TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Маневски: Не постои забрана за коментирање на одлуките на Уставниот суд

А1 - 17.01.2010

Нема никаква забрана која вели дека одлуките на Уставниот суд не може да се коментираат. Но, одлуките мораат да се извршуваат, вели министерот за правда Михајло Маневски во интервју за Радио Слободна Европа.

Маневски: Одлуките на Уставниот суд мора да се извршуваат

Алсат-М - 17.01.2010

Михајло Маневски: Одлуките на Уставниот суд можат да се коментираат, но мора да се извршуваат Во јавноста се пласира една идеја дека одлуките на Уставниот суд не се коментираат.

Има ли притисок врз уставните судии?

Канал5 - 17.01.2010

Има ли притисок врз уставните судии и дали навистина Владата подготвува измени на Уставот, министерот Михајло Маневски, гостува во Канал ...

Маневски: Одлуките на Уставниот суд мора да се извршуваат, но нема забрана да се коментираат

Алфа - 17.01.2010

Во јавноста се пласира една идеја дека одлуките на Уставниот суд не се коментираат. Мислам дека тоа не е точно, затоа што нема одлука на ниеден орган, па и на Уставниот суд, кои не може да бидат коментирани од научната и стручната јавност, ...

Маневски: Не постои забрана за коментирање на одлуките на Уставниот суд

Форум - 17.01.2010

Нема никаква забрана која вели дека одлуките на Уставниот суд не може да се коментираат. Но, одлуките мораат да се извршуваат, вели министерот за правда Михајло Маневски во интервју за Радио Слободна Европа „Нема одлука на ниеден орган, па ...

Не постои забрана за коментирање на одлуките на Уставниот суд

МРТ - 17.01.2010

Нема никаква забрана која вели дека одлуките на Уставниот суд не може да се коментираат. Но, одлуките мораат да се извршуваат, вели министерот за правда Михајло Маневски во интервју за Радио Слободна Европа.

Михајло Маневски, министер за правда

Р.С.Европа - 17.01.2010

Мислам дека нема одлука на ниту еден орган, па и одлуките на Уставниот суд, којшто неможат да бидат коментирани од научната, од стручната јавност, па и од граѓаните затоа што сепак со одлуките на Уставниот суд се допираат правата и ...

Маневски: Одлуките на Уставниот суд мора да се извршуваат

Сител - 17.01.2010

Во јавноста се пласира една идеја дека одлуките на Уставниот суд не се коментираат. Мислам дека тоа не е точно, затоа што нема одлука на ниеден орган, па и на Уставниот суд, кои не може да бидат коментирани од научната и стручната јавност, ...

Маневски: Не постои забрана за коментирање на одлуките на Уставниот суд

Макфакс - 17.01.2010

Нема никаква забрана која вели дека одлуките на Уставниот суд не може да се коментираат. Но, одлуките мораат да се извршуваат, вели министерот за правда Михајло Маневски во интервју за Радио Слободна Европа.

Маневски: Одлуките на Уставниот суд мора да се извршуваат

Нетпрес - 17.01.2010

Во јавноста се пласира една идеја дека одлуките на Уставниот суд не се коментираат. Мислам дека тоа не е точно, затоа што нема одлука на ниеден орган, па и на Уставниот суд, кои не може да бидат коментирани од научната и стручната јавност, ...

Најавува ли Маневски контрола врз Уставниот Суд?

Алфа - 17.01.2010

Наспроти резултатите од анкетата, која ОБСЕ ја спроведе меѓу македонските судии, а во која речиси половината од нив се пожалиле дека во носењето пресуди им се мешаат од Владата полицијата и партиите, министерот за правда не знае што се ...

Одлуките на Уставниот суд мора да се извршуваат, но нема забрана да се коментираат

Вечер Прес - 17.01.2010

Во јавноста се пласира една идеја дека одлуките на Уставниот суд не се коментираат. Мислам дека тоа не е точно, затоа што нема одлуки на ниеден орган, па и на Уставниот суд, кои не може да бидат коментирани од научната и стручната јавност, ...

