TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Отворен оган Врз српска барикада на Косово

Телма - 18.09.2011

Врз насобрани Срби на барикади во селото Зупче синоќа околу 21 часот испукани се неколку рафали од автоматско оружје. Рафалите се испукани од правец на селото Кошутово, и во инцидентот нема повредени.

Мирна ноќ на Косово, барикадите забетонирани

Deutsche Welle - 18.09.2011

Сите поважни патишта на северот на Косово и синоќа останаа блокирани од локалните Срби. Состојбата е мирна, но тензична за што придонесоа и синоќешните рафални истрели за кои меѓусебно се обвинуваат ...

КФОР ги засили барикадите на Јариње

Deutsche Welle - 18.09.2011

Единиците на КФОР денеска ги засилија барикадите на граничниот премин Јариње кои ги поставија при неговото затворање. Приштина го одби предлогот на Белград за дијалог за премините Јариње и Брњак.

На Косово испукани првите куршуми

Алфа - 18.09.2011

Врз насобрани Срби на барикади во селото Зупче синоќа околу 21 часот испукани се неколку рафали од автоматско оружје. Рафалите се испукани од правец на селото Кошутово, и во инцидентот нема повредени.

Косово не сака да преговара за премините со Србија

Р.С.Европа - 18.09.2011

Косовските власти го одбија предлогот на Белград за дијалог за регулирање на функционирањето на премините Јариње и Брњак.Шефот на косовскиот тим во дијалогот со Белград, Едита Тахири изјави за Коха ...

Приштина е против дијалог за премините во северно Косово

+инфо - 18.09.2011

Претставници на косовската влада одбиваат предлог на официјален Белград за дијалог за регулирање на функционирањето на премините Јариње и Брњак.

КФОР ги засили барикадите на Јариње

Р.С.Европа - 18.09.2011

Единиците на КФОР денеска ги засилија барикадите на административниот премин Јариње кои ги поставија при неговото затворање.

КФОР ги засили барикадите на Јариње

+инфо - 18.09.2011

Припадниците на германскиот контигент на КФОР денеска дополнително ги засилија барикадите од сите страни на административниот премин Јариње, што ги поставија при неговото затворање.

КФОР ги засили барикадите на Јариње

МРТ - 18.09.2011

Единиците на КФОР денеска ги засилија барикадите на административниот премин Јариње кои ги поставија при неговото затворање.

Тензично на границата меѓу Косово и Србија

Inpress - 18.09.2011

Приштина, 18. септември 2011 (ИНПРЕС) Продолжуваат тензиите на границата меѓу Косово и Србија, објави телевизијата „Еуроњуз“.

Блокадите во Северно Косово и денеска продолжуваат

Р.С.Европа - 18.09.2011

Блокадите во северно Косово и денеска продолжуваат во мирна но тензична атмосфера, јавуваат новинските агенции. Синоќа се слушале истрели од автоматско оружје во селото Кошутово, но нема регистрирани ...

Пукано врз Срби на барикади во селото Зупче, нема повредени

Сител - 18.09.2011

Врз насобрани Срби на барикади во селото Зупче синоќа околу 21 часот испукани се неколку рафали од автоматско оружје. Рафалите се испукани од правец на селото Кошутово, и во инцидентот нема повредени.

Пукано врз Срби на барикади во селото Зупче, нема повредени

МРТ - 18.09.2011

Врз насобрани Срби на барикади во селото Зупче синоќа околу 21 часот испукани се неколку рафали од автоматско оружје. Рафалите се испукани од правец на селото Кошутово, и во инцидентот нема повредени.

Приштина одбива дијалог со Белград за северно Косово

Алфа - 18.09.2011

Претставници на косовската Влада одбиваат предлог на официјален Белград за дијалог за регулирање на функционирањето на премините Јариње и Брњак.

Пукано врз Срби на барикади во селото Зупче, нема повредени

+инфо - 18.09.2011

Врз насобрани Срби на барикади во селото Зупче синоќа околу 21 часот испукани се неколку рафали од автоматско оружје. Рафалите се испукани од правец на селото Кошутово, и во инцидентот нема повредени.

Приштина не сака да преговара, но некој пука во Србите

Вечер Прес - 18.09.2011

Според приштинскиот весник Коха диторе пукањето од селото Кошутово кон барикадите поставени од Србите полицијата на Косово го оценила како пукање на свечености, кое не е поврзано со актуелната ...

Десант преку барикадите

Дневник - 17.09.2011

Војниците од КФОР предупредија дека може да отворат оган врз лицата што ќе се обидат да се приближат без дозвола Косовски цариници вчера изутрина со транспортен хеликоптер на ЕУЛЕКС ги прелетаа ...

Косовските Срби соѕидаа барикада висока три метри

Телма - 17.09.2011

Состојбите на Косово иако се оценуваат како делумно смирени, сепак Србите ноќта ја минаа на барикадите. Во текот на ноќта барикадите се дополнително зајакнати.

