TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Европа е променета

Форум - 14.11.2009

Крај на една ера “Таму каде што порано имаше темен ѕид, се отвори врата. Сите поминавме низ неа, по улиците, во црквите, низ границите.

Падот на антиКомунизмот

Окно - 14.11.2009

Текстот подолу е реакција на: ТВ дебатата на МТВ со претседателот Ѓорѓе Иванов, емитувана на 9 ноември 2009 год.

Македонија: 20 години по падот на берлинскиот ѕид

BBC - 13.11.2009

И 20 години по падот на берлинскиот ѕид, Македонија е надвор од евроатлантските структури. Иако во 1989-та земјата беше во подобра позиција во споредба со ...

Годините во ГДР не беа изгубен живот

Утрински - 13.11.2009

Од нашиот известувач Берлин – „Моите 50 години во Германската Демократска Република не беа изгубен живот“, смирено и задоволно одговара човекот со чиј потпис ...

Берлинскиот ѕид во Скопје

Дневник - 13.11.2009

Ќе речете, во што е вистинскиот проблем ако некој на прес-конференција каже дека некои примиле хонорари од претседателот (што никој не го спори, ниту пак е ...

Уривањето и обединувањето

Форум - 13.11.2009

Скопје-Берлин дваесет години подоцна Грегор Гизи предупреди дека “конечното укинување на меѓугерманската граница би довело до процес на менување на сите ...

По историските точки на Берлин

BBC - 11.11.2009

Луѓето кои подолго живеат во Берлин имаат разновидни приказни за раскажување. Еден од нив е и Деребај Шинаси , по потекло од Македонија, кој уште во 60-те ...

Истокот се изгради, западот се поплакува!

BBC - 11.11.2009

Две децении по падот на Берлинскиот ѕид, што набрзо доведе до обединување на Германија, луѓето од западните и источните делови се’ уште велат дека не се ...

Став - За ѕидовите и за ѕидарите

Време - 11.11.2009

Завчера во Берлин се собра целата светска политичка елита за да ја одбележи дваесетгодишнината од падот на берлинскиот ѕид.

Свет - Светот да ги урне сите бариери

Време - 11.11.2009

Светските лидери на прославата на 20-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид во понеделникот вечерта ги поздравија обичните луѓе кои помогнаа да се урне ѕидот ...

Бил ли Саркози во Берлин ноќта кога падна ѕидот?

Вест - 11.11.2009

Саркози на Фејсбук стави фотографија на која тој е сликан навечер покрај Берлинскиот ѕид, за која тврди дека е направена на 9 ноември 1989, но архивите ...

Домино-ефектот оживеан по две децении

Вест - 11.11.2009

Полскиот експретседател Лех Валенса ја турна првата од 1.000-те домино-плочки украсени со графити, кои паѓаа долж Бранденбуршката капија, како симбол на ...

Македонија не добила покана за 20-годишнината од паѓањето на Берлинскиот ѕид

Вест - 11.11.2009

Македонија не била поканета на прославата по повод 20 години од паѓањето на Берлинскиот ѕид, која се одржа завчера во главниот град на Германија.

Берлинци им се поклонија на Валенса и Горбачов

Утрински - 11.11.2009

Од нашиот известувач Берлин - Сивите, дождливи и студени денови во ноември како да се предодредени за големите случувања во германската историја.

Берлинскиот ѕид и нашите дивоградби

Дневник - 11.11.2009

Од завчера сите сме побогати за едно ново сознание. Претседателот на државата Ѓорге Иванов, во еден од своите историски изблици успеа да ни ги отвори очите и ...

Ротаријанците го одбележаа падот на Берлинскиот ѕид

Дневник - 11.11.2009

Членовите на скопскиот ротари-клуб „Центар“ завчерашниот редовен состанок му го посветија на одбележувањето на годишнината од падот на Берлинскиот ѕид.

Падот на Берлинскиот ѕид - по втор пат!

БидиIn - 11.11.2009

Пред точно 20 години, луѓето се радуваа на рушењето на Берлинскиот ѕид. Дури и статија посветивме вчера на тоа. Денес, повторно има радост на улиците.

