TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дигестивна хирургија од понеделник продолжува со работа

24 Вести - 14.11.2015

Клиниката за дигестивна хирургија од понеделник продолжува со работа, информираат од јавната здравствена установа. Докторите и медицинскиот персонал во изминативе неколку дена штрајкуваа, откако пациент со пиштол нападна и повреди хирург.

По штрајкот, дигестивна хирургија од понеделник ги отвора операционите сали

МКД - 14.11.2015

Од ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија информираат дека од понеделник (16 ноември) ќе продолжат со редовна работа, откако изминативе неколку денови по инцидентот со повредениот колега штрајкуваа и не вршеа операции и прегледи, туку ...

Дигестивна хирургија од понеделник продолжува со работа

Точка - 14.11.2015

Клиниката за дигестивна хирургија од понеделник продолжува со работа, информираат од јавната здравствена установа. Докторите и медицинскиот персонал последните денови штрајкуваа, откако пациент со пиштол нападна и рани хирург.

Клиниката за дигестивна хирургија ќе продолжи со операции од понеделник

Локално - 14.11.2015

Од понеделник Универзитетската клиника за дигестивна хирургија ќе продолжи со редовна работа, соопштуваат од таму. Пред два дена од клиниката објавија дека ги затвораат операционите сали, по инцидентот во кој беше застрелан нивниот колега од страна ...

Дигестивна хирургија од понеделник продолжува со работа

Макфакс - 14.11.2015

Клиниката за дигестивна хирургија од понеделник продолжува со работа, информираат од јавната здравствена установа. Докторите и медицинскиот персонал последните денови штрајкуваа, откако пациент со пиштол нападна и рани хирург.

Фармацевтската комора со осуда за нападот на д-р Огненовиќ

Телма - 13.11.2015

Фармацевтската комора на Македонија најостро го осуди нападот врз докторот од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред неколку дена од огнено оружје беше повреден на своето работно место.

На Дигестивна хирургија операции дури од понеделник

Телма - 13.11.2015

Од понеделник (16.11.2015 година) Универзитетска клиника за дигестивна хирургија ќе продолжи со редовна работа, соопштуваат од таму. Пред два дена од клиниката објавија дела ги затвораат операционите сали, по инцидентот во кој беше застрелан нивниот ...

Фармацевската комора го осуди нападот врз лекарот од Дигестивна хирургија

Нова ТВ - 13.11.2015

Фармацевската комора на Македонија го осуди нападот на лекарот на Дигестивна хирургија и бараат поголема заштита на здравствените работници. „Веќе подолго време сме сведоци на загрозување на безбедноста на животот на здравствените работници во ...

Дигестивна хирургија од понеделник ќе продолжи со редовна работа

24 Вести - 13.11.2015

ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија соопшти дека од понеделник (16 ноември) ќе продолжи со редовна работа. Лекарскиот колегиум на Клиниката за дигестивна хирургија на 11 ноември едногласно одлучи дека тој ден и следните два (12 и 13 ...

Дигестивните хирурзи се уште штрајкуваат

24 Вести - 13.11.2015

И денеска нема операции и прегледи на клиниката за дигестивна хирургија. Лекарите трет ден ја стопираат работата во знак на револт поради инцидентот на Клинички во кој беше повреден нивни колега. Се примаат само итните случаи.

Дигестивна хирургија од понеделник ќе продолжи со редовна работа

Утрински - 13.11.2015

ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија соопшти дека од понеделник (16 ноември) ќе продолжи со редовна работа. Лекарскиот колегиум на Клиниката за дигестивна хирургија на 11 ноември едногласно одлучи дека тој ден и следните два (12 и 13 ...

Дигестивна хирургија од понеделник ќе продолжи со редовна работа

Алфа - 13.11.2015

ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија соопшти дека од понеделник (16 ноември) ќе продолжи со редовна работа. ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија соопшти дека од понеделник (16 ноември) ќе продолжи со редовна работа.

Фармацевтската комора гo осуди нападот врз докторот од дигестивна хирургија

Здравство24 - 13.11.2015

Фармацевтската комора на Македонија најостро го осуди нападот врз докторот од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред неколку дена од огнено оружје беше повреден на своето работно место.

Фармацевтска комора: Граѓаните да се воздржат од напади врз здравствените работници

+инфо - 13.11.2015

Граѓаните да се воздржуваат од секаков вид напади врз фармацевтите, а надлежните регулаторни органи да преземат соодветни мерки за заштита на интегритетот на здравствените работници, бара Фармацевтската комора која денеска остро го осуди последниот ...

На дигестивна хирургија в понеделник се отвораат операциските сали

+инфо - 13.11.2015

Од понеделник, Универзитетска клиника за дигестивна хирургија соопшти дека ќе продолжи со редовна работа. Пред два дена клиниката ги затвори операциските сали, откако нивниот колега хирургот Љубомир Огненовиќ беше застрелан од маж, чија мајка по ...

Дигестивна хирургија од понеделник ќе продолжи со редовна работа

А1 On - 13.11.2015

ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија соопшти дека од понеделник (16 ноември) ќе продолжи со редовна работа. Лекарскиот колегиум на Клиниката за дигестивна хирургија на 11 ноември едногласно одлучи дека тој ден и следните два (12 и 13 ...

Од понеделник ќе има прегледи и редовни операции на Дигестивна

Здравство24 - 13.11.2015

Од понеделник лекарите од Дигестивна хирургија се враќаат во операционите сали. По тридневниот бојкот на работата револтирани од вооружениот напад врз нивниот колега Љубомир Огненовиќ и известувањето на медиумите, од наредната недела ќе ги отворат ...

Фармацевтска комора побара од граѓаните да се воздржуваат од напади врз здравствените работници

Алфа - 13.11.2015

Побараа надлежните органи да преземат соодветни мерки за заштита на интегритетот на здравствените работници Граѓаните да се воздржуваат од секаков вид напади врз фармацевтите – побараа од фармацевтската комора, револтирани од понеделничкото пукање ...

Дигестивна хирургија од понеделник ќе продолжи со редовна работа

Канал5 - 13.11.2015

ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија соопшти дека од понеделник (16 ноември) ќе продолжи со редовна работа. Лекарскиот колегиум на Клиниката за дигестивна хирургија на 11 ноември едногласно одлучи дека тој ден и следните два (12 и 13 ...

Дигестивна хирургија од понеделник ќе продолжи со редовна работа

Телеграф - 13.11.2015

Лекарскиот колегиум на Клиниката за дигестивна хирургија на 11 ноември едногласно одлучи дека тој ден и следните два (12 и 13 ноември) нема да оперираат и нема да вршат амбулантски прегледи, освен кај итните случаи кои соодветно ќе ги згрижуваат ЈЗУ ...

Фармацевтите најостро го осудија нападот врз лекарот од Клинички

Точка - 13.11.2015

Фармацевтската комора на Македонија најостро го осуди нападот врз докторот од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред неколку дена од огнено оружје беше повреден на своето работно место.

Фармацевтската комора гo осуди нападот врз докторот од дигестивна хирургија

Сител - 13.11.2015

Фармацевтската комора на Македонија најостро го осуди нападот врз докторот од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред неколку дена од огнено оружје беше повреден на своето работно место.

И фармацевтите побараа поголема безбедност на работните места

Канал5 - 13.11.2015

И членовите на фармацевтската комора денеска изразија згрозеност и го осудија грозоморниот чин од понеделникот, кога доктор беше застрелан на своето работно место од страна на роднина на пациент.

И фармацевтите бараат заштита на интегритетот на здравствените работници

Сител - 13.11.2015

Од понеделник лекарите од Дигестивна хирургија се враќаат во операционите сали. По тридневниот бојкот на работата револтирани од вооружениот напад врз нивниот колега Љубомир Огненовиќ и известувањето на медиумите, од наредната недела ќе ги отворат ...

Дигестивна хирургија од понеделник продолжува со работа

Fox.mk - 13.11.2015

ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија соопшти дека од понеделник (16 ноември) ќе продолжи со редовна работа. Лекарскиот колегиум на Клиниката за дигестивна хирургија на 11 ноември едногласно одлучи дека тој ден и следните два (12 и 13 ...

Дигестивна хирургија почнува со работа од понеделник

Нетпрес - 13.11.2015

ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија соопшти дека од понеделник (16 ноември) ќе продолжи со редовна работа. Лекарскиот колегиум на Клиниката за дигестивна хирургија на 11 ноември едногласно одлучи дека тој ден и следните два (12 и 13 ...

Дигестивна хирургија од понеделник ќе продолжи со редовна работа

Репортер - 13.11.2015

ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија соопшти дека од понеделник (16 ноември) ќе продолжи со редовна работа. Лекарскиот колегиум на Клиниката за дигестивна хирургија на 11 ноември едногласно одлучи дека тој ден и следните два (12 и 13 ...

Дигестивна хирургија од понеделник ќе продолжи со редовна работа

Press24 - 13.11.2015

ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија соопшти дека од понеделник (16 ноември) ќе продолжи со редовна работа. Лекарскиот колегиум на Клиниката за дигестивна хирургија на 11 ноември едногласно одлучи дека тој ден и следните два (12 и 13 ...

