TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Себастијан Фетел стана најмладиот шампион во Формула 1

А1 - 14.11.2010

Германец Себастиан Фетел, пилотот на Ред Бул, стана најмладиот шампион во Формула 1 откако денес победи на Големата награда на Абу Даби.

Победа на Фетел за шампионската титула

PitStop - 14.11.2010

Себастијан Фетел е новиот светски шампион во Формула 1! Германецот славеше на ГН на Абу Даби крај Јас Марината, а Алонсо и Вебер завршија како седми и осми.

Себастијан Фетел е светски првак во Формула еден

Deutsche Welle - 14.11.2010

Себастијан Фетел е светски првак во Формула еден. Со денешната победа во Абу Даби тој стана најмладиот светски првак во историјата на Формула еден.

Хорнер ја слави „јагодката на шлагот“

PitStop - 14.11.2010

Откако на Фетел и Red Bull им се склопија сите коцки од мозаикот, на ред е голема прослава во марината. По трката, тимскиот шеф Хорнер, немаше зборови да ја опише големата радост во тимот поради ...

Шумахер жив и здрав, и со патриотски честитки до Фетел

PitStop - 14.11.2010

Иако трката на Михаел Шумахер во Абу Даби за влакно заврши без посериозни последици, Германецот не ги сокри неговите патриотски чувства при честитањето на неговиот сонародник кој денес стана ...

Алонсо не го обвинува тимот

PitStop - 14.11.2010

Токму одлуката на Ferrari за предвремен питстоп можеби беше клучниот фактор што Алонсо ја изгуби титулата, бидејќи се најде зад Петров и Розберг, а подоцна и зад Кубица.

„Дебелата“ не запеа за Вебер

PitStop - 14.11.2010

Разочараниот Марк Вебер вети дека догодина ќе се врати со Red Bull уште посилен во борба за титулата, откако на денешната трка во Абу Даби виде со свои очи како шансите за освојување на титулата од ...

Врие крвта во Италија

PitStop - 14.11.2010

Министерот во кабинетот на Берлускони, Роберто Калдерони, побара оставка од Лука ди Монтеѕемоло како претседател на Ferrari поради губењето на титулата денес во Абу Даби.

Себастијан Фетел е најмладиот Ф1 шампион!!!

Спорт - 14.11.2010

Возачот на Ред Бул Рејсинг, Себастијан Фетел стана најмладиот формула 1 шампион во историјата со триумфот на последната трка од сезоната во Абу Даби од пол-позицијата.

Фетел е новиот светски шампион

Спортнет - 14.11.2010

Себастијан Фетел ја освои титулата светски шампион во Формула 1 по трумфот на последната трка во сезоната која се возеше за Големата награда на Абу Даби.

Фетел е најмладиот шампион во Формула 1

VOX - 14.11.2010

“Немам зборови... Не знам што да ви кажам во овој момент, осввен дека ова беше една неверојатна сезона за мене, но и за мојот тим.

Фетел: Не сакаа да ми кажат каде е Алонсо

Спортнет - 14.11.2010

Возачот на Ред Бул, Себастијан Фетел по освојувањето на титулата во Формула 1 изјавил дека постојано верувал во триумф, но дека до целната рамнина никој не сакал да му каже дали навистина е на пат да ...

Фетел го освои шампионатот со триумф во последната трка

Телма - 14.11.2010

СЕБАСТИЈАН ФЕТЕЛ Е НОВ СВЕТСКИ ШАМПИОН ВО ФОРМУЛА ЕДЕН, ОТКАКО ВО ДРАМАТИЧЕН РАСПЛЕТ СО УСПЕХ ВО ПОСЛЕДНАТА ТРКА ВО АБУ ДАБИ СТИГНА ДО ПРВАТА ТИТУЛА ВО КАРИЕРАТА И ВОЕДНО СТАНА НАЈМЛАД ПРВАК ВО ...

