TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грчката национална телевизија ЕРТ ја пренесуваше „во живо“ заедничката литургија во Фанар

360 степени - 12.06.2022

Грчката национална телевизија ERT на својот сателитски канал ERT World вршеше директен пренос од првата заедничка Патријаршиска и синодална света литургија меѓу вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г.г. Стефан.

Архиепископот Стефан го замоли патријархот Вартоломеј да ја признае Охридската архиепископија за автокефална

360 степени - 12.06.2022

„ Господ ни е сведок, дека колку ни е надежта голема, уште поголема е нашата полна доверба во Вашиот суд, во Вашето расудување за времето кога треба да се случи уредувањето на овие работи.

(ВИДЕО) Верници во Фанар: Сведочиме историски чин, нашата Охридска архиепископија повторно блеска

360 степени - 12.06.2022

Историски чин, значаен за идните генерации – вака бројни верници од земјава, присутни на синодалната литургија во Истанбул ја опишуваат денешната заедничка света литургија која ја сослужуаат вселенскиот патријарх Вартоломеј и архиепископот охридски ...

Поглаварите на македонската црква и Вселенската патријаршија со прва заедничка литургија, во Соборниот храм во Истанбул ...

Сакам да кажам - 12.06.2022

Поглаварите на Македонската православна црква-Охридска Архиепископија и Вселенската патријаршија, Стефан и Вартоломеј, денеска во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул ја оджаа првата заедничка литургија по ...

(ФОТО) Премиерот Ковачевски присуствува на историското сослужување на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

360 степени - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски ја предводи владината делегација која присуствува на патријаршиската и синодлна света литиргија во соборниот храм „Свети Георги Победоносец“ во Фанар (Истанбул) на која заеднички сослужуваат вселенскиот патријарх ...

Историја во живо: Во Вселенската патријаршија се богослужи на македонски јазик

360 степени - 12.06.2022

Сослужувањето на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан во соборниот храм „Свети Георгиј Победоносец“ во Фанар (Истанбул) се одвива и на македонски јазик што само по себе е историски чин.

Ковачевски до Вартоломеј: Верувам дека канонското единство ќе биде крунисано со издавање томос од страна на Вселенската ...

360 степени - 12.06.2022

На заедничка средба по светата литургија премиерот Ковачевски пред вселенскиот патријарх Вартоломеј порача дека денес е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со Вселенската патријаршија.

Петровска: Направен е голем исчекор до добивање на томос за целосна автокефалност

360 степени - 12.06.2022

Со денешната заедничка литургија во Фанар (Истанбул), на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан е направен голем исчекор до добивање на томос за целосна автокефалност, вели министерката за одбрана Славјанка Петровска, која, како дел од ...

Сведоци сме на историски чин, вели Пендаровски за денешната богослужба во Фанар

360 степени - 12.06.2022

Претседатеот Стево Пендаровски упати честитки до сите православни верници во Република Северна Македонија по денешната заедничка литургија во Фанар (Истанбул), на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан.

Мицкоски: Интегрирана црква е прилог кон стабилноста на Македонија

360 степени - 12.06.2022

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја честита денешната заедничка историска литургија во Фанар (Истанбул), на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан. Тој вели дека црквата е еден од важните столбови на кои се темели нашето ...

Историски чин - се одржа богослужба на македонски јазик во Соборниот храм на Вселенската патријаршија

Глас на Америка - 12.06.2022

Вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј и поглаварот на МЦ - ОА, Архиепископот г.г. Стефан, одржаа заедничка литругија во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул, откако во четвртокот Патријархот му го додели ...

Вартоломеј: Овој настан е доказ за големината на дарот на Мајката црква кон вашиот народ, но и за одговорноста која ја ...

Телма - 12.06.2022

На крајот од денешната заедничката литургија меѓу Вселенскиот патријарх Вартоломеј и Архиепископот г.г. Стефан во Фанар, Истанбул, патријархот одржа своја беседа на грчки ...

Македонската црква во канонско единство со останатите православни цркви

Сител - 12.06.2022

Премиерот ја имаше честа на литургијата да го прочита симболот на верата нешто што се практикува во Вселенската патријаршија кога присуствува претставник на држава. Тоа беше изненадување за сите присутни верници бидејќи ретко се гледа таков чин и ...

Архиепископот Стефан побара автокефалност, покана до православните верници да го посетат Охрид-катедрата на ...

Телма - 12.06.2022

Влегувањето во канонско и литургиско единство ма МПЦ- ОА преку денешната литургија со Вселенската патријаршија со целиот православен свет е историски чин. На празникот Педесетница утринската се спои со вечерната литургија нешто што се случува еднаш ...

Заедничка богослужба во Цариград, МПЦ-ОА чека автокефалност

Р.С.Европа - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија, Партијархот Вартоломеј и Архиепископот Стефан одржаа заедничка богослужба. Г. Г Стефан литургијата ја водеше на македонски јазик. На службата присуствуваше и владина делегација предводена од премиерот ...

Историски чин- богослужба на македонски јазик во Соборниот храм на Вселенската патријаршија

Канал5 - 12.06.2022

Голем историски ден за македонската православна црква која е на чекор до добивање на томосот за афтокефалноста. Денеска во 5 часовна патријршиска и синодална литургија заедно рамо до рамо како брат со брат, како татко со син богослужеа всeленскиот ...

ВИДЕО: Литургијата во Вселенската патријаршија, во живо

Слободен Печат - 12.06.2022

Во соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул се одвива заедничката литургија на која ќе сослужуваат архиепископот охридски и македонски Стефан и вселенскиот патријарх Вартоломеј .

Во живо: Литургијата во Вселенската патријаршија

Телма - 12.06.2022

Во соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул се одвива заедничката литургија на која ќе сослужуваат архиепископот охридски и македонски Стефан и вселенскиот патријарх ...

Премиерот Ковачевски предводи делегација на Владата во посета на Вселенската патријаршија

Макфакс - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска предводи делегација на Владата којашто во рамките на работната посета на Туркије ќе престојува во Истанбул за да учествува на литургијата што заеднички ќе ја сослушуваат Архиепископот Охридски и Македонски и ...

Прва света литургија на архиепископот Стефан со патријархот Вартоломеј

МКД - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец" во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан ќе одржат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија на Вартоломеј и Стефан

Канал5 - 12.06.2022

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан. Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец" во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г.

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Сител - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан ќе одржат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија на Вартоломеј и Стефан (во живо)

Канал5 - 12.06.2022

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан. Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г.

(Видео) Прва света литургија на архиепископот Стефан со патријархот Вартоломеј

Макфакс - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец” во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан одржуваат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан со прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија

Слободен Печат - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец” во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан ќе одржат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

ВО ЖИВО: Заедничка литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

А1 On - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец” во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан одржуваат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Заедничка литургија во Вселенската патријаршија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан (ФОТО)

МКД - 12.06.2022

Започна Патријаршиската и синодална света литургија меѓу Вселенската патријаршија и МПЦ-ОА која се одржува во Соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец" во Истанбул. Чиноначалствуваат вселенскиот патријарх г.

Прва заедничка света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Р.С.Европа - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ја одржуваат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија.

Премиерот Ковачевски го прочита Симболот на верата и Оче наш

Сител - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан одржуваат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Ковачевски прочита дел од молитва во заедничката литургија во Фенер

Р.С.Европа - 12.06.2022

Сослужувањето на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан во соборниот храм „Свети Георгиј Победоносец“ во Фанар,Истанбул се одвива и на македонски јазик. Во заедничката литургија му беше отстапен простор на македонскиот премиер Димитар ...

ВИДЕО | Верници во Фанар: Сведочиме историски чин, нашата Охридска архиепископија повторно блеска

Слободен Печат - 12.06.2022

Историски чин, значаен за идните генерации – вака бројни верници од земјава, присутни на синодалната литургија во Истанбул ја опишуваат денешната заедничка света литургија која ја сослужуаат вселенскиот патријарх Вартоломеј и архиепископот охридски ...

Патријархот Вартоломеј: Овој настан е доказ за големината на дарот на Мајката црква кон вашиот народ

Фокус - 12.06.2022

На крајот од денешната заедничката литургија меѓу Вселенскиот патријарх Вартоломеј и Архиепископот г.г. Стефан во Фанар, Истанбул, патријархот одржа своја беседа на грчки јазик. Ви пренесуваме извадок од неговата беседа: – Најсвештен Архиепископе ...

Ковачевски ја имаше честа да прочита дел од богослужбата во Фанар

МКД - 12.06.2022

За време на литургијата на премиерот Ковачевски му беше укажана чест да ги прочита Симболот на верата и молитвата „Оче наш" на македонски јазик, коишто се составен дел богослужбата во православните храмови, нагласува владината прес-служба во ...

Ќе чекаме колку што треба, не заборавјте нѐ, му порача Стефан на Вартоломеј

Фокус - 12.06.2022

Архиепископот г.г. Стефан по завршувањето на заедничката литургија во фанар одржа говор веднаш после одржаната беседа на патријархот Вартоломеј. Ви пренесуваме дел од неговиот говор: „Ваша Сесветост, Вам Ви е добро познат копнежот на нашата ...

Архиепископот Стефан до Вселенскиот Патријарх: При Вас се принадлежностите и правата за доделување автокефалност

Сител - 12.06.2022

Добро ви е познат копнежот на нашата јерархија и на нашиот православен народ, и тоа не го сокриваме од Вас и пред Вас, и пред членовите на свештената јерархија на Вашата Црква и на верниот народ што ѝ принадлежи – да ја видиме Охридската ...

ФОТО: Премиерот Ковачевски ја проследи Патријаршката и Синодална Света Литургија каде на македонски јазик ги прочита ...

Слободен Печат - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски и делегацијата на Владата на Република Северна Македонија денеска во Соборниот храм „Св. Георгиј Победоносец” во седиштето на Вселенската патријаршија во Истанбул , присуствуваа на литургијата што заеднички ја сослужуваа ...

Премиерот Ковачевски ја проследи Патријаршката и Синодална Света Литургија

Канал5 - 12.06.2022

Премиерот Ковачевски ја проследи Патријаршката и Синодална Света Литургија каде на македонски јазик ги прочита Симболот на верата и молитвата „Оче наш". Премиерот Димитар Ковачевски и делегацијата на Владата на Република Македонија денеска во ...

