TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Маровиќ: „СЦГ ќе се соочи со изолација ако не ги предаде воените злосторници“

А1 - 10.07.2004

Претседателот на Србија и Црна Гора Светозар Маровиќ вчера предупреди дека државната заедница се соочува со меѓународна изолација ако не ги предаде осомничени за воени злосторства на Судот во Хаг, пренесува АП. „Секое одложување на предавањето на осомничените за воени злосторства ќе ја оддалечи ...

Србија го запишала, Македонија не го отпишала

Дневник - 10.07.2004

ДОКАЗ ЗА ДРЖАВЈАНСТВОТО НА ДАРАВЕЛСКИ Меѓу списите од СЦГ нема доказ дека тој е нивен државјанин, велат во Министерството за правда Македонските власти се уште не ги добиле комплетната документација од Министерството за човекови и малцински права на Србија и Црна Гора за ослободувањето на ...

Европски пари за обележување на границата

Време - 08.07.2004

СВЕТОЗАР МАРОВИЌ ПО СРЕДБИТЕ СО ДРЖАВНИОТ ВРВ Македонија и Србија и Црна Гора ќе побараат пари од КАРДС, програма на Европската Унија за помош на земјите од Западен Балкан, за да се финансира обележувањето на границата меѓу двете држави.

Белград не сака проблемите да ги нарушат добрососедските односи

Утрински - 08.07.2004

Заврши посетата на Светозар Маровиќ на Македонија Слободанка Јовановска Претседателот на Србија и Црна Гора, Светозар Маровиќ, ја минимизираше вчера тежината на проблемите меѓу Скопје и Белград, нарекувајќи ги тековни и изјавувајќи дека тие се дел од нивните секојдневни активности и потреби да се ...

Се зголемуваат сомнежите за регуларноста на пуштањето од притвор на Даравелски

Канал5 - 08.07.2004

Се зголемуваат сомнежите на македонските власти во регуларноста на постапката со која Драган Даравелски добил српско државјанство, што му помогна да излезе од притвор.. Министерот за правда Иџет Мемети денеска за Канал 5 потврди дека во документите кои пр Се зголемуваат сомнежите на македонските ...

Белград бара заштита на српските споменици во Македонија

Дневник - 08.07.2004

ЗАВРШИ ПОСЕТАТА НА МАРОВИЌ Зебрењак, Кајмакчалан и Капела се споменици што ги изразуваат чувствата на Србите и Црногорците, рече Светозар Маровиќ Српските културно-историски споменици од минатиот век што се наоѓаат на македонска територија се отворено прашање за Македонија и Србија и Црна Гора, ...

СЦГ може кривично да го гони Даравелски

Дневник - 08.07.2004

Спогодбата за меѓусебна правна помош во граѓански и кривични постапки, која ја потпишаа Македонија и СЦГ, овозможува кривично гонење на Драган Даравелски во Србија иако е тој нивен државјанин, изјави министерот за човекови и малцински права Расим Љаиќ.

Белград ги нема документите за државјанството на Даравелски

А1 - 07.07.2004

Српските власти не можат да најдат документ со кој ќе потврдат дека Министерството за внатрешни работи на Србија и Црна Гора му издала државјанство на Драган Даравелски минатата година, велат за А1 извори во српската и македонската полиција.

МАКЕДОНИЈА ДОБИ ДОКУМЕНТИ ЗА ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА ДАРАВЕЛСКИ, НО НЕ И РАЗВРСКА ЗА СЛУЧАЈОТ

Канал5 - 07.07.2004

Договорено користење на средства од КАРДС програмата за демаркација на границата меѓу Република Македонија и Србија и Црна Гора. Ова е дел од денешните разговори меѓу претседателот на Србија и Црна Гора Светозар Маровиќ и претседателот на македонската вла Договорено користење на средства од КАРДС ...

