TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турската полиција открила план за атентат врз Барак Обама

А1 - 05.04.2009

Турската полиција привела Сириец, кој планирал атентат врз американскиот претседател Барак Обама, претставувајќи се како новинар од катарската телевизија Ал Џезаира, денеска соопшти турското електронско ...

Во Стразбур средба Обама - Караманлис

А1 - 05.04.2009

Грчко-македонскиот спор за името беше една од темите на денешната средба на американскиот претседател Барак Обама и грчкиот премиер Костас Караманлис, која се оствари на маргините на самитот на НАТО во ...

Обама промовира свет без нуклеарно оружје

BBC - 05.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама кој веќе неколку дена е во Европа, денес ја изложи својата визија за свет без нуклеарно оружје.

Турција - Нема авионски прелети заради Обама

Вест - 05.04.2009

Истанбул, 5 април - Турција ќе го затвори воздушниот простор за време на посетата на американскиот претседател Барак Обама. Сите цивилни летови вечерва ќе бидат укинати, кога авионот на Обама ќе навлезе во ...

Турција - Откриен план за атентат врз Обама

Вест - 05.04.2009

Анкара, 5 април - Турската полиција привела Сириец, кој планирал атентат врз американскиот претседател Барак Обама, претставувајќи се како новинар од катарската телевизија Ал Џезаира, денеска соопшти турското ...

Обама ја почна средбата со чешкото претседателство на ЕУ

Алсат-М - 05.04.2009

Претседателот на САД Барак Обама денеска во Прага ја почна средбата со чешкото претседателство на ЕУ Обама пристигна во Прашкиот замок, каде беше пречекан од чешкиот колега Вацлав Клаус.

Прага:ЕУ-САД самит

Алсат-М - 05.04.2009

Денеска во Прага ќе се одржи самит на Европската Унија и САД. Америкнскиот претседател Барак Обама синоќа пристигна во главниот град на Чешка во кој се одржуваа протести против против распоредувањето елементи ...

Турската полиција открила план за атентат врз Барак Обама

Канал5 - 05.04.2009

Турската полиција привела Сириец, кој планирал атентат врз американскиот претседател Барак Обама, претставувајќи се како новинар од катарската телевизија Ал Џезаира, денеска соопшти турското електронско ...

Турската полиција открила план за атентат врз Барак Обама

Алсат-М - 05.04.2009

Турската полиција привела Сириец, кој планирал атентат врз американскиот претседател Барак Обама Тој се претставил како новинар од катарската телевизија Ал Џезаира, денеска соопшти турското електронско издание ...

Турција заради посетата на Обама го затвора воздушниот простор

Канал5 - 05.04.2009

Турција ќе го затвори воздушниот простор за време на посетата на американскиот претседател Барак Обама. Сите цивилни летови вечерва ќе бидат укинати, кога авионот на Обама ќе навлезе во турското воздушно ...

Обама повика на ослободување од нуклеарното оружје

Телма - 05.04.2009

САД ќе преземат конкретни чекори за ослободување на светот од нуклеарни оружја, изјави претседателот Барак Обама во говорот на плоштадот „Храдчани“ во Прага.

Турција: Уапсен Сириец кој планирал атентат врз Обама

Алсат-М - 05.04.2009

Турската полиција уапси Сириец кон планирал да изврши атентат врз американскиот претседател Барак Обама, кој по Чешка ќе ја посети Турција.

Караманлис во Стразбур се сретна со Обама

Форум - 05.04.2009

Грчко-македонскиот спор за името била една од темите на саботната вечерна средба на американскиот претседател Барак Обама и грчкиот премиер Костас Караманлис Грчките медиуми кусо се задржуваат на средбата на ...

Чешкото претседателство на ЕУ на средба со Обама

Кирилица - 05.04.2009

Американскиот претседател денес во Прага ќе се стретне со чешкото претседателсtво на ЕУ Обама пристигна во Прашкиот замок, каде беше пречекан од чешкиот колега Вацлав Клаус.

Спречен атентат против Барак Обама

Кирилица - 05.04.2009

Сириец планирал атентат врз американскиот претседател Барак Обама, претставувајќи се како новинар од катарската телевизија Ал Џезаира. Турската полиција навремено го спречила атентатот Мажот со иницијали М.Г.

Турските специјални служби спречиле обид за напад врз Обама

Нетпрес - 05.04.2009

Специјалните служби на Турција во Истанбул спречиле можен обид за напад врз претседателот на САД, Барак Обама, пренесува РИА Новости, повикувајќи се на турскиот весник “Хабертурк“.

Обама ја почна средбата со чешкото претседателство на ЕУ, следи самитот ЕУ-САД

Сител - 05.04.2009

Претседателот на САД Барак Обама денеска во Прага ја почна средбата со чешкото претседателство на ЕУ, соопшти Франс прес. Обама пристигна во Прашкиот замок, каде беше пречекан од чешкиот колега Вацлав Клаус.

Турската полиција открила план за атентат врз Барак Обама

Сител - 05.04.2009

Турската полиција привела Сириец, кој планирал атентат врз американскиот претседател Барак Обама, претставувајќи се како новинар од катарската телевизија Ал Џезаира, денеска соопшти турското електронско ...

Обама повика на свет без нуклеарно оружје

Нетпрес - 05.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама во говорот на преполниот плоштад пред замокот Храдчани предупреди на опасноста од нуклеарното оружје и го повика светот да се ослободи од него.

