TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија ја прекина испораката на јаглен во Украина

Р.С.Европа - 27.11.2015

Украинскиот министер за енергија Володимир Демчишин изјави денеска пред Парламентот дека Русија започнала со рестрикција на испораката на јаглен во земјата откако Кремљ се закани дека ќе го казни Киев за прекинот на електрична енергија во Крим.

Руското запирање на гасот за Украина нема да ја загрози Македонија

Дневник - 26.11.2015

Руското запирање на испораките на природен гас за Украина нема да влијае на Македонија бидејќи се очекува транзитот на гасот низ украинскиот гасовод кон европските земји да продолжи да се одвива нормално, сметаат познавачите.

Владата на Украина забрани увоз на руски гас

Lider - 26.11.2015

Украинската влада одлучи да ѝ забрани на државната енергетска компанија „Нафтогас на Украина“ да купува руски гас, изјави премиерот на Украина Арсениј Јацењук. Директорот за развој на „Нафтогас на Украина“ Јуриј Витренко изјави дека украинската ...

Русија ја прекина испораката на гас за Украина

Дневник - 25.11.2015

Русија во средата ја прекина испораката на гас за Украина бидејќи Kиев не го платил навреме гасот, што создава голема опасност од проблеми при испораките на руски гас во Европа, објави компанијата „Газпром“.

Русија го секна гасот за Украина, за Македонија нема последици

Утрински - 25.11.2015

Неможноста на украинските власти да продолжат да купуваат гас, би можело да предизвика ризик во снабдувањето на останатиот дел од Европа Руската компанија за нафта и гас „Газпром“ ја запре испораката на гас за Украина, откако владата во Киев не го ...

Русија ја запре испораката на гас за Украина

А1 On - 25.11.2015

Руската компанија за нафта и гас „Газпром“ ја запре денеска испораката на гас за Украина, откако владата во Киев не го уплати авансот за продолжување на испораката, како што е тоа договорено.

Русија ја запре испораката на гас за Украина

Репортер - 25.11.2015

Руската компанија за нафта и гас „Газпром“ ја запре денеска испораката на гас за Украина, откако владата во Киев не го уплати авансот за продолжување на испораката, како што е тоа договорено.

Русија ја прекина испораката на гас за Украина

Макфакс - 25.11.2015

Русија во среда ја прекина испораката на гас за Украина бидејќи Киев не го платил на време гасот, што создава ‘голема опасност’ од проблеми при испораките на руски гас во Европа, објави компанијата Газпром.

Русија го запре гасот

Press24 - 25.11.2015

Руската компанија за нафта и гас „Газпром“ ја запре денеска испораката на гас за Украина, откако владата во Киев не го уплати авансот за продолжување на испораката, како што е тоа договорено.

Владата на Украина забрани увоз на руски гас

Руска реч - 25.11.2015

Украинската влада одлучи да ѝ забрани на државната енергетска компанија „Нафтогас на Украина“ да купува руски гас, изјави премиерот на Украина Арсениј ...

Русија го прекина снабдувањето со гас на Украина

МКД - 25.11.2015

Рускиот енергетски гигант Газпром ги прекина испораките гас на Украина, изјави директорот на руската државна компанија Алексеј Милер, додавајќи дека последната пратка била испорачана денес во 10 часот претпладне.

Русија ја стопираше испораката на гас за Украина

Кајгана - 25.11.2015

Русија во среда ја прекина испораката на гас за Украина бидејќи Киев не го платил на време гасот, што создава „голема опасност" од проблеми при испораките на руски гас во Европа, објави компанијата Газпром.

Русија ја прекина испораката на гас за Украина

Нетпрес - 25.11.2015

Русија ја прекина испораката на гас за Украина. Тие ќе продолжат откако украинската компанија „Нафтогас“ однапред ќе ги плати следните количини. Утрово „Нафтогас Украина“ ги добила однапред платените количини руски гас, но нема направено нови ...

Русија ја запре испораката на гас за Украина

+инфо - 25.11.2015

Руската компанија за нафта и гас „Газпром“ ја запре денеска испораката на гас за Украина, откако владата во Киев не го уплати авансот за продолжување на испораката, како што е тоа договорено.

Русија ја запре испораката на гас за Украина

Сител - 25.11.2015

Руската компанија за нафта и гас „Газпром“ ја запре денеска испораката на гас за Украина, откако владата во Киев не го уплати авансот за продолжување на испораката, како што е тоа договорено.

Русија ја прекина испораката на гас за Украина

Република - 25.11.2015

Испораките на руски гас за Украина се прекинати. Тие ќе продолжат откако украинската компанија „Нафтогас“ однапред ќе ги плати следните количини. Утрово „Нафтогас Украина“ ги добила однапред платените количини руски гас, но нема направено нови ...

