TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Заман“: Дамаск се согласи да создаде тампон зона на границата со Турција

24 Вести - 07.10.2012

Сириската Влада беше принудена да отстапи пред турскиот ултиматум и да ги прифати условите за создавање на десет километарска тампон зона покрај границата меѓу двете земји, пишува турскиот весник ...

САД стравуваат од ескалација на сириско-турската граница

Deutsche Welle - 07.10.2012

Соединетите Американски Држави стравуваат дека граѓанската војна која се води во Сирија би можела да се прошири и на Турција.

Сирија и турција повторно разменија оган

Телма - 07.10.2012

Проектил од Сирија повторно падна на турската територија врз пограничниот град Акчакале, кој се наоѓа во округот Шанлурфа, јавија турските медиуми. Според првичните информации нема жртви во нападот.

Мирно, но тензично на сириско – турската граница

Канал5 - 07.10.2012

По вчерашната размена на артилериски оган, на сириско- турската граница денеска е мирно, но тензично, додека борбите на сириска територија продолжуваат.

Турција и Сирија и денеска си разменуваат проектили

Канал5 - 07.10.2012

Ракетирањата меѓу Турција и Сирија продолжуваат и денеска. Турската армија попладнето возврати на проектилите истрелани од сириска страна кои повторно завршија во пограничното село Акчакале, јавува ...

Дамаск се согласи да создаде тампон-зона на границата со Турција

А1 On - 07.10.2012

Сириската Влада беше принудена да отстапи пред турскиот ултиматум и да ги прифати условите за создавање на 10-километарска тампон-зона крај границата меѓу двете земји, пишува турскиот весник „Заман“.

„Заман“: Дамаск се согласи да создаде тампон зона на границата со Турција

МРТ - 07.10.2012

Сириската Влада беше принудена да отстапи пред турскиот ултиматум и да ги прифати условите за создавање на десет километарска тампон зона покрај границата меѓу двете земји, пишува турскиот весник ...

Сириските бунтовници зазедоа населено место покрај турската граница

МРТ - 07.10.2012

Сириските бунтовници зазедоа населено место на границата со Турција по жестоките судири, кои вчера траеа околу 12 часа и во кои загинаа 40 владини војници и девет борци од опозицијата, соопшти ...

САД стравуваат од ескалација на сириско-турската граница

МКД - 07.10.2012

Соединетите американски држави стравуваат дека граѓанската војна која се води во Сирија би можела да се прошири и на Турција.

Сириските бунтовници зазедоа населено место покрај турската граница

Курир - 07.10.2012

Сириските бунтовници зазедоа населено место на границата со Турција по жестоките судири, кои вчера траеа околу 12 часа и во кои загинаа 40 владини војници и девет борци од опозицијата, соопшти ...

Сирија бара помош од Русија, Иран и Израел

Сител - 07.10.2012

- Сирискиот претседател Башар ал Асад дал наредба преместувањето на сирискиот хемиски арсенал да се спроведе во координација со Израел, јави телевизијата Ал Арабија, која на својата Интернет страница ...

Сирија бара помош од Русија, Иран и Израел

МРТ - 07.10.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад дал наредба преместувањето на сирискиот хемиски арсенал да се спроведе во координација со Израел, јави телевизијата Ал Арабија, која на својата Интернет страница ...

Сирија бара помош за преместување на нејзиното хемиско оружје

Алфа - 07.10.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад дал наредба преместувањето на сирискиот хемиски арсенал да се спроведе во координација со Израел, јави телевизијата Ал Арабија, која на својата Интернет страница ...

Сирија бара помош за преместување на хемиското оружје на безбедно место

Курир - 07.10.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад дал наредба преместувањето на сирискиот хемиски арсенал да се спроведе во координација со Израел, јави телевизијата Ал Арабија, која на својата Интернет страница ...

Сириски проектил падна во турски град, Турција возврати

Курир - 07.10.2012

Проектил од Сирија повторно падна на турската територија врз пограничниот град Акчакале, кој се наоѓа во округот Шанлурфа. Според првичните информации нема жртви во нападот.

Нов сириски проектил падна врз турскиот град Акчакале, Турција возврати на нападот

Сител - 07.10.2012

Проектил од Сирија повторно падна на турската територија врз пограничниот град Акчакале, кој се наоѓа во округот Шанлурфа, јавија турските медиуми. Според првичните информации нема жртви во нападот.

Сириските бунтовници зазедоа објект на армијата на границата со Турција

МРТ - 07.10.2012

Сириските бунтовници зазедоа пункт на владината армија на границата со Турција, изјавија очевидци, јави БТА. Бунтовниците по неколкучасовната престрелка ја зазеле трикатната зграда, која ја користела ...

Нов сириски проектил падна врз турскиот град Акчакале, Турција возврати на нападот

МРТ - 07.10.2012

Проектил од Сирија повторно падна на турската територија врз пограничниот град Акчакале, кој се наоѓа во округот Шанлурфа, јавија турските медиуми. Според првичните информации нема жртви во нападот.

Сириските бунтовници зазедоа град близу границата со Турција

+инфо - 07.10.2012

Во денешниот судир меѓу сириските војници и бунтовниците загинаа 40 војници и 9 бунтовници во борба во која бунтовниците го зазедоа градот Хирбат ел Џоз во провинцијата Идлиб, во близина на границата ...

Сириските бунтовници зазедоа град во близина на границата со Турција

А1 On - 07.10.2012

Во денешниот судир меѓу сириските војници и бунтовниците загинаа 40 војници и 9 бунтовници во борба во која бунтовниците го зазедоа градот Хирбат ел Џоз, во провинција Идлиб, во близина на границата ...

„Заман“: Дамаск се согласи да создаде тампон зона на границата со Турција

Сител - 07.10.2012

Сириската Влада беше принудена да отстапи пред турскиот ултиматум и да ги прифати условите за создавање на десет километарска тампон зона покрај границата меѓу двете земји, пишува турскиот весник ...

Сириските бунтовници зазедоа населено место покрај турската граница

Сител - 07.10.2012

Сириските бунтовници зазедоа населено место на границата со Турција по жестоките судири, кои вчера траеа околу 12 часа и во кои загинаа 40 владини војници и девет борци од опозицијата, соопшти ...

Сирија побара помош од Русија, Иран и Израел

Press24 - 07.10.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад дал наредба преместувањето на сирискиот хемиски арсенал да се спроведе во координација со Израел, јави телевизијата Ал Арабија.

Сириските бунтовници зазедоа објект на армијата на границата со Турција

Сител - 07.10.2012

Сириските бунтовници зазедоа пункт на владината армија на границата со Турција, изјавија очевидци, јави БТА. Бунтовниците по неколкучасовната престрелка ја зазеле трикатната зграда, која ја користела ...

„Заман“: Дамаск се согласи да создаде тампон зона на границата со Турција

Курир - 07.10.2012

Сириската Влада беше принудена да отстапи пред турскиот ултиматум и да ги прифати условите за создавање на десет километарска тампон зона покрај границата меѓу двете земји, пишува турскиот весник ...

Дамаск се согласи да создаде тампон-зона на границата со Турција

+инфо - 07.10.2012

Сириската Влада беше принудена да отстапи пред турскиот ултиматум и да ги прифати условите за создавање на 10-километарска тампон-зона крај границата меѓу двете земји, пишува турскиот весник „Заман“.

Нов сириски проектил врз Акчакале, Турција возврати на нападот

+инфо - 07.10.2012

Проектил од Сирија повторно падна на турската територија врз пограничниот град Акчакале, кој се наоѓа во округот Шанлурфа, јавија турските медиуми. Според првичните информации нема жртви во нападот.

Сириско- турските провокации се уште траат

Р.С.Европа - 07.10.2012

Турските медиуми јавуваат дека од Сирија повторно е испукан проектил кон турскиот пограничен град Акчакале. Според првичните информации нема жртви во нападот.

