TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ молчи на изјавата на Џафери дека седниците ќе ги води на албански јазик

Фокус - 07.05.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ и денеска реагираат, обвинувајќи ја СДСМ дека молчи на изјавата на Талат Џафери дека седниците ќе ги води на албански јазик. „Криминалецот Заев и СДС, освен што ги измамиja граѓаните и ја погазија нивната волја, ги погазија и Уставот, ...

(ВИДЕО) Џафери: Немам против на масата да стојат знамиња и на други етнички заедници

Репортер - 07.05.2017

Немам причина да бидам против искажување на припадност. Можам да покренам инцијатива до пратеничките групи – знамиња и на други заедници да се постават на маса – изјави во интервју за Телевизија 24 собранискиот спикер Талат ...

Јанковиќ: Џафери дојде на чело на Собрание да изигра улога каква што и Стјепан Месиќ изигра во растурање на СФРЈ

Нетпрес - 07.05.2017

За fakti.org , аналитичарот Слободан Јанковиќ пишува и говори за ситуацијата во Република Македонија, како Талат Џафери станува претседател на Собранието во Република Македонија која е неговата улога во сето ова, но исто така која е улогата на ...

Јанковиќ: Џафери дојде на чело на Собрание да изигра улога каква што и Стјепан Месиќ изигра во растурање на СФРЈ

Press24 - 07.05.2017

За fakti.org , аналитичарот Слободан Јанковиќ пишува и говори за ситуацијата во Република Македонија, како Талат Џафери станува претседател на Собранието во Република Македонија која е неговата улога во сето ова, но исто така која е улогата на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија жртва на антидржавното однесување на Заев

Нова ТВ - 07.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со обвинувањата дека СДСМ молчи на изјавата на Талат Џафери дека седниците ќе ги води на албански јазик. „Криминалецот Заев и СДС, освен што ги измамиja граѓаните и ја погазија нивната волја, ги погазија и Уставот, Деловникот и ...

И Талат го виде брисел

Курир - 07.05.2017

Со години ЕУ и САД н` гњават за правната држава. Демек сме ја немале, односно тоа што го имаме не функционирало баш како што треба. И не дека се многу далеку од вистината, иако и кај нив има претерувања. Од политички причини, се разбира.

Јоханес Хан И Македонија, во која се е можно

Курир - 07.05.2017

Јоханес Хан за едно е во право дека во оваа држава с` е можно. И гледаме како е можно да се суди за шамари што никогаш не се случиле, а државниот удар, на кој бевме сите сведоци, да помине „незабележан“ од надлежните институции.

ДПМНЕ: СДС молчи на изјавата на Џафери дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија

Стандард - 07.05.2017

„СДС молчеше по поставувањето на албанското знаме во кабинетот на Претседателот на Собранието. Сега СДС молчи и на изјавата на Талат Џафери дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија, а Собранието на Република Македонија ќе биде ...

Јанковиќ: Џафери дојде на чело на Собрание да изигра улога каква што и Стјепан Месиќ изигра во растурање на СФРЈ

Курир - 07.05.2017

За fakti.org , аналитичарот Слободан Јанковиќ пишува и говори за ситуацијата во Република Македонија, како Талат Џафери станува претседател на Собранието во Република Македонија која е неговата улога во сето ова, но исто така која е улогата на ...

Не запираат реакциите во јавноста за сценографијата со која Талат Џафери влезе во претседателскиот кабинет во ...

Сител - 07.05.2017

Не запираат реакциите во јавноста од потегот на Талат Џафери со поставувањето на албанските знамиња во неговата канцеларија.. Постапката ја осудува и дел од академската заедница во државата..

Јанковиќ: Џафери дојде на чело на Собрание да изигра улога каква што и Стјепан Месиќ изигра во растурање на СФРЈ

Пулс24 - 07.05.2017

За fakti.org , аналитичарот Слободан Јанковиќ пишува и говори за ситуацијата во Република Македонија, како Талат Џафери станува претседател на Собранието во Република Македонија која е неговата улога во сето ова, но исто така која е улогата на ...

Јанковиќ: Џафери ја води Македонија таму каде што Месиќ ја одведе СФРЈ – во историјата

Република - 07.05.2017

За fakti.org, аналитичарот Слободан Јанковиќ пишува и говори за ситуацијата во Република Македонија, како Талат Џафери станува претседател на Собранието во Република Македонија која е неговата улога во сето ова, но исто така која е улогата на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Молкот на СДС го потврдува реализирањето на платформата од Тирана

Фактор - 07.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ и натаму продолжува да ја напаѓа СДСМ за според нив противуставниот избор на Џафери за собраниски спикер, но сега негодуваат што нивниот лидер Заев не се спротиставил на провокацијата дека седниците ќе ги води на албански јазик.

Муслиу: Деморализираната каста не може да го запре конституирањето на институциите

Фактор - 07.05.2017

Според аналитичарот Алберт Муслиу ВМРО-ДПМНЕ повеќе нема никакви политички изговори ниту можности да го блокира Конституирањето на Собранието, ниту институциите кои допрва ќе се формираат, а од друга страна нивните обвинување дека мнозинството ...

ВМРО-ДПМНЕ: Џафери ќе води седници и на албански, почна реализацијата на тиранската платформа

Канал5 - 06.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција обвини дека почнала реализацијата на тиранската платформа и оти пристигнуваат фактурите од антидржавното и предавничко однесување на СДС и нивниот претседател Зоран Заев.

Данев: СДС ќе сноси одговорност за злоделата врз Македонија!

Фокус - 06.05.2017

Пристигнуваат фактурите од антидржавното и предавничко однесување на СДС и нивниот претседател Зоран Заев.Талат Џафери најави дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија, а Собранието на Република Македонија ќе биде третиот ...

Муслиу: Легалноста на Џафери не е спорна

Фокус - 06.05.2017

Аналитичарот Алберт Муслиу во изјава за телевизија Алсат ги контрира тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ дека претседателот на парламентот е избран незаконски. Според него, мнозинската поддршка за Талат Џафери е принципот над сите други.

„За заедничка Македонија“ – Никој не смее да си игра со волјата на народот

Канал5 - 06.05.2017

Граѓанската иницијатива За заедничка Македонија да поднесе барање до Уставниот суд за да се преиспита уставноста на изборот на собранискиот спикер Талат Џафери. Ова произлезе од денешната трибина на Граѓанската иницијатива на тема законитоста на ...

Џафери: Немам против на масата да стојат знамиња и на други етнички заедници

24 Вести - 06.05.2017

Немам причина да бидам против искажување на припадност. Можам да покренам инцијатива до пратеничките групи - знамиња и на други заедници да се постават на маса – изјави во интервју за Телевизија 24 собранискиот спикер Талат ...

Реакции за албанските знамиња во кабинетот на собранискиот спикер

Канал5 - 06.05.2017

Талат Џафери новиот собраниски спикер и по притисокот и критиките од јавноста не се откажува од знамето на Албанија на неговата маса. Политичкиот аналитичар Петар Арсовски за Канал 5 вели дека албанското знаме на масата на Цафери не претставува ...

Муслиу: Легалноста на Џафери не е спорна

Алсат-М - 06.05.2017

Аналитичари им контрираат на тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ дека претседателот на парламентот е избран незаконски. Според Алберт Муслиу, мнозинската поддршка за Талат Џафери е принципот над сите други.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со јавна полемика околу изборот на Талат Џафери

Алсат-М - 06.05.2017

СДСМ уште еднаш го повика претседателот Ѓорге Иванов позитивно да одговори на писмото на спикерот Талат Џафери и да го додели мандатот за формирање на новата влада. Во денешното соопштение, СДСМ бара од ВМРО-ДПМНЕ да го прифати фактот дека е ...

Каде одиме, господине Талат Џафери?

Нова ТВ - 06.05.2017

Ниеден крај не е доволно добар за оваа земја, но веројатно така изгледа мачилиштето, пред да се влезе во предворјето на демократијата. Крајот на Груевски е реален, опиплив, совршено јасен, но потребно е многу, ужасно многу време да се простиме од ...

Даштевски: Со изборот на Џафери за спикер е прекршен и политичкиот систем, а без тоа не може да функционира ниедна ...

Курир - 06.05.2017

Македонија е дел од едно големо сценарио кое трае некаде околу три години кое според мене било подготвувано и многу порано. Во Македонија се прекршија многу правила. Не може да се занемари фактот дека комплетно оркестрирано целата меѓународна ...

Џафери: Немаше реакција од Заев за поставените албански знамиња во Собранието

Курир - 06.05.2017

Талат Џафери, во синоќешната емисија „24 Анализа“ децидно кажа дека немал никаква реакција од страна на Зоран Заев за неговото поставување на албанските знамиња во канцеларијата на претседателот на Собранието.

Македонското Собрание ќе биде трето во регионот каде седниците ќе се водат на албански

Курир - 06.05.2017

Талат Џафери од ДУИ, кој од страна на СДСМ во четвртокот вечерта на нелегален начин беше избран за Претседател на Собранието, по скандалот со поставувањето на албанските знамиња во кабинетот на претседателот на Собранието, продолжува во обидите да ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС ќе сноси одговорност за злоделата врз Македонија, ова нема да им помине

Курир - 06.05.2017

Пристигнуваат фактурите од антидржавното и предавничко однесување на СДС и нивниот претседател Зоран Заев. Талат Џафери најави дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија, а Собранието на Република Македонија ќе биде третиот ...

Михајло Маневски за Дневник: Талат Џафери го деградира државното знаме

Алфа - 06.05.2017

Талат Џафери, уште не седнат на столот, грубо го прекрши Законот за употреба на знамињата, грбот и химната и Законот за употреба на знамињата на заедниците во Македонија, пишува „Дневник“.

Данев: Собранието на Македонија ќе биде третиот парламент во регионот каде што седниците ќе се водат на албански јазик

Стандард - 06.05.2017

„Пристигнуваат фактурите од антидржавното и предавничко однесување на СДС и нивниот претседател Зоран Заев. Талат Џафери најави дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија, а Собранието на Република Македонија ќе биде третиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Џафери ќе води седници и на албански, почна реализацијата на тиранската платформа

Репортер - 06.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција обвини дека почнала реализацијата на тиранската платформа и оти пристигнуваат фактурите од антидржавното и предавничко однесување на СДС и нивниот претседател Зоран Заев.

ПОСЛЕ ЗНАМЕТО, НОВА ПРОВОКАЦИЈА: Џафери најавува дека седниците во Собрание ќе ги води на албански јазик (ВИДЕО)

Телеграф - 06.05.2017

На јазикот на којшто ми овозможуваат законите во Македонија. Тоа е албанскиот и македонскиот. Тоа ми го овозможува измената на Законот за употреба на јазиците од 2011 година, вели Џафери на прашање на кој јазик ќе ги води седниците во Собранието ...

ВМРО-ДПМНЕ - Џафери ќе го официјализира албанскиот јазик на цела територија

Р.С.Европа - 06.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција го обвини претседателот на СДСМ Зоран Заев и неговата партија за како што наведуваат, почнување на реализација на тиранската платформа и оти пристигнуваат фактури од „антидржавното и предавничко однесување на СДС“ со ...

Наместо протестен марш - „Заедничка Македонија“ на дебата за настаните од парламентот

Сител - 06.05.2017

Така наречениот избор на претседател на Собранието се коси со Уставот, законот и деловникот. Со тоа е прекршен и политичкиот систем, а без тоа не може да функционира ниту една држава во светот.

ВМРО-ДПМНЕ: Собранието на Р.М. ќе биде третиот парламент во регионот каде седници ќе се водат на албански

Сител - 06.05.2017

Талат Џафери најави официјализирање на албанскиот јазик на целата територија на Македонија, а македонскиот парламент ќе стане третиот во Европа во кој седниците ќе се водат на албански јазик, предупредија денеска од ВМРО-ДПМНЕ Реакцијата на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Џафери ќе води седници и на албански, почна реализацијата на тиранската платформа

Сител - 06.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција обвини дека почнала реализацијата на тиранската платформа и оти пристигнуваат фактурите од антидржавното и предавничко однесување на СДС и нивниот претседател Зоран Заев.

ДНЕВНИК: Талат Џафери го деградира државното знаме

Нетпрес - 06.05.2017

Пратеникот Талат Џафери, нелегитимно устоличен претседател на Собранието на Република Македонија, уште не седнат на столот, грубо го прекрши Законот за употреба на знамињата, грбот и химната и Законот за употреба на знамињата на заедниците во ...

ФОТО: Ова е пораката која Талат Џафери ја испрати преку книгата што ја стави во претседателскиот кабинет во Собранието

Курир - 06.05.2017

Ве интересираше книгата што Талат Џафери ја стави на неговата маса кога насилно го окупираше кабинетот во Собрание. Еве јас за Вас открив што сакал да ни порача. Ова мора да го споделите за да го видат сите МАКЕДОНЦИ, напиша Филип Петровски на ...

