TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Захариева: Потпишувањето на договорот за името ќе даде старт на процесот за евроинтеграцијата на Македонија

Стандард - 17.06.2018

Потпишувањето на договорот за името ќе го започне процесот на интеграција на Македонија во ЕУ. Ова го изјави бугарскиот министер за надворешни работи Екатерина Захариева во интервју за БНР во врска со потпишувањето на договорот меѓу Грција и ...

Бугарската министерка Захариева во Скопје

24 Вести - 16.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја продолжува посетата на Република Македонија. Захариева, како што соопшти бугарското МНР, денеска ќе биде во Скопје на официјалното отворање на фестивалот на кој ...

Димитров: Утре е историски ден, време е да го затвориме прашањето што е отворено колку што е стара независноста на ...

Фокус - 16.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека утре е историски ден за Македонија, со кој се отвора иднината. На денешното отворање на Фестивалот One love tour 2018, на кој беше заедно со шефицата на бугарската дипломатија Екатерина ...

Димитров: Утре е историски ден за Македонија

Канал5 - 16.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека утре е историски ден за Македонија, со кој се отвора иднината. На денешното отворање на Фестивалот One love tour 2018, на кој беше заедно со шефицата на бугарската дипломатија Екатерина ...

Заев: Од договорот Македонија-Грција ќе добијат сите

Фокус - 16.06.2018

На неколку часови пред официјализирање на договорот за спорот за името во Преспа, премиерот Зоран Заев смета дека тој носи придобивки за Македонија и Грција. Ова го изјави за време на средбата со бугарската министерка за надворешни работи Екатерина ...

Заев: Договорот со Бугарија ја разбуди Европа, договорот со Грција треба дополнително да ја мотивира Европа и сите ...

Фокус - 16.06.2018

Премиерот на Македонија Зоран Заев изјави вечерва во Струмица дека договорот со Грција ќе биде потпишан в недела со што ќе се испрати сигнал за европско однесување и манири во период кога „Балканот раководи со ЕУ“.

Бугарската министерка за надворешни во посета на Македонија

Алсат-М - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева, денеска ќе дојде во Скопје на официјалното отворање на фестивалот „One Love Tour 2018“, на кој учествуваат голем број изведувачи од Бугарија и од Македонија.

Заев: Со утрешниот договор ќе добијат двете држави

24 Вести - 16.06.2018

Премиерот Зоран Заев смета дека со договорот што ќе биде потпишан утре меѓу Македонија и Грција во Преспа ќе добијат двете држави. Тој по средбата со бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева во Струмица истакна дека протестите ...

Захариева: Бугарија сака Македонија на крајот на месецот конечно да почне преговори за членство во ЕУ

Фокус - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева денеска во Градскиот парк во Скопје, каде учествуваше на отворањето на фестивалот One love tour 2018 изрази увереност дека по потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција, ...

Заев: Од договорот Македонија - Грција ќе добијат сите

Канал5 - 16.06.2018

На неколку часови пред официјализирање на договорот за спорот за името во Преспа, премиерот Зоран Заев смета дека тој носи придобивки за Македонија и Грција. Ова го изјави за време на средбата со бугарската министерка за надворешни работи Екатерина ...

Захариева: Не ја испуштајте шансата за датум за преговори, ќе чекате минимум 2 и пол години

Телма - 16.06.2018

Убедена сум дека Македонија ќе добие датум за преговори за влез во Европската Унија на Самитот на Европскиот Совет на 26 јуни ако утре го потпише договорот со Грција. Ова денеска го изјави бугарската министерка за надаворшени работи Екатерина ...

Захариева оптимист за иднината на Македонија, потпишувањето на договорот – Зелено светло за ЕУ и НАТО

ТВ21 - 16.06.2018

Со постигнувањето договор за спорот за името меѓу Скопје и Атина, Македонија конечно ќе ги започне преговорите со ЕУ и ќе добие покана за членство во НАТО. Со ваква убеденост денеска зборуваше бугарската министерката за надворешни работи , Екатарина ...

Бугарската министерка Захариева во Скопје

Канал5 - 16.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја продолжува посетата на Република Македонија. Захариева, како што соопшти бугарското МНР, денеска ќе биде во Скопје на официјалното отворање на фестивалот „One Love ...