Турција и Сирија повторно разменија оган

Алфа - 07.10.2012

Турската армија веднаш возврати со оган откако по втор пат на нејзина територија експлодираше граната истрелана од страна на сириските сили.

Сириската опозиција зазеде град во близина на Турција

Sky - 07.10.2012

По судири кои траеја цели 12 часа и имаше 40 загинати владини војници и 9 борци од опозицијата, сириските бунтовници зазедоа населено место во близина со турската граница.

Турција повторно нападната од Сирија

Денешен - 07.10.2012

Проектил од Сирија повторно падна на турската територија врз пограничниот град Акчакале, кој се наоѓа во округот Шанлурфа, јавија турските медиуми. Според првичните информации нема жртви во нападот.

Нов сириски проектил падна врз турскиот град Акчакале

Н.Македонија - 07.10.2012

Проектил од Сирија повторно падна на турската територија врз пограничниот град Акчакале, кој се наоѓа во округот Шанлурфа, јавија турските медиуми - јавува МИА Според првичните информации нема жртви ...

Сирија бара помош од Русија, Иран и од Израел?

Н.Македонија - 07.10.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад дал наредба преместувањето на сирискиот хемиски арсенал да се спроведе во координација со Израел, јави телевизијата Ал Арабија, која на својата Интернет-страница ...

Турската армија повторно возврати на напад од Сирија

Deutsche Welle - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај.

Турција и Сирија не запираат - повторно се гранатираа

Дневник - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај.

Турската армија повторно возврати на нападите од Сирија

Утрински - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај.

Турција повторно гранатираше воени цели во Сирија

Телма - 06.10.2012

Турција синоќа повторно возврати на гранатирањата од Сирија, откако проектили, како што јавија турските медиуми, одново паднаа на турска територија.

Турција повторно ја нападна Сирија

Алфа - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај.

Убиени четворица турски државјани на границата со Сирија

Inpress - 06.10.2012

Дамаск, 6. октомври 2012 (ИНПРЕС) Припадниците на сириските војници во Алепо убија четворица турски државјани, кои се бореле во редовите на бунтовниците, јавија локалните медиуми.

Сириската војска уби четворица турски државјани кои се бореле во редовите на бунтовниците

А1 On - 06.10.2012

- Припадниците на сириската војска во Алепо убија четворица турски државјани, кои се бореле во редовите на бунтовниците, јавија денес локалните медиуми.

Давутоглу: Во нападот врз Акчакале никој друг не е вмешан освен Сирија

МРТ - 06.10.2012

Шефот на туркста дипломатија Ахмет Давутоглу денеска ја отфрли можноста „трета страна“ да е вмешана во инцидентот од средата, кога беше гранатиран турскиот град Акчакале, при што загинаа петмина ...

„Јурт“: Бунтовниците го бомбардираа Акчакале – со гранати кои ги користи само НАТО

А1 On - 06.10.2012

Турскиот весник Јурт објави информација дека гранатите што паднаа во средата во градот Акчакале и со тоа убија пет цивили, беа испалени од бунтовниците и дека се работи за гранати кои ги користи НАТО ...

Цивили загинаа во напад на сириската армија во Хомс

Сител - 06.10.2012

Сириската армија денеска гранатираше цели на бунтовниците во Хомс, при што загинаа петмина цивили, соопшти Сирискиот центар за набљудување на човековите права.

Турција повторно возврати на нападите од Сирија

МРТ - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај.

Турската армија возвратила на бомбардирање во Сирија

Кајгана - 06.10.2012

Турската армија утрово возвратила со оган врз позиции на територијата на Сирија, откако во пограничната провинција Хатај паднала минофрлачка граната, јави телевизијата NTV.

Давутоглу: Во нападот врз Акчакале никој друг не е вмешан освен Сирија

Курир - 06.10.2012

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу денеска ја отфрли можноста „трета страна“ да е вмешана во инцидентот од средата, кога беше гранатиран турскиот град Акчакале, при што загинаа петмина ...

Цивили загинаа во напад на сириската армија во Хомс

МРТ - 06.10.2012

Сириската армија денеска гранатираше цели на бунтовниците во Хомс, при што загинаа петмина цивили, соопшти Сирискиот центар за набљудување на човековите права.

Турција повторно возврати на нападите од Сирија

Курир - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај.

Турција повторно возврати на нападите од Сирија

Press24 - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај.

Турција повторно ја нападна Сирија

МКД - 06.10.2012

Турција повторно одговори на бомбардирањето од Сирија. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го предупреди Дамаск и рече дека неговата земја не е заинтересирана за војна.

Турција возврати на новиот напад од Сирија

Р.С.Европа - 06.10.2012

Турската војска синоќа возвратила на најновото гранатирање на југоистокот на Турција од територијата на Сирија. Гранатата, како што јавуваат турските медиуми, погодила едно пограничено место во ...

Турција повторно возврати на нападите од Сирија

Сител - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај.

Турската армија возвратила на бомбардирање во Сирија

Макфакс - 06.10.2012

Турската армија во саботата наутро возвратила со оган врз позиции на територијата на Сирија, откако во пограничната провинција Хатај паднала минофрлачка граната, јави телевизијата NTV.

Турција повторно одговори на гранатите од Сирија

Нетпрес - 06.10.2012

Турската армија повторно отворила оган кон територијата на Сирија, откако од оваа земја беа истрелани гранати кои паднаа во селото Гуобенч, во провинцијата Хатај.

Турција повторно одговори на гранатите од Сирија

Точка - 06.10.2012

Турската армија повторно отворила оган кон територијата на Сирија, откако од оваа земја беа истрелани гранати кои паднаа во селото Гуобенч, во провинцијата Хатај.

Турција повторно возврати на нападите од Сирија

Н.Македонија - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај Проектилот бил ...

Турција возвраќа на нападите од Сирија - Ердоган порачува: Не сме далеку од војна

24 Вести - 05.10.2012

Турција вечерва повторно возврати на гранатирањата од Сирија, откако проектили одново паднаа на турска територија. Гувернерот на провинцијата Хатај вечерва изјави дека турските сили „возвратиле на ...

За Израел нападот на Сирија врз Турција е напад врз НАТО

Телма - 05.10.2012

Израелскиотвицепремиер Дан Меридор изјави пред новинари во Париз дека сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале е напад врз членка на НАТО.

Советот за безбедност на ОН го осуди нападот на Сирија врз Турција

24 Вести - 05.10.2012

Советот за безбедност на ОН осуди остро во декларација сириското гранатирање врз турскиот пограничен град Акчакале, во кое беа убиени петмина цивили.

Турција и Сирија на работ на војна

Дневник - 05.10.2012

Турскиот парламент, согласно членот 129 од уставот, вчера одобри испраќање трупи на странска територија, со што се авторизираат прекуграничните воени операции во Сирија кога ќе биде потребно ...

Русија го блокира усвојувањето на резолуцијата на ОН, со која се осудува сирискиот напад врз турски град

Дневник - 05.10.2012

Русија го блокира денеска усвојувањето на резолуцијата во Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се осудува смртоносниот сириски минофрлачки напад врз турскиот пограничен град Акчакале и ...

Турција и Сирија ја спуштаат тензијата

Deutsche Welle - 05.10.2012

Советот за безбедност на ОН го осуди најостро гранатирањето на турското село на границата со Сирија. Во меѓувреме, Анкара и Дамаск се обидуваат да ја намалат тензијата.

Се смируваат тензиите меѓу Турција и Сирија

Канал5 - 05.10.2012

Советот за безбедност на Обединетите Нации го осуди гранатирањето на турското село на границата со Сирија. Во меѓувреме, Анкара и Дамаск прават напори за релаксирање на ситуацијата.

Турција: Да се демонстрира сила, но да се остане мирен

Deutsche Welle - 05.10.2012

Турција мора да остане разумна во однос на Сирија, смета Баха Гингер во својот коментар. Сепак, Русија и Иран остануваат и натаму непознати варијабли во сирискиот конфликт.

