TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рекорд во Пјонгчанг: Холанѓанецот Крамер како молња на 5.000 метри

Нова ТВ - 11.02.2018

Свен Крамер се закити со златен медал во брзо лизгање на 5.000 метри на Игрите во Пјонгчанг. Холанѓанецот постигна време од 6:09,76 минути за трета олимписка титула во поединечна конкуренција, но и за нов рекорд на Олимпијадите.

Легендата од Тонга лани за првпат виде снег, денес е хит на Олимпијадата во Пјонгчанг

БркајРабота - 11.02.2018

Пита Тауфатофуа од Тонга стана хит на зимските Олимписки игри. На два степени под нулата излезе разголен со знамето од својата татковина во раце и ги собра симпатиите на свеченоста, станувајќи атракција која воодушеви.

ЗОИ 2018: Руските спортисти се најпроверувани за допинг во Пјонгчанг

+инфо - 11.02.2018

Тие беа главен фокус за работната група пред Игрите и сега на Игрите, со оглед на истрагите и податоците од проверките во борбата против допингот. Руските спортисти, кои се натпреваруваат на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг под неутрално знаме, ...

Прв проблем за организаторот на ЗОИ во Пјонгчанг: Машкиот спуст одложен за друг натпреварувачки ден

Дерби - 11.02.2018

Дисциплините во алпското скијање се меѓу најатрактивните на зимските олимпијади, а така ќе биде и во Пјонгчанг. Сепак, фановите на скијањето ќе мора да почекаат за првата финална дисциплина, бидејќи машкиот спуст е одложен и нема да биде на ...

ЗОИ го преживеаја првиот напад, се најавува втор кој ќе биде пожесток

Република - 11.02.2018

Уште пред почетокот на Зимските олимписки игри кои се одржуваат во Пјонгчанг, организаторот доби закана од хакерите дека ќе го нападне најголемиот спортски настан. Иако многумина одмавнуваа со главата, хакерите го исполнија своето ветување.

Најстариот дебитант на ЗОИ во Пјонгчанг ќе наполни 50 години

Дерби - 11.02.2018

Зимската олимпијада во Пјонгчанг е голем предизвик за неколку илјади спортисти од целиот свет, а меѓу учесниците има и такви за кои можеби ова ќе биде единствен олимписки настап. Во групата специфични олимпијци е и Томи Рантамаеки, финскиот ...

Први проблеми на ЗОИ: Поради силен ветар откажан спустот

Екипа - 11.02.2018

Први проблеми за организаторите на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Поради силен ветар мораше да биде одложена предвидената трка во спуст на патеката Јеонгсеон. Па, место денеска, спустот за мажи е одложен за четврток (15.

Табела на медали по првиот ден на ЗОИ 2018: Германија со две злата, Холандија со 4 медали!

Екипа - 11.02.2018

Првиот ден на Зимските олимписки игри во Пјногчанг беа поделени 15 медали, од кои најмногу златни освои Германија која во моментов е на врвот од табелата на освојувачите на одличја. Најмногу медали, пак, првиот ден освоија Холандија и Норвешка, по ...

Спустот во Пјонгчанг одложен поради безбедносни причини

Sport 1 - 11.02.2018

Трката во спуст на Олимписките игри во Пјонгчанг е одложена поради силниот ветар и исклучително ниските температури. Првата трка од алпското скијање на овогодинешните игри во машка конкуренција е одложена за в четврток во 3 часот по средноевропско ...

Холанѓанецот Крамер сруши олимписки рекорд и освои злато

Sport 1 - 11.02.2018

Гангнеунг Овал арената во Пјонгчанг беше домаќин на најбрзите лизгачи на светот на 23-тите Зимски олимписки игри. По вчерашното трократно славје на Холанѓаните, за денеска беше закажана трката на 5.000 метри во машка конкуренција.

Со „аеродинамични мустаќи“ до бронза

SportMedia - 11.02.2018

Јохансон стигна до бронзениот медал во ски-скоковите на Олимпијадата, но неговите скокови не беа во центарот на вниманието, туку неговите мустаќи. Оние кои ги следат натпреварите од Светскиот куи и порано можеа да го забележат неговиот стил.

Организаторите во Пјонгчанг оптимисти: Ќе има трка во понеделник!

Sport 1 - 11.02.2018

Натпреварувањето во алпско скијање на Олимписките игри не започна како што сите очекуваа, поради одложување на спустот во машка конкуренција, но од Пјонгчанг остануваат оптимисти и тврдат дека во понеделник сѐ ќе се одвива по планот.

Пред една година беше на прагот на смртта, сега освои медал

SportMedia - 11.02.2018

Канаѓанецот Марк Макморис стигна до бронзен медал во натпреварувањата во сноуборд на Олимписките игри во Пјонгчанг ова утро. Тоа се разбира, не е некоја сензационална вест за сите кои го следат тој спорт. Но многу поизненадувачки е што ова 24.

Крамер го донесе веќе петтиот медал за Холандија на Зимските олимписки игри

Спортклуб - 11.02.2018

Холандскиот натпреварувач Свен Крамер заврши со златен медал во брзо лизгање на 5000 метри на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Крамер трката на 5000 метри ја заврши за шест минути, девет секунди и 75 стотинки.

Многу му знаеше јазикот на Елистратов, па си направи – беспотребен проблем!

Sport 1 - 11.02.2018

Меѓународниот олимписки комитет (МОК) започна истрага против Русинот Семен Елистратов, кој бронзениот медал освоен во брзо лизгање на 1,500 метри го посвети на своите сонародници, кои биле суспендирани на „тежок и нефер начин“.

Втор ден натпревари на ЗОИ во Пјонгчанг

Сител - 11.02.2018

Втор ден натпревари на Зимската олимпијада во јужнокореанскиот град Пјонгчанг 17-годишнот Редмонд Џерард го донесе првиот златен медал за САД на Олимписките игри во Пјонгчанг, откако победи во дисциплината „слоуп-стајл“ во сноуборд.

Олимписки хет-трик на Крамер

Алфа - 11.02.2018

Холанѓанецот, Свен Крамер триумфираше во трката на 5000 метри во брзо лизгање. Триесет и едно годишниот Крамер по златните медали во Ванкувер и Сочи, колекцијата на трофеи ја комплетираше во Пјонгчанг откако беше најбрз на патеката од 5000 метри.

Русите се најпроверувани за допинг во Пјонгчанг...

Н.Македонија - 11.02.2018

Русите се најпроверувани за допинг во Пјонгчанг Руските спортисти, кои се натпреваруваат на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг под неутрално знаме, се најпроверувани за допинг во деновите пред и по почетокот на натпреварувањата.

ЗОИ 2018: Голманка на Швајцарија постави рекорд во Пјонгчанг...

Н.Македонија - 11.02.2018

ЗОИ 2018: Голманка на Швајцарија постави рекорд во Пјонгчанг Голманка на женскиот тим во хокеј на мраз на Швајцарија постави два рекорда во првиот натпревар во овогодинешниот турнир во Република Кореја.

Сајбер-напад ги исклучи серверите на Зимската олимпијада

USB - 11.02.2018

Сајбер-напад за време на церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг ги принуди организаторите да ги исклучат серверите, предизвикувајќи хаос во главниот прес-центар на Игрите.

Велингер сензационално стана нов олимписки првак во ски-скокови

Шеталиште - 11.02.2018

Германецот Андреас Велингер го освои златниот медал во натпреварувањето на големата скокалница во Пјонгчанг. Велингер во двете серии имаше скокови од 104,5 и 113,5 метри и стигна до првото место пред двоецот Норвежани, Јохан Андре Форфанг и Роберт ...

ЗОИ 2018: Рангирање по медали по првиот ден од Олимпијадата

Локално - 11.02.2018

Германија води на табелата по освоени медали по првиот ден на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг 2018. SHANGHAI, CHINA – JULY 26: A detail of Ryan Lochte of the United States as he bites his gold medal with a grill in his moutch after the Men’s ...

Јужнокорејците со 1.200 дронови направија спектакл на отворањето на ЗОИ (ВИДЕО)

USB - 11.02.2018

Спектакуларни сцени со дронови кои со својата кореографија ги одушевија присутните ја обележаа денешната церемонија на отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Јужна Кореја. Точно 1.218 дронови во синхронизиран лет направија форма на ...

ЗОИ: Ветерот не дозволи спуст, Медведева воодушеви на лизгалките (видео)

TopSport - 11.02.2018

Машкиот спуст на Олимпијадата во Пјонгчанг беше откажан поради силен ветер во алпскиот центар во Џеонгсеон, и засега не е даден датум кога најславната машка алпска трка ќе биде презакажана.

ЗОИ 2018: Руските спортисти се најпроверувани за допинг во Пјонгчанг

Локално - 11.02.2018

Руските спортисти, кои се натпреваруваат на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг под неутрално знаме, се најпроверувани за допинг во деновите пред и по почетокот на натпреварувањата. Тимот, кој е во Пјонгчанг под името Олимписки спортисти од Русија ...

Бројот на заболените од норовирусот во Пјонгчанг веќе е 158

Стандард - 11.02.2018

Бројот на луѓето кои се заболени од норовирусот на Олимписките игри во Пјонгчанг, се зголеми до 158 луѓе, прокоментира пред новинарите претставникот на Организацискиот комитет Сон Пак-ју Според податоци од 10 февруари заболените беа 139.

ЗОИ: Хет-трик за ненадминливиот Свен Крамер

TopSport - 11.02.2018

Свен Крамер е едноставно незапирлив во брзото лизгање на 5.000 метри. Посебно на Олимпијадите. Крамер, кој има статус на суперѕвезда во лудата по лизгање Холандија, го освои третиот последователен златен медал на 5.000 метри во Пјонгчанг, додавајќи ...

Кочан ладно: Температурите во Пјонгчанг паѓаат до – 25 степени

Локално - 11.02.2018

Организацискиот комитет на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг ги предупредил спортистите и фановите за можно паѓање на температурите на воздухот до – 25 степени. Оваа вест беше презентирана на новинарите од страна на Сон Пак-ју, кој е претставник ...

ЗОИ 2018: Голманка на Швајцарија постави рекорд во Пјонгчанг

Слободен Печат - 11.02.2018

Голманка на женскиот тим во хокеј на мраз на Швајцарија постави два рекорда во првиот натпревар во овогодинешниот турнир во Република Кореја. Флоренс Шелинг сега е број еден по бројот на натпревари на Олимписките ...

Руската фигуристка Евгенија Медведева постави нов светски рекорд на Зимските олимписки игри

Руска реч - 11.02.2018

18-годишната девојка влезе во историјата за време на нејзиниот прв настап во Пјонгчанг. Медведева, која го држеше претходниот светски рекорд во кратката програма за уметничко лизгање (80,85), уште еднаш го запиша нејзиното име во книгите по историја ...

Светот не памети поладни Зимски Олимписки игри

Шеталиште - 11.02.2018

Температурата во Пјонгчанг може да се спушти до -25 степени, објави Сон Пак кој е претставник на Организацискиот комитет на Зимските олимписки игри. „Деновиве ќе има силен ветар а температурите може да паднат до – 25 степени.

Шарлоте Кала го освои првото олимписко злато во Пјонгчанг

Алсат-М - 10.02.2018

Швеѓанката Шарлоте Кала го освои првото олимписко злато на ЗОИ во Пјонгчанг 2018. Кала триумфираше со титулата во ски трчање во скиатлон на 15 километри (7,5 километри класичен стил + 7,5 километри слободен стил).

Швеѓанката Шарлот Кала го освои првиот златен медал во Пјонгчанг

МКД - 10.02.2018

Шарлот Кала од Шведска е освојувачот на првиот златен медал на Зимските Олимписки игри 2018, таа триумфираше во дисциплината 15 километри скијатлон Првиот златен медал во Пјонгчан го освои 30 годишната Шарлот Кала, која утрово ја доби битката со ...

ЗОИ 2018: Прв медал за домаќините од Кореја и нов олимписки рекорд

24 Вести - 10.02.2018

Претставникот на домаќините Лим Хио-џун ја освои титулата на 1.500 метри „шорт-трек“ за мажи на Олимписките игри во Пјонгчанг. Лим заврши за 2:10.485 минути, што е нов олимписки рекорд. Втор заврши Синки Кнегт од Холандија со време 2:10.555 минути, ...

Германија е водечка после 1.ден од зои во Пјонгчанг

Телма - 10.02.2018

Заврши првиот ден од зои во Пјонгчанг со натпревар во ски скокови на помалата, 109 метарска олимписка скокалница.Победи Андреас Велингер кој со 104,5 и 113,5 метри во двете серии и го донесе вториот златен медал на Германија.Велингер ги остави зад ...

Кибер напад ги принуди организаторите на ЗОИ да ги исклучат серверите

Либертас - 10.02.2018

Кибер напад за време на церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг ги принуди организаторите да ги исклучат серверите, предизвикувајќи хаос во главниот прес-центар на Игрите.

Бројот на заразени со норовирус во Пјонгчанг се зголемува

+инфо - 10.02.2018

Симптомите на норовирусот вклучуваат гадење, повраќање, дијареа, стомачни и мускулни болки, главоболки и температура Организацискиот комитет на Олимписките игри во Пјонгчанг 2018. соопшти за нови 11 случаи на заразени со норовирус, со што бројот на ...

Легендата од Тонга: Лани прв пат виде снег, денес е хит на Олимпијадата во Пјонгчанг

Спортски - 10.02.2018

Пита Тауфатофуа од Тонга е харизматичен лик кој од самиот старт, па дури и од пред отворањето, стана хит на зимските Олимписки игристана голем хит. На два степени под нулата излезе разголен со знамето од својата татковина во раце и ги собра ...

