TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Илјадници лекари во Германија заразени со корона вирусот

Фокус - 05.04.2020

Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија со корона вирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. – Се претпоставува дека не се регистрирани сите случаи, соопшти Институтот како одговор на прашање на ...

Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

24 Вести - 05.04.2020

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.760 ...

Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Телма - 05.04.2020

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.760 ...

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

Телма - 05.04.2020

Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. – Се претпоставува дека не се регистрирани сите случаи, соопшти Институтот како одговор на прашање на ...

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

Алсат-М - 05.04.2020

Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. – Се претпоставува дека не се регистрирани сите случаи, соопшти Институтот како одговор на прашање на ...

Во Шпанија за 24 часа од Ковид-19 починаа 674 лица

24 Вести - 05.04.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Шпанија се зголеми за 674 на вкупно 12.418 лица, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вчера беа пријавени 809 смртни случаи. Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Шпанија се зголеми од 124.736 на ...

Во Шпанија за 24 часа од Ковид-19 починаа 674 лица

Алсат-М - 05.04.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Шпанија се зголеми за 674 на вкупно 12.418 лица, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вчера беа пријавени 809 смртни случаи. Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Шпанија се зголеми од 124.736 на ...

Во Шпанија за 24 часа од Ковид-19 починаа 674 лица

ТВ21 - 05.04.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Шпанија се зголеми за 674 на вкупно 12.418 лица, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вчера беа пријавени 809 смртни случаи. Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Шпанија се зголеми од 124.736 на ...

Европа се стабилизира, САД ита кон врвот на заразата

Телма - 05.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.214.487 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 65.605, а оздравеле 253.626 луѓе. – Речиси 60 војници се заразени со коронавирус во Србија.

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот: Регистрирани над 1,2 милиони случаи, 60 војници заразени во Србија

ТВ21 - 05.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.214.487 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 65.605, а оздравеле 253.626 луѓе. – Речиси 60 војници се заразени со коронавирус во Србија.

Уште 115 починати во Холандија од коронавирусот

ТВ21 - 05.04.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во Холандија се зголеми за нови 115 лица, со што вкупно изнесува 1.766 смртни случаи во земјата, соопштија денеска холандските здравствени власти. Инфекцијата е потврдена кај уште 1.224 луѓе и вкупно има ...

Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

ТВ21 - 05.04.2020

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.760 ...

Во Шпанија денеска починале 674 лица, најмалку во последните девет дена

Канал5 - 05.04.2020

Во Шпанија, денеска починаа 674 лица, што е најмал број на жртви во еден ден од почетокот на епидемијата на коронавирус, во која загинаа вкупно 12.418 лица. Во текот на изминатите осум дена, повеќе од 800 пациенти умираа дневно.

Бројот на заразени достигна 1,2 милиони луѓе, починаа речиси 65 илјади луѓе во светот

Канал5 - 05.04.2020

Со над 300.000 заболени од Ковид 19, САД се прва земја по број на заразени во светот... Американскиот претседател Доналд Трамп предупредува дека следуваат најтешките недели и дека може да се очекува зголемување на бројот на смртни случаи.

Од коронавирус во светот починале над 65 000 луѓе, повеќе од 1. 200 000 заразени

Канал5 - 05.04.2020

Пандемијата на новиот коронавирус однесе најмалку 65.227 човечки животи низ целиот свет од избувнувањето во Кина во декември, според новите податоци на АФП собрани денеска од официјални извори до 12 часот по средноевропско време.

10 проценти од заразените од КОВИД 19 се медицински лица

Телма - 05.04.2020

52 лекари , техничари и медицински сестри заразени со корона вирусот. Здравствените власти смируваат дека иако ова е дури 10 проценти од вкупниот број на заразени, има кој да работи во болниците и амбулантите во Македонија.

Нови 284 заразени случаи и седум починати во Србија

ТВ21 - 05.04.2020

Во Србија во изминатите 24 часа регистрирани се седум нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се зголеми на 51 лице, јави дописникот на МИА од Белград. Од седуммината починати, петмина се мажи и две жени на просечна возраст од 64,2 ...

Се влошува билансот со Ковид-19 во Куманово

Алсат-М - 05.04.2020

56 годишно лице од Романовце е жртвата која почина од Ковид 19. Тој бил хоспитализиран во болницата „8 Септември“ откако беше дијагностициран Ковид 19 на 1 април. Инаку, официјалните информации кажуваат дека во Куманово позитивни од овој вирус се 21 ...

Нови 62 заразени случаја и петмина починати во Грција

ТВ21 - 05.04.2020

Во изминатите 24 часа во Грција уште петмина починаа од Ковид-19, со што бројот на жртви се зголеми на 73 лица, а регистриран се 62 нови случаи, односни вкупно 1.735 лица се заразени со коронавирусот од почетокот на епидемијата, јави дописничката на ...

Значителен пад на бројот на починати од КОВИД-19 во Италија и Шпанија

Сакам да кажам - 05.04.2020

Италија го пријави најмалиот број на починати од КОВИД-19 од 19 март, откако во последните 24 часа оваа болест однесла 552 животи. Тоа е нов знак за подобрување на ситуацијата во земјата откако вчера бројката изнесуваше 681.

Во Италија 525 починати , далеку помалку од претходните десетина дена

Канал5 - 05.04.2020

Во Италија, 525 луѓе починале во последните 24 часа од коронавирусот. Исто така, регистрирани се 4316 нови случаи на инфекција со коронавирус. Ова е значително помалку нови смртни случаи и инфекции отколку во текот на изминатата недела.

Ќе има нов повик за респиратори, услов ќе биде рокот на доставување

ТВ21 - 05.04.2020

Во последните 24 часа, во Македонија се регистрирани 72 нови случаи на заразени лица и две жртви. Со овие податоци, бројот на заразени во земјава е 514, а на жртви 18. Жртвите се од Струга и Куманово.

Во Бразил 10.278 заразени и 431 смртен случај од Ковид-19

А1 On - 05.04.2020

Бројот на заболени од коронавирусот во Бразил се зголеми за 1.222 во последните 24 часа, достигнувајќи 10.278 болни, соопшти денеска државното Министерство за здравство. Бројот на починати е зголемен за 72 – на 431, со стапка на смртност од 4,2 ...

Повеќе од 1,2 милиони заразени со коронавирус во светот

Press24 - 05.04.2020

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.760 ...

Голем број на доктори заразени со новиот коронавирус

Press24 - 05.04.2020

Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. – Се претпоставува дека не се регистрирани сите случаи, соопшти Институтот како одговор на прашање на ...

Во Унгарија 733 случаи на коронавирусот, 34 починати

А1 On - 05.04.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Унгарија се искачи на 733, со уште две смртни случаи, објавено е на сајтот koronavirus.gov.hu. Досега починале вкупно 34 лица, а 66 оздравеле. Во карантин се 13.435 лица, а досега се тестирани 21.250 ...

Во Бразил 10.278 заразени и 431 смртен случај од Ковид-19

Нетпрес - 05.04.2020

Бројот на заболени од коронавирусот во Бразил се зголеми за 1.222 во последните 24 часа, достигнувајќи 10.278 болни, соопшти денеска државното Министерство за здравство. Бројот на починати е зголемен за 72 – на 431, со стапка на смртност од 4,2 ...

Во Унгарија 733 случаи на коронавирусот, 34 починати

Слободен Печат - 05.04.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Унгарија се искачи на 733, со уште две смртни случаи, објавено е на сајтот koronavirus.gov.hu. Досега починале вкупно 34 лица, а 66 оздравеле. Во карантин се 13.435 лица, а досега се тестирани 21.250 ...

Во Унгарија 733 случаи на коронавирусот, 34 починати

Press24 - 05.04.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Унгарија се искачи на 733, со уште две смртни случаи, објавено е на сајтот koronavirus.gov.hu. Досега починале вкупно 34 лица, а 66 оздравеле. Во карантин се 13.435 лица, а досега се тестирани 21.250 ...

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

А1 On - 05.04.2020

Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. – Се претпоставува дека не се регистрирани сите случаи, соопшти Институтот како одговор на прашање на ...

Во Бразил 10.278 заразени и 431 смртен случај од Ковид-19

Слободен Печат - 05.04.2020

Бројот на заболени од коронавирусот во Бразил се зголеми за 1.222 во последните 24 часа, достигнувајќи 10.278 болни, соопшти денеска државното Министерство за здравство. Бројот на починати е зголемен за 72 – на 431, со стапка на смртност од 4,2 ...

На Филипините 3.256 заразени со коронавирусот, 152 починати

Нетпрес - 05.04.2020

Филипинското Министерство за здравство денеска соопшти дека во земјата се пријавени уште осум смртни случаи од коронавирусот и 152 новозаразени пациенти. Со тоа бројот на пациенти со Ковид-19 на Филипините достигна 3.256 лица, а вкупно 152 ...

На Филипините 3.256 заразени со коронавирусот, 152 починати

А1 On - 05.04.2020

Филипинското Министерство за здравство денеска соопшти дека во земјата се пријавени уште осум смртни случаи од коронавирусот и 152 новозаразени пациенти. Со тоа бројот на пациенти со Ковид-19 на Филипините достигна 3.256 лица, а вкупно 152 ...

Во Словенија потврдени 20 нови случаи на коронавирусот

Сител - 05.04.2020

Во изминатите 24 часа, лабораториите во Словенија потврдија 20 нови случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана. Во земјата сега има вкупно 997 случаи на коронавирусот, а направени се речиси 20.000 тестови.

Во Словенија потврдени 20 нови случаи на коронавирусот

Нетпрес - 05.04.2020

Во изминатите 24 часа, лабораториите во Словенија потврдија 20 нови случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана. Во земјата сега има вкупно 997 случаи на коронавирусот, а направени се речиси 20.000 тестови.

Во Шпанија за 24 часа од Ковид-19 починаа 674 лица

А1 On - 05.04.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Шпанија се зголеми за 674 на вкупно 12.418 лица, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вчера беа пријавени 809 смртни случаи. Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Шпанија се зголеми од 124.736 на ...

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

Слободен Печат - 05.04.2020

Според Институтот „Роберт Кох”, во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. – Се претпоставува дека не се регистрирани сите случаи, соопшти Институтот како одговор на прашање на ...

Во Шпанија за 24 часа од Ковид-19 починаа 674 лица

Слободен Печат - 05.04.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Шпанија се зголеми за 674 на вкупно 12.418 лица, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вчера беа пријавени 809 смртни случаи. Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Шпанија се зголеми од 124.736 на ...

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

Независен - 05.04.2020

Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. – Се претпоставува дека не се регистрирани сите случаи, соопшти Институтот како одговор на прашање на ...

Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

А1 On - 05.04.2020

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.774 ...

За 24 часа од коронавирусот во Шпанија починаа 674 лица

Курир - 05.04.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Шпанија се зголеми за 674 на вкупно 12.418 лица, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вчера беа пријавени 809 смртни случаи. Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Шпанија се зголеми од 124.736 на ...

Втор ден по ред се намалува бројот на починати во Шпанија

Press24 - 05.04.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Шпанија се зголеми за 674 на вкупно 12.418 лица, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вчера беа пријавени 809 смртни случаи. Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Шпанија се зголеми од 124.736 на ...

Во Швајцарија 559 жртви од Ковид-19, 21.100 заразени

А1 On - 05.04.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во Швајцарија во последните 24 часа се зголеми за 19 на 559 жртви, соопшти денеска Министерството за здравство на земјата. Бројот на луѓе позитивни на Ковид-19 се зголеми од 20.278 на 21.100.

Хрватска има 1.126 заболени и 14 починати, 60 војници заразени во Србија

+инфо - 05.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.214.487 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 65.605, а оздравеле 253.626 луѓе. – Речиси 60 војници се заразени со коронавирус во Србија.

Голем број на доктори заразени со новиот коронавирус

Курир - 05.04.2020

Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. – Се претпоставува дека не се регистрирани сите случаи, соопшти Институтот како одговор на прашање на ...

