TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Визите да не бидат замена за интеграцијата во ЕУ“

А1 - 19.07.2009

Партијата Обединети за Македонија и порача на Владата дека визната либерализација не смее да биде замена за евроатлантската ...

Косовската опозиција ја критикува владата за неуспехот со визната либерализација

Алсат-М - 19.07.2009

Косовската опозиција ја критикува Владата дека не прави ништо за да стане дел од групата земји опфатени со либерализацијата на ...

Визната либерализација Огромна придобивка за граѓаните на Македонија

Сител - 19.07.2009

Безвизниот режим значи дека граѓаните можат да патуваат без визи во сите овие држави, но не и да останат да живеат и работат ...

Македонските студенти ќе се ориентираат кон европските универзитети

Вест - 18.07.2009

Вчера, владин тим, составен од вицепремиерот Васко Наумовски, министерот за образование и наука Никола Тодоров и претставници ...

Визна либерализација наместо ЕУ-интеграција?

Утрински - 18.07.2009

Искрено, помина многу време, една и пол година, откако не сум се јавил со напис (т.е.

Студентите без визи ќе можат само да „тркнат“ до ЕУ

Утрински - 18.07.2009

Студентите немаат целосна информација кои ќе бидат придобивките од визната либерализација.

Визната либерализација им отвора врати на студентите

Дневник - 18.07.2009

Поголема мобилност, едукација во европските универзитети, вклучување во образовни програми и научноистражувачки проекти се ...

Партиски реакции

BBC - 17.07.2009

Македонската влада и политичките партии во Македонија го искажаа своето видување за одлуката на Европската комисија да ...

Иванов: Македонија е подготвена за следните чекори кон ЕУ

Вест - 17.07.2009

Претседателот Ѓорге Иванов вчера $ го честиташе на македонската јавност најважниот чекор на патот кон целосно укинување на ...

Без визи, бизнисот тешко ќе ги задржи добрите работници

Утрински - 17.07.2009

По добрата веста од Брисел дека македонските граѓани, конечно, од наредната година ќе можат слободно да патуваат во земјите од ...

Иванов: Сите се заслужни за укинувањето на визите

Утрински - 17.07.2009

„Препораката на Европската комисија за либерализација на визниот режим е јасна потврда дека Македонија е лидер во реформите во ...

Придобивки за студентите од визната либерализација

Алфа - 17.07.2009

Визната либерализација ќе значи можност за поактивно вклучување на студентите во програмите за мобилност на Европската унија ...

Студентите задоволни од визната либерализација

Алсат-М - 17.07.2009

Од најавеното укинување на визите студентите не ја кријат радоста. Ќе имаат шанса да се вклучат во наставно-истражувачките ...

Што добиваат студентите од укинувањето на визите?

Алфа - 17.07.2009

Визната либерализација од нова година, продолжува да создава конфузија – што ќе значи и кој може да искористи од неа.

Косовските Срби се чувствуваат изневерени од визната либерализација

SETimes - 17.07.2009

ПРИШТИНА, Косово -- Србите што живеат во Косово не ги поздравија вестите за визната либерализација во Србија, бидејќи истата ги ...

Иванов: Визната либерализација е потврда дека Македонија е лидер во реформите во оваа област

МРТ - 17.07.2009

Препораката на ЕК за либерализација на визниот режим е јасна потврда дека Македонија е лидер во реформите во оваа област, ...

Иванов: Македонските институции и граѓани можат да бидат горди

Кирилица - 17.07.2009

Нашето општество и институции подготвени за наредните чекори кон ЕУ Претседателот Ѓорге Иванов со честитки до македонските ...

Средба Влада – СПУКМ

Кирилица - 17.07.2009

Главна тема на средбата е визната либерализација Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски ...

Визната либерализација ќе овозможи поголема мобилност на студентите

Кирилица - 17.07.2009

Укинувањето на визите им овозможува на македонските студенти поголема мобилност, едукација на универзитетите во Западна и ...

