TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одбележана годишнината од трагедијата кај Карпалак

Вест - 09.08.2002

ПРИЛЕП.- Вчера Прилеп им оддаде почит на своите сограѓани: Нане, Сашо, Бранко, Горан, Ердован, Љубе, Дарко, Пецо, Веби, Марко, десеттемина резервисти од прилепската единица на АРМ, кои точно пред една година трагично ги положија своите животи на браникот на слободата кај месноста Карпалак, на патот ...

"Вистината за Карпалак" почеток за вистината на настанот

Дневник - 09.08.2002

ЕДНА ГОДИНА ПО ЗЛОСТОРСТВОТО "Сите беа горди што ја носеа униформата, горди со резултатите што ги постигнаа во обуката и горди со својата единица, а ние, најблиските, сограѓаните и соборците, се гордееме со нив и вечно ќе ги величиме нивните дела", истакна вчера командантот на Прилепскиот гарнизон, ...

Комеморација за загинатите

Утрински - 09.08.2002

Една година од Карпалак По повод годишнината од трагичниот настан кај месноста Карпалак, на патот Скопје-Тетово, каде што во заседа на албанските терористи беа убиени десетмина припадници на безбедносните сили од Прилеп, вчера во прилепскиот гарнизон "Мирче Ацев" се одржа комеморација, а беа ...

Наместо свадба и сватови, тажна поворка во Прилеп

Утрински - 08.08.2002

Една година од Карпалак ПРИЛЕП- Осми август 2001 година ќе биде запишан како најцрн датум во поновата историја на Прилеп. Ден, кога пред една година во градот под Марковите кули пристигна злокобната вест дека на патот Тетово-Скопје, кај месноста Карпалак, бил нападнат конвојот во кој утрото од ...