TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОО СДСМ – Прилеп се приклучува кон одбележувањето на Меѓународниот ден за елиминација на насилството врз жените

Опсервер - 30.11.2019

Почитувани, Форумот на жени на ОО СДСМ – Прилеп се приклучува кон одбележувањето на Меѓународниот ден за елиминација на насилството врз жените и на глобалната кампања „16 дена активизам против родово-базираното насилство“, која по тој повод започна ...

Како да се спречи физичкото насилство врз децата?

Канал5 - 29.11.2019

Министрите со потписи ја завршија конференцијата за ставање крај на насилство врз децата. Во пракса да се спроведе поголема комуникација помеѓу институциите и родителите со цел да се намали ризикот едно дете да биде отфрлено од средината и да остане ...

Македонија дел од Глобалното движење за ставање крај на насилството врз децата

Канал5 - 29.11.2019

Македонија ќе стане дваесет и седма земја предводник во рамките на Глобалното партнерство за крај на насилството врз децата. Со потпишување заложба за борба против насилство врз децата од страна на министрите Оливер Спасовски, Рената Дескоска, Мила ...

Трибина на ВМРО-ДПМНЕ, Стоп за семејното насилство

Курир - 29.11.2019

Во рамки на кампањата 16 дена активизам против насилството врз жените, Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ од Општинскиот комитет Гази Баба организираше едукативна трибина на тема: Стоп за семејното насилство.

Владата потпиша заедничка заложба со која стана дел од Глобалното движење за ставање крај на насилството врз децата

А1 On - 29.11.2019

Денес, на завршната церемонија на дводневната конференција на високо ниво: Проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан министрите за внатрешни работи, правда, здравство, образование и наука и труд и социјална ...

Трибина на ВМРО-ДПМНЕ, Стоп за семејното насилство

Нетпрес - 29.11.2019

Во рамки на кампањата 16 дена активизам против насилството врз жените, Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ од Општинскиот комитет Гази Баба организираше едукативна трибина на тема: Стоп за семејното насилство.

Спасовски: Безрезервно ги поддржуваме сите иницијативи за поквалитетна заштита на децата

Слободен Печат - 29.11.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на конференцијата рече дека е убеден дека преку оваа заложба заеднички ќе дојдеме до решенија за подобра нормативна заштита на децата вклучително и превенција од насилство врз децата.

Македонија дел од Глобалното движење за ставање крај на насилството врз децата

Сител - 29.11.2019

Со потпишување заложба за борба против насилство врз децата од страна на министрите Оливер Спасовски, Рената Дескоска, Мила Царовска, Венко Филипче и Арбер Адеми денеска во Скопје заврши дводневната конференција „Проширување на акцијата за ставање ...

Македонија стана дел од Глобалното партнерство против насилството врз децата

Мета - 29.11.2019

Во завршницата на дводневната конференција на високо ниво:„Проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан“ министрите за внатрешни работи Оливер Спасовски, за правда Рената Десковска, за здравство Венко Филипче, ...

Северна Македонија дел од Глобалното движење за ставање крај на насилството врз децата

Локално - 29.11.2019

Со потпишување заложба за борба против насилство врз децата од страна на министрите Оливер Спасовски, Рената Дескоска, Мила Царовска, Венко Филипче и Арбер Адеми денеска во Скопје заврши дводневната конференција „Проширување на акцијата за ставање ...

Македонија дел од Глобалното движење за ставање крај на насилството врз децата

4NEWS - 29.11.2019

Со потпишување заложба за борба против насилство врз децата од страна на министрите Оливер Спасовски, Рената Дескоска, Мила Царовска, Венко Филипче и Арбер Адеми денеска во Скопје заврши дводневната конференција „Проширување на акцијата за ставање ...

Пендаровски : Да ја подигнеме свеста, да научиме како да ги заштитиме децата од насилство

Канал5 - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска се обрати на отворањето на конференцијата „Проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан". Во продолжение го проследуваме интегралниот текст од обраќањето.

Загрижувачки: Секое трето дете во земјава е жртва на физичко насилство

Канал5 - 28.11.2019

Овие сцени не се глума, туку сурова реалност. Болка, страв, лутина, несигурност – секое трето дете во земјава е жртва на физичко насилство. Загрижувачки осумдесет отсто од родителите користат шлаканици и вербални осуди како мерка на дисциплина.

Конференција за проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан

24 Вести - 28.11.2019

Претставници од земјите од Западен Балкан денеска и утре во Скопје ќе учествуваат на конференција на високо ниво „Проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан“.

Ласовска : Пратеничкиот имунитет не смее да биде заштита за тепач на жени и семеен насилник

Канал5 - 28.11.2019

Згрозени сме и загрижени од веста објавена во медиумите дека пратеник од СДСМ во текот на вчерашниот ден си ја претепал сопругата,рече Благица Ласовска, Претседател на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ. Во ек на 16 дена активизам против родовото насилство, ...

Ласовска: Во 16 дена активизам против родовото насилство, функционери од власта тепаат жени!

Фокус - 28.11.2019

Згрозени сме и загрижени од веста објавена во медиумите дека пратеник од СДСМ во текот на вчерашниот ден си ја претепал сопругата. Во ек на 16 дена активизам против родовото насилство, функционери високи од власта тепаат жени, вели Благица Ласовска ...

Осум од десет родители во земјава користат физичко и психичко насилство како воспитна мерка

Фокус - 28.11.2019

Во светот милиони деца живеат во страв од физички, емоционално и сексуално насилство. Регионот на Западен Балкан не е исклучок, каде што и покрај сè поголемото политичко внимание и одговор во политиките и услугите, насилството врз децата и натаму е ...

Конференција за проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан

Канал5 - 28.11.2019

Претставници од земјите од Западен Балкан денеска и утре во Скопје ќе учествуваат на конференција на високо ниво „Проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан".

Пендаровски: Осум од десет родители ги тепаат децата во Северна Македонија

Press24 - 28.11.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на конференцијата „Проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан“. - Насилството врз децата е една од најдевијантните појави денес која се случува ...

Осум од десет родители во земјава користат физичко и психичко насилство како воспитна мерка

Курир - 28.11.2019

Во светот милиони деца живеат во страв од физички, емоционално и сексуално насилство. Регионот на Западен Балкан не е исклучок, каде што и покрај сè поголемото политичко внимание и одговор во политиките и услугите, насилството врз децата и натаму е ...

Осум од десет родители ги тепаат децата и викаат по нив

+инфо - 28.11.2019

Во светот милиони деца живеат во страв од физичко, емоционално и сексуално насилство. Регионот на Западен Балкан не е исклучок, каде што и покрај сè поголемото политичко внимание и одговор во политиките и услугите, насилството врз децата и натаму е ...

Истражувањата покажуваат дека осум од десет родители во земјава користат физичко и психичко насилство врз децата

Слободен Печат - 28.11.2019

За да се стави крај на насилството, владите од Западен Балкан се обврзаа да ја забрзаат акцијата за ставање крај на сите форми на насилство врз децата до 2030 година. Во светот милиони деца живеат во страв од физички, емоционално и сексуално ...

Ласовска: Во ек на 16 дена активизам против родовото насилство, високи функционери од власта тепаат жени!

Нетпрес - 28.11.2019

Згрозени сме и загрижени од веста објавена во медиумите дека пратеник од СДСМ во текот на вчерашниот ден си ја претепал сопругата. Во ек на 16 дена активизам против родовото насилство, функционери високи од власта тепаат жени, ова денеска преку ...

Конференција: Осум од десет родители во земјава користат физичко и психичко насилство како воспитна мерка

А1 On - 28.11.2019

Во светот милиони деца живеат во страв од физички, емоционално и сексуално насилство. Регионот на Западен Балкан не е исклучок, каде што и покрај сè поголемото политичко внимание и одговор во политиките и услугите, насилството врз децата и натаму е ...

Кажувајте им на децата дека ги сакате и гушкајте ги. Секој може да создаде подобар дом, порачува психологот Ивона ...

Деца - 28.11.2019

„Насилството може да се спореди со ледениот брег – со тоа што видливиот дел е многу помал од невидливиот дел на ледот”, Јохан Галтунг Постојат повеќе видови насилство: физичко и психичко насилство, кои можат да се манифестираат во семејно насилство, ...

Дескоска и Спасовски ќе земат учество на конференција за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан

Слободен Печат - 28.11.2019

На конференцијата, чиј домаќин е Владата на Република Северна Македонија со поддршка од УНИЦЕФ, е најавено присуство на околу 500 учесници. Претставници од земјите од Западен Балкан денеска и утре во Скопје ќе учествуваат на конференција на високо ...

ФОТО Галерија: #ЗоштоНеПријавив – пораки на жените жртви на насилство

Нова ТВ - 28.11.2019

„Се плашев дека ќе ми се одмазди“, „Ми се закани со отказ“, „Моите ми кажаа да не кажувам на никој“, „Беше дете од фамилија“, „Другар му е џандар“ и „Не знаев каде“, се дел од пораките кои изминатата ноќ беа поставени на повеќе локации низ Скопје, ...

#ЗоштоНеПријавив: На скопските улици одекнува вистината за насилството врз жените во Македонија

Слободен Печат - 28.11.2019

Девојките ги охрабрија жените во Македонија на парче хартија анонимно да одговорат на едно кратко, но длабоко прашање: „Зошто не пријави?“ „Ми беше шеф“, „Не сакав да верувам дека се случило“, „Затоа што беше политичар од партија на власт и знаев ...

Секое трето дете во Македонија е физички малтретирано

Сител - 28.11.2019

Осум од 10 родители во Македонија користат психичко и физичко насилство врз своите деца во земјава. Секое трето дете е физички малтретирано, а секое петто девојче е сексуално злоупотребено - ова се само дел од бројките изнесени на конференцијата ...

(ВИДЕО) Ласовска: Пратеничкиот имунитет не смее да биде заштита за тепач на жени и семеен насилник

А1 On - 28.11.2019

„Згрозени сме и загрижени од веста објавена во медиумите дека пратеник од СДСМ во текот на вчерашниот ден си ја претепал сопругата. Во ек на 16 дена активизам против родовото насилство, функционери високи од власта тепаат жени.

Ласовска: Во ек на 16 дена активизам против родовото насилство, високи функционери од власта тепаат жени!

Курир - 28.11.2019

Згрозени сме и загрижени од веста објавена во медиумите дека пратеник од СДСМ во текот на вчерашниот ден си ја претепал сопругата. Во ек на 16 дена активизам против родовото насилство, функционери високи од власта тепаат жени, ова денеска преку ...

Секој може да се промени и да создаде подобар дом за живеење, порачува психологот Ивона Пауновски

Факултети - 28.11.2019

Односите во семејството се клучни за детето да стане зрела и емотивно стабилна личност која со проблемите во животот ќе се справува без насилно однесување. На детето му се потребни љубов и сигурност.

Осум од десет родители во земјава користат физичко и психичко насилство како воспитна мерка

ММС - 28.11.2019

Во светот милиони деца живеат во страв од физички, емоционално и сексуално насилство. Регионот на Западен Балкан не е исклучок, каде што и покрај сè поголемото политичко внимание и одговор во политиките и услугите, насилството врз децата и натаму е ...

Конференција: Осум од десет родители во земјава користат физичко и психичко насилство како воспитна мерка

Сител - 28.11.2019

Во светот милиони деца живеат во страв од физички, емоционално и сексуално насилство. Регионот на Западен Балкан не е исклучок, каде што и покрај сè поголемото политичко внимание и одговор во политиките и услугите, насилството врз децата и натаму е ...