Архиепископот Стефан го замоли патријархот Вартоломеј за томосот: Не заборавајте нѐ

МКД - 12.06.2022

Добро ви е познат копнежот на нашата јерархија и на нашиот православен народ, и тоа не го сокриваме од Вас и пред Вас, и пред членовите на свештената јерархија на Вашата црква и на верниот народ што ѝ принадлежи – да ја видиме Охридската ...

ВИДЕО: Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија се одржа богослужба на македонски јазик

А1 On - 12.06.2022

Господ ни е сведок, дека колку ни е надежта голема, уште поголема е нашата полна доверба во Вашиот суд, во Вашето расудување за времето кога треба да се случи уредувањето на овие работи. Вам Ви го оставаме судот на времето, но Ве молиме – не ...

Ковачевски: Денес е голем историски ден, искрено верувам дека канонското единство ќе биде крунисано и со издавање на ...

Сител - 12.06.2022

– Денес е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со Вселенската патријаршија. Беше исправена една голема историска неправда, нагласи премиерот Димитар Ковачевски по денешната Патријаршиска и синодална ...

(Видео) Богослужба на македонски јазик се одржа во Соборниот храм на Вселенската патријаршија

Макфакс - 12.06.2022

Утрово Вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј и поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан одржаа заедничка литургија во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул (Фанар) откако во четвртокот вселенскиот Патријарх ...

Ковачевски: Му благодариме на Патријархот Вартоломеј што стави крај на една историска неправда

Макфакс - 12.06.2022

Премиењрот Димитар Ковачевски и членовите на владината делегација Бујар Османи, министер за надворешни работи, Славјанка Петровска, министерка за одбрана и Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи, денеска присуствуваа на литургијата во ...

Ковачевски: Верувам дека канонското единство ќе биде крунисано и со издавање на томос

Фокус - 12.06.2022

Денес е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со Вселенската патријаршија. Беше исправена една голема историска неправда, нагласи премиерот Димитар Ковачевски по денешната Патријаршиска и синодална ...

Ковачевски: Искрено верувам дека канонското единство ќе биде крунисано и со издавање на томос

Канал5 - 12.06.2022

„Денес е голем историски ден, искрено верувам дека канонското единство ќе биде крунисано и со издавање на томос од страна на Вселенската патријаршија“. Денес е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со ...

Ковачевски: Му благодариме на Патријархот Вартоломеј што стави крај на една историска неправда

А1 On - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски присуствуваше на литургијата во соборниот храм на Вселенската патријаршија со која сослужуваа Неговото блаженство Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва, поглавар на Македонска Православна Црква – ...

Петровска: Целиот процес на признавање на автокефалноста наскоро ќе заврши

Канал5 - 12.06.2022

„Добивме уверување дека целиот процес на признавање на автокефалноста наскоро ќе заврши со потпишување на Томосот од Вселенскиот Патријарх“. Нашата Охридската Архиепископија која е столб на национален идентитет, официјално е примена во канонско ...

Спасовски: Стаса и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник

Канал5 - 12.06.2022

„Стаса и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник на нашата црква, ова е голема радост за македонскиот народ“ На овој велик ден кога ја чествуваме и Педесетница, слегувањето на Светиот дух на апостолите на педесеттиот ден ...

Спасовски: Стаса и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник на нашата црква

Сител - 12.06.2022

На овој велик ден кога ја чествуваме и Педесетница, слегувањето на Светиот дух на апостолите на педесеттиот ден од Неговото воскреснување, стаса и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник на нашата древна црква, ...

Петровска: Добивме уверување дека целиот процес на признавање на автокефалноста наскоро ќе заврши со потпишување на ...

Сител - 12.06.2022

Нашата Охридската Архиепископија која е столб на национален идентитет, официјално е примена во канонско единство во сеправославниот христијански свет! Овде во седиштето на Вселенската патријаршија добивме уверување дека целиот процес на признавање ...

Ковачевски му се заблагодари на Вартоломеј и го покани да ја посети Македонија

МКД - 12.06.2022

По приемот што Вселенскиот патријарх го организирал за македонската владина делегација, тој имал средба во четири очи со премиерот Димитар Ковачевски. Од владината служба велат дека Ковачевски на патријархот му изразил благодарност за постапката на ...

ВИДЕО | Ковачевски: Му благодариме на Патријархот Вартоломеј што стави крај на една историска неправда чие решавање е ...

Слободен Печат - 12.06.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и членовите на владината делегација Бујар Османи , министер за надворешни работи, Славјанка Петровска , министерка за одбрана и Оливер Спасовски , министер за внатрешни ...

Петровска: Целиот процес на признавање на автокефалноста наскоро ќе заврши со потпишување на томосот

Фокус - 12.06.2022

Нашата Охридската Архиепископија која е столб на национален идентитет, официјално е примена во канонско единство во сеправославниот христијански свет! Овде во седиштето на Вселенската патријаршија добивме уверување дека целиот процес на признавање ...

Министерката за одбрана добила уверување дека МПЦ-ОА наскоро ќе го добие томосот

МКД - 12.06.2022

„Нашата Охридската архиепископија која е столб на национален идентитет, официјално е примена во канонско единство во сеправославниот христијански свет! Овде во седиштето на Вселенската патријаршија добивме уверување дека целиот процес на признавање ...

Пендаровски: Денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја

Канал5 - 12.06.2022

Честитки до сите православни верници во Република Македонија, денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја, објави на фејсбук претседателот на државата Стево Пендаровски. Денеска, Архиепископ г.г.

Пендаровски: Денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја

Слободен Печат - 12.06.2022

Честитки до сите православни верници во Република Северна Македонија, денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја, објави на фејсбук претседателот на државата Стево Пендаровски. Денеска, Архиепископ г.г.

Пендаровски: Историски чин за македонската национална историја

МКД - 12.06.2022

Честитки до сите православни верници во Република Северна Македонија, денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја, објави на фејсбук претседателот на државата Стево Пендаровски споделувајќи и фотографија со ...

Зедничка патријаршиска и синодална света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

24 Вести - 12.06.2022

Заедничката литургија на вселенскиот патријарх Вартоломеј и архиепископот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан во Фанар во седиштето на Вселенската Патријаршија е воспоставување на најпрвото – литургиското единство, вели отец Бобан Митевски.

Османи се заблагодари за приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство

Сител - 12.06.2022

Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство со другите православни цркви, изрази попладнево министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на Фејсбук.

Пендаровски: Нашата црква е во канонско единство во православниот христијански свет

Сител - 12.06.2022

Честитки до сите православни верници во Република Северна Македонија, денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја, објави на фејсбук претседателот на државата Стево Пендаровски. Денеска, Архиепископ г.г.

Османи: Со приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство се отстранува повеќедецениската изолација

Фокус - 12.06.2022

Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство со другите православни цркви, изрази попладнево министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на Фејсбук.

Османи: Со приемот на ОА во канонско единство се отстранува повеќедецениската изолација

Канал5 - 12.06.2022

„ Со приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство се отстранува повеќедецениската изолација“. Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство со другите православни цркви, ...

Ковачевски ќе ја предводи владината делегација во посета на Вселенската патријаршија

Вечер Прес - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ќе ја предводи владината делегација која во рамки на работната посета на Турција ќе престојува во Истанбул за да учествува на литургијата што заеднички ќе ја сослужуваат Архиепископот охридски и македонски, ...

ВО ЖИВО Заедничка литургија на Вселенската патријаршија и на Охридската архиепископија

+инфо - 12.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан ќе одржат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на Охридската архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни цркви.

Историски чин за МПЦ-ОА: Заедничка литургија на вселенската патријаршија и МПЦ-ОА

ТВ21 - 12.06.2022

Историски чин за Македонската Православна Црква и македонскиот народ, вака се оценува денешната заедничка литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан. Дел од литургијата што ја водеше архиепископот Стефан беше на македонски јазик.

Во Вселенската патријаршија се одржува богослужба на македонски јазик/ВИДЕО

Вечер Прес - 12.06.2022

Во Вселенската патријаршија во Истанбул, вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан заеднички ја одржуваат првата Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на Охридската Архиепископија во богослужбено и ...

ЧЛЕНСТВО ВО ЕУ, ПОСАКА ВАРТОЛОМЕЈ Ковачевски верува дека единството ќе се круниса со томос од Вселенската патријаршија

+инфо - 12.06.2022

Вселенскиот патријархот г.г. Вартоломеј посочи дека добил покана од премиерот Ковачевски да ја посети нашата земја и изрази надеж дека во еден момент ќе ја има радоста да оствари една таква посета, возвраќајќи му на неговата денешна посета во ...

Ковачевски: Денес е голем историски ден, верувам дека канонското единство ќе биде крунисано и со издавање на томос од ...

ТВ21 - 12.06.2022

Денес е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со Вселенската патријаршија. Беше исправена една голема историска неправда, нагласи премиерот Димитар Ковачевски по денешната Патријаршиска и синодална ...

Архиепископот Стефан до Вселенскиот Патријарх: При Вас се принадлежностите и правата за доделување автокефалност

Вечер Прес - 12.06.2022

Добро ви е познат копнежот на нашата јерархија и на нашиот православен народ, и тоа не го сокриваме од Вас и пред Вас, и пред членовите на свештената јерархија на Вашата Црква и на верниот народ што ѝ принадлежи – да ја видиме Охридската ...

Архиепископот Стефан го замоли патријархот Вартоломеј да ја признае Охридската архиепископија за автокефална

Курир - 12.06.2022

Добро ви е познат копнежот на нашата јерархија и на нашиот православен народ, и тоа не го сокриваме од Вас и пред Вас, и пред членовите на свештената јерархија на Вашата Црква и на верниот народ што ѝ принадлежи – да ја видиме Охридската ...

Архиепископот Стефан до вселенскиот патријарх: Помагајте ни да растеме, зошто при вас се надлежностите и правата за ...

Алфа - 12.06.2022

Црковна историја се пишува во Истанбул. Архиепископот Охридски и македонски г.г. Стефан за првпат служеше патријаршиска и синодална света литургија на македонски јазик. Тој сослужуваше заедно со Вселенскиот патријарх Вартоломеј во црквата Св.

Премиерот Ковачевски ја проследи Патријаршката и Синодална Света Литургија каде на македонски јазик ги прочита Симболот ...