Полицајци против судии

Форум - 16.01.2010

Полициски права или политички игри На протестите пред Уставниот суд според пресметките на крим-техниката на МВР имаше точно 540 полицајци. Но набргу, наместо за полициски права, Уставниот суд стана цел на политичката битка за негова ...

Уставниот над Уставот

Форум - 16.01.2010

Зошто страв од промени? Македонија веќе промени речиси половина од Уставот, па така промените во делот на составот, надлежностите или работата на Уставниот суд нема да биде ниту нешто страшно, ниту нешто невидено.

Фуере: Ослабнува довербата во Уставниот суд

А1 - 15.01.2010

Притисоците врз Уставниот суд денеска во интервју за А1 остро ги критикуваше евроамбасадорот Ерван Фуере. Коментарите на ВМРО, односно на власта генерално, го оценува Уставниот суд дека е тирикиран од страна на СДСМ и практично, СДСМ врати ...

Власта нема намера да ги одзема ингеренциите на Уставниот суд

МРТ - 15.01.2010

Не е точно дека владата има намера да одзема ингеренции од Уставниот суд, напротив ќе стори се што може да помогне во зајакнување на капацитетите на Уставниот суд.

Дневен печат: притисок врз Уставниот суд

Р.С.Европа - 15.01.2010

Медиумите деновиве ја пренесоа изјавата на премиерот Груевски дека Уставниот суд е „партиски диригиран“. Некои од нив им отстапија простор и на реакциите од политичари и експерти.

Владата нема да менува ингеренции на Уставен - ќе ги зајакнува капацитетите понатаму

Канал5 - 14.01.2010

Владата нема намера да менува ингеренции на Уставниот суд – планирано е зајакнување на капацитетите во иднина – премиерот Груевски ги коментираше најавите на Бучковски дека власта се подготвува за ограничување на тоа кој може да поднесе ...

Власта нема намера да ги одзема ингеренциите на Уставниот суд

Макфакс - 14.01.2010

Не е точно дека владата има намера да одзема ингеренции од Уставниот суд, напротив ќе стори се што може да помогне во зајакнување на капацитетите на Уставниот суд.

Владата без намера да ги земе ингеренциите на Уставен суд

Нетпрес - 14.01.2010

Владата нема намера да му ги одзема ингеренциите на Уставниот суд, рече денеска премиерот Никола Груевски, додавајќи дека напротив, Владата ќе стори се за да го зајакне капацитетот на највисока судска инстанца.

Власта нема намера да ги одзема надлежностите на Уставниот суд

Форум - 14.01.2010

Не е точно дека владата има намера да одзема ингеренции од Уставниот суд, напротив ќе стори се што може да помогне во зајакнување на капацитетите на Уставниот суд (Фото: Андон ДАВЧЕВ, ФОРУМ) Ова во четвртокот го изјави македонскиот премиер ...

Груевски: Нема да одземаме ингеренции на Уставниот суд

Вечер Прес - 14.01.2010

Владата нема намера да одзема ингеренции од Уставниот суд, тврди премиерот Никола Груевски. Тој вели: "Напротив, владата ќе стори се што може да помогне во зајакнување на капацитетите на Уставниот суд".

Нема да се менува Уставот

Н.Македонија - 14.01.2010

Нема да има измени во Уставот во однос на Уставниот суд, вели претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, по сомневањата на опозицијата дека власта сака да направи промени за да не им паѓаат законите на овој суд - Ги почитувам одлуките ...

СДСМ: Груевски ја сака и судската власт

А1 - 13.01.2010

Никола Груевски сака апсолутна власт. Лидерот на СДСМ обвинува дека премиерот врши притисок надвор од сите демократски норми за да го стави под своја контрола и уставниот суд и народната банка.

Нема коментар од власта и од Груевски по вчерашните тврдења од Уставниот суд за влијанија

Канал5 - 13.01.2010

Нема коментар од власта и од Груевски по вчерашните тврдења од Уставниот суд за влијанија – Премиерот денеска дозволи само две прашања и замина.