Европа сеуште се плаши од Русија, смета Горбачов

Inpress - 11.11.2009

Берлин, 11. ноември (ИНПРЕС) Од состанокот на добитниците на Нобеловата награда за мир, што се одржува во Берлин, последниот претседател на СССР, Михаил ...

Саркози учествувал во уривањето на берлинскиот ѕид?!

Inpress - 11.11.2009

Париз, 11. ноември (ИНПРЕС) Претседателот на Франција, Николас Саркози, на својот фејсбук профил објавил дека пред 20 години учествувал во уривањето на ...

Во Македонија не беа организирани свечености за годишнината од падот на Берлинскиот ѕид

Inpress - 11.11.2009

Вашингтон/Скопје, 11. ноември (ИНПРЕС) Последниот прв човек на ЦК на СКМ со кој започнаа и распадот на комунистичката партија како неприкосновен владател, ...

Каде беше Саркози на 09.11.1989?

А1 - 10.11.2009

Француските новинари се опседнаа со жестока дебата - каде беше Никола Саркози вчера пред 20 години.

Источна Германија и носталгијата

BBC - 10.11.2009

Пред дваесет години, падна Берлинскиот ѕид. Драматичниот настан од 9-ти ноември 1989-тата, скоро една година подоцна, доведе до распаѓањето на Демократска ...

Падот на Берлинскиот ѕид го отвори патот до обединета Европа

Р.С.Европа - 10.11.2009

Светски лидери, поранешни и сегашни, им се придружија на илјадниците германци на синоќешната централна прослава на еден од најзначајните настани во распаѓањето ...

Поента - Психолошки ѕид

Време - 10.11.2009

Јасминка Апостолова Додека шефовите на европските држави патуваа кон Берлин за да пристигнат на одбележувањето на 20-годишниот јубилеј од паѓањето на железната ...

Свет - Европа да го заврши почнатото

Време - 10.11.2009

Европа ќе мора да ја заврши интеграцијата на целиот континент, која почна со уривањето на Берлинскиот ѕид и со соборувањето на комунизмот пред 20 години, се ...

Македонија - Иванов чека да падне и шенгенот

Време - 10.11.2009

Претседателот Ѓорге Иванов вчера упати честитка до неговиот германски колега Хорст Келер по повод 20-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, изразувајќи надеж ...

Горбачов повика на подобри односи меѓу ЕУ и Русија

Р.С.Европа - 10.11.2009

Поранешниот советски претседател Михаил Горбачов денеска повика на подобра соработка меѓу Европската унија и Русија.

Мер­кел: Па­дот на ѕи­дот е нај­сре­ќен ден за Гер­ма­ни­ја

Вест - 10.11.2009

Германската канцеларка Ангела Меркел со екс-советскиот лидер Михаил Горбачов и екс-полскиот претседател Лех Валеса држат фотографија на која се гледа мостот ...

Гетоизација

Утрински - 10.11.2009

БЕЛГРАД - И денес, 20 години подоцна, како впрочем и пред една деценија, падот на Берлинскиот ѕид, тој симбол на (пре)распределбата на моќта и влијанијата од ...

Пред и по Ѕидот

Утрински - 10.11.2009

На втората тркалезна годишнина од паѓањето на Берлинскиот ѕид, Германија и Ангела Меркел се погрижија да му оддадат должно внимание на настанот што го одбележа ...

Ѕидот падна како никогаш и да не постоел

Утрински - 10.11.2009

Девети ноември 1989 година, 19 часот, време за вести. Милиони луѓе од Источна и од Западна Германија седат како и секоја вечер пред телевизорите.

Пред Македонија има уште бариери

Утрински - 10.11.2009

Две децении по падот на Берлинскиот, Македонија се обидува да урне еден поинаков ѕид - шенгенскиот и да фати приклучок кон европските интегративни процеси.

Второто паѓање на Берлинскиот ѕид

Утрински - 10.11.2009

Од нашиот известувач БЕРЛИН – Канцеларката Ангела Меркел му се заблагодари на поранениот советски лидер Михаил Горбачов што овозможи промени во Источна ...