Фармацевтската комора гo осуди нападот врз докторот од дигестивна хирургија

Денешен - 13.11.2015

Фармацевтската комора на Македонија најостро го осуди нападот врз докторот од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред неколку дена од огнено оружје беше повреден на своето работно место.

Фармацевтите најостро го осудија нападот врз лекарот од Клинички

Нетпрес - 13.11.2015

Фармацевтската комора на Македонија најостро го осуди нападот врз докторот од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред неколку дена од огнено оружје беше повреден на своето работно место.

Дигестивна хирургија од понеделник продолжува со работа

Курир - 13.11.2015

ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија соопшти дека од понеделник (16 ноември) ќе продолжи со редовна работа. Лекарскиот колегиум на Клиниката за дигестивна хирургија на 11 ноември едногласно одлучи дека тој ден и следните два (12 и 13 ...

Операционите сали на дигестивна хирургија и денеска затворени, освен за итните случаи

МРТ - 13.11.2015

Праксата покажува дека дел од она што го бараат лекарите е веќе преточено во законите, велат здравствените власти. Со Повелбата што министерството ја донесе заедно со Лекарската комора и со Македонското лекарско друштво, ќе има и Закон за ...

И фармацевтите во заштита на лекарите !

Вечер Прес - 13.11.2015

Од Комората укажуваат дека подолго време има загрозување на безбедноста на животот на здравствените работници во институциите во кои работат. Фармацевтската комора на Македонија, како професионална организација на фармацевтите, најостро се ...

Фармацевтската комора гo осуди нападот врз докторот од Дигестивна

Press24 - 13.11.2015

Фармацевтската комора на Македонија најостро го осуди нападот врз докторот од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред неколку дена од огнено оружје беше повреден на своето работно место.

Дигестивна хирургија од понеделник продолжува со работа

Пулс24 - 13.11.2015

ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија соопшти дека од понеделник (16 ноември) ќе продолжи со редовна работа. Лекарскиот колегиум на Клиниката за дигестивна хирургија на 11 ноември едногласно одлучи дека тој ден и следните два (12 и 13 ...

Собир на здравствени работници за поддршка на д-р Огњеновиќ

Телма - 12.11.2015

Група здравствени работници од неколку клиники организирани од Самостојниот синдикат на клинички центри, денеска одржаа собир во знак на поддршка на д-р Љубомир Огњеновиќ од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред неколку дена од огнено оружје ...

Лекарите на получасовен протест искажаа револт

24 Вести - 12.11.2015

Лекарите во дворот на Клиничкиот центар носејќи мети и транспаренти се собраа на протест, за да го искажат својот револт за инцидентот кога хирург беше застрелан на клиниката за дигестивна хирургија.

Лекарите на получасовен протест искажаа револт од проблемите во здравството

24 Вести - 12.11.2015

Пукањето во лекарот од дигестивна хирургија ги крена на нозе лекарите и медицинскиот персонал, но ги извади на површина и проблемите во здравството. На полчасовен протест во паркот на Државна болница со транспаренти лекарите изразија поддршка за ...

Собир за поддршка на повредениот лекар на Клинички центар

Р.С.Европа - 12.11.2015

Група здравствени работници од неколку клиники денеска одржаа собир во знак на поддршка на нивниот колега Љубомир Огњеновиќ од Клиниката за дигестивна хирургија, кој беше повреден од огнено оружје на неговото работно место.

Лекарите на получасовен протест искажаа револт

Тера - 12.11.2015

Лекарите изразија солидарност за својот колега, и побараа поголема соработка со здравствените ...

Вработени на скопските клиники на протест за поддршка на повредениот хирург Љубомир Огненовиќ

Здравство24 - 12.11.2015

Група здравствени работници од неколку клиники организирани од Самостојниот синдикат на клинички центри, денеска одржаа собир во знак на поддршка на д-р Љубомир Огњеновиќ од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред неколку дена од огнено оружје ...

Собир на здравствени работници за поддршка на д-р Огњеновиќ

Идивиди - 12.11.2015

Скопје, 12 ноември 2015 (МИА) - Група здравствени работници од неколку клиники организирани од Самостојниот синдикат на клинички центри, денеска одржаа собир во знак на поддршка на д-р Љубомир Огњеновиќ од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред ...

Обвинителството побарало снимки од видеонадзорот за пукањето во Клинички

Правдико - 12.11.2015

Јавниот обвинител што ја води истрагата за вооружениот инцидент во Клиничкиот центар, во кој беше ранет лекар хирург, побарал да бидат одземени снимки од видеонадзорот, велат за „Мета“ од Јавното обвинителство.

Лекарите на протест за поддршка на нивниот колега

МК News - 12.11.2015

Јас сум Љубомир Огненовиќ – Со вакви транспарентни и мети за гаѓање , здравствени работници од скопските клиники денеска половина час протестираа во знак на поддршка на повредениот хирург од Дигестивна.

Собир на здравствени работници за поддршка на д-р Љубомир Огњеновиќ

Алфа - 12.11.2015

Група здравствени работници од неколку клиники одржаа собир во знак на поддршка на д-р Љубомир Огњеновиќ од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред неколку дена од огнено оружје беше повреден на своето работно место.

Протест и на лекарите во Куманово, Струга, Тетово, Охрид и во Прилеп

+инфо - 12.11.2015

За да дадат поддршка на лекарот во кој беше пукано на Клиниката за дигестивна хирургија и да изразат револт од статусот на зратсвенте работници денеска излегоа и вработените од Општата болница во Куманово, Заводот за нефрологија во Струга, болниците ...

Лекарите на протестот дојдоа со мети (ФОТО)

+инфо - 12.11.2015

Лекарите во дворот на Клиничкиот центар се собираат на протест, за да го искажат својот револт од понеделничките случувања, кога хирург беше застрелан од роднина на пациентката која почина по извршената операција на Клиниката за дигестивна хирургија ...

Синдикатот на скопските клиники бара системски промени – Неколку закони веќе им гарантираат заштита

Здравство24 - 12.11.2015

Јас сум Љубомир Огненовиќ – Со вакви транспарентни и мети за гаѓање , здравствени работници од скопските клиники денеска половина час протестираа во знак на поддршка на повредениот хирург од Дигестивна.

СОБИР НА КЛИНИКА: Лекарите побараа квалитетен систем за нивна заштита

Телеграф - 12.11.2015

Сигурни сме дека д-р Љубомир Огњеновиќ брзо ќе закрепне и ќе продолжи како и досега со својата хуманост и знаење да им помага на пациентите. Со верба во него, веруваме и во себе дека заеднички ќе ги надминеме овие моменти и уште посплотени ќе ја ...

Собир на здравствени работници за поддршка на д-р Љубомир Огњеновиќ

Сител - 12.11.2015

Група здравствени работници од неколку клиники организирани од Самостојниот синдикат на клинички центри, денеска одржаа собир во знак на поддршка на д-р Љубомир Огњеновиќ од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред неколку дена од огнено оружје ...

Протест на медицинскиот персонал во Клиничкиот центар поради застрелувањето на Д-р Огњеновиќ

Сител - 12.11.2015

Јас сум Љубомир Огненовиќ – Со вакви транспарентни и мети за гаѓање , здравствени работници од скопските клиники денеска половина час протестираа во знак на поддршка на повредениот хирург од Дигестивна.

Лекарите на протест за поддршка на нивниот колега кој беше застрелан на клиниката

Канал5 - 12.11.2015

Лекарите незадоволни од својот статус бараат итни промени во здравствениот систем. Денеска повеќе од стотина здравствени работници од Самостојниот синдикат на Клинички Центри се собраа со цел да изразат поддршка за својот колега од Дигестивна ...

Потресно сведоштво на медицинска сестра: Еве што се случувало на Клинички!

think.mk - 12.11.2015

Се започнало после утринската визита на доктор Огненовиќ. Заминал во канцеларијата на неговиот колега и не ни претпоставувал дека тројца напаѓачи со пиштол во рака панично го бараат за да стрелаат.

Дигестивна хирургија денеска и утре ќе работи само за итни случаи

еМагазин - 12.11.2015

Згрозени сме од обидот за убиство на нашиот колега на 9 ноември на неговото работно место и реакциите на јавноста. Читаме се посилни повици за линч на лекарите и ширење на лажни информации за кои цврсто веруваме дека се невистинити.

Лекарите од Клинички протестираа за ранувањето на д-р Огњеновиќ

Вечер Прес - 12.11.2015

Група здравствени работници од неколку клиники организирани од Самостојниот синдикат на клинички центри, денеска одржаа собир во знак на поддршка на д-р Љубомир Огњеновиќ од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред неколку дена од огнено оружје ...

Собир на здравствени работници за поддршка на докторот во кој беше пукано

Нетпрес - 12.11.2015

Група здравствени работници од неколку клиники организирани од Самостојниот синдикат на клинички центри, денеска одржаа собир во знак на поддршка на д-р Љубомир Огњеновиќ од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред неколку дена од огнено оружје ...