Захариева нема да присуствува на потпишувањето на договорот со Грција

Стандард - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева нема да прусуствува на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција, што ќе се случи утре во Преспа на грчка територија. – Тоа е билатерално прашање меѓу Грција и Македонија.

Захариева нема да присуствува на потпишувањето на договорот

Сител - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева нема да прусуствува на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција, што ќе се случи утре во Преспа на грчка територија. - Тоа е билатерално прашање меѓу Грција и Македонија.

Захариева: По потпишувањето на договорот зелено светло за Македонија за почеток на преговори

Стандард - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева денеска во Градскиот парк во Скопје, каде учествуваше на отворањето на фестивалот One love tour 2018 изрази увереност дека по потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција, ...

Захариева: Бугарија сака Македонија на крајот на месецот да почне преговори за членство во ЕУ

+инфо - 16.06.2018

Ние први ве признавме, ја признавме Република Макеоднија во целина. Она што е важно за нас, а го содржи и во нашиот допговор дека нема територијални претензии, нагласи Захариева. Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева денеска во ...

Захариева: По потпишувањето на договорот зелено светло за Македонија за почеток на преговори

А1 On - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева денеска во Градскиот парк во Скопје, каде учествуваше на отворањето на фестивалот One love tour 2018 изрази увереност дека по потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција, ...

Захариева: По потпишувањето на договорот зелено светло за Македонија за старт на преговори

Press24 - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева денеска во Градскиот парк во Скопје, каде учествуваше на отворањето на фестивалот One love tour 2018 изрази увереност дека по потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција, ...

Димитров: Утре е историски ден кој ја отвара иднината

Press24 - 16.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека утре е историски ден за Македонија, со кој се отвора иднината. На денешното отворање на Фестивалот One love tour 2018, на кој беше заедно со шефицата на бугарската дипломатија Екатерина ...

Захариева: По потпишувањето на договорот зелено светло за Македонија за почеток на преговори

Сител - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева денеска во Градскиот парк во Скопје, каде учествуваше на отворањето на фестивалот One love tour 2018 изрази увереност дека по потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција, ...

Заев: Договорот со Грција испраќа сигнал за европско однесување и европски манири

Сител - 16.06.2018

Премиерот на Македонија Зоран Заев синоќа во Струмица изјави дека договорот со Грција ќе биде потпишан в недела со што ќе се испрати сигнал за европско однесување и манири во период кога „Балканот раководи со ЕУ“.

Димитров: Утре е историски ден за Македонија

Сител - 16.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека утре е историски ден за Македонија, со кој се отвора иднината. На денешното отворање на Фестивалот One love tour 2018, на кој беше заедно со шефицата на бугарската дипломатија Екатерина ...

Димитров: Утре е историски ден за Македонија

Стандард - 16.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека утре е историски ден за Македонија, со кој се отвора иднината. На денешното отворање на Фестивалот One love tour 2018, на кој беше заедно со шефицата на бугарската дипломатија Екатерина ...

Димитров: Утре е историски ден за Македонија

Нова ТВ - 16.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека утре е историски ден за Македонија, со кој се отвора иднината. На денешното отворање на Фестивалот One love tour 2018, на кој беше заедно со шефицата на бугарската дипломатија Екатерина ...

Димитров: Утре правиме голем чекор за затворање на прашање, старо колку независноста

+инфо - 16.06.2018

Ова е нашето последно отворено прашање и на некој начин завршува една фаза на прашалници, на предизвици. Многу ќе биде важно овој чин да ги отвори вратите и на ЕУ и на НАТО бидејќи меѓудругото, покрај пријателството со Грција, македонските основни ...

Димитров: Утре е историски ден со кој се отвора иднината на Македонија

Р.С.Европа - 16.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека утре е историски ден за Македонија, со кој се отвора иднината и е еден голем чекор во насока на затворање на прашање, што е отворено колку што е стара независноста на земјата.

Заев: Договорот со Грција испраќа сигнал за европско однесување и европски манири

А1 On - 16.06.2018

Премиерот на Македонија Зоран Заев изјави синоќа во Струмица дека договорот со Грција ќе биде потпишан в недела со што ќе се испрати сигнал за европско однесување и манири во период кога „Балканот раководи со ЕУ“.