Британија го очекува пикот на коронавирусот за 10 дена, Австрија по Велигден ќе попушта со мерките, 60 српски војници ...

Нетпрес - 05.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.214.487 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 65.605, а оздравеле 253.626 луѓе. – Речиси 60 војници се заразени со коронавирус во Србија.

Состојба со коронавирусот во светот до 13 часот – Австрија, по Велигден би можела постепено да ги укинува мерките ...

Курир - 05.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.214.487 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 65.605, а оздравеле 253.626 луѓе. – Речиси 60 војници се заразени со коронавирус во Србија.

Состојба со коронавирусот во светот до 13 часот – Австрија, по Велигден би можела постепено да ги укинува мерките ...

Press24 - 05.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.214.487 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 65.605, а оздравеле 253.626 луѓе. – Речиси 60 војници се заразени со коронавирус во Србија.

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

Нетпрес - 05.04.2020

Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. – Се претпоставува дека не се регистрирани сите случаи, соопшти Институтот како одговор на прашање на ...

Во Италија заразени 11.2252 здравствени работници, починале 80 лекари

Сител - 05.04.2020

Во последните 24 часа во Италија починаа уште двајца лекари, со што вкупниот број лекари жртви на Ковид – 19 се зголеми на осумдесет. Според најновите податоци на Високиот институт за здравство (ИШ), заразени се вкупно 11.2252 здравствени работници.

Во Италија заразени 11.2252 здравствени работници, починале 80 лекари

Press24 - 05.04.2020

Во последните 24 часа во Италија починаа уште двајца лекари, со што вкупниот број лекари жртви на Ковид–19 се зголеми на осумдесет. Според најновите податоци на Високиот институт за здравство (ИШ), заразени се вкупно 11.2252 здравствени работници.

Во Италија заразени 11.2252 здравствени работници, починале 80 лекари

Нетпрес - 05.04.2020

Во последните 24 часа во Италија починаа уште двајца лекари, со што вкупниот број лекари жртви на Ковид – 19 се зголеми на осумдесет. Според најновите податоци на Високиот институт за здравство (ИШ), заразени се вкупно 11.2252 здравствени работници.

Во Италија од коронавирусот починале 80 лекари, најмладиот имал 46 години

+инфо - 05.04.2020

Во последните 24 часа во Италија починаа уште двајца лекари, со што вкупниот број лекари жртви на ковид – 19 се зголеми на осумдесет. Според најновите податоци на Високиот институт за здравство (ИШ), заразени се вкупно 11.2252 здравствени работници.

Во Италија заразени 11.225 здравствени работници, починале 80 лекари

А1 On - 05.04.2020

Во последните 24 часа во Италија починаа уште двајца лекари, со што вкупниот број лекари жртви на Ковид – 19 се зголеми на осумдесет. Според најновите податоци на Високиот институт за здравство (ИШ), заразени се вкупно 11.225 здравствени работници.

Цел гарнизон војници заразени од коронавирус во Србија

Сител - 05.04.2020

Шеесетина војници, припадници на Првата бригада на Војската на Србија, се заразени од коронавирус. Сите тие биле ангажирани на прием на повратниците во Србија во периодот од 13 до 16 март, изјави денеска српскиот претседател, Александар Вучиќ.

Нови 284 заразени случаи и седум починати во Србија

Курир - 05.04.2020

Во Србија во изминатите 24 часа регистрирани се седум нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се зголеми на 51 лице, јави дописникот на МИА од Белград. Од седуммината починати, петмина се мажи и две жени на просечна возраст од 64,2 ...

Нови 284 заразени и седум починати од коронавирус во Србија

Слободен Печат - 05.04.2020

За разлика од вчера, денеска од 959 новотестирани, регистрирани се 284 нови позитивни случаи на заразната болест, со што вкупно заразени во Србија се 1.908 лица. Во Србија во изминатите 24 часа регистрирани се седум нови смртни случаи, со што ...

Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Нетпрес - 05.04.2020

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.760 ...

Уште 115 починати во Холандија од коронавирусот

Сител - 05.04.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во Холандија се зголеми за нови 115 лица, со што вкупно изнесува 1.766 смртни случаи во земјата, соопштија денеска холандските здравствени власти. Инфекцијата е потврдена кај уште 1.224 луѓе и вкупно има ...

Србија: Нови 284 заразени случаи и седум починати

Сител - 05.04.2020

Во Србија во изминатите 24 часа регистрирани се седум нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се зголеми на 51 лице, јави дописникот на МИА од Белград. Од седуммината починати, петмина се мажи и две жени на просечна возраст од 64,2 ...

Србија: Нови 284 заразени случаи и седум починати

Нетпрес - 05.04.2020

Во Србија во изминатите 24 часа регистрирани се седум нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се зголеми на 51 лице, јави дописникот на МИА од Белград. Од седуммината починати, петмина се мажи и две жени на просечна возраст од 64,2 ...

Уште 115 починати во Холандија од коронавирусот

Нетпрес - 05.04.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во Холандија се зголеми за нови 115 лица, со што вкупно изнесува 1.766 смртни случаи во земјата, соопштија денеска холандските здравствени власти. Инфекцијата е потврдена кај уште 1.224 луѓе и вкупно има ...

Нови 115 жртви од коронавирус во Холандија

Слободен Печат - 05.04.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во Холандија се зголеми за нови 115 лица, со што вкупно изнесува 1.766 смртни случаи во земјата, соопштија денеска холандските здравствени власти. Инфекцијата е потврдена кај уште 1.224 луѓе и вкупно има ...

Нови 62 заразени и петмина починати од Ковид-19 во Грција

А1 On - 05.04.2020

Во изминатите 24 часа во Грција уште петмина починаа од Ковид-19, со што бројот на жртви се зголеми на 73 лица, а регистриран се 62 нови случаи, односни вкупно 1.735 лица се заразени со коронавирусот од почетокот на епидемијата.

Нови 62 заболени и пет починати од коронавирус во Грција

Слободен Печат - 05.04.2020

Во однос на смртните случаи, просечната возраст на починатите е 74 години, 83,6 отсто имале претходни здравствени проблеми, а од 73 жртви, 52 се мажи. Во изминатите 24 часа во Грција уште петмина починаа од Ковид-19, со што бројот на жртви се ...

Во Грција нови 62 заразени случаја и петмина починати од Ковид-19

Нетпрес - 05.04.2020

Во изминатите 24 часа во Грција уште петмина починаа од Ковид-19, со што бројот на жртви се зголеми на 73 лица, а регистриран се 62 нови случаи, односни вкупно 1.735 лица се заразени со коронавирусот од почетокот на епидемијата, јави дописничката на ...

Ковид-19 во Грција: Нови 62 заразени случаја и петмина починати

Сител - 05.04.2020

Во изминатите 24 часа во Грција уште петмина починаа од Ковид-19, со што бројот на жртви се зголеми на 73 лица, а регистриран се 62 нови случаи, односни вкупно 1.735 лица се заразени со коронавирусот од почетокот на епидемијата, јави дописничката на ...

Уште 115 починати во Холандија од коронавирусот

Курир - 05.04.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во Холандија се зголеми за нови 115 лица, со што вкупно изнесува 1.766 смртни случаи во земјата, соопштија денеска холандските здравствени власти. Инфекцијата е потврдена кај уште 1.224 луѓе и вкупно има ...

МИСТЕРИЈА: Како коронавирусот целосно го заобиколи малото гратче во срцето на Ломбардија?!

Курир - 05.04.2020

Во ек на пандемијата на Ковид-19, која најмногу животи однесе во Италија, јавноста и научниците ги изненадува веста за гратчето во кое коронаворусот „не влезе“, a се работи за гратче, што се наоѓа во областа Ломбардија, епицентарот на епидемијата во ...

Последни податоци во светот: 1.245.741 заразени, 67.390 починати, 256.760 оздравени

Нова ТВ - 05.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.245.741 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 67.930, а оздравеле 256.760 луѓе. – Во Италија се потврдени нови 4.316 заразени случаи со коронавирус и уште 525 починати ...

Заразените со коронавирус во Кентаки треба да носат алки за следење

Факултети - 05.04.2020

Судиите во американската сојузна држава Кентаки им наредуваат на луѓето заразени со новиот коронавирус да се изолираат, а тоа барање го спроведуваат така што ги тераат да носат алки за следење, како да се во домашен притвор, пренесуваат тамошните ...

Повеќе од 1,2 милиони заразени со коронавирус во светот

Курир - 05.04.2020

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.760 ...

Трамп:Тешки недели не очекуваат со пораст на бројот на починати

Р.С.Европа - 05.04.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп предупредува дека следуваат најтешките недели во борбата против пандемијата со Ковид 19 и дека може да се очекува зголемување на бројот на смртни случаи.

Над 1,2 милиони лица во светот се заразени со ковид-19

Нова ТВ - 05.04.2020

Според податоците на интернет страницата Worldmeters, над 1,2 милиони луѓе во светот се заразени со вирусот ковид-19. Епидемијата е раширена во 206 земји и територии и досега однесе 64.747 човечки животи, а евидентирани се 246.760 излекувани лица.

На Тајланд 102 нови случаи на Ковид-19, уште три смртни случаи

А1 On - 05.04.2020

На Тајланд се регистрирани 102 нови случаи на коронавирусот и уште три смртни случаи, соопшти денеска Министерството за здравство на земјата. Така, вкупниот број случаи на коронавирус во земјата е зголемен на 2.169, со 23 ...

Кина повеќе не е во првите пет земји во светот по бројот на заболени од коронавирус

Макфакс - 05.04.2020

Во светот бројот на заразени лица со коронавирус е 1.203.859, бројот на починати е околу 64.787, од ​​кои само 40.000 во Европа. Излекувани се 247.301 лица во светот. Најголем број заразени се потврдени во САД, 311.637 лица.

Во Унгарија 733 случаи на коронавирусот, 34 починати

Курир - 05.04.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Унгарија се искачи на 733, со уште две смртни случаи, објавено е на сајтот koronavirus.gov.hu. Досега починале вкупно 34 лица, а 66 оздравеле. Во карантин се 13.435 лица, а досега се тестирани 21.250 ...

Илјадници лекари заразени со коронавирусот во светот, над сто умрени

Независен - 05.04.2020

Институтит „Роберт Кох“ од Германија објави денес дека со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели во оваа земја. Тој број би можел да биде и поголем, бидејќи овие податоци ги опфаќаат само вработените во болниците, а не и во лекарските ...

Во Словенија потврдени 20 нови случаи на коронавирусот

А1 On - 05.04.2020

Во изминатите 24 часа, лабораториите во Словенија потврдија 20 нови случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана. Во земјата сега има вкупно 997 случаи на коронавирусот, а направени се речиси 20.000 тестови.

Во Швајцарија 559 жртви од Ковид-19, 21.100 заразени

Независен - 05.04.2020

Бројот на починати од новиот корона вирус во Швајцарија во последните 24 часа се зголеми за 19 на 559 жртви, соопшти денеска Министерството за здравство на земјата. Бројот на луѓе позитивни на Ковид-19 се зголеми од 20.278 на 21.100.

Лежат со мене во болница: Ѓорѓе Давид откри дека многу познати кријат дека се заболени

Скопје24 - 05.04.2020

Српскиот музичар Ѓорѓе Давид , и член на жирито на шоуто „Ѕвездите на Гранд“ е еден од заболените во Србија и сместен е на пулмологија во Клиничкиот центар во Белград. Тој шокираше со изјавата дека многу познати кријат дека се зарзени, а дека тој е ...

Македонија е втора по смртност од Ковид-19 на Балканот

Нетпрес - 05.04.2020

Според статистиката што ја води секоја држава одделно на Балканот во врска со коронавирусот, одсно бројот на починатите и заразените од оваа пандемија, Македонија е втора по смртност од Ковид-19 на Балканот на еден милион жители.