Собир на здравствени работници за поддршка на докторот во кој беше пукано

Курир - 12.11.2015

Група здравствени работници од неколку клиники организирани од Самостојниот синдикат на клинички центри, денеска одржаа собир во знак на поддршка на д-р Љубомир Огњеновиќ од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред неколку дена од огнено оружје ...

Протест за понижувачкиот статус на вработените во здравството

Репортер - 12.11.2015

Пукањето во лекарот од дигестивна хирургија ги крена на нозе лекарите и медицинскиот персонал, но ги извади на површина и проблемите во здравството, извор 24 вести На полчасовен протест во паркот на Државна болница со транспаренти лекарите изразија ...

Собир на здравствени работници за поддршка на докторот во кој беше пукано

Press24 - 12.11.2015

Група здравствени работници од неколку клиники организирани од Самостојниот синдикат на клинички центри, денеска одржаа собир во знак на поддршка на д-р Љубомир Огњеновиќ од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред неколку дена од огнено оружје ...

Потресно сведоштво на сестра од Дигестивна хирургија

Курир - 12.11.2015

Мајка ми почина и за тоа ќе ве убијам сите. Вака еден од напаѓачите во Клиниката за дигестивна хирургија се заканувал по болничките ходници, раскажува сестрата која е и единствената која успеала да разговара со нив.

Лекарите на получасовен протест искажаа револт од проблемите во здравството

Бриф - 12.11.2015

Пукањето во лекарот од дигестивна хирургија ги крена на нозе лекарите и медицинскиот персонал, но ги извади на површина и проблемите во здравството. На полчасовен протест во паркот на Државна болница со транспаренти лекарите изразија поддршка за ...

За поддршка на настраданиот лекар во Скопје протестираа и докторите од Струга

Спектра ТВ - 12.11.2015

Со цел да се даде поддршка на лекарот во кој беше пукано на Клиниката за дигестивна хирургија и изразување на револт од статусот на здравствените работници, денес протестираа и вработените од Заводот за нефрологија во Струга.

Собир на здравствените работници за поддршка на повредениот хирург

МРТ - 12.11.2015

Не стивнуваат реакциите по нападот врз хирургот од Клиниката за дигестивни болести. Лекарите ги бараат своите права. „И јас сум доктор Љубомир Огненовиќ“- ова е главната порака од денешната демонстрација на револт во државниот Клинички центар во ...

Сестрата од Клинички за нападот: Кога моја мајка е убиена, ќе ги убиеме сите

Република - 12.11.2015

Мајка ми почина и за тоа ќе ве убијам сите. Вака еден од напаѓачите во Клиниката за дигестивна хирургија се заканувал по болничките годници, раскажува сестрата која е и единствената која успеала да разговара со нив.

Група здравствени работници упатија поддршка на докторот во кој беше пукано на Клинички

Пулс24 - 12.11.2015

Група здравствени работници од неколку клиники организирани од Самостојниот синдикат на клинички центри, денеска одржаа собир во знак на поддршка на д-р Љубомир Огњеновиќ од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред неколку дена од огнено оружје ...

Собир на здравствени работници за поддршка на д-р Љубомир Огњеновиќ

Lider - 12.11.2015

Група здравствени работници од неколку клиники организирани од Самостојниот синдикат на клинички центри, денеска одржаа собир во знак на поддршка на д-р Љубомир Огњеновиќ од Клиниката за дигестивна хирургија, кој пред неколку дена од огнено оружје ...

Потресно сведоштво на сестра од Дигестивна хирургија

Lider - 12.11.2015

„Мајка ми почина и за тоа ќе ве убијам сите“. Вака еден од напаѓачите во Клиниката за дигестивна хирургија се заканувал по болничките ходници, раскажува сестрата која е и единствената која успеала да разговара со нив.

Исповед на медицинска сестра од Клинички: „Мислев дека ќе налетам на крвишта“

Пулс24 - 12.11.2015

Мајка ми почина и за тоа ќе ве убијам сите. Вака еден од напаѓачите во Клиниката за дигестивна хирургија се заканувал по болничките ходници, раскажува сестрата која е и единствената која успеала да разговара со нив.

Напаѓачите од дигестивна-мајка ни почина, сите ќе ве убиеме

Телма - 11.11.2015

Мајка ми почина и за тоа ќе ве убијам сите. Ова биле зборовите со кои напаѓачите од дигестивна се заканувале по болничките годници. Се започнало после утринската визита на доктор Огненовиќ.

Нема операции и прегледи во наредните три дена на Дигестивна хирургија

Нова ТВ - 11.11.2015

Се одлагаат сите операции и прегледи во наредните три дена на Клиниката за дигестивна хирургија. Ќе се примаат само итните случаи, сите останати ќе бидат вратени. Вака утринава одлучиле хирурзите, во знак на револт бидејќи нивниот колега беше ...

Сведочење на медицинска сестра: Како дојде до пукање на хирургот

Нова ТВ - 11.11.2015

Ги сретнав во ходникот, едниот ме фати за раката и ми рече ќе ве убијам сите, мојата мајка почина и јас ќе ве убијам вас. Го убедував дека и јас сум изгубила мајка, можеби во овој момент уште нечија мајка умира, можеби и треба помош.

Дигестивна хирургија не прима пациенти во наредните три дена

24 Вести - 11.11.2015

Со неосновани обвинувања и критики до новинарите кои биле виновни за негативните случувања во здавството директорот на Клиниката за дигестивна хирургија Александар Караѓозов ја почна прес конференцијата која сам ја свика за да го објави одложувањето ...

Дигестивна хирургија во следните два дена ќе работи само за итни случаи

Утрински - 11.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска одржа уште еден состанок со колегиумот на Клиниката за дигестивна хирургија на кој е одлучено поради смирување на состојбата во следните два дена Клиниката да не работи.

Следните три дена дигестивна хирургија ќе прима само итни случаи

Алсат-М - 11.11.2015

Директорот на клиниката, Александар Караѓозов, рече дека одлуката во наредните три дена да не се оперира или вршат амбулантски контроли е одраз на револтот на лекарите. Се однесува на инцидентот кога во понеделникот синовите на една почината ...

Во наредните три дена само итни случаи на Дигестивна хирургија

Р.С.Европа - 11.11.2015

Лекарскиот колегиум на Универзитетска клиника за дигестивна хирургија во Скопје денеска соопштија дека се згрозени од обидот за убиство на нивниот колега и од реакциите на јавноста. Тие нагласија дека читаат за се посилни повици за линч на лекарите ...

Ќе оперираат и прегледуваат само итни случаи на Дигестивна хирургија

Вест - 11.11.2015

До крајот на неделата нема да работат амбулантите и нема да се прават операции на Клиниката за дигестивна хирургија. Операции и прегледи ќе се прават само за итни случи. Ваква одлука донел вчера лекарскиот колегиум на Унверзитетската клиника за ...

Лекарите од дигестивна хирургија три дена ќе штрајкуваат во знак на протест против повикот за линч на лекарите

МКД - 11.11.2015

Лекарскиот колегиум на ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија-Скопје најостро го осудува говорот на омраза во јавноста искажан преку социјалните мрежи, портали односно пишаните и електронските медиуми.

Згрозени сме од обидот за убиство на колегата и повикот за линч на лекарите

МК News - 11.11.2015

Лекарскиот колегиум на ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија-Скопје најостро го осудува говорот на омраза во јавноста искажан преку социјалните мрежи, портали односно пишаните и електронските медиуми, се вели во соопштението.

Дигестивна: Говорот на омраза против лекарите неоправдан, три дена протестираме!

+инфо - 11.11.2015

Дигестивна клиника, чиј хирург беше застрелан вчера, се крена против говорот на омраза и клеветите. Соопштението го пренесуваме во целост: Лекарскиот колегиум на ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија-Скопје најостро го осудува говорот ...

На Дигестивна хирургија наредните три дена ќе се оперираат само итни случаи

Кајгана - 11.11.2015

Лекарскиот колегиум на Универзитетска клиника за дигестивна хирургија-Скопје одлучи во наредните три дена да не изведува операции и да врши прегледи, а ќе бидат примени само итните случаи.

Лекарски колегиум на Дигестивна: До петок ќе примаме само итни случаи

Здравство24 - 11.11.2015

Згрозени сме од обидот за убиство на нашиот колега на 9 ноември на неговото работно место и реакциите на јавноста. Читаме се посилни повици за линч на лекарите и ширење на лажни информации за кои цврсто веруваме дека се невистинити.

На Дигестивна нема операции до петок – Ќе примаат само итни случаи

Здравство24 - 11.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров денес одржа уште еден состанок со колегиумот на Клиниката за дигестивна хирургија на кој е одлучено поради смирување на состојбата во следните два дена Клиниката да не работи.

Дигестивна хирургија во следните два дена ќе работи само за итни случаи

МК News - 11.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров денес одржа уште еден состанок со колегиумот на Клиниката за дигестивна хирургија на кој е одлучено поради смирување на состојбата во следните два дена Клиниката да не работи.