Ердоган: Турција не сака војна

Нетпрес - 05.10.2012

Турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган, рекол дека Турција не сака војна, но дека не треба да се става на проба одлучноста на турската влада да ја заштити својата територија.

Турција предупредува дека не е далеку од војна

Кајгана - 05.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган предупреди дека неговата држава не е далеку од војна со Сирија, по инцидентите што се одвиваа изминатава седмица, кои укажуваат дека побуната против сирискиот ...

„Шпигел“: НАТО ја остави Турција сама во војна против Сирија

Сител - 05.10.2012

НАТО ја остави Турција сама во војна против Сирија, тврди германското списание „Шпигел“ во анализа објавена на неговата интернет страница.

Западот ја поддржува Турција, но воена интервенција е малку веројатна

Нетпрес - 05.10.2012

Западните држави застанаа цврсто зад Турција по граничниот инцидент со Сирија, но малку е веројатно ситуацијата да доведе до воена интервенција на членките на НАТО на чело со САД, коментира “Франс ...

Шпигел - Турција беше сама против Сирија

Р.С.Европа - 05.10.2012

НАТО ја остави Турција сама во војна против Сирија, се велио во анализата на интернет изданието на германското списание „Шпигел“.

Турција повторно вечерва возврати на прекуграничните сириските напади

Сител - 05.10.2012

Турција вечерва повторно возврати на гранатирањата од Сирија, откако проектили одново паднаа на турска територија, јавија турските медиуми.

Состојбата на турско - сириската граница е смирена

Сител - 05.10.2012

Ситуацијата во регионот на турскиот град Акчакале на турско-сириската граница изутрината беше мирна, откако вчера беше прекинат артилерискиот напад од Турција врз позиции на сириската армија, како ...

CNN: Зошто не им одговара војна на Турција и на Сирија?

Капитал - 05.10.2012

Турција е екстемно лута на Сирија последните неколку недели, а за првпат премиерот Ердоган ги критикуваше западните сили и покажа дека е при крај со неговото трпение.

Турција не сака војна, но не е далеку од неа

Р.С.Европа - 05.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави денеска во Истанбул дека тестирањето на турската трпеливост би била фатална грешка, алудирајки на гранатирањето од сиријска територија врз Турција.

Сириските бунтовници тврдат дека собориле авион на владините сили

Press24 - 05.10.2012

Сириските бунтовници денеска соборија авион на Военото воздухопловство на Сирија во близина на главниот град Дамаск, соопшти опозицискиот Сириски центар за мониторинг на човековите права Сириските ...

Турција и се заканува на Сирија

А1 On - 05.10.2012

Сириските сили за безбедност го бомбардираат Хомс. Жителите на градот тврдат дека е во тек најжестокиот напад на артилеријата и авијацијата од почетокот на судирот.

Турција предупредува дека не е далеку од војна

Макфакс - 05.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган предупреди во петокот дека неговата држава не е далеку од војна со Сирија, по овонеделните прекугранични инциденти, кои укажуваат дека побуната против сирискиот ...

Советот за безбедност на ОН со осуда за сирискиот напад врз турскиот град Акчакале

Сител - 05.10.2012

Советот за безбедност на ОН осуди остро во декларација сириското гранатирање врз турскиот пограничен град Акчакале, во кое беа убиени петмина цивили.

За Израел сириското гранатирање во Турција е напад врз НАТО

Сител - 05.10.2012

Израелскиотвицепремиер Дан Меридор изјави пред новинари во Париз дека сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале е напад врз членка на НАТО.

Турција го прекина гранатирањето на Сирија

А1 On - 05.10.2012

По првиот противудар непосредно по сирискиот напад, турската армија во четвртокот во рана зора го продолжи гранатирањето.

Ердоган:Турција не посакува војна, но ќе ги заштити своите граѓани

Press24 - 05.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција никогаш не би посакала да распали војна. -Никогаш не сме имале интерес за нешто како почнување војна, изјави Ердоган на прес конференција.

Демонстрации во Истабул против војна со Сирија

МРТ - 05.10.2012

Неколку стотици турски граѓани денеска демонстрираа во Истанбул против можноста за војна со Сирија, по прифаќањето на резолуцијата во турскиот парламент, што на владата и дава право да спроведува, ...

Израел: Сирија го нападна НАТО

Курир - 05.10.2012

Израелскиот вицепремиер Дан Меридор изјави пред новинари во Париз дека сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале е напад врз членка на НАТО.

Ердоган: Турција не сака војна

+инфо - 05.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган рече дека Турција не сака војна, но дека не треба да се става на проба одлучноста на турската влада да ја заштити својата територија.

ОН го осуди сирискиот напад врз Турција

Нетпрес - 05.10.2012

Советот за безбедност на Обединетите нации го осуди сириското гранатирање врз турскиот пограничен град Акчакале, во кое беа убиени петмина цивили.

„Шпигел“: НАТО ја остави Турција сама во војна против Сирија

Курир - 05.10.2012

Германското списание „Шпигел“ во анализа објавена на неговата интернет страница тврди дека НАТО ја остави Турција сама во војна против Сирија.

„Шпигел“: НАТО ја остави Турција сама во војна против Сирија

МРТ - 05.10.2012

НАТО ја остави Турција сама во војна против Сирија, тврди германското списание „Шпигел“ во анализа објавена на неговата интернет страница.

Се смирува состојбата на турско-сириската граница

Press24 - 05.10.2012

Ситуацијата во регионот на турскиот град Акчакале на турско-сириската граница изутрината беше мирна, откако вчера беше прекинат артилерискиот напад од Турција врз позиции на сириската армија, како ...

Смирување на состојбата на турско-сириската граница

Курир - 05.10.2012

Ситуацијата во регионот на турскиот град Акчакале на турско-сириската граница изутрината беше мирна, откако вчера беше прекинат артилерискиот напад од Турција врз позиции на сириската армија, како ...

Ердоган: Тестирањето на Турција ќе биде фатална грешка

МРТ - 05.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека тестирањето на одбранбените капацитети на Турција ќе претставува фатална грешка, предупредувајќи го со тоа Дамаск по сирискиот минофрлачки ...

Сирија соопшти дека спречила обид за упад на вооружени лица од Турција

+инфо - 05.10.2012

Сириските сили спречија обид за упад во земјата на вооружени борци од соседна Турција, соопшти сириската државна телевизија еден ден откако двете земји влегоа во артилериска престрелка на границата, ...

Сирија соопшти дека спречила обид за упад на вооружени лица од Турција

Press24 - 05.10.2012

Сириските сили спречија обид за упад во земјата на вооружени борци од соседна Турција, соопшти сириската државна телевизија еден ден откако двете земји влегоа во артилериска престрелка на границата, ...

Ердоган: Тестирањето на Турција ќе биде фатална грешка

Press24 - 05.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека тестирањето на одбранбените капацитети на Турција ќе претставува фатална грешка, предупредувајќи го со тоа Дамаск по сирискиот минофрлачки ...

Сирија ѝ се извини на Турција за смртоносното гранатирање

МКД - 05.10.2012

Сирија вчера ја признала одговорноста за гранатирањето од своја територија, при кое во Турција загинаа пет цивили, и се извинила за тоа, соопшти вчера Анкара.

Ердоган: Турција не сака војна

Р.С.Европа - 05.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција никогаш не би посакала да распали војна и дека одобреното распоредување на турски трупи во странство е смирувачка мерка по фаталното сиријско ...

Турција не посакува војна, но е подготвена да ги заштити своите граѓани и граници

МРТ - 05.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Турција никогаш не би посакала да распали војна и дека парламентот го одобрил распоредувањето на војската во странство како смирувачка мерка по ...

Советот за безбедност со осуда за сирискиот напад врз турскиот град Акчакале

МРТ - 05.10.2012

Советот за безбедност на ОН осуди остро во декларација сириското гранатирање врз турскиот пограничен град Акчакале, во кое беа убиени петмина цивили.

За Израел сириското гранатирање во Турција е напад врз НАТО

МРТ - 05.10.2012

Израелскиотвицепремиер Дан Меридор изјави пред новинари во Париз дека сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале е напад врз членка на НАТО.

