TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ призна дека редефинирањето на уставот е нивен приоритет

Канал5 - 20.11.2016

СДСМ вчера побара граѓаните на Република Македонија да не бидат информирани за пазарењето со највисоките национални интереси од страна на нивниот лидер, Зоран Заев и медиумите да не известуваат дека Заев пред албанската дијаспора призна дека тој бил ...

ВМРО-ДПМНЕ : СДСМ да се огради од ставовите на Заев

Вест - 20.11.2016

СДСМ вчера побара граѓаните на Република Македонија да не бидат информирани за пазарењето со највисоките национални интереси од страна на нивниот лидер, Зоран Заев и медиумите да не известуваат дека Заев пред албанската дијаспора призна дека тој бил ...

Анализа: Граѓаните не сакаат двојазичност во цела држава

Канал5 - 20.11.2016

Обраќањето на опозицискиот лидер пред дијаспората во Берн предизвика лавина од реакции кај македонската јавност. Тој од Швајцарија порача дека ќе бара проширување на рамките на Охридскиот Рамковен договор за поголема еднаквост и рамноправност во ...

Македонците од САД и Австралија со остри реакции на ставовите на Заев

Канал5 - 20.11.2016

Нашинците од прекуокеанските земји со остра осуда на ставовите на лидерот на СДСМ , Зоран Заев за федерализација на Македонија . Од Здружението на граѓани македонско сонце од Тампа , Флорида , велат : ,,Особено сме згрозени и навредени од фактот што ...

Трајковски: СДСМ призна дека редефинирањето на уставот и е предизборен проект

Нетпрес - 20.11.2016

Прашањето на заштита на националните интереси и одбрана на Република Македонија е егзистенцијало прашање, прашање на опстанок на македонскиот народ. Тоа никогаш не било и нема да биде прашање за пазарење, поврзано со избори или какво било прибирање ...

Трајковски: Заев се пазари со највисоките национални интереси на Македонија

А1 On - 20.11.2016

Прашањето на заштита на националните интереси и одбрана на Република Македонија е егзистенцијало прашање, прашање на опстанок на македонскиот народ. Тоа никогаш не било и нема да биде прашање за пазарење, поврзано со избори или какво било прибирање ...

Заев и на Албанците во скопско им нуди редефинирање на Македонија

Нетпрес - 20.11.2016

Јавноста уште не може да се соземе од шокот предизвикан од ветувањата на Зоран Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија, а функционери на СДСМ по социјалните мрежи веќе наголемо се фалат дека двојазичност и менувањето на Уставот лидерот на СДСМ ...

СЈО како и СДСМ со поддршка за двојазичноста

Нетпрес - 20.11.2016

СДСМ и СЈО се „две тела со една душа“, спроведуваат иста агенда, се надополнуваат, меѓусебно се најавуваат и го спроведуваат најлошото можно сценарио за иднината на државата, пишува Курир.

Трајковски: СДСМ да се огради од изјавите на Заев

Макфакс - 20.11.2016

Прашањето на заштита на националните интереси и одбрана на Република Македонија е егзистенцијало прашање, прашање на опстанок на македонскиот народ. Тоа никогаш не било и нема да биде прашање за пазарење, поврзано со избори или какво било прибирање ...

ВМРО-ДПМНЕ : СДСМ да се огради од ставовите на Заев

Сител - 20.11.2016

СДСМ вчера побара граѓаните на Република Македонија да не бидат информирани за пазарењето со највисоките национални интереси од страна на нивниот лидер, Зоран Заев и медиумите да не известуваат дека Заев пред албанската дијаспора призна дека тој бил ...

Заев за лични интереси е подготвен да ја продаде државата – Македонците од дијаспората згрозени

Нетпрес - 20.11.2016

Со низата изјави за проширување на рамките на Охридскиот Рамковен договор, воведување на двојазичност во земјава, опозицискиот лидер според познавачите, игра опасна игра со цел предизвикување на внатреалбански конфликт кој пак би можел да продуцира ...

Тема: дијаспората против најавите за двојазичност

Алфа - 20.11.2016

Воведување на двојазичност, проширување на рамковниот и отворање на Уставот. Не стивнуваат реакциите по настапот на лидерот на СДСМ пред иселениците Албанци во Швајцарија. Здруженијата на македонските иселеници преку велат дека никогаш нема да ...

Никола Србов: Во „Швајцарија на Балканите“ на Заев, ќе нема Македонци и Македонија

Press24 - 20.11.2016

Зоран Заев ја користи најопасната реторика во историјата на плурализмот на Македонија, која може да резултира со уништување на македонската држава и идентитетот на македонскиот народ. Вака политичкиот аналитичар, Никола Србов, во интервју за Прес24, ...

СДСМ се пофали: Заев и на Албанците во скопско на митинзи во училишта им нуди редефинирање на Македонија

Курир - 20.11.2016

Јавноста уште не може да се соземе од шокот предизвикан од ветувањата на Зоран Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија, а функционери на СДСМ по социјалните мрежи веќе наголемо се фалат дека двојазичност и менувањето на Уставот лидерот на СДСМ ...

СЈО и СДСМ со иста агенда: Промоција на албанскиот јазик како официјален

Курир - 20.11.2016

СДСМ и СЈО се „две тела со една душа“, спроведуваат иста агенда, се надополнуваат, меѓусебно се најавуваат и го спроведуваат најлошото можно сценарио за иднината на државата. Уште на самиот почеток од работењето, СЈО преку јавната обвинителка Фатиме ...

Трајковски: СДСМ ги потврди срамните ветувања на аболицираниот Заев

Курир - 20.11.2016

Прашањето на заштита на националните интереси и одбрана на Република Македонија е егзистенцијало прашање, прашање на опстанок на македонскиот народ. Тоа никогаш не било и нема да биде прашање за пазарење, поврзано со избори или какво било прибирање ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да се огради од ставовите на Заев

Телеграф - 20.11.2016

Ова денеска на партиска прес-конференција го порача Тони Трајковски од ВМРО-ДПМНЕ СДСМ вчера побара граѓаните на Република Македонија да не бидат информирани за пазарењето со највисоките национални интереси од страна на нивниот лидер, Зоран Заев и ...

СЈО и СДСМ со иста агенда: Промоција на албанскиот јазик како официјален

Press24 - 20.11.2016

СДСМ и СЈО се „две тела со една душа“, спроведуваат иста агенда, се надополнуваат, меѓусебно се најавуваат и го спроведуваат најлошото можно сценарио за иднината на државата. Уште на самиот почеток од работењето, СЈО преку јавната обвинителка Фатиме ...

Македонците од дијаспората: Згрозени сме од изјавите на Заев, не му се важни националните интереси

Курир - 20.11.2016

Скандалозните изјави на лидерот на СДСМ Зоран Заев дадени пред Албанците во Швајцарија предизивикаа револт и загриженост кај македонската дијаспора. Со свои реакции денес се јавија Македонците од Јужна и Западна Австралија како и од Темпа, Флорида.

СДСМ СЕ ПОФАЛИ: Заев и на Албанците во скопско на митинзи во училишта им нуди редефинирање на Македонија

Телеграф - 20.11.2016

Скандалот да биде уште поголем политичките ветувања и митинзи Заев и СДСМ ги одржуваат во основни училишта што според Изборниот закон е најстрого забрането Јавноста уште не може да се соземе од шокот предизвикан од ветувањата на Зоран Заев пред ...

Лидерот на опозицијата веќе подолго време работи на неповратен процес на федерализација на Македонија

Сител - 20.11.2016

СДСМ вчера потврди дека планира редефинирање на уставот, воведување двојазичност и федерализација велат од ВМРО ДМНЕ. Тоа што вчера преку сооштение го испрати СДСМ е потврда за срамните ветувања на Зоран Заев кои ги даде пред албанската дијаспора во ...

Дијаспората до Зоран Заев: Наместо да ги продава националните интереси, да се сврти кон економските проблеми на ...

