TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шекеринска: Со влезот на земјава во НАТО разрешено едно од најважните безбедносни прашања во регионот

Press24 - 17.02.2019

Само пред една година влезот на мојата земја во НАТО беше незамислив и за многумина дури и невозможен. Но, сепак се случи. Меѓународната заедница ја препозна одговорноста и храброста на владите на двете земји и им даде силна поддршка.

Шекеринска на панелот за проширување на НАТО на Минхенската конференција

Канал5 - 16.02.2019

Влезот во НАТО ја става Северна Македонија на мапата на бизнис дестинации и отвора пат на домашната економија. Во рамки на Минхенската безбедносна конференција, заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска ...

Шекеринска: Со влезот на земјава во НАТО разрешено едно од најважните безбедносни прашања во регионот

Либертас - 16.02.2019

Само пред една година влезот на мојата земја во НАТО беше незамислив и за многумина дури и невозможен. Но, сепак се случи. Меѓународната заедница ја препозна одговорноста и храброста на владите на двете земји и им даде силна поддршка.

Шекеринска: Со влезот на земјава во НАТО разрешено едно од најважните безбедносни прашања во регионот

А1 On - 16.02.2019

Само пред една година влезот на мојата земја во НАТО беше незамислив и за многумина дури и невозможен. Но, сепак се случи. Меѓународната заедница ја препозна одговорноста и храброста на владите на двете земји и им даде силна поддршка.

Шекеринска: Членство во НАТО ја става Северна Македонија на мапата на безбедни бизнис дестинации

+инфо - 16.02.2019

Само пред една година влезот на мојата земја во НАТО беше незамислив и за многумина дури и невозможен. Но, сепак се случи. Меѓународната заедница ја препозна одговорноста и храброста на владите на двете земји и им даде силна поддршка.

Шекеринска: Со влезот на Северна Македонија во НАТО е решено едно од најважните безбедносни прашања во регионот

Макфакс - 16.02.2019

Во рамки на Минхенската безбедносна конференција, вицепремиерката во Владата и министерка за одбрана на Република Северна Македонија, Радмила Шекеринска, говореше на Панел дискусијата насловена како „На вратата на НАТО: Осврт на актуелните ...

Шекеринска: Со влезот во НАТО разрешено едно од најважните безбедносни прашања

Н.Македонија - 16.02.2019

Само пред една година влезот на мојата земја во НАТО беше незамислив и за многумина дури и невозможен. Но, сепак се случи. Меѓународната заедница ја препозна одговорноста и храброста на владите на двете земји и им даде силна поддршка.

Шекеринска: Со влезот на земјава во НАТО разрешено едно од најважните безбедносни прашања во регионот

Вечер - 16.02.2019

Само пред една година влезот на мојата земја во НАТО беше незамислив и за многумина дури и невозможен. Но, сепак се случи. Меѓународната заедница ја препозна одговорноста и храброста на владите на двете земји и им даде силна поддршка.

Шекеринска: Со влезот во НАТО ја решивме безбедноста

Независен - 16.02.2019

Само пред една година влезот на мојата земја во НАТО беше незамислив и за многумина дури и невозможен. Но, сепак се случи. Меѓународната заедница ја препозна одговорноста и храброста на владите на двете земји и им даде силна поддршка.

Шекеринска: Со влезот на земјава во НАТО разрешено едно од најважните безбедносни прашања во регионот

24Инфо - 16.02.2019

Само пред една година влезот на мојата земја во НАТО беше незамислив и за многумина дури и невозможен. Но, сепак се случи. Меѓународната заедница ја препозна одговорноста и храброста на владите на двете земји и им даде силна поддршка.

Шекеринска: Со влезот на земјава во НАТО разрешено едно од најважните безбедносни прашања во регионот

Локално - 16.02.2019

Само пред една година влезот на мојата земја во НАТО беше незамислив и за многумина дури и невозможен. Но, сепак се случи. Меѓународната заедница ја препозна одговорноста и храброста на владите на двете земји и им даде силна поддршка.

Шекеринска: Со влезот на земјава во НАТО разрешено едно од најважните безбедносни прашања во регионот

Слободен Печат - 16.02.2019

Само пред една година влезот на мојата земја во НАТО беше незамислив и за многумина дури и невозможен. Но, сепак се случи, рече министерката за одбрана. Само пред една година влезот на мојата земја во НАТО беше незамислив и за многумина дури и ...

(Видео) Шекеринска: Со влезот на земјава во НАТО разрешено едно од најважните безбедносни прашања во регионот

1tv - 16.02.2019

Само пред една година влезот на мојата земја во НАТО беше незамислив и за многумина дури и невозможен. Но, сепак се случи. Меѓународната заедница ја препозна одговорноста и храброста на владите на двете земји и им даде силна поддршка.

Шекеринска: НАТО ја става Северна Македонија на мапата на бизнис дестинации

CivilMedia - 16.02.2019

Министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска говореше на Панел дискусијата насловена како „На вратата на НАТО: Осврт на актуелните предизвици во проширувањето“ во рамки на Минхенската безбедносна конференција.

Шекеринска: Влезот во НАТО ја става Северна Македонија на мапата на бизнис дестинации

Фактор - 16.02.2019

Во рамки на Минхенската безбедносна конференција, заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска говореше на Панел дискусијата насловена како „На вратата на НАТО: Осврт на актуелните предизвици во ...

Впечатоците од првите чекори на Северна Македонија во НАТО во Централниот дневник на 1ТВ

Либертас - 15.02.2019

Во Централниот дневник на 1ТВ, уредникот Сашо Ордановски, кој во седиштето на НАТО во Брисел известуваше за првите чекори на Северна Македонија во Алијансата на самитот на министрите за одбрана, ги пренесува впечатоците.

