TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лавров: САД ја уценуваат Русија поради Сирија

Сител - 22.09.2013

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвинил САД дека ја уценуваат Русија за да даде поддршка на острата резолуција на Обединетите нации против Сирија.

Лавров: САД ја уценуваат Русија поради Сирија

Нетпрес - 22.09.2013

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвинил САД дека ја уценуваат Русија за да даде поддршка на острата резолуција на Обединетите нации против Сирија.

Лавров: САД ја уценуваат Русија во врска со Сирија

Макфакс - 22.09.2013

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров ги обвини во неделата САД дека ја уценуваат Русија во врска со Сирија заканувајќи се дека ќе ја прекинат соработката со Организацијата за забрана ...

Лавров - Западот има политизиран приод кон сирискиот конфликт

Р.С.Европа - 22.09.2013

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги обвини западните земји дека имаат „длабоко политизиран приод“ кон кризата во Сирија. Во денешното интервју за првиот канал на руската ...

Лавров: Западот не го интересира хемиското оружје, туку влијанието во регионот

Руска реч - 22.09.2013

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров е уверен дека западните држави не се загрижени околу хемиското оружје во Сирија, туку со своето влијание во регионот.

Лавров и Кери преговараа за руско-американскиот договор за Сирија

Руска реч - 22.09.2013

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров и државниот секретар на САД, Џон Кери денес одржаа телефонски преговори за напредокот и реализацијата на руско-американскиот договор за ...

Кина е за итно уништување на хемиското оружје во Сирија

24 Вести - 21.09.2013

Кина побара што е можно побрзо спроведување на американско-рускиот договор за уништување на сириското хемиско оружје, изразувајќи надеж дека кризата во оваа земја ќе се реши по дипломатски пат.

Сирија ги достави првите информации за своето хемиско оружје

Deutsche Welle - 21.09.2013

Кусо пред истекот на рокот поставен од САД и Русија, сирискиот властодржец Башар ал-Асад започна со објавување на дел од резервите на хемиско оружје со кои располага неговата ...

Сирија предаде комплетен список на своето хемиско оружје

Deutsche Welle - 21.09.2013

Организацијата за забрана на хемиското оружје денеска (21.09) соопшти дека Сирија ѝ предала конечна листа за количеството на хемиско оружје кое го поседува.

Сирија ги достави документите за хемиското оружје

Канал5 - 21.09.2013

Сирија ја испратила очекуваната информација за нејзиното хемиско оружје до Организацијата за превенција од хемиско оружје. Организацијата потврди дека ги добила очекуваните документи пред истекот на ...

Сирија го испочитува договорот за оружје

Нетпрес - 21.09.2013

Организацијата за забрана на хемиското оружје вели дека Сирија ја предала и последната информација за својот хемиски арсенал. „Техничкиот секретаријат во овој момент ги разгледува добиените ...

Промена на руската позиција, ако Сирија употребила хемиско оружје

Р.С.Европа - 21.09.2013

Шефот на кабинетот на рускиот претседател Владимир Путин, Сергеј Иванов рече дека руската позиција за Сирија може да се промени ако Кремљ утврди дека сирискиот претседател Башар ал-Асад „лаже“.

СИРИЈА: Доставени документите за хемиското оружје

Телеграф - 21.09.2013

Целиот хемиски арсенал треба да биде демонтиран до средината на 2014 година Сирија ја испратила очекуваната информација за нејзиното хемиско оружје до Организацијата за превенција од хемиско оружје.

Сирија ги доставила документите за хемиското оружје

Р.С.Европа - 21.09.2013

Организацијата за превенција од хемиско оружје информира дека ги добила очекуваните документи од Сирија за нејзината хемиска програма. Документите се предадени пред истекот на крајниот рок кој беше ...

Американскиот кредибилитет во Сирија

Окно - 21.09.2013

„Го создадов Трансјордан со еден потег со пенкалото едно попладне во Каиро“, се фалеше Винстон Черчил. Погледнете што остана од Јордан 90 години подоцна и ќе видите како.

Кина е за итно спроведување на договорот за уништување на хемиското оружје во Сирија

А1 On - 21.09.2013

Кина побара што е можно побрзо спроведување на американско-рускиот договор за уништување на сириското хемиско оружје, изразувајќи надеж дека кризата во оваа земја ќе се реши по дипломатски пат.

Кина е за итно спроведување на договорот за уништување на хемиското оружје во Сирија

Алфа - 21.09.2013

Кина побара што е можно побрзо спроведување на американско-рускиот договор за уништување на сириското хемиско оружје, изразувајќи надеж дека кризата во оваа земја ќе се реши по дипломатски пат.

Кина бара итно уништување на хемиското оружје во Сирија

Курир - 21.09.2013

Кина побара што е можно побрзо спроведување на американско-рускиот договор за уништување на сириското хемиско оружје, изразувајќи надеж дека кризата во оваа земја ќе се реши по дипломатски пат.

Кина е за итно спроведување на договорот за уништување на хемиското оружје во Сирија

Сител - 21.09.2013

Кина побара што е можно побрзо спроведување на американско-рускиот договор за уништување на сириското хемиско оружје, изразувајќи надеж дека кризата во оваа земја ќе се реши по дипломатски пат.

Пекинг бара договор за уништување на хемиското оружје во Сирија

Press24 - 21.09.2013

Кина побара што е можно побрзо спроведување на американско-рускиот договор за уништување на сириското хемиско оружје, изразувајќи надеж дека кризата во оваа земја ќе се реши по дипломатски пат.

Сирија низ фотографии

Локално - 21.09.2013

Епилогот од користењето на хемиското оружје во Сирија, воени интервенции резултираа со загуба на над 100.000 животи. Терор, страв, жртви низ фотографиите направени од воени напади во ...

Сирија го достави првиот список од хемиското разоружување

Локално - 21.09.2013

Сирија до Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ) ја доставила првата листа од својот арсенал хемиско оружје, додека истовремено траат интензивните дипломатски преговори со цел да биде ...

Сирија ги достави документите за хемиското оружје

Бриф - 21.09.2013

Сирија ја испратила очекуваната информација за нејзиното хемиско оружје до Организацијата за превенција од хемиско оружје. Организацијата потврди дека ги добила очекуваните документи пред истекот на ...

Кина е за итно спроведување на договорот за уништување на хемиското оружје во Сирија

Бриф - 21.09.2013

Кина побара што е можно побрзо спроведување на американско-рускиот договор за уништување на сириското хемиско оружје, изразувајќи надеж дека кризата во оваа земја ќе се реши по дипломатски пат.

Сирија го испочитува договорот за оружје

Точка - 21.09.2013

Организацијата за забрана на хемиското оружје вели дека Сирија ја предала и последната информација за својот хемиски арсенал. „Техничкиот секретаријат во овој момент ги разгледува добиените ...

Кина е за итно уништување на хемиското оружје во Сирија

Н.Македонија - 21.09.2013

Кина побара што е можно побрзо спроведување на американско-рускиот договор за уништување на сириското хемиско оружје, изразувајќи надеж дека кризата во оваа земја ќе се реши по дипломатски пат ...

Сирија ги достави документите за хемиско оружје

Н.Македонија - 21.09.2013

Сирија ја испратила очекуваната информација за нејзиното хемиско оружје до Организацијата за превенција од хемиско оружје Организацијата потврди дека ги добила очекуваните документи пред истекот на ...

Путин: Хемискиот напад е дело на сириските бунтовници

Канал5 - 20.09.2013

Русија ги има сите основи да смета дека употребата на хемиско оружје во Сирија е мамка и смислена провокација, изјави рускиот претседателот Владимир Путин, потенцирајќи дека сите елементи наведуваат ...

Сирија достави список со локациите со хемиско оружје

Канал5 - 20.09.2013

Организацијата за забрана на хемиското вооружување во Хаг, соопшти дека Сирија почнала да и доставува податоци за локациите со хемиски арсенал. Со тоа, Башар ал Асад ја исполни првата обврска од ...

Кери и Лавров разговараа за предлог-резолуцијата на ОН за Сирија

Канал5 - 20.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери соопшти дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Сергеј Лавров за предлог-текстот на резолуцијате на Советот за безбедност на ОН за уништување на ...

Кери бара конструктивност од Кина околу Сирија

Утрински - 20.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери на средбата со кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји во Вашингтон, ја повика Кина да игра „позитивна и конструктивна“ улога во ОН околу резолуцијата ...

Сирија достави податоци за својот арсенал со хемиско оружје

24 Вести - 20.09.2013

Организацијата за забрана на химиското оружје денеска сооппшти дека Сирија и доставила податоци за нејзиниот арсенал со хемиско оружје. Организацијата информира дека пристапила кон обработка на ...

Кери и Лавров разговараа за предлог-резолуцијата на ОН за Сирија

24 Вести - 20.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери соопшти дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Сергеј Лавров за предлог-текстот на резолуцијате на Советот за безбедност на ОН за уништување на ...

Кери призна за постоење длабоки несогласувања со Кина

24 Вести - 20.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери призна за постоење длабоки несогласувања со Кина во врска со Сирија и го повика Пекинг да игра позитивна улога за тоа прашање на седници на Советот за ...

Кери со повик до СБ на ОН идната недела да донесе резолуција за Сирија

24 Вести - 20.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери го повика Советот за безбедност на ОН да донесе следната недела резолуција со која ќе се побара од Сирија да го почитува планот за уништување на нејзиното ...

Кери инсистира на резолуција за Сирија во ОН

Deutsche Welle - 20.09.2013

Американскиот министер за надворешни работи Џон Кери побара Советот за безбедност на ОН итно да донесе резолуција за Сирија. САД преку неа сакаат да го зголемат притисокот врз режимот на Асад.

Путин: Употребата на хемиско оружје во Сирија е мамка

Press24 - 20.09.2013

Русија ги има сите основи да смета дека употребата на хемиско оружје во Сирија е мамка и смислена провокација, изјави рускиот претседателот Владимир Путин.

Кери призна за постоење длабоки несогласувања со Кина

МРТ - 20.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери призна за постоење длабоки несогласувања со Кина во врска со Сирија и го повика Пекинг да игра позитивна улога за тоа прашање на седници на Советот за ...

Анкетата за Сирија покажа слабa поддршка за Обама и Кери

Макфакс - 20.09.2013

Непопуларната можност за преземање американски воздушни напади врз Сирија, што е барем привремено одложено, но новата анкета што ја објави во петокот порталот The Huffington Post покажува дека ...

