TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Екс советникот на Црвенковски наместо со факти со навреди го брани кабинетот на поранешниот претседател за аферата ...

Канал5 - 03.04.2011

Основачот на Пристоп MK и советникот на екс претседателот Црвенковски, Зоран Иванов, наместо да ги објасни документите, се обиде да го избрише напишаното од претседателскиот кабинет за малверзациите ...

Зоран Иванов „плука“, а не негира

Курир - 03.04.2011

Зоран Иванов, своевремено советник во Кабинетот на поранешниот претседател Бранко Црвенковски, денес испрати писмена реакција во врска со случајот Надеж 2, во кој беше инволвирана агенцијата Пристоп ...

Реакција на Зоран Иванов на пишувањата за надеж 1 и 2

Сител - 03.04.2011

Аферата Надеж и нејините 2 дела предизвикуваат голема нервоза во кабинетот на екс претседателот Бранко Црвенковски. Првиот дел каде со 340 илјади евра од буџетот се финансираше стратегија на ...

Освен СОРОС , новинарите лојални на СДСМ по екстра цени плаќани и од Кабинетот на Црвенковски

Вечер Прес - 03.04.2011

СДСМ ја отру јавноста и го осуди на затворска казна Војо Михајловски, тогашен директор на ФЗОМ, за набавка на мауси за компјутери по цена од 100 евра.

Македонија - Црвенковски премиер и на сонце и во сенка

Време - 02.04.2011

Ана Анастасовска Најголемата опозициска партија СДСМ наголемо се подготвува за претстојниот конгрес, кој, според наши сознанија, би се одржал кон крајот на април, односно пред официјалниот почеток на ...

300 000 евра сомнително потрошени за организација на самитот во Охрид

Канал5 - 02.04.2011

Од потрошените 530 илјади евра за организирање на самитот во Oхрид дури 300 илјади се однесувале на сомнителни ставки . Освен 100 -те илјади за пенкала и други канцелериски материјали ,40 илјади евра ...

Став - Изнудена храброст

Време - 02.04.2011

Јове Кекеновски Притиснат од недостаток на време, колумнава ја пишувам в кола, на пат за Охрид, каде што претпладне треба да учествувам во комисија за одбрана на докторска дисертација, а попладне да ...

Кој ќе атакува на фотелјата на Груевски?

Утрински - 02.04.2011

Дали СДСМ ќе биде првата партија во Македонија што ќе објави влада во сенка и тоа пред самиот почеток на изборната трка? Одговорот ќе мора да се почека до втората половина на месецов, најверојатно до ...

Името само ќе асистира во кампањата

Утрински - 02.04.2011

Како да се стигне до гласот на неговото величество гласачот - е главното прашање што ги преокупира двајцата конкуренти за кабинетот на „Илинденска“, сегашниот премиер Никола Груевски и шефот на ...

Фирмата која го организираше Самитот на Црвенковски, затајувала данок

МРТ - 02.04.2011

Марија Котовска Кривични пријави за даночно затајување во 2008 ма година добиле основачите на Пристоп МК, компанијата чии наводни услуги екс претседателот Црвенковски ги користеше на претседателскиот ...

Надеж 2: Лојални новинари во функција на СДСМ

Сител - 02.04.2011

Анализата на документите од огранизацијата на Охридскиот самит за која граѓаните платија над половина милион евра, постојано дава нелогични податоци.

Надеж 2: Зоран Иванов го криел учеството на Пристоп

Курир - 02.04.2011

Аферата Надеж 2 завзема се поголем замав. Од анализата на документацијата која ја добивме на увид според законот за информации од јавен карактер, коруптивниот скандал направен од страна на Кабинетот ...

Надеж 2 станува потешка и покоруптивна афера од предходната

МРТ - 02.04.2011

Марија Котовска Фирмата Пристоп МК потпишала договор со кабинетот на екс претседателот Бранко Црвенковски за организирање на охридскиот самит 21 ден пред да биде донесена одлуката за избор на ...

Надеж 2 - Што крие тендерската документација?

Н.Македонија - 02.04.2011

Тоа што двете понудени „комуникациски стратегии“ за претседателскиот самит се целосно идентични не е единствениот невообичаен детаљ во документите за овој настан.

Премиерот ги засука ракавите за двобој

Утрински - 01.04.2011

Форма без суштина, е коментарот на премиерот Никола Груевски за вчерашното интервју на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, на А1 телевизија.

Што го премисли Бранко Црвенковски?

Утрински - 01.04.2011

Објавата на Црвенковски дека најголемата опозициска партија е подготвена да излезе на избори без условувања, а премиерот е тој што треба да го соопшти датумот на нивното одржување, предизвика ...

