TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: По менување на името и идентитетот, Заев преку пописот ќе изврши целосно рединирирање на Македонија

ТВ21 - 16.06.2019

„Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава. По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да изврши целосно редефинирање на Република Македонија.

Пробен попис во штипска Чардаклија - за два дена не е попишано ниту едно дете

24 Вести - 16.06.2019

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика задолжени да го спроведат пробниот попис.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев без консултации со опозицијата турка попис со матични броеви

Макфакс - 16.06.2019

Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава. По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да изврши целосно редефинирање на Република Македонија, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да изврши целосно редефинирање на ...

Курир - 16.06.2019

Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да изврши целосно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев без консултации со опозицијата турка попис со матични броеви

А1 On - 16.06.2019

„Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава. По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да изврши целосно редефинирање на Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев турка попис со матични броеви спротивно на препораките на Еуростат

МКД - 16.06.2019

Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава. По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да изврши целосно редефинирање на Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев без консултации со опозицијата турка попис со матични броеви

+инфо - 16.06.2019

Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава, стои во соопштението од Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ. – По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да изврши целосно редефинирање на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев турка попис со матични броеви, спротивно на препораките на Еуростат

Нетпрес - 16.06.2019

Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава, стои во соопштението од Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ. – По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да изврши целосно редефинирање на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев без консултации со опозицијата турка попис со матични броеви, спротивно на препораките на Еуростат

Сител - 16.06.2019

Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава. По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да изврши целосно редефинирање на Република Македонија.

Јанушев: Пописот на Заев ќе донесе нереални бројки, ВМРО-ДПМНЕ бара применување на европските и светските стандарди

Курир - 16.06.2019

Во денешното гостување на вестите генералниот секретарна ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев рече дека кога станува збор за СЈО, ВМРО-ДПМНЕ бара да се применуваат европските и светските стандарди и да се почитува Европската Конвеција, одлуките на Европскиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев се пазари на штета на Македонија и граѓаните во земјава

24Инфо - 16.06.2019

Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава. По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да изврши целосно редефинирање на Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев без консултации со опозицијата турка попис со матични броеви

Точка - 16.06.2019

Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава. По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да изврши целосно редефинирање на Република Македонија, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО ДПМНЕ: Зоран Заев посегна и преку пописот да изврши целосно редефинирање на Република Македонија

Република - 16.06.2019

Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава, стои во соопштението од Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ. По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да изврши целосно редефинирање на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава

MakPress - 16.06.2019

Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава. По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да изврши целосно редефинирање на Република Македонија.

ВМРО ДПМНЕ: Заев и неговата криминална банда треба да разберат дека пописот е статистичка, а не политичка операција

Скопје1 - 16.06.2019

Зоран Заев се пазари на штета на Македонија и сите граѓани кои живеат во земјава. По менување на името, идентитетот Зоран Заев посегна и преку пописот да изврши целосно редефинирање на Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев мора да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција

ТВ21 - 15.06.2019

„Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Република Македонија е се помалку препознатлива за граѓаните кои целиот живот го поминале во неа. Откако ја избриша македонската историја, се откажа од македонското име и јазик, сега ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев без консултации со опозицијата турка попис

Канал5 - 15.06.2019

Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Република Македонија е се помалку препознатлива за граѓаните кои целиот живот го поминале во неа. Откако ја избриша македонската историја, се откажа од македонското име и јазик, сега ...

На терен пробен попис – од партиските седишта препукувања меѓу власта и опозицијата

24 Вести - 15.06.2019

Семејството Лековиќ живее во Зелениково. „Црно на бело" на нивната адреса живеат седум фамилијарни членови, но попишувачите запишаа шест, бидејќи еден од нив, иако се преселил во друга општина, не ги променил личните документи.

Попис на населението, Интервју со академик Изет Зекири

Алсат-М - 15.06.2019

Пописот на населението е важен за создавањето на развојните политики, за макроекономско планирање, за разни истражувања, за статистички и за други цели. Но, за нас Албанците, пописот на населението е и политички интерес, бидејќи нашите права се ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и натаму спротивствени околу предлог-законот за попис

Алсат-М - 15.06.2019

Продолжува препукувањето меѓу власта и опозицијата за предлог-законот за попис на населението. ВМРО-ДПМНЕ се противи и на пробниот попис кој веќе почна на терен и велат дека законот е надвор од сите стандарди.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не полиитчка операција

Канал5 - 15.06.2019

Само ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција и затоа шири лажни. Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество и тоа им е јасно на сите освен на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Кога ќе се вратиме на власт, ќе го вратиме рамниот данок и ќе се намали акцизата на горивата

Канал5 - 15.06.2019

​ Македонската економија пропаѓа, потфрла планираното полнење на буџетот со даноци, за пет месеци годинава недостасуваат, односно има буџетска дупка од 3 милијарди денари. Тоа значи нема да има пари за пензии, за администрација, за услуги кон ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ова е попис со политички пазар, СДСМ: Пописот е статистичка, а не политичка операција

ТВ21 - 15.06.2019

Заводот за статистика преку неговиот директор дава политички изјави и има политички ставови во своите настапи, наместо статистички, реални и државни. Посочуваше дека нема да има графа за етнички, за религиски изјаснувања, а потоа според политички ...

Движењето АВАЗ: Ја поздравуваме одлуката на власта да спроведе попис

А1 On - 15.06.2019

„До Собранието на РС Македонија доставен е Предлог закон за одржувањето на Попис на населението идната година. Најпрвин сакаме да ја поздравиле оваа одлука на институциите и власта конечно да се спроведе попис со кој ќе добиеме значајни показатели ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев со пописот почнува да плаќа нови концесии за своите доверители

МКД - 15.06.2019

Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Република Македонија е сѐ помалку препознатлива за граѓаните кои целиот живот го поминале во неа. Откако ја избриша македонската историја, се откажа од македонското име и јазик, сега ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев мора да разберe дека пописот е статистичка, не политичка операција

Нетпрес - 15.06.2019

Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Република Македонија е се помалку препознатлива за граѓаните кои целиот живот го поминале во неа. Откако ја избриша македонската историја, се откажа од македонското име и јазик, сега ...

ВМРО-ДПМНЕ: Аболицираниот Заев и неговата криминална банда мора да разберат дека пописот е статистичка, а не политичка ...

Курир - 15.06.2019

Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Република Македонија е се помалку препознатлива за граѓаните кои целиот живот го поминале во неа. Откако ја избриша македонската историја, се откажа од македонското име и јазик, сега ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев без консултации со опозицијата насилно турка попис на матични броеви

Сител - 15.06.2019

Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Република Македонија е се помалку препознатлива за граѓаните кои целиот живот го поминале во неа. Откако ја избриша македонската историја, се откажа од македонското име и јазик, сега ...

ВМРО-ДПМНЕ бара да запире пробниот попис

+инфо - 15.06.2019

Од партијата сметаат дека доколку власта не се откаже од ваквата идеја многу е веројатно дека пописот ќе ја доживее судбината на неуспешниот референдум за промена на името Заев без консултации со опозицијата насилно турка попис на матични броеви, ...

СДСМ: Само ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција

МКД - 15.06.2019

Само ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција и затоа шири лажни информации. Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество и тоа им е јасно на сите ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести за пописот

+инфо - 15.06.2019

„Пописот беше најавен уште минатата година, а 2020 година е годината кога би требало да се реализира согласно меѓународните препораки“, се појаснува во реакцијата. Само ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се препукуваат за пописот

Р.С.Европа - 15.06.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска реагира дека власта, без консултации со опозицијата, насилно турка попис на матични броеви, спротивно на препораките на Еуростат, кој, според нив, нема да ја прикаже реалната бројка на население кое живее во нашата ...

