TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фросина во знак на "Хаос" и Челзи

Вечер Прес - 27.11.2004

Фестивалот Sindays , вечерва продолжува со унгарскиот филм "Контрола" на режисерот Нимрод Антал, во официјалната конкуренција. Овој филм македонската публика веќе имаше шанса да го види на годинешниов фестивал "Браќа Манаки" каде што директорот на фотографија Ѓулас Падос ја доби Сребрената камера ...

За "верскиот" закон и "очи" ќе се вадат?!

Вечер Прес - 27.11.2004

- Очекуваме до крајот на годинава да имаме експертска верзија на новиот закон за верските заедници. По изработката на проект-законот, со учество на работни групи од сите верски заедници и религиозни групи, ќе дебатираме за сите прашања кои се отворени на релацијата држава - верски заедници.

Роналдињо - најдобар латинскоамерикански фудбалер во "Примера"

Вечер Прес - 27.11.2004

Неговата игра не може да се опише. Таа е спој на неверојатна леснотија, уметност, умешност доведена до маѓепсништво, која, кога ќе се спои со неговата уникатна реализација на "епски” голови, доведува до фудбалска перфекција. Бразилецот Роналдињо, кога дојде во најпопуларниот каталонски клуб, ...

Полицајка на Блаце се "шитнала" за 50 долари

Вечер Прес - 27.11.2004

СВР Скопје и ОВР Свети Николе поднесоа кривични пријави против двајца полицајци, за првиот, вработен во полициската станица за граничен патен сообраќај Блаце, за сторено кривично дело примање поткуп, а пак за вториот, вработен во светиниколската полиција, за - фалсификување исправа.

"Посета од старата дама" претходница за изведба и на Вагнерови дела

Вечер Прес - 27.11.2004

По долг временски период, на сцената на Македонската опера, во вторник, премиерно ќе биде изведено дело од современ композитор, австриецот Готфрид фон Ајнем- "Посета од старата дама". Станува збор за македонско- австриска копродукција, каде што според договорот, освен композиторот, од Австрија ...

Историски час за "друже Црвенковски"

Вечер Прес - 27.11.2004

Здружението на граѓани кои го почитуваат ликот и делото на Јосип Броз Тито деновиве испрати отворено писмо со точно назначена "адреса"-институцијата Претседател на РМ. Чувствувајќи ја актуелноста на политичкиот миг, Здружението во писмото, што може да се именува и како скратен "историски час", го ...

"Сдсмовци" по род

Вечер Прес - 27.11.2004

Пишува: Митко Р. Јовановски Единство и победа на демократијата беа главните очекувања од вонредниот конгрес на кој се избираше нов лидер на СДСМ. Место тоа, највисокиот партиски собир, што долго време се одлагаше од "необјасниви" причини, се претвори во неединство и нови делби.

Прегазен старец, полицијата трага по "ауди А4"

Вечер Прес - 26.11.2004

Седумдесет и двегодишниот Божидар Јошевски го загуби животот во сообраќајната несреќа што се случи во средата доцнапопладнето во Прилеп, на крстосницата меѓу улиците "Маршал Тито" и "Браќа Ламески". Во моментите додека ја минувал улицата на него налетал автомобил "ауди А4".

Паркингот кај плоштадот "Македонија" со рампа

Вечер Прес - 26.11.2004

Паркиралиштето што пред неколку месеци беше изградено во непосредна близина на плоштадот "Македонија", наскоро ќе биде опремен со наплатна рампа. Во околниот парк, деновиве, се копаше за поставување на неопходната инсталација, бидејќи, како што најавуваат во Градот, се работи за електронска опрема.

Поништена продажбата на "Књаз Милош"

Вечер Прес - 26.11.2004

Комисијата за хартии од вредност на Србија, завчера попладне донесе решение со кое фирмата "Апурна"- заедничка компанија на Владе Дивац и францускиот "Даноне" - се дисквалификува од процесот за преземање акции од "Књаз Милош".

"Св. Илија" во Битуше Е, ама и НЕ Е црква

Вечер Прес - 26.11.2004

Поубава локација за црквичката "Св. Илија" во питорескното село Битуше, во чија панорамска слика најмаркантна точка е еден од најубавите македонски манастири - "Св. Јован Бигорски", чиниш како да не можело и да се најде. Битушани, дел тамошни, дел "раселени", решија, собраа пари и ја изградија ...

"Откачени", разочарани, смрзнати...