Изборите како драма

Утрински - 01.04.2011

Неочекуваниот пресврт во политичкиот колосеум што ја обележа средината на оваа недела не значи и „хепиенд“ на изборната драма насловена „политичка криза“, со која подолго од два месеца се забавуваше ...

„Курир“: Во „Надеж 2“ има корупција

Дневник - 01.04.2011

Фрапантни податоци и факти за судир на интереси и за финансиски малверзации од страна на потписниците на договорот чиј предмет бил организација на охридскиот самит на претседатели, а поврзани со ...

Груевски ги одби и веќе прифатените барања на Црвенковски

Дневник - 01.04.2011

Иванов: Учеството е добро за демократијата Одлуката на СДСМ да не ги бојкотира изборите вчера ја поздрави и претседателот на државата, Ѓорге Иванов.

Избори со многу возбуда и адреналин

Утрински - 01.04.2011

Бескрупулозни напади, ниски удари, валкана кампања и инциденти. Такви се очекувањата кај политичките посматрачи во пресрет на новите вонредни парламентарни избори најавени за 5 јуни.

Црвенковски ја фаворизирал агенцијата „Пристоп МК“

Форум - 01.04.2011

Освен понудата со цените за одредени општи ставки, агенцијата „Пристоп МК“ не доставила ниту една копија или оригинал фактура, како ниту сметка за направените трошоци за едноиполдневниот самит во ...

Кутија за (не) завршени проекти на Црвенковски

Курир - 01.04.2011

Унијата на Млади Сили на ВМРО-ДПМНЕ, по повод 1-ви април, денот на шегата, постави кутија на улица Македонија, во која граѓаните ќе можат да ги напишат сите реализирани проекти на лидерот на СДСМ ...

ВМРО-ДПМНЕ - Денеска го прославуваме денот на Бранко Црвенковски, денот на лагата

Inpress - 01.04.2011

Скопје, 1. април 2011 (ИНПРЕС) Денеска сакаме да го прославиме денот на Бранко Црвенковски, денот на лагата. Поставивме кутија за граѓаните да можат да ги напишат сите започнати и завршени проекти на ...

Унија на млади на ВМРО-ДПМНЕ: 1 април е ден на Бранко Црвенковски

Нетпрес - 01.04.2011

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ денеска го прославуваше 1.април, Денот на шегата, на пародичен начин нарекувајќи го денот на Бранко Црвенковски.

Надеж 2 потешка од Надеж 1

Курир - 01.04.2011

Курир продолжи со истражувањето на аферата Надеж 2 и притоа анализирајќи ја документацијата добиена според законот за информации од јавен карактер, дојде до фрапантни докази, според кои со сигурност ...

Надеж 2: Пристоп избран пред да почне постапката за јавни набавки

Сител - 01.04.2011

Организацијата на Охридскиот самит за која граѓаните платија над половина милион евра, компанијата Пристоп ја добила уште пред да почне постапката за јавни набавки.

Нема да има вонредни избори!?

Сител - 01.04.2011

Толку од планот за избори. Груевски се повлекува. Предвремени избори во Македонија нема да има. Дознаваме дека за ваквата одлука на премиерот во СДСМ веќе се слави.

Најтешко беше да го довлечкаме Бранко на избори, сега е готов!

Вечер Прес - 01.04.2011

Сизифовски тешка работа беше да го донесеме лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски на избори. Сега народот треба да одлучи дали сака транзициска или реформска Македонија, изјави премиерот и лидер ...

"Пристоп МК" незаконски бил избран за Самитот во Охрид

Вечер Прес - 01.04.2011

Дека "Пристоп МК" е избрана уште многу пред да биде распишан огласот покажува и извештајот кој бил испратен до претседателскиот кабинет.

Се острат забите за непочнати избори

Н.Македонија - 01.04.2011

Црвенковски му се закани на Груевски: „Да не си помислил да украдеш ниту едно ливче, оти ни Тунис ни Египет нема да те соберат!“.

ВМРО-ДПМНЕ: Денеска се слави денот на Бранко Црвенковски, Денот на лагата

eReporter - 01.04.2011

Денеска сакаме да го прославиме денот на Бранко Црвенковски, денот на лагата. Поставивме кутија за граѓаните да можат да ги напишат сите започнати и завршени проекти на Бранко Црвенковски.

Предизборни обвинувања

А1 - 31.03.2011

Наместо да го почитува мотото, „Баталете политика, засадете дрвца“, премиерот не одолеа на нарачаните прашања. Во негов стил го оценуваше, стилот на Црвенковски на вчерашното интервју на А1 ...