Берлинскиот ѕид е уште во македонскиот ум

Дневник - 10.11.2009

Затворениот ум, кој го симболизира Берлинскиот ѕид и чиј пад Македонија го преспа, се' уште не' блокира во освојувањето на демократијата, беше речено на ...

Светот е разочаран од капитализмот

Дневник - 10.11.2009

Дваесет години по падот на Берлинскиот ѕид светот е разочаран од слободниот пазар и од капитализмот, покажува истражувањето на Би-би-си.

„Уривање на ѕидовите“ во Скопје

Н.Македонија - 10.11.2009

Ноќта на 9 ноември 1989 година, Германците беа најсреќни луѓе на светот, вели амбасадорката Кноц Амбасадорите од Вишеградската група на држави, заедно со ...

Иванов: Берлинскиот ѕид не е урнат за Балканот

Н.Македонија - 10.11.2009

На Македонија не може да и се наметнуваат квалификации дека е затворена, затоа што секогаш се залагала за пријателски односи со сите Берлинскиот ѕид беше ...

Германија прослави 20 години од падот на ѕидот

Н.Македонија - 10.11.2009

И две децении по уривањето на ѕидот, германското обединување сé уште не е завршено. Источна Германија сé уште е зад западна во однос на економскиот развој, ...

Изложба за 20-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид

Н.Македонија - 10.11.2009

„Уривање на ѕидовите“ е насловот на изложбата посветена на 20 - годишнината од падот на Берлинскиот ѕид што вчера во ЕУ-инфоцентарот ја отворија амбасадорите ...

Берлин денеска е центарот на светот

Алфа - 10.11.2009

Берлин денеска е центарот на светот. Се прославува 20-годишнината од падот на Берлиснкиот ѕид. Финалето беше одбележано со рушење на илјада џиновски домино ...

Малкумина веруваат дека капитализмот добро функционира

МРТ - 10.11.2009

На 20 годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, само 11% од луѓето сметаат дека капитализмот добро функционира.

Падот на Берлинскиот ѕид не е обична свеченост

МРТ - 10.11.2009

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон во понеделник и ја честиташе на германската канцеларка Ангела Меркел свеченоста со која се одбележува 20 ...

Да го урнеме „Берлинскиот ѕид“ во нашите глави

МРТ - 10.11.2009

Ако Берлинскиот ѕид беше територијална преграда што ги спречуваше жителите на Источна Германија економската среќа да ја бараат на запад и падна, редно време е ...

Меркел: Треба да работиме на нов светски поредок и на поголема мултилатерална соработка

Кирилица - 10.11.2009

Германскиот канцелар Ангела Маркел повика на поголема соработка меѓу државите и за поголемо влијание на мултилатералните организации, како што се ОН - Во овој ...

Меркел, Горбачов и Валенса симболично го прескокнаа Берлинскиот ѕид

Кирилица - 10.11.2009

Германскиот канцелар Ангела Меркел, последниот советски партиски и шеф на државата Михаил Горбачов и поранешниот полски претседател Лех Валенса минаа преку ...

Келер: Паѓањето на Берлинскиот ѕид е момент во насока кон слобода и демократија

Кирилица - 10.11.2009

Паѓањето на Берлинскиот ѕид означува повратен момент во насока на слобода и демократија, изјави по повод 20-годишнината од паѓањето на ѕидот, претседателот на ...

1.300 милијарди евра за модернизација на Источна Германија

Канал5 - 10.11.2009

Најголемо изненадување од истражувањето на економскиот Институтот во Хале не е дека станува збор за фантастична сума пари, туку фактот што финансиските ...

„Грција да го напушти речникот на Студена војна“

А1 - 09.11.2009

Со железната завеса се отворија шансите да заврши конфликтот меѓу комунизмот и капитализмот. Во Европа се појави идејата за обединет континент без граници.

Падот на Берлинскиот ѕид

А1 - 09.11.2009

Пред точно 20 години ненамерна грешка на погрешно информиран политичар го смени текот на светската историја. 9-ти ноември 1989 година, 6 часот и 53 минути.

