TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Софија од Гоце Делчев ќе прави услов за ЕУ?

Deutsche Welle - 29.09.2019

Бугарскиот државен врв утре ќе расправа за билатералните односи со С. Македонија во пресрет на одлуката на Советот на ЕУ за одредување датум за почеток на преговори со земјата. Проблемот е Гоце Делчев.

„Уште на втор состанок Стево сакаше да ме земе за жена“, искрено со сопругата на претседателот Пендаровски

Репортер - 29.09.2019

Докторка Елизабета Ѓорѓиевска, сопругата на претседателот Стево Пендаровски, секојдневно оди на работа на Клиниката за стоматологија, каде постојано е со своите пациенти. Без обезбедување, се движи нормално, а не изостанува ниту од предавањата со ...

Каракачанов: Нема зелено светло за Северна Македонија додека не се расчистат сите фалсификати на историјата

Press24 - 29.09.2019

Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон Европската унија. Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската Унија, вели ...

Каракачанов: Неприфатливо е Северна Македонија да мисли дека ќе ја искористи Бугарија само за влез во ЕУ

Пулс24 - 29.09.2019

Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон Европската Унија. Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската Унија, вели ...

Софија од Гоце Делчев ќе прави услов за ЕУ?

Либертас - 29.09.2019

Бугарскиот државен врв утре ќе расправа за билатералните односи со С. Македонија во пресрет на одлуката на Советот на ЕУ за одредување датум за почеток на преговори со земјата. Проблемот е Гоце Делчев.

ЌЕ СЕ СОСТАНЕ БУГАРСКИОТ ДРЖАВЕН ВРВ: Teма е Македонија и нејзините евроинтеграции

Фактор - 29.09.2019

Maкедонија е темата за која б угарскиот државен врв утре свика итна консулативна средба. Ќе разговараат за резулатите од работата на македонско бугарската комисија и за поддршката на Бугарија за почеток на преговорите со ЕУ.

Каракачанов контра Пендаровски: Бугарија да не гласа за почеток на преговори со ЕУ додека не се расчистат историските ...

еМагазин - 29.09.2019

Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон Европската унија. Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската Унија, вели ...

(ГАЛЕРИЈА) Пендаровски домаќин на амбасадорката на САД Брнс во Галичник

Локално - 29.09.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Пендаровска, саботно на Галичник, биле домаќини на американската амбасадорка Кејт Брнс и нејзиниот сопруг Скот Брнс.

Пендаровски домаќин на амбасадорката на САД Брнс во Галичник

1tv - 29.09.2019

Претседателот ПЕндаровски , во стилот на туристички водич , на американските гости , им раскажуваше за културните вредности и обичаи за овој ...

Македонија ја тресе Владата во Софија, Каракачанов му се закани и на Борисов (ВИДЕО)

Expres - 29.09.2019

Министерот за одбрана и вицепремиер на бугарската Влада Красимир Каракачанов се закани дека неговата партија ќе запре да ја поддржува владата на Борисов ако Македонија не биде блокирана на самитот на ЕУ во октомври.

Каракачанов: Ако Комисијата нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон ЕУ

ТВ21 - 28.09.2019

Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон Европската унија. Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската Унија, вели ...

Каракачанов: Ако Комисијата нема рок, ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон ЕУ

24 Вести - 28.09.2019

Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон Европската унија. Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската Унија, вели ...

ФОТО Пендаровски ја пречека амбасадорката на САД Брнс во родниот Галичник

Фокус - 28.09.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Пендаровска денеска во Галичник им биле домаќини на американската амбасадорка Кејт Брнс и нејзиниот сопруг Скот Брнс.

Каракачанов: Бугарија да не брза со поддршката за Македонија, штом Комисијата нема рок

Фокус - 28.09.2019

Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон Европската унија, вели бугарскиот вицепремиер и лидер на ВМРО-БНД Красимир Каракачанов.

Каракачанов: Нема зелено светло за Северна Македонија додека не се расчистат сите фалсификати на историјата

+инфо - 28.09.2019

Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската Унија, вели бугарскиот вицепремиер и лидер на ВМРО-БНД Красимир Каракачанов, Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ...

Каракачанов: Ако Комисијата нема рок, ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон ЕУ

ММС - 28.09.2019

Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон Европската унија. Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската Унија – вели ...

Каракачанов: Ако Комисијата нема рок, ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон ЕУ

МКД - 28.09.2019

„Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон Европската унија. Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската Унија“, вели ...

Каракачанов: Расчистени фалсификати за историјата, па патот на Македонија кон ЕУ

Слободен Печат - 28.09.2019

Бугарскиот вицепремиер, Красими Каракачанов, порачува да не се дава согласност за датум за преговори за Македонија, сè додека не се расчистат сите дилеми за историјата. Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок ...

Пендаровски и Брнс со семејствата во Галичник (ФОТО)

Слободен Печат - 28.09.2019

Претседателот и првата дама ги пречекале Брнс во Галичник. Шефот на државата, Стево Пендаровски и првата дама, Елизабета Пендаровска, денеска во Галичник им биле домаќини на американската амбасадорка, Кејт Брнс и нејзиниот сопруг Скот Брнс.

Каракачанов: Ако Комисијата нема рок, ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон ЕУ

Нова ТВ - 28.09.2019

Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон Европската унија. Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската Унија, вели ...

Каракачанов - Ако Комисијата нема рок, ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон ЕУ

Р.С.Европа - 28.09.2019

Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон Европската унија. Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската унија, вели ...

Ковачев го прогласи Пендаровски „за заведен или неписмен“

Слободен Печат - 28.09.2019

Ако се продолжи по истиот пат од времето на Титова Југославија и по ова, не се знае колку бргу Северна Македонија би можела да се интегрира во ЕУ. Со остри зборови европратеникот од бугарската владејачка партија ГЕРБ, односно од Европската народна ...

Kаракачанов: Ако Комисијата нема рок, ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон ЕУ

Независен - 28.09.2019

Софија – Ако Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон ЕУ Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во ЕУ – изјавил бугарскиот вицепремиер ...

Каракачанов: Ако Комисијата нема рок, ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон ЕУ

Сител - 28.09.2019

Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон Европската унија. Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската Унија, вели ...

ФОТО Пендаровски ја пречека амбасадорката на САД Брнс во Галичник

Либертас - 28.09.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Пендаровска денеска во Галичник им биле домаќини на американската амбасадорка Кејт Брнс и нејзиниот сопруг Скот Брнс.

Каракачанов: Ако Комисијата нема рок, ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон ЕУ

4NEWS - 28.09.2019

Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон Европската унија. Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската Унија, вели ...

Пендаровски се обрати на отворањето на постановката „Дали сум јас тоа име или таа слика?“ во МСУ

Либертас - 28.09.2019

– Уметноста не препознава граници и поделби, а нејзината суштинска улога е да биде поддршка на соживотот и заедничката иднина меѓу народите. Токму затоа, уметниците освен што биле и се главните градители на мостови кои не поврзуваат, тие се и првите ...

Пендаровски се обрати на отворањето на постановката „Дали сум јас тоа име или таа слика?“ во МСУ

MTM - 28.09.2019

Уметноста не препознава граници и поделби, а нејзината суштинска улога е да биде поддршка на соживотот и заедничката иднина меѓу народите. Токму затоа, уметниците освен што биле и се главните градители на мостови кои не поврзуваат, тие се и првите ...

Буграскиот вицепремиер Каракачанов: Не сме подготвени да ја пуштиме Македонија во ЕУ

Денешен - 28.09.2019

„Бугарија не треба да каже ‘да’ за започнување на преговори на Македонија со ЕУ во оваа фаза. ЕУ не може да биде легитимација за неправди, а Бугарија да се користи на суров начин како отскочна даска на раководните тела на Скопје“, изјави бугарскиот ...

Каракачанов: Ако Комисијата нема рок, ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон ЕУ

PressingTV - 28.09.2019

Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон Европската унија. Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската Унија, вели ...

Каракачанов: Ако Комисијата нема рок, ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон ЕУ

Опсервер - 28.09.2019

Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон Европската унија. Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската Унија, вели ...