Ласовска: Пратеничкиот имунитет не смее да биде заштита за тепач на жени и семеен насилник

Сител - 28.11.2019

Почитувани, Згрозени сме и загрижени од веста објавена во медиумите дека пратеник од СДСМ во текот на вчерашниот ден си ја претепал сопругата. Во ек на 16 дена активизам против родовото насилство, функционери високи од власта тепаат жени.

Конференција за проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан

Сител - 28.11.2019

Претставници од земјите од Западен Балкан денеска и утре во Скопје ќе учествуваат на конференција на високо ниво „Проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан“.

Конференција за проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на западен Балкан

ММС - 28.11.2019

Претставници од земјите од Западен Балкан денеска и утре во Скопје ќе учествуваат на конференција на високо ниво „Проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан”.

Во ек на 16 дена активизам против родовото насилство, функционери високи од власта тепаат жени

Опсервер - 28.11.2019

Згрозени сме и загрижени од веста објавена во медиумите дека пратеник од СДСМ во текот на вчерашниот ден си ја претепал сопругата. Во ек на 16 дена активизам против родовото насилство, функционери високи од власта тепаат жени.

Ласовска: Пратеничкиот имунитет не смее да биде заштита за тепач на жени и семеен насилник

Република - 28.11.2019

Згрозени сме и загрижени од веста објавена во медиумите дека пратеник од СДСМ во текот на вчерашниот ден си ја претепал сопругата, рече Благица Ласовска, Претседател на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ. Во ек на 16 дена активизам против родовото насилство, ...

Жените-жртви на насилство пишуваат пораки по скопските улици: „Ми беше шеф“, „Ми беше другар“, „Ми се закани со отказ“

Република - 28.11.2019

„Ми беше шеф“, „Не сакав да верувам дека се случило“, „Затоа што беше политичар од партија на власт и знаев дека нема поента“, „Ми беше другар“, „Ми се закани со отказ“, „Не и верувам на полицијата“, „Мајка ми ми кажа да не кажувам на никој“, „Зошто ...

Конференција: Осум од десет родители во земјава користат физичко и психичко насилство како воспитна мерка

24Инфо - 28.11.2019

Во светот милиони деца живеат во страв од физички, емоционално и сексуално насилство. Регионот на Западен Балкан не е исклучок, каде што и покрај сè поголемото политичко внимание и одговор во политиките и услугите, насилството врз децата и натаму е ...

НАСИЛСТВО ВРЗ ДЕЦА: И денес во Македонија 8 од 10 родители мислат дека ќотекот излегол од рајот

Денешен - 28.11.2019

Во светот милиони деца живеат во страв од физички, емоционално и сексуално насилство. Регионот на Западен Балкан не е исклучок, каде што и покрај сè поголемото политичко внимание и одговор во политиките и услугите, насилството врз децата и натаму е ...

Потресни исповеди во кампањата #ЗоштоНеПријавив: „Знам дека е џабе“, „Не ми веруваа“…

Локално - 28.11.2019

Како дел од повеќедневниот активизам во борбата против насилството врз жените, но и општо врз сите луѓе, платформата „Медуза“ даде шанса на сите кои досега молчеле, конечно да кажат што им се случило, но и зошто никогаш не го пријавиле случајот.

ЛАСОВСКА: Згрозени сме и загрижени од веста дека пратеник на СДСМ си ја претепал сопругата

Денешен - 28.11.2019

Згрозени сме и загрижени од веста објавена во медиумите дека пратеник од СДСМ во текот на вчерашниот ден си ја претепал сопругата, изјави денеска пратеничката Благица Ласовска, која е и претседателка на УЖ на ВМРО-ДПМНЕ.

Пендаровски: Да ја подигнеме свеста и да ги заштитиме децата од насилство

CivilMedia - 28.11.2019

Ниту една кампања, ниту политичка заложба не е доволна за справување со насилството врз децата, туку потребно е системско делување, рече претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, отворајќи ја конференцијата „Проширување на акцијата за ...

Конференција: Осум од десет родители во земјава користат физичко и психичко насилство како воспитна мерка

Бриф - 28.11.2019

Во светот милиони деца живеат во страв од физички, емоционално и сексуално насилство. Регионот на Западен Балкан не е исклучок, каде што и покрај сè поголемото политичко внимание и одговор во политиките и услугите, насилството врз децата и натаму е ...

Конференција за проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан

Опсервер - 28.11.2019

Претставници од земјите од Западен Балкан денеска и утре во Скопје ќе учествуваат на конференција на високо ниво „Проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан“.

Конференција: Осум од десет родители во земјава користат физичко и психичко насилство како воспитна мерка

CivilMedia - 28.11.2019

Во светот милиони деца живеат во страв од физички, емоционално и сексуално насилство. Регионот на Западен Балкан не е исклучок, каде што и покрај сè поголемото политичко внимание и одговор во политиките и услугите, насилството врз децата и натаму е ...

Конференција за проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан

CivilMedia - 28.11.2019

Претставници од земјите од Западен Балкан денеска и утре во Скопје ќе учествуваат на конференција на високо ниво „Проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан“.

САКААТ ДА ГИ ПОДУЧАТ, НО ГРЕШАТ - 8 од 10 родители во земјава користат физичко и психичко насилство

Фактор - 28.11.2019

Да се стави крај на насилството врз децата, порачаа учесниците на конференцијата „Проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан“, која денеска се одржа во Скопје.

Потресни пораки и исповеди осамнаа како дел од кампањата #ЗоштоНеПријавив

iPortal - 28.11.2019

Како дел од повеќедневниот активизам во борбата против насилството врз жените, но и општо врз сите луѓе, платформата „Медуза“ даде шанса на сите кои досега молчеле, конечно да кажат што им се случило, но и зошто никогаш не го пријавиле случајот.

Претседателот Пендаровски се обрати на конференцијата „Проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз ...

24Инфо - 28.11.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска се обрати на отворањето на конференцијата „Проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан”.

Ласковска: Згрозени сме од веста дека пратеник од СДСМ во текот на вчерашниот ден си ја претепал сопругата

24Инфо - 28.11.2019

Згрозени сме и загрижени од веста објавена во медиумите дека пратеник од СДСМ во текот на вчерашниот ден си ја претепал сопругата. Во ек на 16 дена активизам против родовото насилство, функционери високи од власта тепаат жени.

Ласовска: Тепањето жени од страна на функционери на власта ја покажува неказнивоста која ја имаат

MakPress - 28.11.2019

Згрозени сме и загрижени од веста објавена во медиумите дека пратеник од СДСМ во текот на вчерашниот ден си ја претепал сопругата. Во ек на 16 дена активизам против родовото насилство, функционери високи од власта тепаат жени.

Сред владина кампања пратеник на СДСМ пријавен за семејно насилство

AKO - 28.11.2019

„На 27.11.2019 год во 21.30 часот во СВР Скопје се јавила М. А. (37) од Скопје и пријавила дека сопругот К.А. (40) од Скопје се расправал со неа и сакал да ги земе со него нивните деца. Полициски службеници излегле на местото на пријавата за ...

8 од 10 родители во Македонија го користат ќотекот како воспитна мерка

MakPress - 28.11.2019

Во светот милиони деца живеат во страв од физички, емоционално и сексуално насилство. Регионот на Западен Балкан не е исклучок, каде што и покрај сè поголемото политичко внимание и одговор во политиките и услугите, насилството врз децата и натаму е ...

Низ фотографии: Протестите против насилство врз жените во светот

Кајгана - 27.11.2019

Низ различни локации во светот се одржаа протести против насилството врз жените. Протести беа одржани во Мексико, Италија, Турција, Судан и други земји. Според извештајот на ОН, 87.000 жени се убиени во 2017 година во светот.

#ЗоштоНеПријавив – пораки оставени низ Скопје зборуваат во име на жените жртви на насилство

Радио МОФ - 27.11.2019

„Се плашев дека ќе ми се одмазди“, „Ми се закани со отказ“, „Моите ми кажаа да не кажувам на никој“, „Беше дете од фамилија“, „Другар му е џандар“ и „Не знаев каде“ – се дел од пораките кои ноќва можат да се забележат на повеќе локации низ Скопје.

#ЗоштоНеПријавив

Окно - 27.11.2019

Герила акција на феминистичкиот портал Медуза во која повикуваат на дискусија на причините поради кои жените не се осмелуваат да пријават дека се жртви на насилство. Акцијата е рамки на актуелната кампања „16 дена активизам против родово базирано ...

Благ пад на семејното насилство во Кочани

Слободен Печат - 27.11.2019

Кај сите пријавени случаи жртви на насилството биле жени и деца, а само за една пријава е евидентирано дека жртвата е машко лице. Вкупно 29 пријави за семејно насилство биле евидентирани од почетокот на годината до средината на овој месец во ...

Семејното насилство во Кочани бележи мало опаѓање

Либертас - 27.11.2019

– Вкупно 29 пријави за семејно насилство биле евидентирани од почетокот на годината до средината на овој месец во меѓуопштинскиот Центар за социјални работи во Кочани, што е за десетина отсто помалку во споредба со истиот период лани.

Семејното насилство намалено за 10 проценти

Вечер Прес - 27.11.2019

Вкупно 29 пријави за семејно насилство биле евидентирани од почетокот на годината до средината на овој месец во Меѓуопштинскиот центар за социјални работи во Кочани, што е за десетина отсто помалку во споредба со истиот период лани.

Трибина „Нема оправдување - Заедно против насилство врз жени и девојчиња“

Kumanovo News - 27.11.2019

„Повелете бидете дел од овој настан и поддршка во борба против насилството врз девојчињата и жените!- повикуваат ...

СВР Скопје поднесе кривична пријава против И.С.(45) од Скопје

Опсервер - 27.11.2019

СВР Скопје поднесе кривична пријава против И.С.(45) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „телесна повреда во вршење на семејно насилство“ и „загрозување на сигурноста во вршење на семејно насилство“.

Семејното насилство во Кочани бележи мало опаѓање

MakPress - 27.11.2019

Вкупно 29 пријави за семејно насилство биле евидентирани од почетокот на годината до средината на овој месец во меѓуопштинскиот Центар за социјални работи во Кочани, што е за десетина отсто помалку во споредба со истиот период лани.

Скопјанец во два наврати ја истепал својата сопруга и и се заканувал по живот

Фокус - 26.11.2019

Жител на Скопје доби кривична пријава поради тоа што во два наврати ја тепал својата сопруга. „СВР Скопје поднесе кривична пријава против И.С.(45) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „телесна повреда во вршење на ...

Во Велес отворен првиот од десетте центри за жени-жртви на семејно насилство

Сакам да кажам - 26.11.2019

Велес доби Центар за жртви на семејно насилство. Него денеска го посети министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и тој е подготвен да ги прими првите згрижени жени. Ова е прв од десетте нови специјализирани сервиси за жртви на родово ...

Полицијата во Истанбул го спречи маршот за елиминирање на насилството врз жените

Глас на Америка - 26.11.2019

Турската полиција употреби сила за да го разбие маршот на илјадници жени, кои повикуваат да се стави „крај на неказнивоста“ за мажи виновни за насилство врз жени. Полицијата ги спречи демонстрантите да маршираат во главната трговска област на ...

Скопјанка добила закани по живот од сопругот

Press24 - 26.11.2019

СВР Скопје поднесе кривична пријава против 45-годишниот И.С. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „телесна повреда во вршење на семејно насилство“ и „загрозување на сигурноста во вршење на семејно насилство“.