БОЈКОТ: Нема операции и прегледи на Дигестивна во наредните три дена

Академик - 11.11.2015

Оваа одлука на лекарите е израз на револт и разочараност, поради, како што велат, говорот на омраза во јавноста искажан преку социјалните мрежи , портали односно пишаните и електронските медиуми.

Лекарски колегиум на дигестивна хирургија: Денеска, утре и задутре ќе работиме само за итни случаи

А1 On - 11.11.2015

Згрозени сме од обидот за убиство на нашиот колега на 9 ноември на неговото работно место и реакциите на јавноста. Читаме се посилни повици за линч на лекарите и ширење на лажни информации за кои цврсто веруваме дека се невистинити.

Обвинителството побарало снимки од видеонадзорот за пукањето во Клинички

+инфо - 11.11.2015

Јавниот обвинител што ја води истрагата за вооружениот инцидент во Клиничкиот центар, во кој беше ранет лекар хирург, побарал да бидат одземени снимки од видеонадзорот, велат за „ Мета “ од Јавното обвинителство.

На Дигестивна нема операции, а од утре нема да има ни прегледи

+инфо - 11.11.2015

На денешнот утрински колегиум лекарите од Клиниката за дигестивна хирургија се договориле до крајот на неделава да не оперираат, освен итните пациенти, а утре и задутре да не работат ниту амбулантите.

Нема операции и прегледи на Дигестивна до крајот на неделата

Фокус - 11.11.2015

Прво обезбедување на клиниките па на работа. До крајот на неделата Клиниката за дигестивна хирургија нема да извршува операции. Сите кои биле закажани се одложуваат. Ќе се примаат исклучиво само итните случаи.

Нова: Сведочење на медицинска сестра: Како дојде до пукање на хирургот (ВИДЕО)

+инфо - 11.11.2015

Ги сретнав во ходникот, едниот ме фати за раката и ми рече ќе ве убијам сите, мојата мајка почина и јас ќе ве убијам вас. Го убедував дека и јас сум изгубила мајка, можеби во овој момент уште нечија мајка умира, можеби и треба помош.

Докторите лути на медиумите - пациентите ќе ги пренасочуваат кон други болници

Алфа - 11.11.2015

Стопирани се сите операции и амбулантски прегледи на Клиниката за дигестивна хирургија. До петок во операционите сали ќе се примале само итните случаи. Стопирани се сите операции и амбулантски прегледи на Клиниката за дигестивна хирургија.

ДИГЕСТИВНА ХИРУРГИЈА: Во следните три дена ќе се оперираат само итни случаи

Телеграф - 11.11.2015

Разбирајќи го незадоволството на граѓаните поради длабоко нарушената доверба лекар-пациент, сепак е неразбирлив од наша страна повикот за линч на сите лекари. Згрозени сме од настанот што се случи на 9 месецов, односно обидот за убиство на нашиот ...

Лекари од Дигестивна хирургија: Згрозени сме од обидот за убиство и повикот за линч на лекарите

Точка - 11.11.2015

Лекарскиот колегиум на ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија-Скопје најостро го осудува говорот на омраза во јавноста искажан преку социјалните мрежи, портали односно пишаните и електронските медиуми, се вели во соопштението.

Дигестивна хирургија ќе работи само за итни случаи следниве два дена

Точка - 11.11.2015

Клиниката за дигестивна хирургија поради смирување на состојбата следниве два дена ќе работи само за итни случаи, информира денес министерот за здравство, Никола Тодоров. Одлуката е во четврток и петок да не работат, односно да работат само за итни ...

Лекарски колегиум на дигестивна хирургија: Денеска, утре и задутре ќе работиме само за итни случаи

Канал5 - 11.11.2015

Згрозени сме од обидот за убиство на нашиот колега на 9 ноември на неговото работно место и реакциите на јавноста. Читаме се посилни повици за линч на лекарите и ширење на лажни информации за кои цврсто веруваме дека се невистинити.

До петок докторите од дигестивна хирургија ќе оперираат само итни случаи

Канал5 - 11.11.2015

Од денеска до крајот на неделата хирурзите од Дигестивна хирургија ќе оперираат само итни случаи. Ваква одлука донел лекарскиот колегиум на овој оддел во знак на револт на како што рекоа линчот кој се спроведувал врз лекарите по завчерашниот ...

Операции само за итни случаи, продолжува бојкотот на лекарите од дигестивна по пукањето во хирург

Сител - 11.11.2015

На дигестивна хирургија нема да има операции до петок. Лекарите нема да работат ни во амбулантите.Ќе примаат само итни случаи. Пациентите ќе ги препраќаат во ГОБ 8 септември и старата градска болница.

Дигестивна хирургија во следните два дена ќе работи само за итни случаи

Локално - 11.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров денес одржа уште еден состанок со колегиумот на Клиниката за дигестивна хирургија на кој е одлучено поради смирување на состојбата во следните два дена Клиниката да не работи.

Лекарите од дигестивна денеска јавно ќе го изразат својот револт

Локално - 11.11.2015

Лекарите од Клиниката за дигестивна хирургија утрово имале состанок на кој, како што ни рече директорот Александар Караѓозов, решиле да го искажат својот револт по завчерашниот инцидент, во кој беше пукано и беше ранет хирургот Љубомир Огненовиќ.

(ВИДЕО) НОВА: Сведочење на медицинска сестра: Како дојде до пукање на хирургот

Локално - 11.11.2015

Ги сретнав во ходникот, едниот ме фати за раката и ми рече ќе ве убијам сите, мојата мајка почина и јас ќе ве убијам вас. Го убедував дека и јас сум изгубила мајка, можеби во овој момент уште нечија мајка умира, можеби и треба помош.

Обвинителството побарало снимки од видеонадзорот за пукањето во Клинички

Локално - 11.11.2015

Јавниот обвинител што ја води истрагата за вооружениот инцидент во Клиничкиот центар, во кој беше ранет лекар хирург, побарал да бидат одземени снимки од видеонадзорот, велат за „Мета“ од Јавното обвинителство.

Дали безбедносните камери го снимиле пукањето на Клинички?

Локално - 11.11.2015

Три дена по вооружениот инцидент, во кој беше ранет лекар хирург на Клиниката за дигестивна хирургија, надлежните не кажуваат дали дивеењето на осомничените било снимено на камерите од видеонадзорот и дали тие воопшто работат.

Дигестивна: Говорот на омраза против лекарите неоправдан, три дена протестираме!

Бриф - 11.11.2015

Дигестивна клиника, чиј хирург беше застрелан вчера, се крена против говорот на омраза и клеветите. Соопштението го пренесуваме во целост: Лекарскиот колегиум на ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија-Скопје најостро го осудува говорот ...

Лекарите од Дигестивна хирургија: Згрозени сме од обидот за убиство на колегата и повикот за линч на лекарите

Fox.mk - 11.11.2015

Лекарскиот колегиум на ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија-Скопје најостро го осудува говорот на омраза во јавноста искажан преку социјалните мрежи, портали односно пишаните и електронските медиуми, се вели во соопштението.

По пукањето, дигестивна хирургија во следните два дена ќе работи само за итни случаи

Република - 11.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска одржа уште еден состанок со колегиумот на Клиниката за дигестивна хирургија на кој е одлучено поради смирување на состојбата во следните два дена Клиниката да не работи.

Во следните два дена дигестивна хирургија ќе работи само за итни случаи

Денешен - 11.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска одржа уште еден состанок со колегиумот на Клиниката за дигестивна хирургија на кој е одлучено поради смирување на состојбата во следните два дена Клиниката да не работи.

Дигестивна хирургија во следните два дена ќе работи само за итни случаи

Вечер Прес - 11.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска одржа уште еден состанок со колегиумот на Клиниката за дигестивна хирургија на кој е одлучено поради смирување на состојбата во следните два дена Клиниката да не работи.

Дигестивна хирургија следните два дена ќе работи само за итни случаи

Репортер - 11.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров денес одржа уште еден состанок со колегиумот на Клиниката за дигестивна хирургија на кој е одлучено поради смирување на состојбата во следните два дена Клиниката да не работи.

Дигестивна хирургија во следните два дена ќе работи само за итни случаи

Fox.mk - 11.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров денес одржа уште еден состанок со колегиумот на Клиниката за дигестивна хирургија на кој е одлучено поради смирување на состојбата во следните два дена Клиниката да не работи.

Лекарите од Дигестивна хирургија: Згрозени сме од обидот за убиство на колегата и повикот за линч на лекарите

Press24 - 11.11.2015

Лекарскиот колегиум на ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија-Скопје најостро го осудува говорот на омраза во јавноста искажан преку социјалните мрежи, портали односно пишаните и електронските медиуми, се вели во соопштението.

Лекарите се да лекуваат,а не да се линчуваат!

Вечер Прес - 11.11.2015

Лекарскиот колегиум на ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија-Скопје најостро го осудува говорот на омраза во јавноста искажан преку социјалните мрежи , портали односно пишаните и електронските медиуми.