ЗОИ: Првото злато во Пјонгчанг за Швеѓанката Кала

Сител - 10.02.2018

Првата дисциплина во која беше доделен златен медал е скијатлонот каде триумфираше Швеѓанката Шарлот Кала . Со тоа на најдобар можен начин Кала ќе ги памети 23. Зимски олимписки игри кои се одржуваат во Пјонгчанг.

Првото злато на ЗОИ за Швеѓанката Кала

Република - 10.02.2018

Шведската натпреварувачка Шарлот Кала го освои првиот златен медал на 23. Зимски Олимписки Игри во Пјонгчанг, откако победи во скијатлон, во трката на 15 километри, поделена во две делници (7,5 километри класичен и 7,5 километри слободен стил).

ЗОИ 2018: Прв медал за домаќините од Кореја и нов олимписки рекорд

ТВ21 - 10.02.2018

Претставникот на домаќините Лим Хио-џун ја освои титулата на 1.500 метри „шорт-трек“ за мажи на Олимписките игри во Пјонгчанг. Лим заврши за 2:10.485 минути, што е нов олимписки рекорд. Втор заврши Синки Кнегт од Холандија со време 2:10.555 минути, ...

Кибер напад ги принуди организаторите на ЗОИ да ги исклучат серверите

+инфо - 10.02.2018

Домаќините објавија дека неидентификувани хакери се инфилтрирале во системот. Кибер напад за време на церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг ги принуди организаторите да ги исклучат серверите, предизвикувајќи хаос во ...

Првото злато на ЗОИ за Швеѓанката Кала

Алфа - 10.02.2018

Шарлоте Кала триумфираше во скијатлонот на 15 километри и го освои првиот златен медал на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Кала во трките на 7,5 километри класичен и 7,5 километри слободен стил имаше вкупно време од 40 минути 44 секунди и девет ...

Шарлот Кала го освои првиот златен медал на ЗОИ во Пјонгчанг

Sport 1 - 10.02.2018

Швеѓанката Шарлот Кала дојде до првото место во нордиско скијање на 15 километри и го освои првиот златен медал на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг 2018 година. Таа ја победи бранителката на титулата од минатите игри Марит Бјорген за 7,8 ...

Во Пјонгчанг доделен првиот златен медал и падна првиот рекорд

SportMedia - 10.02.2018

Швеѓанката Шарлот Кала го освои првиот златен медал на 23. Зимски олимписки игри кои се одржуваат во Пјонгчанг. Кала победи во скијатлон, откако долгата патека од 15 километри ја мина за време од 40:44.9 минути.

Олимпијците за сексот: Има премногу згодни спортистки, затоа...

SportMedia - 10.02.2018

Организаторот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг се погрижи учесниците да ги имаат сите потребни услови, на терените, но и надвор од нив. За 2925 спортисти обезбеди 110.000 презервативи, одноно 10.000 повеќе од минатите игри во Сочи.

Поздравувајте се со насмевка место со раце, советуваат организаторите на олимпијадата поради норовирусот

Сакам да кажам - 10.02.2018

Бројот на заразени со норовирусот во близина на олимписките борилишта во Пјонгчанг порасна на 139 на денот на церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри, соопштија организаторите.

Доделени првите медали на ЗОИ, Швеѓанката Кала победи во скијатлон

Екипа - 10.02.2018

Шведската натпреварувачка Шарлот Кала го освои првиот златен медал на 23. Зимски Олимписки Игри во Пјонгчанг, откако победи во скијатлон, во трката на 15 километри, поделена во две делници (7,5 километри класичен и 7,5 километри слободен стил).

Швеѓанката Кала, прва олимписка шампионка во Пјонгчанг

Екипа - 10.02.2018

Шарлот Кала е првата шампионка на ЗОИ во Пјонгчанг откако шведската нордиска скијачка оствари најдобар резултат на денешната трка на 15 километри. Иако се очекуваше неизвесна трка до самиот финиш, Кала успеа да се одлепи во однос на ривалките, ...

Шарлоте Кала го освои првото олимписко злато во Пјонгчанг

+инфо - 10.02.2018

Кала и се реваншираше на Марио Бјорген (Норвешка), која ја претекна во скиатлон на Игрите во Сочи пред четири години. Пјонгчанг, 10 февруари 2018 (МИА) - Швеѓанката Шарлоте Кала го освои првото олимписко злато на ЗОИ во Пјонгчанг 2018.

Работи кои не сте ги знаеле за домаќинот на Зимските олимписки игри

Кајгана - 10.02.2018

Зимските олимписки игри започнаа, а ние ви пренесуваме десет помалку познати занимливости околу нивниот домаќин – градот Пјонгчанг во Јужна Кореја. 1. Пјонгчанг е јужнокорејски град и област во провинцијата Гангвон.

Проблем во Пјонгчанг, хакерите нападнаа - падна сајтот на ЗОИ

Sport 1 - 10.02.2018

Хакерите кои претходно најавија дека нема да ги остават на мира организаторите на Олимписките игри во Пјонгчанг не се шегуваа, а тоа го докажаа вчеравечер, на првиот ден од отворањето на 23-те игри.

ЗОИ под закана: Хакерите испратија опомена

Спортски - 10.02.2018

Хакерите кои порано најавија дека нема да ги остават на мира Зимските олимписки игри во Пјонгчанг не се шегуваа. Истото го докажаа во петокот, на самиот ден на отворањето на ЗОИ. Имено, засега се непознати причинителите кои го нападнаа серверот во ...

Зимски олимписки игри Пјонгчанг 2018

Karas4training - 10.02.2018

Отворени се 23-те Зимски олимписки игри ПјонгЧанг 2018. На церемонијата на отварање на игрите, македонското знаме го носеше нашиот олимпиец, Ставре Јада. На Олимпискиот стадион во ПјонгЧанг пред 30.000 гледачи, Олимпискиот шампион од Ванкувер 2010 и ...

ЗОИ: Организаторите истражуваат напад на серверите воочи отворањето

Кајгана - 10.02.2018

Организаторите на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг соопштиле дека истражуваат можен напад на интернет и безжични интернет системи. Нападот се случил околу 45 минути пред почетокот на церемонијата на отворањето.

Поделени првите медали на ЗОИ во Пјонгчанг

Сител - 10.02.2018

Швеѓанката Шарлоте Кала го освои првото олимписко злато на ЗОИ во Пјонгчанг 2018. Кала триумфираше на трката во скиатлон на 15 километри (7,5 километри класичен стил И 7,5 километри слободен стил) со време од 40:44,9 минути.

Велингер со рекорд до олимписко злато на малата скокалница

Дерби - 10.02.2018

Германецот Андреас Велингер го освои олимпиското злато на малата скокалница во Пјонгчанг, обезбедувајќи го вториот златен медал за својата земја на првиот натпреварувачки ден на Зимската олимпијада.

Германецот Вилингер доскокна до злато во Пјонгчанг!

Sport 1 - 10.02.2018

Андреас Вилингер е мало изненадување на стартот на натпреварите во ски-скокови на ЗОИ во Пјонгчанг. Германецот триуфираше на малата скокалница (К-109) пред Норвежаните Форфанг и Јохансон. Велингер прескокна 113.5 метри во втората серија и ги реши ...

Над 1.200 дронови го осветлија небото над Пјонгчанг за нов Гинисов рекорд

Сакам да кажам - 10.02.2018

Над 1.200 дронови направија вистинско светлечко шоу на небото над Пјонгчанг на вчерашната церемонија на отворањето на 23. Зимски олимписки игри. Организаторите соопштија дека со тоа бил поставен нов Гинисов рекорд за најголема бројка на употребени ...

Триумф на Велингер големата скокалница

Алфа - 10.02.2018

Германецот Андреас Велингер го освои златниот медал во натпреварувањето на големата скокалница во Пјонгчанг. Велингер во двете серии имаше скокови од 104,5 и 113,5 метри и стигна до првото место пред двоецот Норвежани, Јохан Андре Форфанг и Роберт ...

Прво злато за домаќинот на ЗОИ и олимписки рекорд во брзо лизгање

Екипа - 10.02.2018

Во машкото финале на 1500 метри во брзо лизгање на кратки патеки големо изненадување приреди Јужкореецот Лим Хиојун, кој го освои златниот медал и го донесе првото одличје за домаќинот на Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг.

Велингер херој на малата скокалница, Штох остана без медал

Екипа - 10.02.2018

Германскиот ски-скокач Андреас Велингер го освои златниот олимписми медал на малата скокалница, откако најдобро се снајде во скоковите кои беа попречувани од силен ветар. Интересно е дека водечкиот во Светскиот куп и олимписки победник од Сочи, ...

Лим го освои првото злато за домаќинот

Алфа - 10.02.2018

На првиот ден од 23-тите Зимски олимписки игри, домаќинот Јужна Кореа освои златен медал. Хјо Јун Лим во трката во брзо лизгање на 1500 метри триумфираше со време од 2 минути 10 секунди и 485 илјадити дела што е нов олимписки рекорд и на домаќинот ...

Момент кој остава без здив: Повеќе од 1.200 дронови го осветлија небото над Пјонгчанг

Република - 10.02.2018

Спектакуларно шоу направија повеќе од 1.200 дронови кои се појавија на небото на Пјонгчанг, домаќинот на 23. Зимски олимписки игри (ЗОИ) кои официјално почнаа вчера и ќе траат до 25 февраури.

Јужнокорејците со дури 1.218 дронови направија спектакл на отворањето на ЗОИ

Иновативност - 10.02.2018

Спектакуларни сцени со дронови кои со својата кореографија ги одушевија присутните ја обележаа денешната церемонија на отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, Јужна Кореја. Точно 1.218 дронови во синхронизиран лет направија форма на ...

Јужна Кореја го освои првиот златен медал на ЗОИ

Sport 1 - 10.02.2018

Јужнокореецот Лим Хиојун успеа да го освои првиот златен медал на ЗОИ за домаќинот, во финалето на 1500 метри во брзо лизгање, а тоа предизвика големо воодушевување кај публиката. Сребрениот медал го освои Сјинки Кнегт од Холандија, додека бронзата ...

Естонката Алусалу ги освои симпатиите на олимписките фанови (Фото)

Дерби - 10.02.2018

На церемонијата за свечено отворање на Зимската олимпијада во Пјонгчанг учествуваа голем број познати, но и речиси анонимни спортисти за голем број спортски фанови, а од втората група се истакна знаменосецот на Естонија.

Бројот на заразени со норовирус во Пјонгчанг се зголемува...

Н.Македонија - 10.02.2018

Бројот на заразени со норовирус во Пјонгчанг се зголемува Организацискиот комитет на Олимписките игри во Пјонгчанг 2018. соопшти за нови 11 случаи на заразени со норовирус, со што бројот на засегнатите изнесува вкупно 139 во последните неколку дена.

Кибер-напад ги принуди организаторите на ЗОИ да ги исклучат серверите...

Н.Македонија - 10.02.2018

Кибер-напад ги принуди организаторите на ЗОИ да ги исклучат серверите Кибер-напад за време на церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг ги принуди организаторите да ги исклучат серверите, предизвикувајќи хаос во главниот ...

Шарлоте Кала го освои првото олимписко злато во Пјонгчанг...

Н.Македонија - 10.02.2018

Шарлоте Кала го освои првото олимписко злато во Пјонгчанг Швеѓанката Шарлоте Кала го освои првото олимписко злато на ЗОИ во Пјонгчанг 2018. Кала триумфираше со титулата во ски трчање во скиатлон на 15 километри (7,5 километри класичен стил + 7,5 ...

Следуваат 17 дена на радост и тага...

Н.Македонија - 10.02.2018

Ова е историска олимпијада во која вторпат во историјата, по ЛОИ Сиднеј 2000, двете соседни држави и воени непријатели, Јужна и Северна Кореја заедно маршираа на отворањето на Олимписките игри под обединетото знаме на Кореја.

ЗОИ 2018: Рангирање по медали по првиот ден од Олимпијадата...

Н.Македонија - 10.02.2018

ЗОИ 2018: Рангирање по медали по првиот ден од Олимпијадата Германија води на табелата на освоени медали по првиот ден на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг 2018. Германија води во рангирањето по освоени медали по првиот ден на ЗОИ во Пјонгчанг ...

Кибер напад ги принуди организаторите на ЗОИ да ги исклучат серверите

Бриф - 10.02.2018

Kибер напад за време на церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг ги принуди организаторите да ги исклучат серверите, предизвикувајќи хаос во главниот прес-центар на Игрите.

Освоено првото олимписко злато во Пјонгчанг

Слободен Печат - 10.02.2018

Швеѓанката Шарлоте Кала го освои првото олимписко злато на ЗОИ во Пјонгчанг 2018. Кала триумфираше со титулата во ски трчање во скиатлон на 15 километри (7,5 километри класичен стил + 7,5 километри слободен стил).

Епидемија на зараза со норовирус во Пјонгчанг

Слободен Печат - 10.02.2018

Организацискиот комитет на Олимписките игри во Пјонгчанг 2018. соопшти за нови 11 случаи на заразени со норовирус, со што бројот на засегнатите изнесува вкупно 139 во последните неколку дена.

ЗОИ: Првата златна медаља на Олимпијада за Швеѓанката Кала

Вечер - 10.02.2018

Првата дисциплина во која беше доделен златен медал е скијатлонот каде триумфираше Швеѓанката Шарлот Кала . Со тоа на најдобар можен начин Кала ќе ги памети 23. Зимски олимписки игри кои се одржуваат во Пјонгчанг.

Кибер напад ги принуди организаторите на ЗОИ да ги исклучат серверите

Локално - 10.02.2018

Кибер напад за време на церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг ги принуди организаторите да ги исклучат серверите, предизвикувајќи хаос во главниот прес-центар на Игрите.