Сител - 20.11.2016

Македонската дијаспора преку писма реагираше на како што велат Антимакедонските изјави на Зоран Заев во Швајцарија. Во писмото од заедницата од Перт Австралија се наведува дека се револтирани и згрозени од истапите на лидерот на опозицијата за ...

СЈО и СДСМ со иста агенда: Промоција на албанскиот јазик како официјален

Република - 20.11.2016

СДСМ и СЈО се „две тела со една душа“, спроведуваат иста агенда, се надополнуваат, меѓусебно се најавуваат и го спроведуваат најлошото можно сценарио за иднината на државата. Уште на самиот почеток од работењето, СЈО преку јавната обвинителка Фатиме ...

Македонците од дијаспората згрозени од изјавите на Заев дадени пред Албанците

Вечер Прес - 20.11.2016

Скандалозните изјави на лидерот на СДСМ Зоран Заев дадени пред Албанците во Швајцарија предизивикаа револт и загриженост кај македонската дијаспора. Со свои реакции денес се јавија Македонците од Јужна и Западна Австралија како и од Темпа, Флорида.

СДСМ подготвува распад на државата преку двојазичност- федерализација-отцепување!

Вечер Прес - 20.11.2016

Бомбите немаа цел да ја откријат вистината за Македонија, ниту пак СЈО на чело со Катица Јанева се фотмира за да ја истера правдата на виделина – нивна цел е да се раскараат и закрват Македонците, особено во власта, а потоа разединети и закрвени да ...

Трајковски: СДСМ ги потврди срамните ветувања на аболицираниот Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија

Пулс24 - 20.11.2016

Прашањето на заштита на националните интереси и одбрана на Република Македонија е егзистенцијало прашање, прашање на опстанок на македонскиот народ. Тоа никогаш не било и нема да биде прашање за пазарење, поврзано со избори или какво било прибирање ...

СЈО и СДСМ со иста агенда: Промоција на албанскиот јазик како официјален

Вечер Прес - 20.11.2016

СДСМ и СЈО се „две тела со една душа", спроведуваат иста агенда, се надополнуваат, меѓусебно се најавуваат и го спроведуваат најлошото можно сценарио за иднината на државата Уште на самиот почеток од работењето, СЈО преку јавната обвинителка Фатиме ...

Бомбите ја открија вистината за Македонија: СДСМ подготвува распад на државата преку двојазичност – федерализација – ...

Република - 20.11.2016

Веќе на сите им е јасно дека кризата што ја намета СДСМ и ја одржува две години со помош на Сорос и албанските радикали, од Беса, од соседството, но и високо од раководството на партијата, не е никако за доброто на Македонија, во корист на народот ...

СДСМ и СЈО спроведуваат исто сценарио: Промоција на албанскиот јазик како официјален

Пулс24 - 20.11.2016

СДСМ и СЈО се „две тела со една душа“, спроведуваат иста агенда, се надополнуваат, меѓусебно се најавуваат и го спроведуваат најлошото можно сценарио за иднината на државата. Уште на самиот почеток од работењето, СЈО преку јавната обвинителка Фатиме ...

СДСМ се пофали: Заев и на Албанците во скопско на митинзи во училишта им нуди редефинирање на Македонија

Република - 20.11.2016

Јавноста уште не може да се соземе од шокот предизвикан од ветувањата на Зоран Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија, а функционери на СДСМ по социјалните мрежи веќе наголемо се фалат дека двојазичност и менувањето на Уставот лидерот на СДСМ ...

Заев и на Албанците во скопско на митинзи во училиштата им нуди редефинирање на Македонија

Пулс24 - 20.11.2016

Јавноста уште не може да се соземе од шокот предизвикан од ветувањата на Зоран Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија, а функционери на СДСМ по социјалните мрежи веќе наголемо се фалат дека двојазичност и менувањето на Уставот лидерот на СДСМ ...

Македонците од дијаспората згрозени од изјавите на Заев дадени пред Албанците

Република - 20.11.2016

Скандалозните изјави на лидерот на СДСМ Зоран Заев дадени пред Албанците во Швајцарија предизивикаа револт и загриженост кај македонската дијаспора. Со свои реакции денес се јавија Македонците од Јужна и Западна Австралија како и од Темпа, Флорида.

Одбраната на Македонија е прашање на опстанок на македонскиот народ

Република - 20.11.2016

Прашањето на заштита на националните интереси и одбрана на Република Македонија е егзистенцијало прашање, прашање на опстанок на македонскиот народ. Тоа никогаш не било и нема да биде прашање за пазарење, поврзано со избори или какво било прибирање ...

Македонците од дијаспората згрозени од изјавите на Заев: „Не му се важни националните интереси!“

Пулс24 - 20.11.2016

Скандалозните изјави на лидерот на СДСМ Зоран Заев дадени пред Албанците во Швајцарија предизивикаа револт и загриженост кај македонската дијаспора. Со свои реакции денес се јавија Македонците од Јужна и Западна Австралија како и од Темпа, Флорида.

Одбраната на Македонија е прашање на опстанок на македонскиот народ

Вечер Прес - 20.11.2016

Прашањето на заштита на националните интереси и одбрана на Република Македонија е егзистенцијало прашање, прашање на опстанок на македонскиот народ. Тоа никогаш не било и нема да биде прашање за пазарење, поврзано со избори или какво било прибирање ...

Во „Швајцарија на Балканите“ на Заев, ќе нема Македонци и Македонија

Република - 20.11.2016

Зоран Заев ја користи најопасната реторика во историјата на плурализмот на Македонија, која може да резултира со уништување на македонската држава и идентитетот на македонскиот народ. Вака политичкиот аналитичар, Никола Србов, во интервју за Прес24 ...

Трајковски: СДСМ ги потврди срамните ветувања на аболицираниот Заев

Lider - 20.11.2016

Прашањето на заштита на националните интереси и одбрана на Република Македонија е егзистенцијало прашање, прашање на опстанок на македонскиот народ. Тоа никогаш не било и нема да биде прашање за пазарење, поврзано со избори или какво било прибирање ...

ВМРО-ДПМНЕ:Заев во Швајцарија ги откри крајните мотиви на пучот

Канал5 - 19.11.2016

Аболицираниот криминалец Зоран Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија ги откри крајните мотиви на пучот и двегодишната криза во која што ја втурна република Македонија. Неговите две основни цели кои јавно ги обзнани се редефинирање на државата ...

Коневски: аболицираниот Заев пред албанската дијаспора ги откри мотивите за Пучот и двегодишната криза

ТВ21 - 19.11.2016

Аболицираниот криминалец Зоран Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија ги откри крајните мотиви на Пучот и двегодишната криза во која што ја втурна Република Македонија, изјави Ивица Коневски, Претседател на Градски Комитет на ВМРО-ДПМНЕ и ...

Заев му се нуди на Ахмети за во новата влада

Нетпрес - 19.11.2016

Фрапантна сличност на предизборните понуди во делот на албанското прашање на платформите на владејачката ДУИ и опозицискиот СДСМ, е впечатокот откако опозицискиот лидер Зоран Заев ја обелодени изборната понуда пред албанската дијаспора во Берн, ...

Анкета: Не ни треба двојазичност, Македонија не е виновна за споровите

Нетпрес - 19.11.2016

Не може сите да бидат лоши околу нас, а ние да сме најдобрите. Ако сите се скарани со Македонија, проблемот е во Македонија. Јас сум истиот Зоран Заев, кој што ја отвори јавно употребата на јазиците во Македонија и еднаквоста и рамноправноста во ...

Пандов: Луѓето како Заев во учебниците се учат како предавници

Нетпрес - 19.11.2016

Јас сум историчар и во учебниците луѓето како Заев, децата во македонската историја, а верувам и секаде во светот, ги учат како предавници, како луѓе коишто за пари, лични интереси, во даденава ситуација на Заев за да се дојде на власт, запишани се ...

