Среќно!

Дневник - 10.01.2014

Главна цел на македонската ракометна репрезентација е да се пласира во втората фаза на Европското првенство, што од утре па до 26 јануари ќе се игра во Данска.

Тимур Дибиров дел од ТОП 10 ѕвездите кои нема да бидат дел од ЕП

Вардар - 10.01.2014

Како никогаш порано, изминатиот период на подготовки за пласман на ЕП во Данска беше исполнет со повреди на некои од најголемите ракометни ѕвезди, кои требаше да бидат дел од селекциите од земјите од ...

Оптимизам кај ракометарите пред тргнувањето за Данска

+инфо - 10.01.2014

Македонската ракометна репрезентација утре заминува за Данска каде од недела ќе ги започне натпреварите на Европското првенство. Во таборот на „црвено-жолтите“ владее оптимистичко расположение и ...

По добар резултат во Данска

Канал5 - 10.01.2014

Македонката машка ракометна репрезентација и покрај пеховите со повредите на Наумче Мојсовски и Филип Лазаров е подготвена за успешен настап на уште едно големо натпреварување Европското првенство во ...

Мојсовски: Отсуството нема да влијае на резултатот

Сител - 10.01.2014

На денешната прес конференција на македонската ракометна репрезентација присутен беше и Наумче Мојсовски, кој поради повредата нема да биде дел од Европското првенство во Данска.

Обрван: Ќе играме најдобро што можеме

Сител - 10.01.2014

Пред заминувањето за Данска (утре) македонската репрезентација имаше редовна прес конференција на која селекторот Ивица Обрван со свое видување. - Минавме нешто повеќе од 15 дена заедно, тренинг – ...

Оптимизам кај ракометарите пред стартот на Европското првенство

Либертас - 10.01.2014

Македонската ракометна репрезентација утре заминува за Данска каде од недела ќе ги почне натпреварите на Европското првенство. Во таборот на „црвено-жолтите“ владее оптимистичко расположение и ...

Оптимизам во македонската ракометна репрезентација пред тргнувањето за Данска

Локално - 10.01.2014

Македонската ракометна репрезентација утре заминува за Данска каде од недела ќе ги започне натпреварите на Европското првенство. Во таборот на „црвено-жолтите“ владее оптимистичко расположение и ...

Домаќинлакот ја носи титулата!

Вечер - 10.01.2014

Данска, која е домаќин на ова првенство е најголем фаворит за титулата, Французите се фаворити од сенка, а Хрватска по две втори места ќе се обиде да се искачи еден чекор погоре, додека Шпанците ќе ...

Оптимизам во македонската ракометна репрезентација пред тргнувањето за Данска

Бриф - 10.01.2014

Македонската ракометна репрезентација утре заминува за Данска каде од недела ќе ги започне натпреварите на Европското првенство. Во таборот на „црвено-жолтите“ владее оптимистичко расположение и ...

ОБРВАН: Ќе форсираме до границите на нашите можности, а потоа уште 50% над тоа

Телеграф - 10.01.2014

На два дена до почетокот на ЕП во Данска селекторот Ивица Обрван најави дека репрезентацијата ќе одигра најдобро што може Машката ракометна репрезентација на Македонија утре тргнува за Данска.

ЛАЗАРОВ: Ќе се обидеме да ги исполниме желбите

Телеграф - 10.01.2014

На прес-конференцијата пред заминувањето во Данска и Наумче Мојсовски им посака среќа на своите другари Како лидер на најуспешната македонска спортска генерација, Кире Лазаров вети дека тој и ...

Мојсоски: Момците можат и без мене!

Вистина.мк - 10.01.2014

Поддршка на своите колеги пред патувањето во Данска им изрази Наумче Мојсоски, кој како што е познато поради повреда ќе го пропушти континенталниот собир.

Мојсоски и Дибиров помеѓу ТОП 10 ѕвезди кои нема да играат на ЕП

Курир - 10.01.2014

Македонскиот репрезентативец Наумче Мојсоски се најде во ТОП 10 ѕвездите кои нема да настапат на ЕП во Данска кое ќе се одрига овој месец. На Европското првенство во Данска нема да настапат неколку ...

Македонските ракометари по трет пат ќе учествуваат на ЕП

Portal - 10.01.2014

Данска, од недела до 26.јануари, ќе биде домаќин на 11-то Европско првенство за ракометари. Натпреварите на првенството, на кое Данска ја брани титулата, ќе се играат во четири градови: Олборг, ...