Две лица ранети при уривање на зграда во Истанбул

Алфа - 05.04.2009

Две лица се ранети при денешното уривање на зграда во истанбулскиот кварт Есенјурт, кое беше причинето од експлозија. Во експлозијата, за која се уште не се утврдени причините, се урнал дел од зградата.

Караманлис и Обама ги потврдиле одличните односи меѓу САД и Грција

Нетпрес - 05.04.2009

Грчкиот премиер Костас Караманлис и американскиот претседател Барак Обама на вчерашната средба ги потврдија одличните односи и врски меѓу Грција и САД, предава агенцијата АНА-МПА.

САД со конкретни чекори за ослободување од нуклеарното оружје

Кирилица - 05.04.2009

Барак Обама во Прага вети превземање на конкретни чекори кои ќе ослободат светот од нуклеарното оружје Обама изјави дека САД ќе зачуваат безбеден и ефикасен арсенал, за да го спречат секој противник, но ќе ...

Обама вети преземање конкретни чекори за ослободување на светот од нуклеарното оружје

Алфа - 05.04.2009

САД ќе преземат конкретни чекори за ослободување на светот од нуклеарни оружја, изјави претседателот Барак Обама во говорот на плоштадот „Храдчани“ во Прага.

ВИДЕО: Обама за влез на Турција во ЕУ, Саркози го повтори своето противење

Нетпрес - 05.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама смета дека Европската унија би требало да продолжи со процесот на проширување и да ја прими Турција како полноправна членка, додека истовремено францускиот претседател ...

Барак Обама во посета на Турција

Сител - 05.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама вечерва во 21:15 часот по локално време треба да слета на аеродромот во Анкара, јавија турските медиуми.

Барак Обама допатува во Турција

Макфакс - 05.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама вечерва допатува во Турција, која што е последната станица од неговата турнеја низ Европа, јавуваат агенциите.

Турција заради посетата на Обама го затвора воздушниот простор

Вечер Прес - 05.04.2009

Турција ќе го затвори воздушниот простор за време на посетата на американскиот претседател Барак Обама. Сите цивилни летови вечерва ќе бидат укинати, кога авионот на Обама ќе навлезе во турското воздушно ...

Обама ја повика ЕУ да ја прими Турција, Саркози уште еднаш се спротивстави

Вечер Прес - 05.04.2009

Претседателот на САД Барак Обама денеска ја повика Европската унија да ја прими Турција за своја членка, како што посочи, бидејќи тоа ќе биде позитивен сигнал кон муслиманскиот свет, а францускиот претседател ...

Обама: Местото на Македонија е во НАТО

Вечер Прес - 05.04.2009

Ословувањето на земјава со нејзиното име од страна на американскиот претседател на еден вака важен настан се толкува како порака до Грција дека Вашингтон останува на политиката за употреба на уставното име На ...

Обама: го очекуваме членството и на Македонија

BBC - 04.04.2009

Во текот на самитот, американскиот претседател искористи момент за да им посака добредојде на Албанија и Хрватска, како нови членки на алијансата.

Обама освои книжевна награда

А1 - 04.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама ја освои годишната британска книжевна награда за биографија, победувајќи со својата автобиографска книга „Соништата од мојот татко“.

Обама и НАТО ја чекаат Македонија

А1 - 04.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама со нетрпение го очекува денот кога ќе може да ја поздрави Македонија како членка на Алијансата.

Турските Курди од Обама ќе бараат автономија

А1 - 04.04.2009

Пратениците во турскиот парламент кои ја претставуваат прокурдската Партија за демократско општество ќе побараат од претседателот на САД Барак Обама автономија за југоисточна Анадолија, изјави претседателот на ...

Караманлис со Обама и за името

Дневник - 04.04.2009

Економската криза, грчко-турските односи и „спорот со Скопје“ за името ќе бидат на дневниот ред на средбата меѓу премиерот на Грција, Костас Караманлис и претседателот на САД, Барак Обама, објави грчкиот сајт ...

Визијата на Обама е свет без атомски бомби

Дневник - 04.04.2009

Иако советскиот блок-причината за формирањето на НАТО, одамна не постои, Обама оцени дека светот се' уште е соочен од заканата од времето на Студената војна - од нуклеарното оружје Американскиот претседател ...

Обама понуди визија за свет без нуклеарно оружје

Вест - 04.04.2009

Оваа недела НАТО ја одбележува 60-годишнината од основањето и иако стариот непријателски советски блок одамна не постои, Обама изјави дека си уште постои заканата од нуклеарно уништување СТРАЗБУР, 4 април ...

Караманлис и Обама за името на Македонија

Алсат-М - 04.04.2009

Грчкиот премиер Костас Караманлис на средбата што денеска треба да ја има со американскиот претседател Барак Обама сака да стави „особен акцент" на прашањето за спорот за името на Македонија.

Караманлис ќе разговара со Обама за името

Време - 04.04.2009

Спорот за името на Македонија, светската економска криза и односите меѓу Турција и Грција се темите за кои ќе разговараат грчкиот премиер Костас Караманлис и американскиот претседател Барак Обама на средбата ...

Барак Обама изрази надеж дека Македонија ќе се приклучи кон НАТО

Канал5 - 04.04.2009

Претседателот на САД Барак Обама изрази надеж дека Македонија ќе се присоедини кон НАТО, пренесе ИТАР-ТАСС. Обама на средбата на врвот на Алијансата во Стразбур изјави дека „вратите на НАТО се отворени“.

Барак Обама се надева за влез на Македонија во НАТО

Алсат-М - 04.04.2009

Претседателот на САД Барак Обама изрази надеж дека Македонија ќе се присоедини кон НАТО. Како што пренесува руската агенција Итар-Тасс, Обама на средбата на врвот на Алијансата во Стразбур изјавил дека ...

