TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шеќеринска: Кој е вистинскиот Никола Груевски?

Вест - 16.07.2011

Шеќеринска го потсети лидерот на ВМРО-ДПМНЕ дека кога првпат се воведе албанскиот јазик во Собранието, пратениците од тогашната опозициона ВМРО-ДПМНЕ на чело со него, три месеци одбиваа да ги стават ...

Чекајќи ја Владата...

Утрински - 16.07.2011

Во атмосфера на исчекување на министерскиот список и на владината програма помина вчерашниот собраниски ден. До доцна попладнето мандатарот Никола Груевски се' уште ги немаше доставено составот на ...

Ахмети: Премиерот знае дека името треба да се реши

Н.Македонија - 16.07.2011

Никола Груевски знае дека спорот со името треба да се реши и дека треба да се постигне компромис, бидејќи без тоа нема зачленување во НАТО, што е услов за стабилност и за безбедност во државата, ...

Собрание - Стари поделби на предавници и на патриоти

Н.Македонија - 16.07.2011

Инциденти во собраниската сала и поделба на предавници и на патриоти - новите народни избраници во Собранието при првата дебата за законски измени продолжија онаму каде што застанаа нивните ...

Тимот што победува Груевски малку го менува

Н.Македонија - 16.07.2011

Најголемото изненадување во персоналниот состав на Владата не го направи Груевски, туку Ахмети. Кај него сите оние претходни министри што повторно се на владиниот список добија нови ресори Дали е ...

ДУИ - Во шеснаесет општини да се вее албанското знаме

Алфа - 16.07.2011

ВМРО ДПМНЕ и ДУИ– на полноќ не успееа да обезбедат мнозинство за да се изгласаат измените во употребата на албанското знаме.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со заедничка владина програма

Алсат-М - 16.07.2011

Интегрирање на Македонија во НАТО и во ЕУ, економски развој, нови работни места, инвестиции во инфраструктурата, отворање на гранични премини, субвенции за земјоделците, подобар стандард за живеење, ...

Mнозинството ги донесе измените на законот за јазици

Sky - 16.07.2011

Владејачкото мнозинство ги изгласа измените со кои сите функционери Албанци избрани од собранието можат во законодавниот дом да говорат на својот мајчин јазик – зад ова законско решение со кое се ...

ДУИ - Во шеснаесет општини да се вее албанското знаме

Sky - 16.07.2011

ВМРО ДПМНЕ и ДУИ– на полноќ не успееа да обезбедат мнозинство за да се изгласаат измените во употребата на албанското знаме.

Шеќеринска: Кој е вистинскиот Никола Груевски?

Sky - 16.07.2011

"Падна лажниот патриотизам на ВМРО-ДПМНЕ. Крај. Ова е самрак, скратена и шверцерска процедура на носење на еден од најбитните закони во системот кој задира во македонскиот идентитет и јазик, а е ...

Нова влада со ротирани кадри

Deutsche Welle - 15.07.2011

Нема повеќе непознати околу составот на новата македонска влада. Коалициските партнери ги договориле сите кадровски решенија.

Денеска ќе биде познат составот на новата Влада?

Утрински - 15.07.2011

Владината програма и листата со новиот состав на кабинетот би требало денеска попладне да бидат предадени во Парламентот, кога и официјално ќе бидат познати имињата на функционерите, кои ќе седнат во ...

Жешка собраниска дебата - инцидент меѓу ДУИ и ДПА

Телма - 15.07.2011

Во климатизирани услови работат денеска пратениците, но тоа не значи дека расправата се води лежерно. Напротив, предлог - законот за употреба на јазиците, како дел од таканаречениот коалициски пакет ...

Извисија и бранителите и ветераните на ОНА

Дневник - 15.07.2011

Отворени се прашањата за црквата-музеј на скопско Кале, обесштетувањето на раселените од конфликтот во 2001 година и недоразбирањата за пописот.

Груевски и Ахмети ќе преговараат цели четири години

Н.Македонија - 15.07.2011

Иако сé уште има отворени политички прашања меѓу двата коалициски партнери, новата влада, имајќи предвид дека Груевски и Ахмети веќе поминаа заеднички мандат, ќе биде стабилна.

Наскоро целосното интервју со лидерот на ДУИ, Ахмети

Алсат-М - 15.07.2011

Наскоро на ова место ќе може да го проследите разговорот со претседателот на ДУИ, Али Ахмети дадено за Алсат-М во кое зборува за договореното со ВМРО-ДПМНЕ, за приоритетите на новата влада и за ...