Мојсовски меѓу ѕвездите што нема да настапат на ЕП во Данска

Република - 10.01.2014

Реномираниот интернет портал хендбол-планет.ком ги избра десетте ракометни ѕвезди што нема да настапат на ЕП во Данска. Меѓу играчите се најде и нашиот репрезентативец Наумче Мојсовски кој поради ...

Оптимизам кај ракометарите пред патувањето во Данска

Курир - 10.01.2014

Македонската ракометна репрезентација утре заминува за Данска каде од недела ќе ги започне натпреварите на Европското првенство. Во таборот на „црвено-жолтите“ владее оптимистичко расположение и ...

Мојсоски: Овие момци можат и без мене

Курир - 10.01.2014

Поддршка на своите колеги пред патувањето во Данска им изрази Наумче Мојсоски, кој како што е познато поради повреда ќе го пропушти континенталниот собир.

Обрван: Ќе го оставиме срцето на терен

Нетпрес - 10.01.2014

Македонската ракметна репрезентација е подготвена за настапот на Европскаото првенство во Данска (12 -26 јануари). Ракометари во друштво на челниците на ракометнат федерација на Македонија и ...

Селекторот и ракометарите едногласни: Целта е пласман во втората фаза

Portal - 10.01.2014

Македонската ракометна репрезентација, физички и тактички е подготвена за настап на 11-то европско првенство, кое на 12.јануари ќе започне во Данска. На последната средба со новинарите пред ...

Мојсовски: Без секого се може, верувам во моите другари

Portal - 10.01.2014

Наумче Мојсовски, поради повреда, со која се здоби кон крајот на мината година, веќе ја заврши тековната сезона. Бекот на Металург, поради повредата, ќе го пропушти претстојното Европско првенство, ...

Македонските ракометари по трет пат ќе учествуваат на ЕП

Макфакс - 10.01.2014

Данска, од недела до 26.јануари, ќе биде домаќин на 11-то Европско првенство за ракометари. Натпреварите на првенството, на кое Данска ја брани титулата, ќе се играат во четири градови: Олборг, ...

Селекторот и ракометарите едногласни: Целта е пласман во втората фаза

Макфакс - 10.01.2014

Македонската ракометна репрезентација, физички и тактички е подготвена за настап на 11-то европско првенство, кое на 12.јануари ќе започне во Данска. На последната средба со новинарите пред ...

Мојсовски: Без секого се може, верувам во моите другари

Макфакс - 10.01.2014

Наумче Мојсовски, поради повреда, со која се здоби кон крајот на мината година, веќе ја заврши тековната сезона. Бекот на Металург, поради повредата, ќе го пропушти претстојното Европско првенство, ...

Лазаров: За Македонија се игра со патриотизам и голема страст

Денешен - 10.01.2014

Македонскиот капитен Кире Лазаров вели дека недостатокот на квалитетот против посилните репрезентации треба да се надомести со патриотизам, голема страст, желба и со мисли за нови победи.

Груевски до ракометарите: Македонија е со вас!

Денешен - 10.01.2014

Премиерот Никола Груевски денеска ја посети националната ракометна репрезентација на Македонија на тренингот во Спортско рекреативниот центар „Кале“, на неколку дена пред заминувањето на Европското ...

Ангеловски: Македонија мора да има место меѓу 12-те најдобри во Европа

24 Вести - 09.01.2014

Деновите на подготовки полека завршуваат останува уште последниот ден и саботното заминување за Данска. Македонската репрезентација по стартните проблеми работи во полн состав, а тренира и Дејан ...

„Ќе го дадеме максимумот на ЕП“

Оn.net - 09.01.2014

Капитенот на ракометната репрезентација Кире Лазаров истакна дека се подготвени физички и оти при крај се со тактичкиот дел, истакнувајќи дека подготвено ќе го дочекаат Европското првенство.

Груевски со порака до ракометарите: Македонија е со вас, момци, и во добро и во лошо! (ФОТО)

МКД - 09.01.2014

Премиерот Никола Груевски беше гостин на денешниот утрински тренинг на ракометната репрезентација на Македонија, со цел да им посака среќа и успех на избраниците на селекторот Ивица Обрван на ...

