TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сребрена бариера-маска и детски маски од “Галеника“ во аптека “Роса Вита“ во Битола

Битола Њуз - 29.11.2020

Сега и во аптеки “Роса Вита“ во Битола, сребрена бариера-маска и детски маски од “Галеника“. Маската со сребрена бариера (НЕМЕДИЦИНСКА) е производ со сребрени јони, кои имаат ефект во намалување на присуството и неутрализирање на патогените ...

Кога и како може да се заразите со коронавирус носејќи заштитна маска?

USB - 28.11.2020

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите во корпа за отпадоци штом дојдете дома и да си купите нова“, појаснила Натерсон.

5 ситуации во кои под итно треба да ја фрлите заштитната маска

Црнобело - 28.11.2020

Носењето на маски веќе ни е секојдневие, но тоа не значи дека истите немаат рок на траење. Ако има видливи дупчиња, оштетувања или некаде е растегната, маската веќе ја губи својата функција.

Доктор појаснува: Кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

Centar - 28.11.2020

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите во корпа за отпадоци штом дојдете дома и да си купите нова“, појаснила Натерсон.

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

Поглед - 27.11.2020

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите во корпа за отпадоци штом дојдете дома и да си купите нова“, појаснила Натерсон.

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

Точка - 27.11.2020

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите во корпа за отпадоци штом дојдете дома и да си купите нова“, појаснила Натерсон.

Кардиолог Хаџи-Тановиќ: За да не ви откажат белите дробови поради ковид-19, пијте го овој лек секој ден!

Магазин - 27.11.2020

Кардиологот Хаџи-Тановиќ во неговото гостување на „ТВ Прва“, даде јасни насоки во борбата против коронавирусот! Неговите изјави ви ги пренесуваме во целост: „Имаме податоци кои велат дека луѓето умираат повеќе од срце отколку од коронавирус.

Ново истражување за Ковид-19: Ако се носеа маски на јавни места ќе имавме за 70% помалку заразени

Акцент - 27.11.2020

Според едно ново истражување пандемијата од Ковид-19 можеше да биде спречена дури до 70% ако луѓето носеа маски на јавни места. Студијата исто така покажа дека материјалот од кој е направена маската и должината на носењето на маската играат важна ...

Студија: Пандемијата Ковид-19 можеше да спречи ако 70 отсто од луѓето носеа маски

Денар - 27.11.2020

Според новото истражување, пандемијата на коронавирус можеше да биде запрена, ако 70% од луѓето носеа маски на јавни места. Студијата исто така покажала дека материјалот од кој е направена маската и должината на носењето на маската играат важна ...

Домашни маски за здрава и сјајна коса

Алсат-М - 26.11.2020

На вашата коса ѝ е потребна постојана нега. Доколку ви е здодеано од балзамите за коса, можете дома да си направите маска која ќе ја заштити вашата коса, нема да ве чини многу, а ќе биде подеднакво ефикасна како и маските за коса што ги купувате.

Кога треба памучната маска да ја замените со нова?

ММС - 26.11.2020

Поради пандемијата со коронавирусот, маските веќе станааа и моден додаток. Ги има во многу бои, со најразлични дезени и кога се работи за удобноста, се чини најдобри се памучните. Како и секое парче ткаенина, памучните маски со текот на времето ...

ВИДЕО: Американски лекар со видео порака ги предупредува луѓето да носат маски

А1 On - 26.11.2020

Д-р Кенет Реми, лекар од американската сојузна држава Мисури, објави видео во кое симулира кои се последните сцени што ги гледаат пациентите кои умираат од коронавирус. Видеото тој го објави како свој скромен обид да ги охрабри луѓето да носат маски.

Кардиологот Хаџи-Тановиќ советува: Што треба задолжително да пиете за белите дробови да не откажат поради коронавирусот

Press24 - 26.11.2020

Зборувајќи за тоа дека во Србија сѐ повеќе луѓе умираат од кардиоваскуларни болести, отколку од коронавирус, новинарите на ТВ Прва го угостиле српскиот кардиолог Вишеслав Хаи-Тановиќ кој дал јасни насоки за борба против коронавирусот.