Маровиќ вети одговори за утката со пуштањето на Даравелски

Вест - 07.07.2004

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СРБИЈА И ЦРНА ГОРА ВО ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА НА МАКЕДОНИЈА Властите на Србија и Црна Гора ветија дека детално ќе го испитаат случајот со пуштањето на Драган Даравелски од притвор, соопшти вчера во Скопје претседателот на федерацијата Светозар Маровиќ по средбата што ја имаше со ...

Даравелски го ослободила мајка му

Дневник - 07.07.2004

ВРХОВНИОТ СУД ВО БЕЛГРАД ЈА ДОСТАВИ ОДЛУКАТА Поранешниот директор на Царинската управа Драган Даравелски бил пуштен на слобода бидејќи Врховниот суд во Белград му го укинал екстрадицискиот притвор откако утврдил дека тој има важечко државјанство на заедницата Србија и Црна Гора.

Властите во Белград ќе го испитуваат случајот „Даравелски“

Време - 07.07.2004

СВЕТОЗАР МАРОВИЌ ВО СКОПЈЕ Српските власти ќе сторат се што е во нивна моќ за да и овозможат на Македонија да го одбележи својот национален празник и српската влада веќе засилено работи на создавање соодветни услови за посета на „Прохор Пчињски“, рече претседателот на Србија и Црна Гора, Светозар ...

Светозар Маровиќ вети брз одговор за "случајот Даравелски"

Утрински - 07.07.2004

Претседателот на Србија и Црна Гора во дводневна посета на Македонија Министрите Митрева и Љаиќ вчера потпишаа договор за малцинствата Слободанка Јовановска Претседателот на Србија и Црна Гора, Светозар Маровиќ, вчера дојде во Македонија за да порача дека двете земји имаат зеднички цели, планови и ...

Македонците во Србија ќе се школуваат на мајчин јазик

Дневник - 07.07.2004

СВЕТОЗАР МАРОВИЌ ВО СКОПЈЕ Претседателот на СЦГ вети помош Илинден достоинствено да се прослави во „Св. Прохор Пчињски“ Македонија и Србија и Црна Гора имаат заеднички планови и цели за во иднина и сакаат да станат дел од заедничкиот европски дом, оценија претседателите на двете земји, Бранко ...

Маровиќ посакува Србин за претседател на Советот за соработка со Хаг

А1 - 06.07.2004

Претседателот на Србија и Црна Гора Светозар Маровиќ денеска го изрази своето уверување дека претседателот на Националниот совет за соработка со Хашкиот трибунал за воени злосторства ќе биде предложен во четврток. Во изјава за агенцијата Бета и Радио-телевизија Србија, Маровиќ не прецизираше кој би ...

Претседателот на СЦГ Маровиќ во посета на Македонија

А1 - 06.07.2004

Претседателот на Србија и Црна Гора Светозар Маровиќ, на покана од шефот на македонската држава Бранко Црвенковски, денеска допатува во дводневна официјална посета на Република Македонија. За време на престојот во Скопје, Маровиќ, покрај со својот домаќин-македонскиот претседател Бранко ...

Даравелски добил државјанство на СЦГ по потекло на родителите

А1 - 06.07.2004

Србија и Црна гора ќе ја преиспита одлуката за доделување на државјанство на Драган Даравелски, му вети претседателот Светозар Маровиќ на својот домаќин македонскиот претседател Црвенковски. Белград ја добил протестната нота од македонска страна, потврди Маровиќ и најави официјална информација во ...

Таа птица не за во кафез

Време - 06.07.2004

Александар Божиновски <> Новопечениот Србин, а поранешен фармер и прв цариник, е невин како Црвенкапа додека не се докаже спротивното, вели законот, без разлика што за многумина неговото однесување е, најблаго речено, сомнително. Но, успеа да ги насамари меверето сосе јавното обвинителство.

Скопје и Белград ќе потпишат спогодба за заштита на малцинствата

Дневник - 06.07.2004

ПОСЕТА НА МАРОВИЌ Билатералните односи и состојбата во регионот ќе бидат теми на средбите на претседателот на Србија и Црна Гора (СЦГ) Светозар Маровиќ со македонскиот државен врв. Маровиќ во Скопје ќе се сретне со претседателот Бранко Црвенковски, со претседателот на Собранието, Љупчо Јордановски, ...

