TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Припадниците на републичките сили ја заслужуваат нашата највисока почит за храброста во Албанија

Фокус - 01.12.2019

Неколку спасувачки екипи беа испратени од Македонија во Албанија за помош по силниот земјотрес во Драч. Премиерот Зоран Заев преку социјалните мрежи се заблагодари на сите кои несебично помогнале за нашиот сосед.

Заев им се заблагодари на македонските спасувачи кои помагаа во Албанија

Слободен Печат - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев на социјалната мрежа Фејсбук им се обрати на спасувачите од Македонија кои заминаа да им помогнат на жителите на Албанија, кои беа погодени од катастрофалниот земјотрес.

Заев: Републичките сили кои помагаа во Албанија заслужуваат највисока почит

Макфакс - 01.12.2019

Припадниците на републичките сили за заштита кои помагаа во Албанија по катастрофалниот земјотрес ја заслужуваат нашата највисока почит и поддршка за нивната стручност и храброст, напиша премиерот Зоран Заев на „Фејсбук“.

Заев: Неизмерна благодарност кон републичките сили за заштита и спасување, заслужувате највисока почит

А1 On - 01.12.2019

Премиерот Зоран Заев преку својот фејсбук профил изрази благодарност кон републичките сили за заштита и спасување, кои координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, беа присутни во најпогодените подрачја во Албанија од катастрофалниот ...

Заев се заблагодари на републичките сили за заштита и спасување кои помагаа во Албанија

Локално - 01.12.2019

„Од име на сите граѓани на нашата држава, сакам да упатам неизмерна благодарност кон републичките сили за заштита и спасување, кои координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, беа присутни во најпогодените подрачја во Албанија од ...

Заев: Републичките сили кои помагаа во Албанија заслужуваат највисока почит

24Инфо - 01.12.2019

Припадниците на републичките сили за заштита кои помагаа во Албанија по катастрофалниот земјотрес ја заслужуваат нашата највисока почит и поддршка за нивната стручност и храброст, напиша премиерот Зоран Заев на „Фејсбук“.

Заев: Припадниците на републичките сили за заштита ја заслужуваат нашата највисока почит и поддршка

iPortal - 01.12.2019

„Од име на сите граѓани на нашата држава, сакам да упатам неизмерна благодарност кон републичките сили за заштита и спасување, кои координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, беа присутни во најпогодените подрачја во Албанија од ...

Горската служба за спасување-Битола помага во Албанија

Тера - 01.12.2019

Од Битола членови од „Горската служба за спасување“ на терен во Албанија помогаат во справувањето со последиците од катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија. Како што веќе објавивме заминаа пред неколку дена во најтешко погодените реони, да ...

Заев се заблагодари на републичките сили кои учествуваа во спсувачката акција по албанскиот земјотрес

Centar - 01.12.2019

Фејсбук статус на премиерот Зоран Заев: Од име на сите граѓани на нашата држава, сакам да упатам неизмерна благодарност кон републичките сили за заштита и спасување, кои координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, беа присутни во ...

Заев: Републичките сили кои помагаа во Албанија заслужуваат највисока почит

Н.Македонија - 01.12.2019

Припадниците на републичките сили за заштита кои помагаа во Албанија по катастрофалниот земјотрес ја заслужуваат нашата највисока почит и поддршка за нивната стручност и храброст, напиша премиерот Зоран Заев на Фејсбук.

Рудари од Пробиштип дел од спасувачките тимови во Албанија

Алсат-М - 30.11.2019

Рудари од пробиштипскиот рудник „Булмак 2016“ се дел од спасувачките тимови во погодените населени места од земјотресот во соседна Албанија. Бобан Стојмировски од кабинетот на градоначалникот на Општина Пробиштип информира дека рударите веќе петти ...

Рудари од Пробиштип дел од спасувачките тимови во Албанија

Сител - 30.11.2019

Рудари од пробиштипскиот рудник „Булмак 2016“ се дел од спасувачките тимови во погодените населени места од земјотресот во соседна Албанија. Бобан Стојмировски од кабинетот на градоначалникот на Општина Пробиштип за МИА информира дека рударите веќе ...

Заврши пребарувањето: 50 мртви, околу 2.000 повредени, стотици оштетени згради

ММС - 30.11.2019

Операциите за пребарување и спасување по катастрофалниот земјотрес во Албанија завршија, рече денеска албанскиот премиер, а официјалниот број на загинатите е 50. Се верува дека во урнатините нема повеќе ...

Рудари од Пробиштип им помагаат на настраданите од земјотресот во Албанија

Слободен Печат - 30.11.2019

Хуманоста ја покажуваме со дела, во заедничка координација со Дирекцијата за заштита и спасување, Општината и рудникот „Булмак 2016", екипа од наши храбри сограѓани – рудари, веќе петти ден е на терен во соседна Албанија за да пружат помош на ...

Рудари од Пробиштип дел од спасувачките тимови во Албанија

ММС - 30.11.2019

Рудари од пробиштипскиот рудник „Булмак 2016″ се дел од спасувачките тимови во погодените населени места од земјотресот во соседна Албанија. Бобан Стојмировски од кабинетот на градоначалникот на Општина Пробиштип за МИА информира дека рударите веќе ...

Рудари од Пробиштип дел од спасувачките тимови во Албанија

Вечер Прес - 30.11.2019

Рудари од пробиштипскиот рудник „Булмак 2016″ се дел од спасувачките тимови во погодените населени места од земјотресот во соседна Албанија. Бобан Стојмировски од кабинетот на градоначалникот на Општина Пробиштип за МИА информира дека рударите веќе ...

Рудари од Пробиштип дел од спасувачките тимови во Албанија

4NEWS - 30.11.2019

Рудари од пробиштипскиот рудник „Булмак 2016“ се дел од спасувачките тимови во погодените населени места од земјотресот во соседна Албанија. Бобан Стојмировски од кабинетот на градоначалникот на Општина Пробиштип за МИА информира дека рударите веќе ...

Рудари од пробиштипскиот рудник „Булмак 2016“ помагаат на погодените од земјотресот во Албанија

MakPress - 30.11.2019

Рудари од пробиштипскиот рудник „Булмак 2016“ се дел од спасувачките тимови во погодените населени места од земјотресот во соседна Албанија. Бобан Стојмировски од кабинетот на градоначалникот на Општина Пробиштип за МИА информира дека рударите веќе ...

Скопските пожарникари во Албанија ја покажуваат солидарноста на дело

ТВ21 - 29.11.2019

Скопските екипи што беа испратени во Албанија по катастрофалниот земјотрес несебично се вклучија во спасување на преживеани. Тимот од Град Скопје составен од четворица пожарникари и двајца логистика за снимање и мапирање со дрон и термо камери за ...

Скопските пожарникари во Албанија ја покажуваат солидарноста на дело

Канал5 - 29.11.2019

Екипите за спасување од земјава што беа испратени во Албанија по катастрофалниот земјотрес несебично се вклучија во спасување на преживеани. Тимот од Град Скопје составен од четворица пожарникари и двајца логистика за снимање и мапирање со дрон и ...

Скопските пожарникари во Албанија ја покажуваат солидарноста на дело

24 Вести - 29.11.2019

Екипите за спасување од земјава што беа испратени во Албанија по катастрофалниот земјотрес несебично се вклучија во спасување на преживеани. Тимот од Град Скопје составен од четворица пожарникари и двајца логистика за снимање и мапирање со дрон и ...

Хрватските спасувачи се вратија од Албанија – кучињата херои кои спасија животи уживаа во летот со хеликоптер

ТВ21 - 29.11.2019

Во Албанија на местото на земјотресот во Драч, имаше спасувачи од секаде. Хрватска испрати своја екипа да помогне во пронаоѓање на човечки живот во урнатините, по земјотресот во вторникот наутро од 6,4 степени според Рихтер кој однесе досега 49 ...

Скопските пожарникари во Албанија ја покажуваат солидарноста на дело

ММС - 29.11.2019

Екипите за спасување од земјава што беа испратени во Албанија по катастрофалниот земјотрес несебично се вклучија во спасување на преживеани. Тимот од Град Скопје составен од четворица пожарникари и двајца логистика за снимање и мапирање со дрон и ...

Скопските пожарникари сплотени помагаа за настраданите во Албанија

Слободен Печат - 29.11.2019

Тимот од Град Скопје заеднички работеше со екипа од Италија и со Армијата на Албанија. Екипите за спасување од земјава што беа испратени во Албанија по катастрофалниот земјотрес несебично се вклучија во спасување на преживеани.

ГАЛЕРИЈА: Скопските пожарникари помагаат во Албанија - Извлечени тела од под рушевините

Press24 - 29.11.2019

Екипите за спасување од земјава што беа испратени во Албанија по катастрофалниот земјотрес несебично се вклучија во спасување на преживеани. Тимот од Град Скопје составен од четворица пожарникари и двајца логистика за снимање и мапирање со дрон и ...

Кучињата спасувачи од земјотресот во Албанија се вратија дома

А1 On - 29.11.2019

Хероите на четири нозе од Хрватска – кучињата кои со денови трагаа по преживеани и извлекуваа жртви од стравотниот земјотрес во Драч, Албанија, пристигнаа дома. Ним им беше организиран пречек на аеродромот со порака: „горди сме на вас!“ Хрватското ...

Скопските пожарникари во Албанија ја покажуваат солидарноста на дело

Курир - 29.11.2019

Екипите за спасување од земјава што беа испратени во Албанија по катастрофалниот земјотрес несебично се вклучија во спасување на преживеани. Тимот од Град Скопје составен од четворица пожарникари и двајца логистика за снимање и мапирање со дрон и ...

Скопските пожарникари во Албанија ја покажуваат солидарноста на дело

А1 On - 29.11.2019

Екипите за спасување од земјава што беа испратени во Албанија по катастрофалниот земјотрес несебично се вклучија во спасување на преживеани. Тимот од Град Скопје составен од четворица пожарникари и двајца логистика за снимање и мапирање со дрон и ...

Позитив на денот: Фотографија која ги победи сите балкански битки

Скопје24 - 29.11.2019

Фотографијата на која се гледа како еден припадник на спасувачките тимови од Србија, кој пристигнал во Албанија за да помогне во спасувачките операции и при тоа соработува со албански војник, кружи на социјалните мрежи.

Скопските пожарникари во Албанија ја покажуваат солидарноста на дело

Сител - 29.11.2019

Екипите за спасување од земјава што беа испратени во Албанија по катастрофалниот земјотрес несебично се вклучија во спасување на преживеани. Тимот од Град Скопје составен од четворица пожарникари и двајца логистика за снимање и мапирање со дрон и ...