Во Германија се заразени повеќе од 2.000 здравствени работници

360 степени - 05.04.2020

Во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а, според податпците на Институтот „Роберт Кох“, тој број би можел да биде и поголем. Овие податоци ги опфаќаат само вработените во болниците, а не и во лекарските ординации, ...

Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Слободен Печат - 05.04.2020

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.760 ...

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

Нова ТВ - 05.04.2020

Според германсиот Институт „Роберт Кох“ во земјата со коронавирус се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. „Се претпоставува дека не се регистрирани сите случаи“, соопшти Институтот како одговор на прашање на ...

Сеќавање на починатите доктори во борбата со коронавирусот (ВИДЕО)

Убавина и Здравје - 05.04.2020

Во борбата на Кина против коронавирусот, најмалку 46 медицински професионалци починале од инфекцијата, прекумерната работа или од несреќа за време на битката во првите борбени редови. Потсетување на нивното херојско дело за човештвото… Видео: ...

На Тајланд 102 нови случаи на Ковид-19, уште три смртни случаи

Курир - 05.04.2020

На Тајланд се регистрирани 102 нови случаи на коронавирусот и уште три смртни случаи, соопшти денеска Министерството за здравство на земјата. Така, вкупниот број случаи на коронавирус во земјата е зголемен на 2.169, со 23 ...

Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Сител - 05.04.2020

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.760 ...

КОВИД-19 направи вистински масакр во Италија – збриша цела генерација

Таратур - 05.04.2020

Иако „пикот“ на епидемијата на коронавирусот во Италија формално се смета дека не е уште поминат, последните неколку дена епидемиолошката состојба во оваа европска земја, една од најпогодените од КОВИД-19 во светски рамки, е стабилна потврдуваат ...

Уште 115 починати во Холандија од коронавирусот

А1 On - 05.04.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во Холандија се зголеми за нови 115 лица, со што вкупно изнесува 1.766 смртни случаи во земјата, соопштија денеска холандските здравствени власти. Инфекцијата е потврдена кај уште 1.224 луѓе и вкупно има ...

Во Панама 1.801 заразени со коронавирусот, 46 починати

Слободен Печат - 05.04.2020

Панамското Министерство за здравство објави дека во земјата се регистрирани 1.801 случаи на коронавирусот, што претставува зголемување за 128 во однос на претходниот ден. Бројот на починати се зголеми за пет – на вкупно 46 ...

Во Панама 1.801 заразени со коронавирусот, 46 починати

А1 On - 05.04.2020

Панамското Министерство за здравство објави дека во земјата се регистрирани 1.801 случаи на коронавирусот, што претставува зголемување за 128 во однос на претходниот ден. Бројот на починати се зголеми за пет – на вкупно 46 ...

На Тајланд 102 нови случаи на Ковид-19, уште три смртни случаи

Слободен Печат - 05.04.2020

На Тајланд се регистрирани 102 нови случаи на коронавирусот и уште три смртни случаи, соопшти денеска Министерството за здравство на земјата. Така, вкупниот број случаи на коронавирус во земјата е зголемен на 2.169, со 23 ...

Србија се доближи до 2 000 заразени, бројот на смртни случаи се искачи на 51

360 степени - 05.04.2020

Српскиот епидемиолог Предраг Кон, попладнево ги соопшти најновите информации во врска со коронавирусот во Србија при што информираше дека во последните 24 часа регистрирани имало седум смртни случаи со кои бројот на жртви се искачи на 51.

Кличко со скандалозна изјава за коронавирусот

IPON - 05.04.2020

Легендарниот украински боксер Витали Кличко со скандалозна изјава за двајца заразени од коронавирусот. При пребројувањето на заразените со Коид-19 во украинската престолнина, Кличко ги идентификува како „непресметливи“ двајца жители на Киев.

Италија и Шпанија бележат пад на починати од коронавирусот

Нова ТВ - 05.04.2020

Позитивни вести стигнуваат од Италија. Во земјата најпогодена од коронавирусот во последните 24 часа евидентиран е најмалиот број на починати во последните недели- 552. Тоа е знак за подобрување на ситуацијата во земјата откако вчера бројката ...

Состојба со Ковид-19 во светот до 19 часот: Ниту една мерка не помага, во Италија бројката на новозаразени руши секакви ...

Курир - 05.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.245.741 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 67.930, а оздравеле 256.760 луѓе. – Во Италија се потврдени нови 4.316 заразени случаи со коронавирус и уште 525 починати ...

Во 18 града во земјава има заразени со ковид-19, растат бројките во Скопје, Куманово, Прилеп…, а во Дебар нема нови ...

360 степени - 05.04.2020

Во 18 града во земјава се регистрирани заразени со коронавирусот. Бројката на заразени е најголема во главниот град – 235, по што следува Куманово со 114 случаи, поради што од петокот се зголемени ограничувањата за движење во оваа најголема општина ...

Во Мексико 1.890 заразени со коронавирус, 79 починати

Курир - 05.04.2020

Мексиканското Министерство за здравство објави дека досега во земјата се регистрирани 1.890 случаи на коронавирусот. Од Ковид-19 досега починале 79 луѓе, кои имале хронични заболувања или биле ...

Во Мексико 1.890 заразени со Ковид-19, 79 починати

А1 On - 05.04.2020

Мексиканското Министерство за здравство објави дека досега во земјата се регистрирани 1.890 случаи на коронавирусот. Од Ковид-19 досега починале 79 луѓе, кои имале хронични заболувања или биле ...

Србија: Нови 284 заразени случаи и седум починати

Денешен - 05.04.2020

Во Србија во изминатите 24 часа регистрирани се седум нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се зголеми на 51 лице, јави дописникот на МИА од Белград. Од седуммината починати, петмина се мажи и две жени на просечна возраст од 64,2 ...

Уште 115 починати во Холандија од коронавирусот

Денешен - 05.04.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во Холандија се зголеми за нови 115 лица, со што вкупно изнесува 1.766 смртни случаи во земјата, соопштија денеска холандските здравствени власти. Инфекцијата е потврдена кај уште 1.224 луѓе и вкупно има ...

Уште 115 починати во Холандија од коронавирусот

Либертас - 05.04.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во Холандија се зголеми за нови 115 лица, со што вкупно изнесува 1.766 смртни случаи во земјата, соопштија денеска холандските здравствени власти. Инфекцијата е потврдена кај уште 1.224 луѓе и вкупно има ...

Уште 115 починати во Холандија од коронавирусот

Опсервер - 05.04.2020

Амстердам, 5 април 2020 () – Бројот на починати од новиот коронавирус во Холандија се зголеми за нови 115 лица, со што вкупно изнесува 1.766 смртни случаи во земјата, соопштија денеска холандските здравствени власти.

Србија: Нови 284 заразени случаи и седум починати

Опсервер - 05.04.2020

Белград, 5 март 2020 () – Во Србија во изминатите 24 часа регистрирани се седум нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се зголеми на 51 лице, јави дописникот на од Белград. Од седуммината починати, петмина се мажи и две жени на ...

Србија: Нови 284 заразени случаи и седум починати

Вечер Прес - 05.04.2020

Во Србија во изминатите 24 часа регистрирани се седум нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се зголеми на 51 лице, јави дописникот на МИА од Белград. Од седуммината починати, петмина се мажи и две жени на просечна возраст од 64,2 ...

Во Словенија потврдени 20 нови случаи на коронавирусот

24Инфо - 05.04.2020

Во изминатите 24 часа, лабораториите во Словенија потврдија 20 нови случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана. Во земјата сега има вкупно 997 случаи на коронавирусот, а направени се речиси 20.000 тестови.

Филипини: 3.256 заразени, 152 починати

Денешен - 05.04.2020

Филипинското Министерство за здравство денеска соопшти дека во земјата се пријавени уште осум смртни случаи од коронавирусот и 152 новозаразени пациенти. Со тоа бројот на пациенти со Ковид-19 на Филипините достигна 3.256 лица, а вкупно 152 ...

Кина повеќе не е во првите пет земји по бројот на заболени од коронавирус

Точка - 05.04.2020

Во светот бројот на заразени лица со коронавирус е 1.203.859, бројот на починати е околу 64.787, од ​​кои само 40.000 во Европа. Излекувани се 247.301 лица во светот. Најголем број заразени се потврдени во САД, 311.637 лица.

Во Србија регистрирани се 284 нови позитивни случаи на коронавирусот

iPortal - 05.04.2020

Во Србија во изминатите 24 часа регистрирани се седум нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се зголеми на 51 лице, јави дописникот на МИА од Белград. Од седуммината починати, петмина се мажи и две жени на просечна возраст од 64,2 ...

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

Република - 05.04.2020

Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. Се претпоставува дека не се регистрирани сите случаи, соопшти Институтот како одговор на прашање на „Зидојче ...

Србија: Нови 284 заразени случаи и седум починати

Либертас - 05.04.2020

Во Србија во изминатите 24 часа регистрирани се седум нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се зголеми на 51 лице, јави дописникот на МИА од Белград. Од седуммината починати, петмина се мажи и две жени на просечна возраст од 64,2 ...

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

iPortal - 05.04.2020

Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. – Се претпоставува дека не се регистрирани сите случаи, соопшти Институтот како одговор на прашање на ...

Во Шпанија за 24 часа од Ковид-19 починаа 674 лица

Либертас - 05.04.2020

– Бројот на починати од коронавирусот во Шпанија се зголеми за 674 на вкупно 12.418 лица, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вчера беа пријавени 809 смртни случаи. Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Шпанија се зголеми од 124.736 ...

Ковид-19 во Грција: Нови 62 заразени случаја и петмина починати

Опсервер - 05.04.2020

Атина, 5 април 2020 () – Во изминатите 24 часа во Грција уште петмина починаа од Ковид-19, со што бројот на жртви се зголеми на 73 лица, а регистриран се 62 нови случаи, односни вкупно 1.735 лица се заразени со коронавирусот од почетокот на ...

Починатиот велешанец бил позитивен на корона, семејството обвинува дека не сакале да го примат во болица

4NEWS - 05.04.2020

78 годишниот велешанец кој почина во средата а не беше примен на инфективното одделение бил заразен со коронавирусот.Центарот за јавно здравје денеска го известил семејството дека починатиот е позитивен на тестот.Роднините велат дека тестирањето ...

Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Тера - 05.04.2020

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.760 ...

Србија: Нови 284 заразени случаи и седум починати

24Инфо - 05.04.2020

Во Србија во изминатите 24 часа регистрирани се седум нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се зголеми на 51 лице, јави дописникот на МИА од Белград. Од седуммината починати, петмина се мажи и две жени на просечна возраст од 64,2 ...

Ковид-19 во Грција: Нови 62 заразени случаја и петмина починати

Либертас - 05.04.2020

Во изминатите 24 часа во Грција уште петмина починаа од Ковид-19, со што бројот на жртви се зголеми на 73 лица, а регистриран се 62 нови случаи, односни вкупно 1.735 лица се заразени со коронавирусот од почетокот на епидемијата, јави дописничката на ...

Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Бриф - 05.04.2020

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.760 ...

Ковид-19 во Грција: Нови 62 заразени случаја и петмина починати

24Инфо - 05.04.2020

Во изминатите 24 часа во Грција уште петмина починаа од Ковид-19, со што бројот на жртви се зголеми на 73 лица, а регистриран се 62 нови случаи, односни вкупно 1.735 лица се заразени со коронавирусот од почетокот на епидемијата, јави дописничката на ...

Уште 115 починати во Холандија од коронавирусот

Frontline - 05.04.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во Холандија се зголеми за нови 115 лица, со што вкупно изнесува 1.766 смртни случаи во земјата, соопштија денеска холандските здравствени власти. Инфекцијата е потврдена кај уште 1.224 луѓе и вкупно има ...

