TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Преживеа напад во Бостон и експлозија во Тексас

А1 On - 21.04.2013

Џо Берти го истрчал бостонскиот маратон само неколку секунди пред силната експлозија недалеку од целта. Тој, со сопругата Ејми и неговите пријатели биле не десет метри од експлозијата од која загинаа ...

Колку чини да се затвори Бостон на 1 ден

Оff.net - 20.04.2013

Поширокиот центар на Бостон деновиве беше речиси комплетно затворен (продавници, улици, фирми) како дел од потрагата по двајцата осомничени за бомбашкиот напад.

Видео: Приведен вториот бомбаш, Бостон здивна

Кајгана - 20.04.2013

По четири дена живеење во страв, жителите на Бостон здувнаа во петокот навечер по локално време откако беше лиферувана информацијата дека е уапсен и вториот осомничен за нападот во текот на ...

Младенци загубија по една нога во Бостон

Сител - 20.04.2013

Младоженците Патрик и Џесика Даунс загубија по една нога како резултат на нападот во Бостон, пишува весникот "Дејли телеграф". Двајцата биле заколнати спортисти.

Ивановски: Мојот прекрасен Бостон

Бриф - 20.04.2013

Овој град е просто неверојатен. Познавам многу луѓе кои имале прилика да престојуваат во Бостон поради работа или студирање на некој од десетиците универзитети во градот, и сите се согласуваат во ...

Њујорк подобар од Бостон во премиерата од плејофот во НБА

Република - 20.04.2013

Њујорк никс го победи Бостон селтикс со 85-78 во премиерниот меч од плејофот во НБА. Најдобриот стрелец во Лигата од регуларниот дел, Кармело Ентони повторно блескаше и со 36 поени ја разби одбраната ...

Русија и САД ја јакнат антитерористичката соработка

Макфакс - 20.04.2013

Претседателите на Руската Федерација и на Соединетите држави во саботата , пет дена по терористичкиот напад во Бостон, во телефонски разговор договориле потесна соработка во борбата против ...

Одложени натпреварите на екипите од Бостон во професионалните лиги во САД

Екипа - 19.04.2013

Во Бостон, во тек е акцијата за пронаоѓање на вториот осомничен терорист, за бомбашкиот напад за време на одржување на маратонот, а спорт во главниот град на Масачусетс и ноќеска ќе нема.

Путин им понудил помош на САД во истрагата за бостонскиот напад

МКД - 19.04.2013

Претседателот на Русија Владимир Путин изјавил синоќа во Сочи дека бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон претставува „одвратен злочин“, а на американските власти им понудил помош во истрагата.

Маратонец што го преживеал Бостон се вратил дома - кај експлозијата во Тексас

МКД - 19.04.2013

Луѓето го прашуваат Џо дали се чувствува како баксуз, но тој и Ејми го чувствуваат спротивното. „Ние само се молиме за луѓето што не беа толку среќни колку нас“, вели Ејми.

Путин нуди помош на САД во истрага на нападот во Бостон

А1 On - 19.04.2013

Претседателот на Русија Владимир Путин, во Сочи изјави дека остро го осудува нападот на Бостонскиот маратон и дека на американските власти им нуди помош во истрагата.

Овој човек го преживеа нападот во Бостон и експлозијата во фабриката во Тексас

Точка - 19.04.2013

Американецот Џое Берти може да се смета за исклучително среќен човек, откако во рок од само една недела, тој два пати и погледнал на смртта во очи, откако го преживеал терористичкиот напад на ...

Путин понуди помош и соработка во истрагата на бостонскиот бомбашки напад!

За Се - 19.04.2013

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска во Сочи го осуди како “Огавен злочин“ бостонскиот бомбашки напад и понуди соработка и помош за решавање на истиот.

Комеморативна церемонија во Бостон во спомен на загинатите од експлозиите

24 Вести - 18.04.2013

Во Бостон ќе се одржи комеморативна церемонија во чест на загинатите при експлозиите за време на маратонот во кој загинаа три лица.

Оддавање почит на убиените во Бостон

Глас на Америка - 18.04.2013

Американскиот претседател рече „...ќе станеме и ќе ја завршиме трката“ Американскиот претседател Барак Обама на оддавањето почит на жртвите од бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон кажа: „Ние ...

Осамен терорист во Бостон

Утрински - 18.04.2013

ФБИ соопшти дека биле пронајдени фрагменти од топчести лежишта и клинци и дека можеби биле ставени во експрес-лонец БОСТОН – Направите употребени во нападот на Бостонскиот маратон во понеделникот се ...

Бостон цел на домашни десничари или на Ал каеда

Н.Македонија - 18.04.2013

Досегашната истрага покажа дека експлозивот најверојатно бил поставен во садови за готвење под притисок и дека бил наполнет со лагери и со шајки, за да се предизвика максимален број на жртви ФБИ ...

Бостонските напаѓачи снимени со камера?

Н.Македонија - 18.04.2013

Бостонската полиција издвои двајца можни напаѓачи на маратонот во Бостон и планира да ги објави нивните фотографии за да добие помош од јавноста за идентификацијата Истражителите на бостонската и ...

Eлектронска плоча била дел од бомбите во Бостон?

+инфо - 18.04.2013

При истрагата на бомбашките експлозии на Бостонскиот маратон откриена е електронска плоча за која се претпоставува дека е дел од една од експлозивните направи, како и капак од лонец, кој бил најден ...

Погребна церемонија ќе се одржи во Бостон во спомен на загинатите во експлозиите

Точка - 18.04.2013

Во Бостон ќе се одржи комеморативна церемонија во чест на загинатите при експлозиите за време на маратон во американскиот град Бостон.

Погребна церемонија ќе се одржи во Бостон во спомен на загинатите во експлозиите

Нетпрес - 18.04.2013

Во Бостон ќе се одржи комеморативна церемонија во чест на загинатите при експлозиите за време на маратон во американскиот град Бостон.

„Селтикс“ изразија сочуство за жртвите на нападот во Бостон

Курир - 18.04.2013

Како што е веќе познато, НБА лигата во понеделникот одлучи пресметката меѓу екипите на Бостон „Селтикс“ и Индијана „Пејсерс“ да не се одигра, а очигледната причина беше трагедијата и бомбашкиот напад ...

Оддавање почит на убиените во Бостон

БезПардон - 18.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама на оддавањето почит на жртвите од бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон кажа: „Ние можеби моментално сме соборени на земја, но ќе станеме, ќе продолжиме да ...

Сомнежите за нападите во Бостон врз домашниот тероризам

Deutsche Welle - 17.04.2013

Првото прашање кое им се наметна на американските граѓани по нападите во Бостон беше дали е тоа дело на исламските терористи? Но аналитичарите сметаат дека многу поверојатно е одговорноста да лежи ...

Студентка од Кина е третата жртва од експлозиите на маратонот во Бостон

24 Вести - 17.04.2013

Третата жртва од експлозиите на маратонот во Бостон е кинеска студентка, која студирала во овој град чиј идентитет, по барање на семејството не се открива.

Наполитано: Нема знаци дека нападот во Бостон е дел од голем заговор

24 Вести - 17.04.2013

Американскиот секретар за државна безбедност Џенет Наполитано синоќа изјави дека нема знаци оти бомбашкиот напад во Бостон е дел од голем заговор.

ВИДЕО: Сомнителен маж по експлозијата во Бостон

Нова ТВ - 17.04.2013

Бостонската телевизија Канал 7 news објави снимка на маж кој наводно се однесувал сомнително после експлозијата на маратонот во Бостон.

Момчето убиено во Бостон напишало - Доста е од убиства!

Нова ТВ - 17.04.2013

Пред неполна година, еден млад човек напиша „Доста е со убивање на луѓе“. Осумгодишниот Мартин Ричард прати јасна порака. Неговата чиста мисла го обиколи светот. Напиша обични, но многу силни зборови.

Бостон доби солидарност од најголемите ривали

Оff.net - 17.04.2013

По терористичкиот напад на маратонот во Бостон, пред почетокот на сите спортски манифестации екипите оддадоа почит со едноминутен молк, но некои ја искажаа својата солидарност и на поинаков начин.

Обама вети дека ќе ги фати терористите од Бостон

Утрински - 17.04.2013

Тројца загинати, 17 во критична состојба и уште 130 повредени Во тек е истрага по двете експлозии во близина на целта на Бостонскиот маратон, во кои загинаа три лица, а најмалку 140 се повредени.

Нема знаци дека нападот во Бостон е дел од голем заговор

Телма - 17.04.2013

Американскиот секретар за државна безбедност Џенет Наполитано изјави синоќа дека нема знаци оти бомбашкиот напад во Бостон е дел од голем заговор.

Третата жртва од Бостон е кинеска студентка

Утрински - 17.04.2013

Третата жртва од експлозиите на маратонот во Бостон е кинеска студентка, која студирала во овој град и чиј идентитет не се открива по барање на семејството, соопшти кинеската амбасада во Њујорк.

Снимки и фотографии од експлозијата: сомнителниот маж во црно (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 17.04.2013

Американските безбедносни служби со сите средства се обидуваат да ги најдат одговорните за бомбашкиот напад во Бостон во кој загинаа три лица, меѓу кои и едно дете, а повредени се над 170 луѓе.

ФБИ објави фотографија на остатоците од бомбите во Бостон

Телма - 17.04.2013

Експлозивните направи со кои беше извршен страотниот бобмашки напад на маратонот во Бостон, најверојатно биле поставени во експрес - лонци и наполнети со метални парчиња, челични топки и шајки, со ...

Наполитано: Бомбите во Бостон не се дел од поголем заговор, 183 ранети

Кајгана - 17.04.2013

Нема знаци дека бомбите кои беа подметнати во Бостон, а од чија експлозија загинаа три и ранети се според последните информации 183 лица, се дел од поширок заговор, изјави вчера американската ...

Бомбите во Бостон биле во експрес лонци?

Н.Македонија - 17.04.2013

Истражителите веруваат дека бомбите во завчерашниот напад во Бостон, всушност биле сместени во експрес лонци со барут и шрапнели за да имаат поголеми ефекти.

Наполитано: Нема знаци дека нападот е дел од голем заговор

Алфа - 17.04.2013

Американскиот секретар за државна безбедност Џенет Наполитано изјави синоќа дека нема знаци оти бомбашкиот напад во Бостон е дел од голем заговор.

Третата жртва од Бостон е кинеска студентка

Алфа - 17.04.2013

Третата жртва од експлозиите на маратонот во Бостон е кинеска студентка, која студирала во овој град и чиј идентитет не се открива по барање на семејството, соопшти кинеската амбасада во Њујорк.

Третата жртва од Бостон е кинеска студентка

А1 On - 17.04.2013

Третата жртва од експлозиите на маратонот во Бостон е кинеска студентка, која студирала во овој град и чиј идентитет не се открива по барање на семејството, соопшти кинеската амбасада во Њујорк.