Шарлоте Кала го освои првото олимписко злато во Пјонгчанг

Локално - 10.02.2018

Швеѓанката Шарлоте Кала го освои првото олимписко злато на ЗОИ во Пјонгчанг 2018. Кала триумфираше со титулата во ски трчање во скиатлон на 15 километри (7,5 километри класичен стил + 7,5 километри слободен стил).

Норвешка сноубордерка ги топи машките срца во Пјонгчанг

Локално - 10.02.2018

Норвежскиот скапоцен камен кој ќе го топи мразот во Пјонгјанг се вика Силе Норендал и се натпреварува во сноуборд. Но, ова не е единственото нешто со што се занимава норвешката убавица. Таа е рекламно лице за различни козметички производи, и, се ...

Епидемија во Пјонгчанг: Норовирусот погоди уште 11 лица

Локално - 10.02.2018

Организациониот комитет на Олимписките игри во Пјонгчанг 2018 најави нови 11 случаи на многу заразниот норовирус, што го прави бројот на засегнатите вкупно 139 во последните неколку дена. Епидемијата избувна во средината на неделава, откако тоа ...

Кала прва шампионка во Пјонгчанг

TopSport - 10.02.2018

Швеѓанката Шарлот Кала го освои првиот златен медал на Зионските олимписки игри во Пјонгчанг. Кала победи во скијатлон. Кала до победата на 15 километри долгата патега стигна со време од 40:44.9 минути, што за осум секунди беше подобро од резултатот ...

Во Франција очекуваат 20 медали од ЗОИ 2018

Стандард - 10.02.2018

Министерот за спорт на Франција, Лора Флесел изјави дека очекува спортистите од земјата да освојат 20 медали на Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг. „Тоа не е конкретно поставена цел. Дискутиравме дека во можностите на француските спортисти е да ...

ЗОИ: Велингер со злато по три часа скокање во Пјонгчанг (видео)

TopSport - 10.02.2018

Германецот Андреас Велингер скокна од петтото место во првата серија до златен медал на големата скокалница (100-метарска) на Олимпијадата во Пјеонгчанг. Иако главни фаворити беа освојувачот на новогодишната турнеја „4 Скокалници“, Полјакот Камил ...

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Свечено отворени Зимските олимписки игри

Поглед - 10.02.2018

Со спектакуларна церемонија на олимпискиот стадион во Пјонгјанг денеска беа свечено отворени 2З. Зимски олимписки игри (ЗОИ). На отворањето кое за момент го обедини Корејскиот Полуостров домаќините гордо ја претставија својата богата историја, ...

ЗОИ 2018: Вон го пропушта велеслаломот во Пјонгчанг

Поглед - 10.02.2018

Суперѕвездата на американското алпско скијање Линдзи Вон ќе се натпреварува во три дисциплини на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, објави таа на прес-конференција. Вон, која е 81-кратна победничка во стартови од Светскиот куп, мораше да патува ...

Поделени првите медали на ЗОИ во Пјонгчанг

Канал 77 - 10.02.2018

Швеѓанката Шарлоте Кала го освои првото олимписко злато на ЗОИ во Пјонгчанг 2018. Кала триумфираше на трката во скиатлон на 15 километри (7,5 километри класичен стил И 7,5 километри слободен стил) со време од 40:44,9 минути.

Зимските олимписки игри во Пјонгчанг низ бројки и факти

Алсат-М - 09.02.2018

Јужнокорејскиот град Пјонгчанг од денеска до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри. Пјонгчанг има околу 43.000 жители и се наоѓа 126 километри источно од Сеул. Просечната максимална температура на воздухот во Пјонгчанг за време на ...

Фотографија на Денот: Олимпиецот за Гинис

Deutsche Welle - 09.02.2018

Тој скока и скока и скока... Нориаки Касаи по осми последователен пат ќе се натпреварува на една Олимпијада. Тоа му обезбеди место во Гинисовата книга на рекорди но и една посебна чест... Ветеранот во скијачки скокови ќе го носи и знамето на ...

Почнуваат Зимските олимписки игри, Македонија со тројца претставници

24 Вести - 09.02.2018

Јужнокорејскиот град Пјонгчанг од денеска па се до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. зимски олимписки игри. Македонија ќе има тројца претставници: Антонио Ристевски, Ставре Јада и Викторија Тодоровска.

Почнува отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг

Р.С.Европа - 09.02.2018

Отворањето на 23-те Зимски олимписки игри ќе започне денеска во 12 часот по средноевропско време во јужнокорејскиот град Пјонгчанг, на само неколку часа откако Спортскиот арбитражен суд ги отфрли жалбите на 45 руски спортисти против забраната за ...

Отворени Зимските олимписки игри во Пјонгчанг

Р.С.Европа - 09.02.2018

Дваесет и третите Зимски олимписки игри беа отворени денеска во Пјонгчанг, Јужна Кореја со двочасовна церемонија која ја следеа околу 35 000 луѓе, меѓу кои и шефови на држави и влади. Церемонијата на новиот олимписки стадион следуваше часови откако ...

Бермуда во бермуди и голиот знаменосец на Тонга беа главни на свеченото отворање на ЗОИ (ФОТО)

МКД - 09.02.2018

Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг официјално почнаа откако попладнево се одржа традиционалното парадирање на учесниците, спектал на кој главни беа делегациите на Бермуда и Тонга Околу 3000 спортисти од 92 земји продефилираа на свеченото отворање.

Следете Олимпијада со Google

IT.mk - 09.02.2018

Олимписките игри во Пјонгчанг започнуваат денес. За среќа Македонската радио телевизија обезбеди пренос, но ако вашиот омилен спорт не е на телевизија, не очајувајте, Google е тука. Компанијата во блог пост објави како може да ги следите ...

Отворени 23 – те Зимски олимписки игри

Алсат-М - 09.02.2018

Денеска напладне во ПјонгЧанг – Јужна Кореја се отворија 23 – те Зимски олимписки игри, на кои се очекува да бидат постигнати многу рекорди, а желбата на организаторот е овие игри да се запаметат како игри на мирот и хармонијата.

Најмалерозната олимпијка: Требаше да се бори за злато, но во средата скрши рака, а во четвртокот нога! (ФОТО)

МКД - 09.02.2018

20 годишната Британка, Кејти Ормерод е надвор од конкуренција уште пред да почнат Зимските Олимписки игри откако доживеа повреда и скршеница на ногата на тренинг во Пјонгчанг Сноубордерката Кејти Ормерод во Пјонгчанг требаше да се бори за злато, но ...

Кореја му се претстави на светот, отворени се Зимските олимписки ири

24 Вести - 09.02.2018

Пламна олимпискиот оган и ќе го осветлува небото над Пјонгчанг во следните 16 дена. Отворени се 23. Зимски олимписки игри, со спектакуларна церемонија која претставува спој на модерното и традицијата, како што можат да подготват само земјите од ...

Кои се олимписките дисциплини во Пјонгчанг?

Deutsche Welle - 09.02.2018

23. зимска Олимпијада е свечено отворена. Јужнокорејскиот град Пјонгчанг во наредните две недели ќе биде средиште на спортскиот свет. На церемонијата на свеченото отворање спортистите од Северна и Јужна Кореја чекореа под заедничко знаме.

Зимските олимписки игри во Пјонгчанг низ бројки и факти

ТВ21 - 09.02.2018

Јужнокорејскиот град Пјонгчанг од денеска до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри. Пјонгчанг има околу 43.000 жители и се наоѓа 126 километри источно од Сеул. Просечната максимална температура на воздухот во Пјонгчанг за време на ...

Зимските олимписки игри во Пјонгчанг низ бројки и факти

+инфо - 09.02.2018

Северна и Јужна Кореја на Игрите ќе се појават заедно под специјално унифицирано знаме за време на церемонијата за отворање. Јужнокорејскиот град Пјонгчанг од денеска до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри.

Почнуваат Зимските oлимписки игри во Пјонгчанг: Еве неколку интересни факти и бројки

Република - 09.02.2018

Јужнокорејскиот град Пјонгчанг од денеска до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри. Пјонгчанг има околу 43.000 жители и се наоѓа 126 километри источно од Сеул. Просечната максимална температура на воздухот во Пјонгчанг за време на ...

Почнуваат Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг, еве неколку факти и бројки

Курир - 09.02.2018

Јужнокорејскиот град Пјонгчанг од денеска до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри. Пјонгчанг има околу 43.000 жители и се наоѓа 126 километри источно од Сеул. Просечната максимална температура на воздухот во Пјонгчанг за време на ...

Судот ги отфрли жалбите на 47 руски спортисти, нема да учествуваат во Пјонгчанг

ТВ21 - 09.02.2018

Судот за спортска арбитража (ЦАС) со седиште во Лозана ги отфрли жалбите на 47 руски спортисти и тренери против забраната за учество на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Руските спортисти тврдеа дека Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ...

Свечено отворени ЗОИ во Пјонгчанг

Сител - 09.02.2018

Дваесет и третите Зимски олимписки игри почнуваат денеска во јужнокорејскиот град Пјонгчанг и се прогласени за најстудени во историјата, пренесува Би-би-си. За политичкиот свет ова е исклучителен момент, тоа што на Олимпијадата учествува и Северна ...

Зимските олимписки игри во Пјонгчанг низ бројки и факти

Идивиди - 09.02.2018

Јужнокорејскиот град Пјонгчанг од денеска до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри. Пјонгчанг има околу 43.000 жители и се наоѓа 126 километри источно од Сеул. Просечната максимална температура на воздухот во Пјонгчанг за време на ...

Отворени Зимските олимписки игри

+инфо - 09.02.2018

Пјонгчанг ќе биде домаќин на вкупно 102 настани во петнаесет различни спортови, односно на 2.952 спортисти од 92 различни земји. Точно на пладне по средноевропско време денеска почна церемонијата за отворање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Отворени игрите во Пјонгчан – Олимпискиот дух го обедини Корејскиот Полуостров

Популарно - 09.02.2018

Со спектакуларна церемонија на олимпискиот стадион во Пјонгчанг денеска беа свечено отворени 2З. Зимски олимписки игри (ЗОИ). На отворањето кое за момент го обедини Корејскиот Полуостров домаќините гордо ја претставија својата богата историја, ...

Мејард поради тешка повреда ги пропушта игрите во Пјонгчанг

ТВ21 - 09.02.2018

Швајцарската скијачка Мелани Мејард ќе ги пропушти Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако ги скина лигаментите на левото колено за време на тренингот во велеслалом. Мејард, која се смета за една од најголемите ривалки на Американката Михаела ...

Судот ги отфрли жалбите на 47 руски спортисти, нема да учествуваат во Пјонгчанг

Нетпрес - 09.02.2018

Судот за спортска арбитража (ЦАС) со седиште во Лозана ги отфрли жалбите на 47 руски спортисти и тренери против забраната за учество на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Руските спортисти тврдеа дека Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ...

Денес започна церемонијата за отворање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг

ЗаЗабава - 09.02.2018

Точно на пладне по средноевропско време денеска започна церемонијата за отворање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Ова се трети ЗОИ во Јужна Кореја, а ќе траат од 9 до 25 февруари. Пјонгчанг ќе биде домаќин на вкупно 102 настани во петнаесет ...

Дојде во Пјонгчанг за медал, а заработи две скршеници

Екипа - 09.02.2018

Британската сноубордерка Кети Ормерод дојде на ЗОИ во Пјонгчанг со амбиции да освои златен медал, но доживеа екстремно разочарување. Таа на тренинзите заработи двојна скршеница, и нема да се натпреварува за медалите. „Максимално сум разочарана.

Мејард ги пропушта Зимските олимписки игри поради повреда

А1 On - 09.02.2018

Откако ги скина лигаментите на левото колено за време на тренингот во велеслалом, швајцарската скијачка Мелани Мејард ќе ги пропушти Зимските олимписки игри кои започнаа денеска во Пјонгчанг.

Судот ги отфрли жалбите на 47 руски спортисти, нема да учествуваат во Пјонгчанг

+инфо - 09.02.2018

Руските спортисти тврдеа дека Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) неправедно ги исклучил од игрите. Судот за спортска арбитража (ЦАС) со седиште во Лозана ги отфрли жалбите на 47 руски спортисти и тренери против забраната за учество на Зимските ...

Отворени Зимските олимписки игри

Нетпрес - 09.02.2018

очно на пладне по средноевропско време денеска започна церемонијата за отворање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Ова се трети ЗОИ во Јужна Кореја, а ќе траат од 9 до 25 февруари. Пјонгчанг ќе биде домаќин на вкупно 102 настани во петнаесет ...

Започнуваат Зимските олимписки игри во Пјонгчанг

А1 On - 09.02.2018

Дваесет и третите Зимски олимписки игри почнуваат денеска во јужнокорејскиот град Пјонгчанг и се прогласени за најстудени во историјата, пренесува Би-Би-Си. За политичкиот свет ова е исклучителен момент, тоа што на Олимпијадата учествува и Северна ...

Олимписките игри започнаа во поларна клима: Учество ќе земат 2.952 спортисти од кои тројца Македонци

БркајРабота - 09.02.2018

Денес точно на пладне со тричасовната церемонија беа отворени Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг. Се предвидуваат поларни температури и на самото отворање, па секој гледач или учесник ќе добие сет од ќебе, капа, и навивачки реквизити.

ЗОИ: Шест земји дебитираат на игрите

Сител - 09.02.2018

Во јужно-корејскиот град Пјонгчанг во тек е свеченото отворање на ЗОИ на кои за првпат ќе настапат 6 земји Ѐритреја, Еквадор, КОсово, Нигерија, Сингапур и Малезија. Свеченото отворање го следат 35 000 гледачи на лице место а на игрите ќе учествуваат ...