Блокирани сите важни правци на северот на Косово – нема ниту влез ниту излез

Канал5 - 17.09.2011

Ноќта во северниот дел на Косово мина мирно, а сите важни патни правци и натаму се блокирани. На сите патни правци кои од северниот дел на Косово водат кон централна Србија, локалното српско ...

САД и ЕУ повикуваат на мир на Косово, Србите ги јакнат барикадите

Deutsche Welle - 17.09.2011

Состојбата на Косово се оценува како делумно смирена, но Србите во северниот дел ја поминаа ноќта на барикади и бараат повлекување на косовските и полицајците и цариници на Еулекс од граничните ...

Свет - Силите на ЕУ со хеликоптери стигнаа до граничните премини

Вест - 17.09.2011

ПРИШТИНА, 17 септември (АП) - Откако малцинството Срби ги блокираа главните патишта во северниот дел на Косово, гневни поради напорите на косовската власт да ја преземе контролата врз граничните ...

Косово ја презема контролата на границата со Србија

Утрински - 17.09.2011

Со хеликоптери на ЕУЛЕКС, цариници и граничари на европската мисија, како и службеници на косовската Влада, се пренесени на спорните гранични премини Јариње и Брњак.

Стефановиќ: Тачи го злоупотребува договорот

Р.С.Европа - 17.09.2011

Шефот на преговарачкиот тим на Белград Борислав Стефановиќ денеска изјави дека косовскиот премиер Хашим Тачи и дел од меѓународната заедница се обидуваат да го применат договорот „како што им ...

Германија испраќа тенкови на Косово, ситуацијата напната

Сител - 17.09.2011

Косово никако да се смири. За да се спречат нови насилства, Еулекс ги презема двата гранични премини на северот на Косово. Србите на тоа одговориле со улични барикади.

Германската војска испраќа тенкови на Косово

+инфо - 17.09.2011

Косово никако да се смири. За да се спречат нови насилства, Еулекс ги презема двата гранични премини на северот на Косово. Србите на тоа одговориле со улични барикади.

САД повикуваат на мир на Косово

Алфа - 17.09.2011

САД ги повикаа сите страни на Косово „да се воздржат од избрзани акции“ во моментите кога расте тензијата во северниот дел на границата со Србија, објави Стејт департментот во Вашингтон.

На Косово мирно, но тензично и со блокади на патиштата

Р.С.Европа - 17.09.2011

Изминатата ноќ на Косово поминала мирно, но сите патни правци кон северниот дел и натаму се блокирани. Локалните срби не им дозволуваат поминување на КФОР, ЕУЛЕКС и на албанските полицајци и цариници.

Срби на северот на Косово ноќта ја минале на барикадите

Нетпрес - 17.09.2011

Срби на северот на Косово ноќта ја минале на барикадите, кои се дополнително зајакнати, заради што е блокиран магистралниот пат Косовска Митровица- Рашка, како и сите други важни патни правци.

Мирно во северно Косово, блокадите продолжуваат

Кајгана - 17.09.2011

Ноќта во северно Косово поминала мирно, додека сите важни патни правци сеуште остануваат блокирани, јавуваат локалните медиуми.

Германската војска испраќа тенкови на Косово

Нетпрес - 17.09.2011

Косово никако да се смири. За да се спречат нови насилства, Еулекс ги презема двата гранични премини на северот на Косово. Србите на тоа одговориле со улични барикади.

Срби на северот на Косово ноќта ја минале на барикадите

Точка - 17.09.2011

Срби на северот на Косово ноќта ја минале на барикадите, кои се дополнително зајакнати, заради што е блокиран магистралниот пат Косовска Митровица- Рашка, како и сите други важни патни правци.

Германската војска испраќа тенкови на Косово

Точка - 17.09.2011

Косово никако да се смири. За да се спречат нови насилства, Еулекс ги презема двата гранични премини на северот на Косово. Србите на тоа одговориле со улични барикади.

САД повикуваат на мир на Косово

Sky - 17.09.2011

САД ги повикаа сите страни на Косово „да се воздржат од избрзани акции“ во моментите кога расте тензијата во северниот дел на границата со Србија, објави Стејт департментот во Вашингтон.

Барикади и закани на Косово

Н.Македонија - 17.09.2011

Косовски цариници и полицајци вчера се распоредија на спорните премини со Србија, заедно со нивните колеги од ЕУЛЕКС. Мисијата на ЕУ вели оти тие се таму само симболично.

ЕУЛЕКС ги презема косовските премини Јариње и Брњак

Дневник - 16.09.2011

Царината и полицијата на ЕУЛЕКС од утре ќе спроведе оперативни работи на граничните премини Јариње и Брњак, соопшти денеска Мисијата на Европската унија.

