TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повеќе од илјада заболени од грипот А во Велика Британија

Алсат-М - 14.06.2009

Бројот на идентификувани случаи на новиот грип од типот А (H1N1) во Велика Британија изнесува над 1.000, соопшти британското Министерство за здравство.

Стигнува Тамифлу во Македонија

Форум - 14.06.2009

Педесетина илјади кутии од лекот Тамифлу, кој меѓудругото помага при лекувањето од грипот А(H1N1), се очекува денеска да пристигнат во државата.

Случаите на свински грип во Романија и Грција во пораст

SETimes - 14.06.2009

БУКУРЕШТ, Романија/АТИНА, Грција -- Медиумите објавија три нови случаи на свински грип Х1Н1 во Романија во текот на викендот, со што вкупната бројка сега е 14.

Повеќе од илјада заболени од новиот грип од типот А (H1N1) во Велика Британија

Сител - 14.06.2009

Бројот на идентификувани случаи на новиот грип од типот А (H1N1) во Велика Британија изнесува над 1.000, соопшти британското Министерство за здравство.

Непредвидливо ширење од новиот грип од типот А (H1N1) во Велика Британија

Сител - 14.06.2009

Бројот на заболени од новиот грип од типот А (H1N1) во Велика Британија достигна речиси 1.200, што е речиси три пати повеќе споредено со ситуацијата пред десетина дена.

„Непредвидливото“ ширење од новиот грип од типот А (H1N1) во Велика британија доведе до речиси 1.200

Канал5 - 14.06.2009

Бројот на заболени од новиот грип од типот А (H1N1) во Велика Британија достигна речиси 1.200, што е речиси три пати повеќе споредено со ситуацијата пред десетина дена, јави дописникот на МИА од Лондон.

„Непредвидливото“ ширење од новиот грип од типот А (H1N1) во Велика британија доведе до речиси 1.200 заболени

Кирилица - 14.06.2009

Бројот на заболени од новиот грип од типот А (H1N1) во Велика Британија достигна речиси 1.200, што е речиси три пати повеќе споредено со ситуацијата пред десетина дена Британските здравствени експерти ...

Македонија на готовс од новиот грип!

Време - 13.06.2009

Редовно да се мијат рацете, да се проветруваат просториите и да се избегнуваат луѓе што киваат и што кашлаат. Доколку, пак, некој почувствува симптоми на грип со покачена температура и болки во грлото веднаш ...

Со симулации се тестираат болниците за новиот грип

Утрински - 13.06.2009

Епидемиолозите прават симулации за да се согледа колку болниците и клиниките практично се подготвени да дејствуваат во случај да има зголемен број заболени од новиот грип.

Произведена првата вакцина против грипот А

Дневник - 13.06.2009

Во СЗО стравуваат дека вирусот Х1Н1 летово може да мутира и да се врати во многу поопасна варијанта наесен Швајцарската фармацевтска компанија „Новартис“ соопшти дека ја произвела првата серија вакцини против ...

Македонија се заштитува од грипот

Дневник - 13.06.2009

Во Македонија нема заболено лице од новиот грип од типот А, но надлежните служби се подготвени да реагираат ако се појави болеста, соопшти вчера Јованка Костовска, член на Комисијата за заразни болести во ...

Достапни првите вакцини против новиот грип

Н.Македонија - 13.06.2009

Пандемијата од шеста фаза значи дека ако вирусот се распространи низ целиот свет, голема е веројатноста бројот на заболените брзо дасе зголемува - Јованка Костовска, комисија за заразни болести Швајцарската ...

Македонија подготвена за грипот А H1N1

А1 - 12.06.2009

Македонија е подготвена за пандемијата од грипот А H1N1. Ова беше заклучено на денешниот состанок на Комисијата за заразни болести.

Расте бројот на заболени од грипот А

А1 - 12.06.2009

Бројот на заразените со вирусот H1N1 во Велика Британија забрзано се зголемува и веќе достигна до 848 откако 51 нови пациенти се регистрирани од епидемиолошките служби во земјата, јави дописникот на МИА од ...

Патувањата го распространуваат грипот

А1 - 12.06.2009

Со летните одмори се зголемува опасноста од поголемо пренесување на новиот вирус А Х1Н1, познат како свински или мексикански грип.