Даштевски: Со изборот на Џафери за спикер е прекршен и политичкиот систем, а без тоа не може да функционира ниедна ...

Нетпрес - 06.05.2017

Македонија е дел од едно големо сценарио кое трае некаде околу три години кое според мене било подготвувано и многу порано. Во Македонија се прекршија многу правила. Не може да се занемари фактот дека комплетно оркестрирано целата меѓународна ...

(ВИДЕО) Интервју со новиот собраниски претседател Талат Џафери во 24 Анализа

Репортер - 06.05.2017

Партиска или државничка политика, Собрание за евтин популизам или вистински законодавен дом… Колку Собранието под палката на Талат Џафери ќе ја врати вистинската улога на контролор на власта или пак повторно ќе биде само гласачка машинерија… Како по ...

Џафери: Немаше реакција од Заев за поставените албански знамиња во Собранието

Нетпрес - 06.05.2017

Талат Џафери, во синоќешната емисија „24 Анализа“ децидно кажа дека немал никаква реакција од страна на Зоран Заев за неговото поставување на албанските знамиња во канцеларијата на претседателот на Собранието.

Џафери: Немаше реакција од Заев за поставените албански знамиња во Собранието

Press24 - 06.05.2017

Талат Џафери, во синоќешната емисија „24 Анализа“ децидно кажа дека немал никаква реакција од страна на Зоран Заев за неговото поставување на албанските знамиња во канцеларијата на претседателот на Собранието.

ВМРО ДПМНЕ: Македонското Собрание ќе биде трето во регионот каде седниците ќе се водат на албански

Press24 - 06.05.2017

Пристигнуваат фактурите од антидржавното и предавничко однесување на СДС и нивниот претседател Зоран Заев. Талат Џафери најави дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија, а Собранието на Република Македонија ќе биде третиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Започна реализацијата на Тиранската платформа

Макфакс - 06.05.2017

„Талат Џафери најави дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија, а Собранието на Република Македонија ќе биде третиот парламент во регионот каде што седниците ќе се водат на албански јазик“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДС ќе сноси одговорност за злоделата врз Македонија, ова нема да им помине

Нетпрес - 06.05.2017

Пристигнуваат фактурите од антидржавното и предавничко однесување на СДС и нивниот претседател Зоран Заев. Талат Џафери најави дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија, а Собранието на Република Македонија ќе биде третиот ...

Данев: СДС ќе сноси одговорност за злоделата врз Македонија!

А1 On - 06.05.2017

Пристигнуваат фактурите од антидржавното и предавничко однесување на СДС и нивниот претседател Зоран Заев. Талат Џафери најави дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија, а Собранието на Република Македонија ќе биде третиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонското Собрание трето во регионот со седници на албански јазик

МКД - 06.05.2017

Пристигнуваат фактурите од антидржавното и предавничко однесување на СДС и нивниот претседател Зоран Заев, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. „Талат Џафери најави дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија, а Собранието на Република Македонија ...

Талат Џафери го деградира државното знаме

Курир - 06.05.2017

Пратеникот Талат Џафери, нелегитимно устоличен претседател на Собранието на Република Македонија, уште не седнат на столот, грубо го прекрши Законот за употреба на знамињата, грбот и химната и Законот за употреба на знамињата на заедниците во ...

Македонското Собрание ќе биде трето во регионот каде седниците ќе се водат на албански

Пулс24 - 06.05.2017

Талат Џафери од ДУИ, кој од страна на СДСМ во четвртокот вечерта на нелегален начин беше избран за Претседател на Собранието, по скандалот со поставувањето на албанските знамиња во кабинетот на претседателот на Собранието, продолжува во обидите да ...

Данев: Собранието ќе биде трето во регионот каде седниците ќе се водат и на албански јазик

Локално - 06.05.2017

„Талат Џафери најави дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија, а Собранието на Република Македонија ќе биде третиот парламент во регионот каде што седниците ќе се водат на албански јазик,“ изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

(ВИДЕО) Интервју со новиот собраниски претседател Талат Џафери во 24 Анализа

Локално - 06.05.2017

Партиска или државничка политика, Собрание за евтин популизам или вистински законодавен дом… Колку Собранието под палката на Талат Џафери ќе ја врати вистинската улога на контролор на власта или пак повторно ќе биде само гласачка машинерија… Како по ...

Даштевски: Со изборот на Џафери за спикер е прекршен и политичкиот систем, а без тоа не може да функционира ниедна ...

Пулс24 - 06.05.2017

Македонија е дел од едно големо сценарио кое трае некаде околу три години кое според мене било подготвувано и многу порано. Во Македонија се прекршија многу правила. Не може да се занемари фактот дека комплетно оркестрирано целата меѓународна ...

Тероризам ли! Сценариото беше да бидат убиени Заев, Села и Џафери и потоа воена состојба !?

Локално - 06.05.2017

Требаше да има жртви да бидат убиени Заев, Села Џафери, потоа да се прогласи вонредна состојба од претседателот Иванов, како нужност за смирување, и потоа да се суспендира парламентот, мнозинството, да се апсат неистомислениците, но сепак тоа не ...

Данев: Со Џафери и албанскиот во Собрание започнува реализацијата на Тиранската платформа

Фактор - 06.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ смета дека тоа што новиот собраниски спикер Талат Џафери ќе го користи албанскиот јазик за водење на седниците Собранието на Република Македонија ќе започне реализацијата на Тиранската платформа.

Сите детали: Кој е Талат Џафери?

еМагазин - 06.05.2017

За парламентарното мнозинство, ЕУ, САД, НАТО, тој е новиот претседател на Собранието, а за ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата тој е избран за претседател на „шверцерски“ начин и тие не го признаваат.

ВМРО-ДПМНЕ: СДС ќе сноси одговорност за злоделата врз Македонија, ова нема да им помине

Вечер Прес - 06.05.2017

Пристигнуваат фактурите од антидржавното и предавничко однесување на СДС и нивниот претседател Зоран Заев. Талат Џафери најави дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија, а Собранието на Република Македонија ќе биде третиот ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да најде сила за опозиција, наместо да лаже за интересите на Груевски

Фактор - 06.05.2017

Залудни се обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ за изборот на Талат Џафери за нов собраниски спикер кога и самите се свесни дека треба да одат во опозиција, смета СДСМ и во нивната реакција посочува дека демократските процеси во Македонија се одвиваат ...

Македонското Собрание ќе биде трето во регионот каде седниците ќе се водат на албански

Вечер Прес - 06.05.2017

Талат Џафери од ДУИ, кој од страна на СДСМ во четвртокот вечерта на нелегален начин беше избран за Претседател на Собранието, по скандалот со поставувањето на албанските знамиња во кабинетот на претседателот на Собранието, продолжува во обидите да ...

Каква порака сака да испрати Талат Џафери преку книгата што ја стави во претседателскиот кабинет во Собранието (фото)

Република - 06.05.2017

Книгата што Талат Џафери ја стави на неговата маса кога насилно го окупираше кабинетот во Собранието на Македонија е „Балканскиот мегаетникум“. Со неа тој испраќа порака за обединување на нивните простори.

Ова е пораката која Талат Џафери ја испрати преку книгата што ја стави во претседателскиот кабинет во Собранието

Пулс24 - 06.05.2017

Ве интересираше книгата што Талат Џафери ја стави на неговата маса кога насилно го окупираше кабинетот во Собрание. Еве јас за Вас открив што сакал да ни порача. Ова мора да го споделите за да го видат сите МАКЕДОНЦИ, напиша Филип Петровски на ...

Џафери за 24 анализа: Нема да ми сметаат знамињата на етничките заедници во кабинетот

Фактор - 06.05.2017

Новиот собраниски спикер Талат Џафери кој постави албанско знаменце во својот кабинет, а потоа во ЕУ отпатува со значка со македонско знаменце, во емисијата 24 анализа беше запрашан дали може овие етнички чуствителни теми кои се доживуваат како ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС ќе сноси одговорност за злоделата врз Македонија, ова нема да им помине

Пулс24 - 06.05.2017

Пристигнуваат фактурите од антидржавното и предавничко однесување на СДС и нивниот претседател Зоран Заев. Талат Џафери најави дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија, а Собранието на Република Македонија ќе биде третиот ...

ФОТО: Ова е пораката која Талат Џафери ја испрати преку книгата што ја стави во претседателскиот кабинет во Собранието

Вечер Прес - 06.05.2017

Ве интересираше книгата што Талат Џафери ја стави на неговата маса кога насилно го окупираше кабинетот во Собрание. Еве јас за Вас открив што сакал да ни порача. Ова мора да го споделите за да го видат сите МАКЕДОНЦИ, напиша Филип Петровски на ...

Џафери најавува дека седниците во Собрание ќе ги води на албански јазик

Локално - 06.05.2017

На јазикот на којшто ми овозможуваат законите во Македонија. Тоа е албанскиот и македонскиот. Тоа ми го овозможува измената на Законот за употреба на јазиците од 2011 година, вели Џафери на прашање на кој јазик ќе ги води седниците во Собранието ...

Данев: Собранието ќе биде трето во регионот каде седниците ќе се водат и на албански јазик

Мета - 06.05.2017

„Талат Џафери најави дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија, а Собранието на Република Македонија ќе биде третиот парламент во регионот каде што седниците ќе се водат на албански јазик,“ изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

(ВИДЕО) Џафери: Немам против на масата да стојат знамиња и на други етнички заедници

Либертас - 06.05.2017

Немам причина да бидам против искажување на припадност. Можам да покренам инцијатива до пратеничките групи – знамиња и на други заедници да се постават на маса – изјави во интервју за Телевизија 24 собранискиот спикер Талат ...

Џафери: Немаше реакција од Заев за поставените албански знамиња во Собранието

Вечер Прес - 06.05.2017

Талат Џафери, во синоќешната емисија „24 Анализа" децидно кажа дека немал никаква реакција од страна на Зоран Заев за неговото поставување на албанските знамиња во канцеларијата на претседателот на Собранието.

ВИДЕО: Интервју со новиот собраниски претседател Талат Џафери во 24 Анализа

Либертас - 06.05.2017

Партиска или државничка политика, Собрание за евтин популизам или вистински законодавен дом… Колку Собранието под палката на Талат Џафери ќе ја врати вистинската улога на контролор на власта или пак повторно ќе биде само гласачка машинерија… Како по ...

Џафери: Немаше реакција од Заев за поставените албански знамиња во Собранието

Пулс24 - 06.05.2017

Талат Џафери, во синоќешната емисија „24 Анализа“ децидно кажа дека немал никаква реакција од страна на Зоран Заев за неговото поставување на албанските знамиња во канцеларијата на претседателот на Собранието.

Уставниот суд и меѓународната заедница да се изјаснат за изборот на Џафери ...

Н.Македонија - 06.05.2017

Уставниот суд и меѓународната заедница да се изјаснат за изборот на Џафери Мислам дека имам важна порака во однос на новоизбраниот спикер на парламентот Џафери. Мислам дека сите се збунети во однос на меѓународната заедница и признавањето на Џафери.

ВМРО-ДПМНЕ: Џафери ќе води седници и на албански јазик ...

Н.Македонија - 06.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ: Џафери ќе води седници и на албански јазик ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција обвини дека почнала реализацијата на платформата и оти пристигнуваат фактурите од антидржавното и предавничко однесување на СДСМ и нивниот претседател ...

Граѓанинот Талат...

Н.Македонија - 06.05.2017

Со поставување туѓо знаменце на некое биро ниту Албанецот ќе биде поголем Албанец ниту Македонецот ќе се направи помал Македонец. Тоа е само лекување некои стари етнички фрустрации, но со погрешна терапија.

СДСМ: Следува процес на формирање влада, потребна е зрелост од сите!

Канал5 - 05.05.2017

Упатуваме на потребата од зрелост од сите политички субјекти, институции, вработени и поединци, според законските обврски, личната одговорност и согласно државните интереси да се овозможи формирањето на новата влада, стои во денешното соопштение на ...

СДСМ: Следува процес на формирање Влада

24 Вести - 05.05.2017

Потребна е зрелост од сите политички субјекти, институции, вработени и поединци, според законките обврски, личната одговорност и согласно државните интереси да се овозможи формирањето на новата Влада, велат од СДСМ преку соопштение.

СДСМ: Следува формирање влада, потребна зрелост од сите

Алсат-М - 05.05.2017

СДСМ денеска соопшти дека е потребна зрелост од сите политички субјекти, институции, вработени и поединци, според законските обврски, личната одговорност и согласно државните интереси, да се овозможи формирање нова влада.