Целосна блокада на северот на Косово, Иринеј повикува на мачеништво

Deutsche Welle - 16.09.2011

КФОР одлучи целосно да ги затвори граничните премини на северот на Косово, откако локалните Срби во текот на ноќта поставија нови барикади.

Косово го раскара Советот за безбедност на ООН

Канал5 - 16.09.2011

Советот за безбедност на ОН синоќа одржа тричасовна средба на која присуствуваа и српскиот и косовскиот шеф на дипломатијата, Јеремиќ и Хоџај.

Нови тензии на Косово

Канал5 - 16.09.2011

Еулекс потврди дека нивната полиција и царината од денеска ќе ги преземат оперативните работи на граничните премини Јариње и Брњак. На ова се противат Србија и косовските Срби.

Германското МНР предупреди да не се патува во Косово

Канал5 - 16.09.2011

Германското МНР ги предупреди своите граѓани да не патуваат без потреба во Косово, односно на северот во Косово, со оценка дека ситуацијата таму и натаму е тензична.

ЕУЛЕКС ги презеде премините Јариње и Брњак

Deutsche Welle - 16.09.2011

Со хеликоптери на ЕУЛЕКС, цариници и граничари на европската мисија, како и службеници на косовската влада се пренесени на спорните гранични премини Јариње и Брњак.

Косовски цариници се распоредија на граничните премини

Канал5 - 16.09.2011

Косовските цариници и полицајци и припадници на ЕУЛЕКС со хеликоптери на КФОР од утрово се распоредени на граничните премини Брњак и Јариње меѓу Србија и Косово.

КФОР го блокираше преминот Јариње

Дневник - 16.09.2011

Административниот премин Јариње на српско-косовската граница од вечерва е блокиран од страна на КФОР. Војници на КФОР поставија бодликава жица преку целиот пат и со тоа оневозможија одвивање на ...

Барикади на северот од Косово - Советот за безбедност поделен

Телма - 16.09.2011

Тензиите на северот од Косово растат од минута во минута. Кон двата гранични премина во овој дел од Косово Србите поставија камиони, соборени дрва, бодликава тел, растат купишта песок, луѓето се ...

Косово и ЕУ распоредија цариници и полицајци на двата премина во Северно Косово

Дневник - 16.09.2011

Полициски и царински службеници на Косово и на ЕУ денеска беа распоредени на двата спорни гранични премини со Србија во северниот дел на земјата, објавија западните медиуми, предупредувајќи дека ...

Спогодба со Косово

Утрински - 16.09.2011

Ќе се поедностави граничното регулирање во железничкиот сообраќај меѓу Македонија и Косово. Наместо на двата премина, кај Волково и Ханиелези, процедурите ќе се одвиваат на едно место на косовска ...

Србите се враќаат на барикадите

Дневник - 16.09.2011

Ситуацијата во северно Косово вчера била мирна, но во српските населби биле засилени дежурствата Сите Срби од северниот дел на Косово од денеска наутро ќе се вратат на патиштата и ќе постават ...

Догодина нов граничен премин кон Косово

Дневник - 16.09.2011

Отворање нов граничен премин со Косово, Белановце – Станчиќ, беше најавено денеска по средбата меѓу министерот за локална самоуправа Невзат Бејта и косовскиот амбасадор Скендер Дурмиши.

Нови тензии на северот на Косово

Press24 - 16.09.2011

Повторно се блокирани сите гранични премини од косовските Срби Камиони, бодликавa жица, дрва и песок повторно ги блокираат граничните премини меѓу Косово и Србија.

Тензично во северно Косово

Курир - 16.09.2011

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ вчера изјави дека Советот за безбедност на ОН не ја поддржале најавената еднострана акција на Приштина, за преземање на административните премини.

Советот за безбедност на ОН се подели околу најновата ситуација во Косово

Сител - 16.09.2011

Советот за безбедност на ОН длабоко се подели по прашањето на напрегнатоста во Косово за време на вчерашната итна седница, пренесоа агенциите.

Северот на Косово, блокади и тензии

Р.С.Европа - 16.09.2011

Камиони, дрва, бодликав тел, песок, насобрани луѓе. Ваква е сликата од двата гранични премина на северот на Косово. Синоќа КФОР го блокира преминот Јариње, по што косовските срби ги блокираа сите ...

ЕУЛЕКС денеска ги презема косовските премини Јариње и Брњак

Inpress - 16.09.2011

Приштина, 16. септември 2011 (ИНПРЕС) Царината и полицијата на ЕУЛЕКС од утре ќе спроведе оперативни работи на граничните премини Јариње и Брњак, соопшти денеска Мисијата на Европската унија.

ЕУЛЕКС пристигна на премините Брњак и Јариње

Алфа - 16.09.2011

Хеликоптери на КФОР изутрината слетаа на админситративните премини Брњак и Јариње, кои се блокирани од Србите на северот од Косово.