За Захариева потпишувањето на договорот е зелено светло за ЕУ и НАТО, за Димитров историски ден

Слободен Печат - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева денеска во Градскиот парк во Скопје, каде учествуваше на отворањето на фестивалот One love tour 2018 изрази увереност дека по потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција, ...

Димитров: Утре е историски ден за Македонија

МКД - 16.06.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, изјави дека утре е историски ден за Македонија, со кој се отвора иднината. „Утрешниот ден е еден голем чекор во насока на затворање на прашање, што е отворено толку колку што е стара независноста на ...

Бугарската министерка Захариева во Скопје

А1 On - 16.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја продолжува посетата на Република Македонија. Захариева, како што соопшти бугарското МНР, денеска ќе биде во Скопје на официјалното отворање на фестивалот „One Love ...

Заев: Со утрешниот договор ќе добијат двете држави

+инфо - 16.06.2018

Ова го изјави за време на средбата со бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, која е во дводневна посета на Македонија, вчера во Струмица, денеска во Скопје. На неколку часови пред официјализирање на договорот за спорот за ...

Заев: Имаше протести и за договорот со Бугарија, но Македонија ништо не загуби

Независен - 16.06.2018

Со потпишувањето на договорот со Грција, Македонија ќе испрати сигнал за европско однесување и манири во период кога Балканот раководи со ЕУ, изјави сношти во Струмица премиерот на Македонија Зоран Заев.

Бугарската министерка Захариева во Скопје

Сител - 16.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја продолжува посетата на Република Македонија. Захариева, како што соопшти бугарското МНР, денеска ќе биде во Скопје на официјалното отворање на фестивалот „One Love ...

Захариева: Новиот договор на Македонија со Грција нема да се одрази на взаемниот однос со Бугарија

Макфакс - 16.06.2018

Договорите меѓу Македонија и Бугарија и Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот со Грција нема да се одрази на нашиот, рече министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева.

Утре ќе се потпише договорот за името

Нова ТВ - 16.06.2018

Под зајакнати безбедносни мерки шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во регионот на Преспа на грчка страна ќе стават потпис на договорот за решавање на спорот за името, со кој е предвидено ...

Бугарската министерка за надворешни работи Захариева во Скопје

+инфо - 16.06.2018

Бугарската министерка вчера беше во посета на Струмица и Ново Село. Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја продолжува посетата на Република Македонија.

Захариева во посета на Скопје

Р.С.Европа - 16.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева ја продолжува посетата на Македонија. Захариева, како што соопшти бугарското МНР, денеска во Скопје ќе присуствува на отворање на фестивалот „One Love Tour 2018“, во кој ...

Бугарската министерка Захариева во Скопје

Press24 - 16.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја продолжува посетата на Република Македонија. Захариева, како што соопшти бугарското МНР, денеска ќе биде во Скопје на официјалното отворање на фестивалот „One Love ...

Заев: Договорот со Грција испраќа сигнал за европско однесување и европски манири

Слободен Печат - 16.06.2018

Премиерот на Македонија Зоран Заев изјави вчера во Струмица дека договорот со Грција ќе биде потпишан в недела со што ќе се испрати сигнал за европско однесување и манири во период кога „Балканот раководи со ЕУ“.

Димитров: Утре е историски ден за Македонија

А1 On - 16.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека утре е историски ден за Македонија, со кој се отвора иднината. На денешното отворање на Фестивалот One love tour 2018, на кој беше заедно со шефицата на бугарската дипломатија Екатерина ...

Захариева: Македонија ќе почне преговори со ЕУ по потпишување на договорот

Р.С.Европа - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева денеска за време на посетата на Скопје изрази увереност дека по потпишувањето на договорот за името, Македонија ќе може да отпочне преговори за членство во ЕУ, а потоа да добие и покана за влез ...

Захариева нема да присуствува на потпишувањето на договорот за името

Press24 - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева нема да прусуствува на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција, што ќе се случи утре во Преспа на грчка територија. - Тоа е билатерално прашање меѓу Грција и Македонија.

