TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе се бара мислење на експерти за претседателските избори

Утрински - 28.02.2004

Премиерот Црвенковски се сретна со лидерите на ДУИ, на ЛДП и на ВМРО-ДПМНЕ Правни експерти ќе работат на надминување на колизијата меѓу Уставот и законите за распишување избори за шеф на државата. Ова е договорено на вчерашната средба на премиерот Бранко Црвенковски со лидерите на ДУИ и на ЛДП, Али ...

Експерти ќе утврдат кога ќе има избори

Време - 28.02.2004

ЦРВЕНКОВСКИ СЕ СРЕТНА СО АХМЕТИ, СО ПЕНОВ, СО ГРУЕВСКИ Премиерот Бранко Црвенковски вчера ги информира лидерите на политичките партии за судирот меѓу Уставот и Законот за избор на претседател во делот на организирање предвремени претседателски избори.

Средба Црвенковски-Пенов-Ахмети

А1 - 27.02.2004

На средбата на коалиционите партнери Црвенковски, Пенов Ахмети се барало начин како да се надмине правната колизија на уставот и законот за избор на претседател. Се дознава дека владата формирала експертски тим кој треба да понуди алтернативни решенија како да се испочитува уставот и изборот на нов ...

Сериозна загуба за нашата држава

Време - 27.02.2004

РИСТО ПЕНОВ ОД ИМЕТО НА СКОПЈАНИ Со длабока и неизмерна тага ја примивме веста за огромната несреќа што им се случи на Претседателот на Република Македонија, Борис Трајковски, и на членовите на македонската делегација што патуваа со него. Ова е огромна трагедија и сериозна загуба за нашата држава.

Плоштадот е мој

Вест - 26.02.2004

Плоштадот Македонија е пешачка зона и на него е забрането секакво движење и паркирање на моторни возила. Но ова правило не важи за сите. Завчера попладне, пред изборниот штаб на актуелниот градоначалник на Скопје Ристо Пенов беше паркирана "опел астра".

КАЛИНКИ?

Вест - 26.02.2004

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ - Билљана Секуловска ЉУБЧО: ВМРО КРАДЕШЕ, АМА ИМАШЕ ЗА СИТЕ. ГО УТНАЛ САМО СЛОГАНОТ - ЗА НЕГО Е ОНОЈ НА ПЕНОВ - ПРОВЕРЕНО Добро што има избори - луѓето дознаа дека треба да гласаат за Ристо Пенов. И веројатно беа спремни на тој чекор.

Шест месеци затвор условно и три милиони денари за обнова на Камениот мост

Вест - 26.02.2004

ОСУДЕН СОПСТВЕНИКОТ НА ММ КОЛЕЏОТ БОЈО АНДРЕСКИ "Обвинетиот Бојо Андрески е виновен за кривично дело клевета и се осудува на условна затвоска казна од шест месеци, која ќе биде извршена доколку тој во рок од четири години стори ново кривично дело.

Пари за Камениот мост, затвор за клеветникот на Пенов

Дневник - 26.02.2004

злосторство и казна Шест месеци затвор и уплата од три милиони денари е казната што ја доби Бојо Андрески, кого скопскиот градоначалник Ристо Пенов го тужеше за клевета. Скопскиот основен суд 1 вчера го огласи Андрески за виновен за нарушување на честа и угледот на градоначалникот Пенов и му изрече ...

200 клупи

Вест - 26.02.2004

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Додека Љубчо крадел, Груевски водел сметка да има и за народот 1 Зошто се скарале Бранко и Бучко кој ќе зборува на поменот од годишнината на смртта на Борис Трајковски? Штета што државниот обвинител Александар Прчевски е независен, па не можат да му шепнат тој да ...

4 години условна затворска казна за Бојо Андрески

А1 - 25.02.2004

3 милиони денари обештетување и 6 месеци затвор односно 4 години условно е казната што судот денеска му ја изрече на Бојо Андрески за изречена клевета против скопскиот градоначалник Ристо Пенов. „Судот беше многу благ, очекував многу поголема казна, дури и да се донесеше пресуда во моја корист ќе ...

Судот и Обвинителството го штитат градоначалникот Пенов

Дневник - 25.02.2004

СОПСТВЕНИКОТ НА „ММ КОЛЕЏ“ ОБВИНУВА Сопственикот на ?ММ колеџџ? Бојо Андревски, обвинет дека јавно го наклеветил скопскиот градоначалник Ристо Пенов, и неговиот адвокат Ванчо Шехтански, вчера ги обвинија судијата и заменикот-обвинителот дека тенденциозно го воделе предметот.

Бојо Андревски незадоволен од судската постапка

А1 - 24.02.2004

Адвокатот Ванчо Шехтански, бранител на Бојо Андревски кој е обвинет дека изнел клевети против скопскиот градоначалник Ристо Пенов, смета дека поднесениот обвинителен предлог од Јавното обвинителство е нелогичен бидејќи обвинението е покренато без претходна проверка на исказот и без барање од ...

Пенов и Стевче во војна за Скопје

Вест - 23.02.2004

ГРАДОНАЧАЛНИЧКА ТРЕСКА ВО ЛДП Кандидатурата за градоначалник на град Скопје на лидерот на либералдемократите Ристо Пенов виси во воздух, место него коалицијата СДСМ-ЛДП се повеќе го протежира неговиот сопартиец Стевче Јакимовски, акту Третата кандидатура за градоначалник на град Скопје на лидерот ...