TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средношколците Албанци и Македонци во Битола со ултиматум до Положани

А1 - 14.09.2003

Локалните партиски активисти на ДУИ и родителите на албанските ученици во Битола упатија писмо до МВР за да бидат прифатени сите неопходни мерки за преземање на сите неопходно мерки за мирно извршување на наставата. Родителите Албанци од министерот Положани побараа смена на директорот од ОУ „Гоце ...

Кичевските гимназијалци да си се вратат во Кичево

Вест - 13.09.2003

БИТОЛСКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ МУ ПОСТАВИЈА НОВ УЛТИМАТУМ НА МИНИСТЕРОТ ПОЛОЖАНИ Средношколците вчера повторно излегоа на масовни протести по најновата одлука на министерот за образование албанските гимназијалци од Кичево да учат во старата зграда на "Водовод" во Битола Дислокација на т.н.

Битолчани против истурена албанска паралелка од Кичево во Битола

Утрински - 13.09.2003

Големи реакции во Битола по одлуката на министерот за образование, Азис Положани ГОЦЕ КАРЕВСКИ БИТОЛА - Близу 800 млади битолски средношколци вчера уште рано изутрина, околу 8 часот, почнаа протест против одлуката на министерот за образование, Азис Положани, во овој град да формира истурена ...

Во случајот со "Арсени Јовков" се вклучува и заменик-министерот

Утрински - 13.09.2003

Продолжува бојкотот на наставата во средното економско училиште во Чаир Скопје - "Многу често ни се случува бојкот на настава, што нема врска со воспитно-образовниот процес. Го разгледуваме проблемот со економското училиште "Арсени Јовков" и ќе ги согледаме сите аспекти и можноста да се разговара ...

Албанската паралелка во "Водовод", битолските ученици на улица

Дневник - 13.09.2003

ПРОТЕСТИ ВО БИТОЛА Околу 1.000 средношколци од Битола вчера неколку часа протестираа низ главните улици, при што до министерот за образование Азис Положани упатија "последен ултиматум" до понеделник целосно да го повлече своето решение и трајно да се откаже од намерата за истурена гимназиска ...

Средношколците од "Арсени Јовков" дома, Положани на службен пат

Дневник - 13.09.2003

ОДЛОЖЕНО РЕШАВАЊЕТО НА ПРОБЛЕМите во скопските уЧилишта Учениците од "Арсени Јовков" ниту вчера не беа на настава, а нивните родители се категорични дека децата нема да одат на училиште додека тие не се сретнат со министерот Положани Собраниската комисија за образование идната недела ќе свика ...

Проблемот во училиштето „Арсени Јовков“ останува

А1 - 12.09.2003

Родителите Македонци и Албанци денеска си подадоа рака за соживот и соработка, но не успеаа да го решат просторниот проблем во средното економско училиште „Арсени Јовков“. Статус кво ситуацијата за учениците продолжува и се додека родителите не се сретнат со министерот Положани учениците ќе ...

И Албанците и Македонците не дојдоа на настава

Вест - 12.09.2003

НАПНАТОСТА ВО ЕКОНОМСКОТО УЧИЛИШТЕ "АРСЕНИ ЈОВКОВ" ВО СКОПЈЕ НЕ ПОПУШТА Настава во училиштето нема да има се додека министерот за образование Азис Положани не ги прими на разговор родителите и не најде компромисно решение за наставата на учениците од албанска националност, кои с Во економското ...

Средношколците-Албанци не се вратија во "Арсени Јовков"

Утрински - 12.09.2003

Одлуката на Положани за спојување на учениците од двата етникума предизвикува остри реакции Жаклина Ѓорѓевиќ Во Државното средно училиште за економија и биротехника ?Арсени Јовков" во Чаир и вчера немаше настава, а учениците-Албанци од седумте паралелки не почнаа со настава во овој објект, како што ...

Меѓуетничките проблеми се рефлектираат и во образованието

Утрински - 12.09.2003

ИНТЕРВЈУ - Азис Положани, министер за образование и наука за проблемите во школството ЖАКЛИНА ЃОРЃЕВИЌ Учениците-Македонци и Албанци и во текот на вчерашниот ден не ја посетуваа наставата во нивното матично училиште ?Арсени Јовков" во Чаир.

Паралелката на албански ќе работи во зградата на "Водовод"?