Скопските пожарникари во Албанија ја покажуваат солидарноста на дело

CivilMedia - 29.11.2019

Екипите за спасување од земјава што беа испратени во Албанија по катастрофалниот земјотрес несебично се вклучија во спасување на преживеани. Тимот од Град Скопје составен од четворица пожарникари и двајца логистика за снимање и мапирање со дрон и ...

Скопските пожарникари во Албанија ја покажуваат солидарноста на дело

Вечер Прес - 29.11.2019

Екипите за спасување од земјава што беа испратени во Албанија по катастрофалниот земјотрес несебично се вклучија во спасување на преживеани. Тимот од Град Скопје составен од четворица пожарникари и двајца логистика за снимање и мапирање со дрон и ...

Тим од Град Скопје на помош во Албанија ја покажуваат солидарноста на дело

iPortal - 29.11.2019

Екипите за спасување од земјава што беа испратени во Албанија по катастрофалниот земјотрес несебично се вклучија во спасување на преживеани. Тимот од Град Скопје составен од четворица пожарникари и двајца логистика за снимање и мапирање со дрон и ...

Скопските пожарникари во Албанија ја покажуваат солидарноста на дело

Локално - 29.11.2019

Екипите за спасување од земјава што беа испратени во Албанија по катастрофалниот земјотрес несебично се вклучија во спасување на преживеани. Тимот од Град Скопје составен од четворица пожарникари и двајца логистика за снимање и мапирање со дрон и ...

МАКЕДОНСКИ ТИМ ВО АЛБАНИЈА: Упорни бевме, но за жал ги најдовме починати – жена со девојче и две близначиња и ...

Денешен - 29.11.2019

Екипите за спасување од Македонија што беа испратени во Албанија по катастрофалниот земјотрес несебично се вклучија во спасување на преживеани. Тимот од Град Скопје составен од четворица пожарникари и двајца логистика за снимање и мапирање со дрон и ...

Скопските пожарникари во Албанија ја покажуваат солидарноста на дело

Скопје инфо - 29.11.2019

Екипите за спасување од земјава што беа испратени во Албанија по катастрофалниот земјотрес несебично се вклучија во спасување на преживеани. Тимот од Град Скопје составен од четворица пожарникари и двајца логистика за снимање и мапирање со дрон и ...

Скопските пожарникари во Албанија ја покажуваат солидарноста на дело

MakPress - 29.11.2019

Екипите за спасување од земјава што беа испратени во Албанија по катастрофалниот земјотрес несебично се вклучија во спасување на преживеани. Тимот од Град Скопје составен од четворица пожарникари и двајца логистика за снимање и мапирање со дрон и ...

Тлото и понатаму се тресе, бројот на жртвите е над 40 – 107-годишнина во страв и под отворено небо

ТВ21 - 28.11.2019

Семејствата и понатаму се пред урнатите згради, со надеж дека под урнатините ќе пронајдат некој свој близок. Спасувачките екипи се трудат да извадат луѓето заглавени под огромните парчиња бетон, за кои сѐ уште не се знае дали се живи.

Грчките спасувачи спасиле маж и жена од под урнатините во Албанија

Фокус - 28.11.2019

Од вторникот попладне до рано утрово, двете специјални единици на грчката противпожарна служба, во спасувачката акција, од урнатините по земјотресот во Албанија извлекле седум безживотни тела, а спасиле две лица.

Тимот на ДЗС и полицискиот лабрадор Клеа во потрага по преживеани во земјотресот во Албанија

Канал5 - 28.11.2019

Припадниците на Дирекцијата за заштита и спасување и полицискиот лабрадор трагач Клеа се ангажирани во Драч во потрага по преживеани во урнатините во земјотресот. – Двесет и четиричасовна работа, непрекинати акции за пребарување и спасување на ...

Фотографија на денот: Спасувачите во Албанија во трка со времето

Deutsche Welle - 28.11.2019

Трка со времето до изнемоштеност - спасувачите во Албанија, како овој човек во Туман, работат забрзано со цел од под урнатините да извлечат што е можно повеќе преживеани. До вчеравечер на спасувачките екипи им успеа од под урнатите згради да извадат ...

Тимот на ДЗС и полицискиот лабрадор Клеа во потрага по преживеани во земјотресот во Албанија

А1 On - 28.11.2019

Припадниците на Дирекцијата за заштита и спасување и полицискиот лабрадор трагач Клеа се ангажирани во Драч во потрага по преживеани во урнатините во земјотресот. – Двесет и четиричасовна работа, непрекинати акции за пребарување и спасување на ...

ФОТО: Тимот за спасување од урнатини на ДЗС продолжува со акцијата за извлекување исчезнати лица во Албанија

Курир - 28.11.2019

Македонските тимови испратени на помош по катастрофалниот земјотрес во Албанија, продолжуваат со напорната работа на терен. -Тимот за спасување од урнатини на Дирекцијата за заштита и спасување заедно со припадниците на МВР со куче трагач и денес ...

ВИДЕО: Нова драматична снимка од маж затрупан под урнатините во Албанија

Курир - 28.11.2019

Албанскиот медиум „BalkanWeb” објави ново видео на кое се гледа маж кој е затрупан под урнатините од земјотрсот кј ја погоди Албанија. На видето, мажот пронајден од спасувачките екипи прашува колку луѓе се надвор.

ВИДЕО: Човек 20 часа бил под урнатините после земјотресот во Албанија - објавен разговорот меѓу него и спасувач

Press24 - 28.11.2019

Албанскиот медиум „BalkanWeb” објави ново видео на кое се гледа маж кој е затрупан под урнатините од земјотрсот кој ја погоди Албанија. На разговорот, се слуша како член од тимовите за спасување разговара со Клејди Клод кој повеќе од 20 часа се ...

„БОЛКАТА НЕ ПОЗНАВА ГРАНИЦИ“: Српски и косовски војник заедно помагаат во Албанија

Слободен Печат - 28.11.2019

„Оваа фотографија носи голема порака“, пишуваат медиумите во регионот. Поради неодамнешниот силен земјотрес во Албанија, екипи од цела Европа се мобилизираа за им помогнат на граѓаните кои страдаа во големата несреќа.

Грчките спасувачи извлекоа две живи и седум мртви лица од под урнатините во Албанија

Слободен Печат - 28.11.2019

Во текот на вчерашниот ден и рано утрово, спасувачките сили од Грција кои им помагаат на албанските власти, пронајдоа уште шест мртви лица под урнатините по катастрофалниот земјотрес. Од вторникот попладне до рано утрово, двете специјални единици на ...

ВИДЕО: 20 часа бил под урнатините, објавена аудио снимка меѓу настрадан и спасувач

Курир - 28.11.2019

Објавено е видео од последните моменти пред да биде спасен Клејди Клод од под урнатините, каде се наоѓал повеќе од 20 часа, јавува репортерот на ТВ21. На разговорот, се слуша како член од тимовите за спасување разговара со Клод кој повеќе од 20 часа ...

(ВИДЕО) Драматични снимки од спасување на маж во Албанија: Зошто не ги отстраните урнатините над мене?

А1 On - 28.11.2019

Два дена по катастрофалниот земјотрес што ја зафати Албанија, спасувачките служби сè уште ги пребаруваа урнатините за исчезнати лица. Во меѓувреме, се појавија снимки од операцијата за спасување за маж заробен под урнатините на една зграда.

Тимот на ДЗС и полицискиот лабрадор Клеа во потрага по преживеани во земјотресот во Албанија

Press24 - 28.11.2019

Припадниците на Дирекцијата за заштита и спасување и полицискиот лабрадор трагач Клеа се ангажирани во Драч во потрага по преживеани во урнатините во земјотресот. – Двесет и четиричасовна работа, непрекинати акции за пребарување и спасување на ...

Херои на четири нозе – кучињата трагачи спасуваат животи по земјотресот во Албанија

А1 On - 28.11.2019

Нивните имиња се Танда, Гизмо, Ина, Дарма и Фархана. Доаѓаат од Хрватска и тренирани се да бидат кучиња – трагачи уште додека биле бебиња. „Одиме на пат за Албанија – да го направиме она за што вежбавме со години и се надеваме дека никогаш повторно ...

Екипата на ДЗС и лабрадорот Клеа бараат преживеани во урнатините на Драч

Слободен Печат - 28.11.2019

Според последните информации од терен, бројот на загинати во земјотресот во Албанија се искачи над 40, а над 700 се повредени. Припадниците на Дирекцијата за заштита и спасување и полицискиот лабрадор трагач Клеа се ангажирани во Драч во потрага по ...

Tимот на ДЗС и лабрадорoт Клеа трагаат по преживеани во земјотресот во Албанија

+инфо - 28.11.2019

Припадниците на Дирекцијата за заштита и спасување и полицискиот лабрадор трагач Клеа се ангажирани во Драч во потрага по преживеани во урнатините во земјотресот. – Двесет и четиричасовна работа, непрекинати акции за пребарување и спасување на ...

Тимот на ДЗС и полицискиот лабрадор Клеа во потрага по преживеани во земјотресот во Албанија

Сител - 28.11.2019

Припадниците на Дирекцијата за заштита и спасување и полицискиот лабрадор трагач Клеа се ангажирани во Драч во потрага по преживеани во урнатините во земјотресот. – Двесет и четиричасовна работа, непрекинати акции за пребарување и спасување на ...

Грчките спасувачи во Албанија од под урнатините извлекле две живи и седум мртви лица

А1 On - 28.11.2019

Од вторникот попладне до рано утрово, двете специјални единици на грчката противпожарна служба, во спасувачката акција, од урнатините по земјотресот во Албанија извлекле седум безживотни тела, а спасиле две лица, јави дописничката на МИА од Атина.

Maкедонските спасувачи и полицискиот лабрадор Клеа во потрага по преживеани во земјотресот во Албанија

МКД - 28.11.2019

Припадниците на Дирекцијата за заштита и спасување и полицискиот лабрадор трагач Клеа се ангажирани во Драч во потрага по преживеани во урнатините во земјотресот. „Двесет и четиричасовна работа, непрекинати акции за пребарување и спасување на ...

Морничава снимка од Албанија: Спасувачите извлекуваат преживеани и мртви од урнатините, луѓе си ги бараат своите блиски

Курир - 28.11.2019

На социјалните мрежи се појави морничава снимка од борбата на спасувачите да ги спасат жртвите од рушевините после земјотресот во Албанија. На снимката покрај останатото се гледаат луѓе кои ги бараат своите блиски по рушевините, па дури и во ...

ФОТО. Скопските пожарникари со најтажните фотографии по земјотресот во Албанија

Press24 - 28.11.2019

Продолжуваме понатаму!!!! Слики од тешкото пробивање во урнатините. Ова стои на страната на Пожарна Скопје на фејсбук, каде се објавени фотографии од Албанија по разорниот потрес од 6.4 степени по Рихтер.