Сирија негира дека и се извинила на Турција

Алфа - 05.10.2012

Советот за безбедност на ОН остро го осуди сириското гранатирање врз турскиот пограничен град Акчакале, во кое беа убиени петмина цивили.

Сириските бунтовници тврдат дека собориле авион на владините сили

Сител - 05.10.2012

Сириските бунтовници денеска соборија авион на Военото воздухопловство на Сирија во близина на главниот град Дамаск, соопшти опозицискиот Сириски центар за мониторинг на човековите права Сириските ...

Ердоган: Турција не сака војна

А1 On - 05.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган не сака војна, но никој не треба да ја става на проба одлучноста на турската влада да ја заштити својата територија.

Западот ја поддржува Турција, но воена интервенција е малку веројатна

Точка - 05.10.2012

Западните држави застанаа цврсто зад Турција по граничниот инцидент со Сирија, но малку е веројатно ситуацијата да доведе до воена интервенција на членките на НАТО на чело со САД, коментира “Франс ...

Сириските бунтовници тврдат дека собориле армиски авион

Денешен - 05.10.2012

Сириските бунтовници денеска соборија авион на Военото воздухопловство на Сирија во близина на главниот град Дамаск, соопшти опозицискиот Сириски центар за мониторинг на човековите права.

ОН го осуди сирискиот напад врз турскиот град Акчакале

Денешен - 05.10.2012

Советот за безбедност на ОН осуди остро во декларација сириското гранатирање врз турскиот пограничен град Акчакале, во кое беа убиени петмина цивили.

Смирување на состојбата на турско-сириската граница

Денешен - 05.10.2012

Ситуацијата во регионот на турскиот град Акчакале на турско-сириската граница изутрината беше мирна, откако вчера беше прекинат артилерискиот напад од Турција врз позиции на сириската армија, како ...

Турција предупредува дека не е далеку од војна

Пулс24 - 05.10.2012

Ердоган во говорот пред насобраниот народ во Истанбул предупреди дека владата на Асад би направила фатална грешка доколку се одлучи на судир со Турција. „Не сакаме војна, но не сме далеку од неа.

Сириски бунтовници: Имаме военовоздухопловна база крај Дамаск

Денешен - 05.10.2012

Сириските бунтовници тврдат дека презеле военовоздухопловна база со таен склад за ракети покрај Дамаск. Видео снимка, објавена на Јутјуб, прикажува десетици бунтовници, облечени во армиски униформи, ...

НАТО ја остави Турција сама во војна против Сирија

Вечер Прес - 05.10.2012

НАТО отворено изрази "солидарност" и "поддршка", но зад кулисите позицијата е различна, затоа што НАТО стравува да влезе во "воена завршница" во Сирија, пишува Шпигел НАТО ја остави Турција сама во ...

ОН го осуди сирискиот напад врз Турција

Точка - 05.10.2012

Советот за безбедност на Обединетите нации го осуди сириското гранатирање врз турскиот пограничен град Акчакале, во кое беа убиени петмина цивили.

Сириското гранатирање во Турција за Израел е напад врз НАТО

Денешен - 05.10.2012

Израелскиотвицепремиер Дан Меридор изјави пред новинари во Париз дека сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале е напад врз членка на НАТО.

Прекин на огнот помеѓу Турција и Сирија

Канал 77 - 05.10.2012

Топовската артилерија, која турската војска ја насочи кон позициите на сириските сили како одговор на бомбардирањето на турскиот пограничен град Акчакале, прекината е во текот на денот, соопштија ...

Ердоган: Тестирањето на Турција би било фатална грешка

Денешен - 05.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека тестирањето на одбранбените капацитети на Турција ќе претставува фатална грешка, предупредувајќи го со тоа Дамаск по сирискиот минофрлачки ...

Сирија соопшти дека спречила упад на вооружени лица од Турција

Денешен - 05.10.2012

Сириските сили спречија обид за упад во земјата на вооружени борци од соседна Турција, соопшти сириската државна телевизија еден ден откако двете земји влегоа во артилериска престрелка на границата, ...

Турција сама во војна против Сирија

Денешен - 05.10.2012

НАТО ја остави Турција сама во војна против Сирија, тврди германското списание „Шпигел“ во анализа објавена на неговата интернет страница.

Анкара: Не ѝ објавивме војна на Сирија, но ќе ги штитиме границите

Н.Македонија - 05.10.2012

Анкара соопшти оти Сирија преку ОН се извинила за ракетниот напад во турскиот град Акчакале и дека нагласила оти нема да се повтори Пет цивили загинаа во турскиот град Акчакале од сириското ...

Ештон бара воздржаност од Турција и Сирија

Утрински - 04.10.2012

Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедност Кетрин Ештон го осуди вчерашниот минофрлачки напад од Сирија врз турскиот град Акчакале.

Берлин ги повикува Сирија и Турција на разумност

Deutsche Welle - 04.10.2012

Германија во НАТО и во Советот за безбедност на ОН ќе се заложи за разумна реакција по меѓусебните напади во сириско-турскиот граничен регион. Берлин повикува на деескалација.

Сирија се извини, Турција на курс на конфронтација

Deutsche Welle - 04.10.2012

Турскиот парламент во Анкара официјално одобри воени акции во Сирија како одмазда за сириските гранатирања. Турската армија веќе го напаѓа граничниот регион на соседната држава.

Турција и Сирија пред војна!?

Канал5 - 04.10.2012

Дали сте свесни, со овој меморандум предизвикувате светска војна, одекна попладнето во турското собрание, откако со апсолутно мнозинство Меџлисот го усвои документот, со кој турската армија ќе може ...

Турската армија гранатира град во Сирија

Дневник - 04.10.2012

Турската армија продолжува да извршува артилериски удари врз сириски позиции во реонот на сирискиот град Тал ал Абјад, на околу 10 километри од границата со Турција, јавија западни медиуми ...

Турскиот парламент одобри воена опeрација во Сирија

Утрински - 04.10.2012

Големото народно собрание на Турција одбори спроведување прекугранична воена операција на турската армија во Сирија, доколку владата процени дека тоа е неопходно.

Турскиот парламент одобри воени операции во Сирија

24 Вести - 04.10.2012

Турскиот парламент одобри воени операции врз цели во соседна Сирија, по вчерашниот напад кога сириски гранати усмртија петмина луѓе на турска територија.

Сирија и се извини на Турција за вчерашниот минофрлачки напад

Вест - 04.10.2012

Сирија денеска ја призна одговорноста за вчерашниот минофрлачки напад од своја територија, во кој загинаа петмина цивили во Турција и се извини поради тоа, изјави во Анкара турскиот вицепремиер Бешир ...

Сирија и се извини на Турција за вчерашниот напад

Утрински - 04.10.2012

Сирија денеска ја призна одговорноста за вчерашниот минофрлачки напад од своја територија, во кој загинаа петмина цивили во Турција и се извини поради тоа, изјави во Анкара турскиот вицепремиер Бешир ...

Демонстрации во Истабул против војна со Сирија

24 Вести - 04.10.2012

Неколку стотици турски граѓани денеска демонстрираа во Истанбул против можноста за војна со Сирија, по прифаќањето на резолуцијата во турскиот парламент, што на владата и дава право да спроведува, ...

Турција ги продолжи нападите, Нато и Пентагон и се заканија на Сирија

24 Вести - 04.10.2012

НАТО и Пентагон бараат итен прекин на „агресивните дејствија“ према Турција како одговор на сириските напади во кои вчера загинаа пет турски цивили.

Турскиот парламент одлучува како да одговори на сирискиот напад

Вест - 04.10.2012

Турскиот парламент денеска ќе одржи вонредна седница по сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале, во кој загинаа пет цивили и 13 беа ранети.

Tурската армија ги гранатира сириските позиции

Утрински - 04.10.2012

Турската армија, распоредена во Акчакале, продолжува да извршува артилериски удари врз сириски позиции во реонот на сирискиот град Тал ал Абјад, на околу 10 километри од границата со Турција, јавија ...

