TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гори во Цер и на границата со Грција

А1 - 12.09.2008

Пожарот во атарот на кичевското село Цер се очекува денеска да се интензивира, а има опасност да се прошири пожар од грчка страна на планината Беласица. Во гаснење на пожарот во кичевско Цер се ангажирани вработени од Шумското стопанство Лопушник.

Нов пожар кај Кичево

А1 - 12.09.2008

Нов шумски пожар е регистриран во близина на селото Длапкин дол, Кичевско. Според информацијата на регионалниот Центар за управување со кризи гори борова шума. На терен се екипите на шумското стопанство „Лопушник“ кои интервенираат да не дојде до проширување на пожарот на соседните куќи во селото.

Се стравува од ширење на пожарот во кичевско

Кирилица - 12.09.2008

Се очекува интензивирање на пожарот во атарот на кичевското село Цер, а постои опасност и од проширување на пожарот од грчка страна на планината Беласица, јави Центарот за управување со кризи. Во гаснење на пожарот во кичевско Цер се ангажирани вработени од Шумското стопанство Лопушник.

АКТИВЕН ПОЖАРОТ КАЈ СЕЛОТО ЦЕР, КИЧЕВО

Сител - 12.09.2008

Во текот на вчерашниот ден повторно е активиран пожарот кај селото Цер - Кичево. Во гаснењето на пожарот доцна во ноќта интервенираа од Шумското стопанство „Лопушник“, а од Центарот за управување со кризи најавуваат дека се очекува денеска да се интервенира поинтензивно.

Активен пожарот кај селото Цер, Кичево

Канал5 - 12.09.2008

Скопје, 12 септември (МИА) - Во текот на вчерашниот ден повторно е активиран пожарот кај селото Цер - Кичево. Во гаснењето на пожарот доцна во ноќта интервенираа од Шумското стопанство „Лопушник“, а од Центарот за управување со кризи најавуваат дека се очекува денеска да се интервенира поинтензивно.

Активни пожарите кај Цер и на Беласица

Нетпрес - 12.09.2008

Пожарите кај кичевското село Цер и планината Беласица на потегот кај Ѓаволски Мост и Конски Кладенец се уште се активни. Огнената стихија во селата Тажево и Грешница, Македонски брод ставена е под контрола.

Пожари во кичевско и на границата со Грција

Макфакс - 12.09.2008

Пожарот во атарот на кичевското село Цер се очекува денеска да се интензивира, а има опасност да се прошири пожар од грчка страна на планината Беласица. Во гаснење на пожарот во кичевско Цер се ангажирани вработени од Шумското стопанство Лопушник.

Огромен пожар ги пеплоса ридовите над Миладиновци

Утрински - 11.09.2008

Огромен пожар ги пеплоса ридовите над Миладиновци Јулијана Кимовска Огромен пожар кој завчера попладне ги зафати ридовите над скопското село Миладиновци вчераутро беше ставен под контрола и локализиран.

Пожарите се’ уште се шират

Форум - 11.09.2008

На Беласица повторно избувна пожар. Овојпат огнот кај Ѓаволски Мост навреме е локализиран, но се’ уште е активен од страна на Грција.

НОВИ ПОЖАРИ КАЈ МАКЕДОНСКИ БРОД И НАД ПРЕВОЈОТ ПРЕСЕКА

Сител - 11.09.2008

НОВИ ПОЖАРИ КАЈ МАКЕДОНСКИ БРОД И НАД ПРЕВОЈОТ ПРЕСЕКА Во атарот на селата Слатина и Грешница (Македонски Брод) избил пожар кој вчеравечер е ставен под контрола и нема опасност од негово проширување.

Нови пожари кај Македонски Брод и над превојот Пресека

Канал5 - 11.09.2008

Скопје, 11 септември (МИА) - Во атарот на селата Слатина и Грешница (Македонски Брод) избил пожар кој вчеравечер е ставен под контрола и нема опасност од негово проширување.

Нови пожари кај Македонски Брод

Кирилица - 11.09.2008

Во атарот на селата Слатина и Грешница кај Македонски Брод избил пожар кој вчеравечер е ставен под контрола и нема опасност од негово проширување. Од утринските часови екипи од шумското стопанство се испратени на терен за целосно локализирање, соопшти Центарот за управување со кризи.

Нов пожар на Беласица

А1 - 10.09.2008

Нов пожар ја зафати синоќа планината Беласица, кај местото Ѓаволски рид, соопшти денеска Центарот за управување со кризи. Станува збор за пожар префрлен од соседна Грција, во кој гори нискостеблеста шума и боровинки.

Паркот Јасен за малку ќе станеше поранешен

Време - 10.09.2008

Пожарот што веќе неколку дена беснее на територијата на националниот парк Јасен е ставен под контрола, но огнот и понатаму е присутен на помали површини на делови од резерватот.

Пламени јазици беснеат и во Велешко

Утрински - 10.09.2008

Пламени јазици беснеат и во Велешко Нов пожар се појави вчера напладне во Велешко меѓу селата Мокрени и Габровник во општината Чашка.