Дамаск ги предаде деталите за хемиското оружје

Р.С.Европа - 20.09.2013

Организацијата за забрана на хемиското оружје соопшти дека од Дамаск ги добила деталите од сирискиот арсенал со хемсико оружје. „Добивме еден дел за верификација, а очекуваме да добиеме уште“, изјави ...

Сирија достави податоци за хемискиот арсенал

Телеграф - 20.09.2013

Одложена е седницата на Управниот совет на Организацијата на ОН за забрана на хемиско оружје, посветена за Сирија Организацијата за забрана на хемиското оружје денеска соопшти дека Сирија ѝ доставила ...

Кери и Лавров разговарале за „силна" резолуција на ОН за Сирија

Макфакс - 20.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави во петокот дека со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лаворов разговарале за „силна" резолуција на Советот за безбедност при Обединетите нации ...

Сирија поднесе делумна листа на хемискиот арсенал

Глас на Америка - 20.09.2013

Организацијата за забрана на хемиското оружје очекува да добие дополнителни информации викендов Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ) соопшти дека денес од Сирија добила делумен ...

Сирија го предаде досието „хемиско оружје“

Нова ТВ - 20.09.2013

Режимот на Башар ал Асад, еден ден пред истекот на рокот ја предаде листата со локациите на складиштата каде што се чува сиријскиот смртоносен арсенал, јавува АП.

Кери и Лавров разговараа за предлог-резолуцијата на ОН за Сирија

Телеграф - 20.09.2013

Шефовите на дипломатијата ја разгледале билатералната соработка за прашањата поврзани со примената на правилата на Организацијата за забрана на хемиските оружја Американскиот државен секретар Џон ...

Сирија го достави првиот список со хемиско оружје

Макфакс - 20.09.2013

Сирија до Организацијата за забрана на хемиското оружје (OPCW) ја доставила првата листа од својот арсенал хемиско оружје, додека истовремено траат интензивните дипломатски преговори со цел да биде ...

САД: Резолуцијата за Сирија на ОН треба да вклучуваат употреба на сила

Макфакс - 20.09.2013

САД ќе настојуваат резолуција на Советот за безбедност при Обединетите нации во врска со хемиското оружје во Сирија да биде изготвена во согласност со Поглавјето 7 од Повелбата на ОН , која ...

Кери и Лавров за резолуција на Советот за безбедност

МКД - 20.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери телефонски разговарал со шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров за поостра резолуција која би требало да ја донесе Советот за безбедност на ОН.

Кери со повик до СБ на ОН идната недела да донесе резолуција за Сирија

МРТ - 20.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери го повика Советот за безбедност на ОН да донесе следната недела резолуција со која ќе се побара од Сирија да го почитува планот за уништување на нејзиното ...

Кери призна за постоење длабоки несогласувања со Кина

А1 On - 20.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери призна за постоење длабоки несогласувања со Кина во врска со Сирија и го повика Пекинг да игра позитивна улога за тоа прашање на седници на Советот за ...

Путин: Хемискиот напад во Дамаск е мамка и провокација

+инфо - 20.09.2013

Русија ги има сите основи да смета дека употребата на хемиско оружје во Сирија е мамка и смислена провокација, изјави рускиот претседателот Владимир Путин .

Кери со повик до СБ на ОН идната недела да донесе резолуција за Сирија

А1 On - 20.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери го повика Советот за безбедност на ОН да донесе следната недела резолуција со која ќе се побара од Сирија да го почитува планот за уништување на нејзиното ...

Кери со повик до СБ на ОН идната недела да донесе резолуција за Сирија

Алфа - 20.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери го повика Советот за безбедност на ОН да донесе следната недела резолуција со која ќе се побара од Сирија да го почитува планот за уништување на нејзиното ...

Сирија испрати списоци за своето хемиско оружје

А1 On - 20.09.2013

Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПХВ) објави дека ја добила првата пратка списоци, во кои Сирија го декларира своето хемиско оружје. Според договорот што го постигнаа САД и Русија, ...

Сирија го достави првиот список со хемиско оружје

Кајгана - 20.09.2013

Сирија до Организацијата за забрана на хемиското оружје (OPCW) ја доставила првата листа од својот арсенал хемиско оружје, додека истовремено траат интензивните дипломатски преговори со цел да биде ...

Сирија достави податоци за хемиското оружје

+инфо - 20.09.2013

Организацијата за забрана на химиското оружје денеска сооппшти дека Сирија ѝ доставила податоци за нејзиниот арсенал со хемиско оружје. Организацијата информира дека пристапила кон обработка на ...

Кери: Советот за безбедност мора да дејствува

Р.С.Европа - 20.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека Советот за безбедност "мора да дејствува" за да бидеме сигурни дека Сирија го спроведува договорот постигнат со посредство на Русија и САД за ...

Кери го повика СБ да донесе резолуција за Сирија

Курир - 20.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери го повика Советот за безбедност на ОН да донесе следната недела резолуција со која ќе се побара од Сирија да го почитува планот за уништување на нејзиното ...

Кери и Лавров разговараа за предлог-резолуцијата на ОН за Сирија

А1 On - 20.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери соопшти дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Сергеј Лавров за предлог-текстот на резолуцијате на Советот за безбедност на ОН за уништување на ...

Кери призна за постоење длабоки несогласувања со Кина

Сител - 20.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери призна за постоење длабоки несогласувања со Кина во врска со Сирија и го повика Пекинг да игра позитивна улога за тоа прашање на седници на Советот за ...

КЕРИ: Има длабоки несогласувања со Кина

Телеграф - 20.09.2013

Тој додаде дека ја поздравува поддршката на Кина за политичко решение, но нагласи дека двете страни се на спротивни позиции за прашањето за хемискиот напад во Сирија Американскиот државен секретар ...

Асад: Ќе го уништиме оружјето, доколку САД платат

А1 On - 20.09.2013

Сирискиот лидер, Башар ал Асад изјави дека ќе го почитува планот кој предвидува уништување на хемиско оружје, кое што го поседува Сирија, но предупреди дека за тоа ќе биде потребна една година.

Путин: Што ќе правиме доколку опозицијата е виновна за хемискиот напад?

А1 On - 20.09.2013

Рускиот претседател, Владимир Путин оцени дека однесувањето на Сирија влева доверба, дека ќе се почитува обврската за ставање под контрола и уништување на хемиското оружје.

Организацијата за забрана на хемиско оружје денеска ќе одлучува за Сирија

Нетпрес - 20.09.2013

Организацијата за забрана на хемиско оружје денеска ќе одржи состанок посветен на руско-американскиот план за уништување на сириското хемиско оружје. Организација, со седиште во Хаг, ќе размислува за ...

Сирија мора да го почитува планот за уништување на хемиското оружје

Локално - 20.09.2013

Џон Кери побара од Советот за безбедност, следната недела да донесе резлоуција со која ќе се бара од Сирија да го почитува планот за уништување на нејзиното хемиско оружје.

Организацијата за забрана на хемиско оружје денеска ќе одлучува за Сирија

Точка - 20.09.2013

Организацијата за забрана на хемиско оружје денеска ќе одржи состанок посветен на руско-американскиот план за уништување на сириското хемиско оружје. Организација, со седиште во Хаг, ќе размислува за ...

Кери и Лавров разговараа за предлог-резолуцијата на ОН за Сирија

Денешен - 20.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери соопшти дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Сергеј Лавров за предлог-текстот на резолуцијате на Советот за безбедност на ОН за уништување на ...

Сирија испрати списоци за своето хемиско оружје

Либертас - 20.09.2013

Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПХВ) објави дека ја добила првата пратка списоци, во кои Сирија го декларира своето хемиско оружје. Според договорот што го постигнаа САД и Русија, ...

Кери и Лавров разговараа за предлог-резолуцијата на ОН за Сирија

Бриф - 20.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери соопшти дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Сергеј Лавров за предлог-текстот на резолуцијате на Советот за безбедност на ОН за уништување на ...

Сирија достави податоци до Организацијата за забрана на хемиско оружје за својот арсенал

Бриф - 20.09.2013

Организацијата за забрана на хeмиското оружје денеска сооппшти дека Сирија и доставила податоци за нејзиниот арсенал со хемиско оружје. Организацијата информира дека пристапила кон обработка на ...

Сириското хемиско оружје ќе се уништува со години

Н.Македонија - 20.09.2013

Планот за уништување на сириските бојни отрови нема целосно да ја отстрани заканата од нови хемиски напади. Учесниците во операцијата ќе се соочат со безбедносни ризици на теренот и со политички ...

Џон Кери ја повика Кина да игра „конструктивна“ улога околу Сирија

24 Вести - 19.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска на средба со кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји во Вашингтон, ја повика Кина да игра „позитивна и конструктивна“ улога во ОН околу ...

Џон Кери ја повика Кина да игра „конструктивна“ улога околу Сирија

Канал5 - 19.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска на средба со кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји во Вашингтон, ја повика Кина да игра „позитивна и конструктивна“ улога во ОН околу ...

В недела состанок на Организацијата за забрана на хемиско оружје посветен за Сирија

24 Вести - 19.09.2013

Седницата на Управниот совет на Организацијата на ОН за забрана на хемиско оружје, посветена за Сирија, е закажана за в недела. Претставниците на 41 земја-членка на оваа Организација ќе го разгледаат ...

В недела состанок на Организацијата за забрана на хемиско оружје посветен за Сирија

Канал5 - 19.09.2013

Седницата на Управниот совет на Организацијата на ОН за забрана на хемиско оружје, посветена за Сирија, е закажана за в недела. Претставниците на 41 земја-членка на оваа Организација ќе го разгледаат ...

Асад: Сирија ќе го уништи хемиското оружје

Утрински - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјави дека ќе го почитува планот што предвидува уништување на хемиското оружје што го поседува Сирија, но предупреди дека за тоа ќе биде потребна околу една ...

Асад: Сирија ќе ги исполни условите од договорот за хемиското оружје

24 Вести - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјави дека ќе го почитува планот што предвидува уништување на хемиското оружје што го поседува Сирија, но предупреди дека за тоа ќе биде потребна околу една ...

Асад: Уништувањето на хемиското оружје е комплицирано и скапо

Deutsche Welle - 19.09.2013

Да, тој сака да го уништи хемиското оружје во својата земја, изјави сирискиот властодржец Асад во интервју за една американска телевизија. Тоа меѓутоа е скапо и чини време, вели ...