Дигестивна хирургија ќе работи само за итни случаи следниве два дена

Нетпрес - 11.11.2015

Клиниката за дигестивна хирургија поради смирување на состојбата следниве два дена ќе работи само за итни случаи, информира денес министерот за здравство, Никола Тодоров. Одлуката е во четврток и петок да не работат, односно да работат само за итни ...

На Дигестивна хирургија наредните три дена ќе се оперираат само итни случаи

Макфакс - 11.11.2015

Лекарскиот колегиум на Универзитетска клиника за дигестивна хирургија-Скопје одлучи во наредните три дена да не изведува операции и да врши прегледи, а ќе бидат примени само итните случаи.

Лекарите од дигестивна денеска јавно ќе го изразат својот револт

Бриф - 11.11.2015

Лекарите од Клиниката за дигестивна хирургија утрово имале состанок на кој, како што ни рече директорот Александар Караѓозов, решиле да го искажат својот револт по завчерашниот инцидент, во кој беше пукано и беше ранет хирургот Љубомир Огненовиќ.

Дигестивна хирургија во следните два дена ќе работи само за итни случаи

Курир - 11.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров денес одржа уште еден состанок со колегиумот на Клиниката за дигестивна хирургија на кој е одлучено поради смирување на состојбата во следните два дена Клиниката да не работи.

Лекари од Дигестивна хирургија: Згрозени сме од обидот за убиство и повикот за линч на лекарите

Нетпрес - 11.11.2015

Лекарскиот колегиум на ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија-Скопје најостро го осудува говорот на омраза во јавноста искажан преку социјалните мрежи, портали односно пишаните и електронските медиуми, се вели во соопштението.

Работеа ли безбедносните камери кога се случи пукањето на Клинички?

Репортер - 11.11.2015

Три дена по вооружениот инцидент, во кој беше ранет лекар хирург на Клиниката за дигестивна хирургија, надлежните не кажуваат дали дивеењето на осомничените било снимено на камерите од видеонадзорот и дали тие воопшто работат.

(ВИДЕО) Дигестивна хирургија не прима пациенти во наредните три дена

Репортер - 11.11.2015

Со неосновани обвинувања и критики до новинарите кои биле виновни за негативните случувања во здавството директорот на Клиниката за дигестивна хирургија Александар Караѓозов ја почна прес конференцијата која сам ја свика за да го објави одложувањето ...

Напаѓачите од дигестивна-мајка ни почина, сите ќе ве убиеме

Бриф - 11.11.2015

Мајка ми почина и за тоа ќе ве убијам сите. Ова биле зборовите со кои напаѓачите од дигестивна се заканувале по болничките годници, јавува Телма. Се започнало после утринската визита на доктор Огненовиќ.

(ВИДЕО) НОВА: Сведочење на медицинска сестра: Сите ќе ве убијам!

Репортер - 11.11.2015

Ги сретнав во ходникот, едниот ме фати за раката и ми рече ќе ве убијам сите, мојата мајка почина и јас ќе ве убијам вас, извор новатв . Го убедував дека и јас сум изгубила мајка, можеби во овој момент уште нечија мајка умира, можеби и треба помош.

Лекарите од дигестивна денеска јавно ќе го изразат својот револт

Репортер - 11.11.2015

Лекарите од Клиниката за дигестивна хирургија утрово имале состанок на кој, како што ни рече директорот Александар Караѓозов, решиле да го искажат својот револт по завчерашниот инцидент, во кој беше пукано и беше ранет хирургот Љубомир Огненовиќ.

Дигестивна хирургија следните три дена ќе работи само за итни случаи

МРТ - 11.11.2015

Директорот Караѓозов изјави дека ресорниот министер Тодоров, со кого оствариле средба, им дал целосна поддршка за одлуката ... Докторите од Kлиниката за дигестивна хирургија во наредните три дена ќе оперираат само итни случаи.

На Дигестивна до петок ќе се оперираат само итни случаи

МРТ - 11.11.2015

Докторите од Клиниката за дигестивна хирургија во наредните три дена ќе оперираат само итни случаи... Докторите од Дигестивна до петок ќе оперираат само итни случаи. Другите ќе ги пренасочуваат во старата Градска болница и во „8-ми Септември“.

Дигестивна хирургија во следните два дена ќе работи само за итни случаи

Press24 - 11.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров денес одржа уште еден состанок со колегиумот на Клиниката за дигестивна хирургија на кој е одлучено поради смирување на состојбата во следните два дена Клиниката да не работи.

Лекарите од Дигестивна хирургија: Згрозени сме од обидот за убиство на колегата и повикот за линч на лекарите

Курир - 11.11.2015

Лекарскиот колегиум на ЈЗУ Универзитетска клиника за дигестивна хирургија-Скопје најостро го осудува говорот на омраза во јавноста искажан преку социјалните мрежи, портали односно пишаните и електронските медиуми, се вели во соопштението.

Дигестивна хирургија во следните два дена ќе работи само за итни случаи

Lider - 11.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска одржа уште еден состанок со колегиумот на Клиниката за дигестивна хирургија на кој е одлучено поради смирување на состојбата во следните два дена Клиниката да не работи.

Лекарски колегиум на дигестивна хирургија: Денеска, утре и задутре ќе работиме само за итни случаи

Lider - 11.11.2015

Згрозени сме од обидот за убиство на нашиот колега на 9 ноември на неговото работно место и реакциите на јавноста. Читаме се посилни повици за линч на лекарите и ширење на лажни информации за кои цврсто веруваме дека се невистинити.

Во следните два дена дигестивна хирургија ќе работи само за итни случаи!

Пулс24 - 11.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров денес одржа уште еден состанок со колегиумот на Клиниката за дигестивна хирургија на кој е одлучено поради смирување на состојбата во следните два дена Клиниката да не работи.

Нема операции и прегледи во наредните три дена на Дигестивна хирургија

Канал 77 - 11.11.2015

Се одлагаат сите операции и прегледи во наредните три дена на Клиниката за дигестивна хирургија. Ќе се примаат само итните случаи, сите останати ќе бидат вратени - пренесува НОВА. Се работи за одлука на хирурзите, во знак на револт бидејќи нивниот ...

Дигестивна хирургија, демолирана и со картони по дивеењето на напаѓачите

Нова ТВ - 10.11.2015

Вака изгледа Клиниката за дигестивна хирургија по вчерашното дивеење на тројцата напаѓачи кои откако дознале дека нивната мајка починала по направената операција пукаа во хирургот Љубомир Огненовиќ и ја демолираа клиниката.

Почна распитот на двајцата браќа кои пукаа во хирургот на Клинички центар

24 Вести - 10.11.2015

На клиничкиот центар и утрово хаос. Синдикатот заседава за да одлучи дали ќе има штрајк на лекарите. Во меѓувреме, во скопскиот кривичен суд утрово почна распитот на двајцата браќа осомничени дека вчера на клиниката за дигестивна хирургија пукале и ...

Притвор за лицата кои пукаа во хирургот на Клинички центар

24 Вести - 10.11.2015

30 дневен притвор добија лицата кои вчера на клиниката за дигестивна хирургија пукаа во хирургот Љубомир Огненовиќ. Двајцата браќа утринава беа спроведени во скопскиот Кривичен суд на распит по што судија на претходна постапка го прифатил барањето ...

Лекарите дополнително ќе одлучат кога ќе протестираат

24 Вести - 10.11.2015

Лошите здравствени политики се причината за се почестите инциденти на скопските клиники, реагираат од Синдикатот на Клинички центри. Оттаму го осудуваат вчерашниот напад на нивниот колега од дигестивна хирургија и бараат директорите итно да ...

Притвор за осомничените за инцидентот на Клинички центар

Р.С.Европа - 10.11.2015

Основниот суд Скопје 1 денеска соопшти дека на двајца осомничени за нападот на лекар од Одделението за дигестивна хирургија им е одреден привор од 30 дена. Лекарот вчера беше нападнат и ранет со огнено оружје на неговото работно место на Клиничкиот ...

Притвор за браќата што пукаа во хирургот

Утрински - 10.11.2015

Браќата И.Н. (34) и А.К.Н. (36) од Скопје се осомничени за нападот врз хирургот Љубимир Огненовиќ и по распит во судот им е одреден притвор од 30 дена. Против првоосомничениот се поднесени кривични пријави за обид за убиство, за неовластено ...

Притвор за напаѓачите на докторот

Фокус - 10.11.2015

Двајцата браќа утринава беа спроведени во скопскиот Кривичен суд на распит по што судија на претходна постапка го прифатил барањето на обвинителството да им се определи притвор. 30 дневен притвор добија лицата кои вчера на клиниката за дигестивна ...

Четири кривични пријави за напаѓачите на хирургот

+инфо - 10.11.2015

Во скопскиот Кривичен суд утрово започна распитот на двајцата браќа осомничени дека вчера на Клиниката за дигестивна хирургија пукале и го раниле хирургот Љубомир Огненовиќ, јави Здравство 24.