ФОТО: Судири меѓу полицијата и демонстрантите на отворањето на Олимписките игри

А1 On - 09.02.2018

Церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг беше одбележана со судири меѓу полицијата и демонстрантите против политиката на режимот во Пјонгјанг. Демонстрантите мавтаа со знамињата на Јужна Кореја и САД.

Тажна судбина на британската надеж за олимписки медал: Игрите за неа завршија уште пред да почнат

Курир - 09.02.2018

Нејзината приказна во Пјонгчанг е навистина тажна. На првиот тренинг падна и заработи скршеница на зглобот на раката, се обиде повторно да тренира и во нов пад го скрши глуждот на ногата. Кети Ормеруд беше најголемата британска надеж за златни ...

ЗОИ 2018: Вон го пропушта велеслаломот во Пјонгчанг

А1 On - 09.02.2018

Суперѕвездата на американското алпско скијање Линдзи Вон ќе се натпреварува во три дисциплини на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, објави таа на прес-конференција. Вон, која е 81-кратна победничка во стартови од Светскиот куп, мораше да патува ...

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Свечено отворени Зимските олимписки игри

Курир - 09.02.2018

Со спектакуларна церемонија на олимпискиот стадион во Пјонгјанг денеска беа свечено отворени 2З. Зимски олимписки игри (ЗОИ). На отворањето кое за момент го обедини Корејскиот Полуостров домаќините гордо ја претставија својата богата историја, ...

110.000 кондоми за атлетите - почнуваат Зимските Олимпски Игри

Оff.net - 09.02.2018

Денеска свечено ќе бидат отворени ЗОИ 2018 во Пјонгчанг, Јужна Кореа. Рекордни 2.925 спортисти од 92 земји ќе се борат за медалите на рекордно ниски температури од -20 ...

Џеки Џен го носеше олимпискиот факел на отварањето на Зимскте Олимписки Игри

ЗаЗабава - 09.02.2018

Домаќинот на Зимските Олимписки Игри 2018, градот Пјонгчанг во Јужна Кореја, се покажува во вистинско ...

Олимпијадата, а кој друг, ги спои Јужна и Северна Кореја (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 09.02.2018

Најголемиот настан во светот на спортот, по Мундијалот во Русија, Зимските олимписки игри во Пјонгчанг се прогласени за ...

(ФОТО) Се загреа температурата во Пјонгчанг: Знаменосецот од Тонга гол на -1 степен Целзиусов

Спортклуб - 09.02.2018

Намачкан со масло и подготвен за битка. Една од најмаркантните сцени од отворањето на Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг е онаа со знаменосецот од Тонга, Пита Тауфатофуа кој гол излезе на церемонијата.

Швајцарска скијачка го пропушта првиот настап на ЗОИ, поради тешка повреда на тренинг заминува на операција

Курир - 09.02.2018

Швајцарската скијачка Мелани Мејард ќе ги пропушти Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, откако ги скина лигаментите на левото колено за време на тренингот во велеслалом. Мејард, која се смета за една од најголемите ривалки на Американката Михаела ...

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Олимпискиот оган запален во Пјонгјанг

Курир - 09.02.2018

Со спектакуларна церемонија на олимпискиот стадион во Пјонгјанг денеска беа свечено отворени 23. Зимски олимписки игри (ЗОИ) кои ќе траат до 25 февруари. Ким Јуна, јужнокорејската олимпијка во уметничко лизгање го запали Олимпискиот оган на ...

Судот ги отфрли жалбите на 47 руски спортисти, нема да учествуваат во Пјонгчанг

Курир - 09.02.2018

Судот за спортска арбитража (ЦАС) со седиште во Лозана ги отфрли жалбите на 47 руски спортисти и тренери против забраната за учество на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Руските спортисти тврдеа дека Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ...

ЗОИ Пјонгчанг: Јајцата за Норвежаните изгубени во преводот на ,,чичко Гугл” (Фото)

Дерби - 09.02.2018

Здравата и богата исхрана збогатена со минерали, јаглехидрати и протеини е една од најважните работи кога се работи за постигнување големи резултати. Но, кога бараш нешто на јазик кој не го говориш, тогаш веќе знаеш дека можеш да очекуваш проблеми.

Најхрабриот олимпиец кој парадираше гол во Пјонгчанг

Оff.net - 09.02.2018

Видовте ли како се претстави Тонга на отворањето на ЗОИ? Со еден човек кој логично беше и знаменосец. Тој во период од две години учествува на две олимпијади во два различни спортови. Го соблече кимоното и се качи на скии и тоа лани за прв ...

Ќе се топи снегот на ЗОИ: Ова се десет најсексапилни олимпијки! (ФОТО)

Sport 1 - 09.02.2018

На Олимпискиот стадион во јужнокорејскиот Пјонгчанг денеска ќе бидат отворени 23. Зимски олимписки игри во 12 часот по македонско време, а на многумина ова ќе им бидат можеби и последните игри во кариерата.

Џеки Чен направи шоу со олимпискиот факел

Екипа - 09.02.2018

Вистинска олимписка еуфорија владее во јужнокорејскиот град Пјонгчанг, каде денеска започнуваат 23. Зимски Олимписки Игри. Во пресрет на официјалната церемонија на отворањето на Игрите, факелот го носеа познати личности, а меѓу нив актерот Џеки Чен.

Џеки Чен знае како да ја загрее атмосферата: Го носеше олимпискиот факел и…. (Видео)

Дерби - 09.02.2018

Домаќинот на Зимските Олимписки Игри 2018, градот Пјонгчанг во Јужна Кореја, се покажува во вистинско светло. Денеска во пресрет на свеченото отворање, како претходница на тој настан е носењето на факелот, од страна на познати личности, меѓу кои ...

Отворени Зимските олимписки игри, двете Кореји настапуваат под едно знаме

А1 On - 09.02.2018

Точно на пладне по средноевропско време денеска започна церемонијата за отворање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Ова се трети ЗОИ во Јужна Кореја, а ќе траат од 9 до 25 февруари. Пјонгчанг ќе биде домаќин на вкупно 102 настани во петнаесет ...

Олимпискиот пламен блесна, снежните возбудувања почнуваат (фотогалерија)

Екипа - 09.02.2018

Се е подготвено за нови битки за олимписки одличја, по денешното свечено отворање на Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг со што беше официјално означен почетокот на најмасовниот спортски настан за 2018 година.

Почнуваат најстудените Зимски олимписки игри во Пјонгчанг

Макфакс - 09.02.2018

Дваесет и третите Зимски олимписки игри почнуваат денеска во јужнокорејскиот град Пјонгчанг и се прогласени за најстудени во историјата, пренесува Би-Би-Си. За политичкиот свет ова е исклучителен момент, тоа што на Олимпијадата учествува и Северна ...

Во Пјонгчанг -2 целзиусови, а знаменосецот на Тонга парадираше - гол! (ФОТО+ВИДЕО)

Sport 1 - 09.02.2018

Традиционалното парадирање на учесниците на ЗОИ во Пјонгчанг беше обично, како и многу други во историјата, сѐ додека на патеката не зачекори селекцијата на Тонга. Знаменосец беше Пита Тауфатофуа, нагоре целосно гол, со традиционално здолниште од ...

Линдзи Вон на ЗОИ ќе скија во чест на својот починат дедо: Многу ми недостасува…

Екипа - 09.02.2018

Американската скијачка Линдзи Вон, една од најуспешните во историјата на алпското скијање, со посебни мотиви ќе настапи на Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг. Настапите на оваа спортска манифестација убавата Линдзи ќе му ги посвети на својот дедо, ...

Урнебесно: Норвежаните во Пјонгчанг нарачале јајца користејќи „Гугл“, па доживеале вистински шок!

Спортклуб - 09.02.2018

Норвешкиот олимписки комитет доживеа вистинско изненадување на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Тие за своите спортисти за 16 дена престој, колку што е предвидено да бидат во Јужна Кореа, нарачаче 1.500 јајца, но ги дочекал вистинско шок кога ...

Олимпиското движење побогато за шест нови членови

SportMedia - 09.02.2018

Зимските олимписки игри во Пјонгчанг ќе бидат и свечено отворени во текот на денот, односно за некој час откако ќе заврши свечената церемонија на стадионот во овој јужнокорејски град со капацитет од 35.000 гледачи.

Не го дочека ниту стартот: Британската ѕвезда се збогува со настапот на ЗОИ во Пјонгчанг

Спортски - 09.02.2018

Британскиот потенцијал, Кети Ормеруд го заврши својот настап на ЗОИ уште пред да започне. Имено, на првиот тренинг таа падна и го скрши зглобот на рака, а во обид да направи и втор тренинг заработи фрактура на глуждот на ногата. „Скршена сум.

Судири меѓу полицијата и демонстрантите на отворањето на Олимписките игри

Макфакс - 09.02.2018

Церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг беше обележана со судири меѓу полицијата и демонстранти против политиката на режимот во Пјонгјанг. Демонстрантите мавтаа со знамињата на Јужна Кореја и САД.

Касаи е неверојатен, „лета“ на осми Олимписки Игри

SportMedia - 09.02.2018

Јапонскиот ски скокач Нориаки Касаи влезе во историјата на олимпискиот спорт. Легендарниот 45-годишен спортист, е дел од осмите Олимписки Игри, нешто што не му успеало на ниту еден друг спортист претходно.

Единствениот олимпиец на Тонга повторно го украде шоуто!

Република - 09.02.2018

Знаменосецот на државата Тонга, инаку официјално Кралство Тонга која е независна островска држава во Океанија составена од 176 острови кои се распространети на океанска површина од 700.000 квадратни метри и има вкупно 104 илјади жители, повторно го ...

Игрите за британската надеж во сноуборд завршија пред да почнат

+инфо - 09.02.2018

На првиот тренинг падна и го скрши зглобот на раката, а во обидот повторно да тренира во нов пад го скрши глуждот на ногата. Британската надеж за златен олимписки медал Кети Ормеруд ги заврши Игрите пред да почнат. - Скршена сум потполно.

Отворени Зимските Олимписки игри 2018

Кајгана - 09.02.2018

23. Зимски олимписки игри официјално беа отворени со свечена церемонија во Пјонгчанг со дефиле на кое под едно знаме заедно чекореа Јужна и Северна Кореја. Почетокот на Игрите беше означен со церемонијата што се одржа на преполниот Олимписки стадион ...

(ВИДЕО) Тие ќе го топат мразот: Најсексипилните спортистки на Олимписките игри

Спортклуб - 09.02.2018

Наспроти натпреварувачкиот дел на Олимписките игри во Пјонгчанг, вниманието го привлекуваат сексипилните спортистки кои, за жал, поради условите во кои се натпреваруваат, често остануваат во втор план.

Игрите уште не почнаа, а и се случи голем малер - Заврши олимпискиот сон за Кети

SportMedia - 09.02.2018

Кети Ормеруд беше најголемата британска надеж за златни олимписки медали, но сонот за одличје воп Пјонгчанг и заврши уште пред да почнат Игрите. На тренинг познатата британска натпреварувачка во сноуборд, заработи двојна скршеница, во два дена и ...

Нориаки Касаи со рекордна осма Олимпијада по ред!

Екипа - 09.02.2018

Јапонскиот ски-скокач, Нориаки Касаи влезе во историјата на олимпискиот спорт. На легендарниот Јапонец, Зимските олимиски игри во Пјонгчанг му се осми по ред. Или, Касаи „лета“ пд олимпиското залетиште полни 32 години! Првиот настап го забележа во ...

Легендата од Тонга: Лани прв пат виде снег, денес е хит на Олимпијадата во Пјонгчанг

Таратур - 09.02.2018

Пита Тауфатофуа од Тонга е харизматичен лик кој од самиот старт, па дури и од пред отворањето, стана хит на зимските Олимписки игристана голем хит. На два степени под нулата излезе разголен со знамето од својата татковина во раце и ги собра ...

Колку пари ѝ требаат на Македонија за да организира олимписки игри?

Факултети - 09.02.2018

Колку пари ќе потроши Македонија доколку некогаш се кандидира и успее да ја добие организацијата на некои летни или зимски олимписки игри? Одговорот на ова хипотетичко прашање го побаравме во пресрет на отворањето на годинашните Зимски олимписки ...

Американски ски-скокач влезе во историјата на Олимписките игри

Дерби - 09.02.2018

Американскиот олимпиец Кејси Ларсон, до денеска беше речиси анонимен за љубителите на зимските спортови, но се најде во сите медиуми поради една интересна причина. Натпреварувачот во ски-скокови на Зимската олимпијада во Пјонгчанг се појави во ...

Линдзи Вон го пропушти велеслаломот во Пјонгчанг

+инфо - 09.02.2018

Вон ќе учествува во спуст, Супер-Џи и комбинацијата, откако го пропушта велеслаломот. Суперѕвездата на американското алпско скијање Линдзи Вон ќе се натпреварува во три дисциплини на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, објави таа на ...

Десет „жешки“ олимпијки кои ќе го „стопат“ снегот во Пјонгчанг

Екипа - 09.02.2018

Зимските олимписки игри денес и официјално ќе започнат со церемонијалното отворање, Пјонгчанг ќе виде центарот на вниманието во следните три недели. Ова, 23. издание на ЗОИ ќе сруши многу рекорди, а организаторите се стремат кон тоа да бидат ...

Бурно е на Олимпијадата: Ќе има секс во Пјонгчанг

Спортклуб - 09.02.2018

Првпат на едни Олимписки игри спортистите јавно признаа дека, меѓу другото, таму се и за секс. На учесниците им се поделени околу 110 илјади кондоми, а за Космополитан проговорија што очекуваат во олимпиското село.