Германија слави 20 г. од паѓање на Берлинскиот ѕид

А1 - 09.11.2009

Меркел, Горбачов и Валенса симболично го прескокнаа Берлинскиот ѕид. Германскиот канцелар Ангела Меркел, последниот советски, партиски и шеф на државата Михаил ...

Берлин го прослави падот на ѕидот

BBC - 09.11.2009

Германската канцеларка Ангела Меркел, денеска е во центарот на одбележувањата на 20 годишницата од падот на Берлинскиот ѕид.

„Стариот систем си го одработи своето“

BBC - 09.11.2009

Најавено е дека претседателот Ѓорѓе Иванов ќе зборува на Трибина посветена на падот на Берлинскиот ѕид што претпладнево треба да се одржи во вилата на Водно.

Понеделник, 9 ноември

BBC - 09.11.2009

ВРЕМЕ има впечаток дека Македонија ја преспа прославата во Берлин. Ниту еден претставник од државниот врв нема да присуствува на прославата по повод падот на ...

Падот на Берлинскиот ѕид

Deutsche Welle - 09.11.2009

На денешен 9 ноември 1989 година се случи она, во што тукуречи никој не можеше да поверува, ни во тогашна Источна, ни во Западна Германија.

Мора да паднат и шенгенските граници!

Deutsche Welle - 09.11.2009

20 години по падот на Берлинскиот ѕид, за граѓаните на Македонија, Србија и Црна Гора за еден до два месеца ќе падне и последниот ментален ѕид – Шенгенскиот.

Демократијата не функционира без храброст

Deutsche Welle - 09.11.2009

Дебата во Скопје по повод 20 годишнината од падот на Берлинскиот ѕид и последиците од неговото уривање за Европа.

Празник за новото време

Deutsche Welle - 09.11.2009

На 20 годишнината од паѓањето на Ѕидот, во Берлин присуствува светската политичка гарнитура. Покрај говори, музика и огномет, кулминација на вечерта е ...

Свеченост по повод 20-годишнината од уривањето на берлинскиот ѕид

Р.С.Европа - 09.11.2009

Поранешни и сегашни светски лидери денеска ќе присуствуваат на церемонија во чест на падот на берлинскиот ѕид.

Дваесет години од падот на Берлинскиот ѕид

Р.С.Европа - 09.11.2009

Поранешни и актуелни светски државници се очекува да им се приклучат на десетиците илјади Германци на денешната прослава на 20 годишнината од падот на ...

Македонија – 20 години по падот на Берлинскиот ѕид

Р.С.Европа - 09.11.2009

Домино ефектот од падот на Берлинскиот ѕид за Македонија значеше можност за добивање независна држава.

Став - Дива мисла!

Време - 09.11.2009

Коле Манев Никогаш досега програмата на нашите ТВ-канали не била на пониско ниво, од каква што е сега! Освен неколку дебатни емисии, ТВ-дневниците и чат-пат по ...

Свет - Славје за падот на железната завеса

Време - 09.11.2009

Во Германија денеска се одбележуваат две децении од падот на Берлинскиот ѕид, поранешен симбол на поделбата на еден народ, но и на Европа.

Македонија - Македонија ја преспа прославата во Берлин

Време - 09.11.2009

Ниту еден претставник од државниот врв нема да присуствува на прославата по повод падот на Берлинскиот ѕид што денеска се одржува во главниот град на Германија.

Германија го слави падот на Берлинскиот ѕид

Р.С.Европа - 09.11.2009

Германската канцеларка Ангела Меркел му се заблагодари на поранешниот советски лидер Михаил Горбачов за неговата улога за падот на Берлинскиот ѕид пред 20 ...

Дваесет години од паѓањето на Берлинскиот ѕид

Телма - 09.11.2009

Берлин денеска со повеќе свечени манифестации го одбележува падот на Берлинскиот ѕид, со кој се стави крај на Студената војна и се означи почетокот на ...

Горбачов повика на уривање на сите ѕидови

Телма - 09.11.2009

Поранешниот советски лидер Михаил Горбачов денеска повика на уривање на сите ѕидови кои се уште го делат светот, онака како што пред 20 години падна ѕидот што ...