Mнозинството ги донесе измените на законот за јазици

Алфа - 15.07.2011

Владејачкото мнозинство ги изгласа измените со кои сите функционери Албанци избрани од собранието можат во законодавниот дом да говорат на својот мајчин јазик – зад ова законско решение со кое се ...

Ахмети го оправдува договорот со ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 15.07.2011

Мандатарот за формирање на новата влада Никола Груевски продолжува да тактизира со предавањето на владината програма за новиот состав.

Расправии за употребата на албанскиот јазик и симболите

Алсат-М - 15.07.2011

Пленарната седница за одобрување на измените во законот за употребата на албанскиот јазик и симболите се одржа во напната атмосфера и размена на тешки обвинувања и контраобвинувања меѓу мнозинството ...

Квазипатриотизмот не е билет за иднината

Дневник - 15.07.2011

Со одлуката за политичко амнестирање на злосторствата се прави преседан, кој треба да се сфати како влог во заедничката иднина колку и да е несправедлив.

Албанскиот јазик во рамката на Охридскиот договор

Дневник - 15.07.2011

Според авторите на Охридскиот договор, решението во Предлог-законот, со кое, освен пратениците и министрите, и сите избрани и именувани функционери во Собранието да може да се обраќаат на албански ...

ДУИ ги „подели“ ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ на патриоти и предавници

+инфо - 15.07.2011

Законот за јазици, чии измени на предлог на ДУИ предвидуваат албанските министри на пратенички прашања да одговараа на мајчиниот јазик, иницираа жесток отпор од опозициските социјалдемократи кон ...

Ахмети: Груевски знае дека името треба да се реши

+инфо - 15.07.2011

Иако има место за напредок, албанското прашање оди напред на сите полиња, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за Алсат, кое пред малку беше објавено во целост на веб-сајтот на оваа ...

Пратениците од ДПА го чекаат Груевски во Собранието да се извини за обвинувања од ДУИ

+инфо - 15.07.2011

Денешната собраниска седница е прекината како резултат на барањето на координаторот на пратеничката група на опозициската ДПА, Имер Алиу, во парламентарната сала да се појави премиерот Никола ...

Собранието ќе расправа за пакетот закони што ги договорија ВМРО – ДПМНЕ и ДУИ

Канал5 - 15.07.2011

Пратениците денеска на собраниска седница ќе расправаат за пакетот закони што ги договорија коалиционите партнери ВМРО - ДПМНЕ и ДУИ.

Ахмети во интервју за Алсат открива детали за преговорите

Сител - 15.07.2011

Кога се седнува на маса за договор, мора да се почитуваат аргументите и на другата страна. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за националната телевизија Алсат зборува за преговорите со Груевски ...

Жестока парламентарна дебата помеѓу власта и опозицијата

Сител - 15.07.2011

Собраниската седница се повеќе се вжештува. Предлог – законот за употребата на албанскиот јазик во Собранието ги раскара и ДУИ и ДПА. Пратениците меѓусебе си упатија тешки зборови и навреди.

Ахмети: ДУИ мораше да ги почитува и аргументите на Груевски

Press24 - 15.07.2011

Лидерот на ДУИ зборува за преговорите со Груевски во интервју за националната телевизија Алсат Кога се седнува на маса за договор, мора да се почитуваат аргументите и на другата страна.

Ахмети: Аргументите на Груевски мораа да се почитуваат

Курир - 15.07.2011

Мора да се почитуваат аргументите кои ги имаше другата страна, изјави лидерот на ДУИ Али Ахмети во интервју за Алсат – М телевизија, откако пред неколку дена си подадоа рака со премиерот Никола ...

Денеска, познат составот на владата?

Канал 77 - 15.07.2011

Листата со новиот состав на кабинетот денеска попладне би требало да биде предадена во Парламентот. Владината програма и листата со новиот состав на кабинетот би требало денеска попладне да бидат ...

Вељаноски: Не сме во кафана, ДПА го бара премиерот поради "обвинувања за убиства"

eReporter - 15.07.2011

Работата на Собранието „заглави“ и пратениците заминаа на пауза откако пратениците од ДПА десетина минути ја блокираа говорницата со цел нивниот координатор Имер Алиу да добие збор.

Расправија меѓу албанскиот блок во Собранието

Курир - 15.07.2011

Петата седница на Собранието која се одржува денеска и на чиј дневен се измените на Законите за употреба на јазиците и за употребата на знамињата беше исполнета со жестока расправа помеѓу двете ...