„Виенер Цајтунг“: Државен удар во Македонија под покровителство на САД и на ЕУ?

Канал5 - 05.05.2017

Австрискиот весник„Виенер Цајтунг„ пишува дека минатата недела во Македонија се случило државен удар. Во текстот на поранешниот австриски амбасадор во земјава Харалд Коџи се наведува дека новиот македонски претседател на парламентот, етничкиот ...

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со обвинувања

Алсат-М - 05.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ го обвини новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, дека ја претворил во партиски штаб канцеларијата на претседателот на Собранието. Никола Груевски ни денес не ги запре критиките кон изјавите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дадени ...

Нема компјутер

Сакам да кажам - 05.05.2017

1 Се обидувам да го разберам инцидентот на Талат Џафери со албанското знаменце во кабинетот на претседателот на Собранието. Сфаќам дека веројатно станува збор за рефлекс. Да не заборавиме на фактот дека до вчера Талат се дружеше со ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: Следува процес на формирање Влада, потребна е зрелост од сите!

ТВ21 - 05.05.2017

Упатуваме на потребата од зрелост од сите политички субјекти, институции, вработени и поединци, според законките обврски, личната одговорност и согласно државните интереси да се овозможи формирањето на новата Влада, се вели во соопштението на СДСМ.

Коневски: Џафери е нелегитимен претседател и се уште е нејасно зошто изборот се случи токму тој ден и во толку часот

Курир - 05.05.2017

Насилството е недозволиво, но прво и најважно е дека треба да се направи една истрага. Треба да оставиме на надлежните органи да направат истрага и да се види кој е одговорен за она што се случи.

Дебата на „Клик плус“: Некој имаше наредба да ги убие Заев, Села и Џафери

МКД - 05.05.2017

На вечерашната дебатна емисија на ТВ 21, гостите главно се согласија со тоа дека во четвртокот, на 27 април, во Собранието влегла и една група на насилници со јасна цел - да убијат. За пратеникот на ДУИ Реџаил Исмаили, кој беше директен сведок на ...

„ВИНЕР ЦАЈТУНГ“: Пуч во Македонија под покровителство на САД и на ЕУ

Телеграф - 05.05.2017

Парламентарните избори во декември 2016 не ја решија политичката криза во земјата, но без мешање на САД и ЕУ, конзервативната ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжеше како најсилна парламентарна партија со нејзиниот долгогодишен партнер албанската партија ДУИ ...

Коневски: Џафери е нелегитимен претседател и се уште е нејасно зошто изборот се случи токму тој ден и во толку часот

Press24 - 05.05.2017

Насилството е недозволиво, но прво и најважно е дека треба да се направи една истрага. Треба да оставиме на надлежните органи да направат истрага и да се види кој е одговорен за она што се случи.

Коневски: Зошто изборот на Џафери се случи кога имаше народ пред Собрание?

Нетпрес - 05.05.2017

Насилството е недозволиво, но прво и најважно е дека треба да се направи една истрага. Треба да оставиме на надлежните органи да направат истрага и да се види кој е одговорен за она што се случи.

Вељаноски на „Фејсбук“: Немаше никакво примопредавање на функцијата на Џафери

Репортер - 05.05.2017

Претходниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, кој претседаваше со конститутивната седница, на својата фејсбук-страница напиша дека немало примопредавање на функцијата помеѓу него и новоизбраниот собраниски спикер. Талат Џафери.

СДСМ: Следува процес на формирање Влада, потребна е зрелост од сите

Макфакс - 05.05.2017

Упатуваме на потребата од зрелост од сите политички субјекти, институции, вработени и поединци, според законките обврски, личната одговорност и согласно државните интереси да се овозможи формирањето на новата Влада – велат од СДСМ.

СДСМ: Иванов да ги стави на страна личните интереси, Џафери е легитимно избран

Стандард - 05.05.2017

„Упатуваме на потребата од зрелост од сите политички субјекти, институции, вработени и поединци, според законките обврски, личната одговорност и согласно државните интереси да се овозможи формирањето на новата Влада.

Владимир Милчин: Ќе го потсети ли некој Талат Џафери дека е претседател на Собранието на Република Македонија?

МКД - 05.05.2017

Ќе го потсети ли некој Талат Џафери дека е претседател на Собранието на Република Македонија, односно на парламентот во кој има пратеници Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Власи?, напиша на Фејсбук Владимир Милчин, режисер и поранешен директор ...

СДСМ: Следува формирање влада, потребна зрелост од сите

Репортер - 05.05.2017

СДСМ денеска соопшти дека е потребна зрелост од сите политички субјекти, институции, вработени и поединци, според законските обврски, личната одговорност и согласно државните интереси, да се овозможи формирање нова влада.

СДСМ: Следува формирање влада, потребна е зрелост од сите

Телеграф - 05.05.2017

На Македонија ѝ се потребни стабилност и реформи за да исчекори кон евроатлантските интеграции и да обезбеди квалитетен живот за граѓаните, соопштија од партијата СДСМ денеска соопшти дека е потребна зрелост од сите политички субјекти, институции, ...

СДСМ: Следува формирање влада, потребна зрелост од сите

Нетпрес - 05.05.2017

СДСМ денеска соопшти дека е потребна зрелост од сите политички субјекти, институции, вработени и поединци, според законските обврски, личната одговорност и согласно државните интереси, да се овозможи формирање нова влада.

СДСМ: Следува процес на формирање Влада, потребна е зрелост од сите!

+инфо - 05.05.2017

„Секое попречување на трансферот на власта и секое незаконско делување е казниво според постоечките закони“, предупредуваат од партијата на Заев. Упатуваме на потребата од зрелост од сите политички субјекти, институции, вработени и поединци, според ...

ЛП: Џафери е државен раководител, а не претставник на етничка заедница

МКД - 05.05.2017

Го поздравуваме почетокот на претседавање со Собранието на Талат Џафери, и му обрнуваме внимание дека тој е еден од врвните државни раководители, а не претставник на етничка заедница, затоа во неговиот кабинет треба да биде државното знаме, но не и ...

Претседателскиот кабинет во Собранието претворен во партиски штаб на ДУИ

Сител - 05.05.2017

Претседателскиот кабинет во Собранието на нелегитимно избраниот спикер Талат Џафери е претфорен во партиски штаб на ДУИ, пишува албанската новинска агенција ИНА. На социјалните мрежи се појавија слики на пратеници, но и министри на ДУИ во кабинетот ...

Претседателски кабинет во Собрание или штаб на ДУИ?

Нетпрес - 05.05.2017

Претседателскиот кабинет во Собранието на нелегитимно избраниот спикер Талат Џафери е претфорен во партиски штаб на ДУИ, пишува албанската новинска агенција ИНА. На социјалните мрежи се појавија слики на пратеници, но и министри на ДУИ во кабинетот ...

СДСМ: Следува процес на формирање Влада, потребна е зрелост од сите

Слободен Печат - 05.05.2017

„Упатуваме на потребата од зрелост од сите политички субјекти, институции, вработени и поединци, според законките обврски, личната одговорност и согласно државните интереси да се овозможи формирањето на новата Влада.

(ФОТО) Талат Џафери во Брисел со значка со македонското знаме

Репортер - 05.05.2017

Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, на неговата прва официјална посета на Брисел, на неговото одело носеше значка со македонското знаме. Ова се случува на само еден ден откако постави албанско знаме на неговата работна маса во кабинетот ...

Wiener Zeitung: Државен удар во Македонија под покровителство на САД и на ЕУ

Нетпрес - 05.05.2017

Новиот македонски претседател на парламентот, етничкиот Албанец пратеникот Талат Џафери, ја презеде функцијата во средата и првата своја работна средба ја имаше со амбасадорот на ЕУ во земјата.

МАКЕДОНИЈА НА ОДЕЛОТО: Џафери во Брисел проба да се искупи за провокацијата со албанското знаме (ВИДЕО)

Телеграф - 05.05.2017

Остра опомена кон Џафери за закачувањето на албанското знаме во претседателскиот кабинет лично упатила и високата претставничка на на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини на вчерашната средба во Брисел Значка во форма на ...

СДСМ: Следува процес на формирање Влада, потребна е зрелост од сите

А1 On - 05.05.2017

„Упатуваме на потребата од зрелост од сите политички субјекти, институции, вработени и поединци, според законките обврски, личната одговорност и согласно државните интереси да се овозможи формирањето на новата Влада.

Полицијата ги отвори досега запечатените простории во Собранието

Кајгана - 05.05.2017

По наредба на Јавен обвинител, полициски службеници предмалку ги скршија печатите и се отворија вратите на прес-центарот во Собранието на Република Македонија. Во овој простор се одвиваа најголемиот дел од насилните инциденти минатиот четврток, кога ...

СДСМ повикува на зрелост од сите за да се формира влада

МКД - 05.05.2017

СДСМ повикува на зрелост од сите политички субјекти, институции, вработени и поединци, според законските обврски, личната одговорност и согласно државните интереси да се овозможи формирањето на новата влада.

Полицијата ги отвори досега запечатените простории во Собранието

Правдико - 05.05.2017

По наредба на Јавен обвинител полициски службеници предмалку ги скршија печатите и се отворија вратите на прес-центарот во Собранието на Република Македонија каде се одвиваа најголем дел од насилните инциденти минатиот четврток, кога толпата се ...

ФОТО: Претседателскиот кабинет во Собранието претворен во штаб на ДУИ

Курир - 05.05.2017

Претседателскиот кавинет во Собранието на нелегитимно избраниот спикер Талат Џафери е претфорен во партиски штаб на ДУИ, пишува албанската новинска агенција ИНА. На социјалните мрежи се појавија слики на пратеници, но и министри на ДУИ во кабинетот ...

ЛП: Џафери е државен, а не етнички претставник

Макфакс - 05.05.2017

Талат Џафери е еден од врвните државни раководители а не претставник на етничка заедница, затоа во неговиот кабинет треба да биде државното знаме, но не и знаме на било која етничка заедница, посочуваат од Либералната партија.

„Винер Цајтунг“: Државен удар во Македонија под покровителство на САД и на ЕУ

Курир - 05.05.2017

Новиот македонски претседател на парламентот, етничкиот Албанец пратеникот Талат Џафери, ја презеде функцијата во средата и првата своја работна средба ја имаше со амбасадорот на ЕУ во земјата.

Полицијата ги отвори досега запечатените простории во Собранието

Макфакс - 05.05.2017

По наредба на Јавен обвинител полициски службеници предмалку ги скршија печатите и се отворија вратите на прес-центарот во Собранието на Република Македонија каде се одвиваа најголем дел од насилните инциденти минатиот четврток, кога толпата се ...

Собрание: Имаше чин на примопредавање на кабинетот – Вељаноски: Немаше таков чин

Макфакс - 05.05.2017

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски негира дека имало примопредавање на кабинетот, на новоизбраниот претседател на Собарнието на Република Македонија, Талат Џафери. „Не, немаше никакво примопредавање на нелегитимно и неуставно ...

Џафери со значка од македонско знаме во Брисел

+инфо - 05.05.2017

При неговата прва официјална посета на Брисел, на неговиот костум носеше значка со македонското знаме. Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, при неговата прва официјална посета на Брисел, на неговиот костум носеше значка со македонското ...

ЛП: Во кабинетот на Џафери треба да стои државното знаме

Репортер - 05.05.2017

Го поздравуваме почетокот на претседавање со Собранието на Талат Џафери, и му обрнуваме внимание дека тој е еден од врвните државни раководители а не претставник на етничка заедница, затоа во неговиот кабинет треба да биде државното знаме, но не и ...

Вељаноски контра Собранието: Немаше никакво примопредавање на кабинетот

МКД - 05.05.2017

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски негира дека имало примопредавање на кабинетот со новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери. „Не, немаше никакво примопредавање на нелегитимно и неуставно ...

Отворени досега запечатените простории во Собранието

Р.С.Европа - 05.05.2017

По наредба на Јавен обвинител полициски службеници денеска ги скршија печатите и ги отворија вратите на прес-центарот во Собранието каде се одвиваа најголем дел од насилните инциденти минатиот четврток, кога беа нападнати дел од пратениците и ...

ТРАЈКО ВЕЉАНОСКИ: Немаше примопредавање на функцијата на Џафери

Телеграф - 05.05.2017

„Не, немаше никакво примопредавање на нелегитимно и неуставно избран претседател на Собранието“, напиша Вељаноски. Трајко Вељаноски, кој беше досегашен претседател на Собранието на Република Македонија и беше и претседавач со конститутивната седница ...

Tалат Џафери со значка од македонско знаме во Брисел

Макфакс - 05.05.2017

Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, при неговата прва официјална посета на Брисел, на неговиот костум носеше значка со македонското знаме. Ова следува откако тој постави албанско знаме на неговата работна маса во спикерскиот кабинет, што ...