Во Берлин се одбележува 20-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид

Идивиди - 09.11.2009

Берлин, 9 ноември (МИА) - Берлин денеска со повеќе свечени манифестации го одбележува падот на Берлинскиот ѕид, со кој се стави крај на Студената војна и се ...

Во Берлин се одбележува 20-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид

Алфа - 09.11.2009

Берлин денеска со повеќе свечени манифестации го одбележува падот на Берлинскиот ѕид, со кој се стави крај на Студената војна и се означи почетокот на ...

Во Берлин се одбележува 20-годишнина од падот на Берлинскиот ѕид

Кајгана - 09.11.2009

Берлин денеска со повеќе свечени манифестации го одбележува падот на Берлинскиот ѕид, со кој се стави крај на Студената војна и се означи почетокот на ...

Во Берлин се одбележува 20-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид

Алсат-М - 09.11.2009

Берлин денеска со повеќе свечени манифестации го одбележува падот на Берлинскиот ѕид, со кој се стави крај на Студената војна и се означи почетокот на ...

Малкумина веруваат дека капитализмот добро функционира

Форум - 09.11.2009

На 20 годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, само 11% од луѓето сметаат дека капитализмот добро функционира Ова го посочува новото испитување на светското ...

Срушениот ѕид од Берлин сé уште ја блокира Македонија

Н.Македонија - 09.11.2009

Ако резимираме, Европа за нас остана онаа старата, од 19 и 20 век, кога дискретно ја делеше Македонија, надевајќи се дека така дефинитивно ќе ја избрише од ...

Се слави денот што го промени светот

Н.Македонија - 09.11.2009

Дваесетгодишнината од падот на Берлинскиот ѕид нé потсетува колкава среќа сме имале со повторното обединување на Европа и на Германија, нагласува германската ...

Честитка од Иванов до Келер по повод 20-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид

Алсат-М - 09.11.2009

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до неговиот германски колега Хорст Келер по повод 20-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид.

Горбачев повикува на уривањето на ѕидовите што уште го делат светот

Форум - 09.11.2009

Последниот советски претседател Михаил Горбачев повика на уривање на сите ѕидови кои се уште го делат светот, онака како што пред 20 години падна ѕидот што го ...

Иванов: Да го урнеме „Берлинскиот ѕид“ во нашите глави

Форум - 09.11.2009

Ако Берлинскиот ѕид беше територијална преграда што ги спречуваше жителите на Источна Германија економската среќа да ја бараат на запад и падна, редно време е ...

Иванов: Македонија жртва на неурнатиот берлински ѕид на Балканот

Кајгана - 09.11.2009

Берлинскиот ѕид беше симбол на заробениот ум, на ограничувањето на правата и слободите на граѓаните, на срамот, поделбата и недовербата меѓу земјите во Европа.

Се уште не е урнатиот Берлински ѕид на Балканот

Идивиди - 09.11.2009

Скопје, 9 ноември (МИА) - Берлинскиот ѕид беше симбол на заробениот ум, на ограничувањето на правата и слободите на граѓаните, на срамот, поделбата и ...

Берлинците го слават падот на Ѕидот

Форум - 09.11.2009

„Многумина ја одиграа улогата, но тоа немаше да биде возможно без храброста на луѓето од Источна Германија“, рече Меркел во денешниот говор по повод ...

Амбасадорите сами ја одбележаа годишнината од Берлинскиот ѕид

Алфа - 09.11.2009

Ниту еден македонски политичар не се појави на одбележувањето на 20 годишнината од паѓањето на Берлинскиот ѕид.

20 години од падот на Берлинскиот ѕид

Алфа - 09.11.2009

Светските лидери заедно со илјадници луѓе денеска одбележуваат 20 години од падот на Берлинскиот ѕид, настан кој и стави крај на Студената војна.

Иванов се заложи за уривање на „Берлинските ѕидови“ на Балканот

Алсат-М - 09.11.2009

И 20 години од паѓањето на Берлинскиот ѕид во регионот на Балканот се уште се прустни „берлински ѕидови“ на меѓусебна недоверба во главите на многу луѓе и ...