Ахмети - ДУИ мораше да ги почитува и аргументите на Груевски

Inpress - 15.07.2011

Скопје, 15. јули 2011 (ИНПРЕС) Кога се седнува на маса за договор, мора да се почитуваат аргументите и на другата страна.

Ахмети: Мораше да се прифатат аргументите на Груевски

Македонија24 - 15.07.2011

Македонија - Македониjа 24, , Ахмети: Мораше да се прифатат аргументите на Груевски, "Лидерот на ДУИ Али Ахмети во вчерашното интервју за Алсат телевизија изјави дека во текот на преговорите со ...

Владата до недела?

Р.С.Европа - 14.07.2011

Додека Собранието расправа за договорените „коалициските“ закони, лидерите на владината коалиција ги допрецизираат имињата на новите министри.

Конечно, договор Груевски-Ахмети

Утрински - 14.07.2011

Папката со составот на новиот владин кабинет и на владината програма вчера требаше и дефинитивно да се затвори, а како што дознаваме, за тоа доцна синоќа требаше да се одржи завршна средба меѓу ...

Амнестија или амнезија за хашките случаи

Дневник - 14.07.2011

СДСМ и ДПА побараа да не расправаат по скратена постапка за важни и обемни закони, кои се однесуваат на рамковниот договор и навлегуваат во идентитетот на Албанците Упад во судството, непочитување на ...

Новата влада денеска ќе влезе во Собрание

Дневник - 14.07.2011

Мандатарот Никола Груевски, според најавите денеска треба да го достави до Собранието предлогот за новиот владин состав и програмата за работа.

Остваруваат и пред да потпишат

Н.Македонија - 14.07.2011

Дали фотелјите на „фамилијата“ вредат толку за Груевски да ги распродава македонските национални интереси? Дали албанското знаме, благодарение на Груевски, сега ќе се вее и пред полициските станици и ...

Аналитичари:Нејасна клучната точка на договорот меѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ.

Алсат-М - 14.07.2011

Албанците имаат потреба за реализација на политичката платформа на партијата за која гласале. Во последните пет години ДУИ беше заложник на исполнувањето на програмата Преродба во 100 чекори на ...

Груевски го достави списокот на министри и владината програма

Алсат-М - 14.07.2011

Со доставувањето на владината програма и имињата на новите министри кои ќе бидат дел од владата од мандатарот Груевски, од вечерва почнува да тече 10-дневниот период предвиден со закон за нејзино ...

Ахмети за АЛСАТ:Мора да се почитуваат аргументите и на другата страна

Алсат-М - 14.07.2011

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, вечерва даде ексклузивно интервју за Алсат-М. Главна тема се прашањата за што се договориле со Никола Груевски.

Филипини на заминување го потсети Ахмети за посакуваните приоритети

+инфо - 14.07.2011

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на денешната средба со холандската амбасадорка во земјава во заминување, Симоне Филипини, разговарал за формирањето на новата влада.

Собраниските комисии дебатираат за законот за употреба на јазиците

Сител - 14.07.2011

Носењето по брза постапка на предлог - Законот за употреба на албанскиот јазик во Собранието, повторно ги раскара опозицијата и власта.

Груевски не ги предаде националните интереси

МРТ - 14.07.2011

Груевски и Ахмети постигнаа договор за формирање на владиниот кабинет. Иако дел од медиумите шпекулираа, извесно е дека двајцата лидери нема да потпишат договор за формирање Влада.

ДУИ ги пополни своите позиции во Владата

Сител - 14.07.2011

Ваљон Сарачини е изборот на ДУИ, за нов министер за економија, дознава Сител од високи партиски извори во партијата на Ахмети.

Договорот Груевски - Ахмети е успешен

Сител - 14.07.2011

Од барањата кои ги постави Ахмети, Груевски ги прифати единствено оние кои се согласно Уставот и Рамковниот договор. Аналитичарите оценуваат дека договорот кој го постигнаа двајцата лидери е успешен ...

Новите министри во новата Влада

Сител - 14.07.2011

Миле Јанакиески останува да раководи со Министерството за транспорт и врски. Високи партиски извори од ВМРО-ДПМНЕ потврдуваат дека Јанакиески ја добил довербата на мандатарот Груевски и следните ...

Груевски постигна фер договор за идната влада

Вечер - 14.07.2011

Груевски преговараше со Ахмети за фер договор што би имал квалитетни потенцијали што би ги издржале идните предизвици на новата Влада на економски, реформски, етнички и европски план.