„Винер Цајтунг“: Државен удар во Македонија под покровителство на САД и ЕУ

Алфа - 05.05.2017

Во весникот пишува дека иако новиот македонски претседател на парламентот, етничкиот Албанец пратеникот Талат Џафери, ја презел функцијата во средата, постојат два недостатоци. Австрискиот дневен весник „Винер Цајтунг“, еден од најпознатите весници ...

Вељаноски: Немаше никакво примопредавање на кабинетот

Стандард - 05.05.2017

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски негира дека имало примопредавање на кабинетот со новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери. „Не, немаше никакво примопредавање на нелегитимно и неуставно ...

Гордана Попсимонова: И Џафери и Заев треба да бидат свесни дека имаат будно граѓанство

Макфакс - 05.05.2017

Универзитетската професорка Гордана Попсимонова деновиве остро реагираше на социјалните мрежи за поставувањето на албанското знаме од новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, на првиот работен ден во спикерскиот кабинет, на работната маса.

„Винер Цајтунг“: Државен удар во Македонија под покровителство на САД и на ЕУ

Пулс24 - 05.05.2017

Новиот македонски претседател на парламентот, етничкиот Албанец пратеникот Талат Џафери, ја презеде функцијата во средата и првата своја работна средба ја имаше со амбасадорот на ЕУ во земјата.

ЛП: Го поздравуваме изборот на Џафери и му укажуваме дека во неговиот кабинет треба да биде државното знаме

Либертас - 05.05.2017

„Го поздравуваме почетокот на претседавање со Собранието на Талат Џафери, и му обрнуваме внимание дека тој е еден од врвните државни раководители а не претставник на етничка заедница, затоа во неговиот кабинет треба да биде државното знаме, но не и ...

Полицијата ги отвори досега запечатените простории во Собранието

Точка - 05.05.2017

По наредба на Јавен обвинител полициски службеници предмалку ги скршија печатите и се отворија вратите на прес-центарот во Собранието на Република Македонија каде се одвиваа најголем дел од насилните инциденти минатиот четврток, кога толпата се ...

ЛП: Џафери да сфати дека еден од врвните државни раководители, а не само Албанец

Мета - 05.05.2017

Либералната партија (ЛП) денеска му честиташе на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, истовремено порачувајќи му оти треба да сфати дека е еден од највисоките државни раководители, а не само Албанец, и соодветно на тоа, во неговиот ...

ЛП: Го поздравуваме изборот на Џафери и му укажуваме дека во неговиот кабинет треба да биде државното знаме

Локално - 05.05.2017

„Го поздравуваме почетокот на претседавање со Собранието на Талат Џафери, и му обрнуваме внимание дека тој е еден од врвните државни раководители а не претставник на етничка заедница, затоа во неговиот кабинет треба да биде државното знаме, но не и ...

Претседателскиот кабинет во Собранието претворен во штаб на ДУИ

Пулс24 - 05.05.2017

Претседателскиот кабинет во Собранието на нелегитимно избраниот спикер Талат Џафери е претфорен во партиски штаб на ДУИ, пишува албанската новинска агенција ИНА. На социјалните мрежи се појавија слики на пратеници, но и министри на ДУИ во кабинетот ...

Каракамишева-Јовановска: Дрското поставување 2 албански знамиња во Собранието од пратеникот Џафери е доказ дека или не ...

Вечер Прес - 05.05.2017

Пратеникот Талат Џафери очигледно дека ги измешал канцелариите. Кога влегол во кабинетот на претседателот на Собранието на РМ веројатно мислел дека влегува во неговиот приватен кабинет во Мала Речица каде може да си поставува албански знамиња на ...

Собрание: Имаше чин на примопредавање на кабинетот – Вељаноски: Немаше таков чин

Точка - 05.05.2017

Поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски негира дека имало примопредавање на кабинетот, на новоизбраниот претседател на Собарнието на Република Македонија, Талат Џафери. „Не, немаше никакво примопредавање на нелегитимно и неуставно ...

Талат Џафери во Брисел со значка со македонското знаме

Бриф - 05.05.2017

Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, на неговата прва официјална посета на Брисел, на неговото одело носеше значка со македонското знаме. Ова се случува на само еден ден откако постави албанско знаме на неговата работна маса во кабинетот ...

Tалат Џафери со значка од македонско знаме во Брисел

Точка - 05.05.2017

Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, при неговата прва официјална посета на Брисел, на неговиот костум носеше значка со македонското знаме. Ова следува откако тој постави албанско знаме на неговата работна маса во спикерскиот кабинет, што ...

Вељаноски на „Фејсбук“: Немаше никакво примопредавање на функцијата на Џафери

Локално - 05.05.2017

Досегашниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, кој беше и претседавач со конститутивната седница по изборите, на својата фејсбук-страница напиша дека немало примопредавање на функцијата помеѓу него и новоизбраниот претседател, Талат Џафери.

Вељаноски на „Фејсбук“: Немаше никакво примопредавање на функцијата на Џафери

Мета - 05.05.2017

Досегашниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, кој беше и претседавач со конститутивната седница по изборите, на својата фејсбук-страница напиша дека немало примопредавање на функцијата помеѓу него и новоизбраниот претседател, Талат Џафери.

ЛП: Џафери е државен, а не етнички претставник

Точка - 05.05.2017

Талат Џафери е еден од врвните државни раководители а не претставник на етничка заедница, затоа во неговиот кабинет треба да биде државното знаме, но не и знаме на било која етничка заедница, посочуваат од Либералната партија.

СДСМ: Пораките од Брисел се јасни, Талат Џафери е избран легитимно, следува процес на формирање Влада

Либертас - 05.05.2017

„Упатуваме на потребата од зрелост од сите политички субјекти, институции, вработени и поединци, според законките обврски, личната одговорност и согласно државните интереси да се овозможи формирањето на новата Влада“, стои во соопштението на СДСМ.

Коневски: Зошто изборот за претседател се случи токму тој ден и во толку часот?

Република - 05.05.2017

За мене е нејасно зашто тоа, изборот на претседател, се случи токму тој ден и во толку часот, изјави вечерва Ивица Коневски од ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „Топ тема“ на „Телма“, додавајќи дека тоа е намерно предизвикан инцидент за да се прикрие ...

Вељаноски на „Фејсбук“: Немаше никакво примопредавање на функцијата на Џафери

Либертас - 05.05.2017

Претходниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, кој претседаваше со конститутивната седница, на својата фејсбук-страница напиша дека немало примопредавање на функцијата помеѓу него и новоизбраниот собраниски спикер. Талат Џафери.

СДСМ: Следува процес на формирање Влада, потребна е зрелост од сите

Точка - 05.05.2017

Упатуваме на потребата од зрелост од сите политички субјекти, институции, вработени и поединци, според законките обврски, личната одговорност и согласно државните интереси да се овозможи формирањето на новата Влада – велат од СДСМ.

„Винер цајтунг“: Државен удар во Македонија под покровителство на САД и на ЕУ

Република - 05.05.2017

Новиот македонски претседател на парламентот, етничкиот Албанец пратеникот Талат Џафери, ја презеде функцијата во средата и првата своја работна средба ја имаше со амбасадорот на ЕУ во земјата.

Талат Џафери со значка со македонско знаме отиде во Брисел

Фактор - 05.05.2017

Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, вчера при неговата прва официјална посета на Брисел, на костумот носеше значка со македонското знаме. Претходно, тој постави албанско знаме на бирото во кабинетот, што предизвика негативни реакции во ...

СДСМ: Следува процес на формирање Влада

Фактор - 05.05.2017

Упатуваме на потребата од зрелост од сите политички субјекти, институции, вработени и поединци, според законските обврски, личната одговорност и согласно државните интереси да се овозможи формирањето на новата Влада, соопштија утрово од СДСМ.

Претседателскиот кабинет во Собрание претворен во штаб на ДУИ (Фото)

Вечер Прес - 05.05.2017

Претседателскиот кабинет во Собранието на нелегитимно избраниот спикер Талат Џафери е претфорен во партиски штаб на ДУИ, пишува албанската новинска агенција ИНА. На социјалните мрежи се појавија слики на пратеници, но и министри на ДУИ во кабинетот ...

(ГАЛЕРИЈА) Албански медиуми со остра критика кон Талат Џафери: Кабинетот го претвори во штаб на ДУИ – почна партиската ...

Локално - 05.05.2017

Улогата на спикерот на Собранието треба да е над сите партиски и етнички политики и да е во интерес на сите граѓани и заедници во земјата, рече високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини, на вчерашната средба ...

СДСМ: Пораките од Брисел се јасни, Талат Џафери е избран легитимно

Мета - 05.05.2017

„Писмото од новиот собраниски претседател, Талат Џафери, до Ѓорге Иванов е обврска за Иванов да ги стави на страна личните интереси за бегство од правдата на Никола Груевски и да постапи според уставната обврска кон граѓаните на Република ...

„Винер Цајтунг“: Државен удар во Македонија под покровителство на САД и на ЕУ

Вечер Прес - 05.05.2017

Новиот македонски претседател на парламентот, етничкиот Албанец пратеникот Талат Џафери, ја презеде функцијата во средата и првата своја работна средба ја имаше со амбасадорот на ЕУ во земјата.

Штабот на ДУИ се пресели во претседателскиот кабинет во Собранието (Фото)

Република - 05.05.2017

Претседателскиот кабинет во Собранието на нелегитимно избраниот спикер Талат Џафери е претфорен во партиски штаб на ДУИ, пишува албанската новинска агенција ИНА. На социјалните мрежи се појавија слики на пратеници, но и министри на ДУИ во кабинетот ...

СДСМ: Следува процес на формирање Влада, потребна е зрелост од сите

Локално - 05.05.2017

„Упатуваме на потребата од зрелост од сите политички субјекти, институции, вработени и поединци, според законките обврски, личната одговорност и согласно државните интереси да се овозможи формирањето на новата Влада.

(Фото) Талат Џафери со значка со знамето на Македонија на костумот

еМагазин - 05.05.2017

Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, при официјалната посета на Брисел на својот костум ставил значка со знамето на Македонија. Претходно Џафери предизвика револт во јавноста поради тоа што на масата во претседателскиот кабинет ставил и ...

ФОТО: Талат Џафери во Брисел со значка со македонското знаме

Либертас - 05.05.2017

Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, на неговата прва официјална посета на Брисел, на неговото одело носеше значка со македонското знаме. Ова се случува на само еден ден откако постави албанско знаме на неговата работна маса во кабинетот ...

СДСМ: Следува формирање влада, потребна зрелост од сите...

Н.Македонија - 05.05.2017

СДСМ: Следува формирање влада, потребна зрелост од сите СДСМ денеска соопшти дека е потребна зрелост од сите политички субјекти, институции, вработени и поединци, според законските обврски, личната одговорност и согласно државните интереси, да се ...

ЛП реагира на поставените знамиња во кабинетот на Џафери...

Н.Македонија - 05.05.2017

ЛП реагира на поставените знамиња во кабинетот на Џафери Либерално демократската партија преку соопштение денеска го поздрави почетокот на Талат Џафери со претседавање на Собранието. - Му обрнуваме внимание дека тој е еден од врвните државни ...

СДСМ: Следува формирање влада, потребна зрелост од сите

Идивиди - 05.05.2017

СДСМ денеска соопшти дека е потребна зрелост од сите политички субјекти, институции, вработени и поединци, според законските обврски, личната одговорност и согласно државните интереси, да се овозможи формирање нова влада.

(ФОТО) Џафери со значка со македонското знаме на костумот во Брисел

Фокус - 04.05.2017

Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, денеска во неговата прва официјална посета на Брисел, на неговиот костум носеше значка со македонското знаме. Ова следува откако вчера тој постави албанско знаме на неговата работна маса во спикерскиот ...

Џафери во официјална посета на Брисел

Алсат-М - 04.05.2017

Претседателот на Собранието на Република Маедонија, Талат Џафери, по покана од високи претставници на Европската Унија, денеска е во прва официјална посета на Брисел. Вчера, откако Џафери седна во својот претседателски кабинет, како првата посета ја ...

Реакции за албанското знаме на бирото на Џафери

24 Вести - 04.05.2017

Новоназначениот претседател на Собранието, Талат Џафери, го правда поставувањето на албанско знаме во неговиот кабинет и вели дека тоа е само симбол преку кој се идентификува. Ни знамето ни политичките програми на политичките партии на Албанците не ...

Каракамишева-Јовановска: Поставувањето странско знаме, доказ дека Џафери или не ги знае законите или провоцира

Нетпрес - 04.05.2017

Дрското поставување на две албански знамиња во Собранието од страна на пратеникот Талата Џафери, кого минатиот четврток СДСМ и албанските партии во парламентот вонинституционално го назначија за нов собраниски спикер, е доказ дека или не ги познава ...