Пендаровски ја пречека амбасадорката на САД во родниот Галичник

Република - 28.09.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски заедно со неговата сопруга Елизабета Пендаровска денеска во Галичник им биле домаќини на американската амбасадорка Кејт Брнс и нејзиниот сопруг Скот Брнс.

(Фото) Претседателот прав домаќин: Пендаровски со сопругата ги прошетаа амбасадорката на САД, Кејт Брнс и нејзиниот ...

еМагазин - 28.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски заедно со својата сопруга Елизабета денеска ги прошетаа американската амбасадорка Кејт Брнс и нејзиниот сопруг Скот во едно од најубавите македонски села – Галичник.

Каракачанов: Ако Комисијата нема рок, ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон ЕУ

Локално - 28.09.2019

Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон Европската унија. Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската Унија, вели ...

Каракачанов до Пендаровски: Ако Комисијата за историја нема рок, ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон ЕУ

Либертас - 28.09.2019

– Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон Европската унија. Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската Унија, вели ...

Kaракачанов: Aко Комисијата за историски прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Македонија кон ЕУ

Фактор - 28.09.2019

ЕУ не може да биде легитимација за неправди, вели бугарскиот вицепремиер и лидер на ВМРО-БНД Красимир Каракачанов за БГНЕС . „Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон ...

Пендаровски се обрати на отворањето на постановката „Дали сум јас тоа име или таа слика?” во МСУ

24Инфо - 28.09.2019

Уметноста не препознава граници и поделби, а нејзината суштинска улога е да биде поддршка на соживотот и заедничката иднина меѓу народите. Токму затоа, уметниците освен што биле и се главните градители на мостови кои не поврзуваат, тие се и првите ...

Пендаровски се обрати на отворањето на постановката „Дали сум јас тоа име или таа слика?“ во МСУ

Опсервер - 28.09.2019

Уметноста не препознава граници и поделби, а нејзината суштинска улога е да биде поддршка на соживотот и заедничката иднина меѓу народите. Токму затоа, уметниците освен што биле и се главните градители на мостови кои не поврзуваат, тие се и првите ...

Каракачанов: Ако Комисијата нема рок, ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон ЕУ

24Инфо - 28.09.2019

Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Северна Македонија кон Европската унија. Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската Унија, вели ...

Пендаровски се обрати на отворањето на постановката „Дали сум јас тоа име или таа слика?” во МСУ

Вечер Прес - 28.09.2019

Уметноста не препознава граници и поделби, а нејзината суштинска улога е да биде поддршка на соживотот и заедничката иднина меѓу народите. Токму затоа, уметниците освен што биле и се главните градители на мостови кои не поврзуваат, тие се и првите ...

Упс, сега и Бугарија!

Вечер Прес - 28.09.2019

Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската Унија, изјави бугарскиот вицепремиер и лидер на ВМРО-БНД Красимир Каракачанов, коментирајќи го неодамнешното интервју на претседателот Стево ...

КАРАКАЧАНОВ СО ЗАКАНИ: Ако комисијата за историски прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Македонија кон ЕУ

Магазин - 28.09.2019

„Македонскиот претседател Стево Пандаровски си дозволи да посочи дека меѓудржавниот Комитет за историски и образовни работи не мора да има краен рок за својата работа. Јас, пак, велам дека на 17 октомври Бугарија не треба да брза да даде зелено ...

Каракачанов: Ако Комисијата нема рок, ќе нема рок и патот на Македонија кон ЕУ

MakPress - 28.09.2019

Доколку Комисијата за историски и образовни прашања нема рок, тогаш ќе нема рок и патот на Македонија кон Европската унија. Неприфатливо е некој да мисли дека тие едноставно ќе ја искористат Бугарија само за влез во Европската Унија, вели бугарскиот ...

Ковачев: Пендаровски не е компетентен да зборува за Делчев

Expres - 28.09.2019

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев вели дека е разочаран од изјавата на македонскиот претседател Стево Пендаровски дека Гоце Делчев во 1900-1901 година не можел да се изјасни како Македонец.

Каракачанов: Не сме подготвени да ја пуштиме Македонија во ЕУ

Expres - 28.09.2019

„Бугарија не треба да каже ‘ да’ за започнување на преговори на Македонија со ЕУ во оваа фаза. ЕУ не може да биде легитимација за неправди, а Бугарија да се користи на суров начин како отскочна даска на раководните тела на Скопје“, вели бугарскиот ...

Каракачанов: Не сме подготвени да ја пуштиме Македонија во ЕУ

365 - 28.09.2019

„Бугарија не треба да каже ‘ да’ за започнување на преговори на Македонија со ЕУ во оваа фаза. ЕУ не може да биде легитимација за неправди, а Бугарија да се користи на суров начин како отскочна даска на раководните тела на Скопје“, вели бугарскиот ...

Претседателот Пендаровски го прими директорот на Канцеларијата на Светска банка, Марко Мантованели

Канал5 - 27.09.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Марко Мантованели, директор на Канцеларијата на Светска банка за Македонија и Косово, во рамките на регионот на Европа и Централна Азија.

Пендаровски ја отвори изложбата „Дали сум јас тоа име или таа слика?" во Музејот на современа уметност

Канал5 - 27.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, вечерва во Музејот на современа уметност - Скопје, присуствуваше и се обрати на отворањето на постановката насловена „Дали сум јас тоа име или таа слика?" на Музејот на современа уметност „МОМус" од Солун.

Пендаровски на отворањето на постановката насловена „Дали сум јас тоа име или таа слика?“

Press24 - 27.09.2019

Во продолжение интегралниот текст од обраќањето на претседателот Пендаровски. „Уметноста не препознава граници и поделби, а нејзината суштинска улога, барем според моето скромно мислење, е да биде поддршка на соживотот и заедничката иднина меѓу ...

Претседателот Пендаровски го прими директорот на Канцеларијата на Светска банка, Мантованели

Сител - 27.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими Марко Мантованели, директор на Канцеларијата на Светска банка за Северна Македонија и Косово, во рамките на регионот на Европа и Централна Азија.

Претседателот Пендаровски го прими директорот на Канцеларијата на Светска банка, Мантованели

Слободен Печат - 27.09.2019

На средбата биле разменети мислења за севкупните економски состојби во Северна Македонија и било изразено задоволство од воспоставениот партнерски однос со Светска банка. Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го ...

Пендаровски го прими директорот на Канцеларијата на Светска банка, Марко Мантованели

Press24 - 27.09.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Марко Мантованели, директор на Канцеларијата на Светска банка за Северна Македонија и Косово, во рамките на регионот на Европа и Централна Азија.

Пендаровски: Сите да дадеме поддршка за вклучување на глувите ученици во општествениот живот

Press24 - 27.09.2019

Денеска и утре во Скопје се одржува конгресот „Подготвување на глувите ученици за живот и независност“. По тој повод, претседателот Стево Пендаровски ги прими во својот кабинет едукаторите и им даде целосна поддршка.

Пендаровски го прими директорот на Канцеларијата на Светска банка, Мантованели

+инфо - 27.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими Марко Мантованели, директор на Канцеларијата на Светска б анка за Северна Македонија и Косово, во рамките на регионот на Европа и Централна Азија.

Оли во посета кај првата дама Елизабета Ѓоргиевска Пендаровска (ФОТО)

Слободен Печат - 27.09.2019

Претседателската резиденција се отвора на посетители. Скопјанецот Оли минатиот викенд испи кафе со првата дама Елизабета Ѓоргиевска Пендаровска во претседателската резиденција на Водно. Оли ја запознал сопругата на претседателот Стево Пендаровски на ...

Претседателот Пендаровски го прими директорот на Канцеларијата на Светска банка, Мантованели

Опсервер - 27.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими Марко Мантованели, директор на Канцеларијата на Светска банка за Северна Македонија и Косово, во рамките на регионот на Европа и Централна Азија.

Претседателот Пендаровски го прими директорот на Канцеларијата на Светска банка, Мантованели

Скопје инфо - 27.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими Марко Мантованели, директор на Канцеларијата на Светска банка за Северна Македонија и Косово, во рамките на регионот на Европа и Централна Азија.