Припадници на ДЗС и полицискиот лабрадор Клеа ангажирани во Драч во потрага по преживеани

iPortal - 28.11.2019

Припадниците на Дирекцијата за заштита и спасување и полицискиот лабрадор трагач Клеа се ангажирани во Драч во потрага по преживеани во урнатините во земјотресот. – Двесет и четиричасовна работа, непрекинати акции за пребарување и спасување на ...

Лабрадорката Клеа неуморно трага под урнатините во Драч

24Инфо - 28.11.2019

Полициската лабрадорка Клеа, која заедно со припадниците на Дирекцијата за заштита и спасување се во Драч, денеска е ангажирна во пребарување на урнатините во градот во потрага по преживеани.

Тимот на ДЗС и полицискиот лабрадор Клеа во потрага по преживеани во земјотресот во Албанија

24Инфо - 28.11.2019

Припадниците на Дирекцијата за заштита и спасување и полицискиот лабрадор трагач Клеа се ангажирани во Драч во потрага по преживеани во урнатините во земјотресот. – Двесет и четиричасовна работа, непрекинати акции за пребарување и спасување на ...

Фотографија која ги победи сите балкански војни

CivilMedia - 28.11.2019

Фотографијата на која се гледа како еден припадник на спасувачките тимови од Србија, кој пристигнал во Албанија за да помогне во спасувачките операции и при тоа соработува со албански војник, кружи на социјалните мрежи.

Битолската ДУИ помогна тим за спасување да отпатува за Албанија

Тера - 28.11.2019

Општинската организација на ДУИ во Битола соопшти дека партијата во соработка со фирмата „Сабина“ од Битола овозможија група од пет лица од екипата за спасување “Горска служба“ од Битола да заминат за соседна Албанија каде ќе помагаат на ...

Грчките спасувачи во Албанија од под урнатините извлекле две живи и седум мртви лица

24Инфо - 28.11.2019

Од вторникот попладне до рано утрово, двете специјални единици на грчката противпожарна служба, во спасувачката акција, од урнатините по земјотресот во Албанија извлекле седум безживотни тела, а спасиле две лица, јави дописничката на МИА од Атина.

ВИДЕО: 20 часа бил под урнатините, објавена аудио снимка меѓу настрадан и спасувач

4NEWS - 28.11.2019

Објавено е видео од последните моменти пред да биде спасен Клејди Клод од под урнатините, каде се наоѓал повеќе од 20 часа, јавува репортерот на ТВ21. На разговорот, се слуша како член од тимовите за спасување разговара со Клод кој повеќе од 20 часа ...

Грчките спасувачи во Албанија од под урнатините извлекле две живи и седум мртви лица

Вечер Прес - 28.11.2019

Од вторникот попладне до рано утрово, двете специјални единици на грчката противпожарна служба, во спасувачката акција, од урнатините по земјотресот во Албанија извлекле седум безживотни тела, а спасиле две лица, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчките спасувачи во Албанија од под урнатините извлекле две живи и седум мртви лица

Опсервер - 28.11.2019

Од вторникот попладне до рано утрово, двете специјални единици на грчката противпожарна служба, во спасувачката акција, од урнатините по земјотресот во Албанија извлекле седум безживотни тела, а спасиле две лица, јави дописничката на МИА од Атина.

Македонскиот лабрадор Клеа бара преживеани под урнатините во Драч

Република - 28.11.2019

Припадниците на Дирекцијата за заштита и спасување и полицискиот лабрадор трагач Клеа се ангажирани во Драч во потрага по преживеани во урнатините во земјотресот. – Двесет и четиричасовна работа, непрекинати акции за пребарување и спасување на ...

Грчките спасувачи во Албанија од под урнатините извлекле две живи и седум мртви лица

Либертас - 28.11.2019

Од вторникот попладне до рано утрово, двете специјални единици на грчката противпожарна служба, во спасувачката акција, од урнатините по земјотресот во Албанија извлекле седум безживотни тела, а спасиле две лица, јави дописничката на МИА од Атина.

ДЗС во Драч: Двесет и четиричасовна работа, непрекинати акции за пребарување и спасување на исчезнати

Локално - 28.11.2019

Припадниците на Дирекцијата за заштита и спасување и полицискиот лабрадор трагач Клеа се ангажирани во Драч во потрага по преживеани во урнатините во земјотресот. – Двесет и четиричасовна работа, непрекинати акции за пребарување и спасување на ...

Тимот на ДЗС и полицискиот лабрадор Клеа во потрага по преживеани во земјотресот во Албанија

Опсервер - 28.11.2019

Припадниците на Дирекцијата за заштита и спасување и полицискиот лабрадор трагач Клеа се ангажирани во Драч во потрага по преживеани во урнатините во земјотресот. – Двесет и четиричасовна работа, непрекинати акции за пребарување и спасување на ...

Тимот на ДЗС и полицискиот лабрадор Клеа во потрага по преживеани во земјотресот во Албанија

Либертас - 28.11.2019

Припадниците на Дирекцијата за заштита и спасување и полицискиот лабрадор трагач Клеа се ангажирани во Драч во потрага по преживеани во урнатините во земјотресот. – Двесет и четиричасовна работа, непрекинати акции за пребарување и спасување на ...

Тимот на ДЗС и полицискиот лабрадор Клеа во потрага по преживеани во земјотресот во Албанија

Вечер Прес - 28.11.2019

Припадниците на Дирекцијата за заштита и спасување и полицискиот лабрадор трагач Клеа се ангажирани во Драч во потрага по преживеани во урнатините во земјотресот. – Двесет и четиричасовна работа, непрекинати акции за пребарување и спасување на ...

Грчките спасувачи во Албанија од под урнатините извлекле две живи и седум мртви лица

MakPress - 28.11.2019

Од вторникот попладне до рано утрово, двете специјални единици на грчката противпожарна служба, во спасувачката акција, од урнатините по земјотресот во Албанија извлекле седум безживотни тела, а спасиле две лица, јави дописничката на МИА од Атина.

НА КРАЈОТ СИТЕ СМЕ ЛУЃЕ: Фотографија која ги победи сите балкански војни

Магазин - 28.11.2019

Целиот Балкан зборуваа за оваа фотографија, овој момент ги победи сите балкански војни. Фотографијата на која се гледа како еден припадник на спасувачките тимови од Србија, кој пристигнал во Албанија за да помогне во спасувачките операции и при тоа ...

ФОТО: Екипа од Дирекцијата за заштита и спасување Битола пристигна во Драч

ТВ21 - 27.11.2019

Група од битолчани од Дирекцијата за спасување и заштита се помеѓу спасувачите кои се наоѓаат во Драч, Албанија. Најновиот биланс од вчерашниот земјотрес со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала изнесува најмалку 29 мртви и над 650 ...

ВИДЕО: 20 часа бил под урнатините, објавена аудио снимка меѓу настрадан и спасувач

ТВ21 - 27.11.2019

Објавено е видео од последните моменти пред да биде спасен Клејди Клод од под урнатините, каде се наоѓал повеќе од 20 часа, јавува репортерот на ТВ21. На разговорот, се слуша како член од тимовите за спасување разговара со Клод кој повеќе од 20 часа ...

42 припадници на републичките сили во спасувачките акции во Албанија

ТВ21 - 27.11.2019

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно со одлуката на Владата, се во Албанија за да помогнат во спасувачките акции на локалните власти.

Македонските стручни тимови спроведуваат комплексни задачи за прва помош и извлекување на настраданите граѓани во Драч

Канал5 - 27.11.2019

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно одлуката на Владата, од синоќа се во Албанија за да помогнат во спасувачките акции на локалните власти.

Грчките спасувачи извлекоа две живи лица од урнатините по земјотресот во Албанија

Фокус - 27.11.2019

Двете специјални единици за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба, кои се наоѓаат на две различни локации во Албанија, во текот на вчерашниот ден од урнатините спасија 45-годишна жена и 24-годишен маж, јави дописничката на МИА од ...

Грчките специјалци од урнатините спасиле две лица

ТВ21 - 27.11.2019

Грчките специјални единици за справување со катастрофи, кои се наоѓаат на две различни локации во Албанија, во текот на вчерашниот ден од урнатините спасиле 45-годишна жена и 24-годишно момче.

Македонските спасувачи извадија две тела од урнатите згради во Албанија

Сител - 27.11.2019

Македонските тимови коишто учествуваат во спасувачките акции во Албанија лоцираа и извадија две починати лица на две локации под урнатите згради, по разорниот земјотрес кој што вчера изутрина ја погоди земјата.

И со куче спасувач тимови од Македонија бараат преживеани и извлекуваат настрадани граѓани во Драч ВИДЕО

+инфо - 27.11.2019

Досега тимовите лоцираа и извадија од урнатините две починати лица на две локации во срушените згради. Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно ...

ФОТО: Македонските пожарникари помагаат во Албанија: „Продолжуваме понатаму, нема предавање“

Press24 - 27.11.2019

Продолжуваме понатаму !!!! Слики од тешкото пробивање во урнатините. Нема предавање, велат од Пожарна Скопје. Инаку, екипа македонски пожарникари се во Албанија и помагаат по катастрофалниот ...

Специјалните единици од Грција спасија две лица од уранатините во Албанија

Слободен Печат - 27.11.2019

Како што соопштија рано утрово од противпожарната служба на Грција, едната единица е во градот Тумана, околу 15 километри северозападно од Тирана, каде што од урнатините, беше извлечена жива 45-годишната Двете специјални единици за справување со ...

Грчките спасувачи извлекоа две живи лица од урнатините по земјотресот во Албанија

Сител - 27.11.2019

Двете специјални единици за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба, кои се наоѓаат на две различни локации во Албанија, во текот на вчерашниот ден од урнатините спасија 45-годишна жена и 24-годишен маж, јави дописничката на МИА од ...

Грчките спасувачи извлекоа двајца живи, жена и маж, под урнатините во Тумана и Драч

+инфо - 27.11.2019

Двете специјални единици за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба, кои се наоѓаат на две различни локации во Албанија, во текот на вчерашниот ден од урнатините спасија 45-годишна жена и 24-годишен маж, јави дописничката на МИА од ...

Грчките спасувачи извлекоа две живи лица од урнатините по земјотресот во Албанија

А1 On - 27.11.2019

Двете специјални единици за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба, кои се наоѓаат на две различни локации во Албанија, во текот на вчерашниот ден од урнатините спасија 45-годишна жена и 24-годишен маж, јави дописничката на МИА од ...