Советот за безбедност на ОН не ја прифати единствената изјава за ситуацијата во Косово

Inpress - 16.09.2011

Њујорк, 16. септември 2011 (ИНПРЕС) Советот за безбедност на ОН не успеа да ја прифати единствена изјава за ситуацијата во Косово, пренесе ИТАР-ТАСС.

Тачи: косовски цариници на премините Јариње и Брњак

Р.С.Европа - 16.09.2011

Премиерот на Косово Хашим Тачи денеска во Приштина изјави дека изутрината почнал успешно да се спроведува оперативниот план за распоредување косовски цариници и полицајци на граничните премини на ...

Косово и ЕУ распоредија цариници и полицајци на двата административни премини во Северно Косово

Сител - 16.09.2011

Полициски и царински службеници на Косово и ЕУ денеска беа распоредени на двата спорни гранични премини со Србија во северниот дел на земјата, објавија западните медиуми, предупредувајќи дека постои ...

Косово и ЕУ распоредија цариници и полицајци во северно Косово

+инфо - 16.09.2011

Полициски и царински службеници на Косово и на ЕУ денеска беа распоредени на двата спорни гранични премина со Србија во северниот дел на земјата, објавија западните медиуми, предупредувајќи дека ...

Српски пратеници се обидоа да преминат преку преминот Јариње

+инфо - 16.09.2011

Триесетина пратеници на српскиот парламент и на покраинското Собрание на Војводина, од редовите на опозициската националистичка Српска радикална партија (СРС), денеска имаа несупешен обид да влезат ...

ЕК: цариници на Косово и Еулекс на Брњак и Јариње

Р.С.Европа - 16.09.2011

Еулекс почна да го спроведува договорот постигнат во дијалогот меѓу Белград и Приштина. Ова го изјави портпаролот на Европската комисија Маја Кочијанчиќ наведувајќи дека царинските работи на ...

Српски пратеници не успеаја да влезат на Косово

Р.С.Европа - 16.09.2011

Пратеници во Собранијата на Србија и Војводина од редовите на опозициската националистичка Српска радикална партија денеска има несупшен обид да влезат од Србија во Косово преку преминиот „Јариње“.

Седницата на Советот за Безбедност на ОН за Косово продолжи зад затворени врати

Inpress - 16.09.2011

Њујорк, 16. септември 2011 (ИНПРЕС) Седницата на Советот за безбедност на Обединетите Нации за тензичната ситуација на Косово што е закажана на барање на Србија и Русија по отворањето продолжи зад ...

На Јариње и Брњак пристигнаа припадници на Еулекс

МРТ - 16.09.2011

На северот од Косово, на административните премини Јариње и Брњак, нешто пред 8 часот пристигнаа припадници на Еулекс со 6 транспортни хеликоптера.

Косовски цариници на спорните гранични премини

Кирилица - 16.09.2011

Полициски и царински службеници на Косово и ЕУ денеска беа распоредени на двата спорни гранични премини со Србија во северниот дел на земјата, објавија западните медиуми, предупредувајќи дека постои ...

Косово и ЕУ распоредија цариници и полицајци на двата премини во Северно Косово

МРТ - 16.09.2011

Полициски и царински службеници на Косово и ЕУ денеска беа распоредени на двата спорни гранични премини со Србија во северниот дел на земјата, објавија западните медиуми, предупредувајќи дека постои ...

Врие на Косово

Курир - 16.09.2011

Полициски и царински службеници на Косово и ЕУ денеска беа распоредени на двата спорни гранични премини со Србија во северниот дел на земјата, објавија западните медиуми, предупредувајќи дека постои ...

Целосна блокада на северот на Косово

+инфо - 16.09.2011

Состојбата во Косово е тензична во пресрет на најавеното преземање на двата спорни гранични премина кон Србија од страна на цариниците на официјална Приштина, пренесе „Дојче веле”.

ОН нема решение за ситуацијата на северот на Косово

Inpress - 16.09.2011

Њујорк, 16. септември 2011 (ИНПРЕС) Советот за безбедност на Обединетите нации не успеа да се усогласи за ситуацијата на северот на Косово.

Косовските Срби на барикади

Сител - 16.09.2011

Србите во северниот дел на Косово изминатава ноќ ја минале на барикади поставени на неколку локации во општините Лепосавиќ, Звечан, Косовска Митровица и Зубин Поток, објавува “Блиц“, пренесува ...

ОН без решение за Косово, Јеремиќ предупредува на хаос за целиот регион

Кирилица - 16.09.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации не успеа да се усогласи за ситуацијата на северот на Косово Двочасовната расправа ја отвори вториот човек на мировните операции на Обединетите нации, ...

Советот за безбедност на ОН се подели околу ситуацијата во Косово

+инфо - 16.09.2011

Советот за безбедност на ОН длабоко се подели по прашањето на напрегнатоста во Косово за време на вчерашната итна седница, пренесоа агенциите.