Обама преку видео врска се обрати по повод 20-годишнината од паѓањето на Берлинскиот ѕид

Алсат-М - 09.11.2009

Претседателот на САД Барак Обама преку видео обраќање им оддаде почит на насобраните на Берлинскиот ѕид од пред 20 години, а видеа врската ја оствари на ...

Во Берлин се одбележа 20-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид

Сител - 09.11.2009

Со низа манифестации Берлин денеска ја одбележува 20 годишнината од уривањето на Берлинскиот ѕид, бетонска ограда која 29 години го делеше градот на источен и ...

Фантастични 1300 млрд евра во источна Германија од падот на Ѕидот

МРТ - 09.11.2009

Близу 1300 милијарди евра се префрлени од запад во Источна Германија по падот на берлинскиот ѕид пред 20 години, за модернизација на оваа екс комунистичка ...

Во Берлин се одбележува 20-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид

МРТ - 09.11.2009

Берлин денеска со повеќе свечени манифестации го одбележува падот на Берлинскиот ѕид, со кој се стави крај на Студената војна и се означи почетокот на ...

Честитка од Иванов до германскиот претседател Келер

Кирилица - 09.11.2009

Паѓањето на Берлинскиот ѕид, за многу генерации претставуваше пресвртница и почеток на нова ера Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати ...

Дваесет години од падот на Берлинскиот ѕид

Канал5 - 09.11.2009

Илјадници луѓе ќе присуствуваат на денешното одбележување на 20 годишнината од падот на Берлински ѕид, некогашниот симбол на поделбата во Европа на Исток и ...

„Фајненшл Тајмс“: Европа ќе мора да ја заврши интеграцијата на континентот почната пред 20 години

Кирилица - 09.11.2009

Европа ќе мора да ја заврши интеграцијата на целиот континент, што започна со уривањето на Берлинскиот ѕид и со соборувањето на комунизмот пред 20 години, ...

Михаил Горбачов повикува на уривањето на сите ѕидови што се уште го делат светот

Кирилица - 09.11.2009

Поранешниот советски лидер Михаил Горбачов денеска повика на уривање на сите ѕидови кои се уште го делат светот, онака како што пред 20 години падна ѕидот што ...

Секој осми Германец сака повторно Берлински ѕид

Канал5 - 09.11.2009

Секој осми Германец, односно 12 отсто од нив повторно би сакале „ѕид“, покажаа резултатите од анкетата на Инситутот за истражување на пазарот од Лајпциг, ...

Животот по Берлинскиот ѕид - сведоштво на Германци кои живеат во Македонија

Канал5 - 09.11.2009

Слобода, неограничено движење, избор на информации, подобар живот – желбата кај Германците од Источна Германија да се има ова го урна бетонот и железото што ...

Иванов - Македонија жртва на неурнатиот берлински ѕид на Балканот

Сител - 09.11.2009

Берлинскиот ѕид беше симбол на заробениот ум, на ограничувањето на правата и слободите на граѓаните, на срамот, поделбата и недовербата меѓу земјите во Европа.

Целосно и забрзано интегрирање на балканот во еу

Сител - 09.11.2009

Европа ќе мора да ја заврши интеграцијата на целиот континент, што започна со уривањето на Берлинскиот ѕид и со соборувањето на комунизмот.

Европа да ја заврши интеграцијата на континентот почната пред 20 години

Вечер Прес - 09.11.2009

Канцеларката Ангела Меркел говорејќи за обединувањето на Германија вели дека се уште не е завршено.

Одбележување на годишнината од падот на Берлинскиот ѕид

Нетпрес - 09.11.2009

Во Берлин денеска ќе бидат одржани повеќе манифестации, со кои ќе биде одбележана 20 годишнината од падот на берлинскиот ѕид.

Трибина за падот на Берлинскиот ѕид

Нетпрес - 09.11.2009

Од кабинетот на претседателот, Ѓорѓе Иванов, информираат, дека денеска во вила Водно, ќе се организира трибина по повод 20 годишнината од падот на Берлинскиот ...

20 годишнина од Падот на Берлинскиот Ѕид

Окно - 09.11.2009

Почитувани читатели, ова е воведна статија на серијалот, кој специјално го подготвивме по повод 20 годишнината од Падот на Берлинскиот ѕид.

