TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ИОМ: Да се прошират прифатните центри за мигранти

24 Вести - 28.06.2015

Потребно е проширување на прифатните центри за мигрантите и нивно адаптирање согласно миграциските текови, вели шефицата на канцеларијата на Меѓународната организација за миграции, Соња Божиновска Петрушевска во неделното интервју за Радио Слободна ...

ИОМ бара проширување на прифатните центри, на македонско-грчката граница стотици нови мигранти

24 Вести - 28.06.2015

Проширување на прифатниот центар за странци, но и негово адаптирање кое ќе биде во склад со миграциските текови - ова се пораките кои ги упатуваат од канцеларијата на Меѓународната организација за миграции (ИОМ).

ИОМ: Потребно е проширување на прифатните центри за мигранти

Утрински - 28.06.2015

Потребно е проширување на прифатните центри за мигрантите и нивно адаптирање во согласност со миграциските текови, вели шефицата на канцеларијата на Меѓународната организација за миграции (ИОМ), Соња Божиновска-Петрушевска, во неделното интервју за ...

А1он: Стотици мигранти молат за влез во Македонија (ВИДЕО)

+инфо - 28.06.2015

Стотици мигранти сместени на граница помеѓу Грција и Македонија, на грчка територија,со денови, безуспешно се обидуваат да влезат на македонска територија, објави А1 он . Според овој медиум, мигрантите под ведро небо, без храна и здравствена ...

(ВИДЕО) На македонско-грчката граница стотици нови мигранти

Репортер - 28.06.2015

Проширување на прифатниот центар за странци, но и негово адаптирање кое ќе биде во склад со миграциските текови – ова се пораките кои ги упатуваат од канцеларијата на Меѓународната организација за миграции (ИОМ).

ИОМ: Инвазија на мигранти, тесни прифатни центри

Репортер - 28.06.2015

Потребно е проширување на прифатните центри за мигрантите и нивно адаптирање согласно миграциските текови. Прифатниот центар беше воспоставен кога обемот на илегалната миграција, беше далеку помал, но сега има потреба од изградба на нови капацитети, ...

Божиновска Петрушевска - Прифатните капацитети за мигранти треба да се прошират

Р.С.Европа - 28.06.2015

Потребно е проширување на прифатните центри за мигрантите и нивно адаптирање согласно миграциските текови. Прифатниот центар беше воспоставен кога обемот на илегалната миграција, беше далеку помал, но сега има потреба од изградба на нови капацитети, ...

(ВИДЕО) Божиновска Петрушевска – Прифатните центри за мигранти треба да се прошират

А1 On - 28.06.2015

Потребно е проширување на прифатните центри за мигрантите и нивно адаптирање согласно миграциските текови. Прифатниот центар беше воспоставен кога обемот на илегалната миграција, беше далеку помал, но сега има потреба од изградба на нови капацитети, ...

Драма на граница: Им побарал 1.500 евра - возач оставил 106 мигранти да се угушат во камион

Press24 - 28.06.2015

Драма го потресе Белград. Возач кој во својот камион превезувал 106 Сиријци ги оставил да се угушат во камионот. Според податоците на српскиот Курир, возачот превезувал 106 мигранти од Сирија меѓу кои имало и мајки со деца.

Драма на граница: Возач остави 106 мигранти да се задушат во камион

Сител - 28.06.2015

Камион со 106 илегални мигранти, меѓу кои биле и жени и деца пронајде унгарската полиција во пограничното место Морахал, во близина на српско-унгарската граница. Очевидци од Морахал ги слушнале гласовите од камионот во кој мигрантите веќе почнале да ...

(ВИДЕО) Стотици мигранти на границата молат за помош и влез во Македонија: И ние сме луѓе, не сме животни

А1 On - 28.06.2015

На самата граница помеѓу Грција и Македонија, на грчка територија, стотици мигранти со денови, безуспешно се обидуваат да влезат на македонска територија. Под ведро небо, без храна и здравствена заштита, апелираат за помош-Грција бара да заминат од ...

Божиновска Петрушевска: Прифатните центри за мигранти треба да се прошират

+инфо - 28.06.2015

Потребно е проширување на прифатните центри за мигрантите и нивно адаптирање согласно миграциските текови. Прифатниот центар беше воспоставен кога обемот на илегалната миграција, беше далеку помал, но сега има потреба од изградба на нови капацитети, ...

Драма на српско-унгарската граница: Возач остави 106 мигранти да се задушат во камион

Курир - 28.06.2015

Камион со 106 илегални мигранти, меѓу кои биле и жени и деца пронајде унгарската полиција во пограничното место Морахал, во близина на српско-унгарската граница. Очевидци од Морахал ги слушнале гласовите од камионот во кој мигрантите веќе почнале да ...

БИДЕТЕ ВНИМАНТЕЛНИ: Мигрантите можат да пренесат МЕРС и детска парализа

Репортер - 28.06.2015

Директор на Институтот за јавно здравје во Ниш во Србија Бранислав Tодоровиќ изјави денеска дека поради големиот број на мигранти кои секојдневно поминуваат низ Србија, постои ризик од пренесување на одредени болести, како што се детска ...

Божиновска Петрушевска: Прифатните центри за мигранти треба да се прошират

Либертас - 28.06.2015

Потребно е проширување на прифатните центри за мигрантите и нивно адаптирање согласно миграциските текови. Прифатниот центар беше воспоставен кога обемот на илегалната миграција, беше далеку помал, но сега има потреба од изградба на нови капацитети, ...

ИОМ бара проширување на прифатните центри, на македонско-грчката граница стотици нови мигранти

Либертас - 28.06.2015

Проширување на прифатниот центар за странци, но и негово адаптирање кое ќе биде во склад со миграциските текови – ова се пораките кои ги упатуваат од канцеларијата на Меѓународната организација за миграции (ИОМ).

Драма на српската граница: Возач остави 106 мигранти да се задушат во камион

МК News - 28.06.2015

Камион со 106 илегални мигранти, меѓу кои биле и жени и деца пронајде унгарската полиција во пограничното место Морахал, во близина на српско-унгарската граница. Очевидци од Морахал ги слушнале гласовите од камионот во кој мигрантите веќе почнале да ...

ИОМ: Прифатните центри за мигранти треба да се прошират

Локално - 28.06.2015

Потребно е проширување на прифатните центри за мигрантите и нивно адаптирање согласно миграциските текови. Прифатниот центар беше воспоставен кога обемот на илегалната миграција, беше далеку помал, но сега има потреба од изградба на нови капацитети, ...

За една недела над три илјади мигранти добиле дозвола за престој

Sky - 28.06.2015

За една недела МВР издало потврди за престој на вкупно 3.023 државјани на Сирија, Авганистан, Ирак, Конго, Пакистан и др. Од нив 2.338 се мажи, 375 се жени а 310 се деца. До вчера според министерството, ниту еден од нив не побарал азил а од ...

Драма на граница: Возач остави 106 мигранти да се задушат во камион

Вечер Прес - 28.06.2015

Камион со 106 илегални мигранти, меѓу кои биле и жени и деца пронајде унгарската полиција во пограничното место Морахал, во близина на српско-унгарската граница. Очевидци од Морахал ги слушнале гласовите од камионот во кој мигрантите веќе почнале да ...

Прифатните центри за мигранти треба да се прошират

Тера - 28.06.2015

Потребно е проширување на прифатните центри за мигрантите и нивно адаптирање согласно миграциските текови. Прифатниот центар беше воспоставен кога обемот на илегалната миграција, беше далеку помал, но сега има потреба од изградба на нови капацитети, ...

Кривични пријави за три лица за криумчарење мигранти

Алсат-М - 27.06.2015

Министерството за внатрешни работи поднесе кривични пријави против А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Труција и Х.Ј. (40) државјанин на Албанија поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело „криумчарење ...

Во напуштен камион замалку да се задушат 100 мигранти

24 Вести - 27.06.2015

Товарно возило со 106 илегални имигранти во него, меѓу кои и жени и деца, беше пронајдено од страна на унгарската полиција во пограничното место Морахалом. Медиумите објавуваат денеска, дека очевидци вчера слушнала бучава од камионот, во кој биле ...

Кривични пријави за три лица за криучарење мигранти

Канал5 - 27.06.2015

Министерството за внатрешни работи поднесе кривични пријави против А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Труција и Х.Ј. (40) државјанин на Албанија поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело „криумчарење ...

Притвор за тројца криумчари на мигранти

Канал5 - 27.06.2015

За една недела од стапување на сила на новиот закон 3023 мигранти добиле потврда за искажување намера за азил на собирниот пункт кај железничкиот премин Богородица. До вчера, според информациите од МВР, ниту еден од нив не побарал азил и се ...

Мигрантите одбиваат да се вакцинираат

Телма - 27.06.2015

Мигрантите не сакаат да се вакцинираат во Македонија. Најголем дел од нив, кои доаѓаат за потврди на железничкиот граничен премин во Гевгелија, одбивале да ги примаат вакцините против детска парализа, мали сипаници, заушки и рубеола, односно полио и ...

МВР: Над три илјади мигранти добија дозволи за престој

Телма - 27.06.2015

За една недела МВР издало потврди за престој на вкупно 3.023 државјани на Сирија, Авганистан, Ирак, Конго, Пакистан и др. Од нив 2.338 се мажи, 375 се жени а 310 се деца.До вчера според министерството, ниту еден од нив не побарал азил а од стапување ...

Кривични пријави за три лица за криумчарење мигранти

24 Вести - 27.06.2015

Министерството за внатрешни работи поднесе кривични пријави против А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Труција и Х.Ј. (40) државјанин на Албанија поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело „криумчарење ...

Во напуштен камион замалку да се задушат 100 мигранти

А1 On - 27.06.2015

Товарно возило со 106 илегални имигранти во него, меѓу кои и жени и деца, беше пронајдено од страна на унгарската полиција во пограничното место Морахалом. Медиумите објавуваат денеска, дека очевидци вчера слушнала бучава од камионот, во кој биле ...

Земал по 1500 евра од мигрант за да ги превезе, а потоа следувал вистински ХОРОР!

Сител - 27.06.2015

Товарно возило со 106 илегални имигранти во него, меѓу кои и жени и деца, беше пронајдено од страна на унгарската полиција во пограничното место Морахалом. Медиумите објавуваат денеска, дека очевидци вчера слушнала бучава од камионот, во кој биле ...

Три лица криумчареле мигранти

Репортер - 27.06.2015

Во текот на минатата недела МВР расчисти три одвоени случаи на криумчарење мигранти при што до надлежното ОЈО поднесе кривични пријави против три лица: А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Р. Труција и Х.Ј. (40) државјанин на Р.

Бизнисот со криумчарење на мигрантите продолжува, нови три кривични пријави

МКД - 27.06.2015

Три лица дбија кривични пријави за криумчарење мигранти. А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Турција и Х.Ј. (40) државјанин на Албанија добија 8 и 30 дневен притвор и се осомничени за тоа дека минатата недела, во одвоени ...

Кривични пријави против три лица за криумчарење мигранти

Нетпрес - 27.06.2015

Во текот на минатата недела МВР расчисти три одвоени случаи на криумчарење мигранти при што до надлежното Основно јавно обвинителство се поднесени кривични пријави против три лица. Кривични пријави се поднесени против А.Р.

Mакедонски, турски и албански државјанин криумчареле мигранти

Сител - 27.06.2015

Министерството за внатрешни работи поднесе кривични пријави против А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Труција и Х.Ј. (40) државјанин на Албанија поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело „криумчарење ...

МВР расчисти три одвоени случаи на криумчарење мигранти

Кајгана - 27.06.2015

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека во текот на минатата недела расчисти три одвоени случаи на криумчарење мигранти при што до надлежното обвинителство поднесе кривични пријави против три лица. Пријави се поднесени против А.Р.

Кривични пријави за три лица за криумчарење мигранти

Курир - 27.06.2015

Во текот на минатата недела МВР расчисти три одвоени случаи на криумчарење мигранти при што до надлежното ОЈО поднесе кривични пријави против три лица: А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Р. Труција и Х.Ј. (40) државјанин на Р.

МВР: Над 3.023 странци добија дозволи за престој

+инфо - 27.06.2015

МВР извести дека за седум дена се издадени 3.023 потврди за престој на државјани на Сирија, Авганистан, Ирак, Конго и Пакистан. Од нив 2.338 се мажи, 375 се жени а 310 се деца. Ниту еден од нив, известија од МВР, не побарал ...