Вечер Прес - 26.11.2004

Вчерашниот ден пред Собранието на РМ, поголема група деца, пливачи, ватерполисти, тренери и родители ќе го паметат долго. Излегоа во студен ден, но со надеж дека претседателот на државата ќе ги прими, ќе ги ислуша, па можеби и ќе им вети нешто во врска со "комплицираните" барања да се отворат двата ...

Вечер со "Ајрис" и "Да се биде Јулија"

Вечер Прес - 26.11.2004

Со британскиот филм "Ајрис" се отвора третата филмска вечер на Фестивалот на европски филм “Синедејс" кој се одржува во киното "Фросина" во МКЦ. Проекцијата на филмот на режисерот Ричард Аир ќе биде прикажана во 18 часот, а главните ролји им се доверени на Џуди Денч, Џим Броудбенд и Кејт Винслент.

"Тадиќ и Драшковиќ ќе завршат како Ѓинѓиќ!"

Вечер Прес - 26.11.2004

Во Амбасадата на СЦГ во Виена, завчера по факс стигна писмо во кое извесна "Српска патриотска организација" им се заканува со смрт на Борис Тадиќ и Вук Драшковиќ. Организацијата ги осудува поради "предавство", првенствено поради соработката со Хашкиот трибунал.

Нови 24 фолк "капки роса"

Вечер Прес - 26.11.2004

Новите 24 фолк мелодии вечерва ќе го заокружат репертоарот на фестивалот "Роса", кој ќе се одржи во Универзална сала. Директен пренос на оваа ревијална манифестација од 20:30 часот ќе има на Канал 5. Програмата ќе ја води Сузана Турунџиева, а неа ќе ја сочинуваат песните: "Нема да се сменам" - ...

Првпат "Малешевијата на дланка"

Дневник - 25.11.2004

САЕМ ВО БЕРОВО Седумдесетина фирми, здруженија на граѓани и поединци од општините Берово и Пехчево се претставија на првиот саем "Малешевијата на дланка", кој во саботата и во неделата се одржа во Берово. Посетителите можеа да се запознаат со малешевските производи, со традицијата и да ги вкусат ...

Рамадан Шити ја ограбил менувачницата "Аксел" во Шутка

Вечер Прес - 25.11.2004

Против Рамадан Шити (21) од село Димце, Косово-СЦГ, скопската полиција поднесе кривична пријава за сторено разбојништво. Делото што му се става на товар на Шити, според пријавата, го сторил на 9 октомври минатата година. Тој заедно со барем до овој момент две непознати лица, со закани со пиштол ...

"Урбан парк” - урбан украс на центарот на Скопје

Вечер Прес - 25.11.2004

Централното градско подрачје, од вчера е официјално закитен со нов, зелен украс - “Урбан парк". Станува збор за паркот на улицата “Железничка", спроти Геолошки завод кој по долги години запуштеност, конечно ја доби вистинката намена - место за одмор и рекреација.

"Жив чоек" на Стефановски си дојде дома

Вечер Прес - 25.11.2004

Најновиот текст на Горан Стефановски, "Евримен", по својата праизведба на сцената на театарот "Меланж" во Лондон (по чиј нарачка беше и напишан) и постановката во белградското ЈДП, в сабота (20 ч.), премиерно ќе ја види и скопската публика во Драмскиот театар.

Гостува "Спилиони" на Битолчани

Вечер Прес - 25.11.2004

Вечерва (20 ч.), во Театар “Центар” ќе гостува битолскиот Народен театар со претставата "Спилиони" од Томислав Османли, во режија на Димитрие Османли. Драмата претставува историска фреска од воениот период. Се раскажува судбината на една млада Еврејка во едно граѓанско семејство во ...

НБРМ нема да дозволи "разлабавување" на денарот

Вечер Прес - 25.11.2004

"Ние ги следиме движењата во реалниот сектор и во зависност од тоа и ќе реагира монетарната политика. Значи, ако е потребно ќе ги зголемиме каматите на благајничките записи. Ниедна одлука не ја носиме врз основа на импресии или површни анализи и на крајот на краиштата, не работиме врз основа на тоа ...

"ВМРОВСКИ" СИНДРОМ

Вечер Прес - 25.11.2004

Пишува: Митко Р. Јовановски Денеска СДСМ избира нов лидер на вонреден конгрес. Делегатите ќе се определуваат меѓу Владо Бучковски, Радмила Шеќеринска и Тито Петковски. Тоа е формалното што ќе стои на гласачките ливчиња. Реално тоа ќе биде "конечна пресметка" на двете силни групации, кои, по ...