Русија со нови докази дека сириските бунтовници имаат хемиско оружје

Канал5 - 19.09.2013

Русија се согласи на соработка со сад за решавање на сириската криза, но не се откажува од ставот дека хемиското оружје минатиот месец во предградието на Дамаск им припаѓало на бунтовниците.

Асад вети дека ќе го исполни договорот за разоружување

Канал5 - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека Дамаск ќе го спроведе руско-американскиот договор за уништување на хемиското оружје. Во интервју за американската телевизија Фокс, претседателот на ...

Русија нема планови за уништување на сириско хемиско оружје на нејзина територија

Deutsche Welle - 19.09.2013

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, денеска (19.09) изјави дека во моментов не постојат планови да се уништуваат резервите на сириското хемиско оружје на територија на ...

Сирија, Асад ветува спроведување на рускиот план

Алсат-М - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјави дека ќе го почитува планот што предвидува уништување на хемиското оружје што го поседува Сирија, но предупреди дека за тоа ќе биде потребна барем една ...

Асад ќе го уништи хемискиот арсенал за една година

Дневник - 19.09.2013

Сирискиот лидер Башар ал-Асад изјави дека ќе го почитува планот што предвидува уништување на хемиското оружје што го поседува Сирија, но предупреди дека за тоа ќе биде потребна речиси една година и ...

Путин: Ги имаме сите основи дека хемискиот напад во Дамаск е мамка и провокација

24 Вести - 19.09.2013

Русија ги има сите основи да смета дека употребата на хемиско оружје во Сирија е мамка и смислена провокација, изјави денеска рускиот претседателот Владимир Путин.

Џон Кери ја повика Кина да игра „конструктивна“ улога околу Сирија

А1 On - 19.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска на средба со кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји во Вашингтон, ја повика Кина да игра „позитивна и конструктивна“ улога во ОН околу ...

АСАД: Сирија ќе ги исполни условите од договорот за хемиското оружје

Телеграф - 19.09.2013

Асад во интервју за американската телевизија „Фокс њуз“ повтори дека неговите трупи не се одговорни за смртоносниот хемиски напад во околината на Дамаск на 21 август Сирискиот претседател Башар ал ...

Путин се надева на спроведување на планот за сириското хемиско оружје

Кајгана - 19.09.2013

Рускиот претседател Владимир Путин потврди дека не може со стопроцентна сигурност да се каже дека планот за уништување на сириското хемиско оружје ќе биде успешно спроведен, но смета дека има причина ...

Асад: Сирија ќе ги исполни условите од договорот за хемиското оружје

МРТ - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјави дека ќе го почитува планот што предвидува уништување на хемиското оружје што го поседува Сирија, но предупреди дека за тоа ќе биде потребна околу една ...

Асад: Сирија ќе ги исполни условите од договорот за хемиското оружје

Сител - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјави дека ќе го почитува планот што предвидува уништување на хемиското оружје што го поседува Сирија, но предупреди дека за тоа ќе биде потребна околу една ...

Франција ги отфрла наводите за пристрасност на извештајот на ОН

А1 On - 19.09.2013

Франција ги отфрли тврдењата на Русија дека извештајот на ОН за употреба на хемиско оружје во Сирија е пристрасен. Тој истакна дека е „многу изненаден“ од тврдењата на Русија, кои денеска во Дамаск ...

Русија на ОН ќе им ги предаде доказите дека бунтовниците го извеле нападот со хемиско оружје

МКД - 19.09.2013

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, кажал дека Русија на Советот за безбедност на ОН ќе му ги предаде доказите дека бунтовниците користеле хемиско оружје во нападот од 21 август.

Асад - Сирија ќе го спроведе договорот за хемиското оружје

Р.С.Европа - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека неговата влада ќе го спроведе договорот постигнат со САД и Русија, да се ослободи од своето хемиско оружје.

Асад: Ќе ги исполниме условите од договорот за хемиското оружје

Press24 - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјави дека ќе го почитува планот што предвидува уништување на хемиското оружје што го поседува Сирија. Асад предупреди дека за тоа ќе биде потребна една година во ...

Асад: За отстранување на хемискoто оружје треба една година

Нова ТВ - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјави дека ќе го почитува планот што предвидува уништување на хемиското оружје што го поседува Сирија, но предупреди дека за тоа ќе биде потребна околу една ...

Асад: Ако САД го сакаат хемиското оружје, нека платат милијарда и нека го земат

Кајгана - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал-Асад во интервјуто за Fox News порача дека неговата земја ќе го уништи сето хемиско оружје, но предупреди дека тоа би можело да потрае и до една година.

Асад: Потребна е една година и една милијарда долари за отстранување на хемиското оружје

Нетпрес - 19.09.2013

Претседателот на Сирија, Башар ал Асад, изјави дека ќе го почитува планот кој предвидува уништување на хемиското оружје, но предупреди дека за тоа ќе биде потребна една година и една милијарда евра.

Асад: ќе го уништиме хемиското оружје

Р.С.Европа - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека неговата влада ќе го спроведе договорот постигнат со Соединетите држави и Русија за уништување на хемиското оружје.

Русија: Хемиските напади во Сирија се провокација

А1 On - 19.09.2013

Русија има сериозни причини да верува дека хемискиот напад од 21-ви август беше провокација, изјави денес министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, додека неговиот француски колега ...

Асад: Ако САД го сакаат хемиското оружје, нека платат милијарда долари и нека го земат

Макфакс - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал-Асад во интервјуто за Fox News порача дека неговата земја ќе го уништи сето хемиско оружје, но предупреди дека тоа би можело да потрае и до една година.

Асад: Зошто САД не дојдат да го земат оружјето?

А1 On - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека ќе го почитува планот за уништување на хемиското оружје, но предупрди дека за тоа ќе биде потребна една година.

Асад му порачал на Обама: Следете го здравиот разум на својот народ, ова е војна! (ВИДЕО)

МКД - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар Ал Асад во ексклузивно интервју за Фокс њуз уште еднаш потврдил дека е подготвен да го спроведе рускиот план и да го уништи целото хемиско оружје, но и негирал секаква ...

Русија: Ќе доставиме докази до ОН дека опозицијата употребила хемиско оружје во Сирија

А1 On - 19.09.2013

Русија ќе предаде на Советот за безбедност на ОН докази дека опозицијата во Сирија употребила хемиско оружје. Можно е тоа да се случи уште денеска, изјави во интервју за ИТАР-ТАСС рускиот заменик ...

По хемискиот напад на 21. август војската на Асад убила 2.545 лица

А1 On - 19.09.2013

Локалната комисија за координација соопшти денеска дека по хемискиот напад од 21. август, армијата лојална на сирискиот претседтаел Башар ал-Асад убила уште 2.545 луѓе, јави Анадолија.

Организацијата за забрана на хемиско оружје ќе добие две милиони евра од Германија

Press24 - 19.09.2013

Со цел да им им помогнат во реализирање на контролата на уништување на хемискиот арсенал на Сирија, Германските власти ќе обезбедат два милиона евра. Германскот министер за надворешни работи Гидо ...

Германија ќе даде два милиони евра за Организацијата за забрана на хемиско оружје

А1 On - 19.09.2013

Германските власти соопштија денеска дека ќе обезбедат два милиона евра за Организацијата за забрана на хемиско оружје за да им помогнат во реализирање на контролата на уништување на хемискиот ...

Асад: Сирија ќе ги исполни условите од договорот за хемиското оружје

Алфа - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјави дека ќе го почитува планот што предвидува уништување на хемиското оружје што го поседува Сирија, но предупреди дека за тоа ќе биде потребна околу една ...

Пандорината Сирија

Окно - 19.09.2013

По маргинализирањето поради турбулентните случувања во Египет, нападот со хемиско оружје во предградието на Дамаск повторно ја врати Сирија на насловните страници низ светот.

Русија: Ќе доставиме докази до ОН дека опозицијата употребила хемиско оружје во Сирија

Сител - 19.09.2013

Русија ќе предаде на Советот за безбедност на ОН докази дека опозицијата во Сирија употребила хемиско оружје. Можно е тоа да се случи уште денеска, изјави во интервју за ИТАР-ТАСС рускиот заменик ...

Русија нема план за уништување на сириското хемиско оружје

Р.С.Европа - 19.09.2013

Министерот за одбрана, Сергеј Шоигу изјави дека Русија нема планови за уништување сириско хемиско оружје на својата територија во рамките на договорот меѓу Русија и САД.

Шојгу: Хемиското оружје на Сирија нема да се уништува во Русија

Press24 - 19.09.2013

Русија не планира да уништува сириско хемиско оружје на своја територија, за таква операција ќе треба да се донесе посебно решение, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

РУСИЈА: Не планираме да уништуваме хемиско оружје

Телеграф - 19.09.2013

Согласно руско-американскиот договор од Женева, нема да уништуваме сириско хемиско оружје на наша територија, дециден е министерот за одбрана, Сергеј Шојгу Русија не планира да уништува сириско ...

РУСИЈА: Ќе доставиме докази до ОН дека опозицијата употребила хемиско оружје

Телеграф - 19.09.2013

Богданов нагласи дека Москва очекува Организацијата за забрана на хемиското оружје да даде предлози за уништување на ова оружје во Сирија Русија ќе му предаде на Советот за безбедност на ОН докази ...

Во недела состанок на Организацијата за забрана на хемиско оружје посветен за Сирија

А1 On - 19.09.2013

Седницата на Управниот совет на Организацијата на ОН за забрана на хемиско оружје, посветена за Сирија, е закажана за в недела. Претставниците на 41 земја-членка на оваа Организација ќе го разгледаат ...

ПУТИН: Хемискиот напад во Дамаск е мамка и провокација

Телеграф - 19.09.2013

Рускиот претседател бара да се утврдат извршителите на нападот, што го оцени како безусловно злосторство Претседателот Владимир Путин тврди дека употребата на хемиско оружје во Сирија е мамка и ...

Путин се надева на спроведување на планот за сириското хемиско оружје

Макфакс - 19.09.2013

Рускиот претседател Владимир Путин во четвртокот потврди дека не може со стопроцентна сигурност да се каже дека планот за уништување на сириското хемиско оружје ќе биде успешно спроведен, но смета ...

Ќе доставиме докази до ОН дека опозицијата употребила хемиско оружје во Сирија

МРТ - 19.09.2013

Русија ќе предаде на Советот за безбедност на ОН докази дека опозицијата во Сирија употребила хемиско оружје. Можно е тоа да се случи уште денеска, изјави во интервју за ИТАР-ТАСС рускиот заменик ...