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Кајгана - 26.11.2020

Лекар од Мисури, САД објави видео во кое ги симулира последните сцени што ги гледаат пациентите кои умираат од COVID-19 во болница. „Ве молам, слушнете ме. Не сакам да бидам последната личност што ќе видат твоите преплашени очи“, напиша д-р Кенет ...

НОВА СТУДИЈА: Пандемијата може да се запре ако најмалку 70% од луѓето во јавност доследно носат маски

Panacea.mk - 26.11.2020

Истражувачите Санџеј Кумар и Хау Пу Ли ја проучувале употребата на различни видови маски и своите согледувања ги собрале во научен труд што го објави стручното списание Physics of Fluids. Н осењето маски во јавност со цел да се забави ширењето на ...

ВИДЕО: Не сакате ова да биде последно што ќе го видите пред смртта од ковид, лекар од САД упати моќна порака

Слободен Печат - 26.11.2020

Лекар од Мисури објави видео во кое покажува што гледаат последно пациените заболени од ковид пред да умрат, јавува Би Би Си. „Ве молам, слушајте. Не сакам да бидам последната личност која ќе гледа во вашите преплашени очи“, напиша д-р Кенет Реми ...

Колку пати може да ги носиме хируршките маски и дали се перат?

Кајгана - 26.11.2020

Со ширењето на коронавирусот, во Македонија маските станаа задолжителни за носење во сите затворени простори, како и на отворено. Меѓутоа, потрошувачката на толку маски станува проблем, како и фрлање на милиони еднократни маски од пластичен ...

Претепан млад актер затоа што укажал дека треба да се носат заштитни маски во маркет

Пулс24 - 26.11.2020

Михајло Миленкоски, млад актер во Прилепскиот театар Војдан Чернодрински деновиве бил претепан од негов сограѓанин само поради тоа што забележал дека во маркетот каде што пазарел, потрошувачите треба да носат заштитни маски.

Американски лекар со видео порака ги предупредува луѓето да носат маски /видео

Вечер Прес - 26.11.2020

Д-р Кенет Реми, лекар од американската сојузна држава Мисури, објави видео во кое симулира кои се последните сцени што ги гледаат пациентите кои умираат од коронавирус. Видеото тој го објави како свој скромен обид да ги охрабри луѓето да носат маски.

Кардиологот Хаџи-Тановиќ советува: Задолжително да пиете витамини и аспирин

24Инфо - 26.11.2020

Зборувајќи за тоа дека во Србија сѐ повеќе луѓе умираат од кардиоваскуларни болести, отколку од коронавирусот, новинарите на ТВ Прва разговараа со српскиот кардиолог Вишеслав Хаи-Тановиќ кој дал јасни насоки за борба против коронавирусот.

Кардиологот Тановиќ: Ако не сакате белите дробови да ви колабираат поради вирусот, секој ден пијте го ова

НМД - 26.11.2020

Напомена до читателите на НМД: Во текстот можете да ги прочитате препораките од докторот кои ги изнесе на едно негово ТВ гостување, но тие препораки не се содржат во редовните протоколи за лекување од ковид.

Доктор објави сериозно предупредување за сите кои не сакаат да носат маски (ВИДЕО)

Скопје инфо - 26.11.2020

Д-р Кенет Реми, лекар од американската сојузна држава Мисури, објави видео во кое симулира кои се последните сцени што ги гледаат пациентите кои умираат од коронавирус. Видеото тој го објави како свој скромен обид да ги охрабри луѓето да носат маски.

Како да носите заштитна маска без очилата да ви се замаглат?

Пулс24 - 26.11.2020

Неколку трикови против замаглување на очилата Носењето на заштитна маска во услови на пандемија од коронавирус е потребно за да се спречи ширењето на инфекцијата, но и како наша превенција од зараза на јавни места каде што не сме сигурни кој ќе ...