ТВ21 - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски и делегацијата на Владата на Република Северна Македонија денеска во Соборниот храм „Св. Георгиј Победоносец“ во седиштето на Вселенската патријаршија во Истанбул, присуствуваа на литургијата што заеднички ја сослужуваа ...

Aрхиепископот Стефан со молба до патријархот Вартоломеј да ја признае ОА за афтокефална

Либертас - 12.06.2022

Архиепископот г.г. Стефан по завршувањето на заедничката литургија во фанар одржа говор веднаш после одржаната беседа на патријархот Вартоломеј. Ви пренесуваме дел од неговиот говор: „Ваша Сесветост, Вам Ви е добро познат копнежот на нашата ...

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

OhridNews - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан одржуваат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Вечер Прес - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан ќе одржат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

И КОВАЧЕВСКИ СЕ ВКЛУЧИ ВО ЛИТУРГИЈАТА Ги прочита Симболот на верата и Оче наш (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан одржуваат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

(Видео) Премиерот Ковачевски присуствува на историското сослужување на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Либертас - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски ја предводи владината делегација која присуствува на патријаршиската и синодлна света литиргија во соборниот храм „Свети Георги Победоносец“ во Фанар (Истанбул) на која заеднички сослужуваат вселенскиот патријарх ...

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

ТВ21 - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан ќе одржат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Ковачевски: Денес е голем историски ден, искрено верувам дека канонското единство ќе биде крунисано и со издавање на ...

Либертас - 12.06.2022

Денес е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со Вселенската патријаршија. Беше исправена една голема историска неправда, нагласи премиерот Димитар Ковачевски по денешната Патријаршиска и синодална ...

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Фактор - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан ќе одржат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

(Видео-изјави на Ковачевски и Вартоломеј) Вселенскиот патријарх и посака здравје на сопругата на премиерот и членство ...

Нова ТВ - 12.06.2022

Премиерот Ковачевски имаше тет-а-тет средба со Неговата Сесветост Архиепископот на Константинопол, Новиот Рим и Вселенски патријарх, Вартоломеј, Патријарх на Вселенската патријаршија. Премиерот Ковачевски и во оваа прилика ја изрази благодарноста до ...

НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК - Света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Фактор - 12.06.2022

Во соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул се одвива заедничка литургија на која ќе сослужуваат архиепископот охридски и македонски Стефан и вселенскиот патријарх Вартоломеј.

Ковачевски во Истанбул ги прочита Симболот на верата и Оче наш

Либертас - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан одржуваат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Спасовски: Стаса и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник на нашата црква, ова е голема ...

Либертас - 12.06.2022

На овој велик ден кога ја чествуваме и Педесетница, слегувањето на Светиот дух на апостолите на педесеттиот ден од Неговото воскреснување, стаса и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник на нашата древна црква, ...

Спасовски: Стаса и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник на нашата црква

Вечер Прес - 12.06.2022

На овој велик ден кога ја чествуваме и Педесетница, слегувањето на Светиот дух на апостолите на педесеттиот ден од Неговото воскреснување, стаса и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник на нашата древна црква, ...

Ковачевски: Денес е голем историски ден, искрено верувам дека канонското единство ќе биде крунисано и со издавање на ...

Вечер Прес - 12.06.2022

Денес е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со Вселенската патријаршија. Беше исправена една голема историска неправда, нагласи премиерот Димитар Ковачевски по денешната Патријаршиска и синодална ...

Вселенската Патријаршија и МПЦ-ОА во прво заедничко сослужување на света литургија

Нова ТВ - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска во 08:00 часот по македонско време, вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г.

НАСКОРО ЌЕ СТАСА И ТОМОСОТ Министерката Петровска вели дека сме добиле уверување дека Вартоломеј ќе потпише

+инфо - 12.06.2022

Овде во седиштето на Вселенската патријаршија добивме уверување дека целиот процес на признавање на автокефалноста наскоро ќе заврши со потпишување на Томосот од Вселенскиот патријарх г.г.

Историја во живо: Во Вселенската патријаршија се богослужи на македонски јазик

Бриф - 12.06.2022

Сослужувањето на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан во соборниот храм „Свети Георгиј Победоносец“ во Фанар (Истанбул) се одвива и на македонски јазик што само по себе е историски чин.

На Патријаршиската и синодална литургија премиерот ги прочита молитвите Симболот на верата и Оче наш

Нова ТВ - 12.06.2022

Покрај свештенството од Македонската православна црква – Охридска Архиепископија и од неколку духовни светилишта во земјава, како и верници кои организирано заминаа за Патријаршиската и синодална литургија, во соборниот храм на Вселенската ...

ВИДЕО: Во Вселенската патријаршија се одржува богослужба на македонски јазик

Курир - 12.06.2022

Во Вселенската патријаршија во Истанбул, вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан заеднички ја одржуваат првата Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на Охридската Архиепископија во богослужбено и ...

ТРПЕНИЕ-АВТОКЕФАЛИЕ Ќе чекаме колку што треба, не заборавајте нѐ, му порача Стефан на Вартоломеј

+инфо - 12.06.2022

Ве молиме не заборавјте нѐ и помагајте ни да растеме. При вас се принадлежностите и правата и имаме полна доверба во вас, му рече денеска во својата беседа архиепископот Стефан на патријархот Вартоломеј.

Спасовски: Стигна и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник на нашата црква

ТВ21 - 12.06.2022

На овој велик ден кога ја чествуваме и Педесетница, слегувањето на Светиот дух на апостолите на педесеттиот ден од Неговото воскреснување, стаса и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник на нашата древна црква, ...

Петровска: Добивме уверување дека целиот процес на признавање на автокефалноста наскоро ќе заврши со потпишување на ...

Вечер Прес - 12.06.2022

Нашата Охридската Архиепископија која е столб на национален идентитет, официјално е примена во канонско единство во сеправославниот христијански свет! Овде во седиштето на Вселенската патријаршија добивме уверување дека целиот процес на признавање ...

Спасовски: Нека е благословен и за многу години овој голем ден!

Нова ТВ - 12.06.2022

На овој велик ден кога ја чествуваме и Педесетница, слегувањето на Светиот дух на апостолите на педесеттиот ден од Неговото воскреснување, стаса и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник на нашата древна црква, ...

Заврши патријаршиската и синодална литургија во Фанар со прегратка на Патријархот г.Вартоломеј и Архиепископот г.Стефан

Нова ТВ - 12.06.2022

На крајот од денешната заедничката литургија меѓу Вселенската патријаршија и Македонската православна црква отелотворена во Охридската архиепископија која се одржа во Фанар, Истанбул Патријархот г. Вартоломеј и Архиепископот г.

„Голема е радоста што сме сведоци на овој историски чин“: Верници од Македонија во Фанар/ВИДЕО

Вечер Прес - 12.06.2022

Верници од цела Македонија денеска сведочеа на историскиот чин – заедничката света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан, во соборниот храм „Свети Георгиј Победоносец“ во Фанар (Истанбул), каде што се богослужеше на македонски ...

Пендаровски: Денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја

Курир - 12.06.2022

Честитки до сите православни верници во Република Северна Македонија, денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја, објави на фејсбук претседателот на државата Стево Пендаровски. -Денеска, Архиепископ г.г.

Премиерот Ковачевски ја проследи Патријаршката и Синодална Света Литургија каде на македонски јазик ги прочита Симболот ...

Бриф - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски и делегацијата на Владата на Република Северна Македонија денеска во Соборниот храм „Св. Георгиј Победоносец“ во седиштето на Вселенската патријаршија во Истанбул, присуствуваа на литургијата што заеднички ја сослужуваа ...

Османи: Со приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство се отстранува повеќедецениската изолација

Либертас - 12.06.2022

Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство со другите православни цркви, изрази попладнево министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на Фејсбук.

НА МАКЕДОНСКИ СЕ БОГОСЛУЖЕШЕ ВО ИСТАНБУЛ Се отвора патот за добивање автокефалност

+инфо - 12.06.2022

Нашата црква е во канонско единство во православниот христијански свет. Благодарност до Вселенскиот Патријарх г.г.Вартоломеј“, напиша претседателот Педнаровски. Честитки до сите православни верници во Република Северна Македонија, денеска бевме ...

(Видео) Верниците присутни на синодалната литургија во Истанбул восхитени од служењето на македонски јазик

Нова ТВ - 12.06.2022

На денешната Патријаршиска и синодална литургија во Истанбул, присуствуваа и многу верници кои организирано со автобуси заминаа во Фанар да го проследат радосниот чин. Дел од нив јавно ги споделија своите впечатоци за значењето на овој настан за ...

Османи: Со приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство се отстранува повеќедецениската изолација

Вечер Прес - 12.06.2022

Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство со другите православни цркви, изрази попладнево министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на Фејсбук.

Пендаровски: Денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја

Вечер Прес - 12.06.2022

Честитки до сите православни верници во Република Северна Македонија, денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја, објави на фејсбук претседателот на државата Стево Пендаровски. Денеска, Архиепископ г.г.

(Во Живо) Света Патријаршиска и синодална литургија на Вселенската патријаршија и МПЦ-ОА

Нова ТВ - 12.06.2022

Ја следите во живо Патријаршиската и синодална света литургија меѓу Вселенската патријаршија и МПЦ-ОА која се одвива во соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул.

Архиепископот Стефан до Вселенскиот Патријарх: при Вас се принадлежностите и правата за доделување автокефалност

Фактор - 12.06.2022

Добро ви е познат копнежот на нашата јерархија и на нашиот православен народ, и тоа не го сокриваме од Вас и пред Вас, и пред членовите на свештената јерархија на Вашата Црква и на верниот народ што ѝ принадлежи – да ја видиме Охридската ...

Архиепископот Стефан до Вселенскиот Патријарх: При Вас се принадлежностите и правата за доделување автокефалност

Бриф - 12.06.2022

Добро ви е познат копнежот на нашата јерархија и на нашиот православен народ, и тоа не го сокриваме од Вас и пред Вас, и пред членовите на свештената јерархија на Вашата Црква и на верниот народ што ѝ принадлежи – да ја видиме Охридската ...

Османи: Со приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство се отстранува повеќедецениската изолација

Нова ТВ - 12.06.2022

Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство со другите православни цркви, изрази попладнево министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на Фејсбук.

