TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Апелот за бојкот говори само за ДПА

Дневник - 02.10.2004

РЕАКЦИИ ЗА ОДЛУКАТА НА партиЈата на Џафери Одлуката на Демократската партија на Албанците да го бојкотира гласањето не значи дека референдумот нема да биде мултиетнички. Неговата граѓанска димензија не зависи од ставовите на албанските политички партии, велат во опозициските партии, кои се против ...

Пријателска закана

Вест - 02.10.2004

САКАМ ДА КАЖАМ - Горан Михајловски Во Македонија подобро е да си куче отколку мајмун 1 Еве ме пак. Кога пред три недели заминав од дома, се надевав дека кога ќе се вратам нема да морам пак да пишувам за референдумот. Ама со првото вклучување на телевизорот, повторно се соочив со заканите дека ...

Персона нон грата

Дневник - 02.10.2004

Павле ТраЈанов Имено, како е можно Али Ахмети да се заканува со дестабилизација и со војна, а за тоа од Батлер и од неколку други препознатливи дипломати да нема никаков коментар, никаква реакција или барем еден збор на укор? Како што тргнале работите, имаме ретка и неповторлива можност да следиме ...

Ако не успее соживотот, што преостанува друго?

Дневник - 02.10.2004

ИнтервЈу: АРБЕН ЏАФЕРИ, ЛИДЕР НА ДПА Гласините дека Мендух Тачи си го пробива патот за лидер на ДПА се "точни" бидејќи во Македонија постои желба тоа да е така. Реалноста е сосема друга. Радосен би бил да прекинам да се занимавам со политика, но имам одговорност спрема партијата и членството, ...

РЕФЕРЕНДУМОТ НЕ Е ПРОТИВ ОХРИДСКИОТ ДОГОВОР, ВМРОДПМНЕ НЕ Е ПРОТИВ АЛБАНЦИТЕ

Вечер Прес - 02.10.2004

Самоиловска-Цветанова реагира на сегментот од Извештајот : "ВМРОДПМНЕ излезе со силна поддршка за референдумот тврдејќи дека новиот Закон за територијална организација им дава премногу поддршка на етнич- ките Албанци и е против Рамковниот договор".

Референдумот нема да успее, прогнозира ОБСЕ

А1 - 01.10.2004

Референдумот најверојатно нема да успее поради потребниот минимум од 50 проценти одзив на гласачите, прогнозира мисијата на ОБСЕ во експертскиот извештај објавен пред три дена. Експертите кои во септември биле во Македонија сметаат дека повеќето политички партии референдумот го сфатиле како можност ...

Кампањата е работа на ДИК, а не на Владата!

Утрински - 01.10.2004

КОСТОВ Кога не се знаат надлежностите на институциите, се бара одговор од Владата за прашања што не се во нејзина надлежност. Владата има обврска да обезбеди фер, демократско безбедно одржување на референдумот, и ви гарантирам дека МВР ќе го направи тоа.

ДПА го повика членството на бојкот

Време - 01.10.2004

РЕФЕРЕНДУМ ДПА ги повика своите членови да го бојкотираат референдумот против новата територијална организација, оти тоа е најдобро решение за Албанците, рече Мендух Тачи, потпретседател на партијата, по вчерашната седница на партиското претседателство.

Владата нема да води кампања за одѕив на референдумот

Време - 01.10.2004

МИНИСТРИТЕ ОДГОВАРАА ПРЕД ПРАТЕНИЦИТЕ Владата нема да води кампања за референдумот, бидејќи неговото организирање е надлежност на ДИК, најави премиерот Хари Костов, на вчерашната собраниска седница, одговарајќи на прашање на пратеникот Трифун Костовски.

Црвенковски: Успешен референдум не значи и граѓанска војна

Утрински - 01.10.2004

Шефот на државата не гледа опасност во изјаснувањето за Законот за територијална организација Охридскиот договор го положи тестот на времето и Македонија веќе нема потреба од присуство на странска воена сила Жаклина Ѓорѓевиќ Тезата дека успешен референдум значи нова граѓанска војна не е точна.