Претседателот Пендаровски го прими директорот на Канцеларијата на Светска банка, Марко Мантованели

iPortal - 27.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Марко Мантованели, директор на Канцеларијата на Светска банка за Северна Македонија и Косово, во рамките на регионот на Европа и Централна Азија.

Претседателот Пендаровски го прими директорот на Канцеларијата на Светска банка, Мантованели

4NEWS - 27.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими Марко Мантованели, директор на Канцеларијата на Светска банка за Северна Македонија и Косово, во рамките на регионот на Европа и Централна Азија.

Претседателот Пендаровски го прими директорот на Канцеларијата на Светска банка, Марко Мантованели

Бизнис Вести - 27.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Марко Мантованели, директор на Канцеларијата на Светска банка за Северна Македонија и Косово, во рамките на регионот на Европа и Централна Азија.

Ковачев го прогласи Пендаровски „за заведен или неписмен“

Мета - 27.09.2019

Со остри зборови европратеникот од бугарската владејачка партија ГЕРБ, односно од Европската народна партија, Андреј Ковачев се нафрли на македонскиот претседател Стево Пендаровски, поради неговата изјава дека „земањето бугарски пасоши од страна на ...

За Гоце Делчев тој самиот и историјата зборуваат подобро од бугарските историчари

Мета - 27.09.2019

Во гостување во утринската програма на бугарската телевизија бТВ на 24 септември годинава, професорот Кирил Топалов, член од бугарската страна на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашањe, која се состои од ...

Претседателот Пендаровски го прими директорот на Канцеларијата на Светска банка, Марко Мантованели

24Инфо - 27.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Марко Мантованели, директор на Канцеларијата на Светска банка за Северна Македонија и Косово, во рамките на регионот на Европа и Централна Азија.

Пендаровски се сретна со директорот на Канцеларијата на Светска банка, Мантованели

MakPress - 27.09.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими Марко Мантованели, директор на Канцеларијата на Светска банка за Македонија и Косово, во рамките на регионот на Европа и Централна Азија.

Пендаровски повика сите да дадеме поддршка за вклучување на глувите ученици во општествениот живот

AKO - 27.09.2019

Денеска и утре во Скопје се одржува конгресот „Подготвување на глувите ученици за живот и независност“. По тој повод, претседателот Стево Пендаровски ги прими во својот кабинет едукаторите и им даде целосна поддршка.

Претседателот Пендаровски го прими директорот на Канцеларијата на Светска банка, Марко Мантованели

Скопје1 - 27.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Марко Мантованели, директор на Канцеларијата на Светска б анка за Северна Македонија и Косово, во рамките на регионот на Европа и Централна Азија.

Средба на претседателот Пендаровски со Зоран Јанковиќ, шеф на Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје

Канал5 - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими полковник Зоран Јанковиќ, шеф на Канцеларијата за врски со НАТО во Скопје. На средбата беа разменети мислења за актуелните состојби во Република Северна Македонија, како и за соработката на државата ...

Пендаровски: Имаме случаи на висока корупција кои биле прикривани

24 Вести - 26.09.2019

Случајот „Рекет“ е круцијален тест за земјава и правниот систем и затоа не смеат да се толерираат никакви странични влијанија. Ова е пораката која ја испрати шефот на државата Стево Пендаровски на Третата пленарна сесија на Националната конвенција ...

Пендаровски: „Рекет“ круцијален тест, не смеат да се толерираат никакви странични влијанија

24 Вести - 26.09.2019

Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред се, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

Пендаровски оствари средба со Јанковиќ, шеф на Канцеларијата за врски со НАТО

Алсат-М - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски на денешната средба со шефот на Канцеларијата за врски со НАТО, Зоран Јанковиќ, истакна дека со полноправното членство на Северна Македонија во НАТО ќе биде заокружена една од главните стратешки определби на државата, ...

Пендаровски се сретна со шефот на Канцеларијата за врски со НАТО, Зоран Јанковиќ

Фокус - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски на денешната средба со шефот на Канцеларијата за врски со НАТО, Зоран Јанковиќ, истакна дека со полноправното членство на Северна Македонија во НАТО ќе биде заокружена една од главните стратешки определби на државата, ...

Пендаровски: „Рекет“ круцијален тест, не смеат да се толерираат никакви странични влијанија

Алсат-М - 26.09.2019

Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред с, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

Пендаровски: „Рекет“ е круцијален тест за правната држава, не смеат да се толерираат странични влијаниа

ТВ21 - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски на Третата пленарна сесија на Националната конвенција за ЕУ во Република Северна Македонија што се одржува во Собранието, испрати порака дека расчистувањето на аферата „Рекет“ е круцијален тест за функционирањето на ...

Пендаровски: „Рекет" круцијален тест, не смеат да се толерираат никакви странични влијанија

Канал5 - 26.09.2019

Аферата „Рекет" е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред с, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

Пендаровски: „Рекет“ круцијален тест, не смеат да се толерираат никакви странични влијанија

Телма - 26.09.2019

Ова е порака што денеска ја испрати претседателот Стево Пендаровски на Третата пленарна сесија на Националната конвенција за Европската унија во Република Северна Македонија, што се одржува во Собранието.

Пендаровски: „Рекет“ е тест за правната држава, неказнивоста да стане минато

Фокус - 26.09.2019

Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку заради нас самите, порача претседателот Стево Пендаровски. -Треба да им дадеме максимална поддршка на нашите институции во ...

Пендаровски: „Рекет“ е тест за државата, Кукан порача: Не славете, туку работете

ТВ21 - 26.09.2019

Веќе е извесно дека ќе станеме членка на НАТО и ќе ги почнеме преговори со Европската унија и поради тоа потребно е да покажеме резултати во борбата против корупцијата, истакна претседателот на државата Стево Пендаровски на третата пленарна сесија ...

Пендаровски: Не смееме да толерираме странички влијанија за „Рекет“, аферата е круцијален тест

+инфо - 26.09.2019

Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред сѐ заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

Пендаровски се доближува до опозицијата, ретерира за Гоце Делчев?

Курир - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за Сител запрашан за можноста да се постигне договор за тоа чив е Гоце Делчев рече дека тоа е неспорно. Според него, Делчев е еден од темелите на македонската државност кој се борел за автономна и ...

Пендаровски: „Рекет“ круцијален тест, не смеат да се толерираат никакви странични влијанија

А1 On - 26.09.2019

Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред се, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

Пендаровски: „Рекет” круцијален тест, не смеат да се толерираат никакви странични влијанија

ММС - 26.09.2019

Аферата „Рекет” е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред с, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

Пендаровски: Политичарите да не бидат посебна категорија на луѓе, за кои нема да важат законите

МКД - 26.09.2019

Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај, не заради Европа, туку, пред сѐ, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат, ...

Пендаровски: „Рекет“ круцијален тест, не смеат да се толерираат никакви странични влијанија (ДПЛ)

Сител - 26.09.2019

Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред се, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

Пендаровски: „Рекет“ круцијален тест, не смеат да се толерираат никакви странични влијанија

Независен - 26.09.2019

Фото: Б. Грданоски Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред сѐ, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од ...

Пендаровски- Јанковиќ: Полноправното членство на Северна Македонија во НАТО ќе се одрази на стабилноста на земјава

Press24 - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими полковник Зоран Јанковиќ, шеф на Канцеларијата за врски со НАТО во Скопје, соопшти претседателскиот кабинет. На средбата беа разменети мислења за актуелните состојби во Република Македонија, како и ...

Пендаровски: Имаме многу случаи на висока корупција кои биле прикривани

Слободен Печат - 26.09.2019

Пендаровски ја охрабри Антикорупцискста комисија да работи и понатаму. При денешното обраќање на претседателот Стево Пендаровски, тој истакна дека корупцијата е болест на општеството што остава последици врз демократијата, како и тоа дека ако не се ...

Пендаровски: Имаме случаи на висока корупција кои биле прикривани

Р.С.Европа - 26.09.2019

Корупцијата е болест на општеството што остава последици врз демократијата. Потребно е системско справување со корупцијата во оваа сфера, рече претседателот Стево Пендаровски, во своето обраќање на Третата пленарната сесија на националната ...