Седница на Советот за Безбедност на ОН за тензиите на Косово продолжи зад затворени врати

Р.С.Европа - 16.09.2011

Седницата на Советот за безбедност на Обединетите Нации за тензичната ситуација на Косово што е закажана на барање на Србија и Русија по отворањето продолжи зад затворени врати.

ЕУЛЕКС денеска ги презема премините во присуство на цариниците на Косово

Р.С.Европа - 16.09.2011

ЕУЛЕКС најави дека нивната полиција и царината од денеска ќе ги преземат оперативните работи на граничните премини Јариње и Брњак.На ова се противата Србија и косовските срби.

КФОР го блокираше преминот Јариње

Курир - 16.09.2011

Од страна на КФОР од вчера вечерта е блокиран административниот премин Јариње на српско-косовската граница. Војници на КФОР поставија бодликава жица преку целиот пат и со тоа оневозможија одвивање на ...

Советот за безбедност на ОН се подели околу најновата ситуација во Косово

МРТ - 16.09.2011

Советот за безбедност на ОН длабоко се подели по прашањето на напрегнатоста во Косово за време на вчерашната итна седница, пренесоа агенциите.

Косовските Срби на барикади

Нетпрес - 16.09.2011

Србите во северниот дел на Косово изминатава ноќ ја минале на барикади поставени на неколку локации во општините Лепосавиќ, Звечан, Косовска Митровица и Зубин Поток, објавува “Блиц“, пренесува ...

Советот за безбедност на ООН не успеа да дојде до единствен став за Косово

Нетпрес - 16.09.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации не успеа да се усогласи за ситуацијата на Косово, јавува руската новинска агенција Итар-Тасс, пренесува Нетпрес.

Берлин: Избегнувајте патување во Косово

Курир - 16.09.2011

Германското МНР предупреди да не се патува без потреба во Косово, односно на север во Косово, со оценка дека ситуацијата таму и понатаму е тензична.

Советот за безбедност одржа седница за Косово

Кајгана - 16.09.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации одржа ноќеска седница зад затворени врати во врска со заострувањето на состојбата на Косово, пренесоа белградските медиуми.

ОН без решение за ситуацијата на северот на Косово

Алфа - 16.09.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации не успеа да се усогласи за ситуацијата на северот на Косово. Двочасовната расправа ја отвори вториот човек на мировните операции на Обединетите нации, ...

Србија - Едностраните акции на Приштина се закана за мирот

Inpress - 16.09.2011

Белград, 16. септември 2011 (ИНПРЕС) Српскиот претседател Борис Тадиќ и меѓународните претставници предупредија на опасностите од преземање еднострани чекори во северно Косово, кои би можеле да ги ...

Тачи - Имаме поддршка од меѓународните фактори

Inpress - 16.09.2011

Приштина, 16. септември 2011 (ИНПРЕС) Државните институции на Косово во согласност со меѓународните фактори денес ќе започнат со испраќање на полицајци и цариници на граничните премини во северно ...

Барикади и до пет метри височина!

Вечер Прес - 16.09.2011

"Сега ни пиле не може да прелета" - кажуваат луѓето од барикадите. Нив и засега ги има многу, а велат дека за кусо време можат да направат жив штит од околу 80.000 луѓе Од вчераутро на ...

Советот за безбедност на ООН не успеа да дојде до единствен став за Косово

Точка - 16.09.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации не успеа да се усогласи за ситуацијата на Косово, јавува руската новинска агенција Итар-Тасс, пренесува Нетпрес.

Косовските Срби на барикади

Точка - 16.09.2011

Србите во северниот дел на Косово изминатава ноќ ја минале на барикади поставени на неколку локации во општините Лепосавиќ, Звечан, Косовска Митровица и Зубин Поток, објавува “Блиц“, пренесува ...

Се поедноставува царинската процедура меѓу Македонија и Косово во железницата

Канал 77 - 16.09.2011

Граничните процедури наместо на двата премина кај Волково и Ханиелези , ќе се одвиваат на едно место на косовска страна, со што ќе се намали задржувањето на премините и ќе се олесни транспортот на ...

Возот за Приштина ќе стои само на косовската граница

Н.Македонија - 16.09.2011

Граничното регулирање во железничкиот сообраќај меѓу Македонија и Косово се поедноставува Наместо на двата премина кај Волково и Ханиелези, процедурите ќе се одвиваат на едно место на косовска ...

Косово пред ОН, Србите на барикади

Н.Македонија - 16.09.2011

Сите Срби од северот ќе излезат на улиците за да спречат обид на косовската полиција и царина да ги заземе Јариње и Брњак, изјави претседателот на општината Лепосавиќ, додавајќи оти Србите нема да ...

Српски пратеници се обидоа да влезат во Косово

Идивиди - 16.09.2011

Белград, 16 септември 2011 (МИА) - Пратеници во собранијата на Србија и Војводина од редовите на опозициската националистичка Српска радикална партија (СРС) денеска има неуспешен обид да влезат од ...

