TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пратениците стартуваа „гушнати“ од демонстранти!

Утрински - 26.06.2011

Шефот на државата, Ѓорге Иванов, деновиве ќе му го додели мандатот за составување влада на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, откако изминатиот викенд беше конституиран новиот парламент и избран ...

Трајко Вељаноски останува претседател на Собранието

Inpress - 26.06.2011

Скопјe, 26. јуни 2011 (ИНПРЕС) Досегашниот претседател на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски останува на функцијата прв човек на македонскиот Парламент и во новиот четири годишен ...

Вељаноски реизбран за претседател на Собранието

Вечер Прес - 26.06.2011

Седмиот состав на Парламентот ќе биде потврда за новата политичка зрелост на Македонија, изјави Вељаноски по реизборот Собранието на Република Македонија на првата конститутивна седница едногласно ги ...

Вељаноски избран за претседател на Собранието

А1 - 25.06.2011

По долга жолчна дебата, пратениците попладнево го избраа Трајко Вељаноски за претседател на Собранието на Република Македонија.

Започна конститутивната седница на Собранието

А1 - 25.06.2011

Новиот состав на Собранието на Република Македонија ја започна конститутивната седница, со која претседава најстариот пратеник Љубисав Иванов-Ѕинго.

Верификувани мандатите на новоизбраните пратеници

А1 - 25.06.2011

Собранието на конститутивната седница ги веривикуваше мандатите на 123- те новоизбрани пратеници на предвремените парламентарни избори одржани на 5 јуни.

Вељаноски предложен за претседател и на новиот собраниски состав

Алсат-М - 25.06.2011

Досегашниот претседател на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски е предложен за прв човек и на новиот пратенички состав.

Конституиран новиот парламент

Телма - 25.06.2011

Собранието на Република Македонија на денешната прва конститутивна седница едногласно ги верификува мандатите на новите 123 пратеници и повторно го избра Трајко Вељаноски за претседател на ...

Конститутивна седница на седмиот состав на Собранието на Македонија

Алсат-М - 25.06.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи првата конститутивна седница на новиот состав на Парламентот, на која ќе биде избран и новиот претседател на законодавниот дом.

Конститутивната седница на Собранието на Република Македонија

Канал5 - 25.06.2011

По вонредните парламентарни денеска напладне ќе се одржи конститутивната седница на Собранието на Република Македонија. На седницата ќе биде избран и новиот претседател на парламентот.

Македонија - Владата само во главите на Ахмети и на Груевски

Време - 25.06.2011

Тони Ангеловски Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, вчера доцна попладне на директна средба ги договараа деталите за составот на новата владина коалиција.

Конститутивна седница на седмиот состав на Собранието на Макеоднија

Дневник - 25.06.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи првата конститутивна седница на новиот состав на Парламентот, на која ќе биде избран и новиот претседател на законодавниот дом .

Почна конститутивната седница на Собранието на Македонија

Алсат-М - 25.06.2011

Со интонитање на државната химна и со усвојување на дневниот ред, попладнево почна првата конститутивна седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија.

Конституиран седмиот парламентарен состав со 123 пратеници

Канал5 - 25.06.2011

Според неофицијални информации, претседателското место во Собранието останува на ВМРО –ДПМНЕ. Како најизвесна опција за функцијата претседател на Собранието, досегашниот спикер Трајко Вељаноски.

Се конституира македонското Собрание

Deutsche Welle - 25.06.2011

Собранието на Македонија на конститутивната седница ги верификува мандатите на новите пратеници. На првиот ден од нивната работа, демонстрантите против полициско насилство поднесоа граѓанска ...

Маратонска конститутивна седница – Вељаноски кандидат за собраниски спикер

Канал5 - 25.06.2011

Иако конститутивните седници вообичаено имаат свечен карактер, ова е една од најдолгите конститутивни седници досега. Седницата овој пат се оддолжува, најпрво поради тоа што подолго траеше ...