Владата во сезона на лов

Утрински - 13.01.2010

И министерот за правда Михаило Маневски свитка табак да тужи. Но, тој нема да поведе постапка пред некој од основните судови во државата, туку поднесе иницијатива за утврдување на одговорност на судијката од Апелацискиот суд, Виолета Дума, ...

Ќе му пресуди ли власта на Уставниот суд

Утрински - 13.01.2010

Ќе резултира ли канонадата напади од владејачката партија врз Уставниот суд со драконски мерки за дисциплинирање на врвната државна институција која ги штити уставноста и законитоста? Токму такви намери препознаваат одредени политички ...

Андов: Проблемот е во Владата, не во Уставниот суд

Дневник - 13.01.2010

Проблемот со законите што не го минуваат тестот на уставноста премиерот треба да го бара во својата влада, а не во Уставниот суд, изјави вчера Стојан Андов од ЛП како реакција на нападите и квалификациите што претседателот на Владата, ...

Поента - Напад со тешко оружје

Време - 13.01.2010

Јасминка Догова Дефинитивно, во аналите на државата Македонија ќе остане запишано дека во 2009 година и почетокот на 2010 година премиерот Никола Груевски и неговите министри си дозволија бескрупулозно да ја изложат на притисоци и на ...

Македонија - Многу утнувања во легислативниот „бум“

Време - 13.01.2010

Жанета Ќосе Одговорноста за оспорената уставност на педесетина закони во текот на минатата година, судската власт им ја префрли на другите две власти, Владата и Собранието.

Македонија - Владата не смее да му суди на Уставниот суд!

Време - 13.01.2010

Јасминка Догова Недозволиви се политички притисоци што власта, на досега невиден начин, ги врши врз Уставниот суд, кој е натпартиски орган. Неговите одлуки само се извршуваат и нема орган што може да ги измени, за нив не се коментира ниту, ...

Политиката ја тресе стабилноста на Уставниот суд

Канал5 - 13.01.2010

Политиката ја тресе стабилноста на уставниот суд – Некој од внатре му асистира на премиерот, го информира и го советува – скандалозни тврдења од високи извори во Уставниот суд за Канал 5.

Вељановски: нема измени на Уставот за Уставниот суд

Кирилица - 13.01.2010

Уставниот суд укина многу одредби и закони кои беа донесени во последнот период, но Вељановски смета дека не се работи за несериозен пристапи на пратениците во донесувањето на законите Претседателот на Собранието Трајко Вељановски ...

Собранието нема да се меша во работата на Уставниот суд

Сител - 13.01.2010

Нема да има измени и дополнувања во Уставот, во делот на ингеренциите на Уставниот суд, порача од денешниот брифинг со новинарите и претседателот на парламентот Трајко Вељановски.

Вељановски го демантираше Бучковски

Вечер Прес - 13.01.2010

Вељановски не ја коментира работата на судот, но вели дека можеби е незадоволен од некои одлуки што ги донел Уставниот суд, бидејќи првенствено како правник, читајќи ги нивните образложенија, забележал дека во нив е влезена и политика Нема ...

Македонија - Полицајците протестираа за пензиите

Време - 12.01.2010

Околу 400 полицајци вчера протестираа пред зградата на Уставниот суд незадоволни од одлуката со која се оневозможува нивното предвремено пензионирање.

Македонија - Власта јуриша на Уставниот суд

Време - 12.01.2010

Јасминка Догова Владата на премиерот Никола Груевски тајно подготвувала законски измени со кои би се укинало правото на поединци да поднесуваат претставки до Уставниот суд за преиспитување на уставноста на законите и на други акти.

Полицајците протестираа пред Уставен суд

Утрински - 12.01.2010

„Не сме ни на небо ни на земја откако ни кажаа дека не можеме да одиме во пензија. Повеќето од нас ја имаат облечено униформата на 15 години и од училишната клупа веднаш излеговме на улица.

Владата подготвува уставни измени за Уставен суд?