Борбите за медали може да почнат: Свечено отворени ЗОИ во Пјонгчанг (ФОТО)

Sport 1 - 09.02.2018

Борбите за најсјајните одличја на 23-те Зимски Олимписки Игри (ЗОИ) во Пјонгчанг може да почнат, по денешното свечено отворање и палењето на олимпискиот оган, со што спортистите од рекорден број на земји (92) низ шеснаесет дена ќе се борат за ...

„Млади сме, згодни со убави тела - нормално дека ќе имаме многу секс“

Sport 1 - 09.02.2018

Организаторите на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг објавија дека за 2.952 спортисти обезбедиле вкупно 110.000 кондоми. Ова е зголемување од 10.000 кондоми во однос на минатите Игри пред четири години.

Отворени најстудените Зимски олимписки игри во историја

Сакам да кажам - 09.02.2018

Дваесет и третите Зимски олимписки игри во јужнокорејскиот град Пјонгчанг и официјално беа отворени со парадата на повеќе од 3.000 спортисти од 92 држави, придружено од огномет и многу светлосни ефекти и корејска поп-музика.

Организаторите на ЗОИ 2018 се извинија за гафот со иранските олимпијци

+инфо - 09.02.2018

Организаторите објавија дека севернокорејските и иранските спортисти кои учествуваат во Пјонгчанг, нема да добијат како подарок паметни телефони. Организаторите на Олимписките игри им се извинија на иранските спортисти поради гафот со мобилните ...

Отворени ЗОИ во Пјонгчанг

Алфа - 09.02.2018

Зимските олимписки игри во следните денови ќе се одржуваат на само 80 километри од една од најопасните граници во светот – онаа со нуклеарно вооружената и крајно непредвидлива Северна Кореја.

Отворени игрите во Пјонгчан – Олимпискиот дух го обедини Корејскиот Полуостров

Канал5 - 09.02.2018

Со спектакуларна церемонија на олимпискиот стадион во Пјонгчанг денеска беа свечено отворени 2З. Зимски олимписки игри (ЗОИ). На отворањето кое за момент го обедини Корејскиот Полуостров домаќините гордо ја претставија својата богата историја, ...

Пјонгчанг: Олимпијадата нема да го спаси светот

Либертас - 09.02.2018

Зимските олимписки игри во Пјонгчанг треба да ги намалат тензиите меѓу Северна и Јужна Кореја. Спортот е повторно преоптоварен, пишува Штефан Нестлер, и предупредува да не се очекува премногу. „О спорту, ти си мир!“.

ЕКСКЛУЗИВНО ИНТЕРВЈУ за Еуроспорт со Ања Парсон

Спортклуб - 09.02.2018

Ања Персон Радин, Шведски експерт и олимписки златен медалист дава опширно интервју за женскиот алпинистички натпревар пред олимписките зимски игри во Пјонгчанг Веле слалом ќе биде првиот ски алпски настан за жените на Зимските олимписки игри во ...

Чудакот од Тонга, пред една година првпат виде снег, а сега ќе скија на ЗОИ! (ВИДЕО)

Sport 1 - 09.02.2018

Уште непочнати ЗОИ во Пјонгчан, Пита Тауфатофуа од Тонга стана голем хит. Не само затоа што изелезе гол на -2 да го вее знамето на својата земја, туку затоа што на чудесен начин стана зимски олимпиец, две години откако настапуваше на Летните игри во ...

Галерија: Свечено отворени Зимските олимписки игри

Press24 - 09.02.2018

Со спектакуларна церемонија на олимпискиот стадион во Пјонгјанг денеска беа свечено отворени 2З. Зимски олимписки игри (ЗОИ). На отворањето кое за момент го обедини Корејскиот Полуостров домаќините гордо ја претставија својата богата историја, ...

Бах: Заедничкото дефилирање на Северна и Јужна Кореја е пример за обединување...

Н.Македонија - 09.02.2018

Бах: Заедничкото дефилирање на Северна и Јужна Кореја е пример за обединување Спортистите, кои учествуваат на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, ќе бидат задоволни самите од себе, ако ги почитуваат правилата на фер игра.

Со темата „Мир“ денеска свечено ќе бидат отворени ЗОИ во Пјонгчанг...

Н.Македонија - 09.02.2018

ЗОИ во Пјонгчанг ќе бидат најмасовни во историјата на Игрите според бројот на спортисти-учесници (2.952) и според бројот на земји-учеснички (92) Денеска напладне (12 часот по европско време, директен пренос на МТВ) во Пјонгчанг, Јужна Кореја, ќе ...

Заканата за воена апокалипса загуби од „духот“ на олимпизмот...

Н.Македонија - 09.02.2018

Сo прекинот на заедничките воени вежби помеѓу САД и Јужна Кореја, потоа воспоставувањето траен мир и потпишувањето документ за тоа помеѓу Пјонгјанг и Вашингтон, како и признавањето на Северна Кореја од страна на САД, се создадоа услови двете Кореи ...

Зимската Олимпијада низ бројки

365 - 09.02.2018

Ова е втор пат Јужна Кореја да биде домаќин на Игрите – 33 години по Летната олимпијада во Сеул во 1988 година. На Азија ѝ е третпат. Во битката за домаќин на Игрите, Пјонгчанг ги порази Минхен, Германија и Анеси, Франција.

ГАЛЕРИЈА Игрите ја обединуваат Кореја

Слободен Печат - 09.02.2018

Северна и Јужна Кореја на Игрите ќе се појават заедно под специјално унифицирано знаме за време на церемонијата за отворање. Исто така, тие ќе се натпреваруваат со заеднички тим во женски хокеј. Отворени се 23.

Отворени олимписките игри во Пјончанг

Шеталиште - 09.02.2018

Јужнокорејскиот град Пјонгчанг од денеска до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри. Пјонгчанг има околу 43.000 жители и се наоѓа 126 километри источно од Сеул. На Олимпијадата пријавени за настап се 2.925 спортисти и повеќе од ...

Почнуваат Зимските oлимписки игри во Пјонгчанг: Еве неколку интересни факти и бројки

Вечер - 09.02.2018

Јужнокорејскиот град Пјонгчанг од денеска до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри. Пјонгчанг има околу 43.000 жители и се наоѓа 126 километри источно од Сеул. Просечната максимална температура на воздухот во Пјонгчанг за време на ...

Почнуваат Зимските Олимписки игри во Пјонгчанг – Еве неколку интересни факти и бројки

Скопје24 - 09.02.2018

Јужнокорејскиот град Пјонгчанг од денеска до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри. Пјонгчанг има околу 43.000 жители и се наоѓа 126 километри источно од Сеул. Просечната максимална температура на воздухот во Пјонгчанг за време на ...

Одбиени жалбите за 47 руски спортисти на ЗОИ од страна на ЦАС

Sport M - 09.02.2018

Судот за спортска арбитража (ЦАС) со седиште во Лозана ги отфрли жалбите на 47 руски спортисти и тренери против забраната за учество на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Руските спортисти тврдеа дека Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) ...

Почнуваат најстудените Зимски олимписки игри во Пјонгчанг

Актуелно24 - 09.02.2018

Дваесет и третите Зимски олимписки игри почнуваат денеска во јужнокорејскиот град Пјонгчанг и се прогласени за најстудени во историјата, пренесува Би-би-си. За политичкиот свет ова е исклучителен момент, тоа што на Олимпијадата учествува и Северна ...

ЗОИ 2018: Вон го пропушта велеслаломот во Пјонгчанг

Слободен Печат - 09.02.2018

Суперѕвездата на американското алпско скијање Линдзи Вон ќе се натпреварува во три дисциплини на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, објави таа на прес-конференција. Вон, која е 81-кратна победничка во стартови од Светскиот куп, мораше да патува ...

Зимските олимписки игри во Пјонгчанг низ бројки и факти

Локално - 09.02.2018

Ј ужнокорејскиот град Пјонгчанг од денеска до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри. The general view of XXX ahead of PyeongChang 2018 Winter Olympic Games on January 19, 2017 in Pyeongchang-gun, South Korea.

КАС ја затвори вратата на 47 Руси на денот на отворањето на ЗОИ

Стандард - 09.02.2018

Спортскиот арбитражен суд (КАС) ги отфрли жалбите на вкупно 47 руски спортисти и тренери и тие нема да учествуваат на Зимските олимписки игри во ПјонгЧанг. Русите поднесоа жалба за исклучувањето од Игрите, а првичната одлука беше донесена од страна ...

Бах: Заедничкото дефилирање на Северна и Јужна Кореја е пример за обединување

Слободен Печат - 09.02.2018

Спортистите, кои учествуваат на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, ќе бидат задоволни самите од себе, ако ги почитуваат правилата на фер игра. Ова го изјави претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК), Томас Бах во својот говор за ...

Џеки Џен знае како да ја загрее атмосферата: Го носеше олимпискиот факел и…

Точка - 09.02.2018

Домаќинот на Зимските Олимписки Игри 2018, градот Пјонгчанг во Јужна Кореја, се покажува во вистинско светло. Денеска во пресрет на свеченото отворање, како претходница на тој настан е носењето на факелот, од страна на познати личности, меѓу кои ...

Отворени 23 – те Зимски олимписки игри

МК News - 09.02.2018

Денеска напладне во ПјонгЧанг – Јужна Кореја се отворија 23 – те Зимски олимписки игри, на кои се очекува да бидат постигнати многу рекорди, а желбата на организаторот е овие игри да се запаметат како игри на мирот и хармонијата.

Македонското знаме се развиори во Пјонгчанг (видео)

Скопје инфо - 09.02.2018

Со тројца олимпијци Македонија денеска продефилира на свеченото отворање на 23-те Зимски Олимписки игри, кои ќе се одржуваат во јужнокорејски Пјонгчанг. Ова е седмо учество на Македонија на Зимските Олимписки ...

ЗОИ 2018: Организаторите се извинија за гафот со иранските олимпијци

Слободен Печат - 09.02.2018

Организаторите на Олимписките игри им се извинија на иранските спортисти заради гафот со мобилните телефони пред церемонијата на отворање на ...

ЗОИ: Херојот од Тонга гол на студот во Пјонгчанг (видео)

TopSport - 09.02.2018

Носителот на знамето на Тонга на Зимските олимписки игри, Пита Тауфатофуа беше доволно храбар да го носи знамето на неговата нација на -1 степен во Пјонгчанг, Кореја. Тауфатофуа стана сензација на Олимпијадата во Рио, кога исто така го носеше своето ...

ОФИЦИЈАЛНО: КАС ги отфрли жалбите на Русите за за учество во ЗОИ 2018

Локално - 09.02.2018

Спортскиот арбитражен суд (КАС) ги отфрли жалбите на вкупно 47 руски спортисти и тренери и тие нема да учествуваат на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Русите поднесоа жалба за своето исклучување од Игрите, а првичната одлука беше донесена од ...

ЗОИ Пјонгчанг: Русите продефилираа без знаме и химна

TopSport - 09.02.2018

Со спектакуларна церемонија во петокот беа отворени 23. Зимски олимписки игри во Пјонгчанг, Јужна Кореја. Покрај неверојатниот огномет, визуелните ефекти, присуството на врвните спортисти, челници и политичари, отворањето го обележа уште еден ...

Нова одлука на ЦАС, 47 Руси нема да настапат во Пјончанг

TopSport - 09.02.2018

Судот во Лозана за арбитража во спортот (ЦАС) ги отфрли жалбите на 47 руски спортисти и тренери кои поради оваа одлука нема да можат да учествуваат на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг кои официјално ќе започнат в петок, а ќе завршат на ...

Жива легенда: Нориаки Касаи осми пат учествува на ЗОИ

TopSport - 09.02.2018

Јапонецот Нориаки Касаи влезе во историјата на олимпискиот спорт. Зимските олимписки игри кои започнаа вчера, а денес беа свечено отворени во Пјонгчанг се осми последовни на кои настапува легендарниот Јапонец.

Претставникот на Тонга „го украде“ шоуто на отворањето на ЗОИ

Локално - 09.02.2018

Претставникот на Тонга на Олимпијадата во Пјонгчанг ги стопли срцата на Корејската публика и беше центар на вниманието за време на парадата на спортистите на отворањето на Игрите. 34-годишниот Пита Тауфатофуа излезе топлес и по сандали, гордо веејќи ...

Пит Тауфатуфа од Тонга гол прошета на отворањето на Зимските Олимписки Игри 2018

Точка - 09.02.2018

По 23 - ти пат отворени се Зимските Олимписки игри со спектакуларна церемонија на Олимпискиот стадион во јужнокорејскиот Пјонгчанг, а посебна атракција беше претставникот на кралството Тонга, Пит Тауфатуфа.

Спортистите на Северна Кореја одбиле бесплатни мобилни телефони на Зимските Олимписки игри

Точка - 09.02.2018

Зимските Олимписки игри беа отворени денес во Пјонгчанг, а тоа за светот беше посебен момент - на Олимпијадата која се одржува во Јужна Кореја ќе учествува и нивниот нуклеарен ривал, Северна Кореја.

Зимските олимписки игри во Пјонгчанг низ бројки и факти

еМагазин - 09.02.2018

Јужнокорејскиот град Пјонгчанг од денеска до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри. Пјонгчанг има околу 43.000 жители и се наоѓа 126 километри источно од Сеул. Просечната максимална температура на воздухот во Пјонгчанг за време на ...

Почнуваат најстудените Зимски олимписки игри во Пјонгчанг

Sky - 09.02.2018

Дваесет и третите Зимски олимписки игри почнуваат денеска во јужнокорејскиот град Пјонгчанг и се прогласени за најстудени во историјата, пренесува Би-би-си. За политичкиот свет ова е исклучителен момент, тоа што на Олимпијадата учествува и Северна ...