ДИК пресметала повеќе пари за хонорари

Време - 01.10.2004

ВМРО-ДПМНЕ ОБВИНИ ВМРО-ДПМНЕ вчера обвини дека Финансискиот план на ДИК за референдумот не е во согласност со Правилникот на Министерството за финансии во делот на хонорарите за членовите на изборните органи. Со Финансискиот план биле предвидени 13.176.500 денари повеќе за хонорарите на членовите ...

Македонија ќе преживее каков било исход од референдумот

Време - 01.10.2004

ЦРВЕНКОВСКИ ЗА ИЗЈАСНУВАЊЕТО НА 7 НОЕМВРИ Македонија ќе преживее каков било исход од референдумот, но треба да ги слуша и пораките од Европската Унија и од НАТО, затоа што, како што рече претседателот Бранко Црвенковски, „сакаме ние да ги промениме нив или да се промениме себеси за да станеме дел ...

Салин: Имаме слично мислење со ДПА

Утрински - 01.10.2004

Средба во Тетово ТЕТОВО - ?Претставник на Европската унија, но и на САД, се потписници на Охридскиот договор, од каде што и произлегува обврската да се грижиме за негова имплементација. Во тој склоп е и децентрализацијата и новата територијална организација за која сега има распишано референдум.

Хари: Владата нема да води кампања за референдумот

Вест - 01.10.2004

Премиерот Хари Костов вчера изјави дека Владата нема да води кампања за излегување или неизлегување на граѓаните на претстојниот референдум, бидејќи единствена институција во чија надлежност е тоа е Државната изборна комисија.

Паралелен референдум меѓу иселениците

Време - 01.10.2004

ИНИЦИЈАТИВА Низ електронските разговори на нашите иселеници од неодамна се врти идејата тие да организираат референдум паралелен на оној што во Македонија ќе се одржи на 7 ноември. Во дебата што на таа тема се води по електронски пат, на интернет-мрежата, на иселениците им е јасно дека Владата на ...

ДПА се попишмани и ќе го бојкотира референдумот

Дневник - 01.10.2004

ОДЛУКА Демократската партија на Албанците ќе го повика членството да не излегува на референдумот против Законот за територијалната поделба, изјави заменик-претседателот на ДПА, Мендух Тачи. Лидерот на партијата Арбен Џафери на вчерашната седница на Централното претседателство го повлекол неговиот ...

ДПА ќе повика да се бојкотира референдумот

Утрински - 01.10.2004

Џафери го смени ставот ТЕТОВО - Централното претседателство на ДПА на вчерашната проширена седница со претседателите на разграноците и пратеничката група реши своите членови и симпатизери да ги повика да го бојкотираат претстојниот референдум. "Оваа седница траеше само пет минути.

ДПА донесе одлука за бојкот на референдумот

А1 - 30.09.2004

Претседателството на опозиционата ДПА донесе одлука за бојкот на референдумот. „Седницата заврши за 5 минути, затоа што претседателот на партијата го повлече својот став, не сакајќи да се отвори дебата. Значи, останува другиот став, од денеска и став на ДПА, дека ќе го повикаме нашето членство и ...

Седница на Собранието за пратенички прашања

А1 - 30.09.2004

Рудникот „Саса“ од Македонска Каменица ќе почне да работи во рок од 6 месеци откако ќе се потпише договорот со словенечкиот стопанственик Блажо Тасев чија понуда беше прифатена како најповолна на тендерот за продажба на овој рудник.

Црвенковски и Костов со оценка за референдумот

А1 - 30.09.2004

Да ти ја скенираат бедата за можна повидлива перспектива е сериозниот испит со кој македонските политички елити ќе треба да се соочат од утре. По апокалиптичките сценарија околу референдумот, конечно Претседателот и Владата сфатија дека со равенката референдум или рамковен договор самите генерираат ...

Референдумот е закана за иднината на Македонија

Утрински - 30.09.2004

Меѓународната заедница во земјава не отстапува од својот став Доколку граѓаните речат "да" на референдумот, ќе се одложи влезот во евроатлантските структури Тамара Грнчаровска Претставниците на меѓународната заедница во земјва вчера уште еднаш мошне експлицитно укажаа на "заканата од рефернедумот ...