НАТО побарал од македонските колеги да внимаваат кој има пристап до чувствителни информации

24 Вести - 15.02.2019

НАТО Алијансата ја алармирала министерката за одбрана Радмила Шеќеринска дека во нејзиниот кабинет, но и во генерал-штабот има соработници на странски служби, тврди во интервју за порталот Лидер, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Алкесандар Николовски.

Шекеринска доби насоки да отстрани лица на исклучително високи позиции

Република - 15.02.2019

Стигнати се насоки од НАТО до Армијата, дека во кабинетот на Радмила Шекеринска и во Генералштабот на Армијата има лица кои се на исклучително високи позиции, а се соработници на надворешни странски служби.

Николоски: Лица на високи позиции од кабинетот на Шеќеринска и од военото разузнавање соработувале со странски служби

Курир - 15.02.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во интервју за Лидер истакна дека се стигнати насоки од НАТО до армијата, дека во кабинетот на Шеќеринска и во Генералштабот на армијата има лица кои се на исклучително високи позиции, а се ...

Шекеринска: НАТО е сојуз на држави со исти вредности кои се поддржуваат и во тешки и во добри моменти

CivilMedia - 15.02.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, во изјавата по денешните сесии на министерскиот состанок во НАТО изрази длабоко сочувство до семејствата и блиските на загинатите во синоќешната несреќа на патот Скопје – Тетово и ги пренесе изразите на ...

(ВИДЕО) Шекеринска од Брисел: НАТО е сојуз на држави со исти вредности кои се поддржуваат и во тешки и во добри моменти

Скопје1 - 15.02.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, во изјавата по денешните сесии на министерскиот состанок во НАТО изрази длабоко сочувство до семејствата и блиските на загинатите во синоќешната несреќа на патот Скопје – Тетово и ги пренесе изразите на ...

Николоски: Лица на високи позиции од кабинетот на Шеќеринска и од военото разузнавање соработувале со странски служби

Нетпрес - 15.02.2019

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во интервју за Лидер истакна дека се стигнати насоки од НАТО до армијата, дека во кабинетот на Шеќеринска и во Генералштабот на армијата има лица кои се на исклучително високи позиции, а се ...

Впечатоците од првите чекори на Северна Македонија во НАТО во Централниот дневник на 1ТВ

1tv - 15.02.2019

Во Централниот дневник на 1ТВ, уредникот Сашо Ордановски, кој во седиштето на НАТО во Брисел известуваше за првите чекори на Северна Македонија во Алијансата на самитот на министрите за одбрана, ги пренесува впечатоците.

15 февруари: Непотизам, перспективи, НАТО, избори, трагедија и говор на омраза

CivilMedia - 15.02.2019

Што се однесува до постапките за судир на интереси по службена должност, ДКСК ќе поведе постапка за 18 роднини на функционери и пратеници вработени во државните институции и претпријатија.

Шекеринска во НАТО укажала на важноста од соработката со ЕУ

MTM - 15.02.2019

Иако сѐ уште нема право на глас, Македонија по прв пат активно учествуваше на министерски состанок како сојузник на Алијансата. На денешниот втор ден од министерската средба во Брисел станало збор за воените мисии на Алијансата, вклучувајќи го и ...

Продолжува министерскиот состанок за одбрана на НАТО

Сител - 14.02.2019

Првиот министерски состанок на НАТО оваа година и прв состанок во присуство на Македонија како поканета земја и идна триесетта членка на Алијансата, продолжува утрово. На агендата се воените мисии и соработката меѓу НАТО и ЕУ.

Седница на министрите на земјите членки на НАТО

Канал5 - 14.02.2019

Министрите за одбрана на земјите членки на НАТО на дводневниот состанок во Брисел, кој почнува денеска, ќе ги разгледаат опциите неопходни да се заштити Европа доколку пропадне билатералниот договор за разоружување помеѓу Русија и САД.

Продолжува министерскиот состанок за одбрана на НАТО

Канал5 - 14.02.2019

Првиот министерски состанок на НАТО оваа година и прв состанок во присуство на Македонија како поканета земја и идна триесетта членка на Алијансата, продолжува утрово. На агендата се воените мисии и соработката меѓу НАТО и ЕУ.

Шекеринска: Сега ние имавме прилика да го кажеме нашиот став за тоа што се случува во светот

МКД - 14.02.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, во изјавата по денешните сесии на министерскиот состанок во НАТО изрази длабоко сочувство до семејствата и блиските на загинатите во синоќешната несреќа на патот Скопје - Тетово и ги пренесе изразите на ...

Шекеринска: НАТО е сојуз на држави со исти вредности кои се поддржуваат и во тешки и во добри моменти

Канал5 - 14.02.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, во изјавата по денешните сесии на министерскиот состанок во НАТО изрази длабоко сочувство до семејствата и блиските на загинатите во синоќешната несреќа на патот Скопје - Тетово.

НАТО сојузниците и изразија сочувство на Шекеринска за автобуската несреќа

24 Вести - 14.02.2019

На самиот почеток на вториот ден на министерскиот состанок на НАТО за одбрана, министерката Радмила Шекеринска примила сочувство од нејзините колеги од земјите членки, како и од генералниот секретар Јенс Столтенберг и високата претставничка на ЕУ ...

Продолжува министерскиот состанок за одбрана на НАТО

А1 On - 14.02.2019

Првиот министерски состанок на НАТО оваа година и прв состанок во присуство на Македонија како поканета земја и идна триесетта членка на Алијансата, продолжува утрово. На агендата се воените мисии и соработката меѓу НАТО и ЕУ.

Шекеринска во НАТО укажала на важноста од соработката со ЕУ

А1 On - 14.02.2019

Иако сѐ уште нема право на глас, Македонија по прв пат активно учествуваше на министерски состанок како сојузник на Алијансата. На денешниот втор ден од министерската средба во Брисел станало збор за воените мисии на Алијансата, вклучувајќи го и ...