УЖ на Бутел ВМРО-ДПМНЕ со трибина за борба против насилството врз жените

Курир - 26.11.2019

Меѓународниот ден на борба против насилството врз жените одбележан во ОК на ВМРО ДПМНЕ Бутел. Унијата на жени на ВМРО ДПМНЕ во Бутел вечерва организираше трибина со масовно присуство на жени од различни возрасти, професии и животни искуства.

Скопјанец осомничен за семејно насилство врз сопругата

Курир - 26.11.2019

Кривична пријава за семејно насилство е поднесена против 45-годишен скопјанец кој во два наврати ја физички ја малтретирал својата сопруга. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека кривичната пријава е поднесена против И.С.

Скопјанец осомничен за семејно насилство врз сопругата

А1 On - 26.11.2019

Кривична пријава за семејно насилство е поднесена против 45-годишен скопјанец кој во два наврати ја физички ја малтретирал својата сопруга. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека кривичната пријава е поднесена против И.С.

„Нема оправдување - заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Press24 - 26.11.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев вечерва се обрати на почетокот на кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“, во организација на УНДП, како дел од одбележувањето на Меѓународниот ден за запирање на насилството на жената.

45-годишен скопјанец ја претепал сопругата

+инфо - 26.11.2019

Кривична пријава за семејно насилство е поднесена против 45-годишен скопјанец кој во два наврати ја физички ја малтретирал својата сопруга. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека кривичната пријава е поднесена против И.С.

Скопјанец осомничен за семејно насилство врз сопругата

Нетпрес - 26.11.2019

Кривична пријава за семејно насилство е поднесена против 45-годишен скопјанец кој во два наврати ја физички ја малтретирал својата сопруга. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека кривичната пријава е поднесена против И.С.

Скопјанец физички ја нападнал сопругата, доби кривична пријава

МКД - 26.11.2019

СВР Скопје поднесе кривична пријава против И.С.(45) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „телесна повреда во вршење на семејно насилство“ и „загрозување на сигурноста во вршење на семејно насилство“.

Пријава за скопјанец кој ја малтретирал сопругата

Макфакс - 26.11.2019

СВР Скопје поднесе кривична пријава против И.С.(45) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „телесна повреда во вршење на семејно насилство“ и „загрозување на сигурноста во вршење на семејно насилство“.

Заев: Со чувство на одговорност да развиваме култура која не прифаќа насилство

Макфакс - 26.11.2019

Премиерот, Зоран Заев, вчеравечер е обрати на почетокот на кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“, во организација на УНДП, како дел од одбележувањето на Меѓународниот ден за запирање на насилството на жената.

#ПроговориСлушни – светска кампања на AVON против родовото насилство

Убавина и Здравје - 26.11.2019

Програмата е дизајнирана да го засегне молкот надвиснат над родовото насилство AVON и Фондацијата за жени на AVON го објавија партнерството со Светската асоцијација на женски водичи и извидници (World Association of Girl Guides and Girl Scouts ...

#ПроговориСлушни – светска кампања на AVON против родовото насилство

Stylist - 26.11.2019

AVON и Фондацијата за жени на AVON го објавија партнерството вредно 300.000 доларисо Светската асоцијација на жени водичи и извидници ( (WAGGGS)). Партнерството ќе гради свесност и ќе едуцира за родовото насилство за да допре до милиони жени и ...

#ПроговориСлушни – светска кампања на „Авон“ против родовото насилство

Макфакс - 26.11.2019

AVON и Фондацијата за жени на AVON го објавија партнерството со Светската асоцијација на женски водичи и извидници (World Association of Girl Guides and Girl Scouts (WAGGGS)) за борба против родовото насилство.

#ПроговориСлушни – светска кампања на AVON против родовото насилство

Кафе пауза - 26.11.2019

AVON и Фондацијата за жени на AVON го објавија партнерството со Светската асоцијација на женски водичи и извидници (World Association of Girl Guides and Girl Scouts (WAGGGS)) за борба против родовото насилство.

(Видео) Ласовска: Полициски службенички цела година биле малтретирани од надредено лице, а властите не презеле ништо

Макфакс - 26.11.2019

Власта на Зоран Заев е нефункционална и не може да ги заштити ниту жените вработени во МВР и армијата, а не пак останатите. Неспособноста и лицемерието на власта на Заев најдобро се гледаат кога ќе се слушнат нивните изјави поврзани со борбата ...

Ласовска до Заев: Дали заканувачот на полицајките е близок до градоначалник во Скопје?

+инфо - 26.11.2019

Власта на Зоран Заев е нефункционална и не може да ги заштити ниту жените вработени во МВР и армијата, а не пак останатите. Неспособноста и лицемерието на власта на Заев најдобро се гледаат кога ќе се слушнат нивните изјави поврзани со борбата ...

Ласовска: Шест полицајки биле сексуално малтретирани, а властите не преземале ништо да ги заштитат

МКД - 26.11.2019

„Власта на Зоран Заев е нефункционална и не може да ги заштити ниту жените вработени во МВР и армијата, а не пак останатите. Неспособноста и лицемерието на власта на Заев најдобро се гледаат кога ќе се слушнат нивните изјави поврзани со борбата ...

(ВИДЕО) Ласовска: Власта на Заев е нефункционална и не може да ги заштити ниту жените вработени во МВР и армијата, а не ...

А1 On - 26.11.2019

„Власта на Зоран Заев е нефункционална и не може да ги заштити ниту жените вработени во МВР и армијата, а не пак останатите. Неспособноста и лицемерието на власта на Заев најдобро се гледаат кога ќе се слушнат нивните изјави поврзани со борбата ...

Паркот „Жена борец“ осветлен во портокалово – започна кампањата против насилство врз жени

Радио МОФ - 26.11.2019

Паркот „Жена борец“ во Скопје синоќа блесна во портокалова боја по повод Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените. Со ова официјално започна годинешната кампања „#НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња“.

Лука Павиќевиќ до Влада: Предлагаме нов модел за справување со врсничко насилство

Радио МОФ - 26.11.2019

„Не ми се доаѓа на училиште. Ме навредуваат, ме понижуваат. Се плашам да не ме нападнат. Не можам повеќе. Не ми се оди на училиште.”- вака Марко, средношколец, го опиша своето секојдневие. Марко е жртва на врсничко насилство.

Почна кампањата „#НемаОправдување – заедно против насилството врз жени и девојчиња“

Макфакс - 26.11.2019

Со симболично ѕвонење на портокалови ѕвончиња, претставници на Владата, Обединетите нации, Делегацијата на Европската Унија, Мисијата на ОБСЕ во Скопје, претставници од амбасадите во земјата, граѓанскиот сектор, активисти и медиуми, вчеравечер ...

Покана за училишта на конференција против насилството врз децата на Западен Балкан

Радио МОФ - 26.11.2019

Владата на Република Северна Македонија е домаќин на конференција „Проширување на акцијата за ставање крај на насилството врз децата на Западен Балкан“ која ќе се одржи на 28 и 29 ноември 2019 година во Скопје.

„МВР молчи додека полицајки се сексуално вознемирувани“

Курир - 26.11.2019

Власта на Зоран Заев е нефункционална и не може да ги заштити ниту жените вработени во МВР и армијата, а не пак останатите. Неспособноста и лицемерието на власта на Заев најдобро се гледаат кога ќе се слушнат нивните изјави поврзани со борбата ...

Молк од МВР за сексуалното вознемирување на полицајките

Нетпрес - 26.11.2019

Власта на Зоран Заев е нефункционална и не може да ги заштити ниту жените вработени во МВР и армијата, а не пак останатите. Неспособноста и лицемерието на власта на Заев најдобро се гледаат кога ќе се слушнат нивните изјави поврзани со борбата ...

Европскиот парламент во Стразбур во портокалова боја во знак на осуда на насилството врз жените

Либертас - 26.11.2019

Зградата на Европскиот парламент во Стразбур вечерва е осветлена со портокалова боја во знак на осуда на насилството на кое се жртви жените, јавува дописникот на МИА. Европскиот парламент е вклучен во иницијативата на ООН „Orange the World“, која ...

Скопјанец осомничен за семејно насилство врз сопругата

Либертас - 26.11.2019

Кривична пријава за семејно насилство е поднесена против 45-годишен скопјанец кој во два наврати ја физички ја малтретирал својата сопруга. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека кривичната пријава е поднесена против И.С.

#ПроговориСлушни – светска кампања на AVON против родовото насилство

еМагазин - 26.11.2019

AVON и Фондацијата за жени на AVON го објавија партнерството со Светската асоцијација на женски водичи и извидници (World Association of Girl Guides and Girl Scouts (WAGGGS)) за борба против родовото насилство.

Ласковска: Шест полициски службенички цела година биле вознемирувани, а властите не преземале ништо да ги заштитат ...

24Инфо - 26.11.2019

Власта на Зоран Заев е нефункционална и не може да ги заштити ниту жените вработени во МВР и армијата, а не пак останатите. Неспособноста и лицемерието на власта на Заев најдобро се гледаат кога ќе се слушнат нивните изјави поврзани со борбата ...

Европскиот парламент во Стразбур во портокалова боја во знак на осуда на насилството врз жените

Опсервер - 26.11.2019

Зградата на Европскиот парламент во Стразбур вечерва е осветлена со портокалова боја во знак на осуда на насилството на кое се жртви жените, јавува дописникот на МИА. Европскиот парламент е вклучен во иницијативата на ООН „Orange the World“, која ...

Заев: Со чувство на одговорност да развиваме култура која не прифаќа насилство

CivilMedia - 26.11.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев во вчерашното обраќање на почетокот на кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“, во организација на УНДП, како дел од одбележувањето на Меѓународниот ден за ...

#ПроговориСлушни – светска кампања на AVON против родовото насилство

Фактор - 26.11.2019

- AVON и Фондацијата за жени на AVON го објавија партнерството вредно300.000 доларисо Светската асоцијација на жени водичи и извидници ( World Association of Girl Guides and Girl Scouts (WAGGGS)).

(Галерија) Паркот Жена борец како бајка по повод почетокот на кампањата #НемаOправдување

еМагазин - 26.11.2019

По повод почеток на кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“, во организација на УНДП, како дел од одбележувањето на Меѓународниот ден за запирање на насилството на жената, Жена-парк беше украсен како бајка.

ОБСЕ со кампања ќе ја подигнува свеста за насилството кон жените

CivilMedia - 26.11.2019

Како придонес кон годинешните „16 Денови на активизам против родово базираното насилство“, Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започнува со нова кампања насловена „Крај за молкот“.

Кампања на ОБСЕ во рамките на 16 денови активизам против родово базирано насилство

Локално - 26.11.2019

Како придонес кон годинешните „16 Денови активизам против родово базираното насилство“, Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започнува со нова кампања насловена „Крај за молкот“.

ОБСЕ започнува со нова кампања насловена „Крај за молкот“

iPortal - 26.11.2019

Како придонес кон годинешните „16 Денови активизам против родово базираното насилство“, Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започнува со нова кампања насловена „Крај за молкот“.

Скопјанец осомничен за семејно насилство врз сопругата

Република - 26.11.2019

Кривична пријава за семејно насилство е поднесена против 45-годишен скопјанец кој во два наврати ја физички ја малтретирал својата сопруга. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека кривичната пријава е поднесена против И.С.

Започна кампањата „#НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња“

Женски магазин - 26.11.2019

Со симболично ѕвонење на портокалови ѕвончиња, претставници на Владата, Обединетите нации, Делегацијата на Европската Унија, Мисијата на ОБСЕ во Скопје, претставници од амбасадите во земјата, граѓанскиот сектор, активисти и медиуми, вчера вечер ...

