TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Летна сезона

Утрински - 10.06.2010

Полека почнува летната сезона. Температурите веќе се покачија, а според сите најави, изгледа дека многу брзо ќе се вратат на она ниво на кое се навикнати сите скопјани во лето: изгор.

Претседател

Дневник - 09.06.2010

Би требало еднаш засекогаш да се реши дилемата за тоа кои се' функции ги имал и ги извршувал Ченто се' до неговото заминување од политиката .

Ченто се исправи пред „Тренд“

Утрински - 08.06.2010

Дотеран, симболично со прстот вперен кон плоштадот и шапката до срце, како што држел говори пред народот, вчера на плоштадот застана првиот претседател на президиумот на АСНОМ, Методија Андонов-Ченто.

Ченто во „Тренд“

Утрински - 08.06.2010

Мермерната скулптура на првиот претседател на президиумот на АСНОМ се издигна вчера изутрината под надзор на стотици граѓани.

За менувањето на шапките

Окно - 08.06.2010

Стигна и Методија Андонов - Ченто. Исправен и горд, со шеширот преку срцето и вперениот прст кон... Не, не, ова е само навидум уште еден осврт на спектаклот наречен Скопје 2014.

На скопјани им се допаѓа споменикот на Ченто

Алфа - 08.06.2010

Споменикот на Ченто го привлече вниманието на скопјани – ден по поставувањето - подзастануваа, го гледаа, и позитивно реагираат на новиот споменик.

Со став на лидер Ченто стои на плоштадот „Македонија“

Н.Македонија - 08.06.2010

Со шапката ставена на страната на срцето тој покажува со десната рака и со показалецот кон народот, посочувајќи му ја насоката кон што и каде треба да се оди - објаснува авторот Филиповски Белата ...

Поставен споменикот на Ченто на Плоштадот

А1 - 07.06.2010

За разлика на спомениците на Даме Груев и Гоце Делчев кои беа поставени под превезот на тајноста денеска на плоштадот Македонија во 9 часот утринава беше поставен споменикот на Методија Андонов ...

Ченто се исправи на плоштад „Македонија“

Канал5 - 07.06.2010

Споменикот на првиот претседател на АСНОМ, е поставен во близина на Ристиќевата палата, веднаш пред кафулетот „Тренд“. Обележјето на Ченто е изработено во карера мермер во Фиренца и чини 780 илјади ...

Статуа на Ченто на плоштадот Македонија

Телма - 07.06.2010

На плоштадот „Македонија“ денеска е поставена мермерна статуа на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ Методија Андонов-Ченто, дел од проектот „Скопје 2014“.

Ченто застана на плоштадот

Дневник - 07.06.2010

Споменик на Методија Андонов-Ченто, првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, изработен во бел мермер за 1,1 милион евра, вчера беше поставен на централниот плоштад Споменик од бел мермер на ...

Мермерна статуа на Ченто ќе биде поставена во центарот на Скопје

Алсат-М - 07.06.2010

Мермерна статуа висока пет метри поставена на постамент со височина од 2,5 метри на првиот претседател на президиумот на АСНОМ Методија Андонов Ченто денеска ќе биде поставена во центарот на Скопје.

Поставен споменикот на Ченто на Плоштадот Македонија

Алсат-М - 07.06.2010

Плоштадот Македонија денеска е поставена мермерна статуа на првиот претседател на президиумот на АСНОМ Методија Андонов Ченто, дел од проектот Скопје 2014.

На Плоштадот во Скопје, од денеска и Ченто

Р.С.Европа - 07.06.2010

На Плоштадот Македонија денеска е поставена мермерна статуа на првиот претседател на президиумот на АСНОМ, Методија Андонов Ченто, дел од проектот Скопје 2014.

Ченто поставен на плоштадот

Алфа - 07.06.2010

Споменикот во мермер на Методија Андонов Ченто – се постави на скопскиот плоштад. Неколку часа работа претходеше додека фигурата тешка 25 тони и висока повеќе од пет метри не легна на постаментот – ...

Ченто пристигна на Плоштад

Кирилица - 07.06.2010

Ченто е висок пет метри. Поставен е на постамент со височина од 2,5 метри пред кафулето Тренд И Ченто стигна на Плоштадот Македонија.

Поставен споменикот на Ченто

Макфакс - 07.06.2010

Споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ Методија Андонов Ченто беше поставен денеска на Плоштадот Македонија во Скопје.