Прогласена пандемија на свински грип

Deutsche Welle - 12.06.2009

Светската здравствена организација прогласи пандемија на свински грип. „Вирусот не може да биде запрен“, изјави директорката на СЗО, Маргарет Чан, додавајќи дека, сепак, станува збор за „умерена пандемија“.

Свински грип - природата го враќа ударот!

Deutsche Welle - 12.06.2009

Свинскиот грип се шири насекаде во светот, затоа Светската здравствена организација прогласи пандемија. Во Германија се потврдени нови случаи на заболени. Опасноста од зараза расте оти живееме во глобално село.

Пандемија од новиот грип!

Време - 12.06.2009

Светската здравствена организација (СЗО) е на работ да прогласи пандемија од новиот грип по повеќе од 41 години, откако бројот на заболените и на опфатените држави драстично се зголеми.

СЗО прогласи пандемија на свински грип

Вест - 12.06.2009

За првпат по 40 години има пандемија на грип, зашто има 28 илјади регистрирани заболени САД, 12 јуни (Би-Би-Си) - Здравствени претставници на Организацијата на обединетите нации првпат по 40 години ќе ...

СЗО прогласи пандемија на новиот грип

Утрински - 12.06.2009

Министерството за здравство ги презеде сите неопходни мерки за да го подготви здравствениот систем за објавувањето на пандемија, односно за евентуална појава на случај на заболен од новиот тип на грип во ...

Произвидена вакцина против новиот грип

Телма - 12.06.2009

Швајцарската фармацевтска компанија "Новартис" соопшти дека успешно ја произведе првата вакцина против новиот грип А Х1Н1, неколку недели порано од очекувањата.

Прогласена пандемија на новиот грип

Дневник - 12.06.2009

Според последните податоци на СЗО, во светот се регистрирани повеќе од 27 илјади случаи на грипот А во 74 држави, а болеста бил а смртоносна за 141 заразен Светската здравствена организација (СЗО) вчера ...

„Новарис“ ја произведе првата серија вакцини против грипот А

Алсат-М - 12.06.2009

Швајцарската фармацевстка компанија „Новарис“ соопшти дека ја произведе првата серија вакцини против новиот грип од типот А, неколку недели порано отколку што се очекуваше.

„Новартис“ ја произведе првата серија вакцини против грипот А

Алфа - 12.06.2009

Швајцарската фармацевстка компанија „Новартис“ соопшти дека ја произведе првата серија вакцини против новиот грип од типот А, неколку недели порано отколку што се очекуваше.

Македонија на готовс, СЗО прогласи пандемија на свински грип

Н.Македонија - 12.06.2009

Македонија е подготвена навремено да реагира и да го спречи ширењето на болеста ако таа се појави - Бујар Османи Светската здравствена организација (СЗО) прогласи глобална пандемија на новиот грип А/Х1Н1 ...

Грипот се шири, но некои држави не прогласуват пандемија

Алсат-М - 12.06.2009

Сојузните здравствени власти на Австралија одлучија да го задржат петтиот степен на тревога од грипот А, и покрај вчерашната одлука на Светската здравствена организација за прогласување пандемија и подигање на ...

СЗО прогласи пандемија на грип

Кирилица - 12.06.2009

Светската здравствена организација (СЗО) ги информира државите членки за одлуката да прогласи пандемија од новиот грип Овој чекор беше преземен по разгледувањето на влошената ситуација во САД, Европа, ...

Во Македонија нема „свински грип“, здравствениот систем подготвен

Кирилица - 12.06.2009

Во Македонија досега нема регистрирано случај на новиот тип на вирус на „свински грип“, ниту кај луѓето, ниту кај животните, но здравственот систем е подготвен согласно препораките на Светската здравствена ...

СЗО прогласи пандемија на новиот грип, Македонија подготвена за ефикасен одговор

Сител - 12.06.2009

Светската здравствена организација (СЗО) вчера ги информира државите членки за одлуката да прогласи пандемија од новиот грип.Овој чекор беше преземен по разгледувањето на влошената ситуација во САД, Европа, ...