Почна кампањата „#НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња“

24Инфо - 26.11.2019

Со симболично ѕвонење на портокалови ѕвончиња, претставници на Владата, Обединетите нации, Делегацијата на Европската Унија, Мисијата на ОБСЕ во Скопје, претставници од амбасадите во земјата, граѓанскиот сектор, активисти и медиуми, вчеравечер ...

Скопјанец и упатувал закани по живот на сопругата

24Инфо - 26.11.2019

Кривична пријава за семејно насилство е поднесена против 45-годишен скопјанец кој во два наврати ја физички ја малтретирал својата сопруга. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека кривичната пријава е поднесена против И.С.

Заев: Со чувство на одговорност да развиваме култура која не прифаќа насилство

Centar - 26.11.2019

Премиерот, Зоран Заев, вчеравечер е обрати на почетокот на кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“, во организација на УНДП, како дел од одбележувањето на Меѓународниот ден за запирање на насилството на жената.

Скопјанец осомничен за семејно насилство врз сопругата

Опсервер - 26.11.2019

Кривична пријава за семејно насилство е поднесена против 45-годишен скопјанец кој во два наврати ја физички ја малтретирал својата сопруга. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека кривичната пријава е поднесена против И.С.

Заев: Со чувство на одговорност да развиваме култура која не прифаќа насилство

Точка - 26.11.2019

Премиерот, Зоран Заев, вчеравечер е обрати на почетокот на кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“, во организација на УНДП, како дел од одбележувањето на Меѓународниот ден за запирање на насилството на жената.

Само два отсто од жените пријавуваат семејно насилство

Н.Македонија - 26.11.2019

Годинешниот Меѓународен ден за елиминација на насилството кон жените, кој започна вчера, се означува со 16 дена активизам, кој ќе заврши на 10 декември 2019 година, а се одржува во рамките на Меѓународниот ден на човековите права.

Жените застанаа заедно против насилството

Н.Македонија - 26.11.2019

Жените ширум светот излегоа на улиците со барање да се прекине насилството врз жените. Протестите беа организирани ден по одбележувањето на Меѓународниот ден за прекин на насилството врз жените, кој се одржа вчера.

Заев: Да развиваме култура која не прифаќа насилство

Н.Македонија - 26.11.2019

Премиерот, Зоран Заев, вчеравечер е обрати на почетокот на кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“, во организација на УНДП, како дел од одбележувањето на Меѓународниот ден за запирање на насилството на жената.

45 годишен Скопјанец во два наврати физички ја малтретирал својата сопруга

MakPress - 26.11.2019

Кривична пријава за семејно насилство е поднесена против 45-годишен скопјанец кој во два наврати ја физички ја малтретирал својата сопруга. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека кривичната пријава е поднесена против И.С.

Ласовска: Власта на Заев е нефункционална и не може да ги заштити ниту жените вработени во МВР

MakPress - 26.11.2019

Власта на Зоран Заев е нефункционална и не може да ги заштити ниту жените вработени во МВР и армијата, а не пак останатите. Неспособноста и лицемерието на власта на Заев најдобро се гледаат кога ќе се слушнат нивните изјави поврзани со борбата ...

#ПроговориСлушни – светска кампања на AVON против родовото насилство

Денар - 26.11.2019

AVON и Фондацијата за жени на AVON го објавија партнерството со Светската асоцијација на женски водичи и извидници (World Association of Girl Guides and Girl Scouts (WAGGGS)) за борба против родовото насилство.

Започнува кампањата #НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња

Алсат-М - 25.11.2019

На Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените, со официјален настан во паркот „Жена борец“, денес од 19ч., ќе се означи почеток на годинешната кампања со слоган „#НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња“.

Европскиот парламент во Стразбур во портокалова боја во знак на осуда на насилството врз жените

Телма - 25.11.2019

Европскиот парламент е вклучен во иницијативата на ООН „Orange the World“, која годинава посебно внимание му посвети на сексуалното насилство на кое се жртви жените и посебно силувањето. При отворањето на сесијата, претседателот на ЕП Давид Сасоли ...

„Нема оправдување„ – секоја трета жена во земјава е жртва на семејно насилство

Канал5 - 25.11.2019

,,Нема и нема да има оправдување за домашно насилство, сексуално вознемирување, силување, присилен брак, кривични дела извршени во името на таканаречената „чест", трговијата со жени и девојчиња.

Заев: Не може да има неказнивост за насилство особено врз жените и девојчињата

Фокус - 25.11.2019

Нема и нема да има оправдување за домашно насилство, сексуално вознемирување, силување, присилен брак, кривични дела извршени во името на таканаречената „чест“, трговијата со жени и девојчиња.

25 ноември – Меѓународен ден за борба против насилството врз жените

24 Вести - 25.11.2019

Меѓународен ден за борба против насилството врз жените годинава се одбележува под мотото „Обојте го светот портокалово: Генерацијата еднаквост против силувањето“. Како и претходно и годинава Меѓународен ден ќе го означи отпочнувањето на 16 дена ...

ОН: Насилството врз жените е поголема причина за лошо здравје, отколку сообраќајните несреќи и маларијата заедно

Фокус - 25.11.2019

Под мотото „Обојте го светот портокалово: Генерацијата еднаквост против силувањето“ започнува одбележувањето на Меѓународниот ден за борба против насилството врз жените. Со ова започнува 16- дневниот активизам што ќе заврши на 10 декември 2019 ...

Хелсиншки комитет: Насилството врз жените не е приватна работа, тоа е општествена појава која треба да се искорени

24 Вести - 25.11.2019

Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство, а според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените. Наместо жената да биде и да се чуствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за ...

Хелсиншки комитет: Насилството врз жените не е приватна работа, тоа е општествена појава која треба да се искорени

Канал5 - 25.11.2019

Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство, а според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените. Наместо жената да биде и да се чуствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за ...

Потребно итно воведување на моделот за рехабилитација на жени жртви на насилство

Фокус - 25.11.2019

Потребно е итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација и реинтеграција што ќе ги опфати сите аспекти кои се важни и клучни во процесот на напуштање на насилната средина и започнување нов живот, истакна денеска Елена Димушевска, извршна ...

Потребно итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација на жени жртви на семејно насилство

Канал5 - 25.11.2019

Потребно е итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација и реинтеграција што ќе ги опфати сите аспекти кои се важни и клучни во процесот на напуштање на насилната средина и започнување нов живот.

Кампања на ОБСЕ „Крај за молкот" против родово базирано насилство

Канал5 - 25.11.2019

Според истражувањето на ОБСЕ само два проценти ги пријавиле најсериозните инциденти во полиција. Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започнува со нова кампања за подигнување на свеста за насилството кон жените, со фокус на ...

Одбележување на 25 Ноември – Меѓународниот ден за елиминација на насилство врз жената

Канал5 - 25.11.2019

Премиерот Зоран Заев вечер во паркот „Жена борец" во Скопје ќе се обрати по повод одбележување на 25 Ноември – Меѓународниот ден за елиминација на насилство врз жената. На настанот „Нема оправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња" ...

Фотографија на денот: Стоп за насилството врз жените!

Deutsche Welle - 25.11.2019

Црвени чевли во Брисел во знак на протест против насилството врз жените - на денешниот Меѓународниот ден против насилство врз жените ширум светот ќе биде потсетено на жртвите и ќе биде побарано казнување на насилниците.

Почнува кампањата „нема оправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња“

Сакам да кажам - 25.11.2019

Вечерва во 19 часот во паркот Жена борец во Скопје, на Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените, официјално ќе почне годинешната кампања под слоганот „#НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња“.

Меѓународен ден против насилство врз жените

24 Вести - 25.11.2019

Секој ден, 138 жени се убиени од член на своето семејство, 72 отсто од шверцот со луѓе во светот се жени и девојчиња, во светот има 650 илјади девојчиња кои се омажени под 18-тта година. Ова се податоците што ги објавија Обединетите нации како еден ...

Жените во Македонија жртви на семејно насилство

Deutsche Welle - 25.11.2019

Речиси по сто жени секој месец годинава биле жртви на семејно насилство во земјава. Хелсиншкиот комитет предупредува дека само мал број од жртвите го пријавуваат насилството. Во речиси 90 проценти од сите пријавени случаи на семејно насилство ...

#Немаоправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња

24 Вести - 25.11.2019

Една третина од сите жени и девојчиња во светот доживуваат физичко или сексуално насилство во текот на животот, половина од жените убиени ширум светот биле убиени од нивните партнери или од член од семејството, а насилството извршено врз жените е ...

Паркот Жена борец во Скопје во портокалово за поддршка на кампањата против насилството врз жени

Сакам да кажам - 25.11.2019

Паркот Жена борец во Скопје вечерва беше осветлен во портокалово откако и Македонија ја поддржа светската кампања против насилството врз жени и девојчиња. Таа е покрената по повод Меѓународниот ден за елиминација на насилството врз жени и ќе се ...

Франција вети национален план за намалување на бројот на жени убиени од свои партнери

+инфо - 25.11.2019

Француската Влада, под невиден притисок на јавноста, денеска вети дека ќе одземe огнено оружје од сопружници кои злоставуваат свои сопруги и дека подобро ќе ја обучи полицијата во рамки на широк национален план за намалување на бројот на жени убиени ...

Помпео: САД се посветени во борбата против насилството врз жените низ целиот свет

Слободен Печат - 25.11.2019

Помпео истакна дека насилството на полова основа само по себе претставува светски проблем со кој годишно се судираат милиони жени и девојки во сите области на животот, во образованието, на работата или во семејството.

Помпео ја реафирмира посветеноста на САД во борбата против насилството врз жените

А1 On - 25.11.2019

САД со гордост ја потврдуваат посветеноста во одбрана на правото на жените и девојките низ целиот свет да живеат без насилство, се вели во денешното соопштение на американскиот државен секретар Мајк Помпео а по повод Меѓународниот ден против ...

Помпео ја реафирмира посветеноста на САД во борбата против насилството врз жените

Нова ТВ - 25.11.2019

САД со гордост ја потврдуваат посветеноста во одбрана на правото на жените и девојките низ целиот свет да живеат без насилство, се вели во денешното соопштение на американскиот државен секретар Мајк Помпео, а по повод Меѓународниот ден против ...

Денес се одбележува Меѓународниот ден за борба против насилството врз жените

Слободен Печат - 25.11.2019

Меѓународниот ден за борба против насилството врз жените е востановен на првиот состанок на феминистките од Јужна Америка и Кариби (Feminist Encuentro) во 1981 година во Богота. Меѓународен ден за борба против насилството врз жените годинава се ...

Пратеничките ќе дебатираат за предлог моделот за реинтеграција на жените жртви на семејно насилство

Макфакс - 25.11.2019

Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство во партнерство со Клубот на пратенички во Собраниет, организира Панел дискусија на тема „Предлог модел за реинтеграција и рехабилитација на жени жртви на семејно насилство“ , која ќе ...

Во Москва протест против домашното насилство

Р.С.Европа - 25.11.2019

Руската група за заштита на правата на жените Сотсфем Алтернатива соопшти дека добила дозвола да одржи протест во центарот на Москва за да го одбележи денешниот Меѓународен ден за елиминација на насилството врз жените.