Вељаноски останува претседател на Собранието

Алсат-М - 25.06.2011

Собранието на Република Македонија на денешната прва конститутивна седница едногласно ги верификува мандатите на новите 123 пратеници и повторно го избра Трајко Вељаноски за претседател на ...

Верификувани мандатите на новите 123 пратеници во Собранието на Македонија

Алсат-М - 25.06.2011

Собранието на Република Македонија на денешната прва конститутивна седница едногласно ги верификува мандатите на новите 123 пратеници во законодавниот дом.

Трајко Вељаноски избран за претседател на Собранието на Македонија

Канал5 - 25.06.2011

Претседателот Трајко Вељаноски порача дека Собранието останува гарант на државните интереси на Република Македонија, реформите остануваат приоритет на патот кон евроатланските интеграции.

Се конститутира седмиот состав на Собранието на Македонија

Дневник - 25.06.2011

Со интонитање на државната химна и со усвојување на дневниот ред, попладнево почна првата конститутивна седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија.

Верификувани мандатите на новите 123 пратеници во Собранието

Дневник - 25.06.2011

Собранието на Република Македонија на денешната прва конститутивна седница едногласно ги верификува мандатите на новите 123 пратеници во законодавниот дом.

Пратениците расправаат за изборот на Вељаноски за прв човек на Собранието

МРТ - 25.06.2011

Во Парламентот во тек е седница на која се расправа за изборот на досегашниот претседател на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за прв човек на новиот пратенички состав.

Вељаноски останува претседател на Собранието

МРТ - 25.06.2011

Собранието на Република Македонија на денешната прва конститутивна седница едногласно ги верификува мандатите на новите 123 пратеници и повторно го избра Трајко Вељаноски за претседател на ...

Вељаноски останува претседател на Собранието

Сител - 25.06.2011

Собранието на Република Македонија на денешната прва конститутивна седница едногласно ги верификува мандатите на новите 123 пратеници и повторно го избра Трајко Вељаноски за претседател на ...

Вељаноски повторно претседател на Собранието

Р.С.Европа - 25.06.2011

Собранието откако ги верификува мандатите на новите 123 пратеници повторно го избра Трајко Вељаноски за претседател на законодавниот дом.

Вељаноски предложен за претседател на Собранието

Курир - 25.06.2011

Досегашниот претседател на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски е предложен за прв човек и на новиот пратенички состав.

Денеска избор на претседател на Собранието

Курир - 25.06.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи првата конститутивна седница на новиот состав на Парламентот, на која ќе биде избран и новиот претседател на законодавниот дом.

Почна конститутивната седница на новиот собраниски состав

МРТ - 25.06.2011

Со интонитање на државната химна и со усвојување на дневниот ред, попладнево почна првата конститутивна седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија.

Конститутивна седница на новиот парламент

Inpress - 25.06.2011

Скопје, 25. јуни 2011 (ИНПРЕС) Денеска ќе се одржи конститутивната седница на новиот Парламент на која ќе се верификуваат мандатите на 123.

Денеска конститутивна седница на Собранието на Македонија

Р.С.Европа - 25.06.2011

Конститутивната седница на седмиот собраниски состав ќе почне денеска сабота на пладне, на истекот на законски предвидениот рок.

Конститутивна седница на седмиот состав на Собранието на Македонија

Сител - 25.06.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи првата конститутивна седница на новиот состав на Парламентот, на која ќе биде избран и новиот претседател на законодавниот дом.

Конститутивна седница на новото Собрание

Кајгана - 25.06.2011

Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи денеска во 12 часот, а со неа, според праксата, ќе претседава најстариот пратеник Љубисав Иванов - Ѕинго.

Почна конститутивната седница на седмиот состав на Собранието на Македонија

Сител - 25.06.2011

Со интонитање на државната химна и со усвојување на дневниот ред, попладнево почна првата конститутивна седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија.

Конститутивната седница на новиот собраниски состав

Р.С.Европа - 25.06.2011

Со интонитање на државната химна и со усвојување на дневниот ред, попладнево почна првата конститутивна седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија.