Ка­ра­ман­лис ќе му се жали на Обама за името на Македонија

Вест - 04.04.2009

Грчките медиуми наведуваат дека Караманлис успеал да ја добие долго бараната средба со Обама, предвидена за утре во Стразбур каде што двајцата лидери присуствуваат на самитот на НАТО Грција сака да стави ...

Обама изјави дека сад ја очекува Македонија во НАТО

Телма - 04.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека го очекува денот кога ќе ја поздрави и Македонија како рамноправна членка на НАТО.

Турските Курди од Барак Обама ќе бараат автономија

Канал5 - 04.04.2009

Пратениците во турскиот парламент кои ја претставуваат прокурдската Партија за демократско општество (ПДО) ќе побараат од претседателот на САД Барак Обама автономија за југоисточна Анадолија, изјави ...

Обама: Го очекувам денот кога Македонија ќе влезе во НАТО

Канал5 - 04.04.2009

Го очекувам денот кога Македонија ќе влезе во НАТО. Вратата на Алијансата е отворена за сите земји што ги исполнуваат условите за членство, порача претседателот на САД Барак Обама на свеченото врачување на ...

Караманлис и Обама за името на Македонија

Утрински - 04.04.2009

Атина – Грција сака да стави „особен акцент“ на прашањето за спорот за името на Македонија на утрешната прва средба меѓу американскиот претседател Барак Обама и премиерот Костас Караманлис.

Медведев: Обама сака да слуша

Утрински - 04.04.2009

Од нашиот дописник МОСКВА - Дводневниот престој на Дмитриј Медведев во Лондон го зголеми оптимизмот кај рускиот претседател по разговорите со американскиот претседател Барак Обама и учеството на Самитот на ...

Билион долари за спас на светската економија

Утрински - 04.04.2009

Од нашиот дописник ЛОНДОН - Ова е ден кога светот се здружи за да се одбрани од глобалната рецесија, не со зборови, туку со план за закрепнување на светската економија, изјави на крајот од вториот Самит на ...

Обама за свет без нуклеарно оружје

Нетпрес - 04.04.2009

Претседателот на САД Барак Обама вчера објави нов радикален курс, чија цел е да го исчисти светот од нуклеарното оружје, како фокус на неговата посета во Европа, пишува бритаснкиот весник “Гардијан“.

ВИДЕО: Обама: Ја очекуваме и Македонија во НАТО

Нетпрес - 04.04.2009

Претседателот на САД, Барак Обaма, при денешното свечено врачување на договорите за членство во НАТО на Хрватска и Албанија, изјави дека со нетрпение Алијансата го чека и влезот на Македонија.

Во Стразбур средба Обама - Караманлис

Сител - 04.04.2009

Грчко-македонскиот спор за името беше една од темите на денешната средба на американскиот претседател Барак Обама и грчкиот премиер Костас Караманлис, која се оствари на маргините на самитот на НАТО во ...

Прага во очекување на посетата на Барак Обама

Нетпрес - 04.04.2009

По две години, Прага повторно ќе биде домаќин на американски претседател. Барак Обама се очекува да пристигне во Прага околу 16.30 часот денеска.

Барак Обама:Македонија ќе се приклучи кон НАТО

Кирилица - 04.04.2009

Претседателот на САД Барак Обама изрази надеж дека Македонија ќе се присоедини кон НАТО, пренесе ИТАР-ТАСС Обама на средбата на врвот на Алијансата во Стразбур изјави дека „вратите на НАТО се отворени“.

САД ја очекува Македонија во НАТО

Макфакс - 04.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама со нетрпение го очекува денот кога ќе може да ја поздрави Македонија како членка на Алијансата.

Средба Караманлис - Обама

Нетпрес - 04.04.2009

Премиерот на Грција, Костас Караманлис денеска ќе се сретне со претседателот на САД, Барак Обама. Ова ќе се случи во рамките на средбата на врвот на НАТО, што започна вчера.

Турските курди од Барак Обама ќе бараат автономија

Сител - 04.04.2009

Пратениците во турскиот парламент кои ја претставуваат прокурдската Партија за демократско општество (ПДО) ќе побараат од претседателот на САД Барак Обама автономија за југоисточна Анадолија, изјави ...

Обама: Ја очекуваме Македонија во НАТО

Алфа - 04.04.2009

Со симболично минување преку мостот на реката Рајна, од Кел во Стразбур, лидерите на 28 членки на НАТО денеска го потврдија духот на сојузништво на вториот ден од јубилејната средба на која Алијансата го ...

Барак Обама изрази надеж дека Македонија ќе се приклучи кон НАТО

Сител - 04.04.2009

Најголемата безбедносна, а веќе подолго време и политичка организација во светот, 60 години по нејзиното основање во себе вброи 28 држави.

Не беа лоши, ама можеа и подобро

Н.Македонија - 04.04.2009

Светските медиуми и аналитичари се поделени во врска со успешноста на самитот на Г20 во Лондон, на кој лидерите на индустриски најразвиените земји усвоија мерки вредни околу илјада милијарди долари за излез од ...

Обама за свет без нуклеарно оружје

Н.Македонија - 04.04.2009

Претседателот на САД Барак Обама вчера објави нов радикален курс, чија цел е да го исчисти светот од нуклеарното оружје, како фокус на неговата посета во Европа, пишува бритаснкиот весник “Гардијан“.