Средба на Заев со Дејмон Вилсон

А1 On - 19.11.2016

Синоќа претседателот на СДСМ, Зоран Заев учествуваше на состанок на Атланскиот совет, којшто се одржа во Црна Гора. Заев оствари средба со потпретседателот на Атлантскиот совет, Дејмон Вилсон којшто на својот Твитер профил го промовираше Заев како ...

Коневски: Целта на Заев е да се дограби до власт и да ја редефинира државата

Курир - 19.11.2016

Аболицираниот криминалец Зоран Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија ги откри крајните мотиви на пучот и двегодишната криза во која што ја втурна Република Македонија, истакна на денешната прес-конференција Ивица Коневски Претседател на ...

Дневник: Час не го менува Уставот, час го менува – И Рамковниот договор за Заев е тесен

Курир - 19.11.2016

Kога лидерот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев, го иницира прашањето за двојазичност на целата македонска територија во септември – за што е неопходна промена на Уставот, неговиот сопартиец и технички министер за внатрешни работи, Оливер ...

ДУИ: Заев му се нуди на Ахмети за во новата влада

Курир - 19.11.2016

Фрапантна сличност на предизборните понуди во делот на албанското прашање на платформите на владејачката ДУИ и опозицискиот СДСМ, е впечатокот откако опозицискиот лидер Зоран Заев ја обелодени изборната понуда пред албанската дијаспора во Берн, ...

Коневски: Заев во Швајцарија ги откри тајните мотиви за кризата

А1 On - 19.11.2016

ВМРО-ДПМНЕ смета дека лидерот на СДСМ Зоран Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија ги открил крајните мотиви на двегодишната криза во која што ја втурна Република Македонија. Како што истакна на денешната прес-конференција Ивица Коневски, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев сака да се дограби до власт за да ја редефинира Македонија

Сител - 19.11.2016

Зоран Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија ги откри крајните мотиви на Пучот и двегодишната криза во која ја втурна Македонија, смета владејачката партија. Велат дека опозицискиот лидер јавно ги објави неговите основни цели: редефинирање на ...

Опасните тези на Заев водат кон рушење на унитарноста

Курир - 19.11.2016

Не стивнуваат реакциите во јавноста по изјавите на опозицискиот лидер за двојазичноста, новиот Рамковен договор, федерализацијата и обвинувањата на сметка на Македонија за односите со соседите федерализацијата и обвинувањата на сметка на Македонија ...

МАКЕДОНИЈА НЕ Е ВИНОВНА: Граѓани со контра-одговор до Заев за неговите планови (ВИДЕО/АНКЕТА)

Телеграф - 19.11.2016

Македонија никогаш ниту била ниту ќе биде виновна. Оти ние сме Македонци и ништо друго. А не Грците, тие името да ни го ставаат. Кои се тие? Не ни се кумови нас. Ние сме постоеле и ќе постоиме.

Пандов: Во учебниците луѓето како Заев се учат како предавници

Курир - 19.11.2016

Јас сум историчар и во учебниците луѓето како Заев, децата во македонската историја, а верувам и секаде во светот, ги учат како предавници, како луѓе коишто за пари, лични интереси, во даденава ситуација на Заев за да се дојде на власт, запишани се ...

Ефтов: Не ми пречи Заев да се пише и како Албанец, но кога станува збор за државна политика тоа e сериозно

Нетпрес - 19.11.2016

Не стивнуваат реакциите во јавноста по изјавите на опозицискиот лидер за двојазичноста, новиот Рамковен договор, федерализацијата и обвинувањата на сметка на Македонија за односите со соседите.

Шилегов во тетовско: Ветува федерализација, двојазичност и поделба на Македонија

Нетпрес - 19.11.2016

Петре Шилегов, како носител на кандидатската листа на СДСМ во ИЕ 6, без стеги ветува федерализација, двојазичност и поделба на Македонија пред Албанците во Тетовско. При неговите средби со граѓаните веќе воопшто не крие за што се залага партијата и ...

Средба на Заев со Дејмон Вилсон

Репортер - 19.11.2016

Синоќа претседателот на СДСМ, Зоран Заев учествуваше на состанок на Атланскиот совет, којшто се одржа во Црна Гора. Заев оствари средба со потпретседателот на Атлантскиот совет, Дејмон Вилсон којшто на својот Твитер профил го промовираше Заев како ...

Коневски: На антидржавната политика на СДСМ треба да и се стави крај!

Нетпрес - 19.11.2016

Аболицираниот криминалец Зоран Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија ги откри крајните мотиви на пучот и двегодишната криза во која што ја втурна Република Македонија, истакна на денешната прес-конференција Ивица Коневски Претседател на ...

Средба на Заев со Дејмон Вилсон

+инфо - 19.11.2016

Синоќа претседателот на СДСМ, Зоран Заев учествуваше на состанок на Атланскиот совет, којшто се одржа во Црна Гора. Синоќа претседателот на СДСМ, Зоран Заев учествуваше на состанок на Атланскиот совет, којшто се одржа во Црна Гора.

Заев учествуваше на состанок на Атланскиот совет во Црна Гора

Макфакс - 19.11.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев учествуваше на состанок на Атланскиот совет, што во петок вечер се одржа во Црна Гора. Заев се сретна со потпретседателот на Атлантскиот совет, Дејмон Вилсон, кој на својот Твитер профил го промовираше Заев како ...

Дневник: Час не го менува Уставот, час го менува – И Рамковниот договор за Заев е тесен

Press24 - 19.11.2016

Kога лидерот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев, го иницира прашањето за двојазичност на целата македонска територија во септември – за што е неопходна промена на Уставот, неговиот сопартиец и технички министер за внатрешни работи, Оливер ...

Дневник: Час не го менува Уставот, час го менува – И Рамковниот договор за Заев е тесен

Нетпрес - 19.11.2016

Kога лидерот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев, го иницира прашањето за двојазичност на целата македонска територија во септември – за што е неопходна промена на Уставот, неговиот сопартиец и технички министер за внатрешни работи, Оливер ...

КОНЕВСКИ: Заев го покажа свето грдо лице, сака да ја редефинира Македонија (ВИДЕО)

Телеграф - 19.11.2016

Целта на аболицираниот Зоран Заев е да се дограби до власта и да ја редефинира државата за која што животите ги жртвуваа илјадници патриоти. Тоа е вистинското, грдо лице на СДСМ и на Заев, рече Ивица Коневски, претседател на Градски Комитет на ...

Коневски: Заев во Швајцарија ги откри тајните мотиви за кризата

Сител - 19.11.2016

ВМРО-ДПМНЕ смета дека лидерот на СДСМ Зоран Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија ги открил крајните мотиви на двегодишната криза во која што ја втурна Република Македонија. Како што истакна на денешната прес-конференција Ивица Коневски, ...

Коневски: Заев се залага за редефинирање на Државата и менување на уставниот поредок (ВИДЕО)

Стандард - 19.11.2016

„Аболицираниот криминалец Зоран Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија ги откри крајните мотиви на Пучот и двегодишната криза во која што ја втурна Република Македонија“, изјави денеска Ивица Коневски, Претседател на Градски Комитет на ...

ДУИ: Заев му се нуди на Ахмети за во новата влада

Пулс24 - 19.11.2016

Фрапантна сличност на предизборните понуди во делот на албанското прашање на платформите на владејачката ДУИ и опозицискиот СДСМ, е впечатокот откако опозицискиот лидер Зоран Заев ја обелодени изборната понуда пред албанската дијаспора во Берн, ...

Историско велепредавство: Со федерализација и двојазичност Заев ја продава Македонија за албански гласови

Република - 19.11.2016

Сведоци сме на историско велепредавство на Македонија. Државата создавана со векови СДСМ ја продава на панаѓур, во чајџилници, на сокаци, во штабови. Висока е цената, но на личните интереси за кои раководството на најголемата опозициска партија и на ...