Законот за азил ги исчисти пругите од мигранти

Алфа - 27.06.2015

Една недела од законот, потврда за намера за азил земале повеќе од 3000 мигранти, но ниту еден од нив не поднел и формално барање за заштита од државава. Една недела од законот, потврда за намера за азил земале повеќе од 3000 мигранти, но ниту еден ...

Три случаи на криумчарење мигранти

Сител - 27.06.2015

Една недела без инциденти на железничките пруги и патиштата. Нема загинати и повредени мигранти ниту пак физички пресметки. Од МВР со оценка дека по стапување на измените на законот за азил, состојбата е драстично подобрена.

УНГАРСКО-СРПСКА ГРАНИЦА: Ќе се загушеле над 100 мигранти

Телеграф - 27.06.2015

Возачот веројатно се премислил и го оставил возилото преполно со луѓе, меѓу кои имало мажи, жени и деца Вистинска драма се случувала на унгарско-српската граница. Човек кој во камион пренесувал мигранти, ги оставил заклучени неколку часа, ...

Кривични пријави за три лица за криучарење мигранти

А1 On - 27.06.2015

Министерството за внатрешни работи поднесе кривични пријави против А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Труција и Х.Ј. (40) државјанин на Албанија поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело „криумчарење ...

Мислеа дека ќе ја измамат полицијата - три лица заработија кривични

Press24 - 27.06.2015

Министерството за внатрешни работи поднесе кривични пријави против А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Труција и Х.Ј. (40) државјанин на Албанија поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело „криумчарење ...

Кривични пријави за македонски, турски и албански државјанин за криумчарење мигранти

Правдико - 27.06.2015

Во текот на минатата недела МВР расчисти три одвоени случаи на криумчарење мигранти при што до надлежното ОЈО поднесе кривични пријави против три лица: А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Р. Труција и Х.Ј. (40) државјанин на Р.

Уапсени шверцери на мигранти

+инфо - 27.06.2015

Полицијата поднесе кривични пријави против А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Труција и Х.Ј. (40) државјанин на Албанија поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело „криумчарење мигранти“.

КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ: Три лица криумчареле мигранти

Телеграф - 27.06.2015

Пријавите се поднесени за три одвоени случаи за криумчарење мигранти што ги расчисти МВР минатата недела Министерството за внатрешни работи поднесе кривични пријави против А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Труција и Х.Ј.

Мигрантите одбиваат да се вакцинираат

+инфо - 27.06.2015

Мигрантите не сакаат да се вакцинираат во Македонија. Најголем дел од нив, кои доаѓаат за потврди на железничкиот граничен премин во Гевгелија, одбивале да ги примаат вакцините против детска парализа, мали сипаници, заушки и рубеола, односно полио и ...

Во напуштен камион ќе се задушеле мигранти

+инфо - 27.06.2015

Товарно возило со 106 илегални имигранти во него, меѓу кои и жени и деца, беше пронајдено од страна на унгарската полиција во пограничното место Морахалом. Медиумите објавуваат денеска, дека очевидци вчера слушнала бучава од камионот, во кој биле ...

МВР расчисти три одвоени случаи на криумчарење мигранти

Макфакс - 27.06.2015

Министерствотоз а внатрешни работи во саботата соопшти дека во текот на минатата недела расчисти три одвоени случаи на криумчарење мигранти при што до надлежнотообвинителство поднесе кривични пријави против три лица. Пријави с еподнесени против А.Р.

МВР: Над 3.023 странци добија дозволи за престој

Либертас - 27.06.2015

МВР извести дека за седум дена се издадени 3.023 потврди за престој на државјани на Сирија, Авганистан, Ирак, Конго и Пакистан. Од нив 2.338 се мажи, 375 се жени а 310 се деца. Ниту еден од нив, известија од МВР, не побарал ...

За седум дена издадени 3.023 потврди на мигранти, никој не побарал азил

еМагазин - 27.06.2015

Министерство за внатрешни работи соопшти дека за седум дена се издадени 3.023 потврди за престој на државјани на Сирија, Авганистан, Ирак, Конго и Пакистан. Од нив 2.338 се мажи, 375 се жени, а 310 се деца.

Над три илјади мигранти добиле дозволи за престој во Македонија

Локално - 27.06.2015

Само за изминатата недела македонската полција издала потврди за престој на вкупно 3.023 државјани на Сирија, Авганистан, Ирак, Конго, Пакистан и др. Од нив 2.338 се мажи, 375 се жени а 310 се деца.Според полицискиот портпарол Иво Котевски, досега ...

Кривични пријави за три лица за криучарење мигранти

Вечер Прес - 27.06.2015

Пријавите се поднесени за три одвоени случаи за криумчарење мигранти што ги расчисти МВР минатата недела. Судија на претходна постапка на А.Р. и Б.Ј. им одреди притвор во траење од по осум дена, а на Х.Ј.

Кривични пријави за македонски, турски и албански државјанин за криумчарење мигранти

Локално - 27.06.2015

Во текот на минатата недела МВР расчисти три одвоени случаи на криумчарење мигранти при што до надлежното ОЈО поднесе кривични пријави против три лица: А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Р. Труција и Х.Ј. (40) државјанин на Р.

МВР расчисти три одвоени случаи на криумчарење мигранти

Точка - 27.06.2015

Министерствотоз а внатрешни работи во саботата соопшти дека во текот на минатата недела расчисти три одвоени случаи на криумчарење мигранти при што до надлежнотообвинителство поднесе кривични пријави против три лица. Пријави се поднесени против А.Р.

Стотина емигранти ќе се задушеле во камион

Република - 27.06.2015

Товарно возило со 106 илегални емигранти, меѓу кои и жени и деца, беше пронајдено од страна на унгарската полиција во пограничното место Морахалом. Медиумите објавуваат денеска, дека очевидци вчера слушнала бучава од камионот, во кој биле заклучени ...

Кривични пријави за три лица за криумчарење мигранти

Денешен - 27.06.2015

Во текот на минатата недела МВР расчисти три одвоени случаи на криумчарење мигранти при што до надлежното ОЈО поднесе кривични пријави против три лица: А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Р. Труција и Х.Ј. (40) државјанин на Р.

(Фото) Мигрантка од Сирија се породи во Гевгелија

еМагазин - 27.06.2015

Бегалка од Сирија вчера околу 13 часот се породи во гевгелиската болница. Жената роди здраво девојче, соопштија од гевгелиската болница. Таа утрината добила болки, а во болницата дошла придружувана од сопругот и граничната полиција.

Македонската полиција и помогна на Сиријка да се породи (Фото)

МК News - 27.06.2015

Во близина на граничната линија, патролен тим од Полициската станица Богородица пронајде две лица, илегални мигранти, од кои едното лице веднаш побарало медицинска помош. Веднаш е утврдено дека се работи жена која имала породилни болки.

Кривични пријави за три лица за криумчарење мигранти

Sky - 27.06.2015

Во текот на минатата недела МВР расчисти три одвоени случаи на криумчарење мигранти при што до надлежното Основно јавно обвинителство се поднесени кривични пријави против три лица. Кривични пријави се поднесени против А.Р.

Кривични пријави за три лица за криучарење мигранти

Република - 27.06.2015

Министерството за внатрешни работи поднесе кривични пријави против А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Труција и Х.Ј. (40) државјанин на Албанија поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело „криумчарење ...

Илјадници мигранти заглавени во меѓузоната на македонско-грчката граница

Локално - 27.06.2015

Преку илјада мигранти чекаат влез во Македонија во меѓузоната на македонско-грчката граница. Околу пет километри од железничкиот премин кај Гевгелија, тенката трака на која пишува стоп полиција ги дели бегалците од македонската територија, објави ...

Уапсени шверцери на мигранти

Либертас - 27.06.2015

Полицијата поднесе кривични пријави против А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Труција и Х.Ј. (40) државјанин на Албанија поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело „криумчарење мигранти“.

Во камион замалку да се задушат 100 мигранти

Н.Македонија - 27.06.2015

Товарно возило со 106 илегални имигранти во него, меѓу кои и жени и деца, беше пронајдено од страна на унгарската полиција во пограничното место Морахалом Медиумите објавуваат денеска, дека очевидци вчера слушнала бучава од камионот, во кој биле ...

Кривични пријави за три лица за криучарење мигранти

Н.Македонија - 27.06.2015

Министерството за внатрешни работи поднесе кривични пријави против А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Труција и Х.Ј. (40) државјанин на Албанија поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело „криумчарење ...

Кривични пријави за три лица за криучарење мигранти

Lider - 27.06.2015

Министерството за внатрешни работи поднесе кривични пријави против А.Р. (51) од Студеничани, скопско, Б.Ј (27) државјанин на Труција и Х.Ј. (40) државјанин на Албанија поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело „криумчарење ...

Околу 100 мигранти за малку ќе се задушеле во камион

Lider - 27.06.2015

Товарно возило со 106 илегални имигранти во него, меѓу кои и жени и деца, беше пронајдено од страна на унгарската полиција во пограничното место Морахалом. Медиумите објавуваат денеска, дека очевидци вчера слушнала бучава од камионот, во кој биле ...

Омбудсманите – заеднички заложби за проблемот со мигрантите

Телма - 26.06.2015

Народните правобранители од регионот апелираат владите заеднички и солидарно да преземат мерки за надминување на кризата со мигрантите. „Она што ние секогаш го даваме како забелешка на омбудсманот кога ги посетуваме овие институции е што треба да се ...

Странските дипломати бараат посериозен пристап кон проблемот со мигрантите

24 Вести - 26.06.2015

Донесувањето на закони не значи решавање на проблемот со мигрантите порачуваат странските дипломати во земјата. Велат ова е регионален проблем во кој треба да соработуваат меѓусебно сите земји кои се засегнати.

Нема договор како ќе се распределат мигрантите низ европските земји

Канал5 - 26.06.2015

Европските лидери синоќа се договорија во следните две години да распределат околу 40 000 мигранти кои во моментов се наоѓаат во Грција и Италија. Иако имаше предлог да постојат задолжителни квоти за секоја членка на ЕУ, но челниците на европските ...

ЕУ: 40.000 бегалци во рок од две години ќе бидат прераспределени од Грција и Италија

24 Вести - 26.06.2015

Лидерите на земјите-членки на Европската унија се согласија во наредните две години да распределат околу 40 илјади сиријски и еритрејски имигранти кои се наоѓаат во Грција и Италија. Понатаму ќе се одлучува дали земјите-членки на Унијата ќе бидат ...

Околу илјада мигранти чекаат за влез во Македонија

Утрински - 26.06.2015

Гевгелија - Околу илјада мигранти од земји од Блискиот Исток и Африка чекаат на влез во Македонија во близина на граничниот премин „Богородица“ – „Евзони“ на македонско-грчката граница. Според очевидци, патроли од специјалните полициски сили ја ...

Мигрантка од Сирија се породи во гевгелиската болница

Канал5 - 26.06.2015

20 годишната мигрантка Алием Нижем од Сирија својата прва рожба ја доби во Македонија. Утрово со полициска придружба била донесена во гевгелиската болница каде е примена и за еден час на свет донела здраво женско бебе.

Бегалка од Сирија се породи во Гевгелија

Утрински - 26.06.2015

Бегалка од Сирија, денеска, околу 13 часот се породи во болницата во Гевгелија. Според доктор Венци Чалков, гинеколог кој го извршил породувањето, се' поминало во најдобар ред. Дваесетгодишната Сиријка околу 11 часот била донесена во болницата со ...

(Ексклузивно) Илјадници мигранти во меѓузоната

Телма - 26.06.2015

Преку илјада мигранти чекаат влез во Македонија во меѓузоната на македонско-грчката граница. Околу пет километри од железничкиот премин кај Гевгелија, тенката трака на која пишува стоп полиција ги дели бегалците од македонската територија.

Мигрантка од Сирија се породи во Гевгелија

Фокус - 26.06.2015

Мигрантка од Сирија денеска роди девојче во Здравствениот дом Гевгелија. Мигрантка од Сирија денеска роди девојче во Здравствениот дом Гевгелија. Како што извести македонската полиција, околу 11 часот во близина на граничната линија, патролен тим од ...

Работилница за состојбата со илегалните мигранти и баратели на азил

Канал5 - 26.06.2015

Состојбите и предизвиците со илегалните мигранти и баратели на азил е тема на денешната работилница што ќе се одржи во Скопје. Работилницата ќе ја отворат народниот правобранител Иџет Мемети, советник министерот и шеф на секцијата за политика, ...