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

Либертас - 05.04.2020

– Се претпоставува дека не се регистрирани сите случаи, соопшти Институтот како одговор на прашање на „Зидојче цајтунг“, телевизиите НДР и ВДР. Овие податоци ги опфаќаат само вработените во болниците, а не и во лекарските ординации, лабораториите, ...

Во Грција нови 62 заразени и петмина починати од Ковид-19

Вечер Прес - 05.04.2020

Во изминатите 24 часа во Грција уште петмина починаа од Ковид-19, со што бројот на жртви се зголеми на 73 лица, а регистриран се 62 нови случаи, односни вкупно 1.735 лица се заразени со коронавирусот од почетокот на епидемијата, јави дописничката на ...

Во Швајцарија 559 жртви од Ковид-19, 21.100 заразени

Либертас - 05.04.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во Швајцарија во последните 24 часа се зголеми за 19 на 559 жртви, соопшти денеска Министерството за здравство на земјата. Бројот на луѓе позитивни на Ковид-19 се зголеми од 20.278 на 21.100.

Ковид-19 во светот: 1,25 милиони луѓе заразени, починаа 67.930, над 250 илјади луѓе одравеа

Вечер Прес - 05.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.245.741 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 67.930, а оздравеле 256.760 луѓе. – Во Италија се потврдени нови 4.316 заразени случаи со коронавирус и уште 525 починати ...

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

24Инфо - 05.04.2020

Според Институтот „Роберт Кох”, во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. – Се претпоставува дека не се регистрирани сите случаи, соопшти Институтот како одговор на прашање на ...

Во Швајцарија 559 жртви од Ковид-19, 21.100 заразени

Опсервер - 05.04.2020

Берн, 5 април 2020 () – Бројот на починати од новиот коронавирус во Швајцарија во последните 24 часа се зголеми за 19 на 559 жртви, соопшти денеска Министерството за здравство на земјата. Бројот на луѓе позитивни на Ковид-19 се зголеми од 20.278 на ...

Ќе има нов повик за респиратори, услов ќе биде рокот на доставување

4NEWS - 05.04.2020

Во последните 24 часа, во Македонија се регистрирани 72 нови случаи на заразени лица и две жртви. Со овие податоци, бројот на заразени во земјава е 514, а на жртви 18. Жртвите се од Струга и Куманово.

ЧУМАТА НА 21 ВЕК: 46.000 жртви на коронавирусот во Европа

Фактор - 05.04.2020

Според податоците од Институтот Роберт Кох, Во Германија до сега има 2.300 заразени лекари, мецицински сестри и негуватели, а оттаму предупредуваат дека бројот би можел да е поголем, бидјќи претпоставуваат дека не се регистрирани сите сличаи.

Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

24Инфо - 05.04.2020

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.760 ...

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

Опсервер - 05.04.2020

Минхен, 5 април 2020 () – Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. – Се претпоставува дека не се регистрирани сите случаи, соопшти Институтот како ...

Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Либертас - 05.04.2020

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.760 ...

Кличко со скандалозна изјава за коронавирусот

Локално - 05.04.2020

Легендарниот украински боксер Витали Кличко даде скандалозна изјава за два заразени коронавирус. 48-годишниот поранешен шампион во тешка категорија во моментов е градоначалник на Киев. При набројувањето на заразени со КОВИД-19 во украинската ...

Будимпешта празна – во Унгарија 733 случаи на коронавирусот, 34 починати

Република - 05.04.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Унгарија се искачи на 733, со уште две смртни случаи, објавено е на сајтот koronavirus.gov.hu. Досега починале вкупно 34 лица, а 66 оздравеле. Во карантин се 13.435 лица, а досега се тестирани 21.250 луѓе.

Во Унгарија 733 случаи на коронавирусот, 34 починати

Опсервер - 05.04.2020

Будимпешта, 5 април 2020 () – Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Унгарија се искачи на 733, со уште две смртни случаи, објавено е на сајтот koronavirus.gov.hu. Досега починале вкупно 34 лица, а 66 оздравеле.

На Тајланд 102 нови случаи на Ковид-19, уште три смртни случаи

Опсервер - 05.04.2020

На Тајланд се регистрирани 102 нови случаи на коронавирусот и уште три смртни случаи, соопшти денеска Министерството за здравство на земјата. Така, вкупниот број случаи на коронавирус во земјата е зголемен на 2.169, со 23 ...

Во Панама 1.801 заразени со коронавирусот, 46 починати

Либертас - 05.04.2020

Панамското Министерство за здравство објави дека во земјата се регистрирани 1.801 случаи на коронавирусот, што претставува зголемување за 128 во однос на претходниот ден. Бројот на починати се зголеми за пет – на вкупно 46 ...

Во Панама 1.801 заразени со коронавирусот, 46 починати

Опсервер - 05.04.2020

– Панамското Министерство за здравство објави дека во земјата се регистрирани 1.801 случаи на коронавирусот, што претставува зголемување за 128 во однос на претходниот ден. Бројот на починати се зголеми за пет – на вкупно 46 ...

Во Мексико 1.890 заразени со Ковид-19, 79 починати

Опсервер - 05.04.2020

Мексико Сити, 5 април 2020 () – Мексиканското Министерство за здравство објави дека досега во земјата се регистрирани 1.890 случаи на коронавирусот. Од Ковид-19 досега починале 79 луѓе, кои имале хронични заболувања или биле ...

Во Бразил 10.278 заразени и 431 смртен случај од Ковид-19

Опсервер - 05.04.2020

Рио де Женеиро, 5 април 2020 () – Бројот на заболени од коронавирусот во Бразил се зголеми за 1.222 во последните 24 часа, достигнувајќи 10.278 болни, соопшти денеска државното Министерство за здравство.

Кина повеќе не е во првите пет земји во светот по бројот на заболени од коронавирус

MTM - 05.04.2020

Во светот бројот на заразени лица со коронавирус е 1.203.859, бројот на починати е околу 64.787, од ​​кои само 40.000 во Европа. Излекувани се 247.301 лица во светот. Најголем број заразени се потврдени во САД, 311.637 лица.

Во Унгарија 733 случаи на коронавирусот, 34 починати

Либертас - 05.04.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Унгарија се искачи на 733, со уште две смртни случаи, објавено е на сајтот koronavirus.gov.hu. Досега починале вкупно 34 лица, а 66 оздравеле. Во карантин се 13.435 лица, а досега се тестирани 21.250 ...

На Тајланд 102 нови случаи на Ковид-19, уште три смртни случаи

Либертас - 05.04.2020

Така, вкупниот број случаи на коронавирус во земјата е зголемен на 2.169, со 23 ...

На Филипините 3.256 заразени со коронавирусот, 152 починати

Опсервер - 05.04.2020

Манила, 5 април 2020 () – Филипинското Министерство за здравство денеска соопшти дека во земјата се пријавени уште осум смртни случаи од коронавирусот и 152 новозаразени пациенти. Со тоа бројот на пациенти со Ковид-19 на Филипините достигна 3.256 ...

Во Италија заразени 11.2252 здравствени работници, починале 80 лекари

Либертас - 05.04.2020

Во последните 24 часа во Италија починаа уште двајца лекари, со што вкупниот број лекари жртви на Ковид – 19 се зголеми на осумдесет. Според најновите податоци на Високиот институт за здравство (ИШ), заразени се вкупно 11.2252 здравствени работници.

Во Шпанија за 24 часа од Ковид-19 починаа 674 лица

Опсервер - 05.04.2020

Мадрид, 5 април 2020 () – Бројот на починати од коронавирусот во Шпанија се зголеми за 674 на вкупно 12.418 лица, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вчера беа пријавени 809 смртни случаи.

Дали има надеж за Шпанија: Благ пад на бројот на починати во последните 24 часа

Локално - 05.04.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Шпанија се зголемил за 674 во последните 24 часа, со што вкупниот број изнесува 12.418, соопшти Министерството за здравство на земјата. Еден ден порано, беа пријавени 809 смртни случаи, пренесува Ројтерс.

Македонија е втора по број на смртни случаи од Ковид-19 на Балканот

Точка - 05.04.2020

Според статистиката што ја води секоја држава одделно на Балканот во врска со коронавирусот, односно бројот на починатите и заразените од оваа пандемија, Македонија е втора по смртност од Ковид-19 на Балканот на еден милион жители.

Цел гарнизон на Првата бригада на војската на Србија е заразен со ковид-19

Република - 05.04.2020

Околу 60 припадници на Првата бригада на војската на Србија кои биле ангажирани на приемот на луѓето кои доаѓаа од странство во период од 13 до 16 март се заразени со коронавирус, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ, пренесе ...

Во Бразил 10.278 заразени и 431 смртен случај од Ковид-19

24Инфо - 05.04.2020

Бројот на заболени од коронавирусот во Бразил се зголеми за 1.222 во последните 24 часа, достигнувајќи 10.278 болни, соопшти денеска државното Министерство за здравство. Бројот на починати е зголемен за 72 – на 431, со стапка на смртност од 4,2 ...

Во Италија заразени 11.2252 здравствени работници, починале 80 лекари

Опсервер - 05.04.2020

Трст, 5 април 2020 () – Во последните 24 часа во Италија починаа уште двајца лекари, со што вкупниот број лекари жртви на Ковид – 19 се зголеми на осумдесет. Според најновите податоци на Високиот институт за здравство (ИШ), заразени се вкупно ...

Коронавирус низ светот: Биланс до 13 часот

Локално - 05.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.214.487 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 65.605, а оздравеле 253.626 луѓе. – Речиси 60 војници се заразени со коронавирус во Србија.

Петмина починати, 53 нови случаи позитивни на Ковид-19

4NEWS - 05.04.2020

Најголем раст на бројот на заразени, но и починати бележат здраствените власти во земјава. Регистрирани се 5 смртни и 53 нови позитивни случаи на вирусот Ковид-19, објави министерот Филипче на социјалната мрежа Фејсбук.

Во Италија заразени 11.2252 здравствени работници, починале 80 лекари

Република - 05.04.2020

Во последните 24 часа во Италија починаа уште двајца лекари, со што вкупниот број лекари жртви на Ковид – 19 се зголеми на осумдесет. Според најновите податоци на Високиот институт за здравство (ИШ), заразени се вкупно 11.2252 здравствени работници.

Повеќе од 11.000 здравствени работници заразени во Италија: Бројката на починати се искачи на 80

Локално - 05.04.2020

Во последните 24 часа во Италија починале уште двајца лекари, со што вкупниот број на починати лекари достигнал 8. Според најновите податоци од Високиот институт за здравство (ИС), заразени се вкупно 11.2252 здравствени работници.

КОРОНАВИРУС ВО ИТАЛИЈА: Заразени се 11.225 медицински лица, починаа 80 лекари

Денешен - 05.04.2020

Во последните 24 часа во Италија починаа уште двајца лекари, со што вкупниот број лекари жртви на Ковид – 19 се зголеми на осумдесет. Според најновите податоци на Високиот институт за здравство (ИШ), заразени се вкупно 11.225 здравствени работници.

Швајцарија: Заразени 21.100 и 559 починати од Ковид-19

Денешен - 05.04.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во Швајцарија во последните 24 часа се зголеми за 19 на 559 жртви, соопшти денеска Министерството за здравство на земјата. Бројот на луѓе позитивни на Ковид-19 се зголеми од 20.278 на 21.100.

Во Италија заразени 11.2252 здравствени работници, починале 80 лекари

4NEWS - 05.04.2020

Во последните 24 часа во Италија починаа уште двајца лекари, со што вкупниот број лекари жртви на Ковид – 19 се зголеми на осумдесет. Според најновите податоци на Високиот институт за здравство (ИШ), заразени се вкупно 11.2252 здравствени работници.

Цел гарнизон на Првата бригада на војската на Србија е заразен со ковид-19

24Инфо - 05.04.2020

Околу 60 припадници на Првата бригада на војската на Србија кои биле ангажирани на приемот на луѓето кои доаѓаа од странство во период од 13 до 16 март се заразени со коронавирус, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ, пренесе ...