Џафери ни за законот ни за референдумот

Дневник - 30.09.2004

демократска партиЈа на албанците ДПА нема да ги повика Албанците да излезат на референдум, туку со кампања ќе им ги посочи на членството и симпатизерите штетноста на законите за децентрализација и за територијална организација. - Макијавелизам е да ги повикаме Албанците да излезат на референдум.

Референдумот веќе го одложи напредокот на Македонија

Дневник - 30.09.2004

СПОРЕД ЕУ Претставниците на меѓународната заедница во Македонија предупредија дека позитивниот исход на референдумот за територијална организација значително ќе го одложи процесот на евроатланските интеграции на земјава. - Референдумот веќе го одложи напредокот на Македонија кон европските ...

Собранието ќе одлучи дали Тодор Петров ќе добие пари за кампања

Утрински - 30.09.2004

ПРЕДЛОГ Либералдемократите Зоран Шапуриќ и Андреј Жерновски побараа од Собранието да даде автентично толкување на три одредби од Законот за избор на пратеници со цел да се расчисти дилемата дали под јавна пропаганда се подразбира изборна кампања.

Референдумот ја одложува интеграцијата во ЕУ и во НАТО

Време - 30.09.2004

ЕУ, НАТО, ОБСЕ Референдумот е демократско и легално средство, но тој има и своја цена, некогаш голема. Спроведувањето на рамковниот договор е веќе одложено шест месеци, со што се загрозува процесот на интеграција на земјава во НАТО и во ЕУ.

ОБСЕ ќе го следи референдумот како и изборите

Утрински - 30.09.2004

Меѓународна мисија ќе ги следи сите активности еден месец пред граѓанското изјаснување Над 200 монитори ќе го следат референдумот на 7 ноември во Република Македонија. Ова е вчерашната препорака на ОБСЕ, по последната посета на нашата држава во изминатава недела, кога од повеќе политички фактори ...

РЕФЕРЕНДУМСКОТО "ДА"- НЕ ЗА ИНТЕГРАЦИИТЕ

Вечер Прес - 30.09.2004

Дадениот глас "да" на граѓаните на референдумот на седми ноември ќе претставува сериозен чекор назад во евроинтегративните процеси. Претставниците на меѓународната заедница, вчера упатија заканувач ки пораки до граѓаните да размислат за ефектите од референдумот, со оправдување дека како политички ...

ЗА ДИК СТИМУЛАЦИИ ОД 200.000 ЕВРА

Вечер Прес - 30.09.2004

Според Финансискиот план, утврден од Собранието, на ДИК и се одобрени 41.859.000 денари, додека според Правилникот, донесен од Министерството за финансии, за оваа намена се потребни 28.683.000 денари, објаснуваат во оваа партија.

ОБСЕ ќе го набљудува референдумот со 220 набљудувачи

А1 - 29.09.2004

ОБСЕ ќе го набљудува претстојниот референдум со 220 набљудувачи. Владата побара мисијата на ОДИХР да брои 312 монитори, колку што имаше на последните претседателски избори во Македонија. Иницијаторот СМК и опозицијата бараа уште повеќе набљудувачи..

ЕУ, НАТО и ОБСЕ: „Референдумот го забавува влезот во ЕУ“

А1 - 29.09.2004

Референдумот за територијалната организација во секој случај ќе го забави процесот на евроатлантска интеграција на државата, е едногласна оценка на портпаролите на мисиите на ЕУ, НАТО и ОБСЕ во Македонија. Според Шина Томсон, портпарол на мисијата на ЕУ, референдумот самиот по себе го забавува ...

Кампањата ќе ја води Тодор Петров

Вест - 29.09.2004

ФОРМИРАНО КООРДИНАТИВНОТО ТЕЛО ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ Координативнотот тело го сочинуваат Никола Груевски, Весна Јаневска, Љупчо Николовски - Фуфо, Борис Трајанов, Васил Тупурковски, Борис Стојменов и Трифун Костовски Триесет политички партии, здруженија на граѓани, носители на јавни функции и јавни ...