Во Велика Британија забрзано расте бројот на заболени од грипот А

Кирилица - 12.06.2009

Бројот на заразените со вирусот H1N1 во Велика Британија забрзано се зголемува и веќе достигна до 848 откако 51 нови пациенти се регистрирани од епидемиолошките служби во земјата Агенцијата за здравствена ...

Произведена првата серија вакцини против грипот А

Кирилица - 12.06.2009

Швајцарската фармацевстка компанија „Новарис“ соопшти дека ја произведе првата серија вакцини против новиот грип од типот А, неколку недели порано отколку што се очекуваше Првата серија вакцини ќе биде ...

Четири нови случаи на грипот А во Грција

Кирилица - 12.06.2009

Во Грција се регистрирани уште четири случаи на новиот грип А, а сите се заразени се странци кои дошле од САД, јавија денеска локалните медиуми Станува збор за Италијанка (33) која пристигнала во Грција од ...

Се прогласува пандемија на свински грип

Вечер Прес - 12.06.2009

Ако се прогласи пандемија тоа ќе биде прва по 40 години, кога светот беше зафатен од шпанскиот грип Поради зголемениот број на заболени во светот од новиот вид на грип АХ1Н1 (свински грип) кој се прошири во ...

Произведенa првата тура вакцини против новиот грип

Сител - 12.06.2009

Швајцарска фармацевтска компанија “Новартис“ денеска објавила дека успешно ја произвела првата тура вакцини против новиот грип А (Х1Н1), што е неколку недели пред очекуваното.

Четири нови случаи на грипот А во Грција

Канал5 - 12.06.2009

Во Грција се регистрирани уште четири случаи на новиот грип А, а сите се заразени се странци кои дошле од САД, јавија денеска локалните медиуми.

Апел од надлежните граѓаните да се заштитат од новиот грип

МРТ - 12.06.2009

Граѓаните треба да се придржуваат до препораките за повисок степен на хигиена, со цел да се избегне опасност за потенцијална зараза од грипот А H1N1.

Пет ново заразени од грипот во Грција

МРТ - 12.06.2009

Пет нови случаи на заразени од грипот А (H1N1), се регистрирани во Грција, со што бројот на заболени во оваа земја се искачи на 12, официјално е соопштено.

Новиот грип во Србија најверојатно ќе се појави на есен

Канал5 - 12.06.2009

Новиот грип од типот А, предизвикан од вирусот H1N1 во Србија ќе се појавни најверојатно на есен или во текот на зимата, изјави раководителот на српската Работна група за заштита од новиот грип, Предраг Кон.

Македонија превентивно се заштитува од грипот H1N1

Кирилица - 12.06.2009

Иако во Република Македонија се уште нема заболено лице од новиот грип од типот А (H1N1), надлежните служби се подготвени да реагираат во случај да се појави болеста, изјави денеска Јованка Костовска, член на ...

Македонија превентивно се заштитува од грипот H1N1

Сител - 12.06.2009

Иако во Република Македонија се уште нема заболено лице од новиот грип од типот А (H1N1), надлежните служби се подготвени да реагираат во случај да се појави болеста, изјави денеска Јованка Костовска, член на ...

И Македонија прогласи пандемија на грип

Вечер Прес - 12.06.2009

Иако во земјава десега не е регистриран ниту еден случај на заболен од новиот тип на грип А(Х1Н1) по препорака на Светската здравствена организација здравствените власти во земјава го подигнаа степенот на ...

СЗО прогласи пандемија од новиот вирус

Нетпрес - 12.06.2009

Светската здравствена организација го дигна шестото ниво на предупредување за зараза од новиот вирус од типот А (Х1Н1), што подразбира глобална пандемија на грип.

Произведенa првата тура вакцини против новиот грип

Нетпрес - 12.06.2009

Швајцарска фармацевтска компанија “Новартис“ денеска објавила дека успешно ја произвела првата тура вакцини против новиот грип А (Х1Н1), што е неколку недели пред очекуваното.

Македонија со превентивна заштита од новиот грип

Нетпрес - 12.06.2009

Иако во Македонија се уште нема заболено лице од новиот грип од типот А (Х1Н1), надлежните служби се подготвени да реагираат во случај да се појави болеста, изјави денеска Јованка Костовска, член на Комисијата ...