Куманово со најмногу смртни сучаи од коронавирус

Кумановски м. - 05.04.2020

Педесет и шест годишен кумановец вчера починал од коронавирус, со што Куманово сега е на врвот според бројот на смртни случаи кој изнесува пет. Според Алсат, починатиот е од село Романовце.

Шпанија: За 24 часа починаа 674 лица

Денешен - 05.04.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Шпанија се зголеми за 674 на вкупно 12.418 лица, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вчера беа пријавени 809 смртни случаи. Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Шпанија се зголеми од 124.736 на ...

Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Република - 05.04.2020

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.760 ...

Словенечки инфектолози: Дружењата по приватни домови ја шири заразата

Денешен - 05.04.2020

Во изминатите 24 часа, лабораториите во Словенија потврдија 20 нови случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана. Во земјата сега има вкупно 997 случаи на коронавирусот, а направени се речиси 20.000 тестови.

Во Италија заразени 11.2252 здравствени работници, починале 80 лекари

CivilMedia - 05.04.2020

Во последните 24 часа во Италија починаа уште двајца лекари, со што вкупниот број лекари жртви на Ковид – 19 се зголеми на осумдесет. Според најновите податоци на Високиот институт за здравство (ИШ), заразени се вкупно 11.2252 здравствени работници.

Во Италија заразени 11.2252 здравствени работници, починале 80 лекари

24Инфо - 05.04.2020

Во последните 24 часа во Италија починаа уште двајца лекари, со што вкупниот број лекари жртви на Ковид – 19 се зголеми на осумдесет. Според најновите податоци на Високиот институт за здравство (ИШ), заразени се вкупно 11.2252 здравствени работници.

Кина повеќе не е во првите пет земји по бројот на заболени од коронавирус

Centar - 05.04.2020

Во светот бројот на заразени лица со коронавирус е 1.203.859, бројот на починати е околу 64.787, од ​​кои само 40.000 во Европа. Излекувани се 247.301 лица во светот. Најголем број заразени се потврдени во САД, 311.637 лица.

Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Опсервер - 05.04.2020

Вашингтон, 5 април 2020 () – Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, ...

Во Унгарија 733 случаи на коронавирусот, 34 починати

24Инфо - 05.04.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Унгарија се искачи на 733, со уште две смртни случаи, објавено е на сајтот koronavirus.gov.hu. Досега починале вкупно 34 лица, а 66 оздравеле. Во карантин се 13.435 лица, а досега се тестирани 21.250 ...

Цел гарнизон војници заразени од коронавирус во Србија

4NEWS - 05.04.2020

Шеесетина војници, припадници на Првата бригада на Војската на Србија, се заразени од коронавирус. Сите тие биле ангажирани на прием на повратниците во Србија во периодот од 13 до 16 март, изјави денеска српскиот претседател, Александар Вучиќ.

Унгарија: Досега се тестирани 21.250 луѓе, 733 со коронавирус, 66 оздравеле, а 34 се починати

Денешен - 05.04.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Унгарија се искачи на 733, со уште две смртни случаи, објавено е на сајтот koronavirus.gov.hu . Досега починале вкупно 34 лица, а 66 оздравеле. Во карантин се 13.435 лица, а досега се тестирани 21.250 ...

Во Србија нови 284 заразени случаи и седум починати

Frontline - 05.04.2020

Од седуммината починати, петмина се мажи и две жени на просечна возраст од 64,2 години, додека вкупната смртност во однос на заразените изнесува 2,67 отсто, изјави на денешната владина прес-конференција членот на кризниот штаб, проф.д-р Предраг Кон, ...

Како коронавирусот целосно го заобиколи малото гратче во срцето на Ломбардија?!

Вечер Прес - 05.04.2020

Во ек на пандемијата на Ковид-19, која најмногу животи однесе во Италија, јавноста и научниците ги изненадува веста за гратчето во кое коронаворусот „не влезе“, a се работи за гратче, што се наоѓа во областа Ломбардија, епицентарот на епидемијата во ...

КОВИД-19 ВО СВЕТОТ: Заразени повеќе од 1,2 милиони луѓе

Денешен - 05.04.2020

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.760 ...

Во Словенија потврдени 20 нови случаи на коронавирусот

Опсервер - 05.04.2020

Љубљана, 5 април 2020 () – Во изминатите 24 часа, лабораториите во Словенија потврдија 20 нови случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на од Љубљана. Во земјата сега има вкупно 997 случаи на коронавирусот, а направени се речиси ...

21: Во светот повеќе од 1.2 милиони заразени од Ковид-19, карантинот во соседството во мигрантски шатори во Македонија ...

Frontline - 05.04.2020

Преглед на вести во 21 часот ВЛАДАТА со нови дигитални алатки за брзо детектирање и за борба против ширењето на корона вирусот. ДРЖАВНИТЕ карантини – во соседството во мигрантски центри и шатори, во Македонија во хотели и пансиони.

Ширењето на заразата меѓу лекарите ја загрижува Германија

Н.Македонија - 05.04.2020

Околу 2.300 лекари и негуватели се заразени со коронавирусот во Германија, а тој број би можел да биде и поголем, според Институтот „Роберт Кох“. – Се претпоставува дека сите случаи не се регистрирани – соопшти институтот.

Повеќе од 1,2 милиони заразени од ковид-19 во светот

Н.Македонија - 05.04.2020

Вкупно 1.203.143 луѓе во светот досега се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на „Ворлдметерс“. Починале 64.747 луѓе, а 246.760 се излечиле. Има 891.636 активни случаи, од кои 847.541 (95 отсто) имаат умерена клиничка слика, а ...

Првпат за повеќе од една недела дневниот број на починати од Ковид-19 во Италија е под 700 луѓе

MakPress - 05.04.2020

Италијанските власти соопштија за нови 681 починати од коронавирусот во земјата во последните 24 часа. За првпат во повеќе од една недела дневниот број на жртви е под 700. Вкупниот број на починати од почетокот на епидемијата досега изнесува 15.362.

Во Швајцарија 559 жртви од Ковид-19, 21.100 заразени

MakPress - 05.04.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во Швајцарија во последните 24 часа се зголеми за 19 на 559 жртви, соопшти денеска Министерството за здравство на земјата. Бројот на луѓе позитивни на Ковид-19 се зголеми од 20.278 на 21.100.

Кина повеќе не е во првите пет земји во светот по бројот на заболени од коронавирус

Денар - 05.04.2020

Во светот бројот на заразени лица со коронавирус е 1.203.859 , бројот на починати е околу 64.787, од ​​кои само 40.000 во Европа. Излекувани се 247.301 лица во светот. Најголем број заразени се потврдени во САД, 311.637 лица.

Србија прави по 1000 тестови дневно, спортската сала „Чаир“ во Ниш претворена во карантин

MakPress - 05.04.2020

Во Србија во изминатите 24 часа регистрирани се седум нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се зголеми на 51 лице, јави дописникот на МИА од Белград. Од седуммината починати, петмина се мажи и две жени на просечна возраст од 64,2 ...

Уште 115 починати во Холандија од коронавирусот

MakPress - 05.04.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во Холандија се зголеми за нови 115 лица, со што вкупно изнесува 1.766 смртни случаи во земјата, соопштија денеска холандските здравствени власти. Инфекцијата е потврдена кај уште 1.224 луѓе и вкупно има ...

Ковид-19 во Грција: Нови 62 заразени случаја и петмина починати

MakPress - 05.04.2020

Во изминатите 24 часа во Грција уште петмина починаа од Ковид-19, со што бројот на жртви се зголеми на 73 лица, а регистриран се 62 нови случаи, односни вкупно 1.735 лица се заразени со коронавирусот од почетокот на епидемијата, јави дописничката на ...

Во Австрија за првпат повеќе оздравени од новозаразени

MakPress - 05.04.2020

За првпат по избувнувањето на епидемијата на Ковид-19 во Австрија е пријавен поголем број луѓе кои се излекувале од новозаразени. Од петокот наутро до утрово во осум часот се пријавени 354 нови заразени, додека во истиот период, според ...

Во Бразил 10.278 заразени и 431 смртен случај од Ковид-19

MakPress - 05.04.2020

Бројот на заболени од коронавирусот во Бразил се зголеми за 1.222 во последните 24 часа, достигнувајќи 10.278 болни, соопшти денеска државното Министерство за здравство. Бројот на починати е зголемен за 72 – на 431, со стапка на смртност од 4,2 ...

Во Мексико 1.890 заразени со Ковид-19, 79 починати

MakPress - 05.04.2020

Мексиканското Министерство за здравство објави дека досега во земјата се регистрирани 1.890 случаи на коронавирусот. Од Ковид-19 досега починале 79 луѓе, кои имале хронични заболувања или биле ...

Во Словенија потврдени 20 нови случаи на коронавирусот

MakPress - 05.04.2020

Во изминатите 24 часа, лабораториите во Словенија потврдија 20 нови случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана. Во земјата сега има вкупно 997 случаи на коронавирусот, а направени се речиси 20.000 тестови.

На Тајланд 102 нови случаи на Ковид-19, уште три смртни случаи

MakPress - 05.04.2020

На Тајланд се регистрирани 102 нови случаи на коронавирусот и уште три смртни случаи, соопшти денеска Министерството за здравство на земјата. Така, вкупниот број случаи на коронавирус во земјата е зголемен на 2.169, со 23 ...

Над 500 случаи на Ковид-19 во Бугарија

MakPress - 05.04.2020

Во Бугарија досега се потврдени 503 случаи на Ковид-19 од кои 17 луѓе починале, соопшти Националниот оперативен штаб. Вкупно 287 од случаите се мажи и 216 се жени. Просечната возраст на заразените пациенти е 47 години.

Во Панама 1.801 заразени со коронавирусот, 46 починати

MakPress - 05.04.2020

Панамското Министерство за здравство објави дека во земјата се регистрирани 1.801 случаи на коронавирусот, што претставува зголемување за 128 во однос на претходниот ден. Бројот на починати се зголеми за пет – на вкупно 46 ...

Илјадници лекари во Германија заразени со коронавирусот

MakPress - 05.04.2020

Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија со коронавирусот се заразени 2.300 лекари и негуватели, а тој број би можел да биде и поголем. – Се претпоставува дека не се регистрирани сите случаи, соопшти Институтот како одговор на прашање на ...

Цел гарнизон војници заразени од коронавирус во Србија

AKO - 05.04.2020

Шеесетина војници, припадници на Првата бригада на Војската на Србија, се заразени од коронавирус. Сите тие биле ангажирани на прием на повратниците во Србија во периодот од 13 до 16 март, изјави денеска српскиот претседател, Александар Вучиќ.

Во Италија заразени 11.2252 здравствени работници, починале 80 лекари

MakPress - 05.04.2020

Во последните 24 часа во Италија починаа уште двајца лекари, со што вкупниот број лекари жртви на Ковид – 19 се зголеми на осумдесет. Според најновите податоци на Високиот институт за здравство (ИШ), заразени се вкупно 11.2252 здравствени работници.

Во Унгарија 733 случаи на коронавирусот, 34 починати

MakPress - 05.04.2020

Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Унгарија се искачи на 733, со уште две смртни случаи, објавено е на сајтот koronavirus.gov.hu. Досега починале вкупно 34 лица, а 66 оздравеле. Во карантин се 13.435 лица, а досега се тестирани 21.250 ...

Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

MakPress - 05.04.2020

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.143 луѓе. Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.760 ...

Во Шпанија за 24 часа од Ковид-19 починаа 674 лица

MakPress - 05.04.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Шпанија се зголеми за 674 на вкупно 12.418 лица, соопшти Министерството за здравство на земјата. Вчера беа пријавени 809 смртни случаи. Бројот на потврдени случаи на Ковид-19 во Шпанија се зголеми од 124.736 на ...