Кардиолог Хаџи-Тановиќ: За да не ви откажат белите дробови поради ковид-19, пијте го овој лек секој ден!

Женски магазин - 26.11.2020

Кардиологот Хаџи-Тановиќ во неговото гостување на „ТВ Прва“, даде јасни насоки во борбата против коронавирусот Неговите изјави ви ги пренесуваме во целост: „Тајната е во добра превенција. Кога вашето тело е силно, кога има добар имунитет, може да се ...

Збогувајте се од сувата кожа: Природни маски за студени денови

Вечер Прес - 26.11.2020

Маските за лице од природни состојки ќе ѝ помогнат на кожата да биде здрава и да сјае За време на есента и зимата, нашата кожа е често сува. Студениот воздух и грејната сезона ја завршуваат својата работа, што бара соодветна хидратација.

Доктор објави сериозно предупредување за сите кои не сакаат да носат маски (ВИДЕО)

Курир - 26.11.2020

Д-р Кенет Реми, лекар од американската сојузна држава Мисури, објави видео во кое симулира кои се последните сцени што ги гледаат пациентите кои умираат од коронавирус. Видеото тој го објави како свој скромен обид да ги охрабри луѓето да носат маски.

Лекар од ковид-болница објави видео и испрати сериозно предупредување за сите кои не сакаат да носат маски

Локално - 26.11.2020

Доктор од Мисури објави видео во кое симулира како изгледаат последните сцени што ги виделе пациенти кои умирале од коронавирус. Тој го објави видеото во обид да ги охрабри луѓето да носат маски.

Колку пати може да ги носиме хируршките маски и дали се перат?

Пулс24 - 26.11.2020

Со ширењето на коронавирусот, во Македонија маските станаа задолжителни за носење во сите затворени простори, како и на отворено. Меѓутоа, потрошувачката на толку маски станува проблем, како и фрлање на милиони еднократни маски од пластичен ...

Добро погледнете го предупредувањето на овој лекар: Ова е последното нешто што ќе го видите доколку не почнете да ...

Хаштаг - 26.11.2020

Лекар од Мисури објави видео во кое симулира кои би можеле да бидат последните сцени што ги виделе пациентите кои умираат од коронавирус. Затоа ...

Американски лекар со видео порака ги предупредува луѓето да носат маски

MakPress - 26.11.2020

Д-р Кенет Реми, лекар од американската сојузна држава Мисури, објави видео во кое симулира кои се последните сцени што ги гледаат пациентите кои умираат од коронавирус. Видеото тој го објави како свој скромен обид да ги охрабри луѓето да носат маски.

Прилепски актер брутално претепан откако во маркет укажал да не се пуштаат луѓе без маски

24 Вести - 25.11.2020

Прилепскиот актер Михајло Миленкоски преживеа трауматично искуство зашто во маркет во Прилеп укажал да не се пуштаат луѓе кои не носат заштитни маски, оти е опасно за здравјето на луѓето. Брутално бил нападнат од прилепчанец кој не носел маска и ...

Прилепски актер брутално претепан откако во маркет укажал да не се пуштаат луѓе без маски

Фокус - 25.11.2020

Прилепскиот актер Михајло Миленкоски преживеа трауматично искуство зашто во маркет во Прилеп укажал да не се пуштаат луѓе кои не носат заштитни маски, оти е опасно за здравјето на луѓето. Брутално бил нападнат од прилепчанец кој не носел маска и ...

Aктер од Прилеп натепан зошто му забележал на сограѓанин дека не носи маска

Канал5 - 25.11.2020

Миленкоски откако платил за она што го испазарувал излегол од маркетот. На излезот бил дочекал од истиот купувач кој во продавницата не носел маска и не држел растојание. Михајло Миленкоски млад актер во Прилепскиот театар Војдан Чернодрински ...