Тадиќ: Признавањето на Косово го дестабилизира светот

Дневник - 15.09.2011

Официјалното признавање на независноста на Косово ја дестабилизира ситуацијата во целиот свет, изјави денеска српскиот претседател Борис Тадиќ на првиот Белградски форум за безбеднсот.

Македонија и Косово скратија царински формалности меѓу себе

Канал5 - 15.09.2011

Се поедноставуваат граничните формалности на железничките премини кон Косово. Наместо две царински контроли како што беше до сега, во иднина ќе се прави само една, на косовска страна.

Стравувања во ОН, Косово утре може да ескалира

Дневник - 15.09.2011

Вонредна седница посветена на состојбата во Косово, доцна попладневно свика Советот за безбедност на ОН. Заседанието на Советот за безбедност е свикано по иницијатива на Русија и Србија.

Тадиќ: признавањето на Косово го дестабилизира светот

Телма - 15.09.2011

Официјалното признавање на независноста на Косово ја дестабилизира ситуацијата во целиот свет, изјави денеска српскиот претседател Борис Тадиќ на првиот Белградски форум за безбеднсот.

Свет - Тачи: Србија заговара насилство

Вест - 15.09.2011

БЕЛГРАД, 15 септември (ДПА) - Тензиите во северно Косово вчера продолжија да се вжештуваат откако Србите повторно поставија блокади на патиштата.

Косовските цариници утре ќе се рапределат на трите гранични премини

Р.С.Европа - 15.09.2011

Косовската министерка за трговија и индустрија Мимоза Кусари-Љиља денеска изјави дека косовските цариници и пограничната полиција од утре наутро ќе ја преземат должноста на премините Јариње и Брњ Таа ...

Македонија и Косово ги поедноставуваат граничните процедури

МРТ - 15.09.2011

Граничното регулирање во железничкиот сообраќај меѓу Македонија и Косово се поедноставува. Наместо на двата премина кај Волково и Ханиелези процедурите ќе се одвиваат на едно место на косовска ...

Вонредна седница на Советот за Безбедност на ОН за Косово

Р.С.Европа - 15.09.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации вечерва на вонредна седница ќе расправа за Косово. Заседанието на Советот за безбедност е свикано по иницијатива на Русија и Србија.

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН посветена на Косово

МРТ - 15.09.2011

Советот за безбедност на ОН за доцна попладнево свика вонредна седница посветена на состојбата во Косово, соопшти прес-службата на Светската организација.

Патиштата кон премините Брњак и Јариње блокирани

Сител - 15.09.2011

Магистралниот пат Косовска Митропвица - Рибариче, вечерва е целосно блокиран од Срби на неколку локации во општината Зубин Поток.

Скратени царинските формалности меѓу Македонија и Косово

Inpress - 15.09.2011

Скопје, 15. септември 2011 (ИНПРЕС) Се поедноставуваат граничните формалности на железничките премини кон Косово. Наместо две царински контроли како што беше до сега, во иднина ќе се прави само една, ...

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН посветена на Косово

Сител - 15.09.2011

Советот за безбедност на ОН за доцна попладнево свика вонредна седница посветена на состојбата во Косово, соопшти прес-службата на Светската организација.

Советот за безбедност на ОН ќе расправа за Косово

+инфо - 15.09.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе расправа за Косово на седница која е повикана на барање на Србија и на Русија.

Потпишување спогодба за гранично регулирање на железничкиот сообраќај меѓу Македонија и Косово

Сител - 15.09.2011

Владата на Република Македонија и Владата на Република Косово денеска ќе потпишат Спогодба за гранично регулирање на железничкиот сообраќај.

Потпишување на Спогодба за регулирање на железничкиот сообраќај меѓу Македонија и Косово

Нетпрес - 15.09.2011

Спогодба за гранично регулирање на железничкиот сообраќај меѓу Македонија и Косово денеска ќе потпишат владите на двете држави.

Советот за безбедност на ОН ќе расправа за Косово

Алфа - 15.09.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе расправа за Косово на седница која е повикана на барање на Србија и Русија.

Хашим Тачи - Србија подготвува заговор против Косово

Inpress - 15.09.2011

Приштина/Белград, 15. септември 2011 (ИНПРЕС) Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека Србија подготвува заговор против Косово и се обидува преку насилство на го спречи планот на властите во Косово ...

Потпишување спогодба за гранично регулирање на железничкиот сообраќај

МРТ - 15.09.2011

Владата на Република Македонија и Владата на Република Косово денеска ќе потпишат Спогодба за гранично регулирање на железничкиот сообраќај.

Тадиќ: Признавањето на Косово го дестабилизира светот

+инфо - 15.09.2011

Официјалното признавање на независноста на Косово ја дестабилизира ситуацијата во целиот свет, изјави денеска српскиот претседател Борис Тадиќ на првиот Белградски форум за безбедност.