Светлана Јакимовска нов претседател на верификационата комисија на Собранието

Нетпрес - 25.06.2011

Со 110 гласа “за“ и ниту еден “против“ или “воздржан“, пратениците во Собранието на Македонија го изгласаа составот на Верификационата комисија.

Формирана Верификационата комисија

Курир - 25.06.2011

На денешната конститутивна седница на Собранието на Република Македонија беа избрани претседателот и членовите на Верификационата комисија.

Протесните барања доставени до Собранието

Алфа - 25.06.2011

Групата млади, кои деновиве континуирано протестираат против полициското насилство, поднесоа граѓанска иницијатива до пратениците на новото Собрание и побараа таа да се најде на дневен ред.

Седницата прекината, ќе продолжи за еден час

+инфо - 25.06.2011

Насјтариот пратеник во новиот парламентарен состав, Љубисав Иванов - Ѕинго, туку што ја прекина конститутивната седница, чие продолжение го закажа за еден час, бидејќи за тоа време Верификационата ...

Протестните барања доставени до Собранието

Кајгана - 25.06.2011

Групата млади, кои деновиве континуирано протестираат против полициското насилство, предмалку поднесоа граѓанска иницијатива до пратениците на новото Собрание и побараа таа да се најде на дневен ред.

Градоначалниците избрани за пратеници ја кочат конститутивната седница

+инфо - 25.06.2011

Четириесет и пет минути доцни продолжението на конститутитивната седница на Собранието. Се претпоставува дека тоа се должи поради седумината градоначалници избрани за пратеници на парламентарните ...

Верификувани мандатите на новите пратеници

Курир - 25.06.2011

Собранието на Република Македонија на денешната прва конститутивна седница едногласно ги верификува мандатите на новите 123 пратеници во законодавниот дом.

Конститутивна седница на седмиот состав на Собранието на Макеоднија

МРТ - 25.06.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи првата конститутивна седница на новиот состав на Парламентот, на која ќе биде избран и новиот претседател на законодавниот дом.

Верификуван мандатот на новите 123 пратеници

Нетпрес - 25.06.2011

Македонското Собрание на конститутивната сединца ги верификуваше мандатите на новите 123 пратеници. Откако беше разгледан извештајот на Државната изброна комисија со конечните резултати од ...

Верификувани мандатите на новите 123 пратеници во Собранието на Македонија

МРТ - 25.06.2011

Собранието на Република Македонија на денешната прва конститутивна седница едногласно ги верификува мандатите на новите 123 пратеници во законодавниот дом.

Верификувани мандатите на новите 123 пратеници во Собранието на Македонија

Сител - 25.06.2011

Собранието на Република Македонија на денешната прва конститутивна седница едногласно ги верификува мандатите на новите 123 пратеници во законодавниот дом.

Верификувани мандатите на новите 123 пратеници

Р.С.Европа - 25.06.2011

Собранието на денешната прва конститутивна седница едногласно ги верификува мандатите на новите 123 пратеници . Предлогот за верификација на мандатите го даде Верификациската комисија, формирана на ...

Вељановски старо-нов претседател на Собранието

+инфо - 25.06.2011

Трајко Вељановски повторно ќе биде нов претседател на Собранието, на предлог на Комисијата за избори и именувања, која беше изгласана со 118 гласа „за“ и два гласа „против“.

Вељаноски пак предложен за претседател на Собранието

Р.С.Европа - 25.06.2011

Досегашниот претседател на Собранието на Трајко Вељаноски е предложен за прв човек и на новиот пратенички состав Koмисијата за прашања на изборите и именувањата предлогот ќе го достави до Собранието ...

Верификувани мандатите на новите пратеници

Press24 - 25.06.2011

Собранието на Република Македонија на денешната прва конститутивна седница едногласно ги верификува мандатите на новите 123 пратеници во законодавниот дом.