АВАЗ ќе поднесе амандмани за предлог-законот за одржување на попис

Макфакс - 15.06.2019

Движењето АВАЗ ќе поднесе два амандмани за предлог-законот за одржување на попис на населението во 2020 година. „Сакаме да ја информираме јавноста, пред сè Бошњаците, дека во предлог-законот стои погрешна номинација на босанскиот јазик, како ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не може да се направи попис кој што е резултат на политички пазар

МКД - 15.06.2019

Директорот на заводот за статистика дава политички изјави и има политички ставови во своите настапи, наместо статистички, реални и државни нели, изјави денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, одговарајќи на новинарско прашање што е ...

(ВИДЕО) Тасевска: Пописот е чисто статистичка операција, обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ не се вистинити

А1 On - 15.06.2019

„Нашата земја како претендент и како идна членка на ЕУ, мора да ги задоволи сите потребни стандарди меѓународни коишто меѓудругото предвидуваат нели и попис на населението. Опозициската партија, ВМРО ДПМНЕ навремено беше вклучена во сите потребни ...

Движењето АВАЗ ќе поднесе амандмани на предлог-законот за попис за босанскиот јазик

МКД - 15.06.2019

Движењето АВАЗ најави дека ќе поднесе два амандмани на предлог-законот за попис кога истиот ќе дојде на второ читање во Собранието. „Во предлог законот стои погрешна номинација на босанскиот јазик, како единствен стандардизиран јазик на Бошњаците.

ВМРО ДПМНЕ: Заев без консултации со опозицијата насилно турка попис на матични броеви

Алфа - 15.06.2019

Дали пописот ќе претставува исплаќање на долговите кои СДСМ ги има кон своите коалициски партнери ДУИ, за победата на претседателот Стево Пендаровски на последните претседателски избори? За вакво нешто обвинуваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција

Макфакс - 15.06.2019

Само ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција и затоа шири лажни, велат од СДСМ. „Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество и тоа им е јасно на ...

СДСМ: Единствено ВМРО-ДПМНЕ не може да разере дека пописот е статистичка, а не полиитчка операција

А1 On - 15.06.2019

„Само ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција и затоа шири лажни. Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество и тоа им е јасно на сите освен на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Аболицираниот Заев и неговата криминална банда мора да разберат дека пописот е статистичка, а не политичка ...

Алфа - 15.06.2019

Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Република Македонија е се помалку препознатлива за граѓаните кои целиот живот го поминале во неа. Откако ја избриша македонската историја, се откажа од македонското име и јазик, сега ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев насилно турка попис на матични броеви, спротивно на препораките на Еуростат

А1 On - 15.06.2019

„Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Република Македонија е се помалку препознатлива за граѓаните кои целиот живот го поминале во неа. Откако ја избриша македонската историја, се откажа од македонското име и јазик, сега ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев насилно турка попис на матични броеви

Макфакс - 15.06.2019

Во текот на вчерашниот ден започна таканаречениот пробен попис, попис на матични броеви, попис каков што нема никаде во демократска Европа. Заев без консултации со опозицијата насилно турка попис на матични броеви, спротивно на препораките на ...

Движење АВАЗ: Ја поздравуваме одлуката на власта да се спроведе попис

Сител - 15.06.2019

До Собранието на РС Македонија доставен е Предлог закон за одржувањето на Попис на населението идната година. Најпрвин сакаме да ја поздравиле оваа одлука на институциите и власта конечно да се спроведе попис со кој ќе добиеме значајни показатели за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев без консултации со опозицијата турка попис

MTM - 15.06.2019

Во текот на вчерашниот ден започна таканаречениот пробен попис, попис на матични броеви, попис каков што нема никаде во демократска Европа. Заев без консултации со опозицијата насилно турка попис на матични броеви, спротивно на препораките на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не полиитчка операција

Либертас - 15.06.2019

Скопје, 15 јуни 2019 Само ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција и затоа шири лажни. Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество и тоа им е јасно ...

СДСМ: Единствено ВМРО-ДПМНЕ не може да разере дека пописот е статистичка, а не полиитчка операција

Бриф - 15.06.2019

Само ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција и затоа шири лажни. Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество и тоа им е јасно на сите освен на ...

СДСМ: Единствено ВМРО-ДПМНЕ не може да разере дека пописот е статистичка, а не политичка операција

iPortal - 15.06.2019

Само ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција и затоа шири лажни. – реагираат од СДСМ. Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество и тоа им е јасно ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција

Centar - 15.06.2019

Само ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција и затоа шири лажни, велат од СДСМ. „Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество и тоа им е јасно на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев насилно турка попис на матични броеви

Centar - 15.06.2019

Во текот на вчерашниот ден започна таканаречениот пробен попис, попис на матични броеви, попис каков што нема никаде во демократска Европа. Заев без консултации со опозицијата насилно турка попис на матични броеви, спротивно на препораките на ...

АВАЗ ќе поднесе амандмани за предлог-законот за одржување на попис

Точка - 15.06.2019

Движењето АВАЗ ќе поднесе два амандмани за предлог-законот за одржување на попис на населението во 2020 година. „Сакаме да ја информираме јавноста, пред сè Бошњаците, дека во предлог-законот стои погрешна номинација на босанскиот јазик, како ...

Можно ли е повторно одложување на пописот: Што пишува во законот кој „дреме“ во Собранието?

еМагазин - 15.06.2019

Во 13 општини низ нашата држава почна пробното попишување иако власта и опозицијата се уште ги усогласуваат ставовите околу законот за попис кој веќе влезе во собраниска процедура. Последниот Попис на населението, домаќинствата и становите беше ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија, без консултации со опозицијата турка попис

Денешен - 15.06.2019

Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Република Македонија е се помалку препознатлива за граѓаните кои целиот живот го поминале во неа. Откако ја избриша македонската историја, се откажа од македонското име и јазик, сега ...

ВМРО-ДПМНЕ бара да запире пробниот попис

Либертас - 15.06.2019

Заев без консултации со опозицијата насилно турка попис на матични броеви, спротивно на препораките на Еуростат, попис кој нема да ја прикаже реалната бројка на население кое живее во нашата држава, реагира ВМРО-ДПМНЕ откако вчера почна пробниот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Кога ќе се вратиме на власт, ќе го вратиме рамниот данок и ќе се намали акцизата на горивата

Либертас - 15.06.2019

Скопје, 15 јуни 2019 Почитувани, Македонската економија пропаѓа, потфрла планираното полнење на буџетот со даноци, за пет месеци годинава недостасуваат, односно има буџетска дупка од 3 милијарди денари.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува за попис

Фактор - 15.06.2019

Oд СДСМ реагираат дека ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција и затоа шири лажни информации. Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество и тоа им ...

Движење АВАЗ: Ја поздравуваме одлуката на власта да се спроведе попис

Вечер Прес - 15.06.2019

До Собранието на РС Македонија доставен е Предлог закон за одржувањето на Попис на населението идната година. Најпрвин сакаме да ја поздравиле оваа одлука на институциите и власта конечно да се спроведе попис со кој ќе добиеме значајни показатели за ...