ЛДП бара програми од Груевски и од Црвенковски

Утрински - 31.03.2011

КУМАНОВО - „Последните шест месеци државата е заложник на јалови разговори на Никола Груевски и на Бранко Црвенковски во кои никаде го нема граѓанинот, работникот, пензионерот, сиромаштијата, ...

Црвенковски и Груевски на 5 јуни во изборен ринг

Утрински - 31.03.2011

Премиерот Никола Груевски вчера ја прифати фрлена изборна ракавица од лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, и соопшти дека предвремените избори би можеле да се одржат на 5 јуни.

Груевски:Интервјуто на Црвенковски - форма без суштина

Алсат-М - 31.03.2011

Премиерот Никола Груевски вчерашното интервју на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во вестите на А1 го оцени како форма без суштина.

Стартува предизборието

Алсат-М - 31.03.2011

Само еден ден по предлогот за предвремените парламентарни избори, изборната кампања речиси започна. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска реагираше на изјавите на неговиот противник ...

Откриени документи од „Надеж 2“

Канал5 - 31.03.2011

Сопругот на генералниот секретар на кабинетот на екс претседателот Црвенковски дал препорака неговата сопруга да ја ангажира фирмата „Пристоп мк“ која за организација на едноиполдневен Самит во Охрид ...

Груевски за настапот на Црвенковски на А1: Плукање, клевети и закани, наместо програма

Канал5 - 31.03.2011

Премиерот Никола Груевски вчерашното интервју на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во вестите на А1 го оцени како форма без суштина.

Груевски: „Црвенковски има програма на Плукање, навреди, закани...“

Телма - 31.03.2011

Премиерот Никола Груевски денеска, откако учествуваше во акцијата за пошумување на земјата, во изјава за новинарите, во најголем дел го коментираше вчерашното интервју на лидерот на СДСМ Бранко ...

Груевски: Не си убедлив Бранко!

Вест - 31.03.2011

Груевски тврди дека Црвенковски бил принуден да оди на избори бидејќи власта му ги исполнила сите услови, меѓународната јавност ја осудила политиката на бојкот, а останатите опозициски партии се ...

Црвенковски: Груевски, ќе те победиме!

Вест - 31.03.2011

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски вчера се согласи на безусловно распишување предвремени избори, оти не сака на премиерот Никола Груевски да му дозволи да оди на избори без опозиција.

Влада во сенка на СДСМ

Утрински - 31.03.2011

СДСМ непромислено најави дека во погоден момент ќе излезе во јавноста со своја влада во сенка. Се чини дека тоа требаше да биде одговор на прашањата: со каква кадровска понуда ќе излезе СДСМ пред ...

„Надеж 2“ или лажна афера?

Утрински - 31.03.2011

Кабинетот на поранешниот претседател Бранко Црвенковски, наводно, исплатил сума од над 530.000 евра на приватната фирма за комуникациски менаџмент „Пристоп МК“, за организација на Охридскиот самит на ...

Иванов: Институциите да постапат за „Надеж“

Курир - 31.03.2011

Претседателот на Република Македонија , Ѓорге Иванов порача дека за случајот „Надеж“ надлежните институции треба да постапат согласно своите овластувања.

Груевски: Ќе ги исполниме сите барања од ОБСЕ

Форум - 31.03.2011

Ќе ги исполниме сите барања и препораки на ОБСЕ, изјави премиеротГруевски, запрашан околу тоа дали ќе ги исполнат барањата што опозицијата ги застапуваше до вчерашната најава дека ќе учествуваат на ...

Груевски: Напади, клевети, закани, наместо програма, форма без суштина - тоа е стилот на Црвенковски

Сител - 31.03.2011

Премиерот Никола Груевски вчерашното интервју на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во вестите на А1 го оцени како форма без суштина.

Среќна нова 1994!

Форум - 31.03.2011

Предвремени избори Груевски в раце има меч со две острици. Избори со бојкот на опозицијата повеќе водат од еден тунел во друг, отколку на прав пат Само прашање на време е кога премиерот Груевски ќе ...

Груевски не го исполнува ветеното

Алфа - 31.03.2011

Груевски го погази дадениот збор и нема да ги исполни барањата што и ги вети на опозицијата на двете последни лидерски средби кај шефот на државата, под услов таа да учествува на изборите.

Груевски: Напади, клевети, закани е стилот на Црвенковски

Кирилица - 31.03.2011

Премиерот Никола Груевски вчерашното интервју на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во вестите на А1 го оцени како форма без суштина - Плукање, напади, клевети, закани, низок стил на речник како да ...

Груевски: Сизифовски тешка работа да се донесе Црвенковски на избори

Сител - 31.03.2011

Сизифовски тешка работа беше да се донесе лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски на избори, изјави вечерва на партиска трибина во скопската Општина Карпош премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

Конкретни докази против Црвенковски и „Пристоп МК“

Кирилица - 31.03.2011

Нови податоци и факти за корупциски скандал поврзан со Кабинетот на поранешниот претседател Бранко Црвенковски, во кој 530.000 евра биле исплатени на приватна фирма за комуникациски менаџмент ...