Лидерите на ЕУ се согласиле за распределба на мигрантите

24 Вести - 26.06.2015

Лидерите на Европската унија во принцип се согласиле во врска со распределбата на околу 40 илјади баратели на азил, но оставија деталите за тоа да бидат усогласени подоцна. Исто така за натаму е одложено и тоа дали земјите членки би требало да бидат ...

Сириска мигрантка се породи во Гевгелија

24 Вести - 26.06.2015

Мигрантка од Сирија денеска се породила во Гевгелија откако претходно била забележана од страна на патролен тим од полициската станица Богородица и пренесена во здравствениот дом поради породилни болки.

Унгарија побара помош од ЕУ за мигрантите

Канал5 - 26.06.2015

Унгарскиот премиер Виктор Орбан упати писма до челниците од Европската комисија и Европскиот парламент по прашањето за илегална миграција, пред се за враќањето мигранти во првата точка од нивниот влез во ЕУ.

ЕУ усвои план за справување со мигрантската криза

Телма - 26.06.2015

Европските лидери доцна синоќа на Самитот на европскиот совет успеаја да усогласат план и правила за тоа како да се справат со мигрантската криза во Средоземното море. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека Европа ќе треба да се ...

Илјада мигранти заглавени на македонско-грчката граница

Телма - 26.06.2015

Околу илјада мигранти се заглавени на меѓуграничниот простор на македонско-грчката граница. Специјални полициски сили го спречуваат влезот на мигрантите со образложение дека мора да се контролира бројот на мигрантите кои ќе бидат пропуштени и дека ...

ОМБУДСМАНИТЕ И ДИПЛОМАТИТЕ ЗА МИГРАНТИТЕ: Решението може да дојде од ЕУ, но тешко им оди на политичарите

Академик - 26.06.2015

Работилницата е во рамките на твининг-проектот насловен како „Промоција на надлежностите на народниот правобранител и јакнење на институционалните капацитети“, кој го спроведува Народниот правобранител во соработка со канцеларијата на Австрискиот ...

Мигрантите заглавени во меѓугранична зона

+инфо - 26.06.2015

Мигрантите се заглавени во меѓуграничната зона со Грција и не им се дозволува пристап во земјава, а тие кои ќе успеат да ја преминат границата ги враќаат на територијата на јужниот сосед, велат од невладините организации кои ја следат ситуацијата на ...

Маките на мигрантите: Сиријка во Гевгелија роди здраво женско бебе

Сител - 26.06.2015

Денеска околу 11.00 часот, во близина на граничната линија, патролен тим од Полициската станица Богородица пронајде две лица, илегални мигранти, од кои едното лице веднаш побарало медицинска помош.

Мигрантите проблем и за европските зeмји

Сител - 26.06.2015

Илјадницитебегалци од Сирија и Африка кои секојдневно влегуваат во Македонија не се само проблем за земјата, туку за целата меѓународна заедница. Мигрантите се човечки суштества и тие имаат човекови права, смета заменик шефот на Европската унија во ...

Бегалка од Сирија се породи во Гевгелија

Макфакс - 26.06.2015

Брачен пар од Сирија, бегалци во петокот во градската болница во Гевгелија го добија своето првороденче, јави локалниот портал Објектив. Некаде околу пладневите часови граничната полиција во болницата во Гевгелија ја донесе Ална Наин ...

Работилница за состојбата со илегалните мигранти и баратели на азил

Курир - 26.06.2015

Состојбите и предизвиците со илегалните мигранти и баратели на азил е тема на денешната работилница што ќе се одржи во Скопје, јави МИА. Работилницата ќе ја отворат народниот правобранител Иџет Мемети, советник министерот и шеф на секцијата за ...

Сириска мигрантка се породи во Гевгелија

А1 On - 26.06.2015

Мигрантка од Сирија денеска се породила во Гевгелија откако претходно била забележана од страна на патролен тим од полициската станица Богородица и пренесена во Здравствениот дом поради породилни болки.

Лидл - Ги затворавме очите пред мигрантска криза

Р.С.Европа - 26.06.2015

Мигрантите се човечки суштества и имаат човекови права. Нивниот третман од секоја земја мора да е во согласност со меѓународните стандарди. Потребно е сите земји да обезбедат нивно преживување, транзит, да бидат регистрирани и процесирани на ...

Мигрантка од Сирија родила девојче во Гевгелија

+инфо - 26.06.2015

Уште една мигрантка донесе бебе на свет во Гевгелија. Како што извести македонската полиција, околу 11 часот денеска во близина на граничната линија патролен тим од Полициската станица Богородица ги пронашол мажот и бремената жена која имала ...

Македонија не може сама да се справи со мигрантската криза

Алфа - 26.06.2015

Македонија има добри закони за миграција и азил, но е невозможно сама да се справи со оваа голема мигрантска криза. Прифатните центри се преполни, а земјава и регионот и Европа неспремни ги дочекаа стотиците илјади луѓе, кои во најголем дел бегаат ...

Мигрантка од Сирија се породи во Гевгелија

Р.С.Европа - 26.06.2015

Мигрантка од Сирија денеска се породила во Гевгелија откако претходно била забележана од страна на патролен тим од полициската станица Богородица и пренесена во Здравствениот дом поради породилни болки. Таа родила женско бебе.

Мигрантка од Сирија се породи во Македонија

Кајгана - 26.06.2015

Брачен пар бегалци од Сирија во градската болница во Гевгелија го добија своето прво дете, потврдија од МВР. Некаде околу пладневите часови граничната полиција во болницата во Гевгелија ја донесе 20-годишната А. Н.

Во Гевгелија се породи мигрантка од Сирија

МКД - 26.06.2015

Во гевгелиската болница денеска околу пладне мигрантка од Сирија доби здраво женско бебе. Полицијата во близина на граничната линија пронајде две лица, илегални мигранти, од кои едното лице веднаш побарало медицинска помош.

Работилница за состојбата со мигрантите: Во сите земји да имаат третман според меѓународните стандарди

Сител - 26.06.2015

Мигрантите се човечки суштества и имаат човекови права. Нивниот третман од секоја земја мора да е во согласност со меѓународните стандарди. Потребно е сите земји да обезбедат нивно преживување, транзит, да бидат регистрирани и процесирани на ...

Сириска бегалка роди бебе во Гевгелија

Нова ТВ - 26.06.2015

Фотографија: Мигранти поминуваат низ Македонија, Радио Слободна Европа Бегалка од Сирија денеска околу 13 часот се породила во гевгелиската болница. Жената родила здраво девојче, соопштуваат од гевгелиската болница.

Македонската полиција и помогна на Сиријка да се породи

Курир - 26.06.2015

Околу 11.00 часот, во близина на граничната линија, патролен тим од Полициската станица Богородица пронајде две лица, илегални мигранти, од кои едното лице веднаш побарало медицинска помош.

Бегалка од Сирија се породи во Гевгелија

Нетпрес - 26.06.2015

Бегалка од Сирија денеска се породила во болницата во Гевгелија. Таа родила здраво девојче. Жената утрината добила болки, а во болницата дошла придружувана од сопругот и граничната полиција.

Сиријка роди девојче во Гевгелија

Телеграф - 26.06.2015

Лекарскиот тим во Здравствениот дом во Гевгелија ги извршил сите потребни оперативни дејства и мајката е во стабилна состојба Мигрантка од Сирија денеска се породила во Гевгелија откако претходно била забележана од страна на патролен тим од ...

Мигрантка од Сирија се породи во Македонија

Правдико - 26.06.2015

Денес, околу 11.00 часот, во близина на граничната линија, патролен тим од Полициската станица Богородица пронајде две лица, илегални мигранти, од кои едното лице веднаш побарало медицинска помош.

Сириска мигрантка се породи во Гевгелија

Репортер - 26.06.2015

Мигрантка од Сирија денеска се породи во Гевгелија откако претходно била забележана од страна на патролен тим од полициската станица Богородица и пренесена во здравствениот дом поради породилни болки.

Сириска мигрантка се породи во Гевгелија

Press24 - 26.06.2015

Мигрантка од Сирија денеска се породила во Гевгелија откако претходно била забележана од страна на патролен тим од полициската станица Богородица и пренесена во Здравствениот дом поради породилни болки.

Работилница за состојбата со илегалните мигранти и баратели на азил

А1 On - 26.06.2015

Состојбите и предизвиците со илегалните мигранти и баратели на азил е тема на денешната работилница што ќе се одржи во Скопје. Работилницата ќе ја отворат народниот правобранител Иџет Мемети, советник министерот и шеф на секцијата за политика, ...

СКОПЈЕ: Работилница за состојбата на мигрантите

Телеграф - 26.06.2015

Работилницата е во рамките на проектот „Твининг“ насловен како „Промоција на надлежностите на народниот правобранител и јакнење на институционалните капацитети“ Состојбите и предизвиците со илегалните мигранти и баратели на азил е тема на денешната ...

МИГРАНТСКА КРИЗА: Македонија да не стане колатерална шета на ЕУ

Телеграф - 26.06.2015

ЕУ има капацитети да прими многу повеќе мигранти и затоа не треба да се однесува кон Македонија и кон Србија како кон земји што треба да бидат нивни тампон-зони, вели Јасмин Реџепи На Македонија може да ѝ се повторат сликите од 1999 година и ...

ТМРО: Европа крева ѕидови за мигрантите, ние им овозможуваме азил

МКД - 26.06.2015

Новите законски одредби за мигрантите кои сега по 3 дена престој ќе имаат можност за побараат и азил е погрешен и избрзан чекор, смета партијата ТМРО. „Додека Европа почнува да крева ѕидови за одбрана од напаста, ние ќе станеме депонија на Европа ...

Сиријка се породи во Гевгелија

Алфа - 26.06.2015

Мигрантка од Сирија денеска се породила во Гевгелија откако претходно била забележана од страна на патролен тим од полициската станица Богородица и пренесена во Здравствениот дом поради породилни болки.

Лидерите на ЕУ постигнаа согласност за азилантите

Р.С.Европа - 26.06.2015

Лидерите на Европската унија во принцип се согласиле во врска со распределбата на околу 40 илјади баратели на азил, но оставија деталите за тоа да бидат усогласени подоцна. Исто така за натаму е одложено и тоа дали земјите членки би требало да бидат ...

Работилница за состојбата со илегалните мигранти и баратели на азил

Сител - 26.06.2015

Состојбите и предизвиците со илегалните мигранти и баратели на азил е тема на денешната работилница што ќе се одржи во Скопје. Работилницата ќе ја отворат народниот правобранител Иџет Мемети, советник министерот и шеф на секцијата за политика, ...

Мигрантите заглавени во меѓугранична зона

Р.С.Европа - 26.06.2015

Невладините организации посочуваат дека стотици мигранти се заглавени во меѓуграничната зона со Грција. Мигрантите се заглавени во меѓуграничната зона со Грција и не им се дозволува пристап во земјава, а тие кои ќе успеат да ја преминат границата ги ...

Близу илјада мигранти заглавени во меѓуграничниот појас

МКД - 26.06.2015

Речиси илјада мигранти се наоѓаат во меѓуграничниот простор на македонско – грчката граница, меѓу нив има бремени жени и деца. Полицијата не им дозволува влез на сите лица. Мигрантите се заглавени откако специјални полициски сили го спречуваат ...

(ВИДЕО) Малата Линар од Сирија – според изводот на родените станува Македонка

Репортер - 26.06.2015

Преку илјада мигранти чекаат влез во Македонија во меѓузоната на македонско-грчката граница. Околу пет километри од железничкиот премин кај Гевгелија, тенката трака на која пишува стоп полиција ги дели бегалците од македонската територија.

Земјите од ЕУ на доброволна основа ќе распределуваат мигранти

МРТ - 26.06.2015

Неопходно е околу 40.000 мигранти кои се во Грција и Италија да се распределат во други европски земји. Додека останатите 20 илјади Сиријци кои живеат во кампови ќе бидат дислоцирани на европско тло...

Мора да се прифати проблемот, дека во Европа пристигнуваат мигранти

Репортер - 26.06.2015

Мигрантите се човечки суштества и имаат човекови права. Нивниот третман од секоја земја мора да е во согласност со меѓународните стандарди. Потребно е сите земји да обезбедат нивно преживување, транзит, да бидат регистрирани и процесирани на ...

60 илјади беглаци ќе се распределат низ земјите од ЕУ

МРТ - 26.06.2015

Лидерите на ЕУ се договорија во следните две години на доброволна основа, во повеќе земји од ЕУ да распределат 60 илјади мигранти. Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, соопшти дека министрите за надворешни работи ќе го финализираат ...