Прилепски актер искоментирал за неносење маска, па бил претепан

+инфо - 25.11.2020

Миленкоски го опиша настанот не можејќи да сфати како може да се случи таков напад. Прилепскиот актер Михајло Миленкоски преживеа травматично искуство зашто во маркет во Прилеп укажал да не се пуштаат луѓе кои не носат заштитни маски, оти е опасно ...

Прилепскиот актер Миленкоски претепан завршил на хируршкото одделение поради коментар за неносење заштитна маска

Слободен Печат - 25.11.2020

Прилепскиот актер Михајло Миленкоски преживеа травматично искуство зашто во маркет во Прилеп укажал да не се пуштаат луѓе кои не носат заштитни маски, оти е опасно за здравјето на луѓето. Брутално бил нападнат од прилепчанец кој не носел маска и ...

Кардиолозите откриваат: Ако не сакате да ви откажат белите дробови поради коронавирус, секој ден пијте го ова!

Убавина и Здравје - 25.11.2020

Кардиолозите даваат јасни насоки за борбата против коронавирус Со оглед на тоа што повеќе луѓе умираат од кардиоваскуларни болести отколку од коронавирус, кардиолозите дадоа јасни насоки во борбата против вирусот.

Прилепски актер претепан поради коментар за неносење заштитна маска - завршил онесвестен, а се разбудил на хируршкото ...

Press24 - 25.11.2020

Прилепскиот актер Михајло Миленкоски преживеа травматично искуство зашто во маркет во Прилеп укажал да не се пуштаат луѓе кои не носат заштитни маски, оти е опасно за здравјето на луѓето. Брутално бил нападнат од прилепчанец кој не носел маска и ...

Прилепски актер претепан поради коментар за неносење заштитна маска

ММС - 25.11.2020

Прилепскиот актер Михајло Миленкоски преживеа травматично искуство зашто во маркет во Прилеп укажал да не се пуштаат луѓе кои не носат заштитни маски, оти е опасно за здравјето на луѓето. Брутално бил нападнат од прилепчанец кој не носел маска и ...

Актер претепан поради коментар за неносење заштитна маска

МКД - 25.11.2020

Прилепскиот актер Михајло Миленкоски преживеа травматично искуство зашто во маркет во Прилеп укажал да не се пуштаат луѓе кои не носат заштитни маски, оти е опасно за здравјето на луѓето. Брутално бил нападнат од прилепчанец кој не носел маска и ...

Прилепски актер претепан поради коментар за неносење заштитна маска

А1 On - 25.11.2020

Прилепскиот актер Михајло Миленкоски преживеа травматично искуство зашто во маркет во Прилеп укажал да не се пуштаат луѓе кои не носат заштитни маски, оти е опасно за здравјето на луѓето. Брутално бил нападнат од прилепчанец кој не носел маска и ...

Прилепски актер претепан поради коментар за неносење заштитна маска

Опсервер - 25.11.2020

Прилепскиот актер Михајло Миленкоски преживеа травматично искуство зашто во маркет во Прилеп укажал да не се пуштаат луѓе кои не носат заштитни маски, оти е опасно за здравјето на луѓето. Брутално бил нападнат од прилепчанец кој не носел маска и ...

Прилепски актер претепан поради коментар за неносење заштитна маска

Либертас - 25.11.2020

Прилепскиот актер Михајло Миленкоски преживеа травматично искуство зашто во маркет во Прилеп укажал да не се пуштаат луѓе кои не носат заштитни маски, оти е опасно за здравјето на луѓето. Брутално бил нападнат од прилепчанец кој не носел маска и ...

Кардиолозите откриваат: Ако не сакате да ви откажат белите дробови поради коронавирус, секој ден пијте го ова!

Курир - 25.11.2020

Кардиолозите даваат јасни насоки за борбата против коронавирус Со оглед на тоа што повеќе луѓе умираат од кардиоваскуларни болести отколку од коронавирус, кардиолозите дадоа јасни насоки во борбата против вирусот. „Тајната е во добрата превентива.