Захариева: Тоа е билатерално прашање меѓу Грција и Македонија, ние нема да присуствуваме

+инфо - 16.06.2018

Тоа е билатерално прашање меѓу Грција и Македонија. Ќе присуствуваат двајцата еврокомесари и заменикот генерален-секретар на ОН. Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева нема да прусуствува на потпишувањето на договорот меѓу Македонија ...

Захариева: Договорот е зелено светло за почеток на преговори со ЕУ

Сител - 16.06.2018

Убедена сум дека по утрешното потпишување на договорот со Грција, Македонија ќе добие зелено светло за старт на преговорите со Унијата, порача шефицата на бугарската дипломатија Захариева која денеска е во Скопје.

Захариева нема да присуствува на потпишувањето на договорот

МКД - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева нема да прусуствува на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција, што ќе се случи утре во Преспа на грчка територија. „Тоа е билатерално прашање меѓу Грција и Македонија.

Захариева нема да присуствува на потпишувањето на договорот

А1 On - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева нема да прусуствува на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција, што ќе се случи утре во Преспа на грчка територија. – Тоа е билатерално прашање меѓу Грција и Македонија.

Димитров: Утре е историски ден за Македонија, конечно ќе излеземе од чекалната

еМагазин - 16.06.2018

Утре е историски ден за Македонија, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров на денешното отворање на Фестивалот „One love tour 2018“, на кој беше заедно со шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева.

Димитров: Утре е историски ден за Македонија

Вечер Прес - 16.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека утре е историски ден за Македонија, со кој се отвора иднината. На денешното отворање на Фестивалот One love tour 2018, на кој беше заедно со шефицата на бугарската дипломатија Екатерина ...

Захариева: Договорот со Грција нема да се одрази на договорот со Бугарија

Република - 16.06.2018

Договорите меѓу Македонија и Бугарија и Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот со Грција нема да се одрази на нашиот, рече министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева одговарајќи на прашање на МИА ...

Заев: Договорот со Грција испраќа сигнал за европско однесување и европски манири

Либертас - 16.06.2018

Премиерот на Македонија Зоран Заев изјави синоќа во Струмица дека договорот со Грција ќе биде потпишан в недела со што ќе се испрати сигнал за европско однесување и манири во период кога „Балканот раководи со ЕУ“.

Захариева нема да присуствува на потпишувањето на договорот

Либертас - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева нема да прусуствува на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција, што ќе се случи утре во Преспа на грчка територија. – Тоа е билатерално прашање меѓу Грција и Македонија.

Бугарската министерка Захариева во Скопје

Вечер Прес - 16.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја продолжува посетата на Република Македонија. Захариева, како што соопшти бугарското МНР, денеска ќе биде во Скопје на официјалното отворање на фестивалот „One Love ...

Заев: И пред потпишувањето на договорот со Бугарија имаше протести, но ништо не изгубивме

Република - 16.06.2018

Премиерот на Македонија Зоран Заев синоќа во Струмица изјави дека договорот со Грција ќе биде потпишан в недела со што ќе се испрати сигнал за европско однесување и манири во период кога „Балканот раководи со ЕУ“.

Заев: Решението не носи во ЕУ, имаше протести и грди зборови и за договорот со Бугарија

Вечер Прес - 16.06.2018

-На Западна Европа и испративме сигнали на европско однесување и на европски манири, и дека како Балкан имаме целосно право да бидеме дел од Европа, го очекувам тоа, порача премиерот Зоран Заев вчера од Струмица.

За Захариева потпишувањето на договорот е зелено светло за ЕУ и НАТО, за Димитров историски ден

Република - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева денеска во Градскиот парк во Скопје, каде учествуваше на отворањето на фестивалот One love tour 2018 изрази увереност дека по потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција, ...

Заев: Со утрешниот договор ќе добијат двете држави

Тера - 16.06.2018

Премиерот Зоран Заев смета дека со договорот што ќе биде потпишан утре меѓу Македонија и Грција во Преспа ќе добијат двете држави. Тој по средбата со бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева во Струмица истакна дека протестите ...