НОВИ ПОЖАРИ КАЈ ЧАШКА И БЕЛАСИЦА

Сител - 10.09.2008

Пожари кај селата Мокрени и Габровник, кај Чашка, се регистрирани вчера, додека пожарот кај село Тажево, Македонски Брод, со кој беше зафатена високо стеблеста борова шума, е ставен под контрола, информираат од Центарот за управување со кризи.

Нови пожари кај Чашка и Беласица, под контрола пожарот над гостиварското село Равен

Канал5 - 10.09.2008

Скопје, 10 септември (МИА) - Пожари кај селата Мокрени и Габровник, кај Чашка, се регистрирани вчера, додека пожарот кај село Тажево, Македонски Брод,  со кој беше зафатена високо стеблеста борова шума, е ставен под контрола, информираат од Центарот за управување со кризи.

Нови пожари кај Чашка и Беласица

Кирилица - 10.09.2008

Вчера избувнале нови пожари во околината на општина Чашка, кај селата Мокрени и Габровник. А, иако пожарот кај Тажево, кај Македонски Брод, е ставен под контрола, исклучена е електричната енергија на потегот кон селото Брезница, како и предавателот на МТВ, а изгорени се и неколку дрвени електрични ...

Пожар кај ОКТА

Канал5 - 10.09.2008

Околу 20 хектари ниско стеблеста шума и сува трева изгоре во пожарот што од вчера гореше во селцето Дељадровци во близина на скопската рафинерија. Пожарот денеска е целосно изгаснат. Поради блискоста со рафинерија во гаснењето на пожарот учествувале 50 пожарникари и два хеликоптери на АРМ.

Нов пожар на Беласица

Макфакс - 10.09.2008

Нов пожар ја зафати синоќа планината Беласица, кај местото Ѓаволски рид, соопшти денеска Центарот за управување со кризи (ЦУК). Станува збор за пожар префрлен од соседна Грција, во кој гори нискостеблеста шума и боровинки.

Јасен сеуште гори

А1 - 09.09.2008

Активни се пожарите во поречието, кај шумскиот резерват Јасен, и во гостиварскиот регион, соопшти претпладнево Центарот за управување со кризи.

ШУМАТА ВО ЈАСЕН СЕУШТЕ ГОРИ

Телма - 09.09.2008

Пожарот кај село Тажево, Македонски Брод, се уште е активен, соопшти Центарот за управување со кризи. Во текот вчерашниот ден интервенирале 50 лица вработени Дирекцијата за заштита и спасување Македонски Брод, 20 вработени од ЈП „Македонски шуми“, 20 лица од ЈП ...

Се’ уште гори кај Јасен и Србиново

Форум - 09.09.2008

Големиот пожар во националниот парк Јасен и утринава е активен. Во неговото гаснење ангажирани се повеќе од стотина лица и армиски хеликоптери.

ПОЖАРИТЕ ВО СЕЛАТА ТАЖЕВО, КУНОВО И СРБИНОВО СЕ УШТЕ АКТИВНИ

Сител - 09.09.2008

ПОЖАРИТЕ ВО СЕЛАТА ТАЖЕВО, КУНОВО И СРБИНОВО СЕ УШТЕ АКТИВНИ Пожарот кај село Тажево, Македонски Брод се уште е активен, соопшти Центарот за управување со кризи.

Пожарите во селата Тажево, Куново и Србиново се уште активни

Канал5 - 09.09.2008

Скопје, 9 септември (МИА) - Пожарот кај село Тажево, Македонски Брод се уште е активен, соопшти Центарот за управување со кризи.

Се уште гори околината на Македонски Брод

Кирилица - 09.09.2008

И покрај напорите да се изгасне, пожарот кај село Тажево близу до Македонски Брод, се уште е активен, соопшуваат од Центарот за управување со кризи.

Нов пожар на Мукос

Канал5 - 09.09.2008

Нов пожар попладнево изби на планината Мукос - општина Чашка, меѓу селата Mокрени и Габровник. Првичните проценки се дека пожарот, кој се наоѓа на непристапен терен, зафатил површина од околу 50-на хектари дабова шума.

Се уште активни пожарите во Селата Тажево, Куново и Србиново

Нетпрес - 09.09.2008

Пожарот кај селото Тажево, Македонски Брод и во селата Куново и Србиновосе уште се активни. Во текот вчерашниот ден интервенирале 50 лица вработени во Дирекцијата за заштита и спасување Македонски Брод, 20 вработени од ЈП „Македонски шуми“, 20 лица од ЈП „Јасен“-Скопје, 80 припадници на АРМ.

Активни пожарите кај Јасен и гостиварско

Макфакс - 09.09.2008

Активни се пожарите во поречието, кај шумскиот резерват Јасен, и во гостиварскиот регион, соопшти претпладнево Центарот за управување со кризи.

ОГНЕНАТА СТИХИЈА ЗАФАТИ 4 ГОСТИВАРСКИ СЕЛА, ГОРИ И РЕЗЕРВАТОТ ЈАСЕН

Сител - 08.09.2008

ОГНЕНАТА СТИХИЈА ЗАФАТИ 4 ГОСТИВАРСКИ СЕЛА, ГОРИ И РЕЗЕРВАТОТ ЈАСЕН Уште од раните утрински часови тимови на дирекцијата на заштита и спасување се во акција за гасење на пожарите кај Гостивар кои ги зафатиле селата: Куново, Трново, Падалиште и Лакавица.