Европскиот парламент во портокалова боја во знак на осуда на насилството врз жените

+инфо - 25.11.2019

Зградата на Европскиот парламент во Стразбур вечерва е осветлена со портокалова боја во знак на осуда на насилството на кое се жртви жените, јавува дописникот на МИА. Европскиот парламент е вклучен во иницијативата на ООН „ Orange the World “, која ...

Денеска се одбележува Меѓународниот ден против насилството врз жените

Макфакс - 25.11.2019

Денеска се одбележува Меѓународниот ден против насилство врз жените кој годинава се одбележува под мотото „Обојте го светот портокалово: Генерацијата еднаквост против силувањето”. Како и претходно и годинава Меѓународниот ден ќе го означи ...

Годинава 709 пријави за семејно насилство, 610 жртви биле жени

Макфакс - 25.11.2019

Во првите девет месеци од годинава во нашата земја се пријавени 709 кривични дела од областа на семејното насилство, од кои, 610 биле жени жртви, соопшти Хелсиншкиот комитет за човекови права.

Меѓународен ден за елиминирање на насилството врз жените

Академик - 25.11.2019

Денеска на глобално ниво се одбележува Меѓународниот ден за елиминирање на насилството врз жените. Од Советот на Европа истакнуваат дека во борбата против насилството врз жените од круцијално значење е примената на Истанбулската конвенција.

Потребно итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација на жени жртви на семејно насилство

Сител - 25.11.2019

Потребно е итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација и реинтеграција што ќе ги опфати сите аспекти кои се важни и клучни во процесот на напуштање на насилната средина и започнување нов живот, истакна денеска Елена Димушевска, извршна ...

Годинава убиени 28 жени во Србија

Слободен Печат - 25.11.2019

Особено внимание треба да се посвети на спречувањето на насилството врз жените на село, на жените со инвалидност и ромските жени, вели српскиот омбудсман Зоран Пашалиќ. Само во текот на оваа година, до ноември, во Србија се убиени 28 жени, информира ...

„Портокалова“ кампања против насилство врз жени и девојчиња - 16 дена активизам под мотото #НемаОправдување!

Црнобело - 25.11.2019

Во светски рамки, една од три жени е жртва на насилство. Насилството врз жените и девојчињата постои во најразлични форми, во кои влегуваат различните психички и физички акти на насилство што се случуваат секој ден.

Кампања на ОБСЕ „Крај за молкот“ против родово базирано насилство

Сител - 25.11.2019

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започнува со нова кампања за подигнување на свеста за насилството кон жените, со фокус на правата на жените насловена „Крај за молкот“, како придонес кон годинешните „16 Денови активизам ...

Одбележување на 25 Ноември – Меѓународниот ден за елиминација на насилство врз жената

Сител - 25.11.2019

Премиерот Зоран Заев вечер во паркот „Жена борец“ во Скопје ќе се обрати по повод одбележување на 25 Ноември – Меѓународниот ден за елиминација на насилство врз жената. На настанот „Нема оправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња“ ...

Европскиот парламент во Стразбур во портокалова боја во знак на осуда на  насилството врз жените

Нова ТВ - 25.11.2019

Зградата на Европскиот парламент во Стразбур вечерва е осветлена со портокалова боја во знак на осуда на насилството на кое се жртви жените, јавува дописникот на МИА. Европскиот парламент е вклучен во иницијативата на ООН „ Orange the World “, која ...

МАКЕДОНКИТЕ ТРПАТ НАСИЛСТВО: Познати функционери ги тепале сопругите, меѓу нив и еден градоначалник

Слободен Печат - 25.11.2019

Иако во јавноста се верува дека само необразовани мажи од рурални средини ги тепаат жените, Дилевска ни открива дека кај нив се обраќаат и жени на познати функционери, од кои една жена на градоначалник дошла претепена. И не е единствена.

До крајот на годината ќе се отворат 10 сервиси за жртви од родово насилство

Нетпрес - 25.11.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска го посети новиот Центар за жртви на семејно насилство во Велес. „До крајот на годината ќе имаме вкупно 10 специјализирани сервиси за жртви од родово базирано насилство во 6 плански ...

Дискусија за моделот за реинтеграција и рехабилитација на жени жртви на семејно насилство

Академик - 25.11.2019

Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство во партнерство со Клубот на пратенички во Собранието на Република Северна Македонија организираше Панел дискусија на тема „Предлог модел за реинтеграција и рехабилитација на жени жртви ...

Франција вети национален план за намалување на бројот на жени убиени од свои партнери

А1 On - 25.11.2019

Француската Влада, под невиден притисок на јавноста, денеска вети дека ќе одземe огнено оружје од сопружници кои злоставуваат свои сопруги и дека подобро ќе ја обучи полицијата во рамки на широк национален план за намалување на бројот на жени убиени ...

Зградата на ЕП во Стразбур во портокалова боја како знак на осуда на насилството врз жените

Слободен Печат - 25.11.2019

Европскиот парламент е вклучен во иницијативата на ООН „Orange the World", која годинава посебно внимание му посвети на сексуалното насилство на кое се жртви жените и посебно силувањето. Зградата на Европскиот парламент во Стразбур вечерва е ...

Хелсиншки комитет: Насилството врз жените не е приватна работа, тоа е општествена појава која треба да се искорени

Сител - 25.11.2019

Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство, а според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените. Наместо жената да биде и да се чуствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за ...

Европскиот парламент во Стразбур во портокалова боја во знак на осуда на насилството врз жените

А1 On - 25.11.2019

Зградата на Европскиот парламент во Стразбур вечерва е осветлена со портокалова боја во знак на осуда на насилството на кое се жртви жените. Европскиот парламент е вклучен во иницијативата на ОН „Orange the World“, која годинава посебно внимание му ...

„Нема оправдување„ – секоја трета жена во земјава е жртва на семејно насилство

+инфо - 25.11.2019

Нема и нема да има оправдување за домашно насилство, сексуално вознемирување, силување, присилен брак, кривични дела извршени во името на таканаречената „чест“, трговијата со жени и девојчиња.

„Нема оправдување„ – секоја трета жена во земјава е жртва на семејно насилство

Нова ТВ - 25.11.2019

Нема и нема да има оправдување за домашно насилство, сексуално вознемирување, силување, присилен брак, кривични дела извршени во името на таканаречената „чест“, трговијата со жени и девојчиња.

„Нема оправдување„ – секоја трета жена во земјава е жртва на семејно насилство

Сител - 25.11.2019

Нема и нема да има оправдување за домашно насилство, сексуално вознемирување, силување, присилен брак, кривични дела извршени во името на таканаречената „чест“, трговијата со жени и девојчиња.

Заев и Царовска на фејсбук: Со чувство на одговорност да развиваме култура која не прифаќа насилство

Press24 - 25.11.2019

По повод одбележувањето на 25 Ноември – Меѓународниот ден за елиминација на насилство врз жената во паркот „Жена борец“ обоен во портокалово, присуствуваа премиерот Зоран Заев и министерката Мила Царовска.

Хелсиншки комитет: Насилството врз жените не е приватна работа, тоа е општествена појава која треба да се искорени

А1 On - 25.11.2019

Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство, а според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените. Наместо жената да биде и да се чуствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за ...

Наместо жената да се чувствува безбедно дома, токму оттаму доаѓа опасноста

Слободен Печат - 25.11.2019

Хелсиншкиот комитет потенцираат дека истражување на ОБСЕ покажува оти „само два отсто од жените кои доживеале насилство од сегашен партнер, го пријавиле во полиција. Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство, а според ...

„Нема оправдување„ – секоја трета жена во земјава е жртва на семејно насилство

А1 On - 25.11.2019

Нема и нема да има оправдување за домашно насилство, сексуално вознемирување, силување, присилен брак, кривични дела извршени во името на таканаречената „чест“, трговијата со жени и девојчиња.

Заев: Не може да има неказнивост за насилство особено врз жените и девојчињата

Press24 - 25.11.2019

Нема и нема да има оправдување за домашно насилство, сексуално вознемирување, силување, присилен брак, кривични дела извршени во името на таканаречената „чест“, трговијата со жени и девојчиња.

„Нема оправдување“ – секоја трета жена во земјава е жртва на семејно насилство

Слободен Печат - 25.11.2019

Заев посочи дека во земјава има усвоено законодавство против насилството на жената и за суштинска родова еднаквост во сите области, а се спроведуваат и активности за подигнување на свеста. Нагласи дека тоа е и еден од приоритетите на Владата.

„Нема оправдување“- секоја трета жена во земјава е жртва на семејно насилство

Курир - 25.11.2019

Нема и нема да има оправдување за домашно насилство, сексуално вознемирување, силување, присилен брак, кривични дела извршени во името на таканаречената „чест“, трговијата со жени и девојчиња.

Хелсиншки комитет: Насилството врз жените не е приватна работа, тоа е општествена појава која треба да се искорени

Факултети - 25.11.2019

Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство, а според податоците на Обединетите нации, семејното насилство е убиец број еден на жените. Наместо жената да биде и да се чувствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за ...

25 Ноември - Меѓународен ден за борба против насилството врз жените

МКД - 25.11.2019

Црвени чевли на плоштадот во Брисел во знак на протест против насилството врз жените. Денешниот Меѓународен ден против насилство врз жените ширум светот ќе биде посветено на жртвите и ќе биде побарано казнување на насилниците.

За девет месеци пријавени над 700 случаи на семејно насилство

Нетпрес - 25.11.2019

Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство, а според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените. Наместо жената да биде и да се чуствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за ...

Алармантни податоци: Семејното насилство е убиец број еден на жените

Курир - 25.11.2019

Денеска, кога го одбележуваме Меѓународниот ден на елиминирање на насилството врз жените, треба да се потсетиме дека секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство , а според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е ...

Хелсиншки комитет: Само два отсто од жените пријавуваат насилство од партнерот

ММС - 25.11.2019

Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство, а според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените. Наместо жената да биде и да се чуствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за ...

Меѓународен ден на елиминирање на насилството врз жените

Окно - 25.11.2019

Бројката на жени кои трпат насилство е многу повисока од официјалните статистики и потребно е заедничко дејстување за да се искорени оваа деструктивна појава велат од Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија по повод 25 Ноември, ...

#НемаОправдување: Насилство врз жени не е приватна работа

Fashionel - 25.11.2019

Меѓународниот ден на елиминирање на насилството врз жените се одбележува денеска, а по тој повод Хелсиншкиот комитет објави соопштение со поразителни резултати: Секоја трета жена искусила некој вид насилство „Денеска, кога го одбележуваме ...

Насилството врз жените е едно од најмалку препознатливите прекршувања на човековите права

Слободен Печат - 25.11.2019

Од сите испитани жени, 19 проценти или секоја петта жена е жртва на економско насилство од партнерот, а жените кои трпеле семејно насилство во минатото. Потребно е итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација и реинтеграција што ќе ги опфати ...

Хелсиншки: Насилството врз жените не е приватна работа, тоа е општествена појава која треба да се искорени

Радио МОФ - 25.11.2019

Бројката на жени кои трпат насилство е многу повисока од официјалните статистики и потребно е заедничко дејстување за да се искорени оваа деструктивна појава велат од Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија по повод 25 Ноември, ...

Од почетокот на годината во Србија се убиени 28 жени

А1 On - 25.11.2019

Само во текот на оваа година, до ноември, во Србија се убиени 28 жени, информира српскиот омбудсман Зоран Пашалиќ, пишува весникот „Вечерње новости“. По повод 25 ноември, Меѓународниот ден на борбата против насилството врз жените, омбудсманот ...