Договор во корист на Македонија

Курир - 14.07.2011

Откако лидерите на владејачките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ Никола Груевски и Али Ахмети во понеделникот си подадоа рака и го договорија новиот владин состав, очекувано опозициските партии и од ...

Лајм: Албанските општини ќе постават помали знамиња

Курир - 14.07.2011

Медиумите на албански јазик во пишувањата за договорот помеѓу Никола Груевски и Али Ахмети за новиот владин состав ги поткрепуваат тезите дека премиерот Груевски направи добар договор за државните ...

Фатмир Бесими- нов министер за одбрана

Deutsche Welle - 13.07.2011

Поделени се поголемиот дел од ресорите во новиот кабинет на старо-новиот премиер Никола Груевски. Според извори во ДУИ, Бесими ќе биде нов министер за одбрана, Адеми за животна средина, а Бејта за ...

Јазикот и знамињата експресно на дневен ред

Deutsche Welle - 13.07.2011

Во наредните два дена мандатарот Никола Груевски ќе го достави до македонското собрание предлогот за состав на неговиот трет владин кабинет, велат за Дојче Веле извори на владејачкото мнозинство во ...

Како изгледа поделбата на коалицискиот колач

Р.С.Европа - 13.07.2011

Во Собранието влегоа законите од коалицискиот „договор“ за формирање на новата владата. ДУИ ги доби министерствата за Одбрана и Правда.

Нови предизвици за старите партнери

Утрински - 13.07.2011

За петнаесетина дена ќе се заокружат три години откако ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го направија она за што во годините претходно никој не веруваше дека може да се случи.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ договориле што ќе работи новата влада

Дневник - 13.07.2011

Четирите хашки предмети ќе се затворат преку автентично толкување на Законот за амнестијата во Собранието, ветераните на ОНА нема да добијат статус, но инвалидите и семејствата на загинатите ќе ...

Третина Албанци се задоволни од ефектите на рамковниот

Н.Македонија - 13.07.2011

Според аналитичарите, проблемот лежи во обидите рамковниот да се претстави преку бројки и проценти, бидејќи, како што велат, мерливо е колку закони и акти се усвоени или колку луѓе се вработени, но ...

Собранието расправа за дел од законите договорени меѓу Груевски и Ахмети

Алфа - 13.07.2011

Во Собранието на Република Македонија, експресно се најдоа неколку предлог-закони како дел од договорот меѓу лидерите на ВМРО ДПМНЕ и на ДУИ, Груевски и Ахмети за идното функционирање на власта.

Владата утре, политичкиот договор денеска

Алфа - 13.07.2011

Теута Арифи и Муса Џафери како вицепремиери за евроинтеграции и Рамковен Договор, Фатмир Бесими на чело на Одбрана, Блерим Беџети во Правда, Абдулаќим Адеми ќе го води ресорот екологија, а Невзат ...

Преговори ВМРО-ДПМНЕ - ДУИ, објавени новите министри

Алсат-М - 13.07.2011

Фатмир Бесими на функцијата министер за одбрана е единственото изненадување во имињата кои ги одбра претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Петта седница на Собранието

Алсат-М - 13.07.2011

Предлозите за промени во Законот за употребата на албанскиот јазик и за употреба на знамето на етничките заедници ќе се расправаат на утрешната парламентарна седница.

ДУИ се спаси од Хашките случаи, но не доби пензии за борците на ОНА

+инфо - 13.07.2011

Во скратена постапка, ДУИ предложила до Собранието за денешната седница во 12 часот измени и дополнувања на законите за употреба на јазиците и знамињата на заедниците, со цел проширено користење на ...

СДСМ против договорот Груевски - Ахмети

Канал5 - 13.07.2011

Жешко на сонце - уште пожешко на собраниската седница на која пратениците расправаат за Законите за употреба на албанскиот јазик, за знамиња, судски совет, Совет за јавни обвинители.

Знамињата и јазиците на брза лента

Вечер - 13.07.2011

Жестока собраниска дебата по договорот на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, за принципите врз кои ќе функционира новата Влада и распределбата на ресорите и местата во ...

Собранието расправа за дел од законите договорени меѓу Груевски и Ахмети

Sky - 13.07.2011

Во Собранието на Република Македонија, експресно се најдоа неколку предлог-закони како дел од договорот меѓу лидерите на ВМРО ДПМНЕ и на ДУИ, Груевски и Ахмети за идното функционирање на власта.

„Вечер„: Преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се завршени – Груевски и Ахмети си подадоа рака

еФакт - 13.07.2011

Скопје – Никола Груевски и Али Ахмети во понеделникот вечерта си подале рака за ново четиригодишно владино коалицирање, пишува „Вечер„. Преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се завршени.