Три карвани ќе се борат за референдум

Дневник - 29.09.2004

ОПОЗИЦИЈАТА ВЧЕРА ДЕФИНИТИВНО СЕ ДОГОВОРИ Триесет политички партии, здруженија на граѓани и јавни личности вчера се обединија во координативно тело, кое ќе го поддржува референдумот и ќе ја спроведува кампањата, која ќе почне на осми октомври. Меѓу нив се партии на Србите, Турците и на Бошњаците.

Тодор Петров ќе координира со референдумот

Утрински - 29.09.2004

Триесетина политички партии, граѓански асоцијации и поединци ќе водат заедничка и поединечна кампања КАТИЦА ЧАНГОВА Со Координативното тело и со Централниот штаб за референдумот ќе раководи Тодор Петров, а во негово отсуство, најстариот присутен член.

Власта да не го користи референдумот за одложување на обврските

Време - 29.09.2004

ФЕИМ АПЕЛИРА Форумот за евроатлантска интеграција на Македонија (ФЕИМ) ги повика државните институции да не го користат референдумот за одложување на своите редовни обврски. „Владата, Собранието, министерствата и другите државни институции по повод претстојниот референдум не смеат да ги одложуваат ...

ВМРО ДПМНЕ со забелешки на финансискииот план за спроведување на референдумот

Канал5 - 29.09.2004

ВМРО ДПМНЕ со забелешки на финансискииот план за спроведување на референдумот што неодамна го одобри собранието се одвоени 13 милиони денари повеќе од потребното за хонорарите на членовите на избирачките органи, на општинските изборни комисии и на ДИК..

Со продорна кампања до успешен референдум

Време - 29.09.2004

ТОДОР ПЕТРОВ НА ЧЕЛО НА КООРДИНАТИВНОТО ТЕЛО Триесет политички партии, здруженија на граѓани и личности од јавниот живот вчера формираа координативно тело што ќе ја води кампањата за референдумот на 7 ноември, кога граѓаните ќе се изјаснуваат дали се за опстанок на старата територијална ...

Обсе ке прати 220 монитори да го набљудуваат референдумот.Вмро Дпмне незадоволна.

Канал5 - 29.09.2004

Канцеларијата за демократски институции и човекови права на ОБСЕ позитивно одговори на барањето на македонската влада за испраќање набљудувачи.. 20 од нив се долгорочни монитори кои ќе дојдат одреден период пред денот на одржувањето на референдумот, а 200 Канцеларијата за демократски институции и ...

Петров ќе раководи со оперативните тела на здружената опозиција

А1 - 28.09.2004

Претседателот на Светскиот Македонски Конгрес, Тодор Петров, ќе раководи со двете оперативни тела на здружениот опозициски блок во кампањата за референдумот против територијалната поделба. Ова е денеска договорено на првиот официјален состанок на координативното тело, каде се договорени и рамките ...

Батлер уште еднаш предупреди да не успее референдумот

Утрински - 28.09.2004

Излагање на амбасадорот на САД од РОС-РОТ семинарот во Охрид СИМОН ИЛИЕВСКИ ОХРИД - ?Исполнувањето на обврските од Рамковниот договор се најбитен услов за интегрирање на Македонија во евроатлантските структури. Очекуваме дека Рамковниот договор целосно ќе биде имплементиран, вклучувајќи го тука и ...

Батлер гласаше пред референдумот

Дневник - 28.09.2004

Коментар - Тодор Пендаров Којзнае којпат американскиот амбасадор Лоренс Батлер ни дели лекции за тоа што е добро за нас, а што не. Овој пат тоа го прави преку интервјуто во неделникот на албански јазик "Лоби", со поуки за референдумот.

РЕФЕРЕНДУМОТ ЌЕ ЈА ОДДАЛЕЧИ МАКЕДОНИЈА ОД НАТО

Вест - 28.09.2004

Македонија има голем број обврски пред зачленувањето во НАТО,а тоа посебно се однесува на спроведувањето на рамковнмиот договор и на процесот на децентрализацијата.Доколку одговорот на референдумското прашање биде позитивен, тоа ќе ги забави евроинтеграциските процеси и влегувањето на земјата во ...