Аваз со поддршка за пописот

24Инфо - 15.06.2019

До Собранието на РС Македонија доставен е Предлог закон за одржувањето на Попис на населението идната година. Најпрвин сакаме да ја поздравиле оваа одлука на институциите и власта конечно да се спроведе попис со кој ќе добиеме значајни показатели за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пописот мора да запре

CivilMedia - 15.06.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска реагира дека власта, без консултации со опозицијата, насилно турка попис на матични броеви, спротивно на препораките на Еуростат, кој, според нив, нема да ја прикаже реалната бројка на население кое живее во нашата ...

СДСМ: Само ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција

CivilMedia - 15.06.2019

Од СДСМ потенцираат дека само ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција и затоа шири лаги. „Само ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција и затоа шири лажни.

АВАЗ ќе поднесе амандмани за предлог-законот за одржување на попис

Centar - 15.06.2019

Движењето АВАЗ ќе поднесе два амандмани за предлог-законот за одржување на попис на населението во 2020 година. „Сакаме да ја информираме јавноста, пред сè Бошњаците, дека во предлог-законот стои погрешна номинација на босанскиот јазик, како ...

АВАЗ ќе поднесе амандмани за предлог-законот за одржување на попис

Локално - 15.06.2019

Движењето АВАЗ ќе поднесе два амандмани за предлог-законот за одржување на попис на населението во 2020 година. „Сакаме да ја информираме јавноста, пред сè Бошњаците, дека во предлог-законот стои погрешна номинација на босанскиот јазик, како ...

Движење АВАЗ: Ја поздравуваме одлуката на власта да се спроведе попис

Либертас - 15.06.2019

Скопје, 15 јуни 2019 До Собранието на РС Македонија доставен е Предлог закон за одржувањето на Попис на населението идната година. Најпрвин сакаме да ја поздравиле оваа одлука на институциите и власта конечно да се спроведе попис со кој ќе добиеме ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев насилно турка попис на матични броеви

24Инфо - 15.06.2019

Во текот на вчерашниот ден започна таканаречениот пробен попис, попис на матични броеви, попис каков што нема никаде во демократска Европа. Заев без консултации со опозицијата насилно турка попис на матични броеви, спротивно на препораките на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција

24Инфо - 15.06.2019

Само ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција и затоа шири лажни, велат од СДСМ. „Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество и тоа им е јасно на ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Пописот ги скара партиите, странски медиуми навестуваат кога Македонија ќе добие датум

Фактор - 15.06.2019

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Велат дека откако ја избришал македонската историја, се откажа од македонското име и јазик, сега исплаќа нови концесии кон своите доверители.

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија

Опсервер - 15.06.2019

Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Република Македонија е се помалку препознатлива за граѓаните кои целиот живот го поминале во неа. Откако ја избриша македонската историја, се откажа од македонското име и јазик, сега ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев без консултации со опозицијата насилно турка попис на матични броеви

PressingTV - 15.06.2019

Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Република Македонија е се помалку препознатлива за граѓаните кои целиот живот го поминале во неа. Откако ја избриша македонската историја, се откажа од македонското име и јазик, сега ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не полиитчка операција

MTM - 15.06.2019

Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество и тоа им е јасно на сите освен на ВМРО-ДПМНЕ, која нема никаков кредибилитет да зборува за попис.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев треба да разбере дека пописот не треба да го користи за политички цели

MakPress - 15.06.2019

Аболицираниот Заев треба да разбере дека пописот не треба да го користи за политички цели. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда треба да разберат дека пописот е статистичка операција, со пописот не треба да се манипулира со бројката на ...

СДСМ: Единствено ВМРО-ДПМНЕ не може да разере дека пописот е статистичка, а не полиитчка операција

MakPress - 15.06.2019

Само ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција и затоа шири лажни. Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество и тоа им е јасно на сите освен на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција

1tv - 15.06.2019

– Само ВМРО-ДПМНЕ не може да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција и затоа шири лажни. Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество и тоа им е јасно на сите освен на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија

MakPress - 15.06.2019

Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Република Македонија е се помалку препознатлива за граѓаните кои целиот живот го поминале во неа. Откако ја избриша македонската историја, се откажа од македонското име и јазик, сега ...

“Заев треба да разбере дека пописот не треба да го користи за политички цели”

Магазин - 15.06.2019

Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Република Македонија е се помалку препознатлива за граѓаните кои целиот живот го поминале во неа. Откако ја избриша македонската историја, се откажа од македонското име и јазик, сега ...

Движење АВАЗ: Ја поздравуваме одлуката на власта да се спроведе попис

MakPress - 15.06.2019

До Собранието на РС Македонија доставен е Предлог закон за одржувањето на Попис на населението идната година. Најпрвин сакаме да ја поздравиле оваа одлука на институциите и власта конечно да се спроведе попис со кој ќе добиеме значајни показатели за ...

Стоилковски одговараијќи на новинарско прашање објаснува што за нив е спорно во престојниот попис

Скопје1 - 15.06.2019

Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, оговараше на новинарски прашања. Во продолжение прашањата и одговорите: Прашање: Во врска со пописот, заводот за статистика тврди дека е се во согласност препораките на Еуростат и ОН ќе се попишува ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев без консултации со опозицијата турка попис

1tv - 15.06.2019

Зоран Заев продолжува со целосно редефинирање на Македонија. Република Македонија е се помалку препознатлива за граѓаните кои целиот живот го поминале во неа. Откако ја избриша македонската историја, се откажа од македонското име и јазик, сега ...

Пробното попишување започна, иако за пописот нема договор помеѓу власта и опозицијата

PressingTV - 14.06.2019

Од вчера во неколку општини започна пробното попишување за пописот кој треба да се спроведе во април следната година. Иако договор помеѓу власта и опозцијата нема, подготовките за негово спроведување наголемо течат.

Сега е жешко, нема во ЕУ

PressingTV - 14.06.2019

Високи и пеколни температури. Македонија влегува во жолта фаза. Таква е состојбата на времето во државава. Но, исто така и на домашната политичка сцена. Треба да се внимава. Ем од жешкото време, ем од изјавите на премиерот.

Аргументите на Мицкоски за „погрешниот“ попис се спин

Окно - 13.06.2019

Пописот во земјата е повторно тема на политички престрелки, при што опозицијата користи два главни спинувани аргументи – првиот е дека не било според европските директиви да се попишуваат лица отсутни од земјава подолго од 12 месеци и втората е дека ...

Аргументите на Мицкоски за „погрешниот“ попис се спин

Либертас - 13.06.2019

Пописот во земјата е повторно тема на политички престрелки, при што опозицијата користи два главни спинувани аргументи – првиот е дека не било според европските директиви да се попишуваат лица отсутни од земјава подолго од 12 месеци и втората е дека ...

Пописот – вовед во нова епизода на меѓупартиски преговори

24 Вести - 12.06.2019

По најавата за бојкот-власта почна да размислува за лидерска средба. Откако опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави бојкот на попис - СДСМ не ја исклучува можноста за нова лидерска средба. Социјалдемократите повторно уверуваат пописот ќе биде по европски ...

ВМРО-ДПМНЕ: Мора да биде спроведен европски попис, а не попис договорен на тркалезна маса

ТВ21 - 12.06.2019

„Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пописот е статистичка, а не политичка операција

Канал5 - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

ВМРО-ДПМНЕ: Што договориле Заев и Ахмети на тајната средба, дали Македонија ќе се редефинира?