Хрватските кучиња трагачи се приклучија во спасувачката акција во Албанија

Курир - 27.11.2019

Кучиња трагачи од Хрватска со хеликоптер полетаа кон Албанија за да се приклучат во потрагата по жртвите и повредените во силниот земјотрес кој изутринава ја погоди земјата. Хрватската владата донесе одлука да испрати хеликоптер на хрватската армија ...

Македонските спасувачи извадија две тела од урнатите згради во Албанија

Макфакс - 27.11.2019

Македонските тимови коишто учествуваат во спасувачките акции во Албанија лоцираа и извадија од урнатните две починати лица на две локации под урнатите згради, по разорниот земјотрес кој што вчера изутрина ја погоди земјата.

(ФОТО) Македонските тимови извлекуваат настрадани жители на Драч

360 степени - 27.11.2019

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно одлуката на Владата на Република Северна Македонија, од вчера попладнето се во Албанија за да помогнат во ...

Македонските тимови лоцирале и извадиле две тела од под урнатините во Драч

МКД - 27.11.2019

Македонските тимови кои учествуваат во спасувачките акции во Албанија по вчерашниот земјотрес лоцирале и извадиле од урнатните две починати лица на две локации во срушените згради. Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и ...

Кучиња-трагачи од Хрватска ја лоцираа првата жртва во рушевините по земјотресот во Албанија

Слободен Печат - 27.11.2019

Кучињата-трагачи по пристигнувањето во Драч и тргнувањето во акција, лоцираа потенцијално жива особа во рушевините, а процесот на спасување го преземаа техничките тимови - изјави началникот на Дирекцијата за цивилна заштита на Хрватска.

Лабрадорот на Дирекцијата за заштита и спасување замина да помага во Албанија

Радио МОФ - 27.11.2019

Тим од 35 припадници на силите за заштита и спасување со комплетна опрема синоќа заминаа во Албанија да помогнат во справување со последиците од силниот земјотрес што вчера ја погоди земјата, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување.

ВИДЕО: Републичките стручни тимови помагаат при извлекување на настраданите граѓани во Драч

А1 On - 27.11.2019

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно одлуката на Владата на Република Северна Македонија, од вчера попладнето се во Албанија за да помогнат во ...

Кучиња-трагачи од Хрватска лоцираа жртва во рушевините по земјотресот во Албанија

Курир - 27.11.2019

Хрватски кучиња-трагачи кои стигнаа Албанија, како дел од помошта која Хрватска ја вети во справување со последиците од силниот земјотрес кој ја погоди земјата, ја лоцираа првата жртва во рушевините во Драч.

Влада: Тимови од земјава работат на комплексни задачи во спасувачките акции во Албанија

Сител - 27.11.2019

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно со одлуката на Владата, се во Албанија за да помогнат во спасувачките акции на локалните власти.

Македонски лабрадор учествува во спасувачката акција во Албанија

Макфакс - 27.11.2019

Лабрадор обучен за пребарување и спасување преживеани од урнатини е дел од македонскиот дим, кој заедно со припадници на Дирекцијата за заштита и спасување синоќа замина во Албанија, како дел од спасувачките екипи кои трагаат по повредите од ...

Град Скопје одвои 50 илјади евра за настраданите во Албанија

Р.С.Европа - 27.11.2019

Советот на Град Скопје одвои 50 илјади евра помош за настраданите во Албанија. Одлуката е донесена на денешната редовна седница. Градоначалникот Петре Шилегов посочи дека пожарникарите и екипите со термални дронови се уште се во Драч, каде помагаат ...

ФОТО: Скопските екипи спасуваат затрупани дечиња во Албанија

Press24 - 27.11.2019

Скопските екипи во моментов работат на спасување на 6 луѓе, од кои 4 деца, кои се наоѓаат затрупани под 4 плочи во срушен објект. Ова го напиша на Фејсбук Петре Шилегов. - Сериозни се тешкотиите со кои се соочуваат во обидот да се спасат овие луѓе.

Скопските екипи спасуваат деца од урнатините во Албанија (ФОТО)

Слободен Печат - 27.11.2019

„Сериозни се тешкотиите со кои се соочуваат во обидот да се спасат овие луѓе. Искрено се надеваме на добар исход.“, напиша Шилегов. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил напиша дека скопските екипи работат на спасување на ...

Фотографии од тешкото пробивање во урнатините: Македонски пожарникари во Албанија- продолжуваме понатаму, нема ...

Курир - 27.11.2019

Продолжуваме понатаму !!!! Слики од тешкото пробивање во урнатините. Нема предавање, велат од Пожарна Скопје. Инаку, екипа македонски пожарникари се во Албанија и помагаат по катастрофалниот ...

Македонските тимови во Албанија од урнатините на зградите извлекоа две починати лица

Слободен Печат - 27.11.2019

На терен се и припадници на МВР со куче спасувач специјално тренирано за пронаоѓање преживеани под урнатините. Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, ...

Македонските спасувачи извадија две тела од урнатите згради во Албанија

Centar - 27.11.2019

Македонските тимови коишто учествуваат во спасувачките акции во Албанија лоцираа и извадија од урнатните две починати лица на две локации под урнатите згради, по разорниот земјотрес кој што вчера изутрина ја погоди земјата.

(ФОТО) Спасувачките тимови на ДЗС неуморно трагаат по преживеани

24Инфо - 27.11.2019

Спасувачките тимови на Дирекцијата за заштита и спасување денеска продолжија со пребарување на урнатините во Драч во потрага по преживеани. Работата ја отежнува и постојаните земјотреси кои изминативе 48 часа ја тресат ...

(ФОТО) Спасувачките тимови од Скопје неуморно трагаат по преживеани

24Инфо - 27.11.2019

Бројот на загинати во Драч постојано расте, но не запираат ниту земјотресите, ниту, пак потрагата по преживеаните под урнатите. Скопската противпожана бригада ноќта ја минаа на повеќе кризни локации, а и во текот на денот е на терен во потрага по ...

Македонски лабрадор учествува во спасувачката акција во Албанија

Centar - 27.11.2019

Лабрадор обучен за пребарување и спасување преживеани од урнатини е дел од македонскиот тим, кој заедно со припадници на Дирекцијата за заштита и спасување синоќа замина во Албанија, како дел од спасувачките екипи кои трагаат по повредите од ...

Републичките тимови работат на извлекување на настраданите граѓани во Драч (ВИДЕО)

iPortal - 27.11.2019

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно одлуката на Владата на Република Северна Македонија, од вчера попладнето се во Албанија за да помогнат во ...

Хрватските кучиња трагачи се приклучија во спасувачката акција во Албанија

Скопје инфо - 27.11.2019

Кучиња трагачи од Хрватска со хеликоптер полетаа кон Албанија за да се приклучат во потрагата по жртвите и повредените во силниот земјотрес кој изутринава ја погоди земјата. Хрватската владата донесе одлука да испрати хеликоптер на хрватската армија ...

Грчките спасувачи извлекоа две живи лица од урнатините по земјотресот во Албанија

24Инфо - 27.11.2019

Двете специјални единици за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба, кои се наоѓаат на две различни локации во Албанија, во текот на вчерашниот ден од урнатините спасија 45-годишна жена и 24-годишен маж, јави дописничката на МИА од ...

Републичките стручни тимови спроведуваат комплексни задачи за прва помош и извлекување на настраданите граѓани во Драч

24Инфо - 27.11.2019

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно одлуката на Владата на Република Северна Македонија, од вчера попладнето се во Албанија за да помогнат во ...

Шест милиони денари првична помош за Албанија

Опсервер - 27.11.2019

Шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија ќе издвои Владата на Република Северна Македонија. Ова беше одлучено вечерва на седница на Владата, а како дополнување на помошта за ...

Влада: Тимови од земјава работат на комплексни задачи во спасувачките акции во Албанија

4NEWS - 27.11.2019

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно со одлуката на Владата, се во Албанија за да помогнат во спасувачките акции на локалните власти.

Од урнатините на зградите во Албанија македонските тимови извлекоа две починати лица

Република - 27.11.2019

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно одлуката на Владата на Македонија, од вчера попладнето се во Албанија за да помогнат во спасувачките акции на ...

Влада: Тимови од земјава работат на комплексни задачи во спасувачките акции во Албанија

CivilMedia - 27.11.2019

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно со одлуката на Владата, се во Албанија за да помогнат во спасувачките акции на локалните власти.

Грчките спасувачи извлекоа две живи лица од урнатините по земјотресот во Албанија

Република - 27.11.2019

Двете специјални единици за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба, кои се наоѓаат на две различни локации во Албанија, во текот на вчерашниот ден од урнатините спасија 45-годишна жена и 24-годишен маж.

Македонските спасувачи извадија две тела од урнатите згради во Албанија

Точка - 27.11.2019

Македонските тимови коишто учествуваат во спасувачките акции во Албанија лоцираа и извадија две починати лица на две локации под урнатите згради, по разорниот земјотрес кој што вчера изутрина ја погоди земјата.

Тимови од Македонија работат на комплексни задачи во спасувачките акции во Албанија, досега лоцираа и извадија две ...

Либертас - 27.11.2019

– Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно со одлуката на Владата, се во Албанија за да помогнат во спасувачките акции на локалните власти.

Македонските спасувачи извадија две тела од урнатите згради во Албанија

4NEWS - 27.11.2019

Македонските тимови коишто учествуваат во спасувачките акции во Албанија лоцираа и извадија две починати лица на две локации под урнатите згради, по разорниот земјотрес кој што вчера изутрина ја погоди земјата.

Грчките спасувачи извлекоа две живи лица од урнатините по земјотресот во Албанија

Опсервер - 27.11.2019

Двете специјални единици за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба, кои се наоѓаат на две различни локации во Албанија, во текот на вчерашниот ден од урнатините спасија 45-годишна жена и 24-годишен маж, јави дописничката на МИА од ...

Македонските спасувачи извадија две тела од рушевините во Албанија

Скопје инфо - 27.11.2019

Македонските тимови коишто учествуваат во спасувачките акции во Албанија лоцираа и извадија две починати лица на две локации под урнатите згради, по разорниот земјотрес кој што вчера изутрина ја погоди земјата.

Битолски тим учествува во спасувачките акции во Албанија

Тера - 27.11.2019

Во Албанија во тек се спасувачки акции за извлекување на луѓе настрадани од силниот земјотрес кој го погоди градот Драч и каде според последниот информации загинаа 27 лица, а повеќе од 40 се извлечени од урнатините. Бројот на повредени е над 600.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Како македонските тимови помагаат по страшниот албански земјотрес

Фактор - 27.11.2019

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно одлуката на Владата, од вчера попладнето се во Албанија за да помогнат во спасувачките акции на локалните ...