Прилепски актер брутално претепан откако во маркет укажал да не се пуштаат луѓе без маски

iPortal - 25.11.2020

Прилепскиот актер Михајло Миленкоски преживеа трауматично искуство зашто во маркет во Прилеп укажал да не се пуштаат луѓе кои не носат заштитни маски, оти е опасно за здравјето на луѓето. Брутално бил нападнат од прилепчанец кој не носел маска и ...

Прилепски актер претепан поради коментар за неносење заштитна маска

Вечер Прес - 25.11.2020

Прилепскиот актер Михајло Миленкоски преживеа травматично искуство зашто во маркет во Прилеп укажал да не се пуштаат луѓе кои не носат заштитни маски, оти е опасно за здравјето на луѓето. Брутално бил нападнат од прилепчанец кој не носел маска и ...

Прилепскиот актер Михајло Миленкоски претепан поради коментар за неносење заштитна маска

еМагазин - 25.11.2020

Прилепскиот актер Михајло Миленкоски преживеа трауматично искуство зашто во маркет во Прилеп укажал да не се пуштаат луѓе кои не носат заштитни маски, оти е опасно за здравјето на луѓето. Брутално бил нападнат од прилепчанец кој не носел маска и ...

Прилепски актер претепан поради коментар за неносење заштитна маска

Курир - 25.11.2020

Прилепскиот актер Михајло Миленкоски преживеа травматично искуство зашто во маркет во Прилеп укажал да не се пуштаат луѓе кои не носат заштитни маски, оти е опасно за здравјето на луѓето. Брутално бил нападнат од прилепчанец кој не носел маска и ...

Претепан млад актер затоа што укажал дека треба да се носат заштитни маски во маркет

Локално - 25.11.2020

Михајло Миленкоски, млад актер во Прилепскиот театар Војдан Чернодрински деновиве бил претепан од негов сограѓанин само поради тоа што забележал дека во маркетот каде што пазарел, потрошувачите треба да носат заштитни маски.

ДАЛИ НОСЕЊЕТО ДВЕ МАСКИ ЌЕ ВЕ ЗАШТИТИ ПОДОБРО ОД КОРОНА? Одговорот ќе ве изненади!

Локално - 25.11.2020

До денес, повеќето луѓе ја прифатија мерката носење заштитна маска за да се спречи ширењето на коронавирусот, па веројатно сте ги забележале оние кои носат две маски на лицето. Дали две маски ќе ве заштитат подобро? Зависи.

Кардиолог: „Многу повеќе луѓе умираат од срце отколку од корона, симнете ја маската и дишете длабоко“

Локално - 25.11.2020

Српскиот кардиолог д-р Вишеслав Хаџи-Тановиќ вели дека вирусите главно ги напаѓаат белите дробови и индиректно го оштетуваат срцето. Тоа укажува на важни превентивни мерки со цел да се заштитиме, но една од нив е прошетка во природа без маска.

Еве каде треба да ја чуваме заштитната маска кога не ја носиме и кои се грешките кои ги правиме со неа

iPortal - 25.11.2020

Незамисливо е денеска да излеземе од дома без заштитна маска на лицето. Заштитните маски во текот на пандемијата станаа нашето секојдневие. Бидејќи маските се задолжителни и се начин на заштита од коронавирусот треба да знаеме и неколку битни нешта ...

Се огласи претепаниот прилепски актер: Од Фејсбук знам кој е дечкото што ме тепаше, се надевам дека и полицијата ќе го ...

Вечер - 25.11.2020

Прилепскиот актер Михајло Миленкоски преживеа травматично искуство зашто во маркет во Прилеп укажал да не се пуштаат луѓе кои не носат заштитни маски, оти е опасно за здравјето на луѓето. Брутално бил нападнат од прилепчанец кој не носел маска и ...