Пратениците расправаат за изборот на Вељаноски за прв човек на Собранието

Сител - 25.06.2011

Во Парламентот во тек е седница на која се расправа за изборот на досегашниот претседател на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за прв човек на новиот пратенички состав.

Верификувани мандатите на новите пратеници

Inpress - 25.06.2011

Скопје, 25. јуни 2011 (ИНПРЕС) Собранието на Република Македонија на денешната прва конститутивна седница едногласно ги верификува мандатите на новите 123 пратеници во законодавниот дом.

Конститутивна седница и избор на претседател на Собранието

Нетпрес - 25.06.2011

Во Собранието денеска ќе се одржи првата конститутивна седница на новиот состав на Парламентот, на која ќе биде избран и новиот претседател на законодавниот дом.

Вељаноски реизбран за претседател на Собранието

Нетпрес - 25.06.2011

Собранието на Македонија на денешната прва конститутивна седница го реизбра Трајко Вељаноски за спикер на македонското Собрание ги верификуваше мандатите на новите 123 пратеници.

Вељаноски доби нов мандат

Курир - 25.06.2011

Досегашниот претседател на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски е реизбран на функцијата. Трајко Вељаноски е старо-новиот претседател на Собранието на Македонија.

Собранието конституирано - Претседателот избран

Р.С.Европа - 25.06.2011

По верификацијата на мандатите на новите парламентарци - Трајко Вељановски повтроно избран за Претседател Верифдикувани се мандатите на 123 пратеници на денешната конститутивна собраниска седница по ...

Вељаноски повторно избран за собраниски спикер

Press24 - 25.06.2011

Трајко Вељаноски доби нов мандат од пратениците за претседателското столче во македонското Собрание. Со 70 гласа за, 47 против и двајца воздржани, досегашниот спикер во парламентот доби уште еден ...

Вељаноски: Да го развиваме политичкиот плурализам и да го јакнеме консензусот

Сител - 25.06.2011

Со 70 гласови ЗА, два воздржани, и 47 против, Трајко Вељаноски е избран за претседател на законодавниот дом. - Довербата што ми ја искажавте, избирајќи ме на функцијата претседател на седмиот состав ...

Конституирано собранието, Вељановски ново-стар спикер

Алфа - 25.06.2011

Конституиран парламент и ново-стар претседател на Собранието - Македонија го доби седмиот пратенички состав и Трајко Вељановски за спикер - избран без поддршка од опозицијата.

Конститутивна седница на седмиот состав на Собранието на Макеоднија

Алфа - 25.06.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи првата конститутивна седница на новиот состав на Парламентот, на која ќе биде избран и новиот претседател на законодавниот дом.

Денеска конститутивна седница на Собранието

Press24 - 25.06.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи првата конститутивна седница на новиот состав на Парламентот, на која ќе биде избран и новиот претседател на законодавниот дом.

Трајко Вељаноски предложен за претседател на Собранието

Сител - 25.06.2011

Досегашниот претседател на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски е предложен за прв човек и на новиот пратенички состав.

Протесните барања доставени до Собранието

Точка - 25.06.2011

Групата млади, кои деновиве континуирано протестираат против полициското насилство, предмалку поднесоа граѓанска иницијатива до пратениците на новото Собрание и побараа таа да се најде на дневен ред.

Верификувани мандатите на новоизбраните пратеници

Точка - 25.06.2011

Собранието на конститутивната седница ги веривикуваше мандатите на 123- те новоизбрани пратеници на предвремените парламентарни избори одржани на 5 јуни.

Започна конститутивната седница на Собранието

Точка - 25.06.2011

Новиот состав на Собранието на Република Македонија ја започна конститутивната седница, со која претседава најстариот пратеник Љубисав Иванов-Ѕинго.

Светлана Јакимовска нов претседател на верификационата комисија на Собранието

Точка - 25.06.2011

Со 110 гласа “за“ и ниту еден “против“ или “воздржан“, пратениците во Собранието на Македонија го изгласаа составот на Верификационата комисија.