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Либертас - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан ќе одржат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Во Вселенската патријаршија се сослужуваше и на македонски јазик

Независен - 12.06.2022

Историски чин се одржа денеска во древната Вселенска патријаршија, во која заедно сослужуваа Вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј и архиепископот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан во соборниот храм „Свети Георгиј Победоносец“ во Фанар, при што сослужувањето ...

ВИДЕО: И Ковачевски присуствува на историското сослужување на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Press24 - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан ќе одржат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Прва света литургија на архиепископот Стефан со патријархот Вартоломеј

MTM - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец" во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан оддржуваат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Премиерот Ковачевски го прочита Симболот на верата и Оче наш

Press24 - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски и делегацијата на Владата на Република Северна Македонија денеска во Соборниот храм „Св. Георгиј Победоносец“ во седиштето на Вселенската патријаршија во Истанбул, присуствуваа на литургијата што заеднички ја сослужуваа ...

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

24Инфо - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец” во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан ќе одржат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Петровска: Добивме уверување дека целиот процес на признавање на автокефалноста наскоро ќе заврши со потпишување на ...

24Инфо - 12.06.2022

Нашата Охридската Архиепископија која е столб на национален идентитет, официјално е примена во канонско единство во сеправославниот христијански свет! Овде во седиштето на Вселенската патријаршија добивме уверување дека целиот процес на признавање ...

СЛАВЈАНКА ПЕТРОВСКА ОД ФАНАР: Овде добивме уверување дека признавањето на ОА наскоро ќе заврши со Томосот од Вартоломеј

Денешен - 12.06.2022

Нашата Охридската Архиепископија која е столб на (симбол знаменце на Македонија з.н.) национален идентитет, официјално е примена во канонско единство во сеправославниот христијански свет! Ова денеска го истакнува министерката за одбрана Славјанка ...

Ќе чекаме колку што треба, не заборавајте нѐ, му порача Стефан на Вартоломеј за афтокефалноста

Нетпрес - 12.06.2022

Упорно ќе работиме и трпеливо ќе го чекаме тоа благопријатно време кога треба да се случи уредувањето на овие работи. Но ве молиме не заборавјте нѐ и помагајте ни да растеме. При вас се принадлежностите и правата и имаме полна доверба во вас.

Ковачевски: Денес е историски ден, верувам дека канонското единство ќе биде крунисано и со томос од Вселенската ...

Независен - 12.06.2022

Денес е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со Вселенската патријаршија. Беше исправена една голема историска неправда, нагласи премиерот Димитар Ковачевски по денешната Патријаршиска и синодална ...

Премиерот Ковачевски предводи делегација на Владата во посета на Вселенската патријаршија

MTM - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска предводи делегација на Владата којашто во рамките на работната посета на Туркије ќе престојува во Истанбул за да учествува на литургијата што заеднички ќе ја сослушуваат Архиепископот Охридски и Македонски и ...

ДЕНЕСКА ВО ИСТАНБУЛ: На заедничката света литургија на Вартоломеј и г. Стефан одат и Ковачевски, Османи, Петровска, ...

Денешен - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан ќе одржат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Архиепископот Стефан до Вселенскиот Патријарх: При Вас се принадлежностите и правата за доделување автокефалност

24Инфо - 12.06.2022

Добро ви е познат копнежот на нашата јерархија и на нашиот православен народ, и тоа не го сокриваме од Вас и пред Вас, и пред членовите на свештената јерархија на Вашата Црква и на верниот народ што ѝ принадлежи – да ја видиме Охридската ...

Архиепископот Стефан до Вселенскиот Патријарх: при Вас се принадлежностите и правата за доделување автокефалност

Во Центар - 12.06.2022

Добро ви е познат копнежот на нашата јерархија и на нашиот православен народ, и тоа не го сокриваме од Вас и пред Вас, и пред членовите на свештената јерархија на Вашата Црква и на верниот народ што ѝ принадлежи – да ја видиме Охридската ...

Архиепископот Стефан до Вселенскиот Патријарх: При Вас се принадлежностите и правата за доделување автокефалност

Press24 - 12.06.2022

Добро ви е познат копнежот на нашата јерархија и на нашиот православен народ, и тоа не го сокриваме од Вас и пред Вас, и пред членовите на свештената јерархија на Вашата Црква и на верниот народ што ѝ принадлежи – да ја видиме Охридската ...

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Lider - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан ќе одржат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

СПАСОВСКИ ОД ФАНАР: Нека е благословен денов, со многу молитви, храброст и мудрост дојдвме до решение на долг и болен ...

Денешен - 12.06.2022

Нека е благословен и за многу години овој голем ден, благослови денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој со владината делегација е на заедничката молитва во Истанбул. Во продолжение целата објава на Спасовски на неговиот ...

Почна првата заедничка литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Н.Македонија - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул утрово почна првата заедничка Патријаршиска и синодална света литургија меѓу вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г.г.

Архиепископот г.г. Стефан до Вартоломеј: Ве молиме – не заборавајте нѐ, помагајте ни да растеме

Lider - 12.06.2022

Добро ви е познат копнежот на нашата јерархија и на нашиот православен народ, и тоа не го сокриваме од Вас и пред Вас, и пред членовите на свештената јерархија на Вашата Црква и на верниот народ што ѝ принадлежи – да ја видиме Охридската ...

Ковачевски пред Вартоломеј не кажа Македонци туку народ на Cеверна Македонија

Република - 12.06.2022

енес е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со Вселенската патријаршија. Беше исправена една голема историска неправда, нагласи премиерот Димитар Ковачевски по денешната Патријаршиска и синодална ...

Спасовски: Стаса и долгоочекуваниот глас на вистината, ова е голема радост за македонскиот народ

Н.Македонија - 12.06.2022

На овој велик ден кога ја чествуваме и Педесетница, слегувањето на Светиот дух на апостолите на педесеттиот ден од Неговото воскреснување, стаса и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник на нашата древна црква, ...

Петровска: Добивме уверување дека целиот процес на признавање на автокефалноста наскоро ќе заврши

Н.Македонија - 12.06.2022

Нашата Охридската Архиепископија која е столб на национален идентитет, официјално е примена во канонско единство во сеправославниот христијански свет! Овде во седиштето на Вселенската патријаршија добивме уверување дека целиот процес на признавање ...

Ковачевски: Честитки за македонскиот народ кој со прифаќањето на Охридската Архиепископија за канонска црква гордо стои ...

Press24 - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски и Бујар Османи, министер за надворешни работи, Славјанка Петровска, министерка за одбрана и Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи, како членови на делегација на Владата на Република Северна Македонија, денеска ...

Премиерот Ковачевски ја проследи Патријаршката и Синодална Света Литургија каде на македонски јазик ги прочита Симболот ...

Centar - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски и делегацијата на Владата на Република Северна Македонија денеска во Соборниот храм „Св. Георгиј Победоносец“ во седиштето на Вселенската патријаршија во Истанбул, присуствуваа на литургијата што заеднички ја сослужуваа ...

Ковачевски: Честитки за македонскиот народ кој со прифаќањето на Охридската Архиепископија за канонска црква гордо стои ...

Centar - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски и Бујар Османи, министер за надворешни работи, Славјанка Петровска, министерка за одбрана и Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи, како членови на делегација на Владата на Република Северна Македонија, денеска ...

Ковачевски: Честитки за македонскиот народ кој со прифаќањето на Охридската Архиепископија за канонска црква гордо стои ...

24Инфо - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски и Бујар Османи, министер за надворешни работи, Славјанка Петровска, министерка за одбрана и Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи, како членови на делегација на Владата на Република Северна Македонија, денеска ...

Историја во живо: Во Вселенската патријаршија се богослужи на македонски јазик

Centar - 12.06.2022

Сослужувањето на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан во соборниот храм „Свети Георгиј Победоносец“ во Фанар (Истанбул) се одвива и на македонски јазик што само по себе е историски чин.

Петровска: Добивме уверување дека целиот процес на признавање на автокефалноста наскоро ќе заврши со потпишување на ...

Lider - 12.06.2022

Нашата Охридската Архиепископија која е столб на национален идентитет, официјално е примена во канонско единство во сеправославниот христијански свет! Овде во седиштето на Вселенската патријаршија добивме уверување дека целиот процес на признавање ...

(Фото) МПЦ одржа заедничка литургија со Вселенската патријаршија

еМагазин - 12.06.2022

Добро ви е познат копнежот на нашата јерархија и на нашиот православен народ, и тоа не го сокриваме од Вас и пред Вас, и пред членовите на свештената јерархија на Вашата Црква и на верниот народ што ѝ принадлежи – да ја видиме Охридската ...

Вселенската патријаршија му одаде чест на премиерот Ковачевски: На литургијата го прочита Симболот на верата во име на ...

Centar - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски на првата заедничка литургија меѓу вселенскиот патријарх Ваертоломеј и Аргиепископот г.г. Стефан во Фанар, Истанбул го прочита Симболот на верата и молитвата Отче наш.

ВЛАДИНА ДЕЛЕГАЦИЈА ВО ФАНАР: Ковачевски го тестира микрофонот и ги прочита Оче наш и Симболот на верата во „Св. Георгиј ...

Денешен - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Истанбул ги прочита молитвите Симболот на верата и Оче наш. Таа чест му беше укажана денеска во црквата Св. Георгиј Победоносец во Фанар, во Истанбул, каде се одржува прва заедничка литургија на Вселенската ...

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Независен - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан ќе одржат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Пендаровски: Денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја

Н.Македонија - 12.06.2022

Честитки до сите православни верници во Република Македонија, денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја, објави на фејсбук претседателот на државата Стево Пендаровски. – Денеска, Архиепископ г.г.

Ковачевски: Денес е голем историски ден, верувам дека канонското единство ќе биде крунисано со издавање на томос од ...

Н.Македонија - 12.06.2022

Денес е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со Вселенската патријаршија. Беше исправена една голема историска неправда, нагласи премиерот Димитар Ковачевски по денешната Патријаршиска и синодална ...

КОВАЧЕВСКИ: Древната ОА секогаш била рамо до рамо со Вселенската патријаршија, како татко и син, како мајка и ќерка, ...

Денешен - 12.06.2022

Денес е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со Вселенската патријаршија. Беше исправена една голема историска неправда, нагласи премиерот Димитар Ковачевски по денешната Патријаршиска и синодална ...

Ковачевски: Денес е голем историски ден, искрено верувам дека канонското единство ќе биде крунисано и со издавање на ...