Работилница за состојбата со илегалните мигранти и баратели на азил

Репортер - 26.06.2015

Состојбите и предизвиците со илегалните мигранти и баратели на азил е тема на денешната работилница што ќе се одржи во Скопје. Работилницата ќе ја отворат народниот правобранител Иџет Мемети, советник министерот и шеф на секцијата за политика, ...

Работилница за состојбата со илегалните мигранти и баратели на азил

Алфа - 26.06.2015

Состојбите и предизвиците со илегалните мигранти и баратели на азил е тема на денешната работилница што ќе се одржи во Скопје. Состојбите и предизвиците со илегалните мигранти и баратели на азил е тема на денешната работилница што ќе се одржи во ...

Нема забелешки од функционирањето на изменетиот Закон за азил

Правдико - 26.06.2015

“Република Македонија, Балканот, но и Европската Унија пошироко, се наоѓаат во еден специфичен момент со кој се немаме соочено во блиската историја. Впрочем и податоците на Високиот комесаријат за бегалци говорат дека светот е сведок на еден масовен ...

Работилница за состојбите со илегалните мигранти и баратели на азил

Нетпрес - 26.06.2015

Состојбите и предизвиците со илегалните мигранти и баратели на азил е тема на денешната работилница што ќе се одржи во Скопје, јави МИА. Работилницата ќе ја отворат народниот правобранител Иџет Мемети, советник министерот и шеф на секцијата за ...

Мигрантка од Сирија се породи во Гевгелија

Локално - 26.06.2015

Мигрантка од Сирија денеска се породила во Гевгелија откако претходно била забележана од страна на патролен тим од полициската станица Богородица и пренесена во Здравствениот дом поради породилни болки. Таа родила женско бебе.

Работилница за состојбите со илегалните мигранти и баратели на азил

Точка - 26.06.2015

Состојбите и предизвиците со илегалните мигранти и баратели на азил е тема на денешната работилница што ќе се одржи во Скопје, јави МИА. Работилницата ќе ја отворат народниот правобранител Иџет Мемети, советник министерот и шеф на секцијата за ...

Европската унија ја реши судбината на 40.000 мигранти од Сирија и Ирак

Точка - 26.06.2015

Лидерите од земјите-членки на ЕУ до средината на изминатата ноќ во Брисел решаваа за судбината на илјадниците мигранти од Сирија кои пристигнаа во Грција и Италија. Претседавачот на самитот, Доналд Таск, изјави за BBC дека 40.000 мигранти ќе бидат ...

(Фото) Мигрантка од Сирија се породи во Гевгелија

Локално - 26.06.2015

Бегалка од Сирија денеска околу 13 часот се породила во гевгелиската болница. Жената родила здраво девојче, соопштуваат од гевгелиската болница. Таа утрината добила болки, а во болницата дошла придружувана од сопругот и граничната полиција.

ФОТО: Сиријка се породи во Гевгелија

Либертас - 26.06.2015

Бегалка од Сирија денеска околу 13 часот се породила во гевгелиската болница. Жената родила здраво девојче, соопштуваат од гевгелиската болница. Таа утрината добила болки, а во болницата дошла придружувана од сопругот и граничната полиција.

40.000 бегалци во рок од две години ќе бидат прераспределени од Грција и Италија

Локално - 26.06.2015

Лидерите на земјите-членки на Европската унија се согласија во наредните две години да распределат околу 40 илјади сиријски и еритрејски имигранти кои се наоѓаат во Грција и Италија. Понатаму ќе се одлучува дали земјите-членки на Унијата ќе бидат ...

Кампања која ги повикува Албанците: Не барам азил во Германија

Фактор - 26.06.2015

Германската амбасада во Тирана започнала кампања по весниците, во која ги предупредува потенцијалните мигранти за ризиците на кои можат да ги изложат шверцерите, пренесуваат локални медиуми.

Илјадници мигранти во меѓузоната на македонско-грчката граница

Либертас - 26.06.2015

Преку илјада мигранти чекаат влез во Македонија во меѓузоната на македонско-грчката граница. Околу пет километри од железничкиот премин кај Гевгелија, тенката трака на која пишува стоп полиција ги дели бегалците од македонската територија.

Сиријка се породи во Гевгелија, на девојчето му дадоа име Линар- цвеќе што излегува во зима

Бриф - 26.06.2015

Бегалка од Сирија денеска околу 13 часот се породила во гевгелиската болница. Жената родила здраво девојче, соопштуваат од гевгелиската болница. Таа утрината добила болки, а во болницата дошла придружувана од сопругот и граничната полиција.

Лидерите на ЕУ постигнаа согласност за азилантите

Бриф - 26.06.2015

Лидерите на Европската унија во принцип се согласиле во врска со распределбата на околу 40 илјади баратели на азил, но оставија деталите за тоа да бидат усогласени подоцна. Исто така за натаму е одложено и тоа дали земјите членки би требало да бидат ...

Сиријка се породи во Гевгелија

Пулс24 - 26.06.2015

Околу 11.00 часот, во близина на граничната линија, патролен тим од Полициската станица Богородица пронајде две лица, илегални мигранти, од кои едното лице веднаш побарало медицинска помош.

Бегалка од Сирија се породи во Гевгелија

Точка - 26.06.2015

Брачен пар од Сирија, бегалци во петокот во градската болница во Гевгелија го добија своето првороденче, јави локалниот портал Објектив. Некаде околу пладневите часови граничната полиција во болницата во Гевгелија ја донесе Ална Наин ...

Мигрантка од Сирија се породи во Македонија

Sky - 26.06.2015

Мигрантка од Сирија се породила денес со здраво женско дете во здравствениот дом Гевгелија. „Во близина на граничната линија, патролен тим од Полициската станица Богородица пронајде две лица, илегални мигранти од Сирија, од кои едното лице веднаш ...

Европската комисија без пофалби и критики за новиот закон за азиланти

Sky - 26.06.2015

Европската комисија реагираше на новиот закон со кој им сеобезбедува привремена заштита на мигрантите и бегалците кои поминуваат низ Македонија. – Го нотираме новиот закон за азил и привремена заштита за мигранти кој стапи на сила на 20-ти јуни.

На Гевгелија спуштени рампи – низ село Табановце ”но пасаран” за мигрантите

Кумановски м. - 26.06.2015

Бројни поплаки и пораки стигнуваат на адреса на групата ”Help the migrants in Маcedonia” на социјалната мрежа Фејсбук, испратени од мигранти кои чекаат влез во Македонија, заглавени на преминот Евзони – Богородица помеѓу грчко – македонската граница.

Мигрантите “ниту напред, ниту назад”- заглавени во меѓугранична зона

Локално - 26.06.2015

Мигрантите се заглавени во меѓуграничната зона со Грција и не им се дозволува пристап во земјава, а тие кои ќе успеат да ја преминат границата ги враќаат на територијата на јужниот сосед, велат од невладините организации кои ја следат ситуацијата на ...

Работилница во Скопје: Состојбите и предизвиците со илегалните мигранти и баратели на азил

Пулс24 - 26.06.2015

Состојбите и предизвиците со илегалните мигранти и баратели на азил е тема на денешната работилница што ќе се одржи во Скопје, јави МИА. Работилницата ќе ја отворат народниот правобранител Иџет Мемети, советник министерот и шеф на секцијата за ...

Огради и ѕидови нема да ја решат кризата, тоа е работа на ЕУ!

Вечер Прес - 26.06.2015

ПН: Кризата со огромниот број бегалци не е проблем на една држава туку на целиот регион и на меѓународната заедница и затоа нивниот третман мора да биде по утврдени стандарди, истакнаа експертите од Австрија и Словенија Бранот мигранти допрва ќе ...

Мигрантка од Сирија се породила во Гевгелија

Република - 26.06.2015

Мигрантка од Сирија денеска се породила во Гевгелија откако претходно била забележана од страна на патролен тим од полициската станица Богородица и пренесена во Здравствениот дом поради породилни болки.

Сириска мигрантка се породи во Гевгелија

Денешен - 26.06.2015

Мигрантка од Сирија денеска се породила во Гевгелија откако претходно била забележана од страна на патролен тим од полициската станица Богородица и пренесена во Здравствениот дом поради породилни болки.

МВР: Мигрантка од Сирија се породи во Македонија/ФОТО

Lider - 26.06.2015

Денеска, околу 11.00 часот, во близина на граничната линија, патролен тим од Полициската станица Богородица пронајде две лица, илегални мигранти, од кои едното лице веднаш побарало медицинска помош.

Работилница за состојбата со илегалните мигранти и баратели на азил

Идивиди - 26.06.2015

Скопје, 26 јуни 2015 (МИА) - Состојбите и предизвиците со илегалните мигранти и баратели на азил е тема на денешната работилница што ќе се одржи во Скопје. Работилницата ќе ја отворат народниот правобранител Иџет Мемети, советник министерот и шеф на ...

Расправа за мигрантите во Собранието - Бројот на баратели на азил зголемен за десет пати

Утрински - 25.06.2015

Измените на Законот за азил ја подобри состојбата со мигрантите, но со тоа не треба да заврши ангажманот на државните институции во решавањето на проблемот со мигрантите, чиј наплив се очекува да се зголеми.

ЕС: Треба да ја ставиме под контрола илегалната миграција

Телма - 25.06.2015

Шефоците на држави и влади на Европската Унија денеска и утре повторно ќе се обидат да најдат компромис околу тоа како најдобра да се одговори на напливот на мигранти од Сирија и Африка по трагедиите во Медитеранот и се побројните бегалци по ...

Во Собранието комисиска дебата за мигрантите и правото на азил

Канал5 - 25.06.2015

Европската унија има капацитети да прими многу повеќе луѓе и затоа не треба да се однесува кон Македонија и кон Србија како кон земји кои треба да бидат нивни „бафер зони“ и места каде што ќе не трупаат со бегалци.

Унгарија бара помош од Брисел за мигрантите

Утрински - 25.06.2015

Унгарскиот премиер Виктор Орбан упати писма денеска до челниците од Европската комисија и Европскиот парламент по прашањето за илегална миграција, пред се` за враќањето мигранти во првата точка од нивниот влез во ЕУ, изјави денеска шефот на ...

Се бара итна дислокација на Центарот за странци во Гази Баба

24 Вести - 25.06.2015

Итна дислокација на Центарот за странци во скопска Гази Баба во кој се сместуваат најголем дел од мигрантите и отварање на бегалски камп – бараат локалните власти на Чаир и невладините организации.

Соработка на Балканот за справување со бегалската криза

Телма - 25.06.2015

Поголема координација во земјите од регионот за справување со бегалската криза бараат хуманитарните организации и правобранителот. Властите признаваат дека измените на законот за азил само го ублажиле проблемот но се уште не се исполнети условите за ...

Мигрантите заглавени во регионов, ЕУ без фондови за помош

Телма - 25.06.2015

Повеќе мигранти утрово се симнати од товарниот воз кој требало да ја помине границата кај Табановце. Мигрантите се надевале дека границата ке ја поминат легално, но според Законот за азил тие можат да ги користат возовите и други превозни средства, ...

Лазар: Унгарија нема да биде во можност да ги прими мигрантите

Нетпрес - 25.06.2015

Унгарскиот премиер Виктор Орбан упати писма денеска до челниците од Европската комисија и Европскиот парламент по прашањето за илегална миграција, пред се за враќањето мигранти во првата точка од нивниот влез во ЕУ, изјави денеска шефот на Кабинетот ...

ЕУ пред пораз – големи караници за мигрантите

Репортер - 25.06.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска соопшти дека поради недостатокот на консензус меѓу земјите членки Европската унија беше принуден да ја напушти идејата да наметне квоти за распределба на дел од кандидатите за азил кои ...

Во Собранието комисиска дебата за мигрантите и правото на азил

Курир - 25.06.2015

Република Македонија, Балканот, но и Европската Унија пошироко, се наоѓаат во еден специфичен момент со кој се немаме соочено во блиската историја. Впрочем и податоците на Високиот комесаријат за бегалци говорат дека светот е сведок на еден масовен ...

Собраниска комисија дебатираше за третманот на мигрантите

Телеграф - 25.06.2015

Во 2014 година во споредба со 2013, бројот на нелегални мигранти во ЕУ имал раст од 164 отсто, односно нивниот број изнесувал околу 240.000, изјави вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими Европската унија има капацитети да прими многу повеќе ...