Вељаноски избран за претседател на Собранието

Sky - 25.06.2011

По долга жолчна дебата, пратениците попладнево го избраа Трајко Вељаноски за претседател на Собранието на Република Македонија.

Трајко Вељаноски останува претседател на Собранието

eReporter - 25.06.2011

Македонското Собрание денеска на конститутивната седница го избра Трајко Вељаноски за свој претседател. За предлогот гласаа 70, пратеници, против беа 47, а двајца беа воздржани.

Конститутивна седница на седмиот состав на Собранието на Македонија

Идивиди - 25.06.2011

Скопје, 22 јуни 2011 (МИА) - Во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи првата конститутивна седница на новиот состав на Парламентот, на која ќе биде избран и новиот претседател на ...

Верификувани мандатите на новите пратеници во Собранието на Р.М

Идивиди - 25.06.2011

Скопје, 22 јуни 2011 (МИА) - Собранието на Република Македонија на денешната прва конститутивна седница едногласно ги верификува мандатите на новите 123 пратеници во законодавниот дом.

Собранието по старо: Кавга уште на првата седница

eReporter - 25.06.2011

Во стар добро познат стил новите пратениците на македонското Собрание продолжија каде што застанаа нивните претходници, со кавги.

Верификувани пратеничките мандати

eReporter - 25.06.2011

Македонското Собраниетоденеска на својата конститутивна седница едногласно ги верификува мандатите на новите 123 пратеници.

Парламентарците доаѓаат утре

Утрински - 24.06.2011

Нови личности, но и многу познати лица утре ќе се појават во пленарната сала, 20 дена по одржувањето на предвремените парламентарни избори за да ја одржат конститутивната седница на седмиот парламент.

Македонија - Собранието ќе се сопнува на Бадентер

Време - 24.06.2011

Јасминка Догова Во новиот парламент, кој ќе се конституира в сабота, нема да биде едноставно да се обезбеди Бадентерово мнозинство иако, како што велат од партијата на Али Ахмети, на дневен ред во ...

Утре ќе се бира претседател на Собранието

Курир - 24.06.2011

Утре во 12.00 часот избраните пратеници ќе влезат во Законодавниот дом и ќе ја одржат конститутивната седница. Оваа седница ќе ја води пратеникот Љубисав Иванов Ѕинго кој што е најстар и кој што има ...

Утре конститутивна седница на Собранието

Press24 - 24.06.2011

Утре во 12.00 часот избраните пратеници ќе влезат во Законодавниот дом и ќе ја одржат конститутивната седница. Седницата ќе ја води пратеникот Љубисав Иванов Ѕинго како најстар пратеник со најдолг ...

Македонија - Конститутивната седница в сабота

Време - 23.06.2011

Конститутивна седница за новиот собраниски состав ќе се одржи в сабота точно напладне, било договорено на вчерашната средба на досегашниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, со претставници ...

Седми парламент - в сабота точно напладне

Утрински - 23.06.2011

Новите 123 пратеници в сабота точно напладне ќе почнат да го трошат четиригодишниот мандат. Со конститутивна седница ќе претседава најстариот пратеник - Љубисав Иванов-Ѕинго (75), кој во парламентот ...

Собранието подготвено за новиот пратенички состав

Сител - 23.06.2011

Се е подготвено за конститутивната седница на новиот собраниски состав. Комплетно се завршени градежните активности во внатрешноста на законодавниот дом. Два дена пред седницата собранието празно.

Собранието во сабота, Владата при крај

Sky - 23.06.2011

Конститутивната седница на новиот собраниски состав ќе се одржи во сабота напладне. Договорот беше постигнат на координацијата меѓу претставниците на политичките партии што добија мандат во новиот ...

Протоколот на првата седница

Н.Македонија - 23.06.2011

Новите 123 пратеници првпат ќе седнат во собраниските клупи напладне в сабота. Тие вчера од Државната изборна комисија ги подигнаа потврдите со кои докажуваат дека на изборите на 5 јуни освоиле ...