Караманлис со Обама ќе разговара за името

А1 - 03.04.2009

Спорот за името на Македонија, светската економска криза и односите меѓу Турција и Грција се темите за кои ќе разговараат грчкиот премиер Костас Караманлис и американскиот претседател Барак Обама на средбата ...

Обама си замина од Г-20 за самитот на НАТО

А1 - 03.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама замина претпладнево од лондонскиот аеродром Станштед за Стразбур во Франција, на самитот на НАТО, што се одржува по повод 60 годишнината од формирањето на Алијансата.

Барак Обама жали по приватниот живот

Вест - 03.04.2009

Стразбур, 3 април - Американскиот претседател Барак Обама денеска пред младите од повеќе европски земји призна за некои свои лични стравови, поврзани си тоа што е претседател, пренесоа америанските медиуми.

Американскиот претседател Обама замина од Лондон за самитот на НАТО

Канал5 - 03.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама замина претпладнево од лондонскиот аеродром Станштед за Стразбур во Франција, на самитот на НАТО, што се оддржува по повод 60 годишнината од формирањето на Алијансата.

Обама посакува САД и Европа да бидат партнери

Вест - 03.04.2009

Старзбур, 3 април - Претседателот Барак Обама денеска изјави дека САД не сакаат да се покровител, туку партнер на Европа. По денешната средба во Стразбур со францускиот претседател Никола Саркози тој истакна ...

Обама и Ху ветија борба против протекционизмот

Утрински - 03.04.2009

Лондон - Американскиот претседател Барак Обама и кинескиот шеф на државата Ху Џинтао во средата во Лондон се договорија тесно да соработуваат во борбата за закрепнување на светот од тешката економска криза.

Две грешки на брачната двојка Обама

Време - 03.04.2009

Во Велика Британија за некои работи нема отстапки, а тоа се „Битлси“, времето за чај, фудбалот и протоколот. Американскиот претседател Барак Обама и неговата сопруга Мишел двапати го прекршија протоколот.

Името - една од темите на првата средба на Караманлис со Обама

Алсат-М - 03.04.2009

Спорот за името на Македонија, светската економска криза и односите меѓу Турција и Грција се темите за кои ќе разговараат грчкиот премиер Костас Караманлис и американскиот претседател Барак Обама Средбата што ...

Барак и Мишел Обама пристигнаа во Франција

Канал5 - 03.04.2009

Францускиот претседател Никола Саркози и неговата сопруга Карла Бруни во дворецот Роан во Стразбур ги пречекаа американскиот претседател Барак Обама и неговата сопруга Мишел.

Обама посакува САД и Европа да бидат партнери

Алсат-М - 03.04.2009

Претседателот Барак Обама денеска изјави дека САД не сакаат да се покровител, туку партнер на Европа По денешната средба во Стразбур со францускиот претседател Никола Саркози тој истакна дека „колку Европа е ...

Караманлис и Обама за името на Македонија

Макфакс - 03.04.2009

Грчкиот премиер Костас Караманлис на средбата што денеска треба да ја има со американскиот претседател Барак Обама сака да стави „особен акцент" на прашањето за спорот за името на Македонија.

Обама: мета на Ал Каеда е Европа, не Америка

Кирилица - 03.04.2009

Наспроти состанокот за НАТО, американскиот претседател Обама изјавил дека терористички напад на Ал Каеда поизвесно е да се случи во Европа отколку во Америка -Поради физичката близина на ќелиите на Ал Каеда ...

Барак Обама жали за загубата на приватниот живот

Форум - 03.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска пред младите од повеќе европски земји признал за некои свои лични стравови, поврзани со тоа што е претседател, пренесоа америанските медиуми.

Спорот за името една од темите на првата средба на Караманлис со Обама

Сител - 03.04.2009

Спорот за името на Македонија, светската економска криза и односите меѓу Турција и Грција се темите за кои ќе разговараат грчкиот премиер Костас Караманлис и американскиот претседател Барак Обама на средбата ...

Караманлис со Обама ќе разговара за спорот со името

Кирилица - 03.04.2009

Една од темите која ќе се разговара на средбата помеѓу грчкиот премиер Костас Караманлис и Барак Обама ќе биде и спорот за името на Македонија Средбата ќе се одржи утре на самитот на НАТО, во Стразбур а ќе се ...

ВИДЕО: Барак и Мишел Обама пристигнаа во Стразбур

Нетпрес - 03.04.2009

Американскиот претседател, Барак Обама, придружуван од својата сопруга Мишел, денеска пристигнал во Стразбур, Франција, на прославата од 60-годишнината на НАТО, објави “Асошиејтед Прес“.

И спорот за името тема на разговор меѓу Караманлис и Обама

Нетпрес - 03.04.2009

Економската криза, грчко-турските односи и спорот со Скопје за името ќе бидат на дневниот ред на средбата меѓу премиерот на Грција, Костас Караманлис и претседателот на САД, Барак Обама, објави Њуз ин.

Обама пречекан во Франција како рок ѕвезда

Нетпрес - 03.04.2009

Американският претседател Барак Обама, денеска беше пречекан како рок ѕвезда, кога пристигна на аеродромот во Стразбур, за да се сретне со својот француски колега, Николас Саркози, коментира германската ...

Американскиот претседател Обама замина од Лондон за самитот на НАТО

Сител - 03.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама замина претпладнево од лондонскиот аеродром Станштед за Стразбур во Франција, на самитот на НАТО, што се оддржува по повод 60 годишнината од формирањето на Алијансата.