Заев: Договорот ќе носи придобивки за Македонија и Грција

Поглед - 16.06.2018

На неколку часови пред официјализирање на договорот за спорот за името во Преспа, премиерот Зоран Заев смета дека тој носи придобивки за Македонија и Грција. Ова го изјави за време на средбата со бугарската министерка за надворешни работи Екатерина ...

Димитров: Утре е историски ден за Македонија

iPortal - 16.06.2018

Mинистерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека утре е историски ден за Македонија, со кој се отвора иднината. На денешното отворање на Фестивалот One love tour 2018, на кој беше заедно со шефицата на бугарската дипломатија Екатерина ...

Заев: Со утрешниот договор ќе добијат двете држави

МК News - 16.06.2018

На неколку часови пред официјализирање на договорот за спорот за името во Преспа, премиерот Зоран Заев смета дека тој носи придобивки за Македонија и Грција. Ова го изјави за време на средбата со бугарската министерка за надворешни работи Екатерина ...

Захариева: По потпишувањето на договорот зелено светло за Македонија за почеток на преговори

Локално - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева денеска во Градскиот парк во Скопје, каде учествуваше на отворањето на фестивалот One love tour 2018 изрази увереност дека по потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција, ...

Захариева: Новиот договор на Македонија со Грција нема да се одрази на взаемниот однос со Бугарија

Точка - 16.06.2018

Договорите меѓу Македонија и Бугарија и Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот со Грција нема да се одрази на нашиот, рече министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева.

Заев го кажа своето мислење за протестите

iPortal - 16.06.2018

Премиерот на Македонија Зоран Заев синоќа во Струмица изјави дека договорот со Грција ќе биде потпишан утре, недека, со што ќе се испрати сигнал за европско однесување и манири во период кога „Балканот раководи со ЕУ“.

Заев од Струмица: И пред потпишувањето на договорот со Бугарија имаше протести, но ништо не изгубивме

еМагазин - 16.06.2018

Премиерот на Македонија Зоран Заев синоќа во Струмица изјави дека договорот со Грција ќе биде потпишан в недела со што ќе се испрати сигнал за европско однесување и манири во период кога „Балканот раководи со ЕУ“.

Правиме се Македонија да започне преговори за членство во ЕУ

Тера - 16.06.2018

Договорите меѓу Македонија и Бугарија и Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот со Грција нема да се одрази на нашиот, рече министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева одговарајќи на прашање на МИА ...

Захариева нема да присуствува на потпишувањето на договорот

Локално - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева нема да прусуствува на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција, што ќе се случи утре во Преспа на грчка територија. – Тоа е билатерално прашање меѓу Грција и Македонија.

Захариева: Договорот со Грција нема да се одрази на договорот со Бугарија

еМагазин - 16.06.2018

Договорите меѓу Македонија и Бугарија и Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот со Грција нема да се одрази на нашиот, рече министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева одговарајќи на прашање на МИА ...

Премиерот Заев со моќна порака до нацијата на само 24 часа пред потпишувањето на историскиот договор со Грција

Sky - 16.06.2018

Синоќа во Струмица, премиерот Зоран Заев излезе со моќна порака до македонскиот народ. -Ние во недела ќе го потпишеме договорот и тоа ќе ја испрати позитивната пријателска порака. Мене ми е важно што сето ова се случува во еден период кога Балканот ...

Захариева: По потпишувањето на договорот зелено светло за Македонија за почеток на преговори

Фактор - 16.06.2018

Бугарија сака Македонија на крајот на месецот конечно да почне преговори за членство во ЕУ. Навистина повеќе нема време и ја сум уверена дека по потпишувањето на договорот меѓу Република Македонија и Република Грција утре од срана на двајцата ...

Димитров: минатото не можеме да го смениме, иднината можеме

Поглед - 16.06.2018

Имаме сили што се борат за напред за иднината имаме сили што се борат за назад за минатото. Минатото не можеме да го смениме иднината можеме. Мислам дека е многу голем чин на некој начин охрабрени од договорот за пријателство со Бугарија ова е ...

Бугарската министерка Захариева во Скопје

Локално - 16.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја продолжува посетата на Република Македонија. Захариева, како што соопшти бугарското МНР, денеска ќе биде во Скопје на официјалното отворање на фестивалот „One Love ...