Конститутивна седница на Собранието во сабота

А1 - 22.06.2011

Многу комбинации но и многу голема тајност за Новиот кабинет на старо-новите коалициски партнери. Иако останува договорот за најжешките прашања сепак, велат наши извори бргу ќе се соопштат и ...

Новиот парламент ќе се конституира в сабота

Канал5 - 22.06.2011

Новиот парламент ќе се конституира в сабота. Ова денеска кај претседателот на Собранието Вељановски, го договорија - претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ, ДПА и НДП- Бонева, Макрадули, Талат ...

Во сабота конститутивна седница на новиот парламент

Телма - 22.06.2011

Во сабота напладне ќе се одржи конститутивната седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија, беше договорено на денешната работна средба во Кабинетот на актуелниот претседател на ...

Средба за конституирање на новиот состав на Парламентот

Утрински - 22.06.2011

Во Собранието на Република Македонија напладне ќе се одржи подготвителен состанок во пресрет на одржувањето на конститутивната седница на новиот состав на македонскиот Парламент.

Конститутивната седница на Собранието в сабота

Утрински - 22.06.2011

В сабота напладне ќе се одржи конститутивната седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија, беше договорено на денешната работна средба во Кабинетот на актуелниот претседател на ...

Средба за конституирање на новиот состав на Парламентот

Дневник - 22.06.2011

Во Собранието на Република Македонија напладне ќе се одржи подготвителен состанок во пресрет на одржувањето на конститутивната седница на новиот состав на македонскиот Парламент.

Конститутивната седница на Собранието в сабота

Дневник - 22.06.2011

В сабота напладне ќе се одржи конститутивната седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија, беше договорено на денешната работна средба во Кабинетот на актуелниот претседател на ...

Подготовки за конститутивната седница на парламентот

Алсат-М - 22.06.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе се одржи подготвителен состанок во пресрет на одржувањето на конститутивната седница на новиот состав на македонскиот Парламент.

Првата седница на новото Собрание во сабота

Алсат-М - 22.06.2011

Во сабота напладне ќе се одржи конститутивната седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија, беше договорено на денешната работна средба во Кабинетот на актуелниот претседател на ...

Македонија - Градоначалниците заглавија во мандатите

Време - 22.06.2011

Тони Ангеловски Седумтемина градоначалници што се откажаа од местото во парламентот, кое го добија на изборите на 5 јуни, ја сопираат конститутивната седница на Собранието.

Конститутивната седница на новиот состав на Собранието на РМ во сабота

МРТ - 22.06.2011

Во сабота напладне ќе се одржи конститутивната седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија, беше договорено на денешната работна средба во Кабинетот на актуелниот претседател на ...

Претставници од парламентарните партии на средба кај Вељаноски

Курир - 22.06.2011

Во пресрет на одржувањето на конститутивната седница на новиот состав на македонското Собрание, денес ќе се одржи подготвителен состанок.

Подготвителна средба за новиот состав на македонскиот Парламент

Алфа - 22.06.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе се одржи подготвителен состанок во пресрет на одржувањето на конститутивната седница на новиот состав на македонскиот Парламент.

Собранието ќе се конституира во сабота напладне

Press24 - 22.06.2011

На денешниот координативен состанок кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски било заклучено конститутивната седница на Законодавниот дом да се одржи во сабота во 12.00 часот.

Во сабота првата седница на новото Собрание

Кирилица - 22.06.2011

Во сабота напладне ќе се одржи конститутивната седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија, беше договорено на денешната работна средба во Кабинетот на актуелниот претседател на ...

Подготовки во Собрание во пресрет на конститутивната седница

Нетпрес - 22.06.2011

Денеска напладне во Собранието на Република Македонија ќе се одржи подготвителен состанок во пресрет на одржувањето на конститутивната седница на новиот состав на македонскиот Парламент.