Се состави координативното тело, координатор Тодор Петров, ќе соработува и Трифун Костовски

Канал5 - 28.09.2004

ВМРО ДПМНЕ не излегува, Груевски ја прифатил Весна Јаневска од ВМРО Народна. На денешниот координативен состанок се договориле иницијаторот и поддржувачите на референдумот. 30 субјекти, политички партии, здруженија и поединци од 7 ми октомври до 4 ти ВМРО ДПМНЕ не излегува, Груевски ја прифатил ...

Странците не арчат пари за кампања

Дневник - 28.09.2004

РЕФЕРЕНДУМот без спотови Се очекува за мониторинг на референдумот да се пријават околу 4.000 домашни и странски набљудувачи Кампањата за референдумот ќе трае 30 дена од 8 октомври до 4 ноември. Ова е утврдено во роковникот за спроведување на референдумот, предложен од ДИК, а усвоен од Собранието.

Кампањата почнува на 8 октомври, ДИК со намален хонорар

Време - 28.09.2004

РЕФЕРЕНДУМСКИ КАЛЕНДАР Јавната кампања за референдумот ќе почне на 8 октомври, а ќе заврши на 4 ноември на полноќ, кога ќе почне молкот пред изјаснувањето на граѓаните на 7 ноември. До 24 октомври Државната изборна комисија преку плакати и со јавен повик преку медиумите ќе ги извести граѓаните за ...

Албанските партии ќе ги чуваат гласачките кутии

Време - 28.09.2004

МОЖЕН ЛИ Е ФАЛСИФИКАТ НА РЕФЕРЕНДУМОТ Албанските партии ќе бидат чувари на гласачките кутии на референдумот против новата територијална организација, кој ќе се одржи на 7 ноември, а успехот на референдумот не е во нивен интерес, пишува весникот „Факти“.

Тодор Петров најавува 10.000 набљудувачи

Утрински - 28.09.2004

СМК денеска ќе ги официјализира правилата и принципите за јавна кампања на претстојниот референдум Тодор Петров, претставник на овластениот предлагач на референдумот, денеска, со поднесување жалба, ќе побара од Врховниот суд на Македонија да пресече: дали во изборната администрација треба да ...

Референдумската кампања ќе почне на 8 октомври

Утрински - 28.09.2004

ДИК го утврди календарот за спроведување на граѓанската иницијатива ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА На 8 октомври официјално ќе стартува референдумската кампања, а ќе финишира на 4 ноември на полноќ, кога почнува молкот што ќе трае до денот на гласањето, недела - 7 ноември.

Батлер: „Успешен референдум ќе го забави влезот во НАТО“

А1 - 27.09.2004

Американскиот амбасадор во Македонија Лоренс Батлер смета дека доколку граѓаните се изјаснат позитивно на поставеното референдумско прашање, тоа би значело чекор наназад за приемот на земјава во Северноатлантската алијанса. „Доколку процесот на децентрализација не биде завршен во договорениот рок ...

Собранието ќе реши дали СМК ќе добие пари за кампањата

А1 - 27.09.2004

Собранието ќе го толкува законот и ќе одлучува дали иницијаторот на референдумот Светскиот македонски конгрес има право на свои преставници на гласачките места и на пари за водење на кампањата. Откако ДИК се прогласи за ненадлежна да одлучува за овие барања на Тодор Петров реши тоа да му го ...

Албанците збунети по прашањето за референдумот

А1 - 27.09.2004

Албанското гласачко тело во Македонија е збунето по прашањето за референдумот против најновата територијална организација. Трите партии на најголемата етничка заедница на само околу еден месец пред референдумот со различен став. ДУИ повикуваат на апстиненција.

Амбасадорот Батлер предвидува политичка збрка и стагнација

Време - 27.09.2004

ВО ИНТЕРВЈУ ЗА „ЛОБИ“ Македонија ќе се соочи со несигурност, стагнација и политичка збрка во случај на позитивен исход од референдумот за територијална организација, во споредба со патот на земјата кон Европската Унија (ЕУ) и НАТО што ја води усвоениот пакет-закони за локалната самоуправа.