Асад: Ќе го уништиме хемиското оружје

+инфо - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека ќе го почитува планот што предвидува уништување на хемиското оружје што го поседува Сирија, но предупреди дека за тоа ќе биде потребна околу една ...

Русија не планира да уништува сириско хемиско оружје на своја територија

Сител - 19.09.2013

Русија не планира да уништува сириско хемиско оружје на своја територија согласно руско-американскиот договор од Женева, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Путин: Русија ги има сите основи да смета дека хемискиот напад во Дамаск е мамка и провокација

А1 On - 19.09.2013

Русија ги има сите основи да смета дека употребата на хемиско оружје во Сирија е мамка и смислена провокација, изјави денеска рускиот претседателот Владимир Путин.

Асад: Сирија ќе ги исполни условите од договорот за хемиското оружје

А1 On - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјави дека ќе го почитува планот што предвидува уништување на хемиското оружје што го поседува Сирија, но предупреди дека за тоа ќе биде потребна околу една ...

Асад: Ако САД платат милијарда, нека го носат хемиското оружје!

Вечер Прес - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјави дека ќе го почитува планот што предвидува уништување на хемиското оружје што го поседува Сирија, но предупреди дека за тоа ќе биде потребна околу една ...

Асад: Сирија ќе ги исполни условите од договорот за хемиското оружје

Денешен - 19.09.2013

Претседателот на Сирија Башар ал-Асад изјави дека ќе го почитува планот што предвидува уништување на хемиското оружје што го поседува Сирија, но предупреди дека за тоа ќе биде потребна околу една ...

Русија не планира да уништува сириско хемиско оружје на своја територија

Либертас - 19.09.2013

Русија не планира да уништува сириско хемиско оружје на своја територија согласно руско-американскиот договор од Женева, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

По хемискиот напад на 21 август војската на Асад убила 2.545 лица

Бриф - 19.09.2013

Локалната комисија за координација соопшти денеска дека по хемискиот напад од 21 август, армијата лојална на сирискиот претседател Башар ал-Асад убила уште 2.545 луѓе, јави Анадолија.

Русија не планира да уништува сириско хемиско оружје на своја територија

Бриф - 19.09.2013

Русија не планира да уништува сириско хемиско оружје на своја територија согласно руско-американскиот договор од Женева, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Лавров: Русија има докази дека бунтовниците стојат зад нападот со хемиско оружје во Сирија

Република - 19.09.2013

Русија ќе му покаже на Советот за безбедност на ОН докази кои ги доби од сириската влада за тоа дека бунтовниците употребиле хемиско оружје во нападот на предградието во Дамаск, изјави рускиот ...

Русија не планира да уништува сириско хемиско оружје на своја територија

Денешен - 19.09.2013

Русија не планира да уништува сириско хемиско оружје на своја територија согласно руско-американскиот договор од Женева, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу .

Асад: Сирија ќе ги исполни условите од договорот за хемиското оружје

Бриф - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјави дека ќе го почитува планот што предвидува уништување на хемиското оружје што го поседува Сирија, но предупреди дека за тоа ќе биде потребна околу една ...

Асад: Потребна е една година и една милијарда долари за отстранување на хемиското оружје

Точка - 19.09.2013

Претседателот на Сирија, Башар ал-Асад, изјави дека ќе го почитува планот кој предвидува уништување на хемиското оружје, но предупреди дека за тоа ќе биде потребна една година и една милијарда долари.

Путин: Русија ги има сите основи да смета дека хемискиот напад во Дамаск е мамка и провокација

Бриф - 19.09.2013

Русија ги има сите основи да смета дека употребата на хемиско оружје во Сирија е мамка и смислена провокација, изјави денеска рускиот претседателот Владимир Путин.

Асад бара од САД милијарда долари за да се разоружа

Sky - 19.09.2013

Една милијарда долари- таа сума на пари ја бара сирискиот претседател Башар ал-Асад од САД со цел да го предаде хемиското оружје кое го поседува сириската армија.

Асад jавно вети-ќе го уништел хемиското оружје

Локално - 19.09.2013

Во интервју за американската телевизија Фокс, претседателот на Сирија Башар ал Асад го оцени за нереален извештајот на Обединетите нации во кој се наведува оти во минатомесечниот напад во близина на ...

Џон Кери ја повика Кина да игра „конструктивна“ улога околу Сирија

Бриф - 19.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска на средба со кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји во Вашингтон, ја повика Кина да игра „позитивна и конструктивна“ улога во ОН околу ...

Асад: Нека платат милијарда долари и нека го земат

Канал 77 - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал-Асад во интервјуто за Fox News порача дека неговата земја ќе го уништи сето хемиско оружје, но предупреди дека тоа би можело да потрае и до една година.

Асад бара милијарда долари од САД за разоружување со хемиското оружје

Н.Македонија - 19.09.2013

Сирискиот претседател Башар ал-Асад побарал една милијарди долари од САД за разоружувањето со хемиското оружје, кое го поседува сириската армија Сирискиот претседател во интервју за Фокс Њуз изјавил ...

Кери ја повика Кина да игра „конструктивна“ улога околу Сирија

Н.Македонија - 19.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска на средба со кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји во Вашингтон, ја повика Кина да игра „позитивна и конструктивна“ улога во ОН околу ...

Ќе ги исполниме условите од договорот за хемиското оружје

Идивиди - 19.09.2013

Вашингтон, 19 септември 2013 (МИА) - Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјави дека ќе го почитува планот што предвидува уништување на хемиското оружје што го поседува Сирија, но предупреди дека за ...

Русија: Нападот со хемиско оружје е дело на сириските бунтовници

Канал5 - 18.09.2013

Сирија и достави на Русија материјални докази кои укажуваат дека наводниот хемиски напад во Дамаск го извршиле сириските бунтовници, соопшти рускиот заменик министер за надворешни работи, Сергеј ...

Германија призна дека на Сирија и доставувала материи од кои може да се произведе хемиско оружје

24 Вести - 18.09.2013

Германија, призна дека во периодот од 2002 до 2006 година на Сирија и доставувала материи со потенцијално двојна намена, кои можат да се искористат за цивилни цели, но и за производство на хемиско ...

Русија со нови докази од Дамаск, незадоволна од извештајот на ОН

Дневник - 18.09.2013

Русија вчера добила нови конкретни докази од властите во Сирија кои укажуваат на тоа дека саринот во хемиските напади го користеле бунтовниците. Новите докази му биле предадени на рускиот ...

Светските сили расправаат за резолуцијата на ОН за Сирија

24 Вести - 18.09.2013

Претставници на ОН од петте постојани членки на Советот за Безбедност остварија средба во Њујорк за да разговараат за резолуцијата со која ќе се спроведе планот на Русија и САД за уништување на ...

Сирија и` претстави на Москва нови докази против бунтовниците

Телма - 18.09.2013

Сирија и` претстави на Москва нови „материјални докази“ дека опозициски сили употребиле хемиско оружје во Сирија, изјави денeска заменикот шеф на руската дипломатија Сергеј Рјабков.

Москва: Сирија претстави нови докази за употреба на хемиско оружје

24 Вести - 18.09.2013

Дамаск и претстави на Москва нови „материјални докази“ дека опозициски сили употребиле хемиско оружје во Сирија, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков.

ОН: Тешко ќе се најде хемиското оружје во Сирија

Утрински - 18.09.2013

Шефот на тимот инспектори на ОН Аке Селстром рече денеска дека ќе биде тешко да се пронајде и уништи сето сириско хемиско оружје, но според него, тоа е можно.

Британија испраќа експерти за хемиско оружје во Сирија

24 Вести - 18.09.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави дека Лондон може да испрати експерти за хемиско оружје во Сирија, но побара тие да бидат заштитени и обезбедувани од сили под знамето на ...

Инспектори на ОН се враќаат во Сирија

Алсат-М - 18.09.2013

Инспектори од ОН задолжени за истрага за употреба на хемиско оружје во Сирија ќе се вратат наскоро за да продолжат со анализи за различни обвинувања против режимот и опозициските бунтовници во таа ...

Лавров: Сириската опозиција провоцира за да предизвика странска интервенција

24 Вести - 18.09.2013

Сириската опозиција редовно прибегнува кон провокации за да предизвика интервенција, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Резолуцијата за Сирија на дебата во ОН

Deutsche Welle - 18.09.2013

Дека во Сирија е употребено хемиско оружје е неспорно. Меѓутоа не е утврдено која од страните во конфликтот го сторила тоа. Разговорите за резолуција на ОН по ова прашање се одвиваат ...

Обама: Извештајот на ОН го промени мислењето за Сирија

А1 On - 18.09.2013

Американскиот претседател, Барак Обама денес изјави дека извештајот на ОН, во кој стои дека е неспорна употребата на хемиско оружје во Сирија, го промени мислењето на меѓународната јавност за акциите ...

Русија: Извештајот на ОН е пристрасен

А1 On - 18.09.2013

Русија ги доби доказите дека режимот во Сирија, поточно бунтовниците користеле сарин и оцени дека извештајот на ОН за хемискиот напад е пристрасен. Што се однесува до извештајот на ОН, Рјабков ...

ГЕРМАНИЈА ПРИЗНА: На Сирија ѝ доставувала хемикалии со тони

Телеграф - 18.09.2013

Дамаск презел обврска дека добиените 137 тони токсични материи ќе ги употреби за цивилни цели Германија призна дека во периодот од 2002 до 2006 година на Сирија ѝ доставувала материи со потенцијално ...

Русија очекува враќање на инспекторите на ООН во Сирија

Руска реч - 18.09.2013

Руската страна очекува скорешно враќање на инспекторите на ООН во Сирија за да се заврши разгледувањето на случаите на примена на хемиско оружје. Ова за РИА Новости го соопшти Виталиј Чуркин, ...

Сирија и претстави на Москва нови докази за употреба на хемиско оружје

Курир - 18.09.2013

Сирија и претстави на Москва нови „материјални докази“ дека опозициски сили употребиле хемиско оружје во Сирија, изјави денeска заменикот шеф на руската дипломатија Сергеј Рјабков.

Властите на Сирија ѝ предадоа на Русија докази за примена на хемиско оружје

Руска реч - 18.09.2013

Властите на Сирија ѝ предадоа на руската страна нови докази за примена на хемиско оружје од страна на опозицијата во Сирија. Ова за РИА Новости го изјави заменикот министер за надворешни работи на ...