Кирил Лазаров: имаме искуство за добар резултат во Данска

Телма - 09.01.2014

Македонската ракометна репрезентација ги привршува пдоготвките за Европското првенство во Данска, навивачите очекуваат добри резултати и покрај фактот што играме во една силна група, тоа го знаат ...

Македонија со сите расположливи сили ќе се патува на ЕП во Данска

Идивиди - 09.01.2014

Сите деветнаесетмина ракометари кои ги одработуваат завршните подготовки на македонската репрезентација ќе патуваат за Данска на Европското првенство кое започнува во недела на 12 јануари.

Голем респект за Македонија, која не е само Лазаров

Н.Македонија - 09.01.2014

Не знам дали натпреварот со Македонија ќе биде одлучувачки, но сметам дека на мечевите со Чешка и со Македонија шансите ни се 50-50 отсто, вели австрискиот селектор, Исланѓанецот Јоханесон РАКОМЕТ - ...

Груевски со поддршка за ракометарите, Кире Лазаров: Подготвени за максимум

Н.Македонија - 09.01.2014

Премиерот Никола Груевски денеска ја посети националната ракометна репрезентација на Македонија на тренингот во Спортско рекреативниот центар „Кале“, на неколку дена пред заминувањето на Европското ...

Груевски со поддршка за ракометарите

Алфа - 09.01.2014

Премиерот Никола Груевски денеска ја посети националната ракометна репрезентација на Македонија на тренингот во Спортско рекреативниот центар „Кале“, на неколку дена пред заминувањето на Европското ...

Лазаров: Подготвени сме за ЕП, ќе го дадеме максимумот

Кајгана - 09.01.2014

Македонската ракометна репрезентација ги привршува подготовките за настап на Европското првенство во Данска. Репрезентативците под водство на селекторот Ивица Обрван, во СРЦ Кале работат на ...

Лазаров: Ќе го дадеме максимумот на ЕП

Спортски - 09.01.2014

Македонската ракометна репрезентација ги привршува подготовките за настап на Европското првенство во Данска, а пред заминувањето капитенот Лазаров вети дека сите репрезентативци ќе го дадат ...

Груевски со поддршка за ракометарите

Идивиди - 09.01.2014

Скопје, 9 јануари 2014 (МИА) - Премиерот Никола Груевски денеска ја посети националната ракометна репрезентација на Македонија на тренингот во Спортско рекреативниот центар „Кале“, на неколку дена ...

Кирил Лазаров: Подготвени сме за Европското првенство

СуперСпорт - 09.01.2014

Македонската ракометна репрезентација до настапот на Европското првенство има уште само три дена, па така полека ги привршуваат сите тактички подготовки.

Ангеловски: Македонија мора да има место меѓу 12-те најдобри во Европа

А1 On - 09.01.2014

Деновите на подготовки полека завршуваат останува уште последниот ден и саботното заминување за Данска. Македонската репрезентација по стартните проблеми работи во полн состав, а тренира и Дејан ...

„Хандбалпланет“ ни ја додели десетката

Дневник - 09.01.2014

Македонија на претстојното Европско првенство во Данска ќе се пласира на десеттото место, смета интернет-страницата „хандбалпланет“. Според оваа страница најголемиот хендикеп на Македонија на ова ЕП ...

Македонија со сите сили во европски поход

Дневник - 09.01.2014

Сите деветнаесетмина ракометари кои ги одработуваат завршните подготовки на македонската репрезентација ќе тргнат на пат за Данска, каде од недела на 12 јануари ќе почне Европското првенство.

Македонија денеска против Србија

Вардар - 09.01.2014

Прв пат по Евроспкото првенство во Белград 2012 година, нашата ракометна репрезентација ќе се соочи со Србија. Сребрената и петтопласираната селекција од ЕП 2012, ќе го одиграат последниот контролен ...

Успешен ден на противниците на Македонија на ЕП во Данска

Вардар - 09.01.2014

Репрезентациите на Данска, Чешка и Австрија, остварија победи на контролните натпревари во пресрет на ЕП. Чешка, на турнирот во Унгарија, беше подобра од Белорусија со 32:30 (15:16), додека на ...

Данска е освојувач на “Златната лига”

Вардар - 09.01.2014

Актуелниот Европскиот шампион Данска одигра нерешено со Катар 23:23 (14:12), во последниот натпревар од турнирот „Златна лига“ , и го освои првото место на овој турнир, откако претходно ги совлада ...