Press24 - 12.06.2022

Денес е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со Вселенската патријаршија. Беше исправена една голема историска неправда, нагласи премиерот Димитар Ковачевски по денешната Патријаршиска и синодална ...

Ковачевски го прогласи денот за историски- чека Томос од Вселенската Патријаршија (фото)

Во Центар - 12.06.2022

Денес е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со Вселенската патријаршија. Беше исправена една голема историска неправда, нагласи премиерот Димитар Ковачевски по денешната Патријаршиска и синодална ...

Пендаровски: Денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја

24Инфо - 12.06.2022

Честитки до сите православни верници во Република Северна Македонија, денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја, објави на фејсбук претседателот на државата Стево Пендаровски. Денеска, Архиепископ г.г.

Османи: Со приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство се отстранува повеќедецениската изолација

24Инфо - 12.06.2022

Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство со другите православни цркви, изрази попладнево министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на Фејсбук.

Во Вселенската патријаршија се одржува богослужба на македонски јазик (ВИДЕО)

Нетпрес - 12.06.2022

Во Вселенската патријаршија во Истанбул, вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан заеднички ја одржуваат првата Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на Охридската Архиепископија во богослужбено и ...

(Видео) Богослужба на македонски јазик се одржа во Соборниот храм на Вселенската патријаршија

MTM - 12.06.2022

Утрово Вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј и поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан одржаа заедничка литургија во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул (Фанар) откако во четвртокот вселенскиот Патријарх ...

Во Истанбул се и Спасовски, Османи и Петровска – еве што порачуваат

Република - 12.06.2022

На овој велик ден кога ја чествуваме и Педесетница, слегувањето на Светиот дух на апостолите на педесеттиот ден од Неговото воскреснување, стаса и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник на нашата древна црква, ...

Ковачевски: Му благодариме на Патријархот Вартоломеј што стави крај на една историска неправда

MTM - 12.06.2022

Премиењрот Димитар Ковачевски и членовите на владината делегација Бујар Османи, министер за надворешни работи, Славјанка Петровска, министерка за одбрана и Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи, денеска присуствуваа на литургијата во ...

Вселенската патријаршија му одаде чест на премиерот Ковачевски: На литургијата го прочита Симболот на верата во име на ...

Н.Македонија - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски на првата заедничка литургија меѓу вселенскиот патријарх Ваертоломеј и Аргиепископот г.г. Стефан во Фанар, Истанбул го прочита Симболот на верата и дел од молитвата Отче наш.

Османи: Со приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство се отстранува повеќедецениската изолација

Н.Македонија - 12.06.2022

Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство со другите православни цркви, изрази попладнево министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на Фејсбук.

ВО ЖИВО: Литургијата во Вселенската патријаршија

Република - 12.06.2022

Во соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул се одвива заедничката литургија на која ќе сослужуваат архиепископот охридски и македонски Стефан и вселенскиот патријарх Вартоломеј.

Ковачевски: Денес е голем историски ден, искрено верувам дека канонското единство ќе биде крунисано и со издавање на ...

Lider - 12.06.2022

Денес е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со Вселенската патријаршија. Беше исправена една голема историска неправда, нагласи премиерот Димитар Ковачевски по денешната Патријаршиска и синодална ...

Вартоломеј: Овој настан е доказ за големината на дарот на Мајката црква кон вашиот народ, но и за одговорноста која ја ...

Нетпрес - 12.06.2022

На крајот од денешната заедничката литургија меѓу Вселенскиот патријарх Вартоломеј и Архиепископот г.г. Стефан во Фанар, Истанбул, патријархот одржа своја беседа на грчки јазик. -Веруваме дека овој настан значи потполно разбирање од ваша страна за ...

Цариград ја тргна шизмата, за томос ќе почекаме

Република - 12.06.2022

На денешната заедничката литургија меѓу Вселенскиот патријарх Вартоломеј и Архиепископот г.г. Стефан во Фанар, Истанбул, патријархот одржа своја беседа на грчки јазик. Веруваме дека овој настан значи потполно разбирање од ваша страна за големината ...

Ковачевски: Му благодариме на Патријархот Вартоломеј што стави крај на една историска неправда чие решавање е од ...

24Инфо - 12.06.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и членовите на владината делегација Бујар Османи, министер за надворешни работи, Славјанка Петровска, министерка за одбрана и Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи, ...

Премиерот Ковачевски ја проследи Патријаршката и Синодална Света Литургија каде на македонски јазик ги прочита Симболот ...

24Инфо - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски и делегацијата на Владата на Република Северна Македонија денеска во Соборниот храм „Св. Георгиј Победоносец” во седиштето на Вселенската патријаршија во Истанбул, присуствуваа на литургијата што заеднички ја сослужуваа ...

(Видео) Богослужба на македонски јазик се одржа во Соборниот храм на Вселенската патријаршија

Точка - 12.06.2022

Утрово Вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј и поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан одржаа заедничка литургија во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул (Фанар) откако во четвртокот вселенскиот Патријарх ...

Прва света литургија на архиепископот Стефан со патријархот Вартоломеј

Точка - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец” во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан одржуваат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Архиепископот Стефан до Вселенскиот Патријарх: При Вас се принадлежностите и правата за доделување автокефалност

Frontline - 12.06.2022

Добро ви е познат копнежот на нашата јерархија и на нашиот православен народ, и тоа не го сокриваме од Вас и пред Вас, и пред членовите на свештената јерархија на Вашата Црква и на верниот народ што ѝ принадлежи – да ја видиме Охридската ...

Ковачевски: Му благодариме на Патријархот Вартоломеј што стави крај на една историска неправда чие решавање е од ...

ММС - 12.06.2022

За делегацијата на Владата после литургијата беше приреден прием, а премиерот Ковачевски и имаше тет-а-тет средба со Неговата Сесветост Архиепископот на Константинопол, Новиот Рим и Вселенски патријарх, Вартоломеј, Патријарх на Вселенската ...

Историски ден, Во Соборниот храм во Истанбул се богослужеше на македонски јазик (ВИДЕО)

Zoom - 12.06.2022

Поглаварите на Македонската православна црква-Охридска Архиепископија и Вселенската патријаршија, Стефан и Вартоломеј, денеска во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул ја оджаа првата заедничка литургија по ...

За Ковачевски не сме Македонци туку благочестивиот народ на Северна Македонија

PressingTV - 12.06.2022

Денеска е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со Вселенската патријаршија. Беше исправена една голема историска неправда, нагласи премиерот Димитар Ковачевски по денешната Патријаршиска и синодална ...

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

CivilMedia - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан ќе одржат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Спасовски: Стаса и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник на нашата црква, ова е голема ...

Frontline - 12.06.2022

На овој велик ден кога ја чествуваме и Педесетница, слегувањето на Светиот дух на апостолите на педесеттиот ден од Неговото воскреснување, стаса и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник на нашата древна црква, ...

Со Цариград веќе немаме шизма, но немаме ни томос за автокефалност

PressingTV - 12.06.2022

На денешната заедничката литургија меѓу Вселенскиот патријарх Вартоломеј и Архиепископот г.г. Стефан во Фанар, Истанбул, патријархот одржа своја беседа на грчки јазик. Веруваме дека овој настан значи потполно разбирање од ваша страна за големината ...

Ковачевски: Му благодариме на Патријархот Вартоломеј што стави крај на една историска неправда

Локално - 12.06.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и членовите на владината делегација Бујар Османи, министер за надворешни работи, Славјанка Петровска, министерка за одбрана и Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи, ...

Ковачевски: Му благодариме на Патријархот Вартоломеј што стави крај на една историска неправда чие решавање е од ...

CivilMedia - 12.06.2022

За делегацијата на Владата после литургијата беше приреден прием, а премиерот Ковачевски и имаше тет-а-тет средба со Неговата Сесветост Архиепископот на Константинопол, Новиот Рим и Вселенски патријарх, Вартоломеј, Патријарх на Вселенската ...

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

MakPress - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан ќе одржат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Ковачевски: Честитки за македонскиот народ кој со прифаќањето на Охридската Архиепископија за канонска црква, гордо ...

Frontline - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски и Бујар Османи, министер за надворешни работи, Славјанка Петровска, министерка за одбрана и Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи, како членови на делегација на Владата на Република Северна Македонија, денеска ...

Пендаровски: Денеска бевме сведоци на историски чин за македонската национална историја

Zoom - 12.06.2022

Претседателот на државата Стево Пендаровски се заблагодари на вселенскиот патријарх Вартоломеј. -Честитки до сите православни верници во Република Северна Македонија, денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја.

Пендаровски: Денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја

Локално - 12.06.2022

Честитки до сите православни верници во Република Северна Македонија, денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја, објави на фејсбук претседателот на државата Стево Пендаровски. Денеска, Архиепископ г.г.

Пендаровски: Денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја

Опсервер - 12.06.2022

– Честитки до сите православни верници во Република Северна Македонија, денеска бевме сведоци на историски чин за нашата македонска национална историја, објави на фејсбук претседателот на државата Стево Пендаровски. Денеска, Архиепископ г.г.

(ВО ЖИВО) Прва заедничка литургија на архиепископот Стефан и патријархот Вартоломеј

Скопје1 - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец” во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан ќе одржат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Frontline - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан ќе одржат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Спасовски: Стаса и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник на нашата црква, ова е голема ...

Опсервер - 12.06.2022

– На овој велик ден кога ја чествуваме и Педесетница, слегувањето на Светиот дух на апостолите на педесеттиот ден од Неговото воскреснување, стаса и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник на нашата древна црква, ...

Прва заедничка литургија на поглаварите на МПЦ-ОА и Вселенската патријаршија

Мета - 12.06.2022

Поглаварите на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА), г. Стефан и на Вселенската Патријаршија, Вартоломеј, денеска во Соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св.

Ковачевски ја проследи Патријаршката и Синодална Света Литургија, на македонски ги прочита Симболот на верата и ...

Локално - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски и делегацијата на Владата на Република Северна Македонија денеска во Соборниот храм „Св. Георгиј Победоносец” во седиштето на Вселенската патријаршија во Истанбул, присуствуваа на литургијата што заеднички ја сослужуваа ...