Референдумот ќе донесе несигурност

Дневник - 27.09.2004

ЛОРЕНС БАТЛЕР Македонија ќе се соочи со несигурност, стагнација и политичка збрка во случај на позитивен исход од референдумот за територијална организација на земјава, изјави американскиот амбасадор во Македонија Лоренс Батлер во интервју за весникот на албански јазик "Лоби".

БАТЛЕР: ПОЗИТИВНИОТ ОДГОВОР НА РЕФЕРЕНДУМСКОТО ПРАШАЊЕ ЌЕ ГО ЗАБАВИ ВЛЕЗОТ НА РМ ВО НАТО

Канал5 - 27.09.2004

Американскиот амбасадор во Македонија Лоренс Батлер смета дека доколку граѓаните се изјаснат позитивно на поставеното референдумско прашање, тоа би значело чекор наназад за приемот на земјава во Северноатлантската алијанса. “Доколку процесот на Американскиот амбасадор во Македонија Лоренс Батлер ...

ВМРО-ДПМНЕ е опасна закана за референдумот

Време - 27.09.2004

ВМРО-НАРОДНА ВМРО-народна се плаши од неуспехот на референдумот затоа што ВМРО-ДПМНЕ е опасна закана за него. - Ние не сакаме да ја дефокусираме јавноста од референдумот, како што не обвинува ВМРО-ДПМНЕ, туку напротив, се плашиме за успехот на претстојниот референдум затоа што ВМРО-ДПМНЕ е опасна ...

Петров бара начин за контрола на референдумот

Дневник - 27.09.2004

ПО ОДБИЕНОТО БАРАЊЕ ЗА СМЕНА ВО ДИК Случувањата околу составот на ДИК ги потврдуваат сомнежите за можен фалсификат, вели Тодор Петров, лидер на СМК Случувањата околу составот на Државната изборна комисија ги потврдуваат сомнежите за можен фалсификат на резултатите од референдумот, обвини вчера ...

Собранието ќе пресече дали Тодор Петров ќе има статус на овластен претставник и дали ќе добие пари за референдумот..

Канал5 - 27.09.2004

ДИК се прогласи за ненадлежна да решава за ова барање на Петров.. Но, како што велат во комисијата, за да не остане дамка на процесот, иницираат постапка пред парламентот за автентично толкување на одредба од законот за референдум и граѓанска иницијатива.

Дали Тодор Петров ке биде замена за Трифун Костовски во координативното тело на опозицискиот блок ?

Канал5 - 27.09.2004

Откако Костовски ја одби позицијата на челник на кампањата, се отвори уште едно прашање пред поддржувачите на референдумот, кој ке ги координира, покрај веќе постоечкото кој ќе ги финансира. Тодор Петров вели дека идејата со Костовски била на кампања Откако Костовски ја одби позицијата на челник на ...

Македонските граѓани се разбудија од кошмарот

Време - 27.09.2004

ПАНДЕ ЛАЗАРЕВСКИ, ДИРЕКТОР НА ИНСТИТУТОТ ЗА СОЦИОЛОШКИ И ПОЛИТИЧКО-ПРАВНИ ИСТРАЖУВАЊА Александра М. Митевска По референдумот, за кој верувам дека ќе биде успешен, ќе мора да помине едно време за смирување на страстите. Тоа ќе оди уште побрзо и поуспешно доколку во меѓувреме се искристализира ...

УПЛАВ!

Вечер Прес - 27.09.2004

Ако македонскиот народ беше неотпорен и покажеше зиморливост во налетите на ветриштата, што од сите страни го бијат, државава ќе се соочеше со епидемија од уплав. Каде ќе ни беше крајот во една таква состојба, само Господ знае.

БАТЛЕР НЕ ЈА ПОЗНАВА ДЕМОКРАТИЈАТА

Вечер Прес - 27.09.2004

Според Батлер, ако референдумот успее, Македонија ќе се соочи со несигурност, стагнација и политичка збрка, наспроти патот на земјата кон ЕУ и НАТО, кон кој ја води усвоениот пакет-закони за локална самоуправа. Тој го пренесува и ставот на неговата држава, која како еден од сведоците и една од оние ...