Четири кривични пријави за напаѓачите на хирургот – Осомничените браќа на распит во суд

Здравство24 - 10.11.2015

Околу 9.15 часот утрово во скопскиот Кривичен суд започна распитот на двајцата браќа осомничени за вчерашниот инцидент на дигестивна хирургија и пукање на хирургот Љубомир Огненовиќ. Полицијата поднесе кривични пријави за обид за убиство, ...

Напаѓачите на хирургот пред суд

Алфа - 10.11.2015

Утрово во скопскиот Кривичен суд започна распитот на двајцата осомничени вмешани во вооружениот напад на хирургот кој вчера се случи во Клинички центар во Скопје. Утрово во скопскиот Кривичен суд започна распитот на двајцата осомничени вмешани во ...

Заседава синдикатот на Клинички центар, ќе има ли штрајк?

+инфо - 10.11.2015

Утрово е свикан извршниот одбор на синдикатот на Клиничкиот центар кој ќе треба да заземе став по инцидентот што се случи вчера во кој пациенти пукаа во хирург од Клиниката за дигестивна хирургија кој се здоби со три прострелни рани во нозете.

Две кривични за мажот што пукаше во хирургот од Дигестивна

+инфо - 10.11.2015

Две кривични пријави - едната за убиство во обид, а другата за недозволено држење на оружје и распрскувачки материјали - заработи скопјанецот кој вчера пукаше во хирургот на Клиниката за дигестивна хигургија.

Охридските лекари бараат итно носење на закон за заштита на правата

OhridNews - 10.11.2015

Во врска со вчерашниот инцидент на Клиниката за абдоминална хирургија во Скопје, во кој беше повреден хирург со огнено оружје, реакција од охридското Здружение на лекари од каде упатуваат најостра осуда на вандалскиот чин.

Лекарите добивале закани за откази ако прекинат со операции?

Фокус - 10.11.2015

Во меѓувреме заседава и Извршниот одбор на Синдикатот на скопски клиники кој ќе треба да заземе став по инцидентот што се случи вчера во кој пациенти пукаа во хирург од Клиниката за дигестивна хирургија кој се здоби со три прострелни рани во нозете ...

По 30 дена притвор за браќата од Скопје за обид за убиство на хирургот

Здравство24 - 10.11.2015

Судија на претходна постапка им одреди по 30 дена притвор на браќата од Скопје за обид за убиство на хирургот Љубомир Огненовиќ. Според пријавата во лекарот пукал помалиот брат, а поголемиот кршел на Клиниката за дигестивна хирургија.

Здружението на лекари од Охрид најостро го осудува вчерашниот вандалски чин кога беше пукано во нивни колега

ТВМ - 10.11.2015

Здружението на лекари од Охрид најостро го осудува вчерашниот вандалски чин кога на државната клиника во Скопје беше ранет хирург од страна на револтиран син на пациентка која била лекувана на клиниката, кој со огнено оружје влегол во болницата и ...

30 дена притвор за двајца од напаѓачите на лекарот на абдоменална хирургија

Сител - 10.11.2015

Судија на претходна постапка им одреди по 30 дена притвор на браќата од Скопје за обид за убиство на хирургот Љубомир Огненовиќ. Според пријавата во лекарот пукал помалиот брат, а поголемиот кршел на Клиниката за дигестивна хирургија.

30-дневен притвор за двајца учесници во инцидентот на дигестивна

Канал5 - 10.11.2015

Двајцата браќа кои вчера се обидоа да го убијат хирургот во Клиничкиот центар, по распитот во кривичниот суд добија 30 дневен притвор. Третото лице кое учествуваше во инцидентот е ослободено од кривичен прогон.

Кривични пријави за напаѓачите на хирургот

Локално - 10.11.2015

Во скопскиот Кривичен суд утрово започна распитот на двајцата браќа осомничени дека вчера на Клиниката за дигестивна хирургија пукале и го раниле хирургот Љубомир Огненовиќ, јави Здравство 24.

Лекарската комора го осуди инцидентот на Дигестивна хирургија

Fox.mk - 10.11.2015

Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во кој од огнено оружје беше повреден еден лекар.

Тодоров: Нападот врз докторот е криминален чин кој треба да се казни

еМагазин - 10.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров најостро го осуди инцидентот, кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија во Клиничкиот центар каде имало пукање од огнено оружје, при што е повреден еден лекар.

Приведените за инцидентот на Клиниката за дигестивна хирургија на распит во Кривичниот суд

МРТ - 10.11.2015

Полицијата им поднесе четири кривични пријави. Роднина на пациентка вчера со три куршуми го погоди лекарот од Дигестивна хирургија... Тројцата приведени од полицијата, осомничени за вчерашниот инцидент на Kлиниката за дигестивна хирургија, ...

Кривични пријави за двајца осомничени за инцидентот на Клиниката за дигестивна хирургија

МРТ - 10.11.2015

Двајцата браќа добија 5 кривични пријави, едниот за убиство во обид и за нелегално поседување оружје, а другиот за насилство, соизвршителство и напад врз службено лице... По 30 дена притвор за двајцата приведени за вчерашниот инцидент на Дигестивна ...

Камери ќе снимаат кој влегува и кој излегува од студентските домови

Вест - 09.11.2015

Студентските домови во Скопје ќе се опремуваат со видеонадзор. Државниот студентски центар Скопје минатата недела објави јавен повик за избор на фирма од која ќе го набави системот за видеонадзор.

Ранет лекар во скопскиот Клинички центар, приведени тројца, докторите на протест

Вест - 09.11.2015

Лекар од клиниката за Дигестивна хирургија утрово бил ранет од лице чија што мајка починала во болницата каде што се лекувала. Пукотниците во клиниката ги потврдија и од полицијата. Според нив вооружениот инцидент се случил околу 9 часот кога било ...

Незадоволен пациент застрелал лекар во Скопје

365 - 09.11.2015

Во клиниката за Дигестивна хирургија сабајлево со употреба на огнено оружје бил застрелан лекар. Зад инцидентот стоело лице чија што мајка починала во болницата во која работел докторот. Полицијата го потврди инцидентот и укажа дека истиот се случил ...

Тодоров-Да се казнат сторителите на криминалниот чин

Р.С.Европа - 09.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска го осуди инцидентот, при кој од огнено оружје беше повреден лекар на Одделението за дигестивна хирургија во Клиничкиот центар во Скопје. Според него, станува збор за криминален чин кој треба да се ...

ФОТО: Лекарот опериран, МВР приведе тројца напаѓачи

Утрински - 09.11.2015

Повредениот лекар Љубомир Огненовиќ (41) од Одделението за дигестивна хирургија е опериран и е надвор од животна опасност. Осомничени се три лица од Скопје на возраст од 30, 34 и 36 години и приведени се во полициска станица.

Пукал во лекарот оти мајка му умрела на скопската Клиника за дигестивна хирургија

Вест - 09.11.2015

На дигестивна хирургија роднини на почината пациентка пукале со огнено оружје во докторот хирург, кој во неделата вечерта ја оперирал. Докторот се здобил со прострелни рани во ногата, по што е веднаш опериран.

Лекарска комора го осуди инцидентот на Клиничкиот центар

Р.С.Европа - 09.11.2015

Претседателот на Лекарската комора, Кочо Чакалароски денеска го осуди инцидентот при кој од огнено оружје беше повреден еден лекар од Одделението за дигестивна хирургија на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ .

Лекарите од Дигестивна хирургија бараат безбедни услови

Р.С.Европа - 09.11.2015

Од лекарскиот колегиум на Универзитетската клиника за дигестивна хирургија денеска изразија шокираност и огромна разочараност од нападот на нивниот колега. Тие бараат надлежните итно да го расветлат случајот и да се создадат услови за безбедна ...

Тодоров: Нападот врз лекарот е криминален чин што треба да се казни

МКД - 09.11.2015

Ова е чин без оправдување. Недозволиво е, би рекол дури и крајно примитивно да се загрозува животот на оној, кој се бори за твојот живот или за животот на твојот близок, изјави министерот за здравство Никола Тодоров кој најостро го осуди инцидентот ...

Лекарската комора го осуди инцидентот на дигестивна хирургија

МКД - 09.11.2015

Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот кој се случи утрово во Одделението за дигестивна хирургија на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во кој од огнено оружје беше повреден еден лекар.

Ранет лекар во скопскиот Клинички центар, приведени тројца

Тера - 09.11.2015

Лекар од клиниката за Дигестивна хирургија утрово бил ранет од лице чија што мајка починала во болницата каде што се лекувала, пишува Вест. Пукотниците во клиниката ги потврдија и од полицијата.

Незадоволен пациент пукал во доктор од Клинички центар

Кајгана - 09.11.2015

Едно лице е повредено во пукање што се случило утрово околу 9.30 часот на Клиниката за дигестивната хирургија, потврдуваат од МВР. Полицијата привела три лица, едно лице на возраст од 30 година, друго лице на возраст од 36 години и трето лице на ...