ВИДЕО: Потрага по уште еден мистериозен човек во црно

Н.Македонија - 17.04.2013

Истражителите интензивно ги анализираат сите индиции кои би довеле до лицата кои се одговорни за експлозијата на две бомби на маратонот во Бостон, во кои починаа три лица, а повеќе од 150 се ...

Наполитано: Нема знаци дека нападот е дел од голем заговор

А1 On - 17.04.2013

Американскиот секретар за државна безбедност Џенет Наполитано изјави синоќа дека нема знаци оти бомбашкиот напад во Бостон е дел од голем заговор.

САД во лов на терористите од Бостон

Н.Македонија - 17.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама порача дека одговорните за нападите, во кои беа убиени три, а ранети над 140 лица, ќе бидат изведени пред лицето на правдата Експертите велат оти сторителите ...

Две жртви и 100 повредени на Бостонски маратон

Дерби - 17.04.2013

Најмалку две експлозии се случија близу целната линија на 117. Бостонски маратон, при што две лица загинаа, според локалниот весник „Бостон глоуб“ повредени се над 100, а бројот постојано расте.

Бомби фрчат, а 78-годишник финишира во Бостон

Дерби - 17.04.2013

Бил Ифриг, 78-годишен маж што по третпат учествуваше на Бостонскиот маратон, беше соборен на земја од првата бомба што експлодира близу целта, но стана за да ја заврши трката.

Канада вклучена во истрагата за експлозиите во Бостон

+инфо - 17.04.2013

Припадници на канадските специјални служби тесно соработуваат со своите американски колеги во истрагата за експлозиите на рачно изработените експлозивни направи на бостонскиот маратон , соопшти ...

Кинеска студентка меѓу загинатите во Бостон

+инфо - 17.04.2013

Третата жртва од експлозиите на маратонот во Бостон е кинеска студентка , која студирала во овој град и чиј идентитет не се открива по барање на семејството, соопшти кинеската амбасада во Њујорк.

ВИДЕО Дали ова е атентаторот од Бостон?

+инфо - 17.04.2013

Бостонската телевизија Канал 7 објави снимка од мажот за кој сметаат дека се однесувал сомнително по експлозиите на Бостонскиот маратон.

Наполитано: Нема знаци дека нападот е дел од голем заговор

Локално - 17.04.2013

Американскиот секретар за државна безбедност Џенет Наполитано изјави синоќа дека нема знаци оти бомбашкиот напад во Бостон е дел од голем заговор.

Третата жртва од Бостон е кинеска студентка

Сител - 17.04.2013

Третата жртва од експлозиите на маратонот во Бостон е кинеска студентка, која студирала во овој град и чиј идентитет не се открива по барање на семејството, соопшти кинеската амбасада во Њујорк.

Наполитано: Нема знаци дека нападот е дел од голем заговор

Сител - 17.04.2013

Американскиот секретар за државна безбедност Џенет Наполитано изјави синоќа дека нема знаци оти бомбашкиот напад во Бостон е дел од голем заговор.

Нема знаци дека нападот во Бостон е дел од голем заговор

Кирилица - 17.04.2013

Американскиот секретар за државна безбедност Џенет Наполитано изјави синоќа дека нема знаци оти бомбашкиот напад во Бостон е дел од голем заговор.

Третата жртва од Бостон е кинеска студентка

МРТ - 17.04.2013

Третата жртва од експлозиите на маратонот во Бостон е кинеска студентка, која студирала во овој град и чиј идентитет не се открива по барање на семејството, соопшти кинеската амбасада во Њујорк.

Наполитано: Нема знаци дека нападот е дел од голем заговор

МРТ - 17.04.2013

Американскиот секретар за државна безбедност Џенет Наполитано изјави синоќа дека нема знаци оти бомбашкиот напад во Бостон е дел од голем заговор.

Скопјанец сведок на трагедијата во Бостон

Сител - 17.04.2013

Скопјанецот Љ.К. кој подолго време живее во Бостон сведочи за трагедијата која се случи за време на Бостонскиот маратон. - Јас и моето семејство сме добро.

Во Бостон пронајдена електронска плоча за која се претпоставува дека била дел од бомбите

Сител - 17.04.2013

При истрагата на бомбашките експлозии на Бостонскиот маратон откреиена е електронска плоча за која се претпоставува дека е дел од една од експлозивните направи, како и капак од лонец, кој бил најден ...

Наполитано: Нема знаци дека нападот е дел од голем заговор

Вечер - 17.04.2013

Американскиот секретар за државна безбедност Џенет Наполитано изјави синоќа дека нема знаци оти бомбашкиот напад во Бостон е дел од голем заговор.

И Македонци во публиката на Бостонскиот маратон

Точка - 17.04.2013

За среќа, јас и моето семејство иако сме многу загрижени, добро сме, вели Македонец, кој живее во Бостон, а чија сестра дента била во публиката што го следела маратонот.

Дали ова е личноста вмешана во нападот? Објавени снимки од сомнителниот маж!

Точка - 17.04.2013

Бостонската телевизија Канал 7 објавила снимка од мажот за кој сметаат дека се однесувал сомнително по експлозиите на Бостонскиот маратон.

Теророт во Бостон ја шокираше Америка

Точка - 17.04.2013

Теророт во Бостон ја шокираше Америка. Мнозинството од Американците сметаат дека зад нападот стојат исламистички џихадисти.

По експлозиите во Бостон ФБИ испрашува државјанин на Саудиска Арабија

Точка - 17.04.2013

Агенти од ФБИ спроведоа рација во стан во кој живее студент од Саудиска Арабија и го сослушаа неговиот цимер во врска со бомбашкиот напад во Бостон, јави “Бостон хералд“.

Во Бостон пронајдена електронска плоча за која се претпоставува дека била дел од бомбите

Бриф - 17.04.2013

При истрагата на бомбашките експлозии на Бостонскиот маратон откреиена е електронска плоча за која се претпоставува дека е дел од една од експлозивните направи, како и капак од лонец, кој бил најден ...

ФОТО: Дали човекот на покрив е бомбашот од Бостон!?

Sky - 17.04.2013

По бомбашкиот напад во Бостон, во кој загинаа три лица, меѓу кои и осум-годишно момче, а уште 176 се повредени, на интернет се прошири фотографија на која се гледа мистериозен човек на покривот на ...

Шок и осуда по експлозиите и теророт во Бостон

Таратур - 17.04.2013

Америка е во шок по двете експлозии, кои се случија при крајот на Бостонскиот маратон. Страотните слики што денеска го обиколија светот, ги врати Американците на сцените од 11 Септември 2001 година.

Третата жртва од Бостон е кинеска студентка

Курир - 17.04.2013

Третата жртва од експлозиите на маратонот во Бостон е кинеска студентка, која студирала во овој град и чиј идентитет не се открива по барање на семејството, соопшти кинеската амбасада во Њујорк.

Сомнителен маж снимен на местото на експлозијата во Бостон (видео)

Република - 17.04.2013

Очевидци и учесници на вчерашниот маратон во обид да помогнат во истрагата за бомбашкиот напад во Бостон испратиле десетици фотографии до ФБИ од местата на експлозиите пред и по случувањата.

И Македонци во публиката на Бостонскиот маратон

Нетпрес - 17.04.2013

За среќа, јас и моето семејство иако сме многу загрижени, добро сме, вели Македонец, кој живее во Бостон, а чија сестра дента била во публиката што го следела маратонот.

И Македонци во публиката на маратонот во Бостон

Република - 17.04.2013

За среќа, јас и моето семејство иако сме многу загрижени, добро сме, вели Македонец, кој живее во Бостон, а чија сестра дента била во публиката што го следела маратонот.

Наполитано: Нападот во Бостон не е дел од голем заговор

Курир - 17.04.2013

Џенет Наполитано, американскиот секретар за државна безбедност, синоќа изјави дека нема знаци оти бомбашкиот напад во Бостон е дел од голем заговор.

Кинеска студентка загина во Бостон

БезПардон - 17.04.2013

Третата жртва од експлозиите на маратонот во Бостон е кинеска студентка, која студирала во овој град и чиј идентитет не се открива по барање на семејството, соопшти кинеската амбасада во Њујорк.

Видео: Потрага по мистериозниот маж во црно, снимен на маратонот во Бостон

Фама - 17.04.2013

Американските експерти интензивно ги анализираат сите индиции кои можат да ги однесат до лицата кои се одговорни за експлозиите на Бостонскиот маратон, во кој загинаа три лица, а над 130 се повредени.

ВИДЕО: Потрага по мистериозен човек снимен на Бостонскиот маратон

Курир - 17.04.2013

Истражувачите интензивно ги анализираат сите индикации кои би можеле да доведат до информации за лицата одговорни за експлозијата на маратонот во Бостон, каде загинаа три лица, а 170 се повредени.

Теророт во Бостон ја шокираше Америка

Нетпрес - 17.04.2013

Теророт во Бостон ја шокираше Америка. Мнозинството од Американците сметаат дека зад нападот стојат исламистички џихадисти.

Македонец сведочи за трагедијата во Бостон

Курир - 17.04.2013

Сe’ беше добро, денот беше совршен, атмосферата величествена и одеднаш с` се претвори во ужас, кој никој не го очекуваше, изјави вчера во телeфонскиот разговор за Дневник скопјанецот Љ.К.

ВИДЕО: Потрага по мистериозен човек снимен на Бостонскиот маратон!

БезПардон - 17.04.2013

Истражувачите интензивно ги анализираат сите индикации кои би можеле да доведат до информации за лицата одговорни за експлозијата на маратонот во Бостон, каде загинаа три лица, а 170 се повредени.

Скопјанец сведочи за трагедијата на Бостонскиот маратон

Press24 - 17.04.2013

Скопјанецот Љ.К. кој подолго време живее во Бостон сведочи за трагедијата која се случи за време на Бостонскиот маратон - Јас и моето семејство сме добро.

По експлозиите во Бостон ФБИ испрашува државјанин на Саудиска Арабија

Нетпрес - 17.04.2013

Агенти од ФБИ спроведоа рација во стан во кој живее студент од Саудиска Арабија и го сослушаа неговиот цимер во врска со бомбашкиот напад во Бостон, јави “Бостон хералд“.

Скопјанец сведочи за трагедијата на Бостонскиот маратон

Sky - 17.04.2013

За трагедијата која се случи за време на Бостонскиот маратон сведочи Љ.К. од Скопје кој подолго време живее во Бостон. - Јас и моето семејство сме добро.

Бостон: Откриена електронска плоча за која се претпоставува дека е дел од бомбите

Курир - 17.04.2013

При истрагата на бомбашките експлозии на Бостонскиот маратон откреиена е електронска плоча за која се претпоставува дека е дел од една од експлозивните направи, како и капак од лонец, кој бил најден ...

ФБИ со фотографии за бомбите во Бостон

БезПардон - 17.04.2013

Експлозивните направи со кои беше извршен страотниот бобмашки напад на маратонот во Бостон, најверојатно биле поставени во експрес – лонци и наполнети со метални парчиња, челични топки и шајки, со ...