Тадиќ е загрижен за безбедноста по утрешните случувања во Косово

Р.С.Европа - 15.09.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави дека е многу загрижен за утрешните најави на Косово за еднострани активности бидејќи тоа сериозно го загрозува мирот и стабилноста во регионот.

Поедноставен железнички сообраќај кон Косово

Курир - 15.09.2011

Железничкиот сообраќај меѓу Македонија и Косово се поедноставува. Наместо на двата премина кај Волково и Ханиелези процедурите ќе се одвиваат на едно место на косовска страна, со цел да се намали ...

Барикади на северот на Косово

Нетпрес - 15.09.2011

Сообраќајот на патот кон административниот премин Јариње на северот на Косово низ Лепосавиќ се одвива по една лента заради барикадата поставена на тоа место.

Се поедноставува царинската процедура меѓу Македонија и Косово во железницата

Кајгана - 15.09.2011

Граничните процедури наместо на двата премина кај Волково и Ханиелези, ќе се одвиваат на едно место на косовска страна, со што ќе се намали задржувањето на премините и ќе се олесни транспортот на ...

Официјалното признавањето на Косово ќе го дестабилизира целиот свет

МРТ - 15.09.2011

Официјалното признавање на независноста на Косово ја дестабилизира ситуацијата во целиот свет, изјави денеска српскиот претседател Борис Тадиќ на првиот Белградски форум за безбеднсот.

Барикади на северот на Косово

Точка - 15.09.2011

Сообраќајот на патот кон административниот премин Јариње на северот на Косово низ Лепосавиќ се одвива по една лента заради барикадата поставена на тоа место.

Царинење и пасошка контрола само на косовска страна

Вечер Прес - 15.09.2011

Министрите за транспорт и врски на Македонија и Косово во Скопје се договорија дека со тоа што возовите ќе запираат само еднаш на граница ќе се намали задржувањето на премините и ќе се олесни ...

Потпишување на Спогодба за регулирање на железничкиот сообраќај меѓу Македонија и Косово

Точка - 15.09.2011

Спогодба за гранично регулирање на железничкиот сообраќај меѓу Македонија и Косово денеска ќе потпишат владите на двете држави.

На повидок нови насилства на Косово?

Н.Македонија - 15.09.2011

Тензиите меѓу Србија и Косово повторно го достигнаа врвот по најавата на Приштина дека утре ќе распореди свои цариници и полицајци на граничните премини со Србија.

Косово ја дестабилизира ситуацијата во целиот свет

Идивиди - 15.09.2011

Белград, 15 септември 2011 (МИА) - Официјалното признавање на независноста на Косово ја дестабилизира ситуацијата во целиот свет, изјави денеска српскиот претседател Борис Тадиќ на првиот Белградски ...

Србите повторно подигнаа барикади во Косово

Deutsche Welle - 14.09.2011

Србите на Косово повторно подигнаа барикади за да спречат косовската влада да ја преземе контролата врз граничните премини Јариње и Брњак.

Косовските Срби повторно на барикадите

Deutsche Welle - 14.09.2011

Воздржаност во Брисел во пресрет на очекуваното преземање на граничните премини од страна на косовски цариници. Србите веќе започнаа да поставуваат барикади на патиштата на северот на земјата.

Повторно тензии на северот од Косово

Телма - 14.09.2011

Се зголемуваат тензиите во северниот дел на Косово, откако властите во Приштина, повторно го актуализираа воспоставувањето контрола на северниот дел од земјата.

Србија го предупреди Косово да не ја презема контролата на границата

Дневник - 14.09.2011

Србија предупреди дека секој обид на Косово да ја преземе контролата на граничните во населениот главно со Срби северен дел на Косово може повторно да ја зголеми тензијата, која доведе до судири и ...

Србите повторно подигнаа барикади во Косово

+инфо - 14.09.2011

Србите во Косово повторно подигнаа барикади за да спречат косовската влада да ја преземе контролата врз граничните премини Јариње и Брњак.

Тадиќ - Србија не сака косовски цариници

Inpress - 14.09.2011

Белград, 14. септември 2011 (ИНПРЕС) Под никакви услови Белград нема да дозволи Косово да постави своја полиција и царински службеници на граничните премини со Србија, изјави српскиот претседател ...

Тачи: Косовски институции на северот на Косово

Сител - 14.09.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека мисијата на Европската унија - ЕУЛЕКС повеќе нема да биде главен законски субјект на северот на Косово, туку дека од 16 септември таа улога ќе ја преземат ...

Нови барикади во Косово по провокациите од Тачи

Кирилица - 14.09.2011

Србите во Косово повторно подигнаа барикади за да спречат косовската влада да ја преземе контролата врз граничните премини Јариње и Брњак Излезот од Митровица во правец на Србија е попречен со ...