25 ноември – Меѓународен ден за борба против насилството врз жените

Курир - 25.11.2019

Меѓународен ден за борба против насилството врз жените годинава се одбележува под мотото „Обојте го светот портокалово: Генерацијата еднаквост против силувањето“. Како и претходно и годинава Меѓународен ден ќе го означи отпочнувањето на 16 дена ...

Потребно итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација на жени жртви на семејно насилство

+инфо - 25.11.2019

Потребно е итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација и реинтеграција што ќе ги опфати сите аспекти кои се важни и клучни во процесот на напуштање на насилната средина и започнување нов живот, истакна денеска Елена Димушевска, извршна ...

Потребно e итно воведување на моделот за рехабилитација на жени жртви на семејно насилство

Нетпрес - 25.11.2019

Потребно е итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација и реинтеграција што ќе ги опфати сите аспекти кои се важни и клучни во процесот на напуштање на насилната средина и започнување нов живот, истакна денеска Елена Димушевска, извршна ...

Портокалова кампања против насилството врз жени и девојчиња – 16 дена активизам #НемаОправдување

Макфакс - 25.11.2019

На Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените, со официјален настан во паркот „Жена борец“, денеска од 19 часот ќе се означи почеток на годинешната кампања со слоган „#НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и ...

16 дена активизам против насилство врз жени под мотото #НемаОправдување!

Нане - 25.11.2019

На Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените, со официјален настан во паркот „Жена борец“, денес од 19ч., ќе се означи почеток на годинешната кампања со слоган „#НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња“.

Половина од жените во земјава биле жртви на психичко, физичко или сексуално насилство од својот партнер

Слободен Печат - 25.11.2019

Според истражувањето на ОБСЕ само два проценти ги пријавиле најсериозните инциденти во полиција. Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започнува со нова кампања за подигнување на свеста за насилството кон жените, со фокус на ...

25 ноември – Меѓународен ден за борба против насилството врз жените

Нетпрес - 25.11.2019

Меѓународен ден за борба против насилството врз жените годинава се одбележува под мотото „Обојте го светот портокалово: Генерацијата еднаквост против силувањето“. Како и претходно и годинава Меѓународен ден ќе го означи отпочнувањето на 16 дена ...

Хелсиншки: За 9 месеци годинава, 610 жени биле жртви на семејно насилство

Нова ТВ - 25.11.2019

Секоја трета жена во светот се соочила со некаква форма на насилство, а според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените. -Наместо жената да биде и да се чуствува безбедна во домот, понекогаш најголемата ...

„Портокалова“ кампања против насилство врз жени и девојчиња – 16 дена активизам под мотото #НемаОправдување!

+инфо - 25.11.2019

На Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените, со официјален настан во паркот „Жена борец“, денеска од 19 часот, ќе се означи почеток на годинешната кампања со слоган „#НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и ...

Скопје во портокалово, заедно против насилство врз жени и девојчиња

МКД - 25.11.2019

На Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените, со официјален настан во паркот Жена борец, денес од 19 часот ќе се означи почеток на годинешната кампања со слоган „#НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња".

Портокалов почеток на кампањата #НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња

Спортклуб - 25.11.2019

25.11.2019 г. На Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените, со официјален настан во паркот „Жена борец“, денес од 19ч., ќе се означи почеток на годинешната кампања со слоган „#НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и ...

Насилството врз жените не е лична работа, туку се пријавува во институции

МКД - 25.11.2019

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започнува со нова кампања за подигнување на свеста за насилството кон жените, со фокус на правата на жените насловена „Крај за молкот", како придонес кон годинешните „16 Денови активизам ...

Хелсиншки: Насилството врз жените не е приватна работа, тоа е општествена појава која треба да се искорени

+инфо - 25.11.2019

Во нашата земја, само во првите 9 месеци од 2019 година, пријавени се 709 кривични дела од областа на семејното насилство, од кои, 610 биле жени жртви. Семејното насилство и насилството врз жени несразмерно повеќе ги погодува жените, токму поради ...

Започнува кампањата #НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња

Иновативност - 25.11.2019

На Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените, со официјален настан во паркот „Жена борец“, денес од 19 чaсот, ќе се означи почеток на годинешната кампања со слоган „#НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња“.

Царовска: Ќе отвориме 10 сервиси за жртви од родово базирано насилство

Слободен Печат - 25.11.2019

За оваа година имавме издвоено двојно повеќе средства, односно 6 милиони и 400 илјади денари за имплементација на Конвенцијата и отворање на сервиси за поддршка на жртви од родово базирано насилство, вели Царовска.

Познати функционери ги тепале сопругите, меѓу нив и еден градоначалник: Македонките трпат насилство

Курир - 25.11.2019

Под мотото „Обојте го светот портокалово: Генерацијата еднаквост против силувањето”, денеска се одбележува меѓународниот ден за борба против насилството врз жените годинава. Економската зависност на жената раѓа насилство, поради што најчесто жртви ...

МТСП: До крајот на годината ќе отвориме 10 сервиси за жртви од родово базирано насилство

Макфакс - 25.11.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска го посети новиот Центар за жртви на семејно насилство во Велес. Таа најави дека до крајот на годината ќе бидат отворени 10 сервиси за жртви од родово базирано насилство „До крајот на ...

МТСП: До крајот на годината ќе отвориме 10 сервиси за жртви од родово базирано насилство

Press24 - 25.11.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска го посети новиот Центар за жртви на семејно насилство во Велес. -До крајот на годината ќе имаме вкупно 10 специјализирани сервиси за жртви од родово базирано насилство во шест плански ...

САМО ГОДИНАВА БЕА УБИЕНИ 138 ЖЕНИ: Франција со мерки за намалување на бројот на жени убиени од свои партнери

Слободен Печат - 25.11.2019

Франција има една од највисоките стапки на семејно насилство во Европа и за претседателот Емануел Макрон тоа е „срам за Франција". Француската Влада, под невиден притисок на јавноста, денеска вети дека ќе одземe огнено оружје од сопружници кои ...

Франција со национален план за намалување на убиствата на жени

Макфакс - 25.11.2019

Под невиден притисок на јавноста, фрљанцуската влада денеска вети дека ќе одземe огнено оружје од сопружници кои злоставуваат свои сопруги и дека подобро ќе ја обучи полицијата во рамки на широк национален план за намалување на бројот на жени убиени ...

Годинава 709 пријави за семејно насилство, 610 жртви биле жени

MTM - 25.11.2019

Во првите девет месеци од годинава во нашата земја се пријавени 709 кривични дела од областа на семејното насилство, од кои, 610 биле жени жртви, соопшти Хелсиншкиот комитет за човекови права.

ОБСЕ СО „КРАЈ ЗА МОЛКОТ“: 45 отсто од жените во Македонија жртви на насилство од партнерот

Денешен - 25.11.2019

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започнува со нова кампања за подигнување на свеста за насилството кон жените, со фокус на правата на жените насловена „Крај за молкот“, како придонес кон годинешните „16 Денови активизам ...

25 ноември – Меѓународен ден за борба против насилството врз жените

CivilMedia - 25.11.2019

Меѓународен ден за борба против насилството врз жените годинава се одбележува под мотото „Обојте го светот портокалово: Генерацијата еднаквост против силувањето“. Како и претходно и годинава Меѓународен ден ќе го означи отпочнувањето на 16 дена ...

Годинава 709 пријави за семејно насилство, 610 жртви биле жени

Centar - 25.11.2019

Во првите девет месеци од годинава во нашата земја се пријавени 709 кривични дела од областа на семејното насилство, од кои, 610 биле жени жртви, соопшти Хелсиншкиот комитет за човекови права.

Пратеничките ќе дебатираат за предлог моделот за реинтеграција на жените жртви на семејно насилство

Точка - 25.11.2019

Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство во партнерство со Клубот на пратенички во Собраниет, организира Панел дискусија на тема „Предлог модел за реинтеграција и рехабилитација на жени жртви на семејно насилство“ , која ќе ...

Кампања на ОБСЕ „Крај за молкот“ против родово базирано насилство

Опсервер - 25.11.2019

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започнува со нова кампања за подигнување на свеста за насилството кон жените, со фокус на правата на жените насловена „Крај за молкот“, како придонес кон годинешните „16 Денови активизам ...

Кампања на ОБСЕ „Крај за молкот“ против родово базирано насилство

Либертас - 25.11.2019

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започнува со нова кампања за подигнување на свеста за насилството кон жените, со фокус на правата на жените насловена „Крај за молкот“, како придонес кон годинешните „16 Денови активизам ...

Одбележување на 25 Ноември – Меѓународниот ден за елиминација на насилство врз жената

Либертас - 25.11.2019

– Премиерот Зоран Заев вечер во паркот „Жена борец“ во Скопје ќе се обрати по повод одбележување на 25 Ноември – Меѓународниот ден за елиминација на насилство врз жената. На настанот „Нема оправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња“ ...

Денес е Меѓународен ден за борба против насилството врз жените

Вечер Прес - 25.11.2019

Меѓународниот ден за борба против насилството врз жените годинава се одбележува под мотото „Обојте го светот портокалово: Генерацијата еднаквост против силувањето“. Како и претходно и годинава Меѓународен ден ќе го означи отпочнувањето на 16 дена ...

Годинава 709 пријави за семејно насилство, 610 жртви биле жени

Точка - 25.11.2019

Во првите девет месеци од годинава во нашата земја се пријавени 709 кривични дела од областа на семејното насилство, од кои, 610 биле жени жртви, соопшти Хелсиншкиот комитет за човекови права.

МТСП: До крајот на годината ќе отвориме 10 сервиси за жртви од родово базирано насилство

Мета - 25.11.2019

До крајот на годината ќе имаме вкупно 10 специјализирани сервиси за жртви од родово базирано насилство во шест плански региони Скопје, Куманово, Тетово, Штип, Кавадарци, Битола Прилеп и овој во Велес, рече министерката за труд и социјална политика ...

Портокалов почеток на кампањата #НемаОправдување: заедно против насилство врз жени и девојчиња

Скопје инфо - 25.11.2019

На Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените, со официјален настан во паркот „Жена борец“, денес од 19ч., ќе се означи почеток на годинешната кампања со слоган „#НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња“.

Хелсиншки комитет: Семејното насилство е убиец број еден на жените

Мета - 25.11.2019

Според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените, информираат од Хелсиншки комитет по повод Меѓународниот ден на елиминирање на насилството врз жените.

Меѓународен ден за борба против насилството врз жените

iPortal - 25.11.2019

Меѓународен ден за борба против насилството врз жените годинава се одбележува под мотото „Обојте го светот портокалово: Генерацијата еднаквост против силувањето“. Како и претходно и годинава Меѓународен ден ќе го означи отпочнувањето на 16 дена ...

Хелсиншки комитет: Насилството врз жените не е приватна работа, тоа е општествена појава која треба да се искорени

24Инфо - 25.11.2019

Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство, а според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените. Наместо жената да биде и да се чуствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за ...

Итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација на жени жртви на семејно насилство

24Инфо - 25.11.2019

Потребно е итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација и реинтеграција што ќе ги опфати сите аспекти кои се важни и клучни во процесот на напуштање на насилната средина и започнување нов живот, истакна денеска Елена Димушевска, извршна ...

Да го обоиме светот портокалово: Меѓународен ден за борба против насилството врз жените

Женски магазин - 25.11.2019

Ноември е значаен месец за Обединетите Нации, особено на делот поврзан со насилството врз девојчињата и жените Денеска, 25-ти ноември е Интернационалниот ден за борба против насилството на жените, а и оваа година ќе се одбележи со 16 дена активизам.