Турција со артилериски оган удира врз сириски позиции

Телма - 04.10.2012

Турската армија, распоредена во Акчакале, продолжува да извршува артилериски удари врз сириски позиции во реонот на сирискиот град Тал ал Абјад, на околу 10 километри од границата со Турција, јавија ...

Турција продолжува со напади врз сириска територија

Deutsche Welle - 04.10.2012

Турција е се‘ повеќе соочена со опасноста да биде вовлечена во конфликтот во Сирија. По гранатирањето од сириска територија, Анкара реагира со одмазднички напади.

Турскиот парламент ќе одржи вонредна седница по гранатирањето од сириска територија

Дневник - 04.10.2012

Турскиот парламент денеска ќе одржи вонредна седница по сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале, во кој загинаа пет цивили и 13 беа ранети, јави БТА.

НАТО и Пентагон ја поддржаа Турција: Изопачениот сириски режим мора да биде урнат

Канал5 - 04.10.2012

Од седиштето на НАТО вчера пристигнало барање за итен прекин на „агресивните дејствија“ кон нејзината членка Турција, како одговор на сирискиот напад во кој вчера загинаа петмина турски цивили.

Ештон апелира за воздржаност на Турција и на Сирија

Дневник - 04.10.2012

Шефот на европската дипломатија Кетрин Ештон го осуди вчерашниот минофрлачки напад од Сирија врз турскиот град Акчакале. Таа ги повика Анкара и Дамаск на воздржаност.

Демонстрации во Истабул против војна со Сирија

Алфа - 04.10.2012

Неколку стотици турски граѓани денеска демонстрираа во Истанбул против можноста за војна со Сирија, по прифаќањето на резолуцијата во турскиот парламент, што на владата и дава право да спроведува, ...

Меѓунардоната заедница апелира за смирување на тензиите во турско-сириските односи

А1 On - 04.10.2012

Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедност Кетрин Ештон го осуди вчерашниот минофрлачки напад од Сирија врз турскиот град Акчакале.

Ештон апелира за воздржаноста на Турција и на Сирија

МРТ - 04.10.2012

Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедност Кетрин Ештон го осуди вчерашниот минофрлачки напад од Сирија врз турскиот град Акчакале.

Турција ќе ја нападне Сирија?

Курир - 04.10.2012

Големото народно собрание на Турција одбори спроведување прекугранична воена опреција на турската Армија во Сирија, доколку Владата процени дека тоа е неопходно.

Нападот на турско-сириската граница е закана за глобалната безбедност

МРТ - 04.10.2012

За Франција сирискиот напад врз турскиот пограничен град Акчакале е сериозна закана за глобалната безбедност и мир. - Тоа прекршување на меѓународното право е сериозна закана за глобалната безбедност ...

Турскиот Парламент одобри прекугранична воена опреција во Сирија

МРТ - 04.10.2012

Големото народно собрание на Турција одбори спроведување прекугранична воена опреција на турската Армија во Сирија, доколку Владата процени дека тоа е неопходно.

Сирија и се извини на Турција за вчерашниот минофрлачки напад

Сител - 04.10.2012

Сирија денеска ја призна одговорноста за вчерашниот минофрлачки напад од своја територија, во кој загинаа петмина цивили во Турција и се извини поради тоа, изјави во Анкара турскиот вицепремиер Бешир ...

Турскиот парламент ќе одржи вонредна седница по гранатирањето

МРТ - 04.10.2012

Турскиот парламент денеска ќе одржи вонредна седница по сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале, во кој загинаа пет цивили и 13 беа ранети, јави БТА.

Сирија и се извини на Турција за вчерашниот минофрлачки напад

+инфо - 04.10.2012

Сирија денеска ја призна одговорноста за вчерашниот минофрлачки напад од своја територија, во кој загинаа петмина цивили во Турција и се извини поради тоа, изјави во Анкара турскиот вицепремиер Бешир ...

Продолжува гранатирањето на турската армија врз сириски позиции

Сител - 04.10.2012

Турската армија, распоредена во Акчакале, продолжува да извршува артилериски удари врз сириски позиции во реонот на сирискиот град Тал ал Абјад, на околу 10 километри од границата со Турција, јавија ...

Сирија се извини, Турција на курс на конфронтација

+инфо - 04.10.2012

Турскиот парламент одoбри спроведување прекугранична воена опреција на турската армија во Сирија, доколку Владата процени дека тоа е неопходно.

Турција го прекина гранатирањето на Сирија

Кајгана - 04.10.2012

Топовската артилерија, која турската војска ја насочи кон позициите на сириските сили како одговор на бомбардирањето на турскиот пограничен град Акчакале, прекината е во текот на денот, соопштија ...

Турција возврати на нападот на Сирија

Алфа - 04.10.2012

Турската војска отвори артилериски оган на цели во Сирија, а изутринава го продолжила гранатирањето. Медиумите јавуваат дека половина од населението во турскиот град Акчакале е евакуирано.

Хејг: Одговорот на Турција на сирискиот напад е разбирлив

Курир - 04.10.2012

Шефот на британската дипломатија Вилијам Хејг изјави дека одговорот на Турција по сирискиот минофрлачки напад е разбирлив, но треба да се избегне ескалација на тензиите.

ВИДЕО: Граната испалена од Сирија усмрти пет лица во Турција

А1 On - 04.10.2012

Пет лица, меѓу кои три деца, загинаа денеска, а најмалку девет беа повредени кога минофрлачка граната испалена од сириска територија погоди куќа во едно градче во југоисточниот дел на Турција, ...

Турската армија гаѓала цели на сириска територија

Р.С.Европа - 04.10.2012

Турската армија гаѓала цели во Сирија како одговор на минофрлачкиот напад од сириска територија во кој во турски граничен регион беа убиени петмина турски цивили, соопшти премиерот Реџеп Таип Ердоган.

Најмалку 5 загинати сириски војници загинаа во напад на турската армија

Курир - 04.10.2012

Најмалку петмина сириски војници загинаа, а повеќе од 15 се повредени во синоќешниот артилериски напад од страна на турската армија врз сириските позиции во реонот на градот Тал ал Абјад, на околу 10 ...

Турција бара од СБ на ОН да преземе дејствија по сириското гранатирање

МРТ - 04.10.2012

Турција побара од Советот за безбедност на ОН да ги преземе „неопходните дејствија“ по сириското гранатирање на турска населба во кое загинаа петмина цивили.

Сирија започна истрага за минофрлачкиот напад

МРТ - 04.10.2012

Сирија соопшти дека врши истрага за минофрлачкиот напад во кој загинаа петмина цивили, а 13 беа повредени во соседна Турција и повика на воздржаност откако Турција во одговор нападна цели во Сирија.

Продолжува гранатирањето на турската армија врз сириски позиции

МРТ - 04.10.2012

Турската армија, распоредена во Акчакале, продолжува со гранатирање на цели на сириската армија. Реакцијата на турската армија уследи по вчерашниот минофрлачки напад извршен од територијата на ...

Турската армија гранатира град во Сирија близу до границата

МРТ - 04.10.2012

Турската армија продолжува да извршува артилериски удари врз сириски позиции во реонот на сирискиот град Тал ал Абјад, на околу 10 километри од границата со Турција, јавија западни медиуми ...

Турција возврати на нападот на Сирија

А1 On - 04.10.2012

Турската војска отвори артилериски оган врз цели во Сирија и на тој начин возврати на гранатирањето на турскиот град Акчакале, каде загинаа пет лица.

Ештон апелира за воздржаноста меѓу Турција и Сирија

Курир - 04.10.2012

Шефот на европската дипломатија Кетрин Ештон го осуди вчерашниот минофрлачки напад од Сирија врз турскиот град Акчакале. Таа ги повика Анкара и Дамаск на воздржаност.