ЗОИ 2018: Косово дебитант во Пјонгчанг

еМагазин - 09.02.2018

Косово првпат ќе учествува на едни Зимски олимписки игри, а пред утрешениот старт беше подигнато косовското државно знаме во Пјонгчанг. На церемонијата беше интонирана и химната на Косово.

Путин: Русија останува лидер во светскиот спорт

24 Вести - 08.02.2018

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ситуацијата со олимпијците и казните не влијаеле врз Русија и таа се уште зазема водечко место во спортот. Путин присуствуваше на состанок во Краснојарск, каде што се прават подготовки за зимската ...

Путин: Русија останува лидер во светскиот спорт

Алсат-М - 08.02.2018

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ситуацијата со олимпијците и казните не влијаеле врз Русија и таа се уште зазема водечко место во спортот. Путин присуствуваше на состанок во Краснојарск, каде што се прават подготовки за зимската ...

Путин: Русија останува лидер во светскиот спорт

Р.С.Европа - 08.02.2018

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ситуацијата со олимпијците и казните не влијаеле врз Русија и таа се уште зазема водечко место во спортот. Путин присуствуваше на состанок во Краснојарск, каде што се прават подготовки за зимската ...

Косовското знаме за првпат подигнато на Олимпијада

Алсат-М - 08.02.2018

Знамето на Косово за првпат во историјата на Зимските олимписки игри беше подигнато во Пјонгчанг, Јужна Кореја пред нивниот утрешен старт. Имено, Косово за прв се појавува на едни олимписки игри.

Пресудата за руските спортисти пред отворањето на Олимпијадата

Р.С.Европа - 08.02.2018

Одлуката по жалбата на руските спортисти кои сакаат да се натпреваруваат на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја ќе бидат објавени на неколку часови пред церемонијата за отворањето на 9 февруари, соопшти Спортскиот арбитражен суд.

Уште еден ден до Свеченото отворање на Зимските олимписки игри

Алсат-М - 08.02.2018

Јужнокорејскиот град Пјонгјанг од утре до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри. Церемонијата на Свеченото отворање е закажана за утре со почеток во 12 часот по македонско време (20 часот локално).

Пожар кај Олимпиското село

А1 On - 08.02.2018

Само еден ден пред официјалниот почеток на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја избувна пожар кај Олимпиското село. Посетителите беа предупредени преку нивните мобилни телефони да не се доближуваат до местото.

Опасно ниски температури за време на Олимписките игри

Република - 08.02.2018

Се чини дека се е подготвено за официјалното отворање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Расположението на домаќините е на високо ниво, но оваа година Олимпијадата ќе биде најстудена во последните неколку децении.

Најиконските фотографии од Зимските олимписки игри

Факултети - 08.02.2018

Фото: Reuters На секои четири години се одржуваат Зимските олимписки игри за на атлетичарите од целиот свет да им дадат можност за спортска слава. Низ годините, олимписката публика не само што била сведок на неверојатни атлетски подвизи туку и на ...

Пожар кај Олимпиското село

Макфакс - 08.02.2018

Само еден ден пред официјалниот почеток на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја, избувна пожар кај Олимпиското село. Посетителите беа предупредени преку нивните мобилни телефони да не се доближуваат до местото.

Германска скијачка се сликаше „како од мајка родена“ (ФОТО)

Sport 1 - 08.02.2018

Прекрасната Лиза Цимерман има 21 година, а на само 18 години стана светска шампионка. Пред самиот почеток на олимписките игри во Пјонгчанг, Германката одлучи да ја „загрее“ атмосферата и се сликаше гола.

Убавина за машките очи пред Зимските Олимписки Игри: Германска скијачка со фотосесија за ,,Плејбој” (Фото)

Дерби - 08.02.2018

Додека ден пред официјалното отварање на Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг, се случуваат технички проблеми и се појавуваат пожари поради неисправна техничка инсталација во градот домаќин, дефинитивно една спортска ѕвезда која ќе учествува на ЗОИ ...

Пожар во близина на Медиумското село ден пред отворањето на Олимпијадата

Сакам да кажам - 08.02.2018

Голем пожар изби во близина на Медиумското село само ден пред отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Новинари кои дојдоа за Олимпијадата објавија фотографии на Твитер, на кои што се гледа голем пламен во станбен блок во Гангнеунг, на ...

ЗОИ 2018: Американците со специјална облека на батерии

+инфо - 08.02.2018

Специјалните грејачи вградени во облеката користејќи сончеви зраци може да обезбедат топлина во времетраење од пет часа. Репрезентативците на САД добија специјална облека која користи батерии за загревање, поради многу студеното време во Пјонгчанг ...

Јундлер: „Русите го уништуваат олимпискиот дух“

Сител - 08.02.2018

Двократната светска шампионка во скелетон, Кејти Јулендер изјави дека на олимпискиот спорт му се заканува „катастрофа“ поради систематскиот допинг во Русија. 33 годишната девојка од Колорадо изјави дека не е задоволна со укинувањето на доживотните ...

Американците на ЗОИ во Пјонгчанг ќе се греат со облека на батерии!

Екипа - 08.02.2018

Студеното време и температурите под -20 во Пјонгчанг, се сериозен проблем за учесниците на Зимските олимписки игри во Ј.Кореја што почнуваат од утре. Со временските неприлики засега најдобро се снаоѓаат Американците кои имаат оргинално решение за ...

Косово дебитант на ЗОИ во Пјонгчанг

+инфо - 08.02.2018

Единствениот косовски претставник Албин Тахири ќе го носи знамето на свеченото отворање. Косово првпат ќе учествува на Зимски олимписки игри, а пред утрешениот старт беше подигнато косовското државно знаме во Пјонгчанг.

„Поради рускиот допинг згаснува олимпискиот дух“

Sport 1 - 08.02.2018

Кејти Јулендер, двократката светска шампионка во скелетон, изјави дека олимпискиот спорт се соочува со „катастрофа“ поради систематскиот допинг во Русија. Спортистката од Колорадо не е задоволна од одлуките на Судот за спортска арбитража (ЦАС), кој ...

Норвешките олимпијци по грешка нарачале 15.000 јајца

Сакам да кажам - 08.02.2018

Готвачите на норвешкиот олимписки тим останале во чудо кога добиле 13.500 јајца повеќе, како резултат на необјаснива грешка при нарачката на храна за своите гладни 109 спортисти во Пјонгчанг.

Пред точно 34 години, во Сараево беше запален олимпискиот оган (Видео)

SportMedia - 08.02.2018

На денешен ден во 1984 година на стадионот „Кошево" беа отворени Зимските олимписки игри. Главниот град на Босна и Херцеговина беше центарот на спортскиот свет. За прв пат беа организирани Зимски олимписки игри во една социјалистичка земја.

Абориџин првпат ќе ја претставува Австралија на ЗОИ 2018

+инфо - 08.02.2018

Зимските олимиски игри започнуваат утре и ќе траат до 25 февруари. Натпреварувачот во уметничко лизгање Харли Виндзор е првиот Абориџин, кој ќе ја претставува Австралија на едни Зимски олимписки игри.

КАКВА „УТКА" НА НОРВЕЖАНИТЕ: По грешка порачале 15.000 јајца во Пјонгчанг!

SportMedia - 08.02.2018

Норвежаните доаѓаат во Јужна Кореја, вообичаено, во голем број, со 109 натпреварувач(к)и, а добар дел од ни се фаворити во своите дисциплини, а за сите нив е потребна голема подршка, како во вид на тренери, организатори, но и куварите.

Олимпискиот дух умира поради „рускиот допинг“!

Екипа - 08.02.2018

Додека се уште се чека конечната одлука на ИОК и на Судот за спортска арбитража околу настапот на руските спортисти на Зимските олимписки игри во Пјонгчанк, не стивнуваат реакциите од другите олимпијци.

Почнуваат игрите „Поврзани со страст“...

Н.Македонија - 08.02.2018

Јужна Кореја првпат е домаќин на ЗОИ (во 1988 година Сеул беше домаќин на ЛОИ). На ЗОИ во Пјонгчанг ќе учествуваат рекордни 2.952 олимпијци од, исто така, рекорден број земји, 92 Утре во Пјонгчанг, Јужна Кореја ќе почнат 23-те Зимски олимписки игри ...

Зимски олимписки игри - од додаток на ЛОИ до престижен настан...

Н.Македонија - 08.02.2018

Прв зимски спорт што воопшто бил дел од олимписки игри е уметничкото лизгање на ЛОИ 1908, потоа во 1920 година се играл и хокеј, за во 1924 година да се одржи Интернационалната зимска спортска недела, која ретроактивно била прогласена за Први зимски ...

Путин: Русија останува лидер во светскиот спорт

Локално - 08.02.2018

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ситуацијата со олимпијците и казните не влијаеле врз Русија и таа се уште зазема водечко место во спортот. Путин присуствуваше на состанок во Краснојарск, каде што се прават подготовки за зимската ...

Поларни температури воочи стартот на Олимписките игри во Пјонгчанг

Шеталиште - 08.02.2018

Се е подготвено за официјалното отворање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Расположението на домаќините е на високо ниво, но оваа година Олимпијадата ќе биде најстудена во последните неколку децении.

Пожар кај Олимпиското село

Вечер - 08.02.2018

Само еден ден пред официјалниот почеток на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја, избувна пожар кај Олимпиското село. Посетителите беа предупредени преку нивните мобилни телефони да не се доближуваат до местото.

ЗОИ 2018: Американците со специјална облека на батерии

Sport M - 08.02.2018

Репрезентативците на САД добија специјална облека која користи батерии за загревање, поради многу студеното време во Пјонгчанг каде од утре официјално почнуваат Зимските олимписки игри. Специјалните грејачи вградени во облеката користејќи сончеви ...

Јундлер: „Русите го уништуваат олимпискиот дух”

Скопје24 - 08.02.2018

Двократната светска шампионка во скелетон, Кејти Јулендер изјави дека на олимпискиот спорт му се заканува „катастрофа“ поради систематскиот допинг во Русија. 33 годишната девојка од Колорадо изјави дека не е задоволна со укинувањето на доживотните ...

ЗОИ 2018: Абориџин првпат ќе ја претставува Австралија

Слободен Печат - 08.02.2018

Натпреварувачот во уметничко лизгање Харли Виндзор е првиот Абориџин, кој ќе ја претставува Австралија на едни Зимски олимписки игри. Виндзор ќе учествува во Пјонгчанг заедно со Русинката Екатерина Александровскаја, која од минатата година ја ...

Избувна пожар кај Олимпиското село во Јужна Кореја

Слободен Печат - 08.02.2018

По самиот почеток на Олимписите игри во Пјонгчанг, избувнал пожар кај Олимпиското село, а сите посетители биле предупредени да не се доближуваат до местото. Според првичните сознанија, пожарот настанал во објект во изградба.

Јужна Кореја: Пожар во Олимпиското село еден ден пред отворањето на Олимписките игри

Шеталиште - 08.02.2018

Само еден ден пред официјалниот почеток на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја избувна пожар во Олимпиското село. Посетителите преку мобилните телефони беа предупредени да не се доближуваат.

Опасно ниски температури за време на Олимписките игри

Стандард - 08.02.2018

Се чини дека се е подготвено за официјалното отворање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Расположението на домаќините е на високо ниво, но оваа година Олимпијадата ќе биде најстудена во последните неколку децении.

6 Руси дефинитивно аут од Олимписките игри

Локално - 08.02.2018

Шест руски спортисти конечно ги загубија шансите да учествуваат на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, кои официјално почнуваат утре. Спортскиот арбитражен суд на Лозана ги отфрли барањата на Павел Кулишников, Денис Јусков, Александар Логинов, ...

Роботите во Пјонгчанг – хит на Олимпијадата (ВИДЕО)

Локално - 08.02.2018

Роботите на Олимпијадата во Пјонгчанг се претворија во тотален хит пред отворањето на Игрите. Натпреварувачите и новинарите кои пристигнаа порано имаа можност да ги видат машините што чистат, кои даваат информации и служат пијалаци, а домаќините ...

Поради ладното време во Пјонгчанг: Опремата на Американците „појачана“ со греачи

Локално - 08.02.2018

Студеното време во Пјонгчанг предизвика дизајнерите од „Ралф Лорен“ да внесат лесни греачи во официјалната опрема на американските атлетичари. Греачите ќе можат да се полнат од сонцето и да обезбедат топлина за спортистите најмалку пет часа.

Норвешките олимпијци по грешка добија 15.000 јајца!

TopSport - 08.02.2018

Готвачите на норвешкиот олимписки тим беа зачудени кога добија „половина камион“ јајца, откако направија грешка во нарачката во Пјеонгчанг, Јужна Кореја. Наместо 1.500 јајца, колку што нарачале, кај Норвежаните биле доставени 15.000 јајца, што сепак ...

ЗОИ Пјонгчанг: Велингер најдобар во квалификациите

TopSport - 08.02.2018

Германецот Андреас Велингер победи во квалификациите на малата скокалница на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Ден пред свеченото отворање на Игрите на скокалницата излегоа 57 натпреварувачи.

Американците со специјална облека на батерии

Слободен Печат - 08.02.2018

Репрезентативците на САД добија специјална облека што користи батерии за загревање поради многу студеното време во Пјонгчанг каде што утре официјално ќе започнат Зимските олимписки игри. Специјалните грејачи вградени во облеката користејќи сончеви ...

ЗОИ Пјонгчанг: Запалено знамето на Северна Кореја

TopSport - 08.02.2018

Проамериканските жители на Јужна Кореја протестирале во бизина на Олимпискиот парк во Пјонгчанг поради учеството на Северна Кореја на Зимските олимписки игри (ЗОИ). За време на протестот биле запалени слики со ликот на лидеорт на Северна Кореја Ким ...