Третата жртва од Бостон е кинеска студентка

Денешен - 17.04.2013

Третата жртва од експлозиите на маратонот во Бостон е кинеска студентка, која студирала во овој град и чиј идентитет не се открива по барање на семејството, соопшти кинеската амбасада во Њујорк.

Светските медиуми за ужасот во Бостон

Inpress - 17.04.2013

Берлин/ Бостон, 17 април 2013 (ИНПРЕС) „Теророт во Бостон јашокираше Америка, пишува германскиот весник „Зидојче цајтунг".

Фото+Видео: Потрага за мистериозниот маж во црно, снимен на бостонскиот маратон

Денешен - 17.04.2013

Експертите интезивно ги анализираат сите индиции кои би довеле до лицата одговорни за експлозијата на двете бомби на маратонот во Бостон, каде загинаа три лица, а повеќе од 170 се повредени.

Во Бостон пронајдена електронска плоча, најверојатно дел од бомбите

Денешен - 17.04.2013

При истрагата на бомбашките експлозии на Бостонскиот маратон откреиена е електронска плоча за која се претпоставува дека е дел од една од експлозивните направи, како и капак од лонец, кој бил најден ...

Потресна приказна на еден скопјанец за трагедијата во Бостон

Maxim - 17.04.2013

Скопјанецот Љ.К. кој подолго време живее во Бостон сведочи за трагедијата која се случи за време на Бостонскиот маратон - Јас и моето семејство сме добро.

Експлозиите во Бостон „потенцијален терористички напад“

Deutsche Welle - 16.04.2013

Властите се‘ уште не можат со сигурност да потврдат дали експлозиите во Бостон се терористички напад, и не знаат кој стои зад него. Во експлозиите загинаа три лица, а повеќе од 140 се повредени.

Бостонскиот напад - тест за безбедносната архитектура на САД

Deutsche Welle - 16.04.2013

Слики кои ги вратија најлошите сеќавања на 11 септември 2001 година. Нападите на бостонскиот маратон имаа поинакви размери, но сепак предизвикаа многу брз и очигледно ефикасен синџир реакции на ...

Најмалку тројца загинати и над 140 ранети во експлозиите за време на Бостонскиот маратон

24 Вести - 16.04.2013

Најмалку три лица загинаа и над 140 се повредени во двете експлозии близу финалната линија на Бостонскиот маратон. Најмалку 17 од ранетите се во критична состојба.

Обама: Ќе откриеме кој стои зад нападот во Бостон

24 Вести - 16.04.2013

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека се уште не се знае кој и зошто го извел нападот во Бостон, но нагласи дека поединец или група која тоа го сторила ќе биде откриена и правдата ќе биде ...

Зајакнати мерките за безбедност по експлозиите во Бостон

24 Вести - 16.04.2013

Мерките за безбедност во Бостон беа зајакнати по двете експлозии на маратонот вчера, во кои загинаа најмалку три, а ранети 140 лица.

Пакистанските талибанци тврдат дека не се вмешани во бомбашките напади во Бостон

24 Вести - 16.04.2013

Пакистанските талибанци тврдат дека не се вмешани во двете експлозии за време на Бостонскиот маратон, во кои беа убиени најмалку три лица, а ранети се над 140.

По експлозиите во Бостон, Франција ги зајакна безбедносните мерки

24 Вести - 16.04.2013

Франција, која е изложена на терористичка закана од почетокот на воената интервенција во Мали итно ги зајакна полициските патроли низ земјата и ги повика граѓаните на внимателност по експлозиите во ...

Бан Ки Мун го осуди нападот во Бостон

24 Вести - 16.04.2013

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун го осуди нападот во Бостон во кој од експлозија на две бомби во близина на маратонската цел загинаа три лица, а 140 биле ранети.

Осуда и шок по теророт во Бостон

24 Вести - 16.04.2013

Америка е во шок по двете експлозии, кои се случија при крајот на Бостонскиот маратон. Страотните слики што денеска го обиколија светот, ги врати Американците на сцените од 11 Септември 2001 година.

Осуда од светските лидери за терористичкиот напад во Бостон

24 Вести - 16.04.2013

Светските лидери остро го осудија терористичкиот напад во Бостон и упатија сочувство до семејствата на жртвите. Во телеграмата упатена до американскиот претседател Обама, рускиот претседател Путин, ...

Обама: Експлозиите во Бостон ФБИ ги истражува како терористички акт

24 Вести - 16.04.2013

ФБИ експлозиите во Бостон ги истражува како терористички акт, изјави претседателот на САД Барак Обама. Во изјавата дадена во Белата куќа, Обама посочи дека виновникот за експлозиите се уште не е ...

Најмалку тројца загинати во експлозиите на Бостонскиот маратон

Глас на Америка - 16.04.2013

Над 130 повредени. Претседателот Обама кажа дека САД не знаат „кој го стори ова и зошто“, но дека сторителот „ќе ја почувствува сета тежина на правдата“.

ФБИ ја предводи истрагата за експлозиите во Бостон

Р.С.Европа - 16.04.2013

Најмалку три лица биле убиени, а над 140 ранети, од нив 20 потешко во експлозии на две бомби во близина на целта на традиционалниот маратон во Бостон. Меѓу жртвите имало и деца.

Светските лидери го осудуваат нападот во Бостон

Р.С.Европа - 16.04.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун го осуди нападот во Бостон кога од експлозии на две бомби во близина на целта на маратонската трка најмалку три лица биле убиени, а над 140 ранети.

Пораки со сочувство од целиот свет

Нова ТВ - 16.04.2013

Москва, Брисел, Рим, Париз, ЕУ, НАТО и државниците од целиот свет остро го осудија терористичкиот напад на маратонот во Бостон и им изразија сочувство на семејствата на настраданите.

Перфектниот ден кој се претвори во зло

Оff.net - 16.04.2013

Меѓу загинатите има и едно 8-годишно дете од Дорчестер кое излезе од публиката за да го гушне татко му кога го мина финишот.

Обама-нападот во Бостон се истражува како терористички акт

Р.С.Европа - 16.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека нападот за време на маратонот во Бостан се истражува како акт на тероризам, иако властите се уште не знаат кој е одговорен.

Обама: Бостонскиот бомбашки напад е „терористички акт“

Глас на Америка - 16.04.2013

Претседателот на прес конференција кажа дека нападот е “гнасен и подол акт“. Но тој рече дека официјалните лица се` уште не знаат кој гo извел и зошто.

Обама: Бостонскиот напад е „терористички акт“

Нова ТВ - 16.04.2013

Обама: Бостонскиот напад е „терористички акт“ Американскиот претседател Барак Обама вели дека ФБИ го истражува понеделничкиот смртоносен бомбашки напад на Бостонскиот маратон како „акт на тероризам“.

Путин: Русија се нуди за помош

Вест - 16.04.2013

РУСИЈА (ДПА) - Рускиот претседател Владимир Путин рече дека терористичкиот напад на Бостонскиот маратон е варварско злосторство и им понуди помош на американските иследници.

78-годишниот маратонец од првата слика од Бостон

Вест - 16.04.2013

САД, 17 април (АП) - Седумдесет и осумгодишен маж кој по трет пат учествувал на Бостонскиот маратон, бил блиску до целта кога го срушила една од двете експлозии на бомби и некој го фотографираше, а ...

Претрес на куќи и запленети видео снимки од несреќата

Вест - 16.04.2013

САД (АП) - Истрагата на ФБИ за бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон вчера зеде замав: власта поднесе налог за претрес на куќа во предградие на Бостон и повика на поднесување на какви било приватни ...

Обама за експлозиите: Америка ноќва ќе се моли за Бостон

МКД - 16.04.2013

Американскиот претседател Обама пред неколку минути му се обрати на американскиот народ по повод експлозиите на Бостонскиот маратон, порачувајќи дека „Американскиот народ ноќва ќе се моли за Бостон“ ...

(ОБНОВЕНО + ВИДЕО) Најмалку три жртви и над 140 повредени на Бостонскиот маратон

Утрински - 16.04.2013

Американскиот претседателот изјави дека се' уште не се знае кој и зошто го извел нападот во Бостон, но нагласи дека правдата ќе биде задоволена Најмалку три лица загинаа и над 140 се повредени во ...

Teрористички напад во Бостон

Телма - 16.04.2013

Најмалку три лица загинаа и над 140 се повредени во двете експлозии за време на Бостонскиот маратон. Најмалку 17 од ранетите се во критична состојба. Две моќни експлозии одекнале речиси истовремено...

Талибанци негираат вмешаност во бостонскиот напад

Утрински - 16.04.2013

Пакистанските талибанци тврдат дека не се вмешани во двете експлозии за време на Бостонскиот маратон, во кои беа убиени најмалку три лица, а ранети се над 140.

Талибанците демантирале дека се вмешани во бомбашкиот напад

МКД - 16.04.2013

„Каде и да најдеме Американци, ги убиваме, но не сме поврзани со бостонските експлозии“, изјавил портпаролот на групата.

Франција ги зајакна мерките за безбедност по нападите во Бостон

Телма - 16.04.2013

Франција, која е изложена на терористичка закана од почетокот на воената интервенција во Мали итно ги зајакна полициските патроли низ земјата и ги повика граѓаните на внимателност по експлозиите во ...

Осумгодишно момче загинало во експлозија во Бостон, мајка му и сестра му се тешко повредени (ВИДЕО)

МКД - 16.04.2013

Осумгодишното момче Мартин Ричард е една од трите жртви на бомбашкиот напад на бостонскиот маратон, додека неговата мајка и помалата сестра се тешко повредени и се наоѓаат во болница, јавува Ројтерс.

Зајакнати мерките за безбедност по експлозиите во Бостон

Утрински - 16.04.2013

Мерките за безбедност во Бостон беа зајакнати по двете експлозии на маратонот вчера, во кои загинаа најмалку три, а ранети се околу 140 лица.

Детективите во Бостон бараат маж со „темна или црна кожа“

Телма - 16.04.2013

Детективите кои водат истрага за терористичките напади во Бостон, во кои три лица загинаа, а над 14о се повредени, засега не откриваат дали знаат кој ги извршил нападите, ниту пак кој е нарачателот.

Малиот Мартин го прегрнал татка си, Потоа одекнала експлозија

Телма - 16.04.2013

Најмладата жртва на терористичките напади во Бостон е осумгодишниот Мартин Ричард. Столе со својата мајка и сестра крај целта на бостонскиот маратон чекајќи да го гушне својот татко Бил Ричард откако ...

78-годишниот маратонец што бомбата го срушила на земја, но ја завршил трката (ВИДЕО)

МКД - 16.04.2013

Бил Ифриг не можел ни да претпостави дека ќе се најде на ударните вести на речиси сите светски телевизиски куќи. Овој 78-годишен атлетичар-аматер ги трчал своите последни метри од маратонот во Бостон ...

Експлозијата ги претвори бостонските болници во воени зони

МКД - 16.04.2013

Воените доктори тврдат дека војните во Ирак и Авганистан придонеле кон големиот напредок во лекувањето на ваквите повреди со кои сега се справува Бостон.