Светските сили расправаат за резолуцијата на ОН за Сирија

А1 On - 18.09.2013

Претставници на ОН од петте постојани членки на Советот за Безбедност остварија средба во Њујорк за да разговараат за резолуцијата со која ќе се спроведе планот на Русија и САД за уништување на ...

Британија испраќа експерти за хемиско оружје во Сирија

А1 On - 18.09.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави дека Лондон може да испрати експерти за хемиско оружје во Сирија, но побара тие да бидат заштитени и обезбедувани од сили под знамето на ...

Сирија претстави нови докази за употреба на хемиско оружје од бунтовниците

МРТ - 18.09.2013

Сирија и претстави на Москва нови „материјални докази“ дека опозициски сили употребиле хемиско оружје во Сирија, изјави денeска заменикот шеф на руската дипломатија Сергеј Рјабков.

Селстром: Ќе биде тешко да се најде хемиско оружје во Сирија

МРТ - 18.09.2013

Шефот на тимот инспектори на ОН Аке Селстром рече денеска дека ќе биде тешко да се пронајде и уништи сето сириско хемиско оружје, но според него, тоа е можно.

Велика Британија би можела да испрати експерти за хемиско оружје во Сирија

МРТ - 18.09.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави дека Велика Британија може да испрати експерти за хемиско оружје во Сирија, но побара тие да бидат заштитени и обезбедувани од сили под ...

Инспектори на ОН се враќаат во Сирија

Алфа - 18.09.2013

Инспектори од ОН задолжени за истрага за употреба на хемиско оружје во Сирија ќе се вратат наскоро за да продолжат со анализи за различни обвинувања против режимот и опозициските бунтовници во таа ...

ОН: Инспекторите се враќаат во Сирија

Телеграф - 18.09.2013

По претходните земени примероци и извршени анализи беше потврдена употреба на хемиско оружје, но не и кој го употребил Инспекторите од ОН задолжени за истрага за употреба на хемиско оружје во Сирија ...

Русија: Западот да не го обвинува сирискиот режим

+инфо - 18.09.2013

Русија повторно ги критикуваше обидите на Западот одговорноста за хемискиот напад од 21 август крај Дамаск да му ја препише на сирискиот режим, оценувајќи ги како неумесни и несериозни, и притоа ...

Лавров: Сириската опозиција постојано провоцира за да предизвика странска интервенција

Сител - 18.09.2013

Сириската опозиција редовно прибегнува кон провокации за да предизвика интервенција, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Светските сили расправаат за резолуцијата на ОН за Сирија

Р.С.Европа - 18.09.2013

Претставници на ОН од петте постојани членки на Советот за Безбедност остварија средба во Њујорк за да разговараат за резолуцијата со која ќе се спроведе планот на Русија и САД за уништување на ...

Обама: Извештајот на ОН го промени мислењето на светот за Сирија

Нетпрес - 18.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјавил дека извештајот на експертите на Обединетите нации дека навистина е користено хемиско оржује во Сирија го промени мислењето на меѓународната јавноста ...

Москва: Сирија претстави нови докази за употреба на хемиско оружје од бунтовниците

А1 On - 18.09.2013

Сирија и претстави на Москва нови „материјални докази“ дека опозициски сили употребиле хемиско оружје во Сирија, изјави денeска заменикот шеф на руската дипломатија Сергеј Рјабков.

Асад достави извештај до Русија за користењето на хемиско оружје од бунтовниците

Inpress - 18.09.2013

Дамаск, 18. септември 2013 (ИНПРЕС) Сириските власти им предадоа на руски дипломати извештај за нападот со хемиско оружје, што се случи на 21. август во едно предградие на Дамаск, кога, според ...

САД: Русија ги игнорира „фактите“

А1 On - 18.09.2013

САД соопштија дека Русија ги игнорира „фактите“, кога се сомнева дека сириската владата е одговорна за нападот со хемиско оружје. Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров претходно истакна дека ...

Сирија и дала докази на Москва за употреба на хемиско оружје

Нетпрес - 18.09.2013

Сирија и дала на Русија „материјални докази" дека опозицијата користи хемиско оружје, изјави денеска заменик-шефот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Ријабков.

Москва: Сирија претстави нови докази за употреба на хемиско оружје од бунтовниците

Сител - 18.09.2013

Сирија и претстави на Москва нови „материјални докази“ дека опозициски сили употребиле хемиско оружје во Сирија, изјави денeска заменикот шеф на руската дипломатија Сергеј Рјабков.

Нови докази за употреба на хемиско оружје од бунтовниците во Сирија

Press24 - 18.09.2013

Сирија и претстави на Москва нови „материјални докази“ дека опозициски сили употребиле хемиско оружје во Сирија. Како што изјави заменикот шеф на руската дипломатија Сергеј Рјабков, опозициските сили ...

Асад на Русија ѝ предал нови докази: „Хемиско оружје користеле бунтовниците“

МКД - 18.09.2013

Сириските власти им го предале на руски дипломати својот извештај за нападот со хемиско оружје, кој се случи на 21 август во предградие на Дамаск, во кој, според процените на ОН, биле убиени 1.400 ...

Сирија до Русија со докази- борците користеле хемиско оружје

Нова ТВ - 18.09.2013

Сирија и дала на Русија "материјални докази" дека опозиционите борци користеле хемиско оружје во Сирија, изјави денеска заменик-шеф на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Ријабков.

Селстром: Ќе биде тешко да се најде хемиско оружје во Сирија

Сител - 18.09.2013

Шефот на тимот инспектори на ОН Аке Селстром рече денеска дека ќе биде тешко да се пронајде и уништи сето сириско хемиско оружје, но според него, тоа е можно.

Кери: внимателно ќе ја следиме Сирија

Р.С.Европа - 18.09.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека Соединетите држави внимателно ќе го надгледуваат секој чекор во остварувањето на планот за отстранување на сириското хемиско оружје.

Ќе биде тешко да се најде хемиско оружје во Сирија

Телеграф - 18.09.2013

Шефот на тимот на ОН смета дека многу зависи од тоа дали режимот на Башар ал Асад и опозицијата ќе сакаат да преговараат Шефот на тимот инспектори на ОН, Аке Селстром, денеска рече дека ќе биде тешко ...

Русија имала нови докази за хемискиот напад во Сирија

Р.С.Европа - 18.09.2013

Заменик шефот на руската дипломатија Сергеј Рибјаков изјави дека сирискиот режим и предал на Русија нови докази за тоа дека хемискиот напад на 21 август во близина на Дамаск го извршиле бунтовниците.

Велика Британија би можела да испрати експерти за хемиско оружје во Сирија

Алфа - 18.09.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави дека Велика Британија може да испрати експерти за хемиско оружје во Сирија, но побара тие да бидат заштитени и обезбедувани од сили под ...

ОН: Тешко е да се најде и уништи хемиското оружје во Сирија

Press24 - 18.09.2013

Аке Селстром од тимот на инспектори на ОН смета дека денеска е тешко да се пронајде и уништи сето сириско хемиско оружје, но сепак смета дека тоа е возможно.

Селстром: Ќе биде тешко да се најде хемиско оружје во Сирија

Макфакс - 18.09.2013

Шефот на истражувачкиот тим на истражувачите на ОН, Аке Селстром изјави дека ќе биде многу тешко да се пронајде и уништи целото сириско хемиско оружје, но нагласи дека тоа е возможно.

РУСИЈА: Извештајот за хемиското оружје на ОН е политизиран и пристрасен

Телеграф - 18.09.2013

Сирија ѝ презентирала на Москва нови докази кои укажуваат дека нападот со хемиско оружје во Дамаск го извршиле бунтовниците Русија сè уште смета дека опозициските сили во Сирија употребиле хемиско ...

Србија ја осудува употребата на хемиско оружје во Сирија

Нетпрес - 18.09.2013

Како потписник на Повелбата за забрана на употребата на хемиско оружје ,Србија се залага за негово целосно елиминирање, се вели во изјавата на српското Министерство за надворешни работи како реакција ...

Германија призна дека на Сирија и доставувала материи од кои може да се произведе хемиско оружје

Сител - 18.09.2013

Германија, призна дека во периодот од 2002 до 2006 година на Сирија и доставувала материи со потенцијално двојна намена, кои можат да се искористат за цивилни цели, но и за производство на хемиско ...

Сирија верува дека ОН нема да донесат резолуција за промена на Поглавјето 7

Макфакс - 18.09.2013

Сирија е бедена дека Обединетите нации нема да донесат резолуција за уништување на нејзиното хемиско оружје со промена на Поглавјето 7 од Повелбата на ОН со кое се предвидува употреба на санкции и ...

Германија бара виновниците за хемискиот напад кај Дамаск да одговараат пред Хашкиот трибунал

А1 On - 18.09.2013

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле денеска побара одговорните за нападот со хемиско оружје кај Дамсак на 21 август, да бидат изведени пред Меѓународниот кривичен суд во Хаг.

Вестервеле бара одговорните за нападот со хемиско оружје кај Дамсак да бидат изведени пред суд

Press24 - 18.09.2013

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле денеска побара одговорните за нападот со хемиско оружје кај Дамсак на 21 август, да бидат изведени пред Меѓународниот кривичен суд во Хаг.

Лавров: Сириската опозиција постојано провоцира за да предизвика странска интервенција

А1 On - 18.09.2013

Сириската опозиција редовно прибегнува кон провокации за да предизвика интервенција, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Селстром: Ќе биде тешко да се најде хемиско оружје во Сирија

А1 On - 18.09.2013

Шефот на тимот инспектори на ОН Аке Селстром рече денеска дека ќе биде тешко да се пронајде и уништи сето сириско хемиско оружје, но според него, тоа е можно.

Сирија и дала докази на Москва за употреба на хемиско оружје

Точка - 18.09.2013

Сирија и дала на Русија "материјални докази" дека опозицијата користи хемиско оружје, изјави денеска заменик-шефот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Ријабков.

Германија на Сирија и доставувала материи од кои може да се произведе хемиско оружје

Денешен - 18.09.2013

Германија, призна дека во периодот од 2002 до 2006 година на Сирија и доставувала материи со потенцијално двојна намена, кои можат да се искористат за цивилни цели, но и за производство на хемиско ...

Сирија нуди докази дека бунтовниците употребиле отрови

Локално - 18.09.2013

Сирија и дала на Русија “материјални докази” дека опозиционите борци користеле хемиско оружје во Сирија, изјави денеска заменик-шеф на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Ријабков.