Захариева нема да присуствува на потпишувањето на договорот

Република - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева нема да прусуствува на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција, што ќе се случи утре во Преспа на грчка територија. – Тоа е билатерално прашање меѓу Грција и Македонија.

Димитров: Утре е историски ден за Македонија

Локално - 16.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека утре е историски ден за Македонија, со кој се отвора иднината. На денешното отворање на Фестивалот One love tour 2018, на кој беше заедно со шефицата на бугарската дипломатија Екатерина ...

Захариева: По потпишувањето на договорот зелено светло за Македонија за почеток на преговори

Либертас - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева денеска во Градскиот парк во Скопје, каде учествуваше на отворањето на фестивалот One love tour 2018 изрази увереност дека по потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција, ...

Бугарската министерка Захариева во Скопје

CivilMedia - 16.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја продолжува посетата на Република Македонија. Захариева, како што соопшти бугарското МНР, денеска ќе биде во Скопје на официјалното отворање на фестивалот „One Love ...

Димитров: Утре е историски ден за Македонија

Либертас - 16.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека утре е историски ден за Македонија, со кој се отвора иднината. На денешното отворање на Фестивалот One love tour 2018, на кој беше заедно со шефицата на бугарската дипломатија Екатерина ...

За Захариева потпишувањето на договорот е зелено светло за ЕУ и НАТО

CivilMedia - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева денеска во Градскиот парк во Скопје, каде учествуваше на отворањето на фестивалот One love tour 2018 изрази увереност дека по потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција, ...

Захариева: По потпишувањето на договорот зелено светло за Македонија за почеток на преговори

Н.Македонија - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева денеска во Градскиот парк во Скопје, каде учествуваше на отворањето на фестивалот „One love tour 2018“ изрази увереност дека по потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција, ...

Бугарската министерка Захариева во Скопје

1tv - 16.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ја продолжува посетата на Република Македонија. Захариева, како што соопшти бугарското МНР, денеска ќе биде во Скопје на официјалното отворање на фестивалот „One Love ...

Захариева: Денеска Бугарија и Македонија зборуваат со јазикот на љубовта (фото галерија)

AKO - 16.06.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, на својот ФБ профил постави фотографии на кои се гледа дека се во големо расположение со нејзиниот македонси колега, Никола Димитров.

Захариева: По потпишувањето на договорот зелено светло за Македонија за почеток на преговори

1tv - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева денеска во Градскиот парк во Скопје, каде учествуваше на отворањето на фестивалот One love tour 2018 изрази увереност дека по потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција, ...

Захариева нема да присуствува на потпишувањето на договорот

1tv - 16.06.2018

Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева нема да прусуствува на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција, што ќе се случи утре во Преспа на грчка територија. – Тоа е билатерално прашање меѓу Грција и Македонија.

Димитров: Утре е историски ден за Македонија

1tv - 16.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека утре е историски ден за Македонија, со кој се отвора иднината. На денешното отворање на Фестивалот One love tour 2018, на кој беше заедно со шефицата на бугарската дипломатија Екатерина ...

Захариева: Правиме се Македонија да започне преговори за членство во ЕУ

Канал5 - 15.06.2018

Договорите меѓу Македонија и Бугарија и Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот со Грција нема да се одрази на нашиот, рече министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева.

Захариева: Ќе работиме заедно на патот кон ЕУ

Фокус - 15.06.2018

Министерката за надворешни на Бугарија Екатерина Захариева смета дека договорт што Македонија и Грција ќе го потпишат в недела нема да се одрази на договорот што земјава лани го потпиша со Бугарија.

Захариева во посета на општина Струмица

Канал5 - 15.06.2018

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, попладнево оствари средба со делегација од Република Бугарија предводена од министерката за надворешни работи Екатерина Захариева. На средбата на која што присуствуваа и пратениците Катерина ...

Правиме сѐ за да ги почнете преговорите во ЕУ, рече Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева

Сакам да кажам - 15.06.2018

Министерката за надворешни на Бугарија Екатерина Захариева смета дека договорт што Македонија и Грција ќе го потпишат во недела нема да се одрази на договорот што земјава лани го потпиша со Бугарија.