Продолжува министерскиот состанок за одбрана на НАТО на кој за првпат учествува и Македонија

+инфо - 14.02.2019

Првиот министерски состанок на НАТО оваа година и прв состанок во присуство на Македонија како поканета земја и идна триесетта членка на Алијансата, продолжува утрово. На агендата се воените мисии и соработката меѓу НАТО и ЕУ.

Шекеринска во НАТО укажала на важноста од соработката со ЕУ

Press24 - 14.02.2019

Иако сѐ уште нема право на глас, Македонија по прв пат активно учествуваше на министерски состанок како сојузник на Алијансата. На денешниот втор ден од министерската средба во Брисел станало збор за воените мисии на Алијансата, вклучувајќи го и ...

Шекеринска во НАТО укажала на важноста од соработката со ЕУ ВИДЕО

+инфо - 14.02.2019

Иако сѐ уште нема право на глас, Македонија по прв пат активно учествуваше на министерски состанок како сојузник на Алијансата. На денешниот втор ден од министерската средба во Брисел станало збор за воените мисии на Алијансата, вклучувајќи го и ...

Шекеринска бара поддршка од колегите – „Ако се вмеша Русија, знаете како да се справите“, рече Бошковиќ

Press24 - 14.02.2019

По Албанија, Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО се очекува да го ратификува и бугарскиот Парламент. Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на вториот ден од средбата на министрите во Северноатлантскиот совет на Алијансата, од ...

На Шекеринска во НАТО ѝ изразија сочуство за несреќата

+инфо - 14.02.2019

На самиот почеток на вториот ден на министерскиот состанок на НАТО за одбрана, министерката Радмила Шекеринска примила сочувство од нејзините колеги од земјите членки, како и од генералниот секретар Јенс Столтенберг и високата претставничка на ЕУ ...

НАТО сојузниците и изразија сочувство на Шекеринска за автобуската несреќа

Press24 - 14.02.2019

На самиот почеток на вториот ден на министерскиот состанок на НАТО за одбрана, министерката Радмила Шекеринска примила сочувство од нејзините колеги од земјите членки, како и од генералниот секретар Јенс Столтенберг и високата претставничка на ЕУ ...

(Видео) Шекеринска: Сојузниците од НАТО изразија сочувство за автобуската несреќата

Макфакс - 14.02.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, во изјавата по денешните сесии на министерскиот состанок во НАТО изрази длабоко сочувство до семејствата и блиските на загинатите во синоќешната несреќа на патот Скопје – Тетово и ги пренесе изразите на ...

Македонија ќе се придружи на алијанса што е неспособна да војува

Н.Македонија - 14.02.2019

Претстојниот прием на Македонија во НАТО, и покрај пофалбите од странските политички елити, потенцира дека Алијансата станува ирелевантна бидејќи не може да се бори, пишува Гил Барндолар во колумната објавена во магазинот „Дифенс њуз“.

НАТО сојузниците и изразија сочувство на Шекеринска за автобуската несреќа

24Инфо - 14.02.2019

На самиот почеток на вториот ден на министерскиот состанок на НАТО за одбрана, министерката Радмила Шекеринска примила сочувство од нејзините колеги од земјите членки, како и од генералниот секретар Јенс Столтенберг и високата претставничка на ЕУ ...

Продолжува министерскиот состанок за одбрана на НАТО

1tv - 14.02.2019

Првиот министерски состанок на НАТО оваа година и прв состанок во присуство на Македонија како поканета земја и идна триесетта членка на Алијансата, продолжува утрово. На агендата се воените мисии и соработката меѓу НАТО и ЕУ.

НАТО сојузниците и изразија сочувство на Шекеринска за автобуската несреќа

1tv - 14.02.2019

На самиот почеток на вториот ден на министерскиот состанок на НАТО за одбрана, министерката Радмила Шекеринска примила сочувство од нејзините колеги од земјите членки, како и од генералниот секретар Јенс Столтенберг и високата претставничка на ЕУ ...

НАТО сојузниците и изразија сочувство на Шекеринска за автобуската несреќа

Опсервер - 14.02.2019

На самиот почеток на вториот ден на министерскиот состанок на НАТО за одбрана, министерката Радмила Шекеринска примила сочувство од нејзините колеги од земјите членки, како и од генералниот секретар Јенс Столтенберг и високата претставничка на ЕУ ...

Шекеринска од Брисел: НАТО е сојуз на држави со исти вредности кои се поддржуваат и во тешки и во добри моменти

iPortal - 14.02.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, во изјавата по денешните сесии на министерскиот состанок во НАТО изрази длабоко сочувство до семејствата и блиските на загинатите во синоќешната несреќа на патот Скопје – Тетово и ги пренесе изразите на ...

Шекеринска и Апостолакис: Нашите влади имаат храброст да тргнат кон иднината

CivilMedia - 14.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во Брисел имаше издвоен состанок со грчкиот министер Евангелос Апостолакис, во рамките на министерскиот состанок на Северноатлантскиот совет на НАТО.

НАТО сојузниците и изразија сочувство на Шекеринска за автобуската несреќа

Локално - 14.02.2019

На самиот почеток на вториот ден на министерскиот состанок на НАТО за одбрана, министерката Радмила Шекеринска примила сочувство од нејзините колеги од земјите членки, како и од генералниот секретар Јенс Столтенберг и високата претставничка на ЕУ ...

Шекеринска: Сојузниците од НАТО изразија сочувство за автобуската несреќа

Точка - 14.02.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, во изјавата по денешните сесии на министерскиот состанок во НАТО изрази длабоко сочувство до семејствата и блиските на загинатите во синоќешната несреќа на патот Скопје-Тетово и ги пренесе изразите на ...

Продолжува министерскиот состанок за одбрана на НАТО

Опсервер - 14.02.2019

Првиот министерски состанок на НАТО оваа година и прв состанок во присуство на Македонија како поканета земја и идна триесетта членка на Алијансата, продолжува утрово. На агендата се воените мисии и соработката меѓу НАТО и ЕУ.