Обама со пофалби за “храброто“ лидерство на Саркози

Нетпрес - 03.04.2009

Американскиoт претседател Барак Обама, го пофалил “храброто“ лидерство на својот француски колега, Николас Саркози, на нивната средба, пред Самитот на НАТО, кој денес и утре се одржува во Стразбур, Франција, ...

Обама: Европа во ризик од терористички напад на Ал Каеда

Нетпрес - 03.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјавил дека Европа е под ризик за терористички напад од најголемата терористичката организација Ал Каеда.

Американскиот претседател Обама замина од Лондон за самитот на НАТО

Н.Македонија - 03.04.2009

Лондон, 3 април (МИА) - Американскиот претседател Барак Обама замина претпладнево од лондонскиот аеродром Станштед за Стразбур во Франција, на самитот на НАТО, што се оддржува по повод 60 годишнината од ...

Караманлис и Обама за Турција и за името

Н.Македонија - 04.04.2009

Спорот за името на Македонија, светската економска криза и односите меѓу Турција и Грција се темите за кои ќе разговараат грчкиот премиер Костас Караманлис и американскиот претседател Барак Обама на средбата ...

Обама со пофалби за “храброто“ лидерство на Саркози

Н.Македонија - 03.04.2009

Американскиoт претседател Барак Обама, го пофалил “храброто“ лидерство на својот француски колега, Николас Саркози, на нивната средба, пред Самитот на НАТО, кој денес и утре се одржува во Стразбур, Франција, ...

Обама посакува САД и Европа да бидат партнери

Н.Македонија - 03.04.2009

Старзбур, 3 април (МИА) - Претседателот Барак Обама денеска изјави дека САД не сакаат да се покровител, туку партнер на Европа.

Заспана дипломатија

Време - 02.04.2009

Македонската дипломатија испушти голема шанса за време на европската турнеја на претседателот на САД, Барак Обама, да се сретне лично со него или со членовите на неговата многубројна администрација.

Русија и САД се договорија да го намалат нуклеарното вооружување

Вест - 02.04.2009

Медведев и Обама вчера во Лондон отворија ново поглавје во руско-американските односи ЛОНДОН, 2 април (Ројтерс) - Русија и САД ќе склучат договор за вооружување што ќе го намали бројот на боеви глави под ...

Грчкиот премиер Костас Караманлис во сабота во Стразбур ќе се сретне со американскиот претседател

Канал5 - 02.04.2009

Грчкиот премиер Костас Караманлис во сабота во Стразбур ќе се сретне со американскиот претседател Барак Обама. Како што пренесува грчкиот весник “Катимерини“, за време на саботната средба на маргините на НАТО ...

Мишел Обама ја воодушеви Британија

Дневник - 02.04.2009

Додека претседателот на САД ги воодушеви светските лидери со идеите и одлуките што ги претстави на самитот на Г-20, првата дама воодушевуваше со својот изглед Американската прва дама Мишел Обама привлече ...

Обама и Ху ветија борба против протекционизмот

Канал5 - 02.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама и кинескиот шеф на државата Ху Џинтао синоќа во Лондон се договорија тесно да соработуваат во борба за опоравување на светот од тешката економска криза.

Две „грешки“ на претседателскиот пар Обама во Лондон

Канал5 - 02.04.2009

Во Велика Британија за некои работи нема отстапки, а тоа се „Битлси“, времето за чај, фудбалот и протоколот. Американскиот претседател Барак Обама и неговата сопруга Мишел двапати го прекршија протоколот.

Венецуелскиот претседател не се надева на добри односи со Обама

Канал5 - 02.04.2009

Претседателот на Венецуела Хуго Чавес изјави при посетата на Техеран дека не се надева на добри односи со американскиот претседател Барак Обама.

Обама и Медведев ќе ги обноват односите со договор за вооружување

Утрински - 02.04.2009

ЛОНДОН - Русија и САД ќе постигнат нов договор за намалување на нуклеарните боеви глави, изјавија вчера претседателите Дмитриј Медведев и Барак Обама, ветувајќи обновување на односите од ниското ниво по ...

Самит на најмоќните лидери во Лондон

Утрински - 02.04.2009

Од нашиот дописник ЛОНДОН - Лидерите на земјите-членки на Г-20, кои се собрани во Лондон на својот втор Самит посветен на изнаоѓањето решение за глобалната финансиска криза и економската рецесија, како и ...

Обама: Заедно против кризата

Дневник - 02.04.2009

Претседателот на САД Барак Обама по средбата со британскиот премиер Гордон Браун, во Лондон, изјави дека сите земји треба да дејствуваат заедно против економската криза.

Русија и Америка повторно се пријатели

Дневник - 02.04.2009

Претседателите се согласиле да отворат нова страница во односите, да ги обноват,поаѓајќи од заедничките одговорности на нивните земји за ситуацијата во светот Русија и САД ќе подготват нов договор за ...

Прва средба меѓу Обама и Медведев

Време - 02.04.2009

Претседателите на САД и на Русија, Барак Обама и Дмитриј Медведев, на нивната прва средба вчера во Лондон се договорија за почнување меѓувладини преговори за нов договор за намалување на напаѓачките нуклеарни ...

Обама се обидува да го мобилизира светот во борба со кризата

Кирилица - 02.04.2009

По средбата со британскиот премиер Обама изјави дека сите земји треба да дејсвуваат во решавањата со кризата -Светот е исправен пред најтешката криза од Втората светска војна, посочи Обама.

Карамaнлис ќе се сретне со Обама

Нетпрес - 02.04.2009

Премиерот на Грција, Костас Караманлис, ќе се сретне со американскиот претседател Барак Обама, објавува грчкото радио “Скај“. Според информацијата, тоа ќе се случи во сабота во Стразбур.