Во Собранието комисиска дебата за мигрантите и правото на азил

Сител - 25.06.2015

Европската унија има капацитети да прими многу повеќе луѓе и затоа не треба да се однесува кон Македонија и кон Србија како кон земји кои треба да бидат нивни „бафер зони“ и места каде што ќе не трупаат со бегалци.

Мигранти симнати од товарен воз кај Табановце

+инфо - 25.06.2015

Десетици мигранти се симнати од воз утрово на граничниот премин Табановце. Тие бие качени во товарен воз, но полицијата ги открила и ги симнала. Фото: ...

Илиеска: Светот е сведок на рекорден број бегалци

Нетпрес - 25.06.2015

Република Македонија, Балканот, но и Европската Унија пошироко, се наоѓаат во еден специфичен момент со кој се немаме соочено во блиската историја. Впрочем и податоците на Високиот комесаријат за бегалци говорат дека светот е сведок на еден масовен ...

Каде исчезнаа 400-те мигранти кои ни ги вратила Србија?! (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 25.06.2015

Каде се 400-те мигранти, за кои српските медиуми, повикувајќи се на изјава на нивен министер, објавија дека биле вратени на наша територија? Нив денеска ги немаше никаде во Кумановско и во околината.

Македонија се подготвува да отвори нов бегалски камп, бројот на бегалците расте

МКД - 25.06.2015

Промените во Законот за азил, отсуството на мигрантите од пругите и патиштата не значат дека кризата со бегалците е решена. Напротив. Сите процени за бројот на мигрантите во регионот се дека таа бројка и натаму ќе расте.

Собранието дебатира за мигрантите

Р.С.Европа - 25.06.2015

Во Собранието денеска се одвива комисиска дебата за мигрантите и правото на азил. Јасмин Реџепи од невладината Легис вели дека Европската унија има капацитети да прими многу повеќе луѓе и затоа не треба да се однесува кон Македонија и кон Србија ...

Во Собранието комисиска дебата за мигрантите и правото на азил

Репортер - 25.06.2015

Европската унија има капацитети да прими многу повеќе луѓе и затоа не треба да се однесува кон Македонија и кон Србија како кон земји кои треба да бидат нивни „бафер зони“ и места каде што ќе не трупаат со бегалци.

Јавна дебата за Законот за азил

МРТ - 25.06.2015

Во Законодавниот дом јавна дебата за азилот и европското законодавство. Неодамна владата ги донесе измените на Законот за азил и по итна постапка се доставени во собранието. Со измените мигрантите кои доаѓаат во земјава можат да престојуваат 72 часа ...

Во Собранието комисиска дебата за мигрантите и правото на азил

Press24 - 25.06.2015

Република Македонија, Балканот, но и Европската Унија пошироко, се наоѓаат во еден специфичен момент со кој се немаме соочено во блиската историја. Впрочем и податоците на Високиот комесаријат за бегалци говорат дека светот е сведок на еден масовен ...

Унгарија бара помош од ЕУ поради мигрантите

А1 On - 25.06.2015

Унгарскиот премиер Виктор Орбан упати писма денеска до челниците од Европската комисија и Европскиот парламент по прашањето за илегална миграција, пред се за враќањето мигранти во првата точка од нивниот влез во ЕУ, изјави денеска шефот на Кабинетот ...

Во Собранието комисиска дебата за мигрантите и правото на азил

А1 On - 25.06.2015

Европската унија има капацитети да прими многу повеќе луѓе и затоа не треба да се однесува кон Македонија и кон Србија како кон земји кои треба да бидат нивни „бафер зони“ и места каде што ќе не трупаат со бегалци.

Инвазија на мигранти во Унгарија

Репортер - 25.06.2015

Унгарскиот премиер Виктор Орбан упати писма денеска до челниците од Европската комисија и Европскиот парламент по прашањето за илегална миграција, пред се за враќањето мигранти во првата точка од нивниот влез во ЕУ, изјави денеска шефот на Кабинетот ...

Новиот закон за азил добро функционира

Алфа - 25.06.2015

Мигрантите кои транзитираат низ земјава без проблеми ги пополнуваат обрасците на МВР и го регулираат своето присуство. Законот за азил добро функционираа на терен информираат од МВР. Велат, по носењето на измените немаат ниту еден пријавен случај на ...

Унгарија - ЕУ за помогне со мигрантите

Р.С.Европа - 25.06.2015

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска упати писма до челниците од Европската комисија и Европскиот парламент по прашањето за илегална миграција, пред се за враќањето мигранти во првата точка од нивниот влез во ЕУ, изјави денеска шефот на Кабинетот ...

Масовна рација: Полицијата за 24 часа приведе 1.200 мигранти

Press24 - 25.06.2015

Повеќе од 1.200 мигранти се приведени во изминатите 24 часа на териториите на општините Чонград и Бачкишун во Унгарија, соопшти унгарската полиција. По зимскиот бран бегалци од Косово, ова е прв пат бројот на илегалци за еден ден да биде поголем од ...

Унгарија бара помош од ЕУ поради мигрантите

+инфо - 25.06.2015

Унгарскиот премиер Виктор Орбан упати писма денеска до челниците од Европската комисија и Европскиот парламент по прашањето за илегална миграција, пред се за враќањето мигранти во првата точка од нивниот влез во ЕУ, изјави денеска шефот на Кабинетот ...

Во Собранието комисиска дебата за мигрантите и правото на азил

Пулс24 - 25.06.2015

Република Македонија, Балканот, но и Европската Унија пошироко, се наоѓаат во еден специфичен момент со кој се немаме соочено во блиската историја. Впрочем и податоците на Високиот комесаријат за бегалци говорат дека светот е сведок на еден масовен ...

Тривијалности наместо информации

СПФМ - 25.06.2015

Сериозната состојба со приливот на мигрантите на македонска територија и заканата оваа состојба да прерасне во хуманитарна криза во земјава беше извор за изобилство теми и информации за домашните медиуми, но и добра можност да се покаже кој од ...

Возачите на камиони во очај: “Потребна ни е помош! Влегуваат во камионите, агресивни се, ја крадат нашата роба”

МК News - 25.06.2015

Сè поголем број на возачи се жалат на мигрантите кои ги тероризираат на дневна база, обидувајќи се да влезат во камионите и незабележано да минат преку Ла Манш, кој ги спојува Франција и Британија.

Унгарија бара помош од ЕУ поради мигрантите

Денешен - 25.06.2015

Унгарскиот премиер Виктор Орбан упати писма денеска до челниците од Европската комисија и Европскиот парламент по прашањето за илегална миграција, пред се за враќањето мигранти во првата точка од нивниот влез во ЕУ, изјави денеска шефот на Кабинетот ...

Мигранти качени на товарен воз откриени на преминот во Табановце

Кумановски м. - 25.06.2015

Десетици мигранти се симнати од воз утрово на граничниот премин Табановце, јавува порталот Плусинфо. Мигрантите биле качени во товарен воз, но полицијата ги открила и ги симнала. Во текот на вчерашниот ден, група волонтери според тврдењата на ...

Швајцарија неможела да се справи со мигрантите, ги враќа граничните премини

МК News - 25.06.2015

Во повеќето европски држави расте отпорот против дополнителниот прилив на бегалци, без разлика дали е тој со или пак без квоти. По сè изгледа сега и Швајцарија ќе застане против непреченото преминување на мигрантите на своите државни граници, пишува ...

Македонија и Србија не се бафер зони на ЕУ во кои ќе се трупаат бегалци!

Вечер Прес - 25.06.2015

Европската унија има капацитети да прими многу повеќе луѓе и затоа не треба да се однесува кон Македонија и кон Србија како кон земји кои треба да бидат нивни „бафер зони" и места каде што ќе не трупаат со бегалци.

ЕУ се откажува од квотите за бегалци

Локално - 25.06.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска соопшти дека поради недостатокот на консензус меѓу земјите членки Европската унија беше принуден да ја напушти идејата да наметне квоти за распределба на дел од кандидатите за азил кои ...

Орбан: Унгарија повеќе не може да прими мигранти

Sky - 25.06.2015

Унгарија повеќе не може да прими мигранти, изјави денескa во Брисел, унгарскиот премиер Виктор Орбан. -Мигрантите треба да се „извезат“ пред да се „увезат“ во Унгарија,- изјави Орбан пред самитот на ЕУ чијашто тема е миграцијата.

Се подготвува нов Закон за азил и привремена заштита

Sky - 25.06.2015

Речиси една недела откако Собранието ги усвои измените на Законoт за азил и привремена заштита, со кој на мигрантите им се дозволува легално да престојуваат на територијата на државата во период од 72 часа, Министерството за внатрешни работи не ...

Мигранти скокаат во приколки од камиони во обид да стигнат до Велика Британија

Sky - 25.06.2015

Стотици мигранти во францускиот град Кале илегално скокаат во приколките од камиони-шлепери, обидувајќи се да влезат во Велика Британија, пренесува „Би-Би-Си“. Безбедноста на северената граница на Франција, во врска со настаните, кои траат веќе ...

ЕУ нема место за мигрантите – ќе ги враќа дома

Фактор - 25.06.2015

Илегалните мигранти да бидат приведени во посебни центри, а оние за кои е можно побрзо да бидат вратени во нивните матични земји. За аков план разговараат лидерите на земјите од Европската унија (ЕУ), објави интернет изданието euobserver.com.

Унгарија бара помош од ЕУ поради мигрантите

Н.Македонија - 25.06.2015

Унгарскиот премиер Виктор Орбан упати писма денеска до челниците од Европската комисија и Европскиот парламент по прашањето за илегална миграција, пред се за враќањето мигранти во првата точка од нивниот влез во ЕУ, изјави денеска шефот на Кабинетот ...

Во Собранието комисиска дебата за мигрантите и правото на азил

Н.Македонија - 25.06.2015

Европската унија има капацитети да прими многу повеќе луѓе и затоа не треба да се однесува кон Македонија и кон Србија како кон земји кои треба да бидат нивни „бафер зони“ и места каде што ќе не трупаат со бегалци.

Унгарија бара помош од ЕУ поради мигрантите

Lider - 25.06.2015

Унгарскиот премиер Виктор Орбан упати писма денеска до челниците од Европската комисија и Европскиот парламент по прашањето за илегална миграција, пред се за враќањето мигранти во првата точка од нивниот влез во ЕУ, изјави денеска шефот на Кабинетот ...

Британија со ограда и кучиња ќе се брани од мигрантите

Канал5 - 24.06.2015

И Британија се брани од напливот на илегални мигранти. Премиерот Дејвид Камерон најави дека неговата влада ја разгледува можноста за засилена контрола на границата, особено во близина на Довер, каде пристигнуваат траектите од француското пристаниште ...

Дезинфекција на возовите кои вршат превоз на мигранти

Канал5 - 24.06.2015

Во Куманово веќе не се забележуваат колони на мигранти од земјите од Блискиот Исток и од Сверена Африка. Во текот на минатата недела, со донесувањето на измените на Законот за азил, екипи на кумановскиот Центар за јавно здравје, информираа дека ...

Вишеградската четворка не прифаќа квоти од ЕУ за мигрантите

24 Вести - 24.06.2015

Државите од Вишеградската четворка (Унгарија, Полска, Словачка, Чешка) соопштија дека имаат право сами да пределат број на имигранти кои ќе ги примат на своја територија. Тие не ги прифаќаат квотите по кои Европската унија сака да ги распредели.

Дезинфекција на возовите кои вршат превоз на мигранти

Утрински - 24.06.2015

Во Куманово веќе не се забележуваат колони на мигранти од земјите од Блискиот Исток и од Сверена Африка. Во текот на минатата недела, со донесувањето на измените на Законот за азил, екипи на кумановскиот Центар за јавно здравје, информираа дека ...

Илјадници мигранти заглавени во меѓузоните

Репортер - 24.06.2015

По заострувањето на граничните контроли од Србија кон Македонија и од Македонија кон Грција, илјадници мигранти се заглавени во меѓуграничните области, велат во невладината Легис. М акедонската полиција дневно спречува влез на по околу 1.000 ...

Вишеградската четворка не прифаќа квоти од ЕУ за мигрантите

Репортер - 24.06.2015

Државите од Вишеградската четворка (Унгарија, Полска, Словачка, Чешка) соопштија дека имаат право само да пределат број на имигранти кои ќе ги примат на своја територија. Тие не ги прифаќаат квотите по кои Европската унија сака да ги распредели.