Турција возврати на нападот на Сирија

Нетпрес - 04.10.2012

Турската војска вчера вечер отвори артилериски оган на Сирија и на тој начин возврати на гранатирањето на турскиот град Акчакал, претходно во текот на денот, во кое загинаа пет лица, соопшти ...

Турција продолжи со артилериските напади на Сирија

Inpress - 04.10.2012

Анкара, 4. октомври 2012 (ИНПРЕС) Турска рано утрово продолжи со артилериски напади на Сирија, јави АФП. Турската војска вчера започна силни артилериски напади на Сирија, откако сириските сили го ...

Турција ги продолжува нападите на Сирија

Макфакс - 04.10.2012

Турската армија во четвртокот повторно со артилериски оган нападна цели на сириската регуларна армија во областа на Тел Абџад, десет километри во сириската територија, соопштија турски безбедносни ...

ВИДЕО: Турција го продолжува нападот врз Сирија

А1 On - 04.10.2012

Турција продолжи да ја бомбардира сириската област Тел Абјад, која се наоѓа на 10 километри од турската граница, по вчерашните напади од двете страни.

Најмалку петмина сириски војници загинаа при нападот на турската армија

МРТ - 04.10.2012

Најмалку петмина сириски војници загинаа, а повеќе од 15 се повредени во синоќешниот артилериски напад од страна на турската армија врз сириските позиции во реонот на градот Тал ал Абјад, на околу 10 ...

Хејг: Одговорот на Турција на сирискиот напад е разбирлив

МРТ - 04.10.2012

Одговорот на Турција по сирискиот минофрлачки напад е разбирлив, но треба да се избегне ескалација на тензиите, изјави шефот на британската дипломатија Вилијам Хејг.

Хејг: Одговорот на Турција на сирискиот напад е разбирлив

Алфа - 04.10.2012

Одговорот на Турција по сирискиот минофрлачки напад е разбирлив, но треба да се избегне ескалација на тензиите, изјави шефот на британската дипломатија Вилијам Хејг.

Калин: Турција нема да и објави војна на Сирија

Алфа - 04.10.2012

Турција нема намера да и објави војна на Сирија, но секако дека ќе ги штити своите граници, изјави денеска Ибрахим Калин, советникот на турскиот премиер.

Вонредна седница на турскиот парламент за гранатирањето од сириска територија

Курир - 04.10.2012

Турскиот парламент денеска ќе одржи вонредна седница по сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале, во кој загинаа пет цивили и 13 беа ранети.

Ештон ги повика на воздржаност Анкара и Дамаск

Р.С.Европа - 04.10.2012

Еврокомесарот за надворешни работи Кетрин Ештон го осуди вчерашниот минофрлачки напад од Сирија врз турскиот град Акчакале.

Меѓунарoдната заедница апелира за смирување на тензиите во турско-сириските односи

Нетпрес - 04.10.2012

Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедност Кетрин Ештон го осуди вчерашниот минофрлачки напад од Сирија врз турскиот град Акчакале.

ЕУ го осуди сирискиот оган кон Турција, повикува на воздржаност

Макфакс - 04.10.2012

Европската унија во четвртокот остро го осуди минофрлачкиот напад од сириска територија врз турскиот пограничен град Акчакале и повика на воздржаност, „Остро го осудувам сириското бомбардирање на ...

Турција: Предупредување, a не војна со Сирија

Нетпрес - 04.10.2012

Турција продолжува да го бомбардира сирискиот дистрикт Тел Абјад, кој се наоѓа на 10 километри од границата, по вчерашните двострани напади.

Турскиот парламент одобри воени операции надвор од границите

Inpress - 04.10.2012

Анкара, 4. октомври 2012 (ИНПРЕС) Доколку бидат потребни, турската војска ќе може да изведува операции и надвор од границите на државата.

Турскиот Парламент одобри прекугранична воена операција во Сирија

Р.С.Европа - 04.10.2012

Турскиот Парламент денеска одобри спроведување на прекугранична воена операција на турската војска во Сирија доколку Владата процени дека тоа е неопходно.

Продолжува гранатирањето на турската армија врз сириски позиции

+инфо - 04.10.2012

Турската армија, распоредена во Акчакале, продолжува да извршува артилериски удари врз сириски позиции во реонот на сирискиот град Тал ал Абјад, на околу 10 километри од границата со Турција, јавија ...

Парламентот на Турција дозволи воена интервенција во Сирија

Кајгана - 04.10.2012

Работите во односите помеѓу Турција и Сирија добиваат нов загрижувачки правец откако турскиот парламент во итна постапка го усвои предлогот на владата, да се употреби турската воена сила како одговор ...

Сирија и’ се извини на Турција

Нетпрес - 04.10.2012

Сирија денеска ја призна одговорноста за вчерашното гранатирање на територијата на Турција во кое загинаа пет цивили и се извини поради тоа, соопшти официјална Анкара.

Владата на Турција доби мандат за воени операции во Сирија

Макфакс - 04.10.2012

Турскиот парламентот во четвртокот на затворена седница и' дозволи на владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган едногодишен мандат за прекугранични воени операции, вклучувајќи и во однос на Сирија, ...

Аталај: Сирија се извини

Р.С.Европа - 04.10.2012

Турскиот вицепремиер Бешир Аталај изјави денеска дека „Сирија ја призна одговорноста“ за вчерашниот минофрлачки напад од своја територија, во кој загинаа петмина цивили во Турција и се извини поради ...

Сирија им призна на Русија и Турција дека нападот врз турска територија бил „трагична несреќа"

Макфакс - 04.10.2012

Сирија и' соопшти на Русија дека минофрлачкиот напад од средата во турското погранично место Акчакале загинаа пет цивили, бил „трагична несреќа" која нема да се повтори, а потоа по совет на Москва ...

Турција гранатираше град во Сирија

Курир - 04.10.2012

Турската армија продолжува да извршува артилериски удари врз сириски позиции во реонот на сирискиот град Тал ал Абјад, на околу 10 километри од границата со Турција, јавија западни медиуми ...

Турција одобри прекугранична воена опреција во Сирија

Капитал - 04.10.2012

Владата на Турција побара одобрение од Парламентот да испраќа војници во странски земји со меморандум, во кој се посочува дека „агресивните дејствија од страна на сириските вооружени сили против ...

Сирија се извини на Русија и Турција за нападот врз турска територија

Кајгана - 04.10.2012

Сирија ѝ соопшти на Русија дека вчерашниот минофрлачки напад во турското погранично место Акчакале во кој загинаа пет цивили, е трагична несреќа која нема да се повтори, а потоа по совет на Москва ...

Турција одобри прекугранична воена операција во Сирија

Нетпрес - 04.10.2012

Големото народно собрание на Турција одобри спроведување прекугранична воена операција на турската Армија во Сирија, доколку Владата процени дека тоа е неопходно.

Турција одобри влез на армијата во Сирија

Алфа - 04.10.2012

Турскиот парламент, на затворена седница, ја овласти армијата да спроведува прекуграични операции против Сирија, како одговор на ракетирањето на турскиот град Акчале од страна на сириската армија во ...

Турција го прекина гранатирањето на Сирија

Макфакс - 04.10.2012

Топовската артилерија, која турската војска ја насочи кон позициите на сириските сили како одговор на бомбардирањето на турскиот пограничен град Акчакале, прекината е во текот на денот, соопштија ...

Советот за безбедност на ОН: Декларација како одговор на сирискиот минофрлачки напад врз турската погранична населба

Курир - 04.10.2012

Петнаесетте земји членки на Советот за безбедност на ОН утринава ги продолжија консултациите врз декларацијата како одговор на пограничниот инцидент меѓу Сирија и Турција, откако Москва искажа ...

Ердоган: Турција не сака војна со Сирија!

Точка - 04.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таир Ердоган денес изјавил дека неговата земја не сака војна со Сирија, туку дека е одлучна да ги заштити своите граници и жителите! Втор ден по ред, Турција стрела во мети во ...

Турската армија и возвраќа за нападот на Сирија

Sky - 04.10.2012

Продолжи гранатирањето на Турската војска врз цели во Сирија. Според медиумите евакуирано е скоро половина од населението во турскиот град Акчакале.