СЗО прогласи пандемија

А1 - 11.06.2009

СЗО прогласи пандемија на мексиканскиот грип. СЗО денеска прогласи пандемија на новиот вирус Х1Н1, познат како свински или мексикански грип. Ова е првпат по 41 година СЗО да прогласи пандемија поради вирус.

СЗО прогласи пандемија на грипот

BBC - 11.06.2009

Светската здравствена организација и официјално прогласи пандемија за ширењето на свинскиот грип. Генералниот директор Маргарет Чан во седиштето во Женева рече дека натамошното ширење е неизбежно но дека има ...

Вонреден состанок за ширењето на „новиот грип“

Р.С.Европа - 11.06.2009

Светската здравствена организација за денеска закажа вонреден состанок на експертите за да дискутираат во врска со ширењето на вирусот на грипот Ха 1 Ен 1.

Светот пред пандемија од новиот грип

Време - 11.06.2009

Светската здравствена организација предупреди дека наскоро може да се прогласи пандемија од грипот А (Х1Н1), пренесуваат светските агенции.

Во Женева состанок посветен на новиот грип

Р.С.Европа - 11.06.2009

Светската здравствена организација свика итен состанок, посветен на ширењето на новиот грип. На состанокот во Женева, меѓу другото, треба да биде утврдено дали се исполнети условите за прогласување ...

Прогласена пандемија на свински грип

Р.С.Европа - 11.06.2009

Светската здравствена организација прогласи пандемија на свинскиот грип. Организацијата го крена нивото на опасност на највисок шести степен на денешниот итен состанок во Женева.

Свинскиот грип во Австралија би можел да доведе до пандемија

Утрински - 11.06.2009

Светската здравствена организација соопшти дека острото зголемување на бројот на заболени од свински грип во Австралија би можел да притисне за конечно прогласување пандемија.

Прогласена пандемија на новиот грип

Телма - 11.06.2009

Свестската здравствена организација (СЗО) прогласи пандемија на новиот вирус H1N1, познат како свински или мексикански грип. Прогласување пандемија од страна на СЗО се случува за првпат по 41 година.

Шести случај на новиот грип во Грција

Дневник - 11.06.2009

Шести случај на новиот грип А, кој го предизвикува вирусот (Х1Н1), е регистриран завчера во Грција кај 24-годишен маж кој се вратил од Лондон, јави МИА.Заразениот е под лекарски надзор.

СЗО: Светот многу близу пред пандемија на грип

Н.Македонија - 11.06.2009

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди оти можеби ќе мора да прогласи пандемија на новиот грип А/Х1Н1 поради зголемениот број заразени лица во Австралија.

Во Германија 27 заболени од новиот грип

Алсат-М - 11.06.2009

Властите во Германија потврдија 27 случаи на заразени од вирусот Ха1-еН1 во едно јапонско училиште училиште во Дизелдорф. Училиштето е затворено до следната недела, а заразените деца се ставени во карантин.

СЗО прогласи пандемија на грип, прва по четири децении

Алфа - 11.06.2009

Светската здравствена организација (СЗО) ги информира државите членки за одлуката да прогласи пандемија од новиот грип, пренесоа светските агенции.

СЗО прогласи пандемија од грипот А(H1N1)

Форум - 11.06.2009

Светската здравствена организација (СЗО) ги информира државите членки за одлуката да прогласи пандемија од новиот грип, пренесоа светските агенции Колоризирана анимација на досега познатиот А H1N1 - свинскиот ...

СЗО прогласи пандемија на грип, прва по четири децении

Алсат-М - 11.06.2009

Светската здравствена организација (СЗО) ги информира државите членки за одлуката да прогласи пандемија од новиот грип, пренесоа светските агенции.

Османи - Македонија е подготвена навремено да реагира на „свински грип“

Алсат-М - 11.06.2009

Во Македонија досега нема регистрирано случај на новиот тип на вирус на „свински грип“, ниту кај луѓето, ниту кај животните, но здравственот систем е подготвен согласно препораките на Светската здравствена ...

Во Грција регистриран седми случај на грипот А

Кирилица - 11.06.2009

Грчките здравствени власти соопштија дека идентификувана е нова жртва на вирусот H1N1 Пациентката (28) се вратила од Бостон и е под лекарска контрола.