Груевски: Ќе ги исполниме сите барања од ОБСЕ

Кајгана - 31.03.2011

Ќе ги исполниме сите барања и препораки на ОБСЕ, изјави премиерот Никола Груевски, запрашан околу тоа дали ќе ги исполнат барањата што опозицијата ги застапуваше до вчерашната најава дека ќе ...

Груевски: На 5 јуни народот ќе каже дали е за реформска или транзициска Македонија

Курир - 31.03.2011

Сизифовски тешка работа беше да се донесе лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски на избори, изјави вечерва на партиска трибина во скопската Општина Карпош премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

Треба ли да паднеме во несвест што Црвенковски одлучи да оди на избори

МРТ - 31.03.2011

Откако достави до нас десетици и десетици барања и со тоа постави десетици и десетици услови за одржување на избори, откако сите услови и барања му ги прифативме и се во фаза на спроведување, денеска ...

„Курир“: Надеж 2 со конкретни докази

Сител - 31.03.2011

Нови податоци и факти за корупциски скандал поврзан со Кабинетот на поранешниот претседател Бранко Црвенковски, во кој 530.000 евра биле исплатени на приватна фирма за комуникациски менаџмент ...

„Надеж 2“ со конкретни докази

Курир - 31.03.2011

Македонската јавност денеска сеуште ја бранува објавата за новиот корупциски скандал од страна на Кабинетот на поранешниот претседател Бранко Црвенковски, во кој 530.000 евра биле исплатени на ...

Груевски: Црвенковски како да живее во 90-те

Курир - 31.03.2011

Премиерот на Република Македонија, Никола Груевски денеска засади дрвце во Парк шумата „Водно“ во рамките од акцијата „Ден на дрвото“.

Груевски: Црвенковски како да живее во 90-те

Нетпрес - 31.03.2011

Премиерот Никола Груевски вчерашното интервју на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во вестите на А1 го оцени како форма без суштина.

Груевски: Црвенковски сеуште живее во деведесетите

Press24 - 31.03.2011

Според премиерот, Црвенковски најавува програма без суштина и покрај тоа што не ги исполнил ветувањата кои во минатото им ги дал на граѓаните Црвенковски се заканува и плука како да живее во ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со меѓусебни обвинувања за политичка некултура

Форум - 31.03.2011

Како форма без суштина, со употреба на уличен речник премиерот Никола Груевски го окарактеризира вчерашниот настап на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски на една од националните телевизии Според ...

Лебедовото езеро на Бранко тежи половина милион евра

Вечер Прес - 31.03.2011

Татко и син си правеле бизнис со државни пари. Бизнисот за организација на Самитот во Охрид го добила фирмата на портпаролот на Црвенковски, неговиот син и словенечкиот спинер Дејан Верчиќ ...

Црвенковски живее во деведесеттите

Вечер Прес - 31.03.2011

Според Груевски лидерот на социјалдемократите знае само да навредува и да се заканува и да изнесува лаги и клевети, без притоа да понуди конкретна програма Плукање, напади, клевети, закани, низок ...

Избори на петти јуни со СДСМ

Н.Македонија - 31.03.2011

Избори на петти јуни со СДСМ Конечно се договорија - им требаа само 116 дена Изборите да се одржат на петти јуни, ќе предложи ВМРО-ДПМНЕ до Собранието.

Црвенковски му платил половина милион евра на „Пристоп МК“

Н.Македонија - 31.03.2011

Поради роднинските врски меѓу член на претседателскиот кабинет со еден од основачите на агенцијата произлегуваат сомневања за можно постоење на судир на интереси и евентуално присуство на корупција, ...

Го знам стилот на Црвенковски

Идивиди - 31.03.2011

Скопје, 31 март 2011 (МИА) - Премиерот Никола Груевски вчерашното интервју на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во вестите на А1 го оцени како форма без суштина.

Предвремени избори на 5. јуни

А1 - 30.03.2011

По низа неуспешни лидерски средби и преговори за терминот и условите за одржување на предвремените избори Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ го обзнани 5. јуни и како термин за изборно соочување.

Груевски ја прифати фрлената ракавица на Црвенковски

А1 - 30.03.2011

Предвремените избори ќе се одржат на 5 јуни - премиерот Груевски ја прифати денеска фрлената ракавица на лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски, кој побара од Груевски сам да одреди кога сака ...