Претседателскиот пар Обама невнимателни со правилата на Лондон

Кирилица - 02.04.2009

Во Велика Британија за некои работи нема отстапки, а тоа се „Битлси“, времето за чај, фудбалот и протоколот. Американскиот претседател Барак Обама и неговата сопруга Мишел двапати го прекршија протоколот ...

Обама: Америка ќе излезе од рецесија

Форум - 02.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека неговата администрација се бори со финансиската криза на сите фронтови и ги повика граѓаните да имаат доверба.

Мерките ќе успеат, но потребно е трпение

Форум - 02.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама решително реагираше во одбрана на планираните владини мерки за справување со економската криза, кои ќе го зголемат буџетскиот дефицит за повеќе билиони долари.

За САД и Русија приоритет е нуклеарното оружје

Форум - 02.04.2009

Рускиот претседател Медведев истакнал дека со американскиот колега Обама ќе настојуваат да ги подобрат односите меѓу двете држави.

Обама ја започна својата прва голема мисија

Форум - 02.04.2009

Во вторникот доцна навечер Обама допатува во Лондон каде ќе присуствува на самитот на G-20. Од тука започнува неговата осумдневна европска турнеја која со нетрпение се очекува на стариот континент Барак и ...

Обама вечерва во Лондон на самитот на Г-20

Форум - 02.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама треба да пристигне доцна попладнево во Лондон, за да учествува во работата на светскиот Самит на Групата 20, што вo четврток се оддржува во главниот британски град.

Обама и Ху Џинтао ќе ги „зајакнат врските на сите нивоа“

Кирилица - 02.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама и кинескиот шеф на државата Ху Џинтао синоќа во Лондон се договорија тесно да соработуваат во борба за опоравување на светот од тешката економска криза По средбата на ...

Конгресмени побараа Обама да и помогне на Турција за членство во ЕУ

Сител - 02.04.2009

Група од 29 американски конгресмени апелираат до претседателот Барак Обама целосно да го поддржи членството на Турција во Европската унија.

Венецуелскиот претседател не се надева на добри односи со Обама

Сител - 02.04.2009

Претседателот на Венецуела Хуго Чавес изјави при посетата на Техеран дека не се надева на добри односи со американскиот претседател Барак Обама.

Медведев оптимист по средбата со Обама

МРТ - 02.04.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави дека е оптимист за руско – американските односи. Медведев оптимизмот го изрази денеска по неговата прва средба со новиот американски претседател Барак Обама, ...

Обама во Бакингамската палата

Кирилица - 02.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама и неговата сопруга Мишел беа примени од британската кралица Елизабета Втора во Бакингамската палата пред да почне официјалниот прием од името на кралицата во чест на ...

Единствени оптимисти Браун и Обама?

Вечер Прес - 02.04.2009

Другата страна на Самитот се протестите кои веќе однесоа една жртва Учесниците на самитот на Г20 што вчера изутрината почна во лондонскиот деловен центар Ексел "имаат забележано прогрес во преговорите, но се ...

Обама и Ху ветија борба против протекционизмот

Вечер Прес - 02.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама и кинескиот шеф на државата Ху Џинтао синоќа во Лондон се договорија тесно да соработуваат во борба за опоравување на светот од тешката економска криза.

Пред темелите на нова цивилизација

Н.Македонија - 02.04.2009

Лондон, светската престолнина на финансиите, симболот на либералниот капитализам, денеска ќе ги пречека лидерите на 20-те најголеми и најмоќни држави, кои ќе дискутираат за најголемата криза што го зафати ...

Обама: Светот да се обедини против кризата

А1 - 01.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама ги повика лидерите кои учествуваат во работата на групата Г20 да изнајдат заеднички основи за договор за сегашната финансиска и економска криза.

Повторни преговори за нуклеарно оружје

BBC - 01.04.2009

Претстедателот на Соединетите држави Барак Обама во Лондон се сретна и со својот руски колега Дмитриј Медведев. Тие се согласија повторно да ги отворат преговорите за намалувањето на нуклеарното оружје.

Барак Обама ја почна 8-дневната турнеја низ Европа

Канал5 - 01.04.2009

Со незапаметени мерки на безбедност, вклучувајќи ги 200-те агенти на тајната служба, американскиот претседател Барак Обама ја почна 8-дневната турнеја низ Европа.

Невидливи за Обама

Време - 01.04.2009

Игор Чавески Македонската дипломатија нема начин да ја искористи претстојната турнеја на претседателот на САД, Барак Обама, на Европа за средба со него или со високи претставници на неговата администрација.

Најсилните ќе кршат копја околу планот на Обама

Време - 01.04.2009

Песимизмот на светските инвеститори се зголемува пред утрешниот самит на лидерите на земјите-членки на групата 20 најразвиени и земји со брз развој во Лондон, поради неусогласеноста на најсилните светски ...

Обама и Медведев разговараат во Лондон за ограничување во вооружувањето

Канал5 - 01.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Дмитриј Медведев се среќаваат во Лондон, во обид да се постигне согласност за ограничувањето во нуклеарното вооружување.

Обама и Медведев ќе ги обноват преговорите за нуклеарните оружја

Алсат-М - 01.04.2009

Претседателите на САД и на Русија Барак Обама и Дмитриј Медведев на денешната прва нивна средба во Лондон се договорија за почнување на меѓувладини преговори за нов договор за намалување на напаѓачките ...