Републички тимови во координација со ДЗС помогаат во спасувачките акции во Драч (ВИДЕО)

Локално - 27.11.2019

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно одлуката на Владата на Република Северна Македонија, од вчера попладнето се во Албанија за да помогнат во ...

Скопските пожарникари од Албанија порачаа: Нема предавање!

Република - 27.11.2019

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно со одлуката на Владата, се во Албанија за да помогнат во спасувачките акции на локалните власти.

Македонски лабрадор учествува во спасувачката акција во Албанија

24Инфо - 27.11.2019

Лабрадор обучен за пребарување и спасување преживеани од урнатини е дел од македонскиот дим, кој заедно со припадници на Дирекцијата за заштита и спасување иобучени лица од МВР синоќа замина во Албанија, како дел од спасувачките екипи кои трагаат по ...

(ФОТО) Шилегов: Скопските екипи спасуваат четири деца затрупани под урнатини по земјотресот

Фактор - 27.11.2019

Албанија уште не може да си поверува на шокот кој го доживеа. Најсилниот земјотрес по 40 години ја погоди соседната земја. Штетите се големи, биланост на мртви брои над 20 загинати. Македонија испрати спасувачки тимови кои ќе им помагаат на ...

27 ноември: Нема свикување по распуштање на Парламентот, административците во акција за чистење, РСМ со спасувачки ...

CivilMedia - 27.11.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, како што посочи на денешната средба со новинарите, најновите информации говорат дека во Шпанија Владата би можела да биде формирана во наредниот период, а протоколот за членство на земјава во НАТО да биде ...

Грчките спасувачи извлекоа две живи лица од урнатините по земјотресот во Албанија

Либертас - 27.11.2019

Двете специјални единици за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба, кои се наоѓаат на две различни локации во Албанија, во текот на вчерашниот ден од урнатините спасија 45-годишна жена и 24-годишен маж, јави дописничката на МИА од ...

Македонските спасувачи ја извршуваат најтешката задача

Н.Македонија - 27.11.2019

Македонските тимови коишто учествуваат во спасувачките акции во Албанија лоцираа и извадија две починати лица на две локации под урнатите згради, по разорниот земјотрес кој што вчера изутрина ја погоди земјата.

СУПЕР ХЕРОИ: Хрватските кучиња трагачи се приклучија во спасувачката акција во Албанија

Магазин - 27.11.2019

Кучиња трагачи од Хрватска со хеликоптер вечерва полетаа кон Албанија за да се приклучат во потрагата по повредените. Хрватската владата денеска донесе одлука да испрати хеликоптер на хрватската армија во Албанија, која беше погодена од серија моќни ...

Грчките спасувачи извлекоа две живи лица од урнатините по земјотресот во Албанија

MakPress - 27.11.2019

Двете специјални единици за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба, кои се наоѓаат на две различни локации во Албанија, во текот на вчерашниот ден од урнатините спасија 45-годишна жена и 24-годишен маж, јави дописничката на МИА од ...

Македонските тимови за спасување лоцирале и изведиле две починати лица во Албанија

MakPress - 27.11.2019

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно со одлуката на Владата, се во Албанија за да помогнат во спасувачките акции на локалните власти.

(ФОТО и ВИДЕО) Македонски тимови извлекуваат настрадани граѓани во Драч

Скопје1 - 27.11.2019

Тимови составени од 42 припадници на републичките сили за заштита и спасување, координирани од Дирекцијата за заштита и спасување, согласно одлуката на Владата на Република Северна Македонија, од вчера попладнето се во Албанија за да помогнат во ...

Македонија испрати тим од 41 лице и 11 возила за спасување во Албанија

Фокус - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на РСМ се испратени во Албанија заради ...

Турскиот авион со спасувачки тимови и возила пристигна во Албанија

ТВ21 - 26.11.2019

АНКАРА (АА) – Авионот испратен од Турција со возила за пребарување и спасување слета во Албанија за да ја пружи потребната помош по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата, јавува Агенција Анадолија (AA).

Речиси 100 илјади евра финансиска помош од Македонија за Албанија

Фокус - 26.11.2019

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се издвојат шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија.

Грција испрати во Албанија две единци со кучиња спасувачи и специјална опрема

Фокус - 26.11.2019

Со авион C-130 на военото воздухопловство, со две кучиња спасувачи и специјална опрема, 27 лица од Специјалната единица за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба, заминаа од Атина за да им помогнат на албанските власти, додека пак ...

ДЗС испрати тим од 41 лице и 11 возила за помош на настраданите во Албанија

Канал5 - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст се испратени во Албанија.

Шест милиони денари првична помош за Албанија

24 Вести - 26.11.2019

Шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија ќе издвои Владата на Република Северна Македонија. Ова беше одлучено вечерва на седница на Владата, а како дополнување на помошта за ...

Првична помош од 100 илјади евра од Македонија за Албанија

Фокус - 26.11.2019

Шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија ќе издвои Владата на Република Северна Македонија. Ова беше одлучено вечерва на седница на Владата, а како дополнување на помошта за ...

Шест милиони денари првична помош за Албанија

Канал5 - 26.11.2019

Шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија ќе издвои Владата. Ова беше одлучено вечерва на седница на Владата, а како дополнување на помошта за Албанија, кон оваа земја веќе ...

Османи: Владата на денешната седница ќе ги разгледа можностите за помош на Албанија

ТВ21 - 26.11.2019

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница како прва точка ќе ги разгледа сите можности за помош на Албанија по ноќешниот силен земјотрес во кој има и човечки жртви. Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изрази ...

Заев: Во Албанија испратени тимови за спасување

Канал5 - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес. Лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

Помош за Албанија, испратени тимови за спасување и механизација

Канал5 - 26.11.2019

Целосно сме подготвени да и понудиме помош на Албанија по земјотресот што се случи рано утринава. Веќе се испратени тимови за спасување, а дадена е насока до најблиските региони како Охридско-струшкиот и Кичевскиот да испратат механизација.

Владата донесе одлука за упатување финансиска помош и тимови за спасување во Албанија

Алсат-М - 26.11.2019

Владата на Република Северна Македонија на својата денешна седница донесе одлука да се издвојат 6 милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија.

Македонија испрати тимови за спасување и механизација во Албанија

Фокус - 26.11.2019

Целосно сме подготвени да и понудиме помош на Албанија по земјотресот што се случи рано утринава. Веќе се испратени тимови за спасување, а дадена е насока до најблиските региони како Охридско-струшкиот и Кичевскиот да испратат механизација.

Помош за Албанија, испратени тимови за спасување и механизација

Телма - 26.11.2019

Сто илјади евра ќе даде македонската Влада како првична помош по земјотресот во Албанија. Одлуката е донесена на денешата владина седница, а во Албанија веќе се испратени тимови за спасување со 30 стручњаци кои ќе учествуваат во акциите за спасување ...

ВИДЕО: Драматично спасување на дете од рушевините во Албанија

Курир - 26.11.2019

Серија земјотреси ја стресоа Албанија, а потресите се почувствуваа во целиот регион. Медиумите пренесуваат дека седум лица го загубија животот, а над 300 се повредени. На социјалните мрежи се појави снимка од драматично сапсување на дете, кое го ...

Момче спасено од рушевините по серијата земјотреси во Албанија (ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.11.2019

Според информациите детето е во стабилна состојба, но, неофицијално се дознава дека еден од роднините го загубил животот. На социјалните мрежи се појави снимка од драматично сапасување на дете, кое го вадат од рушевините, по серијата земјотреси кои ...

Османи: Владата на Македонија е подготвена да и помогне на Албанија

Слободен Печат - 26.11.2019

Покрај големата материјална штета, катастрофалниот земјотрес веќе ги однесе и првите жртви за што сакам да изразам искрено жалење и сочувство за нивните фамилии. Заменик Претседателот на Владата, Бујар Османи, изјави дека владата на Македонија е во ...

Заев: Веднаш и понудивме помош на Албанија

Сител - 26.11.2019

-Со одлука на Влада тимови за спасување испратени се во Албанија за да помогнат во справување со штетите од земјотресот, изјави премиерот Зоран Заев. Лекарски тимови чекаат инструкции и тие да се вклучат да помогнат, а компании од охридско-струшкиот ...

Заев: Испратени тимови за спасување во Албанија

Слободен Печат - 26.11.2019

Заев додаде дека голем број компании од струшко-охридскиот и кичевски регион што работат на патиштата ќе испратат градежна механизација за расчистување. Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во ...

Турција испраќа екипи за помош по земјотресот во Албанија

Слободен Печат - 26.11.2019

Албанија, во раните утрински часови беше погодена од силен земјотрес во кој загинаа најмалку девет лица, стотици се повредени. Агенцијата за управување со вонредни ситуации на Турција (АФАД) соопшти дека во Албанија ќе испрати екипа за поддршка на ...

ВИДЕО: Нова драма во Албанија, две семејства под рушевини - спасувачите се обидуваат да ги извлечат

Press24 - 26.11.2019

Во албанското место Тумана се одвива вистинска драма затоа што две семејства се затрупани под рушевините. Станува збор за семејства со 8 и 5 членови, пишува Радио-телевизија Албанија. Репортерите на лице место јавуваат дека спасувачите се борат да ...

ФОТО: Маж спасен по седум часа минати под урнатини во Туман

Курир - 26.11.2019

На албанските медиуми се појави фотографија на маж, целиот прекриен во прав, како го спасуваат од под урнатините во Туман кој утринава беше погоден од силниот земјотрес. Мажот на возраст од околу 50 години бил извлечен од под рушевините после седум ...

Османи: Владата денеска ќе ги разгледа сите можности за помош на Албанија

ММС - 26.11.2019

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница како прва точка ќе ги разгледа сите можности за помош на Албанија по ноќешниот силен земјотрес во кој има и човечки ...

Шест милиони денари првична помош за Албанија

А1 On - 26.11.2019

Шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија ќе издвои Владата на Република Северна Македонија. Ова беше одлучено вечерва на седница на Владата, а како дополнување на помошта за ...

Владата ќе даде 100 илјади евра помош за Албанија

Р.С.Европа - 26.11.2019

Сто илјади евра ќе издвои Владата на Македонија за помош на Албанија по земјотресот кој ја погоди земјата. Одлуката за финансиска помош е донесена на денешната седница на Владата. Како дополнување на помошта за Албанија, кон оваа земја веќе се ...

Македонска помош за Албанија: Владата одвои 100 000 евра, МКЦ собира донации, испратени спасувачки тимови

Радио МОФ - 26.11.2019

Бројни повици за собирање донации и помош за настраданите во силниот земјотрес кој ноќеска ја стресе Албанија, дојдоа од македонските граѓани. Владата донесе одлука за да се издвојат 6 милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на ...