„Супер Марио“ ќе го исфрли боксот од Олимписките игри

TopSport - 08.02.2018

Тенденциите во олимпизмот на голобално ниво се закануваа боксот повеќе да не биде олимписки спорт, а на негово место Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) да ги вметне видео игрите, или она што се нарекува „еСпорт“.

Пожар кај Олимпиското село

Sky - 08.02.2018

Само еден ден пред официјалниот почеток на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја избувна пожар кај Олимпиското село. Посетителите беа предупредени преку нивните мобилни телефони да не се доближуваат до местото.

Уште еден ден до Свеченото отворање на Зимските олимписки игри

Канал 77 - 08.02.2018

Јужнокорејскиот град Пјонгјанг од утре до 25 февруари ќе биде домаќин на 23. Зимски олимписки игри. Церемонијата на Свеченото отворање е закажана за утре со почеток во 12 часот по македонско време (20 часот локално).

Уште 24 часа не делат од започнувањето на ЗОИ

Exclusive.mk - 08.02.2018

Во годините во коишто се одржуваат светските фудбалски првенства, глобална најава за спортските спектакли коишто се резервирани за летните месеци се Зимските Олимписки Игри. 23-тите Зимски Олимписки Игри од 9 до 25 февруари 2018 ќе се одржат во ...

На ЗОИ ќе се појави првата жена учесничка од Мадагаскар

Алсат-М - 07.02.2018

Миалитијана Клерк е првата жена од Мадагаскар која ќе се појави на едни зимски олимписки игри. Таа во Пјончанг ќе се натпреварува во алпско скијање, а 16 годишната не се гледа како фаворит за медал, туку како многу важна од аспект на тоа што го ...

Факти за Зимските олимписки игри 2018

Глас на Америка - 07.02.2018

Локација: Пјонгчанг, Јужна Кореја; 126 километри источно од Сеул. Кога: 9-25-ти февруари. Церемонијата на отворањето ќе се одржи на 9-ти февруари, а на затворањето во недела, 25-ти февруари.

ФОТО: Запознајте ја Клерк, прва жена олимпиец од Мадагаскар

Курир - 07.02.2018

Миалитијана Клерк е првата жена од Мадагаскар која ќе настапи на една зимска Олимпијада. Таа на Игрите во Пјонгчанг ќе учествува во трките од алпските скијачки дисциплини. 16-годишната Клерк не е фаворит за медал, но за неа самото учество на ЗОИ е ...

Дел од британските спортисти одбиваат учество на отворањето на ЗОИ поради температури од -21

Курир - 07.02.2018

Повеќето британски спортисти најверојатно ќе одбијат да учествуваат на церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Како што објави „Дејли Мејл“ причината за ваквата одлука е очекуваното студено време и температура од минус 21 ...

Поради ладното време дел од олимпијците ќе го пропуштат отворањето на ЗОИ

+инфо - 07.02.2018

Раководството на британскиот национален тим е загрижен за здравјето на спортистите и не препорачува нивно учество во церемонијата. Повеќето британски спортисти најверојатно ќе одбијат да учествуваат на церемонијата на отворањето на Зимските ...

Германска олимпијка гола во „Плејбој“ се загрева за Пјонгчанг

Екипа - 07.02.2018

Атрактивната германска олимпијка во скијање слободен стил, Лиза Цимерман, ги загреа фановите пред настапот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг со неколку „жешки“ фотографи во германското издание на „Плејбој“.

ЗОИ 2018: Клерк прва жена олимпиец од Мадагаскар...

Н.Македонија - 07.02.2018

ЗОИ 2018: Клерк прва жена олимпиец од Мадагаскар Миалитијана Клерк е првата жена од Мадагаскар што ќе настапи на една зимска Олимпијада. Таа на Игрите во Пјонгчанг ќе учествува во трките од алпските скијачки дисциплини.

Стотици спортисти во Пјонгчанг ќе создаваат олимписка уметност...

Н.Македонија - 07.02.2018

Во Пјонгчанг ќе има два проекта на поранешни олимпијци, едниот е серија кратки филмови, приказна за фиктивен спортист на ЗОИ, а во вториот спортистите ќе изработат 15 слики инспирирани од зимските игри, со работно темпо - една слика секој ден ...

Руските олимпијци поднесоа жалба до ЦАС за учество во Пјонгчанг

Шеталиште - 07.02.2018

Триесет и двајца руски спортисти поднесоа колективна жалба во Спортскиот арбитражен суд (ЦАС) против одлуката на Интернационалниот олимписки комитет да ги исклучи од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Прва жена олимпиец од Мадагаскар

Слободен Печат - 07.02.2018

Мијалитијана Клер е првата жена од Мадагаскар што ќе настапи на една зимска Олимпијада. Таа на Игрите во Пјонгчанг ќе учествува во трките од алпските скијачки дисциплини. Шеснаесетгодишната Клер не е фаворит за медал, но за неа самото учество на ЗОИ ...

Дел од британските спортисти одбиваат учество на отворањето на ЗОИ поради температури од -21

Скопје24 - 07.02.2018

Повеќето британски спортисти најверојатно ќе одбијат да учествуваат на церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Како што објави „Дејли Мејл“ причината за ваквата одлука е очекуваното студено време и температура од минус 21 ...

Германска олимпијка се соблече за „Плејбој“ (18+)

Локално - 07.02.2018

Атрактивната, германска натпреварувачка во ски слободен стил Лиза Цимерман ја „загреа“ публиката за претстојната Олимпијада во Пјонгчанг, откако се појави на насловната страница на новиот број на германското издание на „Плејбој“.

Ќе учествуваат ли Русите во Пјонгчанг? Зависи од спортскиот суд!

Локално - 07.02.2018

Генералниот секретар на спортскиот арбитражен суд (КАС) Матју Риб соопшти дека руските спортисти ќе можат да учествуваат на зимските Олимписки игри во Република Кореја, кои почнуваат во петок, ако нивните жалби бидат одобрени.

Буџетот за ЗОИ 2018 е 2,4 милијарди евра

Локално - 07.02.2018

Буџетот за спроведување на натпреварувањата од Олимписките игри во Пјонгчанг од 9 до 25 февруари е 2,4 милијарди долари. Ова го најави претседателот на Меѓународниот олимписки комитет Томас Бах.

Британците уплашени од ниските температури

Слободен Печат - 07.02.2018

Повеќето британски спортисти најверојатно ќе одбијат да учествуваат на церемонијата на отворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Како што објави „Дејли мејл“, причината за ваквата одлука е очекуваното студено време и температура од минус ...

Цимерман наместо на Олимпијада, на насловната на „Плејбој“! (галерија)

TopSport - 07.02.2018

Атрактивната германска натпреварувачка во фристајл скијање, Лиза Цимерман нема да биде присутна на Олимписките игри во Пјеонгчанг поради повреда на лигаментите на коленото, така што наместо тоа се „загреа“ со насловната страница на мартовското ...

Путин: Русија останува лидер во светскиот спорт и покрај ситуацијата околу олимпијците

Слободен Печат - 07.02.2018

Рускиот претседател Владимир Путин ја посочи консолидацијата на водечките позиции на земјата во светските спортови во изминатата година. Според него, ситуацијата со олимпијците и казните не влијаеле на Русија и таа се уште зазема водечко место во ...

Русите поднесоа жалба против одлуката на ИОК да ги исклучи од ЗОИ

Нова ТВ - 06.02.2018

Триесет и двајца руски спортисти поднесоа колективна жалба во Спортскиот арбитражен суд (ЦАС) против одлуката на Интернационалниот олимписки комитет да ги исклучи од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

Пјонгчанг е окован во студ пред почетокот на Зимските олимписки игри

24 Вести - 06.02.2018

Пјонгчанг е окован во студ и мраз на три дена до почетокот на Зимските олимписки игри. Организаторите се соочуваат со големи проблеми за одржување на терените на температури од 20 степени под нулата кои се регистрирани последнава недела.

11 илјади кондоми за Зимските олимписки игри

Макфакс - 06.02.2018

Организаторите на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг сакаат спортистите да се чувствуваат добредојдено во Јужна Кореја на секој можен начин обезбедувајќи им рекорден број кондоми. Во текот на 16-те олимписки дена ќе бидат поделени 110.000 кондоми, ...

110.000 кондоми за Зимските олимписки игри

Кајгана - 06.02.2018

Организаторите на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг сакаат спортистите да се чувствуваат добредојдено во Јужна Кореја на секој можен начин, обезбедувајќи им рекорден број кондоми. Во текот на 16-те олимписки дена ќе бидат поделени 110.000 ...

ЗОИ 2018 во Пјонг Чанг – на Македонската телевизија

Спортски - 06.02.2018

Македонската радио-телевизија информира дека на своите програми ексклузивно ќе ги емитува настаните од Зимски олимписки игри во Пјонгчанг, кои ќе се одржат од 9 до 25 февруари оваа година.

Русите поднесоа жалба против одлуката на ИОК да ги исклучи

Сител - 06.02.2018

Триесет и двајца руски спортисти поднесоа колективна жалба во Спортскиот арбитражен суд (ЦАС) против одлуката на Интернационалниот олимписки комитет да ги исклучи од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

ЗОИ 2018: Русите поднесоа жалба против одлуката на ИОК да ги исклучи

ТВ21 - 06.02.2018

Триесет и двајца руски спортисти поднесоа колективна жалба во Спортскиот арбитражен суд (ЦАС) против одлуката на Интернационалниот олимписки комитет да ги исклучи од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

ЗОИ 2018: Студот предизвикува големи проблеми

Нетпрес - 06.02.2018

Пјонгчанг е окован во студ и мраз на три дена до почетокот на Зимските олимписки игри. Организаторите се соочуваат со големи проблеми за одржување на терените на температури од 20 степени под нулата кои се регистрирани последнава недела.

ЗОИ 2018: Русите поднесоа жалба против одлуката на ИОК да ги исклучи

Канал5 - 06.02.2018

Триесет и двајца руски спортисти поднесоа колективна жалба во Спортскиот арбитражен суд (ЦАС) против одлуката на Интернационалниот олимписки комитет да ги исклучи од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

ЗОИ 2018: Студот предизвикува големи проблеми

Курир - 06.02.2018

Пјонгчанг е окован во студ и мраз на три дена до почетокот на Зимските олимписки игри. Организаторите се соочуваат со големи проблеми за одржување на терените на температури од 20 степени под нулата кои се регистрирани последнава недела.

ЗОИ 2018: Русите поднесоа жалба против одлуката на ИОК да ги исклучи

+инфо - 06.02.2018

Меѓу нив се шампионите во своите дисциплини Виктор Ан, Сергеј Устјугов, Антон Шипулин,Ксенија Столбова. Триесет и двајца руски спортисти поднесоа колективна жалба во Спортскиот арбитражен суд (ЦАС) против одлуката на Интернационалниот олимписки ...

Новиот стадион за ЗОИ 2018 ќе биде користен само 4 пати, и нема покрив

Порта 3 - 06.02.2018

Традиционално, Зимските Олимписки стадиони се проектираат на начин кој им овозможува на посетителите да бидат заштитени од студот. Оваа година, ЗОИ кои се организираат во Пјончанг, пробуваат нешто нво.

Никој не е како Натали, но таа не го признава тоа!

SportMedia - 06.02.2018

Ниту една жена не освоила повеже трофеи во санкање на големите натпреварувања. Многумина ја сметаат за најдобрата на сите времиња, но таа го тврди спротивното, дека нее така... „Не, не сум најдобрата.

Македонците патуваат утре, а во Пјонгчанг - масовно труење со храна!

Sport 1 - 06.02.2018

Полека се шири веста дека во Пјонгчанг е пријавено труење со храна на поголема група луѓе и тоа во еден од сместувачките капацитети наменети за Олимписките игри. Сомнежите за труење се и во делот на персоналот, но и меѓу спортистите.

Катастрофа пред Олимписките игри во Пјонгчанг: Епидемија го зафати јужнокорејскиот град

Спортклуб - 06.02.2018

Организаторот на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг потврди дека дури 1.200 обезбедувачи се повлечени од должност поради вирусната епидемија која го зафати градот. Станува збор за вирус по потекло сличен на гастроентеритис кој е исклучително ...

Јужна Кореја распореди војници на Зимската олимпијада оти обезбедувањето доби пролив два дена пред отворањето

Сакам да кажам - 06.02.2018

Јужна Кореја распореди 900 војници, откако 1.200 обезбедувачи беа повлечени од должност како резултат на ширење на норовирус во капацитетите каде ќе се одржи Зимската олимпијада во Пјонгчанг.

Ќерката на Доналд Трамп ќе оди на Олимпијадата во Кореја

Канал5 - 06.02.2018

Иванка Трамп ќе присуствува на затворањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Таа ќе учествува на церемонијата на затворањето на ЗОИ , потврдија од Белата куќа. Претходно таа ќе биде во публиката на дел од завршните натпревари на Олимпијадата ...

Се разболеа десетици чувари на Зимските олимписки игри

Канал5 - 06.02.2018

Војската ќе го преземе обезбедувањето на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг откако десетици чувари се разболеа од норовирус. Десетици чувари на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја се во болница , заболени од норовирус .

11 илјади кондоми за Зимските олимписки игри

Вечер - 06.02.2018

Организаторите на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг сакаат спортистите да се чувствуваат добредојдено во Јужна Кореја на секој можен начин обезбедувајќи им рекорден број кондоми. Во текот на 16-те олимписки дена ќе бидат поделени 110.000 кондоми, ...

110 илјади кондоми за Зимските олимписки игри

Актуелно24 - 06.02.2018

Организаторите на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг сакаат спортистите да се чувствуваат добредојдено во Јужна Кореја на секој можен начин обезбедувајќи им рекорден број кондоми. Во текот на 16-те олимписки дена ќе бидат поделени 110.000 кондоми, ...