Селстром: Ќе биде тешко да се најде хемиско оружје во Сирија

Денешен - 18.09.2013

Шефот на тимот инспектори на ОН Аке Селстром рече денеска дека ќе биде тешко да се пронајде и уништи сето сириско хемиско оружје, но според него, тоа е можно.

Обама: Извештајот на ОН го промени мислењето на светот за Сирија

Точка - 18.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјавил дека извештајот на експертите на Обединетите нации покажува дека навистина е користено хемиско оржује во Сирија и го промени мислењето на меѓународната ...

Србија ја осудува употребата на хемиско оружје во Сирија

Точка - 18.09.2013

Како потписник на Повелбата за забрана на употребата на хемиско оружје, Србија се залага за негово целосно елиминирање, се вели во изјавата на српското Министерство за надворешни работи како реакција ...

Москва: Сирија претстави нови докази за употреба на хемиско оружје од бунтовниците

Бриф - 18.09.2013

Сирија и претстави на Москва нови „материјални докази“ дека опозициски сили употребиле хемиско оружје во Сирија, изјави денeска заменикот шеф на руската дипломатија Сергеј Рјабков.

Инспектори на ОН се враќаат во Сирија

Бриф - 18.09.2013

Инспектори од ОН задолжени за истрага за употреба на хемиско оружје во Сирија ќе се вратат наскоро за да продолжат со анализи за различни обвинувања против режимот и опозициските бунтовници во таа ...

Селстром: Ќе биде тешко да се најде хемиско оружје во Сирија

Бриф - 18.09.2013

Шефот на тимот инспектори на ОН Аке Селстром рече денеска дека ќе биде тешко да се пронајде и уништи сето сириско хемиско оружје, но според него, тоа е можно.

Селстром: Ќе биде тешко да се најде хемиско оружје во Сирија

Вечер Прес - 18.09.2013

Доколку и САД и Русија се во право, во Сирија хемиско оружје поседуваат и сириските власти и некои од бунтовничките групи. Тимот на Селстром ќе треба да го испита тоа Шефот на тимот инспектори на ОН, ...

Инспекторите на ОН ќе се вратат во Сирија да истражуваат други локации

Либертас - 18.09.2013

Главниот инспектор на ОН за хемиско оружје најави дека неговиот тим ќе се врати во Сирија „за неколку недели“ за да ја доврши истрагата за другите инциденти при кои наводно било користено хемиско ...

Германија бара тие што употребиле хемиско оружје кај Дамаск да одговараат пред Хашкиот трибунал

Бриф - 18.09.2013

Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле денеска побара одговорните за нападот со хемиско оружје кај Дамсак на 21 август, да бидат изведени пред Меѓународниот кривичен суд во Хаг.

Вилијам Хејг- Велика Британија би можела да испрати експерти за хемиско оружје во Сирија

Бриф - 18.09.2013

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави дека Велика Британија може да испрати експерти за хемиско оружје во Сирија, но побара тие да бидат заштитени и обезбедувани од сили под ...

Лавров: Сириската опозиција постојано провоцира за да предизвика странска интервенција

Бриф - 18.09.2013

Сириската опозиција редовно прибегнува кон провокации за да предизвика интервенција, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Германија и помагала на Сирија да произведе хемиско оружје?

Н.Македонија - 18.09.2013

Германија, призна дека во периодот од 2002 до 2006 година на Сирија и доставувала материи со потенцијално двојна намена, кои можат да се искористат за цивилни цели, но и за производство на хемиско ...

Русија и Франција заглавија за одговорноста на Асад

Н.Македонија - 18.09.2013

Париз се обидува да ја притисне Москва, да ја поддржи резолуцијата во ОН за Сирија, која ќе содржи закана за воена акција доколку сириските власти не соработуваат за хемиското оружје Двете страни не ...

ОН: Во Сирија е употребен нервен отров сарин

Канал5 - 17.09.2013

Обединетите нации потврдија дека нервниот гас сарин бил употребен во нападот од 21 август годинава во Сирија. Во извештајот на експертите презентиран доцна синоќа во Њујорк се наведува дека постои ...

Кој е виновен за нападот со хемиско оружје?

Deutsche Welle - 17.09.2013

Русија и Франција, и покрај извештајот на ОН, имаат сосема различни заклучоци за употребата на отровен гас во нападот кај Дамаск. Шефот на француската дипломатија Фабиус го обвинува Асад, Лавров - ...

Сирија носи нови дилеми и тензии

Дневник - 17.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама вчера одобри помош за сириската опозиција, со која би придонел во спречувањето на употребата или ширењето на хемиското оружје.

Советот за безбедност на ОН ќе расправа за Сирија

24 Вести - 17.09.2013

Дипломати од САД, Русија, Велика Британија, Франција и Кина вечерва во Њујорк ќе одржат средба посветена на предлог-резолуцијата со која Сирија ќе биде обврзана да се ослободи од своето хемиско ...

Бан Ки-мун: Инспектори на ОН ќе се вратат во Сирија

24 Вести - 17.09.2013

Инспектори на ОН наскоро ќе се вратат во Сирија, за да истражат наводен хемиски напад во предградие на Алепо, изјави генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун.

Вашингтон: Извештајот на ОН за Сирија ги зајакнува аргументите на САД

24 Вести - 17.09.2013

Извештајот на ОН, во кој се потврдува употребата на хемиско оружје во Сирија во нападот на 21 август, ги зајакнува аргументите на САД дека сирискиот режим е одговорен за нападот, објави Белата куќа.

Рајс: Извештајот на ОН за Сирија ги зајакнува аргументите на САД

Вест - 17.09.2013

Извештајот на ОН, во кој се потврдува употребата на хемиско оружје во Сирија во нападот на 21 август, ги зајакнува аргументите на САД дека сирискиот режим е одговорен за нападот, објави Белата куќа.

ОН пред многу непознати во Сирија

Deutsche Welle - 17.09.2013

И пред објавувањето на извештајот на ОН за Сирија немаше дилеми дека во земјата било употребено хемиско оружје. Но остануваат многу неодговорени прашања, вклучително и кој го употребил ...

Лавров: Русија и Франција се разминуваат во пристапот кон постигнување мир во Сирија

Нетпрес - 17.09.2013

Русија и Франција се обединети во тоа дека крајната цел треба да е воспоставувањето на мир во Сирија, но меѓу двете земји има разединувања за патиштата за постигнување на оваа цел, изјави рускиот ...

Поделени, светските сили разговараат за резолуцијата на ОН за Сирија

Глас на Америка - 17.09.2013

Русија против иницијативата на Франција, Британија и САД - да биде наведена можноста од употреба на сила. Русија и западните сили и натаму се поделени околу тоа кој е одговорен за нападот со хемиско ...

Сирија го обвинува западот дека ги поткопува мировните разговори

Макфакс - 17.09.2013

Сирија во вторникот ги обвини западните сили дека се обидуваат да ги поткопаат можностите за постигнување решение за 30-месечниот сириски судир преку преговори наметнувајќи предуслови за мировниот и ...

Парадокс: САД и Русија имаат најмногу хемиско оружје, а ќе спроведуваат контрола врз Сирија

МКД - 17.09.2013

Лидерите на Соединетите Американски Држави и Руската Федерација постигнаа договор за меѓународната контрола на хемиското оружје на сирискиот режим, но од друга страна, токму тие две земји поседуваат ...

Хемиско оружје имало – кој го употребил?!

Сител - 17.09.2013

Извештајот на ОН потврди дека во Сирија е употребен сарин, но не ја разреши дилемата кој го употребил смртоносниот нервен ...

Состанок на постојаните членки на Советот за безбедност за Сирија

Нетпрес - 17.09.2013

Дипломатите од САД, Русија, Велика Британија, Франција и Кина ќе се сретнат во Њујорк за да разговараат за предлог резолуцијата со која Сирија ќе биде обврзана да се ослободи од своето хемиско ...

Средба на петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН посветена на Сирија

Сител - 17.09.2013

Дипломати од САД, Русија, Велика Британија, Франција и Кина вечерва во Њујорк ќе одржат средба посветена на предлог-резолуцијата со која Сирија ќе биде обврзана да се ослободи од своето хемиско ...

Постојаната петорка на СБ на ОН ќе заседава за Сирија

Телеграф - 17.09.2013

Официјална Москва одбива да ја прифати резолуцијата на Советот за безбедност на ОН, што ја поддржаа САД, Франција и Велика Британија Дипломати од САД, Русија , Велика Британија, Франција и Кина ...

Ба Ки-мун: Инспектори на ОН наскоро ќе се вратат во Сирија

А1 On - 17.09.2013

Инспекторите на ОН наскоро ќе се вратат во Сирија, за да истражат наводен хемиски напад во предградие на Алепо, изјави генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун.

Рајс: Извештајот на ОН за Сирија ги зајакнува аргументите на САД

Сител - 17.09.2013

Извештајот на ОН, во кој се потврдува употребата на хемиско оружје во Сирија во нападот на 21 август, ги зајакнува аргументите на САД дека сирискиот режим е одговорен за нападот, објави Белата куќа.

Ба Ки-мун: Инспектори на ОН наскоро ќе се вратат во Сирија

МРТ - 17.09.2013

Инспекторите на ОН наскоро ќе се вратат во Сирија, за да истражат наводен хемиски напад во предградие на Алепо, изјави генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун.

Рајс: Извештајот на ОН за Сирија ги зајакнува аргументите на САД

МРТ - 17.09.2013

Извештајот на ОН, во кој се потврдува употребата на хемиско оружје во Сирија во нападот на 21 август, ги зајакнува аргументите на САД дека сирискиот режим е одговорен за нападот, објави Белата куќа.

Ба Ки-мун: Инспектори на ОН наскоро ќе се вратат во Сирија

Сител - 17.09.2013

Инспекторите на ОН наскоро ќе се вратат во Сирија, за да истражат наводен хемиски напад во предградие на Алепо, изјави генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун.

Фабиус:извештајот на ООН за хемиското оружје упатува на сирискиот режим

Р.С.Европа - 17.09.2013

Министерот за надворешни работи на Франција, Лоран Фабиус синоќа изјави дека извештајот на ООН за нападот со хемиско оружје во Сирија укажува на тоа дека зад него стои сирискиот режим.