Премиерот Ковачевски го прочита Симболот на верата и Оче наш на македонски јазик

4NEWS - 12.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан одржуваат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

Петровска: Добивме уверување дека целиот процес на признавање на автокефалноста наскоро ќе заврши

Локално - 12.06.2022

„Нашата Охридската Архиепископија која е столб на македонскиот национален идентитет, официјално е примена во канонско единство во сеправославниот христијански свет! Со заедничкото денешно богослужење и врачувањето на актот за прифаќање во литургиско ...

Прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Опсервер - 12.06.2022

– Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул денеска вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископот охридски г. Стефан ќе одржат прва заедничка Патријаршиска и синодална света литургија по примањето на ...

(ВИДЕО) Ковачевски и владина делегација на историското сослужување на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Frontline - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со владината делегација присуствуваат на патријаршиската и синодлна света литиргија во соборниот храм „Свети Георги Победоносец“ во Фанар (Истанбул) на која заеднички сослужуваат вселенскиот патријарх Вартоломеј и ...

Премиерот Ковачевски ја проследи Патријаршката и Синодална Света Литургија каде на македонски јазик ги прочита Симболот ...

Zoom - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски и делегацијата на Владата на Република Северна Македонија денеска во Соборниот храм „Св. Георгиј Победоносец“ во седиштето на Вселенската патријаршија во Истанбул, присуствуваа на литургијата што заеднички ја сослужуваа ...

ЗАЕДНИЧКА ЛИТУРГИЈА НА АРХИЕПИСКОПОТ СТЕФАН И ПАТРИЈАРХОТ ВАРТОЛОМЕЈ

Тера - 12.06.2022

Поглаварите на Македонската православна црква-Охридска Архиепископија и Вселенската патријаршија, Стефан и Вартоломеј, денеска во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул ја оджаа првата заедничка литургија по ...

Архиепископот Стефан до Вселенскиот Патријарх: при Вас се принадлежностите и правата за доделување автокефалност

Опсервер - 12.06.2022

Добро ви е познат копнежот на нашата јерархија и на нашиот православен народ, и тоа не го сокриваме од Вас и пред Вас, и пред членовите на свештената јерархија на Вашата Црква и на верниот народ што ѝ принадлежи – да ја видиме Охридската ...

Ковачевски ја проследи Патријаршката и Синодална Света Литургија каде на македонски јазик ги прочита Симболот на верата ...

Скопје1 - 12.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски и делегацијата на Владата на Република Северна Македонија денеска во Соборниот храм „Св. Георгиј Победоносец“ во седиштето на Вселенската патријаршија во Истанбул, присуствуваа на литургијата што заеднички ја сослужуваа ...

Архиепископот Стефан до Вселенскиот Патријарх: При Вас се принадлежностите и правата за доделување автокефалност

Локално - 12.06.2022

Добро ви е познат копнежот на нашата јерархија и на нашиот православен народ, и тоа не го сокриваме од Вас и пред Вас, и пред членовите на свештената јерархија на Вашата Црква и на верниот народ што ѝ принадлежи – да ја видиме Охридската ...

Османи: Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј

Zoom - 12.06.2022

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во Истанбул присуствуваше на првата заедничка литургија по примањето на МПЦ-ОА во богослужбено и канонско единство со останатите православни цркви, со што се отстрани повеќедеценискиот раскол наложен врз ...

Петровска: Добивме уверување дека целиот процес на признавање на автокефалноста наскоро ќе заврши со потпишување на ...

Опсервер - 12.06.2022

– Нашата Охридската Архиепископија која е столб на национален идентитет, официјално е примена во канонско единство во сеправославниот христијански свет! Овде во седиштето на Вселенската патријаршија добивме уверување дека целиот процес на признавање ...

Ковачевски: Денес е голем историски ден, искрено верувам дека канонското единство ќе биде крунисано и со издавање на ...

Опсервер - 12.06.2022

– Денес е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со Вселенската патријаршија. Беше исправена една голема историска неправда, нагласи премиерот Димитар Ковачевски по денешната Патријаршиска и синодална ...

Спасовски: Стаса и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник на нашата црква

Zoom - 12.06.2022

На овој велик ден кога ја чествуваме и Педесетница, слегувањето на Светиот дух на апостолите на педесеттиот ден од Неговото воскреснување, стаса и долгоочекуваниот глас на вистината по кој копнееше секој еден верник на нашата древна црква, ...

Османи: Со приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство се отстранува повеќедецениската изолација

Опсервер - 12.06.2022

Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство со другите православни цркви, изрази попладнево министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на Фејсбук.

Ковачевски: Му благодариме на Патријархот Вартоломеј што стави крај на една историска неправда чие решавање е од ...

Скопје1 - 12.06.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и членовите на владината делегација Бујар Османи, министер за надворешни работи, Славјанка Петровска, министерка за одбрана и Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи, ...

Османи се заблагодари за приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство: „Се отвара патот за добивање ...

Локално - 12.06.2022

Благодарност до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за приемот на Охридската Архиепископија во канонско единство со другите православни цркви, изрази министерот за надворешни работи Бујар Османи во објава на Фејсбук.

Архиепископот Стефан до Вселенскиот Патријарх: при Вас се принадлежностите и правата за доделување автокефалност

CivilMedia - 12.06.2022

Добро ви е познат копнежот на нашата јерархија и на нашиот православен народ, и тоа не го сокриваме од Вас и пред Вас, и пред членовите на свештената јерархија на Вашата Црква и на верниот народ што ѝ принадлежи – да ја видиме Охридската ...

Утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

360 степени - 11.06.2022

Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство, а вчера ...

По предавањето на Актот за канонско единство, утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископт Стефан

Слободен Печат - 11.06.2022

Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство, а вчера ...

Утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископт Стефан

Канал5 - 11.06.2022

По предавањето на Актот за канонско единство, утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископт Стефан. Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г.

Премиерот Ковачевски утре на тет-а-тет средба патријархот Вартоломеј

МКД - 11.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски утре ќе ја предводи владината делегација која во рамки на работната посета на Турција ќе престојува во Истанбул за да учествува на литургијата што заеднички ќе ја сослужуваат Архиепископот охридски и македонски, ...

По предавањето на Актот за канонско единство, утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископт Стефан

24 Вести - 11.06.2022

Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство, а вчера ...

Ковачевски ќе ја предводи владината делегација во посета на Вселенската патријаршија

Канал5 - 11.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски предводи делегација на Владата во посета на Вселенската патријаршија. Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски, утре (недела), 12.06.2022 година ќе предводи делегација на Владата на Република ...

Ковачевски предводи владина делегација во посета на Вселенската патријаршија

Слободен Печат - 11.06.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски , утре (недела), 12.06.2022 година ќе предводи делегација на Владата, којашто во рамките на работната посета на Туркије ќе престојува во Истанбул, за да учествува на ...

Ковачевски утре на средба со вселенскиот патријарх

Фокус - 11.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски утре ќе ја предводи владината делегација која во рамки на работната посета на Турција ќе престојува во Истанбул за да учествува на литургијата што заеднички ќе ја сослужуваат Архиепископот охридски и македонски, ...

Верници од Македонија сведочат на радоста во Фанар

Сител - 11.06.2022

По еден цвет од секој верник од Македонија за вселенскиот патријарх, така заврши денеска литургијата за неговиот именден во која молитвено учествуваа архиепископот Стефан и владиците Петар, Тимотеј, Климент и Партеније.

Во канонско единство утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

МКД - 11.06.2022

Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската архиепископија во богослужбено и канонско единство, (што не ...

По предавањето на Актот за канонско единство, утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископoт ...

Сител - 11.06.2022

Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство, а вчера ...

Владина делегација предводена од премиерот Ковачевски утре ќе учествува на литургијата во Вселенската патријаршија

Нова ТВ - 11.06.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, утре (недела), 12.06.2022 година ќе предводи делегација на Владата која што во рамките на работната посета на Туркије ќе престојува во Истанбул за да учествува на ...

По предавањето на Актот за канонско единство, утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископт Стефан

Фактор - 11.06.2022

Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство, а вчера ...

Ковачевски предводи владина делегација во посета на Вселенската патријаршија

Либертас - 11.06.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, утре (недела), 12.06.2022 година ќе предводи делегација на Владата, којашто во рамките на работната посета на Туркије ќе престојува во Истанбул, за да учествува на ...

УТРЕ ЗАЕДНИЧКА ЛИТУРГИЈА НА Г.ВАРТОЛОМЕЈ И Г.СТЕФАН ВО ИСТАНБУЛ Ќе присуствува и Ковачевски со неколку министри

+инфо - 11.06.2022

Утре во патријаршискиот храм во Фанар вселенскиот патријарх г. Вартоломеј и архиепископ г. Стефан ќе одржат заедничка Патријаршиска и синодална света литургија. Ова е последователн чин откако вселенскиот патријарх на архиепископот Стефан му го ...

Утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан

Курир - 11.06.2022

Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство, а вчера ...

По предавањето на Актот за канонско единство, утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископт Стефан

Вечер Прес - 11.06.2022

Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство, а вчера ...

По предавањето на Актот за канонско единство, утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископт Стефан

Либертас - 11.06.2022

Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство, а вчера ...

Ковачевски утре во Истанбул, Владата лаже дека ќе сослужува „архиепископот на МПЦ-ОА“ – таква црква за Вартолемеј не ...

Денешен - 11.06.2022

“Ве известуваме дека претседателот на Владата на Република … Македонија, Димитар Ковачевски, утре (недела), 12.06.2022 година ќе предводи делегација на Владата на Република … Македонија којашто во рамките на работната посета на Туркије ќе престојува ...

Утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископт Стефан

Република - 11.06.2022

Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство, а вчера ...

По предавањето на Актот за канонско единство, утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископт Стефан

Нетпрес - 11.06.2022

Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство, а вчера ...

Ковачевски, Османи, Петровска и Спасовски во делегацијата која ќе присуствува на литургија во Влселенската аптријаршија

Република - 11.06.2022

Претседателот на Владата на Република Македонија, Димитар Ковачевски ќе ја предводи владината делегација, која утре во Истанбул ќе учествува на заедничката литургијата на г. г. Стефан и патријархот Вартоломеј.

По предавањето на Актот за канонско единство, утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископт Стефан

Lider - 11.06.2022

По предавањето на Актот за канонско единство, утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископт Стефан Истанбул, 11 јуни 2022 (МИА) – Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г.