Дивиот споменик "во мирување"

Вечер Прес - 25.11.2004

Споменикот во кругот "Тетово-табак", кој на иницијатива на Здружението на историчари Албанци од Тетово почна да се гради на диво, а треба да претставува "трајно обележје за наводно масакрираните стотици Албанци во ноември 1944 година само поради нивната национална припадност", наместо да се урне ...

Македонец "падна" со девет килограми хероин

Вечер Прес - 25.11.2004

Дрогата спакувана во 18 пакетчиња е пронајдена под седиштето на возачот и на совозачот на автомобил "сеат алхамбра" со којшто управувал македонскиот државјанин А.И., извести вчера на прес-конференција во Винковци, заменик-началникот на осиечката царинарница, Марија Петровиќ.

"Ремис" и "Ве-ве Груп" повторно во битка за Печатницата?

Вечер Прес - 25.11.2004

Третиот тендер за продажба на Печатницата на ликвидираниот НИП "Нова Македонија" се затвора денеска во 12 часот, но до вчера немаше доставено ниту една финансиска понуда за овој објект проценет на десет милиони евра. Ова е третпат Печатницата со над 12 илјади квадратни метри да е понудена на ...

Кој ќе ја "лапне" обиколницата на Скопје?

Вечер Прес - 24.11.2004

Грчко-италијански конзорциум ќе ја добие работата на изградба на втората фаза од обиколницата на Скопје, велат информациите од круговите на градежната оператива. Иако во Фондот за магистрални и регионални патишта велат дека изборот с&"238; уште не е направен и дека, наводно, конечниот збор ќе треба ...

"Арафат компани" годишно заработувала 9 млрд. долари!

Вечер Прес - 24.11.2004

МОСКВА, 24 НОЕМВРИ(МАКФАКС). - Покојниот палестински водач Јасер Арафат и другите врвни раководители на ослободителното движење дејствувале како вистински бизнисмени, вложувајќи милијарди долари во странски компании и остварувајќи годишен приход, исто така, мерен со милијарди долари.

"Фершпед" и "Метропол - хотели" одат на котација

Вечер Прес - 24.11.2004

На 1 декември, акциите на една од најголемите македонски компании скопски "Фершпед", конечно, ќе се појавата на официјалниот пазар на капитал. Ова беше одлучено на завчерашната седница на Одборот на директори на Македонската берза, според која, акциите на "Фершпед" и на "Метропол - ...

Вооружен грабеж во аптеката "Чаир"

Вечер Прес - 24.11.2004

Две вооружени лица, завчеравечер ги нападнаа и ги ограбија вработените во аптеката "Чаир", лоцирана на улицата "Цветан Димов", во Скопје. Потоа тие излегле од таму и, повикувајќи се на извори од СВР, според сознанијата до кои дошле полицајците, со пленот в раце пеш избегале кон "Џон Кенеди".

Лидерството за "дамата", "финансиерот"- премиер?

Вечер Прес - 24.11.2004

Номинациите на четворицата кандидати од последното претседателство, дефинитивно потврдија дека беше невозможен договор на четворката Бучковски, Митрева, Шеќеринска и Поповски, на што се инсистираше во социјалдемократската партија.

Судски епилог за "Књаз Милош"?!

Вечер Прес - 24.11.2004

Претставниците на "Апурни" побрзаа да изјават дека успеала нивната понуда за купување на мнозинскиот пакет акции во "Књаз Милош". Со тоа, заедничката фирма на компанијата "Данон" и кошаркарот Владе Дивац, според податоците од Централниот регистар на хартии од вредност, поседува повеќе од 54 отсто ...

Пукна "петка" за радост

Вечер Прес - 23.11.2004

Петмина наши кошаркари, интернационалци и еден тренер имаа бериќетен викенд. Стартерот Влатко Илиевски, во дресот на актуелниот шампион на Шпанија, Барселона, на гости, против Тау Керамика, во рамките на 10. коло славеше со 72:79.

НИ РЕФЕРЕНДУМ БЕЗ "БАДЕНТЕР"

Вечер Прес - 23.11.2004

Претседателот на СМК, Тодор Петров, бара нов закон за референдум. Иницијативата, што тој деновиве ја достави до пратениците во Собранието и до Владата, ја образложува со наметнатите дилеми околу правната аналогија на примената на постоечкиот закон.

"Уште малку со чадор ќе шетам по дома!"

Вечер Прес - 23.11.2004

Студ во становите, неисправна инсталација, покриви што прокиснуваат... се само дел од маките на пратениците од внатрешноста на Бугарија кои привремено живеат во становите добиени од Парламентот. Тие масовно се жалат на катастрофалните услови во кои треба да живеат.