МНР испрати демарш до Белград поради ослободувањето на Даравелски

Утрински - 06.07.2004

РЕАКЦИЈА Министерството за правда на Република Македонија вчера и официјално испрати протестно писмо до српските власти во Белград во кое ја осуди одлуката на Врховниот суд на Србија за пуштањето од екстрадициски притвор на поранешниот директор на Царинската управа на Македонија, Драган Даравелски.

Македонија упати протестна нота до СЦГ

Време - 06.07.2004

ПОРАДИ ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА ДАРАВЕЛСКИ Министерството за правда преку Министерството за надворешни работи вчера упатило протестна нота до Србија и Црна Гора поради ослободувањето на Драган Даравелски. Во нотата се наведувало дека Македонија е изненадена од одлуката на Врховниот суд на СЦГ и бара ...

Претседателот на СЦГ, Маровиќ, денеска во Скопје

Утрински - 06.07.2004

Односи на Македонија со соседите Претседателот на Србија и Црна Гора, Светозар Маровиќ, денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Македонија. За време на престојот во Скопје, Маровиќ ќе се сретне со претседателот Бранко Црвенковски, со претседателот на Собранието, Љупчо Јордановски, и ...

Протестна нота до српските власти за случајот Даравелски

Вест - 06.07.2004

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ПРАВДА СН УШТЕ НЕМА ОФИЦИЈАЛНА ПОТВРДА ЗА ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА ЕКСЦАРИНИКОТ НА МАКЕДОНИЈА УАПСЕН ВО БЕЛГРАД Министерството за правда, вчера, преку Министерството за надворешни работи на Македонија, испрати протестна нота до српските власти во врска со ослободувањето на ексдиректорот ...

МНР се уште без протестна нота за Даравелски до српските власти

А1 - 05.07.2004

Македонското министерство за надворешни работи се уште не ја испратило протестната нота со која министертвото за правда ќе побара од српските власти дополнителни информации за ослободувањето на Драган Даравелски. Во МНР велат дека за тоа прашање треба да се разговара во владата, а писмото ќе биде ...

Светозар Маровиќ доаѓа во Македонија

Утрински - 05.07.2004

Прва официјална посета на шефот на Србија и Црна Гора Светозар Маровиќ, претседател на државната заедница Србија и Црна Гора, утре и задутре ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Маровиќ доаѓа по покана од својот домаќин и ќе ги предводи официјалните разговори на ...

Недостигот од докази му ги одврза рацете на Даравелски

Време - 05.07.2004

ЗОШТО БЕЛГРАД ГО ОСЛОБОДИ ПОРАНЕШНИОТ ДИРЕКТОР НА ЦАРИНА Александар Божиновски Драган Даравелски не е пуштен од Окружниот затвор во Белград поради српското државјанство, туку затоа што белградскиот истражен судија не нашол докази против него во документите што ги испратило македонското Министерство ...

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СЦГ СВЕТОЗАР МАРОВИЌ ВО ПОСЕТА НА МАКЕДОНИЈА

Канал5 - 05.07.2004

Претседателот на Србија и Црна Гора Светозар Маровиќ утре ќе допатува во дводневна посета на Република Македонија. Маровиќ ќе се сретне со шефот на македонската држава Бранко Црвенковски, со претседателот на Собранието Љупчо Јордановски и со пре Претседателот на Србија и Црна Гора Светозар Маровиќ ...

Даравелски тест за соработката

Дневник - 05.07.2004

УТРЕ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СРБИЈА И ЦРНА ГОРА ВО СКОПЈЕ Македонските државни претставници утре ќе побараат објаснување од претседателот на Србија и Црна Гора, Светозар Маровиќ и од сојузниот министер за човекови права, Расим Љаиќ, за околностите под кои Драган Даравелски е ослободен од притвор.