Шекеринска во НАТО укажала на важноста од соработката со ЕУ

1tv - 14.02.2019

Иако сѐ уште нема право на глас, Македонија по прв пат активно учествуваше на министерски состанок како сојузник на Алијансата. На денешниот втор ден од министерската средба во Брисел станало збор за воените мисии на Алијансата, вклучувајќи го и ...

Продолжува министерскиот состанок за одбрана на НАТО

Локално - 14.02.2019

Првиот министерски состанок на НАТО оваа година и прв состанок во присуство на Македонија како поканета земја и идна триесетта членка на Алијансата, продолжува утрово. На агендата се воените мисии и соработката меѓу НАТО и ЕУ.

ТВ21 од Брисел: Шекеринска бара поддршка од колегите – „Ако се вмеша Русија. Знаете како да се справите“, реле Бошковиќ

ТВ21 - 14.02.2019

По Албанија, Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО се очекува да го ратификува и бугарскиот Парламент. Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на вториот ден од средбата на министрите во Северноатлантскиот совет на Алијансата, од ...

Шекеринска во НАТО укажала на важноста од соработката со ЕУ

Локално - 14.02.2019

Иако сѐ уште нема право на глас, Македонија по прв пат активно учествуваше на министерски состанок како сојузник на Алијансата. На денешниот втор ден од министерската средба во Брисел станало збор за воените мисии на Алијансата, вклучувајќи го и ...

Продолжува министерскиот состанок за одбрана на НАТО

MTM - 14.02.2019

Првиот министерски состанок на НАТО оваа година и прв состанок во присуство на Македонија како поканета земја и идна триесетта членка на Алијансата, продолжува утрово. На агендата се воените мисии и соработката меѓу НАТО и ЕУ.

НАТО сојузниците и изразија сочувство на Шекеринска за автобуската несреќа

MTM - 14.02.2019

На самиот почеток на вториот ден на министерскиот состанок на НАТО за одбрана, министерката Радмила Шекеринска примила сочувство од нејзините колеги од земјите членки, како и од генералниот секретар Јенс Столтенберг и високата претставничка на ЕУ ...

Каракачанов е против договорот со Македонија, но во Брисел мораше да се сретне со Шекеринска

Фактор - 14.02.2019

Красимир Каракачанов, бугарскиот министер за одбрана, вчера во седиштето на НАТО оствари средба со Радмила Шекеринска, која го предводи истиот ресор во Македонија. Иако претседателот на бугарското ВМРО како коалиционен партнер во владата на Бојко ...

Македонија денеска прв пат со свое столче на масата на НАТО

Телма - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на ...

Шекеринска: Историски момент за нас и за НАТО

Сител - 13.02.2019

Ова е историски момент за нас и за Алијансата. Заедно поминавме низ многу предизвици. Заедно остануваме одлучни да ја браниме слободата, заедничкото наследство на нашите народи, базирани на принципите на демократијата, индивидуалните слободи и ...

Шекеринска ќе седне рамо до рамо со сојузниците од НАТО

Фокус - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на ...

Шекеринска за прв пат на официјален состанок на НАТО: Ова е историски момент за нас и за Алијансата

Фокус - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, е првиот наш министер кој денеска во Брисел учествува на официјалниот состанок на министри за одбрана на Северноатлантскиот совет на НАТО. Започнувајќи го состанокот, Генералниот секретар на НАТО, Јенс ...

Македонија денеска првпат со свое столче на масата на НАТО

Нова ТВ - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја претставува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, првпат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на кој ...

Грција е подготвена да им помогне на македонските воени сили

Сител - 13.02.2019

На маргините на министерскиот состанок за одбрана на НАТО денеска министерската Шекеринска оствари меѓу другото средба со својот грчки колега, Евангелос Апостолакис, јави дописничката на МИА од Брисел.

Македонија денеска прв пат со свое столче на масата на НАТО

Сител - 13.02.2019

– Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на ...

Шекеринска на министерски состанок на НАТО: Историски момент за нас

МКД - 13.02.2019

Ова е историски момент за нас и за Алијансата. Заедно поминавме низ многу предизвици. Заедно остануваме одлучни да ја браниме слободата, заедничкото наследство на нашите народи, базирани на принципите на демократијата, индивидуалните слободи и ...

Македонија денеска прв пат со свое столче на масата на НАТО

Канал5 - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на ...

Шекеринска: Историски момент за нас и за НАТО

Нова ТВ - 13.02.2019

Ова е историски момент за нас и за Алијансата. Заедно поминавме низ многу предизвици. Заедно остануваме одлучни да ја браниме слободата, заедничкото наследство на нашите народи, базирани на принципите на демократијата, индивидуалните слободи и ...

Шекеринска: Денеска го заземаме нашето место на масата на НАТО

МКД - 13.02.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска присуствува на министерскиот состанок на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на кој Македонија ќе седне рамо до рамо со своите сојузнички од Алијансата откако беше ...

Македонски министер денеска прв пат ќе присуствува на министерски состанок на НАТО

МКД - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на ...

Грчката војска подготвена да и помогне на македонската во градењето на капацитетот

Фокус - 13.02.2019

На маргините на министерскиот состанок за одбрана на НАТО денеска министерската Шекеринска оствари меѓу другото средба со својот грчки колега, Евангелос Апостолакис, јави дописничката на МИА од Брисел.

Средба Шекеринска – Столтенберг во Брисел

Канал5 - 13.02.2019

Голем ден за нас, покажавме храброст и затоа сме дел од министерскиот состанок на НАТО. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска во Брисел, предофицијалниот министерски состанок на НАТО на ниво на министри за одбрана, се сретна со ...

Шекеринска од Брисел: Го оставаме минатото на изолацијата зад нас и зачекоруваме кон иднината како дел од семејството ...