Вебер размислува само за Алонсо

Ф1 Алманах - 14.11.2010

Марк Вебер е во центарот на вниманието како еден од кандидатите за титулата кој го извлече подебелиот крај и ќе стартува петти на трката за Големата награда на Абу Даби.

Финална битка за титулата во Ф1

Шпиц - 14.11.2010

Последната трка во Абу Даби ќе го даде одговорот на прашањето кој ќе биде нов шампион. За првпат во историјата на овој спорт четворица возачи имаат шанси да го освојат првото место.

Себастијан Фетел шампион во Формула 1

Mnogoo - 14.11.2010

Себастијан Фетел е големиот шампион. Младиот Германец во третата сезона во Формула 1 ја освои шампионската титула пред Фернандо Алонсо, Марк Вебер и Луис Хамилтон.

Сензационален расплет во Абу Даби: Себастијан Фетел е новиот светски шампион во Ф1!

Спорт Денес - 14.11.2010

Германскиот пилот во болидот на Ред Бул Рејсинг Себастијан Фетел е победникот на последната 19-та трка од Светското првенство во најелитното европско клупско натпреварување Формула 1, Големата ...

Ф1 - Прва шампионска титула за Себастијан Фетел

Алсат-М - 14.11.2010

Германскиот возач, Себастијан Фетел е новиот светски шампион во Формула 1. Победи попладнево на последната годинешна трка. Се возеше во Абу Даби.

Ветел сензационален шампион во Ф-1

Форум - 14.11.2010

Себастијан Ветел е новиот и со 23 години и 4 месеци најмладиот што ја понесол шампионската титула во Формула 1, кој победи во последната трка од сезоната во Абу Даби благодарејќи на киксевите на ...

Себастијан Фетел нов шампион во Формула 1

Канал5 - 14.11.2010

Во драматичниот финиш на Формула 1 сезоната за прва шампионска титула во кариерата се избори Себастијан Фетел. 23-годишниот Германец победи во последната трка на патеката Јас Марина во Абу Даби, со ...

Фетел се круниса за најмлад шампион во Формула 1

Кирилица - 14.11.2010

Младиот германски возач Себастијан Фетел се искачи на највисокиот пиедестал во Формула 1 и иако најмлад, трет по шанси за титула, успеа да ги надмудри ривалите и да се круниса за најмлад првак во ...

Фетел е новиот Светски шампион

Сител - 14.11.2010

Себастијан Фетел ја освои титулата светски шампион во Формула 1 по трумфот на последната трка во сезоната која се возеше за Големата награда на Абу Даби.

Фетел стави точка на сезоната

Вечер Прес - 14.11.2010

Благодарејќи на одличното возење во последната трка годинава тој стигна до првата титула во кариерата Германецот во болидот на Ред Бул, Себастијан Фетел (23) е нов светски шампион во Формула 1 по ...

Фетел - најмлад Ф1 шампион на сите времиња!

Курир - 14.11.2010

Германецот Себастијан Фетел со победата во Абу Даби стана најмладиот возач кој воопшто ја освоил титулата во Формула 1. Најсериозниот кандидат Алонсо жртва на погрешната тактика на Ферари.

Себастијан Фетел е новиот светски шампион во Ф1

Таратур - 14.11.2010

Младиот германски возач на Ф1, Фетел стана новиот светски шампион во најелитното автомобилско натпреварувања, откако стигна до победата на последната трка во Абу Даби.

Германецот Ветел победник на Формула 1

eReporter - 14.11.2010

Германецот Себастијан Ветел со болидот на „Red Bull Racing“ е победник на последната 19-та трка на Светското првенство Формула 1, Големата награда Абу Даби што му ја донесе и титулата светски првак.

Себастијан Фетел нов Ф1 шампион

Макфакс - 14.11.2010

Пилотот на Ред Бул, 23-годишниот Германец, Себастијан Фетел е новиот светски првак во Формула 1. Фетел победи на последната трка во сезонат..