МТСП: До крајот на годината ќе отвориме 10 сервиси за жртви од родово базирано насилство

24Инфо - 25.11.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска го посети новиот Центар за жртви на семејно насилство во Велес. Таа најави дека до крајот на годината ќе бидат отворени 10 сервиси за жртви од родово базирано насилство „До крајот на ...

МТСП: До крајот на годината ќе отвориме 10 сервиси за жртви од родово базирано насилство

CivilMedia - 25.11.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска го посети новиот Центар за жртви на семејно насилство во Велес. -До крајот на годината ќе имаме вкупно 10 специјализирани сервиси за жртви од родово базирано насилство во шест плански ...

Денеска се одбележува Меѓународниот ден против насилство врз жените

24Инфо - 25.11.2019

Денеска се одбележува Меѓународниот ден против насилство врз жените кој годинава се одбележува под мотото „Обојте го светот портокалово: Генерацијата еднаквост против силувањето”. Како и претходно и годинава Меѓународниот ден ќе го означи ...

ОБСЕ со кампања ќе ја подигнува свеста за насилството кон жените

Мета - 25.11.2019

Како придонес кон годинешните „16 Денови на активизам против родово базираното насилство“, Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започнува со нова кампања насловена „Крај за молкот“.

МТСП: До крајот на годината ќе отвориме 10 сервиси за жртви од родово базирано насилство

Kumanovo News - 25.11.2019

Наш приоритет е да обезбедиме заштита и поддршка за секоја жена и девојка. Паралелно работиме и на превенција, бидејќи наша крајна цел е трајно да ги искорениме овие појави од општеството.

Нема оправдување!

Женски магазин - 25.11.2019

Насилството врз жените, говорот на омраза и предрасудите се сè уште присутни во светот. Наш приоритет е да обезбедиме заштита и поддршка за секоја жена и девојка. Наша борба е трајно да ги искоренеме овие појави од општеството.

МТСП: До крајот на годината ќе отвориме 10 сервиси за жртви од родово базирано насилство

Локално - 25.11.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска го посети новиот Центар за жртви на семејно насилство во Велес. -До крајот на годината ќе имаме вкупно 10 специјализирани сервиси за жртви од родово базирано насилство во шест плански ...

Царовска: До крајот на годината ќе имаме вкупно 10 специјализирани сервиси за жртви од родово базирано насилство

iPortal - 25.11.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска го посети новиот Центар за жртви на семејно насилство во Велес. -До крајот на годината ќе имаме вкупно 10 специјализирани сервиси за жртви од родово базирано насилство во шест плански ...

МТСП: До крајот на годината ќе отвориме 10 сервиси за жртви од родово базирано насилство

Точка - 25.11.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска го посети новиот Центар за жртви на семејно насилство во Велес. Таа најави дека до крајот на годината ќе бидат отворени 10 сервиси за жртви од родово базирано насилство.

Форумот на жени се приклучува на кампањата „16 дена активизам против родово-базираното насилство” нема замаглени линии ...

24Инфо - 25.11.2019

Форумот на жени на СДСМ се приклучува кон одбележувањето на Меѓународниот ден за елиминација на насилството врз жените со што денеска, 25 ноември започнува глобалната кампања „16 дена активизам против родово-базираното насилство”.

МТСП: До крајот на годината ќе отвориме 10 сервиси за жртви од родово базирано насилство

Либертас - 25.11.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска го посети новиот Центар за жртви на семејно насилство во Велес. -До крајот на годината ќе имаме вкупно 10 специјализирани сервиси за жртви од родово базирано насилство во шест плански ...

Франција вети национален план за намалување на бројот на жени убиени од свои партнери

Локално - 25.11.2019

Француската Влада, под невиден притисок на јавноста, денеска вети дека ќе одземe огнено оружје од сопружници кои злоставуваат свои сопруги и дека подобро ќе ја обучи полицијата во рамки на широк национален план за намалување на бројот на жени убиени ...

Хелсиншки комитет: Насилството врз жените не е приватна работа, тоа е општествена појава која треба да се искорени

Либертас - 25.11.2019

Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство, а според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените. Наместо жената да биде и да се чуствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за ...

МТСП: До крајот на годината ќе отвориме 10 сервиси за жртви од родово базирано насилство

Опсервер - 25.11.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска го посети новиот Центар за жртви на семејно насилство во Велес. -До крајот на годината ќе имаме вкупно 10 специјализирани сервиси за жртви од родово базирано насилство во шест плански ...

Франција вети национален план за намалување на бројот на жени убиени од свои партнери

24Инфо - 25.11.2019

Француската Влада, под невиден притисок на јавноста, денеска вети дека ќе одземe огнено оружје од сопружници кои злоставуваат свои сопруги и дека подобро ќе ја обучи полицијата во рамки на широк национален план за намалување на бројот на жени убиени ...

Помпео ја реафирмира посветеноста на САД во борбата против насилството врз жените

Локално - 25.11.2019

САД со гордост ја потврдуваат посветеноста во одбрана на правото на жените и девојките низ целиот свет да живеат без насилство, се вели во денешното соопштение на американскиот државен секретар Мајк Помпео а по повод Меѓународниот ден против ...

Франција вети национален план за намалување на бројот на жени убиени од свои партнери

Вечер Прес - 25.11.2019

Француската Влада, под невиден притисок на јавноста, денеска вети дека ќе одземe огнено оружје од сопружници кои злоставуваат свои сопруги и дека подобро ќе ја обучи полицијата во рамки на широк национален план за намалување на бројот на жени убиени ...

Пашалиќ: За 10 месеци во Србија се убиени 28 жени

Денешен - 25.11.2019

Само во текот на оваа година, до ноември, во Србија се убиени 28 жени, информира српскиот омбудсман Зоран Пашалиќ, пишува весникот „Вечерње новости“. По повод 25 ноември, Меѓународниот ден на борбата против насилството врз жените, омбудсманот ...

Франција вети национален план за намалување на бројот на жени убиени од свои партнери

Либертас - 25.11.2019

Француската Влада, под невиден притисок на јавноста, денеска вети дека ќе одземe огнено оружје од сопружници кои злоставуваат свои сопруги и дека подобро ќе ја обучи полицијата во рамки на широк национален план за намалување на бројот на жени убиени ...

Заев на почетокот на кампањата „Нема оправдување – заедно против насилството врз жени и девојчиња“: Со чувство на ...

24Инфо - 25.11.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев вечерва се обрати на почетокот на кампањата „16 дена активизам против родово базирано насилство“, во организација на УНДП, како дел од одбележувањето на Меѓународниот ден за ...

Франција вети национален план за намалување на бројот на жени убиени од свои партнери

Опсервер - 25.11.2019

Француската Влада, под невиден притисок на јавноста, денеска вети дека ќе одземe огнено оружје од сопружници кои злоставуваат свои сопруги и дека подобро ќе ја обучи полицијата во рамки на широк национален план за намалување на бројот на жени убиени ...

Франција со национален план за намалување на убиствата на жени

Точка - 25.11.2019

Под невиден притисок на јавноста, француската влада денеска вети дека ќе одземe огнено оружје од сопружници кои злоупотребуваатт свои сопруги и дека подобро ќе ја обучи полицијата во рамки на широк национален план за намалување на бројот на жени ...

Потребно итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација на жени жртви на семејно насилство

Локално - 25.11.2019

Потребно е итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација и реинтеграција што ќе ги опфати сите аспекти кои се важни и клучни во процесот на напуштање на насилната средина и започнување нов живот, истакна денеска Елена Димушевска, извршна ...

Итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација на жени жртви на семејно насилство

iPortal - 25.11.2019

Потребно е итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација и реинтеграција што ќе ги опфати сите аспекти кои се важни и клучни во процесот на напуштање на насилната средина и започнување нов живот, истакна денеска Елена Димушевска, извршна ...

Од почетокот на годината во Србија се убиени 28 жени

24Инфо - 25.11.2019

Само во текот на оваа година, до ноември, во Србија се убиени 28 жени, информира српскиот омбудсман Зоран Пашалиќ, пишува весникот „Вечерње новости”. По повод 25 ноември, Меѓународниот ден на борбата против насилството врз жените, омбудсманот ...

Европскиот парламент во Стразбур во портокалова боја во знак на осуда на насилството врз жените

24Инфо - 25.11.2019

Зградата на Европскиот парламент во Стразбур вечерва е осветлена со портокалова боја во знак на осуда на насилството на кое се жртви жените, јавува дописникот на МИА. Европскиот парламент е вклучен во иницијативата на ООН „ Orange the World “, која ...

Во првите девет месеци, 610 жени биле жртви на семејно насилство, но бројката е поголема

еМагазин - 25.11.2019

Според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените, информираат од Хелсиншки комитет по повод Меѓународниот ден на елиминирање на насилството врз жените.

Хелсиншки комитет: Насилството врз жените не е приватна работа, тоа е општествена појава која треба да се искорени

4NEWS - 25.11.2019

Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство, а според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените. Наместо жената да биде и да се чуствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за ...

25 ноември – Меѓународен ден за борба против насилството врз жените

Опсервер - 25.11.2019

Меѓународен ден за борба против насилството врз жените годинава се одбележува под мотото „Обојте го светот портокалово: Генерацијата еднаквост против силувањето“. Како и претходно и годинава Меѓународен ден ќе го означи отпочнувањето на 16 дена ...

Потребно итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација на жени жртви на семејно насилство

CivilMedia - 25.11.2019

Потребно е итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација и реинтеграција што ќе ги опфати сите аспекти кои се важни и клучни во процесот на напуштање на насилната средина и започнување нов живот, истакна денеска Елена Димушевска, извршна ...

Хелсиншки комитет: Насилството врз жените не е приватна работа, тоа е општествена појава која треба да се искорени

CivilMedia - 25.11.2019

Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство, а според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените. Наместо жената да биде и да се чуствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за ...

Помпео ја реафирмира посветеноста на САД во борбата против насилството врз жените

Вечер Прес - 25.11.2019

САД со гордост ја потврдуваат посветеноста во одбрана на правото на жените и девојките низ целиот свет да живеат без насилство, се вели во денешното соопштение на американскиот државен секретар Мајк Помпео, а по повод Меѓународниот ден против ...

Помпео ја реафирмира посветеноста на САД во борбата против насилството врз жените

Опсервер - 25.11.2019

САД со гордост ја потврдуваат посветеноста во одбрана на правото на жените и девојките низ целиот свет да живеат без насилство, се вели во денешното соопштение на американскиот државен секретар Мајк Помпео а по повод Меѓународниот ден против ...

Помпео ја реафирмира посветеноста на САД во борбата против насилството врз жените

Либертас - 25.11.2019

САД со гордост ја потврдуваат посветеноста во одбрана на правото на жените и девојките низ целиот свет да живеат без насилство, се вели во денешното соопштение на американскиот државен секретар Мајк Помпео а по повод Меѓународниот ден против ...

Европскиот парламент во Стразбур во портокалова боја во знак на осуда на  насилството врз жените

Вечер Прес - 25.11.2019

Зградата на Европскиот парламент во Стразбур вечерва е осветлена со портокалова боја во знак на осуда на насилството на кое се жртви жените, јавува дописникот на МИА. Европскиот парламент е вклучен во иницијативата на ООН „ Orange the World “, која ...