Фокус - 13.02.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска присуствува на министерскиот состанок на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на кој Македонија ќе седне рамо до рамо со своите сојузнички од Алијансата откако беше ...

Шекеринска: Денеска е голем ден за нас

Алсат-М - 13.02.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на својот профил на социјалната мрежа твитер напиша дека денеска е голем ден за нашата држава бидејќи ќе добиеме столче на масата на НАТО Алијансата.

Македонија за првпат седнува на масата на НАТО Алијансата

Телма - 13.02.2019

Македонија денеска за првпат седнува на масата на НАТО Алијансата. Свое столче има Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, која ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО.

Добредојде за Северна Македонија во НАТО

Deutsche Welle - 13.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска и посака добредојде на македонската министерка за одбрана Радмила Шекеринска на состанокот на министрите за одбрана на Алијансата во Брисел.

НАТО и посака добредојде на Северна Македонија на министерскиот состанок

Телма - 13.02.2019

Македонија го зазеде своето место во НАТО, но засега без право на глас. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска за првпат ја претставуваше земјава на министерскиот состанок на НАТО, каде им се придружи на своите 29 колеги од ...

Шекеринска прв министер кој учествуваше на министерски состанок на НАТО

Сител - 13.02.2019

Македонија денеска за првпат учествува на министерски состанок на Алијанста. Шекеринска пред почетокот на сесиите, беше пречекана од генералниот секретар Столтенберг кој и посака добредојде и брз прием на земјата во НАТО.

Македонија денеска прв пат со свое столче на масата на НАТО

Либертас - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на ...

Шекеринска: Историски момент за нас и за НАТО

А1 On - 13.02.2019

Ова е историски момент за нас и за Алијансата. Заедно поминавме низ многу предизвици. Заедно остануваме одлучни да ја браниме слободата, заедничкото наследство на нашите народи, базирани на принципите на демократијата, индивидуалните слободи и ...

Грција е подготвена да им помогне на македонските воени сили

А1 On - 13.02.2019

На маргините на министерскиот состанок за одбрана на НАТО денеска министерската Шекеринска оствари меѓу другото средба со својот грчки колега, Евангелос Апостолакис, јави дописничката на МИА од Брисел.

Македонија денеска прв пат со свое столче на масата на НАТО

24 Вести - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на ...

Шекеринска на прв состанок на земјите од НАТО: Нашата татковина е подготвена

Р.С.Европа - 13.02.2019

Нашата татковина беше партнер на Алијансата долги години и во тие години покажавме дека сме доверливи, посветени и флексибилни. Како полноправен член, Алијансата може да смета на нас како способни и подготвени да дадеме придонес кон колективната ...

Македонија денеска прв пат со свое столче на масата на НАТО

А1 On - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на ...

Министрите за одбрана на НАТО ќе ги разгледаат воените опции по ИНФ

А1 On - 13.02.2019

Министрите за одбрана на земјите членки на НАТО на дводневниот состанок во Брисел, кој почнува денеска, ќе ги разгледаат опциите неопходни да се заштити Европа доколку пропадне билатералниот договор за разоружување помеѓу Русија и САД.

Прв ден на Северна Македонија во НАТО – линковско јавување од седиштето на Алијансата во Брисел

Либертас - 13.02.2019

Од седиштето на НАТО во Брисел линковски во Централниот дневник на 1ТВ се јави уредникот Сашо Ордановски, кој извести за првиот ден на Република Северна Македонија во Алијансата. Како што рече, министерката за одбрана и вицепремиерка Радмила ...

Не ја добивме поканата во НАТО затоа што ни веруваа, туку бидејќи покажавме дека ја заслужуваме – Интервју на 1ТВ со ...

Либертас - 13.02.2019

Уредникот Сашо Ордановски во Брисел направи интервју со министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, која зборуваше за тоа што нѐ очекува сега кога Македонија има столче во НАТО. -Оваа година треба да го направиме тоа што го правевме и минатата ...

Шекеринска на министерски состанок на НАТО

Р.С.Европа - 13.02.2019

Во Брисел денеска почнува дводневен состанок на Северноатлантскиот совет на НАТО. На овој состанок ќе учествува и македонската министерка за одбрана Радмила Шекеринска. До ова доаѓа откако во Брисел во минатата недела беше потпишан протокол за влез ...

Северна Македонија на прв состанок на НАТО

Р.С.Европа - 13.02.2019

„Видов дека вчера знамето на НАТО беше кренато пред зградата на владата во вашата земја, Северна Македонија, и навистина се надевам на денот кога ќе можеме да го сториме истото, да го кренаме вашето знаме заедно со 29 други знамиња, пред зградата на ...

Грција нуди помош за македонските воени сили

Р.С.Европа - 13.02.2019

Грчкиот министер за одбрана Евагелос Апостолакис, денеска во Брисел понудил помош од грчката армија за нашата армијата, како дел од Преспанскиот договор. Тој и неговата македонска колешка Радмила Шекеринска разговарале за имплементацијата на членот ...

Република Северна Македонија доби столче на масата на алијансата

24 Вести - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска седна на иста маса со колегите министри од земјите сојузнички на НАТО во Брисел на првиот состанок на членките во 2019 година. Прес состанокот генералниот секретар на алијансата Столтенберг порача ...

Од денеска Македонија нем набљудувач во НАТО

Република - 13.02.2019

Mинистерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на ...

Македонија денеска прв пат со свое столче на масата на НАТО

Н.Македонија - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на ...

Министерката Шекеринска денеска на заедничка маса со НАТО-сојузниците

Вечер - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на ...

Македонија денеска прв пат со свое столче на масата на НАТО

+инфо - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на ...