Фокус - 12.06.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев се пазарел со отстапки со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на тајна средба за време пред вториот круг од претседателските избори, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Дали Република Македонија и натаму ќе се редефинира, дали ќе се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев мора да запре со политиката на пазарење на сметка на државните и националните интереси

А1 On - 12.06.2019

„Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пописот е статистичка, а не политичка операција

Сител - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да одговори што му ветил на Ахмети

МКД - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

ВМРО-ДПМНЕ: Да се спроведе Европски попис, а не попис каков што Заев договорил на тркалезна маса

Макфакс - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

„Функциите се минливи, а Македонија е се што имаме, Заев мора да го разбере ова- фотелјата не е поважна од интересите ...

Курир - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

Функциите се минливи, а Македонија е се што имаме, Заев мора да го разбере ова- фотелјата не е поважна од интересите на ...

Нетпрес - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

ВМРО-ДПМНЕ бара Заев да одговори за што се разговарало на тајната средба со Ахмети: Дали ќе се исцртуваат нови граници?

PressingTV - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

ВМРО-ДПМНЕ: Што разговараа Зоран Заев и Али Ахмети на тајната средба?

Денешен - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

ВМРО-ДПМНЕ: Да се спроведе Европски попис, а не попис каков што Заев договорил на тркалезна маса

24Инфо - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

ВМРО-ДПМНЕ: Што му отстапи Заев на Ахмети на тајна средба?

Фактор - 12.06.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев се пазарел со отстапки со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на тајна средба за време пред вториот круг од претседателските избори, вели ВМРО-ДПМНЕ во своето последно соопштение за јавност.

ВМРО-ДПМНЕ: За аболицираниот Заев важни се само партиските, не и државните интереси

MakPress - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев пописот го разбира како алатка која му служи за исплата на политичките концесии

MakPress - 12.06.2019

Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б. Пописот е статистичка операција од големо значење за државата, операција која во една нормална држава ја ...

Груевски мудрува за пописот: Видовте пред 7.5 години како не треба

365 - 12.06.2019

Само ставање на државните пред партиските и личните интереси, само чесен приод и чесни намери на сите учесници во пописот, но и само силен надзор и контрола, можат да резултираат со успешно статистичко пребројување при претстојниот попис во ...

„Функциите се минливи, Македонија е се што имаме -Заев мора да разбере дека фотелјатa не е поважна од граѓаните”

Магазин - 12.06.2019

Опозициската партија ВМРО, обвинува дека премиерот Зоран Заев и натаму продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ.

Три работи кои треба да ги знаете за пописот

IRL - 11.06.2019

Пописот на население е исклучително важна статистичка операција, без која не може да се кројат успешни политики во областа на економијата, здравството, образованието, инфраструктурата, енергетиката, социјалата, руралниот и регионалниот развој, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пописот во нормална држава ја одредува насоката во која се движат државните политики

Канал5 - 11.06.2019

Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б. Пописот е статистичка операција од големо значење за државата, операција која во една нормална држава ја ...

Попис низ политичка призма

Телма - 11.06.2019

Уште една лажна вест од високото раководство на ВМРО ДПМНЕ. Вака СДСМ ги оцени наводите на опозициската партија дека владеачките партии прават политички договор околу пописот. Во СДСМ се подготвени за усогласување на законските решенија но ...

Партиите ќе се договараат за пописот

Сител - 11.06.2019

Партиите треба да разговараат за пописот, затоа што тој мора да се спроведе. Од владејачката партија велат дека лидерите на сите партии треба да најдат решение за статистичката операција. Дека пописот е од големо значење за државата потвруваат и од ...

Груевски за пописот: „Три пати мери еднаш сечи"

Press24 - 11.06.2019

Поранешниот премиер Никола Груевски чија оставка денеска без голема дебата беше констатирана во Собранието, се огласи ја Фејсбук околу пописот. - Принципот на ,,четири очи,, ,највисока досега транспаретност, инклузивност и технологија, стандардите ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во ниту една европска држава не се попишуваат матични броеви туку домаќинства и граѓани

Макфакс - 11.06.2019

Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б., обвини ВМРО-ДПМНЕ. Според опозициската партија, пописот е статистичка операција од големо значење за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Само кога Заев ќе замине од политичката сцена, Македонија ќе има шанса да се врати на вистинскиот пат на ...

Курир - 11.06.2019

Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Што и да направи Заев, тоа нема да го пролонгира крајот на неговата политичка кариера

А1 On - 11.06.2019

„Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б. Пописот е статистичка операција од големо значење за државата, операција која во една нормална држава ја ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во ниту една европска држава не се попишуваат матични броеви туку домаќинства и граѓани

МКД - 11.06.2019

„Пописот е статистичка операција од големо значење за државата, операција која во една нормална држава ја одредува насоката во која ќе се движат државните политики. Во Република Македонија, Зоран Заев пописот го разбира како политичка алатка која му ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев продолжува со злоупотребата на државните и националните интереси

Сител - 11.06.2019

Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б. Пописот е статистичка операција од големо значење за државата, операција која во една нормална држава ја ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пописот во нормална држава ја определува насоката во која се движат државните политики

ММС - 11.06.2019

Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б. Пописот е статистичка операција од големо значење за државата, операција која во една нормална држава ја ...

Време е да се преброиме

Независен - 11.06.2019

Тоа што вчерашната седница на Комисијата за европски прашања беше одложена, наводно поради тоа што не бил обезбеден претставник од мисијата на Европската Унија, е веројатно дел од политичките игри меѓу партиите.

Груевски се огласи за пописот: Трипати мери еднаш сечи

+инфо - 11.06.2019

Поранешниот премиер и пратеник Никола Груевски преку Фејсбук се огласи за претстојниот попис. – Принципот на „четири очи“, највисока досега транспаретност, инклузивност и технологија, стандардите на Еуростад и изреката „трипати мери еднаш сечи“ се ...

ВМРО-ДПМНЕ за пописот: Во ниту една европска држава не се попишуваат матични броеви туку домаќинства и граѓани

PressingTV - 11.06.2019

Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б.Пописот е статистичка операција од големо значење за државата, операција која во една нормална држава ја ...

ВМРО-ДПМНЕ: Аболицираниот Заев планира криминален попис и уште една распродажба на државните интереси на Република ...

Денешен - 11.06.2019

Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска бб, реагира ВМРО-ДПМНЕ за пописот каков што го планира власта.

ВМРО-ДПМНЕ откри зошто се противи: Во ниту една европска земја не се попишуваат матични броеви

Фактор - 11.06.2019

ВМРО-ДПМНЕ побара да нема попишување на матични броеви на пописот во 2020 откако најави можно бојкотирање на статистичката операција доколку предлог-законот кој од Владата влезе во Собранието биде донесен по скратена постапка.

ВМРО-ДПМНЕ: Во ниту една европска држава не се попишуваат матични броеви туку домаќинства и граѓани

Centar - 11.06.2019

Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б., обвини ВМРО-ДПМНЕ. Според опозициската партија, пописот е статистичка операција од големо значење за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во ниту една европска држава не се попишуваат матични броеви туку домаќинства и граѓани

24Инфо - 11.06.2019

Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б. Пописот е статистичка операција од големо значење за државата, операција која во една нормална држава ја ...