Поставен споменикот на Ченто на плоштадот “Македонија“

Нетпрес - 07.06.2010

Споменикот на првиот македонски претседател, Методија Андонов Ченто денеска беше поставен на плоштадот Македонија во Скопје. Истиот е исклесан во бел мермер карара во Италија.

Поставен споменикот на Ченто

Форум - 07.06.2010

Споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ Методија Андонов Ченто беше поставен денеска на Плоштадот Македонија во Скопје Автор на идејното решение е Димитар Филиповски , а споменикот е ...

Статуата на Ченто денес во Скопје

Шпиц - 07.06.2010

Мермерна статуа висока пет метри поставена на постамент со височина од 2,5 метри на првиот претседател на президиумот на АСНОМ Методија Андонов Ченто денеска ќе биде поставена во центарот на ...

Поставен споменикот на Ченто

МРТ - 07.06.2010

Споменикот на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ Методија Андонов Ченто беше поставен денеска на Плоштадот Македонија во Скопје.

Статуата на Ченто ќе се поставува на плоштадот Македонија

Макфакс - 07.06.2010

Мермерната статуа на првиот претседател на президиумот на АСНОМ Методија Андонов Ченто претпладнево ќе биде поставена на плоштадот Македонија во Скопје.

Статуата на Ченто се поставува на плоштадот Македонија

Алфа - 07.06.2010

Мермерната статуа на првиот претседател на президиумот на АСНОМ Методија Андонов Ченто, во моментов се поставува на плоштадот Македонија во Скопје. Споменикот на Ченто е висок 5 метри, а тежи 25 тона.

Мермерна статуа на Ченто ќе биде поставена во центарот на Скопје

Сител - 07.06.2010

Мермерна статуа висока пет метри поставена на постамент со височина од 2,5 метри на првиот претседател на президиумот на АСНОМ Методија Андонов Ченто денеска ќе биде поставена во центарот на Скопје.

По Гоце и Даме, и Ченто во Скопје

Inpress - 07.06.2010

Скопје, 7. јуни (ИНПРЕС) Споменикот на Методија Андонов Ченто ќе биде поставен денеска на плоштадот Македонија, во близна на кафетеријата Тренд.

Мермерна статуа на Ченто ќе биде поставена во центарот на Скопје

Кирилица - 07.06.2010

Мермерна статуа висока пет метри поставена на постамент со височина од 2,5 метри на првиот претседател на президиумот на АСНОМ Методија Андонов Ченто денеска ќе биде поставена во центарот на Скопје ...

Мермерна статуа на Ченто ќе биде поставена на Плоштадот во Скопје

МРТ - 07.06.2010

Мермерна статуа висока пет метри поставена на постамент со височина од 2,5 метри на првиот претседател на президиумот на АСНОМ Методија Андонов Ченто денеска ќе биде поставена во центарот на Скопје.

25 тони тешкиот Ченто сместен на плоштадот "Македонија"!

Вечер Прес - 07.06.2010

На местото каде што е поставен споменикот на Методија Андонов Ченто некогаш се наоѓал хотелот "Македонија", што се урнал во земјотресот во Скопје во 1963 година.

Стигна Ченто во Скопје

Канал 77 - 07.06.2010

Висок околу 5 метри исклецан во бел мермер карара пристигна и третиот споменик на плоштадот Македонија, споменикот на Методија Андонов Ченто.

Мермерна статуа на Ченто ќе биде поставена во центарот на Скопје

Идивиди - 07.06.2010

Скопје, 7 мај 2010 (МИА) - Мермерна статуа висока пет метри поставена на постамент со височина од 2,5 метри на првиот претседател на президиумот на АСНОМ Методија Андонов Ченто денеска ќе биде ...

Скуплтурата на Ченто на плоштадот Македонија

eReporter - 07.06.2010

Мермерната скулптура на Методија Андонов Ченто, првиот претседател на президиумот на АСНОМ избран на 2-ри август 1944 година, претпладнево ќе биде поставена на плоштадот Македонија во Скопје ...

Поставен споменикот на Ченто

Идивиди - 07.06.2010

Скопје, 7 мај 2010 (МИА) - На Плоштадот Македонија денеска е поставена мермерна статуа на првиот претседател на президиумот на АСНОМ Методија Андонов Ченто, дел од проектот Скопје 2014.