TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

6,47 милиони евра e буџетот на Општина Гевгелија за 2011

Курир - 12.12.2010

Советот на Општина Гевгелија го изгласа Буџетот за 2011 година, кој изнесува 6,47 милиони евра. Вкупната буџетска маса во проектираната приходна страна е 398.355.981 денари.

Државната каса в година ќе тежи 2,6 милијарди евра

Вечер Прес - 12.12.2010

Според министерот за финансии, Зоран Ставрески, капиталните инвестиции кои Владата ги зголемува како ставка во Буџетот, ќе донесат корист за граѓаните без разлика дали ќе се гради автопат или музеј ...

Усвоен буџетот за 2011

А1 - 11.12.2010

Со 56 гласа „за“- Собранието доцна попладнево го усвои буџетот за наредната година. Буџетот за 2011-та година ќе изнесува околу 2,59 милијарди евра.

Буџетот е изгласан

Deutsche Welle - 11.12.2010

Македонскиот парламент денеска (11.12.2010) го изгласа Буџетот за 2011 година. Собраниската расправа беше жестока. Опозицијата реагира дека владата повторно креира буџет кој ќе ги задоволи нејзините ...

Изгласан буџетот за 2011 година

Телма - 11.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 128. седница го изгласа Дополнетиот предлог на Буџетот за 2011 година.

Пратениците го изгласаа дополнетиот Буџет за 2011

Алсат-М - 11.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 128. седница го изгласа Дополнетиот предлог на Буџетот за 2011 година.

Пратениците го изгласаа Буџетот за 2011

Канал5 - 11.12.2010

Собранието денеска го изгласа Буџетот за 2011-та година. По три дневна расправа, мнозинството пратеници гласаше за предлогот на Владата.

Македонскиот парламент ја продолжува расправата за буџетот

Р.С.Европа - 11.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска во рамките на 128-та седница, ќе ја продолжи расправата по дополнетиот Предлог - буџет на Република Македонија за 2011 година.

Пратениците го изгласаа дополнетиот Буџет за 2011

Р.С.Европа - 11.12.2010

Македонското Собрание во рамките на 128 седница го изгласа дополнителниот предлог-Буџет за 2011 година. Вицепремиерот Зоран Ставрески очекува буџетот да придонесе за забрзувањето на економскиот раст, ...

Пратениците го изгласаа дополнетиот Буџет за 2011

Курир - 11.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 128. седница го изгласа Дополнетиот предлог на Буџетот за 2011 година.

Пратениците го изгласаа дополнетиот Буџет за 2011

Алфа - 11.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 128. седница го изгласа Дополнетиот предлог на Буџетот за 2011 година.

Собрание: Изгласан дополнителниот буџет за идната година

Нетпрес - 11.12.2010

На денешната седница на Собранието на Македонија денеска се изгласа Дополнетиот предлог на Буџетот за 2011 година. Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески во своето обраќање рече дека ...

Собранието го усвои државниот буџет за 2011

Алфа - 11.12.2010

Собранието со 64 гласа за и 22 против ги усвои владините пресметки за државната каса за догодина. Викенд - расправата измина во помирна атмосфера отколку во изминатите денови.

Пратениците го изгласаа дополнетиот Буџет за 2011

Сител - 11.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 128. седница го изгласа Дополнетиот предлог на Буџетот за 2011 година.

Собранието ќе ја продолжи расправата по дополнетиот Предлог буџет за 2011.

Курир - 11.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 128. седница ќе ја продолжи расправата по дополнетиот Предлог - буџет на Република Македонија за 2011 година.

Изгласан дополнетиот Буџет за 2011

Кирилица - 11.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 128. седница го изгласа Дополнетиот предлог на Буџетот за 2011 година За време на денешната расправа Андреј Петров од СДСМ како опасен го оцени ...

Пари - Буџетот е против влезот во ЕУ и во НАТО

Време - 10.12.2010

Буџетот за 2011 година е антидржавен и е насочен против влезот во НАТО и во ЕУ, смета опозицијата која се изјасни дека Собранието работи спротивно на деловникот и не е способно да донесе ниту еден ...

Црвен картон за буџетот

Утрински - 10.12.2010

Црвен картон од опозицијата доби министерот за финансии, Зоран Ставрески, за буџетот за наредната година. Собранието вчера ја почна расправата за предлог-буџетот за 2011 година, за кој опозицијата ...

Продолжение на собраниската расправа за Дополнетиот предлог буџет за 2011.

Курир - 10.12.2010

Во рамки на 128. седница, Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи расправата по дополнетиот Предлог буџет на Република Македонија за 2011 година.

Собранието ќе ја продолжи расправата по Дополнетиот предлог буџет за 2011.

МРТ - 10.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 128. седница ќе ја продолжи расправата по дополнетиот Предлог буџет на Република Македонија за 2011 година.

Груевски: Буџетот за 2011. досега најразвоен

Сител - 10.12.2010

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека очекува банките во наредниот период да ги намалат каматните стапки и да го следат примерот на Народната банка. Предлог-буџетот за 2011.

Продолжува расправата по предлог буџет за 2011

Р.С.Европа - 10.12.2010

Собранието на Македонија денеска ја продолжува расправата по дополнетиот предлог-буџет за 2011 година. Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески изјави дека растот на економијата е ...