ГРУЕВСКИ ЗА ПОПИСОТ: Стандардите на Еуростат и изреката ,,трипати мери еднаш сечи“ се најважните работи

Фактор - 11.06.2019

Eкс премиерот Никола Груевски кој е во Унгарија каде доби политички азил, се огласи на Фејсбук за пописот. „Принципот на ,,четири очи“, највисока досега транспаретност, инклузивност и технологија, стандардите на Еуростат и изреката ,,трипати мери ...

Груевски за пописот: Три пати мери еднаш сечи

24Инфо - 11.06.2019

Поранешниот премиер, сега азилант во Унгарија, Никола Груевски се огласи на Фејсбук за пописот, кој според него, освен статистича важност има и политичка важност. „Принципот на ,,четири очи,, ,највисока досега транспаретност, инклузивност и ...

ГРУЕВСКИ: Само кристално ,,чист“ попис може да е успешен и признаен од сите

Денешен - 11.06.2019

Принципот на ,,четири очи“ ,највисока досега транспаретност, инклузивност и технологија, стандардите на Еуростад и изреката ,,трипати мери еднаш сечи“, се најважните работи кои треба да се имаат на ум кога станува збор за спроведување на следниот ...

Груевски за пописот: Трипати мери, еднаш сечи

Либертас - 11.06.2019

Бегалецот Никола Груевски кој од денеска веќе не е пратеник, на Фејсбук се огласи за пописот: „Принципот на ,,четири очи,, ,највисока досега транспаретност, инклузивност и технологија, стандардите на Еуростад и изреката ,,трипати мери еднаш сечи,, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во ниту една европска држава не се попишуваат матични броеви туку домаќинства и граѓани

Точка - 11.06.2019

Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б., обвини ВМРО-ДПМНЕ. Според опозициската партија, пописот е статистичка операција од големо значење за ...

Името на пописот: Тргни, застани!

Локално - 11.06.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини за шверцерско носење на законот за попис, а од СДСМ одговараат дека се е според стандардите на Евростат. Сепак, комисиската расправа за предлог- законот е одложена, пишува DW.

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев пописот го разбира како политичка алатка која му служи за исплата на политичките концесии кои го ...

Опсервер - 11.06.2019

Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б. Пописот е статистичка операција од големо значење за државата, операција која во една нормална држава ја ...

Нова тура партиски прозивки околу пописот

Н.Македонија - 11.06.2019

Иако веќе не постои политичко тело за спроведување на попис на населението, домаќинствата и становите како Државната пописна комисија, секое отворање на темата за оваа (во основа) статистичка операција во македонското општество поттикнува политички ...

Македонци може да се бројат како странци, и обратно

Н.Македонија - 11.06.2019

Новините во спроведувањето на пописот, што ги најави и директорот на ДЗС, Симовски, односно користењето на комбиниран метод од апликација со податоци од регистрите од повеќе институции и интервју лице в лице на терен, како и можноста за ...

Не се попишуваат матични броеви туку граѓани !

Магазин - 11.06.2019

Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б., обвини ВМРО-ДПМНЕ. Според опозициската партија, пописот е статистичка операција од големо значење за ...

ВМРО ДПМНЕ: Заев пописот го разбира како политичка алатка која му служи за исплата на политичките концесии кои го ...

Скопје1 - 11.06.2019

Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б. Пописот е статистичка операција од големо значење за државата, операција која во една нормална држава ја ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пописот во нормална држава ја одредува насоката во која се движат државните политики

1tv - 11.06.2019

„Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б. Пописот е статистичка операција од големо значење за државата, операција која во една нормална држава ја ...

ВМРО ДПМНЕ бара учество во пописот

Телма - 10.06.2019

Не се одржа Комисијата за европски прашања. Нејзиниот претседател Артан Груби вели дека откажувањето на седницата нема врска со законот за попис. Но ВМРО ДПМНЕ се заканува со бојкот на пописот доколку не биде вклучена во изработката на законот.

Одложена расправата за пописот, Симевски тврди нема ништо спорно во законот

24 Вести - 10.06.2019

Пописот не стигна до пратениците – комисијата преку ноќ се одложи , откако опозицијата се закани со бојкот. Претседателот Артан Груби се правда – вели дека одложувањето нема врска со пописот, туку со извештајот на ЕК.

Партиски препукувања за пописот – „Нема простор за злоупотреби“, велат од ДЗС

ТВ21 - 10.06.2019

Продолжуваат партиските препукувања за предлог-законот за пописот на населението. Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби ја одложи денешната седница. Тој вели дека немале можност да обезбедат претставник на ЕУ, со оглед на тоа ...

Откажана собраниската расправа за Предлог-законот за попис

Телма - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Откажана собраниската расправа за Предлог-законот за попис

Канал5 - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Откажана собраниската расправа за Предлог-законот за попис

24 Вести - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Одложена собраниската расправа за Предлог-законот за попис

ТВ21 - 10.06.2019

Откажана е денешната расправа на собраниската комисија за европски прашања, на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис кој е планирано да биде реализиран во 2020 година.

Името на пописот: Тргни, застани!

Deutsche Welle - 10.06.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини за шверцерско носење на законот за попис, а од СДСМ одговараат дека се е според стандардите на Евростат. Сепак, комисиската расправа за предлог- законот е одложена.

Откажана собраниската комисија за пописот

Алсат-М - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања, закажана за денеска, а на која требаше да се разгледа предлог-законот за попис на населението е откажана. Како што соопшти првиот човек на Комисијата, Артан Груби, одложувањето следувало бидејќи не бил ...

Одложена расправата за пописот

Канал5 - 10.06.2019

Законот за попис стигна во Собрание, но денешната расправа за него е откажана. Иако претседателот на комисијата за европски прашања Артан Груби вели дека причините не се поради меѓупартиски несогласувања, од ВМРО ДПМНЕ бараат дополнително време за ...

Собраниската расправа за Предлог-законот за попис тргната од дневен ред

Нова ТВ - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Груби за седницата за пописот: Не обезбедивме претставник од ЕУ за Извештајот на ЕК

Press24 - 10.06.2019

Причина за одложувањето на денешната седница на Комисијата за европски прашања е тоа што Комисијата не успеала да обезбеди претставник од Мисијата на ЕУ, ниту пак да поканат претставници на дипломатскиот кор и други гости, имајќи предвид дека покрај ...

Откажана собраниската расправа за Предлог-законот за попис

Press24 - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Расправата за пописот е откажана

+инфо - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Одложена расправата за пописот, Груби ја откри причината

Слободен Печат - 10.06.2019

Денеска на собраниската Комисија за европски прашања требаше да се разгледува предлог-законот за попис, но претседателот на комисијата Артан Груби за одложи седницата. Денеска на собраниската Комисија за европски прашања требаше да се разгледува ...

Груби за одложувањето на дебатата за пописот: Не обезбедивме претставник од ЕУ за Извештајот на ЕК

ММС - 10.06.2019

Причина за одложувањето на денешната седница на Комисијата за европски прашања е тоа што Комисијата не успеала да обезбеди претставник од Мисијата на ЕУ, ниту пак да поканат претставници на дипломатскиот кор и други гости, имајќи предвид дека покрај ...

Откажана расправата за Предлог-законот за попис пред Комисијата за европски прашања

Академик - 10.06.2019

Откажана е денешната расправа на собраниската Комисија за европски прашања, на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис кој е планирано да биде реализиран во 2020 година.

Откажана собраниската комисијата на која требаше да се разгледува пописот

Макфакс - 10.06.2019

Откажана е собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година. Комисијата утрово е тргната од дневните активности на веб страницата на ...