Во Швајцарија 540 жртви на коронавирусот, 20.278 заразени

ТВ21 - 04.04.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Швајцарија денеска достигна 540, од 484 колку што беа регистрирани во петокот. Бројот на луѓе кои се позитивни на вирусот се зголеми од 19.303 на ...

Во Кувајт прв смртен случај од Ковид-19, 479 заразени

ТВ21 - 04.04.2020

Кувајт денеска го потврди првиот смртен случај од коронавирусот. Бројот на заразени во изминатите 24 часа е зголемен за 62, на вкупно 479, соопштија локалните ...

5 починати и 53 нови случаи на ковид-19 во земјава

Алсат-М - 04.04.2020

Во последниве 24 часа од последици од коронавирусот починаа 5 лица, дознава Алсат. Со ова вкупниот број на смртни случаи во земјава достигна 17. Според нашите податоци, последново деноноќие позивитни на вирусот се 53 лица.

До денеска во светот повеќе од еден милион заболени од Ковид-19

Алсат-М - 04.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани милион 131 илјада лица заразени од коронавирусот. Од нив починале 60.150, а се излекувале 236 илјади луѓе. Француското министерство за одбрана соопшти дека 600 француски војници се заразени ...

Расте бројот на заразени и во Тетово

Алсат-М - 04.04.2020

Во Тетово, бројот на заразени со коронавирус се искачи на 17 лица. Од Институтот за јавно здравје велат дека вирусот се шири заради непочитување на препораките на Владата, за одржување социјална дистанцирање и собирање на граѓани пред банки, ...

Во светот е надмината бројката од 60 000 загинати , Португалија стана ново жариште на коронавирусот со над 10 000 ...

Канал5 - 04.04.2020

Повеќе од 10,000 случаи на инфекција со коронавирус се забележани денеска во Португалија, поради што министерката за здравство Марта Темидо ги повика Португалците да ги почитуваат засилените мерки за спречување на ширењето на инфекцијата.

Во Швајцарија 666 починати , во Холандија вкупно 1651 жртви

Канал5 - 04.04.2020

Во Швајцарија починале 666 лица од избувнувањето на инфекцијата со коронавирус, соопшти денеска државната агенција за јавно здравје, додека вчера имало 484 смртни случаи. Бројот на позитиви на коронавирус се зголеми од 19.303 на 20.278.

Петгодишно дете почина во Британија од коронавирус , најмлада жртва во Европа

Канал5 - 04.04.2020

5-годишно момче починало како резултат на зараза со коронавирус, јавува Би-Би-Си, повикувајќи се на изјава од Националниот институт за јавно здравје. Додаваат дека детето е меѓу најновите смртни случаи во земјата.

Во Италија најмала бројка починати од КОВИД-19 во последните 10 дена, Шпанија сега има повеќе заразени

Сакам да кажам - 04.04.2020

Италија ја бележи најмалата бројка мртви од КОВИД-19 во последните 10 дена откако во изминатите 24 часа починале 681 пациент, 85 помалку во споредба со вчера. Со тоа вкупната бројка починати во земјата порасна на 15.326.

Рекордни 53 новозаразени во еден ден, Бројката починати од КОВИД-19 порасна на 17

Сакам да кажам - 04.04.2020

Бројката починати од КОВИД-19 во Македонија порасна на 17, додека во еден ден се регистрирани рекордни 53 ...

Првпат за повеќе од една недела дневниот број на починати од Ковид-19 во Италија е под 700 луѓе

Алсат-М - 04.04.2020

Италијанските власти соопштија за нови 681 починати од коронавирусот во земјата во последните 24 часа. За првпат во повеќе од една недела дневниот број на жртви е под 700. Вкупниот број на починати од почетокот на епидемијата досега изнесува 15.362.

Австрија: За првпат повеќе оздравени од новозаразени

ТВ21 - 04.04.2020

За првпат по избувнувањето на епидемијата на Ковид-19 во Австрија е пријавен поголем број луѓе кои се излекувале од новозаразени. Од петокот наутро до утрово во осум часот се пријавени 354 нови заразени, додека во истиот период, според ...

Над 500 случаи на Ковид-19 во Бугарија

ТВ21 - 04.04.2020

Во Бугарија досега се потврдени 503 случаи на Ковид-19 од кои 17 луѓе починале, соопшти Националниот оперативен штаб. Вкупно 287 од случаите се мажи и 216 се жени. Просечната возраст на заразените пациенти е 47 години.

Првпат за повеќе од една недела дневниот број на починати од Ковид-19 во Италија е под 700 луѓе

ТВ21 - 04.04.2020

Италијанските власти соопштија за нови 681 починати од коронавирусот во земјата во последните 24 часа. За првпат во повеќе од една недела дневниот број на жртви е под 700. Вкупниот број на починати од почетокот на епидемијата досега изнесува 15.362.

Паѓа бројката на починати во Италија, регистрирани под 700 мртви од Ковид-19

Фокус - 04.04.2020

Италијанските власти соопштија за нови 681 починати од корона вирусот во земјата во последните 24 часа. За првпат во повеќе од една недела дневниот број на жртви е под 700. Вкупниот број на починати од почетокот на епидемијата досега изнесува 15.362.

Премиерот на Шведска: Ќе броиме илјадници починати, пандемијата ќе трае со месеци

24 Вести - 04.04.2020

Шведска ќе мора да се подготви за илјадници починати од новиот коронавирус, изјави премиерот на земјата Стефан Ловен. – Ќе броиме илјадници починати. Мораме да се подготвиме на тоа, истакна Ловен во интервју за шведски дневен весник, додавајќи дека ...

Шведскиот премиер: Мора да се подготвиме за илјадници починати

Фокус - 04.04.2020

Шведска ќе мора да се подготви за илјадници починати од новиот коронавирус, изјави премиерот на земјата Стефан Ловен. – Ќе броиме илјадници починати. Мораме да се подготвиме на тоа, истакна Ловен во интервју за шведски дневен весник, додавајќи дека ...

Шведска се подготвува за ијадници починати од ковид-19

Телма - 04.04.2020

Шведска ќе мора да се подготви за илјадници починати од новиот коронавирус, изјави премиерот на земјата Стефан Ловен. „Ќе броиме илјадници починати. Мораме да се подготвиме на тоа“, истакна Ловен во интервју за шведски дневен весник, додавајќи дека ...

Шпанија го надмина бројот на заразени во Италија од коронавирусот

Алсат-М - 04.04.2020

Шпанското Министерство за здравство соопшти дека во земјата се регистрирани нови 7.000 заразени лица со Ковид-19. Вкупниот број на инфицирани со новиот коронавирус во Шпанија веќе изнесува 124.736, наспроти Италија која во овој момент има 119.827 ...

Шпанија го надмина бројот на заразени во Италија од коронавирусот

Фокус - 04.04.2020

Шпанското Министерство за здравство соопшти дека во земјата се регистрирани нови 7.000 заразени лица со Ковид-19. Вкупниот број на инфицирани со новиот коронавирус во Шпанија веќе изнесува 124.736, наспроти Италија која во овој момент има 119.827 ...

Во Русија 235 деца заразени со новиот корона вирус, ниту едно не е во сериозна состојба

Фокус - 04.04.2020

Во Русија 235 деца се заразени со новиот коронавирус, но ниту едно дете не е во сериозна состојба, изјави денеска руската докторка Ана Попова. – Од тие 235 случаи, 17 имаат пневмонија. За среќа, меѓу нив нема критично болни деца, но 41 дете имало ...

Над 500 случаи на Ковид-19 во Бугарија

24 Вести - 04.04.2020

Во Бугарија досега се потврдени 503 случаи на Ковид-19 од кои 17 луѓе починале, соопшти Националниот оперативен штаб. Вкупно 287 од случаите се мажи и 216 се жени. Просечната возраст на заразените пациенти е 47 години.

Само 18 земји во Светот немаат пријавено коронавирус, погледнете кои се тие

ТВ21 - 04.04.2020

Од 193 земји на Обединетите нации, до 2. април само 18 земји во Светот не пријавиле ниту еден случај на коронавирус, пренесува „Би-Би-Си“, потпирајќи се на податоците на универзитетот „Џонс Хопкинс“.

Бројката на починати во светот од коронавирус блиску до 60.000, заразени 1.120.000 лица

ТВ21 - 04.04.2020

Во целиот свет бројката на заразени се искачи на 1 милион 120 илјади лица. Бројот на починати е блиску до бројката од 60.000 луѓе. САД е ново жариште со 277 илјади заразени. Граѓаните на Кина со триминутно молчење им оддадоа почит на починатите од ...

Во овие земји на светот нема коронавирус

Канал5 - 04.04.2020

До 12 јануари, пред нешто помалку од три месеци, инфекцијата со коронавирус ја имаше само во Кина. И тогаш, на 13 јануари, вирусот стана глобален проблем. Првиот случај беше пријавен во Тајланд, по што следеа Јапонија, Јужна Кореја и САД.

Во Шпанија во последните 24 часа починале 809 луѓе

ТВ21 - 04.04.2020

Во Шпанија во изминатите 24 часа од коронавирусот починале 809 лица, со што вкупниот број на починати порасна на 11.744 лица, соопшти министерството за здравство. Во соопштението се наведува дека ова е втор ден како паѓа бројот на смртни случаи, ...

Починатиот 78-годишен велешанец имал коронавирус

24 Вести - 04.04.2020

Починатиот 78-годишен велешанец имал коронавирус. Неговиот резултат е позитивен, а информацијата им ја пренеле од Центарот за јавно здравје во Велес. Роднините стравуваат дека и тие се заразени.

Шпанија го надмина бројот на заразени во Италија од коронавирусот

24 Вести - 04.04.2020

Шпанското Министерство за здравство соопшти дека во земјата се регистрирани нови 7.000 заразени лица со Ковид-19. Вкупниот број на инфицирани со новиот коронавирус во Шпанија веќе изнесува 124.736, наспроти Италија која во овој момент има 119.827 ...

Околу 600 француски војници се заразени со коронавирусот

ТВ21 - 04.04.2020

Околу 600 припадници на француската војска се заразени од коронавирусот, но капацитетот на француската армија да ги извршува своите мисии „не е погоден“, изјави министерката за одбрана Флоранс Парли, јави дописникот на МИА.

Позитивен бил на коронавирус 78-годишниот велешанец кој почина во средата

Сакам да кажам - 04.04.2020

78-годишен велешанец кој почина ноќта меѓу 31 март и први април бил позитивен на коронавирус, кажаа од семејството на починатиот, кое за тоа било претпладневно информирано од Центарот за Јавно здравје Велес по постхумниот тест.

Уапсен Шпанец , кој гол ги нападна полицајците со катани и викал дека има корона (ВИДЕО)

Канал5 - 04.04.2020

Шпанската полиција уапси 45-годишник во Мадрид, откако извикувал на улицата дека е заразен со коронавирус и се обидел да ги нападне службениците со две сабји, катана. Покрај нападот на полицајците, тој го скршил и предниот прозорец на полициското ...

Падна стапката на заразени во Австрија, владата размислува за олабавување на строгите мерки

МКД - 04.04.2020

Во Австрија досега 11.506 лица се позитивно тестирани за коронавирусот, а 186 лица починаа. Откако дневната стапка на новозаразени падна на 3,8 проценти, австриската влада почна да размислува за олабавување на мошне рестриктивните мерки за борба ...

Во Шпанија опаѓа бројот на починатите – денеска 809, над 7.000 нови случаи

МКД - 04.04.2020

Во Шпанија во изминатите 24 часа од коронавирусот починаа 809 лица, со што вкупниот број на жртвите се покачи на 11.744, соопшти Министерството за здравство. Во соопштението се наведува дека ова е втор ден во кој е забележан пад на бројот на ...

Помалку мртви во Шпанија, но заразата од корона не стивнува

Независен - 04.04.2020

Шпанија денеска забележа помала бројка на починати во однос на вчера – 809 (вчерашниот биланс беше 932), но бројот на инфицирани и натаму многу се зголемува. Сега има 11.744 починати. Вкупниот број на регистрирани инфекции во саботата изнесуваше ...