Во Грција регистриран седми случај на грипот А

Канал5 - 11.06.2009

Грчките здравствени власти соопштија дека идентификувана е нова жртва на вирусот H1N1. Пациентката (28) се вратила од Бостон и е под лекарска контрола.

30 ученици од јапонско училиште во Германија заразени од грипот А

Кирилица - 11.06.2009

Најмалку 30 ученици од едно меѓународно јапонско училиште во Дизелдорф се заразени од вирусот H1N1 - На децата им е релативно добро, а двајца заразени се наоѓаат во тешка состојба, изјави шефот на ...

СЗО прогласи пандемија на грип, прва по четири децении

Сител - 11.06.2009

Светската здравствена организација (СЗО) ги информира државите членки за одлуката да прогласи пандемија од новиот грип, пренесоа светските агенции.

Од свински грип почина дете во Гватемала

Нетпрес - 11.06.2009

12-годишно момче болно од свински грип починало во Гватемала. Ова е првиот смртен случај од новиот грип во државата, пренесе АФП.

СЗО: Можно прогласување на пандемија

Нетпрес - 11.06.2009

Во Германија од вирусот на свински грип биле заразени 27 ученици, а во Хонг Конг ги има 12. Светската здравствена организација во четврток најверојатно ќе прогласи пандемија.

Можно прогласување пандемија од новиот грип

Макфакс - 11.06.2009

Светската здравствена организација(СЗО) денеска расправа за можно прогласување пандемија на грипот A (H1N1), што доколку се случи, би било прво прогласување пандемија по повеќе од четириесет години.

СЗО: Започна пандемија на свинскиот грип

Макфакс - 11.06.2009

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека проширувањето на свинскиот грип ја предизвика првата глобална епидемија на грип во последните 41 година.

Повторно пандемија на грипот А?

А1 - 10.06.2009

Светот повторно на работ од пандемија од новиот тип на грипот А. Светската здравствена организација со предупредување дека наглото зголемување на случаите на новиот грип во Австралија може да доведе до појава ...

СЗО- светот многу блиску до пандемија

Р.С.Европа - 10.06.2009

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека поради зголемениот број случаи од новиот тип на грип во Австралија, можеби ќе мора да прогласи пандемија на оваа болест.

Од новиот грип заразени повеќе од 25.000 луѓе

Време - 10.06.2009

Од новиот грип во светот досега се инфицирани 25.605 случаи, се вели во последниот извештај на Светската здравствена организација(СЗО).

Нов случај на свински грип во Романија

Р.С.Европа - 10.06.2009

Во Романија е регистриран нов случај на заболен од новиот грип А, попознат како свински грип. Романското Министерство за здравство потврди дека заболениот, кој во понеделникот се вратил од Торонто, е ...

Шести случај на свински грип во Грција

Р.С.Европа - 10.06.2009

Нов случај е пријавен вчера во Грција. Станува збор за 24 годишен маж кој се вратил од Лондон. Грчките здравствени власти соопштија дека се во состојба на готовност и ги преземаат сите неопходни мерки за борба ...

Црна Гора се мобилизира против свинскиот грип

Р.С.Европа - 10.06.2009

Црногорското Министерство за здравство најави дека од утре на сите гранични премини во државата ќе биде воведена засилена санитарна проверка како претпазливост од новиот грип А, попознат како свински грип.

Во Војводина нема грип А

Кирилица - 10.06.2009

Во Војводина нема заразено лице од вирусот H1N1 покажаа тестовите на лицето кое вчера беше примено на Инфективното одделение во болницата во Зрењанин со симптоми на новиот грип од типот А, изјави денеска ...

Mожно е наскоро да биде прогласена пандемија на новиот вирус на грипот А

Кирилица - 10.06.2009

Светската здравствена организација предупреди дека наскоро може да се прогласи пандемија на вирусот на грипот А (Х1Н1), познат уште како нов грип, пренесоа светските агенции -Полека, но сигурно, веќе одиме кон ...

Прва жртва на новиот вирус на грип во Колумбија

Кирилица - 10.06.2009

Колумбија потврди прв смртен случај од новиот грип, болест од која досега во светот починаа повеќе од 140 луѓе - Од вирусот H1N1 во Колумбија почина 24-годишна девојка.