Обама и Медведев ќе прават нов договор за нуклеарните оружја

Вест - 01.04.2009

Лондон, 1 април - Претседателите на САД и на Русија Барак Обама и Дмитриј Медведев на денешната прва нивна средба во Лондон се договорија за почнување на меѓувладини преговори за нов договор за намалување на ...

Светот да се обедини против кризата - повика Обама ден пред Самитот на 20-те најмоќни држави

Канал5 - 01.04.2009

Ден пред Самитот на дваесетте најмоќни држави Обама повика светот да се обедини против кризата. Во обид да се изнајде заеднички прифатливо решение, светските лидери се собраа во Лондон.

ВИДЕО: Барак Обама пристигна во Лондон, со 200 тајни агенти

Нетпрес - 01.04.2009

Претседателот на САД Барак Обама во придружбата на својата сопруга Мишел, синоќа допатува во Лондон, каде ќе учествува на самитот на Г 20. На самитот ќе стане збор за светската финансиска криза.

Обама со повик до лидерите да се надмине кризата

Кирилица - 01.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама ги повика лидерите кои учествуваат во работата на групата Г20 да изнајдат заеднички основи за договор за сегашната финансиска и економска криза Зборувајќи претпладнево на ...

Обама и Медведев разговараа за нуклеарното вооружување

Кирилица - 01.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Дмитриј Медведев се среќаваат во Лондон, во обид да се постигне согласност за ограничувањето во нуклеарното вооружување Претседателите на САД и на ...

Британската кралица го прими семејството Обама во Бакингамската палата

Сител - 01.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама и неговата сопруга Мишел вечерва беа примени од британската кралица Елизабета Втора во Бакингамската палата, средба што се случи пред почетокот на официјалниот прием од ...

Обама ги повика лидерите од Г20 да изнајдат заедничка основа за надминување на кризата

Сител - 01.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама ги повика лидерите кои учествуваат во работата на групата Г20 да изнајдат заеднички основи за договор за сегашната финансиска и економска криза.

Почнал состанокот меѓу Обама и Медведев

Нетпрес - 01.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Дмитриј Медведев, денеска во резиденцијата на амбасадорот на САД во Лондон го почнале својот прв состанок.

Американскиот претседател Барак Обама во Лондон за самитот на Г-20

Сител - 01.04.2009

Американскиот претседател Барак Обама и неговата сопруга Мишел синоќа пристигнаа во Лондон, првата етапа во неговото прво патување во Велика Британија и во Европа, како претседател на САД.

Медведев оптимист по средбата со Обама

Макфакс - 01.04.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави дека е оптимист за руско – американските односи. Медведев оптимизмот го изрази денеска по неговата прва средба со новиот американски претседател Барак Обама, ...

Обама и Медведев го фатија курсот

Вечер Прес - 01.04.2009

Рускиот претседател Дмитриј Медведев вчера, по првиот состанок со американскиот колега Барак Обама во Лондон, изјави дека со оптимизам гледа на руско-американските односи, објавија руските медиуми.

Лидерите на Г20 притиснати да ја решат кризата

Н.Македонија - 01.04.2009

Лидерите на групата 20 економски најразвиени земји се под огромен притисок да најдат заедничко решение за борба против економската криза на утрешниот самит на Г20 во Лондон.

Обама ги повика лидерите од Г20 да изнајдат заедничка основа за надминување на кризата

Н.Македонија - 01.04.2009

Лондон, 1 април (МИА) - Американскиот претседател Барак Обама ги повика лидерите кои учествуваат во работата на групата Г20 да изнајдат заеднички основи за договор за сегашната финансиска и економска криза.

Обама и Медведев разговараат во Лондон за ограничување во вооружувањето

Н.Македонија - 01.04.2009

Лондон, 1 април (МИА) - Американскиот претседател Барак Обама и рускиот претседател Дмитриј Медведев се среќаваат во Лондон, во обид да се постигне согласност за ограничувањето во нуклеарното вооружување.

Обама пристигна во Лондон

А1 - 31.03.2009

Американскиот претседател Барак Обама пристигна во Лондон за да учествува во работата на светскиот Самит на Групата 20, што в четврток се одржува во главниот британски град.

Обама ја почнува европската турнеја

А1 - 31.03.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска ја започнува својата прва турнеја по Европа, во рамки на која ќе посети пет држави и ќе учествува на Самитот Г20 во Лондон.

Барак Обама во посета на Европа

Канал5 - 31.03.2009

Претседателот на САД, Барак Обама денеска ја почнува европската турнеја на која ќе се сретне со учесниците на Г-20, потоа ќе учествува на самитот на НАТО, а предвидени се и билатерални средби, меѓу кои и со ...

Обама ја почнува европската турнеја

Вест - 31.03.2009

Вашингтон, 31 март - Американскиот претседател Барак Обама денеска ја започнува својата прва турнеја по Европа, во рамки на која ќе посети пет држави и ќе учествува на Самитот Г20 во Лондон.

Обама патува во Лондон со 500 члена придружба

Утрински - 31.03.2009

Лондон - Повеќе британски весници ја коментираат фантастичната придружба со која американскиот претседател Барак Обама ќе допатува на претстојниот самит на Групата 20 во Лондон.

Медведев во Германија

Вест - 31.03.2009

Берлин, 31 март - Рускиот претседател Дмитриј Медведев пристигна во официјална посета на Германија, соопшти ИТАР-ТАСС. Веднаш по пристигнувањето во Берлин Медведев се сретна со канцеларот Ангела Меркел и ...

Обама ја почнува европската турнеја

МРТ - 31.03.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска ја започнува својата прва турнеја по Европа, во рамки на која ќе посети пет држави и ќе учествува на Самитот Г20 во Лондон.