Само еден човек можел да го изведе масакрот во Бостон, тврдат експерти

МКД - 16.04.2013

Експлозивната направа може лесно да се скрие во ранец, а поради големиот број присутни луѓе на настанот, би било невозможно да се проверуваат сите чанти и ранци.

Кои се хероите на вчерашниот бомбашки напад во Бостон?

МКД - 16.04.2013

Маратонците што и покрај сѐ продолжиле да трчаат кон болниците за да донираат крв, првите спасувачи на местото на експлозиите, хуманитарците што на повредените веднаш им дале храна, вода и засолниште ...

Лидерот на Муслиманското братство укажал на заговор зад нападите во Бостон

МКД - 16.04.2013

Во еден пост на својата страница на Фејсбук, тој ги осуди нападите во Бостон – но и ги поврза со француската војна во Мали, уништувањето во Сирија и во Ирак, и со колебливото зближување меѓу турската ...

Најмалку тројца убиени, педесетина ранети во нападот во маратонот во Бостон

Дневник - 16.04.2013

Бројот на повредени во двете експлозии што одекнаа на целта на маратонот во американскиот град Бостон се проценува на околу педесетина, додека за три лица е потврдено дека загинале во нападот.

ВИДЕО: Најмалку три жртви и над 140 ранети во експлозиите за време на Бостонскиот маратон

А1 On - 16.04.2013

Најмалку три лица загинаа и над 140 се повредени во двете експлозии близу финалната линија на Бостонскиот маратон. Најмалку 17 од ранетите се во критична состојба.

(ВИДЕО) Обама: Се уште не знаеме кој стои зад нападот во Бостон, но ќе го откриеме

А1 On - 16.04.2013

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека се уште не се знае кој и зошто го извел нападот во Бостон, но нагласи дека поединец или група која тоа го сторила ќе биде откриена и правдата ќе биде ...

Обама: Не знаеме кој го извел нападот во Бостон

Н.Македонија - 16.04.2013

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун ги осуди смртоносните бомбашки напади на Бостонскиот маратон каде има најмалку тројца загинати, меѓу кои едно 8-годишно дете, а бројот на ранети е над 140 – ...

Најмалку 3 жртви и 140 повредени во експлозиите во Бостон

Алфа - 16.04.2013

Најмалку три лица загинаа, меѓу кои и 8 годишно момче, и над 140 се повредени во двете експлозии близу финалната линија на Бостонскиот маратон. 17 од ранетите се во критична состојба.

Бостонскиот терористички напад низ фотографии

Кајгана - 16.04.2013

Тројца мртви и повеќе од 120 повредени лица е билансот од вчерашните експлозии на маратонот во Бостон. Меѓу починатите е и едно осум годишно дете кое го чекало својот татко маратонец на финиш ...

Поради нападот во Бостон, откажан натпревар од НБА лигата

Спортклуб - 16.04.2013

Мечот меѓу Бостон Селтикс и Индијана Пејсерс кој требаше да се игра вечерва е откажан од НБА лигата поради терористичкиот напад што се случи вчера на маратонот во Бостон.

Зајакнати мерките за безбедност по експлозиите во Бостон

Алфа - 16.04.2013

Мерките за безбедност во Бостон беа зајакнати по двете експлозии на маратонот вчера, во кои загинаа најмалку три, а ранети 140 лица.

Обама: Ќе откриеме кој стои зад нападот во Бостон!

Капитал - 16.04.2013

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека се уште не се знае кој и зошто го извел нападот во Бостон, но нагласи дека поединец или група која тоа го сторила ќе биде откриена и правдата ќе биде ...

Тројца мртви, над 140 ранети во експлозиите на Бостонскиот маратон

Дневник - 16.04.2013

Најмалку три лица загинаа и над 140 се повредени во двете експлозии близу финалната линија на Бостонскиот маратон. Најмалку 17 од ранетите се во критична состојба.

Зајакнати мерките за безбедност по експлозиите во Бостон

А1 On - 16.04.2013

Мерките за безбедност во Бостон беа зајакнати по двете експлозии на маратонот вчера, во кои загинаа најмалку три, а ранети 140 лица.

Пакистанските талибанци тврдат дека не се вмешани во бомбашките напади во Бостон

Алфа - 16.04.2013

Пакистанските талибанци тврдат дека не се вмешани во двете експлозии за време на Бостонскиот маратон, во кои беа убиени најмалку три лица, а ранети се над 140.

Обама: Сè уште не знаеме кој стои зад нападот во Бостон, но ќе го откриеме

БркајРабота - 16.04.2013

Претседателот на САД Барак Обама, изјави дека се уште не се знае кој и зошто го извел нападот во Бостон, но нагласи дека поединец или група која тоа го сторила ќе биде откриена и правдата ќе биде ...

ВИДЕО: Крвава завршница на Бостонскиот маратон

БркајРабота - 16.04.2013

Повеќе од 140 лица се повредени, од кои најмалку 17 се во животна опасност, во двете експлозии близу финалната линија на Бостонскиот маратон, кои убија три лица.

Откажан натпреварот Бостон- Индијана

Идивиди - 16.04.2013

НБА лигата го откажа денешниот натпревар помеѓу Бостон Селтикс и Индијана Пејсерс кој требаше да се одигра во TD Garden арената во Бостон.

ВИДЕО: Ранет маратонец продолжил со трката до целта!

Н.Македонија - 16.04.2013

Бил Ифриг, 78-годишен атлетичар аматер, бил погоден од експлозијата на маратонот во Бостон и по повредата станал и продолжил да ги истрча последните метри до целта На снимката објавени на сите ...

Пакистанските талибанци тврдат дека не се вмешани во бомбашките напади во Бостон

А1 On - 16.04.2013

Пакистанските талибанци тврдат дека не се вмешани во двете експлозии за време на Бостонскиот маратон, во кои беа убиени најмалку три лица, а ранети се над 140.

Франција ги зајакна безбедносните мерки по експлозиите во Бостон

Алфа - 16.04.2013

Франција, која е изложена на терористичка закана од почетокот на воената интервенција во Мали итно ги зајакна полициските патроли низ земјата и ги повика граѓаните на внимателност по експлозиите во ...

Талибаните негираат вмешаност во експлозиите во Бостон

Кајгана - 16.04.2013

Пакистанските талибани, кои ја презедоа одговорноста за нападот со автомобил бомба на Тајмс сквер во 2010 година, негираат поврзаност со експлозиите на маратонот во Бостон.

Франција ги зајакна безбедносните мерки по експлозиите во Бостон

А1 On - 16.04.2013

Франција, која е изложена на терористичка закана од почетокот на воената интервенција во Мали итно ги зајакна полициските патроли низ земјата и ги повика граѓаните на внимателност по експлозиите во ...

ВИДЕО: Најмалку три жртви и над 140 ранети за време на Бостонскиот маратон (ОБНОВЕНО)

Идивиди - 16.04.2013

Бостон, 16 април 2013 (МИА) - Најмалку три лица загинаа и над 140 се повредени во двете експлозии за време на Бостонскиот маратон. Најмалку 17 од ранетите се во критична состојба.

ВИДЕО: Како изгледаа експлозиите во Бостон

Н.Македонија - 16.04.2013

Во двете експлозии во Бостон кои се случија за време на маратон, животот го загубија најмалку три лица, а повредени се повеќе од 140. ФБИ е на нозе, полицијата наводно го испитува ранетиот Саудиец.

Бан Ки Мун го осуди нападот во Бостон

А1 On - 16.04.2013

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун го осуди нападот во Бостон во кој од експлозија на две бомби во близина на маратонската цел загинаа три лица, а 140 биле ранети.

Организирана група зад бостонскиот масакр

Дневник - 16.04.2013

ФБИ објави дека нападот за време на Бостонскиот маратон во кој загинаа најмалку три, а се повредени стотина лица, го извела група добро обучени лица кои користеле специјални мали бомби со голема моќ ...

Совршениот ден во Бостон се претвори во ужас

Дневник - 16.04.2013

За среќа, јас и моето семејство иако сме многу загрижени, добрo сме, вели Македонец, кој живее во Бостон, а чија сестра дента била во публиката што го следела маратонот С` беше добро, денот беше ...

Обама: Експлозиите во Бостон ФБИ ги истражува како терористички акт

Дневник - 16.04.2013

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека ФБИ експлозиите во Бостон ги истражува како терористичен акт, соопштија британските медиуми.

Обама: Експлозиите во Бостон ФБИ ги истражува како терористички акт

А1 On - 16.04.2013

ФБИ експлозиите во Бостон ги истражува како терористички акт, изјави претседателот на САД Барак Обама. Во изјавата дадена во Белата куќа, Обама посочи дека виновникот за експлозиите се уште не е ...

Бројот на ранети во експлозиите во Бостон се зголеми на 176

Кајгана - 16.04.2013

Бројот на ранети во двете експлозии што се случија за време на прочуениот маратон во Бостон, се искачи на 176, јавува CNN повикувајќи се на полициски податоци, откако претходно беше јавено дека се ...

Мартин загина чекајќи да го гушне својот татко на целната линија во Бостон

А1 On - 16.04.2013

Помеѓу тројцата загинати во бомбашкиот напад на бостонскиот маратон е и малиот Мартин Ричард. Ужаснати од големата трагедија, корисницте на Твитер масовно ја споделуваат фотографијата на ова момче.

Обама: Експлозиите ФБИ ги истражува како терористички акт

Алфа - 16.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама во кратка изјава во Белата куќа ги повтори претходно презентираните наодите на ФБИ дека се уште не е познато кој и зошто го изврши нападот во Бостон, во кој ...

ГАЛЕРИЈА 12 убиени и 132 ранети во нападот на маратонот во Бостон

+инфо - 16.04.2013

Бројот на повредени во двете експлозии што одекнаа на целта на маратонот во американскиот град Бостон се искачи на 132 лица, додека за 12 лица е потврдено дека загинале во нападот.

Обама: Не знаеме кој стои зад нападот во Бостон

+инфо - 16.04.2013

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека сè уште не се знае кој и зошто го извел нападот во Бостон, но нагласи дека поединец или група која тоа го сторила ќе биде откриена и правдата ќе биде ...

Засилена безбедноста во Бостон по експлозиите

+инфо - 16.04.2013

Мерките за безбедност во Бостон се зајакнати по двете експлозии на маратонот вчера, во кои загинаа 12 лица, а ранети се 132.

Талибанците тврдат дека не го извршиле нападот во Бостон

+инфо - 16.04.2013

Пакистанските Талибанци тврдат дека не се вмешани во двете експлозии за време на Бостонскиот маратон, во кои беа убиени 12 лица, а ранети се 132.

Осумгодишно момче меѓу загинатите во нападот во Бостон

+инфо - 16.04.2013

Претставник на Белата куќа, кој побарал анонимност, изјави дека експлозиите во Бостон, во кои загинаа 12 лица и 132 се повредени, се третираат како терористички акт. Истрагата ја презеле од ФБИ.