Утрински - 12.01.2010

Опозицијата тврди Владата подготвува уставни измени со кои ќе се ограничи можноста за поднесување иницијативи пред Уставен суд. Поранешниот премиер, пратеникот од СДСМ Владо Бучковски, има сознанија дека Владата наскоро во Собранието ќе ...

Премиерот не го признава овој суд

Дневник - 12.01.2010

Ниеден ученик никогаш не добил единица и ниеден студент не паднал на испит затоа што не знаел. Јасно, тоа се случува само затоа што „ги мрази професорот“.

Уставниот на суд

Дневник - 12.01.2010

Не одлуките на Уставниот суд, туку изјавите на премиерот се катастрофа за демократијата, оценуваат претставници на правната мисла и практика, кои поради можноста од политички квалификации не сакаат да им се објавува името.

Став - Уставните судии го кршат уставот

Време - 12.01.2010

Панче Докузов Повод да ја напишам оваа колумна претставува склучениот договор на трети декември, 2001 година, помеѓу стечајниот управник на ТП „Илинден“- Виница во стечај, Ратко Гошев, како нарачател на правни услуги и д-р Трендафил ...

Андов: Премиерот да ги преслуша министрите, а не да се лути на Уставниот суд

Форум - 12.01.2010

Премиерот Никола Груевски да си ги провери министрите во Владата и квалитетот на нивната работа наместо да се грижи за работата на Уставниот суд, порачува пратеникот Стојан Андов „На премиерот не му е и не може да му биде централен проблем ...

Експертите по нападите на Премиерот до Уставниот Суд

Алфа - 12.01.2010

Никаде во правните земји ниту се видело ниту се чуло Премиер да ја напаѓа работата на Уставниот Суд.Реагираат експертите за судство по некулкуте жестоки напади на Груевски до уставните судии.Поранешната судијка Маргарита Цаца Николовска ...

Опозицијата тврди дека се готват уставни измени, власта демантира

Кирилица - 12.01.2010

Опозицијата денеска обвини дека Владата подготвува измени поврзани со субјектите кои ќе имаат право да поднесат иницијатива пред Уставниот суд, додека министерот за правда Михајло Маневски изјави дека нема такви информации Пратеникот Владо ...

Полицајците протестираа пред Уставен

МРТ - 12.01.2010

Достоинствени во професијата и достојни за пензија, судии не дозволувајте да ве возат политичарите. Со овие пораки испишани на транспарентни 100-ина полицајци пред Уставниот суд во понеделник го изразија својот револт поради времената ...

Протест на македонскиот полициски синдикат

А1 - 11.01.2010

Транспаренти и извици за сопренето пензионирање на вработените во МВР. По протестите за веронауката и екстерното оценување и полицајците со своите аргументи дојдоа пред Уставниот суд.

Експертите против притисок врз Уставниот суд

BBC - 11.01.2010

Со вчерашната изјава на Премиерот Груевски дека Уставниот суд во Македонија носи одлуки под партиски влијанија, тој ја деградира улогата на оваа институција смета дел од експертската јавност.

Владата ќе поднесе иницијатива за измени во Уставот

А1 - 11.01.2010

Владата ќе поднесе иницијатива за измени во Уставот, со кој ќе се обиде да ја скрати можноста секој граѓанин да може да поднесе претставка до Уставниот суд - обелоденува опозиционерот Владо Бучковски.

Уставниот суд бара да го остават на мира да работи

Канал5 - 11.01.2010

Уставниот суд реагира со соопштение во кое велат дека постапиле според уставот и нема да дозволат влијание. Тргнувајќи од зачестените реакции за привремената мерка за законот за внатрешни работи , како и од квалификациите за политичко ...

Уставен суд - Уставот пред се

Телма - 11.01.2010

Уставниот суд денеска преку соопштение реагира на, како што се наведува, зачестените реакции во врска со решението на Судот за поведување постапка за оценување на уставноста на членот 162 од Законот за внатрешните работи и на изречената ...