Пендаровски: „Рекет“ круцијален тест, не смеат да се толерираат никакви странични влијанија

Press24 - 26.09.2019

Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред с, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

Пендаровски: „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава

Макфакс - 26.09.2019

Актуелниот случај „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и затоа, треба да се реши темелно, до крај. Притоа, не заради Европа, туку, пред се, заради нас, не смееме да толерираме евентуални странични влијанија од било која страна и ...

Пендаровски: политичарите не се над законот

Р.С.Европа - 26.09.2019

Европратеникот Едвард Кукан порача да не се слави со добивањето датум за преговори, бидејќи работата не е завршена. Претседателот Стево Пендаровски пак изјави дека брзо ќе ги отвориме поглавјата со ЕУ и мора да се впуштиме во безскруполозна борба со ...

Пендаровски: „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава

360 степени - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски кој се обрати на пленарната сесија на Националната конвенција за ЕУ во Македонија денеска, посочи дека на земјата и е потребен амбиент во кој политичарите нема да претставуваат посебна категорија на луѓе, за кои нема ...

Пендаровски се сретна со шефот на Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје

Макфакс - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими полковник Зоран Јанковиќ, шеф на Канцеларијата за врски со НАТО во Скопје. На средбата беа разменети мислења за актуелните состојби во земјава, како и за соработката на државата со НАТО, а во ...

Пендаровски на средба со Јанковиќ, шеф на Канцеларијата за врски со НАТО

+инфо - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски на денешната средба со шефот на Канцеларијата за врски со НАТО, Зоран Јанковиќ, истакна дека со полноправното членство на Северна Македонија во НАТО ќе биде заокружена една од главните стратешки определби на државата, ...

Пендаровски оствари средба со Јанковиќ, шеф на Канцеларијата за врски со НАТО

Нетпрес - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски на денешната средба со шефот на Канцеларијата за врски со НАТО, Зоран Јанковиќ, истакна дека со полноправното членство на Северна Македонија во НАТО ќе биде заокружена една од главните стратешки определби на државата, ...

Пендаровски: „Рекет“е круцијален тест за системот на правната држава

OhridNews - 26.09.2019

Случајот „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и затоа, треба да се реши темелно, до крај. Притоа, не заради Европа, туку, пред се, заради нас, не смееме да толерираме евентуални странични влијанија од било која страна и да ...

Пендаровски се сретна со шефот на Канцеларијата за врски со НАТО, Зоран Јанковиќ

Слободен Печат - 26.09.2019

Од Кабинетот на претседателот соопштија дека тој на средбата со Јанковиќ изразил очекување за скорешно завршување на ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО од страна на земјите-членки, со што Република Северна Македонија ќе стане 30-та ...

ПЕНДАРОВСКИ: Не смееме да ги толерираме страничните влијанија во аферата Рекет

Денешен - 26.09.2019

Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред се, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

Пендаровски: „Рекет“ круцијален тест, не смеат да се толерираат никакви странични влијанија

CivilMedia - 26.09.2019

Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред с, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

Пендаровски оствари средба со Јанковиќ, шеф на Канцеларијата за врски со НАТО

24Инфо - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски на денешната средба со шефот на Канцеларијата за врски со НАТО, Зоран Јанковиќ, истакна дека со полноправното членство на Северна Македонија во НАТО ќе биде заокружена една од главните стратешки определби на државата, ...

Пендаровски: Гоце Делчев не можел да се пише како Македонец

PressingTV - 26.09.2019

Гоце Делчев е еден од темелите на македонската државност кој се борел за автономна и самостојна Македонија, изјави денес во интервју за „Сител“ претседателот Стево Пендаровски. Еве ви еден практичен пример.

Пендаровски се сретна со шефот на Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје

Точка - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими полковник Зоран Јанковиќ, шеф на Канцеларијата за врски со НАТО во Скопје. На средбата беа разменети мислења за актуелните состојби во земјава, како и за соработката на државата со НАТО, а во ...

Пендаровски оствари средба со Јанковиќ, шеф на Канцеларијата за врски со НАТО

Опсервер - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски на денешната средба со шефот на Канцеларијата за врски со НАТО, Зоран Јанковиќ, истакна дека со полноправното членство на Северна Македонија во НАТО ќе биде заокружена една од главните стратешки определби на државата, ...

Пендаровски оствари средба со Јанковиќ, шеф на Канцеларијата за врски со НАТО

Вечер Прес - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски на денешната средба со шефот на Канцеларијата за врски со НАТО, Зоран Јанковиќ, истакна дека со полноправното членство на Северна Македонија во НАТО ќе биде заокружена една од главните стратешки определби на државата, ...

Пендаровски: „Рекет“ круцијален тест, не смеат да се толерираат никакви странични влијанија

Република - 26.09.2019

Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред сè, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

Пендаровски оствари средба со Јанковиќ, шеф на Канцеларијата за врски со НАТО

iPortal - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски на денешната средба со шефот на Канцеларијата за врски со НАТО, Зоран Јанковиќ, истакна дека со полноправното членство на Северна Македонија во НАТО ќе биде заокружена една од главните стратешки определби на државата, ...

Пендаровски оствари средба со Јанковиќ, шеф на Канцеларијата за врски со НАТО

Локално - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски на денешната средба со шефот на Канцеларијата за врски со НАТО, Зоран Јанковиќ, истакна дека со полноправното членство на Северна Македонија во НАТО ќе биде заокружена една од главните стратешки определби на државата, ...

Пендаровски: „Рекет“ круцијален тест, не смеат да се толерираат никакви странични влијанија

Опсервер - 26.09.2019

Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред с, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

Пендаровски: „Рекет“ круцијален тест, не смеат да се толерираат никакви странични влијанија

Вечер Прес - 26.09.2019

Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред с, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

Пендаровски: „Рекет“ круцијален тест, не смеат да се толерираат никакви странични влијанија

MTM - 26.09.2019

Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред се, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

Пендаровски: „Рекет” круцијален тест, не смеат да се толерираат никакви странични влијанија

24Инфо - 26.09.2019

Аферата „Рекет” е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред с, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

Пендаровски: „Рекет“ круцијален тест, не смеат да се толерираат никакви странични влијанија

Либертас - 26.09.2019

– Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред с, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

Бара ли Пендаровски начин да се зближи со опозицијата?

Република - 26.09.2019

Ако Пендаровски сака да се сретне со мене тет-а-тет, прво треба да докаже дека е претседател на сите граѓани со тоа што ќе им се извини на граѓаните за изјавата за Гоце Делчев и ќе ја повлече.

Пендаровски: „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава

Точка - 26.09.2019

Актуелниот случај „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и затоа треба да се реши темелно, до крај. Притоа, не заради Европа, туку пред сè заради нас, не смееме да толерираме евентуални странични влијанија од која страна и да ...

Пендаровски: „Рекет“ круцијален тест, не смеат да се толерираат никакви странични влијанија

Локално - 26.09.2019

Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред с, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

Пендаровски: „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава

Centar - 26.09.2019

Актуелниот случај „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и затоа треба да се реши темелно, до крај. Притоа, не заради Европа, туку пред сè заради нас, не смееме да толерираме евентуални странични влијанија од која страна и да ...

Пендаровски: „Рекет“ е тест за државата, Кукан порача: Не славите, туку да работите

4NEWS - 26.09.2019

Веќе е извесно дека ќе станеме членка на НАТО и ќе ги почнеме преговори со Европската унија и поради тоа потребно е да покажеме резултати во борбата против корупцијата, истакна претседателот на државата Стево Пендаровски на третата пленарна сесија ...

Гоце Делчев не можел да се пише како Македонец

Вечер Прес - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за Сител запрашан за можноста да се постигне договор за тоа чив е Гоце Делчев рече дека тоа е неспорно. Според него, Делчев е еден од темелите на македонската државност кој се борел за автономна и ...

Пендаровски: „Рекет“ круцијален тест, не смеат да се толерираат никакви странични влијанија (ДПЛ)

4NEWS - 26.09.2019

Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред се, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

(ВИДЕО) Интервју со Пендаровски: Предвремени избори не се решение за Законот за ЈО

Либертас - 26.09.2019

Претседателот Пендаровски во интервју за Сител посочи дека се гледа оти партиските преговори за законот за Јавното обвинителство се без успех, посочувајки дека вакви застерени форми на преговори тешко даваат ефект, освен ако не се вклучи странскиот ...