ВИДЕО: Смртоносните експлозии пред самиот крај на Бостоскиот маратон

Сител - 16.04.2013

Две експлозии кои одекнаа во близина на целната линија на Бостонскиот маратон, однесоа најмалку два животи, а стотина лица се пренесени в болница на санирање на повредите, јавија американските ...

Две експлозии на маратонот во Бостон (Видео)

Вечер - 16.04.2013

Две силни експлозии денеска одекнаа во близина на целта на маратонот во Бостон, при што, според првичните информации на медиумите, десетици лица се повредени.

Обама им се закани на сторителите на експлозиите

Локално - 16.04.2013

По калкулирањата на бројката на медиумите за загинати и повредени во експлозиите во Бостон, излегоа официјални податоци за загинати три лица и над 140 ранети од кои 20-тина во критична здравствена ...

ВИДЕО 18+: Прво аматерско видео направено непосредно по активирањето на бомбата

Сител - 16.04.2013

Најмалку три лица загинаа и над 140 се повредени во двете експлозии близу финалната линија на Бостонскиот маратон. Најмалку 17 од ранетите се во критична состојба.

Најмалку три жртви и над 140 ранети во експлозиите на Бостонскиот маратон

Канал5 - 16.04.2013

Најмалку три лица загинаа и над 140 се повредени во двете експлозии близу финалната линија на Бостонскиот маратон. Најмалку 17 од ранетите се во критична состојба.

Обама: Се уште не знаеме кој стои зад нападот во Бостон, но ќе го откриеме

Сител - 16.04.2013

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека се уште не се знае кој и зошто го извел нападот во Бостон, но нагласи дека поединец или група која тоа го сторила ќе биде откриена и правдата ќе биде ...

Најмалку три жртви и над 140 ранети во експлозиите на Бостонскиот маратон

МРТ - 16.04.2013

Најмалку три лица загинаа и над 140 се повредени во двете експлозии близу финалната линија на Бостонскиот маратон. Најмалку 17 од ранетите се во критична состојба.

Обама: Се уште не знаеме кој стои зад нападот во Бостон, но ќе го откриеме

МРТ - 16.04.2013

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека се уште не се знае кој и зошто го извел нападот во Бостон, но нагласи дека поединец или група која тоа го сторила ќе биде откриена и правдата ќе биде ...

НБА лига: Откажан натпреварот Бостон – Индијана

Сител - 16.04.2013

Водството на НБА лигата го откажаа вечерашниот натпревар меѓу Бостон и Индијана поради терористичкиот напад што се случи ноќеска за време на Бостонскиот маратон.

Зајакнати мерките за безбедност по експлозиите во Бостон

Сител - 16.04.2013

Мерките за безбедност во Бостон беа зајакнати по двете експлозии на маратонот вчера, во кои загинаа најмалку три, а ранети 140 лица.

Зајакнати мерките за безбедност по експлозиите во Бостон

Кирилица - 16.04.2013

Мерките за безбедност во Бостон беа зајакнати по двете експлозии на маратонот вчера, во кои загинаа најмалку три, а ранети 140 лица.

Пакистанските талибанци тврдат дека не се вмешани во бомбашките напади во Бостон

Сител - 16.04.2013

Пакистанските талибанци тврдат дека не се вмешани во двете експлозии за време на Бостонскиот маратон, во кои беа убиени најмалку три лица, а ранети се над 140.

Зајакнати мерките за безбедност по експлозиите во Бостон

МРТ - 16.04.2013

Мерките за безбедност во Бостон беа зајакнати по двете експлозии на маратонот вчера, во кои загинаа најмалку три, а ранети 140 лица.

Талибанците тврдат дека не се вмешани во бомбашките напади во Бостон

Кирилица - 16.04.2013

Пакистанските талибанци тврдат дека не се вмешани во двете експлозии за време на Бостонскиот маратон, во кои беа убиени најмалку три лица, а ранети се над 140.

(ФОТО)Осумгодишно момче меѓу загинатите во терориситчкиот нападот во Бостон

Локално - 16.04.2013

! Претставник на Белата куќа, кој побарал анонимност, изјави дека експлозиите во Бостон, во кои загинаа 12 лица и 132 се повредени, се третираат како терористички акт. Истрагата ја презеле од ФБИ.

Три жртви и над 140 ранети во експлозиите за време на Бостонскиот маратон

Сител - 16.04.2013

Најмалку три лица загинаа и над 140 се повредени во двете експлозии за време на Бостонскиот маратон. Најмалку 17 од ранетите се во критична состојба.

Франција ги зајакна безбедносните мерки по експлозиите во Бостон

Сител - 16.04.2013

Франција, која е изложена на терористичка закана од почетокот на воената интервенција во Мали итно ги зајакна полициските патроли низ земјата и ги повика граѓаните на внимателност по експлозиите во ...

Бостон: Поради бомбашкиот напад уапсен студент од Саудиска Арабија

Канал5 - 16.04.2013

Медиумите во САД јавуваат дека еден 20-годишник од Саудиска Арабија е уапсен, но не е обвинет за нападот во кој загинаа тројца, а се повредени над 150 луѓе.

8 годишно момче загина во Бостон трчало да го гушне татко си кога експлодирала бомбата

МК News - 16.04.2013

Осумгодишното момче Мартин Ричард е една од трите жртви на бомбашките напади на бостонскиот маратон, додека неговата мајка и помалата сестра се тешко повредени и се наоѓаат во ...

Mаж со странски акцент осомничен за терористичкиот напад во Бостон

МК News - 16.04.2013

Полицијата се сомнева дека човекот кој што се гледа на сликата на врвот на зградата е премногу рамнодушен на настаните кои што го потресоа Бостон со експлозиите на маратонот, па токму поради тоа ...

Пакистанските талибанци тврдат дека не се вмешани во бомбашките напади во Бостон

МРТ - 16.04.2013

Пакистанските талибанци тврдат дека не се вмешани во двете експлозии за време на Бостонскиот маратон, во кои беа убиени најмалку три лица, а ранети се над 140.

Најмалку три жртви и над 140 ранети во експлозиите за време на маратонот

МРТ - 16.04.2013

Најмалку три лица загинаа и над 140 се повредени во двете експлозии за време на Бостонскиот маратон. Најмалку 17 од ранетите се во критична состојба.

Франција ги зајакна безбедносните мерки по експлозиите во Бостон

МРТ - 16.04.2013

Франција, која е изложена на терористичка закана од почетокот на воената интервенција во Мали итно ги зајакна полициските патроли низ земјата и ги повика граѓаните на внимателност по експлозиите во ...

Тероризмот се врати во САД

Канал5 - 16.04.2013

По 12 години, тероризмот повторно се врати во Америка. Тројца загинати и 140 повредени е билансот од двете експлозии што одекнаа за време на маратонот во Бостон.

ФОТО: Уловена сомнителна силуета на можниот напаѓач во Бостон

Либертас - 16.04.2013

Силуета на човек „уловена“ со аматерска снимка на покривот на зграда близу целта на Бостонскиот маратон во моментот на двете експлозии, вчера изутрина беше најконкретниот детаљ што би водел до ...

Во Бостон експлодираа две бомби, не се откриени други експлозивни направи

Сител - 16.04.2013

Во Бостон вчера експлодираа само две бомби и не се откриени други неексплодирани експлозивни направи, изјави денеска гувернерот на државата Масачусетс Девал Патрик, цитиран од американските медиуми.

Мартин загина чекајќи да го гушне својот татко на целната линија во Бостон

Либертас - 16.04.2013

Помеѓу тројцата загинати во бомбашкиот напад на бостонскиот маратон е и малиот Мартин Ричард. Ужаснати од големата трагедија, корисницте на Твитер масовно ја споделуваат фотографијата на ова момче.

Обама: Експлозиите во Бостон ФБИ ги истражува како терористички акт

Сител - 16.04.2013

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека ФБИ експлозиите во Бостон ги истражува како терористичен акт, соопштија британските медиуми.

Трагичен крај на Бостонскиот маратон, Лондонскиот нема да биде откажан!

Вечер - 16.04.2013

Бомбите биле поставени блиску една до друга, и детонирани набргу една по друга, веројатно во обид на терористот да убие што е можно повеќе луѓе Најмалку три лица загинаа и над 140 се повредени во ...

Стравот од тероризам повторно завладеа во САД

Точка - 16.04.2013

Во Соединетите Американски Држави владее шок откако за време на маратонот во Бостон експлодирале две бомби. Три лица загинале.

Ова е 78-годишниот маратонец кој беше прв соборен од бомбата, но сепак ја заврши трката

Точка - 16.04.2013

Бил Ифриг не ни помислувал дека ќе се најде на ударните вести на практично сите светски ТВ куќи. Овој 78-годишен аматерски атлетичар кој ги трчал последните метри од маратонот кога одненадеж бил ...

Генералниот секретар на ОН ги осуди експлозиите во Бостон

Точка - 16.04.2013

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун го осуди експлозиите за време на Бостонскиот маратон. “Тоа е бесмислено насилство.

Франција ги зајакна мерките за безбедност по експлозиите во Бостон

Точка - 16.04.2013

Франција ги зајакна мерките за безбедност по експлозиите во Бостон. Министерот за внатрешни работи Мануел Валс повика на зголемена внимателност по она што се случи во САД и наредил веднаш да бидат ...

Путин изрази сочувство во врска со експлозиите во Бостон

Точка - 16.04.2013

Претседателот на Русија Владимир Путин испрати телеграма со сочувство до американскиот колега Барак Обама во врска со терористичкиот напад во Бостон.

(ВИДЕО) Херој во Бостон: Маратонец го погодила експлозијата, но истрчал до целта

Бриф - 16.04.2013

Бил Ифриг ноќеска се најде во ударните вести на сите светски телевизии. Овој 78-годишен спортист-аматер ги истрчал последните метри од маратонот во Бостон, откако ненадејно експлозија му ги погодила ...

Владимир Жириновски: Исламисти стојат зад експлозиите во Бостон

Точка - 16.04.2013

Лидерот на Либерално демократската партија на Русија,Владимир Жириновски, верува дека исламисти стојат зад експлозиите за време на Бостонскиот маратон, а терористичкиот напад бил очекуван и ...

Полицијата не пронашла нови експлозивни направи во Бостон

Точка - 16.04.2013

Полицијата во Бостон внимателно ја пребарала областа каде избувнаа двете експлозии, но не открила нови експлозивни направи. “Внимателно го проверивме регионот, нема други бомби.

ФОТО: Пеколот на бостонскиот маратон

Бриф - 16.04.2013

Најмалку три лица загинаа и над 140 се повредени во двете експлозии за време на Бостонскиот маратон. Најмалку 17 од ранетите се во критична состојба.

Ова се хероите на Бостон

Точка - 16.04.2013

Во морето на изгубени и уплашени луѓе, се нашле и такви кои успеале да останат присебни и со своите дела да помогнат на другите.