Црвенковски: СДСМ оди на избори

Канал5 - 30.03.2011

СДСМ нема да ги бојкотира предвремените парламентарни избори. Оваа одлука на најголемата опозициска партија ја соопшти нејзиниот претседател Бранко Црвенковски на денешната прес конференција.

Груевски:Избори на 5 јуни

Канал5 - 30.03.2011

5 јуни е датумот на кој ќе се одржат предвремените парламентарни избори. Согласно Уставот и законите и предвидената динамика ВМРО-ДПМНЕ до Собранието ќе предложи предвремените парламентарни избори да ...

Нетпрес: кабинетот на екс претседателот Црвенковски платил 530 илјади евра за дводневен самит во Охрид

Канал5 - 30.03.2011

За самит кој траел нецели 48 часа кабинетот на екс претседател Црвенковски платил над 530 илјади евра на фирмата „Пристоп МК“.

„Надеж 2“ - нов случај поврзан со Црвенковски?

Телма - 30.03.2011

Кабинетот на поранешниот претседател Бранко Црвенковски, исплатил сума од над 530.000 евра на приватната фирма за комуникациски менаџмент „Пристоп МК“, за организација на Охридскиот самит на ...

Црвенковски: „одиме на избори“

Телма - 30.03.2011

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска даде изјава во која најави дека СДСМ ќе учествува на предвремените парламентарни избори.

Избори на 5 јуни

Алсат-М - 30.03.2011

Македонија оди на избори, на 5 јуни – предложи премиерот Груевски предложи тоа да биде на 5 јуни, откако претходно лидерот на опозицискиот СДСМ Бранко Црвенковски соопшти дека ги повлекува сите ...

СДСМ се откажа од условите и ќе оди на избори

Deutsche Welle - 30.03.2011

Најголемата опозициска партија во Македонија се откажа од барањата со кои условуваше учество на следните парламентарни избори.

СДСМ ќе учествува на предвремените избори

Утрински - 30.03.2011

СДСМ ќе учествува на предвремените парламентарни избори, објави лидерот на партијата Бранко Црвенковски кој рече дека од денеска опозициската партија веќе нема никакви барања.

Груевски: „избори на 5 јуни“

Телма - 30.03.2011

ВМРО-ДПМНЕ согласно Уставот и законите и согласно предвидената динамика и рокови, ќе предложи до Собранието на Република Македонија предвремените парламентарнин избори да се одржат на 5 јуни 2011 ...

Груевски не сака избори на Духовден!

Утрински - 30.03.2011

Изјавата на премиерот Никола Груевски дека утре - 31 март е најпожелниот ден за распуштање на Собранието и распишување избори, прозвучи некако збунувачки.

Игра со нерви меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

Дневник - 30.03.2011

Продолжува војната со нерви меѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски. И во двата политички табора владее вистински молк, иако поминаа повеќе од два дена откако ...

СДСМ ќе учествува на парламентарните избори, се откажува од барањата

Алсат-М - 30.03.2011

Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски официјално се изјасни дека СДСМ ќе учествува на престојните предвремени парламентарни избори.

Груевски предлага избори на 5 јуни

Утрински - 30.03.2011

ВМРО-ДПМНЕ согласно Уставот и законите и согласно предвидената динамика и рокови, ќе предложи до Собранието на Република Македонија предвремените парламентарни избори да се одржат на 5 јуни 2011 ...

Груевски предложи: 5 јуни ден за избори

Deutsche Welle - 30.03.2011

По најавата на опозициската СДСМ за откажување од барањата со кои го условуваше одржувањето на предвремените избори, премиерот и лидер на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски одговори со предлог- ...

Црвенковски: Условите ги повлекуваме, одиме на избори

Курир - 30.03.2011

Социјал демократскиот сојуз, нема повеќе барања и нема да се врати во Парламентот, истакна Бранко Црвенковски на денешната прес конференција. -Кажете го денот на избори и ние сме тука.

СДСМ дефнитивно оди на избори

Алфа - 30.03.2011

СДСМ дефнитивно оди на избори. Лидерот Црвенковски објави дека партијата ќе учествува на предвремените избори. Црвенковски го обвини премирот Груевски дека не сака фер и демократски избори, дека сака ...

СДСМ ги повлекува барањата и оди на избори

Кирилица - 30.03.2011

СДСМ ќе учествува на предвремените парламентарни избори, објави лидерот на партијата Бранко Црвенковски кој рече дека од денеска опозициската партија веќе нема никакви барања - Во Парламентот не се ...

СДСМ оди на избори без услови

Press24 - 30.03.2011

Лидерот Бранко Црвенковски денес напладне најави дека ќе излезе на избори без никакви услови и го повика Груевски само да избере датум „Господине Груевски само одберете го датумот и ние сме ...