Ангеловски: Македонија мора да има место меѓу 12-те најдобри во Европа

+инфо - 09.01.2014

Деновите на подготовки полека завршуваат останува уште последниот ден и саботното заминување за Данска. Македонската репрезентација по стартните проблеми работи во полн состав, а тренира и Дејан ...

Уште 3 дена

Сител - 09.01.2014

Како и години наназад така и овој пат телевизија Сител останува верна на традицијата и следењето на настапите на македонските спортисти на големите натпреварувања, особено кога во прашање се ...

Премиерот им посака среќа и успех ракометарите на ЕП

Кирилица - 09.01.2014

Премиерот Никола Груевски денеска ја посети националната ракометна репрезентација на Македонија на тренингот во Спортско рекреативниот центар „Кале“, на неколку дена пред заминувањето на Европското ...

Лазаров: Со патриотизам и желба да стигнеме до победите

Сител - 09.01.2014

До првиот натпревар од Европското првенство во ракомет што Македонија го игра во недела против Данска останаа уште три дена. Капитенот Кирил Лазаров истакна: - Како се ближи „Европското“ така не ...

Ангеловски: Македонија мора да биде меѓу 12

Сител - 09.01.2014

Деновите на подготовки полека завршуваат останува уште последниот ден и саботното заминување за Данска. Македонската репрезентација по стартните проблеми работи во полн состав, а тренира и Дејан ...

Ангеловски: Македонија мора да има место меѓу 12-те најдобри во Европа

Канал5 - 09.01.2014

Деновите на подготовки полека завршуваат останува уште последниот ден и саботното заминување за Данска. Македонската репрезентација по стартните проблеми работи во полн состав, а тренира и Дејан ...

Ангеловски: Македонија мора да има место меѓу 12-те најдобри во Европа

Локално - 09.01.2014

Деновите на подготовки полека завршуваат останува уште последниот ден и саботното заминување за Данска. Македонската репрезентација по стартните проблеми работи во полн состав, а тренира и Дејан ...

Со сите расположливи сили

Вечер - 09.01.2014

Сите деветнаесетмина ракометари кои ги одработуваат завршните подготовки ќе патуваат на Европското првенство во Данска. Директорот на репрезентацијата, Стевче Алушевски, потврди дека сите ракометари ...

Наша обврска е да го направиме народот среќен

Вечер - 09.01.2014

КАПИТЕНОТ КИРЕ ЛАЗАРОВ ПРЕД НАСТАП НА ЕП Ова е генерација што не смее да се задоволи со петтото место.- Недостатокот на квалитет треба да го надополниме со патриотизам, голема страст и желба за ...

Груевски им посака среќа и успех на ракометарите

Телеграф - 09.01.2014

Капитенот на ракометна репрезентација Кире Лазаров рече дека се подготвени физички и оти привршуваат со тактичкиот дел, изразувајќи надеж дека подготвено ќе го дочекаат Европското првенство Премиерот ...

Финални подготовки на ракометарите, тренира и Пецаковски

Курир - 09.01.2014

Сите деветнаесетмина ракометари кои ги одработуваат завршните подготовки на македонската репрезентација ќе патуваат за Данска на Европското првенство кое започнува во недела на 12 јануари.

Лазаров: За Македонија се игра со патриотизам и голема страст

Курир - 09.01.2014

Македонскиот капитен Кире Лазаров вели дека недостатокот на квалитетот против посилните репрезентации треба да се надомести со патриотизам, голема страст, желба и со мисли за нови победи.

Кире Лазаров: Македонскиот дрес едноставно те носи напред

Република - 09.01.2014

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров пред почетокот на Европското првенство во Данска вели дека ракометарите веќе имаат искуство со вакви работи и дека ги зафаќа една ...

Лазаров: Подготвени сме за ЕП, ќе го дадеме максимумот

Portal - 09.01.2014

Македонската ракометна репрезентација ги привршува подготовките за настап на Европското првенство во Данска. Репрезентативците, по водство на селекторот Ивица Обрван, во СРЦ Кале главно работат на ...

Лазаров: Подготвени сме за ЕП, ќе го дадеме максимумот

Макфакс - 09.01.2014

Македонската ракометна репрезентација ги привршува подготовките за настап на Европското првенство во Данска. Репрезентативците, по водство на селекторот Ивица Обрван, во СРЦ Кале воглавно работат на ...