Шекеринска се сретна со Столтенберг и учествуваше на министерскиот состанок на НАТО(видео)

AKO - 13.02.2019

(Министерски состанок на земјите членки на НАТО на кој рамноправно учествуваше македонската министерка за одбрана, Радмила Шекеринска. Таа имаше место означено со новото име односно неговата кратенка Северна Македонија) Министерката за одбрана ...

Шекеринска: Историски момент за нас и за НАТО

Вечер - 13.02.2019

Ова е историски момент за нас и за Алијансата. Заедно поминавме низ многу предизвици. Заедно остануваме одлучни да ја браниме слободата, заедничкото наследство на нашите народи, базирани на принципите на демократијата, индивидуалните слободи и ...

Грција е подготвена да им помогне на македонските воени сили

Независен - 13.02.2019

На маргините на министерскиот состанок за одбрана на НАТО денеска министерската Шекеринска оствари меѓу другото средба со својот грчки колега, Евангелос Апостолакис, јави дописничката на МИА од Брисел.

Средба Шеќеринска-Апостолакис во Брисел: Ќе се зајакне соработката преку трансфер на знаење и заеднички воени вежби

Република - 13.02.2019

На маргините на министерскиот состанок за одбрана на НАТО денеска министерската Шекеринска оствари меѓу другото средба со својот грчки колега, Евангелос Апостолакис, јави дописничката на МИА од Брисел.

Шекеринска во НАТО ќе седи помеѓу Столтенберг и секретарот за одбрана на САД

+инфо - 13.02.2019

По состанокот со генералниот секретар, Шекеринска ќе учествува на состанокот на министри за одбрана на Северноатлантскиот совет на НАТО. На овој состанок местото за министерката е меѓу првиот човек на НАТО, Столтенберг и секретарот за одбрана на САД.

Шекеринска: Историски момент за нас и за НАТО

Н.Македонија - 13.02.2019

Ова е историски момент за нас и за Алијансата. Заедно поминавме низ многу предизвици. Заедно остануваме одлучни да ја браниме слободата, заедничкото наследство на нашите народи, базирани на принципите на демократијата, индивидуалните слободи и ...

Македонија денеска прв пат со свое столче на масата на НАТО

Press24 - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на ...

Грција е подготвена да им помогне на македонските воени сили

Вечер - 13.02.2019

На маргините на министерскиот состанок за одбрана на НАТО денеска министерската Шекеринска оствари меѓу другото средба со својот грчки колега, Евангелос Апостолакис, јави дописничката на МИА од Брисел.

Грција подготвена да им помогне на македонските воени сили

Press24 - 13.02.2019

На маргините на министерскиот состанок за одбрана на НАТО денеска министерската Шекеринска оствари меѓу другото средба со својот грчки колега, Евангелос Апостолакис, јави дописничката на МИА од Брисел.

Шекеринска од Брисел: Го оставаме минатото зад нас, чекориме кон иднината како член од семејството на Алијансата

Press24 - 13.02.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска присуствува на министерскиот состанок на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на кој Македонија ќе седне рамо до рамо со своите сојузнички од Алијансата откако беше ...

Министрите за одбрана на НАТО ќе ги разгледаат воените опции по ИНФ

Независен - 13.02.2019

Министрите за одбрана на земјите членки на НАТО на дводневниот состанок во Брисел, кој почнува денеска, ќе ги разгледаат опциите неопходни да се заштити Европа доколку пропадне билатералниот договор за разоружување помеѓу Русија и САД.

Шекеринска – Апостолакис: Стануваме сојузници и пријатели

+инфо - 13.02.2019

Во Брисел во рамките на министерскиот состанок на Северноатлантскиот совет на НАТО, министерката Радмила Шекеринска имаше издвоен состанок со нејзиниот грчки колега, министерот Евангелос Апостолакис.

Шекеринска на министерски состанок на НАТО

Тера - 13.02.2019

Во Брисел денеска почнува дводневен состанок на Северноатлантскиот совет на НАТО. На овој состанок ќе учествува и македонската министерка за одбрана Радмила Шекеринска. До ова доаѓа откако во Брисел во минатата недела беше потпишан протокол за влез ...

(Видео) Шекеринска по првпат на НАТО-состанок: Ова е историски момент за нас и за алијансата

Макфакс - 13.02.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, стана првиот македонски министер кој во Брисел учествувал на официјален состанок на министри за одбрана на Северноатлантскиот совет на НАТО. Започнувајќи го состанокот, генералниот секретар на НАТО, Јенс ...

Добредојде за Северна Македонија во НАТО

Press24 - 13.02.2019

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска и посака добредојде на македонската министерка за одбрана Радмила Шекеринска на состанокот на министрите за одбрана на Алијансата во Брисел, пишува Дојче Веле.

Шекеринска на министерски состанок на НАТО: Историски момент за нас

Република - 13.02.2019

Ова е историски момент за нас и за Алијансата. Заедно поминавме низ многу предизвици. Заедно остануваме одлучни да ја браниме слободата, заедничкото наследство на нашите народи, базирани на принципите на демократијата, индивидуалните слободи и ...

Шекеринска на прв министерски состанок на НАТО

Макфакс - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска првпат учествува на состанок на НАТО во Брисел. Пред официјалниот состанок на ниво на министри за одбрана, Шекеринска се сретна со генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

На пауза за кафе, сменето местото на претставник од МО во НАТО

Независен - 13.02.2019

Еден вработен во Министерството за одбрана кој мината недела бил на технички состанок во НАТО бил преместен на друго место на состанокот, додека траела паузата за кафе, откри денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска.

Шеќеринска: Во АРМ има интерес за учество во други воени мисии

Press24 - 13.02.2019

Република Северна Македонија од денеска и официјално е на заедничка маса со своите сојузници од НАТО. Првата таква можност ја имаше министерката за одбрана Радмила Шекеринска која денеска и утре присуствува на Северноатланскиот совет на НАТО,а ...