Атак врз новинската агенција Нетпрес

Курир - 30.03.2011

Новинската интернет агенција Нетпрес денеска беше жртва на интернет напади, односно интернет платформата на агенцијата е турната и веб страната не функционира веќе неколку часови.

Реакција на Пристоп МК за информацијата на Нетпрес

Курир - 30.03.2011

Пристоп МК ги отфрла како паушални и тенденциозни наводите објавени во денешниот напис на скопската интернет аганција Нет прес, а во кој стои дека Кабинетот на поранешниот претседател Бранко ...

Нетпрес нападнат од хакери

Press24 - 30.03.2011

Агенцијата Нетпрес информира дека нивниот сајт е нападнат од хакери. Се сомневаат дека причина е текстот со наслов Надеж 2 кој го објавија утрово.

Изборите на 5-ти јуни

Форум - 30.03.2011

Премиерот Никола Груевски попладнево соопшти дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 5 јуни „Јас, ама и ти Бранкио, знаеме дека граѓаните на овие избори ќе одберат напредок, наместо ...

Избори на 5ти јуни

Press24 - 30.03.2011

Груевски го соопшти датумот за предвремените парламентарни избори откако денеска и Црвенковски прифати избори без никакви дополнителни услови.

СДСМ ги повлече сите барања и најави учество на предвремени избори

Р.С.Европа - 30.03.2011

СДСМ ќе учествува на предвремените парламентарни избори, објави лидерот на партијата Бранко Црвенковски кој рече дека од денеска опозициската партија веќе нема никакви барања.

СДСМ прифати избори

Р.С.Европа - 30.03.2011

СДСМ ги повлече сите свои услови и соопшти дека прифаќа избори. Нема да дозволиме Груевски да не натера на бојкот, изјави Црвенковски. Во СДСМ одлучија - одат на избори.

Надеж 2: Црвенковски исплатил сума од над 530.000 евра на Пристоп МК

Сител - 30.03.2011

Кабинетот на поранешниот претседател, Бранко Црвенковски, исплатил сума од над 530.000 евра на приватната фирма за комуникациски менаџмент “Пристоп МК“, за организација на Охридскиот самит на ...

СДСМ се откажа од барањата, ќе учествува на избори

Кајгана - 30.03.2011

СДСМ се откажа од барањата, а партискиот лидер Бранко Црвенковски најави учество на следните парламентарни избори. Но, како што вели Црвенковски, партијата не се враќа во Собранието.

Црвенковски преку „Надеж 2“ исцицал над 530.000 државни евра за „Пристоп МК“

МРТ - 30.03.2011

Кабинетот на поранешниот претседател Бранко Црвенковски, исплатил сума од над 530.000 евра на приватната фирма за комуникациски менаџмент „Пристоп МК“, за организација на Охридскиот самит на ...

Груевски: Избори на 5-ти јуни

Курир - 30.03.2011

Согласно уставот и законите, согласно условите кои се исполнети, ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи до Собранието на Република Македонија, предвременитре избори да се одржат на 5-ти јуни 2011 година.

ВМРО-ДПМНЕ - Ќе предложиме изборите да се одржат на 5-ти јуни

Inpress - 30.03.2011

Скопје, 30. март 2011 (ИНПРЕС) Откако достави до нас десетици и десетици барања и со тоа постави десетици и десетици услови за одржување на избори, откако сите услови и барања му ги прифативме и се ...

Груевски: Избори на 5 јуни

Кајгана - 30.03.2011

Премиерот Никола Груевски денеска информираше дека согласно Уставот и законите и согласно предвидената динамика и рокови, ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи до Собранието, парламентарните избори да се се одржат ...

СДСМ се откажа од барањата, ќе учествуваат на избори

Форум - 30.03.2011

СДСМ се откажа од барањата со кои условуваше учество на следните парламентарни избори, а партискиот лидер Бранко Црвенковски најави учество на следните парламентарни избори Но, како што вели Бранко ...

Избори на петти јуни

Алфа - 30.03.2011

Петти јуни е датумот кога Македонија ќе излезе да гласа. Никола Груевски ја одбра првата недела од шестиот месец годинава, откако ја прифати фрлената ракавица од Бранко Црвенковски да определи датум ...

Избори на 5 јуни

Р.С.Европа - 30.03.2011

СДСМ не се враќа во парламентот, но прифаќа избори. Груевски предлага изборите да се одржат на 5 јуни На одделните прес конференци на лидерите на двете најголеми политички партии Груевски и ...

Црвенковски исцицал над 530.000 државни евра за „Пристоп МК“

Кирилица - 30.03.2011

Кабинетот на поранешниот претседател Бранко Црвенковски, исплатил сума од над 530.000 евра на приватната фирма за комуникациски менаџмент „Пристоп МК“, за организација на Охридскиот самит на ...