Реакции на изјавата на Груевски за Уставниот суд

Алсат-М - 11.01.2010

Серија реакции по вчерашната изјава на премиерот во која тој рече дека две третини од судиите во Уставниот суд се диригирани од СДСМ и дека се додека е тоа така ќе имало протести и штети.

Вмровскиот проект ги јаде државните институции

Утрински - 11.01.2010

Тоа може да се случи само во Македонија: една институција да распне друга институција! Врвната извршна институција - Влада си зеде за право да ја масакрира врвната институција за заштита на уставноста и законитоста - Уставен суд! ...

Груевски повторно се нафрли на Уставниот суд

Утрински - 11.01.2010

Премиерот Никола Груевски вчера повторно се нафрли врз Уставниот суд и го критикуваше дека е инструмент на СДСМ. Овој пат повод за нападот на Груевски кон дел од уставните судии беше најавениот протест на полицискиот синдикат.

Полицајци протестираа пред Уставниот суд

Телма - 11.01.2010

За поддршка на одредбите од член 162 од Законот за внатрешни работи, согласно кој околу 940 службени лица од МВР треба да заминат во пензија и за заштита на полициската професија и еснаф, денеска Македонскиот полициски синдикат одржа собир ...

Пари - Спас за старите дивоградби?

Време - 11.01.2010

Елена Костовска Експертската јавност во земјава е убедена дека одредбата за конфискација на дивоградбите ќе падне на Уставен суд зашто го повредува уставно гарантираното право на сопственост и има ретроактивно дејство.

Протест на полицискиот синдикат

Алсат-М - 11.01.2010

За поддршка на одредбите од член 162 од Законот за внатрешни работи, согласно кој околу 940 службени лица од МВР треба да заминат во пензија и за заштита на полициската професија и еснаф, денеска Македонскиот полициски синдикат одржа собир ...

Протестираа полицајци пред Уставниот суд

Канал5 - 11.01.2010

Неколку стотици полицајци од една страна, наспроти нив други десетмина да го одржуваат редот. Протестираше полицискиот синдикат пред Уставниот суд- поради одлуката на највисокиот суд времено да стопира член од законот за внатрешни работи ...

Бучковски: Не чекаат измени во Уставот.

Канал5 - 11.01.2010

Власта сака да го контролира Уставниот суд. Подготвува измени во Уставот со цел да го ограничи бројот на поднесени иницијативи. Ова го тврди опозицијата откако Груевски изјави дека Уставниот суд е длабоко партизиран.

Протест на Независниот полициски синдикат

МРТ - 11.01.2010

Независниот полициски синдикат најави протести за во понеделник, поради одлуката на Уставниот суд 940 полицајци, кои по Нова година требаше да заминат во пензија, да останат без регулиран статус.

Мирен протест на Полицискиот синдикат

Нетпрес - 11.01.2010

Околу 100-тина членови на Македонскиот полициски синдикат излегоа денеска пред платото на ССМ да го демонстрираат револтот во врска со времената мерка на Уставен суд која се однесува на одредбите од новиот закон за внатрешни работи и го ...

Протест на Независниот полициски синдикат

Макфакс - 11.01.2010

Независниот полициски синдикат најави протести за во понеделник, поради одлуката на Уставниот суд 940 полицајци, кои по Нова година требаше да заминат во пензија, да останат без регулиран статус.

Независниот полициски синдикат за денес најави протест

Inpress - 11.01.2010

Скопје, 11. јануари (ИНПРЕС) Независниот синдикат на македонското МВР за денеска најави протест против одлуката на Уставниот суд привремено да престане дејството на одредбата во Законот за внатрешни работи за предвремено пензионирање.

Полицискиот синдикат на протест

Нетпрес - 11.01.2010

Македонскиот полициски синдикат за денеска најави мирен протест. Оваа одлука е донесена на вонредна седница одржана во петокот по барање на членството на МПС во врска со времената мерка на Уставниот суд која се однесува на одредбите од ...