Србија ќе заштедува по 20 млн евра годишно со визната либерализација

МРТ - 17.07.2009

Укинувањето на шенген-визите на Србија ќе и донесе годишна заштеда од 20 милиони евра, имајќи в предвид дека Србите годишно ...

Визната либерализација ќе ги отвори европските врати и за македонските транспортери

Канал5 - 17.07.2009

Визната либерализација ќе ги отвори европските врати и за македонските транспортери.

Придобивки од визната либерализација за студентите и младите луѓе

Нетпрес - 17.07.2009

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Васко Наумовски и министрите за надворешни работи и за образование и наука, Антонио ...

Придобивки за студентите од визната либерализација

Макфакс - 17.07.2009

Визната либерализација ќе значи можност за поактивно вклучување на студентите во програмите за мобилност на Европската унија ...

Србија ќе заштедува по 20 млн евра годишно со визната либерализација

Макфакс - 17.07.2009

Укинувањето на шенген-визите на Србија ќе и донесе годишна заштеда од 20 милиони евра, имајќи в предвид дека Србите годишно ...

Иванов: Македонија подготвена за интеграција во ЕУ

А1 - 16.07.2009

Препораката на Европската Комисија е јасна потврда дека Македонија е лидер во реформите во оваа област.

Задоволство поради скорото укинување на визите

Deutsche Welle - 16.07.2009

Препораката на Европската комисија за укинување на визите е реален успех на Македонија, изјави македонскиот премиер Никола ...

ЕУ не го дели Западниот Балкан

Deutsche Welle - 16.07.2009

Визната либерализација е согласно постигнатите резултати и ЕУ не го дели Западниот Балкан со тоа што даде ослободување само за ...

Туристичкиот престој ќе заврши работно

Време - 16.07.2009

Валентина Стојанчевска Покрај многуте поволности што ги носи, визната либерализација носи и опасност многу млади и образовани ...

Награда за граѓаните на Македонија

Утрински - 16.07.2009

„Ова е голем успех на нашите граѓани, на Македонија и на европската идеја во Македонија“, изјави вчера премиерот Никола ...

Иванов: Македонија подготвена за целосна интеграција во ЕУ

Телма - 16.07.2009

Препораката на ЕК за либерализација на визниот режим е јасна потврда дека Македонија е лидер во реформите во оваа област, ...

Груевски:Граѓаните го заслужија ова

Дневник - 16.07.2009

Нашите граѓани ја заслужија визната либерализација и ова е успех на европската идеја во Република Македонија, изјави вчера ...

Иванов:Визната либерализација е потврда за реформите

Алсат-М - 16.07.2009

Препораката на ЕК за либерализација на визниот режим е јасна потврда дека Македонија е лидер во реформите во оваа област, ...

Визната либерализација е успех на европската идеја во Македонија

Кирилица - 16.07.2009

Премиерот Никола Груевски од името на Владата и сите граѓани ја поздрави препораката на Европската комисија за укинување на ...

Визната либерализација е потврда дека Македонија е лидер во реформите во оваа област

Сител - 16.07.2009

Препораката на ЕК за либерализација на визниот режим е јасна потврда дека Македонија е лидер во реформите во оваа област, ...

Позитивни реакции за визната либерализација

Канал5 - 16.07.2009

Позитивни реакции за визната либерализација, но и препораки дека уште многу треба да се сработи.

СМК: Да за визната либерализација, не, за промена на името!

Нетпрес - 16.07.2009

Светскиот Македонски Конгрес ја поздрави препораката на Европската Комисија до Советот на министрите и Европскиот Парламент за ...

Иванов – Македонија подготвена за интеграција во ЕУ

Макфакс - 16.07.2009

Препораката на Европската Комисија е јасна потврда дека Македонија е лидер во реформите во оваа област.

Опозицијата задоволна, но со предупредувања

А1 - 15.07.2009

Опозицијата задоволна од одлуката за визна либерализација, но предупредува - Владата да не ја злоупотребува како алиби за ...