Пендаровски се сретна со шефот на Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје

Н.Македонија - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими полковник Зоран Јанковиќ, шеф на Канцеларијата за врски со НАТО во Скопје. На средбата беа разменети мислења за актуелните состојби во земјава, како и за соработката на државата со НАТО, а во ...

Пендаровски: „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава

Н.Македонија - 26.09.2019

Актуелниот случај „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и затоа треба да се реши темелно, до крај. Притоа, не заради Европа, туку пред сè заради нас, не смееме да толерираме евентуални странични влијанија од која страна и да ...

Пендаровски: Делчев не можел да се пише Македонец, такви биле околностите

Expres - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за „Сител“ вели дека неспорно е дека Гоце Делчев е еден од темелите на македонската државност кој се борел за автономна и самостојна Македонија. „Еве ви еден практичен пример.

Пендаровски се сретна со Зоран Јанковиќ, шеф на Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје

Скопје1 - 26.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими полковник Зоран Јанковиќ, шеф на Канцеларијата за врски со НАТО во Скопје. На средбата беа разменети мислења за актуелните состојби во Република Северна Македонија, ...

Пендаровски за Гоце Делчев: И сега за да земеме бугарски пасош, се пишуваме Бугари, без разлика дали е тоа точно

Скопје1 - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за Сител запрашан за можноста да се постигне договор за тоа чив е Гоце Делчев рече дека тоа е неспорно. Според него, Делчев е еден од темелите на македонската државност кој се борел за автономна и ...

Пендаровски: Случајот „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава

MakPress - 26.09.2019

Аферата „Рекет“ е круцијален тест за системот на правната држава и треба да се реши темелно до крај не заради Европа, туку, пред се, заради нас самите. Не смееме да ги толерираме евентуалните странични влијанија без разлика од која страна доаѓаат.

Случајот „Рекет“ е круцијален тест за правниот систем и мора да се реши до крај, смета Пендаровски

Скопје1 - 26.09.2019

Корупцијата е болест на општеството што остава последици врз демократијата и ако не се преземат соодветни мерки таа ги руши нејзините темели, изјави денеска во Собранието, претседателот Стево Пендаровски кој се обрати на пленарната сесија на ...

(видео) Претседателот Пендаровски со шамар за власта: Ова е држава во која не сме сите еднакви пред законот !

Магазин - 26.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за Сител запрашан за иселувањето на младите и причините за тоа, тој смета дека најголем проблем во Македонија е селективното владеење на правото и дека сите ние не сме еднакви пред законот.

Пендаровски за Гоце Делчев: И сега за да земеме бугарски пасош, се пишуваме Бугари, без разлика дали е тоа точно

Фокус - 25.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за Сител запрашан за можноста да се постигне договор за тоа чив е Гоце Делчев рече дека тоа е неспорно. Според него, Делчев е еден од темелите на македонската државност кој се борел за автономна и ...

Пендаровски за Сител: Гоце Делчев е еден од темелите на македонската државност, тој не можел да се пише како Македонец

Сител - 25.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за Сител запрашан за можноста да се постигне договор за тоа чив е Гоце Делчев рече дека тоа е неспорно. Според него, Делчев е еден од темелите на македонската државност кој се борел за автономна и ...

Пендаровски: Предвремени избори не се решение за Законот за ЈО

Сител - 25.09.2019

Претседателот Пендаровски во денешното интервју за Сител посочи дека се гледа оти партиските преговори за законот за јавното обвинителство се без успех, посочувајки дека вакви застерени форми на преговори тешко даваат ефект, освен ако не се вклучи ...

Пендаровски: Предвремени избори не се решение за Законот за ЈО

Press24 - 25.09.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски во денешното интервју за Сител посочи дека се гледа оти партиските преговори за Законот за јавното обвинителство се без успех, посочувајки дека вакви застерени форми на преговори тешко даваат ефект, ...

Пендаровски за Гоце Делчев: И сега за да земеме бугарски пасош, се пишуваме Бугари, без разлика дали е тоа точно

Press24 - 25.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за Сител запрашан за можноста да се постигне договор за тоа чив е Гоце Делчев рече дека тоа е неспорно. Според него, Делчев е еден од темелите на македонската државност кој се борел за автономна и ...

Гоце Делчев е еден од темелите на македонската државност, не можел да се пише како Македонец, смета Пендаровски

Нетпрес - 25.09.2019

Гоце Делчев е еден од темелите на македонската државност кој се борел за автономна и самостојна Македонија, рече Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за тлевизијата Сител запрашан за можноста да се постигне договор за тоа чиј е Делчев рече ...

Пендаровски за Сител: Гоце Делчев е еден од темелите на македонската државност, тој не можел да се пише како Македонец

4NEWS - 25.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за Сител запрашан за можноста да се постигне договор за тоа чив е Гоце Делчев рече дека тоа е неспорно. Според него, Делчев е еден од темелите на македонската државност кој се борел за автономна и ...

Пендаровски се вади: Гоце Делчев не можел да се пише како Македонец

Република - 25.09.2019

Гоце Делчев е еден од темелите на македонската државност кој се борел за автономна и самостојна Македонија, изјави денес во интервју за „Сител“ претседателот Стево Пендаровски. Еве ви еден практичен пример.

Пендаровски: Неспорна е каузата за која се борел Делчев и тоа двете страни да го констатираат

24Инфо - 25.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за Сител запрашан за можноста да се постигне договор за тоа чив е Гоце Делчев рече дека тоа е неспорно. Според него, Делчев е еден од темелите на македонската државност кој се борел за автономна и ...

Бугарија не може да ни наредува рокови

Н.Македонија - 25.09.2019

Политичко-историски фељтон: Чиј е Гоце Делчев Во последните месеци, поврзано со Договорот за соработка и добрососедски односи, помеѓу Република Мaкедонија (сега Северна) и Република Бугарија, во печатените и електронските медиуми, но и во повеќе ...

Пендаровски: Иако не можел да се пише како Македонец, Гоце Делчев е еден од темелите на македонската државност

1tv - 25.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за Сител запрашан за можноста да се постигне договор за тоа чив е Гоце Делчев рече дека тоа е неспорно. Според него, Делчев е еден од темелите на македонската државност кој се борел за автономна и ...

Гоце Делчев е еден од темелите на македонската државност, не можел да се пише како Македонец, смета Пендаровски

365 - 25.09.2019

Гоце Делчев е еден од темелите на македонската државност кој се борел за автономна и самостојна Македонија, рече Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за тлевизијата Сител запрашан за можноста да се постигне договор за тоа чиј е Делчев рече ...

Пендаровски се сретна со претставници на здружението Дипломатски клуб – Скопје

Канал5 - 24.09.2019

Претседателот Пендаровски, како што соопшти неговиот Кабинет, бил информиран за тековните активности на здружението, кое во себе обединува активни или поранешни дипломати. Мислења за севкупните политички состојби во Македонија, како и за ...

Бугарски историчари: Не знаеме што Делчев подразбирал под автономија на Македонија

Слободен Печат - 24.09.2019

Позицијата на Пендаровски за Гоце Делчев е најблиску до вистината, вели Кирил Тополов. Позицијата на претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, за личноста на Гоце Делчев е најблиску до вистината, изјави професор Кирил Топалов, член на ...

Пендаровски со претставниците на „Дипломатски клуб“ разговараше за предизвиците на дипломатијата

МКД - 24.09.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски, денеска прими делегација на здружението „Дипломатски клуб" - Скопје. На средбата беа разменети мислења за севкупните политички состојби во Македонија, како и за предизвиците на дипломатијата на државата.

Пендаровски очекува Дипломатскиот клуб да придонесе за зајакнување на дипломатската мрежа

МКД - 24.09.2019

За севкупните политички состојби во земјата, како и за предизвиците на дипломатијата разговараа на денешната средба претседателот Стево Пендаровски и делегацијата на здружението „Дипломатски клуб“-Скопје.