СДСМ ги повлекува сите барања и ќе учествува на изборите

МРТ - 30.03.2011

СДСМ ќе учествува на предвремените парламентарни избори, објави лидерот на партијата Бранко Црвенковски кој рече дека од денеска опозициската партија веќе нема никакви барања.

Нетпрес, по објавувањето на аферата „Надеж 2“, нападнат од хакери

Сител - 30.03.2011

По објавувањето на аферата „Надеж 2“ на веб страницата на агенцијата Нетпрес, порталот е нападнат од хакери и не може да се користи.

Црвенковски: Ако има и едно фалсификувано ливче и Тунис и Египет ќе му бидат тесни на Груевски

Press24 - 30.03.2011

Лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски во гостувањето во вестите на А1 најави предизборна програма во која клучна тема ќе биде економијата. "Една фабрика чини колку 5 музеи.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ предлага избори на 5 јуни

Сител - 30.03.2011

Согласно Уставот и законите и предвидената динамика ВМРО-ДПМНЕ до Собранието ќе предложи предвремените парламентарни избoри да се одржат на 5 јуни, соопшти денеска на прес-конференција премиерот и ...

Груевски: Предлагаме избори на 5 јуни

Кирилица - 30.03.2011

Согласно Уставот и законите и предвидената динамика ВМРО-ДПМНЕ до Собранието ќе предложи предвремените парламентарни избори да се одржат на 5 јуни, соопшти денеска на прес-конференција премиерот и ...

ВМРО-ДПМНЕ предложи избори на 5 јуни

Р.С.Европа - 30.03.2011

Согласно Уставот и законите и предвидената динамика ВМРО-ДПМНЕ до Собранието ќе предложи предвремените парламентарни изброи да се одржат на 5 јуни, соопшти денеска на прес-конференција премиерот и ...

Црвенковски платил над половина милион евра за организација на Охридскиот самит

Inpress - 30.03.2011

Скопје, 30. март 2011 (ИНПРЕС) Кабинетот на поранешниот претседател, Бранко Црвенковски, исплатил сума од над 530.000 евра на приватната фирма за комуникациски менаџмент Пристоп МК.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ предлага избори на 5 јуни

Алфа - 30.03.2011

Согласно Уставот и законите и предвидената динамика ВМРО-ДПМНЕ до Собранието ќе предложи предвремените парламентарни изброи да се одржат на 5 јуни, соопшти денеска на прес-конференција премиерот и ...

Пристоп МК - Информацијата е паушална и тенденциозна

Inpress - 30.03.2011

Скопје, 30. март 2011 (ИНПРЕС) Пристоп МК ги отфрла како паушални и тенденциозни наводите објавени во денешниот напис на скопската интернет аганција Нет прес, а во кој стои дека Кабинетот на ...

Црвенковски преку “Надеж 2“ исцицал над 530.000 државни евра за “Пристоп МК“

Нетпрес - 30.03.2011

Кабинетот на поранешниот претседател, Бранко Црвенковски, исплатил сума од над 530.000 евра на приватната фирма за комуникациски менаџмент “Пристоп МК“, за организација на Охридскиот самит на ...

Црвенковски имал и втора „Надеж“

Курир - 30.03.2011

530.000 евра исплатил Кабинетот на поранешниот претседател, Бранко Црвенковски на приватната фирма за комуникациски менаџмент “Пристоп МК“, за организација на Охридскиот самит на претседатели, кој ...

Груевски: Избори на 5 јуни

Форум - 30.03.2011

Премиерот Никола Груевски денеска информираше дека согласно Уставот и законите и согласно предвидената динамика и рокови, ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи до Собранието, парламентарните избори да се се одржат ...

Груевски: Избори на 5 јуни

МРТ - 30.03.2011

Премиерот Никола Груевски попладнево соопшти дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 5 јуни. Јас, ама и ти Бранкио, знаеме дека граѓаните на овие избори ќе одберат напредок, наместѕо ...

СДСМ ги повлекува сите барања и ќе учествува на изборите

Сител - 30.03.2011

СДСМ ќе учествува на предвремените парламентарни избори, објави лидерот на партијата Бранко Црвенковски кој рече дека од денеска опозициската партија веќе нема никакви барања.

Црвенковски најави избори и побегна од новинарите

Нетпрес - 30.03.2011

Одиме на избори, немаме повеќе никакви барања и нема да се вратимe во парламентот. Слободно нека распишат избори, кога сакаат.

Груевски - Не си убедлив Бранко, изборите ќе се одржат на 5 јуни!

