TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Инцидент на најгорливата точка во кашмирскиот регион

А1 - 15.06.2002

Едно лице е убиено, а четворица се сериозно ранети во текот на ноќта при размената на оган меѓу пакистанските и индиските сили долж спорната кашмирска граница, соопшти денеска индиската полиција. Најтешки инциденти имало во областа Пунч, која е една од најгорливите точки на разграничување во ...

Рамсфелд во Пакистан во обид да спречи војна со Индија

Утрински - 14.06.2002

Во услови кога повторно почнаа борбите меѓу двете страни ИСЛАМАБАД - Американскиот секретар за одбрана, Доналд Рамсфелд, вчера се состана со пакистанскиот претседател Первез Мушараф, во обид да спречи војна со Индија, во услови кога претставниците соопштија дека во борбите меѓу двете страни ...

Двајца индиски граничари убиени при мировната мисија на Рамсфилд

Дневник - 14.06.2002

КРИЗА ВО ЈУЖНА АЗИЈА Двајца индиски граничари загинале во завчерашна престрелка со пакистански војници на границата во поделената планинска област Кашмир, јави Ројтерс. Индијците биле убиени откако Пакистанците отвориле оган врз индиска караула.

Рамсфелд се пишмани дека Ал Каида е во Кашмир

Вест - 14.06.2002

ИСЛАМАБАД, 13 јуни (Ројтерс) - Американскиот министер за одбрана на САД Доналд Рамсфелд вчера изјави дека САД немаат докази дека милитантите на Ал Каеда оперираат во Кашмир, но рече дека е убеден оти Пакистан ќе се справи со нив доколку тие бидат пронајдени.

Рамсфелд пречекан во Исламабад со инцидент во Кашмир

А1 - 13.06.2002

Двајца индиски граничари загинаа денеска откако пакистанските трупи отвориле оган врз еден пункт на индијската армија на границата кај Кашмир. Инцидентот се случува неколку часа по пристигнувањето на американскиот секретар за одбрана Доналд Рамсвелд во Исламабад на разговори за надминување на ...

Рамсфелд: Ал Каида оперира во Кашмир

Вест - 13.06.2002

ЊУ ДЕЛХИ, 13 јуни (Ројтерс) - САД има индикации дека милитантите на Ал Каида оперираат во близина на линијата на контрола во Кашмир, изјави министерот за одбрана на САД Доналд Рамсфелд на прес-конференцијата во Њу Делхи по разговорите со индиските лидери.

Пакистан бара од Индија нови мировни мерки

Вест - 13.06.2002

ИСЛАМАБАД, 13 јуни (Ројтерс) - Пакистан вчера соопшти дека Индија треба да преземе повеќе чекори кон намалување на тензиите меѓу нуклеарните соседи и да продолжи со разговорите за спорниот Кашмир. "Во ситуација кога индиските сили се распоредени на границата со пакистанската држава, индиските ...

Рамсфелд ги притиска Индија и Пакистан

Утрински - 13.06.2002

Вашингтон ги засилува напорите за намалување на ризикот од војна ЊУ ДЕЛХИ - Американскиот секретар за одбрана Доналд Рамсфелд, вчера изјави дека Индија презема конструктивни мерки за да избегне војна со Пакистан, но дека Вашингтон би сакал тензиите уште повеќе да се намалат.

Рамсфелд во Њу Делхи

А1 - 12.06.2002

Американскиот министер за одбрана Доналд Рамсфелд синоќа допатува во Њу Делхи во мисија насочена кон попуштање на напнатоста меѓу Индија и Пакистан во судирите околу Кашмир. Расмфелд во Индија допатува од Катар, каде завршувајќи ја турнејата на заливските земји, изјави дека гледа позитивни знаци за ...

За Мушараф, индиските потези се мошне мал почеток

Утрински - 12.06.2002

По мерките преземени од Индија за намалување на тензијата Мушараф: Бараме вистински чекори, не пе-риферни или козметички АБУ ДАБИ - Пакистанскиот претседател Первез Мушараф вчера изјави дека мерките преземени од Индија за намалување на воениот спор меѓу двата азиски нуклеарни соседа се ?мошне мал ...

Опаѓа затегнатоста меѓу Индија и Пакистан

А1 - 11.06.2002

Како знак на деескалација на кашмирскиот конфликт, Индија планира повлекување на воените бородови од морските води во близината на Пакистан. Од министерството за одбрана во Њу Делхи се дознава дека ќе бидат повлечени бродовите коишто сега патролираат во Арапското Море.

На мирот му е дадена шанса

Утрински - 10.06.2002

Проценки дека попушта индиско-пакистанската затегнатост околу Кашмир Заканата за избувнување војна меѓу двата соседа со нуклеарен потенцијал се намалува ЊУ ДЕЛХИ / ИСЛАМАБАД - Во индиските и пакистанските весници вчера пишуваше дека заканата за избувнување на војна меѓу двата соседи со нуклеарен ...

Пакистанскиот претседател тврди дека можностите за војна со Индија се минимални

Вест - 10.06.2002

КУАЛА ЛУМПУР, 10 јуни - Пакистанскиот претседател Первез Мушараф изрази уверување дека шансите за избивање војна со Индија се минимални. Во вчерашното интервју за малезискиот весник "Њу Сандеј тајмс", Мушараф истакна дека препрека за постигнување мир во регионот и натаму ќе биде спорот околу ...

Индија и Пакистан полека ги смируваат воените страсти

Дневник - 10.06.2002

УСПЕШНА МИРОВНА МИСИЈА НА САД Пакистанскиот претседател Первез Мушараф вчера оцени дека шансите за војна со Индија се минимални, но истакна оти долгогодишниот спор за регионот Кашмир и понатаму е препрека за добрососедските односи на двете нуклеарни сили, јави Ројтерс.