Фетел најдобар во Абу Даби и на врвот на Ф1 оваа година

Inpress - 14.11.2010

Аду Даби, 14. ноември 2010 (ИНПРЕС) Германецот Себастијан Фетел стана најмладиот шампион на светот во Формула 1 на сите времиња.

Фетел на пол за затворањето на сезоната

А1 - 13.11.2010

Возачот на Ред Бул Себастијан Фетел ќе стартува од пол позицијата на последната трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1, Големата награда на Абу Даби.

Фетел го остварил зацртаното

PitStop - 13.11.2010

Откако ја зграби својата десетта пол позиција на последните квалификации оваа сезона, Германецот изјави дека е задоволен од измените кои ги направиле на болидот по вчерашните тренинзи, додавајќи дека ...

Алонсо посакува уште еден перфектен ден

PitStop - 13.11.2010

Лидерот во генералниот поредок признава дека петтата стартна позиција на Вебер, го става во предност пред утрешната трка, но сеуште ништо не е готово.

Спорт - Новиот шампион се решава во арапски луксуз

Време - 13.11.2010

На неделното зајдисонце на патеката „Јас Марина“ во Абу Даби ќе блесне новиот шампион во Формула 1. Последната трка од годинешниот шампионат ќе биде решавачка за четворицата возачи што останаа во ...

Фетел на пол позицијата на затворање на сезоната

Спортнет - 13.11.2010

Возачот на Ред Бул, Себастијан Фетел ќе стартува од пол позицијата на последната трка од овогодинешниот формула 1 шампионат, која ќе се вози за Големата награда на Абу Даби.

Десетта пол-позиција за Фетел

Спортско инфо - 13.11.2010

Себастијан Фетел ќе стартува од пол-позицијата на последната трка од овогодишната сезона за Големата награда на Абу Даби...

Спорт - Среќата на Фетел е во гаќите

Вест - 13.11.2010

Фернандо Алонсо, Марк Вебер и Себастијан Фетел, разделени со 15 бодови, стигнаа до финалето на годинашнава Ф-1 сезона како конкуренти за титулата, за која ќе се борат на утрешната трка во Абу Даби.

Абу Даби го дава новиот шампион во Формула 1

Утрински - 13.11.2010

Четиристраната битка за титулата светски првак во Формула 1 за сезоната 2010 ќе добие разврска в недела од 14 ч. во Абу Даби, кога Фернандо Алонсо, Марк Вебер, Себастијан Фетел и Луис Хамилтон меѓу ...

Алонсо во историска пресметка со Ред Бул и Хамилтон

Идивиди - 13.11.2010

ВО НЕДЕЛА (14.00) ВО АБУ ДАБИ ФИНИШИРА БИТКАТА ЗА ТИТУЛАТА Фернандо Алонсо е во најдобра положба во најдраматичниот формула 1 финиш во историјата на шампионатот.

Абу Даби ќе го даде Ф1-шампионот

Дневник - 13.11.2010

Решавачката ГН на Абу Даби (недела, 14 ч) ќе го даде новиот шампион во Формула 1, а во конкуренција се Фернандо Алонсо, Марк Вебер, Себастијан Фетел и аутсајдерот Луис Хамилтон.

Четири „математики“ за титулата во Ф1

Н.Македонија - 13.11.2010

Алонсо, Вебер, Фетел и Хамилтон влегуваат со свои пресметки за тоа како да се стигне до трофејот за 2010 година, но најблиску е Алонсо и единствено тој зависи само од својот резултат Првпат во ...

Фетел до пол позицијата, пред Хамилтон и Алонсо во Абу Даби

Mnogoo - 13.11.2010

Марк Вебер и најголемиот губитник по квалификациите за утрешната трка за Големата награда на Абу Даби. Австралијанецот на утрешната последна трка во Формула 1 шампионатот ќе стартува од петата ...