1. Како се градеше Берлинскиот ѕид?

Окно - 09.11.2009

Прв дел од фељтонот по повод 20 г. од падот на Берлинскиот ѕид, со тема: Како беше граден Берлинскиот ѕид.

2. Граничниот режим на Берлинскиот ѕид

Окно - 09.11.2009

Втор дел од фото-фељтонот по повод 20 г. од падот на Берлинскиот ѕид, со тема: Граничниот режим на Берлинскиот ѕид.

3. Обиди за бегство преку Берлинскиот ѕид

Окно - 09.11.2009

Трет дел од фељтонот по повод 20 г. од падот на Берлинскиот ѕид, со тема: Успешни и неуспешни обиди за бегства преку Берлинскиот ѕид.

4. Од Западната страна на Берлинскиот ѕид

Окно - 09.11.2009

Четврт дел од фото- фељтонот по повод 20 г. од падот на Берлинскиот ѕид, со тема: Што се случуваше од Западната страна на Берлинскиот ѕид.

6. Нешто лично околу Берлинскиот ѕид

Окно - 09.11.2009

Седми дел од фељтонот по повод 20 г. од падот на Берлинскиот ѕид. За список на останатите делови, проследете го следниов линк .

7. Мои авторски фотографии од Берлинскиот ѕид

Окно - 09.11.2009

Седми дел од фељтонот по повод 20 г. од падот на Берлинскиот ѕид, со тема: Фото изложба на авторски фотографии од Берлинскиот ѕид на Вангел Башевски- Барми.

8. Сувенири поврзани со Берлинскиот ѕид

Окно - 09.11.2009

Осми дел од фељтонот по повод 20 г. од падот на Берлинскиот ѕид. За список на останатите делови, проследете го следниов линк .

Зошто е важен Берлин

Окно - 09.11.2009

Како може еден град да значи толку многу? Берлинскиот ѕид падна пред 20 години, но само малку текстови кои ја одбележуваат годишнината го објаснуваат целосното ...

Иванов со честитка до Келер за годишнината на падот на Берлинскиот ѕид

Нетпрес - 09.11.2009

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов испратил честитка до својот германски колега Хорст Келер, по повод 20 годишнината од падот на Берлинскиот ѕид.

Само за 11 отсто од светската популација капитализмот е добар

Нетпрес - 09.11.2009

Разочарувањето од капитализмот се шири низ светот, 20 години по рушењето на Берлинскиот ѕид чиј пад симболично го означи и падот на комунизмот во источна ...

Фантастични 1300 млрд евра во источна Германија од падот на Ѕидот

Макфакс - 09.11.2009

Марина Виларова 09 ноември 2009 Берлин Близу 1300 милијарди евра се префрлени од запад во Источна Германија по падот на берлинскиот ѕид пред 20 години, за ...

Две децении од падот на Берлинскиот ѕид

Макфакс - 09.11.2009

Марина Виларова 09 ноември 2009 Берлин Германија денеска со бројни свечености ќе ја прослави 20. годишнината од падот на Берлинскиот ѕид.

Малкумина веруваат дека капитализмот добро функционира

Макфакс - 09.11.2009

Илија Лопарски 09 ноември 2009 Лондон На 20 годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, само 11% од луѓето сметаат дека капитализмот добро функционира.

Клинтон -Падот на Берлинскиот ѕид не е обична свеченост

Макфакс - 09.11.2009

Владимир Митоски 09 ноември 2009 Берлин Американскиот државен секретар Хилари Клинтон во понеделник и ја честиташе на германската канцеларка Ангела Меркел ...

Иванов: Да го урнеме „Берлинскиот ѕид“ во нашите глави

Макфакс - 09.11.2009

Маја Поповска 09 ноември 2009 Скопје Ако Берлинскиот ѕид беше територијална преграда што ги спречуваше жителите на Источна Германија економската среќа да ја ...

20 години од падот на Берлинскиот сид

Inpress - 09.11.2009

Скопје , 9. ноември (ИНПРЕС) Германската метропола Берлин и светот, денеска го одбележува падот на Берлинскиот ѕид, симболот на поделената Европа.