Докторот оперирал кога бил ранет – пациентката починала на операциона маса!

Орбис - 09.11.2015

Незадоволен пациент пукал во доктор во Државната болница во Скопје. Според непотврдени информации, има повредени. Од МВР велат дека во моментот полицијата е на местото на настанот. Неофицијално, повредениот лекар е од Дигестивна хирургија, ...

Тројца приведени за инцидентот на Клиника, лекарот надвор од животна опасност

А1 On - 09.11.2015

Осомничени се три лица од Скопје на возраст 30, 34 и 36 години и се приведени во полициска станица, во врска со оружениот инцидент утрово во Клиничкиот центар во Скопје, при што беше повреден еден лекар.

Тројца приведени за инцидентот на Клиника – лекарот надвор од животна опасност

Популарно - 09.11.2015

Осомничени се три лица од Скопје на возраст 30, 34 и 36 години и се приведени во полициска станица, во врска со оружениот инцидент утрово во Клиничкиот центар во Скопје, при што беше повреден еден лекар.

Тројца приведени за инцидентот на Клиника, лекарот надвор од животна опасност

Идивиди - 09.11.2015

Скопје, 9 ноември 2015 (МИА) - Осомничени се три лица од Скопје на возраст 30, 34 и 36 години и се приведени во полициска станица, во врска со оружениот инцидент утрово во Клиничкиот центар во Скопје, при што беше повреден еден лекар.

Тодоров: Нападот врз докторот е криминален чин кој треба да се казни

А1 On - 09.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров попладнево најостро го осуди инцидентот, кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија во Клиничкиот центар каде имало пукање од огнено оружје, при што е повреден еден лекар.

Тодоров: Чувствувам морална одговорност, но вакви ситуации не можат да се спречат

Кајгана - 09.11.2015

Министерот за здравство, Никола Тодоров чувствува морална одговорност за инцидентот што се случи претпладнево на скопската Клиника за дигестивна хирургија, но вели дека вакви ситуации не може да се спречат.

Лекарската комора го осуди инцидентот на дигестивна хирургија

А1 On - 09.11.2015

Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во кој од огнено оружје беше повреден еден лекар.

Лекарската комора го осуди инцидентот на дигестивна хирургија

+инфо - 09.11.2015

Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во кој од огнено оружје беше повреден еден лекар.

Хирургот од Дигестивна со три куршуми бил повреден во надколеницата

Здравство24 - 09.11.2015

Три куршуми завршиле во надколеницата на 39-годишниот хирург од Клиниката за дигестивна хирургија. Според извори на zdravstvo24.mk од хируршките клиники, тој е во стабилна и добра здравствена состојба.

„Вечер“: Пациентката која била сведок неофицијално починала од стрес

Сител - 09.11.2015

Неофицијално, повредениот лекар е од Дигестивна хирургија, дигесативниот хирург Љубомир Огненовиќ , кој е повреден во ногата, но е надовр од животна опасност, а во пукотницата биле повредени уште три лица кои се нашле на местото, а пациентка која во ...

Ранетиот лекар е повреден во нозете, по инцидентот е пренесен на операција

Телеграф - 09.11.2015

Инцидентот се случил утринава на Клиниката за дигестивна хирургија околу 9.30 часот. Неофицијално, мајката на едно од лицата што го извршиле нападот, починала на Клиниката, па поради незадоволство од лекарскиот третман, дошло до расправија со ...

Тројца приведени за инцидентот на Клиника, лекарот надвор од животна опасност

Сител - 09.11.2015

Осомничени се три лица од Скопје на возраст 30, 34 и 36 години и се приведени во полициска станица, во врска со оружениот инцидент утрово во Клиничкиот центар во Скопје, при што беше повреден еден лекар.

Доктор застрелан на Клиниката за абдоминална хирургија - тројца приведени

Канал5 - 09.11.2015

Тројцата напаѓачи утрово во 9.30 минути прво го скршиле стаклото на влезната врата на Одделот за Дигестивна хирургија, а потоа се упатиле кон лекарската соба. Само еден од нив бил вооружен со пиштол.Влегле внатре и вооружениот испукал 4 куршуми, од ...

ТОДОРОВ ЗА ПУКАЊЕТО: Тоа е примитивен чин кој треба да се казни

Телеграф - 09.11.2015

Недозволиво е, би рекол дури и крајно примитивно да се загрозува животот на оној, кој се бори за твојот живот или за животот на твојот близок. Ова е криминален чин, кој треба да се казни, сторителите да се изведат и да одговараат пред закон за тоа ...

Тодоров: Нападот врз докторот е криминален чин кој треба да се казни

Канал5 - 09.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров попладнево најостро го осуди инцидентот, кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија во Клиничкиот центар каде имало пукање од огнено оружје, при што е повреден еден лекар.

Пукање во лекар на клиника

Сител - 09.11.2015

Револтиран за смртта на мајка му скопјанец пукал во хирургот. Скршените стакла и расфрланите столови сведочат за сериозниот инцидент. Заложничката драма се случила утринава околу 9.30 минути на Клиниката за дигестивна хирургија.

Лекарската комора го осуди инцидентот на дигестивна хирургија

Канал5 - 09.11.2015

Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во кој од огнено оружје беше повреден еден лекар.

Лекарската комора го осуди инцидентот на хирургија

Телеграф - 09.11.2015

Во последниве неколку години се зачестени нападите на здравствените работници при што 1.500 доктори или биле изложени на навреди или им се заканувале или пак биле повредени, физички нападнати, рече попладнево претседателот на Лекарската комора проф.

Лекарската комора го осуди инцидентот на дигестивна хирургија

Сител - 09.11.2015

Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во кој од огнено оружје беше повреден еден лекар.

Вечер“: Пациентката која била сведок неофицијално починала од стрес

За Се - 09.11.2015

Неофицијално, повредениот лекар е од Дигестивна хирургија, дигесативниот хирург Љубомир Огненовиќ , кој е повреден во ногата, но е надовр од животна опасност, а во пукотницата биле повредени уште три лица кои се нашле на местото, а пациентка која во ...

Детали за пукањето, еве што навистина се случувало

think.mk - 09.11.2015

Од МВР велат дека во моментот полицијата е на местото на настанот. Неофицијално, повредениот лекар е од Дигестивна хирургија, дигесативниот хирург Љубомир Огненовиќ , кој е повреден во ногата, но е надовр од животна опасност, а во пукотницата биле ...

ВИДЕО од Ургентен каде се случило пукањето

За Се - 09.11.2015

Револтиран за смртта на мајка му скопјанец пукал во хирургот. Скршените стакла и расфрланите столови сведочат за сериозниот инцидент. Заложничката драма се случила утринава околу 9.30 минути на Клиниката за дигестивна хирургија.

Тројца приведени за инцидентот на Клиника, лекарот надвор од животна опасност

Локално - 09.11.2015

Осомничени се три лица од Скопје на возраст 30, 34 и 36 години и се приведени во полициска станица, во врска со оружениот инцидент утрово во Клиничкиот центар во Скопје, при што беше повреден еден лекар.

Докторот Огненовиќ е опериран и е надвор од животна опасност!

Вечер Прес - 09.11.2015

Според последните информации, повредениот хирург Љубомир Огненовиќ е опериран и е надвор од животна опасност. Незадоволен пациент пукал во доктор во Државната болница во Скопје. Според непотврдени информации, има повредени.

Пукање на клиника, едно лице повредено

Макфакс - 09.11.2015

Едно лице е повредено во пукање што се случило утрово околу 9.30 часот на Клиниката за дигестивната хирургија, потврдуваат од МВР. Полицијата привела три лица, едно лице на возраст од 30 година, друго лице на возраст од 36 години и трето лице на ...

МВР потврди, приведени тројца скопјани за инцидентот на Клиника

Република - 09.11.2015

Полицијата приведе три лица поврзани со инцидентот кој утрово се склучи во Клиничкиот центар во Скопје. Како што информираат од МВР за „Република“, приведени се тројца мажи од Скопје на возраст од 30, 34 и 36 години.

МВР потврди, приведени тројца скопјани за инцидентот на Клиника

Вечер Прес - 09.11.2015

Полицијата приведе три лица поврзани со инцидентот кој утрово се склучи во Клиничкиот центар во Скопје. Како што информираат од МВР, приведени се тројца мажи од Скопје на возраст од 30, 34 и 36 години.

„Вечер“: Пациентката која била сведок неофицијално починала од стрес

Курир - 09.11.2015

Неофицијално, повредениот лекар е од Дигестивна хирургија, дигесативниот хирург Љубомир Огненовиќ , кој е повреден во ногата, но е надовр од животна опасност, а во пукотницата биле повредени уште три лица кои се нашле на местото, а пациентка која во ...

Вечер: Нема крај на трагедиите - пациентка сведок на пукањето на Клинички починала од стрес

Press24 - 09.11.2015

Неофицијално, повредениот лекар е од Дигестивна хирургија, дигесативниот хирург Љубомир Огненовиќ , кој е повреден во ногата, но е надовр од животна опасност, а по пукотницата биле приведени уште три лица кои се нашле на местото, а пациентка која во ...

