TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Србија започнува дипломатска офанзива во ООН

Алсат-М - 23.07.2010

Владата на Србија во вонредна седница на која присуствуваше и претседателот Борис Тадиќ, ја анализираше одлуката на Меѓународниот суд на правда за Косово.

Успехот на посетата на Јосиповиќ на Србија ќе се мери во БиХ

Канал 77 - 22.07.2010

Успехот на посетата на хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ на Србија ќе се мери пред сè надвор од Хрватска и Србија – во Босна и Херцеговина(БиХ), пишува денеска љубљанско „Дело“.

Тадиќ и Јосиповиќ со поддршка за регионална лига

Утрински - 21.07.2010

Претседателите на Србија и на Хрватска повторно ја отворија идејата за фудбалско обединување Ако можат кошаркарите, зошто не и фудбалерите, уште ако претседателите се согласни, што може да стои на ...

Хрватска не ја повлекува тужбата против Србија

Нетпрес - 21.07.2010

Владата на Хрватска до сега не ја разгледувала можноста за повлекување на тужбата за геноцид против Србија пред Меѓународниот суд на правда во Хаг, изјавила во Загреб хрватската премиерка Јадранка ...

„Дело“:Успехот на посетата на Јосиповиќ на Србија ќе се мери во БиХ

Макфакс - 21.07.2010

Успехот на посетата на хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ на Србија ќе се мери пред сè надвор од Хрватска и Србија – во Босна и Херцеговина(БиХ), пишува денеска љубљанско „Дело“.

Успехот на посетата на Јосиповиќ на Србија ќе се мери во БиХ

МРТ - 21.07.2010

Успехот на посетата на хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ на Србија ќе се мери пред сè надвор од Хрватска и Србија – во Босна и Херцеговина(БиХ), пишува денеска љубљанско „Дело“.

Раката на Јосиповиќ по вчерашната „акробација“ е во добра состојба

А1 - 20.07.2010

Раката на хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ по вчерашната како што рече самиот акробација е во добра состојба. При својата прва официјална посета на Белград хрватскиот претседател имаше немил ...

Тадиќ ќе го посети Вуковар?

Deutsche Welle - 20.07.2010

Изјавата на српскиот претседател Тадиќ дека може да се очекува негова посета на Вуковар наиде на позитивни реакции во Хрватска.

Тадиќ утре на самит на лидери на југоисточна Европа

Нетпрес - 20.07.2010

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ утре ќе присуства на самиот на претседатели на држави и влади на земји од југоисточна Европа, што се одржува во Истанбул, соопштуваат од неговиот Кабинет , ...

Како падна хрватскиот претседател

Идивиди - 20.07.2010

Во медиумите се појави снимката на која се гледа падот на Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ при посетата на Србија. Јосиповиќ бил во Суботица по повод прослава на 20 години од Демократската ...

Јосиповиќ – На Балканот треба партнерство, а не лидерство

eReporter - 20.07.2010

Односите меѓу земјите на Балканот не треба да се гледаат низ призмата на тоа кој е регионален лидер, туку низ призмата на партнерство и соработка, оцени синоќа хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ, ...

Хрватска може да не ја тужи Србија

BBC - 19.07.2010

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ изјави за БиБиСи дека неговата влада може да ја повлече тужбата за геноцид против Србија по години правни обвинувања околу хрватската борба за независност во ...

Хрватскиот претседател паднал по скали

А1 - 19.07.2010

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ паднал по скали по говор во српскиот град Суботица, а од потешки повреди го спасил претседателот на Србија, Борис Тадиќ, објавуваат српските медиуми.

Косор го кани Тадиќ во Вуковар

Канал5 - 19.07.2010

Српскиот претседател, Борис Тадиќ, е добредојден во Вуковар и неговото доаѓање би било добар потег, изјави денеска во Пореч хрватската премиерка Јадранка Косор.

ФОТО: Хрватскиот претседател паднал по скали по говор во Србија

Нетпрес - 19.07.2010

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ паднал по скали по говор во српскиот град Суботица, а од потешки повреди го спасил претседателот на Србија, Борис Тадиќ, објавуваат српските медиуми, пренесува ...

Јосиповиќ и Тадиќ на прошетка низ Белград

МРТ - 19.07.2010

Претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ, кој престојува во прва официјална посета на Србија, денеска треба да се сретне со премиерот Мирко Цветковиќ, а заедно со шефот на српската држава Борис Тадиќ, ...

Косор:Тадиќ е добредојден во Вуковар

Макфакс - 19.07.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ е добредојден во Вуковар и неговото доаѓање би било добар потег, изјави денеска во Пореч хрватската премиерка Јадранка Косор.

Тадиќ е добредојден во Вуковар

МРТ - 19.07.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ е добредојден во Вуковар и неговото доаѓање би било добар потег, изјави денеска во Пореч хрватската премиерка Јадранка Косор.

Јосиповиќ и Тадиќ на прошетка низ Белград

Кајгана - 19.07.2010

Претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ, кој престојува во прва официјална посета на Србија, денеска треба да се сретне со премиерот Мирко Цветковиќ, а заедно со шефот на српската држава Борис Тадиќ, ...

Јосиповиќ и Тадиќ на прошетка низ Белград

Макфакс - 19.07.2010

Претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ, кој престојува во прва официјална посета на Србија, денеска треба да се сретне со премиерот Мирко Цветковиќ, а заедно со шефот на српската држава Борис Тадиќ, ...

Јадранка Косор, премиер на Хрватска

Вечер Прес - 19.07.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ е добредојден во Вуковар и неговото доаѓање секако би било мошне добар потег, но ние во Хрватска очекуваме да бидат уапсени Младиќ и Хаџиќ и да ги изведеме пред ...

Јосиповиќ падна, Тадиќ го дигна!

Вечер Прес - 19.07.2010

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ паднал по скали по говор во српскиот град Суботица, а од потешки повреди го спасил претседателот на Србија, Борис Тадиќ, објавуваат српските медиуми.

Хрватскиот претседател паднал по скали по говор во Србија

Идивиди - 19.07.2010

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ паднал по скали по говор во српскиот град Суботица, а од потешки повреди го спасил претседателот на Србија, Борис Тадиќ, пишува српскиот весник “Прес“, пренесува ...