Фетел во екстаза, Вебер исчезна во мисијата

Ф1 Алманах - 13.11.2010

Себастијан Фетел ја освои десеттата пол позиција во сезоната и ќе стартува од првото место во трката за Големата награда на Абу Даби, која ќе го одлучи и новиот светски првак.

Дебелата дама се уште не го отпеала своето

Ф1 Алманах - 13.11.2010

Можеби Вебер делува понервозно и понапнато од другите, но за проблемите во квалификациите тој го обвини слабиот контакт на гумите со асфалтот во услови кога температурата беше во опаѓање поради ...

Фетел стартува прв во Абу Даби, Алонсо на позиција за титула

Спорт Денес - 13.11.2010

Пилотот на Ред Бул, Себастијан Фетел освои исклучително важна пол позиција за последната трка во Формула 1 за оваа сезона, ГП на Абу Даби. Младиот германец продолжува да сонува за титулата.

Ф1 - Фетел предводник на последната трка во шампионатот

Алсат-М - 13.11.2010

Утре е последната трка во Формула 1 за оваа сезона. Ќе се вози во Абу Даби, а на првата позиција ќе стартува возачот на Ред Бул, Себастијан Фетел.

Фетел со пол-позиција и во Абу Даби

Кирилица - 13.11.2010

Младиот германски возач Себастијан Фетел е носител и на последната пол-позиција во оваа сезона, откако победи на денешната квалификациска рунда на патеката „Јас Марин“ во Абуд Даби на завршницата на ...

Пол позиција за Себастијан Фетел, сите конци ги држи Фернандо Алонсо

Канал5 - 13.11.2010

Иако Фетел ќе стартува од најдобрата позиција за утрешната последна трка од Формула 1 шампионатот, дури петтото стартно место на Марк Вебер и одличното трето најбрзо време на Алонсо само му ги ...

За кого ќе биде среќен Абу Даби?

Курир - 13.11.2010

Точно осум месеци по стартот на Ф1 сезоната во Бахреин, титулата ќе се решава во последната трка од шампионатот, која исто така ќе се вози во Персискиот залив. На 14. март 2010.

Пол-позицијата за Фетел, Алонсо трет, Вебер дури петти

Курир - 13.11.2010

Познат е редоследот по кој главните кандидати за Формула 1 круната ќе стартуваат на утрешната трка во Абу Даби. Прв е Себастијан Фетел, следен од Луис Хамилтон, Фернандо Алонсо, Џенсон Батон и Марк ...

Фетел на пол позицијата на последната трка во сезоната

Макфакс - 13.11.2010

Пилотот на Ред Бул, Себастијан Фетел ќе стартува од пол позицијата на последната трка во годинешниот шампионат на Ф1, Големата награда на Абу Даби...

Ф1 - Хамилтон најбрз на слободниот тренинг!

Inpress - 13.11.2010

Абу Даби, 13. ноември 2010 (ИНПРЕС) Луис Хамилтон постигна најдобро време на двата денешни тренинга во Абу Даби. Себастијан Фетел се најде повеќе од две секунди зад возачот на Мекларен, a Алонсо и ...

Алонсо со најголеми шанси за титулата

А1 - 12.11.2010

Неделава што доаѓа ќе донесе расплет на Светското првенство на Формула 1, едно од најинтересните и најнеизвесни во последните години.

Весела математика со арапски шмек

PitStop - 12.11.2010

Четири возачи можат да станат светски прваци во Абу Даби викендов. Луис Хамилтон има пред себе скоро невозможна мисија, но затоа првиот возач на Ferrari, Фернандо Алонсо како и двојката на Red Bull, ...

Фетел не отпишува никого

PitStop - 12.11.2010

Откако на првиот тренинг го постави најдоброто време, Себастијан Фетел на вториот тренинг беше возачот кој му се доближи најмногу на најбрзиот Хамилтон.

Тимски наредби? Прашајте ги „професионалците“!

PitStop - 12.11.2010

Бидејќи евентуалното користење на тимски наредби во Абу Даби се актуелизираше, а околу оваа „професија“ знаеме кој е профи.