Турција ги продолжува нападите на Сирија

Канал 77 - 04.10.2012

Турската армија во четвртокот повторно со артилериски оган нападна цели на сириската регуларна армија во областа на Тел Абџад, десет километри во сириската територија, соопштија турски безбедносни ...

Дали е на повидок нова војна?

Денешен - 04.10.2012

Големото народно собрание на Турција одбори спроведување прекугранична воена опреција на турската Армија во Сирија, доколку Владата процени дека тоа е неопходно.

Меѓунарoдната заедница апелира за смирување на тензиите во турско-сириските односи

Точка - 04.10.2012

Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедност Кетрин Ештон го осуди вчерашниот минофрлачки напад од Сирија врз турскиот град Акчакале.

Вонредна седница на турскиот парламент

Денешен - 04.10.2012

Турскиот парламент денеска ќе одржи вонредна седница по сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале, во кој загинаа пет цивили и 13 беа ранети, јави БТА.

НАТО: Потребни се максимални напори за да се спречи војна помеѓу Сирија и Турција

Денешен - 04.10.2012

Земјите членки на НАТО сметаат дека треба да се вложат сите напори за да се спречи ширењето на конфликтот меѓу Сирија и Турција, по вчерашната размена на артилериски оган на границата, коментира за ...

Најмалку петмина сириски војници загинаа при напад на турската армија

Денешен - 04.10.2012

Најмалку петмина сириски војници загинаа, а повеќе од 15 се повредени во синоќешниот артилериски напад од страна на турската армија врз сириските позиции во реонот на градот Тал ал Абјад, на околу 10 ...

Турската армија гранатира сиријски позиции

Денешен - 04.10.2012

Турската армија, распоредена во Акчакале, продолжува со гранатирање на цели на сириската армија. Реакцијата на турската армија уследи по вчерашниот минофрлачки напад извршен од територијата на ...

Европската унија ја Сирија за бомбардирањето на Турција

Канал 77 - 04.10.2012

Европската унија остро го осуди минофрлачкиот напад од сириска територија врз турскиот пограничен град Акчакале и повика на воздржаност.

Турција возврати на нападот на Сирија

Точка - 04.10.2012

Турската војска вчера вечер отвори артилериски оган на Сирија и на тој начин возврати на гранатирањето на турскиот град Акчакал, претходно во текот на денот, во кое загинаа пет лица, соопшти ...

Турција: Предупредување, a не војна со Сирија

Точка - 04.10.2012

Турција продолжува да го бомбардира сирискиот дистрикт Тел Абјад, кој се наоѓа на 10 километри од границата, по вчерашните двострани напади.

Владата на Турција доби мандат за воени операции во Сирија

Пулс24 - 04.10.2012

Со барање за донесување на ваквата одлука во законодавниот дом на Турција, владата на Ердоган се обрати во средата навечер , во врска со инцидентот кој истиот ден, средата 3-ти октомври, се случи во ...

Турција од ОН да ја санкционира Сирија

Денешен - 04.10.2012

Турција побара од Советот за безбедност на ОН да ги преземе „неопходните дејствија“ по сириското гранатирање на турска населба во кое загинаа петмина цивили.

Турција ги продолжува нападите на Сирија

Пулс24 - 04.10.2012

Турските артилериски напади започнаа во средата како одговора на минофрлачката граната којашто беше истрелана од сириска територија врз турското погранично место Акчакале при што загинаа пет цивили ...

Сирија и’ се извини на Турција

Точка - 04.10.2012

Сирија денеска ја призна одговорноста за вчерашното гранатирање на територијата на Турција во кое загинаа пет цивили и се извини поради тоа, соопшти официјална Анкара.

Турција не сака војна, но ќе одговори на секој напад

Вечер Прес - 04.10.2012

Во ненадејниот напад од сириска страна на територијата на Турција загинаа мајка и нејзините четири деца, а 13 други цивили се повредени.

Сирија бара прошка од Турција за минофрлачкиот напад

Н.Македонија - 04.10.2012

Сирија денеска ја призна одговорноста за вчерашниот минофрлачки напад од своја територија, во кој загинаа петмина цивили во Турција и се извини поради тоа, изјави во Анкара турскиот вицепремиер Бешир ...

Турскиот Парламент одобри прекугранична воена опреција во Сирија

Идивиди - 04.10.2012

Анкара, 4 октомври 2012 (МИА) - Големото народно собрание на Турција одбори спроведување прекугранична воена опреција на турската Армија во Сирија, доколку Владата процени дека тоа е неопходно.

Продолжува гранатирањето на турската армија врз сириски позиции

Идивиди - 04.10.2012

Анкара, 4 октомври 2012 (МИА) - Турската армија, распоредена во Акчакале, продолжува да извршува артилериски удари врз сириски позиции во реонот на сирискиот град Тал ал Абјад, на околу 10 километри ...

УНХЦР: Тројно зголемен бројот на сириските бегалци

24 Вести - 03.10.2012

Бројот на регистрираните сириски бегалци или оние кои чекаат за регистрација во Јордан, Либан, Турција и Ирак надминува 311.500 лица, што е тројно повеќе во однос на податоците од јуни кога биле ...

Тројца убиени при минофрлачки напад врз турски град од сириска територија

Сител - 03.10.2012

Најмалку три лица загинаа, а деветмина други се ранети денеска во турскиот град Акчакале при минофрлачки напад извршен од територијата на Сирија.

Петмина загинати при минофрлачки напад врз турски град од сириска територија

Сител - 03.10.2012

Најмалку пет лица загинаа, а 13 други се повредени денеска во турскиот град Акчакале при минофрлачки напад извршен од територијата на Сирија. Меѓу повредените тројца се полицајци.

Реакции поради минофрлачки напад врз турски град од сириска територија при што загинаа пет лица

Сител - 03.10.2012

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу го информира генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун, како и меѓународниот специјален пратеник за Сирија Лахдар Брахами за минофрлачки напад ...

Граната испукана од Сирија уби пет лица во Турција

Макфакс - 03.10.2012

Пет лица, меѓу кои три деца, загинаа во средата, а девет лица се повредени, кога минофрлачка граната испукана од сириска територија погоди една куќа во југоисточна Турција, јави CNN Turk.

Расмунсен и Клинтон го осудија сирискиот минофрлачки напад врз Турција

Сител - 03.10.2012

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен му соопштил на турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу дека остро го осудува минофрлачкиот напад од сириска страна, во кој беа убиени ...

Турската армија гаѓала цели на сириска територија по денешниот сириски напад на турски пограничен регион

Сител - 03.10.2012

Турската армија денеска гаѓала цели во Сирија како одговор на минофрлачкиот напад од сириска територија во кој во турски граничен регион беа убиени петмина турски цивили, преку декларација информира ...

Сирија ја нападна Турција, Турција возврати со гранати (ВИДЕО)

МКД - 03.10.2012

Турските воени сили денес попладнето ја гранатирале Сирија! Тоа било одговор на трите сириски гранати што неколку часа претходно биле испукани врз турскиот град Акакале, кој се наоѓа на границата со ...

Сирија ја нападна Турција, Турција возврати со гранати

+инфо - 03.10.2012

Турските воени сили денеска попладнето ја гранатираа Сирија. Тоа беше одговор на трите сириски гранати што неколку часа претходно беа испукани врз турскиот град Акакале, кој се наоѓа на границата со ...

Граната испукана од Сирија уби пет лица во Турција

Кајгана - 03.10.2012

Пет лица, меѓу кои три деца, загинаа, а девет лица се повредени денеска, кога минофрлачка граната испукана од сириска територија погоди една куќа во југоисточна Турција, јави CNN Turk.

Ердоган реагира за нападите врз Турција од сириска територија

Курир - 03.10.2012

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу го информираше генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун, како и меѓународниот специјален пратеник за Сирија Лахдар Брахами за минофрлачкиот ...