Захариева: Правиме се Македонија да ги почне преговорите за членство во ЕУ

24 Вести - 15.06.2018

Правиме се што е возможно на крајот на месецот, на самитот на Европскиот совет на 26-ти и потоа на 29-ти и 30-ти јуни, Македонија да започне преговори за членство во ЕУ. Тоа е нашата цел изјави денеска во Ново Село бугарската министерка за ...

Захариева во посета на Македонија

Канал5 - 15.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева денеска и утре е во посета на Република Македонија, соопшти бугарското МНР. Захариева денеска е во посета на детската градинка „Сонце“ во општина Ново Село, каде во име ...

Захариева во посета на општина Струмица

Стандард - 15.06.2018

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, попладнево оствари средба со делегација од Република Бугарија предводена од министерката за надворешни работи Екатерина Захариева. На средбата на која што присуствуваа и пратениците Катерина ...

Захариева во посета на општина Струмица

МКД - 15.06.2018

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, попладнево оствари средба со делегација од Република Бугарија предводена од министерката за надворешни работи Екатерина Захариева. На средбата на која што присуствуваа и пратениците Катерина ...

Захариева во посета на Македонија

А1 On - 15.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева денеска и утре е во посета на Република Македонија, соопшти бугарското МНР. Захариева денеска е во посета на детската градинка „Сонце“ во општина Ново Село, каде во име ...

Захариева: Правиме сѐ Македонија да почне преговори со ЕУ

+инфо - 15.06.2018

По потпишувањето на договорот меѓу двете држави, пораснала трговијата и бизнисот, а зголемен е и бројот на туристи меѓу двете земји. Договорите меѓу Македонија и Бугарија и меѓу Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот договор со ...

Захариева: Правиме се Македонија да започне преговори за членство во ЕУ

Нова ТВ - 15.06.2018

Договорите меѓу Македонија и Бугарија и Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот со Грција нема да се одрази на нашиот, рече министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева одговарајќи на прашање на МИА ...

Захариева: Правиме се Македонија да започне преговори за членство во ЕУ

Press24 - 15.06.2018

Договорите меѓу Македонија и Бугарија и Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот со Грција нема да се одрази на нашиот, рече министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева одговарајќи на прашање на МИА ...

Захариева: Правиме се Македонија да започне преговори за членство во ЕУ

Стандард - 15.06.2018

Договорите меѓу Македонија и Бугарија и Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот со Грција нема да се одрази на нашиот, рече министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева одговарајќи на прашање на МИА ...

Захариева: Правиме се Македонија да започне преговори за членство во ЕУ

Независен - 15.06.2018

Договорите меѓу Македонија и Бугарија и Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот со Грција нема да се одрази на нашиот, рече министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева одговарајќи на прашање на МИА ...

Захариева е во Струмица, утре во Скопје

+инфо - 15.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева денеска и утре е во посета на Република Македонија, соопшти бугарското МНР. Захариева денеска е во посета на детската градинка „Сонце“ во општина Ново Село, каде во име ...

Захариева: Правиме се Македонија да започне преговори за членство во ЕУ

Слободен Печат - 15.06.2018

Договорите меѓу Македонија и Бугарија и Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот со Грција нема да се одрази на нашиот, рече министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева одговарајќи на прашање на МИА ...

Захариева во посета на Македонија

Стандард - 15.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева денеска и утре е во посета на Република Македонија, соопшти бугарското МНР. Захариева денеска е во посета на детската градинка „Сонце“ во општина Ново Село, каде во име ...

Захариева: Правиме се Македонија да започне преговори за членство во ЕУ

А1 On - 15.06.2018

Договорите меѓу Македонија и Бугарија и Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот со Грција нема да се одрази на нашиот, рече министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева одговарајќи на прашање како ...

Захариева: Правиме се Македонија да започне преговори за членство во ЕУ

Р.С.Европа - 15.06.2018

Договорите меѓу Македонија и Бугарија и Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот со Грција нема да се одрази на нашиот, рече министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева одговарајќи на прашање на МИА ...

Захариева во посета на Македонија

Press24 - 15.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева денеска и утре е во посета на Република Македонија, соопшти бугарското МНР. Захариева денеска е во посета на детската градинка „Сонце“ во општина Ново Село, каде во име ...