Шест милиони денари од македонската Влада за Албанија

Слободен Печат - 26.11.2019

Во оваа првична помош е вклучен и посебен тим со механизација која ќе се ангажира во координираните акции за ...

Владата одобри 6 милиони денари, првична помош за Албанија

+инфо - 26.11.2019

Првична финансиска помош во висина од 6 милиони денари за санирање на последиците од земјотресот во Албанија, е одлуката која владата ја донесе на денешната седница. – Како дополнување на помошта за Албанија, кон оваа земја веќе се упатени и тимови ...

Грција испрати во Албанија две единци со кучиња спасувачи и специјална опрема

Курир - 26.11.2019

Со авион C-130 на военото воздухопловство, со две кучиња спасувачи и специјална опрема, 27 лица од Специјалната единица за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба, заминаа од Атина за да им помогнат на албанските власти, додека пак ...

Заев: Во Албанија испратени тимови за спасување

Press24 - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

Се трага по преживеани и пристигна првата помош во Албанија

Р.С.Европа - 26.11.2019

Спасувачки тимови се обидуваат да ги пронајдат преживеани, заробени во урнати згради по силниот земјотрес што ја погоди утрово Албанија, и во кој загинаа најмалку 14, а повредени се повеќе од 600 луѓе.

Човечноста пред се’: осум струмички пожарникари заминаа во Албанија да помогнат во спасувањето на настраданите во ...

Струмица Денес - 26.11.2019

Денес, 26.11 2019 година (вторник), по барање на Владата и Дирекција за заштита и спасување, ТППЕ Струмица испрати USAR тим (урбано пребарување и спасување ) во соседна Република Албанија, заради активно учество во спасувањето на настраданото ...

ВИДЕО: Дете спасено со хеликоптер во Албанија

Курир - 26.11.2019

По серијата земјотртеси во Албанија конечно и убава вест од таму- мало дете беше спасено со хеликоптер. Погледнете ја успешната акција за спасување на ...

Владата донесе одлука за првична финансиска помош од шест милиони денари за Албанија

Сител - 26.11.2019

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се издвојат шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија.

Расте бројот на загинати во Албанија, ДЗС испрати спасувачки тим

Р.С.Европа - 26.11.2019

Тим од 41 лице координиран од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) е испратен во Албанија да учествува во акциите за спасување и справување со последиците од силниот земјотрес кој утринава ја погоди земјата, соопштуваат од ДЗС.

Македонски тим за пребарување и спасување од урнатини замина за Албанија

Макфакс - 26.11.2019

Тим за пребарување и спасување од урнатини составен од 35 припадници на силите за заштита и спасување со комплетна опрема замина во Република Албанија, со цел поддршка за справување со последиците од силниот земјотрес што утрово ја погоди оваа ...

Македонската помош на пат за Албанија

360 степени - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на РСМ се испратени во Албанија заради ...

Хрватските кучиња трагачи се приклучија во спасувачката акција во Албанија

Макфакс - 26.11.2019

Кучињата трагачи од Хрватска со хеликоптер полетаа кон Албанија за да се приклучат во потрагата по жртвите и повредените во силниот земјотрес кој изутринава ја погоди земјата. Хрватската владата донесе одлука да испрати хеликоптер на хрватската ...

Владата одлучи, првична финансиска помош од шест милиони денари за Албанија

МКД - 26.11.2019

Владата на Македонија на денешната седница донесе одлука да се издвојат шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија.

Владата донесе одлука за 6 милиони денари првична помош за Албанија

Нетпрес - 26.11.2019

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се издвојат шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија.

Заев: Тимови за спасување и механизација веќе се во Албанија

+инфо - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

И Грција испрати спасувачки екипи во Албанија

Слободен Печат - 26.11.2019

Како што соопштуваат од Генералниот секретаријат за цивилна заштита на Грција, земјата веднаш одговорила на барањето на Албанија. Со авион C-130 на военото воздухопловство, со две кучиња спасувачи и специјална опрема, 27 лица од Специјалната единица ...

Грција испрати во Албанија две единци со кучиња спасувачи и специјална опрема

Press24 - 26.11.2019

Со авион C-130 на военото воздухопловство, со две кучиња спасувачи и специјална опрема, 27 лица од Специјалната единица за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба, заминаа од Атина за да им помогнат на албанските власти, додека пак ...

ЕУ мобилизира тимови за помош по земјотресот во Албанија

Курир - 26.11.2019

Три спасувачки тимови од Европската унија веќе ги мобилизира Брисел по земјотресот во Албанија. Од Канцеларијата на ЕУ во Тирана соопштија дека е мобилизиран Европски механизам за цивилна заштита за помош на Албанија во справување со последиците од ...

ЕУ СО ПОДДРШКА ЗА АЛБАНИЈА: Мобилизирани три спасувачки тимови за справување со последиците од земјотресот

Слободен Печат - 26.11.2019

Од Канцеларијата на ЕУ во Тирана соопштија дека е мобилизиран Европски механизам за цивилна заштита за помош на Албанија во справување со последиците од силниот земјотрес. Три спасувачки тимови од Европската унија веќе ги мобилизира Брисел по ...

ЕУ мобилизира тимови за помош по земјотресот во Албанија

Сител - 26.11.2019

Три спасувачки тимови од Европската унија веќе ги мобилизира Брисел по земјотресот во Албанија. Од Канцеларијата на ЕУ во Тирана соопштија дека е мобилизиран Европски механизам за цивилна заштита за помош на Албанија во справување со последиците од ...

Владата донесе одлука за првична финансиска помош од шест милиони денари за Албанија

ММС - 26.11.2019

Владата на денешната седница донесе одлука да се издвојат шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија. – Како дополнување на помошта за Албанија, кон оваа земја веќе се упатени ...

ЕУ мобилизира тимови за помош по земјотресот во Албанија

Нетпрес - 26.11.2019

Три спасувачки тимови од Европската унија веќе ги мобилизира Брисел по земјотресот во Албанија. Од Канцеларијата на ЕУ во Тирана соопштија дека е мобилизиран Европски механизам за цивилна заштита за помош на Албанија во справување со последиците од ...

ЕУ нуди помош по земјотресот во Албанија

Р.С.Европа - 26.11.2019

ЕУ мобилизира тимови за помош по земјотресот во Албанија. Од Канцеларијата на ЕУ во Тирана соопштија дека е мобилизиран Европскиот механизам за цивилна заштита за помош на Албанија во справување со последиците од силниот земјотрес.

Дирекцијата за заштита и спасување испрати тим од 41 лице и 11 возила за помош на настраданите во Албанија

А1 On - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на РСМ се испратени во Албанија заради ...

Македонски тим и возила заминаа во Албанија

+инфо - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на РСМ се испратени во Албанија заради ...

ДЗС испрати тим од 41 лице и 11 возила за помош на настраданите во Албанија

Курир - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на РСМ се испратени во Албанија заради ...

ПРИСТИГНУВА ПОМОШ ОД МАКЕДОНИЈА: ДЗС испрати тим од 41 лице и 11 возила за помош на настраданите во Албанија

Слободен Печат - 26.11.2019

Тимот е координар од Дирекцијата за заштита и спасување, која како што соопшти ги презема сите потребни организациони подготовки за испраќање помош на настраданото население. Освен тимот, ДЗС испрати и 11 возила со специјализирана опрема за ...

ДЗС испрати тим од 41 лице и 11 возила за помош на настраданите во Албанија

Нетпрес - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на РСМ се испратени во Албанија заради ...

41 лице и 11 возила: ДЗС испрати помош во Албанија

Press24 - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на Македонија се испратени во Албанија ...

Тим од 41 лице и 11 возила испратен да им помогне на настраданите во Албанија

МКД - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на РСМ се испратени во Албанија заради ...

ДЗС испрати тим од 41 лице и 11 возила за помош на настраданите во Албанија

Сител - 26.11.2019

– Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на РМ се испратени во Албанија ...

Заев: Во Албанија испратени тимови за спасување

ММС - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

Дирекцијата за заштита и спасување испрати тим од 41 лице и 11 возила за помош на настраданите во Албанија

Нова ТВ - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на РСМ се испратени во Албанија заради ...

ДЗС испрати тим од 41 лице и 11 возила за помош на настраданите во Албанија

ММС - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на РСМ се испратени во Албанија заради ...

Шест милиони денари првична помош за Албанија

Нова ТВ - 26.11.2019

Шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија ќе издвои Владата на Република Северна Македонија. Ова беше одлучено вечерва на седница на Владата, а како дополнување на помошта за ...

Македонски тимови за спасување и термални дронови испратени во Албанија, ќе помагаат по силниот земјотрес

Курир - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

Владата одлучи: Шест милиони денари првична помош за Албанија

Press24 - 26.11.2019

Шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија ќе издвои Владата на Република Македонија. Ова беше одлучено вечерва на седница на Владата, а како дополнување на помошта за ...

Шест милиони денари првична помош за Албанија

+инфо - 26.11.2019

Шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија ќе издвои Владата на Република Северна Македонија. Ова беше одлучено вечерва на седница на Владата, а како дополнување на помошта за ...

Шест милиони денари првична помош за Албанија

Сител - 26.11.2019

– Шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија ќе издвои Владата на Република Македонија. Ова беше одлучено вечерва на седница на Владата, а како дополнување на помошта за ...

Дваесетина спасувачи напомош по земјотресот во Албанија

+инфо - 26.11.2019

Владата на денешната седница како прва точка ќе ги разгледа сите можности за помош на Албанија по ноќешниот силен земјотрес во кој има и човечки жртви. Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изрази сочуство до семејствата на ...

Тим од 30 стручњаци со механизација ќе помагаат во спасувачката акција во Албанија

Макфакс - 26.11.2019

Владата на денешната седница донесе одлука да се издвојат 6 милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија. Kако дополнување на помошта за Албанија, кон оваа земја веќе се упатени и ...

Шест милиони денари помош за Албанија

Нетпрес - 26.11.2019

Шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија ќе издвои Владата на Република Северна Македонија. Ова беше одлучено вечерва на седница на Владата, а како дополнување на помошта за ...

Mобилизација за помош на Албанија по земјотресот

Глас на Америка - 26.11.2019

Храна, облека, хигиенски пакети, парична и секаква друга помош се собира за настраданите подрачја. Се испраќаат и лекари, пожарникари и техничка опрема Различен вид на помош испраќаат македонските институции, организации и граѓани во соседна ...

Заев: Во Албанија испратени тимови за спасување

А1 On - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

Турција: АФАД испраќа екипи во Албанија за помош по земјотресот

А1 On - 26.11.2019

Агенцијата за управување со вонредни ситуации на Турција (АФАД) соопшти дека во Албанија ќе испрати екипа за поддршка на операциите за пребарување и спасување по земјотресот што ја погоди земјата рано утрово, јави агенцијата Анадолија.