(ВИДЕО) Џафери: Никој не треба да се чувствува загрозен поради албанското знаме во кабинетот

Репортер - 04.05.2017

Новоизбраниот Претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, од Брисел изјави дека никој не би требало да се чувствува загрозен од албанското знаме во неговиот кабинет. – Тоа се наши симболи, симболи на граѓани на Република ...

(ВИДЕО) Талат Џафери: Да не беше обезбедувањето, ќе имаше жртви

Репортер - 04.05.2017

Да не беше обезбедувањето, ќе имаше жртви, затоа што целта на демонстрантите беше елиминација на неколкумина пратеници, изјави Талат Џафери во интервјуто за емисијата „Клик плус“ на ТВ21 . – Тие хулигани имаа мрачни намери.

Даштевски: Да се поднесе постапка за уставноста на изборот на Џафери

Курир - 04.05.2017

Повредени се три члена од Уставот, 14 од Деловникот за работа на Собранието и три члена од Законот за Собранието на Република Македонија, што е многу голема повреда, коментираше во Отвореното студио на ТВ Нова политичкиот аналитичар Александар ...

Македонија мирно да продолжи по патот на демократските реформи

Р.С.Европа - 04.05.2017

Демократски ориентирани иселеници организирани преку грпата „Протестирам“ соопшти дека очекува Република Македонија да остане на патот на демократските промени, што ќе резултира со формирање нова влада по мирен пат согласно мнозинската волја на ...

Џафери на средба во Брисел

Макфакс - 04.05.2017

Новиот претседател на Собранието Талат Џафери првата средба надвор од земјата ќе му биде во Брисел. Џафери во Брисел оди по покана на највисоките претставници на Европската унија. Се очекува Европската унија по средбите на нивните највисоки ...

Не е само Талат, албанското знаме беше поставено во сите кабинети во изминативе години

А1 On - 04.05.2017

Албански знамиња во кабинетите имало во сите изминати години. На сите фотографии од министрите Албанци посебно во изминатите десет години, во нивна позадина или пред нив стои покрај македонското и албанското знаме.

(ФОТО) Не е само Талат, албанското знаме беше поставено во сите кабинети во изминативе години

Репортер - 04.05.2017

Албански знамиња во кабинетите имало во сите изминати години. На сите фотографии од министрите Албанци посебно во изминатите десет години, во нивна позадина или пред нив стои покрај македонското и албанското знаме.

Одлуката за изборот на Џафери ќе биде објавена следната недела

Нова ТВ - 04.05.2017

Одлуката за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието ќе биде објавена во Службен весник на почетокот на наредната година, сооопштија денеска од ова Јавно претпријатие. Во кусото соопштение претходно се потврдува дека до нив стасало ...

Талат Џафери во посета на Брисел

Р.С.Европа - 04.05.2017

Новиот претседател на Собранието Талат Џафери пристигна во Брисел во еднодневна посета што е негово прво патување надвор од земјата по стапувањето на функцијата. Џафери во Брисел оди по покана на највисоките претставници на Европската унија.

ВМРО-ДПМНЕ не ги открива конкретните чекори на дејствување

Р.С.Европа - 04.05.2017

Од партијата демантираат дека се подготвува смена на лидерот Никола Груевски Во периодот што следува ВМРО ДПМНЕ ќе дејствува како одговорна партија и со сите демократски средства во согласност со Уставот, законите и највисоките државни и национални ...

„Димократиа“: Брутална интервенција на САД во Македонија

Нетпрес - 04.05.2017

Албанските знамиња како прв чекор на нелагалниот претседател на Парламентот избран со помош на странски притисок, се тема на коментар и во грчките медиуми, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

(ВИДЕО) Џафери: Никој не треба да се чувствува загрозен поради албанското знаме во кабинетот

А1 On - 04.05.2017

Новоизбраниот Претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, од Брисел изјави дека никој не би требало да се чувствува загрозен од албанското знаме во неговиот кабинет. – Тоа се наши симболи, симболи на граѓани на Република ...

Чаламот на Талат

МКД - 04.05.2017

Уште незаседнат во фотелјата на својот претходник, на уште неодржана прва седница што треба да ја води, уште непризнат од новата опозиција и на уште свежите сеќавања на крвавиот парламентарен четврток, првата работа што ја направи новиот собраниски ...

Џафери за НОВА: Државното знаме во Кабинетот е на вистинското место

Нова ТВ - 04.05.2017

-Мислам дека никој не треба да се чувствува загрозен од знамето, бидејќи тоа се наши симболи, на припадноста, а од институционален аспект мислам дека државното знаме се наоѓа на вистинското место каде што припаѓа и сите ние се идентификуваме со тоа ...

Џафери побара од Иванов да извлече поука по насилството

Р.С.Европа - 04.05.2017

Претседателот на Парламентот, Талат Џафери за време на неговата денешна посета во Брисел на која имаше средба со еврокомесарот Јоханес Хан изјави дека имајќи ги предвид обврските кои излегуваат по испраќањето на писмото до претседателот Ѓорѓе Иванов ...

Џафери за Нова ТВ: Државното знаме во Кабинетот е на вистинското место

+инфо - 04.05.2017

Никој не треба да се чувствува загрозен од знамето, бидејќи тоа се наши симболи, на припадноста, вели новиот собраниски претседател. Никој не треба да се чувствува загрозен од знамето, бидејќи тоа се наши симболи, на припадноста, а од ...

ЏАФЕРИ УПОРЕН ЗА АЛБАНСКОТО ЗНАМЕ: Тоа се наши симболи, никој не треба да се чувствува загрозен (ВИДЕО)

Телеграф - 04.05.2017

Талат Џафери е категоричен дека знамето што го постави во претседателскиот кабинет во законодавниот дом не ја загрозува државноста на Македонија, иако истото е симбол на друга држава Никој не би требало да се чувствува загрозен од знамето.

Џафери: Седница ќе закажам кога ќе добијам предлог за нова Влада

Нова ТВ - 04.05.2017

Кога ќе се одржи седница на Собранието зависи од тоа кога ќе пристигне предлог програмата и предлог составот за нова влада, вели претседателот на Собранието Талат Џафери во интервју за НОВА, дадено во Брисел за време на официјалната посета и ...

Милчин: Партиските знаменца да си ги чуваат по дома!

+инфо - 04.05.2017

Поставувањето само на албанското знаменце е евтина провокација со која тој ја редуцирал функцијата Претседател на Собранието, пишува Милчин. Ќе го потсети ли некој Талат Џафери дека е претседател на Собранието на Република Македонија, односно на ...

ЏАФЕРИ БРЗА ДА СЕ ФОРМИРА ВЛАДА: Бара од Иванов да му одговори за десет дена (ВИДЕО)

Телеграф - 04.05.2017

Прва обврска после изборот на претседател е седница за избор на влада, категоричен е Талат Џафери, новоизбраниот претседател на македонското собрание Според деловникот прва наредна седница е избор на влада. Нема место за друга седница.

Џафери: Иванов ќе го додели мандатот, нема да сака да остане во историјата како некој што попречувал формирање влада

Макфакс - 04.05.2017

– Јас сум должен да чекам максимално десет дена според Уставот за Иванов да го додели мандатот. Во тој рок не можам ништо во смисла на Седница за избор на Влада. Потоа настапуваат 20 дена за идниот мандатаро да достави до собранискиот спикер предлог ...

Џафери: Државното знаме се наоѓа на вистинското место каде што припаѓа и сите ние се идентификуваме со тоа

Стандард - 04.05.2017

„Никој не треба да се чувствува загрозен од знамето, бидејќи тоа се наши симболи, на припадноста, а од институционален аспект мислам дека државното знаме се наоѓа на вистинското место каде што припаѓа и сите ние се идентификуваме со тоа кога сме ...

“Спремај таблата на албански за пред Собрание и не се буни за знамето, бидејќи нема Влада” – телефонски разговор Заев ...

Курир - 04.05.2017

Извори од СДСМ брифираат дека вчера доцна навечер телефонски разговарале новиот нелегитимен Претседател на Собрание Талат Џафери и лидерот на СДСМ Зоран Заев, пишува Журнал. Како што велат, разговорот бил на иницијатива на Заев, додека пак Талат ...

Медиуми: Џафери му порачал на Заев да не протестира за албанското знаме, условувајќи го со владата

Нетпрес - 04.05.2017

Извори од СДСМ брифираат дека во средата доцна вечерта телефонски разговарале спикерот на парламентот Талат Џафери, кој беше назначен вонинституционално на 27 април по предлог на СДСМ со поддршката на албанските пратеници, и претседателот на СДСМ ...

Дневен печат - Собраниски бури и нови задолжувања

Р.С.Европа - 04.05.2017

За тоа дека Талат Џафери ја презеде функцијата претседател на Собранието, пишуваат сите весници, секој од свој агол. Пишуваат и за (не)постапувањето на МВР во Собранието, за изјавите на Заев за соседите, а посветуваат внимание и на новите владини ...

Вајгл до Џафери: Кризата кулминираше со насилство, сега треба мир и помирување во Македонија

МКД - 04.05.2017

По долга криза која кулминираше со насилство против пратеници од новото парламентарно мнозинство, на Македонија и треба мир, помирување и договор за соработка при формулирањето на политиката што ќе ја однесе Македонија во ЕУ, порача европратеникот ...

Џафери: Државното знаме во кабинетот е на вистинското место

МКД - 04.05.2017

Ни знамето, ни политичките програми на политичките партии на Албанците не се тие што влијаат врз политчкиот живот во Република Македонија, бидејќи се во согласност со Уставот и законите во РМ и тие со ништо не се загрозуваат, порача од Брисел ...

Џафери: Иванов ќе го додели мандатот, нема да сака да остане во историјата како некој што попречувал формирање влада

Репортер - 04.05.2017

– Јас сум должен да чекам максимално десет дена според Уставот за Иванов да го додели мандатот. Во тој рок не можам ништо во смисла на Седница за избор на Влада. Потоа настапуваат 20 дена за идниот мандатаро да достави до собранискиот спикер предлог ...

Каракамишева: Пратеникот Талат Џафери очигледно ги измешал канцелариите

Press24 - 04.05.2017

Пратеникот Талат Џафери очигледно дека ги измешал канцелариите. Кога влегол во кабинетот на претседателот на Собранието на РМ веројатно мислел дека влегува во неговиот приватен кабинет во Мала Речица каде може да си поставува албански знамиња на ...

Каракамишева-Јовановска: Дрското поставување 2 албански знамиња во Собранието од пратеникот Џафери е доказ дека или не ...

Курир - 04.05.2017

Пратеникот Талат Џафери очигледно дека ги измешал канцелариите. Кога влегол во кабинетот на претседателот на Собранието на РМ веројатно мислел дека влегува во неговиот приватен кабинет во Мала Речица каде може да си поставува албански знамиња на ...

КАРАКАМИШЕВА: Дрското поставување на две албански знамиња од Џафери е доказ дека или не ги познава законите во РМ, или ...

Телеграф - 04.05.2017

Пратеникот Џафери мора да почне да ги почитува Уставот и законите на Република Македонија. Постапката за неговиот „избор“ уште не е завршена, истакнува професорката Пратеникот Талат Џафери очигледно дека ги измешал канцелариите.

Џафери на средба во Брисел

Точка - 04.05.2017

Новиот претседател на Собранието Талат Џафери првата средба надвор од земјата ќе му биде во Брисел. Џафери во Брисел оди по покана на највисоките претставници на Европската унија. Се очекува Европската унија по средбите на нивните највисоки ...

Чаламот на Талат

Локално - 04.05.2017

Уште незаседнат во фотелјата на неговиот претходник, на уште неодржана прва седница која треба да ја води, уште непризнат од новата опозиција и на уште свежите сеќавања на крвавиот парламентарен четврток, првата работа што ја направи новиот ...

Талат Џафери ја презеде функцијата, остри критики на првиот работен ден како претседател на Собранието на РМ

Локално - 04.05.2017

Талат Џафери и официјално го презеде кабинетот на претседателот на Собранието на Македонија. Примопредавањето се изврши во, како што се вели, нормална демократска процедура. Сепак уште во првиот работен ден доби остри критики затоа што на своето ...

Џафери: Државното знаме е на вистинското место од институционален аспект

Мета - 04.05.2017

„Мислам дека никој не треба да се чувствува загрозен од знамето, бидејќи тоа се наши симболи, на припадноста, а од институционален аспект мислам дека државното знаме се наоѓа на вистинското место, каде што припаѓа, и сите ние се идентификуваме со ...