Груби ја одложи расправата за пописот и за Извешајот на ЕК оти немало време да поканат дипломати

+инфо - 10.06.2019

Причина за одложувањето на денешната седница на Комисијата за европски прашања е тоа што Комисијата не успеала да обезбеди претставник од Мисијата на ЕУ, ниту пак да поканат претставници на дипломатскиот кор и други гости, имајќи предвид дека покрај ...

Гаранција за правата како гаранција за успешен попис

Р.С.Европа - 10.06.2019

Последниот попис се спроведе пред 17 години, а неуспешен обид имаше пред осум години. Сега, веднаш по влегувањето на предлог законот за попис во собраниска процедура со забелешки се јавија од ВМРО-ДПМНЕ.

(Видео) Костадинов: Попис немаше со години поради политичките калкулации на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 10.06.2019

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов изјави дека знаат колку е важно да се спроведе пописот во државата, кој, како што рече, со години не се спроведувал поради политички калкулации од страна на тогаш владејачката ВМРО-ДПМНЕ, а сега опозициска ...

(ВИДЕО) Костадинов: Заради калкулации ВМРО-ДПМНЕ не спроведе попис

А1 On - 10.06.2019

„Да не беше жално, ќе беше смешно, но ништо не нė изненадува од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Практично кога секогаш треба да се донесат крупни одлуки, одлуки коишто се во интерес на државата, ние знаеме самиот попис колку е важен да се ...

Единствена Македонија: Заев и Ахмети подготвуваат фалсификување на пописот

А1 On - 10.06.2019

„Ја информираме јавноста дека Зоран Заев и Али Ахмети спремаат фалсификување на пописот во 2020 година, како и пописот во 2002 со кој Албанците беа лажно прикажани дека се 25 отсто, со цел, да се задоволи потребата на рамковниот договор, кој ...

ВМРО-ДПМНЕ не сака да учествува во „шверцуван“ попис

+инфо - 10.06.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека е можно да не учествува во пописот, ако власта не се откаже од намерата, како што велат, да го прошверцува со европско знаменце предложениот закон за попис, без здрава дебата за сите отворени и спорни ...

Иселените ќе се попишуваат, ЕВЕ КАКО

Слободен Печат - 10.06.2019

Од Заводот за статистика ги демантираат тврдењата дека со законот за попис ќе се создадат услови за „билдање“ на бројките на одредена етничка група. Отселените државјани на нашата земја мора да бидат опфатени со пописот, а во која категорија ќе ...

(Видео) Симовски: За пописот се шират лажни вести, бојкот би бил катастрофа за државата

Макфакс - 10.06.2019

За пописот се шират лажни вести што нанесуваат штета на процесот и не смее да се дозволи бојкот, смета Апостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика. Тој објасни дека причина за повлекувањето на предлог-законот за попис од собраниската ...

Oдложeна расправата за пописот и за Извешајот на ЕК – немало време да се поканат дипломати

Нетпрес - 10.06.2019

Причина за одложувањето на денешната седница на Комисијата за европски прашања е тоа што Комисијата не успеала да обезбеди претставник од Мисијата на ЕУ, ниту пак да поканат претставници на дипломатскиот кор и други гости, имајќи предвид дека покрај ...

Откажана собраниската комисијата на која требаше да се разгледува пописот

Курир - 10.06.2019

Откажана е денешната расправа на собраниската Комисија за европски прашања, на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис кој е планирано да биде реализиран во 2020-та година.

Одложена комисиската расправа за пописот

Сител - 10.06.2019

Столчињата во собраниската сала “Борис Трајковски” останаа празни. Наместо дебата за Законот за попис, седницата на Собраниската комисија за европски прашања беше одложена. Официјално, расправата не се спровела бидејќи за разгледувањето на ...

Пописот заглави во Собрание, ВМРО ДПМНЕ инсистира на подобар предлог

Нетпрес - 10.06.2019

Законот за спроведување на пописот „заглави“ при првата собраниска процедура од неговото донесување. Иако за денеска беше закажана комисиска расправа по предлог законот, истата е откажана.

Груби за одложувањето на дебатата за пописот: Не обезбедивме претставник од ЕУ за Извештајот на ЕК

Независен - 10.06.2019

Причина за одложувањето на денешната седница на Комисијата за европски прашања е тоа што Комисијата не успеала да обезбеди претставник од Мисијата на ЕУ, ниту пак да поканат претставници на дипломатскиот кор и други гости, имајќи предвид дека покрај ...

Законот за попис стигна во Собранието, но пратениците не расправаа – седницата одложена

ММС - 10.06.2019

Законот за попис денеска стигна во Собрание, но пратениците не расправаа за него. Седницата на Комисијата за европски прашања на која требаше да се „кршат копјата“ за новото законско решение за попис беше одложена.

Откажана комисиската дебата за Законот за попис – опозицијата бара исцрпна расправа

Алфа - 10.06.2019

Експресно закажана па без посебно објаснување одложена седницата за европски прашања на која требаше да започне дебатата за нацрт законот за попис. Претседателот на собраниската комисија Артан Груби штуро се правда -законот за попис не е причината ...

Пописот е непријател на мирот во Македонија

Слободен Печат - 10.06.2019

Мирот во Македонија е проектиран на 20 проценти и така мора да биде, сè додека и последниот граѓанин не биде попишан во Германија, Швајцарија, Австралија или Канада. Од пред некое време попишуваат и во Сомалија.

Мицкоски: Недозволиво е само со матични броеви еден член на семејството да ги попишува сите други

Курир - 10.06.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во Топ Тема на телевизија Телма ја коментираше актуелната тема околу спроведувањето на пописот во 2020 година. Тој во повеќе наврати истакна дека е целосно недопустливо граѓаните да ...

(ВИДЕО) Симовски: Бојкот на пописот би бил катастрофа за државата

А1 On - 10.06.2019

За пописот се шират лажни вести што нанесуваат штета на процесот и не смее да се дозволи бојкот, смета Атанас Сомовски, директор на Државниот завод за статистика. Тој објасни дека причина за повлекувањето на предлог-законот за попис од собраниската ...

Стоилковски: ВМРО-ДПМНЕ е за попис, но спроведен на транспарентен начин, а не со шверцерско протнување

Курир - 10.06.2019

ВМРО-ДПМНЕ е за попис, но сакаме попис на транспарентен начин, според стандарди кои се меѓународни, да има дебата во која ќе бидат вклучени за да на крај процесот биде кредибилен, рече Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ кој беше дел од дебата ...

Откажана собраниската расправа за Предлог-законот за попис

Независен - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Предлог-законот за попис пред собраниската Комисија за европски прашања

Press24 - 10.06.2019

Собраниската Комисија за европски прашања денеска ќе расправа по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2020 година, во прво читање.

Предлог-законот за попис пред собраниската Комисија за европски прашања

А1 On - 10.06.2019

Собраниската Комисија за европски прашања денеска ќе расправа по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2020 година, во прво читање.

Откажана комисиската расправа за пописот, ВМРО-ДПМНЕ бара консултации или ќе повика на бојкот

МКД - 10.06.2019

Собраниската Комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб-страницата ...

Откажана собраниската расправа за Предлог-законот за попис

ММС - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Предлог-законот за попис пред собраниската Комисија за европски прашања

Опсервер - 10.06.2019

Собраниската Комисија за европски прашања денеска ќе расправа по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2020 година, во прво читање.