Ариф - Македонија да биде подготвена за мигрантска криза

Р.С.Европа - 24.06.2015

Не велам дека ќе се случи, туку дека треба да бидеме подготвени, затоа што може да се случат работи што не можеме да си ги замислиме, вели претставникот на УНХЦР во Македонија, Мохамад Ариф, во интервју за Радио Слободна Европа.

Дезинфекција на возовите кои вршат превоз на мигранти

А1 On - 24.06.2015

Во Куманово веќе не се забележуваат колони на мигранти од земјите од Блискиот Исток и од Сверена Африка. Во текот на минатата недела, со донесувањето на измените на Законот за азил, екипи на кумановскиот Центар за јавно здравје, информираа дека ...

ПРЕВОЗ НА МИГРАНТИ: Дезинфекција на возовите во Куманово и во Табановце

Телеграф - 24.06.2015

Дезинфекцијата се врши во текот на вечерните часови за возовите да бидат подготвени за употреба наредниот ден Кумановскиот Центар за јавно здравје информираа дека врши дезинфекција на возовите што ги превезуваат мигрантите.

Вишеградската четворка не прифаќа квоти од ЕУ за мигрантите

А1 On - 24.06.2015

Државите од Вишеградската четворка (Унгарија, Полска, Словачка, Чешка) соопштија дека имаат право само да пределат број на имигранти кои ќе ги примат на своја територија. Тие не ги прифаќаат квотите по кои Европската унија сака да ги распредели.

Дезинфекција на возовите кои вршат превоз на мигранти

Алфа - 24.06.2015

Во Куманово повеќе не може да се забележат колони на мигранти од земјите од Блискиот Исток и од Северна Африка. Во Куманово повеќе не може да се забележат колони на мигранти од земјите од Блискиот Исток и од Северна Африка.

Унгарија, Полска, Словачка и Чешка сакаат сами да ја определат бројката за мигрантите

+инфо - 24.06.2015

Државите од Вишеградската четворка (Унгарија, Полска, Словачка, Чешка) соопштија дека имаат право сами да определат број на имигранти кои ќе ги примат на своја територија. Тие не ги прифаќаат квотите по кои Европската унија сака да ги распредели.

Вишеградската четворка не прифаќа квоти од ЕУ за мигрантите

Сител - 24.06.2015

Државите од Вишеградската четворка (Унгарија, Полска, Словачка, Чешка) соопштија дека имаат право само да пределат број на имигранти кои ќе ги примат на своја територија. Тие не ги прифаќаат квотите по кои Европската унија сака да ги распредели.

Дезинфекција на возовите кои вршат превоз на мигранти

Репортер - 24.06.2015

Во Куманово веќе не се забележуваат колони на мигранти од земјите од Блискиот Исток и од Сверена Африка. Во текот на минатата недела, со донесувањето на измените на Законот за азил, екипи на кумановскиот Центар за јавно здравје, информираа дека ...

ВИШЕГРАДСКА ЧЕТВОРКА: Не прифаќаме квоти од ЕУ за мигрантите

Телеграф - 24.06.2015

Мерките треба да се спроведуваат на доброволен принцип ако се земат предвид можностите на соодветни држави членки, се нагласува во заедничка декларација на премиерите од Вишеградската четворка Унгарија, Полска, Словачка и Чешка познати и како ...

Дезинфекција на возовите кои вршат превоз на мигранти

Курир - 24.06.2015

Во Куманово веќе не се забележуваат колони на мигранти од земјите од Блискиот Исток и од Сверена Африка. Во текот на минатата недела, со донесувањето на измените на Законот за азил, екипи на кумановскиот Центар за јавно здравје, информираа дека ...

Дезинфекција на возовите кои вршат превоз на мигранти

Press24 - 24.06.2015

Во Куманово веќе не се забележуваат колони на мигранти од земјите од Блискиот Исток и од Сверена Африка. Во текот на минатата недела, со донесувањето на измените на Законот за азил, екипи на кумановскиот Центар за јавно здравје, информираа дека ...

Се дезинфецираат возовите кои превезуваат мигранти

Пулс24 - 24.06.2015

Во Куманово веќе не се забележуваат колони на мигранти од земјите од Блискиот Исток и од Сверена Африка. Во текот на минатата недела, со донесувањето на измените на Законот за азил, екипи на кумановскиот Центар за јавно здравје, информираа дека ...

Дезинфекција на возовите кои вршат превоз на мигранти

Либертас - 24.06.2015

Во Куманово веќе не се забележуваат колони на мигранти од земјите од Блискиот Исток и од Сверена Африка. Во текот на минатата недела, со донесувањето на измените на Законот за азил, екипи на кумановскиот Центар за јавно здравје, информираа дека ...

Швајцарија, поради неможност да се справи со мигрантите, ги враќа на граничните премини?

Локално - 24.06.2015

Во повеќето европски држави расте отпорот против дополнителниот прилив на бегалци, без разлика дали е тој со или пак без квоти. По сè изгледа сега и Швајцарија ќе застане против непреченото преминување на мигрантите на своите државни граници, пишува ...

Ариф: Македонија да биде подготвена за мигрантска криза

Либертас - 24.06.2015

Не велам дека ќе се случи, туку дека треба да бидеме подготвени, затоа што може да се случат работи што не можеме да си ги замислиме, вели претставникот на УНХЦР во Македонија, Мохамад Ариф, во интервју за Радио Слободна Европа.

Вишеградската четворка не го прифаќа планот на ЕУ за мигрантите

Sky - 24.06.2015

Словачка, Чешка, Унгарија и Полска, познати и како вишеградска четворка, соопштија дека не го прифаќаат планот на Европската унија за прифаќање дел од мигрантите кои бараат азил и се спротиставуваат на предложениот систем за распределба на ...

Од Табановце поубаво се гледа ЕУ!

Вечер Прес - 24.06.2015

Мигрантите кои не сакаат да го чекаат возот во Гевгелија, доаѓаат со такси возила директно на станицата. Некои пак со автобуси одат до Куманово, а потоа со такси до Табановце. Од другата страна на пругата се српските патроли, но и унгарските ...

Возачите на камиони во очај: "Потребна ни е помош! Влегуваат во камионите, агресивни се, ја крадат нашата роба"

Точка - 24.06.2015

На француското пристаниште Калаис, возачите на камиони велат дека во последно време речиси е невозможно да си ја вршат работата, поради големиот број на мигранити кои се обидуваат да влезат во камионите и со нив да го минат каналот до Велика ...

Се дезинфицираат возовите кои вршат превоз на мигранти, дезинфицирана и кумановската џамија

Вечер Прес - 24.06.2015

– Дезинфекцијата се врши секојдневно на композициите кои досега пристигаат еднаш дневно на станицата во Куманово и на ГП Табановце. Тие во првите дена беа во помал број, но вчера и завчера тие се цела композиција, при што таа композиција еднаш ...

Се дезинфицираат возовите кои вршат превоз на емигранти

Република - 24.06.2015

Во Куманово веќе не се забележуваат колони на емигранти од земјите од Блискиот Исток и од Сверена Африка. Во текот на минатата недела, со донесувањето на измените на Законот за азил, екипи на кумановскиот Центар за јавно здравје, информираа дека ...

Како европските илузионисти ќе ги натераат чамците со мигранти да исчезнат

Фактор - 24.06.2015

Британската влада еднаш веќе се обиде да ги натера чамците со мигрантите да исчезнат сами од себе. Во октомври 2014 година земјата одби да го финансира проширувањето на спасувачките операции.

Македонија колатерална жртва на мигрантската криза

Н.Македонија - 24.06.2015

Македонската полиција најави дека ќе продолжи со засилените контроли на јужната граница, а, од друга страна, бројот на илегални преминувања на границата деновиве сериозно се намалува откако беа донесени измените во Законот за азил ПО НАЈАВИТЕ НА ЕУ ...

Мигрантите слободно патуваат низ Македонија

Канал5 - 23.06.2015

Бегалците од Блискиот исток патот од Гевгелија до Куманово повеќе не го минуваат пеш. Мигрантите кои влегуваат во земјава од Грција веќе неколку дена го користат јавниот превоз без проблеми.

Почна акцијата на ЕУ против криумчарење мигранти

Вест - 23.06.2015

ЛУКСЕМБУРГ (АП) - Европската унија вчера започна поморска операција во обид да ја спречи трговијата со луѓе при пренесувањето мигранти преку Медитеранот во Европа во бродови што не се во пловна состојба, профитна но понекогаш смртоносна пракса.

Бегалците можат да влезат и излезат од Македонија само со барање за азил

Утрински - 23.06.2015

Гевгелија - На граничниот појас кон соседна Грција се засилени мерките за затворање на илегалните премини кои ги користат мигрантите за влез во нашата земја. Според очевидци од теренот, во текот на денешниот ден драстично бил намален влезот на ...

Никола Попоски бара европско решение за мигрантите

Утрински - 23.06.2015

Министерот за надворешни работи Никола Попоски не го смета за соодветен обидот на Србија, Унгарија и Австрија со патрола на македонската граница да го решат проблемот со мигрантите кои во огромен број поминуваат низ регионот на пат за Западна Европа.

Мигрантите остануваат во Македонија

Телма - 23.06.2015

Граничниот премин „Табановци“ е последната станица за мигрантите во Македонија. Оттука, пеш преку ридот со денови се обидуваат да стасаат на српско тло. За 400 од нив патувањето заврши онаму каде што ја оставија Македонија.

Србија вратила 400 мигранти во Македонија

24 Вести - 23.06.2015

Границата на Србија е добро чувана, а околу 400 мигранти се вратени во Македонија, изјави српскиот министер за труд, вработување и социјални прашања, Александар Вулин, јави РТС. Синоќа единиците на нашата жандармерија и нашата погранична полиција ...

Вулин: Србија врати 400 мигранти во Македонија

Телма - 23.06.2015

Вратени се 400 мигранти кои преку македонската граница влегле во Србија. Постигнат е договор полициите на Србија, Унгарија и Австрија да патролираат на границата меѓу Србија и Македонија, бидејќи македонската полиција нема капацитетите тоа само да ...

Четири европски држави против планот на ЕУ за мигрантите

24 Вести - 23.06.2015

Четири централно-европски држави соопштија денеска дека не го прифаќаат планот на Европската унија за прифаќање дел од мигрантите кои бараат азил. Словачка, Чешка, Унгарија и Полска познати и како Вишеградска четворка се спротиставуваат на ...

Вишеградската четворка против планот на Брисел за мигрантите

Утрински - 23.06.2015

Четири централно-европски држави соопштија денеска дека не го прифаќаат планот на Европската унија за прифаќање дел од мигрантите кои бараат азил. Словачка, Чешка, Унгарија и Полска познати и како Вишеградска четворка се спротиставуваат на ...

Норвешки брод спаси 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море

24 Вести - 23.06.2015

Екипаж на норвешки брод спаси над 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море. Мигрантите патувале со два дрвени чамци. Сите се спасени и се наоѓаат во добра здравствена состојба, објави норвешката полиција.

БЕТМЕН ВЕЛИТ: ЕУ љубов голема, за мигранти и Македонија

Телеграф - 23.06.2015

Грција Европска ги пушта мигрантите низ неа, Унгарија Европска им става ѕид, а Македонија евро-претендентска им изгласа закон за азил и им обезбеди транспортен коридор - или како што би рекол нашиот народ, им се постави со „што пие кафана“ став - ...

Четири европски држави против планот на ЕУ за мигрантите

Алфа - 23.06.2015

Четири централно-европски држави соопштија денеска дека не го прифаќаат планот на Европската унија за прифаќање дел од мигрантите кои бараат азил. Четири централно-европски држави соопштија денеска дека не го прифаќаат планот на Европската унија за ...

Четири европски држави против планот на ЕУ за мигрантите

А1 On - 23.06.2015

Четири централно-европски држави соопштија денеска дека не го прифаќаат планот на Европската унија за прифаќање дел од мигрантите кои бараат азил. Словачка, Чепка, Унгарија и Полска познати и како Вишеградска четворка се спротиставуваат на ...

Норвешки брод спаси 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море

+инфо - 23.06.2015

Екипажот на норвешки брод вчера спаси над 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море, соопшти денеска полицијата, пренесува Танјуг. Мигрантите патувале со два дрвени чамци. Сите се спасени и се наоѓаат во добра здравствена состојба, објави ...

Четири европски држави не го прифаќаат планот за мигрантите

Нетпрес - 23.06.2015

Четири централно-европски држави соопштија денеска дека не го прифаќаат планот на Европската унија за прифаќање дел од мигрантите кои бараат азил, објави МИА. Словачка, Чешка, Унгарија и Полска познати и како Вишеградска четворка се спротиставуваат ...