Обама ја почнува европската турнеја

Макфакс - 31.03.2009

Американскиот претседател Барак Обама денеска ја започнува својата прва турнеја по Европа, во рамки на која ќе посети пет држави и ќе учествува на Самитот Г20 во Лондон.

Барак Обама на европска турнеја

Нетпрес - 31.03.2009

Претседателот на САД, Барак Обама денеска ја започна својата европската турнеја. Ова е прво значајно патување на Обама во странство од кога ја презел должноста претседател.

Барак Обама во посетата на Европа

Сител - 31.03.2009

Претседателот на САД, Барак Обама денеска ја почнува европската турнеја на која ќе се сретне со учесниците на Г-20, потоа ќе учествува на самитот на НАТО, а предвидени се и билатерални средби, меѓу кои и со ...

Барак Обама во посетата на Европа

Вечер Прес - 31.03.2009

Претседателот на САД, Барак Обама денеска ја почнува европската турнеја на која ќе се сретне со учесниците на Г-20, потоа ќе учествува на самитот на НАТО, а предвидени се и билатерални средби, меѓу кои и со ...

Британија најави уште еден самит на Г20 годинава

Н.Македонија - 31.03.2009

Уште не се одржал првиот во Лондон, а Британија за годинава веќе најави нов самит на групата економски најразвиени земји Г20. - Не ја отфрламе можноста за одржување уште една средба на Г20 оваа година - ...

Барак Обама во посетата на Европа

Н.Македонија - 31.03.2009

Вашингтон, 31 март (МИА) - Претседателот на САД, Барак Обама денеска ја почнува европската турнеја на која ќе се сретне со учесниците на Г-20, потоа ќе учествува на самитот на НАТО, а предвидени се и ...

Обама ги повика земјите од Г-20 на единство

А1 - 30.03.2009

Американскиот претседател Барак Обама ги повика земјите учеснички на економскиот самит на Г-20 на единство, отфрлајќи ја притоа можноста да дојде до расцеп меѓу САД и Европа, јави дописникот на МИА од Лондон.

Обама на прва голема турнеја низ Европа

А1 - 30.03.2009

Американскиот претседател од среда ја почнува првата прекуокеанска турнеја, во чии што рамки ќе се сретне со голем број светски лидери на состанокот на Г20, самитот на НАТО и состанок на ЕУ.

Претседателот на САД Обама ги повика земјите од групата Г-20 на единство

Канал5 - 30.03.2009

Американскиот претседател Барак Обама ги повика земјите учеснички на економскиот самит на Г-20 на единство, отфрлајќи ја притоа можноста да дојде до расцеп меѓу САД и Европа, јави дописникот на МИА од Лондон.

На Обама не му се брза да ја повлече војската од Ирак

Вест - 30.03.2009

Вашингтон, 30 март - Американскиот претседател Барак Обама изјави дека не планира забрзување на процесот на повлекување на американските војници од Ирак и оцени дека на таа држава се уште и е потребна помош од ...

Обама на прва голема турнеја низ Европа

Алсат-М - 30.03.2009

Американскиот претседател од среда ја почнува првата прекуокеанска турнеја, во чии што рамки ќе се сретне со голем број светски лидери на состанокот на Г20, самитот на НАТО и состанок на ЕУ.

Медведев нема да тргува со Обама

Утрински - 30.03.2009

Од нашиот дописник МОСКВА - „Иако економската криза ја зафати и Русија, ние имаме доволно пари да ја продолжиме модернизацијата на својата армија.

Обама - нема несогласувања во Г-20

Сител - 30.03.2009

Американскиот претседател Барак Обама ги отфли гласините за несогласувањата со европските земји во однос на начините за справување со светската финансиска криза на престојниот самит на Групата 20 индустриски ...

Обама: Нема несогласувања во Г-20

Алфа - 30.03.2009

Американскиот претседател Барак Обама ги отфли гласините за несогласувањата со европските земји во однос на начините за справување со светската финансиска криза на престојниот самит на Групата 20 индустриски ...

Обама на прва голема турнеја низ Европа

МРТ - 30.03.2009

Американскиот претседател од среда ја почнува првата прекуокеанска турнеја, во чии што рамки ќе се сретне со голем број светски лидери на состанокот на Г20, самитот на НАТО и состанок на ЕУ.

Европа ќе го пречека Обама поинаку

Кирилица - 30.03.2009

Американскиот претседател Барак Обама во Европа ќе биде пречекан „повнимателно“ и поинаку отколку пред скоро една година, кога како претседателски кандидат се наоѓаше на кратка турнеја по стариот континент ...

Обама на прва голема турнеја низ Европа

Макфакс - 30.03.2009

Американскиот претседател од среда ја почнува првата прекуокеанска турнеја, во чии што рамки ќе се сретне со голем број светски лидери на состанокот на Г20, самитот на НАТО и состанок на ЕУ.

Обама нема намера да го забрза повлекувањето на американските војници од Ирак

Кирилица - 30.03.2009

Американскиот претседател Барак Обама во интервју за американската телевизија „Си-Би-Ес“, изјавил дека иако веќе подготвил план за враќање на војниците дома, нема да го забрза повлекувањето на војниците од ...

Со Обама патува и Белата куќа!

Вечер Прес - 30.03.2009

Американскиот претседател Барак Обама следната недела, на претстојниот самит на Групата 20, во Лондон ќе допатува во придружба на 500 членови персонал! Меѓу нив се и 200 членови на безбедносните и ...