Inpress - 30.03.2011

Скопје, 30. март 2011 (ИНПРЕС) Бранко Црвенковски чекаше да остане сам за да прифати да оди на избори. Го напуштаат коалиционите партнери кои самостојно одат на избори додека тој ја манипулираше ...

Избори на петти јуни

Вечер Прес - 30.03.2011

Откако се живо стави во ризик и откако и домашната и меѓународната јавност го осудија целосно, а неговите луѓе во партијата и неговите коалициски партнери почнаа сами да се подготвуваат за настап на ...

Бранко на приватна фирма и платил 530 000 евра за Самитот во Охрид?!

Вечер Прес - 30.03.2011

Според агенцијата Нетпрес, која ги објави информациите, на фирмата за комуникациски менаџмент "Пристоп МК" и биле исплатени 530.000 евра за организација на Самитот на претседатели во 2008 година во ...

Груевски: Избори на 5 јуни

Точка - 30.03.2011

Премиерот Никола Груевски попладнево соопшти дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 5 јуни. Јас, ама и ти Бранкио, знаеме дека граѓаните на овие избори ќе одберат напредок, наместѕо ...

СДСМ се откажа од барањата, ќе учествуваат на избори

Точка - 30.03.2011

СДСМ се откажа од барањата со кои условуваше учество на следните парламентарни избори, а партискиот лидер Бранко Црвенковски најави учество на следните парламентарни избори.

Одиме на избори веднаш

Идивиди - 30.03.2011

Скопје, 30 март 2011 (МИА) - СДСМ ќе учествува на предвремените парламентарни избори, објави лидерот на партијата Бранко Црвенковски кој рече дека од денеска опозициската партија веќе нема никакви ...

Црвенковски: Одиме на избори!

eReporter - 30.03.2011

Никола Груевски дефинитивно не сака фер и демократски избори. Никола Груевски сака избори без опозиција и прави се да ја натера опозицијата на бојкот.

ВМРО-ДПМНЕ предлага избори на 5 јуни

Идивиди - 30.03.2011

Скопје, 30 март 2011 (МИА) - Согласно Уставот и законите и предвидената динамика ВМРО-ДПМНЕ до Собранието ќе предложи предвремените парламентарни изброи да се одржат на 5 јуни, соопшти денеска на ...

Груевски: Треба ли да паднеме во несвест што Црвенковски одлучи да оди на избори

eReporter - 30.03.2011

Откако достави до нас десетици и десетици барања и со тоа постави десетици и десетици услови за одржување на избори, откако сите услови и барања му ги прифативме и се во фаза на спроведување, денеска ...

На избори ќе се оди од инает!

Утрински - 29.03.2011

Македонија цели два месеца е во сериозна политичка криза - откако лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, објави бојкот на Собранието. И оттогаш се зборува само за предвремени избори.

Само Бранко го знае премиерот во сенка?

Утрински - 29.03.2011

Ако социјалдемократите не ги обезбедат бараните услови за фер и демократски предвремени избори, многу поблиску се до бојкот отколку до враќање во Собранието и учество во изборната трка.

И Груевски и Црвенковски играат тврдо

Дневник - 29.03.2011

СДСМ чека премиерот Никола Груевски да ги прифати барањата за гаранции дека во предизборниот период Управата за јавни приходи нема да ги блокира медиумите на Велија Рамковски.

Ќе одат ли социјалдемократите на избори или не?

Сител - 29.03.2011

Кавадаречкиот бизнисмен Илија Гечев, сопственик на компанијата за градежни материјали ИГМ е новото име кое се споменува како адут на Црвенковски за позицијата Премиер.

Бранко се мисли кого да го изгори - Шекеринска или Гечев

Вечер Прес - 29.03.2011

Неофицијално, свесен дека ќе ги изгуби изборите, Црвенковски барал жртва за кандидат за премиер. Кавадаречкиот бизнисмен бил по мерка на лидерот на СДСМ и за него веќе и се консултирал со ...

ВМРО-ДПМНЕ веќе крои пратенички листи

Утрински - 28.03.2011

Додека помалите политички партии веќе кројат кандидатски листи за пратеници, водечките партиски лидери Груевски и Црвенковски се претворија во главни актери на сапуницата наречена предвремени избори.

Македонија - Груевски не го прифати условот на Црвенковски

Време - 28.03.2011

Премиерот Никола Груевски вчера и официјално ги одби мерките што ги предложи лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, за фер и за демократски избори, кои би се одржале на 26 јуни.

Груевски не ги прифати „уцените“ на Црвенковски, бојкотот на изборите се поизвесен

Inpress - 28.03.2011

Скопје, 28. март 2011 (ИНПРЕС) Премиерот на Република Македонија и лидерот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вчера порача дека се комплетно неприфатливи барањата со кои лидерот на СДСМ ...