Пакистанските талибанци не ја презедоа одговорноста за експлозиите во Бостон

Точка - 16.04.2013

Пакистанските талибанци, кои стоеја зад заговорот за бомбашки напад на “Тајмс Сквер“ во 2010 година, не ја презедоа одговорноста за експлозијата за време на маратонот во Бостон, јави Си-Ен-Ен.

Амбасадорот на Саудиска Арабија во САД го осуди нападот во Бостон

Точка - 16.04.2013

Амбасадорот на Саудиска Арабија во САД, Абдел бин Ахмед ал Џубеир, го осуди нападот во Бостон и изрази сочувство на семејствата на жртвите.

Експлозиите во Бостон го „разнишаа“ чувството на безбедност

Точка - 16.04.2013

Експлозиите во Бостон, кои се чини дека се првиот успешен терористички напад во САД по оние на 11-ти септември 2001 година, отворија низа прашања и ја загрозија безбедноста на јавните места, пишува ...

Трагичната приказна за најмладата жртва во вчерашната експлозија

Точка - 16.04.2013

Една од главните теми кои во последните 24 часа го потресоа светот е терористичкиот настан на Бостонскиот маратон. Имено, во синоќешната експлозија својот живот го загубил 8 годишниот Мартин Ричард, ...

Америка во шок по бомбашките напади во Бостон

Тера - 16.04.2013

Најмалку тројца загинати и повеќе повредени е досегашниот црн биланс од двете силни експлозии штоп одекнаа во понеделникот недалеку од целната рамнина на славниот маратон во Бостон, а иако засега неа ...

Видео: Двајца мртви и повеќе повредени при експлозија на Бостон маратон

Хајд Парк - 16.04.2013

Прочитано: 285 пати Две експлозии кои одекнаа во близина на целната линија на Бостонскиот маратон, однесоа најмалку два животи, а стотина лица се пренесени в болница на санирање на повредите, јавија ...

ВИДЕО: Снимка од смртоносниот терористички напад во САД

Primetime - 16.04.2013

Според последните информации од локалните американски медиуми, при експлозиите кои денеска одекнаа во Бостон животот го загубија дванаесетмина, а повредени се повеќе од сто луѓе од кои шестмина се во ...

Стравично: 12 мртви и над 50 повредени во експлозиите во Бостон (видео)

Таратур - 16.04.2013

Њујорк пост јавува дека засега има 12 мртви и над 50 повредени, по двете експлозии во Бостон, каде што илјадници маратонци учествуваа во годишниот Бостонски маратон.

Две експлозии: Бостон на удар на терористи

ВИС - 16.04.2013

Најмалку двајца загинале, а повеќе од сто се повредени при експлозија на бомба за време на маратон во Бостон-САД, јавува дописникот на хрватски "Јутарнји".

Трагедијата во Бостон (вознемирувачки фотографии)

Република - 16.04.2013

Бројот на жртвите по експлозијата на двете бомби за време на маратонот во Бостон, постојано расте. Дел од американските медиуми, објавија дека има 31 жртва и над 200 повредени.

ВИДЕО: Крвава завршница на Бостонскиот маратон

Курир - 16.04.2013

Повеќе од 140 лица се повредени, од кои најмалку 17 се во животна опасност, во двете експлозии близу финалната линија на Бостонскиот маратон, кои убија три лица.

Обама: Се уште не знаеме кој стои зад нападот во Бостон, но ќе го откриеме

Курир - 16.04.2013

Претседателот на САД Барак Обама, изјави дека се уште не се знае кој и зошто го извел нападот во Бостон, но нагласи дека поединец или група која тоа го сторила ќе биде откриена и правдата ќе биде ...

Обама: Ќе откриеме кој стои зад нападот во Бостон

Press24 - 16.04.2013

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека се уште не се знае кој и зошто го извел нападот во Бостон, но нагласи дека поединец или група која тоа го сторила ќе биде откриена и правдата ќе биде ...

'Потенцијален терористички напад' во Бостон

Канал 77 - 16.04.2013

Најмалку три лица загинаа, а 140 се повредени во двојната експлозија која се случи синоќа (15.04) за време на одржувањето на маратонот во Бостон.

ФОТО: Веднаш по нападот во Бостон

За Се - 16.04.2013

Погледнете колку повредени оставија двете експлозии за време на маратонот во Бостон. Внимание дел од фотографиите се ...

Зајакнати мерките за безбедност по експлозиите во Бостон

еВести - 16.04.2013

Мерките за безбедност во Бостон беа зајакнати по двете експлозии на маратонот вчера, во кои загинаа најмалку три, а ранети 140 лица.

Најмалку три жртви и над 140 ранети во експлозиите за време на Бостонскиот маратон

еВести - 16.04.2013

Најмалку три лица загинаа и над 140 се повредени во двете експлозии близу финалната линија на Бостонскиот маратон. Најмалку 17 од ранетите се во критична состојба.

Пакистански талибанци: Не сме вмешани во бомбашките напади во Бостон

Курир - 16.04.2013

Пакистанските талибанци тврдат дека не се вмешани во двете експлозии за време на Бостонскиот маратон, во кои беа убиени најмалку три лица, а ранети се над 140.

Вознемирувачки фотографии од крвавиот напад во Бостон

Курир - 16.04.2013

Мерките за безбедност во Бостон беа зајакнати по двете експлозии на маратонот вчера, во кои загинаа најмалку три, а ранети 140 лица. Меѓу убиените е осумгодишно момче.

Обама: Ќе откриеме кој стои позади нападот во Бостон

Фама - 16.04.2013

Сите Американци се со граѓаните на Бостон, ќе откриеме кој и зошто го направил ова, рече претседателот на САД Барак Обама во обраќањето пред јавноста после експлозиите на маратонот.

Путин изрази сочувство во врска со експлозиите во Бостон

Нетпрес - 16.04.2013

Претседателот на Русија Владимир Путин испрати телеграма со сочувство до американскиот колега Барак Обама во врска со терористичкиот напад во Бостон.

Владимир Жириновски: Исламисти стојат зад експлозиите во Бостон

Нетпрес - 16.04.2013

Лидерот на Либерално демократската партија на Русија,Владимир Жириновски, верува дека исламисти стојат зад експлозиите за време на Бостонскиот маратон, а терористичкиот напад бил очекуван и ...

Осумгодишно момче загина во нападот во Бостон

БезПардон - 16.04.2013

Претставник на Белата куќа, кој побарал анонимност, изјави дека експлозиите во Бостон, во кои загинаа 12 лица и 132 се повредени, се третираат како терористички акт. Истрагата ја презеле од ФБИ.

Франција ги зајакна мерките за безбедност по експлозиите во Бостон

Нетпрес - 16.04.2013

Франција ги зајакна мерките за безбедност по експлозиите во Бостон. Министерот за внатрешни работи Мануел Валс повика на зголемена внимателност по она што се случи во САД и наредил веднаш да бидат ...

Бројот на жртви во Бостон се зголемува. Тројца загинати, 140 ранети

ВИС - 16.04.2013

Најмалку седумнаесет од ранетите се во критична состојба. Покрај двете експлодирани, во близина се пронајдени уште две неексплодирани бомби. Двете експлозии одекнале речиси истовремено една до друга.

Генералниот секретар на ОН ги осуди експлозиите во Бостон

Нетпрес - 16.04.2013

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун го осуди експлозиите за време на Бостонскиот маратон. “Тоа е бесмислено насилство.

Полицијата не пронашла нови експлозивни направи во Бостон

Нетпрес - 16.04.2013

Полицијата во Бостон внимателно ја пребарала областа каде избувнаа двете експлозии, но не открила нови експлозивни направи. “Внимателно го проверивме регионот, нема други бомби.

Хорор во Бостон. Фото галерија на CNN

ВИС - 16.04.2013

Нападот на меѓународниот маратон во Бостон, полицијата го смета за терористички акт. Во двете експлозии тројца загинаа, седумнаесетмина се во критична состојба и уште сто и четириест се ...

Осумгодишно момче меѓу загинатите во нападот во Бостон

Таратур - 16.04.2013

Претставник на Белата куќа, кој побарал анонимност, изјави дека експлозиите во Бостон, во кои загинаа 12 лица и 132 се повредени, се третираат како терористички акт. Истрагата ја презеле од ФБИ.

Тројца загинати и стотина поведени во Бостон

Хајд Парк - 16.04.2013

Прочитано: 68 пати Најмалку тројца загинати и повеќе повредени е досегашниот црн биланс од двете силни експлозии штоп одекнаа во понеделникот недалеку од целната рамнина на славниот маратон во ...

Талибаните негираат вмешаност во експлозиите во Бостон

Хајд Парк - 16.04.2013

Прочитано: 19 пати Пакистанските талибани, кои ја презедоа одговорноста за нападот со автомобил бомба на Тајмс сквер во 2010 година, негираат поврзаност со експлозиите на маратонот во Бостон.

Осумгодишно момче загина во Бостон кога истрчало да го гушне татка си

Хајд Парк - 16.04.2013

Прочитано: 118 пати Осумгодишното момче Мартин Ричард е една од трите жртви на бомбашките напади на бостонскиот маратон, додека неговата мајка и помалата сестра се тешко повредени и се наоѓаат во ...

ФОТО: Дали овој човек е поврзан со експлозиите во Бостон?

Курир - 16.04.2013

Неколку часа по ужасниот напад на Бостонскиот маратон, кога експлодираа две бомби, на интернет е поставена слика од мистериозен човек на зграда непосредно по експлозиите, кој изгледа рамнодушен на ...

Пакистанските талибанци не ја презедоа одговорноста за експлозиите во Бостон

Нетпрес - 16.04.2013

Пакистанските талибанци, кои стоеја зад заговорот за бомбашки напад на “Тајмс Сквер“ во 2010 година, не ја презедоа одговорноста за експлозијата за време на маратонот во Бостон, јави Си-Ен-Ен.

Амбасадорот на Саудиска Арабија во САД го осуди нападот во Бостон

Нетпрес - 16.04.2013

Амбасадорот на Саудиска Арабија во САД, Абдел бин Ахмед ал Џубеир, го осуди нападот во Бостон и изрази сочувство на семејствата на жртвите.

Во Бостон се исклучени мобилните телефони

Нетпрес - 16.04.2013

Исклучени се сите мобилни оператори во Бостон, по наредба на власта. Причината се експлозиите кои одекнаа за време на бостонскиот маратон и во библиотеката “Џон Кенеди“.

Светот ги осуди нападите во Бостон

eReporter - 16.04.2013

Европската унија, НАТО и голем број државници ги осудија денеска смртоносните експлозии што вчера се случија во американскиот град Бостон, а рускиот претседател Владимир Путин му понуди помош на ...

Анализа: Експлозиите во Бостон го „разнишаа“ чувството на безбедност

Нетпрес - 16.04.2013

Експлозиите во Бостон, кои се чини дека се првиот успешен терористички напад во САД по оние на 11-ти септември 2001 година, отворија низа прашања и ја загрозија безбедноста на јавните места, пишува ...