Спорт - Алонсо: Нема да бројам бодови

Време - 12.11.2010

Лидерот во генералниот пласман во Формула 1, Фернандо Алонсо, изјави дека неговата цел во Абу Даби е да извози перфектна трка, а не да брои колку бодови му се потребни за да ја освои титулата.

Фетел најбрз на првиот тренинг во Абу Даби

Спортнет - 12.11.2010

Првиот слобеоден тренинг за последната Голема награда во сезонава која ќе се вози во Абу Даби, помина во доминација на минатогодишниот победник, Себастијан Фетел од Реад Бул.

Хамилтон најбрз во Абу Даби

Спортско инфо - 12.11.2010

Денеска во Абу Даби се одржаа првите два слободни тренинзи во пресрет на последната и решавачка Формула 1 трка сезонава...

Алонсо мора да ги раздвои „биковите“

Утрински - 12.11.2010

Шпанскиот „матадор“ во Формула 1, Фернандо Алонсо, мечтае да го набоде Ред бул на мечот претстојниов викенд и да стане најмладиот трикратен светски шампион во Формула 1.

Титулата ќе биде обоена во црвено

Дневник - 12.11.2010

„Матадорот“ Фернандо Алонсо ќе треба со неговиот мач да го „скроти“ Ред бул викендов во Абу Даби доколку сака да биде најмладиот трикратен светски првак во Формула 1 .

Алонсо ги одбегна вистинските прашања

Идивиди - 12.11.2010

Фернандо Алонсо ги отфрли двете клучни прашања кои ги доби на прес-конференцијата пред последната трка од Светскиот шампионат во Абу Даби.

Абу Даби го претставува новиот Формула 1 шампион

Mnogoo - 12.11.2010

Момент на вистината. Последната трка во Формула 1 шампионатот што ќе се вози за Големата награда на Абу Даби е за само два дена. Алонсо, Вебер, Фетел или чудо за Хамилтон.

Сите изненадувања одат во прилог на Ферари

Ф1 Алманах - 12.11.2010

Како водечки во генералниот пласман Фернандо Алонсо има позиција со која другите ривали се принудени да не направат никаква грешка доколку сакаат да го соборат од првата позиција на табелата.

Клучот е кај Алонсо

Ф1 Алманах - 12.11.2010

Стратегијата за неделната трка во еден од седумте арапски емирати ќе се одлучува според пласманот на Алонсо во квалификациите, најави Кристијан Хорнер.

Математика за титулата во Формула 1: Алонсо од пол-позиција, Вебер „има крила“

Кирилица - 12.11.2010

Фернандо Алонсо, светскиот првак од 2005 и 2006 година од пол-позиција во генералниот пласман ќе тргне кон третата светска титула во Формула 1, со која би бил најмладиот освојувач на три круни во ...

Клучот е во Алонсо!

Вечер Прес - 12.11.2010

Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер, вели дека двајцата нивни возачи имаат императив да победат на последната трка во Абу Даби, но не можат да имаат контрола што ќе сторат другите Стратегијата за ...

Хамилтон: Не знаев дека Алонсо ги депилира нозете

eReporter - 12.11.2010

Неделава што доаѓа ќе донесе расплет на Светското првенство на Формула 1, едно од најинтересните и најнеизвесни во последните години.

Фетел и Хамилтон најбрзи во Абу Даби

Курир - 12.11.2010

Сите четири кандидати за тронот ги имаа првите четири најбрзи времиња на двата тренинга пред последната трка во сезоната која се вози на спектакуларната патека во Абу Даби.

Луис Хамилтон - Не знаев дека Алонсо ги депилира нозете

Inpress - 12.11.2010

Лондон, 12. ноември 2010 (ИНПРЕС) Овој викенд ќе се знае конечната разврска за овогодинешното Светско првенство во Формула 1, едно од најинтересните последните неколку години.