Во Црна Гора засилен надзор поради вирусот на новиот грип

Сител - 10.06.2009

Црногорското Министерство за здравство најави дека од утре поради новиот грип, на сите гранични премини во државата ќе биде воведена засилена санитарна проверка.

Во Велика Британија има над 700 случаи на вирусот H1N1

Канал5 - 10.06.2009

Здравствените власти на Велика Британија соопштија дека досега во земјата се регистрирани вкупно 707 случаи на вирусот на грипот од типот А, потврдувајќи дека болеста и натаму се шири, а дека бројот на ...

Велика Британија со над 700 случаи на вирусот H1N1

Кирилица - 10.06.2009

Здравствените власти на Велика Британија соопштија дека досега во земјата се регистрирани вкупно 707 случаи на вирусот на грипот од типот А, потврдувајќи дека болеста и натаму се шири, а дека бројот на ...

Колумбија објави прв смртен случај од новиот грип

Нетпрес - 10.06.2009

Колумбиските валсти потврдија дека во државата бил регистриран првиот смртен случај како последица на новиот грип, пренесе АФП.

Потврден шести заразен од новиот грип во Грција

Нетпрес - 10.06.2009

Грчките власти денеска соопштиле дека во земјата е регистриран шести случај на лице заразено со новиот грип, тип АХ1Н1, и прецизирале дека станува збор за момче, кое неодамна престојувало во Лондон, Велика ...

СЗО – Светот многу блиску до пандемија на грипот А

Макфакс - 10.06.2009

Светот е реално блиску до пандемија на грипот А, предупреди Светската здравствена организација (СЗО) апелирајќи до владите соодветно да реагираат.

139 лица починале од новиот вирус

Сител - 09.06.2009

Светската здравствена организација соопштила дека досега починале 139 лица како последица од новиот грип од типот А (Х1Н1), објавуваат локалните медиуми.

Во Србија сомнителен случај на грипот А

Кирилица - 09.06.2009

Во српскиот град Зрењанин денеска е хоспитализиран маж со симптоми на новиот грип од типот А Пациентот пред неколку денови се вратил од патување во Австрија и во Романија, каде има инфицирани луѓе со вирусот ...

СЗО: 139 лица починале од новиот вирус

Нетпрес - 09.06.2009

Светската здравствена организација соопштила дека досега починале 139 лица како последица од новиот грип од типот А (Х1Н1), објавуваат локалните медиуми.

СЗО: Над 25.000 заразени од грипот А

Алсат-М - 08.06.2009

Вкупно 25.288 лица се заразени од новиот грип во 73 држави, покажуваат најновите податоци што денеска ги соопшти Светската здравствена организација.

СЗО: Повеќе од 25 илјади случаи на новиот грип, досега починале 139 лица

Алфа - 08.06.2009

Во светот од новиот грип од типот А предизвикан од вирусот H1N1 се заразени 25.288 лица во 73 земји, а досега починале 139 лица.

Грипот А уби 139 луѓе

Дневник - 08.06.2009

Вирусот Х1Н1, кој го предизвикува новиот грип А, досега во светот уби 139 луѓе, а од него се заразени 25.288 лица во 73 земји, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), јави МИА.

Бројот на случаите на грипот А во Велика Британија е веројатно двојно поголем

Кирилица - 08.06.2009

Бројот на случаите со вирусот Х1Н1 во Велика Британија е „веројатно двојно поголем“ од оној што сега го покажуваат официјалните податоци,тврди британскиот професор Хју Пенингтон,угледен бактериолог од ...

Повеќе од 25 илјади случаи на новиот грип, досега починале 139 лица

Кирилица - 08.06.2009

Во светот од новиот грип од типот А предизвикан од вирусот H1N1 се заразени 25.288 лица во 73 земји, а досега починале 139 лица Според последните податоци на СЗО официјално се регистрирани 3.348 нови случаи, ...

Над 25 000 заразени од новиот грип

МРТ - 08.06.2009

Вкупно 25.288 лица се заразени од новиот грип во 73 држави, покажуваат најновите податоци што денеска ги соопшти Светската здравствена организација (СЗО).