TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пратениците пак ќе ја укинат злоупотребата на службената должност

Вест - 13.05.2006

ПАРЛАМЕНТОТ НЕ ГО РЕЦКА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ Ако пратениците повторно го укинуваат делото злоупотреба на службената должност, тогаш претседателот Бранко Црвенковски ќе мора да потпише указ Измената на кривичниот законик, што се однесува на дефинирањето на делото злоупотреба на службената должност, за кое ...

Макрадули се чуди кои експерти го советувале Црвенковски

Утрински - 13.05.2006

Откако претседателот на државата не ги потпиша спорните измени на Кривичниот законик ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Шефот на пратеничката група на СДСМ, Јани Макрадули, вчера преку медиумите го потсети претседателот на државава, Бранко Црвенковски, кој не ги потпиша спорните измени во Кривичниот законик, дека ...

СДСМ се „пере“ со адвокатот на Црвенковски

Време - 13.05.2006

ОТКАКО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НЕ ГО ПОТПИША УКАЗОТ Александра М. Митевска Никола Поленак, адвокатот на претседателот Бранко Црвенковски во спорот против уредникот на „Фокус“, рекол дека е во ред амандманот со кој се преформулира одредбата од Кривичниот законик за злоупотреба на службената положба.

Службената злоупотреба пак пред пратениците

Дневник - 13.05.2006

Ако пратениците повторно го изгласаат законот како што веќе помина, шефот на државата мора да го потпише Неизвесно е дали пратениците повторно ќе ги поддржат законските измени на кривичното дело злоупотреба на службените овластувања, откако претседателот на државата Бранко Црвенковски одби да го ...

Ќе се премислат ли пратениците за измените во кривичниот законик?

А1 - 12.05.2006

Ќе се премислат ли владеачките пратеници за измените во кривичниот законик, откако претседателот Црвенковски вчера им укажа дека со амандманот на ВМРО-НП се декриминализира еден од облиците - искористување на службената положба и овластувања, злоупотреба која најчесто може да се изврши со користење ...

Пропаднаа измените во кривичниот законик

Време - 12.05.2006

ЦРВЕНКОВСКИ РЕЧЕ „НЕ“ Претседателот Бранко Црвенковски нема да го потпише указот за прогласување на измените во Кривичниот законик, затоа што се внесе одредба што значи ублажување на делото злоупотреба на службената должност.

Црвенковски не ги помилува службените злоупотреби

Дневник - 12.05.2006

Измената на одредбата е во спротивност на заложбите за борба против корупцијата, смета шефот на државата Шефот на државата Бранко Црвенковски вчера не ги одобри законските промени во однос на кривичното дело злоупотреба на службените овластувања, бидејќи со нив ќе се попречи борбата против ...

СДСМ воздржан, Народна чека реприза

Утрински - 12.05.2006

Реакции Пратениците од ВМРО-Народна, кои го поднесоа спорниот амандман, не се откажуваат од измената на Кривичниот законик во делот за службената одговорност. Жарко Караџоски вели дека амандманот е составен дел на Законот и повторно ќе го изгласаат откако ќе се врати во Собранието.

Пратениците вознемирeни по одлуката на Црвенковски да не го потпише указот за кривичниот законик

Канал5 - 12.05.2006

Пред повторно да се изјаснат, пратениците дополнително ќе се консултираат откако претседателот Црвенковски не ги потпиша ублажените санкции за злоупотреба на службената положба. Првиот пат, неосетно, парламентот ги донесе со 61 глас за и пет против.

Црвенковски не го потпиша спорниот закон

Утрински - 12.05.2006

По консулатациите со правни експерти и со странските дипломати во државава за контроверзниот амандман на Кривичниот законик Дипломатите биле фрапирани од упорноста на пратениците ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Шефот на државава, Бранко Црвенковски, не го потпиша указот за прогласување на измените во Кривичниот ...

Амнестијата на функционерите не помина кај Бранко

Вест - 12.05.2006

Претседателот Бранко Црвенковски вчера одби да го потпише указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик што се однесува на злоупотребата на службената положба и овластување, а што го донесе Собранието минатата недела.

Бранко кажа - јок!

Вечер Прес - 12.05.2006

Претседателот Бранко Црвенковски одлучи да не го потпише указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик. Измените кои беа изгласани на 5 мај, се однесуваа на ублажување на санкциите за злоупотреба на службена должност и овластувања.

Претседателот стави вето на измените на Кривичниот законик

А1 - 11.05.2006

Претседателот стави вето на измените на Кривичниот законик, усвоени експресно на минатонеделната собраниска седница. Со измените во членот 353, односно со прифаќањето на амандманот на Народна, за Претседателот, всушност, се менува битието на кривичното дело, односно се декриминализира еден од ...