Тензично пред финишот на Ф1 сезоната

А1 - 11.11.2010

Расте возбудата пред финишот на сезоната во Формула 1. Најсериозен кандидат за титулата е возачот на Ферари Фернандо Алонсо, додека одма зад него е Марк Вебер од Ред Бул, а математички варијанти ...

На Алонсо му треба „само“ второ место

PitStop - 11.11.2010

Фернандо Алонсо останува самоуверен дека тој ќе биде новиот Светски шампион во Абу Даби. Во Бразил, Алонсо се најде зад дуото на Red Bull, но во генералниот пласман Алонсо има осум поени разлика пред ...

Матешиц: Не манипулираме како Ferrari

PitStop - 11.11.2010

Новиот светски шампион во конструктори Red Bull, заминува на последната трка од сезонава во Абу Даби со своите два возачи-претенденти за насловот светски првак.

Суво финале во Абу Даби

PitStop - 11.11.2010

Откако дождот ги расипа последните три извозени трки, сега е скоро сигурно дека Формула 1 ја очекува суво финале на патеката во Абу Даби.

Батон: Титулата на Алонсо би имала „-7“ дамка

PitStop - 11.11.2010

Батон знае што направи Алонсо претходното лето во Германија, а веруваме дека и останатата Ф1 јавност не ја заборави „Алонсо е побрз од тебе“ констатацијата од Роб Смедли до Фелипе Маса преку тимското ...

Притисокот е непознат поим за Хамилтон во Абу Даби

PitStop - 11.11.2010

Чудото на Кими Раиконен во 2007 е можеби од многу помали размери со она чудо што ќе му биде потребно на Хамилтон за да ја освои својата втора шампионска титула.

Фетел тргнува по победа во Абу Даби

PitStop - 11.11.2010

Кој рече дека само Ferrari користи тимски наредби во Ф1? Себастијан Фетел откако пристигна во Абу Даби во кратко интервју за новинарите, не ги исклучи тимските наредби како средство до кое би се ...

Вебер му порача на Фетел да се одлучи

PitStop - 11.11.2010

Како се доближува стартот на овој Ф1 викенд, така и тензијата, напнатоста и „пеперутките во стомакот“ се повеќе растат. Во пресрет на неделната трка, Вебер на денешната прес конференција му порача на ...

Судбоносната битка го достигна зенитот!

PitStop - 11.11.2010

После 5488 километри тркање сезонава, Формула 1 првенството конечно пристигна на последната трка од календарот и тоа со четири возачи покриени со неверојатни 24 бода.

На Алонсо не му пречи „титула со дамка“

PitStop - 11.11.2010

Победата на Алонсо во Германија која беше добиена преку пропуштањето од Маса, се чини дека е главна тема во Абу Даби. Иако многумина потенцираа дека доколку Алонсо ја освои титулата со седум или ...

Возачите се подготвуваат за најбрзиот циркус во Абу ...

Спортско инфо - 11.11.2010

Како се ближи викендот и трката во Абу Даби така расте и возбудата кај Ф1 возачите и фановите... Најсериозен кандидат за титулата е возачот на Ферари Фернандо Алонсо, додека одма зад него е Марк ...

Хамилтон би сакал Вебер да биде шампион

Утрински - 11.11.2010

Луис Хамилтон откри дека би сакал да го види Марк Вебер како победник во трката за титулата светски првак во Формула 1 годинава ако самиот не може да го освои шампионатот.

Што е потребно за титула во Абу Даби?

Идивиди - 11.11.2010

ФЕРНАНДО АЛОНСО, МАРК ВЕБЕР, СЕБАСТИЈАН ФЕТЕЛ И ЛУИС ХАМИЛТОН ВО БИТКА ЗА КРУНАТА Фернандо Алонсо, Марк Вебер, Себастијан Фетел и Луис Хамилтон се четирите возачи кои се уште можат да ја освојат ...