Кире Лазаров : Можеби немаме квалитет како Данска ,но ќе надоместиме со патриотизам и страст

Lider - 09.01.2014

Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров вели дека недостатокот на квалитетот против посилните репрезентации треба да се надомести со патриотизам, голема страст, желба и со ...

Лазаров: За Македонија се игра со патриотизам

Економски - 09.01.2014

Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров вели дека недостатокот на квалитетот против посилните репрезентации треба да се надомести со патриотизам, голема страст, желба и со ...

Ангеловски: Македонија мора да има место меѓу 12-те најдобри во Европа

Lider - 09.01.2014

Деновите на подготовки полека завршуваат останува уште последниот ден и саботното заминување за Данска. Македонската репрезентација по стартните проблеми работи во полн состав, а тренира и Дејан ...

Ракометарите со проблеми и надежи на ЕП

Р.С.Европа - 08.01.2014

На ЕП во Данска Македонија треба да го брани историското петто место, освоено на претходното Еуро во Србија. Тоа ќе биде многу тешко и поради силната конкуренција, но и поради повредите на ...

Барса на Лазаров доминантна на ЕП во Данска

Оn.net - 08.01.2014

На континенталниот ракометен собир, кој стартува на 12. јануари во Данска ќе учествуваат дури 11 ракометари кои се дел од гигантот од Каталонија. по оние десет свои играчи кои Барселона ги имаше како ...

Данска ја освои „Златна лига“

А1 On - 08.01.2014

Европскиот првак Данска и покрај ремито со Катар во последниот натпревар од турнирот „Златна лига“ го освои првото место откако претходно ги победи Норвешка и Франција.

Ќе пресудат нашиот патриотизам и желбата за успех

Н.Македонија - 08.01.2014

Оваа генерација има обврска да го надмине петтото место од Србија, било сега или за две-четири години, и со тоа уште еднаш да го израдува македонскиот народ, категоричен е капитенот Кирил Лазаров Да ...

Данска одигра нерешено со Катар

Идивиди - 08.01.2014

Ракометната репрезентација на Данска со реми го заврши настапот на „Златна лига“ откако синоќа со Катар одигра 23:23 (14:12). Ова не беше пречка европскиот првак да го освои првото место на турнирот ...

Ракометарите ги продолжуваат подготовките за ЕП

Алфа - 25.12.2017

Македонската ракометна репрезентација од утре комплетна ги продолжува подготовките за настап на Европското првенство кое на почетокот од следната година ќе се одржи во Хрватска. Од утре тренинзите ќе ги води селекторот на националниот тим Раул ...

Барселона со рекоредн број на претставници на ЕП во Данска, меѓу нив и Кирил Лазаров

Спортклуб - 08.01.2014

Веќе навикнавме Барселона да доминира во практични сите екипни спортови во кои конкурира, па таков е случајот и со ракометот. Имено, на претстојниот европски шампионат кој ќе се одигра во Данска, ...

Македонија со сите расположливи сили ќе се патува на ЕП во Данска

А1 On - 08.01.2014

Сите деветнаесетмина ракометари кои ги одработуваат завршните подготовки на македонската репрезентација ќе патуваат за Данска на Европското првенство кое започнува во недела на 12 јануари.

Македонија со сите расположливи сили ќе се патува на ЕП во Данска

Н.Македонија - 08.01.2014

Сите деветнаесетмина ракометари кои ги одработуваат завршните подготовки на македонската репрезентација ќе патуваат за Данска на Европското првенство кое започнува во недела на 12 јануари, пренесува ...

Австрија ~ се заканува на Македонија

Дневник - 08.01.2014

Што подобро преставување на ЕП во Данска и пласман во главната фаза се целите на австрискиот ракометен национален состав кој по втор пат ќе се најде во завршницата на континентален собир.

Обрван: Во нападот не смееме лесно да продаваме топки

Дневник - 08.01.2014

Нападот е најпроблематичниот дел во играта на машката ракометна репрезентација на Македонија пред заминувањето на ЕП во Данска. Од играта пред голот на противниците во групата Данска, Чешка и ...

Данска одигра нерешено со Катар

+инфо - 08.01.2014

Ракометната репрезентација на Данска со реми го заврши настапот на „Златна лига“ откако синоќа со Катар одигра 23:23 (14:12). Ова не беше пречка европскиот првак да го освои првото место на турнирот ...