Каракамишева-Јовановска:Пратеникот Талат Џафери очигледно дека ги измешал канцелариите

Пулс24 - 04.05.2017

Пратеникот Талат Џафери очигледно дека ги измешал канцелариите. Кога влегол во кабинетот на претседателот на Собранието на РМ веројатно мислел дека влегува во неговиот приватен кабинет во Мала Речица каде може да си поставува албански знамиња на ...

Талат Џафери мандатот го почна со провoкaција

еМагазин - 04.05.2017

Името се уште не му се најде во Службен весник, ама албанското државно знаме е веќе на неговата маса во претседателскиот кабинет во Собранието. Талат Џафери изгледа заборави што предизвика неговиот избор пред само една недела.

Најчевска: Талат Џафери, сакаме промена, не „Синдромот на дпмновштината„!

Локално - 04.05.2017

Мирјана Најчевска преку Фејсбук статус упати критика до новиот претседател на македонското Собрание за истакнувањето на албанското знаме. „Синдромот на дпмновштината е гаден и не се ограничува само на членовите на ДПМНЕ-терористичка.

„Информер“: Од Македонија прават Шиптарија! Терористите на ОВК, Талат Џафери и Али Ахмети со својот пион Заев сакаат да ...

Вечер Прес - 04.05.2017

Терористите на ОВК Талат Џафери и Али Ахмети со својот пион Зоран Заев направија план за 10 дена да го сменат Претседателот Ѓорѓе Иванов, а потоа да го сменат и знамето, и грбот на земјата, а албанскиот јазик да се изедначи со македонскиот.

Талат Џафери до Заев: Спремај таблата на албански за пред Собрание и не се буни за знамето

Пулс24 - 04.05.2017

Извори од СДСМ брифираат дека вчера доцна навечер телефонски разговарале новиот нелегитимен Претседател на Собрание, Талат Џафери и лидерот на СДСМ Зоран Заев, пишува Журнал. Како што велат, разговорот бил на иницијатива на Заев, додека пак Талат ...

Каракамишева: Пратеникот Талат Џафери очигледно ги измешал канцелариите

Република - 04.05.2017

Пратеникот Талат Џафери очигледно дека ги измешал канцелариите. Кога влегол во кабинетот на претседателот на Собранието на РМ веројатно мислел дека влегува во неговиот приватен кабинет во Мала Речица каде може да си поставува албански знамиња на ...

КОЈ РАЗБЕРЕ, РАЗБЕРЕ: Како Кабинетот на Џафери ја информира јавноста!

Вечер Прес - 04.05.2017

Кабинетот на претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска со соопштение информира дека е испратено писмо до претседателот Ѓорге Иванов дека е формирано парламентарно мнозинство и избран претседател на Собранието на Република Македонија.

Талат Џафери до Заев: Спремај таблата на албански за пред Собрание и не се буни за знамето

Република - 04.05.2017

Извори од СДСМ брифираат дека вчера доцна навечер телефонски разговарале новиот нелегитимен Претседател на Собрание, Талат Џафери и лидерот на СДСМ Зоран Заев, пишува Журнал. Како што велат, разговорот бил на иницијатива на Заев, додека пак Талат ...

Џафери влезе во кабинетот на Вељаноски и постави албанско знаме...

Н.Македонија - 04.05.2017

Џафери влезе во кабинетот на Вељаноски и постави албанско знаме Од вчера наутро, Талат Џафери почна да соработува со собраниските служби како претседател на парламентот и ја имаше првата работна средба во претседателскиот кабинет, со амбасадорот на ...

Како се известуваше за „најмирољубивиот насилен влез во Собрание“

Призма - 03.05.2017

Четврточниот инцидент во Парламентот е најмирољубивиот насилен влез во некое Собрание во историјата, пратениците на „СДС“ без „М“ самите се виновни за тоа што им се случи, тие се насилниците, направија државен удар и треба да одговараат.

Од вратата на кабинетот избришано името на Вељаноски, Џафери го прими Жбогар

Алсат-М - 03.05.2017

Утринава од пред вратата на кабинетот на Претседателот на Собранието на Република Македонија веќе го нема името на поранешниот спикер, Трајко Вељаноски. Во претседателскиот кабинет, Џафери денеска го прими амбасадорот на ЕУ во Република Македонија, ...

Милошоски: Нелегалниот избор на Џафери ја продолжува политичката криза

Фокус - 03.05.2017

Изборот на Талат Џафери е нелегален и неуставен чин кој не придонесува кон стабилност на државата, туку само ја продлабочува политичката криза, предмалку изјави Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

ВИДЕО Талат Џафери влезе во собранискиот кабинет, Жбогар прв гостин

Фокус - 03.05.2017

Талат Џафери влезе во претседателскиот кабинет во Собранието, а негов прв гостин е евроамбасадорот Самуел Жбогар, јави 21 ...

Талат влезе во претседателскиот кабинет во Собранието со Жбогар од ЕУ

Сакам да кажам - 03.05.2017

Претседатателот на Собранието Талат Џафери утринава влезе во својот кабинет во парламентот и првата работна средба ја има со ЕУ амбасадорот во Скопје Самуел Жбогар, потврдија пратениците од парламентарното мнозинство Павле Богоевски и Мухамед Зекири.

Предадени клучевите од кабинетот на претседетелот на Собрание на Талат Џафери

ТВ21 - 03.05.2017

Предадени клучевите од кабинетот на претсдетелот на Собранието на Талат Џафери.Негов прв гостин е амбасадорот на ЕУ во Македонија, Семуел Жбогар. Тој веќе ги има и печатите на Собранието на ...

Генералниот секретар на Собранието, Жарко Денковски веќе му честитал на Џафери

ТВ21 - 03.05.2017

Генералниот секретар на Собранието, Жарко Денковски веќе му честитал на Талат Џафери за новата функција, претседател на ...

Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието

24 Вести - 03.05.2017

Талат Џафери изутринава дојде во Собранието на РМ и влезе во кабинетот на претседателот на законодавниот дом, потврдуваат собраниските служби. Веднаш по влегувањето во кабинетот, Џафери имаше средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Почна проценката за штетите во Собранието

ТВ21 - 03.05.2017

Утрово почна проценката на штетите во Собранитео, направени на 27 април, кога демонстранти упаднаа во зградата. Насилството почна, откако Талат Џафери беше избран за претседател на ...

Жбогар: Подготвени сме да работиме со новиот претседател Џафери

Телма - 03.05.2017

Европската унија е подготвена да работи со новиот претседател Џафери за потребните реформи за Евроатлантска интеграција на земјата. Ова на Твитер го напиша амбасадорот на ЕУ Самуел Жбогар по денешната средба со новиот собраниски спикер Талат Џафери.

Вељаноски уште синоќа го ослободил кабинетот

Deutsche Welle - 03.05.2017

Новиот собраниски претседател, Талат Џафери, утрово дошол на работа директно во претседателскиот кабинет и таму го почнал работниот ден: прв гостин амбасадорот на ЕУ Клучевите од кабинетот предадени на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери ...

Во тек преземање на функцијата претседател на Собранието

Алсат-М - 03.05.2017

Преземањето на функцијата претседател на Собранието тече без проблем и новоизбраниот спикер Талат Џафери од денеска работи во претседателскиот ...

Мнозинството испратило допис до Службен весник

24 Вести - 03.05.2017

Парламентарното мнозинство со 67 потписи заверени во собраниската архива утрово испратиле допис до Службен весник на Република Македонија од кој бараат одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието да биде објавена со што тој и ...

Парламентарното мнозинство испрати допис до Службен весник за изборот на Талат

Сакам да кажам - 03.05.2017

Парламентарното мнозинство испрати писмо до Службен весник потпишано од 67 пратеници за да се објави изборот на Талат Џафери за собраниски спикер. Претседатателот на Собранието Талат Џафери утринава влезе во својот кабинет во парламентот и првата ...

Писмото за избор на Џафери испратено до Службен весник

Телма - 03.05.2017

Парламентарното мнозинство испрати писмо до Службен весник потпишано од 67 пратеници за да се објави изборот на Талат Џафери за собраниски спикер. Претседатателот на Собранието Талат Џафери утринава влезе во својот кабинет во парламентот.

Средба Џафери - Жбогар во Собранието

Канал5 - 03.05.2017

Собраниската прес-служба соопшти дека „претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, предпладнето, во својот кабинет, го прими aмбасадорот на Европската Унија, Самуел Жбогар“.

Дописот од Собранието до Службен весник патува долго

Телма - 03.05.2017

Службен весник се уште нема добиено официјален документ од Собранието на Република Македонија, за изборот на Талат Џафери за претседател, дознава Телма. 67 пратеници од мнозинството уште вчера се потпишале на допис со кој бараат објавување на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Талат Џафери е нелегитимен претседател на Собранието

Канал5 - 03.05.2017

Талат Џафери беше нелегално во кабинетот на претседателот на Собранието, на диво и незаконски исто како и обидот да биде избран, изјави денеска на прес-конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев изнесувајќи го партискиот став.

Пратена одлуката за Талат Џафери до „Службен весник”

24 Вести - 03.05.2017

Одлуката за избор за Талат Џафери за претседател на Собрание потпишана од заменик генералниот секретар на Собранието, Неџбедин Ибраими, е пратен во ЈП „Службен весник. Засега од претпријатието нема информација кога ќе биде објавена одлуката.

Талат Џафери ја превзема функцијата претседател на Собранието

24 Вести - 03.05.2017

Претседателот на собранието Талат Џафери и официјално го превзеде претседателскиот кабинет во законодавниот дом. Неговото име со слика се најде и на официјалната интернет страна на Собранието а пвото кафе наместо со екс спикерот Вељаноски на ...

Талат Џафери официјално ја презеде функцијата претседател на Собранието

Алсат-М - 03.05.2017

Талат Џафери и официјално го презеде кабинетот на претседателот на Собранието на Македонија. Примопредавањето се извршило во, како што се вели, нормална демократска процедура. Тој, како што беше соопштено „работниот ден го почнал во својот кабиент“.

Талат Џафери влезе во кабинетот на спикерот

Телма - 03.05.2017

Талат Џафери го презеде кабинетот на претседателот на Собранието. Иако немаше официјална средба и примо-предавање на функцијата со Трајко Вељаноски, собраниските служби велат дека примо-предавање имало и дека тоа минало во согласност со принципите ...

Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието

Канал5 - 03.05.2017

Талат Џафери во претседателскиот кабинет во парламентот. Од неговиот кабинет велат примопредавањето минало во духот на парламентаризмот. Заедно со собраниските служби се преземаат сите формално-административни работи за нормално вршење на функцијата ...

Целосно реновирање на Собранието – Претседател, администрација и нов изглед

ТВ21 - 03.05.2017

За разлика од вчера, денеска столчето на претседателот на собранието беше слободно – за Талат Џафери. Немаше потреба да се бара клуч, бидејќи и вратата од кабинетот на спикерот настрада во насилните протести минатата недела.

Талат Џафери во „Клик Плус“ – Ако Иванов не го даде мандатот, тогаш Собранието ќе избере Влада

ТВ21 - 03.05.2017

Да не беше обезбедувањето , ќе имаше жртви, затоа што целта на демонстрантите беше елиминација на неколкумина пратеници – изјави Талат Џафери синоќа во студиото на ТВ21. „Тие хулигани имаа мрачни намери.

Иселениците од САД бараат одговори за затајувањето на полицијата на крвавиот четврток

Фокус - 03.05.2017

Македонските иселеници во САД, здружени во фејсбук групата #Протестирам САД вечерва објавија соопштение во кое велат дека со загриженост го следат развојот на настаните во татковината, по насилниот и оркестриран упад во Собранието и загрозувањето на ...

Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието/Обновен

Канал5 - 03.05.2017

Талат Џафери изутринава дојде во Собранието на РМ и влезе во кабинетот на претседателот на законодавниот дом, потрдија собраниските служби. Веднаш по влегувањето во кабинетот, Џафери имаше средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Џафери напишан како претседател и на собранискиот сајт

Алсат-М - 03.05.2017

На официјалната интернет страница на Собранието на Република Македонија како претседател на законодавниот дом е наведен Талат Џафери. „Самиот чин на примопредавање беше извршен најнормално како што доликува на принципите на парламентаризмот“, се ...

Секретарот на Собранието го зафркава Талат

Сакам да кажам - 03.05.2017

Нема одговор од генералниот секретар на Собранието Жарко Денковски на барањето од претседателот на Собранието Талат Џафери да му овозможи услови за работа за да може да ги обавува административните работни обврски.

(ВИДЕО) Кабинетот на претседателот на собранието го чека новиот претседател

Алсат-М - 03.05.2017

Кабинетот на претседателот на Собранието на Република Македонија е преазен и, како што се дознава, го чека влегувањето на новоизбраниот претседател, Талат Џафери, кој денеска треба да седне во својата ...