Шекеринска: Историски момент за нас и за НАТО

Press24 - 13.02.2019

Ова е историски момент за нас и за Алијансата. Заедно поминавме низ многу предизвици. Заедно остануваме одлучни да ја браниме слободата, заедничкото наследство на нашите народи, базирани на принципите на демократијата, индивидуалните слободи и ...

Шекеринска денеска на министерски состанок на НАТО

4NEWS - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, за првпат како идна членка на НАТО денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на кој ...

Шекеринска денеска на министерски состанок на НАТО

ТВ21 - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, за првпат како идна членка на НАТО денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на кој ...

Македонија денеска прв пат со свое столче на масата на НАТО

Скопје инфо - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на ...

Шекеринска: Историски момент за нас и за НАТО

Опсервер - 13.02.2019

Ова е историски момент за нас и за Алијансата. Заедно поминавме низ многу предизвици. Заедно остануваме одлучни да ја браниме слободата, заедничкото наследство на нашите народи, базирани на принципите на демократијата, индивидуалните слободи и ...

Шекеринска по првпат на НАТО-состанок: Ова е историски момент за нас и за алијансата

Точка - 13.02.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, стана првиот македонски министер кој во Брисел учествувал на официјален состанок на министри за одбрана на Северноатлантскиот совет на НАТО. Започнувајќи го состанокот, генералниот секретар на НАТО, Јенс ...

Македонија денеска прв пат со свое столче на масата на НАТО

1tv - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на ...

Грција е подготвена да им помогне на македонските воени сили

Опсервер - 13.02.2019

На маргините на министерскиот состанок за одбрана на НАТО денеска министерската Шекеринска оствари меѓу другото средба со својот грчки колега, Евангелос Апостолакис, јави дописничката на МИА од Брисел.

Шекеринска: Историски момент за нас и за НАТО

Слободен Печат - 13.02.2019

Започнувајќи го состанокот генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и упати добредојде на министерката Шекеринска и изрази задоволство што таа учествува на министерскиот состанок. Ова е историски момент за нас и за Алијансата.

Шекеринска: Поради нашата храброст сме дел од министерскиот состанок на НАТО

CivilMedia - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска во Брисел се сретна со генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, пред официјалниот министерски состанок на НАТО на ниво на министри за одбрана.

(ВИДЕО) Средба Шекеринска – Столтенберг во Брисел

Скопје1 - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска во Брисел, пред официјалниот министерски состанок на НАТО на ниво на министри за одбрана, се сретна со генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Грција подготвена да им помогне на македонските воени сили

Нетпрес - 13.02.2019

На маргините на министерскиот состанок за одбрана на НАТО денеска министерската Шекеринска оствари меѓу другото средба со својот грчки колега, Евангелос Апостолакис, јави дописничката на МИА од Брисел.

Шекеринска на прв министерски состанок на НАТО

Точка - 13.02.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, денеска првпат учествува на состанок на НАТО во Брисел. Пред официјалниот состанок на ниво на министри за одбрана, Шекеринска се сретна со генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг.

Шекеринска – Столтенберг: Регионот ќе го направиме подобар и постабилен

Мета - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, пред официјалниот министерски состанок на НАТО на ниво на министри за одбрана, се сретна со генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг денеска во Брисел.

Шекеринска: Историски момент за нас и за НАТО

Локално - 13.02.2019

Ова е историски момент за нас и за Алијансата. Заедно поминавме низ многу предизвици. Заедно остануваме одлучни да ја браниме слободата, заедничкото наследство на нашите народи, базирани на принципите на демократијата, индивидуалните слободи и ...

Македонија денеска прв пат со свое столче на масата на НАТО

Опсервер - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на ...

Министрите за одбрана на НАТО ќе ги разгледаат воените опции по ИНФ

Опсервер - 13.02.2019

Министрите за одбрана на земјите членки на НАТО на дводневниот состанок во Брисел, кој почнува денеска, ќе ги разгледаат опциите неопходни да се заштити Европа доколку пропадне билатералниот договор за разоружување помеѓу Русија и САД.

Шекеринска: Историски момент за нас и за НАТО

24Инфо - 13.02.2019

Ова е историски момент за нас и за Алијансата. Заедно поминавме низ многу предизвици. Заедно остануваме одлучни да ја браниме слободата, заедничкото наследство на нашите народи, базирани на принципите на демократијата, индивидуалните слободи и ...

Северна Македонија од денеска го зазема столчето на НАТО

4NEWS - 13.02.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денска во името на државата првпат ќе седне на министерскиот состанок на НАТО заедно, рамо до рамо со своите сојузници на Алијансата. Министерката беше пречекана од Генералниот секретар на НАТО, Јенс ...

Македонија денеска прв пат со свое столче на масата на НАТО

Бриф - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на ...

Грција е подготвена да им помогне на македонските воени сили

24Инфо - 13.02.2019

На маргините на министерскиот состанок за одбрана на НАТО денеска министерската Шекеринска оствари меѓу другото средба со својот грчки колега, Евангелос Апостолакис, јави дописничката на МИА од Брисел.

Видео: Шекеринска на прв министерски состанок на НАТО

24Инфо - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска првпат учествува на состанок на НАТО во Брисел. Пред официјалниот состанок на ниво на министри за одбрана, Шекеринска се сретна со генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Шекеринска: Денеска го заземаме нашето место на масата на НАТО

Слободен Печат - 13.02.2019

Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на кој Македонија ќе седне рамо до рамо со своите сојузнички од Алијансата откако беше потпишан пристапниот протокол за членство минатата недела.

Шекеринска: Денеска е голем ден за нас

iPortal - 13.02.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на својот профил на социјалната мрежа Tвитер напиша дека денеска е голем ден за нашата држава бидејќи ќе добиеме столче на масата на НАТО Алијансата.