Косовските Срби повторно подигнаа барикади

Inpress - 14.09.2011

Белград, 14. септември 2011 (ИНПРЕС) Косовските Срби повторно подигнаа барикади, пишува денеска српскиот весник „Прес". Барикади се поставени во северниот дел на Косовска Митровица и на излезот на ...

Тачи: Србија се подготвува за насилство

Р.С.Европа - 14.09.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска ја обвини Србија дека планира насилно да го спречи планот на властите да ја преземат контролта на двата гранични премиени.

Опасност од судири на Косово

Курир - 14.09.2011

По најавите на косовскиот премиер Хашим Тачи, дека српските институции кои постојат во Северно Косово ќе бидат укинати и дека косовските власти ќе ги превземат граничните премини кон Србија, Србите ...

Хашим Тачи: Србија се подготвува за насилство

+инфо - 14.09.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи денеска ја обвини Србија дека планира насилно да го спречи планот на властите да ја преземат контролата на двата гранични премина.

Тачи: Косовски институции на северот на Косово

МРТ - 14.09.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека мисијата на Европската унија - ЕУЛЕКС повеќе нема да биде главен законски субјект на северот на Косово, туку дека од 16 септември таа улога ќе ја преземат ...

Повторно тензии на северот од Косово

Р.С.Европа - 14.09.2011

Се зголемуваат тензиите во северниот дел на Косово, откако властите во Приштина, повторно го актуализираа воспоставувањето контрола на северниот дел од земјата.

Србија предупредува на можни насилства при реализација на граничниот план на Косово

Нетпрес - 14.09.2011

Србија го предупредува Западот дека можно е да избувнат насилства ако оваа недела се отпочне со реализација на планот на Косово за поставување на косовска полиција и гранични служби на ...

Тачи: Косовските институции ја превземаат власта во земјата

Курир - 14.09.2011

Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека мисијата на Европската унија - ЕУЛЕКС повеќе нема да биде главен законски субјект на северот на Косово, туку дека од 16 септември таа улога ќе ја преземат ...

Тачи - Договорите за царинските печати Косово ќе ги реализираме со ЕУ и САД, а не со Белград

Inpress - 14.09.2011

Белград, 14. септември 2011 (ИНПРЕС) Косовскиот премиер Хашим Тачи изјави дека на 16. септември косовските полицајци и цариници, заедно со ЕУЛЕКС, ќе бидат поставени на граничните премини „Јариње“ и ...

Србија предупредува на можни насилства при реализација на граничниот план на Косово

Точка - 14.09.2011

Србија го предупредува Западот дека можно е да избувнат насилства ако оваа недела се отпочне со реализација на планот на Косово за поставување на косовска полиција и гранични служби на ...

Дурмиши: Македонија и Косово немаат отворени прашања

Дневник - 13.09.2011

Односите меѓу Македонија и Косово се одлични и тоа не е само декларативно туку е фатичка состојба во сите области. Отворени прашање меѓу двете држави нема, но има нови мотиви и надежи за понатамошно ...

„Зери“: Можно одложување на планот за северот на Косово

МРТ - 13.09.2011

Спроведувањето на планот за функционирање на косовските царински премини би можело да биде одложено поради високиот степен на ризик но и поради реакцијата која Белград најавува дека ќе ја спроведе ...

Богдановиќ: Однесувањето на ЕУЛЕКС е лицемерно и неприфатливо

+инфо - 13.09.2011

Министерот за Косово и Метохија во српската Влада, Горан Богдановиќ во изјавата за Радио Слободна Европа вели дека одлуката на ЕУЛЕКС, од 16 септември на север, да воспостави царинска контрола на ...

Богдановиќ: Однесувањето на ЕУЛЕКС е лицемерно и неприфатливо

МРТ - 13.09.2011

Министерот за Косово и Метохија во српската Влада, Горан Богдановиќ во изјавата за Радио Слободна Европа вели дека одлуката на ЕУЛЕКС, од 16 септември на север, да воспостави царинска контрола на ...

Богдановиќ: ЕУЛЕКС се лицемери

Курир - 13.09.2011

Министерот за Косово и Метохија во српската Влада, Горан Богдановиќ во изјавата за Радио Слободна Европа вели дека одлуката на ЕУЛЕКС, од 16 септември на север, да воспостави царинска контрола на ...

Опасност од крвопролевање на Косово

Р.С.Европа - 13.09.2011

Политиката на српската влада која се засноваше врз очекувањето дека меѓународната заедница ќе го моли Белград да ја признае косовската независност, нудејќи му поделба на Косово е погрешна.

Косовоскиот амбасадор Дурмиши во посета на Дебар

МРТ - 12.09.2011

Косовскиот амбасадор во нашата земја, Скендер Дурмиши денеска престојуваше по прва посета на Дебар, по неговото наименување на оваа функиција.