Данска ја освои Златната Лига по ремито со Катар

Локално - 08.01.2014

Ракометната репрезентација на Данска со реми го заврши настапот на „Златна лига“ откако синоќа со Катар одигра 23:23 (14:12). Ова не беше пречка европскиот првак да го освои првото место на турнирот ...

25 преноси од ЕП во Данска на програмите на Сител и Сител 3

Сител - 08.01.2014

Како и години наназад така и овој пат телевизија Сител останува верна на традицијата и следењето на настапите на македонските спортисти на големите натпреварувања, особено кога во прашање се ...

Македонија со сите расположливи сили ќе се патува на ЕП во Данска

Канал5 - 08.01.2014

Сите деветнаесетмина ракометари кои ги одработуваат завршните подготовки на македонската репрезентација ќе патуваат за Данска на Европското првенство кое започнува во недела на 12 јануари.

Македонија со сите расположливи сили ќе се патува на ЕП во Данска

Сител - 08.01.2014

Сите деветнаесетмина ракометари кои ги одработуваат завршните подготовки на македонската репрезентација ќе патуваат за Данска на Европското првенство кое започнува на 12 јануари (недела).

Вие сте шампиони и наши херои

Вечер - 08.01.2014

ФАНОВИТЕ СО ПОДДРШКА ДО РАКОМЕТНАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА Ова е само една од многуте пораки кои фановите им ги испратија на ракометарите на два дена до заминувањето на Европското првенство во ...

Пецаковски оди, ама колку ќе игра?

Вечер - 08.01.2014

Повредениот Дејан оди на терапија, подобро се чувствува, но селекторот не знае колкава минутажа ќе може да има на континенталното првенство По физичките подготовки во Пореч и сега на тренинзите на ...

Данска одигра нерешено со Катар

Бриф - 08.01.2014

Ракометната репрезентација на Данска со реми го заврши настапот на „Златна лига“ откако синоќа со Катар одигра 23:23 (14:12). Ова не беше пречка европскиот првак да го освои првото место на турнирот ...

Реми на Данска против Катар

Курир - 08.01.2014

Ракометната репрезентација на Данска со реми го заврши настапот на „Златна лига“ откако синоќа со Катар одигра 23:23 (14:12). Ова не беше пречка европскиот првак да го освои првото место на турнирот ...

Хендбол планет: Македонија ќе биде десетта на ЕП во Данска

Република - 08.01.2014

Македонија ќе го заврши Европското првенство во Данска на десетта позиција. Земјата со најмногу инвестиции во ракометот има се поголем квалитет во националниот тим од година во година.

Македонија патува на ЕП во Данска со сите расположиви сили

Република - 08.01.2014

На Европското првенство во Данска кое започнува во недела на 12 јануари ќе патуваат сите деветнаесетмина ракометари кои ги одработуваат завршните подготовки на македонската репрезентација.

Македонија со сите расположливи сили ќе се патува на ЕП во Данска

Lider - 08.01.2014

Сите деветнаесетмина ракометари кои ги одработуваат завршните подготовки на македонската репрезентација ќе патуваат за Данска на Европското првенство кое започнува во недела на 12 јануари.

Ракометарите подготвени за Данска

Deutsche Welle - 07.01.2014

Ракометната репрезентација на Македонија ги одработува последните подготвителни денови пред заминувањето на Европското првенство. Преовладува атмосферата на добра подготвеност за претстојните ...

Катар ја изненади Данска, која сепак е Победник на втората фаза Во “Златната лига“

РК Металург - 07.01.2014

Во Франција заврши втората фаза од “Златната лига“, која почна на 4. јануари. Победник е селекцијата на Данска, која вечерва беше изненадена од Катар.

Лазаров: Меч со голем жар и корисен тест со Србија

СуперСпорт - 07.01.2014

Најдобриот стрелец на средбата со Србија, Кирил Лазаров го вреднуваше овој тест меч како многу корисен во пресрет на тоа што ќе ја очекува репрезентацијата во Данска.

Лазаров: Физички сме подготвени - остануваат уште нијансите

Дневник - 07.01.2014

Поразот од Србија на турнирот во Скопје, 28-30 на македонскиот ракометен селектор Ивица Обрван му ги покажа пукнатините во играта и деловите на кои во следните денови треба најмногу да се работи пред ...