Започнува кампањата #НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња

Опсервер - 25.11.2019

25.11.2019 г. На Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените, со официјален настан во паркот „Жена борец“, денес од 19ч., ќе се означи почеток на годинешната кампања со слоган „#НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и ...

Хелсиншки комитет: Насилството врз жените не е приватна работа, тоа е општествена појава која треба да се искорени

Вечер Прес - 25.11.2019

Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство, а според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените. Наместо жената да биде и да се чуствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за ...

„Нема оправдување„ – секоја трета жена во земјава е жртва на семејно насилство

Вечер Прес - 25.11.2019

Нема и нема да има оправдување за домашно насилство, сексуално вознемирување, силување, присилен брак, кривични дела извршени во името на таканаречената „чест”, трговијата со жени и девојчиња.

„Нема оправдување„ – секоја трета жена во земјава е жртва на семејно насилство

Локално - 25.11.2019

Нема и нема да има оправдување за домашно насилство, сексуално вознемирување, силување, присилен брак, кривични дела извршени во името на таканаречената „чест“, трговијата со жени и девојчиња.

Хелсиншки комитет: Насилството врз жените не е приватна работа, тоа е општествена појава која треба да се искорени

Локално - 25.11.2019

Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство, а според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените. Наместо жената да биде и да се чуствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за ...

Портокалов почеток на кампањата #НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња

Точка - 25.11.2019

На Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените, со официјален настан во паркот „Жена борец“, денес од 19ч., ќе се означи почеток на годинешната кампања со слоган „#НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња“.

Потребно итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација на жени жртви на семејно насилство

Либертас - 25.11.2019

– Потребно е итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација и реинтеграција што ќе ги опфати сите аспекти кои се важни и клучни во процесот на напуштање на насилната средина и започнување нов живот, истакна денеска Елена Димушевска, извршна ...

Нема оправдување за домашно насилство, силување, присилен брак во име на т.н „чест“

Република - 25.11.2019

Нема и нема да има оправдување за домашно насилство, сексуално вознемирување, силување, присилен брак, кривични дела извршени во името на таканаречената „чест“, трговијата со жени и девојчиња.

„Нема оправдување„ – секоја трета жена во земјава е жртва на семејно насилство

4NEWS - 25.11.2019

Нема и нема да има оправдување за домашно насилство, сексуално вознемирување, силување, присилен брак, кривични дела извршени во името на таканаречената „чест“, трговијата со жени и девојчиња.

ЗАЕВ: Нема оправдување за домашното насилство

Денешен - 25.11.2019

Нема и нема да има оправдување за домашно насилство, сексуално вознемирување, силување, присилен брак, кривични дела извршени во името на таканаречената „чест“, трговијата со жени и девојчиња.

Денеска се одбележува Меѓународниот ден против насилство врз жените

Република - 25.11.2019

Денеска се одбележува Меѓународниот ден против насилство врз жените кој годинава се одбележува под мотото „Обојте го светот портокалово: Генерацијата еднаквост против силувањето”. Како и претходно и годинава Меѓународниот ден ќе го означи ...

Од почетокот на годината во Србија се убиени 28 жени

Опсервер - 25.11.2019

Само во текот на оваа година, до ноември, во Србија се убиени 28 жени, информира српскиот омбудсман Зоран Пашалиќ, пишува весникот „Вечерње новости“. По повод 25 ноември, Меѓународниот ден на борбата против насилството врз жените, омбудсманот ...

Царовска: Секоја трета жена во Северна Македонија е жртва на семејно насилство

iPortal - 25.11.2019

Нема и нема да има оправдување за домашно насилство, сексуално вознемирување, силување, присилен брак, кривични дела извршени во името на таканаречената „чест“, трговијата со жени и девојчиња.

„Нема оправдување„ – секоја трета жена во земјава е жртва на семејно насилство

Либертас - 25.11.2019

Нема и нема да има оправдување за домашно насилство, сексуално вознемирување, силување, присилен брак, кривични дела извршени во името на таканаречената „чест“, трговијата со жени и девојчиња.

Потребно итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација на жени жртви на семејно насилство

Опсервер - 25.11.2019

Потребно е итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација и реинтеграција што ќе ги опфати сите аспекти кои се важни и клучни во процесот на напуштање на насилната средина и започнување нов живот, истакна денеска Елена Димушевска, извршна ...

Скопје во портокалово, старт на #НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња

Фактор - 25.11.2019

На Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените, со официјален настан во паркот „Жена борец“, денес од 19ч., ќе се означи почеток на годинешната кампања со слоган „#НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и девојчиња“.

25 ноември – Меѓународен ден за борба против насилството врз жените

Локално - 25.11.2019

Меѓународен ден за борба против насилството врз жените годинава се одбележува под мотото „Обојте го светот портокалово: Генерацијата еднаквост против силувањето“. Како и претходно и годинава Меѓународен ден ќе го означи отпочнувањето на 16 дена ...

Кампања на ОБСЕ „Крај за молкот“ против родово базирано насилство

4NEWS - 25.11.2019

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започнува со нова кампања за подигнување на свеста за насилството кон жените, со фокус на правата на жените насловена „Крај за молкот“, како придонес кон годинешните „16 Денови активизам ...

„Портокалова“ кампања против насилство врз жени и девојчиња-16 дена активизам #НемаОправдување

24Инфо - 25.11.2019

На Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените, со официјален настан во паркот „Жена борец“, денеска од 19 часот ќе се означи почеток на годинешната кампања со слоган „#НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и ...

Хелсиншки: Загрижувачки е трендот на прифаќање на насилството врз жената во земјата

iPortal - 25.11.2019

Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство, а според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените. Наместо жената да биде и да се чуствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за ...

Хелсиншки комитет: Насилството врз жените не е приватна работа, тоа е општествена појава која треба да се искорени

Опсервер - 25.11.2019

Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство, а според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените. Наместо жената да биде и да се чуствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за ...

Од почетокот на годината во Србија се убиени 28 жени

Либертас - 25.11.2019

Само во текот на оваа година, до ноември, во Србија се убиени 28 жени, информира српскиот омбудсман Зоран Пашалиќ, пишува весникот „Вечерње новости“. По повод 25 ноември, Меѓународниот ден на борбата против насилството врз жените, омбудсманот ...

Годинава 709 пријави за семејно насилство, 610 жртви биле жени

Н.Македонија - 25.11.2019

Во првите девет месеци од годинава во нашата земја се пријавени 709 кривични дела од областа на семејното насилство, од кои, 610 жртви биле жени, соопшти Хелсиншкиот комитет за човекови права.

Пратеничките ќе дебатираат за предлог-моделот за реинтеграција на жените жртви на семејно насилство

Н.Македонија - 25.11.2019

Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство во партнерство со Клубот на пратенички во Собранието, организира Панел дискусија на тема „Предлог модел за реинтеграција и рехабилитација на жени жртви на семејно насилство“ , која ќе ...

Франција со национален план за намалување на убиствата на жени

Н.Македонија - 25.11.2019

Под невиден притисок на јавноста, француската влада денеска вети дека ќе одземe огнено оружје од сопружници кои злоставуваат свои сопруги и дека подобро ќе ја обучи полицијата во рамки на широк национален план за намалување на бројот на жени убиени ...

16 дена активизам против насилство врз жени под мотото #НемаОправдување!

Н.Македонија - 25.11.2019

На Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените, со официјален настан во Паркот на жената борец, денеска од 19 часот, ќе се означи почетокот на годинешната кампања со слоган „#НемаОправдување – заедно против насилството врз жените и ...

До крајот на годината ќе се отворат 10 сервиси за жртви од родово базирано насилство

Н.Македонија - 25.11.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска го посети новиот Центар за жртви на семејно насилство во Велес. Таа најави дека до крајот на годината ќе бидат отворени 10 сервиси за жртви од родово базирано насилство – До крајот на ...

Насилството врз жените не е приватна работа, тоа е општествена појава која треба да се искорени

MakPress - 25.11.2019

Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство, а според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените. Наместо жената да биде и да се чуствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за ...

Од почетокот на годината во Србија се убиени 28 жени

MakPress - 25.11.2019

Само во текот на оваа година, до ноември, во Србија се убиени 28 жени, информира српскиот омбудсман Зоран Пашалиќ, пишува весникот „Вечерње новости“. По повод 25 ноември, Меѓународниот ден на борбата против насилството врз жените, омбудсманот ...

Франција вети национален план за намалување на бројот на жени убиени од свои партнери

MakPress - 25.11.2019

Француската Влада, под невиден притисок на јавноста, денеска вети дека ќе одземe огнено оружје од сопружници кои злоставуваат свои сопруги и дека подобро ќе ја обучи полицијата во рамки на широк национален план за намалување на бројот на жени убиени ...

Европскиот парламент во Стразбур во портокалова боја во знак на осуда на насилството врз жените

MakPress - 25.11.2019

Зградата на Европскиот парламент во Стразбур вечерва е осветлена со портокалова боја во знак на осуда на насилството на кое се жртви жените, јавува дописникот на МИА. Европскиот парламент е вклучен во иницијативата на ООН „Orange the World“, која ...

Скоро половина од жените во Македонија биле жртви на физичко или сексуално насилство од партнерот

MakPress - 25.11.2019

Како придонес кон годинешните „16 Денови активизам против родово базираното насилство“, Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) започнува со нова кампања насловена „Крај за молкот“.

„Нема оправдување„ – секоја трета жена во земјава е жртва на семејно насилство

MakPress - 25.11.2019

Нема и нема да има оправдување за домашно насилство, сексуално вознемирување, силување, присилен брак, кривични дела извршени во името на таканаречената „чест“, трговијата со жени и девојчиња.

Слободен печат: Во Македонија познати функционери ги тепале сопругите, меѓу нив и еден градоначалник

Скопје1 - 25.11.2019

Под мотото „Обојте го светот портокалово: Генерацијата еднаквост против силувањето”, денеска се одбележува меѓународниот ден за борба против насилството врз жените годинава. Економската зависност на жената раѓа насилство, поради што најчесто жртви ...

25 ноември – Меѓународен ден за борба против насилството врз жените

MakPress - 25.11.2019

Меѓународен ден за борба против насилството врз жените годинава се одбележува под мотото „Обојте го светот портокалово: Генерацијата еднаквост против силувањето“. Како и претходно и годинава Меѓународен ден ќе го означи отпочнувањето на 16 дена ...

„Портокалова“ кампања против насилство врз жени и девојчиња – 16 дена активизам #НемаОправдување

Денар - 25.11.2019

На Меѓународниот ден за елиминација на насилството против жените, со официјален настан во паркот „Жена борец“, денеска од 19 часот ќе се означи почеток на годинешната кампања со слоган „#НемаОправдување – заедно против насилство врз жени и ...

ДЕПРЕСИЈА, НЕМОЌ И БЕЗИЗЛЕЗНОСТ – појави кои се резултат на семејното насилство: СТОП ЗА НАСИЛСТВОТО

Магазин - 25.11.2019

Секоја трета жена во светот искусила некаква форма на насилство, а според податоците на Обединетите Нации, семејното насилство е убиец број еден на жените. Наместо жената да биде и да се чуствува безбедна во домот, понекогаш најголемата опасност за ...

Се бара итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација на жени жртви на семејно насилство

MakPress - 25.11.2019

Потребно е итно воведување на предлог-моделот за рехабилитација и реинтеграција што ќе ги опфати сите аспекти кои се важни и клучни во процесот на напуштање на насилната средина и започнување нов живот, истакна денеска Елена Димушевска, извршна ...