Норвешки брод спаси 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море

Press24 - 23.06.2015

Екипажот на норвешки брод вчера спаси над 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море, соопшти денеска полицијата, пренесува Танјуг. Мигрантите патувале со два дрвени чамци. Сите се спасени и се наоѓаат во добра здравствена состојба, објави ...

Четири европски држави против планот на ЕУ за мигрантите

Сител - 23.06.2015

Четири централно-европски држави соопштија денеска дека не го прифаќаат планот на Европската унија за прифаќање дел од мигрантите кои бараат азил. Словачка, Чепка, Унгарија и Полска познати и како Вишеградска четворка се спротиставуваат на ...

Норвешки брод спаси 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море

Алфа - 23.06.2015

Екипажот на норвешки брод вчера спаси над 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море, соопшти денеска полицијата, пренесува Танјуг. Екипажот на норвешки брод вчера спаси над 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море, соопшти денеска ...

Србија врати 400 мигранти во Македонија

Кајгана - 23.06.2015

Српскиот министер за труд, вработување и социјални прашања, Александар Вулин изјави дека границата на државата е добро чувана и дека околу 400 мигранти се вратени во Македонија. „Синоќа единиците на нашата жандармерија и нашата погранична полиција ...

Норвешки брод спаси 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море

Репортер - 23.06.2015

Екипаж на норвешки брод спаси над 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море. Мигрантите патувале со два дрвени чамци. Сите се спасени и се наоѓаат во добра здравствена состојба, објави норвешката полиција.

РТС: Србија врати 400 мигранти во Македонија

+инфо - 23.06.2015

Границата на Србија е добро чувана, а околу 400 мигранти се вратени во Македонија, изјави денеска српскиот министер за труд, вработување и социјални прашања, Александар Вулин, јави РТС. - Синоќа единиците на нашата жандармерија и нашата погранична ...

Норвешки брод спаси 600 мигранти во јужниот дел на Средоземното Море

Телеграф - 23.06.2015

Мигрантите патувале со два дрвени чамци. Сите се спасени и се наоѓаат во добра здравствена состојба, објави норвешката полиција на својот „Твитер“ профил Екипажот на норвешки брод вчера спаси над 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море, ...

Претседателката на Малта: Мигрантите можат да станат предност за нашата економија

Нетпрес - 23.06.2015

Претседателката на Малта Мари-Луиз Колеиро-Преца зборувајќи пред парламентарците од 47 земји членки на Советот на Европа, по повод одбележувањето на 50-годишнината од пристапувањето на Малта во Советот на Европа, повика на „сеопфатна и ефективна ...

Србија врати 400 мигранти во Македонија

Макфакс - 23.06.2015

Српскиот министер за труд, вработување и социјални прашања; Александар Вулин во вторникот изјави дека границата на државата е добро чувана и дека околу 400 мигранти се вратени во Македонија.

Вулин: Вчера во Македонија се вратени 400 мигранти

Правдико - 23.06.2015

Министерот за труд, вработување, и социјална политика на Србија Александар Вулин изјави дека границата на земјата е безбедна и дека околу 400 мигранти се вратени во Македонија. – Минатата ноќ, нашите полициски единици и нашата гранична полицијата ...

Норвешки брод спаси 600 мигранти во Средоземно Море

Нетпрес - 23.06.2015

Над 600 мигранти вчера биле спасени од страна на екипажот на норвешки брод во јужниот дел на Средоземно Море, пренесува Танјуг. Мигрантите патувале со два дрвени чамци. Сите се спасени и се наоѓаат во добра здравствена состојба, објави норвешката ...

Вулин: Македонската полиција нема капацитет- од  Српска граница во Македонија синоќа беа вратени 400 мигранти

Репортер - 23.06.2015

Министерот за работа, вработување и социјални прашања на Србија, Александар Вулин изјави дека денеска границата на земјата е чувана и дека околу 400 мигранти се вратени во Македонија. „Синоќа единиците на нашата жандармерија и гранична полиција ...

БИЛЕТ ДО ТАБАНОВЦЕ: Вонреден воз ги превезува мигрантите (ФОТО)

Телеграф - 23.06.2015

Железничката станицата во Табановце е претворена и во мал пункт за хуманитарна помош на мигрантите каде што им се дава вода за пиење, а во моментот додека нашата екипа беше на терен интервенираше и екипа на Итната медицинска помош Со вонреден воз ...

Србија вратила 400 мигранти од македонската граница

Алфа - 23.06.2015

Српските погранични служби само синоќа, вратиле 400 мигранти назад во Македонија, изјави српскиот министер за труд, Александар Вулин, потенцирајќи дека тоа е постигнато со соработка со Унгарија и со Австрија за спречување на бранот мигранти на ...

МАЛТА: Европа може да има предност од мигрантите во економска смисла

Телеграф - 23.06.2015

Претседателката на Малта зборуваше пред парламентарците од 47 земји-членки на Советот на Европа, по повод одбележувањето на 50-годишнината од пристапувањето на Малта во Советот на Европа На доселениците не треба да се гледа како на товар, смета ...

Либија против операцијата на ЕУ за мигрантите

Р.С.Европа - 23.06.2015

Секој брод што ќе влезе во либиски води ќе биде мета на воздушен напад, изјави денеска официјален претставник од меѓународно признатата влада на Либија предупредувајќи ги европските земји.

Претседателката на Малта: Мигрантите можат да станат предност за нашата економија

А1 On - 23.06.2015

Претседателката на Малта Мари-Луиз Колеиро-Преца зборувајќи пред парламентарците од 47 земји членки на Советот на Европа, по повод одбележувањето на 50-годишнината од пристапувањето на Малта во Советот на Европа, повика на „сеопфатна и ефективна ...

Претседателката на Малта: Мигрантите можат да станат предност

Репортер - 23.06.2015

Претседателката на Малта Мари-Луиз Колеиро-Преца зборувајќи пред парламентарците од 47 земји членки на Советот на Европа, по повод одбележувањето на 50-годишнината од пристапувањето на Малта во Советот на Европа, повика на „сеопфатна и ефективна ...

Норвешки брод спаси 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море

А1 On - 23.06.2015

Екипажот на норвешки брод вчера спаси над 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море, соопшти денеска полицијата, пренесува Танјуг. Мигрантите патувале со два дрвени чамци. Сите се спасени и се наоѓаат во добра здравствена состојба, објави ...

Илјадници мигранти заглавени во меѓуграничните зони

Р.С.Европа - 23.06.2015

По заострувањето на граничните контроли од Србија кон Македонија и од Македонија кон Грција, илјадници мигранти се заглавени во меѓуграничните области, велат во невладината Легис. Македонската полиција дневно спречува влез на по околу 1.000 ...

Српски, унгарски и австриски полицајци ги враќаат мигрантите во Мекедонија

Алфа - 23.06.2015

Мешана мобилна патрола од Србија, Унгарија и Австрија ја обезбедуваат границата со Македонија и враќаат стотици мигранти кои илегално сакаат да влезат. Мешана мобилна патрола од Србија, Унгарија и Австрија ја обезбедуваат границата со Македонија и ...

Мигрантите ги враќаат, српски, австриски и унгарски полицајци НА Македонско-Српската граница

Сител - 23.06.2015

Додека Македонија воведува законски измени за полесен транспорт на мигрантите, Србија ја зајакнува границата. Напливот на странски државјани кои преку Македонија транзитираат кон Србија со крајна дестинација земјите од западна Европа, резултираше со ...

Норвешки брод спаси 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море

Сител - 23.06.2015

Екипажот на норвешки брод вчера спаси над 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море, соопшти денеска полицијата, пренесува Танјуг. Мигрантите патувале со два дрвени чамци. Сите се спасени и се наоѓаат во добра здравствена состојба, објави ...

Либија се закани ќе пука на воени бродови на ЕУ кои ќе ги гонат шверцерите на мигранти

Репортер - 23.06.2015

Меѓународно признатата влада на Либија ги предупреди европските земји дека секој странски брод, кој влегува без дозвола во територијалните води на земјата, ќе стане цел на воздушни напади, пренесоа агенциите.

Македонија пред нова мигрантска криза

Алфа - 23.06.2015

Доколку мигрантите останат тука заглавени, тие сигурно ќе подигнат кампови, а тогаш и вистинските проблеми ќе почнат. Македонија е пред нова мигрантска криза. Само неколку дена по носењето на новиот закон за азил, со кој на овие лица им беше ...

Вишеградската четворка е против планот за распределба на мигранти

Телеграф - 23.06.2015

Тие изразуваат подготвеност да се има солидарност со Италија и со Грција во врска со мигрантската криза, но само на доброволна основа Четири централно-европски држави соопштија денеска дека не го прифаќаат планот на Европската унија за прифаќање дел ...

Македонија трет пат ќе се подготвува за бегалски камп?

+инфо - 24.06.2015

Македонија пополека се притиска од многу страни да не дозволува преку нејзината територија да минуваат мигранти. Тие што, пак, се веќе на нејзина територија. да бидат времено сместени во Прифатните центри ако побараат азил.

Инвазија на азиланти во Србија: За една ноќ од граница вратени 1300 мигранти во Македонија!

Фактор - 23.06.2015

Постигнат е договор меѓу полициите на Србија, Унгарија и Австрија да патролираат на границата помеѓу Србија и Македонија, бидејќи македонската полиција нема капацитет тоа сама да го реши пренесуваат српски медиуми.

Четири европски држави против планот на ЕУ за мигрантите

Република - 23.06.2015

Четири централно-европски држави соопштија денеска дека не го прифаќаат планот на Европската унија за прифаќање дел од мигрантите кои бараат азил. Словачка, Чепка, Унгарија и Полска познати и како Вишеградска четворка се спротиставуваат на ...

Џамијата во Куманово се дезинфицира – нема повеќе престој за мигранти

Кумановски м. - 23.06.2015

Џамискиот одбор во Татар Синан бегова џамија во Куманово, од денес со одлука на ИВЗ, ги затвора просториите за престој на мигранти од Блискиот Исток. Причина за затворање на просториите како што велат од одборот е чествувањето на светиот месец ...

Претседателката на Малта: Мигрантите можат да станат предност за нашата економија

Точка - 23.06.2015

Претседателката на Малта Мари-Луиз Колеиро-Преца зборувајќи пред парламентарците од 47 земји членки на Советот на Европа, по повод одбележувањето на 50-годишнината од пристапувањето на Малта во Советот на Европа, повика на "сеопфатна и ефективна ...

Србија врати 400 мигранти во Македонија

Канал 77 - 23.06.2015

Границата на Србија е добро чувана, а околу 400 мигранти се вратени во Македонија. Ова го изјави денеска српскиот министер за труд, вработување и социјални прашања, Александар Вулин. „Синоќа единиците на нашата жандармерија и нашата погранична ...

Забранет пристап: Србија врати 400 мигранти во Македонија

Точка - 23.06.2015

Српскиот министер за труд, вработување и социјални прашања Александар Вулин во вторникот изјави дека границата на државата е добро чувана и дека околу 400 мигранти се вратени во Македонија.

Вишеградската четворка не сака мигранти

Вечер Прес - 23.06.2015

Четири централно-европски држави соопштија денеска дека не го прифаќаат планот на Европската унија за прифаќање дел од мигрантите кои бараат азил. Словачка, Чешка, Унгарија и Полска познати и како Вишеградска четворка се спротиставуваат на ...

Србија синоќа ни врати 400 мигранти

Локално - 23.06.2015

Министерот за работа, вработување и социјални прашања на Србија, Александар Вулин изјави дека денеска границата на земјата е чувана и дека околу 400 мигранти се вратени во Македонија. „Синоќа единиците на нашата жандармерија и гранична полиција ...

Либија се заканува дека ќе пука против воени бродови на ЕУ кои ќе ги гонат шверцерите на мигранти

Локално - 23.06.2015

Меѓународно признатата влада на Либија ги предупреди европските земји дека секој странски брод, кој влегува без дозвола во територијалните води на земјата, ќе станува цел на воздушни напади, пренесоа агенциите.

Почна поморската акција на ЕУ против шверцот на мигранти

Sky - 23.06.2015

Советот на министри за надворешните работи на земјите-членки на Европската унија (ЕУ), денеска на состанокот во Луксембруг ѝ дадоа зелено светло на поморската операција на ЕУ, со име „ЕУНАВФОР Мед“, насочена против шверецерите на мигранти и ...