Арнаудов, Михајловски и Даравелски може да се најдат на слобода

Време - 11.05.2006

ОТКАКО СЕ ИЗМЕНИ КРИВИЧНИОТ ЗАКОНИК Ламбе Арнаудовски, Војо Михајловски, Драган Даравелски и другите функционери од претходната власт би можеле да бидат ослободени од понатамошно гонење, откако пратениците го изменија Кривичниот законик во делот за злоупотреба на службената положба.

Уште еден упад на политиката во судството

Утрински - 11.05.2006

Експертите во судството никој не ги слуша кога се донесуваат вакви закони. Политиката мисли само на своите интереси Експертите речиси со неподелено мислење околу штетноста на усвоениот амандман Гордана Дувњак Експертите се разочарани од најновиот упад на политиката во казнената материја и тврдат ...

Деловникот ќе ја врати казната за службена злоупотреба?

Дневник - 11.05.2006

ВМРО-ДПМНЕ бара правна основа за пред Уставниот суд да ја оспори избришаната казна за пречекорување на службеното овластување. Координаторката на пратеничката група Силвана Бонева вели дека најверојатно при оспорувањето на промената на кривичниот законик ќе се потпрат на тоа дека бил прекршен ...

Црвенковски не го потпиша указот за кривичниот закон

Канал5 - 11.05.2006

Претседателот Црвенковски не го потпиша указот за измените во кривичниот законик. Смета дека ублажувањето на санкциите за злоупотреба на службената должност се спротивни на заложбите за борба против корупцијата. Претседателот Црвенковски не го потпиша указот за измените во кривичниот законик.

Младеновска ја амнестира Владата за амандманот на Народна

А1 - 10.05.2006

Младеновска ја амнестира Владата, префрлајќи ја топката кај пратениците за минатонеделното експресно изгласување на амандманот на Народна, со кој во измените на кривичниот законик практично се броеше казната за пречекорување на службените овластувања.

Парламентот донесе уште еден контроверзен закон

Утрински - 10.05.2006

ВМРО-ДПМНЕ обвини за заговор на СДСМ и на ВМРО-Народна при донесувањето на измените на законот за службената злоупотреба Претседателот затечен од одлуката на пратениците ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА ВМРО-ДПМНЕ вчера обвини дека СДСМ и ВМРО-Народна во петокот во сенка на законските измени во функција на ...

Прецизирана „злоупотребата на службената положба“

Дневник - 10.05.2006

Постоењето на ова дело и во Кривичниот законик и во посебните закони може да доведе до проблеми при нивната примена, вели претседателот на Врховниот суд, Дане Илиев Нема укинување на делото злоупотреба на службената положба и овластувања туку тоае само преформулирано, објасни вчера премиерот Владо ...

Дали Црвенковски ќе каже - ЈОК?!

Вечер Прес - 10.05.2006

Ќе ја поддржи ли претседателот Бранко Црвенковски измената во Кривичен законик, со која велат експертите, се ублажуваат санкциите за злоупотреба на службената должност? Ваквиот амандман на ВМРО-НП, минатиот петок, "тајно" го протна во Кривичниот законик, како дел од измените за санкционирање на ...

ВМРО-НП ја протурка промената на службените злоупотреби

Дневник - 09.05.2006

Санкцијата за кривичното дело злоупотреба на службената положба е ублажена откако на ВМРО-НП и' успеа во парламентот да обезбеди поддршка од власта за промена на Кривичниот закон. Пратениците изгласаа промена според која во иднина веќе нема да има обвинувања за „злоупотреба на службената положба“, ...

Измените во Кривичниот законик во Собрание

Макфакс - 09.05.2006

Скопје Македонските пратеници денеска, на четвртото продолжение од 135.седница, треба да го разгледуваат законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик. Парламентарците ќе расправаат и за предлозите за донесување закони за државна ревизија, за адвокатура, како и за задолжително ...

Прецизирана „злоупотребата на службената положба“

Макфакс - 09.05.2006

Дневник) – среда, 10.05.2006 Постоењето на ова дело и во Кривичниот законик и во посебните закони може да доведе до проблеми при нивната примена, вели претседателот на Врховниот суд, Дане Илиев Нема укинување на делото злоупотреба на службената положба и овластувања туку тоае само преформулирано, ...

Парламентот донесе уште еден контроверзен закон

Макфакс - 09.05.2006

(Утрински весник) – среда, 10.05.2006 ВМРО-ДПМНЕ обвини за заговор на СДСМ и на ВМРО-Народна при донесувањето на измените на законот за службената злоупотреба Претседателот затечен од одлуката на пратениците ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА ВМРО-ДПМНЕ вчера обвини дека СДСМ и ВМРО-Народна во петокот во сенка на ...

Кривичен законик под маса

Канал5 - 08.05.2006

Тајно, во сенка на законите за судството, во петокот пратениците од власта и од опозицијата протнаа измени во кривичниот законик. Тајно, во сенка на законите за судството, во петокот пратениците од власта и од опозицијата протнаа измени во кривичниот законик.