Тимови за спасување од Македонија веќе се испратени да помогнат во Албанија

МКД - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

Македонски тимови за спасување и термални дронови испратени во Албанија, ќе помагаат по силниот земјотрес

Нетпрес - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

Заев: Испратени се тимови за спасување и механизација во Албанија, стоиме на располагање

Press24 - 26.11.2019

Целосно сме подготвени да и понудиме помош на Албанија по земјотресот што се случи рано утринава. Веќе се испратени тимови за спасување, а дадена е насока до најблиските региони како Охридско-струшкиот и Кичевскиот да испратат механизација.

Османи: Искрено жалење и сочуство до семејствата на загинатите во Албанија

Press24 - 26.11.2019

Заменик Претседателот на Владата, Бујар Османи, изјави дека владата на Македонија е во комуникација со владата во Албанија, и им стои на располагање за било каква помош. -Утрово граѓаните на Албанија се разбудија соочени со голема несреќа.

Помош за Албанија, испратени тимови за спасување и механизација

ММС - 26.11.2019

Целосно сме подготвени да и понудиме помош на Албанија по земјотресот што се случи рано утринава. Веќе се испратени тимови за спасување, а дадена е насока до најблиските региони како Охридско-струшкиот и Кичевскиот да испратат механизација.

Владата ќе одвои 6 милиони денари финансиска помош за Албанија по земјотресите

Press24 - 26.11.2019

Владата на Република Македонија на својата денешна седница донесе одлука да се издвојат 6 милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија, соопштува владината прес служба.

Влада: Првична финансиска помош од 6 милиони денари за Албанија

Нова ТВ - 26.11.2019

Владата на денешната седница донесе одлука да се издвојат шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија. – Како дополнување на помошта за Албанија, кон оваа земја веќе се упатени ...

ВИДЕО: Драматично спасување на дете од рушевините во Албанија по силните земјотреси

Press24 - 26.11.2019

Два силни земјотреси за само три часа ја стресоа Албанија, а потресот се почувствува воо целиот регион. Медиумите пренесуваат дека три лоца загинале, а најмалку 150 се повредени. На социјалните мрежи се појави снимка од сраматично сапсување на дете, ...

Дете спасено со хеликоптер во Албанија

Пулс24 - 26.11.2019

По серијата земјотртеси во Албанија конечно и убава вест од таму- мало дете беше спасено со хеликоптер. Погледнете ја успешната акција за спасување на ...

Грција испрати во Албанија две единци со кучиња спасувачи и специјална опрема

Либертас - 26.11.2019

Со авион C-130 на военото воздухопловство, со две кучиња спасувачи и специјална опрема, 27 лица од Специјалната единица за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба, заминаа од Атина за да им помогнат на албанските власти, додека пак ...

Турција: АФАД испраќа екипи во Албанија за помош по земјотресот

Либертас - 26.11.2019

Агенцијата за управување со вонредни ситуации на Турција (АФАД) соопшти дека во Албанија ќе испрати екипа за поддршка на операциите за пребарување и спасување по земјотресот што ја погоди земјата рано утрово, јави агенцијата Анадолија.

ПОМОШ ЗА АЛБАНИЈА: Македонија испрати тимови за спасување и механизација

Денешен - 26.11.2019

Целосно сме подготвени да и понудиме помош на Албанија по земјотресот што се случи рано утринава. Веќе се испратени тимови за спасување, а дадена е насока до најблиските региони како Охридско-струшкиот и Кичевскиот да испратат механизација.

(Фото): Маж спасен по седум часа минати под урнатини во Туман

24Инфо - 26.11.2019

На албанските медиуми се појави фотографија на маж, целиот прекриен во прав, како го спасуваат од под урнатините во Туман кој утринава беше погоден од силниот земјотрес. Мажот на возраст од околу 50 години бил извлечен од под рушевините после седум ...

Шест милиони денари првична помош за Албанија

24Инфо - 26.11.2019

Шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија ќе издвои Владата на Република Северна Македонија. Ова беше одлучено вечерва на седница на Владата, а како дополнување на помошта за ...

Владата со одлука за првична помош од 6 милиони денари за Албанија

Gostivarpress.mk - 26.11.2019

Владата на својата денешна седница донесе одлука да се издвојат 6 милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Албанија. !Како дополнување на помошта за Албанија, кон оваа земја веќе се упатени и ...

ЕУ мобилизира тимови за помош по земјотресот во Албанија

Вечер Прес - 26.11.2019

Три спасувачки тимови од Европската унија веќе ги мобилизира Брисел по земјотресот во Албанија. Од Канцеларијата на ЕУ во Тирана соопштија дека е мобилизиран Европски механизам за цивилна заштита за помош на Албанија во справување со последиците од ...

Владата донесе одлука за парична помош за Албанија, Црвениот крст отвори сметка за донации

Kumanovo News - 26.11.2019

„Како дополнување на помошта за Албанија, кон оваа земја веќе се упатени и тимови за спасување составени од 30 стручни лица кои ќе учествуваат во акциите за спасување и прва помош за граѓаните во настраданите подрачја“, соопшти владината прес – ...

Османи изрази сочуство до семејствата на загинатите во Албанија

iPortal - 26.11.2019

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница како прва точка ќе ги разгледа сите можности за помош на Албанија по ноќешниот силен земјотрес во кој има и човечки жртви. Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изрази ...

Владата одобри првична финансиска помош од 97.560 евра за Албанија

еМагазин - 26.11.2019

Владата на својата денешна седница донесе одлука да се издвојат шест милиони денари (97.560 евра) како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија.

(Фото) Спасувачките екипи на ДЗС тргнаа кон Албанија

24Инфо - 26.11.2019

Спасувачките тимови на Дирекцијата за заштита и спасување попладнево тргнаа кон Албанија. Специјализираните тимови за спасување со комплетна опрема тргнаа кон Драч и Туман, каде ќе учествуваат во операциите за извлекување и спасување на настраданите ...

Драматично спасување на момче од урнатините во Албанија (ВИДЕО)

iPortal - 26.11.2019

Два силни земјотреса за само три часа ја погодија Албанија, а потресите се почуствуваа и во регионот. Медиумите пренесуваат дека загинале три лица, додека 150 се повредени. На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како албанските ...

100.000 евра првична помош од Македонија за Албанија

Република - 26.11.2019

На денешната седница Владата донесе одлука да се издвојат шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија. соопшти владината прес-служба.

Македонија ѝ пружа помош на Албанија: Испрати тим од 41 лице и 11 возила за спасување

Точка - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот, и четири лица од Црвениот Крст на РСМ се испратени во Албанија ...

Заев: Во Албанија испратени тимови за спасување

Опсервер - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

ДЗС испрати тим од 41 лице и 11 возила за помош на настраданите во Албанија

Вечер Прес - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на РСМ се испратени во Албанија заради ...

Македонски тим за пребарување и спасување од урнатини замина за Албанија

MTM - 26.11.2019

Над 20 лица загинаа, а над 600 се повреднеиот во силниот земјотрес што утринава ја погоди Албанија. Во текот на денов регионов беше погоден од неколку послаби ...

ДЗС испрати тим од 41 лице и 11 возила за помош на настраданите во Албанија

Локално - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на РСМ се испратени во Албанија заради ...

ДЗС испрати тим од 41 лице и 11 возила за помош на настраданите во Албанија

Либертас - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на РСМ се испратени во Албанија заради ...

ДЗС испрати тим од 41 лице и 11 возила за помош на настраданите во Албанија

Република - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на РМ се испратени во Албанија заради ...

Драматично спасување на момче од урнатините

Република - 26.11.2019

Два силни земјотреса во период од три часа ја погодија Албанија, а потресите се почуствуваа и во регионот. Медиумите пренесуваат дека загинале три лица, додека 150 се повредени. На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како албанските ...

Tим од 41 лице и 11 возила испрати ДЗС за помош на настраданите во Албанија

iPortal - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на РСМ се испратени во Албанија заради ...

ПОМОШ ОД МАКЕДОНИЈА: Тим од 41 лице и 11 возила за помош на настраданите во Албанија

Денешен - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на РСМ се испратени во Албанија заради ...

Владата донесе одлука за првична финансиска помош од шест милиони денари за Албанија

Локално - 26.11.2019

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница донесе одлука да се издвојат шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија.

ДЗС испрати тим од 41 лице и 11 возила за помош на настраданите во Албанија

Опсервер - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст на РСМ се испратени во Албанија заради ...

Заев: Во Албанија испратени тимови за спасување

Либертас - 26.11.2019

– Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

Владата донесе одлука за првична финансиска помош од шест милиони денари за Албанија

4NEWS - 26.11.2019

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се издвојат шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија.

Заев: Во Албанија испратени тимови за спасување

Локално - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

Македонија ќе упати финансиска помош и тимови за спасување и прва помош за земјотресот во Албанија

Кумановски м. - 26.11.2019

Владата на Република Северна Македонија на својата денешна седница донесе одлука да се издвојат 6 милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија.

Шест милиони денари првична помош за Албанија

Вечер Прес - 26.11.2019

Шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија ќе издвои Владата на Република Северна Македонија. Ова беше одлучено вечерва на седница на Владата, а како дополнување на помошта за ...

Владата донесе одлука за првична финансиска помош од шест милиони денари за Албанија

iPortal - 26.11.2019

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница донесе одлука да се издвојат шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија.

Заев: Во Албанија испратени тимови за спасување

Скопје инфо - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

(Видео): Драматично спасување на дете од урнатините во Албанија

24Инфо - 26.11.2019

Два силни земјотреси за само три часа ја стресоа Албанија во близина на Драч, а потресот се почувствува воо целиот регион. Медиумите пренесуваат дека најмалку шестмина загинале, а над 150 се повредени.

Шест милиони денари првична помош за Албанија

Локално - 26.11.2019

Шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија ќе издвои Владата на Република Северна Македонија. Ова беше одлучено вечерва на седница на Владата, а како дополнување на помошта за ...

Грција испрати во Албанија две единци со кучиња спасувачи и специјална опрема

24Инфо - 26.11.2019

Со авион C-130 на военото воздухопловство, со две кучиња спасувачи и специјална опрема, 27 лица од Специјалната единица за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба, заминаа од Атина за да им помогнат на албанските власти, додека пак ...

Турција: АФАД испраќа екипи во Албанија за помош по земјотресот

Опсервер - 26.11.2019

Агенцијата за управување со вонредни ситуации на Турција (АФАД) соопшти дека во Албанија ќе испрати екипа за поддршка на операциите за пребарување и спасување по земјотресот што ја погоди земјата рано утрово, јави агенцијата Анадолија.