ВИДЕО: Три верзии за бостонската трагедија - американски десничари, исламисти или лудаци

Press24 - 16.04.2013

Истражителите и експертите за тероризам сметаат дека зад бомбашките напади во Бостон стои една од трите можни ...

Обама: ФБИ експлозиите во Бостон ги истражува како терористички акт

Курир - 16.04.2013

ФБИ експлозиите во Бостон ги истражува како терористичен акт, изјави денеска Претседателот на САД Барак Обама, цитиран од британските медиуми.

Обама: Експлозиите во Бостон ФБИ ги истражува како терористички акт

БезПардон - 16.04.2013

ФБИ експлозиите во Бостон ги истражува како терористички акт, изјави претседателот на САД Барак Обама. Во изјавата дадена во Белата куќа, Обама посочи дека виновникот за експлозиите се уште не е ...

Трагедија: Мартин загина чекајќи да го гушне својот татко на целната линија во Бостон

Sky - 16.04.2013

Помеѓу тројцата загинати во бомбашкиот напад на бостонскиот маратон е и малиот Мартин Ричард. Ужаснати од големата трагедија, корисницте на Твитер масовно ја споделуваат фотографијата на ова момче.

Мартин загина чекајќи да го гушне својот татко на целната линија во Бостон

БезПардон - 16.04.2013

Помеѓу тројцата загинати во бомбашкиот напад на бостонскиот маратон е и малиот Мартин Ричард. Ужаснати од големата трагедија, корисницте на Твитер масовно ја споделуваат фотографијата на ова момче.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО 18+: Аматерски снимки по бомбашкиот напад во Бостон

Press24 - 16.04.2013

Две моќни експлозии одекнале речиси истовремено на околу 100 метри една од друга. Уште две неексплодирани бомби се откриени близу до финалето на 42-километарската ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Аматерски снимки од бомбашкиот напад во Бостон

За Се - 16.04.2013

Овие кадри се снимени веднаш по вчерашниот бобмашки нападн во Бостон. Во двете експлозии на бомби животот го загубија 3 лица, од кои едното беше 8 годишно ...

Обама: нападите во Бостон се "кукавички чин на тероризам"

eReporter - 16.04.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека нападите во Бостон претставуваат „кукавички чин на тероризам“, но оти не е познато дали за нападите е одговорна некоја страна, домашна група ...

Осумгодишниот Мартин Ричардс загина пред да го прегрне татка си во Бостон

eReporter - 16.04.2013

Мартин Ричардс, осумгодишно момче е една од трите жртви на маратонот во Бостон кој беше прекинат со експлозии на две бомби. Во нападот беа повредени 144 лица, од кои 17 се во критична состојба.

Смртта на 8 годишниот Мартин при бомбашкиот напад на Бостон го потресе светот

За Се - 16.04.2013

Осумгодишниот Мартин Ричардс го чекал својот татко на целта на Бостонскиот маратон, но загина пред да го прегрне татка си Мартин Ричардс, осумгодишно момче е една од трите жртви на маратонот во ...

Тројца загинати и стотина поведени во Бостон

Макфакс - 16.04.2013

Најмалку тројца загинати и повеќе повредени е досегашниот црн биланс од двете силни експлозии штоп одекнаа во понеделникот недалеку од целната рамнина на славниот маратон во Бостон, а иако засега неа ...

Талибаните негираат вмешаност во експлозиите во Бостон

Макфакс - 16.04.2013

Пакистанските талибани, кои ја презедоа одговорноста за нападот со автомобил бомба на Тајмс сквер во 2010 година, негираат поврзаност со експлозиите на маратонот во Бостон.

Осумгодишното момче загина во Бостон кога истрчало да го гушне татка си, повредени и неговата мајка и сестра

Макфакс - 16.04.2013

Осумгодишното момче Мартин Ричард е една од трите жртви на бомбашките напади на бостонскиот маратон, додека неговата мајка и помалата сестра се тешко повредени и се наоѓаат во болница.

Маж со темен тен и со странски акцент, осомничен за бомбите во Бостон

Макфакс - 16.04.2013

Детективите кои ја истражуваат експлозијата на двете бомби на маратонот во Бостон, во кои загинаа три лица а повеќе од 140 се ранети, не знаат кој стои зад овој напад, ниту дали станува збор за ...

Бројот ранети во експлозиите во Бостон се зголеми на 176

Макфакс - 16.04.2013

Бројот ранети во двете симултани експлозии кои одекнаа за време на прочуениот маратонот во американскиот град Бостон, се искачи на 176, јави во вторникот американската телевизиска мрежа CNN ...

Тече истрагата за нападот во Бостон, организаторите не се утврдени

Макфакс - 16.04.2013

Американското федерално истражно биро FBI го истражува инцидентот во Бостон како терористички напад, меѓутоа организаторите сé уште не се утврдени, изјави во вторникот американскиот претседател Барак ...

Наполитано: Бомбите во Бостон не се дел од поголем заговор, 183 ранети

Макфакс - 16.04.2013

Нема знаци дека бомбите кои беа подметнати во Бостон, а од чија експлозија загинаа три и ранети се според последните информации 183 лица, се дел од поширок заговор, рече во вторникот по локално време ...

Обама: Ќе откриеме кој стои зад нападот во Бостон

Денешен - 16.04.2013

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека се уште не се знае кој и зошто го извел нападот во Бостон, но нагласи дека поединец или група која тоа го сторила ќе биде откриена и правдата ќе биде ...

Најмалку три жртви и над 140 повредени за време на Бостонскиот маратон

Денешен - 16.04.2013

Најмалку три лица загинаа и над 140 се повредени во двете експлозии близу финалната линија на Бостонскиот маратон. Најмалку 17 од ранетите се во критична состојба.

ФБИ ја предводи истрагата за експлозиите во Бостон

Inpress - 16.04.2013

Бостон, 16. април 2013 (ИНПРЕС) Најмалку три лица биле убиени, а над 140 ранети, од нив 20 потешко во експлозии на две бомби во близина на целта на традиционалниот маратон во Бостон.

Франција стравува од терористички напади

Денешен - 16.04.2013

Франција, која е изложена на терористичка закана од почетокот на воената интервенција во Мали итно ги зајакна полициските патроли низ земјата и ги повика граѓаните на внимателност по експлозиите во ...

Обама - Експлозиите во Бостон се терористички акт

Inpress - 16.04.2013

Вашингтон, 16. април 2013 (ИНПРЕС) Претседателот на САД Барак Обама ги опиша експлозиите во Бостон како „терористички чин“.

Обама: Ќе откриеме кој стои зад нападот во Бостон

Maxim - 16.04.2013

Претседателот на САД Барак Обама изјави дека се уште не се знае кој и зошто го извел нападот во Бостон, но нагласи дека поединец или група која тоа го сторила ќе биде откриена и правдата ќе биде ...

ВИДЕО: Три верзии за бостонската трагедија - американски десничари, исламисти или лудаци

Maxim - 16.04.2013

Првата е дека за нападот се одговорни американски десничарски екстремисти. Втората е дека се виновни исламистите, американски или странски, кои се поврзани со Ал Каеда или директно или идеолошки.

Три жртви, над 100 повредени во Бостон

Оn.net - 15.04.2013

Најмалку три лица загинале (меѓу нив едно дете), стотина се повредени (од кои 17 потешко) е досегашниот биланс од експлозиите на маратонот во Бостон, што се опишува како најлош напад на тло на САД ...

Експлозии при маратонот во Бостон, има повредени

Р.С.Европа - 15.04.2013

Две силни експлозии, една по друга, одекнале во близина на линијата за финиш на денешниот маратон во Бостон, при што, како што јавуваат агенциите, имало повеќе повредени.

Две експлозии на целта на Бостонскиот маратон

Глас на Америка - 15.04.2013

Телевизиските снимки покажуваат сцени на конфузија, чад и прав на улиците со крв и медицински персонал со носилки за повредените.

Терористички напад на маратонот во Бостон

Оff.net - 15.04.2013

Две експлозии одекнаа во близина на целната линија на еден од најпознатите светски маратони во Бостон. Првичните информации се дека има двајца загинати и 23 повредени лица.

Во Бостон големи експлозии, се стравува од нов напад

Нова ТВ - 15.04.2013

Најмалку тројца загинати и десетици повредени се жртви на двете силни експлозии што денеска одекнаа во близина на целта на маратонот во Бостон САД.

2 загинати, пронајдена третата бомба во Бостон

Нова ТВ - 15.04.2013

Американските медиуми јавуваат дека засега има 2 мртви и 24 повредени, по двете експлозии во Бостон, САД, каде што илјадници маратонци учествуваа во Бостонскиот маратон.

Обама: Виновните за случувањата во Бостон ќе ја почуствуваат правдата

Р.С.Европа - 16.04.2013

Најмалку три лица загинале а над 140 се ранети од кои 20-тина се во критична здравствена состојба при две експлозии, кои една по друга, одекнале во Бостон за време на оддржување на традиционалниот ...

Најмалку три лица загинаа при нападот на маратонот во Бостон

Р.С.Европа - 15.04.2013

Полицијата во американскиот град Бостон соопшти дека најмалку два лица загинале, а над140 се ранети, при двете силни експлозии кои одекнале една по друга на финиш линијата на денешниот маратон.

ВИДЕО И ФОТО - Масакар на Бостонскиот маратон

Вест - 15.04.2013

Бројот на повредени во двете експлозии што одекнаа на целта на маратонот во американскиот град Бостон се проценува на околу педесетина, додека за неколкумина е потврдено дека загинале во нападот.

НАПАД НА АМЕРИКА: Маратонот во Бостон се претвори во кошмар, има мртви, стотици повредени

Екипа - 15.04.2013

Најмалку две бомби експлодирале во Бостон на целната рамнина, за време на традиционалниот маратон, а Си-Ен-Ен јави дека има двајца мртви, стотици повредени.

Две големи експлозии на Бостонскиот маратон, тројца мртви, повеќемина повредени (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 15.04.2013

Повеќе лица се повредени на самиот финиш на Бостонскиот маратон откако одекнале две експлозии. Засега не е јасно што експлодирало.

Можни нови експлозиви, полицијата работи на откривање и отстранување (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 15.04.2013

Полицијата сè уште ги бара другите експлозивни направи и ги моли присутните да си заминат дома. По двете експлозии што одекнаа на финишот на Бостонскиот маратон , извори од полицијата велат дека е ...

Најмалку тројца убиени и педесетина ранети во бомбашки напад во Бостон

Утрински - 15.04.2013

Две силни експлозии денеска одекнаа во близина на целта на маратонот во Бостон Бројот на повредени во двете експлозии што одекнаа на целта на маратонот во американскиот град Бостон се проценува на ...

Најмалку тројца мртви и 140 повредени, други три бомби откриени и уништени (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 15.04.2013

Годинава гости во ВИП-шаторот близу целната линија на Бостонскиот маратон биле роднини на жртвите од масакрот во основното училиште Сенди Хук, а мотото на маратонот било „26 милји за 26 жртви".