Хојт Ји замина, Македонија се врати во „тензична нормала“

Deutsche Welle - 03.05.2017

Наместо состојбата во Македонија да се движи кон смирување и дијалог, таа повторно е препуштена на растечката „култура на длабока поделеност“ Еден ден по заминувањето на американскиот функционер Хојт Брајан Ји, кој ја истакна потребата од дијалог, ...

Жбогар: Подготвени сме да работиме со новиот претседател Џафери

Макфакс - 03.05.2017

Европската Унија е подготвена да работи со новиот претседател Талат Џафери за потребните реформи за Евроатлантска интеграција на земјата. Ова на Твитер го напиша амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, по денешната средба со новиот собраниски спикер Талат ...

ЛП: Надлежните институции да ги истражат сите сторители на насилството во Собранието

Слободен Печат - 03.05.2017

Либералната партија ги поздравува позитивните промени кои настанаа со воведувањето на г. Талат Џафери во функцијата претседател на Собранието на Република Македонија. Решавањето на кризата за Либералната партија мора да продолжи со изборот на Влада ...

Мнозинството испратило допис до Службен весник

Стандард - 03.05.2017

Парламентарното мнозинство со 67 потписи заверени во собраниската архива утрово испратиле допис до Службен весник на Република Македонија од кој бараат одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието да биде објавена со што тој и ...

Жбогар: Многу време се изгуби, да се продолжи со формирање на институциите

+инфо - 03.05.2017

Новоизбраниот претседател на Собранието, Талат Џафери, утрово без проблеми влезе во законодавниот дом и во службените простории. Шефот на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, амбасадорот Самуел Жбогар, денеска во Собранието прв се сретна со ...

ЛП: Да се избере влада и да се санкционира насилството во Собранието

МКД - 03.05.2017

Либералната партија ги поздравува позитивните промени кои настанаа со воведувањето на Талат Џафери во функцијата претседател на Собранието на Република Македонија. „Решавањето на кризата мора да продолжи со изборот на влада и комплетирањето на ...

(ВИДЕО) Генералниот секретар на Собранието, Жарко Денковски веќе му честитал на Џафери

Репортер - 03.05.2017

Генералниот секретар на Собранието, Жарко Денковски веќе му честитал на Талат Џафери за новата функција, претседател на Собранието, пренесе ТВ21 ...

Жбогар по средбата со Џафери: Време да се продолжи напред

Стандард - 03.05.2017

Шефот на Делегацијата на ЕУ во Скопје, Самуел Жбогар, денеска во Собранието прв се сретна со новоизбраниот претседател, Талат Џафери. По завршувањето на средбата, Жбогар ја изрази подготвеноста да соработува со парламентот и со него за многу ...

Парламентарното мнозинство испрати допис до службен весник

Press24 - 03.05.2017

Парламентарното мнозинство со 67 потписи од пратеници заверени во собраниските служби испратило допис до Службен весник. Во дописот се бара одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието да биде објавена.

Талат Џафери го презеде кабинетот од Претседателот на Собранието

Таратур - 03.05.2017

Новоизбраниот собраниски спикер Талат Џафери седна на новото работно место. Амбасадорот на ЕУ Самуел Жбогар беше негов прв гостин. Од собраниските служби велат дека работат на изготвување на потребните документи, со цел нормализација на работата на ...

ЖБОГАР: ЕУ ќе работи со новиот претседател на Собранието

Телеграф - 03.05.2017

Џафери денеска влезе во собранискиот кабинет Европската Унија е подготвена да работи со новиот претседател Џафери за потребните реформи за евроатлантска интеграција на земјата. Ова на Твитер го напиша амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, по денешната ...

Знае ли Заев што зборува: Тврди дека Џафери бил добар официр кој добро ги извршувал функциите- ТАЛАТ ДЕЗЕРТИРАШЕ од АРМ ...

Курир - 03.05.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во своето денешно интервју за српски „Курир“ кажа низа гафови, нелогичности, парадоксални работи, но она што особено остави впечаток е тврдењето на Заев дека Талат Џафери бил добар официр кој добро ги извршувал ...

ЛП: Изборот на Џафери беше првиот чекор, мора да следува избор на Влада

Репортер - 03.05.2017

Либералната партија ги поздравува позитивните промени кои настанаа со воведувањето на г. Талат Џафери во функцијата претседател на Собранието на Република Македонија. „Решавањето на кризата за Либералната партија мора да продолжи со изборот на Влада ...

Во Собранието никој ништо не потпишува за примопредавање на претседателската функција

МКД - 03.05.2017

Генералниот секретар на Собранието Жарко Денковски веќе два дена не одговара на новинарските прашања за тоа каква би требало да биде процедурата за верификацијата на мандатот на новиот претседател на Собранието.

Жбогар по средбата со Џафери: Многу време се изгуби, да се продолжи со формирање на институциите

Репортер - 03.05.2017

Шефот на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, амбасадорот Самуел Жбогар, денеска во Собранието прв се сретна со новоизбраниот претседател на законодавниот дом, Талат Џафери, кому ја посочил подготвеноста на ЕУ за соработка со него и со ...

#ПротестирамСАД: Осуда за оркестрираниот упад во Собранието, Македонија да остане на патот на демократските промени

Радио МОФ - 03.05.2017

#Протестирам САД, во името на широка група демократски ориентирани иселеници објави соопштение до јавноста со загриженост за настаните во Република Македонија по насилниот и оркестриран упад во Собранието и загрозувањето на безбедноста и животите на ...

(ФОТО) Вчера вмровците го окупираа кабинетот, денеска новиот спикер Џафери таму го пречека Жбогар

Репортер - 03.05.2017

Ист кабинет, а две различни слики за помалку од 24 часа. Вчера во 13:06 пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на својот фејсбук-профил сподели слика од пратениците од Коалицијата за подобра Македонија од кабинетот на претседателот на ...

Трајко Вељаноски сменет и од веб страницата на Собранието, Талат Џафери на насловна

Репортер - 03.05.2017

За разлика од сабајлево, кога при отворање на интеренет страницата на Собранието на Република Македонија, ве пречекуваше фотографија од Трајко Вељаноски, попладнево тоа е сменето. На насловната страница се наоѓа фотографија од средбата на новиот ...

Џафери ги доби клучевите од кабинетот, прв гостин му е Жбогар ВИДЕО

+инфо - 03.05.2017

Клучевите од кабинетот се предадени на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери. Клучевите од кабинетот предадени на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери. Прв гостин кај него амбасдорот на ЕУ Самуел Жбогар! (Статус на Фејсбук на ...

Клучевите од кабинетот предадени на Талат Џафери – Жбогар прв гостин

Слободен Печат - 03.05.2017

Клучевите од кабинетот во Собранието на Република Македонија веќе се предадени на новоизбраниот претседател, Талат Џафери. Прв гостин во неговиот кабинет ќе биде амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, пишува ТВ21 ...

Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието (ВИДЕО)

Стандард - 03.05.2017

Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери влезе во кабинетот во кој треба да ги извршува своите задачи, а прв гостин кај него е амбасдорот на ЕУ, Самуел Жбогар, пренесе ТВ 21. Инаку вчера, 51 пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои и претседателот на ...

Дамовски: Не се откажуваме макар и да нè затворат

Курир - 03.05.2017

Постои страв дека може да нè затворат и да се обидат да нè пресечат во корен, но колку е поголем стравот, толку е поголем поттикот да останеме доследни на нашите барања и апели. Нема да отстапиме од нашите цели, макар и по цена да завршиме во ...

Новиот собраниски спикер влезе во кабинетот, прва средба со Жбогар

Нова ТВ - 03.05.2017

Новиот претседател на Парламентот, Талат Џафери, и официјално од денеска стапи на функција и го презеде кабинетот на претходникот, Трајко Велјановски. На видеото на ТВ21 може да се види како Џафери доаѓа во кабинетот, а прва средба имаше со ...

Средба Џафери - Жбогар во Собранието

Алфа - 03.05.2017

Собраниската прес-служба соопшти дека „претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, предпладнето, во својот кабинет, го прими aмбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар“. Собраниската прес-служба соопшти дека „претседателот на Собранието ...

Џафери влезе во претседателскиот кабинет, прв гостин Жбогар

МКД - 03.05.2017

Талат Џафери ги доби клучевите од кабинетот на претседателот на Собранието и денеска веќе ја одржа првата официјална средба во кабинетот со амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар. Влегувањето на Џафери во претседателскиот кабинет веќе се толкува како ...

Гафовите на Заев од интервјуто во српски Курир

Нетпрес - 03.05.2017

Во интервјуто за српски Курир од вторниот, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по којзнае кој пат ја демонстираше својата политичка неартикулираност и склоност за давање паушални, необмислени, неточни и скандалозни оцени и изјави, а во низата гафови ...

Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието

Сител - 03.05.2017

Талат Џафери изутринава дојде во Собранието на РМ и влезе во кабинетот на претседателот на законодавниот дом, потрдија собраниските служби. Веднаш по влегувањето во кабинетот, Џафери имаше средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар.

‘Шарените’ му го вртат грбот на Заев

Нетпрес - 03.05.2017

Албанците ликуваат на одлуката на Зоран Заев да го постави Талат Џафери за претседател на македонското Собрание, кој уште на првиот ден од влегувањето во Кабинетот постави две албански знамиња, меѓутоа исторемено на претедателот на СДСМ му ...

Преземањето на функцијата спикер се одвива нормално, се пишува „писмото“ до Иванов

+инфо - 03.05.2017

„Устоличувањето на новоизбраниот собраниски претседател се одвива нормално“, коментираат извори од Парламентот. Преземањето на функцијата претседател на Собранието тече без проблем и новоизбраниот спикер Талат Џафери од денеска работи во ...

Талат Џафери го прими Жбогар, од вратата на кабинетот е избришано името на Вељаноски

Макфакс - 03.05.2017

Oд утринава на вратата на кабинетот на претседателот на Собранието на Република Македонија веќе го нема името на поранешниот спикер Трајко Вељаноски. Во претседателскиот кабинет Талат Џафери денеска го прими амбасадорот на ЕУ во Република ...

Жбогар ја изрази спремноста на ЕУ да соработува со Џафери

+инфо - 03.05.2017

Евроамбасадорот беше прв гостин на Џафери во неговиот кабинет. Евроамбасадорот во земјава Самуел Жбогар денеска се сретна со новиот претседател на Собранието Талат Џафери. На нивната средба тој ја изрази спремноста на ЕУ да соработува со Џафери за ...

Џафери седна во Кабинетот, прв гостин му е Жбогар

Р.С.Европа - 03.05.2017

Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери, од утрово е во Кабинетот на собранискиот претседател, откако ги добил клучевите. Иако вчера му беше привиот работен ден на новата функција, тој не успеа да влезе во кабинетот, оти тој беше зафатен од ...

ФОТО: Албанското знаме од сега ќе стои во претседателскиот кабинет во Собранието

Курир - 03.05.2017

Веднаш по влегувањето во кабинетот, Џафери имаше средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар. Талат Џафери изутринава дојде во Собранието на РМ и влезе во кабинетот на претседателот на законодавниот дом, потрдија собраниските служби.

(ВИДЕО) Талат Џафери го презеде претседателскиот кабинет на Собранието, Жбогар прв гостин

Репортер - 03.05.2017

Утрово од вратата на кабинетот на претседателот на Собранието беше избришано името на Трајко Вељаноски, по што новиот претседател на Собранието, Талат Џафери утрово го презеде кабинетот. Како прв гостин го прими амбасадорот на ЕУ во Македонија, ...

Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието, прв гостин Жбогар (ВИДЕО)

Нетпрес - 03.05.2017

Пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, во средата рано утрото дојде во Собранието и влезе во кабинетот претседателот на законодавниот дом, потврдиле за МИА собраниските служби. Џафери минатиот четврток по завршувањето на продолжението на конститутивната ...

Милошоски, Аљити и Дескоска потпреседатели на Собранието

Репортер - 03.05.2017

На официјалната веб-страниц а на Собранието, на местото за претседател на Собранието стои името на новоизбраниот претседател Талат Џафери, од каде што сменет е досегашниот претседател, а потоа и претседавач со законодавниот дом, Трајко Вељаноски.

ВМРО-ДПМНЕ: Талат Џафери е нелегитимен претседател на Собранието

Сител - 03.05.2017

Талат Џафери беше нелегално во кабинетот на претседателот на Собранието, на диво и незаконски исто како и обидот да биде избран, изјави денеска на прес-конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев изнесувајќи го партискиот став.