Се дезинфицираат возовите во кои се возат мигранти

Kumanovo News - 23.06.2015

Секојдневно се дезинфицираат возовите во кои се превезуваат мигранти, информираат од Центарот за јавно здравје Куманово. Оваа мерка се прави за да се спречи ширење на заразни болести, поради големата фреквенција на мигранти кои минуваат низ ...

Србија врати 400 мигранти во Македонија

Тера - 23.06.2015

Српскиот министер за труд, вработување и социјални прашања; Александар Вулин во вторникот изјави дека границата на државата е добро чувана и дека околу 400 мигранти се вратени во Македонија.

Норвешки брод спасил 600 емигранти во Средоземно Море

Република - 23.06.2015

Екипажот на норвешки брод вчера спаси над 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море, соопшти денеска полицијата. Мигрантите патувале со два дрвени чамци. Сите се спасени и се наоѓаат во добра здравствена состојба, објави норвешката полиција на ...

Претседателката на Малта: Емигрантите можат да станат предност за нашата економија

Република - 23.06.2015

Претседателката на Малта Мари-Луиз Колеиро-Преца зборувајќи пред парламентарците од 47 земји членки на Советот на Европа, по повод одбележувањето на 50-годишнината од пристапувањето на Малта во Советот на Европа, повика на „сеопфатна и ефективна ...

Норвешки брод спаси 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море

Вечер Прес - 23.06.2015

Мигрантите патувале со два дрвени чамци. Сите се спасени и се наоѓаат во добра здравствена состојба, објави норвешката полиција на својот „Твитер" профил Екипажот на норвешки брод вчера спаси над 600 мигранти во јужниот дел на Средоземно Море, ...

Норвешки брод спаси 600 мигранти во Средоземното Море

Точка - 23.06.2015

Над 600 мигранти вчера биле спасени од страна на екипажот на норвешки брод во јужниот дел на Средоземно Море, пренесува Танјуг. Мигрантите патувале со два дрвени чамци. Сите се спасени и се наоѓаат во добра здравствена состојба, објави норвешката ...

Вишеградската четворка против планот на ЕУ за мигрантите

Н.Македонија - 23.06.2015

Четири централно-европски држави соопштија денеска дека не го прифаќаат планот на Европската унија за прифаќање дел од мигрантите кои бараат азил Словачка, Чепка, Унгарија и Полска познати и како Вишеградска четворка се спротиставуваат на ...

Мигрантите можат да станат предност за економијата на Малта

Lider - 23.06.2015

Претседателката на Малта Мари-Луиз Колеиро-Преца зборувајќи пред парламентарците од 47 земји членки на Советот на Европа, по повод одбележувањето на 50-годишнината од пристапувањето на Малта во Советот на Европа, повика на „сеопфатна и ефективна ...

Бегалска голгота - "Вест" на рутата на мигрантите од Демир Капија до Куманово (Фоторепортажа)

Вест - 22.06.2015

Мигрантите, по донесување на измените на Законот за азил и привремена заштита, веднаш штом ќе ја поминат границата ќе добиваат потврда дека во Македонија може да останат 72 часа, по што ќе мора да ја напуштат државата или да побараат азил.

Мигрантите започнаа легално да ја минуваат Македонија

Утрински - 22.06.2015

Гевгелија - Пред полициската канцеларија на Железничката станица во Гевгелија голем број мигранти чекаат да добијат документ со кој ќе можат легално да минат низ Македонија. Во согласност со промените на Законот за азил, од денеска бегалците имаат ...

Унгарски патроли ќе ги враќаат мигрантите во Македонија

Вест - 22.06.2015

Полицијата на Унгарија следната недела ќе постави 20 полицајци и четири возила со термални камери на границата меѓу Србија и Македонија, за да се сопре напливот од мигранти и бегалци што се обидуваат да стигнат до Европската унија.

Телма со мигрантите- со воз до Табановце понатаму пеш

Телма - 22.06.2015

Заробени во малата и загушлива чекална на железничата станица Табановце, Мирјам и нејзниот син Јахија од Сирија не можат да продолжат понатаму. Тој е болен и повеќе не може да се движи. - Домот во Сирија ни е разрушен, а сопругот загина, немам ниту ...

Подземјето од Грција и од Србија вмешано во криминалот во Ваксинце

Дневник - 22.06.2015

Александар Манасиев Шверцерската група од кумановско Ваксинце, со која раководел мигрантот Али со прекар Бангладеш, имала добри врски со криминалното подземје во Грција и во Србија кои се користеле од една страна за пронаоѓање на мигрантите, а од ...

Ѕидови за мигрантите се прават далеку од овде

Дневник - 22.06.2015

Во светот има околу 250 милиони мигранти, луѓе што ги напуштаат своите родни огништа од различни причини и тргнуваат во непознат правец за да преживеат. Илјадници од таа огромна цифра стасаа и до Македонија (главно од Сирија), земјата што не е нивна ...

Групата од Ваксинце на мигрантот Бангладеш вртела милиони со шверцот на илегалци

Дневник - 22.06.2015

Над 160 мигранти, од кои најмалото било девојче од само една и пол година, се откриени при големата полициска акција во куќа во кумановското село Ваксинце, која била користена како база на голема криминална група со која раководел мигрантот со ...

Возовите ги отворија вратите за мигрантите

Канал5 - 22.06.2015

Во возот од Гевгелија до северната граница вчера вечер се качија голем број на мигранти. Со измените на законот за азил мигрантите имаат можност да ја искажат својата намера за азил со што добиваат потврда со која може во рок од 72 часа да ја ...

Ди Пресе: Македонија го префрла проблемот сo мигрантите врз Србија

Кирилица - 22.06.2015

Додека македонските невладини организации го поздравуваат новиот Закон за азил, со кој на мигрантите им се овозможува побрз и полесен транзит, Србија е загрижена поради зајакнатиот притисок на својата јужна граница, пишува виенскиот весник Ди Пресе, ...

(ВИДЕО) Македонска голгота на мигрантите – со воз до Табановце од таму пеш кон Светот

Репортер - 22.06.2015

Заробени во малата и загушлива чекална на железничата станица Табановце, Мирјам и нејзниот син Јахија од Сирија не можат да продолжат понатаму. Тој е болен и повеќе не може да се движи, информира во репортажата Телма .

(Видео) Кривична пријава против 16 лица осомничени поради криумчарење на мигрант

Правдико - 22.06.2015

Министерството за внатрешни работи по вчерашната акција, преку Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, поднесе Кривична пријава против 16 лица, заради постоење на основано сомнение дека сториле кривични дела “Организирање на група и ...

Die Presse: Македонија поттикнува транзит на азилантите

А1 On - 22.06.2015

Додека Унгарија и Бугарија со ограда се обидуваат да го сопрат бранот азиланти, Македонија со новиот закон поттикнува брз транзит низ државата, пишува виенски Die Presse, укажувајќи дека тоа би можело да предизвика голем притисок на мигранти врз ...

Die Presse: Македонија поттикнува транзит на азилантите

Макфакс - 22.06.2015

Додека Унгарија и Бугарија со ограда се обидуваат да го сопрат бранот азиланти, Македонија со новиот закон поттикнува брз транзит низ државата, пишува виенски Die Presse, укажувајќи дека тоа би можело да предизвика голем притисок на мигранти врз ...

Напливот на мигранти ја зголеми безбедноста на северната и на јужната граница

+инфо - 22.06.2015

Засилени се патролите на Граничната полиција во реонот „Север„ и „Југ“ на македонско-српската и на македонско-грчката граница, а зголемени се и мерките на безбедност за да се спречи напливот на непријавени илегални минувања на мигранти кои од ...

ЕУ: Со бродови против бранот мигранти

Нетпрес - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на државите членки денес во Луксембург одлучија да покренат опсежна поморска акција насочена кон запирање на бранот бегалци од Африка и Блискиот Исток, коишто преку Јадранското Море се обидуваат да стасаат до ЕУ, ...

Србија не може сама со мигрантите, бара помош

Телеграф - 22.06.2015

Министерот Вулин вели дека во изминатите три дена вратени се повеќе од 3.000 луѓе но дека, сепак, дневно влегуваат по 300 до 400 луѓе Србија не може сама да се справи со напливот мигранти, итно ни е потребна помош во храна, лекови, пари и техничка ...

Фрапантни бројки за мигрантите: Најмалку 10.000 ја минале Македонија, а се обидуваат да поминат уште околу 25.000!

Кирилица - 22.06.2015

Податоците на невладините организации кои активно се вклучија во помошта за бегалците од Блискиот исток и од Африка, говорат дека низ Македонија досега поминале повеќе од 10.000 мигранти. Според статистиките на МВР на преку 25.000 лица не им бил ...

ЕУ почнува акција за сузбивање на нелегалниот превоз на мигранти

Макфакс - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на Европската унија, во понеделник на состанокот во Луксембург одлучија да почнат со поморска акција за сузбивање на илегален превоз на мигранти преку Средоземното Море.

Европа лута на Македонија затоа што поттикнува транзит на азилантите

Репортер - 22.06.2015

Виенскиот весник Die Presse укажува дека додека Унгарија и Бугарија со ограда се обидуваат да го сопрат бранот азиланти, Македонија со новиот закон поттикнува брз транзит низ државата со што се предизвикува голем притисок на мигранти врз Србија.

СО ПОТВРДИТЕ: Мигрантите со воз до Табановце, понатаму мораат пешки

Телеграф - 22.06.2015

Не знаат како ќе продолжат откако ќе стигнат до Куманово или до „Табановце“, најверојатно пешки, бидејќи, како што ни рече младото момче од Сирија, засега во план има во Србија да помине пешки три села Група од седум лица од Сирија и од Ирак ...

ЕУ лансираше операција за спречување на трговијата со луѓе на Медитеранот

Глас на Америка - 22.06.2015

Досега околу 2.000 мигранти го загубија животот на опасното патешествие Европската унија најави дека лансира поморска операција чија цел е справување со трговците со луѓе кои пренесуваат мигранти преку Медитеранот на пат кон Европа.

Die Presse: Македонија поттикнува транзит на азилантите

+инфо - 22.06.2015

Додека Унгарија и Бугарија со ограда се обидуваат да го сопрат бранот азиланти, Македонија со новиот закон поттикнува брз транзит низ државата, пишува виенски Die Presse, укажувајќи дека тоа би можело да предизвика голем притисок на мигранти врз ...

ЕУ почнува акција за сузбивање на нелегалниот превоз на мигранти

Вечер Прес - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на Европската унија, денеска на состанокот во Луксембург одлучија да почнат со поморска акција за сузбивање на илегален превоз на мигранти преку Средоземното Море.

ЕУ почнува акција за сузбивање на нелегалниот превоз на мигранти

Тера - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на Европската унија, во понеделник на состанокот во Луксембург одлучија да почнат со поморска акција за сузбивање на илегален превоз на мигранти преку Средоземното Море.

ЕУ: Со бродови против бранот мигранти

Точка - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на државите членки денес во Луксембург одлучија да покренат опсежна поморска акција насочена кон запирање на бранот бегалци од Африка и Блискиот Исток, коишто преку Јадранското Море се обидуваат да стасаат до ЕУ, ...

Според "Die Presse" Србија е многу загрижена: Македонија поттикнува транзит на азилантите

Точка - 22.06.2015

Додека Унгарија и Бугарија со ограда се обидуваат да го сопрат бранот азиланти, Македонија со новиот закон поттикнува брз транзит низ државата, пишува виенски Die Presse, укажувајќи дека тоа би можело да предизвика голем притисок на мигранти врз ...

Die Presse: Македонија поттикнува транзит на азилантите

Тера - 22.06.2015

Додека Унгарија и Бугарија со ограда се обидуваат да го сопрат бранот азиланти, Македонија со новиот закон поттикнува брз транзит низ државата, пишува виенски Die Presse, укажувајќи дека тоа би можело да предизвика голем притисок на мигранти врз ...

ЕУ почнува акција за сузбивање на нелегалниот превоз на мигранти

Точка - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на Европската унија, во понеделник на состанокот во Луксембург одлучија да почнат со поморска акција за сузбивање на илегален превоз на мигранти преку Средоземното Море.

Поради мигрантите зголемена безбедноста на северната граница

Kumanovo News - 22.06.2015

Поради големиот број мигранти кои транзитираат низ земјава, засилени се патролите на граничната полиција во реонот „Север“ на македонско-српската граница. Зголемени се и мерките на безбедност за да се спречи напливот на непријавени илегални минувања ...