Северна Македонија од денеска го зазема столчето на НАТО

ТВ21 - 13.02.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска денска во името на државата првпат ќе седне на министерскиот состанок на НАТО заедно, рамо до рамо со своите сојузници на Алијансата. Министерката беше пречекана од Генералниот секретар на НАТО, Јенс ...

Македонија денеска прв пат со свое столче на масата на НАТО

Локално - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре ќе ја застапува Македонија на министерскиот состанок на Алијансата, за прв пат како извесна идна членка на НАТО. Ова е првиот состанок на членките на НАТО во 2019 година и прв состанок на ...

Министрите за одбрана на НАТО ќе ги разгледаат воените опции по ИНФ

Локално - 13.02.2019

Министрите за одбрана на земјите членки на НАТО на дводневниот состанок во Брисел, кој почнува денеска, ќе ги разгледаат опциите неопходни да се заштити Европа доколку пропадне билатералниот договор за разоружување помеѓу Русија и САД.

Шекеринска до Апостолакис: Нашите влади имаа храброст да тргнат кон иднината, стануваме сојузници и пријатели

ТВ21 - 13.02.2019

Денеска во Брисел во рамките на министерскиот состанок на Северноатлантскиот совет на НАТО, министерката Радмила Шекеринска имаше издвоен состанок со нејзиниот грчки колега, министерот Евангелос Апостолакис.

Грција е подготвена да им помогне на македонските воени сили

Локално - 13.02.2019

На маргините на министерскиот состанок за одбрана на НАТО денеска министерската Шекеринска оствари меѓу другото средба со својот грчки колега, Евангелос Апостолакис, јави дописничката на МИА од Брисел.

Прв ден на Северна Македонија во НАТО – линковско јавување од седиштето на Алијансата во Брисел

1tv - 13.02.2019

Од седиштето на НАТО во Брисел линковски во Централниот дневник на 1ТВ се јави уредникот Сашо Ордановски, кој извести за првиот ден на Република Северна Македонија во Алијансата. Како што рече, министерката за одбрана и вицепремиерка Радмила ...

Не ја добивме поканата во НАТО затоа што ни веруваа, туку бидејќи покажавме дека ја заслужуваме – Интервју на 1ТВ со ...

1tv - 13.02.2019

Уредникот Сашо Ордановски во Брисел направи интервју со министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, која зборуваше за тоа што нѐ очекува сега кога Македонија има столче во НАТО. -Оваа година треба да го направиме тоа што го правевме и минатата ...

13 февруари: Столче во НАТО, ДКСК почна со работа, различни перспективи

CivilMedia - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска во Брисел се сретна со генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, пред официјалниот министерски состанок на НАТО на ниво на министри за одбрана.

(ВИДЕО) Шекеринска денеска се запишува во историјата

Фактор - 13.02.2019

Како што најави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска заменик-претседателот на македонската влада Радмила Шекеринска ќе биде првиот македонски политичар кој ќе седне на заедничка маса на состанокот на министрите за одбрана на ...

Шекеринска: Чест ми е и привилегија за мене и за мојата земја да бидам тука, за прв пат на НАТО министерскиот состанок

Бизнис Вести - 13.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска во Брисел, пред официјалниот министерски состанок на НАТО на ниво на министри за одбрана, се сретна со генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Столтенберг: Среќен сум што сега може земјата да ја нарекувам Северна Македонија

Фактор - 13.02.2019

Министеркат за одбрана Радмила Шекеринска во друштво на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, истакна дека политиката на Алијансата на отворени врати не се само зборови и дека официјално Скопје покажа дека политичката храброст исплати пред ...

Столтенберг ѝ посака добредојде на Шекеринска во НАТО

Deutsche Welle - 12.02.2019

Во пресрет на состанокот на министрите за одбрана на НАТО во Брисел, генералниот секретар Јенс Столтенберг денеска го поздрави првото учество на еден македонски министер на средбата. Дводневниот состанок на министрите за одбрана на земјите-членки на ...

Утре Шекеринска првпат ќе седне на столчето на НАТО – линк во Централниот дневник на 1ТВ

Либертас - 12.02.2019

Во Централниот дневник на 1ТВ линковски од Брисел се јави уредникот Сашо Ордановски, кој известува што се очекува таму утре со првото седнување на вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска на столчето на НАТО.

Шекеринска ќе биде првата наша министерка која ќе учествува на Северноатлантскиот совет на НАТО

+инфо - 12.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска утре и задутре во Брисел ќе учествува на состанокот на Северноатлантскиот совет на НАТО на ниво на министри за одбрана, што е прво учество на министер од нашата земја на официјален состанок на Алијансата по ...

Шекеринска за првпат на Северноатлантскиот совет

CivilMedia - 12.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на 13 и 14 февруари во Брисел ќе учествува на состанокот на Северноатлантскиот совет на НАТО на ниво на министри за одбрана, што е прво учество на министер од нашата земја на официјален состанок на ...

Шекеринска утре и задутре ќе учествува на Северноатлантскиот совет на НАТО

Мета - 12.02.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска утре и задутре (13-14 февруари) во Брисел ќе учествува на состанокот на Северноатлантскиот совет на НАТО на ниво на министри за одбрана, што е прво учество на министеr од нашата земја на официјален ...

Шекеринска – прв наш министер кој учествува на Северноатланскиот совет на НАТО

24Инфо - 12.02.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска утре и задутре (13-14 февруари) во Брисел ќе учествува на состанокот на Северноатлантскиот совет на НАТО на ниво на министри за одбрана, што е прво учество на министер од нашата земја на официјален состанок ...

Утре Шекеринска првпат ќе седне на столчето на НАТО – линк во Централниот дневник на 1ТВ

1tv - 12.02.2019

Во Централниот дневник на 1ТВ линковски од Брисел се јави уредникот Сашо Ордановски, кој известува што се очекува таму утре со првото седнување на вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска на столчето на НАТО.