Кој последен се смее, најслатко се смее

Ф1 Алманах - 11.11.2010

Дилемите околу неделната стратегија на Ред Бул, се уште се предмет на размислување за Ф1 јавноста. И додека од тимот кој е предмет на расправа не добиваме премногу конкретни информации, сведоци сме ...

Фетел не одрекува помош за Вебер

Ф1 Алманах - 11.11.2010

Себастијан Фетел не ја одрече можноста да го пропушти Марк Вебер во последниот круг од неделната трка, доколку тоа ќе го направи неговиот тимски колега нов светски првак.

Дожд и во Абу Даби

Алфа - 11.11.2010

Дури и последното натпреварување за оваа сезона кое е на неколку километри од песочните дини на Абу Даби ќе го проследиме со дождот кој е неразделен декор во последните трки во Формула еден ...

Фетел не одрекува помош за Вебер

Вечер Прес - 11.11.2010

Себастијан не ја одрече можноста да го пропушти Марк во последниот круг од неделната трка, доколку тоа го направи неговиот тимски колега нов светски првак На четврточната прес-конференција за ...

Вебер: Многу работи зависат од Фетел

Курир - 11.11.2010

Во текот на сезоната тимот на Ред Бул не фаворизираше ниту еден од своите возали и така се очекува да биде и на последната трка која овој викенд се вози во Абу Даби.

Шумахер - Трката во Абу Даби нема да биде последна за мене

Inpress - 11.11.2010

Лондон, 11. ноември 2010 (ИНПРЕС) Седумкратниот светски првак во Формула 1 Михаел Шумахер уште еднаш ги отфрли гласините дека на крајот на оваа сезона ќе се пензонира.

Спорт - Ред бул има образ, не сме како Ферари

Време - 10.11.2010

Во пресрет на неделната трка во Абу Даби, последна сезонава во Формула 1, во која ќе се решава новиот шампион, актуелни се дискусиите во врска со стратегијата на тимовите.

Ферари очекува трка до последниот метар

Утрински - 10.11.2010

Тимскиот шеф на Ферари, Стефано Доменикали, верува дека битката за титулата светски првак во Формула 1 би можела да потрае до последниот метар.

Дали титулата на Алонсо ќе вреди исто?

Идивиди - 10.11.2010

Како што се подготвува да ја предаде својата тешко освоена титула од лани на некој друг на последната трка во Абу Даби, ѕвездата на Мекларен Мерцедес, Џенсон Батон вели дека ако Фернандо Алонсо ја ...

Ред бул очекува Фетел да му помогне на Вебер

Шпиц - 10.11.2010

Новиот светски шампион, во конкуренција на конструктори се надева на титула и кај возачите, кои сами треба да решат дали ќе си помогнат во битката против Фернандо Алонсо од Ферари.

Викендов Абу Даби ќе промовира нов шампион

Алфа - 10.11.2010

Во својата втора година од постоењето, Големата награда на Абу Даби ја има можноста да промовира нов или стар светски шампион.

Уште е рано да се избере шампионот за 2010 година

Mnogoo - 10.11.2010

Секогаш една од најдобрите во сезоната, трката на патеката „Интерлагос“ минатиот викенд, не разочара. Уште повеќе, импресионираше со резултатите што оставаат тројца реални кандидати за титулата и ...

Четири сценарија за една титула

Вечер Прес - 10.11.2010

Фернандо Алонсо ја предводи четворката возачи кои имаат шанса да станат светски првак во последната трка од сезоната на Формула 1, што е уникатен случај во шестдецениската историја на спортот ...

Спорт - Фетел сака Алонсо да зачади во Абу Даби

Време - 09.11.2010

Себастијан Фетел победи на „Интерлагос“ на трката за ГН на Бразил и со триумфот се одржа во живот во борбата за шампионската титула.

Фетел ја одложи разврската за Абу Даби

Утрински - 09.11.2010

Себастијан Фетел го предводеше Марк Вебер до еден-два триумф во трката за Големата награда на Бразил во Формула 1, одложувајќи ја разврската во борбата за титулата за последната трка во Абу Даби в ...