УНХЦР: Тројно зголемен бројот на сириските бегалци од јуни досега

Алфа - 03.10.2012

Бројот на регистрираните сириски бегалци или оние кои чекаат за регистрација во Јордан, Либан, Турција и Ирак надминува 311.500 лица, што е тројно повеќе во однос на податоците од јуни кога биле ...

УНХЦР: Тројно зголемен бројот на сириските бегалци од јуни досега

МРТ - 03.10.2012

Бројот на регистрираните сириски бегалци или оние кои чекаат за регистрација во Јордан, Либан, Турција и Ирак надминува 311.500 лица, што е тројно повеќе во однос на податоците од јуни кога биле ...

Тројно зголемен бројот на сириските бегалци од јуни досега

+инфо - 03.10.2012

Бројот на регистрираните сириски бегалци или оние што чекаат за регистрација во Јордан, Либан, Турција и во Ирак надминува 311.500 лица, што е тројно повеќе во однос на податоците од јуни кога биле ...

Тројно зголемен бројот на сириските бегалци

Курир - 03.10.2012

Бројот на регистрираните сириски бегалци или оние кои чекаат за регистрација во Јордан, Либан, Турција и Ирак надминува 311.500 лица, што е тројно повеќе во однос на податоците од јуни кога биле ...

УНХЦР: Тројно зголемен бројот на сириските бегалци од јуни досега

Сител - 03.10.2012

Бројот на регистрираните сириски бегалци или оние кои чекаат за регистрација во Јордан, Либан, Турција и Ирак надминува 311.500 лица, што е тројно повеќе во однос на податоците од јуни кога биле ...

Лондон со еден милион фунти ќе ги помага Сиријците во Турција

Inpress - 03.10.2012

Лондон, 3. октомври 2012 (ИНПРЕС) Велика Британија ќе донира еден милион фунти, со кои ќе им помогне на околу 10 илјади сириски бегалци во Турција да се справат со престојната зима, соопшти ...

Жртви во Турција од конфликтот во Сирија

Р.С.Европа - 03.10.2012

Градоначалник на турскиот јужен град Акчакале, Абдукаким Ајхан изјави дека било испукано еден минофрлачка ракета од соседна Сирија кон Турција при што загинале најмалку 3 лица а ранети се 8- мина.

Сирија ја гранатираше Турција, Турција веднаш возврати-на повидок нова војна

Пулс24 - 03.10.2012

Како одговор на сириските гранати што беа испукани врз турскиот град Ака-кале на границата на Сирија, турските воени сили денес попладнево ја гранатираа Сирија.

Граната испукана од Сирија уби луѓе во Турција!

Точка - 03.10.2012

Пет лица, меѓу кои имало и деца, денес ги изгубиле своите животи, додека 9 завршиле со сериозно повреди откако граната испукана од сириската територија погодила куќа на југоистокот од Турција.

УНХЦР: Тројно зголемен бројот на сириските бегалци од јуни до сега

Денешен - 03.10.2012

Бројот на регистрираните сириски бегалци или оние кои чекаат за регистрација во Јордан, Либан, Турција и Ирак надминува 311.500 лица, што е тројно повеќе во однос на податоците од јуни кога биле ...

Подготвуваат ли САД терен за инвазија врз Сирија?

Дневник - 02.10.2012

Сирија го споредува сценариото со ирачкото од пред девет години, кога хемиското оружје беше причина за инвазија на земјата за на крајот да се покаже дека во Ирак нема такво оружје, но случајот на ...

Бан: Сириската Влада е одговорна за хемиското оружје на земјата

Алфа - 02.10.2012

Сириската Влада ја има одговорноста за резервите на хемиско оружје и негова „евентуална употреба“, независно од тоа дека земјата ја нема потпишано Меѓународната конвенција за забрана на развој и ...

Бан: Сириската Влада е одговорна за хемиското оружје на земјата

МРТ - 02.10.2012

Сириската Влада ја има одговорноста за резервите на хемиско оружје и негова „евентуална употреба“, независно од тоа дека земјата ја нема потпишано Меѓународната конвенција за забрана на развој и ...

Турски војници пукале преку границата со Сирија, убиен е еден курдски бунтовник

А1 On - 02.10.2012

Турски војници отвориле оган преку границата со Сирија и притоа убиле еден член на курдските бунтовници, а раниле тројца, пренесува АФП.

Бан: Сириската Влада е одговорна за хемиското оружје на земјата

Сител - 02.10.2012

Сириската Влада ја има одговорноста за резервите на хемиско оружје и негова „евентуална употреба“, независно од тоа дека земјата ја нема потпишано Меѓународната конвенција за забрана на развој и ...

Сириската Влада е одговорна за хемиското оружје

Курир - 02.10.2012

Сириската Влада ја има одговорноста за резервите на хемиско оружје и негова „евентуална употреба“, независно од тоа дека земјата ја нема потпишано Меѓународната конвенција за забрана на развој и ...

Најмалку 12 цивили загинаа во бомбашки напад во Сирија

Алфа - 01.10.2012

Најмалку 12 цивили загинаа меѓу кои пет деца во северна Сирија. Несреќата се случи кога силите за безбедност го бомбардираа градот Салкин, кој се наоѓа во близина на границата со Турција, објави ...

Бројот на сириски бегалци од Турција е околу 100.000

Нетпрес - 01.10.2012

Бројот на сириските бегалци кои поради бобрите во нивната земја побарале засолниште во Турција, се искачил на околу 100.000, соопштиле денеска турските власти.

Најмалку 12 цивили загинаа во воздушен напад на сириската армија

Сител - 01.10.2012

Најмалку 12 цивили, меѓу кои пет деца загинаа денеска во воздушен напад на сириската армија врз градот Салкин, во северозападната провинција Идлиб, објави Сирискиот центар за набљудување на ...

Бројот на сириските бегалци во Турција изнесува околу 100.000 лица

МРТ - 01.10.2012

Бројот на сириските бегалци, кои по насилството во нивната земја побарале засолниште во Турција, се зголеми на речиси 100.000 лица, соопштија денеска турските власти.

Дамаск го обвини Вашингтон дека сака во Сирија да го спроведе ирачкото сценарио

МРТ - 01.10.2012

Сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем ги обвини САД дека работат на соборување на режимот на Башар ал Асад, искористувајќи го претекстот за хемиско оружје, како што направија во Ирак, ...

Најмалку 12 цивили загинаа во воздушен напад на сириската армија

МРТ - 01.10.2012

Најмалку 12 цивили, меѓу кои пет деца загинаа денеска во воздушен напад на сириската армија врз градот Салкин, во северозападната провинција Идлиб, објави Сирискиот центар за набљудување на ...

Турција, модел за муслиманскиот свет

Р.С.Европа - 01.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган на вчерашниот конгрес на неговата исламска Партија на правото и развојот изјави дека ерата на воени удари во Турција заврши и оти турската демократија е модел во ...

Во Турција има околу 100.000 сириски бегалци

Денешен - 01.10.2012

Бројот на сириските бегалци, кои по насилството во нивната земја побарале засолниште во Турција, се зголеми на речиси 100.000 лица, соопштија денеска турските власти.

Бројот на сириски бегалци во Турција е околу 100.000

Точка - 01.10.2012

Бројот на сириските бегалци кои поради бобрите во нивната земја побарале засолниште во Турција, се искачил на околу 100.000, соопштиле денеска турските власти.

Дамаск: Вашингтон сака во Сирија да го спроведе ирачко сценарио

Денешен - 01.10.2012

Сирискиот министер за надворешни работи Валид Муалем ги обвини САД дека работат на соборување на режимот на Башар ал Асад, искористувајќи го претекстот за хемиско оружје, како што направија во Ирак, ...

Сирија ги ликвидирала турските пилоти по препорака на Русија

Н.Македонија - 01.10.2012

Двајцата пилоти на турскиот воен авион што на 22 јуни го собори сириската противвоздушна одбрана не загинале при падот на леталото, како што досега се тврдеше, туку биле спасени, сослушувани и потоа ...