Пендаровски на средба со „Дипломатски клуб“ : Унапредувањето и зајакнувањето на дипломатската мрежа во Македонија

Press24 - 24.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска прими делегација на здружението „Дипломатски клуб“ - Скопје. На средбата беа разменети мислења за севкупните политички состојби во Северна Македонија, како и за предизвиците на дипломатијата на државата.

Топалов: Пендаровски не може да знае на што мислел Гоце Делчев кога зборувал за „борба за автономна Македонија“

Press24 - 24.09.2019

Темпото на напредок во работата на мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања драстично заостанува зад темпото на развојот на процесот за европска интеграција на Северна Македонија, оцени бугарскиот претседател Румен ...

Пендаровски се сретна со претставници на здружението Дипломатски клуб – Скопје

Опсервер - 24.09.2019

Мислења за севкупните политички состојби во Северна Македонија, како и за предизвиците на дипломатијата на државата, биле разменети на денешната средба на претседателот Стево Пендаровски со делегацијата на здружението Дипломатски клуб – Скопје.

Димитров: Зачленувањето на државата во НАТО треба да заврши во април 2020 година

Мета - 24.09.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров за „Порталб.мк“ изјави дека, процесот на полноправно зачленување на Македонија во НАТО би требало да заврши во април 2020 година, и дека како и нашата земја и НАТО не може да интервенира во процесот ...

Кирил Топалов: Не знаеме што автономистите подразбирале под автономија на Македонија

PressingTV - 24.09.2019

Позицијата на претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, за личноста на Гоце Делчев е најблиску до вистината, изјави професор Кирил Топалов, член на бугарскиот дел од Заедничката мешовита македонско-бугарска комисија за прашањата по ...

Пендаровски се сретна со претставници на здружението Дипломатски клуб – Скопје

Локално - 24.09.2019

Мислења за севкупните политички состојби во Северна Македонија, како и за предизвиците на дипломатијата на државата, биле разменети на денешната средба на претседателот Стево Пендаровски со делегацијата на здружението Дипломатски клуб – Скопје.

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на здружението „Дипломатски клуб” – Скопје

24Инфо - 24.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска прими делегација на здружението „Дипломатски клуб” – Скопје. На средбата беа разменети мислења за севкупните политички состојби во Северна Македонија, како и за предизвиците ...

Пендаровски се сретна со претставници на здружението Дипломатски клуб – Скопје

Либертас - 24.09.2019

– Мислења за севкупните политички состојби во Северна Македонија, како и за предизвиците на дипломатијата на државата, биле разменети на денешната средба на претседателот Стево Пендаровски со делегацијата на здружението Дипломатски клуб – Скопје.

Топалов: Пендаровски не може да знае на што мислел Гоце Делчев кога зборувал за „борба за автономна Македонија“

365 - 24.09.2019

Темпото на напредок во работата на мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања драстично заостанува зад темпото на развојот на процесот за европска интеграција на Северна Македонија, оцени бугарскиот претседател Румен ...

Ставот на Пендаровски за Делчев го бендиса бугарски член на комисијата

Expres - 24.09.2019

Кирил Топалов, член на бугарскиот дел од заедничката комисија со Македонија за историски и образовни прашања, смета дека позицијата на првиот претседател на „Северна“, Стево Пендаровски, за личноста на Гоце Делчев е најблиску до вистината.

Пендаровски: За решавање уште 2-3 точки од Законот за ЈО

Алсат-М - 23.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ бараат решение уште за две или три точки за да постигнат договор околу Законот за ЈО, изјави денеска претседателот Стево Пендаровски. Тој додаде дека и во случај прашањето да не се затвори наскоро, тоа немало да влијае врз одлуката ...

Пендаровски: Законот за Јавно обвинителство нема да влијае на датумот

24 Вести - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски порачаа дека според неговите информации СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до договор, но вели и да нема договор, нема да влијае на датумот. Пендаровски повтори и дека аферата „Рекет“ треба да биде транспарентно ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

Телма - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Почна проектот „Лице во лице со претседателот", Пендаровски во непосреден контакт со граѓаните

Канал5 - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од велес го стартуваше проектот „Лице во лице со претседателот„, најавен во изборната кампања, а со кој сака да направи увид во проблемите и предизвиците со кои се соочуваат граѓаните.

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

24 Вести - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски: Секој што е споменат во „Рекет“ сам да даде изјава, а не да чека да биде повикан од надлежен орган

Фокус - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека сите инволвирани или споменати во врска со случајот „Рекет“ сами треба да се пријават и да дадат изјави, а не да чекаат да бидат повикани од надлежните органи.

Претседателот Пендаровски во посета на Велес

Канал5 - 23.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе престојува во посета на Општина Велес. Посетата на Пендаровски, како што соопштуваат од неговиот кабинет, е во рамки на проектот „Лице в лице".

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

Фокус - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски посади јапонски кедар на стартот на пошумувањето околу езерото Младост

Сакам да кажам - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски засади садници јапонски кедар на опожарената површина околу велешкото езеро Младост. Беа засадени 30-ина садници кои ги обезбеди локалната власт додека големото пошумување ќе се случи на 9 ноември, Денот на Општина ...

(Видео) Пендаровски засади садници на опожарените места крај езерото Младост

Макфакс - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“, денеска ја посети општина Велес. Воден од заложбата да биде претседател на сите, ќе остварува директни средби со граѓаните коишто на различен начин придонесуваат во ...

Пендаровски засади дрво на опожареното место кај езерото Младост

+инфо - 23.09.2019

Идејата на овој проект е, како што порано беше пракса, за жал на некои места и сега е така, граѓаните да доаѓаат и да се поплакуваат на политичките авторитети, вклучително и кај претседателот, претседателот да дојде кај нив и да ги праша што им ...

Претседателот Пендаровски во посета на Велес

Сител - 23.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе престојува во посета на Општина Велес. Посетата на Пендаровски, како што соопштуваат од неговиот кабинет, е во рамки на проектот „Лице в лице“.

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

Независен - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски: Ако нема политичка волја и Свети Петар да ги собере нема да најде решение

+инфо - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Стево се фати за лопата (ФОТО)

Слободен Печат - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска беше во Велес. Претседателот Стево Пендаровски денеска беше во Велес каде учествуваше на неколку настани меѓу кои засадување садници на опожарените места крај езерото Младост.

Пендаровски: Да помогнеме „белите дробови“ на Велес повторно да придонесуваат за здрава животна средина

Press24 - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска беше во Велес каде учествуваше на неколку настани меѓу кои засадување садници на опожарените места крај езерото Младост. Претседателот се фати за лопата и активно се вклучи во садење на дрвја на местото каде ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор

Сител - 23.09.2019

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за Законот за јавно обвинителство. Ова го изјави претседателот Стево Пендаровски, дополнувајќи дека за решавање остануваат уште две или три точки за кои лидерите на двете најголеми ...

Пендаровски: Напредуваат преговорите за ЈО, евентуалниот неуспех нема да влијае на одлуката за датум од ЕУ

Р.С.Европа - 23.09.2019

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за Законот за јавно обвинителство, изјави претседателот Стево Пендаровски, и додаде дека за решавање остануваат уште две или три точки за кои лидерите на двете најголеми политички партии барат компромис.

Претседателот Пендаровски во посета на Велес

ММС - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе престојува во посета на Општина Велес. Посетата на Пендаровски, како што соопштуваат од неговиот кабинет, е во рамките на проектот „Лице в лице”.

Пендаровски: Ако нема политичка волја за законот за ЈО и Свети Петар да ги собере лидерите нема да има решение

МКД - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за Законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Работата околу законот, како што вели, е исчистена и има уште две-три спорни ...

Пендаровски: Најприродно е, најлогично е, избраните политички претставници и граѓаните на дневна основа да соработуваат

Press24 - 23.09.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот“, денеска ја посети општина Велес. Воден од заложбата да биде претседател на сите, ќе остварува директни средби со граѓаните коишто на различен начин ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

А1 On - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски: Секој што е споменат во „Рекет“ сам да даде изјава, а не да чека да биде повикан од надлежен орган

Независен - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека сите инволвирани или споменати во врска со случајот „Рекет“ сами треба да се пријават и да дадат изјави, а не да чекаат да бидат повикани од надлежните органи.