Подготвителен состанок кај Вељаноски

Кајгана - 22.06.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во пресрет на конститутивната седница на новиот парламентарен состав, за денеска закажа подготвителен состанок со претставници од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ, ...

Партиите се договараат со Вељановски и Ѕинго за конститутивната седница на Собранието

+инфо - 22.06.2011

По еден претставник на парламентарните политички партии, меѓу кои се ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ, ДПА и НДП, во секој момент треба да почнат работен состанок во кабинетот на собранискиот спикер, Трајко ...

Подготвителен состанок за конститутивна седница

Алфа - 22.06.2011

Во Собранието на Република Македонија започна подготвителниот состанок за прецизирање на тајмингот на конститутивната седница.

Подготвителна средба за конституирање на новиот состав на македонскиот Парламент

Сител - 22.06.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе се одржи подготвителен состанок во пресрет на одржувањето на конститутивната седница на новиот состав на македонскиот Парламент.

Во сабота ќе биде конституирано новото Собрание

Р.С.Европа - 22.06.2011

Во сабота напладне ќе се одржи конститутивната седница на новиот состав на Парламентот. На седницата ќе биде избран новиoт Претседател на Сoбранието.

Во сабота напладне конститутивна седница

Курир - 22.06.2011

На денешниот координативен состанок кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски било заклучено конститутивната седница на Законодавниот дом да се одржи во сабота во 12.00 часот.

Подготвителна средба за конституирање на новиот Парламент

Кирилица - 22.06.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе се одржи подготвителен состанок во пресрет на одржувањето на конститутивната седница на новиот состав на македонскиот Парламент Претседателот ...

Конститутивната седница на новиот состав на Собранието во сабота

Нетпрес - 22.06.2011

Конститутивната седница на Собранието на Република Македонија ќе се одржи на последниот законски рок, во сабота на 25 јуни.

Конституитивната седница во сабота

+инфо - 22.06.2011

Конституитивната седница на новоизбранито собрание ќе се одржи во сабота - последниот ден од законски предвидениот рок до 25 јуни, се договориле парламентарните политички партии на денешната средба ...

Дали во сабота ќе се избере нов претседател на Собранието?

+инфо - 22.06.2011

Избор на претседател на собранието ќе биде четврта точка на дневен ред на конституитивната седница на новиот парламентарен состав, која ќе се одржи во сабота, откако претходно ќе се изберат ...

Подготвителна средба за конституирање на новиот состав на Парламентот

МРТ - 22.06.2011

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе се одржи подготвителен состанок во пресрет на одржувањето на конститутивната седница на новиот состав на македонскиот Парламент.

Во сабота - конститутивна седница на новиот парламент

Inpress - 22.06.2011

Скопје, 22. јуни 2011 (ИНПРЕС) Во сабота ќе се одржи конститутивната седница на новиот Парламент. Во Собранието на Република Македонија денеска се одржа подготвителен состанок на кој кај досегашниот ...

Собранието во сабота, Владата при крај

Алфа - 22.06.2011

Конститутивната седница на новиот собраниски состав ќе се одржи во сабота напладне. Договорот беше постигнат на координацијата меѓу претставниците на политичките партии што добија мандат во новиот ...

Подготовки за конституирањето на Собранието

Press24 - 22.06.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во пресрет на конститутивната седница на новиот парламентарен состав, за денеска закажа подготвителен состанок со претставници од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ, ...

Конститутивната седница на новиот состав на Собранието во сабота

Сител - 22.06.2011

Во сабота напладне ќе се одржи конститутивната седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија, беше договорено на денешната работна средба во Кабинетот на актуелниот претседател на ...

Новиот парламент ќе се конституира в сабота

Канал 77 - 22.06.2011

Ова денеска кај претседателот на Собранието Вељановски, го договорија - претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ, ДПА и НДП- Бонева, Макрадули, Талат Џафери, Имер Алиу и Имер Изет.