Коневски: Заев во Швајцарија ги откри тајните мотиви за кризата

Локално - 19.11.2016

10 SHARES Facebook Twitter ВМРО-ДПМНЕ смета дека лидерот на СДСМ Зоран Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија ги открил крајните мотиви на двегодишната криза во која што ја втурна Република Македонија.

Шилегов со ставовите на Заев пред Албанците во Тетовско: Ветува федерализација, двојазичност и поделба на Македонија

Република - 19.11.2016

Петре Шилегов, како носител на кандидатската листа на СДСМ во И.Е. 6, без стеги ветува федерализација, двојазичност и поделба на Македонија пред Албанците во тетовско. При неговите средби со граѓаните веќе воопшто не крие за што се залага партијата ...

ДУИ: Заев му се нуди на Ахмети за во новата влада

Република - 19.11.2016

Фрапантна сличност на предизборните понуди во делот на албанското прашање на платформите на владејачката ДУИ и опозицискиот СДСМ, е впечатокот откако опозицискиот лидер Зоран Заев ја обелодени изборната понуда пред албанската дијаспора во Берн, ...

Македонија ја чека федерализација или поделба, најави албанскиот политичар Кочо Данај

Република - 19.11.2016

Тоа што сега го турка Зоран Заев, пред неколку години го најави претседателот на Листата за природна Албанија Кочо Данај. Македонија ја чека или федерализација или поделба, порача Данај во септември 2012 година.

Граѓаните згрозени од ставовите на Заев: Не за двојазичност, Македонија не е виновна (видео)

Република - 19.11.2016

Граѓаните се згрозени и шокирани од изјавите на Зоран Заев и од агендата на СДСМ за двојазичност и федерализација. Тоа што Заев јасно и гласно го зборува во Берн, Швајцарија, пред албанската дијаспора се коси со се она што го чувствува јавноста и ...

Коневски: Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија ги откри крајните мотиви на пучот

Пулс24 - 19.11.2016

Интегрален текст од прес конференција за медиуми, која се одржа денес во просториите на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, при што се обрати г. Ивица Коневски, Претседател на Градски Комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

Дневник: Час не го менува Уставот, час го менува – И Рамковниот договор за Заев е тесен

Република - 19.11.2016

Kога лидерот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев, го иницира прашањето за двојазичност на целата македонска територија во септември – за што е неопходна промена на Уставот, неговиот сопартиец и технички министер за внатрешни работи, Оливер ...

„Дневник“: И Рамковниот договор за Заев е тесен

Пулс24 - 19.11.2016

Kога лидерот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев, го иницира прашањето за двојазичност на целата македонска територија во септември – за што е неопходна промена на Уставот, неговиот сопартиец и технички министер за внатрешни работи, Оливер ...

Коневски: Заев во Швајцарија откри дека ќе го менува Уставот

Фактор - 19.11.2016

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со жестоките напади против Зоран Заев кој на собир на дијаспората во Швајцарија говореше за подобрување на меѓуетничките односи и за релациите со соседите на Македонија кои не се на најдобро ниво.

Опасните тези на Заев водат кон внатреалбански конфликт и рушење на унитарноста

Република - 19.11.2016

Не стивнуваат реакциите во јавноста по изјавите на Зоран Заев за двојазичноста, новиот Рамковен договор, федерализацијата и обвинувањата на сметка на Македонија за односите со соседите федерализацијата и обвинувањата на сметка на Македонија за ...

Ефтов: Заев е можно да земал и пари за ваквите активности

Пулс24 - 19.11.2016

Коментирајќи ги последните настапи на опозицискиот лидер Зоран Заев, новинарот Васко Ефтов смета дека целта не е само привлекување на што е можно поголем број албански гласови, туку и предизвикување на внатреалбански конфликт.

Пандов: Во учебниците луѓето како Заев се учат како предавници

Република - 19.11.2016

Јас сум историчар и во учебниците луѓето како Заев, децата во македонската историја, а верувам и секаде во светот, ги учат како предавници, како луѓе коишто за пари, лични интереси, во даденава ситуација на Заев за да се дојде на власт, запишани се ...

Целта на Заев е да се дограби до власт и да ја редефинира државата

Вечер Прес - 19.11.2016

Аболицираниот криминалец Зоран Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија ги откри крајните мотиви на пучот и двегодишната криза во која што ја втурна Република Македонија, истакна на денешната прес-конференција Ивица Коневски Претседател на ...

Заев учествуваше на состанок на Атланскиот совет во Црна Гора

Точка - 19.11.2016

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев учествуваше на состанок на Атланскиот совет, што во петок вечер се одржа во Црна Гора. Заев се сретна со потпретседателот на Атлантскиот совет, Дејмон Вилсон, кој на својот Твитер профил го промовираше Заев како ...

Пандов: Во учебниците луѓето како Заев децата во македонската историја и секаде во светот, ги учат како предавници

Пулс24 - 19.11.2016

Јас сум историчар и во учебниците луѓето како Заев, децата во македонската историја, а верувам и секаде во светот, ги учат како предавници, како луѓе коишто за пари, лични интереси, во даденава ситуација на Заев за да се дојде на власт, запишани се ...

Заев му се нуди на Ахмети за во новата влада

Вечер Прес - 19.11.2016

Фрапантна сличност на предизборните понуди во делот на албанското прашање на платформите на владејачката ДУИ и опозицискиот СДСМ, е впечатокот откако опозицискиот лидер Зоран Заев ја обелодени изборната понуда пред албанската дијаспора во Берн, ...

Коневски: Заев во Швајцарија ги откри тајните мотиви за кризата

Република - 19.11.2016

ВМРО-ДПМНЕ смета дека лидерот на СДСМ Зоран Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија ги открил крајните мотиви на двегодишната криза во која што ја втурна Република Македонија. Како што истакна на денешната прес-конференција Ивица Коневски, ...

Коневски: Целта на Заев е да се дограби до власт и да ја редефинира државата

Lider - 19.11.2016

Аболицираниот криминалец Зоран Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија ги откри крајните мотиви на пучот и двегодишната криза во која што ја втурна Република Македонија, истакна на денешната прес-конференција Ивица Коневски Претседател на ...

Пандов: Во учебниците луѓето како Заев се запишани како предавници

Lider - 19.11.2016

Јас сум историчар и во учебниците луѓето како Заев, децата во македонската историја, а верувам и секаде во светот, ги учат како предавници, како луѓе коишто за пари, лични интереси, во даденава ситуација на Заев за да се дојде на власт, запишани се ...

Аналитичари: Опасните тези на Заев водат кон внатреалбански конфликт и рушење на унитарноста

Вистина.мк - 19.11.2016

Не стивнуваат реакциите во јавноста по изјавите на опозицискиот лидер за двојазичноста, новиот Рамковен договор, федерализацијата и обвинувањата на сметка на Македонија за односите со соседите федерализацијата и обвинувањата на сметка на Македонија ...

Јакимовски: Заев изврши историско велепредавство

ТВ21 - 18.11.2016

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) Стевчо Јакимовски денеска оцени дека за лидерот на СДСМ Зоран Заев изборите завршиле уште завчеравечер по неговата изјавата во Берн.

Јакимовски: Заев изврши историско велепредавство

Канал5 - 18.11.2016

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) Стевчо Јакимовски денеска оцени дека за лидерот на СДСМ Зоран Заев изборите завршиле уште завчеравечер по неговата изјавата во Берн.

Јакимовски: Заев изврши историско велепредавство

Вест - 18.11.2016

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) Стевчо Јакимовски денеска оцени дека за лидерот на СДСМ Зоран Заев изборите завршиле уште завчеравечер по неговата изјавата во Берн.