Дневник - 12.09.2003

ГИМНАЗИСКА ПАРАЛЕЛКА ВО БИТОЛА По жестоките реакции на родителите на учениците од ОУ "Гоце Делчев" во Битола и на дел од овдешната јавност вчера беше соопштено дека министерот за образование Азис Положани го повлекол решението за отворање гимназиска паралелка на албански јазик во објектот на ова ...

Се уште нема решение за случајот со гимназијата ,,Арсени Јовков,,

Канал5 - 12.09.2003

И денес како и минатите два дена учениците од средното економско училиште Арсение Јовков немаа настава. Нивните родители го исполнија училишниот хол, протестирајќи за решението од министерот Азис Положани учениците албанци од 1 и 2 година да ги премести И денес како и минатите два дена учениците од ...

Учениците од „Арсени Јовков“ не посетуваат настава

А1 - 11.09.2003

Безмалку 2.000 ученици од економското училиште „Арсени Јовков“ не посетуваат настава откако министерот за образование Азис Положани реши 7 албански паралелки од истото училиште, кои настава посетуваат во Автокоманда, да ги дислоцира во Бутел.

Професорите и родителите Албанци бараат од една училница да се направат две

Вест - 11.09.2003

АЛБАНСКИТЕ СРЕДНОШКОЛЦИ ДОБИЈА ВИЗА ДА СЕ ВРАТАТ ВО ЕКОНОМСКАТА ШКОЛА "АРСЕНИ ЈОВКОВ" ВО СКОПЈЕ Откако го добиле факсот од министерот Положани дека од школата во Автокоманда може да се преселат во "Арсени Јовков", вчера професорите и родителите дошле во економското училиште и почнале да ги мерат ...

Положани врати дел од средношколците Албанци во "Арсени Јовков"

Утрински - 11.09.2003

Министерот се обидува да го реши проблемот со учениците што ја бојкотираат наставата Жаклина Ѓорѓевиќ Седум паралелки средношколци-Албанци од прва и од втора година од денеска ќе се вратат да учат во матичното Државно средно училиште за економија и биротехника "Арсени Јовков" во Чаир, каде што учат ...

Во "Арсениј Јовков" станува се погусто по враќањето на средношколците-Албанци

Дневник - 11.09.2003

БОРБА ЗА УЧИЛИШТЕН ПРОСТОР ВО СКОПЈЕ Седум паралелки средношколци-Албанци што учат во реновирана зграда во скопската населба Автокоманда од денеска ќе се префрлат во училиштето "Арсениј Јовков" во Чаир. Решението за преместување го потпишал министерот за образование Азис Положани, а родителите на ...

Положани да ја повлече одлуката гимназијалци Албанци од Кичево да учат во Битола

Вест - 10.09.2003

БИТОЛЧАНИ УПАТИЈА УЛТИМАТУМ ДО МИНИСТЕРОТ ЗА ОБРАЗОВАНИЕ Родителите на основците од ОУ "Гоце Делчев" од Битола му оставија рок на министерот за образование Азис Положани до четврток да го повлече решението паралелката за гимназијалците Албанци од Кичево да се лоцира во нивното училиште.

Во ОУ "Гоце Делчев" се закануваат со бојкот на наставата

Утрински - 10.09.2003

Битола БИТОЛА - Советот на родителите, Управниот одбор и наставичкиот совет во ОУ "Гоце Делчев" во Битола вчера цел ден го минаа во маратонско дебатирање околу можностите и неможностите овде да профункционира истурена паралелка на гимназисти од Центарот за средно насочено образование "Мирко ...

ОУ "Гоце Делчев" не може да прифати гимназиска паралелка од Кичево

Утрински - 09.09.2003

Наставниците и родителите против предлогот на Министерството БИТОЛА - Наставничкиот совет на ОУ "Гоце Делчев" од Битола, Училишниот одбор и Советот на родителите на крајот на минатата работна седмица категорично застанаа против извршното решение кое Министерството за образование во минатиот ...

Основците ќе ја бојкотираат наставата ако дојдат гимназијалци-Албанци

Дневник - 09.09.2003

ПОЛОЖАНИ ОТВОРА ГИМНАЗИСКА ПАРАЛЕЛКА НА АЛБАНСКИ ВО ОСНОВНО УЧИЛИШТЕ Управниот одбор и Советот на родителите се едногласни дека овој акт на Положани не може да се реализира бидејќи "никаде во светот гимназијалци не учат заедно со првачиња" Родителите на учениците - Македонци денеска нема да ги ...