Откажана собраниската расправа за Предлог-законот за попис

Либертас - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не е против пописот

Фактор - 10.06.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во вечерашното гостување во емисијата Топ тема на Телма изјави дека ВМРО-ДПМНЕ не е против пописот и ВМРО-ДПМНЕ не е против вистинска реална статистичка операција која практично ќе ја детерминира како ...

Груби за одложувањето на дебатата за пописот: Не обезбедивме претставник од ЕУ за Извештајот на ЕК

Вечер Прес - 10.06.2019

Причина за одложувањето на денешната седница на Комисијата за европски прашања е тоа што Комисијата не успеала да обезбеди претставник од Мисијата на ЕУ, ниту пак да поканат претставници на дипломатскиот кор и други гости, имајќи предвид дека покрај ...

Откажана собраниската комисија на која требаше да се разгледува пописот

Точка - 10.06.2019

Откажана е собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите 2020 година. Комисијата утрово е тргната од дневните активности на веб-страницата на ...

Груби: Не обезбедивме претставник од ЕУ за Извештајот на ЕК, па ја одложивме расправат за пописот

PressingTV - 10.06.2019

Причина за одложувањето на денешната седница на Комисијата за европски прашања е тоа што Комисијата не успеала да обезбеди претставник од Мисијата на ЕУ, ниту пак да поканат претставници на дипломатскиот кор и други гости, имајќи предвид дека покрај ...

Откажана собраниската расправа за Предлог-законот за попис

Бриф - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Предлог-законот за попис пред собраниската Комисија за европски прашања

Вечер Прес - 10.06.2019

Собраниската Комисија за европски прашања денеска ќе расправа по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2020 година, во прво читање.

За дијаспората посебен список, а етничката припадност „незадолжително поле“

Република - 10.06.2019

Пописот на населението кој ќе се спроведе во април следната година ќе биде со два различни списоци. Еден список ќе биде за оние жители кои во моментот на попишување се наоѓаат во државата, а друг за лицата кои живеат во странство, пишува Пресинг ТВ.

Државниот завод за статистика демантира лажни вести за Пописот

Либертас - 10.06.2019

„Во врска со пишувањата на медиумите за повлекувањето на предлог-текстот на Законот за Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2020, и причините за повлекувањето, Државниот завод за статистика остро ги ...

(Видео) Костадинов: Попис немаше со години поради политичките калкулации на ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо - 10.06.2019

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов изјави дека знаат колку е важно да се спроведе пописот во државата, кој, како што рече, со години не се спроведувал поради политички калкулации од страна на тогаш владејачката ВМРО-ДПМНЕ, а сега опозициска ...

(ВИДЕО) Костадинов: Попис немаше со години поради политичките калкулации на ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 10.06.2019

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов изјави дека знаат колку е важно да се спроведе пописот во државата, кој, како што рече, со години не се спроведувал поради политички калкулации од страна на тогаш владејачката ВМРО-ДПМНЕ, а сега опозициска ...

Предлог-законот за попис пред собраниската Комисија за европски прашања

Локално - 10.06.2019

Собраниската Комисија за европски прашања денеска ќе расправа по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2020 година, во прво читање.

СОБРАНИЕ: Закажана, па веднаш откажана расправата за пописот со европско знаменце, за што имаше забелешки ВМРО-ДПМНЕ

Денешен - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

(Видео) Костадинов: Попис немаше со години поради политичките калкулации на ВМРО-ДПМНЕ

Centar - 10.06.2019

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, изјави дека знаат колку е важно да се спроведе пописот во државата, кој, како што рече, со години не се спроведувал поради политички калкулации од страна на тогаш владејачката ВМРО-ДПМНЕ, а сега опозициска ...

Седницата за законот за попис се откажа откако ВМРО-ДПМНЕ се закани со можен бојкот

Фактор - 10.06.2019

Предлог законот за попис на населението е тргнато од дневен ред од собраниската комисија за евроипски прашања откако вчера ВМРО-ДПМНЕ предупреди дека е можно да ја бојкотира оваа статистичка операција доколку биде донесен набрзина без исцрпна ...

Откажана комисијата на која требаше да се расправа за пописот

PressingTV - 10.06.2019

Комисијата за европски прашања која требаше да расправа за пописот на населението е откажана. Таа е тргната од дневниот распроред на настаните во Собранието. Ова следува откако вчера ВМРО-ДПМНЕ реагираше на начинот на кој се носи овој закон, ...

СИМОВСКИ: Бојкот на пописот би бил катастрофа за државата!

Вечер Прес - 10.06.2019

За пописот се шират лажни вести што нанесуваат штета на процесот и не смее да се дозволи бојкот. Тоа би било катастрофа не за нашата институција. Не за пописот туку за државата, рече директорот Симовски, смета Атанас Симовски, директор на Државниот ...

Симовски: За пописот се шират лажни вести, бојкот би бил катастрофа за државата

Точка - 10.06.2019

За пописот се шират лажни вести што нанесуваат штета на процесот и не смее да се дозволи бојкот, смета Апостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика. Тој објасни дека причина за повлекувањето на предлог-законот за попис од собраниската ...

СДСМ за пописот

Тера - 10.06.2019

Пописот е неопходна статистичка операција за да може да се реализира плански развој на целото општество. ВМРО ДПМНЕ, освен што шири невистини, нема ама баш никаков кредибилитет да зборува за попис, стои во соопштението на СДСМ.

ВМРО ДПМНЕ за пописот

Тера - 10.06.2019

„Зоран Заев продолжува со практиката на трговија со највисоките национални и државни интереси само за да се задржи што подолго на власт. Овој пат одлучи шверцерски, без консултации да изготви закон за попис на кој што по испробан рецепт му стави ...

Симовски: Бојкот би бил катастрофа за државата

Тера - 10.06.2019

За пописот се шират лажни вести што нанесуваат штета на процесот и не смее да се дозволи бојкот, смета Апостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика. Тој објасни дека причина за повлекувањето на предлог-законот за попис од собраниската ...

Артан Груби ја одложил седницата за пописот

Фактор - 10.06.2019

Артан Груби како претседател на собраниската комисија ја одложил седницата за предлог-законот за попис. Точката изутрина беше тргната од дневен ред, а не се знае кога ќе биде закажана повторно.

ВМРО-ДПМНЕ бара консултации или ќе повика на бојкот на пописот

Република - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Дијаспората ќе се попишува на различен список

PressingTV - 10.06.2019

Пописот на населението кој ќе се спроведе во април следната година ќе биде со два различни списоци. Еден список ќе биде за оние жители кои во моментот на попишување се наоѓаат во државата, а друг за лицата кои живеат во странство.

За Пописот на населението догодина ќе се потрошат најмалку 522.000.000 денари

Опсервер - 10.06.2019

Собраниската Комисија за европски прашања утре треба да расправа по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2020 година, во прво читање.

Пописот ќе биде следен од Евростат, а месецов пробен попис во 13 општини

iPortal - 10.06.2019

Собраниската Комисија за европски прашања денес треба да расправа по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2020 година, во прво читање.

Откажана собраниската расправа за Предлог-законот за попис

Опсервер - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Откажана собраниската расправа за Предлог-законот за попис

Скопје инфо - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Откажана расправата за Предлог-законот за попис

CivilMedia - 10.06.2019

Откажана е денешната расправа на собраниската комисија за европски прашања, на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис кој е планирано да биде реализиран во 2020 година.