Бранителите и аналитичарите за ставовите на Заев пред дијаспората во Швајцарија

Канал5 - 18.11.2016

Проширување на рамките на Охридскиот Рамковен договор за поголема еднаквост и рамноправност во земјава. Ова пред албанската и македонската дијаспора во Швајцарија го истакнал лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Јанева се двата лика на истата паричка, а СЈО е нивен партиски штаб

МКД - 18.11.2016

Аболицираниот криминалец Зоран Заев е човекот што се фалеше дека странски служби му предале незаконски прислушувани материјали. Целата јавност сама се увери на каков начин аболицираниот Заев сака да дојде на власт, газејќи ја вољата на народот, ...

ДИЈАСПОРАТА РЕАГИРА НА ГОВОРОТ НА ЗАЕВ: Македонците се жртви, а не проблем

Телеграф - 18.11.2016

Стојко Стојков, Македонец од Бугарија, вели дека бугарските власти им забрануваат секакви права на Македонците и дека Заев се обидува да ги израмни тие што тероризираат со жртвите од теророт Македонската дијаспора реагира на скандалозниот говор на ...

ПРИЛЕП ЌЕ СТАНЕ ПРИЛЕПЕ: Како на дело ќе изгледа двојазичноста на Заев (ФОТО)

Телеграф - 18.11.2016

На социјалните мрежи се појавија фотографии на кои македонски граѓани од овие населени места ставаат налепници со „новите“ имиња на градовите, а со цел да се покаже каква би била сликата за Македонија во иднина Прилепе, наместо Прилеп, Струмице, ...

Експерти: Зоран Заев е свесен дека со самото тоа што сака од СДСМ да направи албанска партија, се коси со одредбите од ...

Сител - 18.11.2016

Со изјавите за двојазичноста, новиот Рамковен договор, федерализацијата и обвинувањата на сметка на Македонија за односите со соседите, Заев го крши уставот и прави повеќе кривични дела, смета професорката по Уставно право Тања Каракамишева.

ФОТО: Кавадарци го пречека Заев – „Оди си“

Курир - 18.11.2016

Кавадарци кој е дел од изборната единица 4 каде носител на пратеничката листа од СДСМ е Зоран Заев, денес му порача на лидерот на опозицијата дека не е добредојден во градот. Транспарент „Не за двојазичност, Заев оди си“ кој се појави во градот ...

Тема: заложбите на Заев за двојазичност наспроти Уставот и Рамковниот договор

Алфа - 18.11.2016

И по 25 години од создавањето, научната фела смета дека првиот Устав е дело на народот. Еден од создавачите, универзитетскиот професор Владо Поповски, порача дека Уставот беше цврст кога се донесе, но е моделиран во делот со решението со Охридскиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Јавноста се увери на каков начин аболицираниот Заев сака да дојде на власт

А1 On - 18.11.2016

Аболицираниот криминалец Зоран Заев е човекот што се фалеше дека странски служби му предале незаконски прислушувани материјали. Целата јавност сама се увери на каков начин аболицираниот Заев сака да дојде на власт, газејќи ја вољата на народот.

Каракамишева: Македонија не е приватна фирма на Зоран Заев

Курир - 18.11.2016

Македонија не е сопственост на Зоран Заев, за тој да си дава за право да тргува со неа, смета аналитичарката и универзитетски професор Татијана Каракамишева. -Сите меѓународни европски документи што се однесуваат на заштитата на малцинските права се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Јавноста се увери на каков начин аболицираниот Заев сака да дојде на власт

+инфо - 18.11.2016

Деновиве сите граѓани видоа која била крајната цел на Пучот што се обидуваше да го изведе аболицираниот Заев, велат од партијата. Аболицираниот криминалец Зоран Заев е човекот што се фалеше дека странски служби му предале незаконски прислушувани ...

Врие на социјалните мрежи: Граѓаните запрепастени од изјавите на Заев – „Ја продаде Македонија“

Press24 - 18.11.2016

Антимакедонските изјавите на лидерот на СДСМ Зоран Заев пред Албанците во Швајцарија предизвикаа револт кај граѓаните. Социјалните мрежи вријат од коментари, граѓаните запрепастени од изјавите на Заев коментираат дека лидерот на СДСМ е подготвен се ...

Антидржавната реторика на Заев е очекувана – целта е да и наштети на Македонија пред изборите

Нетпрес - 18.11.2016

Обраќањето на Заев пред албанската дијаспора во Берн предизвика лавина од реакции кај македонската јавност. Тој од Швајцарија порача дека ќе бара проширување на рамките на Охридскиот Рамковен договор за поголема еднаквост и рамноправност во земјава, ...

Каракамишева: Македонија не е приватна фирма на Зоран Заев

Нетпрес - 18.11.2016

Сите меѓународни европски документи што се однесуваат на заштитата на малцинските права се запазени и имплементирани во уставот и законските решенија. Тезите што Заев ги пласира во Македонија и во странство пред Албанците не отвораат само една ...

Каракамишева: Македонија не е приватна фирма на Зоран Заев

Press24 - 18.11.2016

Македонија не е сопственост на Зоран Заев, за тој да си дава за право да тргува со неа, смета аналитичарката и универзитетски професор Татијана Каракамишева. -Сите меѓународни европски документи што се однесуваат на заштитата на малцинските права се ...

Србов: Заев со своите изјави гази низ жртвите кои го дале својот живот за Македонија

Нетпрес - 18.11.2016

Што може да значи тоа надградување на рамковниот договор? Тоа може само да значи федерализација или кантонизација на Р. Македонија, создавање на дводомен парламент, како што пред некое време во јавноста се слушна таква идеја, рече за ТВ Нова ...

Србов: Кантонизација ќе води кон физичка поделба на Македонија

Сител - 18.11.2016

Што може да значи тоа надградување на рамковниот договор? Тоа може само да значи федерализација или кантонизација на Р. Македонија, создавање на дводомен парламент, како што пред некое време во јавноста се слушна таква идеја, рече за ТВ Нова ...

Србов: Ловејќи албански гласови, Заев директно ја поткопува државноста на Република Македонија

Сител - 18.11.2016

„Ова е чисто уривање на рамковниот договор. Господинот Зоран Заев е свесен дека со самото тоа што сака од СДСМ да направи албанска партија, тоа се коси со одредбите од рамковниот договор“, изјави за ТВ Нова аналитичарот Никола Србов.

Ветувањата за двојазичност и кантонизација Заев реши да ги загуши со нов прес на СЈО и нова истрага

Курир - 18.11.2016

Во обид да ги релативизира и минимизира последните антимакедонски и скандалозни изјави дадени пред албанската дијаспора во Швајцарија, машата на опозицискиот лидер Зоран Заев, Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за денеска најави нова ...

Јакимовски: Заев изврши историско велепредавство

Сител - 18.11.2016

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) Стевчо Јакимовски денеска оцени дека за лидерот на СДСМ Зоран Заев изборите завршиле уште завчеравечер по неговата изјавата во Берн.

Јакимовски: Заев изврши историско велепредавство

Репортер - 18.11.2016

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) Стевчо Јакимовски денеска оцени дека за лидерот на СДСМ Зоран Заев изборите завршиле уште завчеравечер по неговата изјавата во Берн.

Испадите на СДСМ сега ќе ги задушува СЈО со нов прес

Нетпрес - 18.11.2016

Во обид да ги релативизира и минимизира последните антимакедонски и скандалозни изјави дадени пред албанската дијаспора во Швајцарија, машата на опозицискиот лидер Зоран Заев, Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за денеска најави нова ...

Ветувањата за двојазичност и кантонизација Заев реши да ги загуши со нов прес на СЈО и нова истрага

Сител - 18.11.2016

Во обид да ги релативизира и минимизира последните антимакедонски и скандалозни изјави дадени пред албанската дијаспора во Швајцарија, машата на опозицискиот лидер Зоран Заев, Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за денеска најави нова ...