Русија ја запре испораката на гас за Украина

Денешен - 25.11.2015

Руската компанија за нафта и гас „Газпром“ ја запре денеска испораката на гас за Украина, откако владата во Киев не го уплати авансот за продолжување на испораката, како што е тоа договорено.

Русија ја прекина испораката на гас за Украина

Вечер Прес - 25.11.2015

Испораките на руски гас за Украина се прекинати. Тие ќе продолжат откако украинската компанија „Нафтогас" однапред ќе ги плати следните количини. Утрово „Нафтогас Украина" ги добила однапред платените количини руски гас, но нема направено нови ...

„Газпром“ ја запре испораката на гас за Украина

Република - 25.11.2015

Руската компанија за нафта и гас „Газпром“ ја запре денеска испораката на гас за Украина, откако владата во Киев не го уплати авансот за продолжување на испораката, како што е тоа договорено.

Русија ги прекина испораките на гас за Украина

Фактор - 25.11.2015

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ ја прекина испораката на гас за Украина. Причината е дека Киев не успеал да обезбеди аконтации за уште сино гориво. Шефот на компанијата Алексеј Милер изјавил дека од 7 часот по Гринич украинската „Нафтогас“ веќе ...

Русија ја запре испораката на гас за Украина

Lider - 25.11.2015

Руската компанија за нафта и гас „Газпром“ ја запре денеска испораката на гас за Украина, откако владата во Киев не го уплати авансот за продолжување на испораката, како што е тоа договорено.

Русија ја прекина испораката на гас за Украина

Денар - 25.11.2015

Русија денес ја прекина испораката на гас за Украина бидејќи Киев не го платил на време гасот, што создава ‘голема опасност’ од проблеми при испораките на руски гас во Европа, објави компанијата Газпром.

Русија ја прекинува испораката на гас во Украина

Алсат-М - 24.11.2015

Рускиот министер за енергија Александар Новак изјави денеска дека неговата земја ќе ја прекине испораката на гас во Украина доколку Киев не плаќа однапред и можеби ќе ја суспендира испораката на јаглен поради прекинот на струја на Крим.

Русија ја прекинува испораката на гас во Украина

Р.С.Европа - 24.11.2015

Рускиот министер за енергија Александар Новак изјави денеска дека неговата земја ќе ја прекине испораката на гас во Украина доколку Киев не плаќа однапред и можеби ќе ја суспендира испораката на јаглен поради прекинот на струја на Крим.

Русија се закани со прекин на испораките на гас за Украина поради долгови

Макфакс - 24.11.2015

Рускиот министер за енергетика Александар Новак рече дека Русија ќе ги прекине испораките со гаса за Украина во скоро време поради неплатени испорачани количина од овој енергент, јавија руските медиуми. Русија и Украина постигнаа на 26.

Новак: Испораката на руски гас за Украина престанува за ден-два

Руска реч - 24.11.2015

Украина не уплати аванс за рускиот гас и во моментов зема многу малку гас, изјави министерот за енергетика на РФ Алексеј ...

Русите ја стегаат славината: прекинува испораката на гас за Украина поради неплатени сметки

МКД - 24.11.2015

Русија денес или утре ќе ги сопре испораките на гас на Украина поради неплатени сметки, изјави денес рускиот министер за енергетика Александар Новак. Русија пред помалку од две недели ги обнови испораките на гас за Киев, откако двете земји потпишаа ...

Русија денес или утре запира со доток на гас за Украина

Република - 24.11.2015

Русија денес или утре, ќе престане со доставувањето на природен гас за Украина. – Ова е наметната одлука, затоа што украинската страна не платила за испораките на гас, изјави рускиот министер за енергетика, Александар Новак, цитиран од „Ројтерс“.

Русија го затвора вентилот за гас кон Украина

Република - 24.11.2015

Русија денеска или утре ќе ја прекине доставата на природен гас за Украина заради неплатени сметки, изјави рускиот министер за енергетика Александар Новак. Пред помалку од два месеци Москва ги обнови испораките кон Киев, откако двете земји потпишаа ...

Ќе има експанзија на испораката на руски гас

Вечер Прес - 24.11.2015

Претседателот на Русија, Владимир Путин најави експанзија на руските испораки на гас на глобалниот пазар. Тој наведува дека Русија планира тројно да ја зголеми продажбата на течен природен гас во светот и да ја прошири соработката во испораката на ...

Путин најавува експанзија на рускиот гас

Lider - 24.11.2015

Претседателот на Русија, Владимир Путин најави експанзија на руските испораки на гас на глобалниот пазар. Тој наведува дека Русија планира тројно да ја зголеми продажбата на течен природен гас во светот и да ја прошири соработката во испораката на ...

Русија се закани со прекин на испораките на гас за Украина поради долгови

Денар - 24.11.2015

Рускиот министер за енергетика Александар Новак рече дека Русија ќе ги прекине испораките со гас за Украина во скоро време поради неплатени испорачани количина од овој енергент, јавија руските медиуми.