Четири сценарија за титулата

Ф1 Алманах - 09.11.2010

Фернандо Алонсо ја предводи четворката возачи кои имаат шанса да станат светски првак во последната трка од сезоната на Формула 1, што е уникатен случај во шестдецениската историја на спортот.

Алонсо сигурен во титулата, Фетел ќе му помогне на Вебер?

Идивиди - 09.11.2010

Фернандо Алонсо вели дека е 100% сигурен во своите шанси за светската титула оваа година и покрај тоа што неговото водство во генерален пласман се намали на 8 поени на Бразилското ГП, со само една ...

Ред бул првак, а кај возачите Алонсо го има трофејот на дофат

Н.Македонија - 09.11.2010

Во трката во неделата во Бразил славеше Фетел, пред Вебер, но Алонсо со третото место остана прв кај возачите и во последната трка сезонава му треба барем второ место за третата титула Австрискиот ...

Хамилтон и Вебер - кој се судира, тој се сака

Ф1 Алманах - 09.11.2010

Луис Хамилтон е на четвртата позиција во генералниот пласман со 24 поена зад Алонсо и има само теоретски шанси да направи изненадување на трката во Абу Даби за да го сочува шампионскиот број 1 во ...

Алонсо убеден дека може до титулата

Курир - 09.11.2010

“Едноставно, најмалку што морам да направам е да ја завршам трката како втор. Доколку јас бидам втор, не е битно кој ќе победи во Абу Даби.

Фетел победи за да обезбеди пресметка во Абу Даби

Идивиди - 08.11.2010

Германецот Себастијан Фетел ги задржа своите шанси за деби титула во формула 1 шампионатот откако го совлада својот колега од Ред Бул, и ривал за титулата, Австралиецот Марк Вебер на Бразилското ГП.

Ред Бул со еден-два победа и титула кај конструкторите

Mnogoo - 08.11.2010

Себастијан Фетел и Марк Вебер со еден-два победа на трката за Големата награда на Бразил на Ред Бул му ја донесоа титулата кај конструкторите и го одведоа шампионатот во трилер-завршница.

Само „катастрофа“ може да му ја земе титулата на ...

Ф1 Алманах - 08.11.2010

Флавио Бриаторе, менаџерот на Фернандо Алонсо потврди дека битката во шампионатот сега е сведена помеѓу два возача – Алонсо и Вебер и притоа го нагласи неговото тврдење дека само „катастрофа“ може да ...

Фетел најдобар на Големата награда на Бразил

Спорт Денес - 08.11.2010

Возачот на Ред Бул, Себастијан Фетел е победник на претпоследната трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1, возена за Големата награда на Бразил.

Хорнер со полна доверба кон своите возачи

Ф1 Алманах - 08.11.2010

На само шест дена до големото финале во Абу Даби, неизвесноста за крајниот исход сеуште лебди во воздухот. Најголеми причинители на таа неизвесност се возачите од тимот на Ред Бул и нивната ...

Фетел и Вебер на крилјата од Ред бул

Дневник - 08.11.2010

Никогаш во историјата на Формула 1 немало четворица возачи со шанса да бидат светски прваци, и тоа да го решаваат на последната трка .

Фетел: Уште да се ослободиме од Алонсо

Вечер Прес - 08.11.2010

Немавме темпо како возачите на Ред Бул, но ова беше добра трка за нас. Мило ми е што загубивме само три бода во однос на Вебер, ќе видиме што ќе се случи во Абу Даби.

Ф1 - Двоен триумф за Ред Бул во Интерлагос!

Inpress - 08.11.2010

Сао Паоло, 8. ноември 2010 (ИНПРЕС) Германецот Себастијан Фетел победи на претпоследната трка во сезонава, на патеката Интерлагос во Сао Паоло и со тоа уште понеизвесна ја направи завршницата во ...