Еве како би изгледала двојазичноста која ја најавува Заев

Нетпрес - 18.11.2016

Не стивнуваат реакцијата на јавноста, предизвикани од скандалозните ставови на лидерот на опозицијата, Зоран Заев, по однос на двојазичноста во Македонија. За да доловат како би изгледало тоа, граѓаните спроведоа герила акција, па на патната ...

Тоа што Заев го најави, денеска СЈО го спроведе

Нетпрес - 18.11.2016

Денешната прес-конференција на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), на која беше покренат случајот „Таргет“, опозицискиот лидер Зоран Заев ја најави во детали при интервју за опозицискиот неделник „Фокус“ минатата недела.

Јакимовски: Заев изврши историско велепредавство

Курир - 18.11.2016

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) Стевчо Јакимовски денеска оцени дека за лидерот на СДСМ Зоран Заев изборите завршиле уште завчеравечер по неговата изјавата во Берн.

Јакимовски: Заев се откажа од Македонците и си пресуди себе си

Нетпрес - 18.11.2016

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) Стевчо Јакимовски денеска оцени дека за лидерот на СДСМ Зоран Заев изборите завршиле уште завчеравечер по неговата изјавата во Берн.

ЈАКИМОВСКИ: Заев изврши историско велепредавство

Телеграф - 18.11.2016

Според претседателот на ГРОМ, Заев со изјавата дадена во Берн си пресудил и на себе и на опозицијата и извршил историски невидено велепредавство Претседателот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ), Стевчо Јакимовски, денеска оцени дека за ...

КАРАКАМИШЕВА: Реториката на Заев е да и наштети на државата

Телеграф - 18.11.2016

Заев сака постизборно да им наштети на победничките партии кои ќе треба да ја договорат идната владина коалиција со цел да нема договор, за на тој начин Заев повторно да се обиде да се наметне како главен фактор во надминувањето на новата политичка ...

ФОТО: Кавадарци го пречека Заев – „Оди си“

Нетпрес - 18.11.2016

Кавадарци кој е дел од изборната единица 4 каде носител на пратеничката листа од СДСМ е Зоран Заев, денес му порача на лидерот на опозицијата дека не е добредојден во градот. Транспарент „Не за двојазичност, Заев оди си“ кој се појави во градот ...

Кавадарци го пречека Заев: „Оди си“ (ФОТО)

Press24 - 18.11.2016

Кавадарци кој е дел од изборната единица 4 каде носител на пратеничката листа од СДСМ е Зоран Заев, денес му порача на лидерот на опозицијата дека не е добредојден во градот. Транспарент „Не за двојазичност, Заев оди си“ кој се појави во градот ...

Јакимовски: Заев изврши историско велепредавство

А1 On - 18.11.2016

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) Стевчо Јакимовски денеска оцени дека за лидерот на СДСМ Зоран Заев изборите завршиле уште завчеравечер по неговата изјавата во Берн.

Каракамишева- Јовановска: Реториката на Заев е да и наштети на државата повеќе како одмазда кон македонските граѓани ...

Курир - 18.11.2016

Политичката реторика, но и политичкото делување на Заев како да нема ниту долна граница, ниту плафон. Заев си го покажа своето вистинско лице, покажа дека не само што не ја сака сопствената држава, туку сака што е можно повеќе да и наштети ...

ФОТО: Вака би изгледала двојазичноста за која се залага Заев

Курир - 18.11.2016

Не стивнуваат реакцијата на јавноста, предизвикани од скандалозните ставови на лидерот на опозицијата, Зоран Заев, по однос на двојазичноста во Македонија. За да доловат како би изгледало тоа, граѓаните спроведоа герила акција, па на патната ...

Кавадарци со јасна порака „Не за двојазичност“

Република - 18.11.2016

Кавадарци кој е дел од изборната единица 4 каде носител на пратеничката листа од СДСМ е Зоран Заев, денес му порача на лидерот на опозицијата дека не е добредојден во градот. Транспарент „Не за двојазичност, Заев оди си“ кој се појави во градот ...

СДСМ не се бори за победа на изборите, туку за власт по изборниот пораз

Република - 18.11.2016

Политичката реторика, но и политичкото делување на Заев како да нема ниту долна граница, ниту плафон. Заев си го покажа своето вистинско лице, покажа дека не само што не ја сака сопствената држава, туку сака што е можно повеќе да и наштети ...

Тезите што ги пласира Заев пред Албанците претставуваат опасност за опстанокот на Република Македонија

Република - 18.11.2016

Македонија не е сопственост на Зоран Заев, за тој да си дава за право да тргува со неа, смета аналитичарката и универзитетски професор Татијана Каракамишева. – Сите меѓународни европски документи што се однесуваат на заштитата на малцинските права ...

Каракамишева- Јовановска: Заев сака да и наштети на државата повеќе како одмазда кон македонските граѓани што не ...

Пулс24 - 18.11.2016

Политичката реторика, но и политичкото делување на Заев како да нема ниту долна граница, ниту плафон. Заев си го покажа своето вистинско лице, покажа дека не само што не ја сака сопствената држава, туку сака што е можно повеќе да и наштети ...

Србов: Заев директно ја поткопува државноста на Република Македонија

Република - 18.11.2016

Заев сака да биде поголем Албанец од Албанците и отвора прашања кои подоцна можат да ни создадат многу големи проблеми во државата, кои Албанците воопшто не ни помислиле да ги отворат, смета аналитичарот Никола Србов по настапот на лидерот на СДСМ ...

Јакимовски: Заев изврши историски невидено велепредавство

Пулс24 - 18.11.2016

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) Стевчо Јакимовски денеска оцени дека за лидерот на СДСМ Зоран Заев изборите завршиле уште завчеравечер по неговата изјавата во Берн.

Еве како би изгледала двојазичноста за која Заев толку се залага

Пулс24 - 18.11.2016

Не стивнуваат реакцијата на јавноста, предизвикани од скандалозните ставови на лидерот на опозицијата, Зоран Заев, по однос на двојазичноста во Македонија. За да доловат како би изгледало тоа, граѓаните спроведоа герила акција, па на патната ...

Јакимовски: Заев изврши историско велепредавство

Република - 18.11.2016

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) Стевчо Јакимовски денеска оцени дека за лидерот на СДСМ Зоран Заев изборите завршиле уште завчера вечер по неговата изјава во Берн.

Реакциите не стивнуваат: Вака би изгледала двојазичноста што ја најавува Заев (Фото)

Република - 18.11.2016

Не стивнуваат реакциите на јавноста, предизвикани од скандалозните ставови на лидерот на опозицијата, Зоран Заев, по однос на двојазичноста во Македонија. За да доловат како би изгледало тоа, граѓаните спроведоа герила акција, па на патната ...

Заев ја продава Македонија во замена за власт за СДСМ

Вечер Прес - 18.11.2016

Дејствувањето на Заев како да нема ниту долна граница, ниту плафон. Заев си го покажа своето вистинско лице, покажа дека не само што не ја сака сопствената држава, туку сака што е можно повеќе да и наштети предизборно на Република Македонија со цел ...

Каракамишева: Македонија не е приватна фирма на Заев

Пулс24 - 18.11.2016

Македонија не е сопственост на Зоран Заев, за тој да си дава за право да тргува со неа, смета аналитичарката и универзитетски професор Татјана Каракамишева. -Сите меѓународни европски документи што се однесуваат на заштитата на малцинските права се ...

Заев веќе не крие дека тргува со националните интереси, целта му е федерализација (видео)

Република - 18.11.2016

Не стивнуваат реакциите по скандалозните изјави на Зоран Заев кој во име на СДСМ во Берн, Швајцарија пред албанската дијаспора ги продаде државните интереси и интересите на македонскиот народ во предизборието.

„Оди си“: Вака Кавадарци го пречека Заев

Пулс24 - 18.11.2016

Кавадарци кој е дел од изборната единица 4 каде носител на пратеничката листа од СДСМ е Зоран Заев, денес му порача на лидерот на опозицијата дека не е добредојден во градот. Транспарент „Не за двојазичност, Заев оди си“ кој се појави во градот ...