Втор ден по ред се намалува бројот на починати во Шпанија

Макфакс - 04.04.2020

Во Шпанија во изминатите 24 часа од коронавирус починале 809 лица, со што вкупниот број на жртви порасна на 11.744, соопшти министерството за здравство. Во соопштението се наведува ова е втор по ред ден во кој се забележува пад на бројот на ...

Во САД 1.480 починати во последните 24 часа, вкупно 7.406 жртви

МКД - 04.04.2020

Во Соединетите Американски Држави 1.480 луѓе починале од коронавирусот во последните 24 часа, соопшти доцна синоќа универзитетот Џон Хопкинс, додавајќи дека станува збор за најголем број смртни случаи во земјата досега.

Во Србија евидентирани вкупно 1.624 заразени со коронавирус и 44 смртни случаи

Нетпрес - 04.04.2020

Во Србија во изминативе 24 часа регистрирани се пет нови смртни случаи со што вкупниот број на починати се искачи на 44 лица, изјави на редовната прес конференција на владиниот кризен штаб лекарот Горан Стевановиќ.

Во Русија 235 деца заразени со новиот коронавирус, ниту едно не е во сериозна состојба

Нетпрес - 04.04.2020

Во Русија 235 деца се заразени со новиот коронавирус, но ниту едно дете не е во сериозна состојба, изјави денеска руската докторка Ана Попова. – Од тие 235 случаи, 17 имаат пневмонија. За среќа, меѓу нив нема критично болни деца, но 41 дете имало ...

Над 500 случаи на Ковид-19 во Бугарија

А1 On - 04.04.2020

Во Бугарија досега се потврдени 503 случаи на Ковид-19 од кои 17 луѓе починале, соопшти Националниот оперативен штаб. Вкупно 287 од случаите се мажи и 216 се жени. Просечната возраст на заразените пациенти е 47 години.

Во 18 држави во светот нема заразени со Ковид-19

Независен - 04.04.2020

Фото: Б. Грданоски Англија – Повеќе од еден милион случаи на заразени со Ковид-19 се пријавени досега во земји – од Непал до Никарагва. И како што се зголемува бројот на смртни случаи, а пациенти ги преплавуваат болниците, прашањето е – има ли место ...

Починатиот велешанец бил позитивен на корона, семејството обвинува дека не сакале да го примат во болница

Сител - 04.04.2020

78 годишниот велешанец кој почина во средата а не беше примен на инфективното одделение бил заразен со коронавирусот.Центарот за јавно здравје денеска го известил семејството дека починатиот е позитивен на тестот.

Починатиот велешанец бил позитивен на корона, семејството обвинува дека не сакале да го примат во болница

Нетпрес - 04.04.2020

78 годишниот велешанец кој почина во средата а не беше примен на инфективното одделение бил заразен со коронавирусот. Центарот за јавно здравје денеска го известил семејството дека починатиот е позитивен на тестот.

Ловен: Ќе броиме илјадници починати, мораме да се подготвиме за тоа

Сител - 04.04.2020

Шведска ќе мора да се подготви за илјадници починати од новиот коронавирус, изјави премиерот на земјата Стефан Ловен. – Ќе броиме илјадници починати. Мораме да се подготвиме на тоа, истакна Ловен во интервју за шведски дневен весник, додавајќи дека ...

Австралиски научници открија: Лек против вошки го убива вирусот Ковид-19

Сител - 04.04.2020

Лек против вошки во лабораториски услови го убива вирусот Ковид-19, откриле австралиски научници. Станува збор за лекот „Инвермецтин“ кој со години наназад се користи за третман против вошки и шуга, а достапен е како апче, лосион или шампон.

Над 500 случаи на Ковид-19 во Бугарија

Слободен Печат - 04.04.2020

Во Бугарија досега се потврдени 503 случаи на Ковид-19 од кои 17 луѓе починале, соопшти Националниот оперативен штаб. Вкупно 287 од случаите се мажи и 216 се жени. Просечната возраст на заразените пациенти е 47 години.

(Фото) Вучиќ го изгуби најдобриот другар кој почина од коронавирус

Репортер - 04.04.2020

Претседателот на Србија Александар Вучиќ го изгуби својот најдобар пријател од детството Владо Б. (45) кој почина од коронавирус, пренесуваат српските медиуми. Српски Курир, пренесува дека претседателот на Србија со солзи во очите се појавил на ...

Во Холандија 16.627 заразени и 1.651 смртни случаи од Ковид-19

Независен - 04.04.2020

Бројот на потврдени смртни случаи од корона вирусот во Холандија се зголеми за 164 на 1.651, соопштија денеска здравствените власти. Националниот институт за здравство соопшти дека вкупниот број заразени лица во последните 24 часа е зголемен за шест ...

Во Германија 85.778 случаи на Ковид-19, 1.158 починати

Курир - 04.04.2020

Во Германија во последните 24 часа се потврдени уште 6.082 случаи на коронавирусот, малку помалку од претходниот ден, објави денеска Институтот Роберт Кох. Со ова, вкупниот број заразени лица се зголеми на 85.778, а починати се вкупно 1.158 ...

Над 500 случаи на Ковид-19 во Бугарија

Нетпрес - 04.04.2020

Во Бугарија досега се потврдени 503 случаи на Ковид-19 од кои 17 луѓе починале, соопшти Националниот оперативен штаб. Вкупно 287 од случаите се мажи и 216 се жени. Просечната возраст на заразените пациенти е 47 години.

Во Србија евидентирани вкупно 1.624 заразени со коронавирус и 44 смртни случаи

Курир - 04.04.2020

Во Србија во изминативе 24 часа регистрирани се пет нови смртни случаи со што вкупниот број на починати се искачи на 44 лица, изјави на редовната прес конференција на владиниот кризен штаб лекарот Горан Стевановиќ.

Првпат по десетина дена бројот на жртви од Ковид-19 во Италија падна под 700

А1 On - 04.04.2020

Италијанските власти соопштија за нови 681 починати од коронавирусот во земјата во последните 24 часа. За првпат во повеќе од една недела дневниот број на жртви е под 700. Вкупниот број на починати од почетокот на епидемијата досега изнесува 15.362.

Пет лица починаа, 53 нови случаи на корона вирус

ММС - 04.04.2020

Петмина пацинети починаа од корона вирус, од кои двајца се од Куманово, ибпо еден од Скопје, Струга и Велес. Со ова вкупниот број на смртни случаи во земјава достигна 17, соопшти Министерството за здравство.

10 проценти од вкупно заболените се медицински персонал, лекарите оставени сами да се борат

Алфа - 04.04.2020

Најмалку 52 здравствени работници во Македонија, или над 10 отсто од вкупниот број, се инфицирани со Ковид 19, покажуваат податоците на ИЈЗ. Од нив, дури 34 биле заразени во болнички услови.

Шведски премиер: Ќе броиме илјадници починати

Нова ТВ - 04.04.2020

Шведска ќе мора да се подготви за илјадници починати од новиот коронавирус, изјави премиерот на земјата Стефан Ловен. „Ќе броиме илјадници починати. Мораме да се подготвиме на тоа“, истакна Ловен во интервју за шведски дневен весник, додавајќи дека ...

Во Португалија повеќе од 10.000 заразени, 266 мртви

+инфо - 04.04.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирусот во Португалија денеска надмина 10.000 денес, а министерката за здравство Марта Темидо ги повика граѓаните да се придржуваат до мерките за борба против епидемијата, бидејќи, како што рече, „сè уште не гледа ...

Првпат за повеќе од една недела бројот на починати во Италија е под 700 луѓе

+инфо - 04.04.2020

Италијанските власти соопштија за нови 681 починати од коронавирусот во земјата во последните 24 часа. За првпат во повеќе од една недела дневниот број на жртви е под 700. Вкупниот број на починати од почетокот на епидемијата досега изнесува 15.362.

Во Русија 235 деца заразени со новиот коронавирус

+инфо - 04.04.2020

Во Русија 235 деца се заразени со новиот коронавирус, но ниту едно дете не е во сериозна состојба, изјави денеска руската докторка Ана Попова. – Од тие 235 случаи, 17 имаат пневмонија. За среќа, меѓу нив нема критично болни деца, но 41 дете имало ...

Во Африка од Ковид-19 починале повеќе од 300 луѓе

А1 On - 04.04.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во Африка достигна 7.741 од кои 313 лица починале, а 640 оздравеле, соопшти денеска Африканската унија. Дури 50 од 54 земји во Африка се погодени од пандемијата.

За еден ден 540 починати Швајцарци, во Холандија вкупно 1651 жртви

Нетпрес - 04.04.2020

Во Швајцарија починале 540 лица , најмногу од избувнувањето на инфекцијата со коронавирус, соопшти денеска државната агенција за јавно здравје, додека вчера имало 484 смртни ...

Првпат за повеќе од една недела дневниот број на починати од Ковид-19 во Италија е под 700 луѓе

Курир - 04.04.2020

Италијанските власти соопштија за нови 681 починати од коронавирусот во земјата во последните 24 часа. За првпат во повеќе од една недела дневниот број на жртви е под 700. Вкупниот број на починати од почетокот на епидемијата досега изнесува 15.362.

Над 500 случаи на Ковид-19 во Бугарија

Сител - 04.04.2020

Во Бугарија досега се потврдени 503 случаи на Ковид-19 од кои 17 луѓе починале, соопшти Националниот оперативен штаб. Вкупно 287 од случаите се мажи и 216 се жени. Просечната возраст на заразените пациенти е 47 години.

Состојба со Ковид-19 во светот до 19 часот- почина пет годишно дете

Курир - 04.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.169.323 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 62.730, а оздравеле 241.770 луѓе. – Смртните случаи на државата Њујорк во последните 24 часа достигнаа 630 – најголем број ...

Потврдено: Велешанецот кој што почина пред четири дена бил позитивен на коронавирус

Press24 - 04.04.2020

Денес во Центарот за јавно здравје Велес, пристигнаа резултатите за починатиот 78 годишен велешанец и тие се позитивни на Коронавирусот, пишува порталот велес365 . Откако велешанецот кој пред 4 дена не беше примен на Инфективното оделение во ...

Бројот на починати од коронавирус во Србија се искачи на 44

Макфакс - 04.04.2020

Во изминатите 24 часа во Србија се потврдени 148 нови случаи на коронавирус, и уште пет починати, вкупно 44 досега. Од почетокот на епидемијата се регистрирани 1.624 заразени. Хоспитализирани се вкупно 1.046 пациенти, од кои 89 се на респиратори.

Иако е заразена од корона, таа ги спакува куферите и замина на патување

Курир - 04.04.2020

Една од најпопуларните блогерки во Њујорк, Аријел Чарнас на социјалните мрежи откри дека е заразена од Ковид19. Меѓутоа, нејзините следбеници се бесни поради нејзиното однесување за време на пандемијата.

Во Њујорк за еден ден од коронавирус починаа 630 луѓе

+инфо - 04.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.169.323 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 62.730, а оздравеле 241.770 луѓе. – Смртните случаи на државата Њујорк во последните 24 часа достигнаа 630 – најголем број ...

Состојба со Ковид-19 во светот до 19 часот, заразени 1.169.323 лицa

Слободен Печат - 04.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.169.323 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 62.730, а оздравеле 241.770 луѓе. – Смртните случаи на државата Њујорк во последните 24 часа достигнаа 630 – најголем број ...

Починатиот велешанец бил позитивен на корона, семејството обвинува дека не сакале да го примат во болица

Сител - 04.04.2020

78 годишниот велешанец кој почина во средата а не беше примен на инфективното одделение бил заразен со коронавирусот.Центарот за јавно здравје денеска го известил семејството дека починатиот е позитивен на тестот.Роднините велат дека тестирањето ...