"Текстот го читавме неколкупати оти не беше како што тие бараа"

Вечер Прес - 23.11.2004

Судската постапка за случајот "Раштански Лозја", продолжи со распит на сведоци предложени од Обвинителството. Иако, Судскиот совет планираше да сослуша неколкумина од нив, сепак, беше сослушан само еден. Нико Митревски, вчера исцрпно раскажуваше за настанот присетувајќи се на денот кога бил снимен ...

На Баге му заѕвонил "црвениот телефон?!"

Вечер Прес - 23.11.2004

За цврстината на зборот и решителноста на министерот за култура Благој Стефановски, попознат како Баге, надалеку се слуша и нашироко се говори. Ете, така бидна и со назначувањето прв човек на Драмски театар. За смената на Димитар Станковски со неговата противкандидатка Силвија Јовановска се слушна, ...

"Ќе ја браниме нашата победа"

Вечер Прес - 23.11.2004

Киев, 23 ноември (МИА). - Прозападниот опозициски украински лидер Виктор Јушченко ја повика Европа да изврши притисок врз украинската власт да го признае поразот на завчерашниот втор круг претседателски избори во земјата. "Денес повеќе од секогаш се надевам на меѓународното внимание кое треба да се ...

ДВЕ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ ВО ВЕРИЖНА СООБРАЌАЈКА ВО ТАФТАЛИЏЕ, КАЈ ГИМНАЗИЈАТА “ЃОРЃИ ДИМИТРОВ"

Вечер Прес - 23.11.2004

Вчера, на крстосницата меѓу улиците “Париска" и “Варшавска" во близина на гимназијата "Ѓорѓи Димитров" во скопската населба "Тафталиџе", се случи верижна сообраќајна несреќа помеѓу три автомобили. Во инцидентот две лица се полесно повредени.

Во центарот "не виреат" палми!

Вечер Прес - 23.11.2004

Оазата што градските власти ни ја подготвија како декор и пријатна предновогодишна атмосфера, изгледа кај нас тешко ќе опстои. По само два дена откако на плоштадот беа “посеани” три вештачки палми во црвена, жолта и зелена боја, со исти такви кокосови плодови - едната од нив падна.

"Малешевијата на дланка"

Вечер Прес - 22.11.2004

Посетителите на Берово, викендов имаа можност да ја видат "Малешевијата на дланка". На саемската манифестација, што под ова име се одржа во салата "Карадак”, малешевските фирми и индивидуални производители ги претставија своите локални производи и спецификите на регионот.

Министрите ќе летаат со нов "фалкон 2000"?

Вечер Прес - 22.11.2004

Сојузната Влада е одлучна во барањето нејзините министри да се возат безбедно и удобно, "само" што нема склучено договор за замена на "фалкон 50" за луксузна варијанта "фалкон 2000". За таа "ситна замена" би требало да се доплати разликата во цена од околу 20 милиони долари.

Тендер за концесија за изградба на ХЕ "Чебрен"

Вечер Прес - 22.11.2004

ПРИЛЕП.- Владата на РМ, на седницата од 8 ноември, ја прифати иницијативата за Советот на Општина Прилеп за интензивирање на активностите за изградба на ХЕ "Чебрен" во Мариово - се вели во информацијата на Владата испратена во Прилеп.

Вложувајте во “Комерцијална" и во “Топлификација"

Вечер Прес - 22.11.2004

Трите скопски гиганти “Алкалоид”, “Топлификација” и “Макстил”, и по деветте месеци од работењето годинава, се најпрофитабилните котирани компании, со најголема добивка. Заедно со винарската визба “Тиквеш“ од Кавадарци, фабриката “Карпош“ од Скопје и “Тетекс” од Тетово, буквално ја држат на нозе ...

Сегашните казни минимални, се "крчкаат" нови

Вечер Прес - 22.11.2004

Родителите кои не ги пуштаат децата во задолжителното основно образование, можат да заработат прекршочна пријава од Државниот просветен инспекторат. Паричните казни се многу мали и изнесуваат околу две илјади денари, а според досегашната практика на судството, тие често застаруваат и завршуваат во ...

Загина возач на "мерцедес"

Вечер Прес - 22.11.2004

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа меѓу автомобил "мерцедес" и автобус што во саботата околу 2 часот, се случила во Прилеп, на улицата "Моша Пијаде". До несреќата, според СВР Прилеп, дошло кога "мерцедесот" кој го управувал триесет и деветгодишниот прилепчанец Методија ...