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за ЈО

Нова ТВ - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, работата околу законот е исчистена и има уште две – три ...

Пендаровски: Главната цел на нас политичарите е да го направиме животот полесен на граѓаните

Press24 - 23.09.2019

Претседателот Пендаровски на почетокот на посетата, заедно со градоначалникот Аце Коцевски, засади садници на опожарените места крај езерото Младост. Станува збор за површина од 409 хектари зафатена со пожар кон крајот на август.

Пендаровски: Работата околу законот за јавното обвинителство е расчистена

Глас на Америка - 23.09.2019

Ако не се донесе законот за Јавно обвинителство, тоа нема да биде проблем за да добиеме датум за преговори во октомври, рече претседателот Стево Пендаровски при денешната посета на Велес. „Работата околу законот за јавно обвинителство е исчистена и ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

Нетпрес - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Почна проектот „Лице во лице со претседателот“, Пендаровски во непосреден контакт со граѓаните

Независен - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од велес го стартуваше проектот „Лице во лице со претседателот„, најавен во изборната кампања, а со кој сака да направи увид во проблемите и предизвиците со кои се соочуваат граѓаните.

Претседателот Пендаровски во посета на Велес

Press24 - 23.09.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе престојува во посета на Општина Велес. Посетата на Пендаровски, како што соопштуваат од неговиот кабинет, е во рамки на проектот „Лице в лице“.

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор

Слободен Печат - 23.09.2019

Претседателот на државата оптимист околку изнаоѓањето на договор за законот за јавно обвинителство. Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за Законот за јавно обвинителство, изјави претседателот Стево Пендаровски, ...

Почна проектот „Лице во лице со претседателот“, Пендаровски во непосреден контакт со граѓаните

Сител - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од велес го стартуваше проектот „Лице во лице со претседателот„, најавен во изборната кампања, а со кој сака да направи увид во проблемите и предизвиците со кои се соочуваат граѓаните.

Пендаровски: Секој што е споменат во „Рекет” сам да даде изјава, а не да чека да биде повикан од надлежен орган

Слободен Печат - 23.09.2019

Одговарајќи на новинарско прашање, Пендаровски појасни дека ги повикал надлежните да ги прекинат колективните годишни одмори во времето кога овој случај почнал да се развива во јавноста, бидејќи сметал дека аферата има такви пропорции што не може да ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до договор за Законот за јавно обвинителство

Press24 - 23.09.2019

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за Законот за јавно обвинителство, изјави денеска претседателот на Македонија, Стево Пендаровски и додаде дека за решавање остануваат уште две или три точки за кои лидерите на двете ...

Сите спомнати во „Рекет“ треба сами да дадат изјава, смета Пендаровски

Р.С.Европа - 23.09.2019

Сите инволвирани или споменати во врска со случајот „Рекет“ сами треба да се пријават и да дадат изјави, а не да чекаат да бидат повикани од надлежните органи, смета претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски: Сите споменати во „Рекет“ сами да се пријават и да дадат изјава

Press24 - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека сите инволвирани или споменати во врска со случајот „Рекет“ сами треба да се пријават и да дадат изјави, а не да чекаат да бидат повикани од надлежните органи.

Пендаровски за Рекет: Секој што е споменат сам да даде изјава, да не чека да биде повикан

Нова ТВ - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека сите инволвирани или споменати во врска со случајот „Рекет“ сами треба да се пријават и да дадат изјави, а не да чекаат да бидат повикани од надлежните органи.

Пендаровски: Секој што е споменат во „Рекет” сам да даде изјава, а не да чека да биде повикан од надлежен орган

ММС - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека сите инволвирани или споменати во врска со случајот „Рекет” сами треба да се пријават и да дадат изјави, а не да чекаат да бидат повикани од надлежните органи.

Пендаровски: Сите инволвирани во „Рекет“ сами да дадат изјава, а не да чекаат да бидат повикани

МКД - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека сите инволвирани или споменати во врска со случајот „Рекет“ сами треба да се пријават и да дадат изјави, а не да чекаат да бидат повикани од надлежните органи.

(Видео) Пендаровски на почетокот на проектот „Лице в лице со Претседателот“ во посета на Велес

Макфакс - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот“, денеска ја посети општина Велес. Toj заедно со градоначалникот Аце Коцевски, засади садници на опожарените места крај езерото Младост.

Република Северна Македонија се подготвува за полноправно членство во НАТО: Зајакнати капацитетите на Работниот комитет ...

iPortal - 23.09.2019

Работниот комитет за интеграција во НАТО имаше тренинг семинар „Следни чекори кон НАТО“. Специјален семинар за Република Северна Македонија во Европскиот центар за безбедносни студии „Џорџ Ц. Маршал“ во Гармишпартенкирхен.

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

Локално - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до компромис за ЈО

24Инфо - 23.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ бараат решение уште за две или три точки за да постигнат договор околу Законот за ЈО, изјави денеска претседателот Стево Пендаровски. Тој додаде дека и во случај прашањето да не се затвори наскоро, тоа немало да влијае врз одлуката ...

Почна проектот „Лице во лице со претседателот“, Пендаровски во непосреден контакт со граѓаните

Опсервер - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од велес го стартуваше проектот „Лице во лице со претседателот„, најавен во изборната кампања, а со кој сака да направи увид во проблемите и предизвиците со кои се соочуваат граѓаните.

Претседателот Пендаровски во посета на Велес

Либертас - 23.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе престојува во посета на Општина Велес. Посетата на Пендаровски, како што соопштуваат од неговиот кабинет, е во рамки на проектот „Лице в лице“.

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

Скопје инфо - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Почна проектот „Лице во лице со претседателот“, Пендаровски во непосреден контакт со граѓаните

Скопје инфо - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од велес го стартуваше проектот „Лице во лице со претседателот„, најавен во изборната кампања, а со кој сака да направи увид во проблемите и предизвиците со кои се соочуваат граѓаните.

Пендаровски: Секој што е споменат во „Рекет“ сам да даде изјава, а не да чека да биде повикан од надлежен орган

MTM - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека сите инволвирани или споменати во врска со случајот „Рекет“ сами треба да се пријават и да дадат изјави, а не да чекаат да бидат повикани од надлежните органи.

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до договор за Законот за ЈО

Република - 23.09.2019

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за Законот за јавно обвинителство, изјави македонскиот претседател Стево Пендаровски, дополнувајќи дека за решавање остануваат уште две или три точки за кои лидерите на двете ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за Законот за јавно обвинителство

CivilMedia - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски: Секој што е споменат во „Рекет“ сам да даде изјава, а не да чека да биде повикан од надлежен орган

Локално - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека сите инволвирани или споменати во врска со случајот „Рекет“ сами треба да се пријават и да дадат изјави, а не да чекаат да бидат повикани од надлежните органи.

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор

Вечер Прес - 23.09.2019

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за Законот за јавно обвинителство. Ова го изјави претседателот Стево Пендаровски, дополнувајќи дека за решавање остануваат уште две или три точки за кои лидерите на двете најголеми ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

MTM - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се блиску до договор за законот за ЈО

PressingTV - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

(Видео) Комитетот за интеграција на тренинг семинар „Следни чекори кон НАТО“

Centar - 23.09.2019

На семинарот членовите на работниот комитет детално и темелно се запознаа со начинот на кој што функционира НАТО, во однос внатрешните постапки и процедури на земјите членки. Освен тоа, членовите на работниот комитет добија и информации и искуства ...

Зајакнати капацитетите на Работниот комитет за интеграција во НАТО

Опсервер - 23.09.2019

Работниот комитет за интеграција во НАТО имаше тренинг семинар во Европскиот центар за безбедносни студии „Џорџ Ц. Маршал“ во Гармишпартенкирхен каде членовите на комитетот детално се запознаа со начинот на кој функционира НАТО во однос на ...