Шест милиони денари првична помош од Македонија за Албанија

Република - 26.11.2019

Шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија ќе издвои Владата на Република Македонија. Ова беше одлучено вечерва на седница на Владата, а како дополнување на помошта за ...

Владата донесе одлука за првична финансиска помош од шест милиони денари за Албанија

Либертас - 26.11.2019

– Владата на Република Северна Македонија на денешната седница донесе одлука да се издвојат шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија.

Шест милиони денари првична финансиска помош за Албанија

iPortal - 26.11.2019

Шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија ќе издвои Владата на Република Северна Македонија. Ова беше одлучено вечерва на седница на Владата, а како дополнување на помошта за ...

Тим од 30 стручњаци со механизација ќе помагаат во спасувачката акција во Албанија

MTM - 26.11.2019

Владата на денешната седница донесе одлука да се издвојат 6 милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија. Kако дополнување на помошта за Албанија, кон оваа земја веќе се упатени и ...

Драматично спасување на момче од урнатините (ВИДЕО)

Локално - 26.11.2019

Два силни земјотреса во период од три часа ја погодија Албанија, а потресите се почуствуваа и во регионот. Медиумите пренесуваат дека загинале три лица, додека 150 се повредени. На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како албанските ...

Потресни снимки од Албанија: Спасувачките служби извлекуваат дете од рушевините, целата земја во солзи

Точка - 26.11.2019

Два силни земјотреси утринава ја погодија соседна Албанија, а потресите беа почувствувани и во Скопје, како и цела западна Македонија. Додека албанските медиуми и власти и натаму прибираат информации за повредените и настраданите во земјотресот, ...

Заев: Во Албанија испратени тимови за спасување

Бриф - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

ВИДЕО/ Спасувачите вложуваат натчовечки напори: Дете остана до половина под урнатините

Вечер Прес - 26.11.2019

#Earthquake #moment #children #Albania 😭😭 pic.twitter.com/hmgjUXMv4M — Endri (@endriarizi) November 26, ...

ЕУ мобилизира тимови за помош по земјотресот во Албанија

Локално - 26.11.2019

Три спасувачки тимови од Европската унија веќе ги мобилизира Брисел по земјотресот во Албанија. Од Канцеларијата на ЕУ во Тирана соопштија дека е мобилизиран Европски механизам за цивилна заштита за помош на Албанија во справување со последиците од ...

ВИДЕО: Снимено спасување на жена од под урнатините од земјотресот во Албанија

Либертас - 26.11.2019

Албанскиот портал Albeu објави снимка од извлекување на жена и нејзино спасување од под урнатините од земјотресот кој се случи во Албанија. Поврзано: ВИДЕО: Потврдена втора жртва од земјотресот во Албанија – маж во паника скокнал од балкон, има над ...

Заев: Во Албанија испратени тимови за спасување

CivilMedia - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

Заев: Во Албанија испративме тимови за помош и спасување

Денешен - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

Заев: Во Албанија испратени тимови за спасување

24Инфо - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

Османи: Владата денеска ќе ги разгледа сите можности за помош на Албанија

CivilMedia - 26.11.2019

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница како прва точка ќе ги разгледа сите можности за помош на Албанија по ноќешниот силен земјотрес во кој има и човечки ...

Османи: Владата денеска ќе ги разгледа сите можности за помош на Албанија

Локално - 26.11.2019

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница како прва точка ќе ги разгледа сите можности за помош на Албанија по ноќешниот силен земјотрес во кој има и човечки жртви. Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изрази ...

Три спасувачки тимови ЕУ ги мобилизира по земјотресот во Албанија

iPortal - 26.11.2019

Три спасувачки тимови од Европската унија веќе ги мобилизира Брисел по земјотресот во Албанија. Од Канцеларијата на ЕУ во Тирана соопштија дека е мобилизиран Европски механизам за цивилна заштита за помош на Албанија во справување со последиците од ...

Заев: Испратени тимови за спасување во Албанија

Вечер Прес - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

Грција испрати во Албанија две единци со кучиња спасувачи и специјална опрема

Опсервер - 26.11.2019

Со авион C-130 на военото воздухопловство, со две кучиња спасувачи и специјална опрема, 27 лица од Специјалната единица за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба, заминаа од Атина за да им помогнат на албанските власти, додека пак ...

ЕУ мобилизира тимови за помош по земјотресот во Албанија

Република - 26.11.2019

Три спасувачки тимови од Европската унија веќе ги мобилизира Брисел по земјотресот во Албанија. Од Канцеларијата на ЕУ во Тирана соопштија дека е мобилизиран Европски механизам за цивилна заштита за помош на Албанија во справување со последиците од ...

ЕУ мобилизира тимови за помош по земјотресот во Албанија

Опсервер - 26.11.2019

Три спасувачки тимови од Европската унија веќе ги мобилизира Брисел по земјотресот во Албанија. Од Канцеларијата на ЕУ во Тирана соопштија дека е мобилизиран Европски механизам за цивилна заштита за помош на Албанија во справување со последиците од ...

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион испратени да помогнат во Албанија

iPortal - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

Владата одобри првични 97.560 евра финансиска помош за Албанија

Мета - 26.11.2019

Владата на својата денешна седница донесе одлука да се издвојат 6 милиони денари (97.560 евра) како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија.

ВЛАДА: 100.000 евра и тимови за спасување за Албанија

Фактор - 26.11.2019

Македонија ќе и додели на Албанија од државниот буџет околу 100.000 евра како првична финансиска помош за санирање на последиците од земјотресот. Владата на денешна седница донела одлука да се издвојат 6 милиони денари, но и друг вид помош „ Како ...

Хрватските кучиња трагачи се приклучија во спасувачката акција во Албанија

Н.Македонија - 26.11.2019

Кучиња трагачи од Хрватска со хеликоптер полетаа кон Албанија за да се приклучат во потрагата по жртвите и повредените во силниот земјотрес кој изутринава ја погоди земјата. Хрватската владата донесе одлука да испрати хеликоптер на хрватската армија ...

Македонски тим за пребарување и спасување замина за Албанија

Н.Македонија - 26.11.2019

Тим за пребарување и спасување од урнатини составен од 35 припадници на силите за заштита и спасување со комплетна опрема замина во Албанија со цел поддршка за справување со последиците од силниот земјотрес што утрово ја погоди оваа земја, информира ...

Испратени тимови за спасување и механизација во Албанија

MakPress - 26.11.2019

Целосно сме подготвени да и понудиме помош на Албанија по земјотресот што се случи рано утринава. Веќе се испратени тимови за спасување, а дадена е насока до најблиските региони како Охридско-струшкиот и Кичевскиот да испратат механизација.

Помош од шест милиони денари од македонската влада за Албанија

MakPress - 26.11.2019

Владата на Република Македонија на денешната седница донесе одлука да се издвојат шест милиони денари како првична финансиска поддршка за санирање на последиците од земјотресот во Република Албанија.

Македонија на располагање за Албанија: Ќе ги ставиме на располагање сите наши капацитети

Скопје1 - 26.11.2019

Вицепремиерот на Македонија за европски прашања, Бујар Османи, на социјалните мрежи објави дека Владата е во комуникација со Албанија за да ги стави сите капацитети на располагање за нивна помош.

(ВИДЕО) Спасувачка акција во Албанија: Бебе спасено со хеликоптер

Скопје1 - 26.11.2019

Се расчистуваат урнатините, се спасуваат граѓаните. Сите на нозе сложно во спасувачката акција по земјотресот во Албанија. Предмалку на социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како бебе беше спасено од специјалните единици со ...

БОЛНО ВИДЕО: Екипи спасуваат дете заглавено од урнатини по земјотресот во Албанија

Скопје1 - 26.11.2019

Два силни земјотреси за само три часа ја стресоа Албанија, а потресот се почувствува во целиот регион. Медиумите пренесуваат дека три лица загинале, а најмалку 150 се повредени. На социјалните мрежи се појави снимка од сапсување на дете, кое го ...

Турција: АФАД испраќа екипи во Албанија за помош по земјотресот

MakPress - 26.11.2019

Агенцијата за управување со вонредни ситуации на Турција (АФАД) соопшти дека во Албанија ќе испрати екипа за поддршка на операциите за пребарување и спасување по земјотресот што ја погоди земјата рано утрово, јави агенцијата Анадолија.

Османи: Владата денеска ќе ги разгледа сите можности за помош на Албанија

MakPress - 26.11.2019

Владата на Република Македонија на денешната седница како прва точка ќе ги разгледа сите можности за помош на Албанија по ноќешниот силен земјотрес во кој има и човечки жртви. Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изрази сочуство до ...

Заев: Во Албанија испратени тимови за спасување

MakPress - 26.11.2019

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната ...

Грција испрати во Албанија две единци со кучиња спасувачи и специјална опрема

MakPress - 26.11.2019

Со авион C-130 на военото воздухопловство, со две кучиња спасувачи и специјална опрема, 27 лица од Специјалната единица за справување со катастрофи на грчката противпожарна служба, заминаа од Атина за да им помогнат на албанските власти, додека пак ...

ДОАЃА ПОМОШ ОД МАКЕДОНИЈА: Колона долга километри на пат за Албанија

Магазин - 26.11.2019

Македонија испраќа помош во Албанија. Исто така Владата на Македонија одлучи да испрати и парична помош од шест милиони денари. Против пожарни возила, возила за итна медициснска помош, лекари, специјалисти и друга помош од Македоноја е на пат кон ...

ДЗС испрати 41 лице, 11 возила и две кучиња со водичи од МВР во Албанија

MakPress - 26.11.2019

Тим од 41 лице, од кои 35 припадници на Републичките сили за заштита и спасување специјализирани за спасување од урнатини, двајца водичи со кучиња од МВР за пребарување на теренот и четири лица од Црвениот Крст се испратени во Албанија заради ...

ЕУ мобилизира тимови за помош по земјотресот во Албанија

MakPress - 26.11.2019

Три спасувачки тимови од Европската унија веќе ги мобилизира Брисел по земјотресот во Албанија. Од Канцеларијата на ЕУ во Тирана соопштија дека е мобилизиран Европски механизам за цивилна заштита за помош на Албанија во справување со последиците од ...

ФОТО: Хрватска испрати кучиња кои ќе трагаат по преживеани во Албанија

Скопје1 - 26.11.2019

Кучиња трагачи од Хрватска со хеликоптер полетаа кон Албанија за да се приклучат во потрагата по жртвите и повредените во силниот земјотрес кој изутринава ја погоди земјата. Хрватската владата донесе одлука да испрати хеликоптер на хрватската армија ...