Конститутивната седница на Собранието в сабота

Sky - 22.06.2011

В сабота напладне ќе се одржи конститутивната седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија, беше договорено на денешната работна средба во Кабинетот на актуелниот претседател на ...

Конститутивната седница во сабота

Точка - 22.06.2011

Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи во сабота во 12 часот, а со неа ќе претседава најстариот парламентарец Љубисав Иванов - Ѕинго.

Вељаноски очекува новиот парламент да ја внесе Македонија во НАТО и ЕУ

Точка - 22.06.2011

Пратениците од новиот парламентарен состав денеска ги подигаат од Државната изборна комисија (ДИК) уверенијата за пратеничката функција.

Подготвителен состанок кај Вељаноски

Точка - 22.06.2011

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во пресрет на конститутивната седница на новиот парламентарен состав, за денеска закажа подготвителен состанок со претставници од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ, ...

В сабота прва седница на новото Собрание

Н.Македонија - 22.06.2011

Седницата најверојатно ќе се одржи в сабота, на последниот ден од уставниот рок, потврдуваат извори од собраниските служби што добиле СМС-известување да бидат подготвени да работат за време на ...

Подготвителна средба за конституирање на новиот состав на македонскиот Парламент

Идивиди - 22.06.2011

Скопје, 22 јуни 2011 (МИА) - Во Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе се одржи подготвителен состанок во пресрет на одржувањето на конститутивната седница на новиот состав на ...

Конститутивната седница на новиот состав на Собранието на РМ во сабота

Идивиди - 22.06.2011

Скопје, 22 јуни 2011 (МИА) - Во сабота напладне ќе се одржи конститутивната седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија, беше договорено на денешната работна средба во Кабинетот на ...

Нов Парламент в сабота

eReporter - 22.06.2011

В сабота ќе се одржи конститутивната седница на Собранието на Република Македонија Со седницата ќе претседава Љубисав Иванов Ѕинго, кој што е најстар пратеник во Собранието.

Преговорите за владата на половина пат - утре ќе се договара конститутивната седница на Собранието

Канал5 - 21.06.2011

Неофицијално утре кај собранискиот спикер Трајко Вељановски на работен состанок ќе се сретнат претставници на двете коалиции ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и на трите политички партии ДУИ, ДПА и НДП.

И Бадентер ќе ги тера на компромиси

Утрински - 21.06.2011

Најмалку 35 пратеници би требало да го сочинуваат Бадентеровото мнозинство во седмиот парламентарен состав, кој ќе се конституира во некој од наредните денови.

Пратениците неделава ќе тргнат на работа

Утрински - 21.06.2011

Новоизбраните пратеници треба да го почнат мандатот до крајот на неделава, иако досегашниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, се' уште ја нема закажано конститутивната седница.

Македонија - Новиот парламент утре или в четврток

Време - 21.06.2011

Конститутивната седница на македонското Собрание, на која треба да се верификуваат мандатите на новите 123 пратеници, вклучувајќи ги за првпат и пратениците од дијаспората, кои беа избрани на ...

Партиите утре на подготвителна седница во собранието

+инфо - 21.06.2011

Политичките партии, чии кандидати за пратеници на парламентарните избори на 5 јуни влегоа во собранието, утре околу пладне треба да одржат подготвителна седница, на која треба да се договорат за ...

Пишман-градоначалниците го кочат Собранието

Алфа - 20.06.2011

Седумтемина градоначалници што се откажаа од пратеничката функција ја кочат конститутивната седница на Собранието. Според информации на АЛФА, собраниските служби не знаат како да постапат по ...

Што од новиот Парламент?

Р.С.Европа - 20.06.2011

Наредните денови треба да се одржи конститутивна седница на новиот Парламент. Опозицијата најавува повпечатлива позиција.

Конститутивната седница на новото Собрание в среда или в четврток

+инфо - 20.06.2011

Конституитивната седница на македонското собрание, на која треба да се верификуваат мандатите на 123-те пратеници избрани на парламентарните избори на 5 јуни, ќе се одржи во среда или во четврток ...