Фотографија од првата секунда од експлозијата во Бостон

МКД - 15.04.2013

Ројтерс објави фотографија од првото делче од секундата од експлозијата на маратонот во Бостон. На фотографијата се гледа како маратонците сè уште трчаат, несвесни за она што следува, а во горниот ...

Десетици повредени во експлозии на маратонот во Бостон

Н.Македонија - 15.04.2013

Две силни експлозии денеска одекнаа во близина на целта на маратонот во Бостон, при што, според првичните информации на медиумите, десетици лица се повредени, пренесува МИА На местото на инцидентот ...

Трагедија во Бостон, во две експлозии на маратон повредени огромен број луѓе (видео)

Кајгана - 15.04.2013

Две силни експлозии биле детонирани пред некој час во близина на финиш линијата на познатиот бостонски маратон, оставајќи зад себе крвава сцена.

ВИДЕО: Експлодираа две бомби на финишот на бостонскиот маратон, најмалку 12 жртви

А1 On - 15.04.2013

Две бомби одекнаа на самата цел на маратонот во Бостон кај хотелот Фермонт Коплеј Плаза. Според првичните информации, има најмалку 12 жртви, а над 50 лица се повредени, пренесе The New York Post.

(ВИДЕО) Терористички напад на маратонот во Бостон

Спортклуб - 15.04.2013

Две експлозии одекнале денеска на маратонот во Бостон во близина на целната линија при што има најмалку тројца загинати, јавуваат американските медиуми.

ВИДЕО: 12 мртви и над 50 повредени во експлозиите во Бостон

А1 On - 15.04.2013

Њујорк пост јавува дека засега има 12 мртви и над 50 повредени, по двете експлозии во Бостон, каде што илјадници маратонци учествуваа во годишниот Бостонски маратон.

ВИДЕО Терористички напад на маратон, најмалку двајца мртви

+инфо - 15.04.2013

Две силни експлозии денеска одекнаа во близина на целта на маратонот во Бостон , при што, според првичните информации на медиумите, десетици лица се повредени.

Бомба екслодирала на финиш линијата на маратон во Бостон – има многу повредени (Вознемирувачко Видео)

МК News - 15.04.2013

Две големи експлозии во близина на целната линија на Бостонскиот маратон. Трката се одржа денеска, а има извештаи дека има околу 15 повредени.

Ужас во Бостон – се стравува дека е терористички напад и има уште бомби (Фото/Видео)

МК News - 15.04.2013

Полицијата ги алармираше граѓаните да не се движат во близина на кантите за отпадоци, се чешла целиот реон околу местото на експлозиите бидејќи се стравува дека можеби има и други поставени бомби.

Најмалку 2 мртви, 22 повредени од експлозијата во Бостон (Фото/Видео)

МК News - 15.04.2013

The New York Post јавува дека најмалку 2 лица се мртви а голем е бројот на повредените кои имаат сериозни повреди на експтремитетите.

ОБНОВЕНО: Обама - ќе ги пронајдеме одговорните и ќе дознаеме зошто се случи овој напад!

Канал5 - 15.04.2013

Две лица, меѓу кои и 8 годишне дете се потврдени жртви на овој терористички напад, а најмалку 120 се сериозно повредени Обама и се обрати на нацијата и побара сите, независно дали се Републиканци или ...

Две бомби одекнаа на Бостонскиот маратрон, десетици повредени

Локално - 15.04.2013

Десетици луѓе се повредени во две експлозии што одекнаа на финишот на Бостонскиот маратон. Полицијата открила уште една експлозивна направа пред хотелот Мандариан во градот, како и „уште една можна ...

ВИДЕО: Две експлозии на маратонот во Бостон, најмалку 15 повредени

Сител - 15.04.2013

Две силни експлозии денеска одекнаа во близина на целта на маратонот во Бостон, при што, според првичните информации на медиумите, десетици лица се повредени.

ОБНОВЕНА: Тројца загинати во експлозијата на Бостонскиот маратон

Локално - 15.04.2013

Бројот на повредени во двете експлозии што одекнаа на целта на маратонот во американскиот град Бостон се проценува на околу педесетина, додека за три лица е потврдено дека загинале во нападот.

Расте бројот на жртви во Бостон,12 мртви и 24 повредени

Локално - 15.04.2013

12 мртви и 24 повредени е најновиот податок што го соопшти Њујорк пост по двете експлозии во Бостон, Масачусетс, каде што илјадници маратонци учествуваа во годишниот Бостонски маратон.

Организиран терористички напад – Најдени уште 2 бомби кои биле подготвени за детонација

МК News - 15.04.2013

Висок американски разузнавач за Асошиејдет прес вели дека уште две експлозивни направи биле пронајдени во близина на местото во Бостон , каде што две бомби експлодираа.

Видео: Снимен моментот на експлозијата во Бостон – улиците во крв, луѓето во паника

МК News - 15.04.2013

Улиците на Бостон се во крв, народот е во паника. Откриено е дека имало уште една експлозија и во близина на ЈФК библиотеката во Бостон – со ова се потврдуваат информациите дека станува збор за ...

ВИДЕО: 12 мртви и 24 повредени во серија бомбашки напади во Бостон

Либертас - 15.04.2013

Њујорк пост јавува дека засега има 12 мртви и 24 повредени, по двете експлозии во Бостон, Масачусетс, каде што илјадници маратонци учествуваа во годишниот Бостонски маратон.

Експлозии за време на маратонот во Бостон, десетици повредени

Бриф - 15.04.2013

Две силни експлозии денеска одекнаа во близина на целта на маратонот во Бостон, при што, според првичните информации на тамошните медиуми, десетици лица се повредени.

(ВИДЕО) Најмалку тројца убиени, педесетина ранети во нападот на маратонот во Бостон

Бриф - 15.04.2013

Бројот на повредени во двете експлозии што одекнаа на целта на маратонот во американскиот град Бостон се проценува на околу педесетина, додека за три лица е потврдено дека загинале во нападот.

Терористички напад: Две експлозии на Бостонскиот Маратон!

Точка - 15.04.2013

Повеќе луѓе се повредени на завршната линија на Бостонскиот Маратон. Бостонската полиција изјавила дека 23 луѓе се повредени, од кои најмалку 10 ги изгубиле екстремитетите, а досега тројца им ...

Видео: Две експлозии на маратонот во Бостон

Фама - 15.04.2013

Две експлозии одекнале на финишот на маратонот во Бостон. Според првичните извештаи, повеќе лица се повредени. Итните служби предупредуваат на уште една експлозивна направа.

Повеќе повредени на бостонскиот маратон во САД (видео)

Република - 15.04.2013

Повеќе луѓе се повредени во финишто на популарниот Бостонски маратон откако одекнале две експлозии. Засега не е јасно што експлодирало.

ВИДЕО: Две експлозии одекнаа на маратонот во Бостон- има и мртви

Sky - 15.04.2013

При самиот финиш на традиционалниот маратон во Бостон, одекнале две експлозии. Полицијата информира дека повеќе лица се повредени а има и мртви. „Болничарите на лице место ги лекуваат повредените.

ВИДЕО: Две експлозии на целта на маратонот во Бостон - најмалку 15 повредени

Press24 - 15.04.2013

Две експлозии одекнаа на целта на маратонот во Бостон. Според првичните неофицијални информации, најверојатно се работи за подметнати бомби.

ВИДЕО: Бостон во шок по терористичкиот напад- улиците во крв најмалку 3 мртви

Press24 - 15.04.2013

Улиците во Бостон се покриени со крв по бомбашкиот напад во кој во две експлозии загинаа најмалку три лица а десетици се повредени.Многу од луѓето кои се нашле во близина на експлозијата останале без ...

Експлозии на маратонот во Бостон, повредени голем број лица (видео)

Спортарена - 15.04.2013

На терен се полицијата и спасувачките служби кои повредените ги пренесоа во импровизиран медицински шатор. Во експлозиите 12 лица загинаа, а повредени се околу 30 лица во завршната линија 117-от ...

(ОБНОВЕНО) ВИДЕО: Две големи експлозии на маратон во Бостон, најмалку двајца загинати

БезПардон - 15.04.2013

Најмалку двајца загинати, и повеќе лица се повредени на самиот финиш на Бостонскиот маратон откако одекнале две експлозии. Засега не е јасно што експлодирало.

ВИДЕО: Америка во шок, Бостон во крв!!!

За Се - 15.04.2013

Улиците во Бостон се покриени со крв по бомбашкиот напад во кој во две експлозии загинаа најмалку три лица а десетици се повредени.

Терористички напад во Бостон, 12 мртви, 24 повредени

Република - 15.04.2013

Дванаесет мртви и 24 повредени, е билансот по двете експлозии во Бостон, Масачусетс, каде што илјадници маратонци учествуваа во годишниот Бостонски маратон, јавува американскиот весник „Њујорк пост“.

Две експлозии на маратонот во Бостон! Двајца мртви и повеќе од 100 повредени

Нетпрес - 15.04.2013

На завршување на маратонската трка во Бостон, одекнале две експлозии и се стравува дека има многу ранети, јавуваат странските агенции.

Терористички напад во Бостон: 12 мртви, 23 повредени

еВести - 15.04.2013

Бројот на повредени во двете експлозии што одекнаа на целта на маратонот во американскиот град Бостон се проценува на околу педесетина, додека за три лица е потврдено дека загинале во нападот.

ТЕРOРИСТИЧКИ НАПАД ВО САД: Крвав маратон во Бостон! (ВИДЕО)

Курир - 15.04.2013

Бројот на повредени во двете експлозии што одекнаа на целта на маратонот во американскиот град Бостон се проценува на околу педесетина, додека за 12 е потврдено дека загинале во нападот.

ВИДЕО: Се зголемува бројот на жртвите во Бостон,12 мртви и 24 повредени

БезПардон - 15.04.2013

Според последните информации на американските медиуми, бројот на згинати во експлозиите на Бостонскиот маратон се зголемил на 12 и 24 повредени.

ФОТО: Терористички напад во САД – 12 мртви, над 60 повредени

Primetime - 15.04.2013

Дванаесет луѓе мртви и повеќе од шеесеттина повредени по двете големи експлозии кои одекнаа денеска на самиот финиш на Бостонскиот маратон.

Аматерско видео од експлозиите на маратонот, што го објави „Бостон Глоуб“

Република - 15.04.2013

Видео снимено од аматер на целната рамнина на бостонскиот маратон, што ја покажа една од експлозиите, објави „Бостон Глоуб“.

Двајца мртви и повеќе повредени при експлозија на Бостон маратон

Макфакс - 15.04.2013

Две експлозии кои одекнаа во близина на целната линија на Бостонскиот маратон, однесоа најмалку два животи, а стотина лица се пренесени в болница на санирање на повредите, јавија американските ...

ВИДЕО: Бостон во шок по терористичкиот напад- улиците во крв најмалку 3 мртви

Maxim - 15.04.2013

Улиците во Бостон се покриени со крв по бомбашкиот напад во кој во две експлозии загинаа најмалку три лица а десетици се повредени.Многу од луѓето кои се нашле во близина на експлозијата останале без ...