Aктер од Прилеп натепан зошто му забележал на сограѓанин дека не носи маска

Мак. Весник - 25.11.2020

Миленкоски откако платил за она што го испазарувал излегол од маркетот. На излезот бил дочекал од истиот купувач кој во продавницата не носел маска и не држел растојание. Младиот актер Миленкоски сам пред себе не може да си објасни како може во 21 ...

Актерот Михајло Миленковски претепан поради тоа што алармирал дека во продавница едно лице не носело маска

MakPress - 25.11.2020

Прилепскиот актер Михајло Миленкоски преживеа травматично искуство зашто во маркет во Прилеп укажал да не се пуштаат луѓе кои не носат заштитни маски, оти е опасно за здравјето на луѓето. Брутално бил нападнат од прилепчанец кој не носел маска и ...

Кога е време за нова памучна маска

Panacea.mk - 24.11.2020

“Маските со тек на време ќе станат се поопуштени, а со самото тоа и помалку ефикасни. Тоа се случува поради редовното перење“, појаснува Џон Чен, раководител на лабораторија. М аските, поради пандемијата со новиот коронавирус, станаа моден додаток.

Кога е време да ја замените вашата памучна маска со нова?

Pedijatar.mk - 24.11.2020

Ако маската ви изгледа премногу лабаво, заменете ја. Кога маската не е прилепена за лицето, ја губи својата ефикасност. Ако треба постојано да ја поправате додека ја носите, поедноставно е да набавите нова.

Aктер од прилепскиот театар бил нападнат зашто забележал дека треба да се носат заштитни маски во маркет

Мета - 24.11.2020

Крушевскиот актер Михајло Миленкоски (33), којшто речиси 6 години работи во прилепскиот театар преживеал вистинска драма и завршил во прилепската болница со тешки повреди, само затоа што забележал дека во маркетот каде што пазарел, потрошувачите ...

Физички нападнат актер зoшто забележал дека треба да се носат заштитни маски во маркет

Frontline - 24.11.2020

Крушевскиот актер Михајло Миленкоски (33), којшто речиси 6 години работи во прилепскиот театар преживеал вистинска драма и завршил во прилепската болница со тешки повреди, само затоа што забележал дека во маркетот каде што пазарел, потрошувачите ...

Совет од инфектолог: Еве каде треба да ги чуваме заштитните маски

USB - 23.11.2020

Заштитните маски во текот на пандемијата станаа оној предмет кој што секогаш проверуваме дали сме го понеле во текот на излегувањето од домот. Покрај клучевите, мобилниот телефон, паричникот, незамисливо е денеска да излеземе од дома без заштитна ...

Заштитни маски ќе носиме и по вакцинирањето

+инфо - 23.11.2020

Носењето маски нема да престане веднаш и тие ќе се носат сè додека не забележиме дека целосно е победена болеста - изјави Крунослав Чапак, пренесе „N1“. Директорот на хрватскиот Завод за јавно здравје, Крунослав Чапак, рече дека заштитни маски треба ...

Градоначалник на „службен пат“ во Инфективно одделение

iPortal - 23.11.2020

„Како градоначалник на Прилеп и шеф на Општинскиот кризен штаб, јас и мојот тим постојано укажувавме на мерките за заштита, на неоходноста од носење маски, дистанца… Вложивме многу напори, одржавме многу прес -конференции, а гледам бројките растат и ...

(ВИДЕО) СЗО објави видео со детално упатство како правилно се носи маска!

iPortal - 23.11.2020

Најдобрата ефикасност на маската лежи на основниот механизам на трите слоја – еве за што станува збор и како таа работи. Маските, генерално, првенствено придонесуваат за фактот дека вашите капки, кои потенцијално содржат вируси и бактерии, не се ...

Како да знаете кога е време за нова памучна маска?

Локално - 23.11.2020

Маските станаа моден додаток заради пандемијата на коронавирус. Многу од нив имаат различни форми и модели, а кога станува збор за удобност, луѓето генерално се согласуваат дека најмногу сакаат памук.