Претседателот Пендаровски во посета на Велес

Опсервер - 23.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе престојува во посета на Општина Велес. Посетата на Пендаровски, како што соопштуваат од неговиот кабинет, е во рамки на проектот „Лице в лице“.

Пендаровски: Ако нема политичка волја за законот за ЈО и Свети Петар да ги собере лидерите нема да има решение

Вечер Прес - 23.09.2019

Пред пратениците требаше да се најде уште пред десетина дена, но донесувањето на Законот за јавно обвинителство уште се пролонгира. Во исто време, ни власта ни опозицијата не се откажуваат од партиските црвени линии.

Пендаровски: Секој што е споменат во „Рекет” сам да даде изјава, а не да чека да биде повикан

24Инфо - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека сите инволвирани или споменати во врска со случајот „Рекет” сами треба да се пријават и да дадат изјави, а не да чекаат да бидат повикани од надлежните органи.

Пендаровски засади садници во Велес (ФОТО)

PressingTV - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски засади садници во Велес во рамки на превенцијата од големите пожари што го зафатија тој регион. Она што природата го негувала повеќе од 30 години, изгоре за неколку дена.

Пендаровски: Ако нема политичка волја за законот за ЈО и Свети Петар да ги собере лидерите нема да има решение

Република - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски оптимистички најави дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор и дека за решавање остануваат уште две или три точки за кои лидерите на двете најголеми политички партии барат компромис.

Пендаровски засади садници на опожарените места крај езерото Младост

Точка - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“, денеска ја посети општина Велес. Воден од заложбата да биде претседател на сите, ќе остварува директни средби со граѓаните коишто на различен начин придонесуваат во ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

Опсервер - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

Либертас - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски: Секој што е споменат во „Рекет“ сам да даде изјава, а не да чека да биде повикан од надлежен орган

Опсервер - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека сите инволвирани или споменати во врска со случајот „Рекет“ сами треба да се пријават и да дадат изјави, а не да чекаат да бидат повикани од надлежните органи.

Пендаровски: Да помогнеме „белите дробови“ на Велес повторно да придонесуваат за здрава животна средина

iPortal - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска беше во Велес каде учествуваше на неколку настани меѓу кои засадување садници на опожарените места крај езерото Младост. Претседателот се фати за лопата и активно се вклучи во садење на дрвја на местото каде ...

Почна проектот „Лице во лице со претседателот“, Пендаровски во непосреден контакт со граѓаните

Локално - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од велес го стартуваше проектот „Лице во лице со претседателот„, најавен во изборната кампања, а со кој сака да направи увид во проблемите и предизвиците со кои се соочуваат граѓаните.

Претседателот Пендаровски на почетокот на проектот „Лице в лице со Претседателот” во посета на општина Велес

24Инфо - 23.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот”, денеска ја посети општина Велес. Претседателот Пендаровски на почетокот на посетата, заедно со градоначалникот Аце Коцевски, ...

Шекеринска: Рокот за декември беше симболичен, процесот на членство во НАТО – прашање на време

Мета - 23.09.2019

Mинистерката за одбрана, Радмила Шекеринска за „Порталб.мк“ изјави дека ратификувањето на Протоколот за членство во НАТО од страна на Шпанија и другите земји-членки кои не го ратификувале е „технички, неповратен процес и е прашање на време“.

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор

4NEWS - 23.09.2019

Работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за Законот за јавно обвинителство. Ова го изјави претседателот Стево Пендаровски, дополнувајќи дека за решавање остануваат уште две или три точки за кои лидерите на двете најголеми ...

Пендаровски побара сите споменати во „Рекет“ сами да се пријават за изјава

Денешен - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека сите инволвирани или споменати во врска со случајот „Рекет“ сами треба да се пријават и да дадат изјави, а не да чекаат да бидат повикани од надлежните органи.

ТВИТ НА ПОПЛАДНЕТО: Тито повеќе ја сакаше Македонија од Заев и Пендаровски

Денешен - 23.09.2019

Тито повеќе ја сакаше Македонија од Заев и Пендаровски, твитна корисникот со псевдоним Бабарог со коси црти. Што да се додаде друго, освен непотребното појаснување дека Тито (Јосип Броз) беше претседател на распаднатата СФРЈ, а Заев (Зоран) и ...

Претседателот Пендаровски засади садници на опожарените места крај езерото Младост

iPortal - 23.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот”, денеска ја посети општина Велес. Претседателот Пендаровски на почетокот на посетата, заедно со градоначалникот Аце Коцевски, ...

Пендаровски од Велес го почна проектот „Лице во лице со претседателот“

Либертас - 23.09.2019

– Претседателот Стево Пендаровски денеска од велес го стартуваше проектот „Лице во лице со претседателот„, најавен во изборната кампања, а со кој сака да направи увид во проблемите и предизвиците со кои се соочуваат граѓаните.

Пендаровски: Сите инволвирани во „Рекет“ сами да дадат изјава, а не да чекаат да бидат повикани

Република - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека сите инволвирани или споменати во врска со случајот „Рекет“ сами треба да се пријават и да дадат изјави, а не да чекаат да бидат повикани од надлежните органи.

ПЕНДАРОВСКИ: И Свети Петар да ги собере нема да најде решение ако нема политичка волја

Денешен - 23.09.2019

И Свети Петар да ги собере нема да најде решение, изјави денеска претседателот Стево Пендаровски, на прашање дали ќе свика лидерска средба. Но, Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ биле многу блиску до договор за законот за ...

Лице в лице со претседателот Пендаровски во Велес

CivilMedia - 23.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот“, денеска ја посети општина Велес. Воден од заложбата да биде претседател на сите, ќе остварува директни средби со граѓаните коишто ...

Претседателот Пендаровски во посета на општина Велес

24Инфо - 23.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот”, денеска ја посети општина Велес. Воден од заложбата да биде претседател на сите, ќе остварува директни средби со граѓаните коишто ...

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до компромис за ЈО

Н.Македонија - 23.09.2019

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до постигнување договор за Законот за јавно обвинителство, за решавање остануваат уште две-три точки за кои лидерите на двете политички партии бараат компромис, изјави претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски денеска ќе престојува во посета на Општина Велес

MakPress - 23.09.2019

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска ќе престојува во посета на Општина Велес. Посетата на Пендаровски, како што соопштуваат од неговиот кабинет, е во рамки на проектот „Лице в лице“.

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за JO

1tv - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски порача: Секој што е спомнат во РЕКЕТ веднаш да се јави во ОЈО

Магазин - 23.09.2019

Врховниот командант пред цела македонска јавност изјави дека секој кој е на некаков начин изнволвиран или споменат за случајот Рекет веднаш да се јават да дадат изјави, а не да чекаат да бидат повикани од ОЈО.

Пендаровски денеска од велес го стартуваше проектот „Лице во лице со претседателот“

MakPress - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од велес го стартуваше проектот „Лице во лице со претседателот“, најавен во изборната кампања, а со кој сака да направи увид во проблемите и предизвиците со кои се соочуваат граѓаните.

Идентитетот во лажна вест во низа – Пишува Роберт Димитриевски

Expres - 23.09.2019

Стево Пендаровски му се придружи на хорот составен од Зоран Заев, Никола Димитров, Радмила Шекеринска и другите првенци на власта во тврдењето дека со Преспански договор бил бетониран македонскиот национален идентитет.

Пендаровски: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за законот за јавно обвинителство

MakPress - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ се многу блиску до договор за законот за јавно обвинителство ако има политичка волја. Според Пендаровски, кој денеска е во посета на Штип, работата околу законот е ...

Пендаровски: Секој што е споменат во „Рекет“ сам да даде изјава

MakPress - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски смета дека сите инволвирани или споменати во врска со случајот „Рекет“ сами треба да се пријават и да дадат изјави, а не да чекаат да бидат повикани од надлежните органи.

ПЕНДАРОВСКИ ЗЕДЕ ЛОПАТА ВО РАЦЕ: Засади јапонски кедар на опожарената површина околу езерото Младост!

Магазин - 23.09.2019

Претседателот Стево Пендаровски засади садници јапонски кедар на опожарената површина околу велешкото езеро Младост. Она што природата го негувала повеќе од 30 години, изгоре за неколку дена.