Захариева во посета на општина Струмица

А1 On - 15.06.2018

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, попладнево оствари средба со делегација од Република Бугарија предводена од министерката за надворешни работи Екатерина Захариева. На средбата на која што присуствуваа и пратениците Катерина ...

Захариева во посета на Македонија

Независен - 15.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева денеска и утре е во посета на Република Македонија, соопшти бугарското МНР. Захариева денеска е во посета на детската градинка „Сонце“ во општина Ново Село, каде во име ...

Захариева во посета на општина Струмица

Слободен Печат - 15.06.2018

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, попладнево оствари средба со делегација од Република Бугарија предводена од министерката за надворешни работи Екатерина Захариева. На средбата на која што присуствуваа и пратениците Катерина ...

Бугарската вицепремиерка во посета на Македонија

CivilMedia - 15.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева денеска и утре е во посета на Република Македонија, соопшти бугарското МНР. Захариева денеска е во посета на детската градинка „Сонце“ во општина Ново Село, каде во име ...

Захариева во посета на Македонија

Либертас - 15.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева денеска и утре е во посета на Република Македонија, соопшти бугарското МНР. Захариева денеска е во посета на детската градинка „Сонце“ во општина Ново Село, каде во име ...

Захариева: Правиме се Македонија да започне преговори за членство во ЕУ

Локално - 15.06.2018

Договорите меѓу Македонија и Бугарија и Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот со Грција нема да се одрази на нашиот, рече министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева одговарајќи на прашање на МИА ...

Захариева: Правиме се Македонија да започне преговори за членство во ЕУ

Либертас - 15.06.2018

Договорите меѓу Македонија и Бугарија и Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот со Грција нема да се одрази на нашиот, рече министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева одговарајќи на прашање на МИА ...

Заев: Решението не носи во ЕУ, имаше протести и грди зборови и за договорот со Бугарија

Локално - 15.06.2018

На Западна Европа и испративме сигнали на европско однесување и на европски манири, и дека како Балкан имаме целосно право да бидеме дел од Европа, го очекувам тоа. Имаше протести и незгодни зборови пред да се склучи договорот со Бугарија.

Захариева: Договорот со Грција нема да се одрази на договорот со Бугарија

Вечер Прес - 15.06.2018

-Договорите меѓу Македонија и Бугарија и Македонија и Грција се многу важни и сметам дека новиот со Грција нема да се одрази на нашиот, рече министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева одговарајќи на прашање на МИА ...

Шефицата на бугарската дипломатија Захариева во посета на Македонија

1tv - 15.06.2018

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева денеска и утре е во посета на Република Македонија, соопшти бугарското МНР. Захариева денеска е во посета на детската градинка „Сонце“ во општина Ново Село, каде во име ...

Захариева:Правиме се за да ги почнете преговорите со ЕУ

1tv - 15.06.2018

Правиме се за да ги почнете преговорите со ЕУ, рече Министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева. Таа смета дека договорот што Македонија и Грција ќе го потпишат во недела нема да се одрази на договорот што земјава лани го ...

Захариева: „Северна Македонија“ е далеку подобро од „Илинденска Македонија“

Press24 - 13.06.2018

„Северна Македониоја“ е далеку подобро од „Илинденска Македонија“ за нас, коментираше бугарската министерка за надворешни работи екатерина Захариева за Би-Ти-Ви по постигнатиот договор помеѓу македонската и грчата влада за уставни промени на името.

Захариева: Се надеваме дека името Северна Македонија не носи територијални претензии

Мета - 13.06.2018

Се потпираме на гаранциите дека со името Република Северна Македонија нема територијални претензии, кои што ги дава Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, порача денеска бугарската министерка за надворешни работи и вицепремиерка, ...

Захариева: Сега може да се посветиме на учебниците и на историските личности

Фактор - 13.06.2018

„Северна Македониоја“ е далеку подобро од „Илинденска Македонија“ за нас, коментираше бугарската министерка за надворешни работи екатерина Захариева за Би-Ти-Ви по постигнатиот договор помежу македонската и грчата влада за уставни промени на името.