Каракамишева: Македонија не е приватна фирма на Зоран Заев

Lider - 18.11.2016

Македонија не е сопственост на Зоран Заев, за тој да си дава за право да тргува со неа, смета аналитичарката и универзитетски професор Татијана Каракамишева. „Сите меѓународни европски документи што се однесуваат на заштитата на малцинските права се ...

Заев: Проблемот е во Македонија, Рамковниот договор не е доволен за рамноправност

Вест - 17.11.2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев викендов учествуваше на дебата со иселеници од Македонија во Берн, на тема „Македонија на прагот на избори: Промените, илузија или реалност“. Во дебатата учествувале и лидерот на Движењето за реформи на ДПА, Зијадин Села, ...

Граѓаните децидни: Не за двојазичност, Македонија не е виновна за споровите

Курир - 19.11.2016

Не може сите да бидат лоши околу нас, а ние да сме најдобрите. Ако сите се скарани со Македонија, проблемот е во Македонија. Јас сум истиот Зоран Заев, кој што ја отвори јавно употребата на јазиците во Македонија и еднаквоста и рамноправноста во ...

Заев од Берн пред дијаспората продолжи да ја “Бутка” идеата за двојазичност на Македонија

Сител - 17.11.2016

Жестоки критики за македонската надворешна политика кон соседите и отворено афирмирање на идеите за двојазичност во државата, со предлози за проширување на рамковниот договор. Лидерот на опозицијата Зоран Заев, повторно со скадализни изјави, овој ...

Андреас Грос: Заев ќе ја прави македонија како Швајцарија

Сител - 17.11.2016

Заев во низа скандалозни и антимакедонски изјави ја обвини македонската власт дека таа била одговорна за лошите односи на Македонија со соседите, нагласувајќи дека “проблемот е во Македонија“.

Заев: Охридскиот договор е само рамка, јазикот е средство за разбирање

Алфа - 17.11.2016

Ниту Косово, ниту Албанија, Бугарија, Грција и Србија не се виновни за меѓусоседските односи со земјава, единствениот проблем и виновник е Македонија, со вакви тези првиот човек на СДСМ Зоран Заев настапува на средбите со албанската дијаспора Ниту ...

Србов: Ловејќи албански гласови, Заев директно ја поткопува државноста на Република Македонија

Курир - 17.11.2016

„Ова е чисто уривање на рамковниот договор. Господинот Зоран Заев е свесен дека со самото тоа што сака од СДСМ да направи албанска партија, тоа се коси со одредбите од рамковниот договор“, изјави за ТВ Нова аналитичарот Никола Србов.

Србов: Кантонизација ќе води кон физичка поделба на Македонија

Курир - 17.11.2016

Што може да значи тоа надградување на рамковниот договор? Тоа може само да значи федерализација или кантонизација на Р. Македонија, создавање на дводомен парламент, како што пред некое време во јавноста се слушна таква идеја, рече за ТВ Нова ...

Целта на Заев јасна – Кантонизација и двојазичност на Македонија

Курир - 19.11.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев го откри целото сценарио со изјавите дадени за кантонизација и двојазичност на Македонија. Веќе и повеќе од јасно е што се крие и која е целта зад две годишната криза и лажните бомби кои имаа за цел да ги закрват ...

Заев: Рамковниот договор не е договор, мора да одиме преку него (ВИДЕО)

Курир - 17.11.2016

Заев нагласи дека Рамковниот не бил доволен и требало да се напуштат рамките. Во своето обраќање пред албанската дијаспора во Берн, претседателот на СДСМ Зоран Заев се осврна и на Охридскиот рамковен договор, за кој вели дека “мора да се оди преку ...

МАКЕДОНИЈА МУ Е ПРОБЛЕМОТ: Скандалозни изјави на Заев во Швајцарија, удри по уставноста (ВИДЕО)

Телеграф - 17.11.2016

Ако сите се скарани со Македонија, проблемот е во Македонија. Јас сум истиот Зоран Заев што ја отвори јавно употребата на јазиците во Македонија и еднаквоста и рамноправноста во државата, рекол Заев пред албанската дијаспора во Берн Македонија е ...

Заев: Рамковниот договор не е договор, мора да одиме преку него

Сител - 17.11.2016

Заев нагласи дека Рамковниот не бил доволен и требало да се напуштат рамките. Во своето обраќање пред албанската дијаспора во Берн, претседателот на СДСМ Зоран Заев се осврна и на Охридскиот рамковен договор, за кој вели дека “мора да се оди преку ...

СИТЕЛ: Андреас Грос - Заев ќе ја прави Mакедонија како Швајцарија

Press24 - 17.11.2016

Заев во низа скандалозни и антимакедонски изјави ја обвини македонската власт дека таа била одговорна за лошите односи на Македонија со соседите, нагласувајќи дека “проблемот е во Македонија“.

Заев ќе ја прави Македонија Швајцарија на Балканот

Нетпрес - 17.11.2016

Верувам дека оваа Македонија може да се стреми да стане обединета Швајцарија и еднаква за сите, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пред албанската и македонската дијаспора во Берн, Швајцарија.

Врие на социјалните мрежи: Граѓаните запрепастени од изјавите на Заев – „Ја продаде Македонија“

Нетпрес - 17.11.2016

Антимакедонските изјавите на лидерот на СДСМ Зоран Заев пред Албанците во Швајцарија предизвикаа револт кај граѓаните. Социјалните мрежи вријат од коментари, граѓаните запрепастени од изјавите на Заев коментираат дека лидерот на СДСМ е подготвен се ...

Заев ќе ја прави Македонија Швајцарија на Балканот

Курир - 17.11.2016

Верувам дека оваа Македонија може да се стреми да стане обединета Швајцарија и еднаква за сите, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пред албанската и македонската дијаспора во Берн, Швајцарија.Ова е потврда дека опозицискиот лидер на изборите на 11 ...

Србов: Кантонизација ќе води кон физичка поделба на Македонија

Република - 17.11.2016

Што може да значи тоа надградување на рамковниот договор? Тоа може само да значи федерализација или кантонизација на Р. Македонија, создавање на дводомен парламент, како што пред некое време во јавноста се слушна таква идеја, рече за ТВ Нова ...

Заев: Проблемот е во Македонија, јас ќе им помогнам на Албанците

Вечер Прес - 17.11.2016

Не може сите да бидат лоши околу нас, а ние да сме најдобрите. Ако сите се скарани со Македонија, проблемот е во Македонија. Јас сум истиот Зоран Заев, кој што ја отвори јавно употребата на јазиците во Македонија и еднаквоста и рамноправноста во ...

Граѓаните се противат на двојазичноста и манипулацијата на Заев со редефинирање на Рамковниот договор

Пулс24 - 19.11.2016

Не може сите да бидат лоши околу нас, а ние да сме најдобрите. Ако сите се скарани со Македонија, проблемот е во Македонија. Јас сум истиот Зоран Заев, кој што ја отвори јавно употребата на јазиците во Македонија и еднаквоста и рамноправноста во ...

„Дневник“: Заев ќе ја прави Македонија Швајцарија на Балканот

Пулс24 - 17.11.2016

Верувам дека оваа Македонија може да се стреми да стане обединета Швајцарија и еднаква за сите, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пред албанската и македонската дијаспора во Берн, Швајцарија.Ова е потврда дека опозицискиот лидер на изборите на 11 ...

Заев напаѓа со отворени карти: Кантонизација и двојазичност на Македонија

Пулс24 - 19.11.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев го откри целото сценарио со изјавите дадени за кантонизација и двојазичност на Македонија. Веќе и повеќе од јасно е што се крие и која е целта зад две годишната криза и лажните бомби кои имаа за цел да ги закрват ...