Лавров и Фабиус ќе разговараат за резолуцијата на ООН за Сирија

Р.С.Европа - 17.09.2013

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров денеска во Москва ќе се сретне со неговиот француски колега, Лоран Фабиус, за да разговараат околу резолуцијата за Сирија.

Израел: Воената закана може да доведе до дипломатско решение во Сирија

Макфакс - 17.09.2013

Израелскиот министер за одбра Моше Јаалон изјави во понеделникот навечер дека руско-американскиот договор за ставање под меѓународен надзор и уништување на сириското хемиско оружје докажува дека ...

Ба Ки-мун: Инспектори на ОН ќе се вратат во Сирија

+инфо - 17.09.2013

Инспектори на ОН наскоро ќе се вратат во Сирија, за да истражат наводен хемиски напад во предградие на Алепо, изјави генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун.

Наредниве денови почнува уништувањето на хемиското оружје

+инфо - 17.09.2013

Програмата за уништување на хемиското оружје во Сирија ќе стратува во следниве неколку денови, соопшти Организацијата за забрана на хемиските оружја. Дамаск под вонредни околности се приклучи кон ...

Обама испраќа воена помош на сириската опозиција

А1 On - 17.09.2013

Американскиот претседател Барак Обама, одобри да се испрати воена помош на сириската опозиција за спречување на употреба или ширење на хемиското оружје.

Рајс: Извештајот на ОН за Сирија ги зајакнува аргументите на САД

А1 On - 17.09.2013

Извештајот на ОН, во кој се потврдува употребата на хемиско оружје во Сирија во нападот на 21 август, ги зајакнува аргументите на САД дека сирискиот режим е одговорен за нападот, објави Белата куќа.

ОН потврди, во Сирија е употребено хемиско оружје

Нетпрес - 17.09.2013

Обединетите Нации потврдија дека на во нападот на 21 август Сирија има употребено хемиско оружје, нервер гас сарин. Доцна синоќа во Њујорк беше презентиран извештајот од експертите во кој се наведува ...

Извештаите на ОН, САД, и В. Британија по прашањето за Сирија

Нова ТВ - 17.09.2013

Обединетите Нации преку Советот за безбедност го презентираше долго очекуваниот извештај за употреба на хемиско оружје на режимот на претседателот Башар ал Асад во Сирија.

Руско - француски разлики за Сирија

Р.С.Европа - 17.09.2013

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Русија ", има сериозна основа" да верува дека нападот со хемиско оружје, што се случи во близина на Дамаск минатиот месец, беше ...

Русија и Франција остануваат на различните ставови за Сирија

Макфакс - 17.09.2013

Русија има „сериозни причини" да верува дека хемискиот напад до 21-ви август во близина на сириската престолнина Дамаск била „провокација", изјави во вторникот рускиот министер за надворешни работи ...

Турција повика на „брзо и безусловно“ уништување на хемиско оружје на Сирија

Нетпрес - 17.09.2013

Министерството за надворешни работи на Турција повика на „брзо и безусловно“ ставање под меѓународна контрола на арсеналалот на хемиско оружје што го поседува Сирија и негово подоцнежно уништување, ...

САД и Русија се земјите со најмногу хемиско оружје во светот

А1 On - 17.09.2013

САД и Русија постигнаа договор околу меѓународниот надзор врз хемиското оружје на сирискиот режим, но од друга страна токму тие се двете земји кои поседуваат најмногу хемиско оружје во светот, јавува ...

Остануваат разликите на Москва и Париз во врска со Сирија

Inpress - 17.09.2013

Москва, 17. септември 2013 (ИНПРЕС) Русија има „сериозни причини“ да верува дека хемискиот напад од 21 август крај Дамаск бил „провокација“, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Москва и Париз со спротивставени мислења околу извршителот на хемискиот напад во Сирија

А1 On - 17.09.2013

Русија и натаму смета дека нападот со хемиско оружје на 21. август кај Дамаск претставува провокација на сириските бунтовници, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по денешната ...

Ба Ки-мун: Инспектори на ОН наскоро ќе се вратат во Сирија

Алфа - 17.09.2013

Инспекторите на ОН наскоро ќе се вратат во Сирија, за да истражат наводен хемиски напад во предградие на Алепо, изјави генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун.

Руско-aмериканската спогодба може да ја прекине сириската хемиска закана

Денешен - 17.09.2013

Руско-американската спогодба, склучена во текот на минатата недела, може да ја прекине заканата од хемискиот арсенал на Сирија, изјави американскиот претседател Барак Обама, цитиран од француските ...

Русија го повика Западот да не го обвинува сирискиот режим без докази за хемискиот напад

Бриф - 17.09.2013

Русија повторно ги критикуваше обидите на Западот одговорноста за хемискиот напад од 21 август крај Дамаск да му ја препише на сирискиот режим, оценувајќи ги како неумесни и несериозни, и притоа ...

Ба Ки-мун: Наскоро инспектори на ОН ќе се вратат во Сирија

Денешен - 17.09.2013

Инспекторите на ОН наскоро ќе се вратат во Сирија, за да истражат наводен хемиски напад во предградие на Алепо, изјави генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун.

Средба Лавров -Фабиус,тема резолуцијата за Сирија

Локално - 17.09.2013

Денеска во Москва,рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров ќе се сретне со неговиот француски колега, Лоран Фабиус, за да разговараат околу резолуцијата за Сирија.

САД и Русија се земјите со најмногу хемиско оружје во светот

Фактор - 17.09.2013

САД и Русија постигнаа договор околу меѓународниот надзор врз хемиското оружје на сирискиот режим, но од друга страна токму тие се двете земји кои поседуваат најмногу хемиско оружје во светот, јавува ...

Турција повика на "брзо и безусловно" уништување на хемиско оружје на Сирија

Точка - 17.09.2013

Министерството за надворешни работи на Турција повика на "брзо и безусловно" ставање под меѓународна контрола на арсеналот на хемиско оружје што го поседува Сирија и негово подоцнежно уништување, ...

Сега на потег е ОН

Локално - 17.09.2013

Резултатот од експертскиот извештај на ОН беше познат уште пред да биде објавен официјално: во Сирија се користи хемиско оружје и за тоа има докази. Што е следно? Уште во крајот на минатата недела ...

Дали навистина Асад ќе го предаде сето хемиско оружје?

Локално - 17.09.2013

„Државниот секретар на САД Џон Кери предизвика жестока дебата за воената интервенција во Сирија со еден привиден гаф за време на прес-конференција во Лондон.

ОН потврди, во Сирија е употребено хемиско оружје

Точка - 17.09.2013

Обединетите Нации потврдија дека на во нападот на 21 август Сирија има употребено хемиско оружје, нервер гас сарин. Доцна синоќа во Њујорк беше презентиран извештајот од експертите во кој се наведува ...

Бан Ки-мун: Инспектори на ОН наскоро ќе се вратат во Сирија

Бриф - 17.09.2013

Инспекторите на ОН наскоро ќе се вратат во Сирија, за да истражат наводен хемиски напад во предградие на Алепо, изјави генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун.

Сарин бил употребен во Дамаск, од кого - не се знае!

Вечер Прес - 17.09.2013

Најавено е уништувањето на хемиското оружје во Сирија да почне во следниве неколку дена, а тимот инспектори на ОН наскоро се враќаат во Сирија Руско-американската спогодба, склучена во текот на ...

САД и Русија се земјите кои поседуваат најмногу хемиско оружје во светот

Денешен - 17.09.2013

САД и Русија постигнаа договор околу меѓународниот надзор врз хемиското оружје на сирискиот режим, но од друга страна токму тие се двете земји кои поседуваат најмногу хемиско оружје во светот, јавува ...

Москва и Париз со спротивставени мислења околу хемискиот напад во Сирија

Денешен - 17.09.2013

Русија и натаму смета дека нападот со хемиско оружје на 21 август кај Дамаск претставува провокација на сириските бунтовници, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по денешната ...

ОН дефинитивно потврдија,во Сирија е употребен нервен отров сарин

Локално - 17.09.2013

Обединетите нации потврдија дека нервниот гас сарин бил употребен во нападот од 21 август годинава во Сирија. Во извештајот на експертите презентиран доцна синоќа во Њујорк се наведува дека постои ...

Лавров: Русија и Франција се разминуваат во пристапот кон постигнување мир во Сирија

Точка - 17.09.2013

Русија и Франција се обединети во тоа дека крајната цел треба да е воспоставувањето на мир во Сирија, но меѓу двете земји има разединувања за патиштата за постигнување на оваа цел, изјави рускиот ...

САД и Русија се земјите со најмногу хемиско оружје во светот

Бриф - 17.09.2013

САД и Русија постигнаа договор околу меѓународниот надзор врз хемиското оружје на сирискиот режим, но од друга страна токму тие се двете земји кои поседуваат најмногу хемиско оружје во светот, јавува ...

Москва и Париз со спротивставени мислења околу извршителот на хемискиот напад во Сирија

Бриф - 17.09.2013

Русија и натаму смета дека нападот со хемиско оружје на 21 август кај Дамаск претставува провокација на сириските бунтовници, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по денешната ...

Извештајот на ОН ја засилува позицијата на САД

Локално - 17.09.2013

Извештајот на ОН, во кој се потврдува употребата на хемиско оружје во Сирија во нападот на 21 август, ги зајакнува аргументите на САД дека сирискиот режим е одговорен за нападот, објави Белата куќа.

Средба на петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН посветена на Сирија

Бриф - 17.09.2013

Дипломати од САД, Русија, Велика Британија, Франција и Кина вечерва во Њујорк ќе одржат средба посветена на предлог-резолуцијата со која Сирија ќе биде обврзана да се ослободи од своето хемиско ...

Рајс: Извештајот на ОН за Сирија ги зајакнува аргументите на САД

Бриф - 17.09.2013

Извештајот на ОН, во кој се потврдува употребата на хемиско оружје во Сирија во нападот на 21 август, ги зајакнува аргументите на САД дека сирискиот режим е одговорен за нападот, објави Белата куќа.

Русија:Западот да не го обвинува сирискиот режим без докази за хемискиот напад

Н.Македонија - 17.09.2013

Русија повторно ги критикуваше обидите на Западот одговорноста за хемискиот напад од 21 август крај Дамаск да му ја препише на сирискиот режим, оценувајќи ги како неумесни и несериозни, и притоа ...

Рацете на САД врзани и за идни воени интервенции

Н.Македонија - 17.09.2013

Рускиот претседател Владимир Путин мајсторски одигра со ситуацијата во Сирија и прекина една американска политика што траеше повеќе од една деценија и најверојатно засекогаш фрли сенка врз давање ...