Кабинетот на собранискиот претседател официјално соопшти: Чинот на примопредавање беше извршен најнормално

Репортер - 03.05.2017

Kабинетот на претседателот на Собранието на Република Македонија соопшти дека „новоизбраниот претседател на Собранието Талат Џафери, денеска својот работен ден го започна во претседателскиот кабинет“.

Талат Џафери и официјално претседател на Собранието

Правдико - 03.05.2017

На официјалната интернет страница на Собранието на Македонија денеска, наместо сликата на претходниот спикер Трајко Вељаноски, стои слика од новоизбраниот претседател Талат Џафери. Како потретседатели се уште се наведени Антонио Милошоски, Рафиз ...

Даштевски за РСМ: ВМРО-ДПМНЕ не смее да го напушти Парламентот

Press24 - 03.05.2017

ВМРО ДПМНЕ мора да продолжи да се бори во Парламентот со сите демократски средства и да спречи реализација на платформата на албанските партии, напуштање на Парламентот не е опција. Ова во емисијата Круг на Радио Слободна Македонија го посочи ...

ВИДЕО: Талат Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собрание, Вељаноски се сели

А1 On - 03.05.2017

Новиот претседател на Собранието, Талат Џафери влезе во неговиот кабинет кој вчера беше окупиран со пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Џафери ја презеде функцијата претседател на Собранието без проблем, а првото кафе во кабинетот го испи со евроамбасадорот ...

Талат Џафери седна во претседателското столче

Макфакс - 03.05.2017

Новизбраниот претседател на Собранието, пратеникот од ДУИ, Талат Џафери, денесka и официјално седна на претседатеското столче, откако неговиот претходник Трајко Вељаноски му ги предал клучевите.

Кон Службен весник тргна барањето за објава за новиот спикер

+инфо - 03.05.2017

Не се очекуваат опструкции и се прогнозира дека трансферот на власта во Парламентот ќе помине во најдобар ред. Допис до Службен весник во кој се бара одлуката на парламентарното мнозинство за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието да ...

Жбогар: ЕУ е подготвена да работи со новиот претседател на парламентот Џафери

Нетпрес - 03.05.2017

Европската унија е подготвена да работи со новиот претседател (на парламентот Талат), Џафери за потребите на евроатлантската интеграција на земјата, објавено е во средата на Twitter од страна на евроамбасадорот во Република Македонија, Самуел ...

Џафери влезе во собранискиот кабинет и веднаш постави албанско знаме!

Нетпрес - 03.05.2017

Талат Џафери изутринава влезе во кабинетот на претседателот на законодавниот дом, и прво што стори го стави на маса и албанското знаме. Џафери денеска имаше средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар.

Одлуката за Талат Џафери пратена до „Службен весник”, се очекува објава

Репортер - 03.05.2017

Одлуката за избор за Талат Џафери за претседател на Собрание потпишана од заменик генералниот секретар на Собранието, Неџбедин Ибраими, е пратен во ЈП „Службен весник. Засега од претпријатието нема информација кога ќе биде објавена одлуката.

ЛП: Следен чекор е избор на Влада

Нова ТВ - 03.05.2017

Либералната партија ги поздравува позитивните промени кои настанаа со изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија. -Решавањето на кризата за Либералната партија мора да продолжи со изборот на Влада и комплетирањето ...

ГИ ПОКАЖА СВОИТЕ НАМЕРИ: Џафери седна во претседателскиот кабинет и закачи албанско знаме (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 03.05.2017

Талат Џафери влезе во претседателскиот кабинет во Собранието и просторот веднаш го опреми со албански знамиња Албански знамиња под сликата од великанот на македонското сликарство, Никола Мартиноски, во заднина, како и на работната маса се поставени ...

Џафери го презеде кабинетот на собранискиот спикер

Р.С.Европа - 03.05.2017

Новоизбраниот собраниски спикер Талат Џафери седна на новото работно место. Амбасадорот на ЕУ Самуел Жбогар беше негов првиот гостин. Од собраниските служби велат дека работат на изготвување на потребните документи, со цел нормализација на работата ...

Дојче веле: Вељаноски го ослободил кабинетот уште синоќа

Слободен Печат - 03.05.2017

Новиот собраниски претседател Талат Џафери, работниот ден го започнал директно во кабинетот, со агенда гостување на амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар. Дојче веле неофицијално дознава дека Вељаноски уште вчеравечер ги изнесувал своите лични предмети ...

Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието

МРТ - 03.05.2017

Прв гостин на Талат Џафери, во кабинетот на претседателот на Собранието, му беше евроамбасадорот во земјава, Самуел Жбогар. Талат Џафери изутринава дојде во Собранието на Република Македонија и влезе во кабинетот на претседателот на законодавниот ...

Вељаноски уште синоќа си ги собрал работите од претседателскиот кабинет

Репортер - 03.05.2017

Како што неофицијално дознава Дојче веле , поранешниот претседател на парламентот, Трајко Вељаноски, уште вчеравечер почнал да ги изнесува неговите лични работи од претседателскиот кабинет и тој набрзо бил ослободен за работа на неговиот наследник.

Жбогар - ЕУ подготвена да работи со Џафери

Р.С.Европа - 03.05.2017

Амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар, на својот Твитер профил напиша дека се сретнал со новиот претседател на Собранието, Талат Џафери. „Европската унија е подготвена да работи со него на потребните реформите за евроатланска интеграција“, ...

Ванковска: Постапката на Џафери е во духот на либанскиот модел на споделување на власта

Курир - 03.05.2017

Професорката Билјана Ванковска се огласи со нов статус на својот Фејсбук профил. овој пат за седнувањето на Талат Џафери во претседателскиот кабинет. Ванковска пишува: -Ах, гледам Талат Џафери седнал во претседателскиот кабинет, ама не како прв меѓу ...

Прв работен ден на претседателот на Собрание (ВИДЕО)

+инфо - 03.05.2017

Новоизбраниот претседател на Собранието,Талат Џафери, денеска својот работен ден го започна во претседателскиот кабинет, соопшти неговиот Кабинет. Новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, господин Талат Џафери, денеска својот ...

Жбогар: ЕУ ќе соработува со Џафери на реформите за евроинтеграција

МКД - 03.05.2017

Европската Унија е подготвена да соработува со новиот претседател на Парламентот, Талат Џафери, на неопходните реформи за евроинтеграција, напиша на Твитер евроамбасадорот Самуел Жбогар по средбата со Џафери во Парламентот.

Собранието соопшти: Прв работен ден на Џафери, примопредавањето се изврши најнормално

МКД - 03.05.2017

Новоизбраниот претседател на Собарнието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска својот работен ден го започна во претседателскиот кабинет, соопшти собраниското одделение за јавно информирање и односи со јавноста.

Најчевска: Тебе ти зборувам Талат Џафери, сакаме промена, а не замена!

Репортер - 03.05.2017

индромот на дпмновштината е гаден и не се ограничува само на членовите на ДПМНЕ-терористичка. ДПМН-овец се станува многу лесно. Само искористи ја највисоката државна функција да разбуктуваш националистички страсти наместо да градиш правна држава, ти ...

Трајко Вељаноски сменет и од интернет страната на Собранието

Нова ТВ - 03.05.2017

На официјалната интернет страница на Собранието ( www.sobranie.mk ) предмалку е објавена фотографија од средбата меѓу претседателот, Талат Џафери, и амбасадорот на ЕУ во Македонија, Семуел Жбогар.

Албанците ликуваат за предавството на Заев

Курир - 03.05.2017

Албанците ликуваат на предавството на Зоран Заев со кое Талат Џафери беше поставен за претседател на македонското Собрание, и уште на првиот ден од влегувањето во Кабинетот постави две албански знамиња.

Џафери напишан како претседател и на собранискиот сајт

Р.С.Европа - 03.05.2017

На официјалната интернет страница на Собранието на Република Македонија како претседател на законодавниот дом е наведен Талат Џафери. На почетната страница е објавена веста за неговата прва средба утринава со амбасадорот на Европската унија во ...

Трајко Вељаноски избришан како претседател и од интернет сајтот на Собранието

А1 On - 03.05.2017

И на официјалната интернет страна на Собранието, (sobranie.mk) направена е промена и наместо Трајко Вељаноски, како претседател на Собранието стои Талат Џафери. На линкот за актуелни пратеници стои името на Трајко Вељаноски и дека бил претседател на ...

Името на Трајко Вељаноски тргнато од веб страницата на Собранието

+инфо - 03.05.2017

На официјалната страница на Собранието е објавено името на новиот претседател Талат Џафери. На официјалната страница на Собранието е објавено името на новиот претседател Талат Џафери, а повлечено е името на поранешниот претседател Трајко Вељаноски.

Трајко Вељановски избришан и од интернет-страницата на Собранието

Макфакс - 03.05.2017

Од официјалната интернет страница на Собранието (www.sobranie.mk) отстранета е фотографијата на претходниот спикер, Трајко Вељаноски, а ставена е од неговиот наследник Талат Џафери. Како потретседатели се уште се Антонио Милошоски, Рафиз Алити и ...

Вељаноски избришан како претседател од сајтот на Собранието

Стандард - 03.05.2017

На официјалната интернет страна на Собранието денеска направена е промена и наместо Трајко Вељаноски, како претседател на Собранието е внесен Талат Џафери. На линкот за актуелни пратеници стои името на Вељаноски и дека бил претседател на Собранието ...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери оствари средба со евроамбасадорот Самуел Жбогар

Академик - 03.05.2017

На средбата во кабинетот во Собранието, амбасадорот Жбогар, уште еднаш, му го честита изборот на господин Талат Џафери, истакнувајќи дека со ова, Законодавниот дом и Република Македонија продолжуваат со процесот на целосна интеграција во ...

ГО ЗАЗЕДЕ МЕСТОТО НА ВЕЉАНОСКИ: Џафери поставен како претседател и на интернет-страницата на Собранието (ФОТО)

Телеграф - 03.05.2017

Името на Џафери, сосе негови биографски податоци, е поставено и на интернет-страницата на Собранието, каде што тој стои како претседател на законодавниот дом Како „претседател на Собранието на Република Македонија“ од утрово е именуван Талат Џафери ...

ВМРО-ДПМНЕ: За нас Талат Џафери е нелегитимен претседател

Телеграф - 03.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги употреби сите демократски средства согласно Уставот и законите и ќе продолжи да се бори за заштита на највисоките државни и национални интереси Талат Џафери беше нелегално во кабинетот на претседателот на Собранието, на диво и ...

Даштевски за РСМ: ВМРО-ДПМНЕ не смее да го напушти Парламентот

Курир - 03.05.2017

ВМРО ДПМНЕ мора да продолжи да се бори во Парламентот со сите демократски средства и да спречи реализација на платформата на албанските партии, напуштање на Парламентот не е опција. Ова во емисијата Круг на Радио Слободна Македонија го посочи ...

За ВМРО-ДПМНЕ Џафери е избран на нелегален начин

Р.С.Европа - 03.05.2017

Талат Џафери е избран на нелегален начин за претседател на Собранието на Република Македонија, велат од ВМРО-ДПМНЕ откако тој и официјално почна со работа во Собранието како негов прв човек.

ВМРО-ДПМНЕ: Талат Џафери на диво и незаконски е во кабинетот на претседателот на Собранието

МРТ - 03.05.2017

„Талат Џафери е на диво и незаконски во кабинетот на претседателот на Собранието. Таков беше и обидот да се избере на оваа функција“, смета ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека ќе ги употребат сите средства за да ги одбранат Уставот и законите.

Ванковска: Постапката на Џафери е во духот на либанскиот модел на споделување на власта

Press24 - 03.05.2017

Професорката Билјана Ванковска се огласи со нов статус на својот Фејсбук профил. овој пат за седнувањето на Талат Џафери во претседателскиот кабинет. Ванковска пишува: -Ах, гледам Талат Џафери седнал во претседателскиот кабинет, ама не како прв меѓу ...

Даштевски за РСМ: ВМРО-ДПМНЕ не смее да го напушти Собранието (ВИДЕО)

Нетпрес - 03.05.2017

ВМРО-ДПМНЕ мора да продолжи да се бори во парламентот со сите демократски средства и да спречи реализација на платформата на албанските партии, напуштање на Собранието не е опција, смета аналитичарот и универитски професор Александар Даштевски.

Талат Џафери во претседателскиот кабинет

МРТ - 03.05.2017

Талат Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието. Службите соопштија дека работи на процедурите за нормално вршење на функцијата. Имаше и прва средба, со европскиот амбасадор Жбогар.

Протест на „За заедничка Македонија“: ова е окупација

Репортер - 03.05.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ по 66-ти пат излезе на протести по стандардната маршута од Владата до Собранието на Република Македонија. Од пред зградата на парламентот организаторите порачаа дека изборот на Талат Џафери за ...