„Вечер“: Пациентката која била сведок неофицијално починала од стрес

Fox.mk - 09.11.2015

Неофицијално, повредениот лекар е од Дигестивна хирургија, дигесативниот хирург Љубомир Огненовиќ , кој е повреден во ногата, но е надовр од животна опасност, а во пукотницата биле повредени уште три лица кои се нашле на местото, а пациентка која во ...

Во пукотницата на Клиника, една пациентка починала од стрес а уште три лица се повредени

Денешен - 09.11.2015

Неофицијално, повредениот лекар е од Дигестивна хирургија, дигесативниот хирург Љубомир Огненовиќ , кој е повреден во ногата, но е надовр од животна опасност, а во пукотницата биле повредени уште три лица кои се нашле на местото, а пациентка која во ...

Ранетиот хирург надвор од животна опасност

МРТ - 09.11.2015

Застрелан хирург на државните клиники во Скопје. Во него стрелал синот на починатата пациентка која синоќа била оперирана на одделението за дигестивна хирургија. По извршената операција, хирургот е во добра здравствена состојба.

Тројца приведени за инцидентот на Клиника, лекарот надвор од животна опасност

Вечер Прес - 09.11.2015

Осомничени се три лица од Скопје на возраст 30, 34 и 36 години и се приведени во полициска станица, во врска со оружениот инцидент утрово во Клиничкиот центар во Скопје, при што беше повреден еден лекар.

Пиштолот е на вештачење, полицијата ги утврдува причините за нападот

Република - 09.11.2015

Tројца скопјани на возраст 30, 34 и 36 години се осомничени и приведени во полициска станица, по оружениот инцидент утрово во Клиничкиот центар во Скопје, при што беше повреден еден лекар.

Пиштолот е на вештачење, полицијата ги утврдува причините за нападот

Курир - 09.11.2015

Tројца скопјани на возраст 30, 34 и 36 години се осомничени и приведени во полициска станица, по вооружениот инцидент утрово во Клиничкиот центар во Скопје, при што беше повреден еден лекар.

Пиштолот е на вештачење, полицијата ги утврдува причините за нападот

Press24 - 09.11.2015

Tројца скопјани на возраст 30, 34 и 36 години се осомничени и приведени во полициска станица, по вооружениот инцидент утрово во Клиничкиот центар во Скопје, при што беше повреден еден лекар.

Тројца приведени за инцидентот на Клиника

Бриф - 09.11.2015

Осомничени се три лица од Скопје на возраст 30, 34 и 36 години и се приведени во полициска станица, во врска со оружениот инцидент утрово во Клиничкиот центар во Скопје, при што беше повреден еден лекар.

Пиштолот е на вештачење, полицијата ги утврдува причините за нападот

Fox.mk - 09.11.2015

Tројца скопјани на возраст 30, 34 и 36 години се осомничени и приведени во полициска станица, по вооружениот инцидент утрово во Клиничкиот центар во Скопје, при што беше повреден еден лекар.

Тодоров: Напад на доктор е криминален чин, без оправдување

Република - 09.11.2015

Според новите измени во Законот за здравствена заштита, за напад врз лекар се одговара како за напад врз службено лице, за што следи казна затвор до 10 години Министерот за здравство, Никола Тодоров, најостро го осуди инцидентот што утринава се ...

Тодоров: Нападот врз докторот мора да биде казнет

Press24 - 09.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров попладнево најостро го осуди инцидентот, кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија во Клиничкиот центар каде имало пукање од огнено оружје, при што е повреден еден лекар.

Тодоров: Чувствувам морална одговорност, но вакви ситуации не можат да се спречат

Макфакс - 09.11.2015

Министерот за здравство, Никола Тодоров чувствува морална одговорност за инцидентот што се случи во понеделникот претпладнето скопската Клиника за дигестивна хирургија, но вели дека вакви ситуации не може да се спречат.

Тодоров: Нападот врз докторот е криминален чин кој треба да се казни

Денешен - 09.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров попладнево најостро го осуди инцидентот, кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија во Клиничкиот центар каде имало пукање од огнено оружје, при што е повреден еден лекар.

Тодоров: Нападот врз докторот е криминален чин кој треба да се казни

Курир - 09.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров попладнево најостро го осуди инцидентот, кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија во Клиничкиот центар каде имало пукање од огнено оружје, при што е повреден еден лекар.

ТОДОРОВ: Нападот врз докторот е криминален чин кој треба да се казни

Fox.mk - 09.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров попладнево најостро го осуди инцидентот, кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија во Клиничкиот центар каде имало пукање од огнено оружје, при што е повреден еден лекар.

Тодоров: Нападот врз докторот е криминален чин кој треба да се казни

Вечер Прес - 09.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров попладнево најостро го осуди инцидентот, кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија во Клиничкиот центар каде имало пукање од огнено оружје, при што е повреден еден лекар.

Три куршуми завршија во доктор, откако роднина на пациентка пукал во него

МРТ - 09.11.2015

Причина за инцидентот е што пациентката починала на клиниката. Првиот човек на дигестивна, вели дека интервенцијата била изведена професионално, а семејството навреме било известено за постопертивните последици...

Лекарската комора го осуди инцидентот на дигестивна хирургија

Вечер Прес - 09.11.2015

Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија на Клиничкиот центар „Мајка Тереза" во кој од огнено оружје беше повреден еден лекар.

Лекарската комора го осуди инцидентот на Дигестивна хирургија

Курир - 09.11.2015

Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во кој од огнено оружје беше повреден еден лекар.

Лекарската комора го осуди инцидентот на дигестивна хирургија

Денешен - 09.11.2015

Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во кој од огнено оружје беше повреден еден лекар.

Лекарската комора го осуди инцидентот на Дигестивна хирургија

Нетпрес - 09.11.2015

Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во кој од огнено оружје беше повреден еден лекар.

Лекарската комора го осуди инцидентот на дигестивна хирургија

Репортер - 09.11.2015

Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во кој од огнено оружје беше повреден еден лекар.

Лекарската комора го осуди инцидентот на Дигестивна хирургија

Press24 - 09.11.2015

Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во кој од огнено оружје беше повреден еден лекар.

ЛК: Над 1.500 лекари биле навредени, повредени или физички нападнати

еМагазин - 09.11.2015

Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во кој од огнено оружје беше повреден еден лекар.

Објавено видеото од Клинички: Бегај да не пукам и во тебе

Press24 - 09.11.2015

Револтиран за смртта на мајка му скопјанец пукал во хирургот. Скршените стакла и расфрланите столови сведочат за сериозниот инцидент. Заложничката драма се случила утринава околу 9.30 минути на Клиниката за дигестивна хирургија.

Објавено видео од Клинички: Бегај да не пукам и во тебе!

Нетпрес - 09.11.2015

Револтиран за смртта на мајка му скопјанец пукал во хирургот. Скршените стакла и расфрланите столови сведочат за сериозниот инцидент. Заложничката драма се случила утринава околу 9.30 минути на Клиниката за дигестивна хирургија.

Пациентката која била сведок при пукањето на клиника, неофицијално починала од стрес

Пулс24 - 09.11.2015

Неофицијално, повредениот лекар е од Дигестивна хирургија, дигесативниот хирург Љубомир Огненовиќ , кој е повреден во ногата, но е надовр од животна опасност, а во пукотницата биле повредени уште три лица кои се нашле на местото, а пациентка која во ...

„Вечер“: Пациентката која била сведок неофицијално починала од стрес

Lider - 09.11.2015

Неофицијално, повредениот лекар е од Дигестивна хирургија, дигесативниот хирург Љубомир Огненовиќ , кој е повреден во ногата, но е надовр од животна опасност, а во пукотницата биле повредени уште три лица кои се нашле на местото, а пациентка која во ...

Тројца приведени за инцидентот на Клиника, лекарот надвор од животна опасност

Lider - 09.11.2015

Осомничени се три лица од Скопје на возраст 30, 34 и 36 години и се приведени во полициска станица, во врска со оружениот инцидент утрово во Клиничкиот центар во Скопје, при што беше повреден еден лекар.

Тодоров: Нападот врз докторот е криминален чин кој треба да се казни

Lider - 09.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров попладнево најостро го осуди инцидентот, кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија во Клиничкиот центар каде имало пукање од огнено оружје, при што е повреден еден лекар.

Лекарската комора го осуди инцидентот на дигестивна хирургија

Lider - 09.11.2015

Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во кој од огнено оружје беше повреден еден лекар.

Тодоров: Нападот врз докторот е криминално дело кое треба да се казни

Пулс24 - 09.11.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров попладнево најостро го осуди инцидентот, кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија во Клиничкиот центар каде имало пукање од огнено оружје, при што е повреден еден лекар.

Лекарската комора го осуди денешниот инцидент!

Пулс24 - 09.11.2015

Лекарската комора на Македонија го осуди инцидентот кој се случи изутрината во Одделението за дигестивна хирургија на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во кој од огнено оружје беше повреден еден лекар.