Бура од реакции: Тој е срам за Македонија, за власт ќе ја продаде државата

Република - 19.11.2016

Антимакедонските изјавите на лидерот на СДСМ Зоран Заев пред Албанците во Швајцарија предизвикаа револт кај граѓаните. Социјалните мрежи вријат од коментари, граѓаните запрепастени од изјавите на Заев коментираат дека лидерот на СДСМ е подготвен се ...

СЈО со задача да го сврти вниманието од пораките на Заев за редефинирање и федерализација на државата

Република - 18.11.2016

„Таргет“ е најновиот случај што го покрена Специјалното јавно обвинителство денеска. Случајот беше презентиран преку прес-конференција, која доаѓа во вистински момент. Како вистинска маша на Зоран Заев, СЈО преку новиот пресот за новиот случај се ...

Како Заев во детали го најави пресот на СЈО (ФОТО)

Република - 18.11.2016

Денешната прес-конференција на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), на која беше покренат случајот „Таргет“, опозицискиот лидер Зоран Заев ја најави во детали при интервју за опозицискиот неделник „Фокус“ минатата недела.

Заев предизвикува меѓуетнички тензии: Рамковниот договор не е договор

Пулс24 - 17.11.2016

Заев нагласи дека Рамковниот не бил доволен и требало да се напуштат рамките. Во своето обраќање пред албанската дијаспора во Берн, претседателот на СДСМ Зоран Заев се осврна и на Охридскиот рамковен договор, за кој вели дека „мора да се оди преку ...

„Ја продаде Македонија“: Граѓаните запрепастени од изјавите на Заев го изразија гневот на социјалните мрежи

Пулс24 - 18.11.2016

Антимакедонските изјавите на лидерот на СДСМ Зоран Заев пред Албанците во Швајцарија предизвикаа револт кај граѓаните. Социјалните мрежи вријат од коментари, граѓаните запрепастени од изјавите на Заев коментираат дека лидерот на СДСМ е подготвен се ...

За Заев Рамковниот договор не бил доволен „Мора да одиме преку него“ (ВИДЕО)

Република - 17.11.2016

Во своето обраќање пред албанската дијаспора во Берн, претседателот на СДСМ Зоран Заев се осврна и на Охридскиот рамковен договор, за кој вели дека “мора да се оди преку него“ доколку сме верувале во “еднаквоста и рамноправноста“.

Македонија е виновна, Албанци ќе се борам за вас!

Вечер Прес - 17.11.2016

- Не може сите да бидат лоши околу нас, а ние да сме најдобрите. Ако сите се скарани со Македонија, проблемот е во Македонија, порача Заев пред најрадикалните претставници на албанската дијаспора.

Заев ќе ја прави Македонија Швајцарија на Балканот

Република - 17.11.2016

Заев викендов учествувал на дебата со иселеници од Македонија во Берн, пред сѐ, со албанската дијаспора, но и Македонци и Горанци, организирана од „Платформа Албинфо“ од Швајцарија. Освен Заев, на дебатата на тема „Македонија на прагот на избори: ...

Србов: Заев свесно го урива Рамковниот договор

Пулс24 - 17.11.2016

Ова е чисто уривање на рамковниот договор. Господинот Зоран Заев е свесен дека со самото тоа што сака од СДСМ да направи албанска партија, тоа се коси со одредбите од рамковниот договор“, изјави за ТВ Нова аналитичарот Никола Србов.

Србов: Кантонизација ќе доведе до физичка поделба на Македонија

Пулс24 - 17.11.2016

Што може да значи тоа надградување на рамковниот договор? Тоа може само да значи федерализација или кантонизација на Р. Македонија, создавање на дводомен парламент, како што пред некое време во јавноста се слушна таква идеја, рече за ТВ Нова ...

Србов: Кантонизација ќе води кон физичка поделба на Македонија

Lider - 17.11.2016

Што може да значи тоа надградување на рамковниот договор? Тоа може само да значи федерализација или кантонизација на Р. Македонија, создавање на дводомен парламент, како што пред некое време во јавноста се слушна таква идеја, рече за ТВ Нова ...

Србов: Во Струмица гасот е поскап дури и од струјата која се нуди во Македонија

Курир - 16.11.2016

Повеќе нема калкулации, искристализирани се позициите во сите политички опции во Македонија. Гледаме два сегменти од кампањата која се води од политичките чинители. Една е црна кампања која ја форсира СДСМ, додека таа изостанува кај ВМРО-ДПМНЕ, вели ...

ГДОМ - Граѓаните се пред избор на подобар стандард или двојазична и федерализирана Македонија

Сител - 16.11.2016

Граѓанското движење за одбрана на Македонија на денешната трибина во Струмица порача дека граѓаните се пред избор, дали ќе гласаат за политичката опција чија што цел е двојазична и федерализирана Македонија или својот глас ќе го дадат за партијата ...

Србов: Заев настапува со проекти кои се започнати, во тек се или завршени од ВМРО-ДПМНЕ

Република - 16.11.2016

Повеќе нема калкулации, искристализирани се позициите во сите политички опции во Македонија. Гледаме два сегменти од кампањата која се води од политичките чинители. Една е црна кампања која ја форсира СДСМ, додека таа изостанува кај ВМРО-ДПМНЕ, вели ...

Србов: Во Струмица гасот е поскап дури и од струјата која се нуди во Македонија

Пулс24 - 16.11.2016

Повеќе нема калкулации, искристализирани се позициите во сите политички опции во Македонија. Гледаме два сегменти од кампањата која се води од политичките чинители. Една е црна кампања која ја форсира СДСМ, додека таа изостанува кај ВМРО-ДПМНЕ, вели ...

Заев за глас повеќе ги продава националните интереси и на албанската дијаспора

Press24 - 15.11.2016

За глас повеќе лидерот на СДСМ Зоран Заев националните интереси ги продава и на албанската дијаспора. Имено Заев беше во дводневна посета на Швајцарија, каде во неделата во Берн се обратил на дебата реализирана со албанската дијаспора, а на тема ...

Заев за глас повеќе ги продава националните интереси и на албанската дијаспора

Курир - 15.11.2016

За глас повеќе лидерот на СДСМ Зоран Заев националните интереси ги продава и на албанската дијаспора. Имено Заев беше во дводневна посета на Швајцарија, каде во неделата во Берн се обратил на дебата реализирана со албанската дијаспора, а на тема ...

Заев за глас повеќе ги продава националните интереси и на албанската дијаспора

Нетпрес - 15.11.2016

За глас повеќе лидерот на СДСМ Зоран Заев националните интереси ги продава и на албанската дијаспора. Имено Заев беше во дводневна посета на Швајцарија, каде во неделата во Берн се обратил на дебата реализирана со албанската дијаспора, а на тема ...

Заев најде начин како да ѝ се додвори на албанската дијаспора за гласови

Пулс24 - 15.11.2016

За глас повеќе лидерот на СДСМ Зоран Заев националните интереси ги продава и на албанската дијаспора. Имено Заев беше во дводневна посета на Швајцарија, каде во неделата во Берн се обратил на дебата реализирана со албанската дијаспора, а на тема ...

Заев за глас повеќе ги продава националните интереси пред албанската дијаспора (видео)

Република - 15.11.2016

Заев беше во дводневна посета на Швајцарија, каде во неделата во Берн се обратил на дебата реализирана со албанската дијаспора, а на тема „Македонија на праг на избори: Промените, илузија или реалност?“. Покрај него обраќање имал и Зијадин Села.

Социјалдемократите останаа без партија

Република - 14.11.2016

Зо­ран За­ев не ја под­го­тву­ва пар­ти­ја­та за из­бо­ри, ту­ку за сопс­тве­но по­ли­тич­ко оп­сто­ју­ва­ње. Из­бор­ни­те ли­сти што ги пред­ло­жи, и оче­ку­ва­но му по­ми­наа на пар­ти­ски­от кон­грес, тоа нај­о­тво­ре­но го по­ка­жу­ва­ат.