Петмина починати, 53 нови случаи позитивни на Ковид-19

Сител - 04.04.2020

Најголем раст на бројот на заразени, но и починати бележат здраствените власти во земјава. Регистрирани се 5 смртни и 53 нови позитивни случаи на вирусот Ковид-19, објави министерот Филипче на социјалната мрежа Фејсбук.

Во Швајцарија од Ковид-19 починаа 540 лица, во Холандија бројката се искачи на 1.651

Слободен Печат - 04.04.2020

Во Швајцарија од избувнување на епидемијата со коронавирусот починаа 540 лица, соопшти денеска државната агенција за јавно здравје, додека вчера имало 484 смртни случаи. Бројот на позитивни на коронавирус се зголеми од 19.303 на 20.278.

„Њујорк тајмс“: Приведен руски доктор поради сомневање во официјалниот податок за заболените од корона вирус

Независен - 04.04.2020

Руските власти ја уапсија претседателката на независниот синдикат на лекарите, Анастасија Василиева. Таа го критикувала малиот официјален број на заразени со корона вирусот во таа земја како лажен податок.

САД имаат најмногу заразени во светот, се огласи Трамп: „Ќе имаме многу мртви“ (ВИДЕО)

МКД - 04.04.2020

Сите земји во Европа, како и секој ден, објавија нови податоци за заразените и умрените од коорнавирусот во последните 24 часа. Меѓу нив се и Италија и Шпанија, двете земји со најмногу заразени во Европа, додека трета е Германија која од првите две ...

Во Австрија за првпат повеќе оздравени од новозаразени

А1 On - 04.04.2020

За првпат по избувнувањето на епидемијата на Ковид-19 во Австрија е пријавен поголем број луѓе кои се излекувале од новозаразени. Од петокот наутро до утрово во осум часот се пријавени 354 нови заразени, додека во истиот период, според ...

За првпат повеќе оздравени од новозаразени во Австрија

Курир - 04.04.2020

За првпат по избувнувањето на епидемијата на Ковид-19 во Австрија е пријавен поголем број луѓе кои се излекувале од новозаразени. Од петокот наутро до утрово во осум часот се пријавени 354 нови заразени, додека во истиот период, според ...

Во Австрија за првпат повеќе оздравени од новозаразени

Независен - 04.04.2020

За првпат по избувнувањето на епидемијата на Ковид-19 во Австрија е пријавен поголем број луѓе кои се излекувале од новозаразени. Од петокот наутро до утрово во осум часот се пријавени 354 нови заразени, додека во истиот период, според ...

Во Њујорк најмногу жртви за еден ден, во Белорусија расте бројот на заразени

Нетпрес - 04.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.169.323 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 62.730, а оздравеле 241.770 луѓе. – Смртните случаи на државата Њујорк во последните 24 часа достигнаа 630 – најголем број ...

Во Австрија за првпат повеќе оздравени од новозаразени

Сител - 04.04.2020

За првпат по избувнувањето на епидемијата на Ковид-19 во Австрија е пријавен поголем број луѓе кои се излекувале од новозаразени. Од петокот наутро до утрово во осум часот се пријавени 354 нови заразени, додека во истиот период, според ...

Првпат за повеќе од една недела дневниот број на починати од Ковид-19 во Италија е под 700 луѓе

Сител - 04.04.2020

Италијанските власти соопштија за нови 681 починати од коронавирусот во земјата во последните 24 часа. За првпат во повеќе од една недела дневниот број на жртви е под 700. Вкупниот број на починати од почетокот на епидемијата досега изнесува 15.362.

Шпанија го надмина бројот на заразени во Италија од коронавирусот

Слободен Печат - 04.04.2020

Шпанското Министерство за здравство соопшти дека во земјата се регистрирани нови 7.000 заразени лица со Ковид-19. Вкупниот број на инфицирани со новиот коронавирус во Шпанија веќе изнесува 124.736, наспроти Италија која во овој момент има 119.827 ...

Шпанија ново жариште во Европа, го надмина бројот на заразени во Италија од коронавирусот

Курир - 04.04.2020

Шпанското Министерство за здравство соопшти дека во земјата се регистрирани нови 7.000 заразени лица со Ковид-19. Вкупниот број на инфицирани со новиот коронавирус во Шпанија веќе изнесува 124.736, наспроти Италија која во овој момент има 119.827 ...

Шведски премиер: Ќе броиме илјадници починати

Курир - 04.04.2020

Шведска ќе мора да се подготви за илјадници починати од новиот коронавирус, изјави премиерот на земјата Стефан Ловен. – Ќе броиме илјадници починати. Мораме да се подготвиме на тоа, истакна Ловен во интервју за шведски дневен весник, додавајќи дека ...

Само 18 држави во светот не пријавиле дека имаат заразени со ковид-19

360 степени - 04.04.2020

Повеќе од еден милион случаи на заразени со ковид-19 се пријавени досега во земји – од Непал до Никарагва. Бројот на случаи се зголемува, а пациенти ги преплавуваат болниците, па прашањето е – има ли место на земјата каде нема заразени од новиот ...

Шпанија го надмина бројот на заразени во Италија од коронавирусот

Нетпрес - 04.04.2020

Шпанското Министерство за здравство соопшти дека во земјата се регистрирани нови 7.000 заразени лица со Ковид-19. Вкупниот број на инфицирани со новиот коронавирус во Шпанија веќе изнесува 124.736, наспроти Италија која во овој момент има 119.827 ...

Шпанија го надмина бројот на Италија – 7.000 новозаразени

+инфо - 04.04.2020

Шпанското Министерство за здравство соопшти дека во земјата се регистрирани нови 7.000 заразени лица со ковид 19. Вкупниот број на инфицирани со новиот коронавирус во Шпанија веќе изнесува 124.736, наспроти Италија која во овој момент има 119.827 ...

Шпанија го надмина бројот на заразени во Италија од коронавирусот

Сител - 04.04.2020

Шпанското Министерство за здравство соопшти дека во земјата се регистрирани нови 7.000 заразени лица со Ковид-19. Вкупниот број на инфицирани со новиот коронавирус во Шпанија веќе изнесува 124.736, наспроти Италија која во овој момент има 119.827 ...

Шпанија го надмина бројот на заразени во Италија од коронавирусот

А1 On - 04.04.2020

Шпанското Министерство за здравство соопшти дека во земјата се регистрирани нови 7.000 заразени лица со Ковид-19. Вкупниот број на инфицирани со новиот коронавирус во Шпанија веќе изнесува 124.736, наспроти Италија која во овој момент има 119.827 ...

Во светот се регистрирани 1.130.933 лицa заразени со коронавирусот

Нетпрес - 04.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.130.933 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 60.150, а оздравеле 235.902 луѓе. – Шестотини француски војници се заразени со коронавирус, соопшти Министерството за ...

Околу 600 француски војници се заразени со коронавирусот

Сител - 04.04.2020

Околу 600 припадници на француската војска се заразени од коронавирусот, но капацитетот на француската армија да ги извршува своите мисии „не е погоден“, изјави министерката за одбрана Флоранс Парли, јави дописникот на МИА.

Околу 600 француски војници се заразени со коронавирусот

Курир - 04.04.2020

Околу 600 припадници на француската војска се заразени од коронавирусот, но капацитетот на француската армија да ги извршува своите мисии „не е погоден“, изјави министерката за одбрана Флоранс Парли, јави дописникот на МИА.

Околу 600 француски војници се заразени со коронавирусот

А1 On - 04.04.2020

Околу 600 припадници на француската војска се заразени од коронавирусот, но капацитетот на француската армија да ги извршува своите мисии „не е погоден“, изјави министерката за одбрана Флоранс Парли, јави дописникот на МИА.

Велешанецот кој почина во средата бил позитивен на корона вирус

Сител - 04.04.2020

Велешанецот кој почина ноќта меѓу 31 март и први април бил позитивен на коронавирус, кажаа од семејството на починатиот, кое за тоа било претпладневно информирано од Центарот за Јавно здравје Велес по постхумниот тест.

Шпанија ја мина Италија по бројот на заразени со ковид-19

Нова ТВ - 04.04.2020

Шпанското Министерство за здравство соопшти дека во земјата се регистрирани нови 7.000 заразени лица со ковид-19. Вкупниот број на инфицирани со новиот коронавирус во Шпанија веќе изнесува 124.736, наспроти Италија која во овој момент има 119.827 ...

Околу 600 француски војници се заразени со коронавирусот

Нетпрес - 04.04.2020

Околу 600 припадници на француската војска се заразени од коронавирусот, но капацитетот на француската армија да ги извршува своите мисии „не е погоден“, изјави министерката за одбрана Флоранс Парли, јави дописникот на МИА.

Во Швајцарија 540 жртви на коронавирусот, 20.278 заразени

А1 On - 04.04.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Швајцарија денеска достигна 540, од 484 колку што беа регистрирани во петокот. Бројот на луѓе кои се позитивни на вирусот се зголеми од 19.303 на ...

Во Швајцарија 540 жртви на коронавирусот, 20.278 заразени

Курир - 04.04.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Швајцарија денеска достигна 540, од 484 колку што беа регистрирани во петокот. Бројот на луѓе кои се позитивни на вирусот се зголеми од 19.303 на ...

Прв смртен случај од коронавирус во Кувајт, заразени вкупно 479 лица

Курир - 04.04.2020

Кувајт денеска го потврди првиот смртен случај од коронавирусот. Бројот на заразени во изминатите 24 часа е зголемен за 62, на вкупно 479, соопштија локалните ...

Во Украина 150 нови случаи на коронавирусот за 24 часа

Курир - 04.04.2020

Повеќе од 150 нови случаи на коронавирусот се пријавени во Украина во изминатите 24 часа, соопшти денеска Министерството за здравство. Со ова вкупниот број на заразени во Украина е зголемен на 1.096, починале 28 пациенти, а 23 оздравеле.

Парли: Околу 600 француски војници се заразени со коронавирусот

Слободен Печат - 04.04.2020

Околу 600 припадници на француската војска се заразени од коронавирусот, но капацитетот на француската армија да ги извршува своите мисии „не е погоден”, изјави министерката за одбрана Флоранс Парли, јави дописникот на МИА.

Во Кувајт прв смртен случај од Ковид-19, 479 заразени

А1 On - 04.04.2020

Кувајт денеска го потврди првиот смртен случај од коронавирусот. Бројот на заразени во изминатите 24 часа е зголемен за 62, на вкупно 479, соопштија локалните ...

Во Украина 150 нови случаи на коронавирусот за 24 часа

А1 On - 04.04.2020

Повеќе од 150 нови случаи на коронавирусот се пријавени во Украина во изминатите 24 часа, соопшти денеска Министерството за здравство. Со ова вкупниот број на заразени во Украина е зголемен на 1.096, починале 28 пациенти, а 23 оздравеле.

Нови пет смртни случаи во Македонија и 53 новозаразени лица со коронавирус

Курир - 04.04.2020

Во последниве 24 часа од последици од коронавирусот починаа 5 лица, дознава АлсатМ . Со ова вкупниот број на смртни случаи во земјава достигна 17. Според нашите податоци, последново деноноќие позивитни на вирусот се 53 лица.

Во Србија вкупно 44 починати и 1.624 заразени лица од коронавирус

Слободен Печат - 04.04.2020

Во Србија во изминативе 24 часа регистрирани се пет нови смртни случаи со што вкупниот број на починати се искачи на 44 лица, изјави на редовната прес конференција на владиниот кризен штаб лекарот Горан Стевановиќ.

Во Србија евидентирани вкупно 1.624 заразени со коронавирус и 44 смртни случаи

А1 On - 04.04.2020

Во Србија во изминативе 24 часа регистрирани се пет нови смртни случаи со што вкупниот број на починати се искачи на 44 лица, изјави на редовната прес конференција на владиниот кризен штаб лекарот Горан Стевановиќ.