Државниот завод за статистика излезе со демант за пописот по повлекувањето од собраниската расправа

Фактор - 10.06.2019

Државниот завод за статистика реагираше со демант откако предлог-законот за попис кој беше симнат од закажаниот дневен ред на собраниската комисија беше осуден од ВМРО-ДПМНЕ дека се носи со брза постапка за да се избегне дебата, по што опозициската ...

Законот за попис пред пратениците

PressingTV - 10.06.2019

Предлог законот за попис влезе во собраниска процедура. Во петокот бил испратен од Министерството за правда до Собранието, а денеска за предлог законското решение ќе расправаат членовите на Комисијата за европски прашања, каде што е поднесен со ...

Откажана собраниската расправа за Предлог-законот за попис

Локално - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Собраниската Комисија за европски прашања: Денеска расправа за пописот в година и за ланскиот извештај од ЕК

Денешен - 10.06.2019

Собраниската Комисија за европски прашања денеска ќе расправа по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија, 2020 година, во прво читање. Како што стои во предложениот текст, согласно Законот за државната ...

Одложена собраниската расправа за законот за попис

24Инфо - 10.06.2019

Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година е тргнато од дневен ред од собраниската комисија за европски прашања откако вчера ВМРО-ДПМНЕ предупреди дека е можно да ја бојкотира оваа статистичка операција доколку ...

Груби за одложувањето на дебатата за пописот: Не обезбедивме претставник од ЕУ за Извештајот на ЕК

Либертас - 10.06.2019

Причина за одложувањето на денешната седница на Комисијата за европски прашања е тоа што Комисијата не успеала да обезбеди претставник од Мисијата на ЕУ, ниту пак да поканат претставници на дипломатскиот кор и други гости, имајќи предвид дека покрај ...

Откажана комисијата на која требаше да се расправа за пописот

Тера - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Груби за одложувањето на дебатата за пописот: Не обезбедивме претставник од ЕУ за Извештајот на ЕК

еМагазин - 10.06.2019

Причина за одложувањето на денешната седница на Комисијата за европски прашања е тоа што Комисијата не успеала да обезбеди претставник од Мисијата на ЕУ, ниту пак да поканат претставници на дипломатскиот кор и други гости, имајќи предвид дека покрај ...

ВМРО-ДПМНЕ се заканува дека ќе го бојкотира пописот ако власта не ги консултира

CivilMedia - 10.06.2019

Зоран Заев продолжува со практиката на трговија со највисоките национални и државни интереси само за да се задржи што подолго на власт. Овој пат одлучи шверцерски, без консултации да изготви закон за попис на кој што по испробан рецепт му стави ...

Откажана собраниската расправа за Предлог-законот за попис

еМагазин - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Груби за одложувањето на дебатата за пописот: Не обезбедивме претставник од ЕУ за Извештајот на ЕК

Локално - 10.06.2019

Причина за одложувањето на денешната седница на Комисијата за европски прашања е тоа што Комисијата не успеала да обезбеди претставник од Мисијата на ЕУ, ниту пак да поканат претставници на дипломатскиот кор и други гости, имајќи предвид дека покрај ...

Името на пописот: Тргни, застани!

Либертас - 10.06.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини за шверцерско носење на законот за попис, а од СДСМ одговараат дека се е според стандардите на Евростат. Сепак, комисиската расправа за предлог- законот е одложена, пишува Дојче веле .

Откажана собраниската комисијата на која требаше да се разгледува пописот

Н.Македонија - 10.06.2019

Откажана е собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година. Комисијата утрово е остранета од дневните активности на веб страницата на ...

По реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ откажана расправата за Предлог-законот за попис

MakPress - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Единствена Македонија: Заев и Ахмети спремаат уште еден фалсификуван попис за лажно прикажување на Албанците како во ...

Скопје1 - 10.06.2019

Ја информираме јавноста дека Зоран Заев и Али Ахмети спремаат фалсификување на пописот во 2020 година, како и пописот во 2002 со кој Албанците беа лажно прикажани дека се 25 отсто, со цел, да се задоволи потребата на рамковниот договор, кој ...

Груби: Не обезбедивме претставник од ЕУ за Извештајот на ЕК затоа е одложена седницата за пописот

MakPress - 10.06.2019

Причина за одложувањето на денешната седница на Комисијата за европски прашања е тоа што Комисијата не успеала да обезбеди претставник од Мисијата на ЕУ, ниту пак да поканат претставници на дипломатскиот кор и други гости, имајќи предвид дека покрај ...

Предлог-законот за попис пред собраниската Комисија за европски прашања

1tv - 10.06.2019

Собраниската Комисија за европски прашања денеска ќе расправа по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2020 година, во прво читање.

Државниот завод за статистика демантира лажни вести за Пописот

1tv - 10.06.2019

„Во врска со пишувањата на медиумите за повлекувањето на предлог-текстот на Законот за Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2020, и причините за повлекувањето, Државниот завод за статистика остро ги ...

EM: Заев и Ахмети спремаат уште еден фалсификуван попис за лажно прикажување на Албанците

MakPress - 10.06.2019

Ја информираме јавноста дека Зоран Заев и Али Ахмети спремаат фалсификување на пописот во 2020 година, како и пописот во 2002 со кој Албанците беа лажно прикажани дека се 25 отсто, со цел, да се задоволи потребата на рамковниот договор, кој ...

За пописот ќе се одвојат околу 8.5 милиони евра

MakPress - 10.06.2019

Собраниската Комисија за европски прашања треба да расправа по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Македонија, 2020 година, во прво читање. Како што стои во предложениот текст, согласно Законот за државната ...

Груби за одложувањето на дебатата за пописот: Не обезбедивме претставник од ЕУ за Извештајот на ЕК

1tv - 10.06.2019

Причина за одложувањето на денешната седница на Комисијата за европски прашања е тоа што Комисијата не успеала да обезбеди претставник од Мисијата на ЕУ, ниту пак да поканат претставници на дипломатскиот кор и други гости, имајќи предвид дека покрај ...

(ВИДЕО) Костадинов: Заради калкулации ВМРО-ДПМНЕ не спроведе попис

Скопје1 - 10.06.2019

Kостадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник одговараше на новинарски прашања. Прашање: Господин Костадинов, ВМРО-ДПМНЕ се закани дека ќе го бојкотира пописот наредната година доколку останат во предлог законот предвидените решенија за ...

Груби за одложувањето на дебатата за пописот: Не обезбедивме претставник од ЕУ

Скопје1 - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Откажана собраниската расправа за Предлог-законот за попис

1tv - 10.06.2019

Собраниската комисија за европски прашања на која денеска требаше да биде разгледан Предлог-законот за попис на населнието, домаќинствата и становите 2020 година, е откажана. Оваа комисија утринава е тргната од дневните активности на веб страницата ...

Мицкоски: Пописот со матичен број е политички пазар на Заев, нема потреба Македонија да измислува како се прави попис

365 - 10.06.2019

Недозволиво е граѓаните да се попишуваат само со матичните броеви, со што ќе се отвори простор еден член на семејството да ги попишува сите други, вели лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ – Христијан Мицкоски во гостувањето во „Топ Тема“ на Телма.

Одложената седницата за пописот

Expres - 10.06.2019

Претседателот на комисијата за европски прашања Артан Груби денес и официјално поптврдуи дека се одлага седницата на која требаше да се расправа за предлог-закионот за попис. Груби објасни дека седница е одложена бидејќи за првата точка од дненвиот ...