Груевски: Буџетот за 2011 досега најразвоен

Кирилица - 10.12.2010

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека очекува банките во наредниот период да ги намалат каматните стапки и да го следат примерот на Народната банка. Предлог-буџетот за 2011.

За Груевски буџетот за 2011 најразвоен досега

Нетпрес - 10.12.2010

Предлог буџетот за 2011 е еден од најразвојните буџети што воопшто Македонија ги имала, во кој средствата за капитални проекти се значително поголеми од кој било претходен буџет, е оценка на ...

Груевски: Со СДСМ ќе се видиме на следните избори

Курир - 10.12.2010

Премиерот Никола Груевски, при посетата на АДИНГ АД Скопје, каде оствари средба со менаџерскиот тим на компанијата одговараше и на новинарските прашања.

Собранието ќе ја продолжи расправата по Дополнетиот предлог буџет за 2011.

Сител - 10.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 128. седница ќе ја продолжи расправата по дополнетиот Предлог - буџет на Република Македонија за 2011 година.

Собранието ќе ја продолжи расправата по Дополнетиот предлог буџет за 2011

Идивиди - 10.12.2010

Скопје, 10 декември 2010 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 128. седница ќе ја продолжи расправата по дополнетиот Предлог буџет на Република Македонија за 2011 година.

Црвен картон за буџетот

А1 - 09.12.2010

Црвен картон за Ставрески и за буџетот што Владата го скрои за догодина. Опозицијата остро ги критикува новите буџетски проекции.

Буџетот за 2011. на пленарна седница пред пратениците

Алсат-М - 09.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја почне расправата по Предлог-буџетот за 2011 година. Расходите во буџетот се проектирани на 159 милијарди и 398 милиони денари, а приходите на ...

Расправа за буџетот во собранието

Канал5 - 09.12.2010

Почна расправата за предлог буџетот за идната година во собранието. Вообичаено на почеток министерот за финансии образложи како и зошто е скроена државната каса за 2011-та. Ќе тежи 2,6 милијарди евра.

Навреди наместо дебата за буџет

Алсат-М - 09.12.2010

Невроза, караници и меѓусебни обвинувања, наместо аргументи како и каде идната година да се трошат народните пари. Расправат за буџетот за 2011 година кој е тежок околу 2,6 милијарди евра, иако ...

Буџетот за 2011 на пленарна седница пред пратениците

Канал5 - 09.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја почне расправата по Предлог-буџетот за 2011 година. Расходите во буџетот се проектирани на 159 милијарди и 398 милиони денари, а приходите на ...

Буџетот за 2011 пред пратениците

Кирилица - 09.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја почне расправата по Предлог-буџетот за 2011 година. Расходите во буџетот се проектирани на 159 милијарди и 398 милиони денари, а приходите на ...

Ставрески: Најмногу одвојуваме за капитални расходи

Курир - 09.12.2010

Денес во рамки на 128-тата седница на Собранието на Република Македонија, се расправаше за Предлог буџетот за наредната година.

На собраниска седница ќе се расправа за идниот Буџет

Курир - 09.12.2010

Денес ќе започне расправата по Предлог-буџетот за 2011 година, во Собранието на Република Македонија. Расходите во буџетот се проектирани на 159 милијарди и 398 милиони денари, а приходите на 147 ...

Буџетот за 2011. на пленарна седница пред пратениците

Алфа - 09.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја почне расправата по Предлог-буџетот за 2011 година. Расходите во буџетот се проектирани на 159 милијарди и 398 милиони денари, а приходите на ...

Црвен картон за буџетот

Алфа - 09.12.2010

Црвен картон за скроениот буџет догодина и испорача опозицијата на власта. Не се нудат нови проекти, многу се троши- не се остварува- обвини СДСМ.

Почна собраниската дебата за буџетот

Сител - 09.12.2010

Црвен картон за министерот Ставрески и вака скроениот буџет за следната година. Опозициската СДСМ нема да гласа, за како што велат, буџет во кој има пари за шмизли, споменици, тениски игралишта, а не ...

Од капиталните инвестиции ќе се офајдат странците?

Р.С.Европа - 09.12.2010

Повеќе од 40 отсто од парите предвидени за капитални инвестиции ќе се одлеат во странство, а македонското стопанство нема да се офајди од нив, обвинува пратеникот Јован Манасијевски од ЛДП.

Буџетот за 2011. на пленарна седница пред пратениците

МРТ - 09.12.2010

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја почне расправата по Предлог-буџетот за 2011 година. Расходите во буџетот се проектирани на 159 милијарди и 398 милиони денари, а приходите на ...

Буџетот за 2011. на пленарна седница пред пратениците

Идивиди - 09.12.2010

Скопје, 9 декември 2010 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска треба да ја почне расправата по Предлог-буџетот за 2011 година.

Буџетот на Општина Прилеп за 2011 година 16,2 милиони евра

Канал 77 - 06.12.2010

Одеделението за финансии и буџет го изготви и на последната седница на Советот ќе го стави на изгласување Буџетот на Општина Прилеп за 2011 година.