ЗОИ 2018: Русите поднесоа жалба против одлуката на ИОК да ги исклучи

Sport M - 06.02.2018

Триесет и двајца руски спортисти поднесоа колективна жалба во Спортскиот арбитражен суд (ЦАС) против одлуката на Интернационалниот олимписки комитет да ги исклучи од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг.

ЗОИ 2018: Студот предизвикува големи проблеми

Sport M - 06.02.2018

Пјонгчанг е окован во студ и мраз на три дена до почетокот на Зимските олимписки игри. Организаторите се соочуваат со големи проблеми за одржување на терените на температури од 20 степени под нулата кои се регистрирани последнава недела.

Пјонгчанг окован во мраз

Слободен Печат - 06.02.2018

Пјонгчанг е окован во студ и мраз на три дена до почетокот на Зимските олимписки игри. Организаторите се соочуваат со големи проблеми за одржување на терените на температури од 20 степени под нулата, кои се регистрирани последнава недела.

Разграбани над 825.000 билети за Пјонгчанг

Локално - 06.02.2018

Организациониот комитет на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг реализира повеќе од 826 илјади продажби на билети за индивидуалните натпревари, пријавија агенциите. Тоа е 77 проценти од сите печатени билети и се очекува спортските арени да бидат ...

32 руски спортисти поднесоа колективна жалба против нивното исклучување од Пјонгчанг

Локално - 06.02.2018

32 руски спортисти поднесоа колективна жалба во спортскиот арбитражен суд против одлуката на Меѓународниот олимписки комитет да ги исклучи од Зимските игри во Пјонгчанг. Меѓу нив се шесткратниот олимписки шампион на кратки патеки Виктор Ан, ...

Олимписките игри во Пјонгјанг подготвени за почеток

Шеталиште - 06.02.2018

Претседател на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах изјави дека Пјонгчанг е целосно подготвен за Олимпијадата, а домаќините од Република Кореја изградија одлична инфраструктура. „Сите објекти и згради се подготвени, а сите сали се неверојатни, ...

Боксот ризикува исклучување од Олимписките игри

Шеталиште - 06.02.2018

Боксот би можел да го загуби статутот Олимписки спорт доколку набргу не се решат проблемите во Интернационалната боксерска асоцијација, изјави претседателот на Олимпискиот комитет, Томас Бах.

ИОК не им дозволи настап на 15 руски спортисти на ЗОИ

Нова ТВ - 05.02.2018

Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) одби да им дозволи на 15 руски спортисти кои беа ослободени од спортскиот арбитражен суд во Лозана (ЦАС), да настапат на Олимписките игри во Пјонгчанг, во врска со анти-допинг прекршоците за време на ...

Зимските олимпски игри директно на програмата на МТВ

Нова ТВ - 05.02.2018

Зимските Олимписки игри кои ќе се одржат во Пјонгчанг од 9 до 25 февруари ќе бидат директно пренесувани о д Македонската радио телевизија, соопшти денеска МТВ. „По долги и исцрпувачки преговори со Дискавери кој е официјалниот носител на правата за ...

ИОК одби да им даде дозвола за настап на ЗОИ на Русите „ослободени“ од ЦАС

Идивиди - 05.02.2018

Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) одби да им дозволи на 15 руски спортисти кои беа ослободени од спортскиот арбитражен суд во Лозана (ЦАС), да настапат на Олимписките игри во Пјонгчанг.

ИОК одби да им даде дозвола за настап на ЗОИ на Русите „ослободени“ од ЦАС

Канал5 - 05.02.2018

Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) одби да им дозволи на 15 руски спортисти кои беа ослободени од спортскиот арбитражен суд во Лозана (ЦАС), да настапат на Олимписките игри во Пјонгчанг.

Норвежаните поради грешен Гугл превод добиле еден тон јајца

Оff.net - 05.02.2018

Норвешкиот Олимписки тим којшто пристигнал во Пјонгчанг на Зимската Олимпијада не можел да поверува што се случува кога на нивните готвачи поради грешка во преводот им стигнале 15.000 наместо 1.500 јајца.

Боксот ќе биде исклучен од олимписките спортови во Токио?

Sport 1 - 05.02.2018

По повеќе од еден век како олимписки спорт, боксот можно е да биде исклучен од олимписката програма за Летните Олимписки игри во Токио за две години, најави претседателот на Интернационалниот Олимписки Комитет (ИОК), Томас Бах.

ИОК на 13 руски спортисти им забрани настап на ЗОИ во Пјонгчанг

Екипа - 05.02.2018

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) на 15 руски олимпијци (13 спортисти и двајца тренери) им забрани настап на Зимските олимписки игри во Пјонгчанџ. Суспендираните руски олимпијци се дел од оние што претходно добија доживотна суспензија од ИОК за ...

ЗОИ 2018 во Пјонгчанг и ЛОИ 2020 во Токио – на Македонската Телевизија

Курир - 05.02.2018

Македонската Радио Телевизија со гордост информира дека на нејзините програми ексклузивно ќе ги емитува настаните од 23-те Зимски Олимписки игри во Пјонгчанг, коишто ќе се одржат од 9 до 25 февруари оваа година.

ЗОИ 2018 во Пјонгчанг и ЛОИ 2020 во Токио ексклузивно на Македонската Телевизија

МРТ - 05.02.2018

Од 9-ти до 25-ти февруари, на МТВ1 и на МТВ2, гледачите ќе можат да уживаат во околу 150 часа ексклузивна премиерна програма од најатрактивните случувања на снежните терени во Пјонгчанг. Во периодот од 2 часот изутрина до 15.30 часот попладне, ...

Девојки од Нигерија тренирале со дрвена санка, сега ќе одат на Олимписки Игри

Оff.net - 05.02.2018

Дури 98 натпреварувања во 7 спортови ќе се одржат на ЗОИ во Пјонгчанг. Нам ќе ни биде привлечна една дебитантска селекција која за првпат ќе се појави на снег - Нигерија во боб ...

ЗОИ 2018 во Пјонгчанг и ЛОИ 2020 во Токио – на Македонската телевизија

+инфо - 05.02.2018

Од 9 до 25 февруари, на МТВ-1 и на МТВ-2, гледачите ќе можат да уживаат во околу 150 часа ексклузивна премиерна програма од најатрактивните случувања Македонската Радио Телевизија информира дека на нејзините програми ексклузивно ќе ги емитува ...

Ќе се гледа спорт: МТВ не само ЗОИ во Пјонгчанг, туку ги купи и ЛОИ 2020 во Токио!

Екипа - 05.02.2018

Конечно и официјално, радосна вест за љубителите на спортот. Македонската Радио Телевизија информира дека на нејзините програми ексклузивно ќе ги емитува настаните од 23. Зимски Олимписки игри во Пјонгчанг, коишто ќе се одржат од 9. до 25.

МТВ ги откупи правата за ЗОИ 2018 во Пјонгчанг и за ЛОИ 2020 во Токио!

Sport 1 - 05.02.2018

И покрај тоа што пред дваесетина дена како бомба одекна веста дека нема д аможе да се гледаат ЗОИ 2018 на Македонската Радио Телевизија, сепак оттаму информираат дека на нејзините програми ексклузивно ќе се емитува настаните од Игрите во Пјонгчанг, ...

ЗОИ 2018 во Пјонгчанг и ЛОИ 2020 во Токио – на Македонската Телевизија

Макфакс - 05.02.2018

Македонската Радио Телевизија информира дека на нејзините програми ексклузивно ќе ги емитува настаните од 23-те Зимски Олимписки игри во Пјонгчанг, коишто ќе се одржат од 9 до 25 февруари оваа година.

МРТ ќе ги пренесува Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг

Либертас - 05.02.2018

– Македонската радио телевизија ексклузивно ќе ги емитува натпреварувањата од 23. Зимски Олимписки Игри што од 9-ти до 25 овој месец ќе се одржуваат во Пјонгчанг. – По долги и исцрпувачки преговори со „Дискавери“, официјалниот носител на правата за ...

Зимските олимписки игри сепак ќе се емитуваат на МРТ

А1 On - 05.02.2018

Македонската Радио Телевизија информира дека на нејзините програми ексклузивно ќе ги емитува настаните од 23-те Зимски Олимписки игри во Пјонгчанг, коишто ќе се одржат од 9 до 25 февруари оваа година.

ИОК одби да им даде дозвола за настап на ЗОИ на Русите „ослободени“ од ЦАС...

Н.Македонија - 05.02.2018

ИОК одби да им даде дозвола за настап на ЗОИ на Русите „ослободени“ од ЦАС Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) одби да им дозволи на 15 руски спортисти кои беа ослободени од спортскиот арбитражен суд во Лозана (ЦАС), да настапат на Олимписките ...

Залак по залак - олимписки медал...

Н.Македонија - 05.02.2018

За спортистите што ќе учествуваат на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, подготовката на нивните тела и преку исхраната, за највисоки дострели е еден вид олимписки спорт сам по себе. Олимпијците, во просек, внесуваат меѓу 3.000 и 4.000 калории ...

На ЗОИ во Пјонгчанг Ву ќе биде најмлада со 15, а Бернард највозрасна со 51 година ...

Н.Македонија - 05.02.2018

На ЗОИ во Пјонгчанг Ву ќе биде најмлада со 15, а Бернард највозрасна со 51 година Ву Менг од Кина, на возраст од 15 години, ќе биде најмладата спортистка што ќе настапи (во сноуборд) на претстојните Зимски олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг (од 9 до ...

Три земји се подобри на ЗОИ отколку на ЛОИ...

Н.Македонија - 05.02.2018

Три земји се подобри на ЗОИ отколку на ЛОИ Норвешка има над 100 златни олимписки медали од зимски олимписки игри (ЗОИ), а само неколку земји имаат повеќе вкупно медали од златниот скор на Норвешка.

МОК повторно ги одби руските спортисти

TopSport - 05.02.2018

Меѓународниот олимписки комитет (МОК) го одби барањето на 13 руски спортисти и двајца тренери да учествуваат на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пјонгчанг, откако Судот за спортска арбитража (ЦАС) ги прифати нивните жалби на доживотните суспензии ...

МОК не ги пушта „амнестираните“ руски спортисти на Олимпијадата во Пјонгчанг

Локално - 05.02.2018

Меѓународниот олимписки комитет (МОК) утврди дека 15 руски спортисти и тренери чии забрани за учество се откажани од Спортскиот арбитражен суд (КАС) нема да бидат поканети да учествуваат на Олимписките игри во Пјонгчанг.

Македонската Телевизија информира дека ќе ги емитува настаните од 23-те Зимски Олимписки игри

Скопје инфо - 05.02.2018

Македонската Радио Телевизија со гордост информира дека на нејзините програми ексклузивно ќе ги емитува настаните од 23-те Зимски Олимписки игри во Пјонгчанг, коишто ќе се одржат од 9 до 25 февруари оваа година.

ЗОИ 2018 во Пјонгчанг и ЛОИ 2020 во Токио – на Македонската Телевизија

Вечер - 05.02.2018

Македонската Радио Телевизија информира дека на нејзините програми ексклузивно ќе ги емитува настаните од 23-те Зимски Олимписки игри во Пјонгчанг, коишто ќе се одржат од 9 до 25 февруари оваа година.

Во Пјонгченг на ЗОИ ќе бидат поделени 110.000 кондоми

Локално - 05.02.2018

Зимските олимписки игри во Пјонгченг почнуваат за четири дена, а веќе еден рекорд е соборен. Имено, за 16 дена колку што траат натпреварите во јужнокорејскиот град ќе бидат поделени 110.000 кондоми, што е повеќе за 10.000 во однос на ЗОИ Ванкувер ...

МРТ ќе ги пренесува Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг

Слободен Печат - 05.02.2018

Македонската радио телевизија ексклузивно ќе ги емитува натпреварувањата од 23. Зимски Олимписки Игри што од 9-ти до 25 овој месец ќе се одржуваат во Пјонгчанг. – По долги и исцрпувачки преговори со „Дискавери“, официјалниот носител на правата за ...

МРТ сепак ќе ги пренесува Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг „по долги и исцрпувачки преговори со Дискавери“

Локално - 05.02.2018

Македонската радио телевизија ексклузивно ќе ги емитува натпреварувањата од 23. Зимски Олимписки Игри што од 9-ти до 25 овој месец ќе се одржуваат во Пјонгчанг. – По долги и исцрпувачки преговори со „Дискавери“, официјалниот носител на правата за ...

ЗОИ 2018. во Пјонгчанг и ЛОИ 2020. во Токио ексклузивно на Македонската Телевизија

Екран - 05.02.2018

Македонската Радио Телевизија со гордост информира дека на нејзините програми ексклузивно ќе ги емитува настаните од 23-те Зимски Олимписки игри во Пјонгчанг, коишто ќе се одржат од 9 до 25 февруари оваа година.

Зимските олимпски игри директно на програмата на МТВ

iPortal - 05.02.2018

Зимските Олимписки игри кои ќе се одржат во Пјонгчанг од 9 до 25 февруари ќе бидат директно пренесувани о д Македонската радио телевизија, соопшти денеска МТВ. „По долги и исцрпувачки преговори со Дискавери кој е официјалниот носител на правата за ...

МРТ ќе ги пренесува Зимските Олимписки Игри во Пјонгчанг

еМагазин - 05.02.2018

- Македонската радио телевизија ексклузивно ќе ги емитува натпреварувањата од 23. Зимски Олимписки Игри што од 9-ти до 25 овој месец ќе се одржуваат во Пјонгчанг. - По долги и исцрпувачки преговори со „Дискавери“, официјалниот носител на правата за ...