Данска ја освои „Златна лига“

Сител - 07.01.2014

Европскиот првак Данска и покрај ремито со Катар во последниот натпревар од турнирот „Златна лига“ го освои првото место откако претходно ги победи Норвешка и Франција.

Обрван: Одиме на победа и против Данска

Дневник - 06.01.2014

На Македонија и треба да биде најмалку трета во групната фаза на ракометното ЕП во Данска за да ги продолжи натпреварите во втората фаза, што ќе и обезбеди битка за повисок пласман и полесен ривал во ...

Добро почнавме, но не издржавме во дуелот со Србија!

Локално - 06.01.2014

Ракометната репрезентација на Македонија со минимален пораз од Србија (28-30) го заврши подготвителниот циклус за Европското првенство (ЕП), кое за една недела почнува во Данска, а каде што сме во ...

Ренато Вугринец и Немања Прибак од денеска и со македонско државјанство

Канал5 - 06.01.2014

Искусните бекови на нашите ракометни гиганти Вардар и Металург, Немања Прибак и Ренато Вугринец се на добар пат да ја засилат нашата најдобра репрезентација на престојаниот Европски шампионат во ...

Обрван: Со Вугринец и Прибак полесно до пласман во втората фаза од ЕП

Канал5 - 06.01.2014

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван на денешната прес-конференција даде објаснување за повикувањето на Ренато Вугринец и Немања Прибак во составот на Македонија за ...

Вардар и Металург ја завршуваат годината со меѓусебниот дуел во СЕХА лигата

Канал5 - 06.01.2014

Македонските претставници во регионалната ракометна СЕХА лига, Вардар и Металург утре ќе го одиграат последен натпревар оваа календарска година. Членот на Вардар и нов македонски репрезентативец ...

Ивица Обрван го скрати списокот на 21 ракометар

Канал5 - 06.01.2014

Ивица Обрван, селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија, го скрати списокот на ракометари на кои ќе смета во подготовките за претстојното Европско првенство во Данска.

РФМ: Вложивме максимални напори за Вугринец и за Прибак

Канал5 - 06.01.2014

Ракометната Федерација на Македонија вложи максимални напори и ги презема сите можни дејства поврзани со барањето за дозвола за настап на Немања Прибак и Ренато Вугринец на претстојното ЕП 2014 во ...

Ракометарите на подготовки во Пореч

Канал5 - 06.01.2014

Македонската ракометна репрезентација веќе втор ден е на подготовки во Пореч , каде во жестоко темпо се бруси формата за што подобар настап на престојното Европско првенство во Данска.

Ракометарите на подготовки во Пореч, вечерва се приклучува капитенот Лазаров

Канал5 - 06.01.2014

Македонската ракометна репрезентација од неделата се наоѓа во Пореч, Хрватска каде ја одржува првата фаза од подготовките за претстојното Европско првенство.

Контролка на црвено жолтите против Словенија

Канал5 - 06.01.2014

По една недела пеколни тренинзи нашите најдобри ракометари ја започнуваат серијата контролни средби во склоп на подготовките за настап на престојаниот Европскиот шампионат во Данска .

Ангеловски вратен во репрезентацијата

Канал5 - 06.01.2014

Бранислав Ангеловски повторно е во македонската ракометна репрезентација по низата проблеми со повредени играчи со кои се соочи селекторот Ивица Обрван.

Пораз на ракометарите од 31-26 на контролката со Словенија во Пореч

Канал5 - 06.01.2014

На првиот контролен меч пред настапот на Европското првенство, македонската ракометна репрезентација вчеравечер загуби од Словенија во Трбовље со 31:26.

Македонија ја победи Црна Гора 33-27

Канал5 - 06.01.2014

Макеоднските ракометари ја победија селекцијата на Црна Гора со 33 -27. Ракометната репрезентација на Македонија оствари победа на првиот од двата контролни натпревари што ќе ги игра во Скопје.

Обрван: Одиме на победа и против Данска

Курир - 06.01.2014

Селекторот Ивица Обрван најави дека нема калкулирање, размислување, математика. Сега ќе биде потешко, со сите проблеми што ги има репрезентацијата, но, нема да ги штеди силите.

Македонските ракометари поразени од Србија

Inpress - 06.01.2014

Скопје, 6. јануари 2014 (ИНПРЕС) Македонската ракометна репрезентација беше поразена со 30-28 во дуелот против Србија, на последниот контролен натпревар во пресрет на ЕП 2014 во Данска.