Груевски и Ахмети се договорија

А1 - 12.07.2011

Многу скоро, до крајот на неделава велат извори од ДУИ, мандатарот Никола Груевски до Собранието ќе го достави персоналниот состав на новиот владин кабинет и програмата за работа.

Крајни рокови за објавување на владата

Р.С.Европа - 12.07.2011

Преговарачките тимови на Груевски и Ахмети се приближуваат кон крајниот рок за да го објават новиот владин кабинет. Главно обележје на преговорите е тајноста.

Зошто (за)доцни Владата?

Утрински - 12.07.2011

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ на големо ја трошат втората половина од уставниот рок за составување на Владата. Кога овој број на „Утрински весник“ ќе излезе од печат, министерскиот состав можеби веќе ќе биде ...

Командантите го притискаат Ахмети

Дневник - 12.07.2011

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги поделиле речиси сите директорски места. Според Благоја Марковски, експерт за безбедносни прашања, ВМРО-ДПМНЕ нема да ги даде ниту БЈБ ниту УБК, а во краен случај може да ја ...

Нова влада до крајниот рок?

Алфа - 12.07.2011

Груевски и Ахмети ќе го искористат до крај рокот за новата влада. В недела на полноќ истекуваат предвидените 20 дена, а викендов или најрано в петок, според информации на Алфа, може да се очекува ...

ВМРО и ДУИ се договорија

Алсат-М - 12.07.2011

Груевски прифати три од петте барања на ДУИ, но не ù ја дава Управата за безбедност. Ова е епилогот од постигнатиот договор меѓу двете партии за идното четиригодишно владеење.

Падна договорот меѓу Груевски и Ахмети

Алфа - 12.07.2011

Хашките предмети нема да се отворат во судовите. Ќе се затворат политички - со автентично толкување во Собранието. Албанското знаме ќе биде истакнато постојано во сите средини каде живеат барем ...

Груевски и Ахмети ги завршија преговорите за Влада

Сител - 12.07.2011

Никола Груевски и Али Ахмети синоќа си подале рака за ново четиригодишно владино коалицирање. Преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се завршени.

Груевски и Ахмети си подадоа рака за новата влада

Канал5 - 12.07.2011

Владини извори од ВМРО-ДПМНЕ велат дека со поддршка на меѓународната заедница било договорено автентично толкување на хашките случаи - односно нивно решавање со Законот за амнестија- што би значело ...

Груевски и Ахмети си подадоа рака

Вечер - 12.07.2011

ВЕЧЕР дознава дека во новиот владин состав како сигурни министри најверојатно остануваат Елизабета Канческа - Милеска, Гордана Јанкуловска, Зоран Ставревски и Владимир Пешевски.

Груевски и Ахмети ја договорија новата Влада

Press24 - 12.07.2011

Кначеска Милеска, Јанкуловска, Ставрески и Пешески остануваат на Илинденска. Арифи, Џафери, Адеми и Бесими се сигурните имиња кај ДУИ Груевски и Ахмети се договорија.

Груевски не даде пензии за ОНА

Курир - 12.07.2011

Коалиционите партнери Никола Груевски и Али Ахмети го постигнаат договорот за формирање на нова Влада. Покрај многуте барања на ДУИ, договор сепак не бил постигнат околу барањето на Ахмети за ...

Груевски и Ахмети си подадоа рака

Курир - 12.07.2011

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети постигнаа договор за формирање на новиот владин состав. Во договорот меѓу двајцата лидери, нема ништо од спектакуларните барања на Ахмети ...

ДУИ ја доби Шумската полиција

Курир - 12.07.2011

Познати се и директорските позиции кои ќе ги води ДУИ, по договорот меѓу Груевски и Ахмети. Иако, во јавноста одредени медиуми пласираа информации дека ДУИ ќе добие високи директорски места, веќе ...

Македонец да биде вицепремиер за рамковниот

Дневник - 11.07.2011

Болни вистини Заложбата за целосна имплементација на рамковниот не е работа само на Албанците. На крајот на краиштата, дали ќе се имплементира, не зависи од волјата на Албанците, туку од ...

Распределбата на министерските и директорските места ја зовре атмосферата во ДУИ

Press24 - 11.07.2011

Ахмети сеуште го нема затворено списокот со министри Иако уште одамна јавноста го знае распоредот на силите во новата влада на Груевски, од двете владејачки партии официјално сеуште не излегува ниту ...