Милошоски ја поздрави одлуката на Европската Комисија

Р.С.Европа - 15.07.2009

Препораката на Европската Комисија за визната либерализација за Република Македонија ќе значи повеќе слобода а за македонските ...

Груевски ја поздрави препораката на Европската Комисија

Р.С.Европа - 15.07.2009

Премиерот Никола Груевски денеска од името на Владата и граѓаните ја поздрави препораката на Европската комисија за укинување ...

Груевски: успех на европската идеја во Македонија

Телма - 15.07.2009

Премиерот Никола Груевски денеска од името на Владата и сите граѓани ја поздрави препораката на Европската комисија за ...

Милошоски: Визната либерализација ќе значи повеќе слобода и достоинство за македонските граѓани

Алсат-М - 15.07.2009

Официјалната одлука на Европската комисија за визната либерализација за Република Македонија ќе значи повеќе слобода, а за ...

Груевски: Визната либерализација е успех на европската идеја во Македонија

Алсат-М - 15.07.2009

Премиерот Никола Груевски денеска од името на Владата и сите граѓани ја поздрави препораката на Европската комисија за ...

Пратениците ја поздравија одлуката за визна либерализација

Алсат-М - 15.07.2009

Мнозинството пратеници во Собранието сметаат дека со предлогот на Европската Комисија за либерализација на визниот режим, на ...

Со визната либерализација повеќе слобода за македонските граѓани

Кирилица - 15.07.2009

Официјалната одлука на Европската комисија за визната либерализација за Република Македонија ќе значи повеќе слобода, а за ...

ЛДП: Владата да не ја злоупотребува визната либерализација

Кирилица - 15.07.2009

Партијата бара итно исполнување на обврските за отпочнување на преговори со ЕУ Либерално демократската партија на денешната ...

Што значи визната либерализација?

Кирилица - 15.07.2009

Граѓаните ќе мора да исполнуваат одредени услови за безвизно патување Големо олеснување но не и апсолутна слобода на движењето- ...

Македонските пратеници ја поздравија одлуката за визна либерализација

Сител - 15.07.2009

Пратениците од македонското Собрание денеска ја поздравија одлуката за визната либерализација за Македонија, но без исклучок ...

Македонските пратеници ја поздравија одлуката за визна либерализација

Кирилица - 15.07.2009

Пратениците од македонското Собрание денеска ја поздравија одлуката за визната либерализација за Македонија, но без исклучок ...

Обраќање на претседателот на Владата никола груевски

Сител - 15.07.2009

The Great Design, или Големиот план поставен уште пред 50 години од големиот европски визионер Шуман, понуди јасна визија за ...

Груевски ја поздрави одлуката на Европската Комисија

Канал5 - 15.07.2009

Претседателот на Владата Никола Груевски ја поздрави одлуката на Европската Комисија.

Валеро: Мислам дека визната либерализација што ја препорача ЕК е резултат на еден успех на РМ

Канал5 - 15.07.2009

Ѓорѓи Томиќ: Дали заслужената визна либерализација е предност во процесот на приближување кон Европската Унија, значи ли ...

Груевски: Визната либерализација е успех на европската идеја во Македонија

МРТ - 15.07.2009

Премиерот Никола Груевски денеска од името на Владата и сите граѓани ја поздрави препораката на Европската комисија за ...

Груевски: Македонија се отвора кон светот

Макфакс - 15.07.2009

Препораката на Европската комисија (ЕК) за укинување на визите е реален успех на Македонија.

„Надвор од балканското гето“

Deutsche Welle - 14.07.2009

Тоа што сега ЕУ им ветува визна либерализација на Србија, Црна Гора и Македонија е исправна и веќе одамна неопходна мерка.

Во Европа по подобар живот?

Р.С.Европа - 13.07.2009

Експертите очекуваат дека визната либерализација ќе донесе социјално празнење на Македонија.