Отворен атак врз Уставниот суд

Р.С.Европа - 11.01.2010

Премиерот Груевски деновиве повторно отворено го нарече Уставниот суд партиски диригиран. Токму уставните судии пред Нова година побараа да не се врши притисок врз нив, а Европската комисија го нотираше притисокот на власта врз Уставниот ...

Протест на Независниот полициски синдикат

Алфа - 11.01.2010

Независниот полициски синдикат најави протести за денеска, поради одлуката на Уставниот суд 940 полицајци, кои по Нова година требаше да заминат во пензија, да останат без регулиран статус.

Полицајците на протест пред Уставниот Суд

Алфа - 11.01.2010

Полицајците протестираа пред зградата на Уставниот Суд.Несудената пензија по Нова Година за 940 полицајци,на протест ги натера да излезат само стотина.

Притисоци од власта врз Уставниот суд!

Алфа - 11.01.2010

Власта подготвува уставни измени, кои директно ја допираат работата на Уставниот суд. Ќе побара промени на Уставот и законот за овој суд, со кој ќе се скрати можноста секој граѓанин да може да поднесе иницијатива за утврдување на ...

Полицискиот синдикат на протест пред Уставниот суд

Кирилица - 11.01.2010

Стотина полицски службеници пред згрaдата на Уставен Суд им порачаа на судиите да не дозволуваат да ги возат политичарите, зошто тие ги дале младоста и здравјето за доброто на државата За поддршка на одредбите од член 162 од Законот за ...

Бучковски: Иницијатива пред Уставен суд нема да може да поднесува секој

Макфакс - 11.01.2010

Владата ќе поднесе иницијатива за измени на Уставот и законот за Уставниот суд со кој ќе ја скрати можноста секој граѓанин да може да поднесе иницијатива за утврдување на уставноста и законитоста на законите, обвини денеска опозицијата.

Граѓаните нема да можат да оспоруваат закони пред Уставен суд?

Кирилица - 11.01.2010

Во собраниските ходници се збори дека ќе се направат законски измени со кои претставки за преиспитување на уставноста на законите и другите акти нема да можат да поднесуваат поединци Да не може било кој да поднесе претставка до уставниот ...

Полицајците протестираа пред Уставен

Макфакс - 11.01.2010

Достоинствени во професијата и достојни за пензија, судии не дозволувајте да ве возат политичарите. Со овие пораки испишани на транспарентни 100-ина полицајци пред Уставниот суд во понеделник го изразија својот револт поради времената ...

Протест на македонскиот полициски синдикат

Р.С.Европа - 11.01.2010

Македонскиот полициски синдикат денеска одржа протест, пред Сојузот на Синдикати на Македонија во Скопје. Тие протестираа против времената одлука на уставниот суд со која се одложува примената на членот 162, со тоа полицајците кои добија ...

Бучковски: Инцијатива пред Уставен суд нема да може да поднесува секој

Форум - 11.01.2010

Владата ќе пoдонесе иницјатива за измени на Уставот и законот за Уставниот суд со кој ќе ја скрати можноста секој граѓанин да може да поднесе иницјатива за утврдување на уставноста и законитоста на законите, обвини денеска опозицијата ...

Истрошени сме, сакаме пензија

Вечер Прес - 11.01.2010

Судиите поведоа постапка за оценување на одредбата од Законот за внатрешни работи, бидејќи, според нив, со неа се воведуваат поинакви услови за пензионирање од оние што важат за сите други вработени - 64, односно 62 години возраст - Не ...

Граѓаните да не можат да оспоруваат закон пред Уставниот суд

Вечер Прес - 11.01.2010

Владата годинава ќе направи измени со кои поинаку ќе функционира Уставниот суд - вели Бучковски Граѓаните да не можат да поднесуваат претставки до Уставниот суд за преиспитување на уставноста на закони, законски одредби и други акти.

Реакции од Уставниот суд

Идивиди - 11.01.2010

Скопје, 11 јануари (МИА) - Уставниот суд денеска преку соопштение реагира на, како што се наведува, зачестените реакции во врска со решението на Судот за поведување постапка за оценување на уставноста на членот 162 од Законот за ...