Петте постојани членки на СБ на ОН за Сирија

Н.Македонија - 17.09.2013

Дипломати од САД, Русија, Велика Британија, Франција и Кина вечерва во Њујорк ќе одржат средба посветена на предлог-резолуцијата со која Сирија ќе биде обврзана да се ослободи од своето хемиско ...

Сирија ја бара Карла дел Понте

Н.Македонија - 17.09.2013

Истражната комисија на Обединетите нации повела истрага за вкупно 14 пријавени напади со хемиско оружје во Сирија откако во 2011 година почна со контролата на кршењето на човековите права, изјави ...

Франција, САД и Британија бараат „силна“ резолуција против Сирија

Алсат-М - 16.09.2013

Три од петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации, Франција, САД и Велика Британија се заложија за силна и голема резолуција за Сирија.

Франција, Британија и сад бараат временска рамка за сириското оружје

Телма - 16.09.2013

Франција, Велика Британија и Соединетите американски држави бараат од Обединетите нации да усвојат резолуција која ќе содржи закана за сериозни последици доколку Сирија не го предаде арсеналот ...

Бан: Употребата на хемиско оружје во Сирија е воено злосторство

24 Вести - 16.09.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун денеска пред Советот за безбедност изјави дека употребата на хемиско оружје во Сирија претставува „воено злосторство“ и побара закана со санкции како поддршка на ...

Против Сирија со силна резолуција и со силна пропаганда

Дневник - 16.09.2013

Франција, Британија и САД се договориле вчера во Париз да побараат донесување „силна и јасна“ резолуција на ОН, која поставува прецизни и обврзувачки рокови за отстранување на хемиското оружје од ...

Сирија ја повика дел Понте да ги истражи хемиските напади

Телма - 16.09.2013

Истражната комисија на ОН покрена истрага за вкупно 14 пријавени напади со хемиско оружје во Сирија, откако во 2011 година започна набљудувањето на кршењето на човековите права, соопшти денеска ...

Обама: Руско-aмериканската спогодба може да ја прекине сириската хемиска закана

24 Вести - 16.09.2013

Руско-американската спогодба, склучена во текот на минатата недела, може да ја прекине заканата од хемискиот арсенал на Сирија, изјави американскиот претседател Барак Обама, цитиран од француските ...

Уништувањето на хемиското оружје во Сирија ќе почне во следниве неколку денови

Канал5 - 16.09.2013

Програмата за уништување на хемиското оружје во Сирија ќе стратува во следниве неколку денови, соопшти денеска Организацијата за забрана на хемиските оружја.

Бан Ки-мун го доби извештајот на инспекторите на ОН за хемискиот напад во Сирија

Канал5 - 16.09.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун го доби извештајот на инспекторите на светската организација за нападот со хемиско оружје во предградие на Дамаск на 21 август, објави неговиот портпарол Мартин ...

Бан го доби извештајот на инспекторите на ОН за хемискиот напад во Сирија

24 Вести - 16.09.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун го доби извештајот на инспекторите на светската организација за нападот со хемиско оружје во предградие на Дамаск на 21 август, објави неговиот портпарол Мартин ...

Бан го доби извештајот на инспекторите за хемискиот напад во Сирија

Алсат-М - 16.09.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун го доби извештајот на инспекторите на светската организација за нападот со хемиско оружје во предградие на Дамаск на 21 август, објави неговиот портпарол Мартин ...

Бан Ки - мун го доби извештајот на инспекторите за сирија

Телма - 16.09.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун го доби извештајот на инспекторите на светската организација за нападот со хемиско оружје во предградие на Дамаск на 21 август, објави неговиот портпарол Мартин ...

Западот бара брза подготовка на резолуција за Сирија

Утрински - 16.09.2013

По спогодбата меѓу САД и Русија за уништување на хемиското оружје на Сирија западните вето сили во ОН се залагаат брзо да се донесе резолуција во Советот за безбедност на ОН Францускиот претседател ...

Западот бара брза подготовка на резолуција за Сирија

Deutsche Welle - 16.09.2013

По спогодбата меѓу САД и Русија за уништување на хемиското оружје на Сирија западните вето сили во ОН се залагаат брзо да се донесе резолуција во Советот за безбедност на ...

САД, Британија и Франција со ново предупредување до Сирија

Канал5 - 16.09.2013

САД, Британија и Франција ја предупредија Сирија дека ќе претрпи сериозни последици ако не го испочитува договорот за хемиско разоружување, постигнат пред два дена во Женева.

Се врши истрага за употреба на хемиско оружје во 14 случаи

Deutsche Welle - 16.09.2013

Комисијата на ОН за човекови права денеска (16.09) во Женева соопшти дека се врши истрага за 14 случаи во кои наводно е употребено хемиско оружје во ...

Доказите се цврсти: Имало напад со хемиско оружје

Вест - 16.09.2013

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ (АП) - Инспекторите на ОН соопштија дека има јасни и убедливи докази дека било употребено хемиско оружје во значително големо количество во нападот што се случи минатиот месец во ...

Сирија ја повика Карла дел Понте да ги истражува хемиските напади

24 Вести - 16.09.2013

Истражната комисија на ОН покрена истрага за вкупно 14 пријавени напади со хемиско оружје во Сирија, откако во 2011 година започна набљудувањето на кршењето на човековите права, соопшти денеска ...

ОН: Има докази дека кај Дамаск бил употребен сарин

Deutsche Welle - 16.09.2013

Според проценките на инспекторите на ОН, во нападот на 21 август кај Дамаск, бил употребен нервниот гас сарин, јави агенцијата ...

ОН нашле убедливи докази за употреба на хемиско оружје сарин во Сирија

Макфакс - 16.09.2013

Експертскиот тим на Обединетите нации кој ја испитуваше употребата на хемиско оружје во Сирија, принашол убедливи докази за негова употреба, пишува Associated Press во понеделникот, додека Reuters ...

Сирија ја покани Карла дел Понте

+инфо - 16.09.2013

Сирија ја повика Карла дел Понте , која е дел од истражната комисија на Обединетите Нации за хемиско оружје, лично да ја посети земјата. Претседателот на Комисијата Пауло Пињеро, соопшти дека ...

Извештајот за употреба на хемиско оружје во Сирија пред ОН

Нова ТВ - 16.09.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун денеска во Советот за безбедност ќе го презентира многу очекуваниот извештај за употреба на хемиско оружје во Сирија.

Експертите на ОН потврдија дека на 21-ви август кај Дамаск бил употребен сарин

Макфакс - 16.09.2013

Извештајот на експертите на Обединетите нации за хемиско оружје, потврдува дека на 21-ви август крај сириската престолнина Дамаск бил употребен гасот сарин, се наведува во документот објавен во ...

Бан го доби извештајот на инспекторите на ОН за хемискиот напад во Сирија

МРТ - 16.09.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун го доби извештајот на инспекторите на светската организација за нападот со хемиско оружје во предградие на Дамаск на 21 август, објави неговиот портпарол Мартин ...

Фрацускиот претседател се залага за Резолуција на ООН за Сирија

Сител - 16.09.2013

Францускиот претседател Франсоа Оланд, синоќа во интервју за приватниот тв канал ТФ1 се обиде да им ја објасни на Французите неговата позиција за Сирија, еден ден по американско-рускиот договор за ...

ОН: Ракетите со хемиско оружје кај Дамаск може да се фабрички но и преправани

Макфакс - 16.09.2013

Инспекторите на Обединетите нации кои го истражуваа местото на хемискиот напад од 21-ви август во предградието Гута на сириската престолнина Дамакс, дошле до заклучок дека проектилите со кои бил ...

Уништувањето на хемиското оружје во Сирија ќе почене во следниве неколку денови

Сител - 16.09.2013

Програмата за уништување на хемиското оружје во Сирија ќе стратува во следниве неколку денови, соопшти денеска Организацијата за забрана на хемиските оружја.

Фрацускиот претседател се залага за Резолуција на ООН за Сирија

МРТ - 16.09.2013

Францускиот претседател Франсоа Оланд, синоќа во интервју за приватниот тв канал ТФ1 се обиде да им ја објасни на Французите неговата позиција за Сирија, еден ден по американско-рускиот договор за ...

Русија делумно ќе плати за уништувањето на сириското хемиско оружје

Руска реч - 16.09.2013

Русија делумно ќе го плати уништувањето на сириското хемиско оружје, но не на своја територија. Русија и САД постигнаа историски напредок за сириското прашање: во саботата во Женева министерот за ...

Генералниот секретар на ОН го доби извештајот за хемискиот напад во Сирија

Курир - 16.09.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун го доби извештајот на инспекторите на светската организација за нападот со хемиско оружје во предградие на Дамаск на 21 август, објави неговиот портпарол Мартин ...

Франција бара резолуција на ОН за Сирија до крајот на седмицава

Кајгана - 16.09.2013

Францускиот претседател Франсоа Оланд повика до крајот на седмицава да се изгласа резолуција во Обединетите нации за Сирија, која ќе содржи и закана со казнена акција.

Бан го доби извештајот на инспекторите на ОН за хемискиот напад во Сирија

Сител - 16.09.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун го доби извештајот на инспекторите на светската организација за нападот со хемиско оружје во предградие на Дамаск на 21 август, објави неговиот портпарол Мартин ...

Франција, САД и Британија бараат „силна“ резолуција на ОН за Сирија

А1 On - 16.09.2013

Трите „западни“ постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации се заложија за „силна и голема“ резолуција на ОН за Сирија, со прецизно ограничени рокови и барања до режимот на Башар ...

Извештај на ОН за хемискиот напад во Сирија

+инфо - 16.09.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун го доби извештајот на инспекторите на светската организација за нападот со хемиско оружје во предградие на Дамаск на 21 август, објави неговиот портпарол Мартин ...

Сирија ќе ја почитува одлуката на ОН

Кајгана - 16.09.2013

Сирија ќе го спроведе планот за кој во саботата во Женева се согласија Русија и САД, за отстранување на нејзиното хемиско оружје кога ќе го усвојат Обединетите нации, и веќе започнала да го составува ...

Лавров: Притисоците врз Сирија може да ги уништат мировните напори

А1 On - 16.09.2013

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, оцени дека мировните напори во врска со Сирија може да бидат загрозени од новиот притисок од САД, Франција и Британија за воведување „остра“ резолуција на ...