Ковачевски утре на тет-а-тет средба патријархот Вартоломеј

Нетпрес - 11.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски утре ќе ја предводи владината делегација која во рамки на работната посета на Турција ќе престојува во Истанбул за да учествува на литургијата што заеднички ќе ја сослужуваат Архиепископот охридски и македонски, ...

Утре во Фанар заедничка литургија на г.г. Стефан и патријархот Вартоломеј

Н.Македонија - 11.06.2022

Седиштето на Вселенската патријаршија утре наутро ќе ги отвори портите за многубројните верници од нашата земја кои ќе присуствуваат на заедничката литургија на која ќе сослужуваат архиепископот охридски и македонски г.г.

Ковачевски предводи делегација на Владата во посета на Вселенската патријаршија

24Инфо - 11.06.2022

Ве известуваме дека претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, утре (недела), 12.06.2022 година ќе предводи делегација на Владата на Република Северна Македонија којашто во рамките на работната посета на Туркије ќе ...

Заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан во Фанар

Независен - 11.06.2022

Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство, а вчера ...

Утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископт Стефан

24Инфо - 11.06.2022

Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство, а вчера ...

По предавањето на Актот за канонско единство, утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископт Стефан

Frontline - 11.06.2022

Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство, а вчера ...

Премиерот Ковачевски предводи делегација на Владата во посета на Вселенската патријаршија

Frontline - 11.06.2022

Премиерот Димитар Ковачевски, утре (недела), 12.06.2022 година ќе предводи делегација на Владата на Република Северна Македонија којашто во рамките на работната посета на Туркије ќе престојува во Истанбул за да учествува на литургијата што заеднички ...

Заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан во патријаршискиот храм во Фанар

Локално - 11.06.2022

Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство, а вчера ...

Црквата во Фенер ги отвора портите за верниците: Заедничка литургија на г.г. Стефан и патријархот Вартоломеј

Локално - 11.06.2022

Седиштето на Вселенската патријаршија денес наутро ќе ги отвори портите за многубројните верници од нашата земја кои ќе присуствуваат на заедничката литургија на која ќе сослужуваат архиепископот охридски и македонски г.г.

По предавањето на Актот за канонско единство, утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископт Стефан

Опсервер - 11.06.2022

– Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство, а вчера ...

По предавањето на Актот за канонско единство, утре заедничка богослужба на патријархот Вартоломеј и архиепископт Стефан

CivilMedia - 11.06.2022

Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство, а вчера ...

Вартоломеј му го предаде Актот за канонско единство на македонскиот архиепископ Стефан

MakPress - 11.06.2022

Откако во четвртокот вселенскиот патријарх г. Вартоломеј на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство, а вчера ...

Г.Г. Стефан до патријархот Вартоломеј: Ви благодарам за честа и за срдечната љубов со која нè прегрнавте

Сител - 10.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија посветен на „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул, претпладнево се одржа празнична Божествена литургија по повод именденот на вселенскиот патријарх Вартоломеј, на која молитвено присуство имаа и ...

Г. Стефан до патријархот Вартоломеј: Ви благодарам за честа и за срдечната љубов со која нè прегрнавте

Р.С.Европа - 10.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија посветен на „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул, претпладнево се одржа празнична Божествена литургија по повод именденот на вселенскиот патријарх Вартоломеј, на која молитвено присуство имаа и ...

Г. Стефан до патријархот Вартоломеј: Ви благодарам за честа и за срдечната љубов

Канал5 - 10.06.2022

Ви благодарам за честа со која нè удостоивте и за срдечната љубов со која нè прегрнавте . Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија посветен на „Св. Георгиј Победоносец" во Истанбул, претпладнево се одржа празнична Божествена литургија по повод ...

Г. г. Стефан до патријархот Вартоломеј: Ви благодарам за честа и за срдечната љубов со која нè прегрнавте

Слободен Печат - 10.06.2022

Во С оборниот храм на Вселенската Патријаршија посветен на „Св. Георгиј Победоносец” во Истанбул, претпладнево се одржа празнична Божествена литургија по повод именденот на вселенскиот патријарх Вартоломеј , на која молитвено присуство имаа и ...

Архиепископот Стефан му се заблагодари на патријархот Вартоломеј за „честа и за срдечната љубов“

МКД - 10.06.2022

На празничната Божествена литургија што се одржа денеска во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија посветен на „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул, а по повод именденот на вселенскиот патријарх Вартоломеј, молитвено присуствуваа и ...

Aрхиерејска панагија подарок за вселенскиот патријарх Вартоломеј за неговиот именден

Телма - 10.06.2022

Утрово во Фанар, во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија, посветен на светиот Георгиј Победоносец, се одржа празнична Божествена Литургија по повод именденот на Вселенскиот Патријарх Вартоломеј.

Патријархот Вартоломеј на архиепископот Срефан му го предаде Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско ...

Сител - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Охридската Архиепископија од патријархот Вартоломеј го прими Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско ...

Р.С.Европа - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Архиепископот Стефан од патријархот Вартоломеј го прими Патријаршискиот акт

Канал5 - 10.06.2022

Дојдовме да го изразиме нашиот копнеж по Христа, кој, како православни Христијани, го имаме, и да ги изразиме почитта, честа и благодарноста пред Вашиот престол Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г.

Охридската Архиепископија од патријархот Вартоломеј го прими Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско ...

24 Вести - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Г. Стефан до патријархот Вартоломеј: Ви благодарам за честа и за срдечната љубов со која нè прегрнавте

Вечер Прес - 10.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија посветен на „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул, претпладнево се одржа празнична Божествена литургија по повод именденот на вселенскиот патријарх Вартоломеј, на која молитвено присуство имаа и ...

Патријархот Вартоломеј на архиепископот Срефан му го предаде Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско ...

Бриф - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Г. Стефан до патријархот Вартоломеј: Ви благодарам за честа и за срдечната љубов со која нè прегрнавте

Либертас - 10.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија посветен на „Св. Георгиј Победоносец” во Истанбул, претпладнево се одржа празнична Божествена литургија по повод именденот на вселенскиот патријарх Вартоломеј, на која молитвено присуство имаа и ...

Верници од Македонија со цвеќе му го честитаа именденот на Патријархот Вратоломоеј

Курир - 10.06.2022

трово во Фанар, во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија, посветен на светиот Георгиј Победоносец, се одржа празнична Божествена Литургија по повод именденот на Вселенскиот Патријарх Вартоломеј.

Архиепископот Стефан од патријархот Вартоломеј го прими Патријаршискиот акт

Вечер Прес - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Патријархот Вартоломеј на архиепископот Срефан му го предаде Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско ...

Курир - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Охридската Архиепископија од патријархот Вартоломеј го прими Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско ...

Либертас - 10.06.2022

Чинот на примопредавањето на Патријаршискиот и синодален акт се одржа на крајот на вечерната богослужба по повод именденот на вселенскиот патријарх, што се одржа во ставропигијален манастир „Балаклија” во Истанбул, на која присуствуваше и делегација ...

БЛАГОДАРАМ ЗА ЉУБОВТА И ЗА ПРЕГРАТКАТА Архиепископот Стефан му го честиташе именденот на Вартоломеј

+инфо - 10.06.2022

Патријархот Вартоломеј и архиепископот Стефан в недела на роденденот на Црквата – празникот Педесетница, во храмот на Вселенската Патријаршија во Фанар ќе одржат заедничка патријаршиска и синодална света литургија.

Патријархот Вартоломеј на архиепископот Стефан му го предаде Патријаршискиот акт за примање на ОА во богослужбено и ...

Нова ТВ - 10.06.2022

Настанот се случи во Манастирот “Балаклија”, каде се одржа Вечерна богослужба по повод именденот на Неговата Сесветост, Вселенскиот Патријарх г. Вартоломеј. Вселенскиот патријарх Вартоломеј му го предаде и официјално актот на Вселенската ...

Охридската Архиепископија од патријархот Вартоломеј го прими Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско ...

OhridNews - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Патријархот Вартоломеј на архиепископот Срефан му го предаде Патријаршискиот акт

Press24 - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Г. Стефан до патријархот Вартоломеј: Ви благодарам за честа и за срдечната љубов со која нè прегрнавте

Независен - 10.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија посветен на „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул, претпладнево се одржа празнична Божествена литургија по повод именденот на вселенскиот патријарх Вартоломеј, на која молитвено присуство имаа и ...

Г. Стефан до патријархот Вартоломеј: Ви благодарам за честа и за срдечната љубов со која нè прегрнавте

Press24 - 10.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија посветен на „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул, претпладнево се одржа празнична Божествена литургија по повод именденот на вселенскиот патријарх Вартоломеј, на која молитвено присуство имаа и ...

Вартоломеј на г.г. Стефан му го предаде Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско единство на ОА

24Инфо - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Патријархот Вартоломеј на архиепископот Срефан му го предаде Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско ...

Република - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Вартоломеј на архиепископот Стефан му го предаде Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско единство

Независен - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Г. Стефан до патријархот Вартоломеј: Ви благодарам за честа и за срдечната љубов со која нè прегрнавте

24Инфо - 10.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија посветен на „Св. Георгиј Победоносец” во Истанбул, претпладнево се одржа празнична Божествена литургија по повод именденот на вселенскиот патријарх Вартоломеј, на која молитвено присуство имаа и ...

Г. Стефан до патријархот Вартоломеј: Ви благодарам за честа и за срдечната љубов со која нè прегрнавте

Lider - 10.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија посветен на „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул, претпладнево се одржа празнична Божествена литургија по повод именденот на вселенскиот патријарх Вартоломеј, на која молитвено присуство имаа и ...

Охридската Архиепископија од патријархот Вартоломеј го прими Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско ...

Во Центар - 10.06.2022

– Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите ...

Архиепископот Стефан од патријархот Вартоломеј го прими Патријаршискиот акт

Lider - 10.06.2022

Дојдовме да го изразиме нашиот копнеж по Христа, кој, како православни Христијани, го имаме, и да ги изразиме почитта, честа и благодарноста пред Вашиот престол. Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г.

Патријархот Вартоломеј: Голема радост на небото, зашто одамна скинатата риза на Господа се обновува, цела и ...

Н.Македонија - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Патријархот Вартоломеј на архиепископот Срефан му го предаде Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско ...

Нетпрес - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

МПЦ остана дома, ОА доби Акт за богослужбено и канонско единство од Вартолемеј

Денешен - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Вселенската патријаршија остава Црквата на Србија да ги уреди управните прашања што ги има со Црквата од С. Македонија

Денешен - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Г.г. Стефан му го честиташе именденот на патријархот Вартоломеј: Ни дадовте долично дело како татко на православните

Н.Македонија - 10.06.2022

Утрово во Фанар, во Соборниот храм на Вселенската патријаршија, посветен на светиот Георгиј Победоносец, се одржа празнична литургија по повод именденот на Вселенскиот патријарх Вартоломеј.

Патријархот Вартоломеј на архиепископот Стефан му го предаде Патријаршискиот акт за примање на ОА во богослужбено и ...

еМагазин - 10.06.2022

Делегација на Охридската Архиепископија, предводена од архиепископот г. присуствуваше на вечерната богослужба по повод именденот на неговата сесветост, вселенскиот патријарх г. , во древниот и свет Патријаршиски и ставропигијален манастир ...

Патријархот Вартоломеј на архиепископот Стефан му го предаде Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско ...

Кајгана - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј синоќа на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите ...

Г. Стефан до патријархот Вартоломеј: Ви благодарам за честа и за срдечната љубов со која нè прегрнавте

Frontline - 10.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија посветен на „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул, претпладнево се одржа празнична Божествена литургија по повод именденот на вселенскиот патријарх Вартоломеј, на која молитвено присуство имаа и ...

Охридската Архиепископија од патријархот Вартоломеј го прими Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско ...

Бизнис Вести - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Охридската Архиепископија од патријархот Вартоломеј го прими Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско ...

Frontline - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Патријархот Вартоломеј на архиепископот Стефан му го предаде Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско ...

MakPress - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Вартоломеј на архиепископот Стефан му го предаде Патријаршискиот акт за примање на ОА во богослужбено и канонско ...

MakPress - 10.06.2022

Делегација на Охридската Архиепископија, предводена од архиепископот г. Стефан попладнево пристигна во Истанбул, каде во древниот и свет Патријаршиски и ставропигијален манастир „Балаклија” присуствуваше на вечерната богослужба по повод именденот на ...

Вартоломеј го предаде Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско единство: „Го благословуваме Народот на ...

Локално - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Г. Стефан до патријархот Вартоломеј: Ви благодарам за честа сo која нè удостоивте

Локално - 10.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија посветен на „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул, претпладнево се одржа празнична Божествена литургија по повод именденот на вселенскиот патријарх Вартоломеј, на која молитвено присуство имаа и ...

Г. Стефан до патријархот Вартоломеј: Ви благодарам за честа и за срдечната љубов со која нè прегрнавте

Опсервер - 10.06.2022

– Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија посветен на „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул, претпладнево се одржа празнична Божествена литургија по повод именденот на вселенскиот патријарх Вартоломеј, на која молитвено присуство имаа и ...

Г. Стефан до патријархот Вартоломеј: Ви благодарам за честа и за срдечната љубов со која нè прегрнавте

MakPress - 10.06.2022

Во Соборниот храм на Вселенската Патријаршија посветен на „Св. Георгиј Победоносец“ во Истанбул, претпладнево се одржа празнична Божествена литургија по повод именденот на вселенскиот патријарх Вартоломеј, на која молитвено присуство имаа и ...

МПЦ од патријархот Вартоломеј го прими Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско единство

ММС - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Патријархот Вартоломеј на архиепископот Срефан му го предаде Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско ...

Опсервер - 10.06.2022

– Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите ...

Охридската Архиепископија од патријархот Вартоломеј го прими Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско ...

Локално - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Патријархот Вартоломеј на архиепископот Стефан му го предаде Патријаршискиот акт за примање во богослужбено и канонско ...

Zoom - 10.06.2022

Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј вчера на нашиот архиепископ г. Стефан му го предаде Патријаршискиот и синодален акт на Вселенската патријаршија за примање на Охридската Архиепископија во богослужбено и канонско единство со останатите православни ...

Патријархот Вартоломеј на архиепископот Стефан во Истанбул му го предаде Патријаршискиот акт за примање на ОА во ...

360 степени - 09.06.2022

По богослужбата, архиепископ г. Стефан, во знак на благодарност отслужи Трисагија пред гробот на патријархот Димитриј, за покојните цариградски пастири погребани на истите гробишта Делегација на МПЦ-Охридска Архиепископија, предводена од ...

Црковна делегација предводена од архиепископот Стефан во посета на Вселенската патријаршија

360 степени - 09.06.2022

Во пресрет на посетата на црковната делегација на Вселенската патријаршија, вчера се огласи Светиот синод на Православната црква на Грција, која соопшти дека Атинската Архиепископија „со задоволство го прими писмото од Вселенската Патријаршија во ...

Црковна делегација предводена од архиепископот Стефан во посета на Вселенската патријаршија

Канал5 - 09.06.2022

Делегација на МПЦ – Охридска Архиепископија, предводена од неговото блаженство, архиепископот г.г. Стефан престојува во Истанбул, каде в недела на роденденот на Црквата, Педесетница, во храмот на Вселенската Патријаршија.

Црковна делегација предводена од архиепископот Стефан во посета на Вселенската патријаршија

Сител - 09.06.2022

Делегација на МПЦ – Охридска Архиепископија, предводена од неговото блаженство, архиепископот г.г. Стефан престојува во Истанбул, каде в недела на роденденот на Црквата, Педесетница, во храмот на Вселенската Патријаршија во Фанар ќе одржи заедничка ...

Големо благодарам од Архиепископот Стефан до Вселенскиот Патријарх Вартомомеј

Сител - 09.06.2022

Делегацијата на Охридската Архиепископија, предводена од Архиепископот г. Стефан, попладнево пристигна во Цариград и беше пречекана на Аеродромот ИСТАНБУЛ од страна на Високопреосвештениот Митрополит Кидониски г.

Патријархот Вартоломеј на архиепископот Стефан му го предаде Патријаршискиот акт

Канал5 - 09.06.2022

Делегација на Охридската Архиепископија, предводена од архиепископот г. Стефан попладнево пристигна во Истанбул, каде во древниот и свет Патријаршиски и ставропигијален манастир „Балаклија” присуствуваше на вечерната богослужба.

Патријархот Вартоломеј на архиепископот Стефан му го предаде Патријаршискиот акт за примање на ОА во богослужбено и ...

24 Вести - 09.06.2022

Делегација на Охридската Архиепископија, предводена од архиепископот г. Стефан попладнево пристигна во Истанбул, каде во древниот и свет Патријаршиски и ставропигијален манастир „Балаклија” присуствуваше на вечерната богослужба по повод именденот на ...

Црковна делегација предводена од архиепископот Стефан во посета на Вселенската патријаршија

Слободен Печат - 09.06.2022

Делегација на МПЦ – Охридска Архиепископија, предводена од неговото блаженство, архиепископот г.г. Стефан престојува во Истанбул, каде в недела на роденденот на Црквата, Педесетница, во храмот на Вселенската Патријаршија во Фанар ќе одржи заедничка ...

Патријархот Вартоломеј му го предаде Патријаршискиот акт за примање на ОА во богослужбено и канонско единство на ...

МКД - 09.06.2022

Попладнево делегација на Охридската Архиепископија, предводена од архиепископот г. Стефан пристигна во Истанбул, каде во древниот и свет Патријаршиски и ставропигијален манастир „Балаклија" присуствуваше на вечерната богослужба по повод именденот на ...

Вартоломеј на архиепископот Стефан му го предаде актот за примање на ОА во богослужбено и канонско единство

Слободен Печат - 09.06.2022

Делегацијата на Охридската Архиепископија, предводена од Архиепископот г. г. Стефан, попладнево пристигна во Истанбул, каде беше пречекана на аеродромот од страна на Високопреосвештениот Митрополит Кидониски г.

Архиепископот Стефан до Вартоломеј: Го почувствувате копнежот на нашите души!

Фокус - 09.06.2022

Делегација на Охридската Архиепископија, предводена од архиепископот г. Стефан попладнево пристигна во Истанбул, каде во древниот и свет Патријаршиски и ставропигијален манастир „Балаклија” присуствуваше на вечерната богослужба по повод именденот на ...

Архиепископот Стефан во посета на Вселенската патријаршија

Фокус - 09.06.2022

Делегација на МПЦ – Охридска Архиепископија, предводена од неговото блаженство, архиепископот г.г. Стефан престојува во Истанбул, каде в недела на роденденот на Црквата, Педесетница, во храмот на Вселенската Патријаршија во Фанар ќе одржи заедничка ...

Архиепископот г.г. Стефан со црковна делегација во Истанбул во посета на Вселенската патријаршија

Телма - 09.06.2022

Делегација на МПЦ – Охридска Архиепископија, предводена од неговото блаженство, архиепископот г.г. Стефан престојува во Истанбул, каде в недела на роденденот на Црквата, Педесетница, во храмот на Вселенската Патријаршија во Фанар ќе одржи заедничка ...

Големо благодарам од Архиепископот Стефан до Вселенскиот Патријарх Вартомомеј

Телма - 09.06.2022

Делегацијата на Охридската Архиепископија, предводена од Архиепископот г. Стефан, попладнево пристигна во Цариград и беше пречекана на аеродромот Истанбул од страна на Високопреосвештениот Митрополит Кидониски г.

Поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан е во Истанбул, се чека одлуката на Вселенската патријаршија

МКД - 09.06.2022

Делегација на МПЦ – Охридска архиепископија, предводена од архиепископот г.г. Стефан престојува во Истанбул, каде в недела на Педесетница, во храмот на Вселенската патријаршија во Фанар ќе одржи заедничка патријаршиска и синодална света литургија со ...

Црковна делегација предводена од архиепископот Стефан во посета на Вселенската патријаршија

24 Вести - 09.06.2022

Делегација на МПЦ – Охридска Архиепископија, предводена од неговото блаженство, архиепископот г.г. Стефан престојува во Истанбул, каде в недела на роденденот на Црквата, Педесетница, во храмот на Вселенската Патријаршија во Фанар ќе одржи заедничка ...

Архиепископот Стефан во посета на Вселенската патријаршија

Вечер Прес - 09.06.2022

Делегација на МПЦ – Охридска Архиепископија, предводена од неговото блаженство, архиепископот г.г. Стефан престојува во Истанбул, каде в недела на роденденот на Црквата, Педесетница, во храмот на Вселенската Патријаршија во Фанар ќе одржи заедничка ...